Page 1


Pagoda – w buddyjskiej architekturze sakralnej na Dalekim Wschodzie (Chiny, Korea Nepal i Japonia) rodzaj wielokondygnacyjnej wieży służącej do przechowywania relikwii. Stanowi jeden z budynków znajdujących się w zespole klasztoru buddyjskiego, oprócz innych budowli, takich jak sala zebrań, biblioteka itd.


PRZYSTAWKI Ebi Tempura ............................ 25,00 zł (trzy krewetki tygrysie podane z warzywami w japońskim chrupiącym cieście) Sosy do wyboru: - kabayaki - spicy mayo - dżem chilli

Soft Shell krab w Panko .......... 50,00 zł

MAGURO TATAKI .................... 34,00 zł (6 kawałków tuńczyka opiekanego z sezamem)


Rafy Koralowe - przybrzeżne wody Japonii są najdalej na północ wysuniętym obszarem na którym występują rafy koralowe. Dzieje się tak dzięki ciepłemu prądowi morskiemu Kuro Siwo (właściwy zapis obecnie Kuro-shio, zwany także Czarnym lub Japońskim) i jego odgałęzienie wchodzące na Morze Japońskie – Prąd Cuszimski. Dzięki temu życie morskie w tym regionie jest niezwykle zróżnicowane. Wody wokół Japonii zamieszkiwane są m. in. przez przezroczystego niebieskiego ślimaka, różową rybę z ogonem przypominającym wachlarz gejszy, oraz jaskrawopomarańczową taszę zwaną zającem morskim, która wygląda jak pluszowa kulka. Ten podmorski świat urzeka swoim pięknem.


ZUPY Misoshiru ........................................................................................................... 8,00 zł (tradycyjna zupa japońska z tofu i grzybami wakame)

Misoshiru Sake .............................................................................................. 12,00 zł (tradycyjna zupa japońska z tofu, grzybami wakame i kawałkami łososia)

Tom Yung Gang ............................................................................................. 15,00 zł (tradycyjna tajska ostra zupa z krewetkami na mleczku kokosowym)

Tom Kha Gai ................................................................................................... 13,00 zł (ostra tajska zupa z kurczakiem na mleczku kokosowym)

Gyuniku supu ................................................................................................. 16,00 zł (zupa z kawałkami wołowiny, groszkiem cukrowym, marchewką baby oraz makaronem sojowym)

DANIA TAJSKIE CURRY serwowane z ryżem. Każde curry można przygotować w indywidualnej wersji. Żółte – pikantne; Czerwone – ostre; Zielone – bardzo ostre.

Curry Curry Curry Curry Curry

z kurczaka ..................................................................................... 16,00 z wołowiny ......................................................................................... 24,00 z wieprzowiny ................................................................................... 19,00 z krewetek ......................................................................................... 20,00 z ryby ................................................................................................... 23,00

zł zł zł zł zł


Katana – tradycyjny japoński miecz o długości głowni powyżej 60 cm, jednosiecznej, o kształcie lekko wygiętym do góry i zaokrąglonym lub ściętym sztychu. Jelec tej broni ma kształt bogato zdobionej tarczki (gardy). Rękojeść wykonana jest z wydrążonego drewna lub miedzi, z oplotem jedwabnym lub w przypadku tradycyjnych katan z oplotem ze specjalnie preparowanej cienkiej i wytrzymałej na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne skóry rekina z elementami dekoracyjnymi.


DANIA Polędwica wołowa szefa kuchni ............................. 44,00 zł (polędwica wołowa smażona na maśle z czosnkiem, podawana z chahanem)

Polędwica wieprzowa szefa kuchni ............................. 34,00 zł (polędwica wieprzowa w sosie ostrygowym smażona na maśle z czosnkiem, podawana z chahanem)

Wieprzowina po syczuańsku na ostro .................................... 24,00 zł (wieprzowina na ostrym sosie podawana z warzywami, grzybami shitake, oraz ryżem / możliwość zmiany ryżu na „chahan” 5zł)

Sake Teriyaki ........................... 27,00 zł (filet z łososia w słodkim aromatycznym sosie teriyaki podawany z ryżem)

Tori Teriyaki ............................. 25,00 zł (udko z kurczaka w słodkim aromatycznym sosie teriyaki podawany z ryżem)

