Page 1

rodinné Vበnezávisl˘ finanãní poradce

roãník 2 / léto / 2007

Rozhovor

s kate¤inou Neumannovou

Jak nejlépe ochráníte své peníze?

INVESTUJTE! cena: 39 Kã, pro klienty AWD zdarma


EDITORIAL

VáŽení a milí ČtenáŘi, vítejte u nového čísla časopisu Rodinné finance. Hlavním tématem tohoto čísla je ochrana rodinných peněz. Jak své peníze profesionálně zabezpečit, abyste o ně nepřicházeli, a jak s tímto úkolem může pomoci nezávislý finanční poradce. Nezávislý finanční poradce je často přirovnáván k rodinnému lékaři. Jak zdraví, tak ekonomické zajištění je pro náš spokojený život naprosto zásadní. Pomoc odborníků však větIng. Michal Pyšík, šinou vyhledáváme, až když máme generální ředitel potíže. Málokdo si udělá čas, věnoAWD Česká republika vat se svému zdraví – tělesnému i finančnímu – systematicky a preventivně. Přitom právě pravidelná péče je v obou případech to nejdůležitější. Jak u lékaře, tak u finančního poradce je důležité vybrat si skutečně správného odborníka. V obou oborech existují špičkoví experti, průměrní lidé i šarlatáni. Najít toho správného odborníka, kterému můžeme důvěřovat a který se o nás postará s profesionální péčí, je základem. Určitě se mnou budete souhlasit, že je naprosto nezbytné, aby byl nezávislý. Chcete přece pro sebe to nejlepší řešení ze všech, tu nejlepší možnou péči, a nikoliv aby vám doporučil produkty jedné společnosti, ať už se jedná o banku nebo farmaceutickou společnost. Abyste poznali, zda je poradce skutečně kvalitním odborníkem, potřebujete však mít i vy o financích určitý přehled.

K orientaci by vám měl pomoci právě náš časopis, ve kterém vám pravidelně přinášíme vhled do jednotlivých oblastí privátního finančního hospodaření. Hlavním tématem tohoto čísla je, jak jsem již na úvod zmiňoval, ochrana rodinných peněz, úspor a rezerv, a jejich investování. Budeme se zabývat tím, jak na peníze působí inflace, které finanční nástroje nejsou vhodné pro dlouhodobé uložení volných finančních prostředků a naopak, jaké finanční nástroje zvolit v případě, že chceme, aby docházelo ke zhodnocení našich peněz. Vysvětlíme vám, jaký je vztah mezi výnosem z investovaných peněz, rizikem investice a její likviditou. Každý člověk, každá rodina je individuální, a proto nelze hledat jedno ideální řešení pro všechny, ale je vždy třeba vycházet z konkrétní situace a potřeb. Dobrý a nezávislý finanční poradce vám pomůže takové řešení nalézt. Budeme se zabývat praktickými dotazy, které jsme od vás nasbírali, a hledat jejich řešení. Abychom nemluvili pouze o striktně finančních tématech, přinášíme vám rozhovor s Kateřinou Neumannovou a poradíme vám, jak nejlépe zvládnout nákupy hi-tech elektroniky anebo výběr správné školy pro vaše děti. Přeji vám příjemné čtení,

Michal Pyšík, generální ředitel AWD Česká republika

4 SVĚT AWD 6 TRENDY

Trendy ve světě financí Co se děje na našem trhu

8 ROZHOVOR

Interview s Kateřinou Neumannovou

10 TÉMA

Jak ochráníte své peníze? Investujte!

14 PTÁTE SE

Finanční rady pro vás

15 VZDĚLÁNÍ

Investice do vzdělání

16 JEDEN DEN S... ...poradkyní Ninou

Landsmannovou

18 technika

Průvodce výhodným nákupem elektroniky

19 ZÁBAVA

4 10

8

OBSAH

16 


svět AWD

Dívat se do budoucnosti bez obav

Optimalizace finanční situace za pomoci AWD přináší rodině jistotu

Co je nezávislé finanční poradenství

Nezávislost – slovo, které je pro náš život důležité. Být na někom závislý je totiž v dnešním světě plném změn velmi nepříjemné a omezující. A to se samozřejmě týká i záležitosti financí.

Správná orientace v záplavě finančních produktů a hledání optimálního řešení, to je cíl finančního poradenství. Výběrem vhodných produktů docílíte zvýšení příjmů a také úspory nákladů.

Mít objektivní informace, to je ve světě peněz nejen velmi ceněná, ale zároveň i velmi žádaná věc. Vyznat se v obrovském množství reklamních sdělení, která se na nás každý den hrnou z médií, totiž skutečně není v silách jednoho člověka. A proto se každý, kdo skutečně myslí na svou budoucnost, snaží nepodlehnout svodům propagačních akcí a hledá nějakého objektivního arbitra, který by mu pomohl zvolit správný směr.

Zkuste si zodpovědět jednoduchou otázku: Co byste dnes udělali s přebytečnou tisícikorunou, abyste ji investovali co nejlépe? I kdybyste správnému řešení věnovali hodiny, stejně byste nakonec učinili více či méně riskantní rozhodnutí. Nejlepší je tedy obrátit se na odborníka.

Je pro vás lepší stavební spoření v hodnotě 500 Kč měsíčně, nebo byste měli zvolit jinou investici? Sami to asi těžko dokážete posoudit. Ve světě privátních financí půjdete správným směrem díky AWD. Naše nezávislost na finančních institucích znamená, že dokážeme objektivně optimalizovat tok vašich peněz a zajistit stabilníbudoucnost nejen vám, ale i vašim dětem. Jelikož nejsme nuceni preferovat jednotlivé produkty či finanční ústavy, může poradce AWD nezávisle vybrat, který finanční produkt je pro vás ten nejvýhodnější na trhu. Tzn. produkt, kde zaplatíte nižší poplatky na jedné straně a na straně druhé produkt, který vám přinese vyšší úroky a výnosy. Že jsme v tomto oboru úspěšní, dokazuje nejen naše přední postavení mezi nezávislými evropskými poskytovateli privátních finančních služeb, ale i fakt, že pro klienta dokáží poradci AWD získat finanční prostředky ve výši 10 % příjmu navíc. A stoprocentně platí, že čím vyšší příjem máte, tím vyšší celkový finanční přínos vám optimalizace přinese.

