Page 1


frombork

Fromborkaa 2598 mieszkańców – mapa okładkowa c1 – WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Senne miasteczko, położone na północ od ujścia Wisły nad Zalewem Wiślanym, ma pełne prawo, by ubiegać się o pożądany przez wiele miejscowości tytuł „miasta Kopernika”. Tutaj właśnie genialny astronom spędził większą część życia i prowadził najważniejsze badania. Mieszkał we Fromborku od 1509 r. do śmierci w 1543 r. Dawny Frauenburg (miasto Matki Bożej) długo pełnił rolę stolicy diecezji warmińskiej. Dziś nadal górują nad nim obronne mury pięknej katedry, położonej malowniczo na stromej skarpie wznoszącej się nad miastem i morzem, z której przy dobrej pogodzie można dojrzeć nawet brzegi „świętej matki Rosji”. Kopernik był przez 30 lat kanonikiem fromborskiej kapituły i dlatego też został pochowany w katedrze. Ñ Położenie – 94 km na wschód od Gdańska i 32 km na północny wschód od Elbląga. Y Zobacz koniecznie – Panoramę rozciągającą się z dawnej dzwonnicy katedralnej. > Organizacja czasu – Na poznanie najważniejszych atrakcji miasteczka wystarczą 2–3 godz. Uwaga: w niedziele i poniedziałki niektóre z muzeów są zamknięte.

Informacje wstępne Pierwotnie kościół katedralny diecezji warmińskiej znajdował się w Braniewie. Siedziba diecezji była tam jednak zbyt zagrożona najazdami pruskimi i pod koniec XIII w. przeniesiono ją do Fromborka, biskupi natomiast obrali sobie na rezydencję Lidzbark Warmiński. Frombork przez długie lata uzależniony był od Braniewa. Starania miasta o stworzenie własnego prawdziwego morskiego portu handlowego za każdym razem niweczyły zgodnie Braniewo i Elbląg. Pozbawiony murów Frombork był wielokrotnie plądrowany, m.in. przez Szwedów w 1626 r. Oficjalną siedzibą biskupów warmińskich stał się po przyłączeniu do Prus (1772) w 1837 i pełnił tę funkcję do 1945 r.

Spacer

© iStockphoto.com / Akivi

W jedynej ocalałej ze zniszczeń II wojny światowej części miasta (zrównanego z ziemią w blisko 80%), czyli na wzgórzu katedralnym, znajdują się najważniejsze zabytki Fromborka. Z dolnego miasta prowadzą na nie schody, obchodzące od lewej strony mury. Wkraczamy na dziedziniec od południowej strony przez bramę główną. Wstęp na dziedziniec jest wolny, ale opłata obowiązuje już we wszystkich budynkach (również w katedrze). Nad dolnym miastem góruje wieża z XIV–XVI w., przylegająca do biura informacji turystycznej i przypominająca donżon. Nie bez przyczyny jest nazywana Wieżą Wodną: w 1571 r. wyposażono ją w system zasilający wzgórze katedralne w wodę płynącą dębowymi rurami. Dziś na jej kondygnacjach przycupnęły stoliki kawiarni

Pomnik Kopernika we Fromborku 235


warmia, mazury i podlasie o wyjątkowej atmosferze, przy których można przysiąść na chwilę w drodze na taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama miasta (otwarty V–IX: 8.30–20.30; X–IV: 9.00–16.00 - 3  zł). Wśród zabudowy zwraca uwagę przypalony dach przysadzistego, nieużytkowanego dziś kościoła św. Mikołaja, jednego z nielicznych ocalałych zabytków w dolnym mieście.

Wzgórze katedralneaaa Informacje w muzeum przy katedrze - ul. Katedralna 8 - t 55 243 72 18 - www.frombork. art.pl - otwarte 9.00–16.00.

