14 minute read

Aralık 2019

Aralık 2019

Sayı: 31 | Yıl: 3 | Ücretsizdir | 1 Aralık - 31 Aralık

fb.com/hessenhaber2016 @hessenhaber issuu.com/hessenhaber

YOLSUZLUK MU

KUMPAS MI? Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın eşi Zübeyde’ye ödenen maaş, yolsuzluk iddialarına yol açtı. İşveren konumundaki AWO ve Feldmann iddiaları kesin dille reddetti.

FRANKFURT, ağır bir yolsuzluk iddiasıyla çalkalanıyor. Belediye Başkanı Peter Feldmann’ıneşi Zübeyde Feldmann’a(33) AWO tarafından ödenen maaş tartışmalara yol açtı. Zübeyde Feldmann’ın “eşi nedeniyle bu göreve getirildiği, fazla maaş aldığı ve kendisine makam aracı tahsis edildiği” ileri sürülürken, Feldmann’ısavunanlar, başkana eşi üzerinden kumpas kurulduğunu, ortada bir skandal falan olmadığını dile getirdi. Diğer taraf ise, başkanın istifasını talep ediyor.

1000 EURO FAZLA İŞLETMESİArbeiterwohlfahrt (AWO) tarafından yapılan “Dostluk”isimli iki dilli anaokulunun müdürü olan Zübeyde Feldmann’a, öngörülen 3500 Euro yerine 4500 Euro maaş ödendiği iddia ediliyor. Zübeyde Feldmann’ınmaaş bordrosunun sızdırıldığı Alman basını, “Eylül 2015’te göreve başladı, normal koşullarda 17 yılda erişebileceği kıdeme iki yıl içinde ulaştı” diyerek, bu olayın başkana sağlanan bir imtiyazla ilgisi olabileceğini ima etti.

ZÜBEYDEFeldmann’abunun yanı sıra bir de makam aracı tahsis edildiği ortaya çıktı. Basın ve muhalefet “skandal” açıklamaları yapıp başkanın istifasını isterken, başkan, eşinin aldığı parada kendisinin bir rol oynamadığını, bunun işveren takdiri olduğunu belirtti. Zübeyde Feldmann’ın maaş bordrosunun sızdırılmasıyla ortaya atılan iddialar, Başkan Feldmannve Zübeyde Feldmann’ınişvereni AWO tarafından yalanlandı.

WİESBADEN’DEN PARA ANCAKgündemde fazladan ödenen maaşın yanı sıra, AWO Wiesbaden tarafından ödenen paralar da var. Zübeyde Feldmann’aAWO Wiesbaden tarafından da ödeme yapıldığı iddia ediliyor. Öte yandan Peter Feldmann’ında büyükşehir belediye başkanı seçilmeden önce AWO tarafından maaşa bağlandığı, ilk kez başkan seçildiği dönemde AWO’dan aylık aldığı ileri sürülüyor. Feldmann’ınkadrosunun, başkan seçildikten sonra bir başkasına verilmediği belirtildi. HESSEN HABER

“EŞİME MAAŞINI SORMADIM”

İDDİALARAbir Alman gazetesine verdiği röportaj üzerinden açıklık getirmeye çalışan Peter Feldmann, “Eşim bu göreve hakkıyla, başka adayların arasından sıyrılarak geldi” dedi. Feldmann, şöyle konuştu: “Ona ödenen maaş konusunda hiçbir etkim olmadı. Karımı küçümsüyorsunuz. Bazıları, sanki hiç tecrübesi yokken anaokulu müdürlüğüne getirilmiş gibi davranıyor. Bu yanlış. 10 yıllık bir tecrübesi var. Ben eşimin aldığı maaşını bilmem. Karım bana her ay ne kadar para kazandığının hesabını vermek zorunda değil ki.”

