Page 1

Helsinki


Helsinki są stolicą Finlandii i najważniejszym miastem kraju. Leżą nad Zatoką Fińską, na półwyspie i sąsiadujących wyspach. Miasto wchodzi w skład większej aglomeracji, wraz z Espoo, Vantaa i Kauniainen. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym. To także duży port nad Zatoką Fińską. W Helsinkach funkcjonuje główny port lotniczy kraju oraz założony w XIX wieku Uniwersytet.


W XV wieku w miejscu Helsinek istniała osada, która stała się ważnym ośrodkiem handlu. W 1550 roku król Gustaw Waza założył w miejscu osady miasto. Helsinki było często niszczone podczas wojen Rosjan ze Szwedami, ale zawsze stawało na nogi


Najważniejszym miejscem w Helsinkach jest dzielnica Kruununhaka. Po wielkim pożarze zachowały się w niej domy jeszcze z XVI wieku. Najciekawsze zabytki miasta, to przede wszystkim Senaatintori (plac senacki) zaprojektowany przez C.L. Engela w 1820 roku. Plac otacza mnóstwo budynków klasycystycznych.


Suomenlinna - twierdza wybudowana w 1748 roku przez Szwedów; teraz znajduje się w niej kilka muzeów.


Temppeliaukion kirkko - nowoczesny, okrągły kościół wykuty w skale. Znajduje się poza ścisłym centrum, więc żeby go zobaczyć trzeba się specjalnie pofatygować do dzielnicy Töölö.


Korkeasaari - Wysoka Wyspa W 1500 r. król Szwecji podarował wyspę mieszkańcom Helsinek. Na początku skaliste miejsce służyło głównie do przechowywania prochu. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku wygląd wyspy zaczął się zmieniać. Wyrównano wówczas grunt, zasadzono dęby, klony i modrzewie. Pojawiły się ogrody kwiatowe. Wyspa stała się pięknym publicznym parkiem. Dziś największą atrakcją jest ZOO, w którym żyje 150 gatunków zwierząt i ponad 1000 roślin ze strefy tundry i lasów deszczowych. Najczęściej przez turystów odwiedzane są niedźwiedzie polarne.


Koniec!

Przygotowała Patrycja Werengowska

Helsinki  
Helsinki  
Advertisement