Page 1

Konferencja skrojona na miarÄ™


3 Adres redakcji plac Wolności 9 43-300 Bielsko-Biała tel. +48 33 810 99 99 fax +48 33 815 99 99 redakcja@horeca.pl Redaktor Naczelna Iwona Byra i.byra@horeca.pl Redakcja Gabriela Lorek - redaktor prowadząca Ida Niemelä Karolina Pietor Współpraca redakcyjna Monika Loryńska Biuro reklamy reklama@horeca.pl Marzena Przystał, Magdalena Śpiewak Magdalena Plonka Wydawca Eureco Sp. z o. o. plac Wolności 9 43-300 Bielsko-Biała Prenumerata i kolportaż prenumerata@horeca.pl Projekt graficzny Mirosław Borak m@borak.pl Druk Studio Horn www.studiohorn.pl

C

entrum konferencyjne w hotelu tworzy szereg ogniw: odpowiednio nasycone światłem wnętrza, które elastycznie możemy dostosowywać pod konkretne wydarzenie, wygodne krzesła, znakomity sprzęt elektroniczny, który nie da plamy podczas eventu etc. Spoiwem tych wszystkich elementów są naturalnie ludzie. Jeśli mechanizm funkcjonuje sprawnie, spływa na nas splendor i terminarz zapełniony jest imprezami. Tworzenie strefy dedykowanej konferencjom nie jest łatwe, a znaczenie ma najdrobniejszy detal, nawet taki, jak smak kawy podczas przerwy między wystąpieniami prelegentów. Tematyce tej poświęciliśmy kwietniowe wydanie naszego czasopisma. Na zdjęciu okładkowym podziwiacie salę poznańskiego Sheratona, który posiada jedną z najnowocześniejszych przestrzeni konferencyjnych w Polsce. Na początku wydania mała retrospekcja. Wracamy do wydarzeń, które miały miejsce w marcu – XI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej l’Art de la cuisine Martell 2013 oraz XVII odsłony Międzynarodowych Targów Gastronomicznych. Jak wiele dzieliło to ostatnie wydanie EuroGastro od debiutu przed kilkunastoma laty opowiedziała nam prezes spółki MT Targi Urszula Potęga. Na pozostałych stronach przeczytacie także o japońskim spa w małej mazurskiej wsi oraz ekologicznych potrawach Marcina Suchenka, którymi zachwyca gości hotelu Hyatt Regency w Warszawie.

Nakład 4000 egz. Za treść reklam Redakcja nie odpowiada. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Zastrzegamy sobie prawo do redagowania i skracania korespondencji. Wszelkie prawa zastrzeżone. Eureco Sp. z o. o. 2013 Na okładce: sala Universia w Sheraton Poznan Hotel

listopad 2012


Dołącz do nas na facebook.com/horecapl

Spis treści Aktualności Weekend z Martellem ......................................................................................................................................... 6 EuroGastro - olbrzymia branżowa platforma ................................................................................. 8 Za nami ósma odsłaona wielkiego greckiego święta ................................................................12 Sukces EuroGastro jest dziełem nas wszystkich .........................................................................14 Wygraj konkurs Primerba Cup 2013 i zawalcz o Kulinarny Puchar Polski .............18 Zarządzanie Interesujący portret hotelu w wirtualnej przestrzeni .............................................................. 20 Konferencja skrojona na miarę Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu ...........................................................................22 Monitor - następca projektora .................................................................................................................... 34 Przerwa kawowa ratuje życie ........................................................................................................................38 Kulinaria Ekokuchnia Marcina Suchenka ...................................................................................................................44 Spa & Wellness Japońskie rytuały na mazurskiej wsi ....................................................................................................... 50 Horeca na deser Atelier Amaro zdobyło gwiazdkę Michelina! .................................................................................. 54

8

EuroGastro - olbrzymia branżowa platforma Ofertę podczas XVII odsłony EuroGastro zaprezentowało 267 firm z 18 krajów. Imprezę odwiedziło ponad 19 tys. osób. − Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i staramy się, aby impreza była naszym wspólnym dziełem. Dzięki temu targi stale rozwijają się, gromadząc niezmiennie wyjątkowe grono branżowych odbiorców – mówi Urszula Potęga prezes MT Targi.

22 Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu Ekipa, która ze strony hotelu ma przygotować obiekt do konferencji, to nie tylko specjaliści o wysokich kwalifikacjach. Osoby oddelegowane do obsługi konferencji powinny organizatorowi udowodnić, jak bardzo hotel jest elastyczny w swojej ofercie, ale nie tylko. Praca zaczyna się już na etapie obsługi skrzynki mailowej i linii telefonicznej.


5

38

44

Przerwa kawowa ratuje życie

Ekokuchnia Marcina Suchenka

Aby wkupić się w łaski naszych okolicznościowych gości, powinniśmy nie tylko zadbać o całość. Dbanie o szczegóły zaczyna się od odpowiedniego podejścia obsługi, a kończy na smaku kawy serwowanej podczas przerwy między wykładami czy warsztatami.

Szef kuchni hotelu Hyatt Regency Warsaw komponuje ekologiczne potrawy i nieustannie odkrywa nowe smaki ekojedzenia. – Często są to produkty unikatowe, pochodzące od małych producentów, którzy w ich wytworzenie wkładają serce – mówi. Naturalną żywność zaczął poznawać, gdy na świecie miał pojawić się jego synek.

kwiecień 2013


6

Aktualności

Weekend z Martellem

foto - materiały organizatorów

Zgodnie z zapowiedzią sprzed miesiąca prezentujemy obszerną fotorelację z XI edycji Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’Art de la cuisine Martell, który odbył się w hotelu Zamek Ryn w dniach 2-3 marca. Gwoli przypomnienia, znakomici szefowie kuchni z Kurtem Schellerem na czele najwyżej ocenili kunszt Pauliny Sawickiej i Łukasza Kawallera − młodych kucharzy z hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Program weekendu z Martellem obfitował w liczne prezentacje, degustacje, warsztaty i szkolenia. L’Art de la cuisine Martell organizuje Grupa Anders przy merytorycznym wsparciu Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Sponsorem tytularnym jest Pernod Ricard Polska.

kwiecień 2013


foto - materiały organizatorów

Aktualności | Weekend z Martellem

kwiecień 2013

7


8

Aktualności

EuroGastro − olbrzymia branżowa platforma Swoją ofertę podczas XVII Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro zaprezentowało 267 firm z 18 krajów. Imprezę odwiedziło ponad 19 tys. branżowych klientów. Tegoroczna odsłona flagowego wydarzenia firmy MT Targi Polska tradycyjnie trwała trzy dni (20-22 marca), w czasie których przedstawiciele branży HoReCa mieli okazję zapoznać się z szerokim wachlarzem usług i rozwiązań dedykowanych gastronomii – od kompleksowego wyposażenia profesjonalnej kuchni, sali restauracyjnej czy baru, przez żywność i napoje (także alkoholowe), urządzenia i produkty do parzenia i serwowania kawy, po najnowocześniejsze systemy komputerowe wspomagające zarządzanie obiektem. W programie targów znalazło się przeszło 30 pokazów kulinarnych, w tym kilka w wykonaniu znanych osobowości świata gastronomii, takich jak Marcin Budynek, Grzegorz Łapanowski czy Tomasz Deker. Do konkursów kulinarnych i kawowych stanęło 85 wcześniej zakwalifikowanych osób. Około 600 słuchaczy skorzystało z wiedzy 10 ekspertów rynku HoReCa w trakcie czterech konferencji tematycznych. Zgłoszono 116 produktów w dziewięciu kategoriach do konkursu na Najlepszy Produkt EuroGastro 2013, a jury nagrodziło i wyróżniło 21 z nich. Kulinarne i kawowe talenty Po raz piąty w trakcie targowej imprezy odbył się autorski konkurs Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2013”. Jubileuszową odsłonę wygrał Kacper Maziuk z hotelu Sheraton  w  Sopocie, rekomendowany przez Krystiana Szidela. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Pawlikowi z restauracji Amber Room  w Warszawie, któremu rekomendację wystawił Robert Skubisz. Na trzecim

kwiecień 2013


Aktualności | EuroGastro - olbrzymia branżowa platforma

miejscu znalazł się Piotr Kuziela z Warszawy rekomendowany przez Kurta Schellera. Wyboru dokonali jurorzy techniczni – Jerzy Pasikowski, Grzegorz Kazubski, Tomasz Borucki i Marcin Budynek oraz jurorzy degustacyjni: Ula Chincz, Anna Popek, Michał Olszański, Tomasz Iwan i Marcin Mroczek. Centralnym punktem sektora kawowego była V Olimpiada Kawy®, której zwycięzcą został Mariusz Mańczuk. Kolejne miejsca na podium zajęli Maciej Miziński z kawiarni Green Caffè Nero oraz Jarek Kapusta z Cukierni Jarzyna. Z kolei najlepszy w V  Mistrzostwach Polski „Cup Tasting” okazał się Bartosz Kozina, który będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata (World Coffee Events), które odbędą się w czerwcu w Nicei. Drugie miejsce zajął Mateusz Kubik, a trzecie − Marcin Wójciak. Grand Prix MT Targów Podkreśleniem znaczenia osób, które współtworzą targi EuroGastro, było przyznanie nagrody Grand Prix MT Targi Polska Tomaszowi Obracajawi, prezesowi Apro-Trade. Tytuł ten przyznany przez Urszulę Potęgę, prezes zarządu MT Targi Polska, jest wyrazem wdzięczności za wieloletnią współpracę i pomoc merytoryczną przy organizacji wydarzenia.

kwiecień 2013

9


10

Aktualności | EuroGastro - olbrzymia branżowa platforma

kwiecień 2013


Aktualności | EuroGastro - olbrzymia branżowa platforma

kwiecień 2013

11


12

Aktualności

Za nami ósma odsłona wielkiego greckiego święta Już po raz ósmy podczas EuroGastro mieliśmy okazję rozkoszować sięniezwykłymi smakami słonecznej Hellady. Wszystko za sprawą Teo Vafidisa i jego Festiwalu Kuchni Greckiej.

Inicjatorem wielkiego greckiego święta, które od kilku lat towarzyszy targom EuroGastro, jest Teo Vafidis, znakomity szef kuchni i kulinarny ekspert, rodowity Grek, który pokochał Polskę. Festiwal promuje tradycyjną kuchnię Hellady, oryginalne receptury i produkty, którymi w swoich lokalach mogą raczyć gości hotelarze i restauratorzy znad Wisły. To również konkurs, w którym zmierzyło się w tym roku 12 utalentowanych kucharzy, którzy komponowali dania z oryginalnych greckich składników, takich jak ser Feta Theofilos, makaron Orzo Medium Helios czy ciasto Fillo Kanaki. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony była polędwica jagnięca. Konkursowe potrawy oceniali znakomici kucharze: Jarosław Walczyk (przewodniczący sędziowskiego składu, sekretarz Fundacji Klubu Szefów Kuchni), Miltos Karoubas (prezes Chef’s Club – Grecja), Spiros Dosis (Chef’s Club – Grecja), Kurt Scheller (Akademia Kurta Schellera),  Marcin Budynek (Fundacja Klubu Szefów Kuchni), Giancarlo Russo (Fundacja Klubu Szefów Kuchni) i Joseph Seeletso (Fundacja Klubu Szefów Kuchni). Mistrzowski tytuł jurorzy przyznali Pawłowi Kuberze z hotelu Zieliński w Szczecinku. Drugie miejsce zajęła Sylwia Bukała (NCS Stadion Narodowy Sodexo Polska w Warszawie), a trzecie Michał Kuduk (hotel Grand Sal w Wieliczce). Zdobywca pierwszego miejsca oprócz wielu atrakcyjnych nagród otrzymał tygodniowy wyjazd dla dwóch osób do Grecji ufundowany przez Hellas Travel, nominację do półfinału Kulinarnego Pucharu Polski oraz wspaniały sprzęt od firmy Kenwood. Grecki Chef’s Club reprezentowany przez Miltosa Karoubasa oficjalnie zaprosił Pawła Kuberę na przyszłoroczny kongres WACS do Norwegii, gdzie wspólnie z Teo Vafidisem będzie reprezentował Polskę. Z kolei firma Convotherm zaprosiła laureatkę drugiego miejsca Sylwię Bukałę na profesjonalne szkolenie do Niemiec.   Teo Vafidis połączył święto kuchni greckiej z Polskim Festiwalem Carvingu, czyli sztuką tworzenia rzeźb z warzyw i owoców. W tym roku wydarzenie miało swoją jubileuszową, piątą edycję. Jej laureatami zostali: 1. Grzegorz Gniech 2. Piotr Wasik 3. Paweł Sztenderski Organizatorami VIII Festiwalu Kuchni Greckiej są Teo Vafidis i MT Targi. Wsparcie merytoryczne zapewniły Fundacja Klubu Szefów Kuchni i Klub Szefów Kuchni Grecji. − Inauguracji VIII Festiwalu Kuchni Greckiej dokonali ambasador Grecji pani Tasia Athanasiu, ambasador Republiki Cypryjskiej pan Andreas Zenonos oraz prezes MT Targi pani Urszula Potęga. Swoją obecnością oraz kunsztem zaszczycili nas przedstawiciele Fundacji Klubu Szefów Kuchni Polski, którzy wraz z Chef’s Club Grecji zasiedli w jury konkursowym. Oprócz konkursu profesjonalnych kucharzy mieliśmy okazję podziwiać ukryte talenty blogerów podczas II Konkursu Kulinarnego dla Amatorów pod patronatem marki Kenwood. Swoją kulinarną pasją zachwycili nas Pavel Kostadinov, Michał Staszczyk oraz Grażyna Suchodolska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Ponadto podczas uroczystej gali w hotelu Trylogia pani Beata Mularska z Diversey Polska otrzymała tytuł Honorowego Członka Chef’s Club Grecji za wieloletnią owocną współpracę przy organizacji Festiwali Kuchni Greckiej. Wszystkim partnerom oraz gościom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do współpracy za rok − mówi inicjator greckiej uczty Teo Vafidis.