Úkolem každého finančního poradce je proto nejdříve analyzovat finanční situaci konkrétního klienta, následně navrhnout optimální výběr finančních produktů a nakonec mu poskytovat pravidelný servis, reagující na velmi proměnlivé podmínky na trhu.


svĚt AWD

Evropská špička AWD díky svým službám patří mezi přední evropské poskytovatele privátních finančních služeb. Je jedničkou na trhu v Německu, na čele trhu v Rakousku, nejlepší ve Švýcarsku a nyní také číslo jedna ve Velké Británii. Od roku 2005 mají i obyvatelé České republiky možnost využívat výhod poradenství AWD. Kromě toho jsme mezi vedoucími nezávislými poskytovateli finančních služeb na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku, Maďarsku a Rumunsku.

Ve světě financí se neztratíte To je slib, který vám AWD dává. Pomáháme svým klientům s orientací na trhu finančních služeb a dokážeme zodpovědně poradit, jak různé finanční produkty využít ve svůj prospěch. Jelikož trh finančních služeb neustále roste a občany ČR stále čeká několik zásadních reforem, je zcela jasné, že odpovědnost za finanční zabezpečení se bude stále více přesouvat ze státu na jednotlivce. Proto je nutné myslet na budoucnost již dnes.

V čem vám finanční poradce pomůže? Především je nutné odlišit služby finančního poradce a takzvaného zprostředkovatele finančních produktů. Služby poradce využívají lidé především ve chvíli, kdy si potřebují nutně sjednat nějaký finanční produkt. Většinou si ale neuvědomují, že základní úlohou kvalifikovaného poradce je snížit klientovi jeho výdaje a naopak zvýšit příjmy plynoucí z využití finančních prostředků. Jednoduše řečeno, odhalit skryté rezervy a přinést peníze navíc. Lidé mají obecně a po právu nedůvěru vůči zprostředkovatelům, kteří jsou pouhými prodejci. Je to především z důvodu častých případů, kdy se tito lidé vydávají za finanční poradce. Přitom odhalit prostého prodejce je velice jednoduché. Pokud vám někdo bude nabízet pouze produkty jediné finanční instituce, tak vězte, že se o žádného poradce nejedná. Český finanční trh je doslova zaplaven produkty, které jsou vhodné pro různé skupiny lidí. Je zcela nemožné vytvořit produkt, který by byl všelékem. Individuální potřeby klientů vyžadují i unikátní řešení. A právě to je úkol, který za vás optimálně vyřeší jen nezávislý finanční poradce.

Informujte se Rádi byste se dozvěděli víc o tom, co pro vás konkrétně můžeme udělat? Není nic jednoduššího než nás ihned kontaktovat. Volejte 844 111 444 Již rok je vám k dispozici naše telefonní infolinka, kde vám poskytneme přímý kontakt na poradce, jenž pro vás zajistí odbornou pomoc s vašimi rodinnými financemi a doporučí nejvhodnější řešení vaší situace. www.awdcr.cz Detailní informace o činnosti AWD získáte také na internetu. Na adrese www.awdcr.cz se dozvíte podrobnosti o našich službách a aktuální novinky. Navštivte Poradenské centrum Chcete se s námi setkat osobně? Rádi vás uvítáme v jednom z našich 16 Poradenských center, která sídlí ve většině velkých měst, a jsou pro vás tudíž dostupná v každém kraji.

Napsali o nás Fakt, že AWD je respektovaným a silným hráčem na poli nezávislého finančního poradenství, dokazují i zmínky v seriózních českých médiích, jako jsou MF Dnes, Hospodářské noviny, Lidové noviny anebo Euro. Novináři často využívají odborné znalosti pracovníků AWD a citují je v článcích zabývajících se finanční problematikou. Doporučení našich poradců můžete také najít v populárních lifestylových časopisech.

Spolupracujeme s univerzitami Již několik měsíců funguje naše partnerská spolupráce s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Vysokoškolští odborníci se podílejí na vývoji našeho poradenského softwaru, který slouží ke správnému vyhodnocení ekonomické bilance domácnosti. Dále spolupracujeme s šesti vysokými školami, mimo jiné s VŠE Praha, VUT Brno a dalšími.

Co získáte s AWD Výhody plynoucí ze spolupráce s AWD: Výhoda až 10 % příjmu navíc Díky nezávislé optimalizaci rodinných financí dokážeme v České republice pro našeho klienta získat průměrně 10 % příjmu navíc. Nezávislost Díky nezávislosti nejsou naši finanční poradci nuceni preferovat žádné nasmlouvané finanční produkty. Jejich úkolem je orientovat se perfektně na trhu, znát výhody i nevýhody všech produktů, a díky tomu pro vás vybrat ideální řešení. Kvalitní tým odborníků Pro AWD dnes pracuje kolem 6000 vysoce kvalifikovaných finančních poradců ve více než 480 obchodních zastoupeních v 10 evropských zemích.

Nadace pomáhá dětem AWD Nadace pomoc dětem za poslední rok věnovala na charitativní a komunitní účely více než 900 tisíc korun. Její činnost se zaměřuje na pomoc ohroženým či znevýhodněným dětem, a proto podporuje nejvýznamnější projekty v této oblasti. Konkrétně se jedná o finanční podporu brněnské organizace Spondea a jejího azylového ubytování pro oběti domácího násilí anebo projektu Šance, který je zaměřen na pomoc sexuálně zneužívaným dětem a mládeži bez domova. Třetím podporovaným projektem je celostátně známé Dětské krizové centrum, jež provozuje telefonickou Linku důvěry. Velmi rádi jsme také přispěli na zprovoznění baby boxu v Olomouci.
TRENDY

trendy ve svĚtĚ financí V zahraničí táhnou rizikovější investice Ačkoliv v oblasti investování došlo v České republice v posledních letech k velkému boomu, v porovnání s vyspělými státy, resp. jejich finančními trhy, je investiční historie podstatně kratší a český finanční trh je teprve v plenkách. Díky tomu jsou Češi velice konzervativní investoři. Protože investiční produkty mají ve vyspělých zemích dlouholetou tradici, lidé poznali jejich výhody podstatně dříve. Struktura úspor domácností se příliš výrazně nemění, přesto lze ze statistik leccos vypozorovat. Kam vlastně směřují volné finanční prostředky evropských a amerických domácností?

Obliba bankovních produktů klesá na úkor akcií U nás tak populární bankovní účty a termínované vklady v zahraničí tolik oblíbené nejsou. A jejich význam stále klesá. Zatímco v roce 1995 ležela v těchto produktech více než třetina úspor evropských domácností (36 %), v současnosti je podíl o téměř 10 % nižší. Podíváme-li se do USA, americké domácnosti tyto produkty preferují ještě v daleko menší míře: ve zmíněných bankovních produktech leží pouze 10 % z celkových úspor. Zcela opačný trend zaznamenávají akcie a jiné cenné papíry. Význam těchto rizikovějších nástrojů kapitálového trhu roste, když se v posledních letech v Evropě ze 14,5% podílu vyšplhal až na téměř čtvrtinový podíl celkových úspor domácností. Ještě významnější položkou jsou cenné papíry na amerických trzích, kdy akcie a jiné majetkové podíly tvoří více než třetinu z celkových úspor domácností.