Tori Yaki Udon ......................... 22,00 zł (smażony makaron udon z kurczakiem i warzywami w sosie tonkatsu)

Chahan ..................................... 10,00 zł (smażony ryż z jajkiem i warzywami )


SETSUBUN - w przeszłości słowo setsubun oznaczało którąkolwiek z licznych zmian sezonu w starym kalendarzu. W dzisiejszych czasach odnosi się ono konkretnie do 3 lub 4 lutego, tradycyjnego początku wiosny. W starym kalendarzu pierwszy dzień wiosny oznaczał początek nowego roku. Zgodnie z tradycją, Japończycy świętują ten dzień rozsypując po domu ziarna fasoli, mające odganiać złe duchy.


DANIA DLA DZIECI Tori Panko ......................................................................................... 14,00 zł (kawałki kurczaka w panierce panko z sosem kabayaki podawane z ryżem)

Sake Panko ....................................................................................... 15,00 zł (filet z łososia w panierce panko z sosem kabayaki podawany z ryżem)

Zestaw dla dzieci (6 szt.) ................................................................. 18,00 zł ž California maki w płatku sojowym z pieczonym łososiem, mango, serkiem philadelphia posypane płatkami migdałów z sosem kabayaki (4 szt.) ž Nigiri z pieczonym łososiem i tamago z sosem Kabayaki (2 szt.)


Fudżi (jap. Fuji-san) czynny stratowulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii (3776 m n.p.m.). Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio. Charakterystyczna sylwetka wulkanu, którego szczyt jest pokryty śniegiem przez większą część roku, była i jest bardzo lubianym motywem w sztuce. Słynne pejzaże góry w postaci drzeworytów z serii pt. „36 widoków góry Fudżi”, są dziełem Hokusai’a Katsushiki. Fudżi jest też świętą górą dla wyznawców shinto – jako żeńskie bóstwo Konohana-no-sakuyahime-no-mikoto. Zbudowano na niej trzy bramy torii i dwie świątynie. Do 1868 obowiązywał zakaz wstępu na górę dla kobiet.


NIGIRI (2szt.) - jest to sushi formowane w dłoni. Ryż formuje się w owalne paluszki, a następnie kładzie się na nie plaster ryby lub inny składnik.

1. Łosoś ........................................................................................................... 10,00 zł 2. Maślana ....................................................................................................... 10,00 zł 3. Tuńczyk ....................................................................................................... 16,00 zł 4. Sandacz ...................................................................................................... 13,00 zł 5. Pieczony węgorz ...................................................................................... 19,00 zł 6. Gotowana krewetka ................................................................................ 15,00 zł 7. Kalmar ......................................................................................................... 12,00 zł 8. Ośmiornica ................................................................................................ 11,00 zł 9. Marynowana rzepa ......................................................................... 9,00 zł 10. Tamago .......................................................................................... 9,00 zł 11. Awokado .................................................................................................... 9,00 zł 12. Ser tofu ....................................................................................................... 9,00 zł 13. Tykwa ............................................................................................. 8,00 zł


GUNKANMAKI (2szt.) - sushi w kształcie łódki. Niewielką kulkę ryżu ręcznie zawija się w cienki plaster ogórka, wypełnionej rozmaitym nadzieniem.

1. Ikura z łososia .................................................................................. 28,00 zł 2. Tobico .............................................................................................. 23,00 zł 3. Tatar krab ........................................................................................ 23,00 zł 4. Tatar łosoś ...................................................................................... 19,00 zł 5. Tatar tuńczyk ................................................................................... 23,00 zł 6. Tatar maślana .................................................................................. 19,00 zł 7. Ebi mayo .......................................................................................... 21,00 zł

TEMAKI (1szt.) - sushi w kształcie rożka, formowane w dłoni.

1. Łosoś, awokado, sałata, serek Philadelphia ............... 17,00 zł 2. Paluszek krabowy, sałata, sezam, spicy mayo ............. 14,00 zł


Yari - używana przez japońskich wojowników włócznia o długości od 1,5 do ok. 3–4 m, a nawet ponad 5 m. Zakończona krótkim (30–40 cm) prostym ostrzem o trzech krawędziach lub charakterystycznym "krzyżowym" ostrzem (z zamontowanymi w poprzek ostrza skrzydełkami zapobiegającymi zbyt głębokiemu wbiciu się yari w cel).


