Page 1

Retro Dekorasyon Nedir? Retro kelimesi geçmişe dönüşü ifade eder. Ama retro yalnızca önceden ibaret değil, başlı başına bir tarzdır. Retro dekorasyon belli dönemlere ait eşyaların, renkli ve parlak bir biçimde kullanılmasıdır. Bir hayli hane dekorasyon çeşidi bulunmaktadır. Çağdaş, vintage, bohem, rustik gibi çeşitler kişilerin zevkine göre değişmektedir. Retro dekorasyon kişiye dinginlik verir. Kullanılan pastel tonlu renkler kişiyi yormaz. Haneye huzur ve rahatlık getirir. Retro dekorasyon son senelerde revaçtadır. Dekorasyon mağazalarında retro ürünler daha sık dikkat çekmektedir. 1950 ile 1980 seneleri arasındaki dönemlerde kullanılan eşyalar bilhassa ilgi görmektedir. Pembe, yeşil, sarı gibi canlı renklerin birbiriyle son derece uyumlu şekilde harmanlandığı bir tarzdır.

Vintage Dekorasyon ev dekorasyonun odak noktasında olan yerlerde, daha önceki model parçaların şu anki moda ile harmanlanarak kullanılmasıyla oluşur. Bu eşyaların günümüz teknolojisi ile birleştirilip evlerimizde yerini almasına vintage dekorasyon denir. Vintage tarzını evlerde uygulamak çok kolaydır. Ailenin daha önceki yaşantılarından kalma eşyalar değiştirilip hanede kullanılabilir. Çeşitli bardaklar, fincanlar, vazolar, duvar tabloları hanenize vintage hava katacak küçük parçalardır. Ayrı olarak bir takım eskici dükkanları gezilerek de vintage ürünlere erişilebilir. Retro ve vintage eşyalarda koltuk olarak patchwork koltuklar favoridir. Bunun dışında renkli parlak motifler evin her yerinde kullanılabilir. Sadelik değil eğlenceli bir şıklık hakimdir. Ahşap bir sehpanın üzerindeki daha önceki bir pikap, sehpanın altındaki plaklarla beraber evin havasını değiştirmeye yetebilir. Kafe dekorasyon şayet vintage veya retro seçenek edilecekse, masalar eskitilmiş ahşap seçenek edilir. Duvarlarda çeşitli motiflerde kullanılan tablolar ve değişik duvar kağıtları, kafeye vintage bir hava verir. Dantel de vintage dekorasyonda kullanılan ehemmiyetli bir parçadır. Masa örtülerinde veya peçetelerde de bu ayrıntı kullanılabilir. Bar dekorasyon sıklıkla ahşabın kullanıldığı bir dekorasyon biçimidir. Ehemmiyetli bir dikkat ve göz zevki gerektirir. Retro ürünler çoğunlukla bar dekorasyonunda sıklıkla kullanılır. Bisiklet ayrıntıları, duvardaki renkli tablolar, renkli bar koltukları gözde parçalardır.

Gidilen bir mekanda gözümüze çarpan şeyler garsonların ve barmenlerin alakası, müzik, içkiler ve yemeklerdir. Ama en ehemmiyetli ayrıntı mekanın dekorudur. Ne kadar ehemmiyetsiz gibi görünse de ilk göze çarpan şey göz zevkine uygun kullanılmış dekorasyon ürünleridir. Pub dekorasyon ürünleri olarak ahşap bar kullanılır. İçki dolapları ahşaptan olursa retro bir hava katılır. Bunun yanında cilt sandalye ve koltuklar da ortamın havasını değiştirebilir. Duvar dekorasyon son zamanlarda ev dekorasyonlarının en ehemmiyetli parçasıdır. Taş duvar, çiçek, geometrik desen motifleri sıkça kullanılan modeller arasında yerini almaktadır. Evine vintage ve retro bir hava katmak isteyenler, genellikle pastel ve toprak tonlarında modeller tercih etmektedir. Bir televizyon biriminin arkasına konumlanmış duvar kağıdı, evi bir hayli açıdan değiştirir. Duvarlarda kullanılan kurulmuş raflar da duvar dekorasyonunun ehemmiyetli parçalarındandır. Sade duvarlara konumlandırılmış tablolar, mekana son derece şık bir hava verir.


Retro dekorasyon nedir  

duvar dekorasyon, pub dekorasyon, Retro dekorasyon, vintage dekorasyon, kafe dekorasyon

Retro dekorasyon nedir  

duvar dekorasyon, pub dekorasyon, Retro dekorasyon, vintage dekorasyon, kafe dekorasyon

Advertisement