The Art Fair Kunst for alle - 20 års jubilæum

Page 1

A1

Kunstner Kunstnernavn Webadresser

The Art Fair Kunst for alle

®

Ridehuset, Aarhus 20 ÅRS JUBILÆUM


Standoversigt nødudgang ud

15

16

17

18

20

14 39 13 12

38

41

37

42

36

43

35

24

44

34

25

45

33

26

46

32

27

47

31

28

48

30

29

22

nødudgang nødudgang

8

nødudgang

23

ud

9

40

ud

10

21

ud

11

19

7 6 5 4 3 2 Café 1

Ridehuset – Hovedindgang nødudgang


Udstillernavne

1-2

Casper Eliasen

27

Christina Julsgaard

3

Rasa Dzimidaviciute Olesen

28

Merete Meier

3

Konstancija Dzimidaviciene

29

Bjørn Agertved

4

Lisbeth Lunda

30

INGERLISE VIKNE IV

5

Katja Dahl

31

Astrid Specht Seeberg

6

Hans Felthaus

32

Benny Rytter

7

Liz Berry

33

Lars Kristian Hansen

8

Jette Reinert

34

Galleri Juul

9

Trine Panum

35

Annette Nordentoft

10

Frederikke Warrer

36

Suse Hartung

11

Peter Eichen

37

Marlene Sofia Kjær

12

Anja Moos Wagner

38

Ole Hedeager

13

Claus Brøndum

39

Marianne Lydom Schultz

14-15

Naja Duarte

40

Poul Kidmose

16

Jeanette Elmelund

40

Marianne Stenberg

17

Helle Blom

41

Annette Torrild

18

Sanne Bruhn

42

Ulla Severinsen

19-20

Anette Tjærby

43-44

Galleri A

21

Søren Wullum

45

Martin Mølgaard

22

Martin Pop

46

Mette Nørregaard

23

Robert Røssell

47

Diana Blüthgen

24-25

Galleri Det er kunsten

48

Sidsel Brix

26

Morten Bøgh Andersen


Tilbageblik igennem de seneste 20 år


20 års jubilæumsmesse THE ART FAIR KUNST FOR ALLE 2022 RIDEHUSET, AARHUS

I år fejres der 20-års jubilæum når dørene slåes op til THE ART FAIR KUNST FOR ALLE i Ridehuset Aarhus. Der vil være både kendte kunstnere og 16 helt nye kunstnernavne i kunst for alles regi i Aarhus, at stifte bekendtskab med. Som noget nyt, vil også to gallerier præsentere deres kunstnere på dette års messe. Arrangør Charlotte Jensen glæder sig meget til at byde velkommen indenfor til et varieret og spændende kunstprogram og er stolt af denne gang, at kunne afholde messens 20-års jubilæum. Ligesom de forrige år er det personlige møde mellem de 55 deltagende kunstnere og publikum i centrum, når de fire intense kunstdage i Ridehusets unikke og hyggelige atmosfære løber af stablen. De to galleriers dobbeltstande med udvalgte kunstnere bliver helt sikkert også en rigtig god oplevelse for de besøgende. Rigtig mange køber kunst til både virksomheder og egne hjem på disse messer og netop fordi udvalget er så mangfoldigt er der mulighed for at alle kan finde præcis det, de synes er interessant kunst. Smukke værker, provokerende værker, tankevækkende, nyskabende eller humoristiske værker. Der er virkelig tale om kunst for alle, i den forstand at messen i sine 20 år altid har stået for bredde og mangfoldighed i kunstneriske oplevelser. De medier, kunstnerne udtrykker sig i spænder fra maleri, foto, keramik bronze og glas m.m. Således byder messeweekenden på nutidskunst i mange stilarter. Gå på opdagelse efter figurative former i både farverige og afdæmpede maleri-universer eller nyd abstrakte og ekspressive udtryk i de kunstneriske udtryk på messen. Hør kunstnerne fortælle, hvordan maleriet eller skulpturen er skabt, og om hvilke tanker der ligger bag. Der er mulighed for at tage en kunstpause i caféen. Borgmester Jacob Bundsgaard holder åbningstalen torsdag den 07.04.22 kl.17.00

www.kunstforalle.dk


Casper Eliasen

01

www.caspereliasen.dk


Casper Eliasen

02

www.caspereliasen.dk


03

Rasa Dzimidaviciute Olesen www.litterasa.dk


03

Konstancija Dzimidaviciene Facebook: konstancija.dzimidaviciene


04

Lisbeth Lunda www.lunda.dk #gallerilunda


05

Katja Dahl www.katjadahl.dk


06

Hans Felthaus www.felthaus.dk


07

Liz Berry Østergaard www.berry.dk


08

Jette Reinert www.reinert.dk


09

Galleri Trine Panum www.trinepanum.dk


10

Frederikke Warrer www.frederikkewarrer.com


11

Peter Eichen www.petereichen.dk


12

Anja Moos Wagner www.moosartwork.com


13

Claus Brøndum www.claus-brondum.dk


14

Naja Duarte www.najaduarte.dk


15

Naja Duarte www.najaduarte.dk


16

Jeanette Elmelund www.elmelund-art.dk


17

Helle Blom www.helleblom.com


KLASSISKE COCKTAILS READY TO DRINK

+45 2266 4040 - kontakt@originaltender.dk - www.originaltender.dk


18

Sanne Bruhn www.sannebruhn.dk


19

Anette Tjærby www.tjaerby.dk


20

Anette Tjærby www.tjaerby.dk


21

Søren Wullum www.wullum.dk


22

Martin Pop www.martinpop.dk


KLASSISKE COCKTAILS READY TO DRINK

er! d e h Ny

+45 2266 4040 - kontakt@originaltender.dk - www.originaltender.dk


23

Robert Røssell www.robertrossell.dk


24

DET ER KUNSTEN www.deterkunsten.dk Kunstner Anne Charlotte Tiedemann


25

DET ER KUNSTEN www.deterkunsten.dk Kunstner Noah Norrid


26

Morten Bøgh Andersen Instagram: mortenboghandersen


27

Christina Julsgaard www.christinajulsgaard.dk


28

Merete Meier www.meretemeier.dk


29

Bjørn Agertved www.agertved.dk


30

INGERLISE VIKNE IV www.galleriv58.dk www.vikne.com www.instagram.com/ingerlisevikne


31

Astrid Specht Seeberg www.astridspechtseeberg.com


32

Benny Rytter www.bennyrytter.com


33

Lars Kristian Hansen www.larskhansen.dk


34

Galleri Juul www.juulmalerier.dk


35

Annette Nordentoft www.annettenordentoft.dk


36

Suse Hartung www.susehartung.com


37

Marlene Sofia Kiær www.marlenesofia.com


38

Ole Hedeager www.unik-krea.com


39

Marianne Lydom Schultz www.mariannelydom.dk


40

Marianne Stenberg www.mariannestenberg.dk


40

Poul Kidmose www.pkidmose.dk


41

Annette Torrild www.atorrild.dk


42

Ulla Severinsen www.ullasart.dk


43

GALLERI A www.galleri-a.nu


44

GALLERI A www.galleri-a.nu


45

Martin Mølgaard www.mjernkugler.dk


46

Mette Nørregaard www.mettenorregaard.dk


47

Diana Blüthgen www.diana-b.dk


48

Sidsel Brix www.sidselbrix.dk


På gensyn...

The Art Fair Kunst for alle Lokomotivværkstedet, KBH 30.09-02.10 2022

Ønsker du at udstille? Upload din ansøgning på www.kunstforalle.dk