HOSOMAKI (6szt.) - są to cienkie rolki wypełnione niewielką ilością ryżu najczęściej z jednym składnikiem.

1. SAKE – maki z łososiem ............................................................... 11,00 zł 2. TEKKA – maki z tuńczykiem ........................................................... 15,00 zł 3. IBODAI – maki z maślaną ............................................................. 12,00 zł 4. EBI - maki z krewetką ...................................................................... 14,00 zł 5. KANI – maki z paluszkiem krabowym ......................................... 10,00 zł 6. AVOCADO – maki z awokado ......................................................... 9,00 zł 7. KAPPA – maki z ogórkiem .............................................................. 8,00 zł 8. OSHINKO – maki z marynowaną rzepą ......................................... 9,00 zł 9. SHITAKE – maki z grzybami ......................................................... 10,00 zł 10. KAMPYO – maki z dynią marynowaną ........................................ 9,00 zł 11. SAKE TEMPURA – maki z łososiem w tempurze ..................... 13,00 zł 12. SPICY TUNA – maki z tuńczykiem, porem i sosem chili .......... 16,00 zł 13. SUZUKI – maki z sandaczem i porem ....................................... 12,00 zł 14. UNAGI – maki z pieczonym węgorzem i awokado ....................... 17,00 zł


Tsukiji – największy na świecie rynek, gdzie w ryby i owoce morza zaopatrują się hurtownicy, właściciele restauracji, jak i indywidualni klienci. Na Tsukiji, zlokalizowanym w pobliżu stacji metra o tej samej nazwie, musimy przyjechać nocą. Gdy większość ludzi śpi, tu od trzeciej zaczyna się ruch i stoją już pierwsze statki gotowe na rozładunek. Zanim tuńczyk zostanie sprzedany, należy sprawdzić jakość jego mięsa. Zakupów wszelkich morskich dóbr dokonują specjalnie licencjonowani kupcy, którzy są wynajmowani lub pracują dla sklepów rybnych, centrali handlowych, restauracji lub wielkich producentów. Jeden z największych złapanych w sieci tuńczyków – ważąca 222 kg błękitnopłetwa odmiana tej ryby – został sprzedany na początku stycznia za 1,38 mln euro, czyli ponad 155,4 mln jenów!


SPECJAL NIGIRI (2szt.) 1. Łosoś zapiekany na słodko ........................................................... 12,00 zł 2. Pieczona maślana, por, spice mayo ........................................... 12,00 zł 3. Pieczony tuńczyk, togarashi ......................................................... 22,00 zł 4. Łosoś zapiekany na ostro ............................................................. 12,00 zł 5. Pieczony sandacz, serek philadelphia, całość polana słodkim sosem ................................................................... 16,00 zł 6. Krewetka w tempurze, spice mayo .............................................. 17,00 zł 7. Kalmar w tempurze, chili dżem .................................................... 14,00 zł 8. Węgorz, omlet, awokado, serek philadelphia, tykwa ................. 26,00 zł

FUTOMAKI (6szt.) - są to grube rolki, składające się z kilku składników. 1. SAKE – łosoś, ogórek, sałata, serek philadelphia ...................................................... 15,00 zł 2. GRILL SAKE – pieczony łosoś, awokado, sałata, serek philadelphia, sezam ........................ 17,00 zł 3. MAGURO – tuńczyk, ogórek, sałata, rzepa marynowana ....................................... 22,00 zł 4. GRILL MAGURO – pieczony tuńczyk, ogórek, sałata, por, spice mayo ............... 24,00 zł 5. IBODAI – maślana, ogórek, sałata, serek philadelphia ............................................. 16,00 zł 6. GRILL IBODAI – pieczona maślana, awokado, sałata, serek philadelphia, sezam ................... 18,00 zł 7. EBI/SAKE – gotowana krewetka, łosoś, awokado, ogórek, sezam ........................ 19,00 zł 8. TEMPURA EBI – krewetka w tempurze, ogórek, sałata, tykwa ............................. 20,00 zł 9. UNAGI – pieczony węgorz, awokado, tykwa, tamago, serek philadelphia, sezam ......................... 26,00 zł 10. KANI – paluszek krabowy, tykwa, rzepa marynowana, grzyby shitake ................. 16,00 zł 11. IKA – kalmar w tempurze, ogórek, sałata, spicy mayo ............................................ 17,00 zł 12. SUZUKI – sandacz, ogórek, sałata, awokado, serek philadelphia ........................ 19,00 zł 13. TAKO – ośmiornica, ogórek, sałata, rzepa marynowana, sos chili ........................ 20,00 zł


Sakura - japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów. Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, umieszczanym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na kimonach, materiałach piśmiennych i zastawie stołowej.