Katedraaa

Otwarta pn.–sb. 9.30–17.00 - 4 zł. Budowla, wzniesiona w latach 1329–88 na szczycie stromego wzgórza, w miejscu, gdzie w 1280 r. postawiono pierwszy drewniany kościół, wyróżnia się spośród innych świątyń tego typu otaczającymi ją murami. Warto najpierw obejść ją dookoła, aby przyjrzeć się dostawionym do gotyckiego korpusu kaplicom św. Jerzego (XV w.) i Zbawiciela (1732–35). Nie sposób nie zatrzymać się przed dekoracyjną fasadą zachodnią, flankowaną w narożach dwoma ośmiobocznymi wieżyczkami. Z kruchty do nawy prowadzi kamienny portal ozdobiony girlandą rzeźbionych postaci. Szereg postaci widnieje również wzdłuż żeber sklepienia. Wnętrze kryte jest sklepieniem gwiaździstym z przewodnim żebrem. Na wystrój składa się dwadzieścia barokowych ołtarzy, 101 płyt nagrobnych (głównie biskupów i kanoników warmińskich) i dziewiętnaście epitafiów. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na tablicę wmurowaną w XVIII w. w pierwszy filar nawy po prawej stronie prezbiterium, czczącą pamięć Kopernika. Doczesne szczątki wielkiego człowieka spoczywały pod posadzką kościoła; ostatnio znaleziono w katedrze szkielet, który może należeć do wybitnego astronoma. Wzrok przykuwa siedem zawieszonych pod sklepieniem prezbiterium pomarańczowych kapeluszy: to imitacje nakryć głowy biskupów warmińskich, którzy zostali kardynałami. Tiara papieska w głębi przypomina o Enei Silviu Piccolominim, którego przy wsparciu polskiego króla wyniesiono do godności papieskiej pod imieniem Piusa II. Późnobarokowy ołtarz główny z czarnego marmuru zastąpił w 1752 r. wspaniały późnogotycki poliptyk (1504), przeniesiony do lewej nawy. Warto również zwrócić uwagę na barokową ambonę (1785) i wielki prospekt organowy (1684) słynący ze znakomitej jakości dźwięku. Doskonała akustyka katedry sprawia, że odbywające się tu koncerty organowe stanowią niezapomniane, głębokie przeżycie (VI–VIII: nd.). W głębi prawej nawy bocznej trudno minąć obojętnie barokową kaplicę Zbawiciela, do której dostępu broni wielka kuta krata, obramowana iluzjonistycznymi polichromiami. Po obu stronach bocznego wejścia wiszą dwa interesujące obrazy, przedstawiające św. Antoniego z Padwy oraz procesję Bożego Ciała.

Muzeum Kopernikaa

Otwarte wt.–nd. 9.00–16.00 - 4 zł. Muzeum zajmuje dawny gotycki pałac biskupi, przebudowany w czasach baroku. Głównym tematem zbiorów jest... Mikołaj Kopernik (1473–1543). Na parterze znajduje się ekspozycja znalezisk archeologicznych i fragmentów katedralnych witraży z przełomu XIX i XX w. Na pierwszym piętrze możemy zwiedzić salę poświęconą w całości wybitnemu mieszkańcowi Fromborka. Inspirując się słynnym portretem ukazującym astronoma z półprofilu, wielu artystów przedstawiło Kopernika w bardzo różnych stylach i wszelkich możliwych technikach, traktując go niczym męski odpowiednik Mony Lisy. Kopernik był przez 30 lat kanonikiem kapituły warmińskiej i realizował dla niej wiele różnych misji, o czym przypomina ekspozycja. Był autorem dzieła o reformie monetarnej i – przede wszystkim – rozprawy De revolutionibus orbium caelestium, wydanej w Norymberdze. Legenda głosi, że pierwszy wydrukowany egzemplarz słynnej księgi Kopernik zdołał ujrzeć, spoczywając na łożu śmierci, tuż przed odejściem z tego świata. W 1510 r. zlecono mu sporządzenie mapy regionu – jej kopie wystawione w muzeum pozwalają lepiej zrozumieć skomplikowane dzieje Warmii, ujętej w kleszcze Księstwa Pruskiego. Na drugim piętrze znajduje się galeria dzieł współczesnych artystów z różnych państw, będących wariacjami na temat heliocentryzmu. W ostatniej sali zobaczymy zbiór lunet i teleskopów.

Wieża Radziejowskiego

Otwarta codz. 9.30–17.00 - 5 zł. Taras widokowy słynący ze wspaniałej panoramy wieńczy gotycką dzwonnicę w południowo-zachodnim narożniku murów wzgórza na wysokości 70 m n.p.m. Zawieszone w połowie wysokości wieży wahadło Foucaulta udowadnia ruch obrotowy Ziemi. 236


frombork Spiralne schody prowadzą na krużganek znajdujący się na wysokości barokowego hełmu, z którego rozciąga się wspaniały widokaaa na Zalew Wiślany. Przy dobrej pogodzie można nawet dojrzeć zarysy rosyjskiego już Kaliningradu. W mieszczącym się w podziemiach planetarium sześć razy dziennie odbywają się pokazy (8 zł).

