Page 1

Şubat - Mart - 2019

Temizlik Kültürü Yayını www.hijyenlife.com

PROFESYONEL TEMİZLİK FİRMALARI İÇİN

TEDARİK ZİNCİRİ

Otellerİn olmazsa olmaz 5 temİzlİk kuralı?

BAŞAKŞEHİR’DE HEM ÇEVRE HEM EKONOMİ KAZANIYOR

EV DIŞI TÜKETİMİ TURİZM BÜYÜTTÜ


yüksek teknoloji mikrofilament temizlik bezi kumaş ile üretilmektedir. TM

TM

Toz ve hav bırakmayan temizlik etkisi Yüksek emicilik ve hızlı kuruma Hassas yüzeylerde çizmeden temizlik Yüksek kullanım dayanımı

MOGUL TEKSTİL SANAYİ ve TİCARET A.Ş.

Kocatepe Mah. Şehir Parkı Cad. No:91 Bayrampaşa/İstanbul Phone : +90 (0212) 640 71 01 Fax : +90 (212) 640 71 05 E - Mail : mogul@mogulsb.com

www.mogulsb.com


EDİTÖRDEN

Abdurrahman ÇINAR Hijyen Life Dergisi Yayın Koordinatörü

TEMİZLİK FİRMALARINA İYİ İŞLEYEN BİR TEDARİK ZİNCİRİ İÇİN NELERE İHTİYAÇ VAR?

İ

ş hayatının temel felsefesini bazı basit yapı taşları oluşturur. “Herkes en iyi bildiği, yani uzmanı olduğu işi yapsın”. İşte “dış kaynak kullanımı” ya da “taşeronlaşma günümüz iş dünyasında, kendi işinde uzmanlaşma ihtiyacından doğan bir zorunluluk. Şirketler artık, mümkün olan her şeyi, o konunun uzmanı olan başka firmalara devretme eğiliminde. Zaten profesyonel temizlik firmaları da böyle bir ihtiyaçtan dolayı hayat buldu ve yarım yüzyıldır gelişimini sürdürüyor. Dış kaynak kullanımı, elbette ki şirketinize ait kaynakların daha verimli kullanılmasıyla size bazı avantajlar sağlayacaktır. Örneğin; uzmanına devrettiğiniz yan işler için belli bir bedel ödeyip onun yerine; personel, para, zaman, depo, stok, araç vs. gibi harcamalardan tasarruf etmiş olacaksınız. Her şeyden önemlisi tamamen kendi asıl işinize odaklanabileceksiniz. Temizlik firmaları açısından konuya bakarsak onlar için de birçok konuda dış kaynak kullanımı artık bir ihtiyaç temizlik firmalarına ürün ve hizmet sağlayan tedarik firmalarının da bu ihtiyacı görerek, kendilerini yeniden yapılandırmalarının zamanı geldi. Diyebiliriz ki bir temizlik firması, müşterisine sunduğu asıl ürünü olan temizlik ve hijyen konusunda gerekli personel, bilgi ve ekipmanların bir araya gelmesiyle kendi hizmetini üretir. Projelerde ihtiyaç duyulan deterjan, kağıt ve diğer sarf malzemelerin tüketiminin doğru planlanamaması sonucu ihtiyacın üstünde stok satın alınması ve depolanması için fazladan harcanan para ve fazladan işgal edilen alanları temizlik makinelerinin tamiri için, temizlik firması tarafından istihdam

edilen servis teknisyenleri 1 yıl veya daha kısa süreli projeler için satın alınmış ve diğer projelere kaydırılamayan binlerce ekipman ve makine boşa giden kaynak, sağlıklı işleyen bir ikinci el ekipman pazarı sektörde uzun zamandır bir ihtiyaç olarak dile getiriliyor olmasına rağmen, esnek süreli (kısa veya uzun) ve ekonomik maliyetlerle ekipman kiralama gibi bir çok ihtiyaç tedarik firmaları için öncelikli ihtiyaçları diyebiliriz. Sektörün ihtiyaçlarını doğru analiz ederek, sağlıklı bir tedarik zinciri oluşturmak zorunluluğunu görmezden gelemeyiz. Araştırma konusu olarak bu sayımızda yer verdiğimiz “Temizlik firmaları için tedarik zinciri” araştırma konumuz işletmelerimiz için kaynak niteliğinde olacaktır. Bugün sektöre baktığımızda zorlu bir 2018 ve devamında toparlanma aşamasında olan bir 2019 yıllı geçiriyor diyebiliriz. Bu yıl sektörümüz açısından önemli organizasyonlar gerçekleşti özelikle tedarikçi firmalarımız fuar organizasyonlarında markalarını yurtiçinde ve yurt dışında tanıtma anlamında önemli gayretleri olduğunu gördük. Ocak ayında gerçekleşen TEMSİAD 2. Zirvesi ve Şubat ayında gerçekleşen GLOBAL CLEAN EXPO gerçekleşen önemli organizasyonlarındı Hijyen Life Dergisi, olarak gereken desteği sağladık. 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek ISSA INTERCLEN fuarına medya sponsoru olarak hazırlanmaktayız. Sektörümüz açısından özelikle firmaların yurtdışına açılmaları konusunda önemli bir yere sahip olan organizasyonun verimli geçmesini temenni ediyoruz. Hijyen Life Dergisi olarak sektörün nabzını tutan bir sayı hazırladık keyif ile okumanızı dileriz.


içindekiler

20

32

12 TÜRKİYE’DE İLK KEZ, “SAĞLIK HİZMETLERİ

TEMİZLİK FORUMU” İSTANBUL’DA DÜZENLENİYOR

Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik sektörü fuarı INTERCLEAN İstanbul, ülkemizde ilk defa yapılacak “Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu”na ev sahipliği yapacak.

14 “SON 5 YILDA SEKTÖRÜN PAZAR PAYI 35,5 MİLYAR TL’YE YÜKSELDİ” TESHİAD Başkanı Zafer Mumcular, “TESHİAD olarak pek çok üye firmamızla Nisan ayında İstanbul’da yapılacak Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik fuarı ve konferansı INTERCLEAN İstanbul’da yer alacağız.

16 Otellerİn olmazsa olmaz 5 temİzlİk kuralı? Son yıllarda sıklıkla yaşadığımız salgın hastalıklar nedeniyle kişisel hijyen ön plana çıksa da konaklama sektörü de ‘hijyen’ kurallarını yeniden yazıyor.

18 EV DIŞI TÜKETİMİ TURİZM BÜYÜTTÜ Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grup Başkanı Semih Decan, bu noktalardan yaklaşık 5 bininin turizm sektöründe faaliyet gösterdiğini, bu nedenle turizmin kendileri için hassas nokta olduğunu ifade etti.

20 Tepe Servis Teknolojik Uygulamaları ile Sektörde Fark Yaratıyor

Tepe Servis, hizmetlerini yönetmek için geliştirdiği “ontime” iş takip sistemi ile hizmet kalitesinde fark yaratıyor. Tümüyle yerli bir yazılım olan ontime ile cep telefonları üzerinden operasyonun tüm aşamaları uzaktan erişimli ve gerçek zamanlı olarak yönetiliyor, şeffaf bir şekilde raporlanıyor.

İmtiyaz Sahibi Ekonomi Ajans Adına Abdurrahman ÇINAR Yazı İşleri Müdürü Cengiz Tepebaş

Avrupa yakası temsilcisi Ruşen Tanrıverdİ

Yayın Koordinatörü Abdurrahman ÇINAR

Web Tasarım Hamdi EKMEN

Reklam Müdürü Sabri ergenecoşar

Kalite Danışmanı Yeliz Sarıçam

Grafik Tasarım Erhan AYDIN Hukuk Danışmanı Bedirhan Güven

YÖNETİM YERİ: Ekonomi Ajans Yayıncılık Paz ve Danışmalık Hizmetleri Fevzi Paşa Cad. No 2 Sarı Ap.D:6 34750 Küçük Bakkalköy – Ataşehir – İstanbul Tel: +90 (0) 216 572 60 69 Faks: +90 (0) 216 576 89 96 Gsm : 0530 263 79 50 e-posta: info@hijyenlife.com

CTP ve BASKI Creative Basım Ltd. Şti. Litros Yolu 2.Matbaacılar Sitesi ZD1 Topkapı/İstnbul Tel:0212 709 75 25


48

12

22 TEINNOVA 2019 küresel mesajını yayımladı Baca, havalandırma, yağlı ve endüstriyel kanal temizliğinin öncü İspanyol Firması TEINNOVA, 2019 Küresel Mesajını Yayımladı.

27 DEMİRÖREN MEDYA GURUBUNA HİJYENİ DEÇA SAĞLAYACAK

Demirören medya grubunun tüm birimlerine ait tüm temizlik ihtiyaçlarını 2019’da DEÇA HİJYEN GRUPLARI tarafından sağlanacak.

30 ISS PROSER’DEN 2018’DE

22

% 35 BÜYÜME % 25 YENİ İSTİHDAM Türkiye’nin önde gelen güvenlik şirketlerinden ISS Proser 2018 yılını yüzde 35 organik büyümeyle kapattı. Ülkemizin en fazla istihdam yaratan kuruluşlarından ISS Türkiye’ye bağlı olan ISS Proser, 2018 başında 6.400 kişilik personelini 8.000’e çıkararak işsizlikle mücadelede üstüne düşeni yapmanın gururunu yaşıyor.

32 34 yıldır sektöre hizmet veriyor Bugüne kadar olduğu gibi, gelecekte de müşteri memnuniyeti odaklı, dürüst ticaret kurallarını ilke edinmiş bir şirket kimliği ile müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini söyleyen Ataker Dozaj Sistemleri Satış Müdürü Erkan Ataker, firmasının ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verirken, firmanın gelecek planlarını anlattı.

34 Sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen

34

Global Clean Expo kapılarını AÇTI

Temizlik sektörünün birçok alt dalını bir araya getiren fuar, açıldığı geniş kitle ile Türk fuarcılık sektörüne yeni bir soluk getiriyor.

46 TEMSİAD 2. HALI YIKAMA FUARI SEKTÖRÜ BİRARAYA GETİRDİ

Son kullanıcıya hizmet eden ve temizlik sektörünün kendi fuarı olma özelliğini taşıyan organizasyon, iş kurmak isteyen yatırımcılar için de yeni fırsatlar sundu.

54


ENDÜSTRİYEL TEMİZLİK

PROFESYONEL TEMİZLİK FİRMALARI İÇİN TEDARİK ZİNCİRİ

İş hayatının temel felsefesini bazı basit yapı taşları oluşturur. Örneğin : “Herkes en iyi bildiği yani uzmanı olduğu işi yapsın”. İşte “dış kaynak kullanımı” ya da “taşeronlaşma” (outsourcing) da günümüz iş dünyasında, kendi işinde uzmanlaşma ihtiyacından doğan bir zorunluluk. Şirketler artık, mümkün olan her şeyi, o konunun uzmanı olan başka firmalara devretme eğiliminde. Zaten profesyonel temizlik firmaları da böyle bir ihtiyaçtan dolayı hayat buldu ve yarım yüzyıldır gelişimini sürdürüyor.

D

ış kaynak kullanımı, elbette ki şirketinize ait kaynakların daha verimli kullanılmasıyla size bazı avantajlar sağlayacaktır. Örneğin; uzmanına devrettiğiniz yan işler için belli bir bedel ödeyip; onun yerine personel, para, zaman, depo, stok, araç vs gibi harcamalardan tasarruf etmiş olacaksınız. Her şeyden önemlisi tamamen kendi asıl işinize odaklanabileceksiniz. Peki temizlik firmaları açısından konuya bakarsak onlar için de birçok konuda dış kaynak kullanımı artık bir ihtiyaç değil mi? Temizlik firmalarına ürün ve hizmet sağlayan tedarik firmalarının da bu ihtiyacı görerek, kendilerini yeniden yapılandırmalarının zamanı gelmedi mi? Diyebiliriz ki bir temizlik firması;

Sektörün sorunlarını doğru analiz ederek, sağlıklı bir tedarik zinciri oluşturmak zorunluluğunu görmezden gelemeyiz. Bugün temizlik firmaları hayatta kalıp kendilerini geliştirmelerini sağlayacak yeterli kar marjından uzaktır. Personel maliyeti günden güne artmakta, ancak personel kalitesi aynı hızla artmamaktadır. müşterisine sunduğu asıl ürünü olan temizlik ve hijyen konusunda gerekli personel, bilgi ve ekipmanların bir araya gelmesiyle kendi hizmetini üretir. Buraya kadar tamam. 10

Ancak peki şu sorulara ne cevap vereceğiz? Projelerde ihtiyaç duyulan deterjan, kağıt ve diğer sarf malzemelerin tüketiminin doğru planlanamaması sonucu ihtiyacın üstünde stok satın alınması ve depolanması için fazladan harcanan para ve fazladan işgal edilen alana ne diyeceğiz ? Temizlik makinelerinin tamiri için, temizlik firması tarafından istihdam edilen servis teknisyenlerine neden ihtiyaç var? 1 yıl veya daha kısa süreli projeler için satın alınmış ve diğer projelere kaydırılamayan (artık çoğu hurdaya ayrılmış) binlerce ekipman ve makine boşa giden kaynak değil mi? Neden sağlıklı işleyen bir ikinci el ekipman pazarı hala oluşmuş değil? Sektörde uzun zamandır bir ihtiyaç olarak dile getiriliyor olmasına rağmen, esnek süreli (kısa veya uzun) ve ekonomik maliyetlerle ekipman kiralama neden hala yapılamamaktadır? Sorular daha uzatılabilir. Biliyoruz ki, doğru yanıtlar ancak doğru sorularla gelir. Bu sorulara doğru yanıtlar bulmak istiyorsak, önce sektörde ciddi sorunlarımız olduğunu kabul ederek işe başlamalıyız. Sektörün sorunlarını doğru analiz ederek, sağlıklı bir tedarik zinciri oluşturmak zorunluluğunu görmezden gelemeyiz. Bugün temizlik firmaları hayatta kalıp kendilerini geliştirmelerini sağlayacak yeterli kar marjından uzaktır. Personel maliyeti günden güne artmakta, ancak personel kalitesi aynı hızla artmamaktadır. Personel eğitimi için firmaların ciddi kaynaklar aktarması


Şubat - Mart 2019

gerekmektedir. Personel maliyetinin artması, makine-ekipman ihtiyacını arttırmakta ancak, iyi işleyen ekonomik bir tedarik zinciri sağlanamadığı için doğru makine-ekipman yatırımı yapmak yerine, eksik ya da kayıt dışı personel kullanımı ile günü kurtarmaya yönelen firmalar olduğu gözlemlenmektedir. Temizlik firmalarına, iyi işleyen bir tedarik zinciri sunabilmek için nelere ihtiyaç var? (1) Teknik bilgi ve uzmanlık. Tedarik firmaları, nitelikli ve eğitimli personel istihdam ederek, projelerde ihtiyaç duyulan teknik bilgi ihtiyacını karşılamalı; yenilikler ve yeni uygulama alanları ile ilgili düzenli eğitim ve tanıtım faaliyetleri yürütmelidir. Projeler için ihtiyaç duyulan doğru ekipmanın tespitinde doğru yönlendirme ile destek sağlanmalıdır. (2) Bol ve esnek ürün çeşitliliği. Makine ekipman kullanımında önceki projelerden gelen bir alışkanlık sonucu, bazı markaları ya da modelleri özellikle tercih eden operatörler ya da satın alma yetkilileri tedarikçiyi şaşırtmamalı; tedarikçi bol çeşit ve alternatif markaları bir arada sunabilmelidir. Böylelikle en ekonomik, kullanımı en kolay en pratik ekipmanı tespit etmek ve maliyet avantajı sağlamak mümkün olabilir. Tedarikçi firma yetkililerine ve tabi ürünlere erişim ve bilgi almak çok kolay olmalıdır. Sağlanacak müşteri destek hattı, donanımlı bir internet sayfası ya da iyi

tasarlanmış bir katalog gibi olanaklarla çeşitli ürünleri teknik özellikleri ve fiyatlarıyla kolayca inceleme ve karşılaştırma yapma imkanı sağlanmalıdır. (3) Doğru zamanlama. İyi bir tedarik zincirinin en temel saç ayağı hızlı ve doğru bir lojistik akışıdır. Zamanında sağlanamamış ürün, ekonomik değerini kaybeder. O nedenle tedarik firması stok, araç, depo vs gibi unsurları en optimum şekilde koordine edebilmelidir. Bunun için bilgi-işlem altyapısı ve eğitimli personel gibi yatırımlardan kaçınılmamalıdır. Temizlik firması, tedarikçinin iyi işlemeyen lojistik akışını telafi etmek adına fazladan ürün, depo ya da atıl personel istihdamına gitmek durumunda kalmamalıdır. Tedarikçinin doğru zamanda ve doğru miktarda