kwiecień 2013


Aktualności | Za nami ósma odsłona wielkiego greckiego święta

kwiecień 2013

13


14

Aktualności

Sukces EuroGastro jest dziełem nas wszystkich Rozmowa z Urszulą Potęgą, prezes zarządu spółki MT Targi Gabriela Lorek: Pani Prezes, czy pamięta Pani pierwszą edycję targów EuroGastro? Urszula Potęga: Mamy za sobą już siedemnaście edycji, ale tej pierwszej nie zapomnę nigdy. Impreza odbywała się wówczas w hali widowiskowo-sportowej Torwar i podobnie jak w tym roku, mimo kalendarzowej wiosny, aura była iście zimowa. Na dworze był straszliwy mróz, minus 17 stopni. Musieliśmy wypożyczyć z Okęcia ogromne dmuchawy, które pozwoliły ogrzać teren targów. Jednak mimo takiej pogody, a może właśnie dzięki niej, atmosfera była bardzo gorąca i przyjazna. Wystawcy pożyczali sobie nawzajem swetry, my też staraliśmy się dostarczyć dodatkową odzież i napoje rozgrzewające. Do tej pory wiele osób wspomina te targi z ogromnym sentymentem. Ale oczywiście, idąc z duchem czasu i podążając za potrzebami branży, przenieśliśmy EuroGastro do większej, profesjonalnej hali wystawienniczej, w której odbywają się do dzisiaj. Tu o właściwą temperaturę dba cały zespół specjalistów obsługujących zaawansowaną aparaturę. Ale dzięki tej przygodzie w Torwarze pierwsze EuroGastro zostały zapamiętane na długie lata.

Zeskanuj kod QR i poznaj erlenbacher!

kwiecień 2013


Aktualności | Sukces EuroGastro jest dziełem nas wszystkich

15

G.L.: Co stało się impulsem do stworzenia takiej branżowej imprezy nad Wisłą? Czy wypłynął on od adresatów wydarzenia, czyli restauratorów i hotelarzy? U.P.: Od dwudziestu lat jesteśmy organizatorem targów turystycznych. To branża, która bezpośrednio w wielu miejscach styka się właśnie z gastronomią. Na czas trzech pierwszych edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw przypadł również okres rozkwitu i wielkich przemian polskiej gastronomii. Nie uszło to uwadze wybitnych osobistości związanych z tą branżą. Podczas jednego ze spotkań m.in. z Robertem Sową, Kurtem Schellerem, Grzegorzem Kazubskim, w hotelu Bristol doszliśmy do wniosku, że w Polsce bardzo potrzebna jest międzynarodowa impreza branżowa dla gastronomii. Dlaczego rodzimi restauratorzy mieliby w poszukiwaniu wyposażenia, sprzętu czy produktów spożywczych jeździć za granicę? Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym będą mogli znaleźć wszystkie elementy potrzebne do prowadzenia biznesu. Formuła targów od samego początku została doskonale przyjęta przez branżę. G.L.: Jak bardzo to pierwsze wydanie z drugiej połowy lat 90. minionego wieku różniło się od tegorocznej odsłony targów z numerem XVII? U.P.: Podczas pierwszej edycji EuroGastro skupiliśmy się przede wszystkim na promocji kucharzy. Chcieliśmy, aby „wyszli z cienia” i postanowiliśmy pokazać światu, że to przecież przede wszystkim od nich zależy sukces restauracji. To właśnie wtedy, przeszło 17 lat temu, zrodziły się pomysły konkursów kulinarnych, prezentacji i pokazów z udziałem mistrzów kuchni i początkujących kucharzy, które na stałe zagościły w programie targów. Na przestrzeni lat EuroGastro zmieniały się. Oferta wystawców z roku na rok stawała się coraz bardziej kompleksowa. Pojawiały się nowe sektory, w tym między innymi sektor kawowy czy cukierniczy. Z kolei część przeznaczona dla hotelarzy tak się rozrosła, że zdecydowaliśmy się utworzyć odrębne targi dla tej branży − WorldHotel. Każda kolejna edycja różni się od poprzedniej, ponieważ EuroGastro są odzwierciedleniem tego, co aktualnie dzieje się na rynku gastrono-

Nowa forma naszych ciast uwodzi zmysły … … to trójkąty, które smakują na okrągło i są jedyne w swoim rodzaju.

w okrągło a n k a Sm formie każdej Używamy wyłącznie naturalnych aromatów, bez zastosowania konserwantów, nasyconych tłuszczów roślinnych i sztucznych barwników. erlenbacher backwaren gmbh Adam Gorzycki National Sales Manager-Poland Tel.: +48 600 204 473 adam.gorzycki@pl.nestle.com www.erlenbacher.pl

Nasz dystrybutor w Polsce Farutex Sp. z o.o. Tomasz Starosta Tel.: +48 691 390 634 www.farutex.pl


16

Aktualności | Sukces EuroGastro jest dziełem nas wszystkich

micznym. W tym roku mieliśmy aż 116 nowych wystawców. Bardzo rozwinął się sektor wyposażenia sal restauracyjnych i barów oraz żywności i napojów dla gastronomii. Firmy prezentowały bogatą ofertę produktów i półproduktów cukierniczych. Pojawiły się również piekarnie. G.L.: Podczas zakończonej dwa tygodnie temu edycji debiutowały pokazy slowfoodowe oraz sektor „Drink & Bar”. Jak te targowe nowości zostały przyjęte? U.P.: W sektorze „Drink & Bar” zdecydowało się zaprezentować aż jedenaście firm, w tym Stock Polska z niezwykle atrakcyjną ekspozycją na 200-metrowym stoisku. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni doskonałym przyjęciem przez zwiedzających. Hiszpański producent rumu, który po raz pierwszy brał udział w naszych targach, nie spodziewał się aż takiego zainteresowania swoją ofertą. Podczas EuroGastro nawiązał wiele obiecujących kontaktów i już stara się zbudować sieć dystrybucji w Polsce, widząc na naszym rynku olbrzymi potencjał. Slowfoodowe prezentacje Marcina Budynka również okazały się strzałem w dziesiątkę. Odwiedzający z zaciekawieniem przyglądali się pokazom, rozsmakowując się w przygotowanych potrawach. G.L.: EuroGastro nieustannie ewoluują, zmieniają się, tak jak zmienia się branża HoReCa. Czy wytyczają także nowe kierunki? U.P.: EuroGastro niewątpliwie przyczyniają się do propagowania trendów na rynku gastronomicznym. Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w tematyce seminariów i konferencji, jak i wydarzeń towarzyszących targom. Wierzę, że dzięki naszej imprezie coraz popularniejsze staje się picie kawy. Jestem również przekonana, że możemy mieć wpływ na szerzenie kultury picia dobrych i wysokogatunkowych trunków w Polsce i dobieranie alkoholi tak, aby podkreślały wyjątkowy charakter potraw. G.L.: Czy trwają jeszcze potargowe podsumowania, czy może firma MT Targi rozpoczęła już projektowanie przyszłorocznego wydarzenia? U.P.: Targi zostały już podsumowane. W tym roku zaszczyciło nas 267 wystawców z 19 krajów. Targi odwiedziło ponad 19 tys. branżowych zwiedzających. Teraz prężnie myślimy nad kolejną edycją EuroGastro. Nasi wystawcy już podpytują, chcą rezerwować stoiska, zastanawiają się nad wyborem jak najatrakcyjniejszej lokalizacji. Wychodząc im naprzeciw, już teraz rozpoczynamy sprzedaż i rezerwacje powierzchni.

kwiecień 2013


Aktualności | Sukces EuroGastro jest dziełem nas wszystkich

17

G.L.: Międzynarodowe targi EuroGastro to olbrzymie przedsięwzięcie, w którym uczestniczą największe i najbardziej znane polskie i zagraniczne firmy związane z sektorem hotelarsko-gastronomicznym. Spotkać można tutaj wybitnych kucharzy, cukierników i baristów, a także znanych aktorów oraz prezenterów telewizyjnych. W ubiegłym roku gościem specjalnym dobroczynnej aukcji czekoladowych jaj była Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji Porozumienie bez Barier. W tym roku m.in. Festiwal Kuchni Greckiej otworzyli ambasadorowie Grecji i Cypru. Warszawskie targi nie tylko utrzymują równy wysoki poziom, ale ciągle podnoszą poprzeczkę. Jaki jest zatem przepis na sukces? U.P.: Sukces zależy nie tylko od samego zespołu targów EuroGastro. To dzieło nas wszystkich – naszych drogich wystawców, naszych przyjaciół, którzy organizują wydarzenia towarzyszące. Podczas tych targów po raz piąty odbył się konkurs „Kulinarny Talent” Roberta Sowy. Gościliśmy również Theo Vafidisa, Marcina Budynka i Tomasza Obracaja. Każdy z mistrzów wnosi tu coś od siebie. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i staramy się, aby impreza była naszym wspólnym dziełem. Dzięki temu targi stale rozwijają się, gromadząc niezmiennie wyjątkowe grono branżowych odbiorców. G.L.: Spółka MT Targi jest organizatorem drugiej ważnej branżowej imprezy – Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych World Hotel, które w październiku będą miały swoją szóstą odsłonę. Czym w tym roku zamierzacie Państwo przyciągnąć hotelarzy? U.P.: Na wyraźne życzenie naszych klientów wzbogaciliśmy w tym roku ofertę targów WorldHotel o wyposażenie sal restauracyjnych i baru, a także sal konferencyjnych. Oczywiście będziemy kontynuować prezentację oferty w sektorze kawowo-cukierniczym, który spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Ponadto istotnym motywem, który pojawi się podczas tegorocznej edycji jest „dziecko w hotelu”. Wystawcy będą prezentować infrastrukturę dla najmłodszych, w tym między innymi place zabaw oraz elementy wyposażenia wnętrz, takie jak łóżeczka czy krzesełka. Hotele coraz chętniej goszczą dzieci, zapewniając im pełen serwis. BGZ_POS_Horeca_OK.pdf 1 2013-03-20 11:56:01


18

Aktualności

Wygraj konkurs Primerba Cup 2013 i zawalcz o Kulinarny Puchar Polski Do 25 maja można zgłaszać swoje receptury do ósmej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Primerba Cup. Startują drużyny dwuosobowe: szef kuchni i pomocnik, pracujący na terenie Polski. – Receptury zakwalifikowane przez jury wezmą udział w kolejnym etapie, czyli półfinale. Całą rywalizację zakończy finał rozegrany 23 września podczas Międzynarodowych Targów Polagra Gastro – mówi Elżbieta Gizińska, przedstawiciel organizatora. Uczestnicy tegorocznej edycji muszą skomponować: przystawkę ciepłą z zielonego śledzia (surowego), z dodatkiem śliwek w dowolnej postaci oraz chrzanu, a także danie główne z dowolnego elementu tuszki królika, komosy ryżowej, szynki dojrzewającej, żurawiny oraz Ramy Cremefine Fraiche 24%. W obu potrawach musi znaleźć się przynajmniej jeden rodzaj Primerby Knorr, czyli wyselekcjonowanej kompozycji świeżych ziół, przypraw, grzybów lub warzyw z olejem roślinnym oraz dodatkiem soli. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów smakowych Primerby, m.in. bazyliowa, pesto, czosnkowa czy prowansalska. Zgłoszenia zawierające receptury oraz zdjęcia dań należy przesłać na adres: ufs.poland@unilever.com. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.unileverfoodsolutions.pl. Atrakcyjne nagrody Na zwycięski team czekają cenne nagrody. Szef zespołu otrzyma tytuł Mistrza Primerba Cup 2013, czek o wartości 10 000 zł oraz nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2014. W ręce jego pomocnika powędruje mikser Artisan firmy KitchenAid. Organizatorem konkursu jest Unilever Food Solutions Polska, od dwudziestu lat obecny na polskim rynku, gdzie oprócz oferowania produktów wspiera talenty kulinarne i dba o poziom polskiej gastronomii. Sponsorzy konkursu: Vivamix, Eva-Tec, Grapil.

