__MAIN_TEXT__

Page 1

MAGAZINE

cena: 0.00 zł

PA Ź DZ I E R N I K- L I S TO PA D 2 0 1 7


#INTRO To już czwarta edycja magazynu #TAG, serdecznie dziękujemy naszym partnerom za zaufanie i współtworzenie tej publikacji. #TAG to więcej niż magazyn, to jedna marka- wiele możliwości… Chcemy Was informować, promować oraz inspirować… Zapraszamy do rekomendowania naszego projektu oraz zachęcamy do współpracy. Mamy nadzieję, że w tym wydaniu czasopisma znajdziecie artykuły, które Was zaciekawią. Nie zapomnijcie zajrzeć na nasz fanpage oraz www.hash-tag.pl, gdzie znajdziecie informacje o kompleksowej ofercie #TAG. Życzymy miłego czytania i do zobaczenia w grudniu w kolejnym numerze!

04

NA OKŁADCE: Kasia Malenda FOTO: Maciej Złamański

WYDAWCA: MEM GROUP Katowice, ul. Porcelanowa 23 WYDANIE: 4 | październik 2017 REKLAMA: biuro@hash-tag.pl

www.facebook.com/hashtagpl www.instagram.com/hash_tag.pl

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam i artykułów sponsorowanych. Poglądy zawarte w artykułach są osobistymi przekonaniami ich autorów. Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych. I zastrzega sobie prawo do skracania i przeredagowywania tekstów. Przedruk i wykorzystywanie w jakiejkolwiek innej formie tekstów i zdjęć bez pisemnej zgody jest zabronione.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#COWNUMERZE Irena Kamińska -Radomska Gościem 6. edycji uczty z cyklu „Jej Wysokość Komunikacja”

Savoir Vivre w biznesie - co wiedzieć każdy powinien?

Komunikacja marketingowa Logo, video marketing , sms-owa ścieżka zakupowa

Strefa zdrowia i urody dla wymagających kobiet i mężczyzn

Warto wiedzieć Jak i gdzie szukać pomocy na wypadek choroby

05

Trening czyni mistrza Squash, fitness, basen, siłownia

Miejsca godne polecenia Kawiarnia, restauracja, klub - dla każdego coś dobrego

Ludzie, pasja i talent Ciekawe osobowości

Felieton Pogrzeb e-papierosa

#GościeSpecjalni

Irena Kamińska-Radomska

Kasia Malenda #TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

Michał Skubida


HOTEL RESTAURACJA CATERING NAMIOTY

06

UCZTA SMAKÓW ltyn o F a n Justy aszam - zapr

www.m occa d oro.pl Hotel & Restauracja Mocca D’oro Mikołów, ul. Jana Pawła 23 Restauracja Mocca D’oro Łaziska Górne, ul. Świerczewskiego 10b

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#MoccaDoro #MoccaDoro #restauracja #catering #UcztaSmaków

Mocca D’oro

– CZYLI UCZTA SMAKÓW Mocca D’oro to piękna, nowoczesna, a zarazem niezwykła i klimatyczna ­r estauracja. Poza odprężeniem od zgiełku i codziennych obowiązków tutejszy personel dba również o to, aby wizyta Gości była czymś szczególnym.

07

Mocca D’oro to nie tylko restauracja to także serwis ­ cateringowy na najwyżyszym ­poziomie. Właściciele ­firmy dbają o najdrobniejsze ­szczegóły, a presonel zawsze staje na wysokości zadania zapewniając ­perfekcyjną ­oprawę ­cateringową wszelakich imprez począwszy od urodzin poprzez wesala, a skończywszy na ­prestiżowych eventach biznesowych. Można tu skosztować świetnej, lekkiej kuchni ­europejskiej, w szczególności z nutą ­słonecznych włoskich akcentów. Menu restauracji jest dodatkowo sezonowo uatrakcyjniane i ­zaspokaja ­najbardziej wyrafinowane kulinarne wymagania Gości.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


08

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#GośćSpecjalny #JejWysokośćkomunikacja #EtykietaBiznesu #SavoirVivre

Irena

KAMIŃSKA-RADOMSKA GOŚCIEM 6. EDYCJI UCZTY Z CYKLU

“Jej Wysokość Komunikacja”

09

Wykładowca, adiunkt i trener ­etykiety biznesu, protokołu ­dyplomatycznego i sztuki ­wystąpień ­­publicznych, certyfikowana z ­zakresu ­międzynarodowego ­protokołu i ­etykietyw­Waszyngtonie. Założycielka firmy ­s­­zkoleniowej The Protocol School of Poland. ­Przeszkoliła ­kilkanaście tysięcy osób. Autorka wielu książek i ­artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Od 1997 roku Doktor Nauk Ekonomicznych. Wykłada psychologię biznesu na Akademii Leona ­Koźmińskiego w Warszawie. Swoją wiedzą dzieli się także ze studentami w takich krajach jak: Hiszpania, Litwa, USA. KSIĄŻKI IRENY KAMIŃSKIEJ-RADOMSKIEJ: „Etykieta biznesu czyli międzynarodowy język kurtuazji“ „Kultura biznesu – normy i formy“, „Współczesna etykieta biznesu w codziennej praktyce w Polsce”

Największą popularność Irenie Kamińskiej-Radomskiej przyniósł program Projekt Lady, w którym jest mentorką razem z ­­Tatianą Mindewicz- Puacz.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#DobreManiery #biznes #dyplomacja #etykieta #jwkomunikacja

SAVOIR VIVRE

w biznesie

Nie bez powodu to temat przewodni kolejnej edycji “Jej Wysokość Komunikacja”.

Zajomość etykiety biznesowej, o której coraz głośniej w dzisiejszych czasach, to nie moda to konieczność w kontaktach biznesowych i okazywaniu szacunku, budowaniu zaufania, wiarygodności oraz narzedzie do rozwiązywania trudnych kwestii, gdy takowe się pojawią.

OTO 15 ZALECEŃ BIZNESOWEJ ETYKIETY Wizytówkę wystawiamy sobie nie tylko swoim wyglądem, ale również i zachowaniem. Zachowania zgodne z zasadami etykiety prowadzą do polepszenia reputacji biznesowej, relacji zawodowych i zwiększania pewności siebie podczas oficjalnych przyjęć i konferencji branżowych. Może się okazać, że to właśnie znajomość tych zasad otworzy nam drogę do awansu, lepszej pracy czy nawiązania nowych relacji biznesowych.

10

01. PUNKTUALNOŚĆ

Wszyscy dzielimy się na ludzi punktualnych i niepunktualnych. ­Można jednak wydzielić jeszcze jedną grupę z punktu widzenia respektowania czasu: osoby punktualne lub niepunktualne, w zależności od tego, po której stronie leży interes. Jeśli to one mają coś do załatwienia - są zawsze na czas. Ale jeśli tylko poczują, że są klientami albo w jakikolwiek sposób osobami uprzywilejowanymi - wtedy czas nie ma dla nich większego znaczenia. Spóźnianie się jest oznaką braku szacunku dla osoby, z którą jesteś umówiony. Jesli martwisz się o poranne korki lepiej wyjedź godzinę wcześniej, niż zamierzałeś. Jeśli natomiast faktycznie coś cię zatrzyma, zgodnie z etykietą, zawiadom o tym osobę, która na Ciebie czeka telefonicznie. Nigdy nie rób tego SMS-em.

02. PODAWANIE RĘKI

Biznesowy savoir-vivre zazwyczaj nie uznaje płci ani wieku, zwłaszcza jeśli chodzi o powitania. W relacjach służbowych panuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Nie czeka się, aż kobieta poda swoją dłoń. Pleć nie powinna mieć tu znaczenia. W pracy podstawowa i obowiązująca jest precedencja służbowa: zawsze ważniejszy jest ten kto ma wyższe stanowisko niezależnie od płci i wieku. Przyjęta zasada głosi, że pierwszy kłania się ten, który zajmuje niższe stanowisko. Gest podania dłoni natomiast będzie już decyzją szefa i to on powinien wyciągnąć rękę do ciebie, a nie na odwrót, gdyż to on jest wyższy rangą i decyduje o podaniu dłoni osobie na niższym stanowisku. Pamiętaj jednak, że poza firmą, np. na spotkaniu z klientem, ten układ się zmieni i to klient będzie „szefem”. Do ciebie będzie należał obowiązek przywitania się w pierwszej kolejności, ale to klient powinien wyciągnąć rękę pierwszy, jeśli tak zadecyduje. W przypadku, w którym prezes spotyka prezesa lub widzą się osoby zajmujące porównywalne stanowiska, obowiązują zasady podobne do tych dotyczących spotkań towarzyskich: rękę poda kobieta ­mężczyźnie lub osoba starsza - młodszej.

Podczas podawaniu ręki powinniśmy patrzeć prosto w oczy. ­Nie wskazane jest rozglądanie się na boki. Jeśli siedzimy za stołem czy biurkiem, a ktoś chce nas przywitać uściskiem dłoni, koniecznie powinniśmy zza niego wyjść. Podawanie ręki nad stołem jest oznaką nieznajomości dobrych manier.

03. PRZEDSTAWIANIE SIĘ

Oprócz imienia i nazwiska podaj również pełnione przez Ciebie ­stanowisko i nazwę firmy, którą reprezentujesz. Podawanie tytułów naukowych, zawodowych, czy rodowych nie jest w tej sytuacji na miejscu. Zawsze to mężczyzna powinien być przedstawiany kobiecie, młodszy wiekiem starszemu, osoba o niższym stanowisku komuś z wyższa rangą. Z kolei małżeństwom zwykło się przedstawiać pojedyncze osoby. W czasie przyjęcia to gospodarz powinien przedstawiać osobę, której pozostali goście nie znają. Podobnie jest z nowym pracownikiem w firmie, którego przedstawia szef.

04. PRZEDSTAWIANIE INNYCH

Podczas prezentacji drugiej osoby osoba przedstawiająca nie powinna używać gestów, nie powinna też dotykać przedstawianych osób. Jej zachowanie niewerbalne powinno ograniczyć się do zwrócenia się twarzą najpierw do osoby na wyższym stanowisku, przy równoczesnej próbie o pozwolenie na prezentację, następnie kierujemy wzrok na osoby przedstawiane. Jeśli ktoś mimo wszystko decyduje się na gest, to powinien on być otwarty i w okolicach górnej partii ciała.

05. WYMIANA WIZYTÓWEK

Wymiana wizytówek zawsze następuje po zakończeniu rozmowy. Nie wypada prosić o nią pracowników wysokiego szczebla, starszych wiekiem, a także kobiet. Należy czekać cierpliwie aż same nam to zaproponują. Ta sama zasada dotyczy również dawania wizytówek. Wizytówkę zawsze wręczamy do ręki tak, by można było odczytać zawarte na niej informacje.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#SavoirVivre Błędem jest więc kładzenie wizytówki na stole czy biurku. Otrzymanej wizytówki nigdy nie wkładać do kieszeni spodni! Po otrzymaniu wizytówki powinniśmy za nią podziękować, zrewanżować się swoją, jeżeli to nie my inicjowaliśmy wymianą. Dobrze jest na nią spojrzeć, przez parę sekund poświęcając jej uwagę. Otrzymaną wizytówkę mężczyzna może włożyć do wewnętrznej kieszonki marynarki, a kobieta - do torebki. Na przyjęciu lub przerwy w konferencji wymieniamy się wizytówkami dopiero po pewnej chwili od włączenia się do rozmowy. Jeśli nowa osoba podejdzie do grupki rozmawiających już osób i brutalnie przerwie milą pogawędką swoim powitaniem, autoprezentacją i natrętnym wręczeniem wizytówek, może być odebrana jako ktoś nachalny, bez wyczucia i kultury.

06. TELEFON

Odbierając telefon, nie zapomnij się przedstawić, zwłaszcza jeśli odbierasz rozmowę z telefonu służbowego. Choć nie jest to konieczne, w dobrym tonie będzie też podanie nazwy instytucji, dla której pracujesz oraz stanowiska, które zajmujesz. Telefoniczny savoir-vivre to ważna część biznesowego stylu życia, której nie należy ignorować. Przed rozpoczęciem rozmowy przemyśl temat i to jakie ­informacje chciałbyś uzyskać od drugiej osoby. Mów krótko i konkretnie. ­Ważne jest też kiedy dzwonimy, a nikt nie odbiera lepiej nie czekać w ­nieskończoność. Jeśli nikt nie reaguje na nasz telefon, to ­prawdopodobnie nie może go odebrać. Dzwoniąc natarczywie, sami ­sobie wydajemy złą opinię i kiedy ktoś w końcu podniesie ­słuchawkę, ­będzie już na wstąpie miał do nas negatywny stosunek. Przed ­odebraniem zapewne powie sobie pod nosem: "Co za natręt".

07. WYCISZONY TELEFON

Wyciszaj telefon podczas spotkań biznesowych i nie tylko. Jeśli umawiasz się na spotkanie, poświęć cały czas i uwagę osobie, z którą rozmawiasz. O ile nie czekasz na pilny telefon, o czym powinieneś uprzedzić przed spotkaniem, wycisz, a najlepiej wyłącz telefon.

08. ROZMOWA

Wykaż się cierpliwością, gdy rozmawiasz z osobą, która zaplatała się we własną wypowiedź i nie potrafi jasno i wyraźnie ­przedstawić sprawy, w której dzwoni. Można pomóc, zadając proste pytania i wywołując tym wrażenie, że nigdzie się nie spieszymy. ­Nieładnie jest jednak kończyć za kogoś zdanie - to nie jest pomoc, tylko ­okazywanie wyższości i zniecierpliwienia.

09. WINDA

Wchodząc do windy, w której znajdują się inne osoby, powinniśmy z uśmiechem je pozdrowić. Powitanie inicjuje osoba wchodząca do windy. Natomiast jeśli do windy dosiada się ktoś bez słowa, nie wypada osobie będącej już tam wcześniej wyrywać się ze słowami "Dzień dobry". Będzie to odebrane albo jako upomnienie albo zostaniemy uznani za gospodarzy tego urządzenia. Wychodząc z windy, mówimy "Do widzenia".

10. POCZĘSTUNEK

Gdy na jakiejś imprezie następuje czas poczęstunku, trzymanie ­talerza w jednej ręce, a kieliszka w drugiej uniemożliwia powitanie przez uścisk dłoni, psuje nasz wizerunek i w końcu przeszkadza w jedzeniu - nie da się przecież jeść widelcem czy łyżką, mając zajęte obie ręce czymś zajęte. Nie należy również mieszać dań na ­jednym talerzyku. Tworzy to wrażenie, że boisz się że zabraknie jakiejś ­potrawy (a więc poddajesz w wątpliwość zdolności organizacyjne gospodarza lub jesteś po prostu chciwy na jakąś potrawę). Uważaj też, aby nie trzymać kieliszka w prawej ręce - twoja ręka stanie się zimna i wilgotna. Jeśli podasz ją do uścisku, pozostawisz po sobie niemiłe wrażenie.

11. NA ZAPAS

Przebojem numer jeden wszelkiej konsumpcji jest pokrojenie całej potrawy albo dużej części "na zapas" i zjadanie samym widelcem. Robią tak troskliwe mamy swoim małym dzieciom, które nie mogą się skupić na posiłku. Gdy robi tak dyrektor czy menedżer samemu lub samej sobie, wygląda to dziecinnie i żenująco.