11

temin edemediği her ürün, temizlik firması için zaman ve para kaybıdır. (4) Ekipman kiralama ve ikinci el ekipman pazarı. Kısa ya da uzun süreli kiralama dünyada artık çok yaygın. Kısa süreli projeler için pahalı makine yatırımına gitmek ekonomik açıdan hiç doğru değil. Bu nedenle ekonomik ve esnek kiralama seçenekleri bir zorunluluk olmuştur. Kısa vadeli kiralama temizlik firmasına maliyet avantajı sağlarken; uzun vadeli kiralama ise finansman avantajı yaratacaktır. Tedarikçi, kiralama seçeneği ile ikinci el pazarının oluşmasında da ön ayak olmalıdır. Kullanılmış makineler yeniden ayağa kaldırılarak ekonomik bir değer yaratılmalıdır. (5) Satış sonrası teknik servis. Mükemmel bir teknik servis, temizlik işinin kesintisiz yürümesi için kaçınılmaz. Temizliğin olduğu her yerde ve her zaman, teknik servis hazır ve ulaşılabilir olmalıdır. Biliyoruz ki, servis ve bakımlar ertelenemez; ihmal edilemez. Aksi daha büyük kayıplara yol açabilir. Tedarik firması, iyi işleyen bir servis ağı oluşturmalı; periyodik bakım sözleşmeleri ve ekonomik yedek parça tedariği ile de bu hizmetini desteklemelidir. Günümüz iş hayatında uzmanlık ve kalite, hız ve esneklikle beslenmezse başarıyı yakalamak olanaksız. Temizlik tedarikçilerinin sürdürülebilir bir başarı için bu saydığımız hizmetleri bir arada sunabiliyor olması gerekmektedir. İhtiyaçtan doğan bu hizmetler artık temizlik firmaları için bir lüks değil, doğal bir haktır.


ENDÜSTRİYEL TEMİZLİK

TÜRKİYE’DE İLK KEZ, “SAĞLIK HİZMETLERİ TEMİZLİK FORUMU”

İSTANBUL’DA DÜZENLENİYOR

Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik sektörü fuarı INTERCLEAN İstanbul, ülkemizde ilk defa yapılacak “Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu”na ev sahipliği yapacak. Dünya genelinde her yıl 1.7 milyon kişi hastane enfeksiyonlarına yakalanıyor ve sadece ABD’de yaklaşık 100 bin kişi enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybediyor.

H

er yıl 1.7 milyon kişinin yakalandığı hastane enfeksiyonları, dünya genelinde hem ölümlere neden olan hem de tedavi süreçlerine ek ve yüksek maliyetler getiren önemli bir sorun. ‘Hastane enfeksiyonu tedavisi, her bir hasta için ana hastalığın tedavisi dışında yaklaşık 1500 dolar ilave yük getiriyor. Hastane enfeksiyonlarını en aza indirmenin yolu, sağlık sektörünün temizlik ve hijyen konularında bilinçlendirilmesi, bu alanda eğitimli personelin yetiştirilmesi ve kişisel hijyene özen gösterilmesinden geçiyor. Öyle

ki, ellerin 15 saniye yerine 30 saniye süre ile yıkanması, hastalık oluşumu riskini 10 kata kadar azaltıyor. Endüstriyel temizlik dünyası ile sağlık alanı arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu, 10 Ocak 2019 saat 10:00’da İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye’den ve dünyadan uzman konuşmacıların katılımı ile düzenleniyor. Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik fuarı INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı ve Konferansı kapsamında düzenle12

nen EMEA Bölgesi (Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika) “Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu”, Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. SAĞLIK HİZMETLERİ TEMİZLİK FORUMU’NA DÜNYADAN UZMANLAR KATILIYOR… ‘Sağlık Ekonomisi’, ‘Hastane Temizliğinde Yeni Konseptler’, ‘Sektörel Eğitimler ve Uygulamalar’ ve ‘Uygulamalı Gösterim ve Workshop’lar’ın yapılacağı Forum’da İsviçre Cenevre Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Didier Pittet ve Cenevre Üniversitesi Hastanesi Hasta


Şubat - Mart 2019

Güvenliği Merkezi’den Ermira Tartari, Suudi Arabistan KSAU-HS’den Pediyatrik Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Doç. Hannan Balkhy ve Abu Dabii’den Enfeksiyon Kontrol Uzmanı Elias Tannous, ana konuşmacı olarak yer alacak. 70 ÜLKEDEN 4.500 PROFESYONEL ZİYARETÇİ VE 40 ÜLKEDEN 150 MARKA KATILACAK… Endüstriyel Temizlik Sektörü’nün Avrasya’daki buluşma noktası, INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı ve Konferansı, 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Endüstriyel temizlik makineleri, deterjanlar, temizlik ekipmanları, banyo ve diğer servisler, fuar bünyesinde öne çıkan beş kategori. Fuara, 70 ülkeden 4.500 profesyonel ziyaretçi ve 40 ülkeden 150 markanın katılımı planlanıyor.

Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik sektörü fuarı INTERCLEAN İstanbul, ülkemizde ilk defa yapılacak “Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu”na ev sahipliği yapacak. Dünya genelinde her yıl 1.7 milyon kişi hastane enfeksiyonlarına yakalanıyor ve sadece ABD’de yaklaşık 100 bin kişi enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Tesis Hizmetleri Yönetimi İş Adamları Derneği TESHİAD desteği ve Amsterdam RAI ile UBM NTSR’nin uluslararası gücü ile düzenlenen INTERCLEAN İstanbul fuarının ziyaretçi profilini ise AVM’ler, özel okullar, belediyeler, restoranlar, perakende mağazaları, bankalar, kamu kurumları, fast-food restoranları, inşaat firmaları, özel

13

hastaneler, oteller, gıda üreticileri, sanayi firmaları, lojistik depoları, zemin kaplama firmaları, holdingler, site yönetim firmaları ve spor salonu zincirleri oluşturuyor. TÜRKİYE’DE ALTI MİLYON KİŞİNİN GEÇİM KAYNAĞI Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan stratejik konumu ve güçlü ekonomisi ile Türkiye, endüstriyel temizlik sektöründe yıllık ortalama 22 milyar dolar pazar payına sahip ve Ortadoğu’da çok önemli bir noktada. Üstelik 2020 yılında bu rakamın 80 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Sektör yaklaşık 5.000 firma ile kamu binaları da dahil edildiğinde 1.3 milyon kişiyi istihdam ediyor. Buna aileler de dahil edildiğinde ortalama 6 milyon kişinin geçim kaynağı ve ülke ekonomisine yılda ortalama 14 milyar Avro katkı sağlıyor.


tesİs yönetİmİ

“SON 5 YILDA SEKTÖRÜN PAZAR PAYI

35,5 MİLYAR TL’YE YÜKSELDİ” TESHİAD Başkanı Zafer Mumcular, “TESHİAD olarak pek çok üye firmamızla Nisan ayında İstanbul’da yapılacak Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik fuarı ve konferansı INTERCLEAN İstanbul’da yer alacağız. Fuarın, sektörümüze ihtiyacı olan yeni iş birliği fırsatlarını sunacağına inanıyoruz. Son 10 yılda pazar payımızı 19,4 milyar TL’den 63 milyar TL’ye yükseltmeyi başardık. Yıllık ticari iş hacmimiz yaklaşık 10,5 milyar Avro. Kamu binaları da dahil edildiğinde 1,5 milyon kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, ülke ekonomimize daha fazla katkı sağlayacak potansiyele sahip. 20 yıldır edindiğimiz deneyimlerle bulunduğumuz coğrafyada hizmet ihracatı yapabilecek konuma eriştik” dedi. “İNSAN KAYNAĞI SORUNU YAŞIYORUZ” Temizlik sektörünün önündeki en büyük engelin, temizlik alanında yapılan işlerin meslek olarak görülmemesi olduğunu belirten Mumcular, “En başta temizlik işinin bir meslek olarak kabul edilmesi gerekiyor. Çalışanlar açısından da, hizmet alanlar açısından da buna değer verilmiyor, içselleştirilmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerde nitelik dışında nicelik açısından da insan kaynağı sorunu mevcut. Yüzde 10-15 eksik kadroyla çalışılıyor. Temizlik işi bir meslek olarak görülmüyor ve çalışanlar, farklı bir iş bulana kadar temizlik sektöründe geçici olarak görev alıyorlar. Hastane temizliği gibi, temizlik sektörü açısından en kutsal yerlerden birinde çalışanlar bile; meslekleri sorulduğunda marangoz, demir doğramacı gibi yanıtlar veriyorlar. İnsan hayatının söz konusu olduğu hastanelerde bile bunu kabul ettiremediğimiz sürece sektörün dengeli ve hızlı bir gelişim göstermesi çok zor” dedi. “TÜRKİYE’DE İLK KEZ, “SAĞLIK HİZMETLERİ TEMİZLİK FORUMU”, DÜZENLENİYOR” Her yıl 1.7 milyon kişinin yakalandığı hastane enfeksiyonları, dünya genelinde hem ölümlere neden olan hem de tedavi süreçlerine ek ve yüksek maliyetler getiren önemli bir sorun. INTERCLEAN İstanbul, ülkemizde ilk defa yapılacak “Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu”na ev sahipliği yapacak. 10 Nisan 2019 tarihinde saat 11:00’de İstanbul Kongre

Merkezi’nde gerçekleşecek Forumda, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, İsviçre Cenevre Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Didier Pittet ve Cenevre Üniversitesi Hastanesi Hasta Güvenliği Merkezi’den Ermira Tartari, Cenevre Üniversitesi Hasta Sağlığı ve Enfeksiyon Kontrolü Bölümü’nden Alexandra Peters ve Londra Imperial Üniversitesi’nden Salgın Hastalıklardan Korunma Uzmanı Dr. Jon Otter konuşmacı olarak yer alacak. “YASAL AÇIDAN MESLEK OLARAK KABULÜ SAĞLANMALI” Temizlik sektörünün, birkaç segment dışında yasal düzenlemelerden yoksun olduğunu vurgulayan Mumcular, “Yasal açıdan bir meslek olarak kabulü sağlanmalı. TESHİAD olarak 11 farklı alanda uzmanlık için, Mesleki Yeterlilik

14

Kurumu’nda yetki aldık. Bunlardan 3 tanesinin ulusal meslek standartları hazırlandı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Diğer 5 tanesi hazır ve 3 tanesinin de üzerinde çalışıyoruz. Temizlik görevlisi açısından seviye çalışmalarını yaptık. Ancak Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda yoğun bir tempo var ve yüzlerce tanımlanmamış, standarda ihtiyaç duyan meslek mevcut. Dolayısıyla çok hızlı yol alamıyoruz. Türkiye’de ne yazıkki en hassas olunması gereken hastane temizlik görevlileri bile asgari ücret standardı üzerinden değerlendiriliyor. Tabii ki asgari ücretle çalışan temizlik görevlileri olacaktır, ancak gıda ve sağlık gibi sektörlerdeki belgeli personellere, asgari ücretin üzerinde bir ücret ödenmediği sürece insanları sektöre özendirmek çok mümkün olmuyor” dedi.


Ĺžubat - Mart 2019

15


Otellerin olmazsa olmaz 5 temizlik kuralı?

S

•Otel personelinin sağlığı •Otel personelinin kişisel hijyeni •Doğru ekipman •Yiyecek üretiminde temizlik •Yüzde 100 müşteri memnuniyeti

on yıllarda sıklıkla yaşadığımız salgın hastalıklar nedeniyle kişisel hijyen ön plana çıksa da konaklama sektörü de ‘hijyen’ kurallarını yeniden yazıyor. Bu noktada misafirlerin kullanımına hijyenik olarak sunulan odaların temizliği, housekeeping uygulamaları içerisinde en önemli unsurlar-

dan birini teşkil ediyor. Bu farkındalıkla Wyndham Grand İstanbul Levent, konuklarının bu hassasiyetine önem göstererek hijyen konusunu temel ilke olarak kabul ediyor. Otelin hijyen konusunda önemli başarıları olduğunun altını çizen Wyndham Grand İstanbul Levent Genel Müdürü Funda Bezirci-

16

lioğlu, otelin temizlik manifestosunu; doğru personel, doğru ürün ve doğru ekipmanları kullanarak en üst düzeyde misafir memnuniyeti ve güvenliği sağlamak olarak sıralıyor. Wyndham Grand İstanbul Levent, 83 kişilik profesyonel temizlik ekibiyle birlikte misafirlerinin aklında soru


Şubat - Mart 2019

işareti bırakmamak adına bu alanda özenle çalışmalarını yürütüyor. Otel, Türkiye’de çevre bilincinin geliştirilmesi, çevreye olan negatif etkinin azaltılması, turistik tesislerin çevreye olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca verilen “Yeşil Yıldız” belgesine ve uluslararası “Rentokil Onitial Gold” sertifikasına sahip. Wyndham Grand İstanbul Levent Genel Müdürü Funda Bezircilioğlu, “Rentokil firması tarafından aylık hijyen denetimleri, firmanın Türkiye yetkilileri tarafınca habersiz olarak yerinde yapılmakta olup, otelimiz 2017 ve 2018 yıllarında Türkiye genelinde en yüksek puana sahip oteldir.” dedi. “Temizlik manifestomuz; doğru personel, doğru ürün ve doğru ekipmanlar” Tüketicinin bir otelden beklediği en temel özelliklerin başında temizliğin geldiğini vurgulayan Bezircilioğlu, “Tüm çalışanlarımız otelimizin kadrolu ve tam zamanlı personeli olup, yıllık eğitim planı çerçevesinde düzenli hijyen eğitimleri verilerek sürekli gelişimleri sağlanmaktadır. Kalite politikamız gereği her işin ilk seferinde en doğrusunu yapmak için çalışmaktayız. ‘Misafir varsa bizde varız’ düşüncesi ile hareket ediyoruz. Temizlik manifestomuz; doğru personel, doğru ürün ve doğru ekipmanları kullanarak en üst düzeyde misafir memnuniyeti ve güvenliği sağlamaktır.”

faaliyetlerini kontrol listeleri ile denetleyerek standartlarımıza uygunluğunu teyit ederler” dedi.

tüm alanlarının günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak temizlik programları mevcuttur. Tüm temizlik faaliyetleri standartlarımız doğrultusunda yapılarak kayıt altına alınmaktadır. Bölüm yöneticileri, gerçekleştirilen temizlik

Wyndham Grand İstanbul Levent, 83 kişilik profesyonel temizlik ekibiyle birlikte misafirlerinin aklında soru işareti bırakmamak adına bu alanda özenle çalışmalarını yürütüyor.

