Page 1

ART IN TOWN

MAGAZYN HOBBYSTYCZNY NR 2/2015


SCRAPBOOKING I NIE TYLKO... Europejski standard spotkań craftowych Sklepy i Producenci - sprzedaż detaliczna Wystawcy różnych technik rękodzieła Warsztaty, Pokazy, Konkursy, Wymiana doświadczeń

21 listopada 2015 Główny patronat medialny CZASOPISMO

info@artintown.pl artintown.pl Centrum Konferencyjne Adgar Plaza ul.Postępu 17A, 02-676 Warszawa


Na wstępie słów kilka... Drugi numer Magazynu Art In Town trafia dziś na Wasze komputery. Choć punktem, w którym zaczęła się jego historia, były przygotowania do Targów dla Kreatywnych ART IN TOWN, to mamy nadzieję, że jego historia nie skończy się w dniu 21 listopada. To jednak od Waszego zainteresowania i zaangażowania zależeć będą jego losy :) Zawsze poszukiwałam niestandardowych rozwiązań dla standardowych projektów, nietypowych materiałów które mogą zastąpić te, do których straciliśmy już sentyment. Nowatorskie pomysły przykuwały moją uwagę gdy przeglądałam ulubione blogi i strony hobbystyczne. Chyba każdy, kto w domowym zaciszu tworzy piękne i niepowtarzalne przedmioty, z ekscytacją odkrywał, że sklep przemysłowy czy budowlany może być niewyczerpanym źródłem inspiracji i narzędzi; że stare klapki nie muszą być już tylko bezużytecznym śmieciem, a półka, które lata świetności miała już za sobą, dzięki kilku drobnym zabiegom, może stać się obiektem pożądania sąsiadów. Decoupage, scrapbooking, mixed-media, CardMaking, tworzenie biżuterii i wiele innych – każda z tych dziedzin ma swoje smaczki i nieoczekiwane odkrycia. W bieżącym numerze Art In Town chcemy Wam pokazać kilka ciekawych propozycji, które wierzę, że staną się atrakcyjnym dodatkiem do kolejnych prac. W numerze również wiele kursów przygotowanych przez DT wiodących polskich sklepów i producentów materiałów hobbystycznych. Ponadto w Magazynie znajdziecie krótki wywiad z Ewą Mrozowską – jedną z Najbardziej Inspirujących Twórczyń. Dowiecie się jak i gdzie na co dzień tworzy Ewa. Po raz pierwszy będziecie mogli zajrzeć do jej cudownej pracowni – miejsca które powstało z pasji i w którym tworzy się z pasją. Zapraszamy do czytania! Zapraszamy do współpracy!


6..............Nazywam się Tyvek, po prostu Tyvek 22..... Spotkanie z Twórcą, Ewą Mrozowską CYNKĄ

30........Kwiaty ręcznie robione, nieprzemijająca moda

38.........Kartka z łapaczem snów

44...........Mapka AiT nr 2 46........Wyruszamy w podróż z walizką od Craft Passion

55......... Wyszukane w sieci


W MAGAZYNIE ... 56.......Rdza na zawołanie 62........ Inspiracje Art in Town

68...... GOLDEN marka, warta poznania 73...... Transfer z wykorzystaniem Fluid Matt Medium 76.......PRIMAVER - tekturowa ramka na szczególne okazje

82 ....... W kolejnym numerze 83.....Publikacje w Art In Town 83.....Lista Wystawców Ar t In Town 2015


Nazywam się Tyvek, po prostu Tyvek Zasiadasz do nowej pracy, rozglądasz się dookoła i sięgasz po swoje ulubione materiały: papier, bibułkę, tekturowe dodatki, barwne kwiaty z papieru i tkaniny. Coraz częściej znajdujesz w swojej pracy miejsce dla kawałka lnianej tkaniny, skrawek plastra opatrunkowego czy metalowych śrubek z domowego warsztatu. Kawałek kory czy drewniany patyk z lasu mogą się okazać doskonałym dodatkiem do jesiennego kolażu. Ale czy natknęłaś się kiedyś na Tyvek? Producent pisze o nim tak : „materiał ochronny marki Tyvek to rodzina solidnych i wytrzymałych formowanych arkuszy olefinowych, mocniejszych niż papier, a także bardziej wszechstronnych i efektywnych kosztowo. Tyvek posiada wyższy współczynnik wytrzymałości względem wagi niż papier, wchłania niewielkie ilości wilgoci lub nie wchłania jej wcale, jest wytrzymały i odporny na rozdarcia i wykonany z materiału przyjaznego dla środowiska. Śnieżnobiała i jedwabiście gładka włóknina Tyvek posia-

6

Ar t I n T o wn


da charakterystyczny wygląd i strukturę, które uwydatniają elementy graficzne i odróżniają ten materiał od innych”. Uff, przebrnęliśmy przez opis techniczny. Na co dzień Tyvek wykorzystywany jest jako... warstwa ochronna w budownictwie jak również materiał, z którego szyje się kombinezony ochronne. Okazuje się jednak, że Tyvek potrafi o wiele więcej! Zatem poznajmy artystyczną duszę, która tkwi w tej włókninie. Po pierwsze Tyvek jest bardzo przyjemny w dotyku. Jest jak delikatna, papierowa chusteczka ale w przeciwieństwie do chusteczki – nie da się go rozerwać. Po drugie Tyvek bardzo pięknie się maluje. Po trzecie, i to stanowi największą frajdę w zabawie z tą włókniną, Tyvek kurczy się i marszczy pod wpływem bardzo wysokich temperatur! Poza tym Tyvek można szyć z łatwością na maszynie.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

7


Poniżej kilka propozycji, krok po kroku, jak wykorzystać Tyvek. Do malowania wykorzystałam farby akrylowe Dazzling Metalllics amerykańskiej firmy DecoArt. Przy okazji dwa słowa o tych farbach. Bogata paleta kolorów, przepiękna metaliczna poświata i niesamowite właściwości kryjące sprawiły, że już od dawna jestem ich miłośniczką. Od jakiegoś czasu farby są już do kupienia w Polsce dzięki firmie DECORATORIUM. Na stronach firmy powinniście znaleźć adresy sklepów w których farby są dostępne lub szukajcie ich bezpośrednio w sklepach z materiałami plastycznymi i hobbystycznymi.

