Page 1

İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ, ANKARA Sayı XL 10.06.2011 Unesco İsrail’le İlişkilerini Güçlendiriyor 29-30 Mayıs 2011 tarihleri arasında UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova İsrail’e ilk resmi seyahatini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve diğer üst düzey İsrail’li devlet adamlarıyla da görüştü. Ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Perez ve Genel Direktör, Israil ve UNESCO’nun Holokost eğitimi, biyoetik, su teknolojileri ve cinsiyet eşitliği alanlarındaki uzun soluklu ve verimli işbirliklerini ele aldılar.

Shavuot İbrani ayına göre Sivan ayının (Mayıs sonu Haziran başı gibi) 6.günündeki Musevi bayramıdır.

Genel Direktör Bokova, UNESCO’nun desteği ve MASHAV’ın işbirliği altındaki Golda Meir-Mount Carmel Geliştirme Merkezi’nin 50. yılı kutlaması dahilindeki bilim, teknoloji ve yenilik konularını ele alan Uluslararası Kadın Liderler Konferansında, eğitime ve özellikle de kadın ve kızların eğitimi konusundaki bağlılığının altını çizdi.

Shavuot, Sınai dağında, Tanrı’nın Tevrat’ı İsrail’lilere verildiği günün anısına kutlanmaktadır; her ne kadar Tevrat ve Shavuot arasındaki ilişki dini metinlerde yeterince açık olmasa da.

Ziyaretin detayları için lütfen tıklayınız.

Bayram, Shalosh Regalim’den yani dini festivallerinden biri .

Hag Sameah!

Bayramla ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

İsrail’in 3. En Büyük İhracat Pazarı: Türkiye

En İyi Şarap: Golan Tepelerinde Sadece Victor Schoenfeld atalarının en iyi şarap yapma tekniğinin sırlarını öğrenebildi; bu da zaten şu anda Golan Tepeleri’nde olan.

İsrail İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü'nün bugün açıkladığı rapora göre, 2010 yılının birinci çeyreğinde, 9. sırada yer alan Türkiye, 2011 yılının aynı döneminde, 3. sıraya yükseldi.

Ancak, Romaişgaliyle şarap s o n a üzümler Golan eri’ndeki topraktekrardan yerlerini aldılar .

Değerli taşlar hariç, Türkiye'ye toplam ihracat, yılın birinci çeyreğinde, geçen yıla oranla %73 artış göstererek, 500 Milyon Dolara çıktı.

Bunun üzerine Kaliforniya Üniversitesi’nde ticaret eğitimi alan Schoenfeld, 20 yılını bu işi kurmaya Verdi Golan Heights Winery de ödüllü şaraplar yapmaya başladı.

Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Schoenfeld’in başarı öyküsü için tıklayınız.

Türkiye, İsrail'in en büyük üçüncü ihracat pazarı konumuna yükseldi.

8. yy’da lıların buradaki yapımı erdi ve 1976’da Tepelzengin l a r d a

İsrailli Yazar David Grossman Son Kitabıyla Amazon En İyiler Listesinde Ünlü İsrailli yazar David Grossman’ın s on k it ab ı “To The End of Land” Amazon i n t e r n e t sitesi’nin 2010 en iyi kitaplar listesine girdi. S i t e n i n editörleri tarafından yapılan değerlendirmede, 2010 senesine ait en iyi 100 kitaba yer verildi. David Grossman’ın “To The End of Land” isimli kitabı ise listede 8. sırada yer aldı. Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

Mail listemizden çıkmak için lütfen tıklayınız. Soru veya yorumlarınız için info@ankara.mfa.gov.il veya 0 312 459 75 09’ dan bize ulaşabilirsiniz. Bizi daha yakından takip etmek için Facebook ve Twitter’da bizi bulun!

Haber Bülteni XL  

Haber Bülteni XL