1 KONU 2 GÖRÜŞ

“Sıradan suçlamalarla istifa baskısı” İDDİALARI ortaya atıp basına servis edenin eski veya hala aktif bir AWO çalışanı olduğu aşikar. Bunların kuruma ve Feldmann’azarar vermek isteyen, kıskançlık içinde olan ve kin besleyen kişiler olduğu anlaşılıyor. Parti politikası yapan insan değilim. Hangi demokratik partiden olursa olsun doğru iş yapan insanlar alkışlanmalı, yanlış yapanlar eleştirilmelidir. Feldmannseçimleri yüzde 71 oy oranı gibi tarihi bir rekorla kazandı. Mart 2021’de yerel seçimler var. Feldmann bu süreçte eyaletin ilk ve tek Türkçe-Almanca anaokulunun açılması gibi önemli sosyal projelere imza attı. Eşi Türk. Zübeyde Feldmann’ınçalıştığı “Dostluk”anaokulu yöneticisi olarak AWO kurumundan ayrıcalıklı bir maaş ve hizmet almış gibi yansıtılan iddiaların arkasında bu nedenler aranmalı. Oysa Zübeyde Feldmann’ın10 yıllık meslek deneyimi var. Usülsüzlük varsa, yani savcılık tarafından belgelerle tespit edilmiş bir yolsuzluk varsa, yasal ve etik olarak tabii ki istifa etmeli. Ama dediğim gibi, bunların hepsinin kişisel ve siyasi hesaplaşma adına ortaya atılan iddialar olduğunu düşünüyorum. “İnanılmaz usulsüzlük var” BÜYÜKŞEHİRBelediye Başkanı Peter Feldmann’ınşimdilik istifa etmesini gerektirecek bir durum yok. Gereken açıklamaları yaptığı an, kendisiyle ilgili konu kapanır. Meclis, basın ve kamuoyunun sabrı tükendi. AWO ve SPD’nin sabrı sonsuz değil. Ortada inanılmaz bir usulsüzlük var. Bunun kesinlikle yolsuzluk olduğunu iddia edenler var. Tabii ki son söz yargının. Ama ben bunun kumpas olduğuna inanmıyorum. Sonuçta AWO ve SPD tabanının kendi kendisine kumpas yapmış olma ihtimali sıfır. Atila Karabörklü (Hessen Türk Toplumu Başkanı) Yankı Pürsün (FDP Hessen Milletvekili)

ALMANYA’NIN önde gelen sağlık kasalarından olan Barmer tarafından yapılan bir araştırmada, ülkede yaşayan erkek ve kadınların uyku düzeni incelendi. Araştırma sonuçlarında, kadınların, erkeklerden daha çok uykusuzluk çektiği ortaya çıktı. Kadınların yüzde 5’inin “kötü uyuyorum”diyerek şikayetçi olduğu ve uykusuzluk çektiği belirlenirken, erkeklerde bu oranın yüzde

3,3 olduğu tespit edildi. Nüfusun bütünü göz önüne alındığında ise uykusuzluk çekenlerin oranı yüzde 3,8 olarak belirlendi. Araştırmada, gençlerle yaşlıların uyku düzeni de mercek altına alındı. Yaşlıların gençlere nazaran daha kötü bir uyku düzenine sahip olup uykusuzluktan muzdarip oldukları ortaya çıktı. Uykusuzluğun, belirli meslek grupları için büyük tehlike arzettiği belirtilen

araştırmada, bu meslek grupları arasında doktorlar, toplu taşıma araçları kullanan otobüs şoförleri, vatmanlar, makinistler, güvenlik personeli, çağrı merkezi çalışanları ve genelde vardiyalı olarak çalışanlar gösterildi. Uykusuzluktan muzdarip olanların yüzde 25’i ise aynı zamanda psikolojik rahatsızlık da çekiyor. Uzmanlar, uykusuzluğun psikolojik rahatsızlıkları da tetiklediğini belirtti.

7Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

“Unutmayacağız, unutturmayacağız”

TÜRKİYECumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde Frankfurt Başkonsolosluğu’nun Frankfurt Türk Kültür Merkezi’nde düzenlediği törenle anıldı. Frankfurt Başkonsolosluğu’nun Hessen Eyaleti’nde görev yapan Türkçe öğretmenleri ile beraber organize ettiği anma törenine, bölgede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep birlikte söylenmesinin ardından yapılan konuşmalarda “Atatürk’ü unutmadık, unutturmayacağız” mesajları verildi. Öğretmen Levent Çelikgünün mana ve önemini belirten konuşmasında Atatürk’ünbaşta eğitim olmak üzere büyük bir dönüşüm yaparak Türkiye’nin modernleşme sürecini başlattığını söyledi.