8

Ar t I n T o wn


Przygotowałam kilka arkuszy Tyveku w różnych zestawieniach kolorystycznych: niebiesko-złote, zielono-złote, różowo-złote, perłowo-białe. Pracując z Tyvekiem raczej nie polecam suszenia farb nagrzewnicą – chwila nieuwagi i włóknina zacznie się kurczyć w niezaplanowany sposób! Poczekajmy spokojnie aż farby wyschną po jednej stronie, a następnie pomalujmy drugą stronę. Tak przygotowane arkusze posłużą nam do przygotowania kilku różnych elementów.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

9


10

Ar t I n T o wn


Koraliki...

Numer 1 to koraliki. Rozcinamy arkusz włókniny na pasy o długości ok 20 cm i szerokości od ok 5 cm zwężając je do góry do 3-4 cm. Do formowania koralików potrzebne nam będą drewniane patyczki do szaszłyków, ja wybieram raczej te grubsze, dzięki czemu przez otrzymany otwór z łatwością można później przeciągnąć sznurek lub ozdobną tasiemkę.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

11


Nawijamy przygotowany pasek na patyk zaczynając od szerszej strony, tak jak to widać na zdjęciach. Zabezpieczamy końcówkę paska szpilką i tak przygotowany rulonik zaczynamy nagrzewać gorącym powietrzem z nagrzewnicy. Już po chwili tkanina zaczyna się kurczyć i marszczyć w bardzo efektowny sposób. Trzeba wtedy uważać, żeby nie dotknąć koralika palcami – łatwo się poparzyć. Jeśli wygląd koralika nas satysfakcjonuje zdejmujemy

12

Ar t I n T o wn


go z patyczka jeszcze zanim całkowicie ostygnie – w innym przypadku przyklei się do drewna i już go raczej nie odzyskamy. Wskutek podgrzewania, delikatny dotychczas Tyvek zmienia się w dość twardy i sztywny materiał. Jeśli chcemy aby koralik była bardziej pękaty możemy sukcesywnie marszczyć włókninę jeszcze przed nawinięciem na patyk, tak jak to widać na zdjęciu. Po zdjęciu i wystudzeniu wszystkich koralików jeśli jest taka potrzeba, podklejam jeszcze

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

13


brzegi włókniny klejem tak aby były lepiej zabezpieczone. Tak przygotowane koraliki można wykorzystać zarówno do tworzenia ciekawej biżuterii jak i innych, efektownych dodatków. Tutaj przygotowałam niewielki naszyjnik z koralików nawleczonych na pochodzące z recyklingu jedwabne wstążki z Sari oraz wisiorek do kluczy.

14

Ar t I n T o wn


m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

15


16

Ar t I n T o wn


Kwiatki... Do kolejnych dwóch projektów wykorzystałam całe pomalowane, arkusze. Z pomocą nagrzewnicy każdy kawałek został delikatnie pomarszczony . Kiedy zaczniesz nagrzewać arkusz Tyveku zauważysz, że tworzą się dość regularne „bąble”. Dlatego przekładamy arkusz na drugą stronę i powtarzamy cały proces jeszcze raz – tak długo aż będziemy zadowoleni z efektu. Z tak przygotowanego kawałka barwnego Tyveku, wykorzystując cienkie wykrojniki przygotowałam kilka pojedynczych kwiatów. Następnie wykorzystując po dwa-trzy kwiatki oraz dodając materiałowe ścinki i ozdobne ćwieki przygotowałam kilkuwarstwowe kwiaty, które można wykorzystać we wszelkiego rodzaju pracach: scrapach, kartkach, biżuterii itp.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

17


18

Ar t I n T o wn


Kolejny kawałek, tym razem różowo-złoty, wykorzystałam do stworzenia pracy mixed mediowej. Na przygotowany arkusz grubego kartonu do akryli (400g/m2) przyszyłam pięknie pomarszczony arkusz Tyveku. Do tego dodałam kolejne skrawki włókniny – tym razem w bladoróżowych kolorach oraz przygotowane wcześniej korale, obwiązane dodatkowo delikatnym drucikiem w kolorze srebra. Kilka drobnych koralików, koronki i napisy dopełniły dzieła :)

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

19


To tylko kilka przykładów jak można wykorzystać tę niezwykła tkaninę. Mam nadzieję, że i Wam spodobają się efekty i możliwości jakie daje praca z Tyvekiem. Jeśli ten krótki kurs Cię zainspirował, chętnie pokażemy w następnym numerze Twoje prace.

20

Ar t I n T o wn


REKLAMA

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

21


Spotkanie z Twórcą, Ewą Mrozowską CYNKĄ

22

Ar t I n T o wn


Dziś spotkanie z Ewą Mrozowską, panią na Cynkowym Poletku. Wiele zrealizowanych przez nią projektów znajdziecie zarówno na jej blogu, stronach internetowych firm z którymi współpracuje czy jej facebookowym profilu. Prace Ewy podziwia wielu, i dla wielu są one przejawem artystycznej duszy i nieprzeciętnych umiejętności. Mało kto miał okazję natomiast poznać miejsce w którym Ewa pracuje o którym więcej w dalszej części artykułu. Zatem zapraszamy was na krótką podróż po świecie Ewy. Kim jest dla ciebie artysta? Artysta? Ktoś, kto tworzy dzieła oryginalne, jedyne w swoim rodzaju i przede wszystkim poruszające., nieobojętne, czy to przez formę, czy też treść... 10-cio letnia Ewa siedzi w szkolnej ławce i myśli: kiedyś będę…? Kwiaciarką :) Pamiętam, taki był temat pracy na plastyce . Namalowałam siebie układającą kwiaty. I nawet w późniejszym życiu, dorabiając na studiach, przez moment pracowałam w kwiaciarni. Układanie bukietów sprawiało mi ogromną frajdę – gorzej, kiedy trzeba było obliczyć koszt użytych materiałów ;) Florystycznie wyżywam się teraz na kartkach chociażby, zatem coś z tego zostało –(problem z ustalaniem ceny- również ;)