12. AKCJA WYKAŁACZKA

Przebojem numer dwa są oczywiście wykałaczki. Stoją one na stole, ponieważ to jest ich miejsce. Jednak ich przebywanie na stole nie oznacza przyzwolenia na dłubanie sobie nimi w zębach przy stole. Z wykałaczek należy korzystać wyłącznie w toalecie.

13. JAK TAM ZDRÓWKO?

Zdrowie to temat tabu na wszelkich oficjalnych wydarzeniach. ­Nawet gdy ktoś z życzliwością zapyta cię "Jak tam zdrówko?", masz pełne prawo odpowiedzieć zdawkowo "Dziękuję, dobrze" i ­zmienić temat. Oczywiście mamy w Polsce tendencję do narzekania i wchodzenia w szczegóły jak to ostatnio nacierpieliśmy się, jakie problemy mieliśmy z opieką medyczną itd. Jeśli podejmiesz taki temat w rozmowie podczas przerwy w konferencji z udziałem z­agranicznych Gości, szybko zrazisz do siebie rozmówców. To co dla Ciebie było pełne dramatyzmu, dla słuchaczy jest tego napięcia ­pozbawione. Poza tym opowieści o chorobach często obfitują w ­szczegóły, które mogą być wręcz nieprzyjemne dla słuchaczy. Dobre ­wrażenie zyskasz, opowiadając ciekawą historię o swoim sukcesie lub ­świeżutką nowinkę branżową.

14. MOWA CIAŁA

Sam uśmiech nie wystarczy. Język ciała mówi wiele o emocjach, reakcjach i intencjach drugiej osoby. Warto nauczyć się go czytać. Przydaje się to zwłaszcza podczas spotkań biznesowych, a więc m.in. podczas rozmów o pracę czy negocjacji z inwestorami.

15. PRZECHODZENIE NA TY

Z taką propozycją zawsze wychodzi osoba starsza. W niektórych ­sytuacjach występują jednak pewne wyjątki. W relacjach damsko-męskich, przejście na Ty proponuje kobieta mężczyźnie. W pracy z kolei chęć tą inicjuje osoba zajmująca wyższe stanowisko. Dopuszczalne jest odmówienie przejścia na TY w sytuacji, gdy czujemy, że zwracanie się do tej osoby po imieniu będzie dla nas krępujące. Należy to zrobić w odpowiedni sposób, z pewnością ta osoba nie poczuje się urażona. Osobie znacznie starszej wiekiem lub wyższej rangą, można więc wytłumaczyć, że nie godzi się, abyśmy zwracali się do niej w taki sposób. Koledze z pracy natomiast zasugerować, że z pewnością będzie do tego jeszcze lepsza okazja.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w zakresie etykiety biznesowej ­z apraszamy 24 listopada o godz. 18.30 na ucztę biznesowo- mentoringową Jej Wysokość Komunikacja, która odbędzie się w Mocca D’oro Łaziska Górne ul. Świerczewskiego 10b. Więcej informacji: www.jwkomunikacja.pl oraz pod nr telefonu 510 212 962

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

Eva Marina Kovacs autorka projektu „Jej Wysokość Komunikacja”, specjalista ds. PR, komunikacji ­marketingowej, organizatorka produkcji filmowej oraz ­eventów.

11


12

usiedzieć w miejscu #TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy

foto: Maciej Złamański

NIE POTRAFIĘ


#KasiaMalenda Nie będziemy oryginalni i spytamy Cię o program „The Voice of Poland”. Jak po upływie dwóch lat oceniasz udział w nim? Rzeczywiście, często słyszę to pytanie :) I jak zawsze odpowiem, że to wspaniałe, niezwykłe doświadczenie, które nauczyło mnie jeszcze więcej pokory, działania w ogromnym stresie, ale też poczucia własnej wartości. Wykonując w programie utwór „Peron”, pierwszy raz poczułam, że dosłownie oddaję ludziom swoje serce. W moim życiu bardzo wiele się wtedy działo, a ja po prostu wyśpiewałam cały ten ból i smutek i ­autentycznie poczułam ulgę i spokój… Wszyscy ludzie, którzy ten program tworzą i dzięki którym jest on tak dobry, ­uczestnicy, Jury, sprawili że przeżyłam niesamowitą przygodę. To mnie zmieniło, dopełniło, lepiej poznałam samą siebie... Nasze przeżycia i reakcja na nie, definiują kim jesteśmy. Ja jestem sobą.

Jesteś ciągle w trasie, w biegu i na walizkach… Jak dajesz radę?

Kasia Malenda, jedna z najbardziej obiecujących Polskich wokalistek. Szerszej publice znana jest z VI edycji programu The Voice of Poland, gdzie świetnie wypadła dochodząc do półfinału. Jako jedyna uczestniczka 4 razy została zaszczycona „standing ovation”, a jurorzy, z Edytą Górniak i Marysią Sadowską na czele, nie szczędzili pochwał jej talentowi. Kasia dzięki swojej niespotykanej barwie głosu, energii scenicznej, kunsztowi wokalnemu i umiejętności dopasowania do wielu gatunków muzycznych uzyskała ogromne poparcie wśród fanów programu i nie tylko… Oprócz niezliczonej ilości koncertów oraz różnego rodzaju działań muzycznych, od paru lat Kasia jest w ciągłej trasie klubowej po Polsce. Na ten rok zaplanowane jest także wydanie pierwszej płyty long play z najważniejszym dla Kasi składem Live Electro Therapy.

Sama się czasami zastanawiam (śmiech)! Pewnie „wpadłam do kociołka, jak byłam mała”…. A tak serio to zapewne energia, której mam sporo, mój charakter i szalona osobowość, a z drugiej strony po prostu nie potrafię usiedzieć w miejscu i nic nie robić. Musze działać. Stąd właśnie szybkie tempo, które sobie narzuciłam, choć czasami bardzo męczące, daje mi dużo radości i spełnienia. Oprócz tego, że każdy weekend spędzam w trasie śpiewając, nagrywam w studiu jako muzyk sesyjny, piszę teksty i pędzę na próby, pracuję również jako Account Manager w Agencji Kreatywnej. Żadna z rzeczy, które w życiu robię, nie jest „normalna”, lubię uczyć się czegoś nowego, poznawać ludzi, doświadczać… Lubię, kiedy się dzieje i zapewne dlatego, nawet kiedy padam ze zmęczenia, znajduję siłę na to, żeby wstać. Energia, którą dostaję od ludzi każdego dnia, napędza do działania. Cudownie jest zobaczyć uśmiech na twarzach osób, którym śpiewając, dajesz coś od siebie, dzielisz z nimi emocje - swoją radość i smutek. To jak magia, przenoszę się wtedy w inny wymiar… Live acty wiążą się z bezpośrednim kontaktem z publiką i improwizacją pod wpływem jej emocji- to istny żywioł!

Praca etatowa na Śląsku? Skąd ten pomysł? Mam to szczęście w życiu, że fajna praca sama mnie znajduje :) Spotykam na swojej drodze wspaniałych,­­inspirujących ludzi i choć czasami moje życie układa się zupełnie inaczej niż myślałam, te niespodzianki ­sprawiają, że jest ono po prostu ciekawe i…moje. Agencja kreatywna pojawiła się na mojej drodze nagle, ale dziękuję losowi, że tak się stało, bo to super firma, a do tego nadal zajmuję się poniekąd sztuką, pracą artystyczną, kreacją. Daje mi to ogromną satysfakcję oraz poczucie bezpieczeństwa i stabilność. Żyję w dwóch miastach - w Krakowie i Katowicach. Chwalę sobie ich różnorodność, kolory, inspirują mnie. Brak nudy i ciągły ruch, to mnie napędza.

A co z tą płytą? Niektórzy mówią, że nie tak łatwo znaleźć Twoją autorską muzykę w internecie… A cóż to za plotki? (śmiech) Śmiem się nie zgodzić! Jeśli ktoś jest ciekawy i poszuka nieco uważniej, znajdzie wiele projektów, w których brałam udział. Cała, świetna moim zdaniem płyta, pełna nowoczesnej elektroniki, zrobiona w kolaboracji z Kwazarem jako Temper Temple „Love Strong”, materiał nagrany z producentem reggae Dreadsquadem, featuringi z tak wieloma fantastycznymi artystami, że aż mi przykro, że ich wszystkich nie mogę wymienić… No i wreszcie LET - Live Electro Therapy - którego jestem ćwiartką :) To „ręcznie robiona muzyka” elektroniczna, którą zebraliśmy w płytę long play. Materiał na nią był prawie gotowy już wtedy, kiedy kończył się „Voice…”, ale z upływem czasu zmieniają się też gusta i my sami przez ostatnie dwa lata zmieniliśmy aranże prawie wszystkich piosenek. Teraz na prawdę czujemy, że To jest nasze. Zresztą mam nadzieję, że ­niebawem wszyscy będziecie mogli naszej muzyki posłuchać i na płycie, na żywo.

Jak i kiedy można Cię posłuchać? Zapraszam do polubienia mojej strony „Kasia Malenda” na Facebooku - tam umieszczam wszystkie newsy co, z kim, gdzie i kiedy. Serdecznie zapraszam zarówno na moje występy „Live Act” w klubach, jak też na koncerty ­z LET, które zaczynamy 10.12, grając support w Krakowskim klubie „Forty Kleparz” przed Darią Zawiałow. Mam też nadzieję, że już niebawem płyta mojego LET trafi w wasze ręce i sami ocenicie, czy home made e-music jest spoko :)

#KasiaMalenda #LiveVocal #Panda #LET #TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

13


#BrowarMariacki #Mariacka15 #warzymyPIWO #MariackieGranie

BROWAR

Mariacki W SAMYM SERCU KATOWIC 14 Browar Mariacki odrodził się w najlepszym stylu w odnowionych wnętrzach łącząc elementy historii z nowoczesnością. To nie tylko nowe miejsce na mapie gastronomicznej Śląska ale także prawdziwe serce hotelu Mariackiego oraz samej Ulicy Mariackiej. To w nim rozpoczyna się dzień od doskonałego śniadania i kończy idealną kolacją a wszystko to w połączeniu ze smakiem warzonego na miejscu piwa. Rozpoczęliśmy również cykl „Mariackiego Grania”, na którym z dumą przedstawimy wyjątkowych artystów.

ORYGINALNE

PRZEPISY

sprawiają, że każdy dzień to nowa ­przygoda. Szef Kuchni zaskakuje intrygującym ujęciem tego co tradycyjne. Pobudza wyobraźnię poprzez smak dań i sposób ich podania.

Szef Kuchni – Krzysztof Harrison

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#HotelMariacki #KULINARIA

NOWOCZEŚNIE

UJMUJEMY TO CO TRADYCYJNE

Unikalny klimat Hotel Mariacki oraz Browar, zawdzięczają swojej ­wyjątkowej lokalizacji jak i samemu budynkowi. Przedwojenna kamienica ma ponad ­60–letnią tradycję hotelarską oraz ­browarniczą, którą kontynuujemy z ­sukcesem

15

100 letnia TRADYCJA

WARZENIA PIWA

Mariackiego odradza się w najlepszym stylu. Połączyliśmy tradycyjną ­recepturę warzenia niepasteryzowanego, ­niefiltrowanego i naturalnego piwa z wyjątkowością miejsca. Dla ­wszystkich, którzy chcą poznać tajniki warzenia na miejscu dostępny jest nasz Piwowar, który chętnie dzieli się swoimi ­sekretami.

ZASIĄDŹ Z NAMI

D O STO Ł U…

Dopełnieniem codzienności życia Browaru jest organizacja spotkań biznesowych, bankietów, przyjęć okolicznościowych czy wszelakich spotkań towarzyskich. Nasi Goście mogą liczyć na ­profesjonalną i zawsze pomocną obsługę Event ­Managerów od etapu przygotowań aż po realizację. Służymy naszą wiedzą i radą.

www.browarmariacki.com.pl #PetFriendly #KidsFriendly #HotelwCentrumKatowic #46pokoi

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Iluzjonista

ILUZJONISTA NA PEŁNY ETAT Michał Skubida iluzjią interesuje się od ośmiu lat a od trzech lat jest to jego jedyne źródło utrzymania.

Specjalizuje się w iluzji z kartami oraz iluzji komediowej. Pierwszego triku postanowił nauczyć się po ­o bejrzeniu filmu „Wielki Szu”. Ma na swoim koncie 2. miejsce w międzynarodowym przeglądzie konkursowym iluzjonistów oraz kilkukrotnie zajął 1. miejsce podczas Warszawskich Spotkań Iluzjonistów. Zaczynał od występowania w barach i na ulicy, obecnie zapraszany jest na różnego rodzaju eventy.

16 #TAG: Na czym tak naprawdę polega zawód ­i luzjonisty ?

Michał Skubida: Moim zdaniem zawód iluzjonisty polega na dawaniu ludziom rozrywki. Iluzja podobnie jak stand-up, film czy teatr ma wywoływać u ludzi emocje, w przypadku moich pokazów tylko i wyłącznie te pozytywne. Ma ich bawić i rozśmieszać oraz oczywiście zaskakiwać, choć to nie jest moim głównym celem. Uważam, że jeśli podczas mojego pokazu ludzie przez 30 minut zapomną o swoich codziennych problemach to wykonałem swoje zadanie poprawnie. Oczywiście zdarzają się też zadania specjalne, takie jak „wyczarowanie” pierścionka zaręczynowego, czy nowego telefonu wypuszczanego przez firmę.

#TAG: W takim razie gdzie najczęściej ­w ystępujesz?

MS: Najczęściej zatrudniany jestem na imprezy firmowe i wesela. Iluzja idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie szczególnie na początku panuje sztywna atmosfera. Moim zadaniem w takim przypadku jest wejść pomięd zy ludzi, i po przez pokazywane im triki wprowadzić wśród nich dobrą energię i atmosferę, krótko mówiąc przełamywać lody. Często widzę, jak przy stoliku, gdzie na początku każdy patrzy w telefon, po moim pokazie robi się gwarno, a ludzie zaczynają rozmawiać.

MS: Poza zamkniętymi imprezami tworzę też własne spektakle. Trzy miesiące temu miała miejsce premiera jednego z nich pt:„Sztu(cz) ka Wyboru”. Odwiedzam również różne festiwale, niedawno wróciłem z Festiwalu Artystycznego Fringe w Edynburgu. Jest to największy tego typu festiwal na świecie, podczas którego odbywa się 3500 pokazów dziennie.Jestem też zapraszany jako prelegent na różnego rodzaju konferencje. Wystąpiłem jako mówca na TEDx w 2016 roku, gdzie opowiadałem o tym, jak zmienia się środowisko iluzjonistów w Polsce oraz o różnicach postrzegania tej sztuki w ­Polsce i za granicą.

#TAG: Jakie w takim razie są te różnice w postrzeganiu iluzji w Polsce i za granicą

MS: Przede wszystkim w Polsce panuje jeszcze stereotyp iluzjo nisty, który ubrany we frak wyciąga królika z kapelusza, podczas gdy ­iluzjonista za granicą to nowoczesna forma ­rozrywki, ­popularna na równi ze stand-upem, czy ­kabaretem. W Anglii lub Szkocji iluzja prezentowana jest również w teatrach, a posiadanie iluzjonisty jako ­atrakcji na weselu jest na porządku dziennym. W Polsce, szczególnie dzięki młodemu ­pokoleniu iluzjonistów, powoli na ­szczęście zmierza to w podobnym kierunku. Jednak występując w Polsce i zagranicą, dalej dostrzegam różnice w ­odbiorze moich trików. W Polsce dalej da się wyczuć pewny ­sceptycyzm, mam nadzieję, że wkrótce ta granica zatrze się całkowicie.

