Page 56

Rublon Eklentisi Belirtilen eklentilere ek olarak Rublon eklentisini de incelemenizi öneririz. Bu eklenti WordPress sitenizde giriş ve çıkışları kontrol etmektedir. Eklenti hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Tabi web sitemizin güvenliğini sadece eklenti kullanarak sağlayamayabiliriz. Bu nedenle WordPress sitenizin güvenliği için birkaç konuya daha değinmek istiyorum.

56

tanımlarken “Rol” kısmında “Yönetici” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Yeni yönetici hesabınızı tanımladıktan sonra “Kullanıcılar” menüsüne yeni yönetici hesabınız üzerinden giriş yapınız ve eski yönetici hesabınızı siliniz. Silme işlemi yaparken “Tüm içeriği bağla” bölümünde yeni yönetici hesabınızı seçip yazılarınızın yeni yönetici hesabınıza yazılarınızın transfer edilmesini sağlayabilirsiniz.

“Admin” Kullanıcı Adını Silin Web sitenizin kurulumunu tamamladınız ve web siteniz kullanıma hazır durumda; ancak atlamamanız gereken bir nokta var. Birçok web site sahibi, web sitelerinde “admin” kullanıcı adını kullanmaktadır. “admin” kullanıcı adı yerine farklı kullanıcı adları kullanmanızı öneriyoruz. “admin” kullanıcı adını “admin” hesabına giriş yaparak silmeniz mümkün değildir.

Belli Aralıklarla Şifrelerinizi Güncelleyin Web sitenizin güvenliğine katkıda bulunmanın en etkili yollarından birisi de sürekli aynı şifreyi kullanmamaktır. WordPress yönetici hesabı, MySQL veri tabanı ve FTP şifrelerinizi düzenli olarak güncellemenizi, şifrelerinizin en az 8 karakterli olacak şekilde büyük-küçük harf ve sayı içermesini öneririz. Belirleyeceğiniz şifrelerin birbirinden farklı olmasında fayda vardır.

Bu nedenle öncelikle WordPress yönetici panelinizdeki “Kullanıcılar” menüsünde bulunan “Yeni ekle” sayfasından yeni yönetici hesabı tanımlamanız gerekmektedir. Hesabı

Tabi şifrenizi güncelleyeceğiniz sistem özel karakter kullanmanıza izin veriyorsa şifrenizde “?”, “*”, “_” gibi karakterler kullanmanız da faydalı olacaktır.

Hosting Dergi - 23.SAYI  

Bu ay Hosting Dergi’de, CentOS Web Panel özellikleri ve kurulum işlemlerine yer veriyoruz. Ayrıca Türkiye ve Dünyadan Hosting sektörü ile il...

Hosting Dergi - 23.SAYI  

Bu ay Hosting Dergi’de, CentOS Web Panel özellikleri ve kurulum işlemlerine yer veriyoruz. Ayrıca Türkiye ve Dünyadan Hosting sektörü ile il...