Penzijní fondy stagnují, podílové na mírném vzestupu Přestože penzijní fondy zvláště na amerických trzích představují důležitou složku v oblasti investování, jejich podíl se v posledních letech nemění (zhruba 23 % z celkových úspor). Menší význam mají penzijní fondy pro evropské domácnosti, když v nich leží desetina z celkových úspor. I v případě Evropy se tento podíl nijak nemění a zůstává konstantní. Pokud jde o podílové fondy, jak na amerických, tak i evropských trzích jejich význam pomalu, ale jistě stoupá. Obdobná situace je i v oblasti životního pojištění.…cenné papíry na amerických trzích tvoří více jak třetinu z celkových úspor domácností…


TRENDY

…ve struktuře úspor českých domácností posilují v poslední době zejména podílové fondy a investice…

Co se dĚje NA NAŠEM TRHU Češi vhodné investice teprve objevují

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Na konci roku 2005 měli čeští občané uloženo u bank, stavebních spořitelen, penzijních fondů, dále v podobě životních pojistek či investic ve fondech nebo přímo v cenných papírech zhruba 1460 miliard korun. Ve struktuře úspor českých domácností posilují v poslední době zejména podílové fondy a investice. K mírné stagnaci dochází u životního pojištění. Nadále pokračuje odliv peněz z termínovaných vkladů u bank.

Pozice životního pojištění je ve srovnání s ostatními produkty v posledních letech poměrně stabilní. Stagnace je způsobena především tím, že se vyčerpal potenciál jednorázových vkladů na životní pojistky, které jako produkt začaly pojišťovny nabízet ve větším rozsahu zejména po roce 2000.

PODÍLOVÉ FONDY Majetek lidí v podílových a investičních fondech stoupl od roku 2001 vůbec nejvíce ve srovnání s ostatními druhy úspor českých domácností. Oproti stavu z konce roku 2001 je téměř třikrát vyšší. Pro investování peněz do fondů je přitom charakteristické, že jejich meziroční růst se neustále zrychluje.

INVESTICE Přímé investice do cenných papírů jako zhodnocování peněz stále nejsou u českých drobných investorů ve středu většího zájmu. A to i přesto, že jejich výnosy zejména v případě akcií obchodovaných na pražské burze přesahovaly v posledních letech každoročně v průměru 40 %. Potenciál růstu je zde obrovský, zejména podíváme-li se na západní Evropu, kde výnosy nejsou ani zdaleka tak vysoké jako u nás, a přesto zde dochází k solidnímu růstu.

BĚŽNÉ ÚČTY A TERMÍNOVANÉ VKLADY Pokles objemu termínovaných depozit obyvatelstva u komerčních bank začal na jaře roku 2001 a dosud se nezastavil. Od té doby ukazovala čísla v meziročním srovnání vždy nižší stav ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Jednoznačnou příčinou propadu úspor domácností na termínovaných vkladech a běžných účtech u komerčních bank je jejich nízké úročení. Nemohou tak konkurovat ostatním finančním produktům.

Podíly jednotlivých druhů úspor na celkových úsporách českých domácností 2001 Termínované vklady 41,2 % Netermínované vklady 16,8 % Životní pojištění 8,6 % Podílové a investiční fondy 5,8 % Investice 2,0 %

2005 19,1 % 23,1 % 8,7 % 11,5 % 2,1 %
ROZHOVOR

Kateřina Neumannovᯠse baví pod sjezdovkami Nový život začAL hrdince sportovního národa Koncem března, kdy odběhla ve švédském Falunu poslední závod kariéry a dala si sto dní volna. Během něho SI odpočALA na sjezdovkách nebo u golfu a ujasŇOVALA si svoji budoucnost.

Zmínila jste i vaši golfovou vášeň. Jak se vyvíjí váš handicap? „Do loňska nepostupoval. Byl na bodě zelené karty. Loni jsem si na jaře udělala čas a párkrát jsem si šla zahrát s trenérem. První dva měsíce po sezoně jsem minimálně jednou v týdnu na golfu byla. Obešla jsem dva turnaje a udělala jsem si handicap. Jsem ale na čísle 42, takže žádná sláva. Myslím ale, že hraju o trochu lépe.“ Budete teď mít na golf víc času? „Uvidíme, jestli bude prostor se tomu věnovat. Nemám v sobě nadšení jen tak sbalit hole a hrát golf. Musí být venku počasí, které by mě lákalo. Pro mě je golf spojený s teplem, obdobím letních dovolených. Nikam to příliš netlačím. Třeba teď budu mít možnost chodit hrát pravidelně. Když chcete hrát golf dobře, potřebujete čas.“

Malá Lucinka s maminkou po doběhu zlatého olympijského závodu Jak si užíváte volné dny poté, co vám skončila sedmnáctiletá dřina? „Rozděluju svůj čas mezi pobyt na Zadově, kde můžu přemýšlet o budoucnosti, a v Praze. Tam se zase snažím oblítat, co potřebuju, a to se dá spojit s nákupy. Hrozně si vážím toho, že se ráno vzbudím a netlačí nás čas. Maximálně vstanu kvůli tomu, abych svou dceru Lucku odvezla do školky. Když se mi nechce, zůstanu v posteli. Ale jak sama sebe znám, vím, že se toho nabažím. Po sezoně si vždycky odpočinu, ale pak zase potřebuju najet do pevného režimu.“ Po posledním závodě jste odjela opět do hor, ale tentokrát ne na běžky, ale na sjezdovky. To bez lyží nemůžete být? „Pro mě jsou sjezdovky něco podobného jako golf. Znamená to odreagování, jiné prostředí,které se mi líbí. Když mě to přestane bavit, což může být za hodinu, nebo za tři, zajdu si na dobré kafe nebo na něco k jídlu. Miluju hospůdky s terasami, kde můžu pod sjezdovkou sedět jen v tričku na sluníčku, koukat kolem a relaxovat. Užívám si toho, že můžu, ale nemusím. Nejsem typ sjezdaře, který je ráno v osm na sjezdovce a odchází, když se zavřou vleky. Jsem požitkář. Nepotřebuju brousit kopec celý den.“

