Page 1

handel | gosp odark a | e-commerce | pr awo | Bankowość | fr ancz y z a | interne t i technol ogie

NR 1/2017

sklepy on-line patrzą w stronę zagranicy 10

Polacy LIDEREM światowego outsourcingu 22

czy zakupy on-line zmienią się w najbliższych latach? 27

E-SKLEP POMYSŁ NA KOBIECY BIZNES

segment produktów dla dzieci stawiają na e-commerce 36

Marketing sensoryczny w galeriach handlowych 60


W numerze 4

E-sklep pomysł na kobiecy biznes 8

Jubileuszy październik w Cateromarket

13 Spadki wydatków na promocję e-commerce

10

22

Krajowe sklepy on-line patrzą w stronę zagranicy

Polacy liderem światowego outsourcingu

16 Przyszłość należy do opakowań odnawialnych 20 Sieć SPAR powiększyła się o trzy kolejne placówki 24 Black Energy Drink podbija Bułgarię i Rumunię! 30 Abanana w rebrandingu Góralków 32 Walka o klienta przenosi się do Internetu

27

60

Jak zmienią się zakupy online w ciągu najbliższych 5 Lat?

Marketing sensoryczny w galeriach handlowych

36 Segment produktów dla dzieci stawia na e-commerce

Wydawca: Handel w Polsce, ul. Sadowa 6, 22-400 Zamość, redakcja@handelwpolsce.pl, www.handelwpolsce.pl. CEO – Redaktor naczelna: Katarzyna Bochniak-Cybul, k.bochniak@handelwpolsce.pl; Autorzy: Katarzyna Bochniak-Cybul, Opracowanie graficzne: Paweł Bednarek; Reklama: reklama@handelwpolsce.pl; Nadzór artystyczny: Sebastian Sierpiński; Skład i ilustracje: Paweł Bednarek; Na okładce: zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia; Korekta: Redakcja „Handel w Polsce”. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo do redagowania nadesłanych tekstów i obróbki nadesłanych zdjęć, nie odpowiada za treść zamieszczanych ogłoszeń i reklam. © Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie artykułów w całości lub we fragmentach bez zgody wydawcy zabronione.

2

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


38 Waterland inwestuje w polską firmę dermokosmetyczną L’biotica 40 Wyjątkowy Prezent otwiera kolejne punkty sprzedaży 42 Obroty CCC wzrosły o miliard złotych 44 Na stację nie tylko po paliwo 47 Niepokojące prognozy dla światowego handlu 50 Polak wyda na święta średnio 700 zł 52 Rośnie rola marketingu w firmach 55 Zmiany w prawie farmaceutycznym uderzą w rodzime, małe i średnie firmy 58 Nest Bank rozwinął skrzydła 66 Szukasz pracy? Nie trać czujności podczas rekrutacji 69 II Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych 72 Jak pozyskać lojalnych klientów? 74 Komunikat w sprawie wznowienia sprzedaży dwóch wstrzymanych serii Żywioł Żywiec Zdrój 76 12 zachowań, które rujnują atmosferę w pracy

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!

M

am przyjemność zaprezentować kolejne wydanie e - magaz ynu „Handel w Polsce”, w którym znalazło się wiele ciekawych artykułów dotyczących, m.in. handlu, gospodarki, franczyzy i firmy. Bieżący numer bez wątpienia został zdominowany przez tematykę e-commerce. Osoby zainteresowane kwestiami związanymi ze sprzedażą internetową, będą mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak w Polsce rozwijają się sklepy internetowe prowadzone przez kobiety oraz jakie szanse dla rodzimego e-commerce stwarza zagraniczny rynek. Czytelnicy korzystający ze sklepów internetowych, w prognozach rozwoju dla e-commerce, dowiedzą, czy np. za kilka lat będziemy mogli już skorzystać z wirtualnej przymierzalni. Pozostając w sferze handlu, piszemy o coraz większych obrotach marki CCC, rokowaniach dla handlu światowego, a także opisujemy dynamiczny rozwój polskiego rynku outsourcingowego. Jak zawsze w „Handlu w Polsce” zamieściliśmy wiele przydatnych publikacji dla pracowników oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mogą przeczytać o rosnącej roli marketingu, zdobywaniu klienta w sieci oraz zapoznać się z koncepcją marketingu sensorycznego. Pracownicy natomiast dowiedzą się, jak zachować bezpieczeństwo podczas szukania pracy oraz jakie zachowania najbardziej irytują współpracowników. Zapraszam do lektury, Katarzyna Bochniak-Cybul redaktor naczelna

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

3


E-commerce

E-SKLEP

POMYSŁ NA KOBIECY BIZNES Badania i dane statystyczne pokazują, że Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie. Co trzecia firma w Polsce została założona i jest prowadzona przez kobietę. Potrzeba niezależności finansowej i elastycznego czasu pracy powoduje, iż kobiety szukają pomysłów na siebie. Jak wynika z badania PBS na zlecenie Eniro Polska, e-sklep może być jednym z pomysłów na opłacalny biznes dla płci pięknej.

4

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


E-commerce

Przedsiębiorcom oferuje się także pomoc w innych obszarach, np. wykonaniu sesji zdjęciowej albo przygotowaniu profesjonalnych opisów produktów przez copywriterów. Często przygotowanie dobrego opisu i dobrych jakościowo zdjęć jest czynnikiem decydującym o  zakupie produktu i  ma bezpośredni wpływ na wzrost sprzedaży w sklepie internetowym – tłumaczy Agata Wartak.

A W

ż 87% właścicieli e-sklepu w Polsce ocenia jego prowadzenie jako opłacalne. Dla większości z nich, e-sklep jest nowym pomysłem na biznes i jak podkreśla ponad połowa głównym źródłem utrzymania. Dane pochodzące z badania Eniro Polska napawają optymizmem, szczególnie w kontekście Polek, dla których własny e-biznes może być szansą na samorealizację i pogodzenie pracy z życiem zawodowym. biznesie panie często wybierają branże związane z potrzebami kobiet lub dzieci. Są im bliższe, czują się w nich pewniej i odnoszą sukcesy. Dobrze rozumieją potrzeby swojej grupy docelowej i potrafią do niej skutecznie dotrzeć. Panie coraz odważniej poszukują również nisz rynkowych i mają wiele niesztampowych pomysłów. Jednym z rozwiązań na opłacalny biznes na obcasach i dobrym kanałem sprzedaży jest założenie własnego e-sklepu.

O

twarcie własnego butiku on-line nigdy nie było tak proste jak dziś w dobie możliwości technologicznych i dostępnych, przystępnych cenowo rozwiązań. Na rynku rozwijają się firmy, jak np. Eniro Polska, które udzielają profesjonalnego wsparcia przy budowaniu   e-sklepu oraz podpięciu wszystkich niezbędnych integracji z polskimi dostawcami usług, platformami płatności i usługami kurierskimi.

Agata Wartak, kierownik ds. produktów www i wideo, Eniro Polska

D

ynamicznie rozwijająca się w Polsce branża e-commerce sprzyja biznesowi kobiet, a ich potencjał zawodowy jest znaczący. Polskie kobiety, jak pokazuje jedno z badań PARP „Przedsiębiorczość kobiet w Polsce” można pod względem pozytywnego postrzegania szans na rynku zaliczyć do optymistek. Ponad 120 milionów kobiet na świecie w 67 krajach rozpoczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej realizując swoje marzenia i ambicje. Przedsiębiorczość kobiet w Polsce jest

na jednym z wyższych miejsc w Unii Europejskiej, a odsetek firm zakładanych przez płeć piękną rośnie. Dla pań, które szukają pracy na własny rachunek, ebiznes może być dobrym rozwiązaniem. Opłacalność prowadzenia na przykład e-sklepu, jak potwierdza badanie PBS na zlecenie Eniro Polska i optymistycznych prognoz dla polskiego e-handlu, powodują że coraz więcej Pań rozważa możliwość uruchomienia własnego sklepu. Źródła: 1. „Badanie e-sklepów”, badanie PBS na zlecenie Eniro Polska, 2016. 2. „Przedsiębiorczość kobiet w Polsce”, badanie PARP.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

5


E-commerce

J

ak otworzyć własny e-sklep podpowiada specjalista z zakresu e-commerce, wskazując 10 najważniejszych kroków:

Sprawdź jaką masz konkurencję i jak wyglądają e-sklepy w „Twojej” branży.

1

2

3

Przygotuj realistyczny biznes plan.

Wymyśl nazwę i domenę.

4 7

Zarejestruj firmę i dopełnij formalności: od założenia konta firmowego po kasę fiskalną.