Kritik noktalardan “swap kiti” Temizlik ekiplerinin uluslararası kriterlere uygun şekilde ve oda temizlik talimatları doğrultusunda misafir odalarını temizlediklerini aktaran Bezircilioğlu, “Temizliğin tamamlanmasını takiben kat şeflerimiz oda kontrol talimatına göre odanın son kontrollerini gerçekleştirir ve onay verir. Bu süreçte belirlenen kritik noktalardan ‘swap kiti’ ile örnek alarak analiz eder ve yapılan temizliğin etkinliğini hijyenik açıdan ölçer. Gerçekleştirilen mikro-biyolojik analiz için kullanılan öncelikli alanlar; telefon ahizesi, klozet simidi, duş başlığı gibi kritik noktalardan oluşmaktadır. Otelimiz TSE 9001 Toplam Kalite Yönetimi, TSE 10002 Misafir Memnuniyeti ve TSE HCCP 22000 Gıda Güvenliği sertifikalarına sahip olup, bu politikalara uygun şekilde yönetilmektedir. Bu bağlamda otelimizin

17

En önemli kıstas havlular… Tüketicinin en hassas olduğu konulardan birinin de havluların temizliği olduğunu söyleyen Bezircilioğlu, “Yıkama esnasında ürünlerin doğru programda ve uygun sıcaklıkta yıkanması, gerekli temizlik ve hijyenin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Makinalarımızın dozajlama üniteleri ve kimyasal kullanımları, uzman firmalar tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. Temizlik kimyasalları üretiminde global anlamda faaliyet gösteren sözleşmeli firmamızın desteği ile yıkama kalitesinin en üst düzeyde sağlanması garanti altına alınmaktadır. Deneyimli ekibimiz, yıkama sonrası ayrıştırma ve dağıtım süreçlerinin hijyen standartlarına uygun şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.” dedi.


HİJYEN

EV DIŞI TÜKETİMİ TURİZM BÜYÜTTÜ Eczacıbaşı Topluluğu’nun dört ana grubundan biri olan Tüketim Ürünleri Grubu çatısı altından faaliyet gösteren Eczacıbaşı Profesyonel ile 11 bin noktaya ulaştıklarını ifade eden Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grup Başkanı Semih Decan, bu noktalardan yaklaşık 5 bininin turizm sektöründe faaliyet gösterdiğini, bu nedenle turizmin kendileri için hassas nokta olduğunu ifade etti.

E

zcacıbaşı’nın davetlisi olarak gittiğimiz Antalya’da bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Decan, Ezcacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu’nun yaklaşık 2 milyar TL ciroya ulaştığını, Eczacıbaşı Profesyonel’in cirosunun ise 300 milyon TL seviyelerinde olduğunu söyledi. Türkiye’de 2000’li yılların başında gıda harcamalarının yaklaşık yüzde 10’u ev dışında yapılırken, bugün dışarıda yapılan gıda harcamaları yüzde 25’e ulaştığına vurgu yapan Decan, turizm sektörünün yükselişine paralel olarak ev dışı tüketim sektörünün de büyüdüğüne dikkat çekti 2016’da sektörde yüzde 20 daralma yaşandığına dikkat çeken Decan, “İşimizin yüzde 30’u turizmden geliyor. O yıl açığı ofis ve devlet kurumlarının yaptığı alımlarla kapattık. Ancak 2016’nın etkileri 2018 ile aşılmaya başladı. Bu yıl ise yüzde 30 büyüme bekliyoruz. Turizmin özellikle 2021’e kadar olan dönemde çok ciddi pay alacağını tahmin ediyoruz. Ev dışı tüketim sektörü ortalama yüzde 10-15 büyürdü. 2016’da turizmin etkisiyle daralmıştı. 2017’den itibaren ise turizmdeki toparlanmaya birlikte, ev dışı tüketim pazarı yeniden büyümeye başladı. 2018’de turizm sektörünün yaşadığı yukarı yönlü ivme ile birlikte pazar yüzde 18 büyüdü ve 65 milyar TL’ye yaklaştı. Pazarın yaklaşık yüzde 60’ını ise gıda ürünleri oluşturuyor. Temizlik ürünlerinin pazarın yüzde 2-3’ü olduğu tahmin ediliyor” dedi. Eczacıbaşı Profesyonel olarak, profesyonel temizlik, hijyen ve içecek alanlarında ev dışı tüketim sektöründe faaliyet gösterdiklerine dikkat çeken Decan, “Otel, yeme içme noktaları,

çamaşırhane, eğitim kurumu, ofis, fabrika, hastane gibi ev dışında tüketim yapılan tüm alanlara yönelik ürün ve hizmetlerimizle işletmelere çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. 2019 gündemimiz ise uluslararası pazarlardaki varlığımızı güçlendirmek. Bugüne dek Türkiye’nin dışında sadece Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, KKTC gibi belirli pazarlarda faaliyet gösteriyorduk. Şu an Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet göstermek üzere fırsatları değerlendiriyoruz” diye konuştu. 18

KİŞİSEL HARCAMALARIN PAYI ARTTI Geçen yılın ortasında itibaren yaşanan fiyat artışlarının tüketiciyi nasıl etkilediğini sorduğumuz Semih Decan, “Türkiye’de temizlik kağıtlarında 3 segment var. Bunlara premium, orta ve ucuz diyebiliriz. Fiyat artışlarından sonra üst ve alt kategorilerde herhangi bir daralma olmadı. Aksine az da olsa büyüme var. Orta segment ise küçüldü. İnsanlar o dönemde ev, araba almak gibi büyük harcamaları öteledi. Böylece kişisel harcamalarına daha çok pay ayırabildi” ifadelerini kullandı.


Ĺžubat - Mart 2019

19


Tepe Servis Teknolojik Uygulamaları ile Sektörde Fark Yaratıyor

Tepe Servis, hizmetlerini yönetmek için geliştirdiği “ontime” iş takip sistemi ile hizmet kalitesinde fark yaratıyor. Tümüyle yerli bir yazılım olan ontime ile cep telefonları üzerinden operasyonun tüm aşamaları uzaktan erişimli ve gerçek zamanlı olarak yönetiliyor, şeffaf bir şekilde raporlanıyor.

20


Şubat - Mart 2019

T

epe Servis, “ontime” iş takip sistemi uygulaması ile tesis yönetiminden, temizlik projelerine, teknik bakım onarım takibinden, hasta yönlendirme/taşıma hizmetlerine ve off – site ATM temizliğine kadar tüm kurumsal hizmet operasyonlarını online olarak cep telefonları ile izleyip, yönetebilecek bir sistem oluşturdu. Tepe Servis bünyesinde hizmet veren TEPE Çağrı Merkezi üzerinden de komut alan sistem ile temizlik, teknik arıza ve benzeri tüm hizmetlerin hem rutin tanımlamaları hem de anlık ihtiyaçları, cep telefonları ile ilgilisine bildiriliyor, işin bitimi fotoğrafı ile birlikte raporlanıyor ve merkezden yönetilebiliyor. İş emirlerinin açılma/kapatılma zaman verileri başta olmak üzere tüm entegre tesis yönetimi verilerini sistematik olarak takip ediliyor. Böylece raporlayan yazılım ile yöneticiler uzaktan erişimli bir şekilde operasyonun bütününü yönetiyor, denetliyor, raporlara ulaşabiliyor. İş süreçleri sistematik olarak takip ediliyor Kurumsal destek hizmetlerini uzaktan erişimli ve gerçek zamanlı yönetebilmek amacıyla kendisi de yerli bir yazılım firması olan İDVLABS ile ortak ARGE çalışmalarını başlattıklarını belirten Tepe Servis ve Yönetim Genel Müdürü Canan Çakmakcı; birlikte

Çakmakçı; Tesis, fabrika ve AVM’lerde, ister temizlik ister teknik bakım onarım konusunda olsun, hem rutin programlı işleri hem de anlık tespit edilen durumları cep telefonlarındaki uygulamamız vasıtasıyla ilgilerine iş emri olarak iletiyor devamında tamamlanma sürecini takip ediyoruz. Bir başka uygulamamız da Banka projelerimizde, off-site ATM temizliklerinde. Yazılımımız, günlük temizlenmiş olan ATM listesini, fotoğrafları ile birlikte raporluyor. Bu sektörümüz için büyük bir ihtiyaç. Tepe Servis olarak her zaman hizmette kalite misyonu ile çalışıyoruz, geliştirilen “ontime” uygulaması sayesinde iş süreçlerinin daha yakından yönetilebilir hale geldiğini, optimizasyon sağlandığını ve daha da önemlisi sektörde büyük ihtiyaç duyulan şeffaflığın sağlandığına dikkat çekti. Çakmakçı; konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Tesis, fabrika ve AVM’lerde, ister temizlik ister teknik bakım onarım konusunda olsun, hem rutin programlı işleri hem de anlık tespit edilen durumları cep telefonlarındaki uygulamamız vasıtasıyla ilgilerine iş emri olarak iletiyor devamında tamamlanma sürecini takip ediyoruz. Bir başka uygulamamız da Banka projelerimizde, off-site ATM temizliklerinde. Yazılımımız, günlük temizlenmiş olan ATM listesini, fotoğrafları ile birlikte raporluyor. Bu sektörümüz için büyük bir ihtiyaç. Tepe Servis olarak her zaman hizmette kalite misyonu ile çalışıyoruz, işverenlere

21

sağladığımız açık ve şeffaf raporlama ile bu noktada fark yarattık, aldığımız olumlu dönüşler de bunu tescilliyor. Her biri dev birer kampüs olan Şehir hastanelerinde hasta taşıma, refakat, hasta yönlendirme, oda destek, temizlik gibi hizmetlerimizin tümünü cep telefonları uygulamamız ile yönetebiliyoruz. Tepe Servis ontime projelerde bütçe ve zamandan tasarruf sağlıyor, zaman ve iş gücü analizi yapılabiliyor.” dedi. %100 yerli yazılım Ontime programının saha operasyonları ve makine/ekipman bakım-teknik servis süreçlerinin yönetiminde kuruluşlara büyük katkılar sağladıklarını belirten İDVLABS Genel Müdürü Mehmet Surav, “Süreç yönetiminin karekod, lokasyon ve fotoğraflarla belgelendirilmesi, üstelik bunu mobil uygulama seviyesinde sahada uygulayabilen bir şirket olmaktan gurur duyuyoruz. Sahada bu konuda bize güvenen ve firmamızla çalışmayı tercih eden Tepe Servis ve Yönetim A.Ş. ile çalışmak bizim için büyük bir adımdır. Mobil uygulama üzerinde sade olan ara yüzümüzün arkasında güçlü, kompleks ve iletişim yapısı sıfırdan yazılmış bir kod yapısı yer almaktadır.Üstelik tüm sistemimiz alanında deneyimli ekibimiz tarafından %100 yerli yazılım anlayışını benimsenerek oluşturulmuştur. Teknoloji ile günlük yaşamı her alanda buluşturmak adına çözümler üretmeye, ülkemize katma değer yaratmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.


havalandırma

2019 küresel mesajını yayımladı Baca, havalandırma, yağlı ve endüstriyel kanal temizliğinin öncü İspanyol Firması TEINNOVA, 2019 Küresel Mesajını Yayımladı.

2

018 yılında ülkemizi de pazarlama ağına dahil ederek faaliyetlerine başlayan Avrupalı yenilikçi teknoloji firması TEINNOVA, 2019 küresel mesajını geçtiğimiz günlerde yayımladı. TEINNOVA yetkilisi, Görkem Erpolat, ‘TEINNOVA için 2018 heyecan verici bir yıl olarak sona erdi. 2018 bizim için düşünme, tasarlama ve uygulamayla geçirilmiş güzel bir yıl oldu. Tasarlama ve uygulama; Bu iki kavram, önümüzdeki yıllarda TEINNOVA’yı daha çok geliştirmemize katkı sağlayacak kavramlardır” dedi. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili müşterilerimize, onların ihtiyaçlarına odaklanma ve daha fazla empati yapma, görme, hissetme ve çözüm üretmek için çalışacak bir ‘‘TEINNOVA’’ sunmak öncelikli hedefimizdir diyen Görkem Erpolat,“Bu hedef doğrultusunda; 2019-2020 yılları stratejik planımızı hazırladık ve bu hazırlık sonucunda çeşitli yatırımlar yaptık. Uygulamalı araştırma, geliştirme, inovasyon (RDI), stratejik yönetim danışmanlığı ve yazılım alanlarına yapılan yatırımların yanı sıra hepsinden önemlisi olan insan kaynaklarına da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Yeni stratejik planın başarısı, ekibimizin gücüne dayanmaktadır. Bu nedenle stratejik pozisyonlarda, iç tanıtımlarda, iddialı eğitim planlarında ve mesleki becerilerde özel değişiklikler yaparak TEINNOVA ekibimizin profesyonelleşmesine özel önem vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Görkem Erpolat, “Ürünlerimizin verimliliğini ve müşterilerimize verdiğimiz önemi artıracağız. Oluş-

turduğumuz sağlam ticari stratejinin devamının gerçekleşmesini sağlayacağız. Böylece; birkaç ay içinde ticari bir genişleme aşaması başlatacağız. Bu ticari genişleme mevcut müşteri portföyümüzde, yukarıda belirtilen tüm parametrelerde mükemmellik se22

viyesine ulaştığımızda ortaya çıkacaktır. Bize güvendiğiniz için çok teşekkür ederiz.2019’ da tüm dileklerin yerine geleceği, güzelliklerle dolu günler diliyoruz. ”TEINNOVA ülkemizde CFR GLOBAL tarafından temsil edilmektedir” ifadelerini kullandı.


Ĺžubat - Mart 2019

23


24


SEKTÖRDEN

Hayat Kimya’dan

TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı’na Destek Hayat Kimya, üniversite-sanayi işbirliğini desteklemeye devam ederek TÜBİTAK tarafından başlatılan 2244 Sanayi Doktora Programı’na dahil oldu. Bu kapsamında 6 üniversiteden 18 öğrenci ile programı uygulayacak.

S

ektöründe yenilik ve ilklerin öncüsü olan Hayat Kimya, TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi işbirliği ile desteklenmesine yönelik başlattığı 2244 Sanayi Doktora Programı’na dahil oldu. 500’den fazla doktora öğrencisinin desteklendiği, sanayi ve üniversiteleri buluşturan programa katılım için Ankara’da bir imza töreni düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımı ile gerçekleşen imza töreninde Hayat Kimya programa destek belgesini aldı. Program kapsamında, Hayat Kimya’nın global yenilk üssü olarak konumlanan Ar-Ge merkezinde, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi’den toplam 18 doktora öğrencisine tezlerini hazırlamaları ve

doktora programlarını tamamlamaları konusunda destek verecek. Hayat Kimya aynı zamanda doktora öğrencilerine program süresince hem eğitim sürecinin Hayat Kimya’da geçirilecek bölümünde, hem de mezuniyet sonrası istihdam edilme dönemlerinde danışmanlık sağlayacak.

26

“Ülkemizin Sanayisi Gelişimine İnovasyonla Katkı Sağlıyoruz” Bu program sayesinde gençlerin sektörü daha yakından tanıyacak ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sanayi işbirliği ile eğitimlerini tamamlayacaklarını belirten Hayat Kimya Ar-Ge’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Koç “Kocaeli’ndeki Ar-Ge merkezimizde 17 doktora, 29 yüksek lisans mezununu olmak üzere toplamda 90’ın üzerinde araştırmacı ve çalışanla, hammaddeden ambalaja kadar farklı alanlarda verimliliği artıran yenilikçi projeler üzerinde çalışıyoruz. 20 TÜBİTAK, 2 EU projesi ve gerçekleştirdiğimiz 50’den fazla patent başvurusu ile sektörde örneği görülmemiş bir ilke imza attık. Sektörde fark yaratan yenilikçi vizyonumuz doğrultusunda ülkemizin sanayi gelişimine inovasyonla katkı sağlıyoruz.’’ dedi.