kwiecień 2013


20

Zarządzanie

Interesujący portret hotelu w wirtualnej przestrzeni → Monika Loryńska Pixel PR przestrzeni, ale naprawdę być widocznym pisałam w artykule „Brylować w sieci” prezentującym dziesięć sposobów na atrakcyjną stronę hotelu, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku. By przykuwał uwagę, internetowy portret hotelu, musi posiadać kilka kluczowych elementów: • Zdjęcia oddziałujące na emocje – patrzę na nie i pragnę się tam znaleźć, przeżyć to, czego doświadczają ludzie z fotografii (np. pływają z delfinami, o czym zawsze marzyłam); • Przejrzysta i estetyczna szata graficzna – dzięki niej użytkownik wie, jak znaleźć konkretne informacje i widzi, że hotel bardzo dba o swój wizerunek (co może również oznaczać, że tak samo dba o swoich gości); • Możliwość rezerwacji miejsc – dzięki temu

w łatwy i szybki sposób użytkownik może spełnić swoją zachciankę o odpoczynku; • Informacje turystyczne – nie trzeba szukać ich na 10 innych stronach, wszystko jest w jednym miejscu, a ponadto użytkownik wie, że w razie czego może liczyć na fachową pomoc personelu w tej materii; • Copywriting – dopracowane teksty, co sprawia, że język oferty jest łatwy do zrozumienia i w pełni pokazuje atrybuty obiektu; • Łatwość kontaktu – telefon, e-mail, Facebook, newsletter – to wszystko jest łatwo dostępne i również wzbudza zaufanie; • Blog – pracownicy hotelu i klienci dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wspomnieniami, wskazówkami – także wzmacnia zaufanie i  sprawia, że pobyt w obiekcie staje się bardziej pożądany.

foto - www.lakehouse.com.au

Najciekawsze internetowe witryny hoteli są zbudowane przede wszystkim z profesjonalnych, dużych fotografii oddających klimat wnętrz lub pokazujących wspaniałe widoki, jakie można podziwiać, będąc na miejscu. Obiekty, które potrafią zadziałać zdjęciami na emocje, wygrywają klientów. Wiele takich hoteli, poza prezentowaniem własnej oferty, poszło krok dalej i postarało się o to, by na ich stronach www można było dowiedzieć się, co wartego obejrzenia znajduje się w okolicy – jak interesująco można spędzić czas poza hotelowymi murami i w jaki sposób tam dotrzeć. Są również specjalne pakiety promocyjne. Hotele te postawiły także na interakcję z użytkownikami, prowadząc własne konta na Facebooku, Twitterze czy YouTube. O tym, jak nie tylko istnieć w internetowej

kwiecień 2013


Zarządzanie | Interesujący portret hotelu w wirtualnej przestrzeni

21

Kierując się powyższymi kryteriami wytypowałam 15 stron, które mogą posłużyć jako przykłady godne naśladowania.

1. Lake House www.lakehouse.com.au 2. Little Palm Island www.littlepalmisland.com 3. Grand Hotel Tremezzo www.grandhoteltremezzo.com 4. EME Catedral Hotel www.emecatedralhotel.com 5. Hotel Guarda Golf www.hotelguardagolf.com 6. Stein Eriksen Lodge www.steinlodge.com 7. Atlantis Paradise Island Resort www.atlantis.com 8. The Benjamin www.thebenjamin.com

9. Hotel Missoni www.hotelmissoni.com 10. The Beverly Hills Hotel www.beverlyhillshotel.com 11. Trapp Family Lodge www.trappfamily.com 12. Pelican Hotel & Cafe www.pelicanhotel.com 13. Sanderson Hotel London www.sandersonlondon.com 14. Trump www.trump.com 15. Waldorf Astoria www.waldorfastoria3.hilton.com

A czy Wy znacie jakieś inne interesujące hotelowe strony www?


22

Konferencja skrojona na miarę

Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu → Karolina Pietor

żowej DLD, opublikowany na łamach poczytnego bloga o technologiach i trendach w internecie. Czyż nie byłoby wspaniale przeczytać w tym miejscu o swoim obiekcie?

Specjaliści z branży DLD, przedstawiciele medyczni lidera rynku żywności dla niemowląt albo kadra zarządzająca największych spółek węglowych – tacy goście to same korzyści. Zanim jednak będziemy mieli możliwość poczęstować ich popisowym menu, trzeba się postarać o stworzenie ku temu odpowiednich warunków. Organizacja konferencji, sympozjum czy szkolenia wymaga wzorowej współpracy pomiędzy podmiotem organizującym tego typu event oraz przedstawicielem obiektu, w którym wydarzenie ma się odbyć. Organizator konferencji będzie chciał dzięki wyborze lokalizacji w hotelu pozbyć się kilku pod-

kwiecień 2013

stawowych problemów logistycznych, zaś hotelarz będzie miał możliwość promocji swojego obiektu wśród potencjalnych gości. By na koniec wszyscy byli zadowoleni, jedną i drugą stronę czeka sporo pracy. Inwestycja z przyszłością Jakiej wielkości salę konferencyjną będziemy mieli, jak ją zaaranżować, o jakiego klienta zamierzamy walczyć? – to pytania, które powinniśmy sobie zadać jeszcze przed inwestycją. Ważna jest zarówno wielkość sal, jak i ich uniwersalność i dostosowanie do targetu. To wytyczne, które wymienia Mariusz Kuch, menedżer hotelu ComfortBiznes Pruszków:

foto - sala balowa warszawskiego hotelu Marriott / źródło: Marriott

− Jeszcze do niedawna wydawało mi się, że  konferencje, na  których można na  żywo posłuchać takich osób jak Peter Thiel (założyciel PayPala i  pierwszy inwestor w Facebooku), Tony Hsieh (twórca potęgi Zappos.com) czy Ben Horowitz (współzałożyciel funduszu Andreessen Horowitz) odbywają się tylko po  drugiej stronie oceanu. Okazuje się, że raz do roku spora część światowej branży spotyka się w…1 − to fragment relacji z konferencji bran-


Meble bankietowe dla profesjonalist贸w

MEXTRA GROUP Dystrybutor Mebli Bankietowych

45-837 Opole, ul. Zbo偶owa 23 tel./fax 77 483 70 70 INFOLINIA: 531 542 542 e-mail: biuro@krzeslabankietowe.pl

www.krzeslabankietowe.pl


Konferencja skrojona na miarę | Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu

− W przypadku inwestycji w salę o wielkości 150 m kw. wiele zależy od lokalizacji obiektu i tego, jaką rolę spełniał on do tej pory. Warto zadać sobie kilka pytań o przewagi, które mamy względem konkurencji. Sama konkurencja jest motorem rozwoju, a wygranym staje się ten, kto sprawnie potrafi zaprezentować na rynku swoje atuty. Taka uczciwie przeprowadzona analiza połączona z obserwacją rynku w  zasięgu lokalnym i ogólnopolskim może nie zagwarantuje pełnego sukcesu, ale pozwoli przynajmniej oszacować koszty oraz przewidywany zwrot z inwestycji. Te początkowe decyzje są najważniejsze, będą bowiem determinować wszystkie zakupy związane z wyposażeniem i obsługą konferencji, seminariów itd. Koncept sali przeznaczonej na konferencje najlepiej przemyśleć już na etapie budowy obiektu i dokładnie przedyskutować wizję z architektem. Mimo iż na wszelkiego rodzaju spotkaniach biznesowych zwykle wykorzystuje się prezentacje multimedialne, ważne jest także naturalne oświetlenie pomieszczenia. To ono sprzyja koncentracji i pomaga w prezentacji prelegentów. Przeszklone okna salek na bardziej kameralne spotkania z możliwością ich zupełnego zasłonięcia to idealne, ale niestety nie najtańsze rozwiązanie. Najważniejsze jest jednak stworzenie warunków ściśle odpowiadających potrzebom potencjalnego klienta. Sala konferencyjna powinna być oczywiście uniwersalnie zaprojektowana, ale lepiej nie nastawiać się, że uda nam się ściągnąć zarówno organizatora dużego sympozjum medycznego, jak i grupy zapaleńców tworzących w sieci Start Up’y. Podstawą będzie więc organizacja prze-

strzeni. Niezależnie od tego, czy spotkanie ma być kameralnym panelem dyskusyjnym, czy szkoleniem na 400 osób zawsze fotele czy krzesła muszą być wygodne, sala klimatyzowana, a wykładzina dostosowana do ruchu mebli na kółkach. W końcu niezależnie od wielkości grupy powinniśmy zapewnić podobny poziom komfortu uczestnikom spotkań. W sieci ComfortExpress funkcjonuje siedem sal konferencyjnych w dwóch lokalizacjach: ComfortBiznes Pruszków i ComfortExpress Świebodzin. Część z nich zaczęła działać prężniej dopiero kiedy obiekty zostały objęte marką ComforExpress, stąd należy wnosić, że promocja inwestycji została rzetelnie przemyślana. − W przypadku naszych obiektów ich właściciele często nie zdawali sobie nawet sprawy z potencjału, który do nich należał. W ComfortExpress postawiliśmy na dostosowanie oferty do rynku lokalnego i multifunkcyjność. Na przykład duże sale i restauracje wyposażyliśmy w mobilne ścianki i przepierzenia, które pozwalają na dopasowanie przestrzeni do potrzeb klienta, a neutralny wystrój sprawia, że sala sprawdza się zarówno w przypadku konferencji, jak i wesela – zdradza Mariusz Kuch, menedżer hotelu ComfortBiznes Pruszków. Przychodzi meeting planner do hotelu Ekipa, która ze strony hotelu ma przygotować obiekt do konferencji, to nie tylko specjaliści o wysokich kwalifikacjach. Osoby oddelegowane do obsługi konferencji powinny organizatorowi udowodnić, jak bardzo hotel jest elastyczny w swojej ofercie, ale nie tylko. Praca pionu odpowiedzialnego za organizację spotkań w obiekcie hotelowym zaczyna

kwiecień 2013

się już na etapie obsługi skrzynki mailowej i linii telefonicznej, za pomocą których potencjalny klient może uzyskać potrzebne mu informacje na temat oferty konferencyjnej. Jeśli na stronie internetowej nie ma podstawowych informacji i choć ramowego cennika, który będzie można modyfikować – nasza oferta przegrywa na starcie. Warto pamiętać, że meeting planner przygotowując dla swojego klienta propozycje organizacji konferencji, często nie ma czasu na pozyskanie szczegółowych informacji, dlatego im więcej umieszczamy na stronach internetowych, tym lepiej dla nas. Ciastko w roli wisienki Hotel nastawiony na obsługę przynajmniej kilkunastu spotkań biznesowych w roku powinien na swojej stronie mieć wyczerpujące informacje dla: meeting plannera, specjalisty z agencji zajmującej się organizacją spotkań, potencjalnego uczestnika konferencji oraz obsługi technicznej takiego wydarzenia. Pod względem wyczerpującej informacji wstępnej na temat wyposażenia hotelu przykładem może być warszawski Marriott, laureat Best Hotel Award 2012 w kategorii konferencje. Nie trzeba wiele szukać, by dowiedzieć się, jakie typy połączeń i o jakiej przepustowości Marriott oferuje w ramach wideokonferencji, ile kosztuje konferencyjny pakiet podstawowy dla grupy 18 osób czy instalacja 4-osobowej kabiny dla palących. Czasem najważniejsze bywają szczegóły. Przy podobnych ofertach kilku obiektów decydująca staje się elastyczność, jaką charakteryzuje się hotel. Wiemy, że konfe-

foto - hotel Belweder w Ustroniu

24


Horeca Idea nowoczesność w bankietach i konferencjach

Klient samodzielnie rezerwuje salę przez stronę internetową hotelu.

Pracownik hotelu szybko przygotowuje wyjątkowe i zindywidualizowane oferty dla Klientów. Uwaga! Klienci mogą je samodzielnie modyfikować.

Klient lubi dostawać prezenty - indywidualny system przydzielania rabatów i gratisów dla Klientów.

Zastosowanie specjalnych cen dla specjalnych klientów. Jeżeli Klient tego wymaga i nie chce skorzystać z Państwa standardowych ofert, pracownik może stworzyć indywidualne i unikalne menu w specjalnej cenie.

Prosta komunikacja z Klientami i dbałość o wzajemne relacje - inteligentny system programów lojalnościowych.

WYPRZEDŹ KONKURENCJĘ I ZARABIAJ WIĘCEJ! Pokaż klientom, dlaczego imprezy w Twoim hotelu są wyjątkowe. Podnieś standard obsługi Klienta.

Chcesz wiedzieć więcej - szczegóły na: www.horecaidea.pl lub zadzwoń 52 342 16 34, 52 344 88 11.


26

Konferencja skrojona na miarę | Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu

rencja, o którą walczy nasz obiekt dotyczy środków unijnych dla branży cukierniczej? Nasz obiekt może wygrać rywalizację z centrum kongresowym, proponując w przerwie kawowej szarlotkę po polsku zamiast wiedeńskiego sernika. Co poza warunkami technicznymi bierze pod uwagę meeting planner, wybierając obiekt na organizację spotkania biznesowego? Przede wszystkim współpracę z hotelem – kompleksowa informacja, pełna dostępność czy zdolność do modyfikacji oferty to najważniejsze aspekty w pierwszym kontakcie z organizatorem konferencji. By oferta hotelu była w oczach meeting plannera najlepsza, niekoniecznie musi być najtańsza na rynku, ponieważ osoby odpowiedzialne za organizację spotkań zwracają szczególną uwagę na stosunek ceny do jakości. Obiekt musi co prawda posiadać określony standard, ale bywa, że wybór pada na hotel np. ze względu na dodatkową ofertę, jaką jest w stanie zaproponować określonemu klientowi. Elastyczność w aranżacji sal to element, który trzeba w swojej ofercie szczególnie podkreślić. Podstawowe rozmieszczenie krzeseł w dużej sali to za mało. Potencjalny klient musi widzieć, że możemy za pomocą ruchomych ścian przystosować salę konferencyjną do spotkania w mniejszych grupach, a w trakcie przerwy kawowej pracownicy hotelu mogą szybko zmienić ustawienie na sympozjum w swobodniejszy układ w podkowę.