5

Przygotuj regulamin e-sklepu.

Podpisz umowę z fi rmą kurierską.

6 6

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Nawiąż współpracę z serwisem płatności online (np. PayU, DotPay) i  zintegruj ze swoim sklepem.

8

Wybierz odpowiednie rozwiązanie CMSowe.


Wiadomości

Źródło: „Badanie e-sklepów” zrealizowan przez PBS za zlecenie Eniro Polska, 2016

Pamiętaj o promocji swojego e-sklepu np. na serwisach aukcyjnych lub porównywarkach cenowych.

W przypadku jakichkolwiek problemów zwróć się do firmy, która udzieli Ci profesjonalnego wsparcia przy zakładaniu e-sklepu.

9

10

Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych miesięcy liczba e-sklepów w Polsce przekroczy 23 tys. Pytanie, ile z nich zostanie założonych i poprowadzonych przez kobiety?

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

7


E-Commerce

Jubileuszy październik w Cateromarket Cateromarket, czyli pierwsza w Polsce porównywarka ofert cateringu dietetycznego, rośnie z dnia na dzień. W ostatnim czasie firma świętowała przekroczenie bariery 4000 dostępnych na portalu ofert. To jednak nie jedyny jubileusz – Wadowice, które niedawno dołączyły do serwisu, to już bowiem 250 miasto w bazie porównywarki.

8

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


E-commerce

R

P S W

O

roblem pojawia się jednak w momencie podejmowania decyzji. Chyba nikt nie wyobraża sobie, by w drugiej dekadzie XXI wieku ktoś miałby „ręcznie” porównywać oferty, wchodząc na poszczególne strony internetowe i spisując wszystko ołówkiem w notatniku.

tąd pomysł na stworzenie Cateromarket.pl – wyszukiwarki i porównywarki ofert cateringu dietetycznego. W portalu tym wystarczy wybrać miasto, ilość pożądanych kalorii oraz czas trwania diety, by niemal natychmiastowo znaleźć propozycje najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.

ynek cateringów dietetycznych w Polsce rozwija się w dynamicznym tempie. Zdaniem ekspertów ich popularność wynika przede wszystkim z oszczędności czasu, jaką zapewnia to rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że kolejne firmy oferujące tego typu usługi wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Z punktu widzenia klienta sytuacja ta ma niemal same plusy. Duża podaż sprawia przecież, że przedsiębiorcy zaczynają ze sobą konkurować ceną lub jakością ­– zauważa Łukasz Sot, współzałożyciel serwisu Cateromarket.

podjęciu decyzji dodatkowo pomagają recenzje wystawiane przez innych użytkowników. W pięciogwiazdkowej skali oceniane są wszystkie cechy dania – jego smak, estetyka podania, jakość składników, a także dostawa, opakowanie i różnorodność wybranej diety. A biorąc pod uwagę ogromną liczbę ofert w bazie portalu opinie te wydają się być obecnie na wagę złota.

Fakt, że udało nam się stworzyć całkowicie bezpłatny serwis, pozwalający tysiącom ludzi oszczędzać każdego dnia mnóstwo czasu, to dla nas bez wątpienia powód do dumy – mówi przedstawiciel Cateromarket.

I dodaje: Niedawne jubileusze – 4000 dostępnych ofert i 250 miast z  całej Polski – to ewidentny znak, że podążamy właściwą ścieżką. Jednocześnie to także solidna dawka motywacji do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad stałym rozwijaniem portalu.

becnie na terenie kraju działa około 350 firm oferujących usługi z zakresu cateringu dietetycznego i niemal codziennie dołączają do nich kolejne. Równie szybko rośnie też liczba osób korzystających z tego typu rozwiązań. Co ciekawe, dla wielu z nich pierwszym krokiem w tym świecie jest właśnie Cateromarket, gdzie oprócz porównywarki i wyszukiwarki ofert znaleźć też można m. in. opinie i porady uznanych ekspertów żywieniowych.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

9


E-commerce

Krajowe sklepy on-line patrzą w stronę zagranicy Zwiększenie sprzedaży klientom z zagranicy jest największą szansą dla polskiej branży e-commerce, główne bariery tego rozwoju to prawo i  biurokracja – wynika z  badania ARC Rynek i  Opinia. Badanie objęło uczestników rankingu e-Gazele Biznesu, konkursu dla najszybciej rozwijających się małych i  średnich firm e-commerce.

10

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


E-commerce

B P

adane w rankingu firmy wysyłają miesięcznie setki, a nawet tysiące paczek – 33% przedsiębiorców nadaje do 500 przesyłek miesięcznie, a prawie co dziesiąta firma powyżej 5000. Ponad połowa badanych deklaruje, że średnia wartość zamówień, które realizują, waha się od 101 do 500 zł. rawie wszystkie z badanych firm prognozują, że rynek e-commerce w perspektywie pięciu kolejnych lat wzrośnie. Tylko 2% z nich jest odmiennego zdania. Połowa e-Gazel uważa, że wzrost ten będzie na poziomie 11-20%. Jedna trzecia przewiduje mniej znaczący rozwój branży – do około 10%. Co piąta z badanych firm jest zdania, że rynek e-commerce będzie rozwijał się znacznie dynamiczniej i zanotuje wzrost od 21 do 50%.

Designed by Creativeart / Freepik

Firmy działające w branży e-commerce cechują się najwyższym poziomem optymizmu wśród polskich przedsiębiorców. To one w  coraz większym stopniu będą budować polski PKB –  mówi Marek Lekki, Dyrektor Zarządzający ARC Rynek i  Opinia.

E

Rozwój i wyzwania kspansja zagraniczna to główna szansa rozwoju, jaką widzą sklepy e-commmerce. Wskazało na nią aż 22% ankietowanych. Obecnie 85% sklepów obsługuje wyłącznie albo głównie rynek krajowy. Jedynie 5% sklepów wysyła więcej niż połowę swojego asortymentu klientom spoza Polski. Ukierunkowanie sprzedaży

może mieć związek ze strukturą właścicielską, w branży e-commerce niemal nie występują inwestorzy zagraniczni, aż 97% małych i średnich sklepów zasila wyłącznie polski kapitał.

Odważne wejście na rynek globalny to krok, na który w naszej ocenie, wiele polskich sklepów on-line jest już gotowych –  mówi Paweł Kopeć, dyrektor zarządzający Pionem Sprzedaży w  Poczcie Polskiej. –  Wśród największych wyzwań jakie przed nimi stoją jest pozyskanie inwestorów, przygotowanie obcojęzycznych wersji strony internetowej i  organizacja sprawnej logistyki. To trzecie zadanie bierzemy na siebie. Dzięki przesyłce GLOBAL Expres, przedsiębiorcy mogą nadawać towary już do 40 krajów. Ostatnio wprowadziliśmy możliwość wysyłki paczek do Chin, Malezji, Serbii, Grecji, Norwegii i  na Cypr –  dodaje Paweł Kopeć.

W

śród głównych barier jakie napotyka handel internetowy aż trzy mają charakter administracyjny i są związane z trudnymi warunkami dla przedsiębiorców w Polsce. Największa przeszkoda to prawo i biurokracja – 24%sklepów. Problemem są też wysokie koszty prowadzenia biznesu – 11% i wysokie podatki – 6%. Małe i średnie sklepy skarżą się też na dużą presję konkurencyjną i niskie marże. Na problemy z klientami wskazało 6% badanych sklepów. Logistyka, promocja i płatności oczta Polska jest najpopularniejszym operatorem logistycznym wśród e-Gazel. Z dostaw Poczty Polskiej korzysta 58% uczestników rankingu. Usługi Poczty Polskiej są najczęściej wybierane przez najmniejsze firmy, zwłaszcza prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednocześnie prawie wszystkie z badanych sklepów (94%) zadeklarowały, że korzystają z usług jednej lub kilku firm kurierskich.