Şubat - Mart 2019

DEMİRÖREN MEDYA GURUBUNA HİJYENİ DEÇA SAĞLAYACAK

Demirören medya grubunun tüm birimlerine ait tüm temizlik ihtiyaçlarını 2019’da DEÇA HİJYEN GRUPLARI tarafından sağlanacak. “Deça olarak 1982 yılından bu yana hizmet vermediğimiz hiçbir müşteri portföyü ve iş kolu kalmadı diyebilirim” diyen Deça Hizmet Grupları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Çimen, “Türkiye’nin ilklerinde ve en büyüklerinde hep bizim hizmetlerimiz var” açıklamasını yaptı.

A

li Murat Çimen; Deça olarak dünya genelinde kullanılan tüm teknolojiyi kullandıklarını söyleyerek, bu alanda sayılı firmalardan biri olduklarını ve bu konuda tüm gelişmeleri yakından takip ederek iş süreklerine dahil ettiklerini kaydetti. “37 yıldır temizlik sektöründe öncü ve model firma olduk” Ali Murat Çimen, “Türkiye’nin ilk alış-veriş merkezi temizliği hizmeti sunan ve halen devam etmek olan bir firmayız. Endüstriyel temizlik konusunda uzun yılların vermiş olduğu deneyimle kendisini kanıtlamış bir firma olan Deça, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Bodrum’da müşteri portföyüne sahip olmasının yanı sıra, alış-veriş merkezleri, rezidanslar, iş kuleleri, holdingler, fabrikalar, siteler, oteller gibi yerlere hizmet vermekteyiz. Ali Murat Çimen, Deça Hizmet Grupları “Bugün ülkemizde her türlü kimyasal ve hijyenik temizleyici madde araç-gereç, deneyim ve bilgi birikimi var. Artık ülkemiz bu konuda Avrupa ve Amerika’yla bile başa çıkacak seviyeye gelmiştir.” Türkiye’ye getirdiğimiz temizlik teknolojisinin ve kimyasalların kullanımında 37 yıldır öncü ve model firma olduk. İstanbul, İzmit ve Kayseri’de hizmet verdiğimiz AVM ve Sanayi kuruluşları ile market zincirleriyle çalışmalarımız uzun yıllardır devam etmektedir. Ayrıca inşaat sonrası temizlik hizmetlerinde büyük inşaat gruplarına Türkiye’nin her yerinde bu hizmeti verme kabiliyetine sahibiz. Ancak hiçbir

zaman kontrolsüz bir şekilde Pazar payımızı yükseltmeye yarışı içinde olmadık. Çünkü; Türkiye’de sık sık yaşanan siyasi ve ekonomik krizlerin en çok hasar verdiği yer hizmet sektörü olduğundan ve haksız rekabetin çok çirkince yaşandığı, sektörümüzdeki kâr marjlarının sıfıra indiği bir alanda krizlerin faturası da çok ağır olmaktadır. Hazırlıksız ve birikimsiz yakalanan çok sayıda meslektaşlarımızın

27

sonu maalesef hüsranla son bulmuştur. Onun için çalıştığımız iş yerlerinde kârlı ama uzun ömürlü bir hizmet verme politikasını sürdürmekteyiz” ifadesinde bulundu. Ali Murat Çimen, “Hiç kuşkusuz en önemli kriter hizmeti sahada veren uygulayıcı elemandır. Deça Hizmet Grupları olarak temizlik ve bordrolama personel istihdamında elemanlarda aradığımız kriterlerde yaş, fizik, hitap ve tecrübeye önem verip, işe başlatmadan önce gideceği iş yerinde bazı kuralları ve yapacağı işin tarifi ile müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemi elemana işlemeye çalışıyoruz. Bu kriter ve eğitimleri tüm meslektaşlarımın da yaptığına inanıyorum. Çünkü günümüzde klasik işçilik ve klasik çalışma sistemleri artık tarihe karışmış durumda.


28


Ĺžubat - Mart 2019

29


fuar

Dünyanın ikinci büyük temizlik fuarı Pulıre 21 Mayıs’ta açılıyor Temizlik endüstrisinde dünyanın ikinci büyük uluslararası fuarı Pulire 21-23 Mayıs 2019 Verona/ İtalya’da açılıyor. Pulire Fuarı hakkında Afidamp Sevizi CEO’su Toni D’Andrea, fuar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

T

emizlik endüstrisi konusunda dünyanın ikinci büyük uluslararası fuarı, en son teknoloji ürünlerini ve geniş ürün gamını ithalatçılar, ihracatçılar, bayiler, hizmet firmaları ve son kullanıcılar ile bir araya getiriyor. Fuarda; profesyonel temizlik, çevre sağlığı ve tesis yönetimi pazarına yönelik; makineler, kimyasallar, kağıt ürünler ve son teknoloji ürünleri görebilirsiniz. Afidamp Servizi, 20 yıldır dünyanın belli bölgelerinde PULIRE temizlik fuarlarını organize eden bir kuruluştur. Afidamp servizi, AFIDAMP FAB İtalyan Temizlik Sanayicileri derneğinin bir kuruluşudur. BU yıldan itibaren PULIRE fuarı Afidamp Fab ve ISSA ortaklığı ile düzenlenmeye devam edecek, bu yeni oluşum ile temizlik endüstrisinin uluslararası pazarlarda bilinirliği çok daha etkin olacak PULIRE temizlik endüstrisi konusunda dünyadaki en büyük fuarlardan biri. İki yılda bir tekli yıllarda Avrupa da gerçekleştirilen oldukça başarılı bir organizasyon konumunda. PULIRE aynı zamanda uluslararası bir marka, dünyanın farklı bölgelerinde temizlik sektörüne yönelik yaptığı organizasyonlar ile. Şuan İSSA ive PULIRE birlikteliği ile temizlik sektöründe dünyanın en büyük ve en güçlü temsilcisi konumuna ulaşmış olacak. PULIRE öyle bir proje ki, sektörün lider üreticilerini endüstriyel temizlik pazarı ile başarılı bir şekilde buluşturuyor. PULIRE dünyanın farklı ülkelerinde de düzenlenen bir organizasyon, ancak asıl ana organizasyon İtalya Verona da düzenleniyor. Verona’da düzenlenen fuar hem katılımcı

sayısı, hem kapladığı alan hem de ziyaretçi sayısı olarak diğer fuarlara göre kat kat fazla. Pazarın insanları ihtiyaçlarını takip etmesi ve isteklerini çok iyi anlamasına ihtiyacı var. Özellikle temizlik sektörünün olduğundan daha da fazla. Temizlik toplumların ilerlemesi, ve modernleşmesi için en önemli göstergelerden biri. Temizlik alanın-

30

da yapılan teknolojik gelişmeler, yeni ürünler bu gelişimin sonu yok. PULIRE 2019 ISSA ile ilk defa organize edilecek. Dolayısı ile beklentiler çok yüksek. Özellikle uluslararası ilişkilerin oldukça artacağını, daha geniş ürün - müşteri grubuna ve daha çok iş imkanına ulaşacağımıza inanıyoruz. Hedefimiz ise bu sektörde dünyanın en iyisi olmak.


Ĺžubat - Mart 2019

31


RÖPORTAJ

34 yıldır sektöre hizmet veriyor Bugüne kadar olduğu gibi, gelecekte de müşteri memnuniyeti odaklı, dürüst ticaret kurallarını ilke edinmiş bir şirket kimliği ile müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini söyleyen Ataker Dozaj Sistemleri Satış Müdürü Erkan Ataker, firmasının ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verirken, firmanın gelecek planlarını anlattı.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz? Firma olarak 1985 yılından bu yana çeşitli alanlarda makineler üretiyoruz. Ataker, 1985-2002 yılları arasında çeşitli laboratuvar ve medikal ekipmanlarının üretimini gerçekleştirmiştir. 2000’li yılların başlarından itibaren de tamamen dozaj sistemleri üretimine eğilmiştir. Sektöre sunduğunuz ürünler ve hizmetler nelerdir? Ürünlerimizi 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Endüstriyel bulaşık makineleri için çeşitli peristaltik pompalar ve ekipmanları, yüzey temizliğinde kullanılan çeşitli sprey üniteleri ve birçok kullanım alanına sahip olan seyreltme üniteleri (Genelde “housekeeping” hizmetleri için tasarlanmış fakat birçok alanda kullanılabilmektedir.). Sizi sektörde farklı kılan özellikleriniz nelerdir? Ataker’in gücü, teknik alt yapısından geliyor. Bizim bu sektöre girdiğimiz yıllarda, sektör tamamen yurt dışına bağlıydı. Biz geçmiş üretim tecrübemize ve bu sektörden aramıza katılan tecrübeli yöneticilerimize güvenerek çalışmalarımıza başladık. Yıllar içerisinde de ürünlerimizi geliştirerek piyasaya uzun ömürlü ve kaliteli ürünler sunabildiğimizi düşünüyoruz. Ürünlerimizde dünya teknolojileriyle üretilmiş elektronik kart sistemleri kullanmaktayız. Bu sayede hem yazılımsal hem de donanımsal olarak geniş özellikler sunabilmekteyiz. Ürünlerimizi tasarlarken montajın

kolay ve çabuk bir şekilde gerçekleşebilmesini göz önünde bulunduruyoruz. Aynı zamanda ürünlerimizi bir sistem olarak planlıyor ve komple montaj malzemeleri ile birlikte müşterimize sunuyoruz. Bağlantı ekipmanlarımızın uzun süreli daya32

nımlarını hedefleyerek paslanmaz çelik kullanarak kendi tesislerimizde imal ediyoruz. Kendi üretimimiz olmayan uzmanlık gerektiren çok az sayıda ürün kalemini dünya çapında gerçekten kendini ispatlamış firmalardan tedarik ediyoruz.


Ĺžubat - Mart 2019

33


Sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen

Global Clean Expo kapılarını açtı! Temizlik sektörünün birçok alt dalını bir araya getiren fuar, açıldığı geniş kitle ile Türk fuarcılık sektörüne yeni bir soluk getiriyor. Ev ve kişisel temizlik ürünleri üreticilerinden dispanser ve hijyen otomatı üreticilerine, hastane ve gıda hijyen ürünleri üreticilerinden halı yıkama makinesi üreticilerine, koku makinesi üreticilerinden çöp torbası üreticilerine ve hatta otel / tesis temizlik yönetimine kadar birçok alt sektör ile şölen tadında bir fuar açılışı gerçekleşti.

34


Şubat - Mart 2019

Y

aklaşık 13 aydır çalışmaları süren fuarın açılışında Kuru Temizlemeciler Odası, Marmara Halı Temizlemeciler Federasyonu, Profesyonel Halı Temizlemeciler Yardımlaşma Derneği, Tüm Oto Bakım Federasyonu, Antalya Temizlik Hizmetleri Yöneticileri Derneği ve Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu

Derneği gibi pek çok önemli derneğin yöneticileri konuşmalarını gerçekleştirdi. Çok sayıda ziyaretçi ve satın alma heyetleri, hastane yönetimleri, araç temizlik bayileri, halı yıkama bayileri, belediyelerin kent ve çevre temizlik birimleri gibi satın alma birimleri ve dernekleri ve dernek başkanları fuarı renklendirdi. 35

1.si düzenlenen fuara sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. Türk temizlik sektörünü ve Türk ekonomisini kalkındırmak ve fuarcılık anlayışına yeni bir soluk getirmek amacıyla organize edilen Global Clean Expo, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Global Clean Expo, ziyaretçilerini ağırladı.


sektörden

P&G, Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri sıralamasında altı yıl üst üste 1’inci seçildi Kanada merkezli Advantage Group International’ın her yıl büyük perakende zincirleriyle yaptığı araştırmada Procter&Gamble Türkiye, hızlı tüketim maddeleri üreticisi ve tedarikçisi sıralamasında 7 kategoriyi kapsayan genel performans derecelendirmesinde 1. sırada yer aldı.

P

rocter & Gamble Türkiye ve Kafkaslar Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Artüz “herkes için fayda sağlayan inovasyonlarımız, sürdürülebilir iş sonuçlarımız ve bizim için en değerli güç olan ekibimiz, beraberinde bu başarıyı getiriyor. Bu başarımızın uluslararası bir kuruluş tarafından takdir edildiğini görmek ise bizim için büyük bir motivasyon ve gurur kaynağı” dedi. Gerek tedarikçilere, gerekse perakendecilere yönelik, her iki taraf için de daha yüksek performans için nerelerde iyileştirmeler yapmaları gerektiğini gösteren araştırmalar yürüten Kanada merkezli Advantage Group International’ın 2018 yılı için yaptığı araştırmada Procter&Gamble Türkiye ve Kafkasya, perakende zincirleri arasında yapılan “hızlı tüketim maddeleri tedarikçisi” sıralamasında 1’inci seçildi. Böylece P&G sıralamada 6 yıldır birinciliği bırakmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Söz konusu araştırmada yer alan 7 kategori; Stratejik Uyum, İnsan, Kategori Geliştirme, Tüketici Pazarlama, Ticari ve Alışverişçi Pazarlama, Tedarik Zinciri ve müşteri hizmetlerinden oluşuyor. Bunların ortalaması ise “Genel Performans” olarak belirleniyor. Araştırma kapsamında büyük tedarik zincirleriyle yürütülen anket çalışmasında, “Stratejik Uyum” ölçütü açısından P&G, “çok farklılar, gerçekten müşteri odaklılar”, “P&G gerçekten bir işbirliği tedarikçisidir”, “büyümeye katkı sağlayacak projeler üretir”, “en düzgün çalışan tedarikçilerden biridir”, “çok titiz çalışıyorlar”

sözleriyle tanımlanıyor. P&G’nin genel performans derecelendirmesinde bu yıl da birinci seçilmesiyle ilgili açıklama yapan Procter & Gamble Türkiye ve Kafkaslar Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Artüz yıllardır devam eden bu başarının altında P&G’nin tüketicilerin ve paydaşların taleplerine yönelik yenilikler geliştirmesi olduğunu belirtti. Artüz “P&G olarak hem tüketicilerimizi hem de paydaşlarımızı anlamaya çalışıyoruz ve en yüksek etik standartlar çerçevesinde faaliyet gösteriyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunda ise herkes için faydalı olacak inovasyonlarımız, beraberinde başarımızı getiriyor. Bu başarımızın uluslararası bir kuruluş tarafından takdir edildiğini görmek ise bizim için büyük bir motivasyon ve gurur kaynağı” dedi. Birçok kategoride üstün başarı Araştırmanın temel aldığı kategoriler bir takım başarı ölçütleri içeriyor. Örneğin “İnsan” kategorisinde, çoklu fonksiyonel kişilerin görev değişikliklerinde hızlı adaptasyon ve oryantasyon üstünlüğü aranıyor. Farklı şirket birimlerinin, yönetim kademelerinin müşteriyle yüksek seviyede entegrasyon ve yakın iletişimi, ilişkilerde sorun çözümünde çok etkili. Güven ortamının oluşmasında etkin iletişimin rolü büyük. “Kategori Geliştirme” ölçütünde ise tüketici ve müşteriye destek ve işbirliği ölçülüyor. E-ticarette pazara en hakim ve önceden hazır tedarikçi olma özelliği aranıyor. 36

“Tüketici Pazarlama”da ise her segmentte liderlik hedefli, başarılı marka pazarlaması, gerileme görülen payların tekrar kazanılmasında şartların zorlanması temel alınıyor. “Alışverişçi-ticari pazarlama” ölçütünde, müşterinin tüm uygulama imkanlarının kullanımında öncü ve geliştirici, alışverişçiye çok yakın olmak ölçümleniyor. “Tedarik zinciri yönetimi”nde ve “müşteri hizmetleri”nde ise, üstün performans ölçümleri ve verimlilik değerlendiriliyor. E-ticarete özel çözümler bulunmuş olması ayrıca olumlu bir faktör olarak görülüyor.


