Page 43

bildiren veriler nicel veriler, sayısal bir değer bildirmeyen veriler de nitel veriler olarak adlandırılmaktadır. Web Analytics gözünden bakacak olursak ; ortalama oturum süresi, oturum sayısı, işlem tamamlama sayısı vb. veriler niceliksel verilerdir.

analytics digital analytics’in yalnızca bir koludur.

Niteliksel veriler ise, niceliksel verilerin sebebini açıklar. Sitemize olan ziyaretlerin sebebi neydi , dönüşüm oranlarının artmasında hangi faktörler etkili oldu ? gibi soruların cevabını bulmamıza yardımcı olur.

Şimdi web analytis’in zaman içerisinde geçirdiği evrim üzerinden Web Analytics 2.0’ı anlamaya çalışalım.

Web Analytics Nedir? Digital Analytics Association’un tanımına göre web analytics ; Web’in kullanımını anlamak ve web’i dönüşüm hedeflerimiz dahilinde optimize etmek için için web üzerinden verilerin toplanması, ölçümlenmesi, raporlanması ve analiz edilmesidir. Tanımlardan da anlaşılacağı üzere, digital analytics kavramı web analytics’den çok daha geniş bir alanı işgal etmektedir, web

İkisi arası ayrımı daha iyi anlamak için dilerseniz Web Analytics ve Digital Analytics Farklılıkları yazımıza göz atabilirsiniz.

Verinin ilginç bir paradoksu vardır, az veri ile karar alınan kararlar (decision) çok sağlıklı olmazken, elimizde çok veri olduğu zaman da yine karar almakta zorlanıyoruz. Big Data adına devasa yatırımlar yapan fakat milyonlarca dolar harcadığı halde , bu verilerden müşterileri adına anlamlı yorumlamalarda bulunamayan firmalar buna güzel bir örnek. Doğru datayı toplamak kadar , toplanılan dataları doğru segmente etmek ve bu datalardan anlam çıkardıktan sonra aksiyon almak web analytics’in altın kuralı.

43

Hosting Dergi - 23.SAYI  

Bu ay Hosting Dergi’de, CentOS Web Panel özellikleri ve kurulum işlemlerine yer veriyoruz. Ayrıca Türkiye ve Dünyadan Hosting sektörü ile il...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you