P P 13 N % badanych szans dla sektora upatruje we wzroście świadomości i zaufania kupujących do transakcji online, 10% w rozwoju i implementacjach nowych technologii, a 9% w rozszerzeniu asortymentu. Ponad 5% osób wskazało swe szanse na pozyskiwanie nowych klientów we wzroście rynku, zwiększeniu sprzedaży i postępującej informatyzacji społeczeństwa. Najmniej sklepów wiąże nadzieje na wzrost ze specjalizacją, zwiększeniem siły nabywczej klientów czy wzmacnianiem marki.

rzedsiębiorstwa wyłonione w rankingu e-Gazele Biznesu zostały również zapytane o rozwiązania wspierające sprzedaż. Zdecydowana większość z nich korzysta z reklamy online - 87%, rozwiązań typu Google Analytics - 85% oraz reponsywnych stron internetowych dedykowanych urządzeniom mobilnym - 73%. Mniejszą popularnością cieszą się działania PR - 46% czy programy lojalnościowe dla klientów – 43%. ajpopularniejszymi metodami płatności wybieranymi przez klientów badanych firm są przelewy bankowe oraz pobrania. Przelewem bankowym za zakupy płaci średnio 30% klientów,

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

11


E-commerce

F

Portret e-Gazel irmy zajmujące się sprzedażą przez Internet najczęściej mają w asortymencie produkty związane z wyposażeniem domu - 27%. Popularne również są artykuły dziecięce - 16% i ogrodowe -15%. o ciekawe, elektronika stanowi mniejszość - tylko 8% przedsiębiorstw ma w ofercie komputery, 6% sprzedaje telefony, 9% sprzęty RTV i AGD. Mało popularne są również płyty z muzyką, filmy, gry komputerowe – handluje nimi tylko 2% sprzedawców.

Z

decydowana większość uczestników rankingu to firmy działające już od wielu lat. Ponad jedna czwarta z nich powstała przed 2005 r., a 43% przed 2010 r. Najwięcej podmiotów działających w tej branży zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim - 24%, śląskim -12% i wielkopolskim -10%. Ponad połowa firm e-commerce to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające od 2 do 9 osób. 25% przedsiębiorstw zatrudnia od 10 do 25 osób, tylko w 11% sklepów jedynym pracownikiem jest właściciel.

B

adane w rankingu firmy wysyłają miesięcznie setki, a nawet tysiące paczek – 33% przedsiębiorców nadaje do 500 przesyłek miesięcznie, a prawie co dziesiąta firma powyżej 5000. Ponad połowa badanych deklaruje, że średnia

12

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

wartość zamówień, które realizują, waha się od 101 do 500 zł.

E L

O Rankingu -gazele Biznesu to pierwszy w Polsce ranking najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm e-commerce. Jego organizatorem jest „Puls Biznesu”, a firma ARC Rynek i Opinia jest autorem rankingu, zaś Poczta Polska jest jednym z głównych partnerów projektu. aureaci konkursu zostaną nagrodzeni w październiku i listopadzie, podczas regionalnych gal organizowanych w Poznaniu, Sopocie, Katowicach, Krakowie i Warszawie. Przedstawiciele wyróżnionych

firm otrzymają nie tylko nagrodę w postaci statuetek i dyplomów, ale również wysłuchają dyskusji z udziałem najlepszych ekspertów rynku e-commerce.

P

odczas tworzenia zestawienia brano pod uwagę zysk firm w 2015 roku oraz wzrost przychodów w 20142015. Z rankingu wykluczono firmy, których przychód w 2014 roku przekroczył 100 mln zł oraz w 2013 był niższy niż 50 tys. zł. Podczas badania zastosowano metodę ankiet on-line (CAWI) oraz wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI). Łącznie od czerwca do września 2016 r. firma ARC Rynek i Opinia przeprowadziła około 250 ankiet z firmami spełniającymi kryteria udziału w rankingu.

Designed by Molostock / Freepik

a pobraniem niewiele mniej, bo 27%. Trzecim często używanym sposobem płatności jest przelew pay-by-link - wybierany przez średnio co piątego klienta e-Gazel. Ciekawym jest fakt, że prawie dwie trzecie badanych firm deklaruje, iż w ich sklepach zdarzają się płatności dokonywane za pomocą telefonu komórkowego. Co może oznaczać, że ten sposób płatności zyskuje coraz więcej zwolenników i w przyszłości ma szansę  zastąpić inne formy regulowania należności.


E-commerce

Spadki wydatków na promocję e-commerce

Designed by Pressfoto / Freepik

Wydatki mediowe branży e-commerce w pierwszej połowie 2016 roku wyniosły prawie 92 miliony. To o  23% mniej niż w  analogicznym okresie 2015 roku – wynika z  analizy domu mediowego Codemedia. O  41% zmniejszyły się również nakłady na promocję w  Internecie, który pozostaje najczęściej wybieranym medium przez reklamodawców z  tej branży. Najintensywniej inwestowano w  promocję odzieży i  obuwia. Najwięcej na reklamę przeznaczyło Zalando wydając ponad 5 milionów więcej niż kolejne marki w  zestawieniu. Jednak podobnie jak cała branża wydatki tego e-sklepu były mniejsze o  55%. Za Zalando uplasowały się Allegro i  Ceneo.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

13


E-commerce

W N

ydatki branży e-commerce w pierszym półroczu, począwszy od 2008 roku, stale wzrastały aż do roku 2016. W tym roku zanotowano 23% spadek w stosunku do roku 2015. Jest to również wynik niższy niż w roku 2014 (nieprzekraczajacy 100 mln). Największy wzrost przypada, podobnie jak w poprzednich latach, na maj. Media

ajczęściej wybieranym medium przez reklamodawców z tej branży pozostaje Internet, gdzie ulokowano 61% budżetów. To jednak spadek o 41% w stosunku do analogicznego okresu 2015 roku. Na drugim miejscu znalazła się telewizja (20%), a na trzecim magazyny (12%). Jednak w przeciwieństwie do reklamy internetowej, promocja w magazynach i telewizji zyskiwała – odpowiednio nakłady rosły o 74% i 55%.

Reklamodawcy z branży e-commerce coraz cześciej decydują się na promocję poza Internetem. Dane potwierdzają, że zauważają potencjał związany z  innymi mediami i  możliwością przyciągnięcia poprzez nie klientów. Najwięcej na reklamę w  magazynach wydały e-sklepy oferujące odzież i  obuwie – mówi Anna Lipińska, Group Account Director z  domu mediowego Codemedia.

14

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

K N

Kategorie ategorią, która zdecydowanie najwięcej inwestuje w działania reklamowe, są sklepy internetowe (67,1%), a w dalszej kolejności serwisy ogłoszeniowe (10,6%), aukcje i narzędzia aukcyjne (10,3%) oraz porównywarki cen (8,4%). W stosunku do pierwszej połowy 2015 roku, w analizowanym okresie o 33% zmniejszył się udział sklepów internetowych w wydatkach całej kategorii. atomiast wzrost wydatków o 44% zanotowały serwisy ogłoszeniowe. Z kolei aukcje i narzędzia aukcyjne odnotowały spadek o 13%. W rezultacie, w poprzednim roku większy udział w wydatkach o 5 punktów procentowych miały sklepy internetowe, natomiast aukcje i narzędzia aukcyjne zanoto-

wały spadek (o 2 punkty procentowe), a wzrost serwisy ogłoszeniowe (o 2,5 punktu procentowego).

W

Reklamodawcy pierwszym półroczu 2016 roku w czołówce najwięcej wydających e-commerców znalaz-  ły się głównie sklepy internetowe, aukcje oraz porównywarki cenowe. Największym reklamo-  dawcą było Zalando.pl. Na drugim miejscu znalazło się Allegro.pl. Za nim uplasowało się Ceneo. W stosunku do poprzedniego roku, Zalando.pl wydało znacznie mniej – aż  o 55%. W pierwszym półroczu 2015 roku wysokie wydatki zanotował  również Bon Prix, podczas gdy w roku 2016 wydatki tego sklepu internetowego spadły  o 72%.


E-commerce

W

śród sklepów internetowych najwięcej wydało Zalando.pl (rekordzista całego e-commerce). Wydatki Zalando.pl są o ponad 5 milionów wyższe niż znajdujących się na kolejnych miejscach Denley. pl, Tchibo, Bon Prix oraz Eobuwie. pl, które na promocję przeznaczyły budżety w wysokości około 4 milionów. W stosunku do poprzedniego roku, w pierwszej 10 najwięcej wydających sklepów internetowych nie znalazło się Agito.pl (w poprzednim roku, w pierwszym półroczu wydatki rzędu 6 milionów, w tym roku około 340 tys.).

K W K

ategorią produktową, na której promocję przeznaczono największe nakłady, była odzież i obuwie  oraz kategoria „grupa”, w której znajdują się różnorodne produkty i producenci.