Şubat - Mart 2019

ISS PROSER’DEN 2018’DE % 35 BÜYÜME % 25 YENİ İSTİHDAM Türkiye’nin önde gelen güvenlik şirketlerinden ISS Proser 2018 yılını yüzde 35 organik büyümeyle kapattı. Ülkemizin en fazla istihdam yaratan kuruluşlarından ISS Türkiye’ye bağlı olan ISS Proser, 2018 başında 6.400 kişilik personelini 8.000’e çıkararak işsizlikle mücadelede üstüne düşeni yapmanın gururunu yaşıyor.

Y

irmi yedi yıllık geçmişiyle ülkemizin en köklü ve deneyimli güvenlik firmaları arasında yer alan ISS Proser 2018 yılını, geçtiğimiz yılbaşında konmuş olan bütün hedefleri aşarak tamamladı. 6.400 kişilik güvenlik personelini 8.000’e çıkaran, hizmet verdiği proje sayısını ise 630’a yükselten şirket, ulusal ekonomideki zorlu sürece karşın elde ettiği yüzde 35 organik büyümeyle göz doldurdu. Yen firmalar ile ISS PROSER portföylesi genişliyor! ISS Proser Genel Müdürü Atilla Aydemir, bu başarılara Türkiye’nin en kalabalık havalimanlarından biri olan İstanbul Sabiha Gökçen’in yanı sıra 40’tan fazla tanınmış alışveriş merkezi, prestijli plaza, site, liman ve fabrikalardaki başarılı operasyonla eriştiklerini kaydetti. Aydemir 2018 yılının sonu itibarıyla Mercedes-Benz Genel Müdürlüğü ile Hadımköy ve Aksaray fabrikalarını da portföylerine katarak başarılarını perçinlediklerini ifade etti. Atilla Aydemir “Türkiye için 2018’in son çeyreği zordu. Ekonomik verilerin belirsizliği, artan enflasyon ve özellikle asgari ücretin yüzde 26,02 oranında artması, Eylül 2018’de hazırladığımız bütçeler için zorlayıcı etkenlerdi. Ancak biz bu tip makroekonomik değişikliklere hazırlıklıyız. ISS Türkiye’nin güçlü temellere oturmuş, sektör döviz borcu bulunmayan, güçlü müşteriler ve tedarikçilerle çalışan, ülkemizin lider hizmet firması olması bu zorlukları atlatarak hedeflerimizin üstüne çıkmamızı sağladı” dedi. Başarı puanlarımız her yıl artmaya devam ediyor! Ayrıca denetim ve eğitim gibi konularda şirketin destek departmanları ta-

rafından takip edilen ortalama başarı puanlarında da tüm bölgelerde geçen seneye göre yüzde 30 oranında ciddi artışlar sağlandı ve yüzde 85 başarı ortalaması geçildi. Denetim ve Drill sayıları ise ikiye katlanarak tüm projeler için 40.000 adet denetime ulaştı. ISS Proser online müşteri anketlerine katılan 145 müşterinin 110’undan 10 tam puan, kalan 35 müşteriden ise 8-9 puan almayı başardı. Şirket 4.000 çalışanın katıldığı personel memnuniyeti anketinde de 10 üzerinden 8,8 37

puan aldı. Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet gösteren şirket, fiziksel güvenlik hizmeti haricinde devreye aldığı “ISS Proser Güvenlik 4.0” konseptini Mercedes-Benz projelerinde de uygulayacak. Bu konsept, teknolojik ekipmanların ilave edilmesi ile entegre hale getirilen güvenlik çözümlerini, binaların tasarım aşamasından başlayarak risk analizi yapılmasını ve ihtiyaçları tam karşılayan, daha az maliyetli güvenlik çözümlerin sunulmasını kapsıyor.


sektörden

SEKTÖR DEVLERİNDEN BÜYÜK ANLAŞMA

A

TALIAN Türkiye, CarrefourSA ile ortaklığını yeniliyor. Fransız süpermarket zincirinin bir bağlı şirketi olan CarrefourSA, ATALIAN’a olan güvenini yakın zamanda yeniledi. CarrefourSA tüm soğutma sistemlerinin bakım ve onarım hizmetleri için ATALIAN ile anlaştı. ATALIAN 561 mağazadan sorumlu olacak ATALIAN şu anda Türkiye genelinde büyüklüğü 500 m² ila 5.000 m² arasında değişen 561 mağazadan sorumlu olarak mağazalar için, soğutma sistemlerinin teknik bakımını yapmak üzere mobil

ekipler görevlendirmiş durumda ve mobil ekipler ayrıca soğutma sistemlerinin arızalanması durumunda onarım hizmeti de sunarak tadilat çalışmaları yapıyor. ATALIAN teknik ekibi Türkiye’de dev perakende zincirlerine hizmet veriyor ATALIAN İzmir merkezli izleme ekibi ile 7 gün 24 saat boyunca 380 mağazanın uzaktan izleme hizmetini sağlıyor olacak. ATALIAN teknik ekibi Türkiye’de dev perakende zincirlerine hizmet veriyor ve 1.300’den fazla süpermarkete ait soğutma gruplarının uzaktan izlenme-

38

sini sağlayan bir otomasyon hizmet ağı kurarak, teknik servis ve periyodik bakım faaliyetlerinin en verimli şekilde yönetilmesi sağlıyor. Anlaşma hakkında görüşlerini paylaşan ATALIAN Servis Direktörü Ender Demirtaş “Soğutma sistemlerini Türkiye’deki en geniş uzaktan izleme aktivitesi ile izliyoruz ve iklimlendirme sistemlerini izleme verilerine göre yönetiyoruz. Müşterimizle kurduğumuz geçmişe dayalı güven ilişkimiz, uzaktan izleme ve teknik alandaki uzmanlığımız ile CarrefourSA’yı yeniden kazanmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.


Ĺžubat - Mart 2019

39


sektörden

LİLA GROUP ÇORLU’DA ÜRETİYOR 5 KITAYA İHRAÇ EDİYOR

Türkiye’nin en önemli temizlik kâğıdı üreticisinden biri olan Lila Group, dünyanın 3’te 1’ine ihracat yapıyor. Çorlu’da ürettiği ürünleri ile ulaştığı ülkelere 2019’da yenilerini ekleyen Lila Group, Estonya ve Kongo’ya yaptığı ihracat ile birlikte 75 ülkeye ulaştı.

D

ünyanın dört bir yanına ihracat yapan Lila Group, 2018 yılını ihracat yaptığı ülke sayısını 75’e yükselterek kapattı. İhracat ağına son olarak Estonya ve Kongo’yu ekleyen Lila Group, hayata geçirdiği çalışmalarıyla sektörünün yanı sıra ülke ekonomisine değer kazandırmaya devam ediyor. Lila Group CEO’su Alp Öğücü; “%100 yerli sermaye ile kurulmuş bir şirket olarak Çorlu’daki fabrikamızda ürettiğimiz ürünlerimizi 5 kıtada 75 ülkeye ulaştırıyoruz. Bu 75 ülke hemen hemen dünyadaki ülkelerin 3’te biri anlamına geliyor. Geçmişte olduğu gibi ilerleyen dönemde de büyüme stratejimizi sürdürerek ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. 2019 yılı hedeflerimiz arasında mevcut müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak ve yeni pazarlar keşfederek ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak var. Lila Group olarak üretimimizin %70’ini ihraç ettiğimizi, ithalatımızdan daha fazla ihracat yaptığımızı gururla vurgulamak isterim. Bu yıl Estonya ve daha önce ihracat yaptığımız Demokratik Kongo’nun komşusu Kongo’yu da ihracat yaptığımız ülkeler arasına ekledik. Bu ülkeler ile beraber İngiltere, İrlanda, Yunanistan, Ukrayna, Macaristan, İsrail, Filistin, Irak, Tunus, Fas, KKTC ve Türki Cumhuriyetler gibi ülkeler başlıca ihracat yaptığımız ülkeler. Her yıl olduğu gibi ekibimizle beraber yeni yatırımlar yaparak yeni ülkeleri ihracat portföyümüze eklemeye devam edeceğiz. 2023 yılında Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer alarak ülkemize destek olmayı artırarak devam etmeyi canı gönülden istiyoruz. Sektörümüzde yapılan ihracatın içinde Lila Group olarak payımız %22. %100

yerli sermayeye sahip bir kurum olarak Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktan ve cari açığın kapatılmasına destek olmaktan mutluyuz. Türkiye dışında dünyaya önemli miktarda temizlik kağıdı ihracatı yapan ülkeler Avrupa’dan İtalya, Polonya; Uzakdoğu’dan ise Çin, Endonezya sayılabilir. İhracat yaptığımız ülkelerde ülkemizin ürünlerine dair önemli derecede kalite algısının olduğunu görüyoruz ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Bu algının oluşmasında Türkiye’de gerçekleştirilen sanayi yatırımlarının özellikle 80’ler 40

sonrası atılan tüm adımların çok önemli bir katkısı var. Türk malının ve ticaretinin verilen sözün karşılığı olacağına yönelik Ortadoğu’da, Balkanlar’da, eski SSCB ülkelerinde, Avrupa ve Afrika’da oturmuş bir kanaat olduğunu görüyoruz bu sebeple ülkemizi ürünlerimizle 5 kıtada temsil ediyor olmaktan gururluyuz. Bu ülkeler çok iyi bildiğimiz sık duyduğumuz ülkelerin yanı sıra Abhazya, Demokratik Kongo ve Kaliningrad gibi ilk duyulduğunda haritada nerede olduğu bile hatırlanamayacak ülkeleri de kapsıyor.”


Şubat - Mart 2019

Endişe ve stresle nasıl baş edebiliriz?

5

altın kurala dikkat! Günümüz insanının ister çalışsın ister çalışmasın en temel sorunlarının başında stres ve endişeyle baş etmek geliyor. Her şey çok hızlı, herkes aşırı yük ile dolu ve hayat pek de kolay değil. Bunlar yaşamın kendi içindeki zorluklar ancak bir de bunlara bizim zihinsel olarak eklediğimiz dertler katılınca stres ve endişe seviyemiz tavan yapıyor. Bu farkındalığa değinen Kişisel Gelişim Uzmanı Müge Çevik, “Hayatın içindeki hastalık, afet, kazalar gibi olayları yönetme şansımız yok ancak zihinsel tuzaklardan elimizden geldiğince uzak durarak kendi yarattığımız sorunların bir kısmını ortadan kaldırabiliriz.” Günümüzün en önemli sorunu stres İnsanların yaşamında her şey o kadar hızlı ilerliyor ki hayat pek de kolay hale gelmiyor. Bunlara bir de zihinsel olarak eklediğimiz dertler katılınca stres ve endişe seviyemiz tavan yapıyor. Öte yandan hayatın içindeki hastalık, afet, kazalar gibi olumsuz olayları yönetme şansımız yok. Ancak zihinsel tuzaklardan elimizden geldiğince uzak durarak kendi yarattığımız sorunların bir kısmını ortadan kaldırmak için Kişisel Gelişim Uzmanı Müge Çevik, 5 altın kuraldan bahsediyor. Zihin Okuma… “Öyle dedi demek ki şöyle düşünüyor”, “böyle davrandığına göre amacı şu”, “günlerdir cevap vermiyor demek ki önemsemiyor” gibi bilmediğimiz, bildiğimizi varsaydığımız inançlardan ve düşüncelerden uzak durmamız gerektiğini söyleyen Çevik, tek yapmamız gerekenin böylesine bir girdaba kapıldığımızda kendimize bunu gerçekten biliyor muyum yoksa böyle olduğunu düşünüyor muyum? diye sormak olduğunu söyledi. Her şey benim yüzünden… Hayatta herkesin her an seçim yaptığını ve bu seçimlerimizin sonucunu yaşadığımızı söyleyen Çevik, “Zaman zaman bu

sonuçlar hesapladığımız ya da umduğumuz gibi olmaz. Bu da bizim, beceriksiz veya yetersiz olduğumuzu göstermez. Yanlış karar vermiş olmak, dünyada olan biten tüm olumsuzlukların sebebi biziz demek değildir. Her olumsuz şey bizim yüzümüzden olmaz” diye açıkladı. Her şey başkaları yüzünden… İnsanın her durumda kendini suçlamasının stres yaratan bir şey olduğunu söyleyen Çevik, insanların refleks olarak sürekli başkalarını veya dış faktörleri sebep görmesinin de aynı şekilde stres verici olduğunu söyledi. Çevik, “Çünkü dışarıda size rağmen ve sürekli size karşı işleyen bir dünya olduğunu bilmek insanın gücünü elinden alan ve onu çaresiz bırakan bir düşünce biçimidir. Öte yandan zihinsel geviş getirmek gibi tekrar tekrar sonuçsuz ve amaçsız bir biçimde geçmişte olmuş olayları düşünmek, bunları bugüne taşımak konusunda ısrarcı olmak kendimize yaptığımız ve hiç fark etmediğimiz en büyük kötülüklerden biridir. O gün ve orada yaşadığımız olumsuz duygunun, sebebi çoktan ortadan kalkmış olmasına rağmen bugün ve burada bizi hala sıkmasına, strese sokmasına, üzmesine, ya da olumsuz duygulara itmesine sebep olur. Üstelik hiçbir faydası da yoktur.

41

Stres ve endişe seviyenizi azaltmanın en iyi yolu ise dünü dersleri aldıktan sonra dünde bırakmak, yarına dünün olumsuzluğu ile değil deneyimi ile bakmak ve anı yaşayabilmektir” dedi. Öğrenilmiş çaresizlik… İnsanların inandığınız her ne varsa işte o noktanın bireyin çaresizliği öğrendiği nokta olduğunu söyleyen Kişisel Gelişim Uzmanı Müge Çevik, “Zamanında o durumu değiştirebilecek bir şey yapamamış olması bugün hala başka hiçbir çözümün olmadığı anlamına gelmez. Haytanızda ekstra stres veya endişe istemiyorsanız kendinize sorun: Bu konuda elimden gelen ne var? Bir şey varsa yapın, yoksa endişeye gerek yok. Elinizden gelen gerçekten bir şey yoksa, o halde zaten endişelenecek ne var, olması gereken olacak.”


EĞİTİM

“HİJYEN SAĞLIKTIR” İLE 2 BİN KADINA HİJYEN EĞİTİMİ VERİLECEK Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde, Akfen Yenilenebilir Enerji bünyesinde yatırımları yapılan 26 enerji santralinin bulunduğu kırsal bölgelerde yaşayan halka sunulan ödüllü sosyal sorumluluk proje dizisi devam ediyor.