CALIFORNIA MAKI zwane także Uramaki czyli maki odwrócone ryżem na zewnątrz

4 szt. 1. Łosoś, awokado, serek philadelphia, sezam .................................. 13,00 2. Tuńczyk, ogórek, sałata, sezam ......................................................... 19,00 3. Maślana, ogórek, sałata, sezam ......................................................... 14,00 4. Paluszek krabowy, ogórek, tykwa, sezam ...................................... 10,00 5. Sandacz, awokado, sałata, serek philadelphia, sezam ............. 17,00 6. Gotowana krewetka, ogórek, serek philadelphoa, sezam ......... 16,00 7. Łosoś, ogórek, obłożone w awokado ............................................... 15,00 8. Pieczony sandacz, awokado, serek philadelphia, obłożony w węgorza ............. 26,00 9. Krewetka w tempurze, ogórek, spice mayo, tobico .................... 22,00

zł zł zł zł zł zł zł zł zł

8 szt. 1. GOLD ............................................................................................. 28,00 zł (łosoś, ogórek, serek philadelphia zawinięte w łososia)

2. DRAGON ...................................................................................... 35,00 zł (węgorz, tykwa, ogórek zawinięte w awokado, polane sosem kabayaki)

3. REINBOW ...................................................................................... 32,00 zł (krewetki w cieście tempura, ogórek, zawinięte w łososia, tuńczyka, maślaną)

4. TAMAGO ROLL ............................................................................. 30,00 zł (pieczona maślana, awokado, serek philadelphia zawinięte w omlet)

5. MIX ROLL ...................................................................................... 36,00 zł (łosoś, ogórek, tykwa, zawinięte w tuńczyka, maślaną i krewetkę)

6. VEGETARIAN ............................................................................... 24,00 zł (awokado, ogórek, omlet, grzyby shitake, marynowana rzepa, tykwa, sezam)


Gejsza – osoba o umiejętnościach artystycznych; termin powstał w epoce Tokugawa. Składa się on z wyrazu gei (sztuka) i sha (osoba), lub w Kioto gei (sztuka) i ko (kobieta). Chodzi tu o osobę uprawiającą tradycyjne japońskie rodzaje sztuki, innymi słowy - artystę. W dialekcie regionu Kansai (w tym Kioto) używa się terminu geiko. Gejsze są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich (np. na shamisenie). Zajmują się też kaligrafią ikebaną i innymi sztukami japońskimi. Zanim kobieta zostanie gejszą musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.


SPECJAL SUSHI 1. TUNA TEMPURA ROLL (6 szt.) .................................................... 30,00 zł (tuńczyk, ogórek, por, sos chili, całość podana w cieście tempura)

2. EBI TEN GOLD (8 szt.) ................................................................. 26,00 zł (krewetki w cieście tempura, łosoś, ogórek, awokado, omlet, drobny kawior, majonez)

3. TATAR ROLL (6 szt.) ..................................................................... 24,00 zł (futomaki z siekaną rybą)

4. TATAMI (8 szt.) .............................................................................. 42,00 zł (warzywa w cieście tempura, łosoś, pieczony węgorz, ogórek, omlet, awokado, drobny kawior, majonez)

5. NADA (8 szt.) ................................................................................. 40,00 zł (gotowana krewetka, pieczony łosoś, ogórek, awokado, omlet, drobny kawior, siekane nori, majonez)

6. SAKE TEMPURA (6 szt.) ............................................................... 28,00 zł (łosoś, ogórek, sałata, tykwa, serek philadelphia w cieście tempura)

7. SOYBEAN FLAKE (6 szt.) .............................................................. 27,00 zł (łosoś, awokado, sałata, tykwa zawinięte w płatek sojowy)

8. DLA DZIECI (6 szt.) ....................................................................... 25,00 zł (hosomaki z pieczonym łososiem, serkiem philadelphia zawinięte w płatek sojowy)

SASHIMI – to danie nazywane sushi bez ryżu, podawane na warzywach. W najdoskonalszy sposób eksponuje smak ryby.