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

23


Czy jest ktoś, komu zawdzięczasz to, że robisz to co robisz? Tak. W ogromnej części to wszystko zawdzięczam tym, którzy we mnie uwierzyli. Sama nie pomyślałabym, że te moje „rękoczyny” mają znaczenie. Przede wszystkim Urtica - Ona pierwsza, jeszcze na Forum Scappassion, wieki temu, pisała niesamowite rzeczy na temat moich prac. Ona też przesłała mi link do bloga 2:16., a tam dzięki Elizie zobaczyłam cały, niesamowity świat poza scrapowy. Kasia (Stonogi.pl) – przekonała mnie, że mogę robić warsztaty a Ula (UHK Gallery), że mogę być projektantką w Jej DT. Teraz, dzięki tym co najbliżej:) Mężowi i Przyjaciółkom (Miszelka i Gurianka) Taka natura , którą za uszy trzeba ciągnąć ;)

24

Ar t I n T o wn


Kiedy pomyślałaś, że życie artysty/rękodzielnika mogłoby stać się Twoim pomysłem na życie? Nigdy tak nie pomyślałam. To co robię, wciąż mam wrażenie, jest ucieczką od życia... prawdziwego, dorosłego... Zatem kiedy narodziła się Cynka – artystka? Jeszcze się taka nie narodziła :) Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy: słowo, obraz, kolor… a może jeszcze coś innego? Do tej pory odpowiadałam, że słowo i obraz... taki czas teraz, kiedy wydaje mi się że, najważniejsze, aby czerpać radość z tego co się tworzy... Co nie znaczy, że bez znaczenia są dla mnie prace, które „mówią”, tylko mniej mam śmiałości, żeby się wypowiadać.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

25


Kolory bez których nie możesz się obejść i te, które zdecydowanie omijasz? Uwielbiam brąz i turkus (w niektórych kręgach zwany „cynkowym” ;)). Kocham kolory ziemi, przygaszone, przełamane. Bywa, że barwy nasycone, pełne energii pojawiają się w moich pracach. Romansuję z pastelami :) Chyba tylko kolor szafirowy jest tym, który obchodzę szerokim łukiem. Kiedyś odrzuciłabym i złoty, ale ostatnio woła do mnie czyste , błyszczące złoto :) Czy możesz powiedzieć, że odkryłaś już swój styl? Czy nadal eksperymentujesz, poszukujesz? Wydaje mi się, że jedynie osoby z zewnątrz mogą powiedzieć czy mój styl jest rozpoznawalny. Ja się nie uspokoiłam jeszcze- wciąż szukam środków i sposobów wyrazu... Czy często zdarza Ci się sięgać po nowe media, narzędzia, techniki – jeśli tak, to co sprawia, że coś Cię nowego zainteresuje? Tak. Sama wiesz – dzięki Tobie moja enkaustyczna przygoda:) Bywa tak, że najpierw jest jakaś praca wypatrzona w sieci, a potem pragnienie, by osiągnąć podobny efekt. A bywa, też tak, że kiedy się tak napatrzę to mam wrażenie, że wszystko już było i szukam czegoś nowego :)

26

Ar t I n T o wn


Jak wygląda miejsce w którym pracujesz? Od niedawna, to pracownia na strychu. Spełnienie marzeń. Uwielbiam to miejsce- mogłabym tam tylko siedzieć i nic nie robić :D (kuszące :)) Niesamowite, w jak cudowny sposób moje Przyjaciółki dzieliły ze mną radość jej urządzania – dostałam w prezencie m. in. obłędną półkę i szafkę ! Czy zawsze miałaś do swojej dyspozycji taki wspaniały kawałek przestrzeni? Skądże. Do tej pory wszystko robiłam przy biurku, które stało w otwartej przestrzeni naszego mieszkania. Małe dzieci, mało miejsca – ale za to wszystko pod kontrolą. Teraz już nadszedł ten czas, kiedy spokojnie mogę spuścić je z oka ;) W samotności czy w towarzystwie – gdzie i kiedy tworzy Ci się najlepiej? Najlepiej, w samotności. I to takiej dłuższej niż „do południa” albo wieczorem. Takiej samotności kilkudniowej, kiedy można wyłączyć się zupełnie, bez kontrolowania pory posiłków i takich tam, domowych spraw codziennych. Komfort niebywały. Nieczęsto się zdarza, dlatego tym bardziej taki czas cenię .

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

27


Jak pracujesz: „z doskoku”, tylko gdy jesteś sama, od A do Z czy też rozkładasz pracę na etapy. Czy pracujesz nad kilkoma projektami jednocześnie czy raczej skupiasz się na jedynym a dopiero potem rozpoczynasz kolejny? Wolę pracować, kiedy jestem sama. Niecierpliwa jestem i lubię skończyć to, co zaczęłam. Lubię też działać pod presją czasu i wtedy zdarza się, że z konieczności działam „z doskoku”, I zawsze pracuję tylko nad jedną rzeczą. Jaki moment w swojej artystycznej przeszłości utkwił Ci najbardziej w pamięci? „Artystycznej”, to za dużo powiedziane :) I jednego , takiego szczególnego momentu chyba nie było... wiele niezwykłych... przede wszystkim spotkania z ludźmi … Prowadzisz warsztaty, projektujesz dla UHK Gallery, realizuje autorskie projekty – co z tego wszystkiego co dziś robisz sprawia Ci największą frajdę? Warsztaty – zawsze zaskakuje mnie fakt, że są na nie chętni i ogromnie cieszą spotkania z niesamowitymi ludźmi. Projektowanie – wyzwanie, ogromna przyjemność i wciąż przygoda. Największa frajda? Jak robię coś nie dlatego, że warsztat, nie dlatego, że data publikacji w DT, czy realizacja zamówienia! Przymus wewnętrzny, imperatyw „twórczy”, kiedy człowiek musi, bo inaczej się nie uspokoi – to największa frajda.