Wieża Kopernika

Otwarta pn.–sb. 9.00–17.00 - 3 zł. Wzniesiona przed rokiem 1400, wielokrotnie niszczona i odbudowywana (po raz ostatni w 1965 r.) kwadratowa wieża jest najstarszą częścią fortyfikacji. Znajdowały się w niej prawdopodobnie gabinet pracy (niektórzy niesłusznie twierdzą, że mieszkanie) i obserwatorium astronoma. Zrekonstruowany gabinet renesansowego uczonego nie stanowi szczególnej atrakcji, więc jeśli nie mamy czasu, możemy pominąć jego zwiedzanie.

Szpital św. Ducha i kaplica św. Annya

Ul. Stara (wychodzimy główną bramą, skręcamy w lewo i idziemy dalej prosto) - otwarty V–VIII: wt.–sb. 10.00–18.00; IX–IV: wt.–sb. 9.00–16.00 - 4 zł. W niedawno odrestaurowanym budynku średniowiecznego szpitala z końca XIV w., wzniesionego już poza murami wzgórza katedralnego, znajduje się nieduży dział muzeum poświęcony historii medycyny. Tuż za wejściem zobaczymy ładną posadzkę, a dalej resztki systemu ogrzewania i kanalizacji. Największym atutem muzeum są jednak polichromie zachowane na ścianach prezbiterium kaplicy. Na naiwnie przedstawionej scenie Sądu Ostatecznego, której fragmenty przypominają szkice wykonane ołówkiem, gromada małych diabełków wydziera sobie dusze biednych potępieńców.

Frombork – informacje praktyczne Kod pocztowy – 14-530.

Przydatne adresy Internet – W restauracji Akcent goście mogą skorzystać z dwóch komputerów z dostępem do internetu (ul. Rybacka 4).

Informacja Turystyczna Biuro Informacji Turystycznej „Globus” – ul. Elbląska 2 (u stóp wieży ciśnień, w dolnym mieście) - t 55 243 75 00 - faks 55 243 73 54 globus.frombork@poczta.fm - otwarte V–IX: 8.30–20.30; X–IV: 9.00–16.00. Miejsce to przypomina raczej księgarnię niż biuro informacji turystycznej, ale skądinąd jest naprawdę dobrze zaopatrzone w różnorodne publikacje. Wynajem rowerów.

Transport Najłatwiej dojechać do Fromborka autobusem lub pociągiem z Elbląga. Nieco rzadsze kursy łączą miasto z Lidzbarkiem Warmińskim.

Noclegi Warto poszukać kwater prywatnych, wypatrując tabliczek lub korzystając ze strony www.frombork.pl. Szkolne Schronisko Młodzieżowe Copernicus – ul. Braniewska 11 - t 55 243 71 93 - faks 55 243 72 15 - 9 pok. 1–14-osobowych 25–32 zł/os. - : 6,25 zł. To nowe schronisko młodzieżowe powstało w jednym z budynków Domu Dziecka, naprzeciw cmentarza. Dysponuje 52 łóżkami i oferuje pełne wyżywienie. Wbudynku znajduje się także dobrze wyposażona. kuchnia 

Dom Familijny Rheticus – ul. Kopernika 10 t/faks 55 243 78 00 - www.domfamilijny.pl - 9 apart. (1-, 2- i 3-pokojowych) 192 zł, pok. 110 zł - : 7 zł - õ. Surowy budynek przypomina z zewnątrz... dworzec kolejowy na prowincji. Wewnątrz jest jednak znacznie przyjemniej, niż można by sądzić (na parterze znajduje się też piękna kwiaciarnia). Przytulny pensjonat rodzinny, noszący imię jedynego ucznia Kopernika, dysponuje przestronnymi, wysokimi pokojami – każdy ma własną kuchnię − oraz dwuosobowymi pokojami w nowym budynku otwartym w 2007 r. Hotel Kopernik – ul. Kościelna 2 t 55 243 72 85 - t/faks 55 243 73 00 www.hotelkopernik.com.pl - 37 pok. 170 zł (w sezonie),130 zł ( poza sezonem) - : 30 zł õ. Długi żółtoczerwony korytarz łączy szereg pokojów o standardowym wystroju, wielkich balkonach, z widokiem na katedrę. W hotelu znajduje się restauracja. Zniżki poza sezonem.