1. SAKE – 6 kawałków sashimi łosoś ................................... 24,00 zł 2. MAGURO – 6 kawałków sashimi tuńczyk ............................... 30,00 zł 3. MINI – 12 kawałków sashimi z różnych rodzajów ryb ..... 40,00 zł 4. NORMAL – 18 kawałków sashimi z różnych rodzajów ryb .................. 54,00 zł


Kimono - dosłownie coś do noszenia na sobie. Jest to tradycyjny ubiór japoński. Pierwotnie słowem kimono określano każde ubranie, później zaczęto je stosować tylko do konkretnego ubioru, który wciąż noszony jest przez kobiety, mężczyzn i dzieci. Kimono to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T przypominający nieco szlafrok. Rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie - nawet do pół metra. Według tradycji kobiety nie mające męża powinny nosić kimono o wyjątkowo długich rękawach sięgających niemal podłogi. Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wiązany na plecach, zwany obi.


ZESTAWY Zestaw mini (12 szt.) ......................................................................... 25,00 zł ž California maki z paluszkiem krabowym i awokado (4 szt.) ž Hosomaki z ogórkiem (6 szt.) ž Nigiri łosoś (2 szt.)

Zestaw vege (18 szt.) ........................................................................ 37,00 zł ž Futomaki mix warzyw (6 szt.) ž California maki z ogórkiem, tykwą, grzybami shitake serkiem philadelphia (4 szt.) ž Hosomaki z ogórkiem (6 szt.) ž Nigiri marynowana rzepa (2 szt.)

Zestaw pikantny (Spicy Sushi) (18 szt.) ......................................... 54,00 zł ž Futomaki z tuńczykiem, oshinko, ogórkiem, sałatą, spicy mayo (6 szt.) ž California maki z paluszkiem krabowym, awokado, ogórkiem posypane sezamem na ostro (togarashi) (4 szt.) ž Futomak z rybą maślaną, porem, ogórkiem, sałatą awokado, na ostro (z sosem sriracha)(6 szt.) ž Nigiri z łososiem, posypane porem, spicy mayo (2 szt.)


Klimat Japonii - ma charakter silnie morski będący, z jednej strony pod przemożnym wpływem monsunu zimowego, za drugiej zaś pod działaniem frontu polarnego w czerwcu, monsunu letniego i tajfunów. Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w trzech strefach klimatycznych. Północna część kraju to strefa umiarkowana ciepła z krótkim latem i długą zimną z obfitymi opadami śniegu. Środkowa część Japonii należy do strefy podzwrotnikowej z klimatem monsunowym morskim – łagodnym i wilgotnym. Obszar najbardziej wysunięty na południe czyli wyspy Riukiu i południe Kiusiu leżą w strefie zwrotnikowej.


ZESTAWY Zestaw Tempura (16 szt.) ................................................................. 66,00 zł ž California maki z krewetką, ogórkiem, tobico, spicy mayo (4 szt.) ž Tempura roll z łososiem, ogórkiem, sałatą, serkiem philadelphia (6 szt.)

ž Hosomak z tuńczykiem, porem w tempurze (6 szt.) całość polana sosami: dżem chilli, kabayaki, spicy mayo

Zestaw Yaki (grillowany) (24 szt.) .................................................... 79,00 zł ž Futomaki z pieczonym łososiem, awokado, ogórkiem, sałatą (6 szt.) ž Futomaki z pieczonym węgorzem, sałata, ogórkiem (6 szt.) ž California maki z opiekaną rybą maślaną, ogórkiem, tykwa (8 szt.)

ž Nigiri z pieczonym sandaczem, awokado (2 szt.) ž Nigiri z pieczonym tuńczykiem (2 szt.) całość polana sosami: dżem chilli, kabayaki, spicy mayo


Pismo japońskie - wywodzące się z pisma chińskiego jest jednym z najbardziej skomplikowanych rodzajów pism. Chińskie znaki (słowo kanji - znaczy "znaki cesarstwa Han") oparte są bowiem na piśmie obrazkowym, gdzie jeden znak symbolizuje jedną ideę.