28

Ar t I n T o wn


Jakiś czas temu rozpoczęłaś przygodę z magazynem Art Journaling – jednym z najbardziej popularnych magazynów hobbystycznych na świecie – powiedz nam jak to się robi? To było jednorazowe „wystąpienie”.:) Zostałam jeszcze na Flickrze zaproszona do publikacji. To było niezwykłe, ale nie miałam wtedy fizycznie żadnego żurnala. Wszystkie publikowane w internecie strony, były wpisami w gościnnych projektach. Dopiero kiedy zrobiłam swój od początku, do końca, prawdziwy i osobisty art żurnal – mogłam odpowiedzieć na to wyjątkowe zaproszenie. Wysłałam go do Stanów i … do teraz jak czasem przeglądam ten nr magazynu, to nie wierzę, że to wydarzyło się naprawdę :) Gdybyś w 5 min. miała podjąć decyzję na jakie wydarzenie craftowe chciałabyś pojechać, to co by to było, albo kto by to był? Pierwsza myśl? Z ogromną ciekawością popatrzyłabym na ręce Belladonnie - Oldze Siedleckiej :D Pytania zadawała Kasia Wyszogrodzka. Na pytania odpowiadała Ewa Mrozowska.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

29


Kwiaty ręcznie robione, nieprzemijajaca moda... Zapraszamy do ręcznego wykonania kwiatka według kursu przygotowanego przez Cherry Craft. Do wykonania kwiatka potrzebujemy: • Papier czerpany Namaste – ja użyłam w kolorze fioletowym o gramaturze 200, • Wykrojniki w kształcie kwiatka • Tusz – do tuszowania brzegów + gąbeczka • Pręciki do kwiatów – ja użyłam cytrynowego nr 10 – w naszym sklepie jest 31 kolorów, • Woda w atomizerze • Klej Magic • Kredki akwarelowe • Dłutko do wygniatania + mata

30

Ar t I n T o wn


Na początku wycinamy wykrojnikiem 3 większe kwiatki + 2 mniejsze w maszynce.

Spryskujemy wodą – by tusz rozmazał się na brzegach płatków.

Tuszujemy brzegi tuszem

Trochę podsuszamy by kwiaty nie były za mokre, a następnie dłutkiem na macie wytłaczamy płatki. Papier czerpany różni się od zwykłego tym, że się nie rozrywa, nie schodzi pierwsza warstwa.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

31


Gdy już wszystkie płatki wytłoczyliśmy pozostawiamy do wyschnięcia lub podsuszamy suszarką lub nagrzewnicą. Suche płatki możemy jeszcze ozdobić białą kredką i czarnym cienkopisem.

Następnie przyklejamy jeden płatek na drugi – pilnując by płatki były lekko przesunięte, przygotowujemy sobie pręciki – ja wybrałam żółte – cytrynowe nr 10. Przecinam je na pół i przeciskam przez dziurkę w środku.

Tak wygląda sklejony kwiatek.

Bocianami do biżuterii wywijam jeszcze płatki.

32

Ar t I n T o wn


materiały wykorzystane do wykonania kartki

A tak prezentuje siÄ™ kwiat w pracy

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

33


GALERIA

34

Ar t I n T o wn


m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

35


36

Ar t I n T o wn


REKLAMA

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

37


Kartka z Łapaczem Snów by Marta Turska-Grochocka, JaMajka

38

Ar t I n T o wn


Łapacz snów to indiański amulet, który według wierzeń plemiennych miał wyłapywać złe sny a przepuszczać tylko te dobre. Współcześnie, ze względu na ciekawy wygląd oraz pozytywną symbolikę, łapacz snów stał się bardzo popularny. Jeżeli i Wam podoba się ten motyw możecie spróbować wykorzystać go także w swojej papierowej twórczości. My proponujemy Wam wykonanie kartki, która sprawdzi się na każdą okazję. Przygotowałam materiały marki Lemonade: • papiery Watercolour my world 03, 04; Victorian garden 03; Summer in the country 07; • stemple Dla Ciebie i ozdobny szew, Basic, obrazki 12a. Oprócz tego przygotowałam: klej, taśmę dwustronną, kosteczki 3D, tusze w kolorze brązowym, klej do klejenia na gorąco, sznurek lniany, serwetkę szydełkową, sizal, papierowe kwiaty. Wycięłam 4 kwadraty z papierów Lemonade – największy ma 14,5 cm, najmniejszy 12. Zagięłam brzegi papierów.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

39


Warstwę fioletową /Victorian Garden/ oraz koronkową /Summer In the Country/ skleiłam taśmą i od spodu przykleiłam kosteczki 3D. Na wyciętym kółku papieru o średnicy 5 cm odbiłam stempel „Dla Ciebie”. Na wierzchniej warstwie z papieru Watercolour my World 04 odbiłam stempel – pismo oraz gdzieniegdzie stempel z ozdobnym szwem. Przez kółko z napisem „Dla Ciebie” przewlekłam sznurek i przykleiłam do serwetki szydełkowej. Serwetkę przykleiłam klejem do papieru. Z papieru Watercolour my World 03 wycięłam piórka zostawiając milimetr marginesu wokół każdego z nich. Piórka przykleiłam posmarowałam klejem każdego piórka.

40

Ar t I n T o wn

do tylko

bazy, środek


m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

41


Przyklejone piórka delikatnie poskubałam i podważyłam brzegi, aby były bardziej przestrzenne. Nad kompozycją z napisem dodałam trochę sizalu i przykleiłam kwiaty klejem na gorąco. Gotowe, sklejone ze sobą za pomocą pianki 3D warstwy delikatnie poszarpałam i dodałam pęknięcia na krawędziach papieru. Na koniec, po przyklejeniu do bazy o wymiarze 14,7 x 14,7 cm, dodałam perełki w płynie w kolorze złotym (Bisque, Ranger).