G

eçen yıl 17 bölgede 1500 kadının katıldığı ‘Önce Sağlık’ projesinin birçok alanda örnek gösterilip ödül almasından sonra 2019’da uygulanacak ‘Hijyen Sağlıktır’ projesinde hedef büyütüldü. Türkiye’nin 26 bölgesinde yaşayan kadınlara hijyen eğitiminin verileceği projede 2 binin üzerinde kadına ulaşılacak. Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) koordinatörlüğünde 2019 yılı boyunca Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin elektrik üretim santrali yatırımlarının bulunduğu Türkiye’nin 26 farklı kırsal bölgesinde gerçekleştirilen “Hijyen Sağlıktır” projesinin ilk eğitimleri hayata geçirildi. Mersin ve Muğla ile başlayan, yılsonuna kadar 26 farklı bölgede verilecek “Hijyen Eğitimdir” kapsamındaki eğitimlere katılan kadınlara yaşam alanı, beden ve besin hijyeni konularında seminerler veriliyor. Geçen yıl “Önce Sağlık” projesiyle 17 bölgede yaklaşık 1500 kadına ilkyardım, temel sağlık, kanser taraması, muayene rutinleri, kadın hastalıkları ve organ bağışı konularında bilgilendirmeler yapılırken, ortaya çıkan başarı üzerine 2019 yılında hedef büyütüldü. Bu yılın projesi “Hijyen Sağlıktır” ile 26 farklı bölgede 2000 kadına ulaşılıp, hijyen konusunda eğitim verilmesi amaçlanıyor. “AİLEDEKİ FARKINDALIK KADINLARDAN BAŞLIYOR” Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait Otluca HES’in yer aldığı Mersin Anamur’da başlayan Hijyen Sağlıktır projesi Ka-

vakçalı HES’in bulunduğu Muğla’nın Ula ilçesi ve Sekiyaka HES projesinin bulunduğu Muğla’nın Seydikemer ilçesindeki eğitimler ile devam etti. Kadınlar, yoğun ilgi ve katılım gösterdikleri etkinliklerde, yaşam alanı, beden ve besin hijyeni konularında bilgilendirildiler. Her bir işletmede TİKAV Genel Sekreteri Özlem Gül Hadımoğulları’nın konuşmalarının ardından sertifika törenleri düzenlendi. Katılımcılara proje kapsamında hazırlanan hediye paketleri de takdim edildi.

42

TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, kırsal bölgelerde yaşayan kadınlara yönelik her yıl farklı konularda düzenledikleri eğitimlerle ailenin temeli olan kadınların farkındalıklarını arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Sultan Yılmaz, “Kadınlarımızın katılımında farklı konularda yapılan eğitimler ile tüm hane halkına ulaşarak farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. “Hijyen Sağlıktır” projesi ile yılsonuna kadar 26 farklı bölgede 2000 kadınla buluşmayı öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.


Şubat - Mart 2019

Fakir Hausgeräte,

2019’u “Teknoloji Yılı” ilan etti 1933’ten beri üstün teknolojili elektrikli ev aletleriyle nesillerin hayatı kolaylaştıran Fakir Hausgeräte, yatırımlarına devam ediyor. 2019’u “Teknoloji Yılı” ilan eden Fakir Hausgeräte, inovatif ürünleriyle bu yıla damga vurmaya hazırlanıyor. Akıllı pişiricilerden sıcak içecek hazırlama grubuna, elektrikli süpürgeden ev hijyeni ürünlerine kadar sektörde fark yaratacak son teknolojili inovatif ürünler, bu yıl raflardaki yerini alıyor.

H

er dönemde yatırımlarına devam ederek Fakir Hausgeräte’yi global bir marka yapma yolunda emin adımlarla yürüdüklerinin altını çizen Saruhan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Zeki Saruhan, “1985 yılında, Alman Fakir Hausgeräte ve Nilco markalarının Türkiye ve yakın coğrafyasının genel distribütörü olduk. 2007 yılına geldiğimizde Almanya’da Saruhan Deutschland Holding’i kurduk ve hisse alımının ardından, elektrikli ev aletlerinde 80 yıllık Alman teknolojisinin birikimine sahip Fakir ve Nilco’nun tüm “know-how”ıyla üretim yapan, dünya pazarlarına dağıtımını birlikte sürdüren sağlam bir beraberliğin temelini attık. Bugün geldiğimiz noktada globalde 60’tan fazla ülkeye ihracat yapan, 7000 satış noktası bulunan ve Türkiye’de 965, Almanya’da yaklaşık 410 kişiye istihdam sağlayan bir marka konumundayız. Türkiye, Almanya, Rusya, İran, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler, en çok ihracat yaptığımız ve en güçlü olduğumuz pazarlar diyebilirim. Saruhan Holding olarak elektrikli ev aletleri, temizlik makineleri ve kimyasalları, temizlik ürünleri, enerji, inşaat ve son olarak da kahve zinciri alanlarında atılımlarımızı sürdürüyoruz” dedi. 2018 değerlendirmesi de yapan Ali Zeki Saruhan sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl üretime ve yatırımlarımıza ara vermeden devam ederek yılsonu hedeflerimizi tutturduk. Küçük Ev Aletleri sektörü geçtiğimiz yıl %17 büyürken, Fakir Hausgeräte olarak 2018’i %22 büyümeyle kapattık.”

Teknoloji konusunda sektöre yön verdiklerini ve Ar-Ge’nin kendileri için çok önemli bir alan olduğunu vurgulayan Fakir Hausgeräte Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Kalkan, “Dünyanın en yeni trendlerini, ürünlerimize yansıtmak adına AR-GE departmanımız ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmeye yönelik sürekli olarak önemli çalışmalara imza atıyoruz. Ciromuzun %3’lük oranını Ar-Ge’ye yatırarak bu alanda daima yenilikçi bir anlayışla ilerliyoruz. Özellikle, modernleşen yaşamlara yönelik şık tasarımlar ve sağlıklı yemek pişirme ürünleri üzerinde detaylı ve titiz çalışmalarımız var. Yine son dönemlerin yükselen pazarı sıcak

43

içecek hazırlama grubu ürünlerinde büyük atılımlarımız olacak. Deutsche Standards tarafından verilen ‘Yüzyılın Markası’ ödülüne sahip olduğumuz ve sektörde pazar lideri olduğumuz elektrikli süpürge kategorisinde standartları değiştirecek bir ürünü tüketicilerle buluşturacağız. Öte yandan titiz Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdiğimiz HypoClean adlı ürünü önümüzdeki aylarda piyasaya süreceğiz. Bu cihaz, sofra tuzu ve saf sudan dezenfektan hazırlayabiliyor. Ev eşyalarından çocukların oyuncaklarına, gıda ürünlerinden havaya kadar her şeyi dezenfekte edebiliyor. Ürünün hiçbir yan etkisi bulunmuyor. HypoClean ev hijyeni sağlayan ürünler arasında büyük fark yaratacak.” dedi.


DETERJAN

İŞTE BULAŞIK DETARJANI KAMPANYALARINDA

LİDERLİĞİ ELE GEÇİREN MARKA!

Soğukların artmasıyla birlikte evlerimizde daha çok vakit geçirir olduk. Evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte bulaşık sayısı ve kullanılan bulaşık makinesi ürünleri de artışa geçti. Peki bulaşık deterjanları kampanyalardaki son durum ne? En çok hangi ürünler tercih ediliyor. BrandZone sizler için araştırdı…

T

üm insert, basılı reklam, TV reklamı, radyo reklamı ve online kanallardaki fiyat verilerini araştırıp takip eden, kategorilendirerek en güncel pazar araştırma analizlerini sunan BrandZone, 2018 yılı ve 2019 Ocak ayı bulaşık deterjanı kampanya verilerini inceledi. Bulaşık makinesi ürünlerinde liderliği Fairy aldı! Ulusal, yerel, indirim, parfümeri ve toptan kanalların insert (katalog) ve basılı reklamlarında bulunan kampanyalarının ele alındığı BrandZone verilerine göre;

2018’de bulaşık makinesi ürünlerinde en fazla kampanya düzenleyen marka yüzde 33’lük kampanya oranı ve 3 bin 599 kampanyayla Finish oldu. Yüzde 24’lük kampanya oranı ve 2 bin 296 kampanyayla Fairy ikinci; yüzde 21’lik kampanya oranı ve 2 bin 296 kampanyayla Pril üçüncü sırada yer aldı. 2019 Ocak ayı verilerine göre; bulaşık makinesi ürünlerinde en fazla kampanya düzenleyen marka yüzde 22’lik kampanya oranı ve 205 kampanyayla Fairy oldu. Yüzde 21’lik kampanya oranı ve 202 kampanyayla Finish ikinci; yüzde 44

15’lik kampanya oranı ve 141 kampanyayla Pril üçüncü sırada yer aldı. Bulaşık makinesi deterjanlarında sıralama değişti Bulaşık makinesi deterjanlarında 2018’de en çok kampanyası gerçekleştirilen ilk 5 üründe toplamda bin 280 kampanya düzenlendi. En çok kampanyası düzenlenen ürün; 349 kampanyayla Pril 4 L Sıvı Bulaşık Deterjanı oldu. İkinci sırada 290 kampanyayla Fairy 1350 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı yer alırken; 242 kampanyayla Finish Quantum


Şubat - Mart 2019

32’li Bulaşık Makinesi Tablet üçüncü sırada yer aldı. Düzenlenen 212 kampanyayla Finish Hepsi Bir Arada 45’li Bulaşık Makinesi Tableti dördüncü; 187 kampanyayla Pril 675 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı beşinci sırada yer aldı. 2019 Ocak ayı verilerine göre bulaşık makinesi deterjanlarında en çok kampanyası düzenlenen ürün, 25 kampanyayla Fairy 1350 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı oldu. 21 kampanyayla Fairy 650 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı ve Fairy 650 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı ikici sırayı paylaşırken, üçüncü sırada ise 19 kampanyayla Pril 4 L Sıvı Bulaşık Deterjanı yer aldı. Finish zirvede yerini aldı BrandZone verilerine göre; 2018’de bulaşık makinesi temizleyici, koruyucu, parlatıcı ve tuzları kategorisinde, 106 kampanyayla Finish 1500 G Tuz en fazla kampanyası yapılan ürün oldu. 93 kampanyayla Finish 50 G Toz Makine Temizleyici ikinci olurken, 89 kampanyayla Pril 1500 G Bulaşık Makinası Tuzu üçüncü sırada yer aldı. 68 kampanyayla Finish 400 Ml Bulaşık Makine Parlatıcısı dördüncü; 64 kampanyayla Finish 250 Ml Bulaşık Makine Parlatıcısı son sırada yer buldu. 2019 Ocak ayı verilerine göre; 9 kampanyayla Pril 1500 G Bulaşık Makinası Tuzu en fazla kampanyası yapılan ürün oldu. 8 kampanyayla Finish 1500 G Tuz ikinci; 7 kampanyayla Finish 250 Ml

Makine Temizleyici üçüncü sırada yer buldu. Elde yıkama ürünlerinde Fairy liderliği Pril’den aldı 2018’de bulaşık deterjanları kategorisi elde yıkama ürünlerinde toplamda 3 bin 561 kampanya gerçekleşti. Bin 128 kampanya ve yüzde 32’lik kampanya oranıyla Pril en fazla kampanya düzenleyen marka oldu. İkinci sırada ise bin 116 kampanya ve yüzde 31’lik kampanya oranıyla Fairy; üçüncü sırada 185 kampanya ve yüzde 5’lik kampanya oranıyla

45

ABC yer aldı. 163 kampanya ve yüzde 5’lik kampanya oranı ile Bingo dördüncü; 128 kampanya ve yüzde 4’lük kampanya oranıyla Viking beşinci sırada yer aldı. 2019 Ocak ayı verilerine göre ise; bulaşık deterjanları kategorisi elde yıkama ürünlerinde 90 kampanyayla en fazla kampanya düzenleyen marka Fairy oldu. 71 kampanyayla Pril ikinci; 28 kampanyayla Bingo üçüncü; 20 kampanyayla ABC ve Tex dördüncü sırada yer aldı. 2018’de bulaşık deterjanları kategorisi elde yıkama ürünlerinde, 349 kampanyayla Pril 4 L Sıvı Bulaşık Deterjanı en fazla kampanyası yapılan ürün oldu. İkinci sırada 290 kampanyayla Fairy 1350 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı; üçüncü sırada ise 187 kampanyayla Pril 675 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı yer aldı. 164 kampanyayla dördüncü sırada Fairy 2x1350 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı; 132 kampanyayla Fairy 675 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı ise beşinci sırada yer buldu. 2019 Ocak ayı verilerine göre; 25 kampanyayla Fairy 1350 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı en fazla kampanyası yapılan ürün oldu. 21 kampanyayla ikinci sırada Fairy 650 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı; üçüncü sırada ise 19 kampanyayla Pril 4 L Sıvı Bulaşık Deterjanı yer aldı. 17 kampanyayla Bingo 4000 G Bulaşık Deterjanı dördüncü; 14 kampanyayla Fairy 2x1350 Ml Sıvı Bulaşık Deterjanı ve ABC 4 Kg Bulaşık Deterjanı beşinci sırada yer aldı.


ÇEVRE temİzlİk

TEMSİAD 2. HALI YIKAMA FUARI SEKTÖRÜ BİRARAYA GETİRDİ

S

on kullanıcıya hizmet eden ve temizlik sektörünün kendi fuarı olma özelliğini taşıyan organizasyon, iş kurmak isteyen yatırımcılar için de yeni fırsatlar sundu. Temizlik Sanayici ve İş Adamları Derneği (TEMSİAD) ile Demos Fuarcılık tarafından düzenlenen Profesyonel Halı Yıkama, Kuru Temizleme, Oto Yıkama, Çamaşırhane Makine, Ekipman ve Sarf Malzemeleri Fuarı CarPet Wash & Clean EXPO, 18-20 Ocak 2019 tarihleri arasında PULLMAN AIRPORT’da gerçekleşti. İşletmelerin, iş yerlerinde ihtiyaç duydukları her ürünü ve ekipmanı bulabilecekleri, aynı zamanda yaşadıkları bakım, tedarik, modernizasyon, kalite ve diğer işletme sorunların çözüme ulaştırılmasını

amaçlayan konferans ve panellerin de olduğu CarPet Wash & Clean EXPO, yıkama sektörünün ilk fuarı olma özelliğini taşıyor.

uluslararası platformlarda, sektörün adını duyurmaya, her türlü gelişmeyi özellikle uluslararası camiada göstermeye hazır durumda olduklarını belirti.

“1 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYAN BİR SEKTÖR” TEMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Demircan sektör ile ilgili yaptığı açıklamada halı yıkama sektörünün, halı yıkama işi yapan firmaların ve bu firmalara tedarikçilik yapan kurumların yaklaşık 20 bin işletmeye ulaşmış olduğunu belirtti. Ciddi bir istihdam ile 1 Milyon kişinin geçimini sağlayan bir sektör olduğunun altını çizerek, TEMSİAD’ın sektör özelinde çok ciddi sorumluluklar aldığını söyledi. Ulusal ve

“ÜLKE EKONOMİSİNE 5 MİLYON DOLAR KATMA DEĞER SAĞLADIK” Demircan, rakamsal olarak özellikle halı yıkama sektörüne tedarik sağlayan birçok firmanın, son zamanlarda ihracat konusunda çok ciddi atılımlar yaptığını, ülke ekonomisine 5 milyon dolar bir katma değer sağladığını ifade etti. Demircan sözlerine şunları ekledi: “Halı yıkama sektörü ile ilgili olan gelişmeler hali hazırda ülkemizle sınırlı kalmakta ve cirosal anlamda rakamlar gün geçtikçe yukarılara tırmanmaktadır.