Codemedia jest innowacyjnym domem mediowym koncentrującym się przede wszystkim na elektronicznych mediach – telewizji, internecie, mediach mobilnych, a także innych kanałach tradycyjnych. Firma specjalizuje się we wsparciu sprzedaży przy pomocy kanałów mediowych. Codemedia posiada wieloletnie doświadczenie w kompleksowym planowaniu kampanii telewizyjnych i onlineowych, czego efektem jest wypracowanie modeli i narzędzi maksymalizujących synergię tych kanałów. Swoją pozycję rynkową dom mediowy buduje dzięki unikatowemu połączeniu kompetencji w zakresie mediów, outsourcingu sprzedaży i marketingu, silnego skorelowania zakupu i strategicznego planowania mediów z celami sprzedażowymi klientów. Klienci cenią efektywność oraz wysoką jakość prowadzonych działań. Codemedia współpracuje z klientami z różnych branż i skutecznie wspiera ich sprzedaż, a wśród nich znajdują się takie firmy jak: Tesco, Polkomtel, Indykpol, 3M, Idea Bank, BIZ Bank, Robert Bosch, Olewnik, Monster Polska, Ebay, Angelini Pharma, Praktiker, Skandia i inni. Więcej informacji: codemedia.pl Zapraszamy także do śledzenia codziennych newsów na: facebook. com/codemediapl oraz twitter.com/codemediasa, gdzie prezentujemy między innymi dzienne zestawienia oglądalności kanałów telewizyjnych.

kategorii odzież i obuwie największym reklamodawcą było Zalando, następnie Denley.pl, Bon Prix, Eobuwie.pl oraz Domodi.

ategoria „grupa” obejmuje reklamodawców związanych z aukcjami oraz porównywarkami cenowymi np. Allegro, Ceneo. Kolejne kategorie wydały już znacząco mniejsze sumy na promocję. W przypadku kategorii „grupa” największymi reklamodawcami było Allegro, Ceneo, a w Otodom.pl i OLX.

Jak wynika z raportu „E-commerce w  Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” e-konsumenci bardzo chętnie kupują odzież i  obuwie w  sieci i  planują zwiększenie wydatków na te produkty. Na odzież, akcesoria i  dodatki Polacy wydają średnio 83 zł miesięcznie, czyli o  8 zł więcej niż deklarowali w  ubiegłym roku. Nie dziwi więc intensywna promocja tych produktów – dodaje Anna Lipińska, Group Account Director z  domu mediowego Codemedia.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

15


Gospodarka

PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO OPAKOWAŃ ODNAWIALNYCH Dzień Drzewa jest obchodzony w Polsce 10 października co roku od 2002 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na działania mające na celu ochronę naszych drzew i lasów. Wiele zależy również od firm, które powinny odpowiedzialnie korzystać z takich surowców jak drewno. Tetra Pak, światowy producent innowacyjnych opakowań kartonowych, działa na rzecz poprawy walorów środowiskowych swoich produktów i rozwiązań.

O

becnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszej planety jest nielegalna wycinka drzew. Tetra Pak jest jedną z firm, która stara się przeciwdziałać spustoszeniom wyrządzonym w lasach na całym świecie. W ramach tych działań wspiera globalne działania na rzecz środowiska poprzez zwiększanie w swoich opakowaniach ilości papieru pochodzącego z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Do kwietnia 2016 r. Tetra Pak dostarczył na całym świecie ponad 200 miliardów opakowań certyfikowanych przez Forest Stewardship Council®, co oznacza, że materiał opakowaniowy pochodzi z odnawialnych upraw leśnych. Tetra Pak wspiera także organizację pozarządową Earth Day Network, która postawiła sobie za cel posadzenie 7,8 miliarda drzew do 2020 r.

Z

badania 2015 Datamonitor Consumer Survey przeprowadzonego dla Tetra Pak wynika, że 71% konsumentów na całym świecie oraz 73% w Polsce twierdzi, że opakowanie przyjazne środowisku powinno być wyprodukowane z surow-

16

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Gospodarka

O

pakowania Tetra Pak w ok. 76% składają się z papieru, czyli materiału odnawialnego. Firma inwestuje także w zwiększanie udziału surowców odnawialnych w opakowaniach wielomateriałowych. W 2013 r. Tetra Pak,  jako pierwsza spółka w sektorze opakowań dla żywności, wprowadziła  bio-zakrętki z odnawialnego polietylenu dużej gęstości (HDPE) powstałego z trzciny cukrowej. W 2014 r. firma rozpoczęła także produkcję elementów swoich opakowań w oparciu o polietylen małej gęstości (LDPE) z trzciny  cukrowej.

W

2014 r. na rynku zadebiutował pierwszy karton Tetra Rex® wyprodukowany w całości z surowców odnawialnych. Opakowanie powstało z połączenia materiałów, takich jak tworzywo z trzciny cukrowej oraz papier. Po udanej premierze opakowania w fińskiej mleczarni Valio, Tetra Rex® jest obecnie dostępne na całym świecie. Do 2016 r. firma planuje dostarczenie 100 milionów tego typu opakowań na całym świecie.

K

artony Tetra Pak w całości podlegają recyklingowi. Obecnie ponad 150 firm działających na 45 rynkach przetwarza podstawowe surowce wykorzystywane do produkcji kartonów Tetra Pak. W Polsce zużyte opakowania do żywności są przetwarzane w papierniach Mondi Świecie S.A.,TOP SA, Fabryka Papieru i Tektury „Beskidy” S.A. Kartony są wytrzymałe, dlatego ich recykling pozwala na odzyskanie włókien celulozowych, które stosuje się do produkcji delikatnych wyrobów, takich jak ręczniki papierowe czy chusteczki używane w szpitalach i przychodniach.

Z przetworzonych materiałów powstają również płyty TErO wykorzystywane w przemyśle meblarskim i budowalnym. Użycie tony papieru pochodzącego z recyklingu zamiast nowego surowca pozwala ocalić dwanaście drzew.

O

prócz odnawialności, promowania selektywnego zbierania odpadów oraz recyklingu opakowań kartonowych, Tetra Pak stara się zwiększyć efektywne wykorzystywanie materiałów oraz zredukować tzw. ślad węglowy. W lipc 2016 r. firma dołączyła do światowej inicjatywy RE100 prowadzonej przez The Climate Group oraz CDP. W ramach współpracy Tetra Pak zobowiązał się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji z 20% do 100% do 2030 r. Ponadto dane za rok 2015 wskazują, że emisja dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości Tetra Pak spadła o 15% od 2010 r. przy jednoczesnym wzroście produkcji o 16% w tym samym okresie. Tetra Pak oferuje także usługę Environmental Benchmarking Service, która pozwala klientom firmy na oszacowanie ich wpływu na środowisko, dzięki czemu mogą oni określić, które obszary ich działalności wymagają poprawy.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

17

Designed by Pressfoto / Freepik

ców odnawialnych. 40% konsumentów zwraca również uwagę na logotypy świadczące o ekologicznych walorach produktu, co oznacza, że ekologiczne opakowania zyskują na znaczeniu.  Tetra Pak, lider w zrównoważonej produkcji kartonów, zwiększa udział materiałów odnawialnych w swoich opakowaniach, jednocześnie podejmując współpracę z instytucjami prawnymi oraz zakładami zajmującymi się recyklingiem w celu zwiększenia liczby przetwarzanych kartonów na całym świecie.


o firmie

Tetra Pak Tetra Pak to światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności. W  ścisłej współpracy z  naszymi klientami oraz dostawcami, dostarczamy bezpieczne, innowacyjne oraz przyjazne środowisku produkty, które każdego dnia zaspokajają potrzeby setek milionów ludzi w  ponad 170 krajach na całym świecie. Firma zatrudnia 23 tysiące osób w  swoich 80 oddziałach. Wierzymy w  odpowiedzialne podejście do roli lidera branży oraz ideę zrównoważonego rozwoju w  biznesie. Nasze motto „CHRONI TO, CO DOBRE” odzwierciedla dążenia Tetra Pak do tego, aby żywność była bezpieczna.

Więcej informacji na temat Tetra Pak dostępnych jest na stronie www.tetrapak.pl

Tetra Pak zarejestrował oddział w Polsce 29 marca 1990 roku, jednak pierwsza linia opakowaniowa Tetra Pak ruszyła rok wcześniej w  zakładach Hortex w  Przysusze. W krótkim czasie Tetra Pak stał się liderem wśród dostawców kartonowych opakowań do płynnej żywności w  Polsce i  przyczynił się do rozwoju nowych segmentów rynku produktów spożywczych, takich jak mleko UHT czy soki owocowe. W  Polsce działa około 100 linii pakujących, 299 urządzeń dystrybucyjnych i  ponad 900 urządzeń procesowych Tetra Pak. Firma oferuje kompletne linie technologiczne do produkcji mleka, przetworów mlecznych, soków i  napojów owocowych i  warzywnych oraz przetworów owocowo-warzywnych.