Necháte si po konci sportovní kariéry poradit v otázkách rodinných financí? „V bankovních službách mi vychází vstříc můj známý, odborný finanční poradce. Ten poradí, co je třeba. Co se týká investic, mou největší investicí byl prozatím penzion, který jsme postavili na Šumavě. Postupně ho podle plánu splácím z finančních prémií, které jsem dostávala za umístění v závodech.“

Když už jste na svahu, jezdíte rychle? „Určitě jezdím rychle. Jistotu na sjezdovkách mám. Je to ale stejné jako při jízdě v autě. Ráda si užívám pěkný oblouk, mám ráda takový ten střední, kterým se jezdí obří slalom. To mám radši než svištění z kopce dolů. Ale asi platí, že jsem na svahu jedna z rychlejších.“

A jak řešíte spoření? „O to se stará manažer, který to určitě konzultuje s finančním poradcem. Jsem tedy zajištěná na penzi a také mám samozřejmě životní pojistky. Spořím si a zároveň jsem pojištěná, to se mi líbí. Spoříme i malé Lucce, aby měla příjemnou částku v době, kdy bude studovat.“


ROZHOVOR

Kateřina Neumannová > fenomenální česká běžkyně na lyžích > maturitu získala na vimperském gymnáziu, ale v té době už byla úspěšnou reprezentantkou v běžeckém lyžování > během 17 let kariéry přivezla ze závodů celkem 6 olympijských medailí a 5 medailí ze světových šampionátů, vyhrála 18 závodů Světového poháru > v roce 2003 se jí narodila dcera Lucie > jejím nejslavnějším závodem je bruslařská třicítka na loňských Olympijských hrách v Turíně, kde získala v cílové rovince zlatou medaili > v roce 1996 závodila na letních Olympijských hrách v Atlantě na horských kolech > letos ukončila kariéru, v budoucnosti se chystá působit například v představenstvu Skiareálu Špindlerův Mlýn a jako sportovní ředitelka marketingové stáje Tým Kateřiny Neumannové, od dubna vysílá ČT2 seriál o sportu pro všechny Sportujeme s Katkou, který moderuje
Jak nejlépe ochráníte své peníze? Peníze je dobré mít. Ale je potřeba se o ně taky starat. Těm, kteří s nimi neumějí nakládat, mohou každý rok inflace, poplatky a zdanění „ukousnout“ z původní částky pěkný kus. Naopak těm, kteří si nechají poradit od odborníků, se mohou peníze každoročně velmi slušně rozmnožit.

10


TÉMA V minulém čísle Rodinných financí jsme si ukázali, jak lze pracovat s rozpočtem běžné domácnosti a kde najít finanční rezervy, které mohou přinést nejen potřebné zajištění ochrany majetku a příjmů rodiny, ale také zajímavé finanční prostředky na studia dětí a penzi rodičů. Možná jste si ale všimli, že finanční pyramida domácnosti obsahuje ještě další „patra“. Jedním z nich je finanční zabezpečení a investování, které tvoří vrchol zmíněné pyramidy. Abychom správně spořili a investovali, je potřebné znát základní zásady, které vládnou finančním trhům.

Vývoj struktury úspor obyvatelstva ČR v roce 2005 mld. Kč Peníze držené doma*

41,0

Netermínované vklady

337,2

Termínované vklady

278,5

Vklady v cizí měně

63,1

Stavební spoření

303,9

Penzijní připojištění**

115,7

Nepřítel č. 1 – inflace

Životní pojištění***

142,0

Podílové fondy

167,2

Největším nepřítelem peněz je inflace. Inflace znamená všeobecný růst cenové hladiny v ča-

Přímo držené cenné papíry****

16,0

se. I ti, kteří nejsou zrovna velkými odborníky, vědí, že inflace peníze znehodnocuje. To, co před několika lety stálo tisíc korun, stojí dnes mnohem víc. Za dalších pár let cena dále vzroste. Zjednodušeně řečeno, za pět let si toho za 1000 Kč budeme moci koupit mnohem méně než dnes. Existují některé výjimky, např. cena počítačů a jiné elektroniky dlouhodobě výrazně klesá, ale převážná většina věcí denní spotřeby (jídlo, elektřina, nájem) má bohužel opačný trend. S inflací je třeba vždy počítat. Pokud jste měli na začátku roku 1000 Kč, pak kvůli inflaci je nutné, abyste na konci roku měli v ruce 1026 Kč, jinak vaše peníze ztratily svou počáteční hodnotu. O zhodnocení ani nemluvě…

Celkem

Češi: zbytečně opatrní „Lidé v České republice mají stále malé povědomí o možnosti výhodnějšího investování,“ říká Petr Gajdušek z firmy GfK, která se specializuje na výzkum trhu. Přílišnou opatrnost v našem přístupu k investicím dokazují i statistiky České národní banky a odhady analytiků finančního trhu. Zatímco celkový objem úspor domácností činí 1,5 bilionu korun, v investičních fondech měli občané v roce 2005 celkově 167 miliard korun. V západoevropských zemích je přitom běžné, že lidé vkládají do investičních fondů až třetinu svého celkového jmění. Peníze držené doma, takzvaně ve slamníku, dosahovaly podle kvalifikovaných odhadů 41 miliard korun. Při inflaci 2,6 % je to tedy cca 1,1 miliardy korun, o které přišly české domácnosti kvůli tomuto nakládání s penězi. Na jednu českou domácnost tak činí ztráta během jediného roku celých 253 ko-

1464,6

Pozn.: * odhad ** dosud naspořeno vč. státních příspěvků, bez výplat penzí a jednorázových vyrovnání *** podle objemu technických rezerv pojišťoven

run (při průměrné částce držené doma v hodnotě cca 9761 Kč)!

Další nepřátelé Určitě vás napadlo, že z peněz, co vám zůstanou po odečtení zákonem daných plateb (hlavně daně, sociální a zdravotní pojištění) vám neukrajuje pouze inflace. Jsou tu další nepříjemnosti vyplývající ze specifik českého finančního trhu. Každý střadatel ví, že výnosy z úroků jsou zdaněny sazbou ve výši 15 procent. Dále nepotěší fakt, že vedení bankovního účtu, platebních karet, různých finančních transakcí atd. je rovněž více či méně zpoplatněno (viz zvýrazněný sloupec „Peníze na bankovním účtu“ na následující straně). A nakonec v případech dlouhodobějšího spoření jde o výběr nevhodného produktu, který vás může také připravit na výnosech o velkou část peněz. Prostě nebezpečí je celá řada a je potřeba o nich vědět.