ÖĞRENCİLERDEN GÖSTERİ ÖĞRETMEN Yasemin Ozan Demirci’nin sunduğu anma töreninde konuşan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, “Kurtuluş Savaşımızın başkumandanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde anmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Daha önemlisi Atatürk’ün bizlere bıraktığı değerli mirasa duyduğumuz minnettarlığı göstermek ve bu mirasım kıymetini bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla buradayız” dedi. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e büyük bir şükran borçlu olduğumuzu belirten Karartı, “Ata’mızın Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Bu eşsiz kahramanı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. Anma törenine katılan ünlü sanatçı Tamer Leventde Atatürk’ünsanata ve sanatçılara verdiği öneme dikkat çekti. Törende Türk öğrencilerin gösterisi de büyük alkış topladı. İsa DEVEÇEKEN Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. yıldönümünde düzenlenen törenle saygı ve minnetle anıldı. Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle Frankfurt Türk Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.

(Fotoğraflar: Klaus Völker)

3 boyutlu yazıcıdan çelik köprü

DARMSTADT Teknik Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, uzun bir çalışmanın ardından üç boyutlu bir yazıcıdan köprü yapmayı başardı. Bir robot kol aracılığı ile hazırlanan çelik köprü 3 metre boyunda. Üniversite tarafından yapılan açıklamada bu köprünün, dünyada üç boyutlu bir yazıcıdan çıkan ilk çelik köprü olduğu bildirildi.

MESLEKTAŞ GÖZÜYLE

İsmail TİPİ (CDU Milletvekili)

Tuğçe, o bir melek ve cennete uçan bir kelebek

HÜzÜNLÜYÜM. Bu yazıyı 28 Kasım 2019 akşamı yazmak için ekran başına geçtim. Başaramadım. Gözyaşlarıma hakim olamadım. Üç kez denedim. Olmadı. Gazetemizin baskıya girmesine birkaç saat kala yazımı yazmak için kendimde biraz olsun güç bulabiliyorum. 28 Kasım 2014 gecesi yaklaşık üç bin kişi Offenbach’ta binlerce mum ışığının aydınlattığı Sana Klinik bahçesinde, Tuğçe Albayrak’ın4. kattaki penceresi önünde hüngür hüngür ağlıyordu. O ağlayanlardan biri de bendim. Soğuk bir akşam karanlığında bir babanın pencereye yaslanıp, kızının acısını yaşarken ellerini dayadığı pencereden bahçede olup bitenleri izlediği anda binlerce insan sus pus olmuş, gözlerinden yaşlar akarak bir babanın, ananın, kardeşleri ve sevenlerinin yürek yakan acısını paylaşıyordu. Pencerede sağ eli ile cama yapışmış babanın silueti korkunç bir acının yürek yakan tablonun son fırça vuruşlarıydı sanki. O gece Tuğçe’nin23. yaş günüydü. O gece anne, baba ve kardeşler pasta yaptırmış kızlarının yanında diz çökmüş avuçlarını kavramış doğum gününü kutluyorlardı. Ve o gece aile karar vermişti: Tuğçe’nindaha fazla acı çekmemesi için beyin ölümü gerçekleştiği kesinleşince suni olarak kendini yaşamda tutan kablolar çekilecekti. Nasıl oldu bilmiyorum, ancak vedalaşmak, aileye destek vermek için odaya kısaca girdiğimde manzara beni iliklerime kadar dondurmuş, ailenin sessiz haykırışını yüreğimde hissederken kulaklarım inim inim inlemişti.

