Page 1

URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA

1


URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA

1


URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA

Urządzenia wejścia i wyjścia mają za zadanie wprowadzać dane do komputera i wyprowadzać dane z komputera. Może się to odbywać w celu np. komunikacji komputera z innymi urządzeniami bądź komputerami. Podstawowym ich zadaniem jest tak przedstawić dane, aby były one zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla człowieka, lub przetworzyć dane z postaci zrozumiałej dla człowienia do postaci zrozumiałej przez maszynę.

Niektóre z tych urządzeń są typowymi urządzeniami wejścia, inne wyjścia, pozostałe natomiast jednocześnie wejścia i wyjścia.

klawiaturę mysz skaner joystick czytnik nośników danych

monitor z kartą graficzną drukarki głośniki słuchawki

kartę dźwiękową modem kartę sieciową dysk twardy

Część urządzeń wejścia-wyjścia znajduje się wewnątrz obudowy jednostki centralnej komputera, często nawet bezpośrednio na płycie głównej. Natomiast te urządzenia które są przypięte do komputera za pomocą kabli lub komunikują się z komputerem w inny sposób (np. falami radiowymi lub za pomocą podczerwieni), zwane są peryferiami komputerowymi.


URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA

Interfejs — w informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować.

- czasami można spotkać się z określeniem portu jako żeńskiego lub męskiego. Chodzi tutaj o posiadanie bolców w przypadku portu męskiego lub posiadaniu otworów – w przypadku portu żeńskiego. Do portu męskiego możemy dopasować jedynie wtyczkę portu żeńskiego i odwrotnie. Portem męskim jest np. COM, natomiast D SUB - żeńskim (posiada 15 otworów). - to port w technice komputerowej, w którym dane są przesyłane jednocześnie kilkoma przewodami, z których każdy przenosi jeden bit informacji a) LPT Jest przeznaczony do podłączenia drukarki, ale możemy podłączyćtakże skaner, czy modem lubinne urządzenia wyposażone we wtyczkę LPT. Szybkość transferu do 1,2MB/s.

b) SCSI Pozwala on dołączyć do komputera od 7 do 31 urządzeń SCSI (np. CD-ROM, HDD czy streamery). SCSI charakteryzuje się niezawodnością, dużym transferem oraz możliwością samodzielnej komunikacji pomiędzy przyłączonymi urządzeniami. Wadą tych urządzeń jest dosyć wysoka cena.


URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA

• SCSI-1: pierwsza wersja standardu. Pozwalała na transfer z prędkością 5 MB/s na odległość 6 m, • SCSI-2: kolejna wersja standardu. Składa się z dwóch wariantów, zwiększających transfer do 10 lub 20 MB/s (odpowiednio Fast SCSI i Wide SCSI). Maksymalna odległość to około 3 metry, • SCSI-3: znany jako Ultra SCSI, prędkość transferu 20-40 MB/s, teoretycznie maksymalna odległość zostaje nadal 3 metry, • Ultra2 SCSI: wprowadzono technologię Low Voltage Differential, pozwalającą na zwiększenia maksymalnej odległości do ~12 m. Prędkość transferu 40-80 MB/s, • Ultra3 SCSI (Ultra160 SCSI): maksymalny transfer 160 MB/s, dodano funkcje wspomagające wykrywanie i usuwanie przekłamań. • Ultra4 SCSI (Ultra320 SCSI): maksymalny transfer 320 MB/s. • Ultra 640 SCSI : maksymalny transfer 640 MB/s.

c) ATA Jest przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi . Używa się także skrótu IDE (zamiennie z ATA), od 2003 roku (kiedy wprowadzono SATA) standard ten jest określany jako PATA. Obecnie używa się określeń związanych z zegarem taktującym interfejs (ATA/33, ATA/66, ATA/100, ATA/133).


URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA - port komputerowy, przez który dane są przekazywane w formie jednego ciągu bitów. Port ten jest zwykle zaopatrzony w specjalny układ o nazwie UART, który tłumaczy ciągi bitów na bajty i na odwrót.

a) PS/2 Jest to odmiana portu szeregowego, która zastąpiła standard DIN. Wtyczka posiada 6 bolców. Złącze umożliwia podłączenie klawiatury lub myszy do naszego komputera. Czasami możemy spotkać się z kolorowymi wtyczkami PS/2, np. zielony i fioletowy, gdzie zielony jest od myszki, a fioletowy od klawiatury.

b) COM Do portu możemy podłączyć takie urządzenia jak mysz, modemy zewnętrzne oraz inne urządzenia. Dwa fizycznie podłączone porty noszą odpowiednio nazwy COM1 i COM2. W komputerze mogą znajdować się także wirtualne porty. Port ten posiada 9 igieł(DB-9 ), możemy spotkać się ze starszą wersją tego portu posiadającą 25 igieł(DB-25). Złącze COM określane jest często nazwą RS 232C i pozwala na transfer na odległość nie przekraczającą 15 m z szybkością ok 100 kbit/s

c) USB Jest to standard połączenia komputera z urządzeniami zewnętrznymi (skanery, drukarki czy aparaty cyfrowe). Urządzenia USB nie wymagają oddzielnego zasilacza (np. jak modemy podłączane do portu COM). Podłączanie urządzeń nie jest trudnym zadaniem. Każde urządzenie podłączamy szeregowo do poprzedniego co eliminuje plątaninę kabli. Wersja USB 1.1 zapewnia transfer rzędu 12 Mb/s, natomiast jego nowsza wersja USB 2.0 umożliwia przesyłanie danych z prędkością 480Mb/s. USB może obsługiwać do 127 urządzeń jednocześnie. Jest zgodny ze standardem Plug & Play.


URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA

d) FireWire Jest nowoczesnym standardem izochronicznego, szybkiego portu szeregowego. W zależności od implementacji dane mogą być przesyłane z prędkością od 100 do 800 Mb/s. Jest najszybszym portem w komputerze i w przyszłości może zastąpić swoich poprzedników. Przykładowym zastosowaniem FireWire 1394 jest przyłączenie cyfrowych kamer, a także innych urządzeń wyposażonych odpowiednie złącze. FireWire umożliwia obsługę 63 urządzeń jednocześnie. Jest niewątpliwie szybszym portem niż USB 1.1 i USB 2.0.

e) SATA szeregowa magistrala Serial ATA jest następcą równoległej magistrali ATA. Do transmisji przewidziane są cieńsze i bardziej elastyczne kable z mniejszą ilością styków, co pozwala na stosowanie mniejszych złączy na płycie głównej w porównaniu do równoległej magistrali ATA. Interfejs przeznaczony do komunikacji z przepływnością 150 MB/s, umożliwiający szeregową transmisję danych między kontrolerem, a dyskiem komputera z przepustowością ok. 1,5 Gb/s.Obecnie w sprzedaży dostępne są dysk z kontrolerem wyposażonym w magistralę SATA-2, która umożliwia dwukrotnie większy transfer niż jej poprzednik. Planowana jest też trzecia wersja tego interfejsu, która ma umożliwić przesyłanie danych z prędkością 600 MB/s.


URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA

a)IRDA - port podczerwieni (Infra Red Data) został zaprojektowany do transmisji na krótkie odległości (0.5-1.5m). Na początku pracował tylko z prędkościami do 115.2 kbit/s ale na dzień dzisiejszy jest to juz 4 Mbit/s.

b) Bluetooth technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi. Specyfikacja informuje o zasięgu około 10 m, choć w praktyce, w otwartym terenie, może on wynieść nawet do 200 m. Używa fal radiowych w paśmie ISM 2,4 Ghz. Osiągany transfer to: 721 kb/s i 2Mb/s Urządzenie umożliwiające wykorzystanie tej technologii to Bluetooth Adapter.

urzadzenia  
urzadzenia  

urzadzenia

Advertisement