Page 1

İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ, ANKARA Sayı XLI 21.06.2011 İsrail Türkiye’nin Gönderdiği Yardıma İzin Veriyor– İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Tarafından Yapılan Açıklama Orgeneral Eitan Dangot, Turk Kızılayı tarafından bağışlanan tıbbi malzemelerin son zamanlarda malzeme sıkıntısı alarmı veren Gazze’ deki hastanelere transferini Persembe günü onayladı. Bu transfer, Türk teşkilatı ile COGAT tarafindan koordineli olarak yürütülen insani yardım operasyonlarının bir parçası olarak gerçekleştirildi. General Dangot, ofisinin Gazze sakinlerinin yararına olarak yürütülen insani yardım çabalarının bir parçası olarak Erez kontrol noktasindan yapılan rutin transferi koordine ettiğini söyledi. Bu çabalar hergün sağlık, eğitim, tarım ve altyapı ürünlerini içerecek şekilde yürütülmektedir. Malzemeler, faaliyetlerini koordineli ve usullere uygun olarak yürüten Türk kuruluşu dahil, yardım faaliyetlerini İsrail ile koordineli olarak yapmayı tercih eden dünya çapındaki organizasyonlar tarafından gönderilmektedir. Israil’den Gazze’ye Tıbbi Yardım 13 Haziran 2011 tarihinde, İsrail, tıbbi malzeme taşıyan 19 kamyonu Erez Geçiş Noktası ndan Gazze Hastanesi’ne gönderdi. Yardım konvoyunda, tıbbi malzemenin yanısıra, Gazze’deki bir hastanede görev yapacak olan Ürdün’lü 195 tıbbi personel, bir yakıt tankı, bir adet soğutucu olarak kullanılan kamyon ve halihazırdaki hastane alanını 300 metre kadar genişletecek olan prefabrik binalar da bulunuyor. Tıbbi malzemelerin de aralarında bulunduğu, Gazze halkının çeşitli ihtiyaçları iki İsrailli kurum tarafından organize edilmektedir.

götürmektedirler.

El Ele Dünyayı Değiştirmede 50. Yıl MASHAV tarafından kurulmuş olan Golda Meir Carmel Dağı Uluslararası Eğitim Merkezi (MCTC), bu yıl 50. yılını kutluyor. Merkezin Direktörü Mazal Renford ve MASHAV’ın Başkanı Haim Divon MCTC’nin tarihinden ve merkez tarafından yürütülen aktiviteler arasında toplum oluşumu, erken çocukluk eğitimi, mikro teşebbüs gelişimi ve daha birçoklarının bulunduğunu ifade ettiler. Haberin tamamı ve videoyu izlemek için tıklayınız.

Bu kurumlar, Gazze’ye sadece sağlık alanında değil, aynı zamanda eğitim, tarım ve altyapı alanında da yardım

Haberin devamı için tıklayınız.

Türkiye ve İsrail Ortak Araştırma Geliştirme Projeleri Çağrısı

Kibbutz’ların Türkiye’ye İhracatı Arttı

Türkiye İsrail Ortak Ar-Ge proje teklifi için 6. çağrı yapıldı.

2011 yılının ilk çeyreğinde İsrail Kibutzlar Birliği’nin Türkiye’ye olan ihracatı %12 oranında artarak 28 milyon dolara ulaştı. Kibutzlar Birliği’nin İhracat Bölümü Başkanı olan Amos Shalev, Türkiye’ye yapılan ihracatta gelişmiş teknoloji sulama sistemleri, gıda ve plastik ürünlerinin önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Daha önceki çağrıların başarısı üzerine, Türkiye ve İsrail, teknoloji ve uygulamaların her alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesine odaklanan ortak Ar-Ge projeleri için 6. çağrıyı yapıyor. Müracaat edenlerin, Türkiye ve İsrail için kuvvetli bir P a z a r potansiyeline sahip, piyasaya sürülmeye hazır çözümler ve ürünler geliştirmeleri beklenmektedir. Proje çağrısı ve katılım için lütfen tıklayınız.

İsrail’in En İyi 10 Gezi Alanı Her biri son derece güzel olan 300 doğal gezi alanı arasından ilk 10 tanesini seçmek çok kolay değil ama, Israel21c internet sitesi bu konuda bir uzmanın görüşüne başvurdu.

İsrail’in doğal parklarından sorumlu olan kurumunun başkan yardımcısı Eliezer Frankenberg, Israel21c internet sitesi için İsrail’in ilk 10 doğal parkını belirledi. İsrail küçük bir ülke olmasına rağmen, seyrek ağaçlık alanlardan ormanlara, sulak arazilerden göletlere, kum tepelerinden dağlara uzanan geniş bir coğrafi yelpazeye sahip. İsrail’in en iyi 10 gezi alanını görmek için lütfen tıklayınız.

Mail listemizden çıkmak için lütfen tıklayınız. Soru veya yorumlarınız için info@ankara.mfa.gov.il veya 0 312 459 75 09’ dan bize ulaşabilirsiniz. Bizi daha yakından takip etmek için Facebook ve Twitter’da bizi bulun!

Haber Bülteni 41  

Haber Bülteni 41

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you