Jak se bránit? Statistiky z posledních let ukazují, že chování Čechů podle vzoru „nechávat peníze ležet na bankovních účtech“, se mění, ale často jen směrem k tradičním finančním produktům typu stavebního spoření nebo penzijních fondů. Ty sice většinou pokrývají inflaci, ale k vyššímu zhodnocení úspor nedochází. Musíme totiž brát

11


TÉMA v úvahu dobu, po kterou peníze střádáme, a de facto je nemáme k dispozici. Při větších výkyvech finančního trhu pak nemůžeme adekvátně reagovat, protože smlouva zní třeba na 5 let a my bychom při jejím zrušení ztratili všechny výhody. Likvidita (tzn. doba, za kterou máme peníze opět volně k použití) je dalším faktorem, který je třeba sledovat. Stále rozšířené termínované vklady nezaručí ani pokrytí inflace. Stačí se jen podívat na úrokové sazby některých velkých bank a na první pohled vidíme, že jejich výše dnes inflaci nepokryje. Proto by měl rozumný střadatel přejít od úspor k investicím. Riziko je minimální a určitě lepší než jistota ztráty u běžného spoření. Tím se dostáváme k úvahám o faktorech, které je nutné vzít při investování v úvahu. Kromě výnosu, likvidity, rizika a množství peněz (viz na protější straně „4 základní faktory při investování“) bychom měli všechny faktory posoudit dohromady. Protože jde o poměrně náročnou činnost, vyžadující dlouhodobé zkušenosti, je lepší svěřit se odborníkům a obrátit se na svého finančního poradce.

Peníze na bankovním účtu Zhodnocení ze 100 tisíc na 96 tisíc?! Jak je (ne)výhodné ukládat peníze na bankovní účet, zjistíte z následující tabulky. Jak je možné, že z vložených 100 000 Kč vám banka po roce na účtu eviduje finance v reálné hodnotě pouze 96 062 Kč? Jednorázový vklad na běžný účet 1. 1. 2006

100 000 Kč

Připsaný úrok za 12 měsíců (úročení měsíčně 0,10 % p. a.)

+ 99,30 Kč

Daň z připsaných úroků (srážková 15 %)

12

- 14 Kč

Poplatky za účet (12 x 130 Kč – viz údaje bank o průměrném klientovi)

- 1560 Kč

Stav peněžních prostředků na účtu k 31. 12. 2006

98 525 Kč

Skutečná hodnota peněz na účtu k 31. 12. 2006 (vč. inflace 2,5 %)

96 062 Kč

…na první pohled vidíme, že úrokové sazby některých velkých bank dnes inflaci nepokryjí...


TÉMA Výhodná investice

4 základní faktory při investování

1 dolar investovaný před 50 lety = 890 dolarů dnes 890 USD

Správce: Franklin Templeton Fond: Templeton Growth Fund – Class A Datum založení: 29. 11. 1954 Portfolio: 95 % akcie, 5 % hotovost Zdroj: www.franklintempleton.com

Při všech investicích zvažujeme následující faktory: Množství peněz – čím jich máme k dispozici více, tím je lepší rozdělit je do více investic a nevsadit vše na jednu kartu. Očekávaný výnos – vyjadřuje zhodnocení, kterého lze dosáhnout za běžných podmínek (nezačala válka, nezhroutil se celý bankovní systém). Riziko – vyjadřuje pravděpodobnost, že se věci nebudou vyvíjet tak, jak očekáváme. Např. investice do akcií nových firem jsou rizikovější než do velkých firem se stoletou tradicí. Likvidita – zjednodušeně vyjadřuje rychlost, s jakou je možné cenný papír přeměnit na hotové peníze. Jinak se u spoření vztahuje k době, po kterou peníze nemáte možnost bez postihu vybrat.

1 USD

Stavební, penzijní... Co dál?

„Jednou z běžných možností, jak naložit s penězi, jsou kromě stavebního spoření a penzijního připojištění také různé druhy pojištění. Vedle důchodového je to kapitálové pojištění. To se vyznačuje tím, že se pojistná částka resp. hodnota pojištění vyplácí naráz při konci pojištění.“ Pokud tedy 20 let spoříte, můžete se poté rozhodnout, co s penězi uděláte, a nebýt vázáni na pravidelné (měsíční) vyplácení dílčích částek. Odlišným typem je investiční pojištění – zjednodušeně se jedná o kombinaci pojištění a investování do otevřených podílových fondů. Výše plnění závisí na hodnotě podílů na individuálním účtu klienta. Výhoda – dlouhodobě vyšší zhodnocení a nižší poplatky, nevýhoda – vyšší riziko při nevhodné strategii. Ta se však dá v průběhu let měnit, a tím i riziko snižovat. Zcela mimo stojí rizikové pojištění. U něj klient, pokud se mu během doby pojištění nic nestane, ani nic nedostane. Výhodou je však

Měsíční částka Doba spoření Zhodnocení p. a. Cílová hodnota

výše pojistného – jde o nejlevnější pojištění pro případ smrti, trvalých následků úrazů a ostatních rizik. Výše částky je pak garantována. Posledním typem je univerzální pojištění, jehož rozsah i výši pojistného lze v průběhu let měnit podle potřeb. V dlouhodobém horizontu je zhodnocení také nízké. Tím se dostáváme k samotným podílovým fondům. Zvlášť u nich je dobré poradit se s odborníkem a vybrat vhodný investiční program, kde se pravidelně ukládá určitá částka do jednoho nebo více fondů. Tyto investiční programy nabízejí oproti výše uvedeným produktům možnost investovat na akciových trzích. Penzijní

fondy jsou totiž značně omezeny při investování do akcií, což je v případě velmi dlouhého investičního horizontu taková nevýhoda, že ani státní příspěvek zřejmě nepřinese klientovi větší výnos než v případě podílových fondů. Alespoň historie nás o tom přesvědčuje. Velice zajímavými se jeví investiční programy, které se zkracujícím se investičním horizontem mění automaticky strukturu investičního portfolia od vysoce dynamického k velice konzervativnímu. Tím se snižuje riziko ztráty v posledních letech investování, kdy už je investice hodně velká, pro případ turbulencí na akciových trzích.

I přes tento poměrně vyčerpávající přehled je posouzení vhodného finančního produktu komplikované. Vzhledem k různým skrytým rizikům, závislým vždy na konkrétní situaci klienta (jeho věku, rodinné situaci, zdravotních rizicích, ochotě riskovat atd.), je vhodné obrátit se na poradce. Existují navíc i další možnosti, jako přímé investice do akcií nebo nemovitostních fondů, ale o těch více v příštích číslech – závěrem srovnání několika nejrozšířenějších možností na příkladech.

