Page 1

MÜZİK ETKİNLİK PLANI Dil Alanı Amaç 1: Sesleri ayırt edebilme. Kazanım 1: Sesin kaynağını söyler. 2:Sesin geldiği yönü belirler. Amaç 2: Konuşurken sesini doğru kullanabilme Kazanım 1: Nefesini doğru kullanır. 2:Kelimeleri doğru telaffuz eder. NEFES AÇMA ÇALŞMASI Bahçemizde bir sürü çiçek var. Şimdi onlardan bir tane alalım ve koklayalım. Evet şimdi balonlarımızı elimize alıp üfleyelim ve şişirelim bakalım en büyük balon kimin olacak. SES DİNLEME VE AYIRT ETME Cd’den çocuklara çeşitli havya sesleri dinletilir. Seslerin hangi hayvana ait oldukları sorulur. MÜZİK DİNLEME Öğretilecek olan kümes hayvanları adlı şarkı çocuklara dinletilir. ŞARKI SÖYLEME Kümeste gıt gıt bir ses var (Masaya 2 kere vurulur.) Kümeste hangi hayvan var Gıt gıt gıt gıt gıt bir ses var (Masaya 2 kere vurulur) Kümeste gıt gıt bir ses var (parmaklar şaklatılır.) tavuk var. Kümeste vak vak (Marakas sallanır) Kümeste hangi hayvan var. Vak vak vak vak vak (Marakas sallanır.) ördek var. MÜZİKLİ DRAMATİZASYON Şarkının müzik eşliğinde canlandırılması istenir. Bazı çocuklar tavuk bazıları da ördek taklidi yaparlar. YARATICI DANS Klasik bir müzik eşliğinde çocuklardan istedikleri şekilde dans etmeleri istenir. MÜZİKLİ ÖYKÜ Çocuklara; Yumurtayı sever misiniz çocuklar ? Yumurtayı hangi hayvandan alırız ? Tavuğun başka nelerinden yararlanırız? Gibi sorular sorulur.


MÜZİK ETKİNLİK PLANI Dil Alanı Amaç 2: Konuşurken sesini doğru kullanabilme. Kazanım 1:Nefesini doğru kullanır. 2:Kelimeleri doğru telaffuz eder. Psikomotor Alan Amaç 4: Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme. Kazanım 6: Çift ayakta ileri geri sıçrar. NEFES AÇMA ÇALIŞMASI Hava o kadar yağmurlu ki yağmur çok hızlı ve şıkır şıkır yağıyor.Birden rüzgar çıktı vuuu vuu vuu sesleri çıkartılır. SESLERİ AYIRT ETME VE DİNLEME Çocukların sessizce yerlerine oturmaları sağlanır. Cd’den hayvan sesleri dinletilir ve seslerin hangi hayvana ait olduğu sorulur. MÜZİK DİNLEME Öğretilecek olan çiçekler adlı çocuklara dinletilir. ŞARKI SÖYLEME Öğretmen ilk önce şarkını tümünü söyler. Daha sonra çocuklarla birlikte söylenir. Çiçekleri çok severim laleyi ve sümbülü Hiç birini unutmam en çok özlerim gülü Papatyalar ve çiğdemler,nergisler,menekşeler Saymakla bitmez onlar, çeşit çeşit çiçekler Kasımpatı ve karanfil, zambaklar,orkideler Hepiniz güzelsiniz mis kokulu çiçekler MÜZİKLİ DRAMATİZASYON Çocuklardan ayağa kalkıp istedikleri yerde durmaları istenir.Sonra istedikleri çiçek olup slov müzik eşliğinde çiçeklerin yerlerinde sallanarak büyümeleri istenir. YARATICI DANS Çocukların aktif olmaları için hareketli müzik eşliğinde dans etmeleri sağlanır. MÜZİKLİ ÖYKÜ Çocuklara “en çok hangi renkleri seversiniz çocuklar ve hangi çiçekleri seversiniz” diye sorulur. “şimdi bir çiçek bahçesinde olsak hangi renk çiçekleri toplar kime verirsiniz?” diye sorulur.


MÜZİK ETKİNLİK PLANI AMAÇ VE KAZANIMLAR PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketler yapabilme Kazanımlar 4.Sözel yönergelere uygun olarak yürür. SOSYAL DUYGUSAL ALAN Amaç :6. Başkaları ile ilişkilerini yönetebilme. Kazanım :2 Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır. Dil Alanı Amaç :1 Sesleri ayırt edebilme. Kazanım 1.Sesin kaynağını söyler 3.Sesin özelliğini söyler 4.Verilen sese benzer sesler çıkarır. SES DİNLEME –AYIRT ETME Öğretmen eline almış olduğu müzikli hikaye kitabındaki seslerden birine basarak çocukların ilgisini çeker.Öğretmen “aaaa çocuklar bu ne sesi acaba ,bir daha dinleyelim “diyerek kitaptaki sesleri çocuklara dinletir.Bu seslerin ne sesi olduğunu tahmin etmelerini bekler.(Vapur,araba,helikopter sesi ) NEFES AÇMA Çocukların duydukları bu seslere benzer ses çıkarmalarına rehberlik edilerek nefes açma çalışmaları yapılır.Araçların sesleri hızlı yavaş tempolarla çıkarılır.Örneğin helikopter sesi dinlettirilir.Haydi şimdi bir helikopter gibi ses çıkaralım.Ama helikopterimiz hızlı gidiyor.O nedenle hızlı ses çıkaralım..( Vapur sesi dinletilir.Evet vapurumuz şimdi yavaş yavaş kalkıyor.Vapur yavaş yavaş kalkarken nasıl ses çıkarır.Vapurumuz hızlandı vb.aynı şekilde araba sesi de çıkarılarak nefes açma çalışmaları tamamlanır. RİTİM TUTMA-ŞARKI SÖYLEME: Öğretmen çocuklara ; TAŞITLAR Otomobil kornası dat dat daaaat Vapurun düdük sesi vup vup vuuuuup Tren rayda gidiyor taka taka taka taka çuuuuuuuf çuuuuuf Bak bir cankurtaran geliyor dadi dadi dadi daaaadi ŞARKI DİNLEME Öğretmen çocuklara taşıtlar adlı şarkıyı dinletir. MÜZİKLİ DRAMATİZASYON Çocuklardan tren olmaları istenir ve 1 çocuk makinist seçilir. Şarkı eşliğinde canlandırılır. YARATICI DANS Çocuklardan hareketli müzik eşliğinde dans etmeleri sağlanır. MÜZİKLİ ÖYKÜ Çocuklara taşıtların resimleri gösterilir ve bu aşıtların nerede gittikleri sorulur. Daha önce bu taşıtlarla yolculuk yapıp yapmadıkları sorulur.