Restauracje Trudno mieć kłopot z wyborem restauracji. Za wieżą ciśnień znajdziemy wiele tawern specjalizujących się w potrawach z ryb – można w nich zjeść szybki posiłek. Jedna z nich jest filią restauracji Akcent. Restauracja Akcent – ul. Rybacka 4 t 55 243 72 75. Znajduje się z boku placu. Przyjemniejszy od pełnej zapachów kuchennych sali jest bardziej elegancki ogródek. Jedyną alternatywę dla tych lokali stanowi restauracja w wyżej wspomnianym hotelu Kopernik.

237


śląsk

Beskid Żywiecki MAPA OKŁADKOWA c4– województwo śląskie

Beskid Żywiecki jest najwyższą grupą górską polskich Beskidów, a jednocześnie trzecim co do wysokości masywem w całych Karpatach Zachodnich. Tutaj wznoszą się szczyty Babiej Góry (zob. Babiogórski Park Narodowy, s. 345) i Pilska, które jako jedyne w Beskidach Zachodnich wyrastają ponad górną granicę lasu. Jest to pasmo bardzo zróżnicowane i rozległe, a odległość pomiędzy skrajnymi punktami jego obszaru przekracza 60 km. To także jeden z najładniejszych regionów górskich w Polsce i jednocześnie idealny teren do odbywania wędrówek. Ziemia żywiecka, przez wieki kojarzona z Małopolską, leży obecnie w granicach województwa śląskiego i jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie rejonów w kraju, przyciągającym nieskażoną górską przyrodą, ciekawymi trasami turystycznymi i licznymi ośrodkami narciarskimi. Ñ Położenie – Pasmo rozciąga się na granicy województwa śląskiego i małopolskiego Y Zobacz koniecznie – Zamek Hasburgów w Żywcu. > Organizacja czasu – Miłośnicy wędrówek po górach lub narciarstwa zatrzymują się tu zwykle na dłuższy wypoczynek; na wycieczkę po okolicach warto przeznaczyć jeden dzień.

Żywiec

Jacek Wójcik

Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie Żywca pochodzą z VI w. p.n.e., odkryto je na wznoszącym się nad miastem wzgórzem Grojec. Nieco później, w czasach rzymskich, istniało tu prawdopodobnie jedno z najbardziej wysuniętych na północ grodzisk kultury puchowskiej. Najwcześniejsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z roku 1327 – Żywiec już wówczas był określany jako oppidum (miasto). W 2. poł. XV w. za panowania Kazimierza Jagiellończyka ziemia żywiecka stała się własnością królewską. Po 1474 r. król podarował ją Piotrowi Komorowskiemu. Miasto pozostawało w rękach rodu do XVII w., a następnie zostało oddane królowej Konstancji, żonie Zygmunta III Wazy, ponownie stając się królewszczyzną. W czasach potopu szwedzkiego dwukrotnie na tych terenach przebywał Jan Kazimierz. Po ucieczce króla na Śląsk, pomimo dzielnej obrony miasta przez jego mieszkańców, Żywiec został zdobyty i częściowo spalony przez Szwedów. Od końca XVIII w. Żywiecczyzna należała do rodziny Wielopolskich, a w połowie XIX w. przeszła we władanie Habsburgów. To właśnie żywieccy Habsburgowie, spokrewnieni z panującą rodziną cesarską, położyli wielkie zasługi dla rozwoju miasta, przyczyniając się m.in. do budowy słynnego do dziś browaru.

Żywiecki rynek 398


beskid żywiecki Tajemnica smaku warzonego tu piwa kryje się ponoć w używanej do jego produkcji źródlanej wodzie wydobywanej spod Skrzycznego, naprawdę jednak woda do żywieckiego browaru pobierana jest z ujęcia w potoku Leśna.