Stavební spoření

Penzijní připojištění

Investiční životní pojištění

Kapitálové živ. pojištění

1667 Kč

1000 Kč

1000 Kč

1000 Kč

6 let

10 let

10 let

30 let

10 let

30 let

10 let

30 let

5,8 %

4,2 %

7 %

4,4 %

5,7 %

7,3 %

2,9 %

3,9 %

143 tis.

248 tis.

165 tis.

720 tis.

135 tis.

1145 tis.

114 tis.

556 tis.

13


ptáteAWD se svět

zajímá vás... Vy se ptáte, odborníci z AWD odpovídají První číslo Rodinných financí u vás mělo velký úspěch a zahrnuli jste nás mnoha dotazy. Vybrané otázky a odpovědi otiskujeme. Pokud také chcete vznést dotaz týkající se vašich financí, kontaktujete naši infolinku 844 111 444. Chtěl jsem se zeptat, jak je to s investicemi do fondů. Kolik mně fondy ročně vydělají? Tomáš V., Rychnov nad Kněžnou Pravděpodobně máte na mysli, pane Tomáši, investici do podílových fondů. Tento způsob kolektivního investování patří k velice populárním hlavně na západ od našich hranic. Výnosy záleží hlavně na druhu fondu: akciové fondy přinášejí nejvyšší výnos, i kolem 10 procent ročně, fondy smíšené, peněžní nebo dluhopisové samozřejmě méně – kolem 5 nebo i méně procent. Kolik byste mi doporučili vložit do fondu nejméně? A kdybych chtěla investovat pravidelně? Klára Š., Frýdlant Našim klientům doporučujeme minimální jednorázovou investici ve výši 30 000 Kč, a pokud byste investovala pravidelně, pak minimálně 500 Kč měsíčně. To jsou ale opravdu minimální doporučené částky. Dobrý den, stále čtu o likviditě a nevím, co to je. Můžete mi, prosím, tento termín srozumitelně vysvětlit? Václav D., Karlovy Vary Likvidita je obecně schopnost aktiv přeměnit se v aktiva jiná. Pokud u aktiv – třeba podílových fondů – mluvíme o vysoké likviditě, pak tím myslíme to, že podílový fond se velmi snadno a rych-

14

le promění na jiné aktivum, obvykle na peníze. V praxi to funguje tak, že přeměna podílového listu na peníze netrvá déle než několik dní. Jak vysoké je zdanění u podílových listů? Dana A., Praha Zdanění u podílových listů je závislé na době držení těchto investic. Daň z výnosu, tedy z nárůstu ceny podílového listu, platíte pouze v případě, že doba mezi nákupem a prodejem investice je kratší než 6 měsíců. Pokud držíte podílové listy déle, tak daň neplatíte a samozřejmě nemusíte tedy do daňového přiznání vůbec nic vyplňovat. Slyšel jsem, že investice do fondů je dost riziková, že můžu o peníze snadno přijít. Je to pravda? Tomáš K., Brno Nevíme, pane Tomáši, kdo vám takovou informaci poskytl, ale můžeme vás ujistit, že je to naprostý nesmysl. O své peníze investované do podílových fondů můžete přijít pouze v naprosto extrémní situaci. Velké množství podílových fondů má na kapitálových trzích větší rating než ekonomika celé České republiky. Jediné riziko, které je s fondy spojeno, je riziko investiční. Ano, hodnota vaší investice může v čase kolísat. To ale není způsobeno krachem nebo tunelováním, ale pouze a jedině situací na kapitálových trzích, která může být v čase kolísavá.

Jsem velmi opatrná a nerada bych přišla o své peníze po zkušenosti se záložnami a bankami. Můžu i já investovat? Marie Č., Most Ano, pro opatrné, odborně řečeno konzervativní investory jsou vhodné např. podílové fondy. Našim klientům v takovém případě doporučujeme fondy dluhopisové nebo fondy peněžního trhu. Výnos není nijak vysoký, na druhou stranu je téměř jistý a rozhodně je vyšší než u peněz ležících na vkladní knížce nebo dokonce na účtu v bance. Kolísání hodnoty investice v čase je také minimální. To je rozhodně velká příležitost pro „opatrné“ investory.

MÁTE TAKÉ DOTAZ? Zkontaktujte odborného finačního poradce AWD (kontakt vám poskytneme na infolince 844 111 444). Vaše dotazy rovněž zodpoví naši odborníci prostřednictvím internetové AWD poradny. Navštivte adresu www.awdcr.cz/poradna.


VZDĚLÁNÍ

Investice do vzdělání Při výběru školy je nutné myslet o krok dál Investice do vzdělání je jedna z nejlepších. Už jen proto, že stejně jako zdraví je vzdělání hodnotou samo o sobě.

Zájmy a předpoklady Volba vzdělání by měla jednoznačně vycházet ze zájmů a z individuálních schopností a předpokladů dítěte. Zájmy dětí na konci základní školy pochopitelně mohou vycházet více či méně z reálných možností. Dítě může svoji budoucnost spojovat například s profesionálním sportem, ale je možné stanovit vcelku přesnou prognózu, zda je taková budoucnost reálná. Stejně tak můžete stanovit studijní předpoklady.

Je dítě nadané? Známky ze školy mají svou informační hodnotu, ale ta je omezená na danou školu. Ze zjištění společnosti Scio vyplývá, že trojkaři z jedné školy mohou být jedničkáři na jiných školách a naopak. Proto je důležité mít možnost objektivního porovnání. Takovou diagnostiku poskytují např. pedagogicko-psychologické poradny, ale pomoci si můžete i sami pořízením tzv. testů obecných studijních předpokladů, které nabízí například obecně prospěšná společnost Scio. Na nich je zajímavé to, že můžete výsledek testu porovnat s výsledkem tisíců dalších vrstevníků.

Studijní dráha Studijní předpoklady do velké míry určují, jaká studijní dráha je pro dítě optimální. U středoškolského vzdělávání máte na výběr v zásadě ze tří možností: obecné střední vzdělání (gymnázium, lyceum), odborné střední vzdělání (střední odborné školy), učňovské vzdělání. Jednoznačným trendem, který bude stále posilovat, je důraz na obecné vzdělání. Právě absolventi gymnázií a lyceí mají totiž nejvyšší šanci pokračovat ve studiu na VŠ a úspěšně ho

Ideální absolvent

Profil absolventa s vysokou šancí okamžitého uplatnění na současném pracovním trhu: VŠ vzdělání (lukrativní obory – právo, ekonomie, management, marketing, personalistika, média, grafika a design, komunikační technologie, informatika) Jazykové vybavení – anglický jazyk je nutností (každý další jazyk je výhodou)

dokončit. A vysokoškolské vzdělání už zdaleka není výjimkou, spíše nutností.