MÜZİK ETKİNLİK PLANI Amaç 1: Sesleri ayırt edebilme Kazanım : Sesin kaynağını söyler. Verilen sese uygun sesler çıkarır. NEFES AÇMA ÇALIŞMALRI Şimdi mutfağa gidip bir kap su alıyoruz. İçine su dolduralım ve bir damla yağ damlatalım. Şimdi derin nefes alıp yavaş yavaş kabın içine üfleyin yağı kabın içinde gezdirelim. MÜZİK DİNLEME Anne kedi ile yavru kedi adlı şarkı çocuklara dinletilir ŞARKI SÖYLEME Öğretmen anne kedi ile yavru kedi adlı şarkıyı önce kendi söyler. Daha sonra çocuklarla birlikte söylenir. Yavru : miyav miyav hani bana pasta (yavru kedi ellerini açarak söyler) Anne: miyav miyav ellerin temizmi (Ellerini kavusturur) Yavru: miyav miyaz ellerimi yıkadım (Ellerini gösteriri) Anne: miyav miyav iste sana pasta (ellerini uzatır) MÜZİKLİ DRAMATİZASYON Bir anne kedi ve yavru kedi seçilir ve şarkı dramatize edilir. YARATICI DANS Hareketli müzik eşliğinde çocukların istedikleri şekilde dans etmeleri istenir. MÜZİKLİ ÖYKÜ Bir otomobil sesi efekti dinletilir. Bir yandan da kedi sesi dinletilir. Daha sonra arabanın kaza yaptığı sesin efekti dinletilir ve çocuklara ne olduğu sorulur.


MÜZİK ETKİNLİK PLANI PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme 4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür. 5. Sözel yönergelere uygun olarak koşar. DİL ALANI Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme Kazanımlar: 1. Sesin kaynağını söyler. 2. Sesin geldiği yönü belirler. 3. Sesin özelliğini söyler. 4. Verilen sese benzer sesler çıkarır. SESLERİ AYIRT ETME Öğretmen değişik hayvan sesleri dinletilir neye ait olduğu hakkında konuşulur. Öğretmen içinde kuş resmi yada maketi olan bir kutuyu çocukların önüne koyarak çocuklara bir kutum var bakalım içinden ne çıkacak der ve kuşu çıkarır ve bu kuş acaba nasıl ses çıkarıyor olabilir?diyerek çocukların farklı nitelikte kuş sesi çıkarmalarına rehberlik edilir. NEFES AÇMA ÇALIŞMASI Çocuklara çeşitli renklerde balonlar verilir. “çocuklar şimdi elimizdeki balonları kocaman şişiriyoruz bakalım en büyük balon kimin olacak.” ŞARKI DİNLEME RİTİM TUTMA Kelebek adlı şarkı çocuklara dinletilir ve çeşitli ritim aletleriyle ritim tutmaları sağlanır. ŞARKI SÖYLEME KELEBEK Sevimli mi sevimli Uçuyor renkli renkli Dört yaprak kanatları Anteni iki telli Boncuk boncuk gözleri İpek tüylü bedeni Ürkek şirin halleri Dolaşır çiçekleri Güzel renkli kelebek Hoş benekli kelebek Boncuk gözlü kelebek Minik yüzlü kelebek Müzikli dramatizasyon : Müzik eşliğinde öğretilen "kelebek" adlı şarkı cd`den açılır gerekli aksesuarlarla çocuklara dramatizasyon yaptırılır. Öğretmen rehberlik eder . YARATICI DANS Çocuklardan hareketli müzik eşliğinde dans etmeleri istenir. MÜZİKLİ ÖYKÜ Çocuklara doğa resimleri gösterilir ve gözerini kapatıp en yakın arkadaşınızla buradasınız ve ne yapmak istersiniz diye sorulur.


MÜZİK ETKİNLİK PLANI  
MÜZİK ETKİNLİK PLANI  

Çocuklara; Yumurtayı sever misiniz çocuklar ? Yumurtayı hangi hayvandan alırız ? Tavuğun başka nelerinden yararlanırız? Gibi sorular sorulur...

Advertisement