#TAG: Wesela i eventy firmowe są to imprezy ­z amknięte. Gdzie w takim razie można cię ­j eszcze zobaczyć ?

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#MichałSkubida

17

#Iluzja #Iluzjonista #MichałSkubida #TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


18

Kawałek lasu w Twoim domu

Kasia Malenda, jedna z najbardziej obiecujących Polskich wokalistek. Szerszej publice znana jest z VI edycji programu The Voice of Poland, gdzie świetnie wypadła

dochodząc do półfinału. Jako jedyna uczestniczka 4 razy została zaszczycona „standing ovation”, a jurorzy, z Edytą Górniak i Marysią Sadowską na czele, nie szczędzili pochwał jej talentowi. Kasia dzięki swojej niespotykanej barwie głosu, energii scenicznej, kunsztowi wokalnemu i umiejętności dopasowania do wielu gatunków muzycznych uzyskała ogromne poparcie wśród fanów programu i nie tylko… Oprócz niezliczonej ilości koncertów oraz różnego rodzaju działań muzycznych, od paru lat Kasia jest w ciągłej trasie klubowej po Polsce. Na ten rok zaplanowane jest także wydanie pierwszej płyty long play z najważniejszym dla Kasi składem Live Electro Therapy.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#MadlenFlowers

19

#MadlenFlowers #KwiatyMariacka #LasywSłoju

MUST HAVE L AS W SŁOJU

Idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na pielęgnacje roślin. Lubisz naturę oraz unikatowe żywe dekoracje dla domu? A może poszukujesz oryginalnego pomysłu na prezent? Na te pytania jest jedna odpowiedź! - LAS W SŁOJU. Ostatnio często się mówi się o mini ogrodach zamkniętych w szkle. Zaglądając do środka przenosimy się do świata bliskiej nam natury. Warstwowo ułożona ziemia z dodatkiem mchu i kamieni odzwierciedla leśne podłoże. ­Natomiast odpowiednio dobrane rośliny spójnie tworzą magiczną całość. Każdy leśny ogród przykryty jest szklaną pokrywą. Dzięki temu, woda znajdująca się w środku zaczyna parować i skraplać się. Podczas tego procesu we wnętrzu słoja powstaje mikroklimat.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#MadlennFlowers Najlepszym położeniem dla naszej wyjątkowej aranżacji są miejsca cieniste. Świetnie pasuje jako dekoracja stołu lub komody. Równie dobrze sprawdza się w łazienkach, ożywiając przestrzeń. Ekspozycja w słońcu lub ciepłym miejscu spowoduje powstanie lasu tropikalnego. Niestety w lesie tropikalnym występuje inna roślinność. Stosując się do powyższych zaleceń, leśna kompozycja bardzo długo będzie nadawać bajecznego efektu domowym pomieszczeniom.

#CIEKAWOSTKA NAJSTARSZY LAS W SŁOJU MA PONAD 40 LAT!

David Latimer jako pierwszy zamknął z sukcesem rośliny w szkle. Eksperyment zapoczątkował nową ­m etodę uprawiania roślin.

20

Zakres pielęgnacji ogranicza się do kontrolowania wilgotności kompozycji. Na ściankach szkła powinna zbierać się lekka mgiełka. W przypadku gdy, mgiełka nie występuje, las należy zrosić wodą. Jednak, gdy pary jest bardzo dużo, należy zdjąć pokrywę i pozostawić na kilka godzin do przewietrzenia.

Magdalena Pasternak Maden Flowers

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy

ul. Mariacka 12, 40-014 Katowice e-mail: kontakt@madlen.pl tel.: +48 577 974 279 www.madlenflowers.pl


I CO SIĘ GAPISZ? MOGŁABYM

BYĆ T WOJA #CzekamNaCiebie

Za d z wo ń i z amów reklamę 510 212 962

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

21


#VideoMarketing

22

VIDEO MARKETING

DLACZEGO JEST TAK WAŻNY? Ruchomy obraz dominuje w świecie reklamy, a społeczeństwo przywykło do contentu w tej formie. Łatwo więc zauważyć, że rola wideo staje się coraz ważniejsza dla marketingu internetowego. DLACZEGO VIDEO MARKETING JEST TAK WAŻNY? Faktem jest, że coraz więcej czasu spędzamy w sieci. Prawie jedna trzecia wszyskich użytkowników internetu, czyli ponad miliard internautów korzysta z platformy YouTube. Średni czas spędzany na YouTube z poziomu urządzenia mobilnego to 40 minut ­dziennie! Zrozumiałe zatem staje się, że zapotrzebowanie na nowe filmy stale rośnie.

GDZIE PUBLIKOWAĆ FILMY? Pierwszym krokiem, który warto zrealizować przed wyborem reklamy video jest analiza oraz dopasowanie jej pod platformę, na której będziemy promować film. Wszystkie popularne serwisy społecznościowe mają swój określony rodzaj reklamy. Facebook, Instagram i YouTube promują odmienny styl, pod który należy odpowiednio przygotować materiał filmowy. Dłuższe filmy-od kilku do kilkudziesięciu minut, przedstawiające jak działa nasz produkt lub usługa sprawdzą

się na ­YouTube, czy Vimeo. Skrócona wersja filmu do kilku minut to dobra metoda promowania na ­Facebook. Natomiast karuzela video, czyli duża ilość krótkich, kilkusekundowych filmów, to idealny sposób na ­pozyskanie użytkowników na platformie Instagram.

NIE WYSTARCZY JEDNAK TYLKO TWORZYĆ I PUBLIKOWAĆ FILMY! Analiza statystyk, szybka reakcja, odpowiadanie na ­pytania naszych fanów, to działania prowadzone w skutecznej kampanii video. Firmy często wrzucają nowe filmy na swój kanał i na tym kończą działania marketingowe. Można to porównać do pięknie zaprojektowanej wystawy sklepu, do którego drzwi są zamknięte. Zaledwie sto wyświetleń przy filmach korporacyjnych, komentarze pod filmem pozostawione bez odpowiedzi, to dziś standard. Należy pamiętać, że jedynie kanał firmy prowadzony w odpowiedni sposób, który dba o zaangażowanie widza, a jednocześnie nie będący jedynie zbiorem realizacji video, będzie świetną i skuteczną inwestycją.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#TAGproduction

JAK WYBRAĆ FIRMĘ, KTÓRA ­Z REALIZUJE DLA NAS MATERIAŁ ­F ILMOWY? W pierwszym kroku zweryfikujmy portfolio, które pomoże wyrobić nam pierwszą opinię. Każdy fotograf, operator kamery, czy montażysta ma swój styl, który nas przyciągnie lub nie. Doświadczone studio filmowe zapyta o scenariusz, zaproponuje pomoc przy jego tworzeniu, określi liczbę dni zdjęciowych oraz całkowity czas realizacji.

KTÓRE FORMY VIDEO ZWIĘKSZAJĄ WIDOCZNOŚĆ MARKI? Treści video przedstawione przez autentyczną osobę budują zaufanie. Zaufanie do marki, produktu, czy usługi ma ogromne znaczenie. Badania pokazują, że co druga osoba chętniej czyta email z załączoną formą video. Filmy promocyjne umożliwiają wyróżnienie usługi czy zainteresowanie produktem. Nieszablonowe, oryginalne i unikatowe projekty, w znaczny sposób przyczynią się do wzrostu sprzedaży. Co jednak bardzo ważne, odbiorcy najlepiej reagują na filmy wysokiej jakości.

#VideoMarketing #VIDEO #TAGProduction

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

23


#Grafika #Logo #Branding #StudioGraficzne

CHCE LOGO JAK APPLE! JAK WSPÓŁPRACOWAĆ Z GRAFIKIEM Traktujesz swój biznes poważnie, wiesz że o spójną filozofię marki trzeba dbać, pragniesz odświeżenia ­s trony ­i nternetowej, rebrandingu marki czy produkcji materiałów drukowanych – To kilka powodów dla których ­p owinieneś skontaktować się z grafikiem. Poniżej kilka rad, które ułatwią Wam współpracę.

24

Przed wysłaniem e-maila czy spotkaniem z ­grafikiem musimy mieć pomysł na to jak chcemy, aby nasz projekt wyglądał. To Ty powinieneś być ­odpowiedzialny za ­przygotowanie koncepcji graficznej która Ci odpowiada, a nie sam grafik. Po wytycznych, ­jakie od nas otrzyma tworzy on projekt, ale pomysł jest Twój. ­Oczywiście, nie należy pomniejszać w procesie twórczym ­znaczenia grafika. To od jego ­umiejętności, ­wyobraźni, zmysłu ­estetycznego będzie zależeć ­ostateczny wygląd ­kreacja. Warto o tym pamiętać. Zatem ważne jest, aby dobrze przygotować się do tego etapu. Zanim zlecimy grafikowi wykonanie kreacji pomyślmy: co ma przedstawiać projekt, do jakiej grupy docelowej jest skierowany, co chcemy ­zakomunikować, a nawet jakie kolory powinny w nim dominować lub jakiego fontu warto użyć. Całość musi być spójna i odzwierciedlać to, co chcielibyśmy dosłownie ­powiedzieć, ale nie możemy. Grafik musi od nas dostać komplet odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie może zastanawiać się nad projektem, musi to poczuć.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#TAGproduction UŻYJ GRAFIKI Z GOOGLE, NIKT SIĘ NIE ZORIENTUE.. Musisz pamiętać o prawach autorskich. Do projektów które robisz na potrzeby swojej działalności najlepiej ­dostarcz ­zdjęcia swojego autorstwa lub wykup te z banku zdjęć (w­ ­sieci istnieje mnóstwo miejsc gdzie autorzy za ­darmo ­udostępniają swoje zdjęcia). Pamiętaj o przeczytaniu ­informacji o licencji na wykorzystanie zdjęć.

TYLE PIENIĘDZY ZA LOGO! Tworzenie loga/ logotypu to zazwyczaj proces trwający kilka dni. Pamiętaj- logo to znak rozpoznawczy Twojej firmy/marki, to inwestycja na wiele lat. Daj grafikowi czas na przerobienie Twojej wizji, przesłanych materiałów, informacji czy inspiracji i opracowanie projektu tak, aby był najbardziej spójny z tym czego oczekujesz. Praca kreatywna potrzebuje czasu. Nie zaleca się częstej zmiany logo!

ZRÓB COŚ PROSTEGO, NA SZYBKO. Nawiązując do punktu powyżej praca kreatywna potrzebuje czasu, a wbrew pozorom proste i minimalne projekty mogą być tymi najtrudniejszymi. W takich projektach grę odgrywają detale-wielkość znaków, liter odległości między nimi czy szerokości linii.

WPISZ PRZYKŁADOWY TEKST, PÓŹNIEJ SOBIE UZUPEŁNIĘ. Dostarcz grafikowi wszystkie niezbędne informacje do projektu, czyli zdjęcia, teksty logotypy w odpowiednim formacie- na samym początku pracy. Jest to niezbędne do właściwego i poprawnego przygotowania projektów.

CHCĘ TAKIE LOGO JAK APPLE LUB NIKE! ŻEBY KAŻDY JE ZNAŁ! Przygotowanie szczegółowego brie fu dla grafika to klucz do ­sukcesu. Im więcej informacji przekażesz na początku: opis działalności, grupa docelowa, konkurecja, inspiracje, przykłady prac które Ci się podobają i opisz dlaczego. Ułatwi to pracę grafikowi, a Ty s­ zybciej dostaniesz wymarzony projekt.

Jeżeli jesteś zadowolony z wcześniejszej współpracy z grafikiem nie warto przy każdym, nowym projekcie go zmieniać na kogoś innego. Trudno jest o dobrego grafika, który będzie od razu wiedzieć czego potrzebujemy, będzie znał nasz gust i nasze oczekiwania, co pozwoli zaoszczędzić czas na zbędne tłumaczenia i poprawki. A przecież właśnie tego chcemy uniknąć. Stała współpraca z wybranym, bądź wybranymi grafikami działa na naszą korzyść.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

25


#VeroOffice

PODATKÓW

nie należy się bać!

TRZEBA JE PO PROSTU ZROZUMIEĆ!

26 Prowadzenie własnego biznesu powinno polegać przede wszystkim na rozwoju i koncentracji na pokonywaniu kolejnych szczebli, które pozwalają nam zdobyć szczyty wyznaczonych sobie celów. Poniżej znajdziesz kilka porad na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru własnego biura rachunkowego:

DOŚWIADCZONY ZESPÓŁ: Odkąd zawód księgowego został uwolniony i do założenia biura rachunkowego nie wymaga się Certyfikacji Monstertwa Finansów, na rynku powstało wiele biur rachunkowuch zatrudniających ludzi beż żadnych kwalifikacji i doświadczenia. Poświęć trochę uwagi zespołowi - popytaj o certyfikaty oraz doświadczenie zawodowe. WSPÓŁCZESNE SPOJRZENIE NA BIZNES: Myśląc “księgowa” mamy przed oczami panią w podeszłym wieku, z toną dokumentów przed sobą, siedzącą z wiecznie niezadowoloną miną. Poszukaj ekipy którą nie będzie jedynie siedzieć za biurkiem wykonując skomplikowane obliczenia. Ekipy która,wychodzi na przeciw współczesnemu światu biznesu, która wie że nie oszczędza on młodych przedsiębiorców, którzy dopiero są na początku swojej drogi kariery. Zaspół ­takich profesjonalistów zawsze pomoże, ­podpowie, ­dokształci Cię w zakresie wiedzy księgowo-­podatkowej abyś póżniej nie był przerażony na sam dzwięc słów VAT czy ZUS. CIĄGŁE KSZTAŁCENIE: Z racji na ciągłej zmiany przpisów Twój nowy księgowy powinien być na bieżąco ze ­wszystkimi ­zmianami w podatkach.Podpytaj o ostat-

nie ­szkolenia lub najaktualniejsze zmiany w podatkach, nawet jeżli Cię to w ogóle nie interesuje będziesz miał pogląd czy interesuje to Twojego księgowego. ELASTYCZNOŚĆ: “Nie da się”, “nie wiem”, “program tak liczy”- to hasła rodem z urzędu skarbowego lub ZUS-u. Poszukaj biura, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb, które pomoże Ci skupić się na prowadzeniu biznesu!

VERO OFFICE to biuro podatkowe, zajmujące się outsourcingiem księgowo-podatkowym. Jesteśmy ludźmi młodymi, pełnymi pasji i pozytywnej ­energii, dzięki czemu gwarantujemy nie tylko profesjonalną obsługę księgową, ale również przyjemną i efektywną współpracę. Posiadamy wykształcenie rachunkowo-­finansowe oraz doświadczenie w tej branży, a także w prowadzeniu własnej ­działalności gospodarczej. Nieustannie się kształcimy, podnosząc nasze kwalifikacje, jak również prowadzimy szkolenia dla naszych klientów w celu ułatwienia im startu na współczesnym rynku usługowym.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Księgowość #SMS NASZ CEL: Umożliwienie przedsiębiorcom realizowanie swoim planów biznesowych, ­koncentrując się jedynie na tym, co jest związane ze ­świadczonymi przez nich usługami. Przejmujemy obowiązek rozliczania podatków, które w żaden sposób nie są wartością dodatnią dla firmy, a jednak są obowiązkiem, z którego należy się wywiązać.