Olayın detayına girmek istemiyorum. Yine de kısaca hatırlayalım. Tuğçekız arkadaşları ile Frankfurt’ta eğlendikten sonra Offenbach Kaiserlei yakınlarındaki Mc Donald’s’ta gece vakti yemek yerken tuvaletten gelen imdat sesleri ile yerinden fırlamış, 13-14 yaşlarındaki genç kızların imdadına koşmuştu. Serseri takımı bir grup genç, imdat feryatları içinde kızları bayan tuvaletinde taciz ederken onca insan arasında Tuğçeimdada yetişmişti. Buna içerleyen 18 yaşlarındaki bir Sırp sapık, daha sonra park yerinde Tuğçeve arkadaşlarını pusuda bekleyerek sert bir yumrukla Tuğçe’yibayıltmış, bu darbe ile yere çakılan genç kız başını betona çarparak komaya girmişti. Şerefsiz saldırgan ve akıbeti hakkında tek kelime yazmak istemiyorum. Tuğçegirdiği komadan bir daha çıkamadı. Günlerce genç kızın hayatta tutunması için dualar edildi, gösteriler yapıldı. Olaya duyarsız kalan restoran hakkında protesto gösterileri düzenlendi. Ancak Tuğçebir daha uyanmadı. O güzel yüzü kadar ruhu, kalbi de güzel ve insan sevgisi ile dolu olan Tuğçebir daha gülemedi. Gözyaşları içinde kutlanan doğum gününden sonra kabloları çekilen Tuğçecennete uğurlandı. Tuğçe, Bad Soden-Salmünster’de toprağa verildiğinde yine binlerce kişi onu yalnız bırakmadı. Tuğçeşimdi sönmüş bir yanardağ olan Vogelsberg’in yamacında bir asırlık ağacın gölgesi altında nurlar içinde yatıyor. Medeni cesaretin sembolü olan Tuğçe Albayrakbaşka insanların namus ve hayatını kurtarmak için kendi yaşamını feda etti. Tuğçeyüzbinlerce insanın gönlünde ölümünün 5. yıldönümünde de yaşamaya devam ediyor. Tuğçe kız, bugün de ağlıyorum ve bugün de saygıyla önünde eğliyorum. Ben bu yaşımda da meleklere inanıyorum ve biliyorum: Sen bir melek, cennete uçan bir kelebeksin.

10 Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

GAZİANTEPLİLER, düzenlenen geceden bir hafta önce de geleneksel “tramvay turunu”gerçekleştirdi. “Tramvayda Çiğköfte Partisi” düzenlendi, tramvayın istikamet tabelasına “Gaziantep” yazıldı. Tramvayın hat numarası ise yine Gaziantep’in plaka numarası “27”olarak belirlendi. Tramvayda yoğrulan çiğköfteleri tüketen konuklar, hem yörenin türküleri eşliğinde Frankfurt’u dolaşıp eğlendi hem de

bölgeye ait leziz yemekleri yedi. Tramvay turuna Frankfurt Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran, Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Şaşmaz, AOK Hessen’den Necati Suözer, Türk toplumu ve dernek temsilcileri, Alman vatandaşları ile siyaset ve iş dünyasından 60 dolayında misafir katıldı.

Gaziantepliler 13. kez bir araya geldi

Merkezi Frankfurt’ta bulunan Gaziantep Derneği’nin “13. Frankfurt Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi” adı altında düzenlediği geceye büyük ilgi gösterildi. Gece, şenlik havasında geçti. F RANKFURTGaziantep Derneği’nin düzenlediği “Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi”13. kez gerçekleştirildi. Büyük ilgi gösterilen ve sunuculuğunu Ülkü Yiğitbaşı ile birlikte Dernek Genel Sekreteri Güzin Bakışoğlu’nunyaptığı Griesheim Saalbau’daki geceye Frankfurt Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Yücel Okuda katıldı. Oku, “Bu gecelerde düzenlenen kampanyalarla yardıma muhtaç ailelerin ve çocukların ihtiyaçlarının karşılanması bu faaliyetlere ayrı bir değer katmaktadır. Gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum”dedi. GELİRİ ÇOCUKLARA FRANKFURTGaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toyda, yurtdışında yaşayan Gaziantepliler olarak kültürü özellikle genç nesillere aktarmak istediklerini belirtti. Toy, “Bugün hepimiz Gaziantepliyiz. Hemşehrilerimizi bir araya getirerek sosyal bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz. Ama gecemiz bu kez daha da anlamlı. 13. Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi’nin tüm geliri Gaziantep’te yaşayan çocuklara bağışlanacaktır” dedi. Gaziantep’i tanıtan bir sinevizyon gösterisinin yapıldığı gecede Gaziantep’in sevilen sanatçısı Faruk Lök, pop star yarışması yıldızı Esra Sezerve Türk Sanat Müziği sanatçısı Bülent Eskimezeşsiz yorumlarıyla gönüllerde iz bıraktı. İsa DEVEÇEKEN