Riziko gymnázia Dříve často zmiňované riziko, že dítě po gymnáziu „ničím nebude“, je v současnosti neopodstatněné. Každý rok se zvyšuje procento uchazečů, kteří byli v přijímacím řízení na VŠ úspěšní. Postupem času si bude drtivá většina maturantů podávat přihlášku (v roce 2015 se předpokládá až 70 % maturantů) a téměř všichni budou na VŠ nebo VOŠ přijati! Ani dostat se na gymnázium není zdaleka takový problém jako v minulosti. Vzhledem ke snižujícímu se počtu v každém populačním ročníku se dostáváme do stavu, kdy už ani mnohá gymnázia nepořádají přijímací zkoušky a přijímají všechny uchazeče. Pokud se tedy dohodnete, je cesta přes gymnázium a následně přes vysokou školu optimálním způsobem, jak dosáhnout správného zhodnocení investice do vzdělání v podobě šťastného a plnohodnotného života dítěte.

Další vybavení – práce s PC a internetem, řidičský průkaz (absolvování certifikovaných kurzů je výhodou) Úroveň funkční gramotnosti – otevřené myšlení, komunikativnost, vyvinutá sociální inteligence, schopnost stále se učit, kreativita, osvojené analytické myšlení Prezentované vlastnosti – flexibilita, psychická odolnost, příjemné vystupování, pevná vůle, schopnost odhadnout vlastní síly, cílevědomost, schopnost dotáhnout práci do konce.

INFORMUJTE SE student.finance.cz > informace o financování pro studenty www.scio.cz > d atabáze středních škol, vysokých škol, vyšších odborných škol, přijímací zkoušky na střední a vysoké školy, příprava na přijímací zkoušky www.atlasskol.cz > přehled školských zařízení v ČR

15


jeden den s...

Každý můj den je jiný,

říká poradkyně Nina Landsmannová Redaktorka Rodinných financí se tentokrát vydala do Českých Budějovic, aby zjistila, jak v praxi vypadá práce jedné z nejúspěšnějších finančních poradkyň Niny Landsmannové.

16


jeden den s... Slečno Landsmannová, proč jste si zvolila práci finanční poradkyně? Co na ní máte nejraději? K práci finančního poradce jsem se dostala díky svému partnerovi, který mě k tomuto oboru přivedl, byla to vlastně obrovská náhoda. Myšlenka nezávislého finančního poradenství mne natolik zaujala, že jsem se rozhodla, že se sama stanu poradkyní. Dnes vím, že to byla dobrá volba. Moje práce mi přináší radost, prestiž, nová seznámení a v neposlední řadě finanční nezávislost. Jak vypadá váš obvyklý pracovní den? Jaký máte během takového dne program? Každý můj den je ve skutečnosti jiný, přestože denně v podstatě dělám velmi podobné věci. Jiný je v tom, že potkávám nejrůznější lidi a každý z nich má jiné finanční potřeby. Někoho trápí jeho finanční zdraví, někdo myslí na ochránění svého majetku a jiní našemu poradenství prostě nemohou odolat, protože je fascinuje, jak jednoduše můžou získat zajímavé peníze navíc. Moje konkrétní práce spočívá v tom, že se v ranních hodinách zabývám administrativou, e-maily a procházím si přípravu na setkání s klienty. Dnes už vím, že mít vlastního odborného asistenta je velmi důležité, šetří mi spoustu času, který mohu věnovat zákazníkům. Zbytek dne mám vyhrazený pro schůzky s klienty, popřípadě zapracování nových konzultantů. Zvládáte si při tomto náročném povolání plánovat čas? Zbývá vám volno na koníčky a rodinu? Plánování času je zásadní záležitost, avšak musím říci, že asi jako každý, i já s ním neustále soupeřím. Na druhou stranu musím podotknout, že moje práce je zároveň mým koníčkem. Moc ráda také cestuji a díky AWD se podívám na místa, na která bych se asi nikdy nepodívala. Jsem vášnivou sběratelkou klobouků a čapek všeho druhu – naštěstí se teď stěhuji do nového domu, takže tam již bude připraveno místo na moji sbírku. Mám ještě jednoho velkého koníčka, a to jsou moji dva pejskové. Práce poradce je hodně o kontaktu s lidmi. Jaké schopnosti by podle vás měl mít poradce, aby byl úspěšný a zároveň aby byl jeho klient spokojený? Těch vlastností jsou spousty: především musí umět naslouchat, být komunikativní a mít rád lidi. Měl by být otevřený, umět se vcítit do situa-

ce druhých, musí se také umět vyjadřovat a zejména mít srdce na pravém místě. Vyžaduje vaše práce nějaké vzdělávání nebo specifické znalosti problematiky financí? V první řadě je třeba mít zájem o problematiku světa peněz a všeobecný přehled. Samozřejmě obor financí je velmi náročný a neustále se vyvíjející směr. Přestože jsem vystudovala humanitní obor a čísla nikdy nebyla mojí silnou stránkou, veškeré zázemí, vzdělání a odbornost mi naše společnost AWD poskytla. Každé pondělí a úterý je zasvěceno pravidelnému vzdělávání a zbytek týdne ho uvádím do praxe. Systém zapracování stávajících poradců a nových uchazečů v AWD je naprosto unikátní. Jak vypadá vaše příprava před schůzkou s klientem? Využívám pomoci svého osobního odborného asistenta, který mi pomáhá s přípravou. Roztřídí mi patřičné dokumenty dle jednotlivých konceptů a dle mého zadání mi pomáhá s analýzou ekonomické bilance zákazníka a příslušnou administrativou, která je s tímto spojena. Mohu tak více času věnovat práci s novými či stávající zákazníky. Pro poradce je důležité nejen společenské vystupování, ale i vhodná image, a to například včetně reprezentativního oblékání. Jakou pozornost věnujete těmto aspektům své práce? Finance jsou velmi vážné a důstojné téma, proto k němu automaticky patří perfektní oblečení a vhodná image. Jako každá žena se velmi ráda oblékám. Mám ráda sportovní eleganci a tu doplňuji extravagantními doplňky. Za důležitou součást image považuji i reprezentativní vůz. Sledujete ve svém okolí, že je po službách nezávislého finančního poradenství ve společnosti poptávka? Jedná se podle vás o prestižní povolání? Ano, poptávka po službách nezávislého poradenství neustále roste. Práce finančního poradce bude stejně nezbytná jako zdravotní peče. Pociťuji, že se dnes stává stejně prestižní jako povolání lékaře či právníka.