ZESPÓŁ: Jako osoby z dużym doświadczeniem ­jesteśmy w stanie zapewnić profesjonalne wsparcie w kwestiach podatkowych. Wieloletnia praca w tej branży nauczyła nas nie ­tylko nowych metod pracy, ale przede wszystkim zrozumienia klienta i jego ­potrzeb. Jako założycielki firmy nie ­wysługujemy się stażystami, same pracujemy na własne nazwisko.

27

GDZIE JESTEŚMY? Biuro mieści się w nowo powstałym, prestiżowym biurowcu “Park Reden” w Dąbrowie Górniczej przy ­­Al. J. ­Piłsudskiego 2A. Na każdego klienta czeka wolne ­miejsce parkingowe oraz filiżanka gorącej kawy. Zapraszamy.

w w w.vero of f ice.p l

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#AgencjaLizard #Integracja #EscapeRoom #GryScenariuszowe

28

GRAMY w integrację! Dlaczego warto zainwestować w realizacje gier dla swojego zespołu? Imprezy integracyjne to świetny sposób, na to aby zintegrować zespół do wspólnego oraz kreatywnego działania. A JEŚLI ORGANIZUJĘ SZKOLENIE, KONFERENCJĘ BĄDŹ INNE WYDARZENIE? Doskonale! Dzięki odpowiednio przygotowanemu scenariuszowi nasza gra będzie stanowić integralną część z całym wydarzeniem. Dzięki niemu uczestnicy przeżyją historię, której staną się bohaterami.

Dariusz Jaszcz Właściciel agencji Lizard, twórca Dialogu Możliwości oraz założyciel ­zabrzańskiego escape roomu The ­Mystery Room.

CZY GRA POZA ZABAWĄ I INTEGRACJĄ MOŻE ­ZAOFROWAĆ COŚ WIĘCEJ? Oczywiście! Sama gra może pełnić formę szkolenia. W jej ramach możemy zorganizować zarówno szkolenie z pierwszej pomocy jak i te szkolenia, które rozwijać mogą umiejętności miękkie jak skuteczna komunikacja, podejmowanie strategicznych decyzji często pod presją czasu, ­nieszablonowe (kreatywne) myślenie, a także budowanie zespołu i zarządzanie nim. JAKĄ ROLĘ MOGĄ ODEGRAĆ GRY POZA INTEGRACJĄ? Na działania służące budowaniu świadomości marki, zdobywaniu nowych fanów i ­wzmacnianiu świadomości marki u obecnych odbiorców. A także mogą stanowić formę pobudzania aktywności regionu poprzez gry miejskie. GDZIE MOGĄ ODBYWAĆ SIĘ GRY? Zarówno w ternie, jak i zamkniętych kompleksach np. w hotelach.

Więcej o nas na www.agencjalizard.pl

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Relacje #Inspiracje #Biznes #Pasja

#DialogMożliwości #SMS

Daj się porwać

PRZYGODZIE! Wyobraźcie sobie jednak, że Ty i Twój zespół znajdujecie się nagle w zamkniętym pokoju. Musicie wydostać się z niego w ciągu 60 minut, ale aby tego dokonać trzeba rozwiązać kilka zaskakujących zagadek. Czas ­ ­u cieka coraz szybciej, praktycznie niedostrzegalnie... Presja czasu nie zna litości. Trzeba zatem wykazać się zręcznością, spostrzegawczością i logicznym myśleniem, aby powiązać kolejne fakty i zrealizować główny plan - uciec.

GRAMY STACJONARNIE! Zapraszamy do naszych pokoi w centrum Zabrza. Dwie fabuły do wyboru: porwanie oraz Afryka! - www.themysteryroom.pl OD PASJI DO BIZNESU! Dialog Możliwości promuje, wspiera oraz skupia osoby przedsiębiorcze. Daje doskonałą szansę na skuteczną promocję oraz wymianę wartościowych kontaktów. Jest impulsem do aktywnego działania. Uczy jak rozwijać firmy w oparciu o ­budowanie relacji oraz tworzy przestrzenie do ich rozwoju podczas wydarzeń.

ESCAPE ROOM TO: Angażująca atrakcja doskonale uzupełniająca imprezę firmową. Pełna integracja uczestników zabawy. Zaprojektowane pokoje bądź inne miejsca pełne zagadek . Zagadki zarówno logiczne, jak i zręcznościowe Animatorzy wprowadzający w fabułę gry. Bardzo dobre narzędzie do budowania relacji oraz wzorstu motywacji. Możliwość aranżacji wnętrz według tematyki wydarzenia. Możliwość obsługi większej ilości pokoi jednocześnie. Jako element rozbudowanego scenariusza wydarzenia np. gry terenowej.

www.dialogmożliwości.pl f/dialogmozliwosci.pl

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

29


#SMSAPI #SMS #Komunikacja #SMSAPI

SMS-owa ŚCIEŻKA ZAKUPOWA SM S JEST NAJ SZYB SZĄ ME TODĄ KOMU N I K ACJI

Powiadomienia SMS od lat pozostają jedną z najbardziej efektywnych form komunikacji na każdym etapie procesu zakupowego. Komunikacja SMS wspiera sprzedaż i działania w obszarze obsługi klienta - oczywiście pod warunkiem, że jest prowadzona z głową.

30

SMS jest najszybszą metodą komunikacji - odbiorcy ­odczytują ­wiadomości tekstowe w przeciągu trzech minut od usłyszenia sygnału, nawet jeśli są to informacje o komercyjnym charakterze. Co więcej, klienci korzystający z powiadomień tekstowych ­odbierają swoje zamówienia ponad dwukrotnie szybciej niż pozostali. Z naszego badania „Trendy w komunikacji mobilnej” wynika, że SMS jest preferowaną formą kontaktu dla najbardziej atrakcyjnej grupy docelowej – 20-latków z wykształceniem wyższym, zamieszkałych w dużych miastach. Na różnym etapie zainteresowania klientów sprawdzają się inne rozwiązania SMS. Na przykładzie doskonale znanej ­marketingowcom metodzie budowania przekazów marketingowych pokazujemy, jak planować skuteczną komunikację SMS. Dla usystematyzowania pojęć, AIDA to akronim od angielskich słów: • A (ang. attention) – uwaga, • I (ang. interest) – zainteresowanie, • D (ang. desire) – pożądanie, • A (ang. action) – akcja.

A – BUDUJEMY ŚWIADOMOŚĆ Niemożliwe jest pragnienie posiadania „czegoś”, jeśli nie ma się pojęcia, że to „coś” istnieje. Dlatego w e-commerce tak ważne jest metodyczne przypominanie się potencjalnym klientom. Na etapie budowania świadomości kluczowe jest stworzenia person i ­zdefiniowania grupy docelowej, do której chcemy dotrzeć z naszym przekazem marketingowym. Dzięki temu łatwiej nam będzie ­stworzenia odpowiednio stargetowanych baz pod kampanie SMS. Prowadzenie zintegrowanej komunikacji e-mail i SMS to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. „E-mail Booster” to narzędzie, które pozwala zwiększyć efektywność kampanii mailingowej za pomocą SMS. Zasada działania jest bardzo prosta. Jeżeli odbiorca nie otworzy maila w ciągu kilku lub kilkunastu godzin od wysyłki, automatycznie otrzymuje SMS z przypomnieniem lub prośbą o zajrzenie do skrzynki.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#SMSAPI #SMS Do przykucia uwagi potencjalnych klientów służą wiadomości SMS z informacją o nowej ofercie, nowej kampanii czy rozpoczęciu nowego sezonu. Wiadomości opatrzone linkiem szybko przekierują klienta na stronę internetową, gdzie może dokonać zakupu. Pamiętajmy, aby starać się zawsze ustawiać w polu nadawcy nazwę naszej firmy - to skutecznie pozycjonuje markę. Przykładowo informacja o nadaniu przesyłki powinna wychodzić z nazwą sklepu, a nie nazwą firmy kurierskiej, z którą współpracujemy.

I – PRÓBUJEMY ZAINTERESOWAĆ Wiadomości zawierające kody rabatowe lub ­ograniczone czasowo promocje to najlepsze metody na zainteresowanie klientów naszą ofertą ­produktową. Najskuteczniejsze SMS-y są spersonalizowane i ­informują nie tylko o rabatach, ale też o terminie, w jakim dedykowana oferta obowiązuje - dzięki temu można liczyć na większą reaktywność ze strony klienta. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu umiaru w liczbie wysyłanych smsów. O ile rozsądne korzystanie z nich zbuduje poczucie lojalności i troski, o tyle masowy atak może zostać odebrany jako spam. Obok częstotliwości wysyłki ważny jest też jej termin – dzień tygodnia lub godzina. Żeby była jasność - nie ma złotego środka, który powie nam, jaki dzień i która godzina zapewni 100% skuteczności kampanii SMS. Można natomiast przewidzieć zachowanie odbiorców wykonując proste testy porównawcze. Ta metoda polega na porównaniu dwóch podobnych kreacji SMS na wybranej próbie w różnych godzinach, np. rano, w południe lub w różnych dniach tygodnia. Proste badanie pozwoli sprawdzić skuteczność obu terminów w wybranych grupach i będzie nieocenioną ­informacją przy planowaniu kolejnych wysyłek. Pamiętaj, że ­każda grupa odbiorców ma indywidualne potrzeby ,styl życia – młode mamy funkcjonują w innym trybie niż ­nastolatki.

SMS umożliwia badanie zadowolenia klienta po ­ każdym ­ zakupie, oraz ­UMOŻLIWIA ­KOMUNIKACJĘ ­DWUKIERUNKOWĄ, klient może dzielić się swoimi odczuciami odpowiadając ­TAK/NIE lub oceniając według ustalonej skali np. 1-10.

31

D – WYWOŁUJEMY POŻĄDANIE Retencja to bardzo ważny wskaźnik KPI dla sklepów internetowych. Warto zatem dbać o powracających klientów. Jedną z form takiej troski są np. smsy z życzeniami urodzinowymi połączone z prezentem w postaci zniżek lub ofert specjalnych. Nie jest odkryciem fakt, że koszt pozyskania nowego nabywcy jest znacznie wyższy niż utrzymywanie ciepłych relacji z tym ­powracającym.

A– DZIAŁAMY Gdy kupujący ma już sprecyzowane potrzeby ­decyduje się na zakup. Za pomocą SMS sprzedawca może podziękować za zakupy, ale także może zaproponować rozszerzenie zamówienia lub zaproponować rabaty na kolejne produkty. Jeżeli przy okazji zakupów klienci zaznaczą opcję zgody na otrzymywanie ofert ­handlowych, w łatwy sposób można pozyskać gotową, naturalnie zbudowaną bazę mailingową. W trakcie realizacji zamówienia wiadomości SMS posłużą do informowania o kolejnych etapach: ­przygotowaniu zamówienia do wysyłki czy ­przekazaniu paczki do kuriera, który ma dostarczyć zamówienie. Transakcja opatrzona informacjami SMS sprawia, że klient wie co się dzieje z zamówieniem, widzi ­tempo postępów w jego realizacji - jest w stałej relacji z firmą, dzięki czemu jest większe ­prawdopodobieństwo, że ponownie dokona tutaj zakupu. Korzyści po stronie sklepu to przede wszystkim oszczędność czasu i ­pieniędzy. Dzięki wiadomości tekstowej ­skraca się także czas realizacji zamówienia, co oznacza ­jednocześnie zwolnienie miejsca w magazynie. Przy ograniczonej powierzchni magazynowej ma to duże znaczenie dla sklepu.

SPRZEDAWCY MOGĄ STALE OBSERWOWAĆ SWÓJ BIZNES, WYCHWYTYWAĆ JEGO SŁABE PUNKTY I STALE PODNOSIĆ ­JAKOŚĆ USŁUG.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#SMSAPI Wiadomości tekstowe w branży e-commerce mają znaczenie strategiczne nie tylko w ramach komunikacji klient-sprzedawca, ale też mogą być świetnym narzędziem do podnoszenia efektywności pracy. Motywacyjne ­wiadomości tekstowe do pracowników firmy czy informacje o osiągniętych celach sprzedażowych skutecznie podnoszą aktywność i efektywność zespołu.

SMSAPI to platforma do masowej wysyłki SMS, MMS, VMS i powiadomień push, służąca dostarczaniu powiadomień oraz prowadzeniu działań marketingowych. Narzędzie może być pomocne w komunikowaniu się z odbiorcami przez instytucje publiczne – np. w celu przypomnienia o nadchodzących wydarzeniach czy płatnościach - lub do prowadzenia efektywnych działań sprzedażowych przez podmioty komercyjne.

www.smsapi.pl

32

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


33

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Panewnicka201 #DlaWymagających #XBODY #EMS # DAVINES

STREFA zdrowia i urody DLA WYMAGAJĄCYCH

34

Ideą Strefy Zdrowia i Urody dla Wymagających Panewnicka 201 jest połączenie w jednej niepowtarzalnej przestrzeni kilku miejsc, które zaspokajają gusta zarówno amatorów innowacyjnego fryzjerstwa, kosmetyki, ­wielbicieli masaży, sportów i rzeźbienia sylwetki, koneserów doskonałej kawy oraz win, jak i amatorów fit przekąsek.

Piękne nowoczesne wnętrza, wyjątkowa atmosfera oraz asortyment na światowym ­poziomie to wspólne cechy dla wszystkich trzech pięter pięknego kompleksu. Panewnicka 201 prezentuje podejście holistyczne, wykraczające poza ramy konkretnej specjalizacji. Klient jest tu postrzegany jako spójna całość, koncentrując się na osiągnięciu przez niego pełnej harmonii ciała i psychiki oraz uwzględniając w terapii szerszy kontekst pielęgnacyjny i zdrowotny.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#ZDROWIE #URODA PA R TER

KOSMETOLOGIA, MASAŻE, PODOLOGIA Oddając się w ręce tutejszych specjalistów, klient może być pewien, że w stopniowym, bardzo ­naturalnym, mało inwazyjnym oraz indywidalnym procesie pielęgnacyjnym i zdrowotnym – jego zdrowie i uroda rozkwitnie powtórnie, a długofalowe efekty przeprowadzonych zabiegów zatrzymają czas i przywrócą wrodzone piękno.

I PIĘTRO

INNOWACYJNE FRYZJERSTWO, TRYCHOLOGIA, BARBER Strefa Zdrowia i Urody dla Wymagających to wytworny kompleks, będący prekursorem w stosowaniu innowacyjnych metod pielęgnacji i leczenia skóry twarzy, skóry głowy oraz całego ciała. Klienci otoczeni są kompleksową opieką najwyższej klasy specjalistów z zakresu fryzjerstwa, trychologii, kosmetologi, podologii, medycyny estetycznej, anti-aging, żywienia oraz wielu innych dziedzin.