ZESTAWY Zestaw normal (26 szt.) .................................................................... 94,00 zł ž California maki z krewetką w tempurze, ogórkiem spice mayo, tobico (4 szt.) ž Futomaki z łososiem, ogórkiem, sałatą serkiem philadelphia (6 szt.) ž Futomaki z pieczoną maślaną, awokado, sałatą serekiem philadelpia, sezam (6 szt.) ž Hosomaki z tuńczykiem (6 szt.) ž Nigiri łosoś (2 szt.) ž Nigiri sandacz (2 szt)

Zestaw maki (48 szt.) ..................................................................... 140,00 zł ž California gold – łosoś, ogórek, serek philadelphia, zawinięte w łososia (8 szt.) ž California tamago – pieczony łosoś, awokado, serek philadelphia zawinięte w omlet (8 szt.) ž California z paluszkiem krabowym, awokado, tobiko (8 szt.) ž Futomaki z pieczoną maślaną, awokado, sałatą, serkiem philadelphia, sezam (6 szt.) ž Futomaki z łososiem, ogórkiem, sałatą, serkiem philadelphia (6 szt.) ž Hosomaki z tuńczykiem (6 szt.) ž Hosomaki z maślaną (6 szt.)


Saibashi - Bardzo długie pałeczki ok. 30-40 cm, używane są do gotowania lub do smażenia. Krótsze używane są jako sztućce do jedzenia potraw ale również mogą być używane do gotowania.


ZESTAWY Zestaw family (72 szt.) .................................................................... 192,00 zł ž California tamago - pieczona maślana, awokado, serek philadelphia, zawinięte w omlet (8 szt.) ž California maki z krewetkami w tempurze, ogórkiem, spice mayo, w płatkach tempury (8 szt.) ž California łosoś, ogórek zawinięty w łososia i maślaną (8 szt.) ž Sake tempura – łosoś, ogórek, sałata, tykwa, serek philadelphia w cieście tempura (6 szt.) ž Fotomaki z pieczonym łososiem, awokado, ogórkiem, serkiem philadelphia (6 szt.) ž Futomaki z sandaczem, ogórkiem, sałatą, awokado (6 szt.) ž Hosomaki z łososiem (6 szt.) ž Hosomaki z tuńczykiem (6 szt.) ž Hosomaki z ogórkiem (6 szt.) ž Nigiri łosoś (4 szt.) ž Nigiri pieczona maślana (4 szt.) ž Nigiri kalmar w tempurze (4 szt.)

Zestaw Kodomo (68 szt.) ............................................................... 220,00 zł ž Futomaki z paluszkiem krabowym, awokado, sałatą i sosem spicy mayo (12 szt.) ž Futomaki z pieczonym łososiem, awokado, tykwą, sałatą (12 szt.) ž California z tuńczykiem, ogórkiem w sezamie (8 szt.) ž California z krewetką w tempurze z serkiem philadelphia, w płatkach tempury (8 szt.) ž Hosomaki z maślaną (6 szt.) ž Hosomaki z łososiem (6 szt.) ž Nigiri sandacz (4 szt.) ž Nigiri tuńczyk (4 szt.) ž Nigiri z węgorzem (4 szt.) ž Gunkan Maki Ebi Mayo (siekana krewetka na słodko) (4 szt.)


Szinto - Shinto, shintoizm, szintoizm, japoński politeistyczny system religijny, wg którego antropomorficzne bóstwa, tzw. kami, uosabiają siły natury, m.in.: słońce, księżyc, góry, wodę czy drzewa. Niektóre z nich zamieszkują przedmioty, np.: miecze, zwierciadła itp., inne mogą być ubóstwionymi przodkami. Kult kami łączy się ściśle z pojęciami świętego miejsca i świętego czasu. Jedyne teksty zawierające wykład doktryny shinto to: Kojiki, Nihongi (VIII w.) i tzw. norito, zawierające przepisy praktyk magicznych.