4. KEZ YAPILDI

İKİsaat boyunca Frankfurt’ta şehir turu atan Gaziantepli vatman Ziya Ceylankontrolündeki tramvay, Gaziantep’in semtleri Suburcu, Maarif, Galaaltı, Karagöz, Şehreküstü, Eblehan ve Tabakhane adı verilen temsili duraklardan geçti. Davetlilere Gaziantep baklavasının yanı sıra tramvayda Kemal Dağtarafından yoğrulan yaklaşık 5 kilo çiğ köfte ikram edildi. Konuklar, Selma Ateş’insöylediği Gaziantep yöresi türkülerle hoş vakit geçirdi. Tramvay turunu 4 yıldır yaptıklarını söyleyen Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy, “Amacımız buradaki Türk toplumunun iş adamlarıyla, gazetecisiyle, siyasetçisiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve dernekleriyle faaliyetler yaptığına dikkati çekmek ve Alman toplumuyla bir dostluk köprüsü oluşturmak. Bugün hepimiz Gaziantepliyiz” dedi.

YILLARCAHessen Eyaleti Gruppen Liga U19 Gençler Ligi ekibi FV Biebrich’i çalıştıran Hakan Tutkun, Darmstadt Gruppenliga’da mücadele eden Rüsselsheim Türkgücü’nün başına geçti. 4,5 yıl sonra Biebrich’ten ayrılmanın zor olduğunu, fakat yeni bir çevrede çalışmanın hem kendisine hem yeni ekibine daha faydalı olacağına inandığı için ayrıldığını vurgulayan Hakan

Tutkun, “Benimle birlikte yardımcı antrenör arkadaşım Reduan Azarkan da bıraktı. Birlikte Rüsselsheim Türkgücü’nün başarısı için çalışacağız. 15 yıldan beri antrenör olarak genç takımlarda çalıştım. Artık büyüklerde görev yapacağım. Türkgücü benim gibi hedefleri olan bir ekip. Beraberce yükselişe geçeceğimize inancım büyük”dedi. İsa DEVEÇEKEN

15 Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Türkspor Offenbach’tan

HESSEN’İN köklü Türk futbol kulüplerinden Türkspor Offenbach, Türkiye’de yaşayan ve ameliyat olması gereken Elif Özgül’eyardım eli uzattı. 1987 yılından beri amatör liglerde mücadele eden Türkspor Offenbach, oynadığı lig maçında elde ettiği gelirin tamamını Elif Özgül’ebağışladığı gibi, “Bağış Haftası” başlattı. Kampanya ile ilgili bilgi veren Kulüp Başkanı Mehmet Çavuşoğlu, “Elif Hanım, bir futbolcumuzun Türkiye’de yaşayan akrabası. Felç geçirdiğini öğrendik. Ameliyat olması lazımmış, ama özel yapılacağı için, yaklaşık 50 bin Euro’ya ihtiyaç duyuluyormuş. Oyuncumuz bizlere büyük bir kısmını toparladıklarını ve geri kalan kısmın da yavaş yavaş toparlandığı söyledi. Biz de yönetim kurulu olarak elimizi taşın altına koyup Elif teyzemizin ameliyatı için ‘Bağış Haftası’ başlattık”dedi. Bütün hafta Paypal ve banka havalesi ile olmak üzere para toplandığını kaydeden Çavuşoğlu, “Biraz açık vardı ve o haftada ev sahibi olarak maçımız vardı. Maçın bütün gelirini bağışladık” diye konuştu. Zor bir süreçten sonra kulüp yönetimini arkadaşlarıyla birlikte devraldığını belirten Başkan Çavuşoğlu, “Kulüp bu nedenle neredeyse kapanma aşamasına gelmişti. Maalesef elini taşın altına koyacak kimse çıkmayınca, kulüp kapanmasın diye 6 genç arkadaş olarak yönetimi devraldık. Yönetim Kurulu olarak önceliğimiz maddi durumumuzu düzeltip daha sonra da gençlerimizi ve futbola gönül vermiş herkesi en güzel şekilde bir çatının altında toplamak”dedi.