I I PI Ę TRO

ELEKTROFITNESS EMS czyli Elektrostymulacja to rewolucyjna metoda polegająca na stymulacji mięśni impulsami prądu stałego i zmiennego o różnej ­częstotliwości. Trening odbywa się pod okiem wykwalifkowanego trenera, który dobierając indywidualny plan treningowy czuwa nad wysoką jakością treningu, ­bezpieczeństwem oraz komfortem ćwiczącego.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

35


#Exilis #InfuzjaTlenowa #KosmetykaEstetyczna #AgnieskaGajewska

STUDIO KOSMETYKI ESTETYCZNEJ AGNIESZKA GAJEWSKA

36

“Piękna kobieta jest jak rzeka, w której toną mędrcy.” EXILIS

Przełomowy, nieinwazyjny system usuwania tkanki tłuszczowej, modelowania sylwetki oraz poprawy napięcia skóry.

Agnieszka Gajewska Studio Kosmetyki Estetycznej Katowice | al. Korfantego 105 Telefon 32 258 90 17

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#NeuroCare

WARTO WIEDZIEĆ CHOROBY OTĘPIENNE BĘDĄ CORAZ CZĘŚCIEJ DOTYKAĆ NASZYCH BLISKICH, KREWNYCH I ZNAJOMYCH

W ciągu najbliższych 30 lat liczba osób starszych ma się podwoić. W Polsce osoby w wieku powyżej 65 roku życia stanowią ok. 15% populacji (5,7 mln- dane z 2013 r.), prognoza na rok 2050 przewiduje, że będzie to już 33% społeczeństwa ,czyli 11,1 mln osób. Badania dotyczące rozpowszechnienia zaburzeń otępiennych szacują je na poziomie 1,5% dla populacji w wieku 65 lat, jednak wartość ta podwaja się co cztery lata i osiąga aż 30% w wieku 90 lat. ­Uwzględniając s­ topniowe wydłużenie średniej długości życia będziemy coraz częściej spotykać się z osobami borykającymi się­­ z ­c horobami o­ tępiennymi- także wśród naszych bliskich, krewnych i znajomych.

Choroba Alzheimera jest w zdecydowanej ­większości chorobą sporadyczną, tzn. chorobą, której nie ­ ­dziedziczy się wprost od spokrewnionej osoby chorej. Bardzo rzadko, bo w 1 na 100 przypadków ­zdarza się, że przyczyną choroby jest defekt genetyczny (formy rodzinne choroby ­Alzheimera). Istotnym mechanizmem powstawania choroby ­Alzheimera jest odkładanie w mózgu nieprawidłowego białka, tzw. amyloidu. Konsekwencją tego procesu jest stopniowy zanik mózgu, który można uwidocznić w badaniu za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Zaburzenia rozwijają się powoli i mogą nie mieć uchwytnego początku, stąd pierwsze objawy zauważane są często przez rodzinę lub bliskich, a nie samego chorego. Wczesne ­wykrycie zaburzeń poznawczych pozwala na wprowadzenie ­leczenia farmakologicznego, które może opóźnić ­moment wystąpienia kolejnych etapów choroby. Wczesne wykrycie choroby ma również inny wymiar psychologiczno-społeczny, pozwala bowiem osobie chorej oraz rodzinie przygotować się na postępujący proces chorobowy.

NA JAKIE OBJAWY POWINNIŚMY ZWRÓCIĆ UWAGĘ? Pogorszenie lub utrata pamięci krótkoterminowej - uciążliwe zapominanie wydarzeń, zajęć, rozmów lub innych aktywności, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku godzin jest jednym z najwcześniejszych objawów otępienia. Powtarzanie bez końca tych samych pytań jest objawem często zauważanym przez otoczenie chorego. Zapominanie o codziennych obowiązkach oraz trudności w wykonywaniu złożonych zadań, które wymagają nieco większego zaangażowania intelektualnego (np. opłacanie rachunków, gotowanie, prowadzenie samochodu, majsterkowanie). Gubienie przedmiotów może być normalnym i nieistotnym problem dla niektórych osób zdrowych, ale osoby z chorobą Alzheimera mają narastające trudności z gubieniem przedmiotów lub chowaniem ich w nietypowe miejsca. W ten sposób żelazko znaleźć można na przykład w lodówce, a zegarek w cukiernicy.

Dezorientacja w czasie i co do miejsca. Dla starszej osoby, zwłaszcza niepracującej, będącej na emeryturze, monotonny rozkład zajęć w ciągu dnia i podobieństwo kolejnych dni tygodnia powodują, że poczucie czasu nieco się zaciera. Każdy ­dzień podobny jest do weekendu, stąd zdarza się, że ­odpowiedź na pytanie o dzień tygodnia lub dokładną datę sprawia trudność. Jednak z pewnością nie jest prawidłowe mylenie stycznia z lipcem lub trudności z ustaleniem, który jest aktualnie rok. Nie jest niezwykłym zgubić się w nieznanym miejscu, ale gubienie się w swoim własnym mieście, w dobrze znanej okolicy nie jest normalne. Objawem zaburzeń orientacji jest także nierozpoznawanie miejsca, w którym się znajduje. I tak zdarza się, że chory na Alzheimera twierdzi, że jest w swoim pokoju, podczas gdy rzeczywiście przebywa na sali szpitalnej. Pogorszenie zdolności do oceny np. doboru ubrań bez uwzględnienia warunków pogodowych (ubranie letnie w zimie i np. kilka warstw ubioru latem). Brak zdolności do oceny w zakresie własnych finansów jest często przyczyną kłopotów samotnych osób w początkowym stadium choroby. Takie osoby, nie będąc w stanie właściwe ocenić swoich potrzeb oraz możliwości finansowych bywają na przykład ofiarami nieuczciwych sprzedawców, którym udaje się przekonać ich do wydawania dużych sum pieniędzy na niepotrzebne zakupy. Choroba Alzheimera to nie tylko problemy z pamięcią. Część pacjentów doświadcza na przykład zaburzeń językowych i mowy - szukają słów, trudno im w swobodny sposób prowadzić rozmowę. Otoczenie takich osób jak i ona sama mogą łatwo dostrzec te dolegliwości, jednak mało kto kojarzy je z podejrzeniem choroby Alzheimera zdarza się, iż pierwszymi objawami otępienia są stany depresyjne. Stanowi to dużą trudność diagnostyczną, gdyż osoby cierpiące na depresje bardzo często skarżą się na zmniejszoną zdolność myślenia lub skupienia się (albo takie ich przejawy jak niezdecydowanie lub wahanie się). Jednak zaburzenia pamięci towarzyszące depresji wycofują się wraz z poprawą stanu psychicznego- co nazywamy „pseudootępieniem”- a więc otępieniem potencjalnie odwracalnym przez leczenie tym przypadku lekiami przeciwdepresyjnymi).

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

37


#NeuroCare

Ponadto epizody depresyjne są najbardziej ­charakterystyczne dla 4-5 dekady życia, przy ­pojawieniu się objawów depresji po raz pierwszy w wieku podeszłym należy każdorazowo brać pod uwagę neurodegeneracyjną przyczynę jej powstania.

38

W przebiegu chorób otępiennych występują zaburzenia zachowania, które są dość często pierwszym powodem zgłaszania się do lekarza. Są źródłem dużych trudności nie tylko dla pacjentów, ale ich bliskich. Wśród typowych zaburzeń z tej grupy należy wymienić wędrowanie i bezcelowe przemieszczanie się, stany agresji słownej i fizycznej. Apatia, wycofanie oraz zachowania niedostosowane społecznie (w tym natury seksualnej) również dość często przebiegają równolegle z zaburzeniami pamięci. Rozdrażnienie i dysforia mogą wynikać wtórnie z trudności komunikacyjnych u osób z zaburzeniami językowymi. Wczesne uchwycenie przejawów zaburzeń pamięci daje możliwość wczesnego postawienia diagnozy, a co za tym idzie wdrożenia odpowiedniego ­­­postępowania zarówno farmakologicznego, jak i ­psychologicznego. Leczenie farmakologiczne zaburzeń funkcji ­poznawczych jest najbardziej skuteczne przy szybkim ­wykryciu choroby w jej łagodnym lub umiarkowanym ­stadium. Leki ­zmniejszają postęp choroby i ­poprawiają ­funkcjonowanie i jakość życia- zarówno samego ­pacjenta jak i

Z powodzeniem można również leczyć inne zaburzenia towarzyszące otępieniu, np.

DEPRESJĘ, PROBLEMY ZE SNEM, UROJENIA, OMAMY, POBUDZENIE I AGRESJĘ.

osób z jego otoczenia. Ostatnią grupą objawów maskującą rzeczywiste zaburzenia pamięci są objawy psychotyczne. Wyróżniamy tutaj urojenia, czyli fałszywe przekonania oporne na wszelką argumentację oraz halucynacje (omamy) będące ­doznaniami (spostrzeżeniami) danej osoby nie­­opierającymi się na żadnym konkretnym ­bodźcu ­rzeczywistości. ­Przykładami mogą być zwidywanie postaci, zwierząt, przedmiotów pomimo braku ich ­obecności, słyszenie dźwięków, głosów pomimo obiektywnie panującej ciszy. Doznania takie dość często ­powstają w warunkach pogorszenia warunków percepcji (np. ­wieczorami) lub przy współistniejących wadach ­wzroku i słuchu- tak częstych dla wieku podeszłego. Urojenia mają najczęściej charakter przekonań, że chorego ktoś okrada w sytuacji, gdy z powodu zaburzeń pamięci ­pacjent ma trudności ze znajdowaniem przedmiotów. Może to prowadzić do głębokich konfliktów z otoczeniem chorego, jego rodziną i bliskimi, których to pacjent często oskarża o bycie w zmowie i celowym ich działaniu mającym mu zaszkodzić.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#NeuroCare

Wczesne uchwycenie przejawów zaburzeń pamięci daje możliwość wczesnego postawienia diagnozy, a co za tym idzie wdrożenia odpowiedniego ­­­postępowania zarówno farmakologicznego, jak i ­psychologicznego. Leczenie farmakologiczne zaburzeń funkcji ­poznawczych jest najbardziej skuteczne przy szybkim ­wykryciu choroby w jej łagodnym lub umiarkowanym ­stadium. Leki ­zmniejszają postęp choroby i ­poprawiają ­funkcjonowanie i jakość życia- zarówno samego ­pacjenta jak i osób z jego otoczenia. Część ośrodków (w tym Neuro-Care ­Katowice) umożliwia swoim ­pacjentom leczenie­ innowacyjnymi metodami w ramach ­programów terapeutycznych, oferując już dziś dostęp do leków, które upowszechnione zostaną dopiero w przyszłości.

39

dr n. med. Gabriela Kłodowska Neurolog

ul. Pawła Kołodzieja 8 | Katowice

#NeuroCare #GabrielaKłodowska #neurologia #DobryLekarz #TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


40

SEKRET WIECZNEGO PIĘKNA

Lek. Aleksandra Żerdzińska

Żyjemy w cudownych czasach, które się sfeminizowały na tyle, że kobiety, w końcu, mają prawo cieszyć się wszystkimi etapami życia, a nie tylko byciem piękną 20-latką. Kwintesencją tych zmian są d­ ojrzałe modelki, czyli sześćdziesięciolatki, siedemdziesięciolatki, a nawet osiemdziesięciolatki na wybiegach i w modowych magazynach. Wiek to nic więcej niż liczba! – powtarzają redaktorzy ­lifestyle’owych kolumn, udowadniając, że gołębi kolor włosów i zmarszczki ­życiowego doświadczenia są sexy. Jaki jest sekret tych ­wiecznie atrakcyjnych kobiet? Prawdopodobnie połączenie naturalnego ­piękna z inteligencją. Mądrością, dzięki której wiedzą, jak zadbać o siebie (również w gabinecie medycyny estetycznej), ale nie­przekraczać granic. ­Nawilżanie, ujędrnianie, wypełnianie jest wskazane, ale bez dążenia do nierealnej przemiany w nastolatkę. 70-letnia kobieta z buzią wyprasowaną i wygładzoną do granic możliwości ­wyglądałaby niewiarygodnie, ponieważ jej twarz drastycznie kontrastowałaby z ciałem, stylem życia, metryką i co najważniejsze, z mężem i kręgiem znajomych. Zamiast obsesyjnie gonić za wieczną młodością, kobiety te stawiają na wieczne piękno, dopasowane do realnego wieku. I w tym kryje się cała tajemnica.

Jak starzeć się z godnością? Czy wobec tego zrezygnować z odmładzania? Absolutnie nie! Jeśli spojrzymy na 72-letnią Helen Mirren, to z jednej strony jej twarz ma wszystko czego się można spodziewać po twarzy kobiety w jej wieku, czyli kurze łapki, zmarszczki tu i ówdzie oraz widoczną utratę objętości, z drugiej strony jest wciąż olśniewająca. Atutem aktorki są piękne rysy, idealny koloryt cery, dobra struktura skóry, doskonały kontur (tak, u Helen nic nie opada!), a także regularne, ładne usta, których mogłaby pozazdrościć jej niejedna 30-latka. Przede ­wszystkim jej twarz wygląda na (słowo klucz:) zdrową i wypoczętą. Siłą Helen Mirren jest to, że odnalazła receptę na siebie, a czy stało się to w sposób całkowicie naturalny, to można już tylko ­spekulować. Jej styl odzwierciedla damę, która wyszła już z nastoletniego okresu i jest piękna tym charakterystycznym czarem kobiet bez wieku.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#DermaClinique

JAK STARZEĆ SIĘ Z GODNOŚCIĄ? Postaw na wieczne piękno, dopasowane do realnego wieku.

JAKOŚĆ SKÓRY

GŁADKA SKÓRA

Zmęczona, szara, cienka, „papierowa” i pozbawiona witalności cera? Nic nie postarza bardziej. Regularne regenerowanie, „dokarmianie” i ­intensywne nawilżanie skóry zabiegami przedłuża jej doskonał wygląd w sposób ­naturalny. Do dyspozycji mamy zabiegi laserowe, mezoterapii, czy peelingi. Odpowiednio dobrany program zabiegowy, dopasowany indywidualnie dla każdej kobiety i systematycznie realizowany pozwoli nam cieszyć się piękną cerą.

Bez zbędnych włókniaków, brodawek czy naczyniaków rubinowych. Już po 30 tym roku życia różnego typu wyrośla skórne pojawiają się na szyji, powiekach czy twarzy utrudniając makijaż, zahaczając o biżuterię czy biustonosz. ­kutecznym sposobem ich usuwania są nieinwazyjne ­zabiegi laserowe, które w ciągu kilku minut pozwalają pozbyć się niechcianych zmian skórnych. ­Szybkie gojenie, brak krwawienia i bólu to ­kolejne ­atuty zabiegów laserowych.

WZMOCNIENIE I POPRAWA STRUKTURY SKÓRY Zmiękczenie rysów, nadanie blasku i witalności cerze, wygładzenie zmarszczek w sposób, który otoczenie postrzega nie jako twarz drastycznie odmłodzoną, ale przyjemnie wypoczętą - słowo klucz :) zapewnią zabiegi z kwasem hialuronowym, kolagenem czy własnym osoczem.