W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt: Tetra Pak sp. z o.o. Hanna Abczyńska Communications Specialist +48 22 54 34 197 hanna.abczynska@tetrapak.com

18

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Questia sp. z o.o. sp.k. Jędrzej Godlewski 48 22 623 07 00 jgodlewski@questiapr.pl


Designed by Kues / Freepik

Wiadomości

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

19


Franczyza

Sieć SPAR powiększyła się o trzy kolejne placówki Do sieci SPAR dołączyły trzy nowe sklepy – w Zembrzycach (woj. małopolskie), Czerninie (woj. dolnośląskie) i  w  Sosnowcu (woj. śląskie).

Informacje o firmie SPAR jest największą na świecie franczyzową siecią sprzedaży detalicznej. Sklepy oznaczone charakterystycznym logo funkcjonują w 42 krajach, na 4 kontynentach. Ponad 12 tysięcy punktów obsługuje każdego dnia 12 milionów klientów. SPAR Polska działa od 1996 roku, a  od 2010 roku należy do jednej z  największych grup dystrybucyjnych w  kraju - Grupy Kapitałowej Bać-Pol. Sieć sklepów SPAR jest jedną z  niewielu sieci handlowych działających na terenie Polski, która w  stu procentach opiera się na polskim kapitale. Ponadto, SPAR Polska zrzesza polskich przedsiębiorców i  promuje lokalnych producentów żywności, integrując tym samym rodzimy handel tradycyjny. SPAR Polska jest dowodem na to, że sprawdzone standardy z  zagranicy w  połączeniu z  polskim finansowaniem mogą zaowocować odnoszącą sukcesy i  dynamicznie rozwijającą się siecią. W  2015 roku sieć SPAR Polska została wyróżniona prestiżową nagrodą Retailer of the Year 2014 w  kategorii Convenience i  Franczyza.

20

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

S

klep w Zembrzycach otwarty został w formacie SPAR, mieści się w nowo wybudowanym obiekcie o powierzchni 270 m2, posiada trzy stanowiska kasowe. Sklep dołączył do kilku już istniejących w miejscowości placówek spożywczych, jednak właścicielka, pani Danuta Łopata jest przekonana, że SPAR doskonale poradzi sobie na konkurencyjnym rynku: Od początku wiedziałam, że zdecyduję się właśnie na SPARa, bardzo często bywam poza granicami Polski i znam tę markę bardzo dobrze, to rozpoznawalna, prężnie działająca sieć. Dodatkowo warunki, które zapewnia, dzięki współpracy z firmą Bać-Pol powodują, że franczyzobiorca decydujący się na prowadzenie sklepu otrzymuje bardzo dobry start i możliwości późniejszego funkcjonowania z atrakcyjną ofertą na rynku. Na otwarcie sklepu licznie przybyli mieszkańcy Zembrzyc oraz okolicznych miejscowości, przygotowane dla nich zostały w tym dniu liczne degustacje, promocje i prezenty powitalne, a także konkurs paragonowy, który będzie trwał do 15.10, główną nagrodą w konkursie był rower górski.


Franczyza

P

lacówka w Sosnowcu przy ul. Hallera 16 otwarta została w formacie SPAR Express, ulokowane w niej zostały  3 stanowiska kasowe. Sklep znajduje się w środku dużego osiedla mieszkaniowego w budynku, w którym wcześniej funkcjonował już inny sklep. Nowo otwarta placówka jest pierwszą, wziętą we franczyzę w sieci SPAR przez właściciela, pana Grzegorza Szymańskiego. Branża FMCG nie jest jednak obca panu Grzegorzowi, który od lat już działa w sektorze spożywczym i jak twierdzi:

S

klep w Sosnowcu doskonale wpisuje się w zabieganą codzienność mieszkańców dużych aglomeracji i elastycznie dopasował godziny funkcjonowania do ich potrzeb, placówka jest otwarta od poniedziałku do soboty w godz. od 5.30 do 23.00, natomiast w niedziele od 9.00 do 21.00.

Marka SPAR jest bardzo dobrze rozpoznawalna w branży, a  tylko z  takim partnerem, pewnym i  sprawdzonym, byłem gotowy na współpracę. Poza tym SPAR oferuje bardzo korzystne warunki współpracy, dba o  franczyzobiorców, nie rzucając ich od razu na głębokie wody, co bardzo ułatwia zwłaszcza początek działalności na mocno konkurencyjnym rynku.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

21

Sosnowiec, ul. Hallera 16

S

klep w Czerninie, przy ul. Rynek 7 posiada powierzchnię 200 m2, dwa stanowiska kasowe, otwarty został w formacie SPAR. Sklep usytuowany jest przy głównej drodze, co zwiększa ruch klientów sklepie, również tych tylko przejeżdżających przez miejscowość. Placówka mieści się w lokalu, w którym wcześniej już znajdował się sklep, została odnowiona i zaadaptowana zgodnie ze standardami sieci. Sklep posiada różnorodną ofertę produktów świeżych, które są chętnie nabywane przez klientów, poza tym oferuje szeroki asortyment artykułów chemicznych, nabiałowych, mięsnych czy cukierniczych. Sklep zadbał również o wypiek świeżego pieczywa, zawsze chętnie kupowanego przez klientów. Właściciel doskonale zna zapotrzebowania konsumentów, gdyż jest to już jego 26. placówka otwarta w sieci SPAR. W dniu otwarcia na każdego z odwiedzających czekały specjalne oferty promocyjne oraz degustacje, w tym cieszące się największym powodzeniem aromatyczna kawa i wypiekane na miejscu pączki  z pieca.


Internet i technologie

Polacy liderem światowego outsourcingu Polski rynek outsourcingu jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się na świecie. Wpływ na to mają nie tylko korzystne warunki do lokowania biznesu: dostępność wykształconych kadr czy stosunkowo niskie koszty prowadzenia działalności, ale także aktywność specjalistów budujących wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Global Sourcing Association wyróżniło polskich ekspertów umieszczając ich na prestiżowej „A-List”.

22

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Internet i technologie

Fundacja Pro Progressio – misją Fundacji jest wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w  Polsce, a  także optymalnemu wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw i  sektora publicznego w  kraju i  na świecie. Pro Progressio realizuje projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingowej w  Polsce. Fundacja współpracuje z  sektorem publicznym (miasta, agencje rozwoju regionalnego, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowo-technologiczne, uczelnie wyższe) i  prywatnym w  Polsce oraz międzynarodowymi organizacjami sektora outsourcingu. Pro Progressio wspiera, promuje i  nagradza podmioty, które przyczyniają się do rozwoju dobrych praktyk w  zakresie outsourcingu, optymalizacji procesów oraz kosztów. Fundacja jest pomysłodawcą i  organizatorem jedynego niekomercyjnego konkursu dla branży outsourcingu. Celem Outsourcing Stars jest wyłonienie i  nagradzanie najprężniej rozwijających się firm outsourcingowych oraz instytucji bezpośredniego otoczenia branży.

R

ozwój nowych technologii sprawia, że światowy rynek outsourcingu przechodzi znaczące zmiany. Dynamiczny rozwój, ciągłe pojawianie się nowych trendów sprawia, że konieczna jest stała praca na rzecz utrzymywania wysokich standardów branżowych. Global Sourcing Association (GSA) prezentuje listę osób, które sprawiają, że światowy outsourcing rozwija się z sukcesem. Wśród międzynarodowych liderów, ekspertów oraz praktyków z branży sourcingu na liście „A-List” znaleźli się między innymi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio oraz Agnieszka Zygner, Dyrektor Zarządzającą Capita Polska.

A

-List to zbiór postaci, które wyznaczają trendy i wnoszą pozytywny wkład na rzecz pozytywnej reputacji branży outsourcingu. Znalazło się na niej 57 nazwisk: od ewangelistów i naukowców, po prezydentów państw. Według Global Sourcing Association, są to wyjątkowe osobowości, których sukces jest pochodną ich wysiłków i osiągnięć w globalnej branży sourcingu, niezależnie od marki, budżetu lub wielkości organizacji.

Jest mi niezmiernie miło przyjąć to wyróżnienie, które traktuję również jako wyraz uznania dla działalności całej Fundacji Pro Progressio. Warto podkreślić, że na liście przygotowanej przez GSA znalazła się również Agnieszka Zygner, Dyrektor Zarządzającą Capita Polska, członka Klubu Outsourcingu prowadzonego przez nasza Fundację. Wyróżniony został także Stephan Fricke, prezes Deutscher Outsourcing Verband, partnera Pro Progressio w regionie DACH – mówi Wiktor Doktór.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

23


Handel

BLACK ENERGY DRINK podbija Bułgarię i Rumunię!