46


Şubat - Mart 2019

Özellikle bu sektör ile ilgili devlet destekleri alınırsa, daha ciddi rakamlara ulaşılabilmesi kaçınılmaz olacaktır. Dünya geneline baktığımızda, halı yıkama sektörü özellikle ülkemizde parlamıştır. Şu an en üst seviyede gelişmelerin yaşandığı ve uluslararası düzeyde birçok firmanın da önemle dikkatini çeken halı yıkama sektörü bize önemli avantajlar sağlamaktadır. Ülkemizde halı yıkama sektörüne hizmet veren irili ufaklı yaklaşık 300 tedarikçi firma yer almakta ve bunların birçoğu uluslararası alanda ihracatlar gerçekleştirmektedir. Bu sebeple ülke ekonomisine katma değer sağlayan, önemli bir sektörün içerisinde yerimizi almış bulunmaktayız. “CARPET WASH & CLEAN EXPO, 30 ÜLKEDEN YÜZLERCE ZİYARETÇİ AĞIRLADI “ TEMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Demircan düzenleyecekleri

fuar özelinde şunları söyledi; “2019 yılı 18-20 Ocak tarihleri arasında Demos Fuarcılık organizasyonunda İstanbul Pullman Otel’ de, CarPet Wash & Clean Expo adında sektörümüzün en önemli fuarını gerçekleştirdik, yaklaşık 30 ülkeden yüzlerce ziyaretçi ağırladık. Özellikle, halı yıkama ve temizlik sektöründe faaliyet gösteren üretici firmaların, son teknoloji ürünlerini ve geliştirmiş oldukları yeni sarf malzemelerini sergiledikleri bir fuar ortamı oldu. Bu fuarda ziyaretçiler, katılımcı firmaların ürünlerini karşılaştırma, firmalardan detaylı bilgiler alma ve yatırım fırsatlarını yerinde görme fırsatını yakaladıkları ve doğru yatırımlar yapabilme noktasında ilk adımlarını atacaklardır. Fuara katılmak demek, uluslararası düzeyde halı yıkama ve temizlik sektöründe gelinmiş olan son noktayı görmek demektir” şeklinde konuştu. Türkiye’de uzun yıllar uluslararası fuarlar düzenleyerek 47

dünyanın her noktasına ulaşmayı ve ülke ekonomisine ihracatlar ile katkı sağlamayı sürdüreceklerini söyleyen Demircan son olarak sözlerine şunları ekledi: “Yeni yatırım yapmayı düşünen, temizlik sektörü ve halı yıkama sektörü ile ilgili nasıl bir yatırım yapabilirim konusu kafasında yer etmiş ve çözüm arayan yatırımcıları, bu fuarda aramızda görmekten ve onlara en verimli iş fırsatlarını sunmaktan mutluluk duyduk.


HALI YIKAMA

MAXİS ENDÜSTRİYEL 2019 YILINDA DAHA GENİŞ YELPAZE VE ÇEŞİTLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET VERMEKTE Maxis Endüstriyel Temizlik Ekipmanlarının kurucusu Şennur Çobanoğlu, 2000 yılından itibaren endüstriyel temizlik ve ekipmanlarının üretim ve satışını yapmakta olan Maxsis endüstriyel 2019 yılına her gün kendimizi geliştirerek tüm yurtiçi ve yurtdışı müşteri portföyümüze, daha geniş yelpaze ve çeşidimizle hizmet vermekte olduklarını belirti.

MAXIS Kalite anlayışını hem yönetim hem de üretimde benimseyen, sunduğu MAXIS ürünleriyle ve sektörde geldiği nokta itibari ile bunu ispatlamıştır. yoruz. Kalite standartlımız belli. Kesinlikle kaliteden ödün vermeden, müşteri odaklı müşteri taleplerini karşılıyoruz. Şirketimiz geçerli 4 altın kuralı var.

Ş

ennur Çobanoğlu, Maxsis Yeterli tecrübe ve bilgi birikimine ulaştığımı hissettiğim 2006 yılında Maximum ticaret adı altında kendi üretim ve satış şirketimi kurdum. 2009 yılına kadar ağırlıklı olarak Yüksek Basınçlı yıkama makinaları, sanayi tip süpürgeleri, köpük tankları ve basınçlı kümes yıkama makinaları üretimin eve satışına devam ettim. 2009 yılında ise Ar-ge ve deneme çalışmaları yaptığım ve sonrasında otomatik halı yıkama

makinamızı (yerden ve sehpa sistemli), halı sıkma makinamızı ve manuel halı yıkama Makinamızın üretimini ve satışını gerçekleştirdik. Halı yıkama ve oto yıkama sektöründe her gün kendimizi geliştirerek tüm yurtiçi ve yurtdışı müşteri portföyümüze, geniş yelpaze çeşidimizle hizmet vermekteyiz. Söylemlerimiz biraz klasik olacak ama biz müşteri değil dost kazanıyoruz. Her gittiğimiz ilde kapısını açacak dostlarımız olsun isti-

48

Bunlar : Karşılıklı güven Kalite Zamanında teslimat Satış sonrası hizmet Maximum ticaret olarak Maxis markamızın isim hakkını tescillendirdik. İhracata yönelik tüm evraklarımız bünyemizde mevcuttur. Amacımız daha bir kurumsal yapıya sahip olmaktır. MAXIS Kalite anlayışını hem yönetim hem de üretimde benimseyen, sunduğu MAXIS ürünleriyle ve sektörde geldiği nokta itibari ile bunu ispatlamıştır. Müşteri odaklı yönetim stratejileri sonucu maksimum müşteri memnuniyeti sağlamak için Türkiye genelinde yetkili servisi ile satış sonrası hizmet anlamında, anında ve hızlı çözümler sunan Maximum Ticaret her zaman ön planda olmayı hedeflemiştir.


Ĺžubat - Mart 2019

49


BAŞAKŞEHİR’DE HEM ÇEVRE HEM EKONOMİ KAZANIYOR Başakşehir Belediyesi, “her çöp atık değildir” anlayışından hareketle yürüttüğü geri dönüşüm çalışmalarıyla hem çevreye hem de ekonomiye katkı sunmaya devam ediyor.

2

018 yılında toplanan atıkların geri dönüşümde değerlendirilmesi ile 556 bin 750 ağaç kesilmekten kurtarılırken, plastik atıklardan 2 milyon 888 bin 200 KWH enerji, metal atıklardan 22 bin 500 kg hammadde, cam atıklardan da 219 bin 300 litre benzin tasarrufu sağlandı. “Daha yaşanılır bir çevre için el ele”

sloganıyla yola çıkan Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, geri dönüşüm çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İlçe genelinde okullar ve konutlar başta olmak üzere kamu kurumları ve firmalardaki atıklar düzenli olarak toplanıyor. Toplanan atıklar, ilk olarak iki ayrı merkezde ayrıştırma işlemine tabi 50

tutuluyor. Kâğıt, plastik, metal ve cam olarak ayrıştırılan atıklar, daha sonra sınıflarına göre geri dönüşümden geçiriliyor. 556 bin 750 ağaç kesilmekten kurtarıldı Büyük bir özveriyle çalışan Başakşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, 2018


Şubat - Mart 2019

888 bin 200 KWH enerji, metal atıklardan 22 bin 500 kg hammadde, cam atıklardan da 219 bin 300 litre benzin tasarrufu sağlandı. “Şubat ayında Sıfır Atık projesi başlatıyoruz” Geri dönüşüm çalışmalarına büyük bir önem verdiklerini belirten Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Çocuklarımıza daha yaşanır bir dünya bırakabilmek için geri dönüşüm çalışmalarına azami özen gösteriyoruz. Atık konusunda yılda 60 milyon lira harcama yapıyoruz. Böylece hem doğamızı koruyoruz hem de ekonomimize katkı sağlamaya gayret gösteriyoruz. Geri dönüşüm çalışmalarımızın yanı sıra ‘Sıfır Atık’ projemizi başlatacağız. Şubat ayında tanıtımını yapacağımız kampanya ile atıkları sınıflandırarak özellikle hammadde noktasında cari açığımızı azaltma fırsatı yakalayacağız” şeklinde konuştu.

yılında ilçe genelinde 32 bin 750 ton kâğıt ve karton atığı topladı. Kâğıt ve kartonların geri dönüşümde değerlendirilmesi neticesinde 556 bin 750 ağaç kesilmekten kurtarıldı. Ekonomik anlamda önemli kazanç elde edildi Yürütülen çalışmalar kapsamında; 206 bin 300 kg plastik, 17 bin 30 kg metal ve 2 bin 193 ton cam atık toplandı. Toplanan bu atıkların geri dönüşümü ile ekonomik anlamda önemli kazanç elde edildi. Plastik atıklardan 2 milyon 51


EKONOMİ

EKONOMİDE TOPARLANMA İKİNCİ YARIDA Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan 2019 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. Küresel pazarlardaki ekonomik durumun yeni bir denge arayışında olduğunun kaydedildiği raporda, Türkiye’de 2019 yılı ilk yarısının zorlu geçeceği ancak ikinci yarıda toparlanmanın muhtemel olduğu belirtiliyor. Raporda ayrıca enflasyon değerlendirmesi kapsamında 2019 yılı sonunda yıllık ortalama enflasyonun %16.6 olarak gerçekleşeceği tahmini yapılıyor. Verilerde 174 milyar dolar olarak görünen dış borcun aslında 91 milyar dolar olduğu da vurgulanırken, 2019 yılında borç çevriminde sorun yaşanmayacağı öngörülüyor.

B

anka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcıya sahip Gedik Yatırım, 2019 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. “Ekonomi ve Piyasalarda Yeni Denge Arayışı” başlıklı raporda, 2019 yılında ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı. Raporda, 2019 yılında Türk ekonomisinde

“ilk yarıdaki zorlu görünüme rağmen ikinci yarıda toparlanma ve fırsatların son derece muhtemel olacağı” beklentisi öne çıktı. 2019’da tahmini büyüme %1.6 2019 Yılı Strateji Raporu’na göre, 2019 yılının ilk yarısında enflasyon tarafındaki yüksek seyrin devam etmesi zorlayıcı bir unsur olarak öne çıkarken, yılın ikinci yarısı itibariyle, gerek 52

büyüme gerekse enflasyon tarafında baz etkiler olumlu yönde katkı vermeye başlayacak. Raporda makroekonomik görünüm açısından Türkiye’de 2019 yılının iki ayrı hikâyeye sahip olabileceğine işaret edilirken, 2017 yılında %7,4 olan büyümenin 2018 yılında %3 ve 2019 yılında ise %1,6 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Raporun enflasyon değerlendirmesinde ise 2019 yılı sonunda yıllık ortalama


Şubat - Mart 2019

enflasyonun %16.6 olarak gerçekleşeceği tahmini yapıldı. Raporda, “Enflasyon görünümü ve enflasyon beklentilerinde kalıcı iyileşmeden emin olunduğu takdirde yıl içinde politika faizinde kademeli indirimlere gidilebileceğini değerlendiriyoruz” ifadesi kullanıldı. Borç çevriminde sorun olmayacak Raporun dış borçlara ilişkin bölümünde ise artan maliyetlere karşın borç çevriminde sorun görülmediği de bildiriliyor. Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku ilk bakışta 174 milyar dolar olarak görünmesine rağmen, stok niteliğinde olan, fiili anlamdaki (mevduat ve ticari krediler hariç) borç toplamının aslında 71 milyar dolar olduğu kaydedildi. 2019’daki yaklaşık 20 milyar dolarlık cari açık ilave edildiğinde bu rakamın 91 milyar dolar olduğu vurgulandı. 2018 yılının zorlu geçmesine rağmen 30 milyar dolar civarındaki cari açığın kapatılabildiğini hatırlatan rapor, dış borç konusunda artış eğilimindeki maliyetlerin yanı sıra çevrim konusunda herhangi bir zorluk yaşanmayacağını öngörüyor. Gedik Yatırım 2019’da yatırıma devam ediyor 2019 Yılı Strateji Raporu’nun verilerinin açıklandığı toplantıda bir konuşma yapan Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, sermaye piyasalarına olan inancını dile getirerek Gedik Yatırım’ın sektörün öncüsü olma yolundaki çalışmalarına hızla devam ettiğini belirtti. “Sermaye piyasalarına güvenimizle çıktığımız yolculuğumuza şu an 42 şube ve 335 çalışanımız ile devam ediyoruz. Sektörümüzün en çok şubesi olan ve en çok çalışanı olan 2’nci yatırım kuruluşuyuz. 2015 yılının sonundan itibaren çalışan sayısı bakımından %26 daralan sektörümüzde, aynı dönemde çalışan sayımızı %8 arttırarak sektöre duyduğumuz güveni gösterdiğimizi düşünüyoruz” dedi. “Gedik Yatırım olarak 2018 yılında da teknolojik altyapımız için önemli yatırımlar yaptık” diyen Topaç, sözlerini şöyle sürdürdü: “•Dijitalleşen dünyamızda, yatırımcılarımıza en iyi hizmeti dijital ortamda da vermek için gece gündüz demeden çalışıyoruz.

Bu doğrultuda 2017 yılının başında - Türkiye’nin Yeni Nesil Yatırım Platformu - Gedik Trader’ın lansmanını yapmıştık ve 3 yıl içerisinde 100 bin kullanıcıya ulaşmayı hedeflemiştik. 2018 sonu itibariyle hedefimizi geçmiş bulunmakta ve toplamda ulaştığımız 125 binin üzerindeki mevcut ve her gün bu kitleye dahil olan yüzlerce yeni kullanıcımıza en iyi ürünü sunmak için çalışmaktayız.” Sermaye piyasası arzları 2019’da da sürecek Topaç, Gedik Yatırım olarak 2018 yılında Pay Vadeli VİOP kontratlarıyla başladıkları piyasa yapıcılık işlemlerine de 2019 yılında devam edeceklerini kaydetti. “Piyasa yapıcılık kanalı ile sermaye piyasalarının gelişimine sağladığımız katkının daha da artmasını hedefliyoruz” şeklinde konuşan Topaç, “Gedik Yatırım olarak Peker GYO halka arzında 17 kurumun katıldığı arzda konsorsiyum lideri ve Trabzon Limanı arzında ise eş lider olarak yer aldık. 2019 yılı ve sonrasında şirketlerin sermaye piyasası arzlarına ilgisinin hem pay hem de borçlanma ihraçlarında artarak devam edeceğini, şirket birleşme ve satın almalarının da hızlanacağını öngörüyoruz. Gedik Yatırım olarak 2019 yılında kurumsal finansman faaliyetlerinde önde gelen kuruluşlar içinde olmayı planlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Finansmana erişimde sermaye piyasası kritik “Sermaye piyasaları, ülkemizin finansmana erişim için büyütmek zorunda olduğu en önemli kanal” yorumunu yapan Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ise “Türkiye finans sektörünün ezici ağırlığı bankacılık sektörü üzerinde. Bu yapının önümüzdeki yıllarda değişeceği bir döneme giriyoruz. Zira Türkiye’nin büyümesini sağlayacak başlıca kaynaklardan biri de sermaye piyasaları” dedi. Ayışık ayrıca küresel piyasalar konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Ayışık, “Oluşan ‘yeni normal’in ilk sonuçlarını gördüğümüz 2018 yılının ardından 2019 yılı itibariyle küresel ekonomi ve piyasalarda ‘yeni denge’ 53

arayışının ön planda olacağını görüyoruz. Bu süreç kaynaklı olarak da oynaklık ve belirsizliğin zaman zaman ön plana çıkabileceğini düşünüyoruz. Ticaret savaşı ve gelişmiş ülke merkez bankalarının normalleşme kapsamında atacağı adımlar 2019 yılının önemli gündem maddeleri olmaya devam edecek” şeklinde konuştu. Yayınladıkları Strateji Raporu’nun adeta gelenekselleştiğini de ifade eden Ayışık, “2019 Yılı Strateji Raporumuzu her zamanki özenimizle, dünya ve Türkiye ekonomilerinin nabzını tutarak kapsamlı bir şekilde hazırladık. Bizimle çalışan ya da çalışmayan tüm yatırımcılara yol göstermek ve yatırımlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak bizim için büyük bir sorumluluk” dedi. Önemli fırsatlar doğabilir Toplantıda rapora ilişkin bilgiler veren Ekonomist Erol Gürcan, Türk ekonomisinde 2019 yılı ilk yarıyılın zorlu geçmesini beklediklerini belirterek, “İlk çeyrek sonundaki yerel seçimlerin öncesi ve sonrasında ekonomi politikası bileşiminin eşgüdüm ve kararlılıkla iktisadi faaliyetteki dengelenmeyi destekleyici yönde şekillenmesi; yalnızca ekonomideki mevcut zorlukların aşılmasına yönelik önemli bir katkı vermekle kalmayıp önemli fırsatları da beraberinde getirebilir” dedi. Gürcan, “Yurtiçi iktisadi faaliyette 2018 yılının ikinci yarısı itibariyle gözlenen yavaşlama eğiliminin 2019 yılının ilk yarısında da devam etmesi oldukça güçlü bir olasılık. Mevcut temel ve öncü göstergelerin tamamına yakını ekonomik büyüme performansı üzerinde 2019 yılının ilk yarısında aşağı yönlü baskı olacağını işaret etmekte” diyerek sözlerini tamamladı. Yatırımcıya tavsiye: Seçici yatırıma gidin Hisse senetlerinin durumu konusunda değerlendirmelerde bulunan Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu ise, 2019 yılında yatırımcıların, yaptıkları yatırımlarda seçici olmaları gerektiğini dile getirdi. Akkoyunlu, “Son yıllarda üst üste yaşanan şoklar nedeniyle TL varlıklar, benzer ülke varlıklarına kıyasla iskontolu kalmaya devam etti. Ancak, uzun süredir devam eden bu