ANTYGRAWITACJA Grawitacja to twój wróg. Z wiekiem skóra ciąży ku dołowi. Jeśli chcesz lepiej i zdrowiej wyglądać, warto zadbać o kontur twarzy i przeciwdziałać opadaniu powiek, policzków oraz tworzeniu się podwójnego podbródka i chomików. Pomogą ci wszelkie zabiegi rekonstruujące strukturę skóry. Bardzo dobre efekty daje np. zabieg Linerase, który nie tylko pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu ale też sprawia, że w tkankach pojawiają się nowe fibroblasty, czyli uruchamia turbo-produkcję kolagenu. Warto dbać również o zdrową dietę, pełną witamin i antyoksydantów, które spowolnią objawy upływu czasu.

W swojej praktyce ­stawiam głównie nacisk na naturalność i ­subtelność ­efektów wykonywanych zabiegów. Skupiam się na edukacji pacjentów odnośnie ­możliwości ­zastosowania ­współczesnych zabiegów dermato­logii estetycznej tak, aby ­każda kobieta mogła czuć się zawsze pięknie i dobrze w swojej skórze. W dzisiejszym świecie ze wszystkich stron atakowani jesteśmy informacjami na temat różnych zabiegów anty-aging i aby się w tym nie pogubić stworzyłam pierwsze w Polsce ­warsztaty dla ­kobiet, które chcą w sposób ­świadomy ­korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej ( www.kobietakontaczas.pl). Być może słyszałaś, a nawet myślałaś o zabiegach medycyny ­estetycznej ale po prostu boisz się z nich skorzystać? Masz obawy, czy to dobry czas, jaki zabieg będzie dla Ciebie najlepszy, jakich efektów możesz się spodziewać i czy będziesz wyglądać naturalnie? Czy botoks jest bezpieczny i dlaczego niektóre osoby tak bardzo z nim przesadzają? Jeżeli chcesz rozwiać swoje wątpliwości, uporządkować swoją wiedzę zapraszam na szkolenie .

OBJĘTOŚĆ Odchudzanie tak, ale bez przesady. Z wiekiem tkanki skóry kości tracą swoją objętość. ­Jeśli dodatkowo zredukujesz tkankę tłusczową do minimum, uwidocznią się zmarszczki, a twarz będzie wglądać na starą, zmęczoną i brzydką. Na utratę objętości szczególnie narażone są okolice skroni, policzki, obszar pod oczami oraz strefa żuchwy. Wypełnianie tych partii preparatami zawierającymi kwas hialuronowy nie tylko przywraca piękny kształt twarzy, ale też głęboko nawilża tkanki skóry. Kwas ­hialuronowy, to naturalny składnik tkanek, który absorbuje ogromne ilości wody. Z ­wiekiem jego poziom spada, dlatego twarz traci dawną jędrność i pełność. Uzupełnianie kwasu hialuronowego to najbardziej naturalny sposób na odzyskanie „swojego dawnego JA”. W dodatku jest to zabieg całkowicie bezpieczny, ze względu na 100-procentową biokompatybilność preparatu.

Derma Clinique Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej Lek. Aleksandra Żerdzińska www.dermaclinique.pl

#KobietaKontraCzas #Dermatologia #MedycynaEstetyczna #TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

41


#Hyamatrix #HialuronoPlastykaBezinwazyjna

HYAMATRIX

TO NOWY WYMIAR ZDROWEGO PIĘKNA Czym jest piękno? Podobno piękno jest stanem naszego umysłu ściśle związanym z teorią e­stetyki, dobra i prawdy, z kolei zdrowie jest częścią naszego ciała i naszej duszy. Ale czy nie chciałabyś, aby umysł podpowiadał Ci, że jesteś piękna a ciało mówiło, że jesteś zdrowa? ­Widząc odbicie w lustrze z promienna cerą, bez cieni pod oczami, bez zmarszczek, bez ­z wisających poniżej ­o walu naszej twarzy fałdów skóry, bez przebarwień poszerzonych naczynek i n­ iechcianych zmian na twarzy zapytasz siebie z niedowierzaniem „Czy to Ja?”. Oto odpowiedź, która ma w sobie poczucie estetyki, prawdę, dobro i zdrowie: HialuronoPlastyka Bezinwazyjna ­H YAMATRIX.

42

HIALURONOPLASTYKA HYAMATRIX® ZAUFAJ NAM, A MY POZWOLIMY CI ODKRYĆ W SOBIE ZDROWE PIĘKNO. Hyamatrix® – oferuje terapie od zdrowia do piękna. Dlaczego? Ponieważ wszystko zaczęło się od zdrowia. Znaczna część uwagi firmy Hyamatrix® skierowana jest na badania naukowe związane z nowymi produktami. Pierwszymi z nich były opatrunki stosowane w leczeniu ran ­spowodowanych urazem oparzeniowym, ­neurodermitem, pęcherzowym ­oddzielaniem się naskórka ze skutkiem 100% wyleczenia bez pozostawienia blizn. Zaobserwowano też znaczną poprawę kondycji skóry zdrowej poza raną, do której przylegał kawałek opatrunku. Ten właśnie moment kiedyś stał się początkiem dla ­stworzenia preparatów, które dziś stosujemy w naszym programie anti-age.

HIALURONOPLASTYKA BEZINWAZYJNA DOTYK MŁODOŚCI HialuronoPlastyka to w Polsce nowość jeśli chodzi o spojrzenie na czas i piękno przez pryzmat ­medycyny estetycznej i kosmetologii. Kluczem do sukcesu jest oryginalna bioaktywna kompozycja niezastąpionego w terapii anti-age kwasu hialuronowego w postaci destrukturyzowanej i peptydu macierzowego - HYAMATRIX®. Perfekcyjny duet dwóch składników, który dał nowe możliwości w nieinwazyjnej ­biorewitalizacji naszej skóry.Maleńka cząsteczka kwasu ­hialuronowego bez problemu przedostaje się przez barierę naskórka do głębszych warstw skóry. Kwas hialuronowy ma ogromne ­możliwości jeśli chodzi o wiązanie wody w skórze. Jedna ­cząsteczka HA wiąże 250 cząsteczek wody. Wszystkie wiemy, że skóra dobrze nawodniona to połowa sukcesu jeśli chodzi o nasz wygląd, wchłanianie składników aktywnych i profilaktykę anti-age.

HIALURONOPLASTYKA BEZINWAZYJNA TWOJE PIĘKNO W NASZYCH RĘKACH Ogromnym plusem zabiegu jest jego ­nieinwazyjność. Zabieg jest bardzo przyjemny i całkowicie bezbolesny. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie ma okresu ­rekonwalescencji po zabiegu. Prosto z gabinetu możemy wrócić do życia społecznego bez siniaków i ­zaczerwienionej twarzy. Połączenie techniki zabiegu i relaksu to niewątpliwie coś, o czym każda z nas marzy. Efekty widoczne są gołym okiem już po pierwszym zabiegu ale, ponieważ preparaty działają w żywych warstwach naszej skóry efekty ­pozabiegowe są narastające. Z każdym kolejnym dniem nasza skóra będzie wyglądać młodziej i piękniej.

DBAMY KOMPLEKSOWO O KAŻDY CENTYMETR TWOJEGO CIAŁA Warto podkreślić, że działania medycyny ­przeciwstarzeniowej z udziałem Hyamatrix® nie ograniczą się tylko i wyłącznie do zabiegów w obrębie twarzy. HialuronoPlastykę można wykonać na każdej części naszego ciała. HialuronoPlastyka znajduje zastosowanie nie tylko w profilaktyce i terapii anti-age. Zabieg bardzo dobrze sprawdza się jako terapia skojarzona w leczeniu trądziku o różnym podłożu. Jest ­świetnym zabiegiem przygotowawczym przed zabiegami inwazyjnymi z zakresu medycyny ­estetycznej i chirurgii plastycznej, ponieważ dbając o dobre ­nawodnienie skóry przyspiesza jej gojenie i regenerację. Polecany jest szczególnie po ­zabiegach chemicznego złuszczania naskórka i zabiegach laseroterapii. HialuronoPlastyka Hyamatrix® – Ty decydujesz czego potrzebujesz Zabiegi można zaplanować w serii lub wykonać jednorazowo np. jako zabieg bankietowy.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


JESTEŚMY Z TOBĄ I DLA CIEBIE. Po to byś mogła poczuć się pięknie i zdrowo.

Kompleksowość oferty HYAMATRIX® wiąże się również z bardzo dużym asortymentem linii produktów domowych HYAMATRIX® HomeCare, które w nocy podczas snu, a w ciągu dnia podczas naszej aktywności otulają naszą skórę płaszczem składników aktywnych. Kosmetolog, do którego się udasz zdiagnozuje potrzeby i dobierze odpowiednią kombinację produktów domowych HYAMATRIX®. Zestaw domowej pielęgnacji HYAMATRIX® HomeCare zawsze ­uwzględnia typ i kondycję Twej skóry. Jeśli ­równolegle z ­zabiegami HialuronoPlastyki ­Bezinwazyjnej będziesz ­korzystać z pielęgnacji domowej HYAMATRIX® HomeCare zapewnisz swej skórze idealne warunki do biorewitalizacji, a efekty ­zabiegów będą utrzymywać się przez długi czas.

Więcej informacji o produktach oraz ­miejscach gdzie ­można wykonać zabiegi ­znajdziesz na stronie www.hyamatrix.pl i na naszym profilu www.facebook.com/polska.hyamatrix.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

43


#Martess

TERAPIA DWUTLENKIEM WĘGL A

O czym chcą Wam powiedzieć te dwie Panie ze zdjęcia? O tym, jak ich misją stało się piękno wszystkich kobiet i jak to jest, że każda wyjdzie od nich z cenną informacją jak o siebie dbać.

Marlena Grzymkiewicz Anna Babiak

Karboksyterapia, bo tak nazywana jest terapia dwutlenkiem węgla, to kontrolowane podanie oczyszczonego gazu bezpośrednio do tkanek. Wprowadzamy go podskórnie lub śródskórnie za pomocą bardzo cienkiej igły. Mimo możliwych powikłań jest to jedna z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych technik stosowanych obecnie w dermatologii i kosmetologii. Minusem jest bolesność zabiegu, którą rekompensują efekty.

44

Nasza wspólna droga zaczęła się już w 2011 roku, kiedy wspólnym tematem były tradycyjne zabiegi kosmetyczne- mówi Marlena Grzymkiewicz, właścicielka Martess Spa&Massage- z czasem temat ewoluował. Ania wkręciła się w tematykę makijażu permanentnego i inwazyjnych zabiegów i tak oto od 2016 roku świadczymy usługi karboksyterapii, a od tego roku lipo lasera. Terapia dwutlenkiem węgla wykorzystywana jest już od dawna. Od roku 1720 stosowano lecznicze kąpiele w wodach o wysokim stężeniu jonów tego gazu, natomiast w medycynie estetycznej wykorzystanie obserwuje się od roku 2000. Naszym zdaniem połączenie karboksyterapii z lipo laserem daje spektakularne efekty, szczególnie na płaszczyźnie „wiszącego” brzucha np. po ciąży. Karboksyterapia ujędrni brzuch, zniweluje rozstępy, natomiast lipo laser „wypali” nadmiar tkanki tłuszczowej- zapewnia Anna Babiak. Lipoliza laserowa to najlepsza alternatywa dla chirurgicznej liposukcji. Dzięki wysokiej mocy i zaawansowanym systemom ­bezpieczeństwa ­zaliczana jest do najszyb­ szych i ­najbezpieczniejszych medycznych systemów ­laserowych, przy czym jest kompletnie ­bezbolesna! Umożliwia zlikwidowanie znacznej ilości tłuszczu podczas zabiegu, który daje rewelacyjne efekty w modelowaniu sylwetki.

ZASTOSOWANIE:

PIĘKNO KAŻDEJ KOBIETY jest dla nas BARDZO WAŻNE.

- redukcja lokalnej tkanki tłuszczowej, cellulitu, blizn potrądzikowych i pooperacyjnych, rozstępów, zmarszczek i cieni w okół oczu, odmładzanie skóry rąk, dekoltu, szyi, naprawa zwiotczałej skóry i tkanki podskórnej po porodzie, - łysienie, zaburzenia erekcji, teleangiektaje, ­leczenie choroby Raynauda, sinicy kończyn dolnych oraz obrzęku limfatycznego.

PRZECIWWSKAZANIA:

Ciągle szukamy ­nowinek ­kosmetologicznych, by spełnić ­oczekiwania naszych Klientek. ­Pragniemy, by ­każda ­kobieta czuła się ­szczęśliwa ze sobą.

- choroba niedokrwienna serca, niewydolność oddechowa, zakrzepowe zapalenie żył, hemofilia, nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi, przebyty udar lub zawał, ostre infekcje, gorączka, ciąża, karmienie piersią.

Ul. Piastów Bytomskich 13 41-902 Bytom www.martesspa.pl

#Martess #SPA #Karboksyterapia #TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


STYLIZACJA PAZNOKCI K R Y S T Y N A

B Ł A C H U T

TIPSY1/1 KRYSIA

45

KRYSTYNA BŁACHUT stylicacja paznokci

K a t o w i c e u l . Ty s i ą c l e c i a 8 8 tel: 608 460 371

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


46

#GADŻETYdlaKobiety www.fem i l i n e.p l

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Filine #Botoks #KwasHialuronowy #MezoterapiaIgłowa

Regeneracja SKÓRY Nasza skóra wymaga regularnej regeneracji. Jak zatroszczyć się o nią i poradzić sobie z jej pielęgnacją? Czynniki atmosferyczne słońce, wysokie temperatury, słona i chlorowana woda,wiatr i klimatyzacja wysuszają i podrażniają, powodując, że skóra traci zdrowy wygląd. Często pojawiają się też przebarwienia, uwidaczniają się popękane naczynka. Kiedy skóra staje się przesuszona, nieprzyjemnie ściągnięta i widać na niej drobne linie. To, jak poważne są jej uszkodzenia zależy od tego, jak intensywnie korzystaliśmy z uroków lata. Skóra jest odwodniona i potrzebuje regeneracji oraz odpowiedniego odżywienia. Kiedy domowa pielegnacja oraz nawilżanie skóry od zewnątrz nie wystarcza, wizyta w gabinecie medycyny estetycznej może okazać się niezbędna. Ważne, aby działać kompleksowo i systematycznie. Odpowiednio nawilżona, sprężysta, gładka i pełna blasku skóra ujmuje lat i sprawia, że czujemy się doskonale bez względu na wiek. I chociaż czasu cofnąć się nie da, można skutecznie walczyć z oznakami jego upływu. Aby jak najszybciej Twoja skóra odzyskała zdrowy wygląd i była w dobrej kondycji, należy działać szybko i skutecznie. Pomocny może się okazać plan pielęgnacji i regeneracji skóry.