Zestaw HITO (141szt.) .................................................................... 349,00 zł ž California gold - łosoś, ogórek, serek philadelphia zawinięte w łososia (8 szt.) ž California reinbow - krewetki w cieście tempura, ogórek, zawinięte w łososia, tuńczyka, maślaną (8 szt.) ž California tamago - pieczona maślana, awokado, serek philadelphia zawinięte w omlet (8 szt.) ž California sandacz, awokado, sałata, serek philadelphia, sezam (8 szt.) ž Futomaki z łososiem, ogórkiem, sałatą, serkiem philadelphia (6 szt.) ž Futomaki z pieczonym łososiem, awokado, sałatą, serkiem philadelphia, sezamem (6 szt.) ž Futomaki z tuńczykiem, ogórkiem, sałatą, marynowaną rzepą (6 szt.) ž Futomaki z gotowaną krewetką, łososiem, awokado, ogórkiem, sezamem (6 szt.) ž Futomaki z tuńczykiem, ogórkiem, sałatą, tykwą, serkiem philadelphia w cieście tempura (6 szt.) ž Futomaki z łososiem, awokado, sałatą, tykwą, zawinięte w płatek sojowy (12 szt.) ž Hosomaki z łososiem w tempurze (6 szt.) ž Hosomaki z pieczonym węgorzem i awokado (6 szt.) ž Hosomaki z tuńczykiem (6 szt.) ž Hosomaki z awokado (6 szt.) ž Nigiri łosoś zapiekany na słodko (4 szt.) ž Nigiri pieczony tuńczyk, z togarashi (4 szt.) ž Nigiri łosoś zapiekany na ostro (4 szt.) ž Nigiri pieczony sandacz, serek philadelphia, polane słodkim sosem (4 szt.) ž Nigiri krewetka w tempurze, spice mayo (4 szt.) ž Nigiri kalmar w tempurze, chili dżem (4 szt.) ž Nigiri węgorz, omlet, awokado, serek philadelphia, tykwa (4 szt.) ž Sashimi łosoś (5 kawałków) ž Sashimi tuńczyk (5 kawałków) ž Sashimi maślana (5 kawałków)


Matsuri - Hina-matsuri (jap. 雛祭  Hina-matsuri?) – Swieto Lalek, Swieto Dziewczat, obchodzone w Japonii w dniu 3 marca. Jest to jedno z pieciu swiat sekku, przejetych z Chin. Hina-matsuri bylo swietowane juz w epoce Heian 平安 ( 794-1192). Poniewaz dzien ten przypada w sezonie kwitnienia brzoskwin (wedlug kalendarza ksiezycowego), bywa on równiez nazywany Momo-no Sekku (Swietem Brzoskwin). Momo znaczy brzoskwinia. Jest to dzien modlitwy w intencji dobrobytu dziewczat – w trosce o ich zdrowie, wlasciwy rozwój fizyczny, powodzenie i szczescie. Japonscy chlopcy obchodza swoje swieto (Tango-no Sekku) 5 maja. Obecnie 5 maja to japonski odpowiednik Dnia Dziecka, Kodomo-no Hi.


DESERY Banan w cieście z czekoladą ........... 10,00 zł

Owoce liczi ............ 15,00 zł (z kuleczkami buble mango w syropie owocowym)

ZESTAWY LUNCH (pon. - pt. do godz. 16.00) 1. Hayo HITO (10 szt.) ........................................................................ 22,00 zł ž O-ha (zielona herbata) ž California maki (4 szt.) ž Futomaki (6 szt.)

2. Ueta otoko (14 szt.) ....................................................................... 32,00 zł ž O-ha ( zielona herbata) ž zupa Mishosiru ž Futomaki (6 szt.) ž California maki (4 szt.) ž Nigiri (4 szt.)

3. Omoshiroi (20 szt.) ........................................................................ 42,00 zł ž O-ha (zielona herbata) ž zupa Mishosiru ž Futomaki (6 szt.) ž Nigiri (4 szt.) ž Hosomaki (6 szt.) ž California (4 szt.)


Chanoyu - znaczy dosłownie "wrzątek na herbatę" zaś chado lub sado tłumaczymy jako "droga herbaty". Określenie chado podobnie jak np. sztuki walki – kobudo kendo, karatedo, judo zawiera element "do", który zapisujemy znakiem kanji, oznaczającym drogę. Słowo "do" pojawia się także w takich nazwach, jak kado ("droga kwiatów", to inna nazwa ikebany, sztuki układania kwiatów), czy shodo (japońska sztuka kaligrafii). Słowo to Japończycy rozumieją w dwojaki sposób: jako drogę rozumianą dosłownie, ale także przenośnie – "do" w tym znaczeniu to alegoria rozwoju człowieka. Ceremonia herbaciana ma bardzo podniosły i uroczysty charakter. Podczas ceremonii pije się sproszkowaną zieloną herbatę (matcha).