Koordynator konferencji z ramienia hotelu powinien nie tylko zapewnić o stałym wsparciu, by organizator mógł zająć się kwestiami merytorycznymi. W ramach kompleksowej usługi konferencyjnej hotele coraz częściej proponują aktywną pomoc osoby, która doradzi, w jaki sposób „spiąć” poszczególne punkty spotkania biznesowego, by poprawić jego efektywność. Opinia na temat najlepszego ustawienia krzeseł czy pomoc w planie konferencji jest czasem dla organizatora nie tylko wskazówką, ale wyznacznikiem do dalszych działań.

z dnia na dzień. To sprawia, że poza kontaktami personalnymi z potencjalnymi organizatorami konferencji trzeba też zadbać o  wizerunek w mediach horyzontalnych oraz odpowiednio przygotować promocję. − Dobrze jest jednak bezpośrednio dotrzeć do konkretnej osoby. Przeważnie tego typu działania ograniczają się do telefonu i maila, jednak czasem hotele potrafią nas zaskoczyć! – opowiada Anna Szczerkowska. − Jeden zhoteli, który ofensywnie wkroczył na rynek iprowadził dość mocną kampanię, w tym także bezpośrednią, wysłał do wybranych osób związanych z branżą szkolenio-

Praca z żółtodziobem Hotelowy pion odpowiadający za organizację spotkań biznesowych musi być też przygotowany na sytuację, w której ma do czynienia z organizatorem amatorem. W ramach cięć kosztów wiele firm rezygnuje z oferty PCO (Professional Congress Organizer) i bierze na siebie całość organizacji spotkania, często oddając to w ręce osób nie do końca przygotowanych. Wówczas po stronie hotelu ciążyć będzie odpowiedzialność za kompleksową obsługę gości. Podsuwanie pomysłów oraz korzystanie z wiedzy nabytej podczas wcześniejszych konferencji to w takim wypadku podstawa. Ponieważ całościowy odbiór wydarzenia przez gości zależy od wielu czynników. Strona hotelowa powinna postarać się o eliminację pomysłów, które może podrzucić nieskoordynowany organizator, a które z góry skazane są na niepowodzenie.

wą i eventową promocyjną paczkę. Paczka składała się jak zwykle z folderu, płyty i ulotek promujących atrakcje dodatkowe. Ale nowością był kluczyk wykonany z tekturki z numerem telefonu i napisem „zadzwoń do mnie”. Telefon był numerem bezpośrednim do menedżera hotelu, który zaprosił nas na jednodniowy pobyt w obiekcie połączony z prezentacją oferty. Im większa na rynku konkurencja, tym trudniej się przebić. Dlatego konieczne jest zastosowanie zasady komplementarności w promocji i powiązanie kanałów tradycyjnych, z osobistymi kontaktami oraz siłą mediów społecznościowych. − Moja rada: im mocniej wciągniemy odbiorcę promocji w interakcję, tym większy efekt ona odniesie – dodaje Anna Szczerkowska, główny specjalista ds. PR w Grupie PRC.

Dać się znaleźć Nie ma pracy na pół gwizdka Poza standardem ofertę konferencyjną hotelu wyróżnia profesjonalizm jego obsługi. Zakładając, że stronie organizującej konferencję zależy na szybkości, nie można dopuścić do sytuacji, w której potencjalny klient czeka 48 godzin na sprawdzenie dostępności terminu czy przedłożenie mu konkretnej oferty. Organizator musi wiedzieć, że hotelowi zależy, stąd konieczność wyodrębnienia z kadry koordynatora odpowiedzialnego za utrzymanie kontaktów z klientami (od momentu otrzymania maila z zapytaniem do pożegnania ostatniego gościa konferencji).

Mamy ofertę konferencyjną, mamy dział, który jest odpowiedzialny za organizację tego typu wydarzeń w naszym hotelu, mamy na stronie www oraz w folderach drukowanych wyczerpujące informacje. Co dalej? − Standardowo hotel powinien pojawić się w branżowych magazynach i portalach, często osoby organizujące różnego rodzaju wydarzenia szukają inspiracji w tego typu źródłach – mówi Anna Szczerkowska, główny specjalista ds. PR w Grupie PRC. Serwisów oferujących usługi konferencyjne lub po prostu informujących o konferencjach jest mnóstwo. Liczba ofert rośnie

kwiecień 2013

Dać się zapamiętać wszystkim i każdemu z osobna − Jeśli chcemy skutecznie sprzedawać sale konferencyjne, zawsze najskuteczniejszą promocją będzie 100-procentowa satysfakcja klienta i jego rekomendacje – zwłaszcza jeśli funkcjonujemy na małym rynku, a działania marketingowe ustępują pola aktywności z zakresu Public Relations. Powinniśmy zadbać otzw. efekt WOW, czyli włożyć trochę wysiłku w przygotowanie elementu znajdującego się poza ofertą i w pozytywne zaskoczenie gościa. Dzięki temu mamy podstawy sądzić, że wróci przy następnej okazji lub zrobi nam dobry PR. Działanie niby infantylne, ale zbyt często skuteczne, by je zignorować – przyznaje Mariusz Kuch, menedżer hotelu ComfortBiznes Pruszków.


Udekoruj

swoje kreacje wyśmienitym smakiem i nadaj im niepowtarzalny wygląd.

Czekoladowe świderki Butter Curly™ to wyjątkowe elementy dekoracyjne dostępne wyłącznie w ofercie Callebaut. Są one wykonane w 100% z przepysznej czekolady Callebaut, a kształtem przypominają skrawki masła. Każdy świderek jest inny — nie ma dwóch indentycznych, co sprawia, że idealnie oddają prawdziwy artystyczny wygląd. Z nimi możesz nadać zaskakujący wygląd swoim ciastom i deserom. Dostępne w ciemnej, białej i marmurkowej czekoladzie, w 2 rozmiarach, co sprawia, że zawsze znajdziesz perfekcyjne Butter Curly™ idelanie pasujące do Twoich kreacji.

Barry Callebaut Polska Sp. z o.o. • ul. Nowy Józefów 36 • 94-406 Łódź • Polska • Tel. 42 683 77 00 • Fax 42 683 77 01 e-mail: gourmet_polska@barry-callebaut.com • www.callebaut.com


28

Konferencja skrojona na miarę | Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu

Organizatorzy konferencji, którzy od jej uczestników otrzymują pochlebne opinie, na pewno zapamiętają nasz obiekt. Ale nam potrzeba więcej, dajmy się też zapamiętać samym uczestnikom, niech wyjadą od nas nie tylko bogatsi o wiedzę, ale i o doświadczenia. Niech nas po prostu zapamiętają. − Co do promocji w trakcie konferencji, nigdy nie była to prosta sprawa, ale jak zawsze najwięcej zależy od pomysłu dostosowanego do charakteru wydarzenia mającego miejsce wobiekcie – przyznaje Mariusz Kuch. I tu pojawia się kwestia najważniejsza, czyli indywidualne podejście do gościa, z którego doskonale zdaje sobie sprawę dyrektor hotelu Belweder, która twierdzi, że niezależnie od „typu” gościa, najważniejsze jest indywidualne podejście do niego. Łatwo znaleźć na to potwierdzenie w praktyce. Po 9 godzinach spędzonych na konferencji, która była dla nas pod względem intelektualnym dość wyczerpująca, wpadamy do swojego hotelowego pokoju i… na co mamy największą ochotę? Na pewno nie na zapoznawanie się z ofertą hotelu, w którym jesteśmy! − Gość nie może być atakowany, zarzucany ulotkami. Należy więc pokazać mu korzyść z zainteresowania się naszą ofertą. A najlepiej, by była ona przystosowana do niego – do konkretnej osoby – mówi Marzena Mielczarek, dyrektor hotelu Belweder w Ustroniu. − Nie bez znaczenia jest też przeszkolenie całej kardy hotelowej pod kątem marketingowym – dodaje. Ważna jest więc „praca u podstaw”, czyli po pierwsze zaangażowanie personelu hotelowego w promocję, a po drugie spersonalizowana oferta. Jak przyznaje Marzena Mielczarek, najważniejsze jest uważne zbadanie profilu gościa i ocena tego, co naprawdę może go zainteresować. Ofertę ogólną każdy może znaleźć w internecie, by gościa konferencji naprawdę zainteresować, należy pokazać mu coś, co dotyczy właśnie jego, a nie setek innych potencjalnych klientów. Konferencyjne wpadki Wpadki na konferencjach, sympozjach czy szkoleniach to nic nadzwyczajnego. To zdarza się nawet premierowi. Z punktu wi-

Efektywne i ekologiczne światło Kluczowym elementem wystroju centrum konferencyjnego jest oświetlenie – to przenikające do wnętrza przez tafle szyb (o czym wspomnieliśmy w tekście głównym) oraz światło lamp, które sprawia, że przestrzeń konferencyjna może się zmieniać. Projektując oświetlenie wnętrza, w którym będą odbywały się konferencje, sympozja i szkolenia, warto scalić aspekt ekonomiczny z trendem eko. Przejawem takiego mądrego nowoczesnego myślenia są lampy wyposażone w energooszczędne świetlówki ledowe. Diody LED pobierają mniej prądu, nie powodują zwarć i mogą świecić nawet 100 tysięcy godzin, czyli czterokrotnie dłużej niż tradycyjne żarówki o przedłużonej żywotności. dzenia obiektu organizującego konferencję wpadka nie może jednak nastąpić z jego winy. Dlatego przygotowane powinny być nie tylko osoby bezpośrednio odpowiadające za przebieg spotkania biznesowego. Cały personel powinien dostać podstawowe informacje dotyczące organizowanego wydarzenia, w końcu ludzie są istotnym elementem wizerunku miejsca. − Pamiętam szkolenie w pewnym hotelu, w którym pracownicy nie mogli lub nie chcieli ułatwić nam pracy w żadnej kwestii. Żadna ze zgłoszonych uwag nie doczekała się reakcji i żadna z próśb nie została spełniona. Natomiast przy wyjeździe otrzymałam mały pakiecik promujący obiekt, w którym znajdował się całkiem niezły pendrive. Urządzenia używałam, natomiast do hotelu nie wróciłam już nigdy – mówi Anna Szczerkowska, główny specjalista ds. PR w Grupie PRC. Przyszłość konferencji Nie ma szans, by w ciągu najbliższych lat wiele zmieniło się, jeśli chodzi o konkurencję na rynku ofert konferencyjnych. Nadal prężnie działające centra konferencyjne będą starały się uatrakcyjnić swoją ofertę i nadal powstawać będą alternatywne dla hotelowej inicjatywy organizacji mniejszych spotkań. Przykładem niech będzie tu warszawski Whisky and Wine Pace. Sklep, w którym znaleźć można 250 gatunków whisky i około 400 gatunków wina, a który niedawno

kwiecień 2013

wzbogacił swoją ofertę o biznesową strefę eventową. W kameralnej salce, degustując whisky, można spotkać się najbliższymi partnerami w interesach, bez konieczności wyjazdu poza miasto. Segmentację widać więc i na rynku konferencji, część potencjalnych klientów koncentrować będzie się na rozwiązaniach tradycyjnych, a część poszukiwać nietypowych opcji. Trzeba więc zogniskować działania i śledzić konkurencję w interesującym nas segmencie. Poza tym zainteresowanie potencjalnych klientów budzić będzie również proekologiczność obiektu, rozumiana także poprzez możliwość dostosowania menu do specyficznych potrzeb oraz podążanie za nowoczesnymi technologiami. Sami organizatorzy konferencji i sympozjów zdają sobie sprawę, że ciąży na nich ogromna odpowiedzialność za zorganizowanie spotkań nie tylko poprawnych merytorycznie, ale i ciekawych. Stąd też oferta hotelu wzbogacona o wachlarz rozmaitych aranżacji przestrzeni, nietypowe przerwy kawowe czy bogaty pakiet usług dodatkowych będzie wpływać na atrakcyjność obiektu. ■

1 Fragment pochodzi z tekstu „Interesująca relacja z pierwszej ręki z konferencji DLD w Monachium”, Grzegorz Marczak 01.02.2013, www.antyweb.pl


30

Konferencja skrojona na miarę | Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu

M NIE ÓW A ZD ERT P EKS Konferencja elementem promocji obiektu – jak zainteresować dziennikarzy Dziennikarzy będzie niezwykle trudno wprost zainteresować ofertą, która ma komercyjny charakter. Podstawowym celem działań PR jest nie tyle zainteresowanie ofertą, co samym brandem. Chodzi o  obecność marki i miejsca w mediach. Dziennikarz pojawi się na wydarzeniach organizowanych przez klientów w naszym hotelu, wtedy pozna ofertę i z dużym prawdopodobieństwem napisze o miejscu, gdzie odbywała się impreza. I tu koło się zamyka: jeśli będziemy konkurencyjni, to w naszym obiekcie odbywać się będą  gale, seminaria o dużym potencjale medialnym − magnes na dziennikarzy przyjdzie do nas sam. Tak było podczas organizowanej przez naszą agencję konferencji prasowej przed walką bokserską: całość odbyła się w hotelu, w którym spali sportowcy. W takich sytuacjach zadaniem dla hotelu jest pomóc w promocji samego wydarzenia, a na miejscu wspierać dziennikarzy. Dziennikarze nie lubią być bombardowani co tydzień sensacyjnymi informacjami o „nowej rewelacyjnej ofercie”, „pierwszym takim produkcie w Polsce” itd. Zwłaszcza, jeśli na rynku jest duża konkurencja lub obiekt znajduje się w dużej odległości od redakcji. Wtedy potrzebujemy czegoś wyjątkowego, by ściągnąć do siebie media: akcje CSR-owe, konkursy (jak np. krakowski bieg kelnerów), castingi, celebryci itd. → Michał Raszka, specjalista ds. Public Relations dział komunikacji i strategii medialnych, Grupa PRC

Obiekty konferencyjne w naszym kraju rozwijają się z powodzeniem już od kilku lat, a wraz z nimi rozwijają się również usługi skierowane do tej branży biznesu. Jednym z podstawowych elementów, bez którego tego typu obiektom trudno jest dziś funkcjonować jest oprogramowanie przeznaczone do ich obsługi. System taki pozwala na pełną i profesjonalną obsługę konferencji, bankietów i wszelkiego rodzaju imprez zorganizowanych. Pomaga w optymalizacji zysków oraz ułatwia pracę. Każdemu eventowi towarzyszą dodatkowe usługi, można zatem przydzielić (lub wynająć) wyposażenie techniczne bądź dekoracyjne, przypisać poszczególne menu na imprezę cateringową. Ciekawym elementem jest również grafik sal funkcyjnych, który pozwala na rezerwację wydarzeń. Na podstawie tak dokonanych rezerwacji program wydrukuje ofertę dla klienta, kontrakt oraz wszelkie informacje przydatne personelowi obiektu. W łatwy sposób sprawdzimy też opłacalność zaoferowanej imprezy. → Bożena Szpytma, dyrektor zarządzająca Micros Fidelio

Decydując się na zakup stołów konferencyjnych lub bankietowych, trzeba koniecznie sprawdzić jakość ich wykonania. Na rynku obecne są tanie, chińskie stoły składane, których trwałość pozostawia jednak wiele do życzenia. Modele wykonane z gorszych materiałów są po prostu gorsze: mają cieńsze stelaże, blat zrobiony z płyty jest podatny na odkształcenia i łatwo ulega uszkodzeniu. W przypadku stołów bankietowych warto zadbać o to, aby krawędzie były zabezpieczone aluminiowym obrzeżem, co zwiększy ich trwałość, zwłaszcza jeśli w czasie przenoszenia są toczone po podłodze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się blaty w różnych kolorach, stosowane głównie w składanych stołach konferencyjnych. Nie tylko efektownie się prezentują, ale też są bardzo praktyczne. → Paweł Kurek, prezes zarządu spółki Meblobranie.pl

W celu zwiększania swojej konkurencyjności i sprawniejszej organizacji, obiekty hotelowe inwestują w innowacyjne rozwiązania informatyczne m.in. POSitive CRM. Jest to jeden z najnowocześniejszych systemów wspierających organizację imprez, bankietów i konferencji. Zapewnia obsługę wydarzeń i projektów na wyjątkowo zaawansowanym poziomie. Pozwala efektywnie zarządzać wszystkimi etapami przedsięwzięcia: począwszy od planowania, poprzez wycenę, następnie organizację i obsługę, na fakturowaniu kończąc. POSitive CRM umożliwia tworzenie projektów i szablonów eventów, ułatwia kontrolę procesu ofertowego i kontaktów z klientami oraz rezerwowanie zasobów – sal, obiektów, sprzętu itp., a związku z tym koordynowanie pracy zespołu odpowiedzialnego za konferencję, szkolenie czy bankiet. Ponadto dzięki integracji z innymi systemami POSitive umożliwia dostęp do cen i receptur, rozliczanie zużycia produktów oraz inwentaryzacje. Niewątpliwym atutem systemu są jego rozbudowane funkcje Customer Relationship Management, czyli zarządzania relacjami z klientami. POSitive CRM pozwala tworzyć obszerną bazę klientów zawierającą szereg szczegółowych informacji, będących istotnym elementem partnerskich kontaktów biznesowych. Wśród praktycznych opcji są np. kreowanie korespondencji seryjnej, kalendarz wydarzeń, grafik rezerwacji i wykorzystania zasobów, szybki wydruk kalkulacji i ofert czy generowanie dokumentów magazynowych oraz faktur. → Jerzy Łochowski, dyrektor handlowy w firmie LSI Software

kwiecień 2013


32

Konferencja skrojona na miarę | Witaj wielki świecie, czyli konferencja w hotelu

M NIE ÓW A ZD ERT P EKS Konferencja w obiekcie wiąże się z dużym wyzwaniem i nie chodzi tu wcale o ilość osób do obsługi. Na sukces w tej dziedzinie mogą liczyć obiekty, które do perfekcji opanowały wszystkie elementy działania zogniskowane na skutecznym pozyskiwaniu klientów i profesjonalnej realizacji imprezy. Dotychczas obiekty konferencyjne opierały się na schematycznej prezentacji swojej oferty, zamieszczonej głównie na stronach www lub w offlinowych portalach konferencyjnych. Forma prezentacji często bywa nieczytelna, a jej zawartość nieaktualna. Obiekty nie są w stanie określić nawet wartości wskaźnika konwersji dla swojego biznesu. Taka sytuacja nie sprzyja pozyskiwaniu dużych zleceń, gdyż wymaga czasochłonnego zaangażowania ze strony klienta. Klient konferencyjny potrzebuje online’owej odpowiedzi na temat dostępności sal, a także szybkiej i kompletnej kalkulacji imprezy. Online oznacza w tym przypadku łatwy, natychmiastowy dostęp do przejrzystej i pełnej oferty − 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi internetowych. Taka jest przyszłość sprawnej organizacji konferencji i wymóg współczesnych czasów. → Blanka Retmańska-Man, prezes zarządu spółki Idea Profit, współautor specjalistycznego oprogramowania Horeca Idea dedykowanego branży konferencyjno- bankietowej

Profesjonalista od czystej roboty Nawet najnowocześniejsze, kreatywnie zaaranżowane hotelowe centrum konferencyjne nie zaprezentuje w pełni swoich atutów, jeśli nie będzie lśniło czystością. Profesjonalna chemia jest zatem istotnym elementem sukcesu danego miejsca. Oczywiście muszą to być preparaty o bardzo dobrej jakości, bazujące na najnowszych technologiach i spełniające rygorystyczne standardy. Takie atrybuty posiada ceniona przez klientów linia Kenolux firmy Cid Lines, która od przeszło dwóch dekad specjalizuje się we wdrażaniu i promowaniu innowacyjnych rozwiązań czyszcząco-myjących i dezynfekujących, ponadto projektuje i montuje instalacje techniczne, prowadzi też serwis i szkolenia. Specjalistyczną serię Kenolux tworzy paleta środków czyszczących oraz dezynfekujących. W hotelowych wnętrzach, a zatem również w części konferencyjnej obiektu, świetnie sprawdzi się m.in. płyn do mycia podłóg F 100 linii Kenolux. Nie tylko usuwa brud z powierzchni, ale też nadaje jej połysk, dodatkową zaletą jest długo utrzymujący się przyjemny zapach. Może być stosowany do mycia ręcznego oraz w automatach szorująco-zbierających. W czyszczeniu szyb, luster i glazury znakomicie sprawdzi się preparat Kenolux Glass, który pozostawia myte płaszczyzny bez smug. Z kolei solidnym wsparciem na zapleczu kuchennym będzie np. płyn Kenolux Multiaction, który poradzi sobie nawet z silnymi zabrudzeniami na różnych powierzchniach – podłogach, ścianach i sprzętach. → Krzysztof Lewkowicz, specjalista ds. chemii gastronomicznej i instytucjonalnej, audytor wewnętrzny systemu HACCP w firmie Cid Lines

Wizytówka Twojego hotelu Hotel to przede wszystkim ludzie, którzy w nim pracują. Ale miła i profesjonalna obsługa to nie wszystko. Ważna jest też atmosfera miejsca, a gdy już ją stworzymy − umiejętność jej utrzymania. Sprowadzając to do banału, chodzi też o zachowanie czystości i to takiej na najwyższym poziomie. Pomoże w tym linia profesjonalnych produktów Clinex dedykowana miejscom, w których duża rotacja ludzi wymaga ciągłego zachowania higieny. Do czyszczenia wykładzin, dywanów i obić tapicerskich z materiałów naturalnych oraz sztucznych służy płyn w koncentracie Clinex Textile. Aktywna piana wchłonie brud, a ją samą możemy zebrać za pomocą odkurzacza. Lustra, okna i drzwi, a także powierzchnie laminowane, emaliowane czy ze stali nierdzewnej domyje płyn Clinex Glass, oferowany w atomizerze lub kanistrze. Po użyciu nie pozostawia smug, a czyszczona powierzchnia pokryta zostaje antystatyczną warstwą. Podobne działanie na powierzchnie drewniane i laminowane ma płyn Clinex Delos Mat, którego dodatkowym atutem jest świeży zapach. Najtrudniejszymi, a jednocześnie najważniejszymi w utrzymaniu czystości są toalety. Ułatwi to koncentrat płynu Clinex W3 Multi przeznaczony do mycia muszli klozetowych, pisuarów, umywalek, wanien i kabin prysznicowych oraz basenów, posadzek, okładzin ściennych i fug. → Wojciech Tomaszczyk, Brand Manager marki Clinex

kwiecień 2013


34

Konferencja skrojona na miarę

Monitor - następca projektora → Piotr Ostaszewski

Ustaliliśmy wygląd sali, menu serwowane podczas konferencji, szkoleń, a co ze sprzętem? Firmy (czyli klienci) coraz rzadziej przyjeżdżają z własnymi urządzeniami, coraz częściej natomiast liczą na pełne i najnowocześniejsze wyposażenie już na miejscu. Dotychczasowym standardem zaplecza technicznego był projektor multimedialny (powszechnie nazywany rzutnikiem), czasem prosty system nagłośnienia, a w większych salach mikrofon. Jednakże wymagania klientów są dużo większe, tym bardziej w czasach bezustannego rozwoju technologii i nowości. Dziś oczekują oni dużego, wyraźnego i czytelnego obrazu, krystalicznie czystego dźwięku najlepiej z mikrofonami bezprzewodowymi wpinanymi np. w klapę marynarki. Problem w tym, że hotelowe centra konferencyjne zazwyczaj posiadają sprzęt, który był kompletowany dobrych kilka lat temu, co znacząco wpływa na jakość jego obrazu. Chodzi tu przede wszystkim o projektor. Z biegiem lat oraz czasu pracy rzutniki tracą swoją pierwotną jasność w dość widocznym dla oka tempie (dotyczy to głównie urządzeń najtańszych), w efekcie doprowadzając do chwili, w której pomimo

wyłączonych świateł, w pełni zaciemnionej sali roletami bądź zasłonami wyświetlana na ekranie treść jest ledwo widoczna lub pozbawiona kolorów. W takich przypadkach klient nie będzie w stanie prowadzić prezentacji i w rezultacie może dochodzić zwrotu kosztów za poniesione straty. Co więc można zrobić, aby temu zaradzić? Rozwiązań jest kilka. Najprostsze to cykliczna wymiana projektora maksymalnie w przybliżeniu co 2 lata, gdyż w urządzeniu tym najkrótszą żywotność ma lampa, która po wyświeceniu 1000 godzin zaczyna tracić swoją pierwotną jasność w widoczny sposób, by po okresie 1,5-2 lat użytkowania zejść od poziomu 50 proc. pierwotnej jasności. Kolejnym rozwiązaniem jest systematyczne przeprowadzanie konserwacji i czyszczenia wszystkich elementów projektora, czyli lampy (najlepiej wymienić po 1000 godz.), filtrów, płyty głównej itd. Wówczas możemy przedłużyć czas pracy projektora do 3, może 4 lat. Do tego dochodzi dokładna konserwacja ekranu, który już po kilku miesiącach zaczyna się powoli marszczyć. Jest jednak wyjście z tej − wydawałoby się

kwiecień 2013

− patowej sytuacji. Warto rozważyć wymianę projektora na monitor: jeden o dużej przekątnej (w zależności od wielkości sali) lub kilka mniejszych połączonych w  tzw. ścianę wideo. Jakie zalety ma to ostanie rozwiązanie? Po pierwsze monitor jest urządzeniem święcącym bezpośrednio do odbiorcy, a nie, jak w przypadku projektora, na zasadzie światła odbitego od ekranu. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, jak to że monitory potrafią wyświetlić informację w dużo większej jasności aniżeli projektor, dzięki czemu otrzymujemy obraz „odporny” na warunki oświetleniowe. Nie ma znaczenia, czy sala jest nasłoneczniona czy też nie, czy mamy rolety w oknach czy nie − możemy prowadzić prezentację bez względu na te aspekty, a także przy zapalonym świetle. Kolejną zaletą jest dostęp do urządzenia: jest ono montowane na ścianie, zatem aby oczyścić je z kurzu, nie musimy wzywać specjalistycznej ekipy, która dokona konserwacji. Montaż ścienny ma także inne udogodnienia − mniej kabli, mniejsza ingerencja w strukturę budynku. Kolejny aspekt to trwałość. Monitor świeci z niezmienioną jasnością przez co naj-


36

Konferencja skrojona na miarę | Monitor - następca projektora

mniej 50 000 godzin (dane Samsung), to znaczy, że może pracować przez minimum 17 lat, 8  godzin dziennie przez 365 dni w roku. Przy tym samym obciążeniu trwałość lampy w projektorze waha się od 6 do maksymalnie 24 miesięcy, z pominięciem projektorów laserowych, których faktyczna trwałość jest krótsza i może sięgnąć czterech miesięcy. No dobrze, zdecydowaliśmy się na wyposażenie sal w monitory, teraz pozostaje pytanie: czy będziemy je zabudowywać w ścianie, czy będą na niej wisiały? A ponadto, czy wystarczy nam jeden monitor, czy potrzebujemy większej powierzchni, aby uzyskać duży obraz np. o podstawie 3-4 metrów? W przypadku ścianek wideo zaleca się użycie monitorów droższych, ale z bardzo cienką ramką, która z odległości zaledwie kilku metrów przestaje być widoczna. Kolejną zaletą monitorów jest to, że mogą one pracować bez problemu 24h na dobę, wyświetlać jedną i tą samą treść miesiącami − np. logo hotelu czy agendę spotkania. Oddzielnym aspektem jest wykorzystanie monitorów na zewnątrz sali konferencyjnej, gdzie możliwości użycia są nieograniczone.