EKONOMİ iskontoyla birlikte TL varlıklara yönelik bir katalist/hikâye ihtiyacı da sürüyor. Özellikle makroekonomik göstergelerdeki dengelenme sürecinin beklentiler doğrultusunda gerçekleşmesi durumunda yılın ikinci yarısı itibariyle beklenen hikâye oluşmaya başlayabilir” şeklinde konuştu. Türkiye ekonomisi 2019 yılı büyüme tahmini %1.6 seviyesinde. Yıllık TÜFE yılın ilk yarısında yüksek kalmaya devam ederken ikinci yarısında %20 seviyesinin aşağısında dengelenmeye başlayacak. 2019 yılı sonundaki tahmini TÜFE ise %16.6. Türkiye’nin ekonomik görünümüne bakıldığında öncü büyüme göstergeleri genel olarak negatif bölgede kalmaya devam etmekle birlikte, 2018’in 4’üncü çeyreği itibariyle bir miktar dönüş görülebileceğinin işaretlerini barındırıyor. Yakın dönemde gelen dönüş sinyalleri her ne kadar sınırlı olumlu görüntü oluştursa da, güçlü bir toparlanma sinyalinden bahsetmek için erken. 2019 yılı sonunda enflasyon %16.6 olarak gerçekleşebilir Bazı sektörlere yönelik vergi indirimlerinin 2019 yılının ilk 3 aylık dönemine uzatılması, elektrik-doğalgaz fiyatlarında yapılan %10 indirim, zayıf iç talep ve çekirdek iç göstergelerdeki düşüş trendi enflasyon görünümü açısından olumlu. Asgari ücrette yapılan %26 oranındaki artış, yeni yılla birlikte yapılan vergi ayarlamaları kaynaklı artışlar, ÜFE’deki yüksek seyrin devam etmesi, gıda enflasyonundaki katılık eğilimi, yakın dönemde TL’de artan oynaklık ve 2019’un ilk yarısındaki düşük baz etkisi önemli yukarı riskler. 2019 yılında cari açığın finansman kalitesi ön planda olacak. Cari dengede en önemli aşağı yönlü risk iktisadi faaliyetteki yavaşlama. En önemli yukarı risk ise petrol fiyatlarında görülebilecek sert yükselişler. Bütçe dengesinde tasarruf tedbirleri ve mali disiplin en önemli aşağı risk görülüyor. En önemli yukarı yönlü risk ise büyümedeki yavaşlama kaynaklı vergi gelirlerinde olası düşüş ve teşvik odaklı harcamalarda beklenenden yüksek artış

ve artan borçlanma maliyetleri kaynaklı faiz giderlerinde artış. İşsizlikte teşviklerin de katkısıyla yılın ikinci yarısında toparlanma bekleniyor. Büyümedeki yavaşlama ve artan maliyetler ise işsizliğin giderilmesi konusunda risk oluşturuyor. Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku ilk bakışta 174 milyar dolar görülse de stok niteliğinde olan fiili anlamdaki (mevduat ve ticari krediler hariç) borç toplam 46 + 25 = 71 milyar dolar. 2019’daki 20 milyar dolarlık cari açık ilave edildiğinde bu rakamın aslı 91 milyar dolar. Bu rakamlar artan maliyetlere karşın borç çevriminde sorun olmayacağını gösteriyor. Küresel ekonomi Küresel ekonomideki toparlanma eğilimi 2019’da yerini dengelenmeye bırakıyor. Aşırı genişlemeci politika önlemlerinin etkisiyle gözlenen “düşük faiz-bol likidite” dönemi gerçek anlamda sona eriyor. Kademeli normalleşme adımları gözlenecek.

54

Küresel piyasalarda yıl boyunca ABD verim eğirişi, Fed’in beklenen faiz artırımlarının zamanlaması, ABD Başkanı’nın faiz artırımlarına yönelik olası tepkileri, ECB’nin faiz artırımına gidip gitmeyeceği, ECB başkanlığına kimin atanacağı gibi başlıkların izlenmesi gerekecek. 2017 ve 2018’deki güçlü büyümeden sonra 2019’da bir miktar yavaşlama görülebilir. Ancak bu yavaşlama “yavaş büyüme” anlamına gelmiyor. Büyüme performansı bu yıl da yakalanacak. 2019’da ticaret savaşı ve gelişmiş ülke merkez bankalarının normalleşme kapsamında atacakları adımlar gündemde olacak. Gelişmiş ülkelerin bulunduğu ekonomik döngü evresi 2019 yılında enflasyon tarafında yukarı yönlü hareketlerin bir miktar daha öne çıkmasını artırıyor. “Düşük faiz-bol likidite” döneminden olumlu etkilenen gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından genel ekonomi ve piyasa koşulları daha karmaşık olabilir. Normalleşme süreci küresel ekonomik ve finansal dengeleri gözetici şekilde kademeli olarak gerçekleşecek.


Şubat - Mart 2019

Dünyanın Üretebildiğinin 1,6 Katını Tüketiyoruz

D

ünyanın üretebildiğinin 1,6 katını tüketiyoruz. Bu da uygulanan kullan-at modeline dayanan ‘Doğrusal Ekonominin’ yerine, sıfır atık ve geri dönüşümü temel alan döngüsel ekonomiyi önemli kılıyor. Bu modelin, ham madde ve enerji konularında birçok avantajı beraberinde getirdiğini belirten IFAT Eurasia Proje Müdürü Namık Sarıgöl, “ Elde edilen ikinci ham madde ile ekonomiye önemli bir katkı sağlarken, dış ticaret açığımızı düşürebiliriz. Atık yönetimi projelendirmeleri ile istihdam artışına önemli bir katkı sağlayabiliriz. 2017 yılında atık sektöründe 60 bin kişiye istihdam sağlanarak 3,5 Milyar TL katkıda bulunuldu. Atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörleri için son teknoloji ürün ve hizmetlerin sergileneceği ‘IFAT Eurasia Çevre Teknolojileri’ fuarı 28 -30 Mart tarihinde İstanbul’da düzenlenecek. Organizasyon, atık yönetimi ve geri dönüşüm konusunda ülkemizde yeni açılımlar sağlayacak” dedi. Dünya nüfusu ve yaşam standartları-

nın artmasıyla tüketim de yükseliyor. Sürdürülebilir büyüme için kaynakların akılcı kullanılması gerekiyor. Bu durum ekonomik modeller konusunda da değişimler yaşamayı zorunlu kılıyor. Yeni nesil ekonomi olarak da adlandırılan ‘Döngüsel Ekonomi’ geri dönüşüm ve atık yönetimi uygulamalarını ön planda tutarak, doğal kaynakların daha az tüketimini ve ekonomik kazancı hedefliyor. Ürünlerin yüzde 80’i Ömrünün İlk Altı Ayında Atılıyor Günümüzde kullanılan doğrusal ekonomi ham maddelerden ürünlere ve ürünlerden atığa giden bir çizgi izliyor. Araştırmalara göre imalatta kullanılan ham maddelerin yüzde 90’ı ürün fabrikadan çıkmadan önce israf olurken, yapılan ürünlerin yüzde 80’i ise ilk altı ay içinde ticari ömrünü tamamlıyor.Döngüsel bir ekonomide durumun tam tersi olduğunu belirten Sarıgöl, “Kaynaklar geri dönüşüm yolu ile tekrar kullanıldığı için verim55

lilik artıyor. Ekonomiye kazandırılan her atık, çocuklarımızın gelecekte daha fazla kaynağa ve daha temiz çevreye sahip olması demek. Bunun için uzun vadeli bir stratejiye ihtiyaç var. Döngüsel model ile üretim ve tüketim alışkanlıklarımız yeniden şekillenirken, maliyetler ve çevre kirliliği azalıyor, yeni iş olanakları oluşuyor. AB bu konuda önemli adımlar atıyor. 2030 yılına kadar Avrupa’da atığın ikincil hammadde olarak yeniden kullanımı ile AB ekonomisine 600 milyar dolar katkı sağlanabileceği hesaplanıyor” ifadelerini kullandı


DOĞRU ADAYI BULMAK İÇİN BAŞARILI

BİR İŞE ALIM SÜRECİ NASIL OLMALI? İnsan kaynaklarının en çok odaklandığı konuların başında işe alım geliyor. İşe alım süreçlerinde doğru çalışanı bulmak ise şirketlerin rekabet gücünü artıran en önemli unsurlardan biri. Türkiye’nin önde gelen ölçme ve değerlendirme firmalarından Assessment Systems, yıldız adayları seçmenizi sağlayacak başarılı bir işe alım süreci için önerilerini sıraladı.

İ

şe alım süreçleri, firmaların başarılı olması için kilit noktalardan biri. Doğru adayı bulmak ise şirketlerin uzun vadede önemli kazanımlar elde etmeleri için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Assessment Systems, işe alım süreçlerini nasıl doğru yönetebileceğinize dair ipuçları veriyor.

İşe alım adımlarınızı akıllıca planlayın Zamanınızı, bütçenizi doğru yönetmek ve en uygun adayları seçmek için ilk önce iyi yapılandırılmış bir işe alım planı oluşturmanız gerekiyor. Adaylarınızın sayısı, deneyimi ve adaylarınızda ölçmek istediğiniz 56

kriterleri düşünerek bu planı oluşturabilirsiniz. Aday havuzunuzu daraltın, zamandan kazanın Aday sayınızın yüksek olduğu ve deneyimsiz/az deneyimli adaylardan oluşan gruplarda ilk önce zihinsel becerileri


Şubat - Mart 2019

için doğru veriyi size sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra role uygun bir Değerlendirme Merkezi paketi ile doğru adayı seçmeniz kolaylaşır.

ölçen Yetenek Testi, Oyun Bazlı Değerlendirme ve İngilizce Testi ile aday havuzunuzu daraltmak iyi bir yöntem olabilir. Bu sayede zaman alıcı, daha derinlemesine ölçüm yapan ve bütçesi diğerlerine göre daha yüksek olan Vaka Çalışması, Değerlendirme Merkezi gibi araçları seçilmiş bir aday grubuna uygulama şansınız olur. Yetkinlik bazlı değerlendirme işinizi kolaylaştırır Aday sayınızın az olduğu, deneyimli aday değerlendirmelerinizde ise öncelikle bir envanter uygulaması ile kişilik özellikleri ve yetkinliklerine dair ilk bilgiyi almanız ve buradaki sonuca göre Yetkinlik bazlı mülakat gerçekleştirmeniz ilk eleme

İşe alım sürecinizi dijitalleştirin Aday havuzu oluşturma, ilk mülakat, test ve envanter uygulaması gibi değerlendirme aşamalarının tek bir dijital ortamdan yürütülmesi adaylara hızlı ve modern bir işe alım deneyimi yaşatmanızı sağlar. Dijital işe alım sürecinin kuruma yaşattığı en önemli fayda ise büyük veriyi anlamlı hale getirebilmesi. Yıl içerisinde yaptığınız mülakat sayısı, adaylarınızın özellikleri, uyguladığınız değerlendirme araçlarındaki başarı düzeyleri gibi big data içerisinde yer alan birçok bilgiyi analiz edebilmek, doğru adaya hızlı ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bunun yanında işe alım stratejinizi oluştururken de büyük resmi görmenize olanak sağlıyor. Bilgi alışverişini nitelikli hale getirin Verimli bir mülakat, karşılıklı bilgi alışverişi ile mümkün. Yaklaşık 30 dakikada sizin ve adayınızın başvurulan pozisyon ile ilgili doğru ve kapsamlı cevaplar bulması ile bunu sağlayabilirsiniz. Assessment Systems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç, bilgi alışverişini nitelikli hale getirebilmek için aşağıdaki tüyolara dikkat çekiyor: 57

Hazırlık yapın: Mülakat öncesinde adayınızın envanter sonucunu inceleyin ve sizin için kritik olan ve beklediğinizden düşük olan yetkinlikleriyle ilgili yetkinlik bazlı mülakat soruları hazırlayın. İşinize yaramayacak sorular ile vakit kaybetmeyin: Pozisyon ve işle ilgisi olmayan sohbetler yerine adaydan bilgi alabileceğiniz sorulara zaman ayırın. Sohbete dönen mülakatların kontrolü elinizde tutmanız zorlaşır. Diğer taraftan, çocuk düşünüyor musunuz? gibi özel sorulardan uzak durun. Çünkü bu sorulara adayların büyük çoğunluğu diplomatik cevaplar verecektir. Diğer taraftan, bu tarz sorular şirketinizin kurumsal imajına ters düşebilir ve aday algısını negatif etkileyebilir. • Konuşma dengesine dikkat edin: Adayınıza mülakat başında pozisyon ve kurumla ilgili bilgilere ilişkin kısa bir açıklama yapmak, mülakat sonunda da soruları olup olmadığını sormak ve varsa açık şekilde cevaplamak mülakatın iki taraf için de verimli geçmesini sağlayabilir. Mülakat süresinde ise %80 adayınızın konuşmasına imkan tanıyın. • Yetkinlik bazlı soruları kullanın: Unutmayın, adayların büyük çoğunluğu mülakatlarda kendisini en olumlu halleri ile ortaya koyarlar ve kendilerini anlatırken güçlü alanlarını öne çıkartırlar. Yetkinlik bazlı mülakat soruları, adaydan doğru kanıtlar almanızı kolaylaştırır ve mülakatınızı objektif ve tahmin gücü yüksek hale getirir.


Adı:............................................................................................................................................................. Soyadı:...................................................................................................................................................... Firma Adı:................................................................................................................................................. Görevi:....................................................................................................................................................... Telefon:.................................................................................................................................................... Faks:........................................................................................................................................................... Web Adresi:.............................................................................................................................................. E-Mail Adresi:.......................................................................................................................................... Vergi Dairesi:........................................................................................................................................... Vergi No:................................................................................................................................................... Dergi Başlangıç Sayısı :.................................................................................................................... Dergi Bitiş Sayısı:.................................................................................................................................. Bize Nereden Ulaştınız? Adresi:

12 aylık abonelik: 120 TL YÖNETİM YERİ: Ekonomi Ajans Yayıncılık Paz ve Danışmalık Hizmetleri Fevzi Paşa Cad. No 2 Sarı Ap.D:6 34750 Küçük Bakkalköy – Ataşehir – İstanbul Tel: +90 (0) 216 572 60 69 Faks: +90 (0) 216 576 89 96 Gsm : 0530 263 79 50 e-posta: info@hijyenlife.com


Profile for HİJYEN LİFE

www.hijyenlife.com  

www.hijyenlife.com  

Advertisement