42

Ar t I n T o wn


REKLAMA

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

43


Map k a A R T I N T O W N

44

Ar t I n T o wn

nr 2


Zapraszamy Cię do wspólnej zabawy! Przygotuje według załaczonej mapki pracę w dowolnej technice: scrapbooking, mixed media, fabric-art, haft, decoupage etc... Prześlij zdjęcie swojej pracy na adres info@artintown.pl, z dopiskiem “mapka nr2”. Najciekawsze prace opublikujemy w kolejnym numerze MAGAZYNU Art In Town.


Wyruszamy w podróż z Walizką od Craft Passion

by Ola Nowacka, IKEMO

46

Ar t I n T o wn


Doprzygotowania walizki wykorzystano: 2 kartki 350g, • papiery scrapowe, • cienką taśmę dwustronnie klejącą Craft Passion; • taśmę PET dwustronnie klejącą Craft Passion; • bigownica; • 2 tusze: jaśniejszy Vintage i ciemniejszy Walnut Stain; • 4 magnesy neodymowe max 10mm; • nożyczki; • klej magic; • dziurkacz koło 2cm i zaokrąglacz rogów; • pasta Inka Gold złota; • metalowy uchwyt i dwa ćwieki. Do dekoracji użyto: • wykrojnik ażurowa serwetka Craft Passion; • wykrojnik gałązka nr 2 Craft Passion; • ulubione dekoracje: kwiaty, sznurek, zawieszka.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

47


Walizkę wykonujemy wg szablonu przygotowanego pod kartkę A4 (bigujemy wzdłuż linii, zakreskowane dodatkowo przecinamy).

48

Ar t I n T o wn


Za pomocą bigownicy odmierzamy miejsca zagięć. Wycinamy i bigujemy. Sklejamy ze sobą za pomocą taśmy PET dwustronnie klejącą Craft Passion (ew. cienkiej taśmy dwustronnie klejącą Craft Passion).

Ranty walizki tuszujemy. Sprawdzamy wymiar gotowe walizki i wycinamy pierwszą warstwę ozdobnego papieru, odpowiednio na każdą ze ścianek. Każdy element tuszujemy

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

49


Podklejamy cienką taśmą dwustronnie klejącą Craft Passion i przyklejamy do walizki.

Podklejamy cienką taśmą dwustronnie klejącą Craft Passion i przyklejamy na ciemny papier.

Wycinamy kolejną warstwę papieru ozdobnego. Powinien być mniejszy od poprzedniego o ok 5mm. Tuszujemy ranty i strzępimy za pomocą tępych nożyczek.

Wycinamy 3 paski 2,5cmx30cm. Obwijamy go wokół walizki, zaginając tam gdzie „wyjdzie”. Tą część wykonujemy „na oko” pilnując, aby zgięcia były równe.

50

Ar t I n T o wn


Dwa paski odmierzone na zapięcie, obcinamy pozostawiając niewielki koniuszek (wychodzi na spodzie walizki). Dłuższe boki zaokrąglamy dziurkaczem. Do jednego paska przyklejamy magnes, drugi obklejamy bardzo dokładnie taśmą PET dwustronnie klejącą Craft Passion i oba paski sklejamy pilnując, aby były równo.

Wszystkie paski dokładnie tuszujemy. Podklejamy cienką taśmą dwustronnie klejącą Craft Passion i obklejamy walizkę. Od środka walizki, w miejscu gdzie spodziewamy się, że znajdą się nasze magnesy przyklejamy taśmę PET dwustronnie klejącą Craft Passion. Przykładamy magnes. Zamykamy walizkę. Magnes sam wklei się w odpowiednie miejsce. UWAGA Sprawdź wcześniej, czy magnes będzie się przyciągał z klapką!

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

51


Dociskamy magnesy, aby dobrze się przykleiły. Z ciemnego papieru wycinamy 8 kółeczek. Każde tuszujemy, zginamy na pół i jeszcze raz na pół. W jednym z zagięć tniemy nożyczkami, aż do środka.

52

Sklejamy ze sobą tworząc narożniki. Ponieważ walizki zazwyczaj mają metalowe ranty, nakładamy palcem na narożniki złotą Inkę Gold. Pokrywamy nią przede wszystkim ranty. Do środka nakładamy duża warstwę kleju i przyklejamy do walizki. Z 300g białego papieru wycinamy paski wysokie na 2,5cm, odpowiadające szerokości wewnętrznej części walizki. Z jednej strony zaokrąglamy rogi. Przyklejamy je do wewnątrz walizki, do części spodniej.

Ar t I n T o wn


Wycinamy odpowiedniej wielkości elementy, tuszujemy i obklejamy wnętrze walizki.

Tak prezentuje się gotowa walizka.

Aleksandra Ziomek - Ikemo. Szeroko określanym scrapbookingiem zajmuje się już od kilku lat. Od zawsze uwielbiała papier, a papier scrapowy, wręcz skradł jej serce. Pozostałe elementy przyszły same, tworząc nieograniczony świat kolorowych możliwości, jakie dały jej niezliczone „przydasie”. Lubi wykonywać różnego rodzaju projekty, jednak szczególną uwagę poświęca kartkom i pudełkom. Jej styl obfituje w strzępienia, tuszowania i przeszycia. Każda nowo powstała praca sprawia jej ogromną radość i satysfakcję z tego co robi! Tego samego życzy i Wam!

