Page 28

Yanlış Hatırlanan Anılar

Konuşma Bozukluğu

Uykusuz kalmış ve yorgun beyinde hipokampus ’un işlevleri değişir ve gün içerisinde yaşanan anıları doğru bir şekilde aklınızda tutamayabilirsiniz. Yapılan bir çalışmada, uykusuz geçen bir geceden sonra insanların bir gün önce yaşadıkları anıları anlatırken içerisine yanlış bilgiler dahil etme olasılıklarının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Temporal lob, beynin dil işleme ve konuşma ile ilgili bölgesidir. Yorgun ve uykusuz insanlar akıcı ve düzgün konuşamayabilir ve konuşma bozukluğu yaşayabilir. Dinlenmiş kişiler ise daha düzgün ve akıcı konuşabilirler.

Öfke Hali, Stres Uyku kaybı, olumsuz şeylere odaklanmanıza, yüz ifadenizin asık olmasına ve bununla birlikte insanlarla tartışmaya ve kavgaya hazır bir ruh haline sebep olabilir. Dinlenmiş bir beyinde duyguları düzenleme yardımcı olan Amygdala, duygusal işlemlerde limbik sistem yapısı ve medial prefrontal korteks arasında sağlıklı bir bağlantı kurabilir. Ancak uykusuzluk durumu, ruh halinizin bozuk olmasına sebep olur.

Cerebral Küçülme Uykusuzluk ve kötü uyku düzeni, sağlıklı bir yetişkinin frontal, temporal ve pariental lob’larının hacim kaybetmesine neden olur. Yapılan incelemelerde uyku eksikliğinin büzülme ve küçülmelere neden olduğu belirlenmiştir.

28

Bozulan Zeka Uyku eksikliği yaşayan insanlar, olayları sağlıklı yorumlayamazlar. Konuşma sırasında çevik düşünmek, konu değişikliği ve akıcı konuşma, farklı düşünme gibi konulardaki bilinçsel işlevler etkilenir ve düzgün olmaz. Bu insanlar aynı zamanda anlama zorluğu da çekerler.

Halüsinasyonlar İyi dinlenmemiş bir beyin ses, ışık, koku vb. şeylere duygusal ve aşırı tepkiler verebilir. Beyin bilgileri doğru filtre edemez ve zaman içerisinde bir kaos ortaya çıkarak insanlar veya nesneler ile ilgili, orada olmayan şeyler görmeye veya tahmin etmeye başlar.

Riskli Kararlar Uykusuz ve dinlenmemiş kişiler, ekonomik kararlar verirken sağlıklı düşünemez ve kazançlı olacağını düşündüğü bir karar sonrası, maddi kayıplar yaşayabilir. Uykusuzken verilen kararlar sonucu hüsran yaşanma ihtimali çok daha yüksektir.

Hosting Dergi - 8.SAYI  

Domain yatırımcılarının dikkatine ! Türkiye'nin önde gelen domain yatırımcılarından Kıvılcım İstanbulluoğlu,Domain Yatırımcılığı ile ilgili...

Hosting Dergi - 8.SAYI  

Domain yatırımcılarının dikkatine ! Türkiye'nin önde gelen domain yatırımcılarından Kıvılcım İstanbulluoğlu,Domain Yatırımcılığı ile ilgili...