INES FILIP PROPONUJE: Zabiegi kosmetyki estetycznej, które mają na celu: Ines Filip

Poprawę jędrności skóry 


Głębokie nawilżenie skóry 


Rozświetlenie skóry 


Wzrost elastyczności skóry 


Wygładzenie zmarszczek i bruzd 


Poprawę owalu twarzy 


Likwidacje przebarwień oraz blizn 


Dla kogo: Filine Praktyka Lekarska Ines Filip 1 Maja 46, Katowice www.filine.pl

Zabiegi są dla kobiet i mężczyzn., dla osób z młodszą lub bardziej dojrzałą skórą, które pragną poprawić strukturę skóry zarówno na twarzy szyi, dekolcie oraz dłoniach.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

47


#CentrumOdnowyBioligicznej

ZDROWY

- sportowy styl życia DODAJE ŻYCIOWEJ ENERGII Centrum Odnowy Biologicznej Squash & Fitness Premium Club

Źródłem siły każdego człowieka jest zdrowy, sportowy styl życia. Działaniom COB towarzyszy pasja i radość, którą chętnie dzielą się z innymi. Celem ich działania jest propagowanie aktywności ruchowej, dodającej życiowej energii. 48

Centrum Odnowy Biologicznej Do ­Państwa oddaje do dyspozycji komfortowy basen. ­Temperatura wody, jak i powietrza waha się zawsze w ­granicach 30-32 stopni Celsjusza. Wbudowane jacuzzi oraz gejzery masujące pozwalają na ­równoczesny masaż wodny i pełen relaks. Na plaży basenowej do dyspozycji znajdują się leżaki, a także sauna fińska gdzie można się odprężyć i wyciszyć.

Centrum Odnowy Biologicznej oferuje także zajęcia z AQUA ­ EROBIKU, AQUA ­GIMNASTYKI, AQUA dla kobiet w ciąży. A

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


ZACZNIJ

Kiedy inni szukają wymówek!

ĆWICZ

Kiedy inni wciąż marzą!

WALCZ Kiedy inni rezygnują!

49 Zajęcia prowadzone są przy muzyce, dopasowanej pod względem tempa, rytmu i stylu. ­Idealnie nadają się dla osób mających problemy z kręgosłupem, stawami oraz nadwagą.

www.cob-fitness.pl

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


SQUASH SP ORT DL A LUDZI 50

Sosnowiec, ul. Braci Mieroszewskich 122 www.squashfactory.pl

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#FactorySquash #FactorySquash #TrenujZKazaneckim #NajzdrowszySportŚwiata

51 O squashu chyba każdy już słyszał. Charakterystyczny dźwięk czarnej piłeczki odbijanej od ściany, ­t owarzysząca mu rywalizacja, dynamika generująca pozytywne zmęczenie oraz wysokie spalanie kalorii. Nie przez przypadek wielokrotnie ogłaszany według branżowych magazynów jako najzdrowszy sport na świecie. Kto raz spróbował, nie przejdzie już obok obojętnie.

Miejsc do grania i entuzjastów squasha jest coraz więcej. A Factory Squash&Fitness - sosnowiecki klub z 6 kortami do squasha i bogatą ofertą zajęć sportowych to dobre miejsce do rozpoczęcia swojej przygody, a to wszystko w postindustrialnym klimacie i dobrej atmosferze. PIERWSZE WEJŚCIE DO KLATKI Zamknięte pomieszczenie, cztery ściany i tutaj analogia do areny sportów walki się kończy - wszak squash to sport dżentelmenów. Bez serca i woli walki jednak się nie obejdzie. Akcesoria niezbędne do squasha: wygodne, sportowe buty z podeszwą non-marking, strój, rakieta, piłeczka no i partner lub partnerka do gry. DOBRE NAWYKI

TARGET Słowo, które pojawia się nie tylko w korporacjach. Squash to gra kątowa - trzeba wiedzieć gdzie trafiać piłką, żeby to przeciwnik więcej biegał i prędzej się zmęczył od nas. Wyznaczając sobie cele i regularnie trenując zaczniemy coraz częściej wygrywać. SPORT DLA LUDZI Squashowa rywalizacja to nie tylko rozgrywki i trening - ale też świetna okazja do poznania ciekawych, pozytywnie nastawionych do życia, otwartych ludzi. W klubie zawiązują się znajomości, które często przenoszą się poza kort. Przestronne lobby, dobra kawa, wygodne kanapy - to tu po meczu spokojnie można porozmawiać...

Jak w każdym sporcie - tak i tu ważne są podstawy, które pozwolą cieszyć się grą. Trening z trenerem szybko pozwoli wskoczyć na właściwe tory. Technika, poruszanie po korcie, selekcja uderzeń, ­strategia gry, taktyka, przygotowanie fizyczne - o to wszystko ­zadbamy. ­

Odwiedź #FactorySquash&Fitness

www.squashfactory.pl

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#TRENINGczyniMISTRZA

52

#SekurOdżywki #SekurPower #SekurKatowice #TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Sekur

10 PRZYKAZAŃ TR E N E R A

Zasady, które należy przestrzegać, aby być zawsze w formie:

1

ZADBAJ

2

PAMIĘTAJ

3

ZNAJDŹ

4

SUPLEMENTACJA

5

AKTYWNOŚĆ

6 7 8 9 10

o odpowiedni bilans kaloryczny diety

o odpowiedniej ilości białka w diecie

fit odpowiedniki twoich ulubionych produktów

dobrana do swoich potrzeb i celów treningowych

fizyczna pod każdą postacią

REGENERACJA

odpowiednia ilość snu

PAMIĘTAJ

prowadząc aktywny tryb życia dostarczaj witaminy i minerały

PIJ DUŻO WODY BĄDŹ CIERPLIWY

wytrwały i konsekwentny w drodze do celu

PRZYJMUJ CENNE RADY

od osób doświadczonych

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

53


54

#SushiBysSakana, #SakanaSushiBarKatowice #SakanaPrezentuj #TakieRzeczyTylkowSakana #SakanaKatowice

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Sakana

Dbałość o detal

i PASJA

RESTAURACJA JAPOŃSKA SAKANA SUSHI BAR W KATOWICACH

55

Sakana w Katowicach usytuowana na urokliwej ulicy Mielęckiego, niedaleko od tętniącej życiem ulicy Mariackiej. Od pięciu lat jest ulubionym ­miejscem wielbicieli kuchni japońskiej na Śląsku. Minimalistyczny wystrój utrzymany w stylu “ZEN” w połączeniu z wyśmienitą kuchnią pozwala odkrywać kulinarne tajemnice kraju Kwitnącej Wiśni. W lecie do dyspozycji Gości jest ogródek. Menu restauracji prezentuje szeroki wybór sushi i sashimi, ­s tarannie dobraną kolekcję alkoholi, a także specjały, z których słynie Sakana Sushi Bar.

www.sakana.pl

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#BartłomiejDruciak

GOTOWANIE to moja PASJA!

Mimo, iż kształciłem się w innej dziedzinie nauki moją pasją było i zawsze będzie gotowanie. Od kiedy? Można powiedzieć, że gotuję od zawsze. Od kiedy pamiętam zaglądałem babci do garnków. Mając­ s­ iedem lat zabrałem się do pozycji Kuchnia Polska.

56

Na początku proste dania, ale z czasem asortyment się ­powiększał. W latach młodzieńczych często wyjeżdżałem do Włoch i Hiszpanii, gdzie poznałem kuchnię śródziemnomorską, w której się zakochałem. Proste dania oparte na składnikach najwyższej jakości, świeże i aromatyczne zioła, warzywa i owoce oraz oliwa extra vergine, a także sposób biesiadowania, wręcz celebracji każdego posiłku, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Cenię ją właśnie za to, iż jest nieodłącznym elementem ­życia codziennego. Wracając do domu starałem się odtworzyć te niesamowicie pyszne dania, z czasem zacząłem je modyfikować. Przełomem był rok 2006, kiedy podczas ­IV ­Pikniku Pszczyńskiego wraz z moim kolegą Dariuszem Barańskim (współorganizatorem tego wydarzenia) i innym kucharzami pobiliśmy rekord Guiness’a w gotowaniu „Eurozupy”, ­przygotowując 12000 litrów. Wtedy zdecydowałem, że chcę poświęcić się tej profesji. Ostatnie lata to zdobywanie doświadczenia pracując na stanowiskach kucharza oraz szefa kuchni w renomowanym hotelu Dollenberg i restauracjach Le Pavillon (2 gwiazdki Michelin) oraz Hegaublick na południu Niemiec, a także liczne szkolenia i warsztaty. Nauka gotowania potraw pod okiem mistrzów ­kuchni bardzo wiele wniosła do mojego warsztatu. Nabyłem nowe umiejętności kulinarne, poznałem techniki przygotowywanych dań oraz otrzymałem wiele praktycznych porad. ­Pragnę dalej się uczyć i rozwijać, gdyż kuchnia ciągle się zmienia i ewoluuje. W mojej kuchni stawiam przede wszystkim na ­sezonowość oraz na wysoką jakość produktu.

Bartłomiej Druciak

#BartłomiejDruciak #GotowanieMojaPasja #PoezjaSmaków #TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#przepis #KULINARIA

STEK Z ROSTBEFU Z PEERE Z FIOLETOWYCH ZIEMNIAKÓW PODAWANY Z EMULSJĄ Z CZERWONEJ PAPRYKI

57

PUREE Z FIOLETOWEGO ZIEMNIAKA I PASTERNAKU

EMULSJA Z CZERWONEJ PAPRYKI

SKŁADNIKI:

SKŁADNIKI:

SKŁADNIKI:

200 gram rostbefu, sól gruboziarnista, pieprz czarny,

100 gram słodkiego fioletowego ziemniaka,

1 papryka, łyżka oliwy, ząbek czosnku, ostra paryczka

łyżka zimnego masła, rozmaryn.

100 gram pasternaku, łyżka masła, łyżka śmietanki 30 %,

piri piri, szczypta wędzonej papryki z piementu, sól, pieprz

STEK Z ROSTBEFU (medium rare)

601 kcl

pieprz, sol. Steka wyjmujemy na godzinę przed smażeniem z lodówki. Rozgrzewamy patelnię oraz piekarnik na 180C. Przyprawiamy pieprzem, solą i ­­smażymy 1 min. na każdy cm steka z każdej strony. Następnie dajemy masło, rozmaryn i wkładamy do piekarnika na 8 min. Po wyjęciu pozostawiamy na kilka minut przed pocięciem.

Warzywa obieramy i wkładamy do wody. ­Następnie gotujemy około 30 min. Dodajemy masło i śmietankę oraz przyprawy i miksujemy.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

Pieczemy parykę w piekarniku nagrzanym do 200C ok 20 min. Następnie miksujemy wszystkie składniki. Brokuły i fioletowę marchewkę gotujemy na parze.


58

40

STREET

Cafe

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#40StreetCafe #ApetytNaKawe #DobraKawa #Kościuszki40 #CośPysznego

APETYT NA KAWĘ i pyszne domowe ciastko... Kawa, wyśmienite śniadania, lunche, desery i ciasta. To wszystko znajduje się w miejscu, w którym ­p racują ludzie z pasją do kawy i jedzenia. W obecnych czasach pośpiechu trudno znaleźć wypieki oparte na tradycyjnej recepturze zawierające prawdziwe masło, czy nawet jajka.­ Mnóstwo placówek gastronomicznych podąża przede wszystkim za uzyskaniem szybkiego zysku, co wiąże się z obniżeniem jakości oferowanych produktów i usług. Jednakże misją 40 Street Cafe jest prostota i naturalność, wedle których przyrządzamy posiłki i nasze wyroby ­cukiernicze. Domowy sernik z karmelem i orzechami, krucha szarlotka z jabłkami i cynamonem – to jedne z naszych podstawowych deserów, których nie może zabraknąć dla naszych Gości. Nasze menu zmienia się wraz z nadejściem kolejnego sezonu, a także oczekiwaniami naszych sympatyków. Swoim Gościom proponujemy szeroki wybór kaw, herbat, domowych lemoniad, świeżo wyciskanych soków, deserów i ciast. Od niedawna przygotowujemy pyszne racuchy z jabłkami zgodne z najlepszą ­recepturą oraz chrupiące tosty z jajkiem sadzonym podane ze świeżą sałatą oraz dodatkami. Wszystko jest oczywiście dostępne na miejscu w uroczej, kameralnej kawiarni lub dozabrania do pracy lub domu.

PASJA I DOŚWIADCZENIE, czyli wszystko co potrzebne w DOBREJ KAWIARNI… Nasza historia zaczęła się rok temu- kawiarnia zrodziła się z połączenia pasji i doświadczenia związanych z kawą, zamiłowaniem do kuchni oraz pieczenia. Niby żadna filozofia, prawda? Prosto, zdrowo, świeżo i apetycznie.. Zawsze w 40 Street Cafe przy ulicy Kościuszki 40 w Katowicach.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

59


#FotoBar #FotoBAR #Barista #Barman #FotoBUDKA

WYJĄTKOWE PRZYJĘCIE WYMAGA WYJĄTKOWEJ OPRAWY

Jak zapewnić Gościom swojego przyjęcia najwyższy poziom dodatków i atrakcji ? Foto Bar oferuje usługę opartą na jednym podstawowym założeniu: oryginalność i najwyższa ­jakość. Jeśli zależy Ci na prawdziwym cocktail barze, prawdziwym barze kawowym, nowoczesnych i klasycznych ­cocktailach, wymyślnych dekoracjach i dodatkowo chcesz zaskoczyć swoich Gości nowoczesną fotobudką lustro, klasyczną fotobudką czy videobudką to wybierz ekipę Foto Bar.

60 DLACZEGO ONI? Gastronomią zajmuą się od 2002r. w tym czasie odbyli blisko 100 ­szkoleń, kursów i warsztatów, posiadają niezliczone certyfikaty. Startowali z ­powodzeniem w wielu konkursach zajmując ­wysokie lokaty! Obsługiwali strefę ­vip na ­koncercie U2 na Stadionie Śląskim oraz Opener Festival, Tauron Nowa Muzyka. Tworzyli strefy barowe na festiwalach Summer House Music, Summer Cars ­Party czy Premium Festival. ­Obsługiwali także Telewizję Polsat podczas Sylwestrowej Mocy ­Przebojów.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#FotoBudka

PROFESJONALNY BARISTA Zachwyci ­Gości ­wyjątkowym smakiem i z każdą kolejną filiżanką ­serwowanej kawy daje pokaz swoich ­umiejętności. Catering kawowy polecany jest podczas wszelkiego rodzaju imprez, targów, ­konferencji, ­szkoleń i spotkań biznesowych. ­Barista to doskonała alternatywa automatycznych i ­przelewowych serwisów kawowych.

FOTOBUDKA To dokonała atrakcja każdego przyjęcia i imprezy, w wersji klasycznej, videobudki czy przepięknej białej fotobudki lustro. Wystarczy nacisnąć start na ekranie dodykowym i zacząć zabawę. ­Automat zrobi serię zdjęć i wprawi ­wszystkich Gości w wyjątkowy nastrój zabawy, a swym ­wyglądem oczaruje wszystkich Gości.

61

• • • • • • • • • • •

bary z obsługą /bary skórzane,bary ledowe, bary stylizowane/ pełne zatowarowanie baru, niezbędny sprzęt barmański, szkło w różnych formatach w ilości zabezpieczającej całą imprezę lód kostkowy, kruszony, suchy szeroką gamę syropów owoce i kwiaty do dekoracji koktaili oraz zioła lemoniady – nieograniczony wybór smaków   dodatki - rurki, serwetki, szpadki, mieszadełka ekspres ciśnieniowy, młynek elektryczny fotobudkę z gadżetami, multibudkę, Fotobudkę Lustro Litery LOVE – Ledowa oraz żarówkowa wersja napisu LOVE o wymiarach: 100 cm x 400 cm Candy Bar z liter LOVE – bufet słodki, fontanny alkoholowe, ­ fontanny czekoladowe.