Rynek

Centralny punkt miasta stanowi rynek zabudowany niewysokimi kamieniczkami, w które wkomponowany jest XIX-wieczny ratusz w stylu mauretańskim. Na rogu rynku i ulicy Kościuszki stoi pochodząca z XVIII w. kamienna dzwonnica, kryta namiotowym dachem. Tuż za nią położony jest kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, obecnie pełniący funkcję konkatedry diecezji bielsko-żywieckiej. Świątynia pochodzi z 1. poł. XV w., ale była potem wielokrotnie przebudowywana – jej obecna barokowa bryła pochodzi z czasów przebudowy po pożarze w 1711 r. Najcenniejszymi zabytkami wystroju kościoła są późnogotycka drewniana płaskorzeźba przedstawiająca Zaśnięcie Matki Boskiej, gotyckie rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego oraz pochodzący z początku XVIII w. drewniany ołtarz główny. Wzniesiona w XVI w. wieża katedry ma wysokość 45 m. Najstarszą świątynią w mieście jest XIV-wieczny gotycki kościół pw. Świętego Krzyża (ul. Świętokrzyska), przebudowany w XVII w. w stylu barokowym. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium znajdują się drewniane polichromowane rzeźby przedstawiające Chrystusa na krzyżu i wiszących po jego bokach łotrów. Na placu kościelnym stoi kamienny średniowieczny krzyż pokutny – pozostałość cmentarza, na którym chowane były osoby skazane na karę śmierci.

Zamek Habsburgów

ul. Zamkowa 2 - t 33 861 21 24 - www.muzeum-zywiec.pl - otwarty pn.–pt. 9.00–16.00, sb. i nd. 10.00–16.00 - 10 zł. Nieopodal rynku wznosi się zamek – jeden z największych zabytków Żywca i jego główna atrakcja turystyczna. Składa się z dwóch budynków, z których starszy (tzw. Stary Zamek) pochodzi z XVI w. i posiada piękny renesansowy dziedziniec, przypominający w miniaturze arkadowy dziedziniec Zamku Wawelskiego. We wnętrzach tej części zamku eksponowane są zbiory Muzeum Miejskiego w Żywcu. W drugiej części kompleksu – klasycystycznym budynku, zwanym Nowym Zamkiem – mieści się szkoła rolniczo-leśna; niektóre sale (np. lustrzana sala balowa) pełnią funkcje reprezentacyjne. Zamek otacza piękny i zadbany park w stylu angielskim – kto nie ma ochoty na spacer, może wynająć bryczkę lub kucyka i przejechać się jego alejkami. W centralnej części parku stoi XVIII-wieczny Domek chiński.

Browar

W południowej części miasta położony jest najsłynniejszy zakład przemysłowy Żywca. Kilkanaście lat po założeniu zakładów (1856), należał on do najlepszych w Galicji. Produkowano tu i eksportowano piwo m.in. Cesarskie i Markowe. Otwarte z okazji 150-lecia browaru muzeum (ul. Browarna 88 - t / faks 33 861 96 27 www.muzeumbrowaru.pl - zwiedzanie tylko po wcześniejszej rezerwacji - 19 zł). gromadzi eksponaty obrazujące wieloletnią historię browarnictwa oraz zakładu w Żywcu. Każda z kilkunastu sal ma inny klimat i przenosi zwiedzających w kolejne epoki działalności żywieckiego zakładu. Wizytę rozpoczynamy w Sali Trzech Żywiołów ze składnikami niezbędnymi do produkcji piwa. Kolejne sale obrazują metody warzenia piwa, a w karczmie panuje iście galicyjska atmosfera.

Grojec (612 m n.p.m.)

Nad miastem góruje wzgórze, na którego szczyt prowadzi biegnący z rynku żółty szlak. Warto się wybrać na tę wycieczkę – widok z Grojca jest naprawdę piękny i rozległy, obejmuje większość Beskidu Śląskiego z Baranią Górą i Skrzycznem, sięgając aż po Babią Górę. Zimą na stokach działają dwa wyciągi narciarskie.

