Page 1

İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ, ANKARA Sayı XIX, 11.11.2010

İsrail’in Lübnan Sınır Kasabası “Ghajar” dan Çekilme Planı

Türk-İsrail İş Konseyi Ortak Toplantısı

İsrailli üstü düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, Başbakan Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’u Pazartesi akşamı New York’ da, İsrail-Lübnan sınırını bağlayan Ghajar kasabasının kuzey kısmından çekilmeye planını onaylayışıyla ilgili olarak bilgilendirdi. Başbakan Netanyahu önümüzdeki hafta kabineden onay alacağını söylemeyi planlıyor diyen yetkili, son birkaç aydır İsrail’li yetkililerin Lübnan’daki BM Geçici Kuvvetleri temsilcileriyle çekilme planı üzerinde görüştüklerini sözlerine ekledi. Üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Lübnan’ın müzakerelere karşı olmasından ötürü çekilme ile ilgili henüz bir anlaşmaya varılamadığını ancak İsrail’in BM’ye çekilme planı ile ilgili isteğini gösterme eğiliminde olduğunu söyledi. Haberin devamı için lütfen tıklayınız.

İsrail Listede 15.Sırada Birleşmiş Milletler, Perşembe günü, son 20 yıldır milletlerin gelişme ve ilerlemelerinin en güvenilir göstergesi olan, İsrail’in 15.sırada yer aldığı, İnsani

Gelişmişlik Raporunu yayınladı. Rapor 169 ülkenin sağlık, eğitim ve gelirlerinin bileşik ulusal ölçeklerine dayanmaktadır. İlk İnsanı Gelişmişlik Raporu 1990 yılında “kişilerin ulusların gerçek refahıdır” önermesiyle açılmıştır. Haberin devamı tıklayınız.

için

lütfen

Bilim Madalyaları İsrail’e Devlet Başkanı Obama’dan Birleşik Devletler Ulusal Bilim Madalyası alacak 10 bilim adamı arasında iki tane de İsrail asıllı Amerika’lı bilim adamı bulunuyor. Bu iki İsrail asıllı Amerikan vatandaşı bilim adamı 17 Kasım tarihinde Devlet Bakanı Obama’dan Ulusal Bilim Madalyası alacaklar arasında olacaklar. İki bilim adamı da Kaliforniya’daki akademik pozisyonlarının yanı sıra Tel Aviv Üniversitesi (TAU) ile de bağlarını sürdürmekteler. TAU Profesörü Emeritus Yakir Aharonov, 78, kuantum fiziğine katkılarından ötürü övünç kaynağı olurken; Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Amnon Yariv modern iletişimi kökten değiştiren fotonik ve kuantum elektroniklerdeki çalışmaları sebebiyle onurlandırılacak.

DEİK/Türk-İsrail İş Konseyi ve İsrail Ticaret Ataşeliği tarafınca 30 Kasım - 2 Aralık 2010 tarihlerinde İsrail’e bir işadamı heyeti ziyareti düzenlenecek, 1 Aralık 2010 tarihinde Türk ve İsrailli işadamlarının katılımları ve İsrail Ticaret ve Sanayi Bakanı Sayın Binyamin Ben Eliezer’in iştirakleriyle “Türk-İsrail İş Konseyi Ortak Toplantısı” düzenlenecektir. Türkiye ve İsrail arasında artan ekonomik ilişkilere paralel olarak düzenlenecek söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerin ekte yer alan formu ve ödeme dekontlarını 12 Kasım 2010 tarihine kadar DEİK’e iletmeleri gerekmektedir. İletişim Bilgileri DEİK -Yetkili: Aytaç Denk Tel: 0212 339 5027 Faks: 0212 270 3592 E-posta: adenk@deik.org.tr Katılım Formu

İsrail’li Araplara İş Olanakları Jimmy Levy, Comverse’in eski departman Başkanı’nın bir düşü vardı – işsizlikten muzdarip bölgede ileri bir yüksek teknoloji merkezi kurmak.

Bu hayalini gerçekleştirmek için, Levy, Comverse’in eski CEO’ları Zeevi Bergman ve Itsik Danziger’la temasa geçti ve bu üçlü Aralık 2007’de Galil Software’i kurdular. Ardından bu üçlü, yüksek teknoloji konusunda tecrübeli, İsrail ve yabancı şirketler konusunda deneyimli Inas Said’le görüştüler ve onu şirketin CEO’su yaptılar. Hikayenin devamı için lütfen tıklayınız.

Haberin devamı için lütfen tıklayınız. Mail listemizden çıkmak için lütfen tıklayınız.

Soru veya yorumlarınız için info@ankara.mfa.gov.il veya 0 312 459 75 09’ dan bize ulaşabilirsiniz. Bizi daha yakından takip etmek için Facebook ve Twitter’da bizi bulun!

Haber Bülteni 19  

Haber Bülteni 19

Advertisement