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

53


REKLAMA

54

Ar t I n T o wn


...wyszukane w sieci... Dla tych, którzy nie znajdują wśród licznych, gotowych masek odpowiedniego wzoru dla siebie, znaleźliśmy nieduże narzędzie Firmy MOMENTO do samodzielnego wykonywania szablonów. Zestaw składa się z działajacego na baterię narzędzia oraz silikonowej maty. Dzięki bardzo cienkiej końcówce, która nagrzewa się od momentu nacisnięcia guzika, mamy mozliwość wycinania w foliach (np. plastikowych okładkach) własnoręcznie przygotowanych wzorów. Pod folię z której wycinamy szablon podkładamy silikonową matę, pod matę natomiast, która jest półprzeźroczysta, możemy połozyć przygotowany wcześniej obrazek do wyciecia.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

55


RDZA NA ZAWOŁANIE Nie mija panująca od jakiegoś czasu moda na postarzane drobiazgi stanowiące atrakcyjny dodatek do wielu prac. Miłośniczki i miłośnicy tzw. Altered Art przeszukują domowe strychy i pchle targi w poszukiwaniu takich drobiazgów. W ich oczach uznanie znajdą zarówno stare książki z przepięknymi okładkami i grafikami w środku, jak i zardzewiałe sprężynki czy gwoździe. Stare spinacze, sztućce z bogatymi ornamentami, klucze do starych zamków – to wszystko ma swoje wierne grono wielbicieli. Ale co zrobić gdy pod ręką nie mamy pięknie zardzewiałego metalowego ornamentu a do pracy przydałoby się kilka oczek zardzewiałego łańcucha? Jest coś co może nas wybawić w takiej chwili z tarapatów i niemalże od ręki sprawić, że każdy drobiazg, KAŻDY, oblecze się w piękną patynę lub skrawki rdzy na powierzchni. Farby Maimeri z serii IDEA PATINA to seria preparatów na które składają się farby podkładowe oraz tzw. sole patynujace. W zależności od wykorzystanej farby imitującej kolor złota, brązu, miedzi lub żelaza i dobranej odpowiednio soli patynującej możemy otrzymać na każdej powierzchni efekt postarzanego metalu. Słowo każdej ma tu kluczowe znaczenie! Niezależnie czy będzie to kartonowy wykrojnik, metalowy łańcuszek czy drobny element z masy plastycznej – każdy może zamienić się w kawałek patynowanego złota lub zardzewiałego żelaza. Tak zatem do dyspozycji mamy cztery kolory farb: 138 – złoto, 200-miedź, 475-brąz oraz 498-żelazo. W każdej z farb znajdują się drobiny naturalnych metali, które w reakcji z solami patynującymi: 711-patyna zielona, 712-patyna niebieska oraz 713-patyna rdzewiejąca, tworzą efekty zbliżone do naturalnych. W serii farb IDEA PATINA znajdziemy dodatkowo białą farbę podkładową (nr 714) oraz werniksu końcowego (nr 715).

56

Ar t I n T o wn


m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

57


Aby pokazać jak stosować te farby i jakie efekt możemy dzięki nim osiągnąć, przygotowałam kilka różnego rodzaju elementów do ozdobienia. Są tu klatki wycięte z beermaty, metalowe podkładki dekarskie, metalowe spinacze do firanek oraz formy z lekkiej masy plastycznej Fimo.

58

Ar t I n T o wn


Aby poszczególne preparaty weszły ze sobą w reakcje, sole patynujące należy nakładać na jeszcze mokra farbę. Aby uniknąć sytuacji w której namoczony patyną pędzel ściąga mokrą jeszcze farbę, używam atomizerów, w których mam przygotowane poszczególne rodzaje patyn. Nakładamy zatem pierwszą warstwę farby na wszystkie elementy. Następnie, gdy farba jest już sucha, nakładamy drugą warstwę farby i zaraz potem spryskujemy ją solą patynującą. Należy pamiętać, że o ile patyny niebieska i zielona mogą być zamiennie używane z miedzią, brązem i złotem, to Rust Patina (713) pracuje wyłącznie z farbą żelazną! Ilość użytej patyny zależy od intensywności efektu jaki chcemy osiągnąć.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

59


60

Ar t I n T o wn


Efekt patyny niebieskiej i zielonej jest widoczny zaledwie kilka chwil po nałożeniu na farbę. Na efekt rdzy trzeba poczekać trochę dłużej. Na poniższych zdjęciach widać jak wyglądają poszczególne elementy po przejściu procesu postarzania :) Szybko, sprawnie i bez ruszania się z domu dostaliśmy piękne dodatki obleczone patyną czasu…

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

61


62

Ar t I n T o wn

INSPIRACJE ART IN TOWN by Maja Byrdak


INSPIRACJE ART IN TOWN by Maja Byrdak m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

63


64

Ar t I n T o wn

INSPIRACJE ART IN TOWN by Monika Huculak


INSPIRACJE ART IN TOWN by Monika Huculak m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

65


66

Ar t I n T o wn

INSPIRACJE ART IN TOWN by Maja Byrdak


Wszystkie prace do działu INSPIRACJE ART IN TOWN zostały przygotowane przez Design Team firmy Scrap&Art

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

67


GOLDEN - marka, którą warto poznać! Dla tych, którzy lubią zabawę mediami i farbami chciałam zaproponować przygodę z GOLDENami. Farby i media tej amerykańskiej firmy mają liczne grono miłośników na całym świecie – śledząc blogi zagranicznych twórców bardzo często natkniemy się w ich pracowniach na produkty tej właśnie firmy. A co sprawia, że cieszą się one taką popularnością? Przede wszystkim różnorodność mediów i niespotykane w innych markach właściwości farb. A od czego zacząć tę przygodę? Zapraszam do poznania GOLDEN BOX A-Z: niezwykłego pudełka, w którym znajdziemy aż 30 produktów pochodzących z całej bogatej oferty firmy. Znajdziemy tam zarówno farby – w czterech różnych formułach, media gelowe, pasty, grunty oraz dodatki do farb. Łącznie 30 fantastycznych produktów do przetestowania!