Nina Landsmannová > 29 let > nezávislá finanční poradkyně AWD ČR „Moc ráda cestuji a díky AWD se dostanu na místa, na která bych se asi nikdy nepodívala.“

Doporučila byste práci poradkyně svým známým? Určitě ano. Doporučuji ji všem, kteří chtějí pracovat v oboru budoucnosti, a když v oboru budoucnosti, tak jednoznačně s jedničkou na trhu, tedy s AWD.

17


TECHNIKA

Průvodce výhodným nákupem elektroniky

do 5000 Kč >d  esignový MP3 přehrávač s vnitřní pamětí 1GB > malá televize do kuchyně

Uvažujete, jak z vašeho domácího prostředí pomalu udělat digitální domácnost, ale zároveň chcete své peníze utratit smysluplně? Pokud byste si chtěli zařídit zcela digitální domácnost, tak jak o ní vypráví vizionář Bill Gates, budete si muset ještě nějaký ten rok počkat. Svět spotřební elektroniky se ale přibližuje směrem k digitální budoucnosti takovou rychlostí, že v obchodech jsou měsíc co měsíc na výběr dokonalejší přístroje, mnohdy ale za velmi rozdílné ceny. Před samotným nákupem je zásadní učinit vhodný výběr přístroje a následně z hlediska cenové nabídky učinit nákup ve správný čas.

Ten pravý jen pro vás Ať už si chcete pořídit do domácnosti novou televizi jako designovou ozdobu obývacího pokoje, kvalitní fotoaparát na rodinnou dovolenou u moře anebo potěšit děti stylovým hudebním přehrávačem MP3, vždy musíte vybrat ten správný produkt. Barvu a styl designu můžete odhadnout podle osobních preferencí, ale dostatečnou pozornost věnujte hlavně vnitřnímu, technologickému vybavení. Neméně důležité je uvědomit si, v jakém prostředí budete svého nového elektronického miláčka používat. Máte v obýváku dost místa na televizi s velkou úhlopříčkou? Jaké jsou tam světelné podmínky? Podobné otázky si zodpovězte vždy ještě před návštěvou prodejny.

Krok za krokem Dejte nákupu čas – toto heslo mějte neustále na paměti. Unáhlit se a nechat si vnutit akční nabídku hned při první příležitosti by nebylo moudré. Vaše první kroky by měly vést do klasické, tzv. kamenné prodejny, nejlépe do specializované prodejny se širokou nabídkou (např. Electroworld nebo Datart). Asistenti vám zde ukážou základní typy přístrojů a jejich funkce a vy se na místě můžete zeptat na upřesnění nebo si nechat vysvětlit rozdíly například mezi mnoha digitálními formáty. S touto základní znalostí a představou už se vám bude lépe pročítat některý z odborných časopisů, které jsou věnovány přímo elektronice a pravidel-

18

ně nabízejí řadu podrobných testů. Skvělým pomocníkem vám mohou být i ocenění EISA. Každý rok tyto ceny udělují špičkoví evropští odborníci v oboru spotřební elektroniky, a tak si můžete být jistí, že výrobek označený jako vítěz EISA bude v dané kategorii správnou volbou.

Ve správnou chvíli, na správném místě Toto zlaté heslo platí i při nákupu elektroniky. Technologický vývoj je tak rychlý, že novinky vydrží na trhu jen několik měsíců a pak relativně rychle zlevňují. Markantní je to zejména v případě plazmových televizí. Mohlo by se vám stát, že televizor, který jeden den koupíte za 40 tisíc korun, bude o několik týdnů později stát o 20 až 30 procent méně. Je ale jasné, že s nákupem nemůžete otálet, při dnešním pohybu cen byste také mohli čekat navždy. Lépe uděláte, když si porovnáte ceny ve specializovaných prodejnách s těmi v českých internetových obchodech (např. www.cybex.cz, www. mall.cz). U elektroniky neprobíhají sezonní výprodeje, pohyby cen tak můžete sledovat průběžně po celý rok například na internetovém portálu www.akcniceny.cz.

do 15 000 Kč > velmi dobře vybavený DVD+HDD rekordér s pevným diskem > špičkový digitální kompaktní fotoaparát se stabilizátorem obrazu a s kovovým tělem

do 30 000 Kč > značkové domácí kino typu AIO (kompaktní sestava s prostorovým zvukem) > bohatě vybavená videokamera libovolného digitálního formátu > LCD televizor s úhlopříčkou 80 cm

Rada na závěr? V žádném případě při nákupu nedělejte kompromisy, konkurence je veliká, a pokud budete chvíli hledat a necháte si poradit od odborníků, svůj vysněný fotoaparát či televizi dříve či později seženete za příznivou cenu.

Nejžádanější produkty současnosti TV

 lazmové televizory p s úhlopříčkou kolem 100 cm

MP3

zejména barevný iPod od firmy Apple

do 50 000 Kč

Set top boxy

zařízení pro příjem digitálního TV signálu

> luxusní značkový LCD či plazmový televizor s úhlopříčkou 106 cm a s integrovaným přijímačem signálu digitálního vysílání

GPS

satelitní navigace do auta


ZÁBAVA

KŘÍŽovk a o ceny v hodnotĚ 10 000 Kč Vylepšit rodinný rozpočet a zároveň se pobavit můžete díky naší křížovce. Jeden z vylosovaných úspěšných luštitelů totiž získá 5000 korun! Deset vylosovaných získá balíček od společnosti AWD v hodnotě 500 Kč. Správné znění tajenky pište na krizovka@awdcr.cz do 15.9. 2007. TAJENKA: Výnosy v případě (...znění tajenky...) přesahovaly v posledních letech každoročně v průměru 40 %.

PRO DĚTI Najdi pět rozdílů

Rodinné finance – 1/2007 Vydavatel: AWD Česká republika s. r. o., Holandská 3, 639 00 Brno Kontakt: info@awdcr.cz, www.awdcr.cz, zákaznická infolinka: 844 111 444 Redakční rada: Ing. Pavel Manhalter, Ing. Michal Pyšík, Ing. Pavel Nesejt Výroba: Boomerang Publishing, s. r. o., Hloubětínská 110/1, 190 00 Praha 9, tel.: 244 023 101, www.bpublishing.cz Texty: Martin Hašek (redaktor deníku Sport) - rozhovor s K. Neumannovou, Bohumil Kartous (Scio), Patrik Balogh Foto: ČTK, Fotobanka Registrace: MK ČR 16933

19


Rodinné finance  

Červen 2008 - klientský časopis