Page 1

İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ, ANKARA Sayı XV, 12.10.2010

Knesset Kış Sezonu Başbakan Netanyahu’nun Barış Dolu Çağrılarıyla Açılıyor “Hükümetin göreve başladığı ilk günden bu yana Filistin Yönetimi liderlerine ön koşul olmaksızın doğrudan görüşmelere girmeleri çağrısında bulundum. Bar-Ilan Üniversitesi’ndeki konuşmamda, Filistinlilerle yapılacak barış anlaşmaları için prensipleri özetledim: Yahudi halkının devletini tanıyan, silahsızlandırılmış ve onun yanında barış içerisinde yaşayan bir Filistin Devleti. İnanıyorum ki, altında kurulan barış getirebilir sorumsuz yapılırsa, d e v l e t t e r ö r ü n sebep olabilir.

doğru koşullar bir Filistin devleti ancak eğer bu birşekilde kurulacak bu çatışmanın ve artmasına da

Savaş değil barışla uzlaşmanın da iki temel unsuru var: tanıma ve güvenlik ayarlamaları. Tanıma dediğim zaman, Filistin’in İsrail’i Yahudilerin ulus devleti olarak tanımalarını kastediyorum. Bu inatçılık değil, çatışmanın temeli ve çözümü için gerekli olan esas unsurdur”. Konuşmanın devamı için lütfen tıklayınız.

Barselona Peyzaj Mimarı Ödülü İsrail’e

Tel Aviv Limanı’nın kamu alanı renovasyonu iki mimara Avrupa’da, Barselona’daki Peysaj Mimari Bienali’nde üstün peyzaj mimari ödülü kazandırdı. Bu takdir, İsrail’in kıtanın bir parçası olmamasına rağmen, geçtiğimiz Cuma günü İspanyol şehrinde Tel Aviv mimarları Udi Kassif ve Ganit Maislits Kassif’e verildi. Bilindiği üzere Rosa Barba bu alandaki en prestijli ödüllerden biridir.

Kibbutizm Daha da Yeşilleniyor Yeşillendiriyor On yıllardır kibbutz toplumsal çiftçilik yaşamıyla eş anlamdadır. Ancak bugün, kibbutz üzerindeki tarımın yerini diğer endüstriler, sosyalizminkini ise eşitçiliğin daha pragmatik formu almış bulunmakta. Kibbutzlar uzun yıllar birçok kereler değişen şartlara adapte olmak zorunda kalmıştır; ama en belirgin olarak 1980’lerdeki enflasyon kibbutizları iflaslar karşısında sallanır hale getirmiştir. Eğer bu ortaklıklar kurtulabilselerdi, tarım alanında daha da branşlaşma ihtiyacı doğacaktı ve stratejilerinde daha pratik olacaklardı. Bugünlerde ise kibbutzlar bir değişime giriyor ve daha da yeşilleniyor. Bu, hem çevreye yardım ediyor hem de kolektif topluluklara ek para sağlıyor. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

İsrailli Dürzilerin Suriye Ziyareti

Tel Aviv Dans Festivali

İsrail ilk kez Dürzi dinine sahip olan 300 vatandaşının Suriye’de Dürzi dinine ait yerleri ziyaret etmesine izin verecek.

4. yıllık Tel Aviv Dans Festivali, Suzanne Dellal Merkezi, İsrail Opera ve Tel Aviv Belediyesi’nin ortak girişimi olarak,4-30 Ekim tarihleri arasında dünyadan 12 tane dans grubunu getirerek Suzan Dellal Dans

Şimdiye kadar sadece Golan Tepeleri’nin kuzeyi ve Mas'ade, Majdal Shams, Buq'ata and Ein Kanieh’deki köylerde yaşayanlara Suriyeli yöneticilerin onayı ve Kızıl Haç’ın

arabuluculuğu ile geçiş izni veriliyordu.

Tel Aviv limanı aynı zamanda izlerkitlenin en favorisi olarak da itibar görüyor.

İsraillilerin İsrail’le diplomatik bağı olmayan veya tehdit oluşturan devletlere girişlerinin yasak olması sebebiyle dürzi topluluklar İçişleri Bakanı Eli Yishai ile görüşerek, dürzi dindarların Suriye’ye girişi için özel izin istediler.

Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Merkezi ve Tel Aviv Sanat Performans Merkezi’nde 34 tane gösteriye ev sahipliği yapacak. Katılım tüm dünyadan olacak ve katılan kumpanyalar festival süresince, 1 ay boyunca, yerel ve uluslararası dans öğrencileri için bir takım çalıştaylar ve mastır sınıfları yürütecek. Festivalde yer alacak performanslar için lütfen tıklayınız.

Mail listemizden çıkmak için lütfen tıklayınız. Soru veya yorumlarınız için info@ankara.mfa.gov.il veya 0 312 459 75 09’ dan bize ulaşabilirsiniz. Bizi daha yakından takip etmek için Facebook ve Twitter’da bizi bulun!

Newsletter 15  
Newsletter 15  

Newsletter 15 tr

Advertisement