Lobby konferencyjne to już nie tylko część hotelowego wnętrza, w którym ustawia się krzesła, fotele czy sofy. Przestrzeń ta zmieniła swoje zastosowanie, z „poczekalni” stała się miejscem spotkań i kontynuowania rozmów biznesowych po prezentacji wgłównej sali. Coraz częściej w lobby znajdują się stoiska sponsorów danego wydarzenia, na których poza ofertą znajdziemy nieograniczoną paletę wszelkiego rodzaju banerów, roll-up’ów, mobilnych ścianek. Problem w tym, że nie istnieje jedna firma produkująca roll-up’y dla wszystkich, każdy wystawca ma własnego dostawcę baneru, każdy stojak reklamowy jest inaczej zbudowany, posiada inną kolorystykę, inny kształt. Często są to już przedmioty przechodzone po kilku poprzednich konferencjach. W  efekcie nasze pięknie zaprojektowane lobby, nawet jeśli jest dziełem najwybitniejszego architekta na świecie, całkowicie traci reprezentacyjny wygląd. Wykładziny, tapety, oświetlenie ścienne i inne elementy dekoracyjne niemal znikają, zasłonięte przez morze wielobarwnych roll-up’ów. Dodatkowo przestrzeń lobby zostaje zagracona, zmniejsza się przepustowość korytarzy, czego efektem jest ograniczenie lub nawet całkowita blokada

kwiecień 2013

drogi ewakuacyjnej. To bardzo powszechny problem, choć wiele obiektów goszczących konferencje rzadko zdaje sobie z niego sprawę. Podczas styczniowych targów Integrated Systems Europe w Amsterdamie, które mieliśmy okazję odwiedzić, jeden zczołowych światowych producentów zaprezentował tzw. eRoll-Up’y – dwa lub więcej monitorów zainstalowanych jeden nad drugim, tworząc cyfrowy „stojak” reklamowy. Jego niewątpliwym atutem jest możliwość przytwierdzenia do ściany lub filara oraz wyświetlenie praktycznie każdej informacji w bardziej interesujący sposób niż pozwala na to wydruk. eRoll-Up’y mogą mieć postać słupków obudowanych tymi samymi materiałami, których użyto do aranżacji lobby. Mogą być też zamontowane na stałe albo posiadać kółka. Dodatkowo przestrzeń reklamowa eRoll-Up’u może być dzielona przez kilka firm, które mogą prezentować na niej filmy promocyjne albo zdjęcia. Monitory można łączyć w różne formy: ścianki, koła itd., co daje nam możliwość stworzenia własnego zaplecza sprzętowego, które możemy wynajmować jako interaktywne stoiska komponujące się z wnętrzem naszego hotelowego centrum konferencyjnego. ■


biznes zmienia siÄ™ z


38

Przerwa kawowa ratuje życie → Karolina Pietor

Zadowolony uczestnik konferencji zapyta jej organizatora, jak udało mu się w jednym miejscu zgromadzić tylu specjalistów. Hotelarza nie musi o nic pytać. Jeśli jest zadowolony, wróci do hotelu na weekend.

Poza ogólnym klimatem konferencji i szkolenia organizowanego w obiekcie hotelowym czy centrum konferencyjnym na zadowolenie uczestników i organizatora składa się wiele elementów. Aby wkupić się w łaski naszych okolicznościowych gości, powinniśmy nie tylko zadbać o całość. Dbanie o szczegóły zaczyna się od odpowiedniego podejścia obsługi, a kończy na smaku kawy serwowanej podczas przerwy między wykładami czy warsztatami. Jak się zmieścić, jeśli się nie mieści W najlepszej sytuacji są hotele, które przestrzeń na przerwę kawową zorganizowały sobie już na etapie projektu budynku. Wydzielenie sali, w której odbywać się będzie poczęstunek uczestników konferencji jest znacznym ułatwieniem. Niweluje tak błahe, a zarazem skomplikowane do rozwiązania problemy, jak przewiezienie posiłków i napojów do sali, której podłoga pokryta jest np. dywanem (nawet tym o krótkim włosiu). Sprawne połączenie z kuchnią oraz dobre wyposażenie – to podstawa udanej przerwy

kawowej. Zgrabnym i niegenerującym dużych kosztów dodatkowych rozwiązaniem jest instalacja ruchomych ścian w sali konferencyjnej. Niestety, to uda się tylko przy odpowiednio dużej przestrzeni. W przypadku osobnego pomieszczenia na przerwę kawową należy przede wszystkim zorganizować miejsce do spożywania posiłku, nie zawsze bowiem przerwa to tylko kawa i kruche ciastka. Tu nieocenione stają się meble barowe, a przede wszystkim wysokie okrągłe stoły. Najlepiej z blatem z tworzywa sztucznego i chromowanym stelażem. Ponieważ barowe stoliki czy krzesła niekoniecznie przydadzą się w codziennej pracy hotelu, najlepszym wyborem będą meble składane. Są lekkie, a koszt jednego elementu wykonanego z dobrej jakości materiałów nie wyniesie więcej niż 300 zł. Oczywiście przyda się też wyposażenie klasyczne, czyli zestawy stołów z krzesłami, ale postawić na zestawy barowe na pewno warto, ponieważ zmęczeni siedzeniem uczestnicy konferencji chętnie napiją się kawy na stojąco. Mobilność podczas przerwy ułatwi

kwiecień 2013

interakcję między uczestnikami, a często jest to niezbędny warunek udanych spotkań biznesowych. Meble typowo cateringowe, wykonane z polietylenu, mogą przydać się na tarasy. Mimo iż są wytrzymałe (nośność do 300-400 kg), można je złożyć do wielkości walizki, której najdłuższa krawędź ma nie więcej niż pół metra. Posiadanie kilku tego typu stołów to obowiązek każdego hotelu organizującego konferencję. Jak brunch w restauracji Przerwa kawowa organizowana na terenie hotelowej restauracji przypomina śniadanie. Szwedzki bufet jest tym, co uczestnicy konferencji docenią najbardziej. O jakie dodatkowe wyposażenie należy zadbać, by przerwa kawowa w restauracji hotelu wypadła doskonale? Na pewno warniki i zaparzacze, a jeśli goście mają głównie siedzieć przy stołach − termosy do roznoszenia gorących napojów. Zwykle to, co wystarcza na hotelowe śniadanie, może nie znieść obciążenia kilkudziesięciu głodnych i spra-


40

Konferencja skrojona na miarę | Przerwa kawowa ratuje życie

Osobom, które rozważają zakup własnego ekspresu obsługującego przerwy kawowe, chciałbym zwrócić uwagę na konieczność doboru odpowiedniego urządzenia do oczekiwań, jakie ma ono spełniać. Z doświadczenia wiem, że nie każdy hotel, pensjonat czy salka konferencyjna muszą być wyposażone w ekskluzywne urządzenie gastronomiczne z ekranem dotykowym, podwójnym zasobnikiem na ziarno oraz zbiornikiem na świeże mleko, którego wartość to minimum 5000 euro. Na takie luksusy mogą sobie pozwolić właściciele bardzo prestiżowych miejsc. Pamiętać trzeba, że profesjonalne ekspresy potrzebują na wydanie kawy stosunkowo dużo czasu, a dodatkowo, jeśli posiadają moduł na świeże mleko, wymagają wysokiego poziomu higieny. Zupełnym nieporozumieniem jest obecnie termos napełniony rozpuszczalną kawą, podaną z zimnym mlekiem lub bitą śmietaną w spray’u. Ciekawą alternatywą są automaty wyposażone w kawę ziarnistą i mleko naturalne instant. Urządzenia te są znacznie tańsze i łatwiejsze w obsłudze od rozbudowanych ekspresów gastronomicznych. Wystarczy dotknąć jeden przycisk i serwują kawę czarną, cappuccino, latte czy moccacino. W miejscach, gdzie liczy się szybkość obsługi klienta, dobrym wyborem będą maszyny podające kawę instant. Kiedy na wydanie napoju jest ok. 20-30 sekund, lepszym rozwiązaniem staje się wyposażony w młynek i zaparzacz automat serwujący kawę ziarnistą.

→ Wojciech Roszak, sales and marketing manager w firmie RHEAVENDORS POLSKA

gnionych osób, które przez kilka godzin siedziały na konferencji. Liczmy zatem, że zestawów termos (5 l) plus stacja robocza powinno być przynajmniej pięć na każdych 50 uczestników spotkania. Warniki produkowane z myślą o hotelowych śniadaniach, ale i przerwach kawowych są wyposażone w szereg elementów ułatwiających gościom bezpieczne z nich korzystanie – dzięki temu pomoc obsługi nie będzie konieczna. Zwracamy więc uwagę na to, czy warnik ma bezkroplowy kranik, jest wykonany ze stali nierdzewnej, ma wskaźnik płynu oraz ochronę przed włączeniem na sucho. Nie bez znaczenia w przypadku warników jest też twardość wody jaką dysponujemy. W przypadku wody twardej (7-11 mval/l) niektóre warniki się nie sprawdzą, ponieważ woda będzie powodować osadzenia kamienia, a co za tym idzie uszkodzenia i utratę gwarancji urządzenia. Jeśli chodzi o zaparzacz, urządzenie idealne powinno nadawać się zarówno do zaparza-

kwiecień 2013


Konferencja skrojona na miarę | Przerwa kawowa ratuje życie

nia kawy, herbaty bądź ziół oraz gotowania wody. Wygodnie będzie, jeśli zaparzacz po zakończeniu procesu parzenia automatycznie przełączy się na podgrzewanie gorącego napoju. Niemal każdy zaparzacz do gastronomii ma też wskaźnik poziomu płynu w zbiorniku, termostat bezpieczeństwa i bezkroplowy kranik. Co ważne, kawa nie powinna znajdować się w termosie dłużej niż dwie godziny. Standardem na świecie jest, że gdy zostaje zaparzona, ustawia się timer lub zapisuje godzinę parzenia. Dobre termosy właściwie izolują ciepło i nie potrzebują podgrzewania – w ciągu 120 minut kawa straci niespełna jeden stopień swojej pierwotnej temperatury. Eksperci zwracają uwagę, że dodatkowe podgrzewanie jest dla kawowego naparu niebezpieczne – rozbija wiązania kwasów i czyni kawę niesmaczną. Jeśli jest kwaśna, znaczy, że długo już czeka na podgrzewaczu.