68

Ar t I n T o wn


Poniżej znajdziecie krótki opis każdej z poszczególnych grup produktu – dzięki temu będziecie mogli się im bliżej przyjrzeć i poznać ich niecodzienne właściwości. Niesamowite jest to, że wszystkie produkty, które znajdziecie w pudełku mogą być ze sobą mieszane – ilość osiągniętych efektów jest zatem niezliczona.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

69


HEAVY BODY ACRYLICS – to bardzo kremowe, gęste farby akrylowe; każde pociągnięcie pędzla czy nałożenie farby szpachelką pozwala pozostawić efektowną fakturę na powierzchni;

FLUID ACRYLICS – to perełka w palecie farb GOLDEN. Farby są płynne, ale kolory nie ustępują intensywnością heavy body acrylics. Dzięki farbom FLUID możemy osiągać piękne, intensywne, kolorowe zacieki; farby bardzo łatwo się mieszają ze sobą jak i z innymi mediami, dając niezliczone, efektowne możliwości wykorzystania; OPEN ACRYLICS – kolejna grupa farb akrylowych o nietypowych właściwościach – farby o przedłużonym czasie schnięcia. Te farby doskonale sprawdzają się we wszystkich technikach „drukarskich” , co w szczególności docenią miłośnicy GellyPrints. Farby pozostają wystarczają długo mokre, dając wystarczająco dużo czasu na dokonywanie kolejnych odbitek, mieszanie z

70

Ar t I n T o wn


nowymi kolorami itp. HIGH FLOW ACRYLICS – bardzo płynne, intensywne farby – zbliżone nieco do tuszy akrylowych. Mogą być wykorzystywane zarówno jako tusz jak i farba wodna; farby wykorzystywane są również do napełniania markerów do farb akry-

lowych; GRUNTY – w prezentowanym zestawie znajdziemy Grunt do Pasteli, który pozwala przygotować szorstkie podłoże doskonale nadające się do pracy z pastelami oraz Grunt Pochłaniający, który tworzy podobną do papieru powierzchnię.

DODATKI DO FARB – to wszystkie GelMedia o bardzo płynnej strukturze, które służą do modyfikowania właściwości farb. Przede wszystkim wydłużają czas schnięcia farb akrylowych, wpływają na obniżenie błyszczenia farb lub pozwalają tworzyć efekty Glazing – woskowanych powierzchni.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

71


GELS – to gęste GelMedia, które po wyschnięciu tworzą na powierzchni przeźroczyste faktury. Gele dostępne są w wersji błyszczącej, satynowej i matowej oraz od płynnych do bardzo gęstych konsystencji. W pudełku znajdziemy soft i heavy Gel. Ponadto gel z dodatkiem szklanych kuleczek oraz Clear Tar Gel – gel o bardzo gęstej ale lejącej formule, dzięki któremu możemy (metodą skapywania z dowolnego narzędzia) na powierzchni tworzyć efektowne wzory i linie. PASTY – to gęste produkty, które po wyschnięciu pozostawiają białą powłokę. Do pudełka dołączone klasyczną oraz lekką pastę modelującą, pastę pękającą i tzw. FIBER PASTE, która po wyschnięciu wygląda jak papier czerpany. Utworzona dzięki tej paście powierzchnia jest porowata i bardzo chłonna, dzięki czemu doskonale nadaje się do dalszej obróbki farbami. To zaledwie i aż 30 produktów akrylowych z oferty GOLDENa. Dla wszystkich miłośników prac Mixed Mediowych firma ma przygotowanych jeszcze wiele ciekawych i nietypowych produktów, ale o nich już następnym razem. W bieżącym numerze znajdziecie jeszcze krótki kurs z wykorzystaniem Fluid Matt Medium (nie jest dołączone do GOLDEN BOX) – płynnego, matowego żelu akrylowego, który fantastycznie sprawdza się jako baza do transferów. Zatem zapraszamy do dalszej lektury.

72

Ar t I n T o wn


Transwer z wykorzystaniem Fluid Matt Medium Golden Fluid Matt Medium ma dwie podstawowe zalety: jest bardzo płynne i zupełnie matowe – trudno będzie znaleźć inny produkt o podobnych parametrach. Dzięki płynnej konsystencji medium doskonale się rozprowadza, co szczególnie pomaga przygotować równomierną powierzchnię do transferu na tkaninie. Do wykonania transferu przygotowałam kilka czarnobiałych wydruków z drukarki laserowej. Do wszelkiego rodzaju transferów na mokro nie nadają się wydruki z drukarek atramentowych. W przypadku takich obrazków, w kontakcie z wilgotną powierzchnią, atrament zacznie się rozpływać i nigdy nie uda nam się osiągnąć zamierzonego efektu. Wydruki z drukarek laserowych bądź kserokopiarek z tonerem to przytwierdzony do papieru, rozgrzany proszek. W trakcie transferu na dowolną powierzchnię chodzi o to, aby obrazek „przekleił” się z jednej powierzchni na drugą.

Produkty marki GOLDEN znajdziesz w internetowym sklepie maluje.pl oraz sklepie stacjonarnym w Warszawie, ul. Hawajska 19 Generalnym dystrybutorem na Polskę jest firma SAVEL

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

73


Transfer będę wykonywać na cienkim płótnie w kolorze écru. Na całe przygotowane kawałki materiału nanoszę za pomocą pędzla równomierną warstwę matt medium. Płyn doskonale wchłania się w tkaninę nie pozostawiając suchych plam, które mogłyby potem odbić się na jakości transferu. Do mokrej tkaniny przykładam obrazek – wydrukiem na dół. Dokładnie za pomocą dowolnego, nieostrego narzędzia, delikatnymi, kolistymi ruchami przyklejam cały obrazek do tkaniny. W moim przykładzie nie czekam aż tkanina całkowicie wyschnie, tylko rozpoczynam odrywanie papieru po ok 5-7 minutach. Upewniam się jednak na brzegu obrazka, że wydruk zdążył już „przykleić” się do tkaniny i usuwam czystą kartkę. Dzięki takiemu podejściu już na tym etapie udaje się usunąć większą część papieru na którym był wykonany nadruk. Gdybym pozostawiła tkaninę i papier do całkowitego wyschnięcia, dużo więcej trudu trzeba byłoby włożyć w starcie całego papieru po ponownym namoczeniu.

Przygotowujac do transferu wzory zawierajace różnego rodzaju teksty i napisy należy pamiętać o wydruku z lustrzanym odbiciem. W przeciwnym razie to gotowy obrazek będzie lustrzanym odbiciem naszego wzoru.