Więcej na www.fotobar.com.pl facebook.com/fotobudkaibar

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#PRIME #COSMO #BestClub #ZaZycieNieZWYCZAJNE #FINLANDIA

DRINKIbyPRIME Prime – wyśmienite cocktaile, najlepsza jakość muzyki oraz wykątkowi ludzie! Lokal mieści się w samym sercu Katowic na ulicy Mielęckiego 10. Designerski wystrój łączący klimat typowo industrialno-loftowy z drobnymi elementami stylu glamour sprawia, że ­miejsce to spełnia wymagania osób ceniących sobie klasykę połączoną z klubowym stylem. To, co wyróżnia ten lokal, to między innymi pełny bar i rozgrzany do czerwoności parkiet. Profesjonalna obsługa serwuje wyśmienite trunki….przetestujcie!

62

#CHERRYLady SKŁADNIKI Fi nlandia Vodka C hambord Li queur Puree Moni n C herr y sok ż uraw inow y sok z limonk i

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#PASSION SKŁADNIKI Fin la n d ia Vo d ka Pu re e Mo n in Pa ssio n Fr u it so k win o g ro n ow y so k z lim o n e k

63

#CHERRYCosmo SKŁADNIKI Finlandia Vodka Li me Jui c e C oint reau C herry Jui c e

Nietuzinkowe, kulturalno-rozrywkowe miejsce na mapie śląska. www.klubprime.pl

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#Sztuka #AgnieszkaNawrat #Moda #Kobieta #FashionArt #DesignArt #GraphicArt #InkArt #Watercolor

64

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#AkonaDesign #SMS

OD ARCHITEKTURY

do malarstwa

Agnieszka Nawart - osoba kochająca piękno, pięknych ludzi i piękne życie. Malowała i rysowała odkąd pamięta. Jako dziecko uwielbiała wszelkie prace manualne i artystyczne i tak ma do dzisiaj. Maluje obrazy i ilustracje przedstawiające głównie kobiety, techniką akwarelową w połączeniu z rysunkiem tuszem.

Co Agnieszka mówi o swojej twórczości? Na ten czas ta technika jest mi najbliższa, wygodna, szybka, gdzie można wyrazić ekspresję, oddać ruch, połączyć z kreską i plamą. Nie lubię długiego ślęczenia nad obrazem, męczy mnie to. ­Maluje tak, by nie zgubić tego co mam w głowie, choć czasem poświęcam dłuższą chwilę na detal. Cały czas szukam, próbuję. Rysuję ­ilustracje ­modowe, dalekie jednak od typowych rysunków żurnalowych, pięknie ­wyrysowanych. Tutaj inspiruje mnie piękna forma kreacji, wygląd i ruch modelki, klimat pokazu. Szkicuję także cienkopisem, mazakiem czy samym piórkiem, wtedy powstają prace bardziej graficzne.

Skąd droga od architektury do malarstwa? Agnieszka Nawrat mgr inż. architekt, projektant wnętrz, artystka. Żona, mama dwójki ­przedszkolaków, przyjaciółka. Osoba kochająca piękno, pięknych ludzi i piękne życie. Lubi dobrą architekturę, piękny design, zachwyca się ciekawym obrazem, rysunkiem, ilustracją. uwielbia modę, dobry styl, gust i smak.

Na Politechnice Śląskiej mówili, że architekci to nie inżynierowie ­tylko artyści, wizjonerzy, odmieńcy, co nawiasem mówiąc bardzo ­rzywdzące dla tej branży. Uważam, że dobrym architektem może być artysta wizjoner jak również inżynier konstruktor. We mnie jakiś czas temu odezwała się ta część artysty, który chce tworzyć coś ­niezależnego, nie być uchwyconym w ramy prawa i przepisów. Po studiach pracowałam w biurze architektonicznym kilka lat, a potem po urodzeniu dzieci i po analizie rynku pracy w branży ­architektonicznej zwróciłam się w kierunku swojego pierwszego wykształcenia, ­czyli artystycznego - Liceum Plastyczne w Bielsku Białej. Widzę, że u mnie to się tak przeplata artysta i umysł ścisły. Po podstawówce zdawałam do liceum plastycznego i liceum ekonomicznego. Po ­liceum plastycznym zastanawiałam się nad politechniką i szkołą wyższą projektowania mody, chyba lubię kontrasty i ­nieoczywistości. A tak nawiasem, to całe liceum nosiłam ubrania szyte przez siebie. Od ­zawsze lubiłam zabawę modą. uwielbiam powiedzenie Coco Chanel „moda przemija, styl pozostaje”. I tu zaczyna się temat mody ­czyli główna inspiracja moich prac. Inspirują mnie piękne ubrania lub ­nietuzinkowa uroda modelki, to „coś” co ma interesująca, stylowa kobieta. Czasem detal, biżuteria, dodatek. Czasem ciekawy ruch, gest, spojrzenie. Od razu chcę przenieść to na papier pokazać jak ja to widzę.

Skąd nazwa akonaDesign… To połączenie inicjałów imienia i nazwisk (panieńskiego i męża) - akona ze słowem design, czyli słowem wieloznacznym odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki, mogącym oznaczać ich wygląd albo projektowanie.

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy

65


#FOTO #SesjaZdjęciowa #PortretBiznesowy #TAGProduction

BIZNESOWA sesja zdjęciowa JAK ZROBIĆ TO DOBRZE?

Codziennie w naszym otoczeniu natrafiamy na setki zdjęć. Przypadkowo napotykane zdjęcia reklamowe czy prasowe prezentują zupełnie inną jakość niż fotografie artystyczne, które nas poruszają i do których chce się powracać. Najczęściej niosą jasny przekaz, wywołują w nas silne emocje i sprawiają, że nie pozostaje-

my obojętni. Tworzenie takich fotografii to umiejętność, która wymaga dużych nakładów pracy i pomysłu. Zdjęcia to przede wszystkim emocje powinny je pokazywać i je wywoływać.

66

Dzisiaj zdjęcia to także nieodzowny element komunkacji marketingowej i budowania wizerunku. O czym należy pamiętać przy robieniu swojej pierwszej sesji zdjęciowej...takiej biznesowej, która ma być naszą wizytówką i pokazywać nas z jak najlepszej strony, jako ekspertów w branży, którą reprezentujemy? Oto pare podpowiedzi:

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Pamiętaj, że biznesowa sesja zdjęciowa zawsze mieć będzie jeden cel – przedstawić osobę portretowaną jako osobę rzetelną i oddaną swojej pracy, a zarazem jako właściwą osobę na właściwym miejscu. Dodatkowo jeśli Twoje zdjecia mają funkcjonować m.in. w Internecie, gdzie zostają na lata i pokazują się w zakładce Images w Google po wpisaniu Twojego nazwiska w wyszukiwarkę - warto przemyśleć temat i przygotować się do sesji solidnie. Twój wizerunek to istotny element!

WZORY, KOLORY, FAKTURY Podczas wyboru kolorystyki swojego stroju warto kierować się zasadą 3 kolorów. Proste kompozycje – 2 kolory klasyczne z jednym mocniejszym, bardziej wyrazistym akcentem, sprawdzają się najlepiej. Czerwień na zdjęciach biznesowych nie jest najlepszym wyborem, podobnie zresztą jak klasyczne zestawienie czarny dół, biała góra – jest zbyt szkolne. Wzory, zwłaszcza drobne, niemal nigdy nie wyglądają dobrze na zdjęciach. Do zdjęć wybieraj materiały matowe, jednolite w swej fakturze. Błyszczące, z plisowaniami, watowaniami, haftami, plecionkami – zostaw na inne okazje. BIŻUTERIA

WSKAZÓWKI DLA PANÓW Koszula powinna być wyprasowana. Najlepiej, aby była gładka (nie w kratkę, nie w prążki). Marynarka, tak samo jak koszula, ­powinna być dopasowana i ­najlepiej bez faktury. Spodnie – są nieistotne przy ­większości portretów biznesowych, ­ponieważ nie widać ich na zdjęciu.

Jeśli jesteś kobietą, do zdjęcia nie zakładaj:

• wiszących kolczyków (wprowadzają głowę w mikro drgania), • małych wisiorków (nie będą widoczne na zdjęciu), • bardzo dużej biżuterii (chyba, że pracujesz w branży kreatywnej), • kilku cienkich bransoletek (jedna, szeroka, w charakterze zegarka może być jak najbardziej ok), • więcej niż jednego elementu biżuterii.

Jeśli jesteś mężczyzną, do zdjęcia załóż: • dobry zegarek, • spinki do mankietów, • spinkę do krawata, • rozważ też włożenie poszetki.

WSKAZÓWKI DLA PAŃ Make-up – zdecydowanie polecamy skorzystanie z opcji profesjonalnego makijażu dla portretów biznesowych. Ostre światło lamp błyskowych jest bardzo wymagające. Strój – wyprasuj wszystkie elementy garderoby, które się gniotą i koniecznie przynieś je na wieszaku. To da pewność że ubranie nie będzie pogniecione.

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


67

IRIS CREAM PHOTOGRAPHY ul. Ząbkowicka 62 Dąbrowa Górnicza www.iriscream.pl

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#felieton

Walka Dawida z Goliatem, czyli o co tyle dymu?

Jakub Zegadło Dziennikarz, rzecznik ­Stowarzyszenia Obrony Praw ­Przedsiębiorców

68

Nie są słabi. W ciągu dekady stworzyli rynek warty dziś przynajmniej pół miliarda złotych. A podobno to wartość niedoszacowana. Zatrudniają kilka tysięcy osób, w kilku tysiącach sklepów w całym kraju. Przetrwali obowiązkową rejestracje produktów, zamknięcie sklepów internetowych i zakaz reklamy. Słowem - okres wprowadzania dyrektywy tytoniowej, który rząd nazywa dziś – „wakacjami podatkowymi”. Nie są słabi, ale w tej grze są tylko pionkami, bo jej reguły ustala ktoś zupełnie inny. Komisja Europejska od zawsze postrzegała e-papierosy i liquidy w sposób niemal bliźniaczy do wyrobów tytoniowych. Podobnieństwo istnieje. A jakże! Jak między krzesłem i krzesłem ­elektrycznym. Ale podczas, gdy wielu badaczy, takich jak prof. Andrzej Sobczak z sosnowieckiego Instytutu ­Medycyny Pracy I Zdrowia Środowiskowego ­dowodzi że epapierosy są o 95 procent mniej szkodliwe od tradycyjnych, unijne i rządowe instytucje prześcigają się w rewelacjach na temat coraz to nowszych, bardziej wyszukanych chorób, ­których mają być przyczyną. Woda w płucach, mniej elastyczne naczynia krwionośne, czy ­wreszcie pobudzanie ­neutrofili...I tak dalej. „Nie ma zdrowszych uzależnień” – obwieściło ostatnio Ministerstwo Zdrowia odnośnie projektowanej akcyzy na e-papierosy ucinając choćby spekulacje o instnieniu „mniejszego zła”. Ale skoro rząd tak troszczy się o płuca milionów Polaków to dlaczego w uzasadnieniu projektu ustawy ‘akcyzowej’ możemy przeczytać, że „używanie przez konsumentów wyrobów nieopodatkowanych akcyzą odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych”. A więc - 1 stycznia 2018 roku wreszcie koniec z dyskryminacją... papierosów. Skoro nie zdrowie Polaków jest najważniejsze to co? Może kondycja Skarbu Państwa? Wątpie. Rząd zakłada co prawda roczne wpływy z tytułu wprowadzenia akcyzy na poziomie 75 milionów złotych, ale wielu ekspertów nie podziela tego entuzjazmu. To prawda część europejskich krajów wprowadziło akcyzę na płyny do e-papierosów, ale najczęściej nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. We Wło-

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy

szech wpływy budżetowe zamiast planowanych 86 mln euro wyniosły 5 mln. Co gorsze akcyza popchnęła w ramiona szarej strefy blisko 80 % rynku. „Bardzo prawdopodobnie jest, że także w Polsce wpływów do budżetu z tytułu podatku akcyzowego nie ­będzie, albo będą bardzo znikome. Natomiast będzie bardzo wysokie prawdopodobieństwo wzrostu szarej strefy - nielegalnego importu, bazarowego rozlewania produktów” – powiedział podczas konferencji producentów liquidów w Katowicach - ­Tomasz Chmal, prawnik związany z branżą.­ ­Korzyści Polaków i budżetu państwa przypominają zasłone dymną. Co się za nią kryje? Pewnie ­nigdy się nie dowiemy. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale słuchając wypowiedzi wiceministra finansów,­ ­który w radiowej jedynce chwalił się ­otwarciem ­fabryki tytoniu pod Łodzią, a jednocześnie ­podkreślał szkodliwość e-papierosów na ­chwilę poczułem się jak w procesie Kafki. I miałem wrażenie, że także tu wyrok zapadł już dawno. Warto dodać, że 1 stycznia obowiązek zapłaty akcyzy oprócz e-liquidów obejmie także IQOS, czyli tak zwany podgrzewany tytoń, wprowadzany do naszego kraju przez jeden z największych koncernów tytoniowych świata. Z tą różnicą, że o ile litr płynu do e-papierosów podrożeje o 500 złotych, a stawka akcyzy za wyroby nowatorskie ­zaledwie około 300 zł za kilogram. Przypadek? Nie ­sądze.


www.shop.furelle.com

69

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


#BusinessEnglish

TOP 10 False Friends

in BUSINESS ENGLISH

70

1. 2. 3. 4. 5.

boss/head/chief - szef

chef – szef kuchni billion - miliard

bilion – trillion data - dane

data – date expertise - umiejętności specjalistyczne

ekspertyza – expert analysis

provision – warunek/klauzula

prowizja – commission

6. 7. 8. 9. 10.

paragraph - akapit paragraf – article/section

consequent – wynikający z konsekwentny – consistent actual – rzeczywisty aktualny – current direction – kierunek dyrekcja – management eventual – ostateczny/końcowy ewentualny - possible

Business English Academy Rafał Deda właściciel | metodyk | lektor | tłumacz ul. Porcelanowa 23 | 40-246 Katowice Fabryka Porcelany office@beacademy.pl | www.beacademy.pl

#TAG . . . in f or muj emy...promuj emy...inspir uj emy


ZDROWIE jest

NAJWAŻNIEJSZE Stomatologia

Implantologia, Protetyka, Ortodoncja, Endodoncja, Stomatologia dziecięca

Dermatologia

Leczenie chorób skóry i chorób wenerycznych

71

Alergologia

Odczulanie i leczenie alergii

Ginekologia i położnictwo Ortopedia

Leczenie urazów narządów ruchu

Urologia

Leczenie schorzeń układu moczwego i płciowego

www.profm edic al.pl

Centrum Medyczne PROFMEDICAL Szarych Szeregów 46 | 40-750 Katowice

Tel.: 32 209 00 00 Tel. kom.: +48 532 400 600

#TAG . . . infor muj emy...promuj emy...inspir uj emy


ELEKTROFITNESS 2x20 min XBODY = 2,5 h na siłowni = spalanie do 1200 kcal

Panewnicka 201 Katowice ul. Panewnicka 201/3 tel.: 32 428 20 07 | 882 907 979 | kontakt@panewnicka201.pl

Profile for hash-tag.pl

#TAG MAGAZINE No. 4 | 2017  

Bezpłatny magazyn lifestyle’owy.

#TAG MAGAZINE No. 4 | 2017  

Bezpłatny magazyn lifestyle’owy.

Advertisement