Sprzedaj kawę na 100 sposobów Dla wielbicieli kawy przerwa kawowa, której elementem jest zwykła „neska” zalewana z warnika to grzech przeciwko dobremu smakowi. Niewybaczalny zarówno z punktu widzenia kubków smakowych, jak i mózgu, który po kilku godzinach słuchania, potrzebuje otrzeźwiającego uderzenia kofeiny. Nie chcąc narazić się osobom, które znają różnice między ristretto a lungo, sięgnijmy po mobilny bar kawowy. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na konferencje. Stosują je z powodzeniem pensjonaty klasy średniej oraz najdroższe pięciogwiazdkowe obiekty. Kupno własnego mobilnego baru kawowego na pewno się zwróci, ale by tak się stało, konieczne jest organizowanie sporej ilości imprez. Stąd wielu hotelarzy poleca opcję wypożyczenia baru kawowego razem z baristą. Jeśli w naszym obiekcie nie funkcjonuje typowa kawiarnia, nie będziemy mieli pewności jak poradzi sobie z komplek-

41

sową obsługą baru nasz personel. Spokojnie za to obserwować będziemy przebieg przerwy kawowej, jeżeli razem z barem kawowym wynajmiemy zawodowego baristę. Co prawda podnosi to koszt wynajmu, jednak uczestnicy konferencji na pewno zapamiętają fantazyjne gwiazdki czy serduszka, jakie przygotuje na ich kawie barista. Wynajem tandemu barista + bar kawowy to koszt między 1800 a 4000 zł za dzień pracy. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Zwykle obsługa kawowa obejmuje nie tylko kawę i profesjonalną obsługę, ale także syropy smakowe oraz kubeczki, filiżanki, przynajmniej dwa rodzaje cukru i mieszadełka. O podniesieniu prestiżu konferencji chyba nie trzeba w tym przypadku przypominać. Oczywiście jest opcja pośrednia pomiędzy kawą rozpuszczalną, a możliwością wyboru spośród espresso cafe mocha, macchiato i  romano. Tą opcją są proste ekspresy samoobsługowe. Oszczędność polega na tym,


42

Konferencja skrojona na miarę | Przerwa kawowa ratuje życie

Kawa serwowana w trakcie szkoleń to ważny element. Niestety, wielu hotelarzy traktuje ją po macoszemu. O jedzeniu robi się coraz głośniej, ludzie szukają potraw bez składników GMO, przygotowanych z produktów organicznych, interesują się, czym jest Slow Food. W branży kawowej jest podobnie. Coraz więcej mówi się o kawach Specialty. Takie kawy to rarytas, a hotelarz, który zdecyduje się na wzbogacenie nimi swojej oferty, wygra z konkurencją jako pionier. Właściciel hotelu zwykle oszczędza na kawie. Jest to jednak pozorna oszczędność. Oferowanie kawy z termosu (zaparzanej w ekspresie przelewowym) nie wybacza niskiej jakości produktu. Tanie, przemysłowe ziarna zaparzone w ten sposób będą smakowały po prostu tragicznie. Jedynym ratunkiem jest nalanie dużej ilości mleka i zasypanie cukrem. Świeżo wypalone ziarna Specialty, które naturalnie kosztują odpowiednio więcej, z pewnością pozostawią dobre wrażenie, zwłaszcza jeśli poparte będą dodatkową informacją o rejonie pochodzenia, dacie zbiorów i palenia. Większość specjalistycznych palarni, które oferują taką kawę w Polsce, wraz z produktem dostarcza takie informacje. Proporcje i ceny. Do zaparzania przelewowego należy użyć ok. 60 g kawy na 1 litr wody. Kawa powinna być mielona na bieżąco, znacznie grubiej niż do ekspresu ciśnieniowego. Do tego typu urządzenia należy wybierać wysokiej jakości ziarna, jasno palone. Cena 1 kg kawy Specialty to wydatek rzędu 70-80 zł netto za kilogram, którego uda nam się zaparzyć 16,5 litra kawy, czyli ponad 80 kubków po 200 ml. Zatem jeden kubek takiej kawy to dla organizatora eventu z przerwą kawową koszt 0,96 zł netto. Czy naprawdę więc warto oszczędzać na jakości kawy? Aby dowiedzieć się więcej o kawie Specialty można skontaktować się z polskim oddziałem Stowarzyszenia Kaw Wysokiej Jakości – SCAE PL, lub poszukać informacji o okolicznych palarniach kawy, które specjalizują się w takich ziarnach.

Filip Bartelak, kupiec zielonej kawy i właściciel palarni Coffee Proficiency, członek zarządu SCAE PL, certyfikowany Q Grader i SCAA Cupping Judge, sędzia Cup of Excellence, instruktor SCAA że nie musimy typować spośród naszych pracowników osoby obsługującej ekspres. W przypadku samoobsługowych ekspresów istotna jest duża przepustowość i gatunek kawy. Jeśli decydujemy się na sprzęt, który użytkować będą wyłącznie goście – najlepiej wytypować mały ekspres ciśnieniowy lub przelewowy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na model z młynkiem ziaren kawy, czy na ekspres kapsułkowy, warto zadbać o pojemnik na wodę o pojemności przynajmniej 6 litrów lub automat z bezpośrednim podłączeniem do wody. Niezbędny jest też duży termos na mleko, ale przyda się i dysza z gorącą wodą. Zamiana klimatu konferencji O co to trzeba zadbać, jeśli planujemy przerwę kawową we wnęce dużej sali konferencyjnej, bo nie mamy wolnego odrębnego pomieszczenia? Otóż koniecznie trzeba zatroszczyć się o zmianę w przestrzeni. Jeśli

kwiecień 2013


Konferencja skrojona na miarę | Przerwa kawowa ratuje życie

konferencja opierała się na prezentacji multimedialnej i w sali było ciemno, konieczne będzie skąpanie jej w świetle dziennym, by radykalnie odciąć gości od klimatu pokazu. Zmiana koloru oświetlenia, możliwość wyjścia na taras, wprowadzenie nowego ustawienia wszystkich ruchomych ścian – to wszystko działa na korzyść uczestników konferencji. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, najlepiej usunąć kilka rzędów krzeseł, by tył sali móc zaaranżować na szwedzki stół. W przypadku przerwy kawowej, na której serwujemy nie tylko kawę i kruche ciastka, ale również owoce i półpłynne przekąski, konieczne będzie wyodrębnienie strefy do siedzenia. Przerwa kawowa spersonalizowana Porównując ofertę przerw kawowych kilku hoteli, widać, że zwykle organizator konferencji może wybierać spośród minimum

trzech opcji − podstawowej, klasycznej i premium. Pierwsza w przypadku większości obiektów składa się z pięciu podstawowych elementów: kawy, herbaty, soków, wody i kruchych ciasteczek. Ta najtańsza opcja kosztuje od 10 do 15 zł na osobę. W droższych wersjach przerw kawowych hotele proponują zwykle przekąski w postaci tartinek, nadziewanych pomidorków, desek serów, oliwek albo sałatek. Sporą popularnością cieszą się też francuskie przekąski na słodko, babeczki, ciasteczka maślane, a także wymyślne przekąski z bakłażanem, kurczakiem czy jajkami. By wyróżnić swoją ofertę, po pierwsze musimy umieścić w naszej ofercie konferencyjnej zdjęcia przykładowego stołu aranżowanego na przerwę kawową, a po drugie zaproponować coś, co naprawdę przypadnie go gustu organizatorom przyjęcia. Już na etapie prezentacji oferty warto więc zaakcentować, że nasze menu zawiera wszystko to, co przy

43

wzmożonej pracy mózgu uczestnikom konferencji na pewno się przyda. Niech będą to dania zawierające witaminy A, B6, C, E, a także żelazo, cynk i magnez. Co więcej, dobrze jest zaproponować konferencyjnym gościom specjalność naszej restauracji. Dodanie do oferty naszego popisowego deseru w promocyjnej (w stosunku do restauracji) cenie to element promocji, który może zadecydować o tym, czy po konferencji jej uczestnicy zechcą zostać w naszej hotelowej restauracji np. na kolację albo odwiedzić nas ponownie. Bardziej zaangażowani w organizację konferencji hotelarze nie będą bali się zaproponować jej uczestnikom np. ciasteczek w kształcie pielęgniarskiego czepka, jeśli są oni przedstawicielami branży medycznej. Garnirowanie żywności przyniesie bezsprzecznie pozytywne skojarzenia z kuchnią obiektu, a co więcej może stać się nawet tematem do dyskusji między uczestnikami spotkania. ■


44

Kulinaria

Ekokuchnia Marcina Suchenka

kwiecień 2013


Kulinaria | Ekokuchnia Marcina Suchenka

45

Wielką pasją szefa pięciogwiazdkowego hotelu Hyatt Regency Warsaw Marcina Suchenka jest komponowanie potraw w ekologicznym wydaniu. Marcin Suchenek wspomina, że iskrą do ekogotowania stała się ciąża jego żony Moniki. Po raz pierwszy użył produktów ekologicznych do kreowania potraw, gdy dowiedział się, że za dziewięć miesięcy na świat przyjdzie jego syn Wiktor. Zaczął wtedy wyszukiwać informacje o tym, jak w okresie ciąży powinna odżywiać się jego małżonka. Wykorzystał ten niezwykły czas na poszukiwanie produktów i poszerzenie wiedzy o zdrowych posiłkach, ich wływie na nasze życie. Rezultatem pogłębiania wiedzy w tematyce ekokuchni, było wprowadzenie ekologicznych dań do menu hotelowej restauracji Venti-tre, w której Marcin Suchenek rządzi. Tworzy ekologiczne propozycje karty i  nieustannie odkrywa świat ekożywności. – Często są to produkty unikatowe, pochodzące od małych producentów, którzy w ich wytworzenie wkładają całe serce. Przewagą bioproduktów jest to, że mają wyrazisty smak i są hodowane lub produkowane bez użycia środków chemicznych, w całkowicie naturalny sposób, nierzadko w pięknych rejonach kraju, w nieskażonym środowisku. Niesie to jednak ze sobą również trudności, które w kuchni hotelowej są odczuwalne. Z reguły są to bowiem artykuły sezonowe, dostępne w określonym czasie, właśnie ze względu na charakter ekologicznej produkcji – mówi Marcin Suchenek. Osobom zaczynającym przygodę z ekologicznymi produktami szef kuchni Hyatta poleca eksperymentowanie i zabawę z tymi nietuzinkowymi składnikami. Poniżej dwie receptury, wprowadzające w ekoświat Marcina Suchenka.

Marcin Suchenek Hyatt Regency Warsaw Ul. Belwederska 23, 00-761 Warszawa Tel: +48 22 558 12 34, Fax: +48 22 558 12 35

BIO

Marcin Suchenek jest absolwentem Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii. Swoją karierę rozpoczął w warszawskim hotelu Sheraton. Ponad dziesięć lat temu trafił do Hyatt Regency Warsaw. Zaczynał jako kucharz aż dotarł na szczyt, czyli został szefem kuchni pięciogwiazdkowego hotelu. Szlifował swój kunszt pod okiem znakomitych mistrzów, m.in. Kurta Shellera, Stefano Bonafe, Fabio Brambilli oraz Antonio Torino. Kierował kuchnią w hotelowej restauracji Q-Club oraz we włoskiej restauracji Venti-tre. Od 2010 roku wielokrotnie promował polską kuchnię i ekologiczne produkty na międzynarodowych targach kulinarnych. Za fascynację ekokuchną i propagowanie ekologicznych trendów stowarzyszenie Polska Ekologia wyróżniło Marcina Suchenka nagrodą „Białego Bociana”.

kwiecień 2013


46

Kulinaria | Ekokuchnia Marcina Suchenka

Plastry wołowiny z rukolą, serem zagrodowym, gruszką konferencją i dressingiem z orzechów Czas przygotowania:

30 minut, 4 porcje

Składniki:

Sposób przygotowania: Mięso pokroić na plastry, przyprawić pieprzem i usmażyć z każdej strony. Po usmażeniu przyprawić solą morską i skropić oliwą. Sałatę oczyścić i umyć, gruszkę pokroić na cząstki, ser połamać na kawałki. Przygotowanie dressingu do sałaty: orzechy zalać wrzątkiem, oczyścić i zmiksować z octem, miodem i sokiem z cytryny. Następnie miksując, dodawać olej do uzyskania gęstej konsystencji. Wymieszać sałatę z dressingiem i ułożyć delikatnie na głębokim talerzu, ułożyć następnie ser, cząstki gruszki i rozłożyć kawałki polędwicy wołowej, posypując orzechami.

- rumsztyk wołowy - 0,4 kg - sałata rukola - 0,3 kg - ser zagrodowy - 0,2 kg - gruszka „konferencja” - 0,3 kg - mieszanka orzechów (z: pinii, laskowych, włoskich) - 0,1 kg - ocet balsamiczny - 50 ml - miód - 50 g - 1 cytryna - olej rzepakowy - 0,1 l - oliwa - 0,1 l - sól do smaku - pieprz do smaku

kwiecień 2013


Kulinaria | Ekokuchnia Marcina Suchenka

47

Stek cielęcy pieczony w tymianku z karmelizowanymi nowalijkami Czas przygotowania:

140 minut, 4 porcje

Składniki:

Sposób przygotowania: Stek cielęcy zamarynować w ziołach, czosnku, pieprzu oraz soli i białym winie, pozostawić na 24 godz. do pełnego zamarynowania. Obsmażyć i wstawić do pieca, zalać sokiem z marynowania, piec przez 2 godz. w 110 stopniach C. Po wyjęciu mięsa z pieca odlać sok z pieczenia, dodać do niego czerwone wino i gotować do uzyskania konsystencji sosu. Warzywa i ziemniaki ugotować, następnie obsmażyć z cebulką i karmelizować w miodzie spadziowym. Stek pokroić, warzywa poukładać na płaskim talerzu, polać sosem i udekorować gałązkami tymianku.