Okolice Żywca Węgierska Górka

Jedziemy 12 km na południowy zachód od Żywca. Tuż przed II wojną światową w rejonie zbudowano cztery forty: Waligóra, Włóczęga, Wędrowiec i Wąwóz. We wrześniu 1939 r. kompania forteczna pod dowództwem Tadeusza Semika stoczyła tu bohaterską walkę z 7 Bawarską Dywizją Piechoty. Wydarzenia te przeszły do historii jako bitwa o Węgierską Górkę. Dziś można zwiedzać fort Wędrowiec, znajdujący się blisko centrum, przy drodze do Żabnicy. Zorganizowano tu niewielką ekspozycję historyczną (ul. Zielona 42 - t 33 864 21 87 otwarta VI–IX: wt.–pt. 10.00–17.00, sb. i nd. 10.00–15.00; X–V: po wcześniejszym uzgodnieniu - 2 zł). Pozostałe forty są niezagospodarowane. Fort Wąwóz znajduje się na zboczu Bukowiny (510 m n.p.m.), po drugiej stronie drogi prowadzącej do 399


śląsk Żabnicy; Waligóra i Włóczęga – na lewym brzegu Soły, naprzeciw ujścia potoku Żabnica, na stokach Glinnego.

Milówka

Jedziemy 18 km na południowy zachód od Żywca. Na terenie wsi zachował się jeden z najstarszych zachowanych na Żywiecczyźnie domów – drewniana, zbudowana na zrąb Stara Chałupa. Ma ona ponad 250 lat, a obecnie mieści się w niej muzeum (ul. Piastowska 1 - t 033 863 76 34 - otwarte wt.–sb. 9.00–14.00, nd. 10.00–14.00 - 3 zł). Wewnątrz można zobaczyć jak wyglądało wyposażenie dawnej góralskiej chaty. Organizuje się tu także imprezy folklorystyczne przybliżające dawne obyczaje. Milówka jest jednak przede wszystkim popularnym letniskiem i bazą wypadową w góry. z Warto wybrać się zielonym szlakiem na Halę Boraczą (ok. 2 godz.). Zejść można przez Prusów do Żabnicy szlakiem niebieskim (2,5 godz.) lub przez Suchą Górę do Rajczy, również szlakiem niebieskim (ok. 3 godz.). Trasa prowadzi początkowo wąską i zalesioną doliną Milowskiego Potoku, potem zakosami wspina się na lewe zbocze hali. Znacznie ciekawsze jest zejście – z polan pod szczytem Prusowa i z Suchej Góry podziwiać można piękne widoki na Beskid Żywiecki i Śląski.

Zwardoń

Jedziemy 32 km na południowy zachód od Żywca. Typowo wypoczynkowa miejscowość usytuowana przy samej granicy ze Słowacją stała się w latach 30. XX w. modną stacją narciarską i dorównywała popularnością Zakopanemu. Po wojnie ze względu na ograniczenia graniczne miejscowość podupadła, ale ostatnio znów odzyskuje znaczenie. z Ze Zwardonia warto wybrać się na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), do której można dojść szlakiem czerwonym (4,5 godz.). Szlak rozpoczyna się obok stacji PKP w Zwardoniu i prowadzi przez centrum w kierunku schroniska PTTK (należy uważać na kierunek, gdyż w drugą stronę znaki wyprowadzają na Rachowiec). Na szczycie znajduje się schronisko i platforma widokowa, skąd można podziwiać pobliskie pasmo Małej Fatry na Słowacji, a przy dobrych warunkach pogodowych również Tatry.

Jeleśnia

Jacek Wójcik

Jedziemy 13 km na południowy wschód od Żywca. Popularny ośrodek letniskowy znany jest przede wszystkim ze Starej Karczmy (naprzeciw kościoła). Ten jedyny w swoim rodzaju budynek powstał w XVIII w. i nadal pełni funkcję gospody. Duża, przysadzista budowla konstrukcji zrębowej, kryta pięknym czterospadowym dachem, zaprasza na doskonałe regionalne jedzenie. Przez środek budynku prowadzi szeroka sień, do której niegdyś wjeżdżano wozem i która oddzielała część sypialną (po prawej) od części jadalnej (po lewej). W centrum sąsiadującej z Jeleśnią wsi Sopotnia Wielka znajduje się jeden z najwyższych w Beskidach wodospadów – ma 12 m wysokości i jest bardzo malowniczy.