24

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel

Bułgaria, Hala Bokserska Kubrata Pulewa

P F W “ W olska firma FoodCare, wprowadziła swój flagowy napój energetyczny na kolejne międzynarodowe rynki. W ramach kampanii promującej wejście Black Energy Drink, ambasador marki Mike Tyson, odwiedził Bułgarię i Rumunię. Wizyta, która miała miejsce w dniach 3-7 października 2016, przyciągnęła ogromną uwagę mediów i opinii publicznej.

Bułgarii konferencja prasowa oraz spotkanie z najsłynniejszym bokserem Kubratem Pulewem zainteresowały wszystkie największe media. Głośnym echem odbiła się również wizyta Mike Tysona w domu Big Brothera oraz liczne wywiady w najpopularniejszych programach telewizyjnych.

Rumunii inauguracja marki Black rozpoczęła się od wizyty w Parlamencie, w którym oprócz spotkania z politykami, Mike Tyson rozmawiał z legendą tenisa - Ilie Nastase. Wydarzenie relacjonowały wszystkie rumuńskie media oraz wiele znanych zagranicznych redakcji jak ABC news, The Sun i Daily Mail. Następnie miały miejsce liczne wywiady z lokalnymi i międzynarodowymi redakcjami, spotkanie z najpopularniejszymi rumuńskimi bokserami (Leonard Doroftei Dorin, Mihai Leu, Lucian Bute) oraz konferencja prasowa z udziałem Prezesa FoodCare - Wiesława Włodarskiego, Dyrektor Marketingu – Pauliny Włodarskiej-Grodzińskiej oraz samego Mike’a Tyson’a.

oodCare, właściciel marki, już od dłuższego czasu prowadzi dynamiczny model ekspansji Black Energy Drink na rynki zagraniczne, który jest elementem strategii rozwoju spółki. Marka, choć istnieje zaledwie 5 lat, jest już dostępna w 56 krajach na całym świecie, w tym na rynkach Europy, Australii czy Ameryki Północnej i Azji. Tylko w samym 2016 r. Black Energy Drink wszedł do sprzedaży w Chinach, Gruzji, Kazachstanie, Kuwejcie, Mołdawii, Tadżykistanie oraz Iranie.

Inauguracja marki Black Energy Drink na rynki bułgarski i rumuński to ważny element rozwoju firmy. Wierzę, że konsumenci docenią wysoką jakość i  formułę Black Energy Drink. Naszą ambicją od zawsze było zadowolenie klientów z  naszych produktów. Jest to kolejny krok dla osiągnięcia celu, jakim jest mocna obecność marki Black na europejskich i  światowych rynkach – zaznacza Paulina Włodarska-Grodzińska, Dyrektor Marketingu FoodCare Sp. z o.o.

Wejście na nowe rynki środkowo-europejskie to dla nas wielkie wyzwanie, ale przede wszystkim szansa. Zarówno Bułgaria, jak i Rumunia to rynki bardzo otwarte na produkty z  Polski. Oba państwa, które łącznie zamieszkuje ponad 27 mln mieszkańców, bardzo chętnie korzystają z  importowanych artykułów spożywczych. W  pierwszych jedenastu miesiącach 2015 roku sprzedaż polskich towarów w  Bułgarii osiągnęła poziom 812,7 mln euro i  była o  prawie jedną piątą wyższa niż w  okresie styczeń – listopad 2014 roku. Z  kolei w  okresie styczeń-czerwiec 2016, rumuński import polskich produktów osiągnął wartość 743,3 mln EUR – dodaje Paulina Włodarska-Grodzińska.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

25


Handel

B

lack Energy Drink to sygnowany twarzą Mike’a Tyson’a napój energetyczny. Właścicielem marki jest spółka FoodCare, która jest niekwestionowanym liderem tego segmentu rynku w Polsce. Sprzedaje rocznie około 300 mln puszek napojów energetycznych w kraju oraz za granicą, a wyniki z roku na rok są coraz lepsze. Wzrost eksportu notowany jest na stałym poziomie około 20% R/R. FoodCare jest również właścicielem wielu znanych marek, m.in. Gellwe, Fitella, N-GINE, 4MOVE i FRUGO. Wszystkie produkty oferowane przez FoodCare produkowane są wyłącznie w polskich, nowoczesnych i innowacyjnych zakładach produkcyjnych.

26

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Rumunia, Parlament Casa Poporului


Handel

Jak zmienią się zakupy online w ciągu najbliższych 5 lat? Reklama telewizyjna dostępna nawet dla mikrosklepów internetowych, towary dostarczane autonomicznymi autami w ciągu kilku godzin od zamówienia czy rozszerzona rzeczywistość umożliwiająca przymierzanie ubrań w wirtualnych przebieralniach to przykłady udogodnień, które nas czekają? Jakich zmian w handlu internetowym mogą spodziewać się Polacy w ciągu najbliższych pięciu lat?

Sociomantic Labs to globalny lider reklamy osobistej – programmatic w internecie, mobile’u oraz serwisach społecznościowych. Prowadzi swoją działalność na ponad 70 rynkach na świecie, zatrudniając ponad 250 pracowników. Ma biura w 22 krajach, m.in. w Warszawie, Berlinie, Nowym Jorku, Londynie, Moskwie, Singapurze, Sao Paulo i Szanghaju.

P

opularyzacja internetu w połowie lat 90. odmieniła dotychczasowe doświadczenia zakupowe konsumentów, dając początek nowej gałęzi handlu. W skali globalnej rynek e-commerce rozpowszechnił się w 2000 roku, gdy większość europejskich i amerykańskich firm zaczęło proponować swoje produkty i usługi w sieci. Dziś, gdy zgodnie z estymacjami Sociomantic Labs, wartość tego rynku w Polsce wynosi 35,8 mld złotych, a do 2020 roku osiągnie poziom 63 mld złotych, sprzedawcy zmuszeni są przystosować się do kolejnej rewolucji – ery mobile i personalizacji. Jak może wyglądać handel internetowy za pięć lat? Eksperci z Sociomantic Labs przedstawiają pięć prognoz rozwoju e-commerce.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

27


Handel Info

O 28

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

pojazdu. Czas antenowy dla danego urządzenia TV byłby kupowany w czasie rzeczywistym. Jak podkreślają eksperci z Sociomantic Labs, spersonalizowana reklama TV byłaby dużo efektywniejsza z racji lepszego dopasowania do odbiorcy, a także dostępna dla większej ilości reklamodawców. Autonomiczne auta, drony czy może jednak listonosz? dealne zakupy online to nie tylko wygoda i atrakcyjna cena, ale również natychmiastowa dostępność i szybka realizacja. Minusem kupowania produktów przez internet od samego początku były czas oczekiwania na dostawę i jej koszty. Sklepy internetowe, chcąc wygrać walkę o klienta, zaczęły wprowadzać coraz szybsze terminy dostawy, np. oferując opcję dostarczenia zakupów w ciągu 48h poprzez kuriera czy

I

paczkomaty. Wszystkich jednak przebił Amazon, który zaprezentował swój pomysł dostarczania zakupionych towarów za pomocą… drona. Coraz częściej mówi się także o wykorzystaniu autonomicznych aut. W ciągu kolejnych 5 lat oczekiwania klienta (szczególnie z pokolenia millenialsów – urodzeni w latach 80. i do połowy 90. – czy generacji Z – osoby urodzone w latach 1996-2010) w kwestii szybkiej, najlepiej dostawy tego samego dnia lub nawet w ciągu kilku godzin od złożenia zamówienia, zaczną przeważać. Sklepy internetowe będą oferować dostawę tego samego dnia lub w ciągu 24h przynajmniej dla części produktów ze swojej oferty. Nie jest jednak prawdą, że listonoszy i kurierów całkowicie zastąpią drony. Użycie pojazdów autonomicznych czy dronów niestety nie stanie się w Polsce powszechne w przeciągu najbliższych pięciu lat.