HESSEN HABER ÖRNEK YARdıM

Kupanın sahibi İron Rangers oldu

BORUSSİADortmund tarafından düzenlenen BVB Family Cup 2019 isimli futbol turnuvasını turnuvaya Rüsselsheim’dan katılan İron Rangers takımı kazandı. Takım, kupasını Borussia Dortmund ile Werder Bremen arasında oynanan lig maçından once eski kaleci Roman Weidenfeller’inelinden aldı. Takım, finalde oynanan beş maçta hiç mağlubiyet yüzü görmeden kupaya ulaştı. Aile kupasında ebeveynler çocuklarıyla birlikte futbol oynuyor. Kurallara gore takımda yaşı 13’ten büyük olmayan 5 kişi olmak zorunda.Kupada ikinciliği SC 1903 Weimar alırken, Essen’den katılan FC Kleinigkeit takımı üçüncü oldu. HESSEN HABER

Türk Hattersheim’dan gol yağmuru: 7-1

HESSENKreisoberliga’da mücadele eden Türk FC Hattersheim, sahasında ağırladığı SV Hofheim’i 7- 1’lik skorla mağlup ederek rakibini adeta gol yağmuruna tuttu. 18. dakikada Yasin Solakattığı şık golle gol perdesini araladı: 1-0. 29. dakikada Heron Mannave 43. dakikada Ali Taş’tangelen gollerle Türk Hattersheim ilk yarıyı 3-0 önde kapadı. Antrenör Kamil Karaşahinyönetimindeki Hattersheim, 60. dakikada Yasin Solakile skoru 4-0 yaptı. 70. dakikada Oğuz Mertfarkı beşe çıkardı. 75. dakikada sonra Alman ekibi Hofheim tek golünü buldu: 5-1. 85. dakikada Eren Yalçınattığı golle yarım düzineyi tamamladı: 6-1. Maçın skorunu 90. dakikada Abdullah Mansouribelirledi: 7-1. Haftayı üç puanla kapayan Türk Hattersheim 35 puanla 13. sıraya yükseldi. Türk ekibi 1 Aralık 2019 Pazar günü deplasmanda Germania Weilbach ile oynayacak. Karşılaşma saat 14.00’te başlayacak.  İsa DEVEÇEKEN / HATTERSHEİM

Başkonsolos Terzioğlu’na nezaket ziyareti T ÜRKİYEFutbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Erdem,Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karacave ATFF yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Almanya başta olmak üzere Avrupa’daki Türk spor kulüpleri ve çalışmaları konusu ele alındı. ATFF Genel Başkanı Levent Karaca, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada olumlu bir ziyaret yaptıklarını belirtirken, “Sayın Banu Terzioğlu çalışmaları ile kısa zamanda insanlarımızın takdirini kazandı. Bölgede Atatürk Kupası’nı halen düzenleyen bir başkonsolosluk. Bu yönden de takdir ediyoruz. Bizler de Karlsruhe’de bir eğitim merkezi açıp çocuklarımızı doğru yönlendirmek istiyoruz” dedi. Ziyarette Pforzheim FC Fatih Spor’a yapılan saldırılar da gündeme gelirken, TFF Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Erdem, “Bu saldırıları üzüntü ile karşılıyoruz, dikkatle takip ediyoruz” dedi.  İsa DEVEÇEKEN

“Uyumun anahtarı, futboldur”

ALMANYAFutbol Federasyonu Başkanı Fritz Keller, uyumu sağlayan en büyük unsurlardan birinin futbol olduğunu söyledi. Berlin Türkiyemspor’u ziyaret eden Keller, “En büyük uyum makinesi biziz, futbol” dedi. Futbolda yaşanan ırkçılığı “toplumun aynası” olarak nitelendiren Keller, bunlara hoşgörü göstermelerinin mümkün olmadığını söyledi. Kelleraynı zamanda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanile birlikte fotoğraf

çektiren Alman milli futbolcular Mesut Özilile İlkay Gündoğan’ınolayı ile ilgili çok hatalar yapıldığını belirtti. Keller, “Ama sürekli şunu da düşünmeliyiz. Biz bu genç insanların omzuna ne kadar çok sorumluluk yüklüyoruz. Bu çok fazla” dedi.