Page 1

İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ, ANKARA Sayı XXVIII 28.01.2011

Uluslararası Holokost Anma Günü

Yahudi Medeniyetine Giden Yol Belgeseli İsrail, süt ve balın ülkesi, Yahudilerin doğum yeri ve üç dinin ruhani merkezi, eski çağın ve canlı modern toplumun, egzotik görüntü ve zengin kültürün birleşimini sunuyor. 27 Ocak ilk uluslararası Holokost kurbanlarını anma günüdür. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 60/7 Kararı ile 1 Kasım 2005 yılında 42. özel oturumunda belirlenmiştir. 24 Ocak 2005’teki özel oturumda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Nazi toplama kamplarındaki esirlerin kurtarılmasının 60.yılı ve Alman Nazi rejiminin 6 milyon Avrupalı Yahudi’yi yok ettiği Holokost’un sona ermesi konusunu ele aldı. 27 Ocak 1945 ise Auschwitz-Birkenau (Polonya) de bulunan en büyük Nazi ölüm kampındaki esirlerin Sovyet askerleri tarafından kurtarıldığı tarihtir. Haberin devamı için lütfen tıklayınız; Netanyahu’nun Uluslararası Holokost Anma Günü ile ilgili konuşması için ise lütfen tıklayınız.

Türkel Komitesi Raporunun 1. Kısmı Online

Su Su Su!

Türkel Komisyonu: Gazze Şeridi’ne uygulanan deniz ablukası, güvenlik koşulları ve İsrail’in i n s a n i yükümlülüklerini yerine getirme çabaları çerçevesinde uygulanmakta olup, uluslararası hukukun kurallarını karşılamaktadır.

İsrailli şirketin su arıtma sistemi, kirli su, deniz suyu ve idrarda dahil olmak üzere neredeyse bütün kaynaklardan temiz ve güvenli su elde ediyor.

31 Mayıs 2010’da İsrail tarafından deniz ablukasını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen eylemler, can kaybı ve fiziksel yaralanmalara sebebiyet veren üzücü sonuçlar doğurmuştur. Bununla beraber, sınırlı güç kullanılmış olmasına rağmen sonuca ulaşamamış olduğumuzdan, gerçekleştirilmiş olan eylemler uluslararası hukuk kurallarına uygun bulunmuştur.

2009 yılında Tayvan’daki büyük depremin ardından İsrail’li insani y a r d ı m ekipleri yerel yapım WaterS h e e r ürünlerini, kurtulanlara ve en çok ihtiyacı olanlara içme s u y u n u iletmek üzere yanlarında getirdiler. Bu yeni system ve ürünler hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Haberin devamı için lütfen tıklayınız rapor için ise Türkel Komisyonu Raporu 1. Kısım adresini ziyaret ediniz.

12 bölümden oluşan bu belgesel serisi (Çince anlatımlı ve İngilizce alt yazılı) CCTV- Çin Merkezi TV’si- ve Pekin’deki İsrail Büyükelçiliği iş birliğiyle hazırlandı. Çinli izleyicilere Yahudilerin ve İsrail Devleti’nin hikayesini, tarihi, kapsamlı, sistematik bir şekilde, dini zamanlardan 21. yüzyılın modern İsrail Devleti zamanlarına kadar tanıtıyor.

Haberin devamını okumak ve videoları izlemek için lütfen tıklayınız. Hem Modern Hem Nostaljik Aynı Anda

Tel Aviv– Yafo tren istasyonu İsrail’in 1892 yılında Yafo’yu Kudüs’e bağlamak için yapılan ilk tren yolu. Uzun yıllar süren ihmalin ardından restore edildi. Bugün, eski tren yolu binaları, içerisinde kafeler, restoranlar, tasarım kıyafetler ve takılar, sanat galerileri, sergi alanları ve daha nicelerini barındıran 22 binadan oluşan tesise dönüştürüldü. Haberin devamını okumak için tıklayınız; izlemek için ise burayı tıklayınız.

Mail listemizden çıkmak için lütfen tıklayınız. Soru veya yorumlarınız için info@ankara.mfa.gov.il veya 0 312 459 75 09’ dan bize ulaşabilirsiniz. Bizi daha yakından takip etmek için Facebook ve Twitter’da bizi bulun!

Haber Bülteni 28  
Haber Bülteni 28  

Haber Bülteni 28

Advertisement