74

Ar t I n T o wn


Gdy uda nam się oderwać już cały papier, na tkaninie powinien nam pozostać transferowany obrazek oraz niezbyt gruba powłoka z rozwarstwionego pod wpływem wilgoci papieru. Zanim rozpoczniemy ścieranie tej pozostałej części, odczekajmy chwilę, aż sam obrazek dobrze przytwierdzi się już do tkaniny. Następnie mokrymi palcami delikatnie masujemy po całym transferze, tak aby zetrzeć pozostałą warstwę papieru. W efekcie otrzymujemy czysty, pozbawiony papierowych włókien transfer na tkaninie. Dzięki temu, że Fluid Matt Medium rozsmarowałam na całej powierzchni przygotowanego kawałka materiału a nie tylko pod samym obrazkiem, otrzymany obrazek ma jednolitą fakturę. Obszar samego transferu nie odznacza się od surowego materiału. Podoba mi się również to, że obrazek jest całkowicie matowy – niczym wydruk na matowej tkaninie. To doskonale współgra ze wszelkiego rodzaju pracami w stylu Vintage. Tak przygotowane obrazki/transfery mogą być wykorzystane niemalże w każdej pracy papierowej czy materiałowej.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

75


Primavera - tekturowa ramka na szczególne okazje By Marbella, marbella-craft.blogspot.com dla Cherry Craft.pl Chciałam Wam dzisiaj przedstawić kurs krok po kroku na delikatną i elegancką kartkę, w której główną rolę odgrywa tekturka - ramka Primavera firmy Papelia.

76

Ar t I n T o wn


Na początku przygotowuję bazę, przycinam papier scrapbookingowy – ja użyłam papier firmy UHK Gallery – lipiec i obszywam go dowolnym ściegiem. Naklejam papier na bazę używając do tego taśmy dwustronnej.

Gdy baza i papier są już gotowe – tuszuję wybraną ramkę - ja wybrałam – Ramkę Primavera tuszami firmy Prima Chalk white i pastel brown. „Światło ramki” czyli środek ramki podklejam grubym transparentnym papierem.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

77


Z tyłu podklejam ramkę kostkami dystansowymi, by nadać efekt 3D, a w miejscu gdzie będą mocowane kwiaty przyklejam dużą kostkę dystansową – by ramka stabilnie się trzymała na kartce, a przy okazji nie będzie widoczna przez transparentny papier.

78

Następnie przycinam poprzeczny pasek papieru na szerokość papieru bazowego, a wysokość o 1 cm większy od światła ramki i przyklejam do niego wcześniej przygotowaną ramkę.

Ar t I n T o wn


Teraz mogę zająć się najfajniejszym etapem tworzenia kartki - wybieram kwiaty i wstążkę, wycięte wykrojnikami listki, gałązki i klisze. Listki i gałązki tuszuję tuszem Prima Chalk Attic Dust i następnie w palcach wyginam je by nadać im bardziej naturalny kształt. Kwiaty za pomocą kostek dystansowych przyklejam na kartkę. Doklejam wycięte klisze – do tego używam kleju Magic - smaruję jedną krawędź i następnie wsuwam pod poprzeczny pasek z ramką. Czas na listki, gałązkę i wstążeczkę, a wszystko przyklejam klejem Magic, ale tylko w wybranych miejscach – gdzie dotykają kartki. Na koniec przycinam wybrany napis i mocuję go za pomocą kostek dystansowych.

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

79


A tak prezentują się inne pracę z tekturkami – ramkami firmy Papelia projektantek z DT Cherry Craft Marta.be (borowkowykacik.blogspot.com) wykorzystała tekturkę – ramka FILON; Kwiat_wiśni7 (Kwiat-wisni7.blogspot.com) użyła tekturek - ramka GENEVA – koło, Para Młoda 04 i serduszka.

80

Ar t I n T o wn


m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

81

materiały wykorzystane przez Marbell do wykonania kartki do nabycia w sklepie CherryCraft.pl


W kolejnym numerze... Spotkanie z Twórcą

Szyjemy Tildę

Twórcza Wielkanoc

Krok po Kroku - kursy i inspiracje Jescze wiecej o Mediach GOLDEN

Wielkanocny wieniec

Mapka nr 3

82

Ar t I n T o wn


publikacje w Art In Town Jeśli chcielibyście, aby Wasze prace ukazały się w Magazynie AiT, zapraszamy do nadsyłania zdjęć na adres info@artintown.pl w tytule z dopiskiem MAGAZYN AiT. Nadsyłane zdjęcia powinny być wykonane w rozdzielczości 300dpi i powinny pokazywać prace nigdzie wcześniej niepublikowane. Do zdjęcia należy załączyć krótką notkę o autorze, adres bloga lub strony internetowej oraz krótki opis prezentowanej pracy Najciekawsze prace opublikujemy w nowej części Magazynu – Galerii Czytelników. Chętnie opublikujemy również przygotowane przez Was artykuły poświęcone Waszej twórczości, pasji, inspiracjom. Do tekstu prosimy również załączyć zdjęcia swoich prac. W tekście mogą się również znaleźć wskazówki dotyczące materiałów i narzędzi, opisy Waszych ulubionych technik itp. Prace o których mowa powyżej mogą pochodzić z różnego rodzaju technik artystycznych i hobbystycznych: • ArtJournaling, • FabricArt, • Decoupage, • Filcowanie, • Biżuteria, • Steampunk, • Assamblage, • Scrapbooking, • Malarstwo, • Mixed Media i in. Sklepy oraz producentów zapraszamy do nadsyłania informacji nt. nowych produktów, krótkich kursów oraz prac DT.

Tematem przewodnim kolejnego numeru będą wiosna i Święta Wielkanocne. Zachęcamy do nadsyłania materiałów!

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

83


zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepów - wystawców Art In Town

zapraszamy do odwiedzenia st

84

Ar t I n T o wn


toisk wystawc贸w na Art In Town

m ag az yn h obby s ty czny 2 /2 0 1 5

85


86

Ar t I n T o wn

Magazyn Art In Town 2/21015  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you