HERBATY Gyokuro Asahi ............................................................................................. 11,00 zł nazwa ta oznacza “Szlachetną kroplę rosy”. Herbata charakteryzuję się głębokim, zielonym kolorem i silnym, słodkim aromatem

Sencha .............................................................................................................. 9,00 zł zielona herbata o intensywnym smaku i cytrusowym aromacie

Jaśmin ............................................................................................................... 9,00 zł zielona herbata z kwiatami jaśminu.

Genmaicha ...................................................................................................... 9,00 zł tradycyjne połączenie zielonej herbaty i prażonego ryżu

Japońska Wiśnia ............................................................................................ 9,00 zł połączenie zielonej herbaty z kwiatami wiśni

Hito .................................................................................................................... 9,00 zł wyjątkowe połączenie owoców: jabłka, gruszki, figi, daktyle, cząstek pomarańczy oraz imbiru

Wiśnie w Rumie .............................................................................................. 9,00 zł czarna aromatyczna herbata z rodzynkami, ananasem oraz wiśnią zanurzoną w rozgrzewającym rumie

KAWY Espresso .............................................................................................. 6,00 zł Kawa .................................................................................................... 6,00 zł Latte ..................................................................................................... 9,00 zł Capucino .............................................................................................. 9,00 zł


Bushido, busido (droga wojownika) – niepisany zbiór zasad etycznych japońskich samurajów; kodeks wojskowy okresu feudalizmu. Kodeks ten miał na celu uzależnienie lenników od panów, czyniąc z nich możliwie doskonałych żołnierzy i sługi. Etos samurajski kształtował się od okresu Heian do restauracji Meiji, kiedy zlikwidowano podział klasowy. Zawiera w sobie elementy konfucjanizmu, buddyzmu zen oraz rodzimej religii shinto.


NAPOJE Coca Cola ..................................................................................... 0,2 l / 5,00 zł Coca Cola zero ............................................................................ 0,2 l / 5,00 zł Fanta/sprite ................................................................................. 0,2 l / 5,00 zł Nestea ........................................................................................ 0,25 l / 5,00 zł Soki Cappy ................................................................................... 0,2 l / 5,00 zł Woda Kropla Beskidu ............................................................... 0,25 l / 4,00 zł Napój aloesowy ........................................................................... 0,5 l / 7,00 zł Sok Pomidorowy ....................................................................... 0,25 l / 6,00 zł

ALKOHOLE Wina: Choya plum .......................................................................... 150 ml / 12,00 zł Choya plum ........................................................... butelka (750 ml) / 60,00 zł Shigateh ................................................................................. 150 ml / 16,00 zł Wódki: Sake Choya ........................................................................... 100 ml / 12,00 zł Wyborowa .................................................................................. 40 ml / 7,00 zł Finlandia .................................................................................... 40 ml / 8,00 zł Whisky: Tullamore dew ........................................................................ 40 ml / 12,00 zł Grants ...................................................................................... 40 ml / 10,00 zł Jack Daniels ............................................................................ 40 ml / 17,00 zł Johny Walker red label ........................................................... 40 ml / 11,00 zł Johny Walker black label 12 y.o. ........................................... 40 ml / 19,00 zł Hakushu single malt 12 y.o. ................................................... 40 ml / 40,00 zł Yamazaki single malt 12 y.o .................................................. 40 ml / 40,00 zł Piwa: Kasztelan niepasteryzowany ..................................................... 0,3 l / 5,00 zł Kasztelan niepasteryzowany ..................................................... 0,5 l / 6,00 zł Carlsberg ..................................................................................... 0,5 l / 7,00 zł Lech free .................................................................................... 0,33 l / 5,00 zł Asahi ......................................................................................... 0,33 l / 10,00 zł Sapporo ................................................................................... 0,33 l / 10,00 zł


Organizujemy imprezy okolicznościowe oraz cateringi.

Na życzenie Klienta sushi masterzy stworzą takie sushi, jakie lubi.

Hito Sushi Menu  

Hito Sushi Menu