Page 1

İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ, ANKARA Sayı XX, 02.12.2010

İsrail Ekonomisi Ekonomi Kralları’nın İlgisini Çekiyor OECD Genel Sekreteri Angel Gurria’nın İsrail Ziyareti Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Genel Sekreteri (OECD), Angel Gurria, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun misafiri olarak geçen hafta İsrail’deydi. Bu, Genel Sekreter’in İsrail’in Mayıs 2007 yılında OECD’ye katılabileceğini ilanından bu yana gerçekleştirilen üçüncü ziyaret. Ziyaretin başlığı ise İsrail’in OECD’deki

üyeliğinin yararlarının

Hanuka “Işık Bayramı”

maksimize edilmesi. Ziyaretin detayları için lütfen tıklayınız. IMF’nin Sonuç Bildirgesi 29 Kasım 2010 tarihinde IMF üyeleri İsrail’in 2010 yılındaki Ekonomisi ile ilgili bir sonuç bildirgesi yayınladılar. 2010 raporunun tamamının Ocak 2011’de ibraz edilmesi bekleniyor.

Hanuka, Işık Bayramı olarak da bilinEN, 8 günlük bayramdır. 2. yüzyılda Makabi Yehuda’nın başında bulunduğu Makabi İsyanı esnasında Kudüsteki Tapınak’ın tekrar tahsisini anmaktadır.

önerilerde bulunuyorlar”.

Süryani– Seleucid Yunanlılarının İsrail topraklarını fethinin ardından, Yahudi ibadeti ve uygulaması feshedildi ve Tapınak kutsallığını yitirdi. İstilacılar yenilip Makabiler Tapınak’ı geri aldıklarında, fark ettiler ki Tapınak’ın lambasında sadece bir günlük kutsal yağ kalmış. Ancak bir şekilde bu yağ sekiz gün boyunca yanmış ve bu “mucizevi” olay da Hanuka olarak kutlanıyor.

Bildirgeyi okumak için lütfen tıklayınız.

Hikayenin devamı ve Hanuka süprizleri için resmi Hanuka sayfasını ziyaret

İsrail Merkez Bankası Başkanı IMF ile olan toplantısında IMF ekonomistlerinin İsrail’e olan yıllık ziyaretlerinin öneminden bahsetti. "Misyon üyelerinin hepsi uzman ve deneyimli ekonomistler ve onların raporlarından çok fazla yarar elde ediyoruz. IMF ekonomistleri genellikle İsrail’de uygulanan ekonomi politikalarına desteklerini ifade ediyorlar. Bununla beraber, bazı alanlarda son derece ciddiye aldığımız eleştirilerini dile getiriyorlar ve

PAT Problemlerinizi Çözmeye Hazır İsrailli biyoteknik firmalarından biri, kolaylıkla uyku apneasını teşhis eden ve kalp hastalıklarını önceden tespit eden çok önemli iki yeni alet icat etti. İsrail’in biyoteknoloji endüstrisi çok güçlü ve medikal aletler ise gelişimde en önemli alanı kapsıyor.

Caesarea’da bulunan Itamar Medikal, Periferik Arter Tone’ u (PAT) dünya çapında ödüller kazanan iki yeni cihazın üretilmesinde kullanıyor. Itamar Medikal’in Başkanı ve CEO’su Dov Rubin PAT’ı “ parmak ucunuzdaki veya ekstremitelerinizdeki nabzın kontrol edilmesi” olarak açıklıyor.

İsrail ve Ürdün Çevre Kirliliğiyle Savaşıyor Eilat/Akabe Körfezinde başlatılmış olan İsrailÜrdün petrol kirliliğiyle savaş ortak tatbikatı geçen ay başarı ile tamamlandı. Akabe Limanına demirlemiş olan tankerden denize sızan 100 tonluk yağ, Ürdün Akabe Limanı’nda deniz kirliliğiyle savaş biriminin, İsrail Çevre Koruma Bakanlığı’na bağlı Deniz ve Kıyı Çevre Birimi’nin desteğiyle bu tatbikat dahilinde simule edildi.

Bu çok önemli belirleyiciler, neredeyse vücuda müdahalesiz açılan bir pencere gibi.

İsrail ve Ürdün güçleri, iki ülke için d e ni zd e ki pe t ro l ki r l il i ği y le mücadeleye adanmış olan bu ekipmanları kullanarak tam bir işbirliği içerisinde çalıştılar.

PAT hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Barış İçin Sanat

Geçen hafta Yafa’da bulunan Arapİbrani tiyatrosunun fuayesinde 120 adet İsrail ve Filistin’li çocuğun seçilmiş tablosu çığır açan bir şekilde sergilendi. Eski Knesset Meclisi Üyesi Nadia Hilou Tiyatronun hınca hınç dolu holüne geldi; seyircileri selamladı ve sanat öğretmenlerine ve katılımcı çocuklara tablolarından ve barış için çalışmalarından ötürü iltifat etti. 100’den fazla tablonun(35 inden fazlası ortak çalışma idi) bulunduğu bir günlük sergi de yaratıcı ve eğitici interaktif metodları haftalık ortak çalıştaylarla birleştiren üç yıllık programın sona ermesi kutlandı. Haberin devamı için tıklayınız.

Mail listemizden çıkmak için lütfen tıklayınız. Soru veya yorumlarınız için info@ankara.mfa.gov.il veya 0 312 459 75 09’ dan bize ulaşabilirsiniz. Bizi daha yakından takip etmek için Facebook ve Twitter’da bizi bulun!

Haber Bülteni XX  

Haber Bülteni