Page 1

HEMOROİD (BASUR)

h e m o r o i d t e d a v i s i


Hemoroid nedir? 

Barsağın son kısmına anüs denir. Burada , barsağın iç yüzünü döşeyen kadifemsi dokunun altında , çepeçevre damar yastıkçıkları bulunur. Bu toplar damar paketlerinin şişip sarkması ve kanama yapması ile hemoroidler oluşur. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir.


Hemoroid neden oluşur? Kabızlık İshal Gebelik , doğum Ayakta uzun süre kalma Masa başında uzun süre çalışma Çeşitli meslek grupları ( Şoförler ) Baharatlı , tahriş edici gıdalarla kötü beslenme alışkanlıkları 

  

  

Ailevi yatkınlık Kronik öksürük Şişmanlık Kolit , enterit , proktit gibi iltihabi barsak hastalıkları Alkol alışkanlığı Prostat büyümesi Kalp yetmezliği Karaciğer sirozu Karın içi tümörler (rahim , kalın barsak tümörleri)


Hemoroid belirtileri   

Rektal (makattan) kanama Ağrı Makatta ele gelen şişlik Akıntı , makatta ıslaklık hissi Kaşıntı


Hemoroid dereceleri

Grade I Hemoroid dışarı çıkmaz . Sadece kanama ile belirti verir.

Grade II Dışarı çıkabilir , kendiliğinden geri çekilir.

Grade III Dışarı çıktıktan sonra Ancak beklemekle veya parmakla içeri girer

Grade IV Artık devamlı dışarıdadır.


Tromboze Hemoroid 

 Genelde stresle beraber ani ortaya çıkan ağrılı bir durumdur. Dış hemoroiddir. Hemoroid damarlarına pıhtı oturması ve şişip ağrı yapması sözkonusudur. Cerrahi olarak tedavi edilmezse bir hafta içinde hemoroid delinir. Pıhtılı kan boşalır ve hasta rahatlar.


TEŞHİS

Aksi ispat edilene kadar her türlü anorektal kanamanın kanser belirtisi olabileceği düşünülmelidir.


Teşhis için mutlaka hekime başvurun ! Anorektal bölgede ortaya çıkan çok sayıda hastalık benzer belirtilere sahip olduğundan hastalığın tanınıp , erken ve doğru tedavinin yapılabilmesi için hekime başvurmak şarttır. Anorektal şikayetleri olan kişiler değişik nedenlerle hekime başvurmakta çekingen davranmakta , eczane ya da aktarlardan aldıkları “hemoroid “hemoroid”” ilaçlarıyla durumu geçiştirmektedirler.


Tedavi Yöntemleri 

 

Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi her tür hemoroitte tedavinin olmazsa olmaz kısmıdır Sebze--meyve tüketimi arttırılmalıdır. Sebze Sebze ve meyveler barsaklarımıza bol posa bırakır. Bu da su çekerek gaitayı yumuşatır ve barsak hareketlerini arttırır.


Doğru beslenme=Hemoroidsiz yaşam 

 

Kepek ekmeği ve kepekli un mamülleri tercih edilmeli. Günde en az 88-10 bardak su içilmeli. Meşrubat ve çayların suyun yerini tutmadığı unutulmamalı.


Barsak alışkanlıklarının düzenlenmesi Her gün aynı saatte mümkünse sabahları tuvalete gitme alışkanlığı kazanılmalıdır. Ertelemeler kabızlık gelişmesine katkıda bulunur. Stres , yoğun iş temposu , düzensiz yaşam barsak düzeninizi bozarak kabızlığa neden olur. Egzersiz de barsak tembelliğinin önlenmesinde son derece yararlıdır.


İlaç Tedavisi 

Bazı krem ve fitillerle, ağızdan alınan ilaçlar ile hemoroid damarlarının toparlanması sağlanır. Ancak bu sadece başlangıç halindeki hemoroidlere etkilidir


Skleroterapi 

Kılcal iğneler ile hemoroide enjekte edilen özel ilaç hemoroidleri küçültebilir. 1. ve 2. derece hemoroidlere etkilidir.


Band LigasyonHemoroid köküne band yerleştirerek boğma usulüyle kurutma 2.derece hemoroidlerde daha iyi sonuç verir.


Infrared Koagülasyon 

Laser diye de bilinir Işınla kurutma 1 ve 2. derece hemoroidlerde uygundur. 3. derecede faydası sınırlıdır.


Cerrahi TedaviAmeliyatla hemorodi tamamen alma 3 ve 4 .derece hemoroidlerde en etkili ve seรงilmesi gereken tedavidir.


Longo Yöntemi (Stapler Hemoroidektomi) 

Tek kullanımlık özel bir aletle çepeçevre hemoroidler çıkarılıp , barsak dikilir. Pahalı bir yöntem olup henüz yaygınlaşmamıştır.


ND YAG Laser 

Maliyeti yüksek , başarısı diğer yöntemlere göre fevkalade bir üstünlük göstermediği için yaygınlaşmamıştır. Kanamanın az olması , daha çabuk iyileşme , daha az ağrı gibi avantajları vardır. Pahalı olması , ekibin özel gözlüklerle korunması gerekliliği ve barsak delinmesi riski ise dezavantajlarıdır.


Hemoroidden korunmak için önlemler 

  

Çok su içiniz: Gün de en az 1.5 ila 2 litre. Dengeli besleniniz: Lif, tahıl, kepek ekmeği, meyva ve sebze açısından zengin gıdalar alınız. Jimnastik, yürüme ve yüzme gibi düzenli egzersizler yapınız. Uzun süre hareketsiz oturmak veya ayakta durmaktan sakınınız. Tuvalete, her gün belirli bir saatte gidiniz, ( örneğin uyandığınızda bir bardak su , süt ya da bal şerbeti içtikten sonra ) Dışkılama sırasında fazla ıkınmaktan , tuvalette uzun süre beklemekten sakınınız. Alkol , acı , baharatlı gıdalardan kaçınınız . Çay , kahveden uzaklaşınız. Ağır yükleri taşımaktan kaçınmaya çalışınız. Dar giysiler giymekten kaçınınız.


Hemoroidle karışan durumlar

Perianal abse Condyloma Akküminata


Hemoroid ile ilgili detayl覺 bilgi i癟in; http://hemoroidtedavi.gen.tr

Hemoroid Basur  

http://hemoroidtedavi.gen.tr/