Designed by Photoduet / Freepik

PROGRAMMATIC TV SZANSĄ DLA MAŁYCH E-BIZNESÓW becnie reklama TV dostępna jest przede wszystkim dla dużych i bogatych firm, które mogą pozwolić sobie na olbrzymie budżety reklamowe. W przeciągu 5 lat sytuacja ta może ulec zmianie tak, że na zaprezentowanie swoich produktów w tym medium otrzymają szansę także małe biznesy. A wszystko za sprawą programmatic TV. Spersonalizowana reklama telewizyjna działałaby na następującej zasadzie: reklamodawcy zamiast kierować reklamę luksusowego samochodu do wszystkich osób oglądających dany blok reklamowy, wykorzystując dane demograficzne i te dotyczące zainteresowań odbiorców, wyświetlaliby reklamę tylko wyselekcjonowanej grupie, np. 5 proc. widzów, którzy faktycznie mogliby sobie pozwolić na zakup takiego


Handel

Designed by Pressfoto / Freepik

P

Osobista już nie tylko oferta ersonalizowane bannery reklamowe, e-mailingi czy rekomendacje produktowe widoczne po odwiedzeniu witryny e-sklepu – personalizacja staje się dziś standardem w marketingu. Eksperci z Sociomantic Labs przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat częścią doświadczenia zakupowego klientów będzie również m.in. personalizacja płatności, zarówno w desktopie, jak i w kanale mobilnym. Student, który chętnie dokonałby zakupu np. komputera, ale nie dysponuje większymi funduszami, otrzyma wtedy możliwość skorzystania z opcji „Kup teraz, zapłać w ratach”. Klientowi, dla którego przy zakupie nowego telefonu, najważniejszym kryterium jest cena, zostanie zaproponowana zniżka 10 proc., jeśli zdecyduje się w danym momencie na zakup. Aby tego rodzaju rozwiązanie było ogólnodostępne dla konsumentów, najpierw zostaną dopracowane procedury bezpieczeństwa, dzięki czemu konsumenci przestaną się obawiać dokonywania transakcji online lub poprzez

kanał mobilny. Następnie cały proces zostanie mocno uproszczony, stając się dla internauty prostą i wygodną metodą nabycia różnych produktów i usług. Wirtualne przymierzalnie czyli odzieżowe zakupy bez kolejki śród argumentów podawanych przez konsumentów, którzy nie lubią kupować odzieży przez internet, najczęściej wymienianym powodem niechęci do takiej formy zakupów jest brak możliwości wcześniejszego przymierzenia wybranych produktów. Za kilka lat ten problem może zostać całkowicie rozwiązany, a wszystko za sprawą tzw. augmented reality, czyli rzeczywistości rozszerzonej, którą wykorzystują już z sukcesem twórcy aplikacji Pokemon Go. Załóżmy, że klientce w czasie przeglądania w domu oferty ubrań sklepu internetowego, spodoba się wybrana sukienka i zechce ją natychmiast „przymierzyć”. Wystarczy, że kliknie wybraną grafikę 3D danego produktu, po czym za pośrednictwem

W

kamery w telefonie komórkowym lub laptopie skieruje ją w swoją stronę, aby na ekranie monitora zobaczyć siebie w konkretnej sukience, także z możliwością obejrzenia stylizacji z każdej strony. Tego rodzaju rozwiązanie może nie tylko skłonić więcej osób do finalizacji zakupu przez internet, ale również rozwiąże problem kolejek w przymierzalni w wielu sklepach stacjonarnych. Zakupy bez granic i ponad podziałami becnie, nawet jeżeli klient zainteresował się danym produktem, korzystając z urządzenia mobilnego, to i tak najczęściej finalizacja transakcji odbywa się na laptopie czy komputerze stacjonarnym. W przyszłości granice pomiędzy różnymi kanałami dotarcia do klienta zaczną się zacierać. Dla sprzedawców fakt, że konsument dokonał zakupów np. spożywczych za pośrednictwem laptopa, smartfona, smartwatcha czy za pomocą „inteligentnie” zaprogramowanej lodówki, będzie miał drugorzędne znaczenie. A wszystko dlatego, że bez względu na kanał, sprzedawcy będą w stanie śledzić nawet najbardziej złożoną ścieżkę zakupową klienta i dbać o ich doświadczenia zakupowe. Ważniejsze od sposobu dotarcia do konsumenta okaże się dostosowanie pod niego zindywidualizowanej oferty, wybranie najlepszego momentu na jej zaoferowanie i zaproponowanie najdogodniejszej dla niego formy zapłaty oraz metody dostarczenia zakupu.

O Z

miany są naturalnym motorem rozwoju i bez wątpienia jeszcze wielokrotnie właściciele ebiznesów oraz klienci kupujący online będą adaptować się do ewoluującej rzeczywistości zakupów w sieci. A sukces w ecommerce będzie udziałem tych, którzy najszybciej potrafią się do zachodzących zmian przystosować.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

29


Handel

ABANANA w rebrandingu

M G G W

arka Góralki zmieniła szatę graficzną i strategię komunikacji. Podkreśla w niej, że wafelki są dla każdego, zawsze i wszędzie. Za całość prac w mediach społecznościowych odpowiada agencja komunikacji marketingowej Abanana. łówny przekaz kampanii odnosi się do zwyczajnego życia. W czasach, kiedy codzienność jest coraz bardziej wymagająca, a jednocześnie monotonna, brakuje w niej czasu na radosne przeżywanie każdej chwili. Z tego powodu warto wracać do drobiazgów, które czynią życie przyjemnym i radosnym. Ułatwiają to Góralki.

óralki chcą być postrzegane jako nowoczesny brand dla całej rodziny, który wnosi do niej radość i optymizm. Marka rozszerza swoją komunikację na kobiety - nowoczesne matki, osoby starsze, przy zachowaniu dotychczasowych odbiorców, czyli dzieci i nastolatków. Teaser w social media prowadzenie nowej strategii poprzedziła kampania teaserowa w mediach społecznościowych. Moderator Facebooka przez tydzień zmieniał cover

30

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel

Góralków photo. Pięć razy publikował grafikę paczki, która była stopniowo rozrywana, dzięki czemu ukazywało się więcej Góralek w nowych opakowaniach. Na Instagramie pojawiła się seria filmów przedstawiających Góralkę, która porzuca stare opakowanie i wędruje w poszukiwaniu nowego. Oczywiście jej się to udaje.

J

YouTuberzy i strona www uż niedługo na fanpage marki pojawi się komunikacja uwzględniająca bardziej dojrzałą grupę docelową. Na Instagramie będą wykorzystywane naturalne zdjęcia Góralek w różnorodnej scenografii. Do współpracy zostanie również zaangażowanych dwoje YouTuberów. To właśnie oni skierują ruch ze swoich kanałów na fanpage Góralek, na którym odbędzie się konkurs. Jacy to będą YouTuberzy? Przekonamy się już 7 listopada, kiedy rozpocznie się konkurs.

N

a potrzeby nowej komunikacji zostanie również przygotowana strona internetowa z elementami 3D przedstawiająca gamę smaków z dopasowanymi do nich historiami charakteryzującymi target. Poprzez połączenie każdego ze smaków z elementami kojarzącymi się z ludźmi w różnym wieku, marka zwraca uwagę na to, że Góralki mogą być konsumowane przez każdego, bez względu na wiek.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

31


Handel

Walka o klienta przenosi się do Internetu Aż 80 spośród 100 wiodących producentów oprogramowania postawi w tym roku na techniki kognitywne

Aż 76 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp lub jest w posiadaniu smartfona, a  60 proc. tabletu. W  Polsce jest to odpowiednio około 80 i  50 proc. Na rynku dóbr konsumpcyjnych zachodzą poważne zmiany wynikające z  w ykorzystywania coraz szerszej gamy urządzeń cyfrowych. Tempo zmian przyspiesza w  miarę pojawiania się kolejnych technologii. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, autorów raportu „The Deloitte Consumer Review. Digital Predictions 2016” największy wpływ na zachowanie konsumentów będą miały, m.in.: rzeczywistość wirtualna, dotykowe płatności mobilne i  technologie kognitywne.