- 1 stek cielęcy - marchewki - 0,2 kg - pory - 0,2 kg - ziemniaki - 0,2 kg - czerwona cebulka - 0,2 kg - tymianek - 4 gałązki - szałwia - 2 listki - czosnek - 1 główka - miód spadziowy - 40 g - białe wino - 0,2 l - czerwone wino - 0,5 l - sól morska do smaku - pieprz biały do smaku

kwiecień 2013


48

Nowości produktowe

DAWN® Unishine Plus Unishine Plus to gotowy do użycia sterylizowany substytut jaj do nabłyszczania produktów spożywczych. Unishine Plus zapewnia intensywny, nieklejący i długo utrzymujący się połysk croissantom, ciastkom, bułkom i innym wyrobom piekarniczym oraz cukierniczym. Zalety: • Odpowiedni dla wegan i wegetarian • Niska zawartość tłuszczu • Składowanie i transport w temperaturze otoczenia • Nie klei się • Łatwe sprayowanie • Łatwe czyszczenie blach i maszyn do sprayowania Zastosowanie: Unishine Plus należy sprayować bezpośrednio przed lub po odpieczeniu.

Trójkątne porcje tortowe od erlenbachera Przepyszne śmietanowo-kremowe trójkąty firmy erlenbacher backwaren gmbh są praktyczne w użyciu niczym kanapka, ale też jak tort oferują wyjątkową formę i wizualną różnorodność. To nowa, genialna koncepcja renomowanego producenta z Niemiec, który tradycyjnie kładzie nacisk na aspekty praktyczne. Pomysł opiera się na gotowych, pokrojonych dwunastu pysznych porcjach, które zachowując wszystkie zalety tortu, mają kształt gotowych, pięknych, estetycznych i eleganckich trójkątów. Atrakcją dla oka jest ich niezwykła forma, a dla podniebienia − kompozycja smakowa. Mistrzowie cukiernictwa oferują trójkąty truskawkowo-śmietankowe, malinowo-serowo-śmietankowe, malinowo-waniliowe i mandarynkowo-serowo-śmietankowe oraz cztery klasyczne rodzaje: Trójkąty Sachera, Trójkąty Mozarta, Trójkąty Esterhazy i Trójkąty Bienenstich.

kwiecień 2013


Nowości produktowe

49

BLUE POCKET Nowoczesna platforma obsługi programów lojalnościowych blue pocket to platforma obsługi programów lojalnościowych, która umożliwia klientom przechowywanie w smartfonie kart członkowskich, kuponów zniżkowych i biletów. Jednocześnie, bezpłatna aplikacja blue pocket lokalizuje atrakcyjne oferty i promocje w pobliżu miejsca, w którym aktualnie przebywa użytkownik ze swoim telefonem.

Nowa marka GaspolPrima W drugiej połowie 2012 roku na rynku urządzeń gazowych zadebiutowała nowa marka stworzona przez Gaspol – GaspolPrima, którą cechuje wysoka jakość, nowoczesny design i funkcjonalność. Gaspol wprowadza dwa modele parasoli grzewczych oraz trzy modele grilli gazowych. Parasole grzewcze poprzez zastosowanie w ich konstrukcji innowacyjnych technologii doskonale spełniają się jako urządzenia wykorzystujące źródła ciepła oraz światła. Kiedy na zewnątrz panuje chłodne powietrze, zwłaszcza w jesienne wieczory czy wiosenne poranki parasole grzewcze dostarczają ciepło, jednocześnie tworząc przyjemną i komfortową atmosferę w trakcie przebywania na świeżym powietrzu. Szczególnie właściciele restauracji, pubów, kawiarni posiadających w sezonie letnim ogródki na zewnątrz obiektu powinni zwrócić uwagę na parasole grzewcze, które są bardzo stosownym rozwiązaniem. Zasilane gazem płynnym w butlach są urządzeniami mobilnymi i bezpiecznymi w trakcie użytkowania. Wykonywane są z wytrzymałych materiałów (ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowej), a przy tym wyposażone w dodatkowe elementy umożliwiające bezpieczne przemieszczanie. Odwiedzając nasz sklep internetowy, klienci mogą bezpośrednio po zalogowaniu złożyć zamówienie na wybrane parasole grzewcze, biorąc pod uwagę dostępne modele. Zapraszamy na główną stronę naszego serwisu, gdzie mają państwo możliwość dokładnego zapoznania się z parametrami proponowanych przez nas urządzeń.

kwiecień 2013


50

Spa & Wellness

Japońskie rytuały na mazurskiej wsi → Ida Niemelä

foto - Klekotki Sento Spa

W niewielkim Godkowie na Mazurach końcem zeszłego roku powstało Klekotki Sento Spa czerpiące z japońskich rytuałów. To równocześnie jeden z najciekawszych architektonicznie obiektów w Europie łączący polską tradycję i nowoczesny design.

kwiecień 2013


Spa & Wellness | Japońskie rytuały na mazurskiej wsi

Idea Klekotki Sento Spa to pierwsze w Polsce i unikalne w skali Europy spa inspirowane kulturą japońskich tradycji łaziebnych. Sento, czyli tradycyjne japońskie łaźnie, wybudowali w VIII wieku naszej ery w  światyniach buddyjscy mnisi. Klekotki Sento Spa  stanowi krok zmierzający  ku transformacji etnicznych metod oczyszczania na potrzeby nowoczesnego spa. Dla miłośników kultury Japonii korzystanie z jej osiągnięć w dziedzinie stylu życia nie musi teraz ograniczać się tylko do konsumpcji sushi czy znajomości filozofii Zen. – Klekotki Sento Spa oferuje holistyczne podejście, a głównym wyróżnikiem jest charakterystyczna, niemal rytualna dbałość o kolejność poszczególnych kroków, stąd każdy z kolejnych etapów odbywa się w specjalnych sześciu pomieszczeniach niezwykłego budynku – podkreśla Zbigniew Tyszko, właściciel Klekotki Sento Spa.

Design Natchnienia w projekcie architektonicznym Klekotki Sento Spa należy doszukiwać się w ekstrawaganckim i mało rozpowszechnionym jeszcze w Polsce stylu –  dekonstruktywizmie. Nurt  ten charakteryzuje się ideą fragmentacji, manipulacją pomysłami dotyczącymi powierzchni lub pokrycia konstrukcji, krzywoliniowymi kształtami, które służą zaburzeniu i przemieszczeniu elementów architektury, takich jak konstrukcja szkieletowa oraz bryła. W swoich projektach architekci łączeni z dekonstruktywizmem dążą więc do wyzwolenia formy od wszelkich ograniczeń narzucanych jej przez funkcję i  inne uwarunkowania, również przestrzenne. Efektem tego dążenia są budynki o nieregularnych, fantazyjnych kształtach, „pijanych” ścianach i jakby chwiejnej, niepewnej konstrukcji. Najlepszym przykładem dekonstruktywistycznej złożoności tego nurtu w architekturze jest Muzeum Vitra Design

Mię

TARGI WYPOSAŻENIA HOTELI

e

51

projektu Franka Gehry’ego, jednego z najbardziej znanych architektów amerykańskich polskiego pochodzenia. – Futurystyczny budynek Klekotki Sento Spa stanowi jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Europie. Jego wnętrze charakteryzuje się pomieszczeniami w kształcie brył, w których nie ma dwóch takich samych ścian i kątów. Z drugiej strony na jego w pełni szklanej konstrukcji została  odtworzona stara stodoła, której struktura pozwala na rozpraszanie światła pochodzącego z wnętrza budynku. Projekt z założenia ma wychodzić poza modę i przetrwać zmieniające się trendy. Stworzona konstrukcja jest prosta i zarazem elegancka – tym samym Klekotki Sento Spa to projekt łączący polską tradycję i nowoczesny design – mówi Zbigniew Tyszko. Rytuały Program rytuałów Klekotki Sento Spa składa się z zabiegów nieznanych w naszej kul-


52

Spa & Wellness| Japońskie rytuały na mazurskiej wsi

turze. W japońskim holistycznym podejściu do zdrowego trybu życia od dawna istnieje przekonanie, że trudno jest osiągnąć rozwój duchowy bez należytego oczyszczenia ciała. W tym celu Klekotki Sento Spa proponuje kąpiele w Ofuro i parowe łaźnie Mushiburo. Ofuro oznacza w Japonii beczkę lub gorącą kąpiel. Jest to tradycyjny zabieg oczyszczający organizm i stymulujący procesy jego odmładzania. Mushiburo to intensywnie rozgrzewający zabieg parowy z wykorzystaniem odpowiednio dobranej mieszanki ziołowej. Mushiburo rozluźnia ciało, sprzyja wydalaniu toksyn i zrównoważeniu metabolizmu. Ponadto, aby zapewnić odnowę i regenerację sił w ofercie znalazły się suche kąpiele Furako, podczas których ciało ogrzewają wióry cedrowe, zioła, piasek lub odpowiednio dobrane kamienie. Taka „kąpiel” idealnie łagodzi emocje i dolegliwości o podłożu stresowym. Oprócz kąpieli Klekotki Sento Spa proponuje masaże Shiatsu i Amma, masaż samurajskimi bambusowymi miotłami oraz wiele innych tradycyjnych japońskich zabiegów. Szczególną uwagę poświęcono stworzeniu rytuałów dla mężczyzn. Jednym z celów Klekotki Sento Spa jest uświadomienie, że korzystanie ze spa nie jest tylko domeną kobiet. Rytuały dedykowane panom inspirowane są kulturą Samurajów czy Jakuzy. Podróżnikom z pewnością przypadnie do gustu rytuał „Pielgrzymka Ronina”. W feudalnej Japonii struktura społeczna oraz przynależność do różnych profesji była ściśle określona. Zmiana statusu i swego losu była praktycznie nie-

foto - Klekotki Sento Spa

możliwa. Wyjątek stanowili Roninowie − byli Samurajowie, którzy stracili swego pana lub sami „zwolnili się” ze służby. Zainspirowani losem odważnych i wytrwałych Roninów, został stworzony rytuał, który odzwierciedla podróż do swego wnętrza, umożliwiający refleksję, odrodzenie i przebudzenie uśpionych sił witalnych organizmu. W ofercie znajdują się także programy spa adresowane do pań, a także grup, które pozwalają na zorganizowanie rytuałów i koordynację zabiegów w momencie, gdy ze spa chce skorzystać większa liczba osób. W trakcie  wszystkich zabiegów używane są naturalne kosmetyki, których skład został skomponowany wyłącznie na potrzeby Klekotki Sento Spa. ■

kwiecień 2013


zrób sobie prezent! prenumerata czasopisma horeca na 2013 rok z perfumami!

tylko 119zł

za 12 wydań i flakon perfum

prenumerata@horeca.pl Zamów roczną prenumeratę czasopisma horeca, a w prezencie dostaniesz flakon wybranych przez Ciebie perfum*: Bruno Banani Magic Woman 30 ml

Mexx Black Woman 30ml

Mexx Black Man 30 ml

Puma Flowing Man 30ml Puma Flowing Woman 30ml

Bruno Banani Magic Men 30 ml *do wyczerpania zapasów


54

Horeca na deser

Atelier Amaro zdobyło gwiazdkę Michelina! → Ida Niemelä

Czwartek 14 marca. O 10.00 świat pozna werdykt inspektorów kultowego Czerwonego Przewodnika. W Atelier Amaro gwarno od wczesnego rana. Cały zespół w komplecie – mistrz Wojciech Modest Amaro i jego wyjątkowy team, ubrani w sympatyczne koszulki z michelinowską gwiazdką. Rozbrzmiewa dzwonek komórki Modesta. Dzwoni René Redzepi, szef kopenhaskiej Nomy, jeden z najlepszych kucharzy świata, przyjaciel Wojtka Amaro. – Jak się czujesz? – pyta René. – W porządku – mówi Modest. – Po prostu: w porządku? Przecież masz gwiazdkę! Na twarzy Wojciecha Modesta Amaro maluje się uśmiech, ale prawdziwa eksplozja radości wybucha za chwilę. Modest dopada laptop i po kilku sekundach na jego monitorze ukazuje się  tegoroczna lista szczęśliwców docenionych przez Michelina. A na niej Atelier Amaro – pierwsza polska restauracja uhonorowana wyróżnieniem, o którym marzą najlepsi szefowie kuchni i restauratorzy na całym świecie. Inspektor słynnego Czerwonego Przewodnika Michelina „Main Cities of Europe” odwiedził Atelier Amaro po raz pierwszy zaledwie tydzień po otwarciu restauracji. Wizyta okazała się udana, bowiem w marcu 2012 roku przewodnik ogłosił, iż autorski lokal Wojciecha Modesta Amaro, jednego z najwybitniejszych i najbardziej twórczych szefów kuchni, otrzymuje Wschodzącą Gwiazdkę (Rising Star). Mówiło się wówczas, że wyróżnienie jest zwiastunem pierwszej w Polsce gwiazdki Michelina. I tak rzeczywiście się stało. Polska może się wreszcie pochwalić gwiazdką kulinarnej biblii! 14 marca w Atelier Amaro popłynęły łzy szczęścia, drużyna Amaro zabrała swoją przeogromną radość poza mury lokalu, na ulice Warszawy. O polskiej gwiazdce mówił cały kraj, mówiono też zagranicą. Tego dnia stronę www atelier odwiedziło 27 tysięcy osób.

foto - Atelier Amaro

− Gwiazdka, która świeci nad Polską, przy Skwerze Kisielewskiego na Agrykoli jest znaczącym krokiem w rozwoju polskiej gastronomii. Dziś już wiemy, że można, że opłaca się, że trzeba próbować i realizować marzenia – napisał w swoim blogu na platformie NaTemat.pl Wojciech Modest Amaro. ■

kwiecień 2013


Miesięcznik horeca  

04 (30) kwiecień 2013

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you