Stok Pilska 400


beskid żywiecki

Korbielów

Jedziemy 23 km na południowy wschód od Żywca. Kariera miejscowości jako letniska sięga lat powojennych, ale żywiołowy napływ turystów datuje się na koniec ubiegłego wieku, kiedy na stokach Pilska (1557 m n.p.m.), drugiego co do wysokości szczytu Beskidów, powstał ogromny zespół wyciągów i tras narciarskich. Latem natomiast Korbielów to doskonały punkt wypadowy w góry. z Na szczyt Pilska można się wspiąć się kilkoma trasami. Najciekawszy jest szlak zielony, prowadzący przez polanę Buczynka na Halę Miziową (2,5 godz.). Z Miziowej na szczyt wiodą szlaki żółty lub czarny (oba 45 min). Czarny szlak jest nieco krótszy, ale bardziej stromy, żółty – dłuższy i łagodniejszy, a oba – ciekawe. Z Pilska rozciąga się wspaniały widok na wszystkie strony świata. Oprócz dominującego na południowym wschodzie łańcucha Tatr przy dobrej widoczności można zobaczyć na południu Niżne Tatry, trójkątny Wielki Chocz, Wielką i Małą Fatrę. Na zachodzie na samym horyzoncie widoczna jest Łysa Góra w Beskidzie Śląsko-Morawskim, z charakterystycznym przekaźnikiem na jej szczycie. Na północy rozciąga się panorama nieomal całych Beskidów – Śląskiego, Małego i Żywieckiego, na wschodzie zobaczymy potężny masyw Babiej Góry, pomiędzy nią a Tatrami – Pasmo Podhalańskie, a za nim na samym horyzoncie – Gorce.

Beskid Żywiecki – informacje praktyczne Kod pocztowy – Korbielów – 34-335; Zwardoń – 34-373; Żywiec – 34-300.

Informacja turystyczna Żywiec Biuro Informacji Turystycznej – Rynek 12 t 33 861 70 38 - otwarte pn.–sb. 9.00–17.00. Biuro udziela informacji dotyczących ziemi żywieckiej, atrakcji turystycznych oraz bazy sportowo-wypoczynkowej. Można tam również zakupić widokówki, mapy i przewodniki. Szczegółowe informacje na temat Beskidu Żywieckiego można znaleźć także na stronach: www.zywiec.pl oraz www.zywiecczyzna.pl.

Transport ŻYWIEC Dworzec PKP – ul. Dworcowa 52 t 33 94 36. Dworzec PKS – ul. Grunwaldzka 3 - t 703 200 142 (z tel. stacjonarnych), *713 114 (z tel. komórkowych) - www.pks.zywiec.pl.

Noclegi Korbielów Harnaś – ul. Leśna 1 - t 33 863 66 19 www.harnas.com.pl - 107 miejsc 139–175 zł. Hotel oferuje nocleg w dość skromnych, ale przyjemnych pokojach z łazienką. Dodatkowo sauna, plac zabaw dla dzieci i boisko do siatkówki. Zwardoń Dworek Szwajcaria – Zwardoń 42 t 33 864 63 04 - www.zwardon.pl - 20 pok.

110 zł :. Hotel w ładnym modernistycznym budynku z przytulnymi pokojami urządzonymi w drewnie oferuje szeroką gamę dodatkowych atrakcji: kuligi, przejażdżki quadami i skuterami śnieżnymi. Żywiec Nad Sołą – ul. Tetmajera 75 - t 33 861 03 07 61 miejsc 120 zł :. Pensjonat z kortami tenisowymi, boiskiem do piłki plażowej, siłownią, bilardem, letnim basenem kąpielowym i brodzikiem dla dzieci.

Restauracje Korbielów Zajazd Kuba – ul. Szczyrbok 1 - t 33 863 40 56 otwarta 10.00–20.00 - 40 zł. Tuż przy rondzie. Nowoczesny wystrój. Tradycyjna kuchnia polska. Dużo dań regionalnych. Jeleśnia Stara Karczma – Rynek 12 - t 33 863 60 13 www.starakarczma.eu - otwarta 11.00–22.00 - 40 zł. Stara piękna drewniana chata, a w niej dania kuchni regionalnej. Żywiec Piwiarnia Żywiecka – ul. Browarna 88 t 33 861 96 17 - www.piwiarniazywiecka.pl otwarta pn.–czw. i nd. 10.00–24.00, pt.–sb. 10.00–2.00 - 20 zł. Piwiarnia (będąca również restauracją) oferuje piwo marki Żywiec w pełnym asortymencie. Lokal posiada bardzo ciekawy wystrój, prezentujący historię browaru; organizowane są tu różnego rodzaju koncerty i festiwale.

401


b2b Helion SA - Polska Porsche  

b2b Helion SA - Polska Porsche

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you