Page 21

İktisadi olarak yapılan araştırmalara göre, bir insan toplam iş görebilme gücünün yalnızca %40’ını kullanabilmektedir. Peki, geriye kalan %60’lık zaman dilimi nasıl harcanmaktadır. Bu konuda yapılması gerekenler birkaç başlık altında açıklamak gerekirse;

4-Karasızlık Yaşamayın Karasızlık, gün içinde zaman kaybetmenizin dışında aynı zamanda demoralize olmanıza ve geriye kalan diğer işler için veriminizin düşmesine neden olacaktır. Bu neden yapacağınız işler için karar alırken yanlış yapma ya da hatalı karar alma endişesi ile karsızlıklar yaşamayın.

1-Çalışılacak Zaman Dilimini Belirleyin Zaman planlaması yapabilmek için öncelikle planlanacak olan zaman dilimini belirlemek ve bu zaman dilimi içerisindeki dinlenme, yemek ve diğer ihtiyaçların ne kadar vakit alacağını hesaplamak gerekir. Bu bize, çalışma yapmak için ne kadar etkin zaman dilimine sahip olduğumuzu gösterecektir.

5-Hayır Demeyi Bilin!

2-Yapılacak Olan İşlerin Listesi Çıkartın

Ancak elinizde çok fazla iş varsa ve sizden, yapabileceğinizden daha fazlası için yardım isteniyorsa, bu konuda “hayır” demeyi bilmeniz gerekiyor. İyi niyetli olarak kabul edeceğiniz bu yardım talepleri, hem diğer işler için ayırmış olduğunuz zaman planmasını bozacak hem de tüm işleri sıkışık bir zaman diliminde yapmaya çalışacağınızdan iş kaliteniz düşecektir.

Zamanı en etkin şekilde kullanabilmek için yapılması gereken işlerin bir listesini oluşturmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, gün içinde yapılabilecek kadar işin planlanması gerekmektedir. Bu planlama öncelikli olarak haftalık ve daha sonra günlük olarak “önem sırasına” göre yapılmalıdır. Zaman planlamasında yapılan yanlışlardan biri önemsiz bir işle başlayıp, daha sonra o işi bitirmeden önemli bir işe geçmek ve sonra zamanı yetiştirememektir. 3-Verimsiz ve Gündemsiz Toplantılardan Kurtulun Çalışma ortamı içinde en çok zaman alan işlerden biri de zamansız ve verimsiz geçen toplantılardır. Toplantılarınızı planlarken öncelikli olarak bir gündem ve süre belirlemelisiniz. Belirlenen sürenin dışına çıkan ve gündemden uzak yapılan toplantılar, verimsiz sonuçlar oluşturacağı gibi gün içindeki zaman planlamanızı bozacaktır.

Çalışma ortamı içerisinde, yapacağınız işten farklı olarak diğer çalışma arkadaşlarınızın sizden yardım talepleri olabilir. Bu tür yardımlaşmalar şirket ya da departman içerisindeki birlik ve beraberlik duygusunu arttırarak bir takım ruhu oluşturabilir.

6-Dağınık ve Düzensiz Masa Çalışma ortamı içerisinde dikkatini dağıtacak tüm unsurlardan kurtulmanız gerekir. Bilgisayarınızda açık olan gereksiz dosyalar ve tarayıcılardan tutunda, masanızda bulunun gereksiz evraklar, dağılmış kırtasiye araçları, kulaklık, bardak... vs gibi dikkatinizi dağıtacak ve çalışma ortamınızı kısıtlayacak her şeyi bir düzene sokun. Gereksiz olan tüm materyalleri kaldırın. Dağınık ve düzensiz masa düzeninin; yorgunluk, baş edememe hissi, verimsizlik, stres ve hâkimiyet yoksunluğu gibi olumsuz psikolojik etkileri olduğu gibi iş ortamındaki yaşamınızı da kısıtlayan bir etken olduğu unutulmamalıdır.

21

Hosting Dergi - 8.SAYI  

Domain yatırımcılarının dikkatine ! Türkiye'nin önde gelen domain yatırımcılarından Kıvılcım İstanbulluoğlu,Domain Yatırımcılığı ile ilgili...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you