32

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

W D

ostatnich latach rozwój mediów społecznościowych oraz płatności mobilnych zmienił sposób, w jaki konsumenci dokonują wyboru produktów i usług, a następnie metod płatności za nie. Z kolei postęp w robotyce, a co za tym idzie rozwój bardziej zautomatyzowanych magazynów, umożliwił sprzedawcom szybszą i tańszą dostawę towarów do klienta. zięki technologiom kognitywnym, do których należą, m.in.: komputerowe rozpoznawanie obrazu, techniki przetwarzania języka naturalnego albo techniki uczące się, firmy mogą gromadzi i analizowa


Handel

Rewolucja technologiczna napędzana jest przez trzy czynniki: coraz większą liczbę urządzeń mobilnych, rosnącą szybkość i pojemność połączeń internetowych, umożliwiających komunikację pomiędzy tymi urządzeniami oraz zmieniające się zachowania konsumentów – wyjaśnia Magdalena Jończak, Partner w  Dziale Konsultingu Deloitte.

ogromne ilości danych o zachowaniach klientów, a następnie opracowywa strategie cenowe czy marketingowe. Z wyliczeń Deloitte wynika, że do końca tego roku aż 80 proc. ze stu największych firm, produkujących oprogramowanie, wykorzysta w swych produktach technologie kognitywne. W porównaniu do 2015 roku jest to wzrost aż o jedną czwartą. Do 2020 roku techniki te zaimplementuje 95 proc. producentów oprogramowania. Już dziś korzystają z nich m.in. Google i Amazon.

i relacjach z klientem należy, m.in. branża hotelarska, turystyczna czy motoryzacyjna. Dobrym przykładem jest firma Nestle, która przy okazji promowania swojej marki Nescafe wykorzystała VR, by „zabrać” klientów na plantację kawy w Brazylii. Zdaniem ekspertów Deloitte Digital do końca tego roku zostanie sprzedanych około 2,5 mln zestawów słuchawkowych do odbioru VR o wartości miliarda  dolarów.

Technologie kognitywne stwarzają ogromne możliwości dla branży spożywczej, AGD czy motoryzacyjnej. Wyobraźmy sobie pralki, które same dobierają program w zależności do wagi i  rodzaju prania, a  naszym zadaniem jest jedynie włączenie ich odpowiednią komendą głosową. Rozwiązania kognitywne znajdą również znaczące zastosowanie w  samochodach autonomicznych – wyjaśnia Mariusz Chmurzyński, Dyrektor w  Dziale Konsultingu Deloitte.

D

uży wpływ za zachowanie i decyzje konsumentów będzie miała również rzeczywistość wirtualna (VR), wykorzystująca technologię 3D. Dotąd znajdowała ona przede wszystkim zastosowanie w grach komputerowych, ale zdaniem ekspertów Deloitte Digital niebawem może również odegrać dużą rolę w branży dóbr konsumenckich i usług. Do potencjalnych beneficjentów, którzy mogą wykorzystać VR w swoich strategiach marketingowych

L

iczba osób płacących za produkty i usługi w e-commerce przy użyciu dotykowych urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów) prawdopodobnie sięgnie w 2016 roku 50 mln stałych użytkowników (wzrost o 150 proc. r./r.). Do tej pory mobilne strony sprzedawców notowały niewielką liczbę transakcji z powodu skomplikowanych systemów płatności oraz przeszkód natury mentalnej - ludzie obawiali się wprowadzać wrażliwe dane do swoich telefonów. Aż jedna trzecia konsumentów w krajach rozwiniętych co tydzień przegląda oferty sklepów za pomocą aplikacji mobilnych, ale jedynie 9 proc. dokonuje zakupu w ten sposób. Dlatego starania firm z tego sektora koncentrują się wokół uproszczenia i przyspieszenia czynności związanych z płatnościami mobilnymi. Osobną kwestią pozostaje dostateczne zabezpieczenia smartfonów i tabletów.

C

oraz nowocześniejsze technologie wymagają szybszej i pojemnej transmisji danych. Według raportu Deloitte prędkość Internetu liczona w gigabitach na sekundę (Gbit/s) do końca roku wzrośnie do dziesięciu milionów, czyli dziesięciokrotnie, przy czym ok. 70 proc. z nich będą stanowi połączenia realizowane z domów. Wzrost ten będzie skutkiem coraz powszechniejszej dostępności i spadających cen. Do 2020 roku około

Ze względu na wysokie ceny sprzętu, technologia VR jest obecnie niszowym produktem dla wyselekcjonowanej grupy odbiorców. W niedalekiej przyszłości może się to jednak zmienić. Wirtualna rzeczywistość pozwoli firmom jeszcze bardziej związać ze sobą konsumentów i  dostarczyć im zupełnie nowych wrażeń. Przy okazji stanie się dla firm źródłem realnego zysku – mówi Olgierd Cygan, Agency Managing Partner Deloitte Digital.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

33


Handel 600 mln abonentów, czyli większość gospodarstw domowych podłączonych do sieci na całym świecie, będzie korzystało z sieci oferujących usługi Gigabit. Zwiększająca się szybkość i pojemność transmisji danych również wpłynie na zacieśnienie związków pomiędzy firmami z sektora dóbr konsumpcyjnych, a ich klientami.

J

eszcze w tym roku Instagram będzie mógł się pochwalić 500 mln użytkowników, podczas gdy pięć lat temu było to jedynie 10 mln ludzi. W Internecie zostanie udostępnionych w tym samym czasie 2,5 bln zdjęć, a ponad 90 proc. z nich zostanie wykonanych i przesłanych za pomocą telefonu. Czy to oznacza, że rosnąca liczba smartfonów wykluczy z użycia inne urządzanie, służące do tej pory do komunikacji, jak chociażby laptopy? Zdaniem autorów raportu Deloitte nic takiego nie będzie miało miejsca.

Owszem, smartfony mają kluczowe znaczenie dla młodych konsumentów, ale w równym stopniu będą oni korzystać z  komputerów. W ub. roku średnio 85 proc. najmłodszych przedstawicieli pokolenia Y w  13 rozwiniętych krajach na całym świecie posiadało dostęp do laptopa. Dane te sugerują, że osoby w  przedziale wieku od 18 do 24 lat postrzegają smartfony i  komputery jako urządzenia wzajemnie się uzupełniające, a  nie zastępujące, co po części może wynika ze spadku cen laptopów – wyjaśnia Mariusz Chmurzyński.

34

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel Nazwa Deloitte odnosi się do jednej lub kilku jednostek Deloitte Touche Tohmatsu Limited, prywatnego podmiotu prawa brytyjskiego z ograniczoną odpowiedzialnością i jego firm członkowskich, które stanowią oddzielne i niezależne podmioty prawne. Dokładny opis struktury prawnej Deloitte Touche Tohmatsu Limited oraz jego firm członkowskich można znaleźć na stronie www.deloitte.com/pl/onas. Designed by Kaboompics / Freepik

Deloitte świadczy usługi audytorskie, konsultingowe, doradztwa podatkowego i finansowego klientom z sektora publicznego oraz prywatnego, działającym w różnych branżach. Dzięki globalnej sieci firm członkowskich obejmującej 150 krajów oferujemy najwyższej klasy umiejętności, doświadczenie i wiedzę w połączeniu ze znajomością lokalnego rynku. Pomagamy klientom odnieść sukces niezależnie od miejsca i branży, w jakiej działają. 210 000 pracowników Deloitte na świecie realizuje misję firmy: stanowić standard najwyższej jakości. Deloitte Polska jest jedną z wiodących firm doradczych w kraju, świadczącą usługi profesjonalne w pięciu głównych obszarach: audytu, doradztwa podatkowego, konsultingu, zarządzania ryzykiem i doradztwa finansowego za  pośrednictwem ponad 1400 profesjonalistów z  Polski i zagranicy.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

35


Handel

Segment produktów dla dzieci stawia na e-commerce Obecnie w Polsce można zauważyć stabilny rozwój sprzedaży bezpośredniej. Dane za 2015 rok wskazują, iż znaczna większość transakcji w  obrębie tej branży została zrealizowana przez Internet. Z  zamówień wartych 36 mln złotych aż 73 proc. zostało złożonych on-line, a  jednymi z  najczęściej nabywanych produktów w  e-sklepach są akcesoria dla dzieci.

36

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel

W

edług danych z raportu „E-commerce w Polsce 2016” 41 proc. respondentów przyznało, że regularnie kupuje artykuły dziecięce przez Internet. W rankingu przed produktami dla najmłodszych znalazła się tylko odzież, książki i sprzęt AGD/RTV. Popularność e-sklepów z akcesoriami dla naszych pociech nie jest niczym zadziwiającym. W dzisiejszych czasach matki starają się spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu i poświęcać im dużo uwagi, stąd właśnie decydują się na zakupy on-line, które są o wiele prostsze i szybsze. W sprzedaży bezpośredniej królują natomiast kosmetyki, również te dla najmłodszych. Zakupu produktów kosmetycznych bezpośrednio od sprzedawcy dokonało 69 proc. respondentów. Konsumenci cenią sobie osobiste doradztwo, konsultacje i indywidualne podejście. Na popularność sprzedaży bezpośredniej wpływ mają również regulacje prawne. W Polsce klienci firm oferujących zakupy bezpośrednio od sprzedawcy mają 14 dni na odstąpienie od umowy. Niektóre przedsiębiorstwa przyjmują zwroty towarów nawet w dłuższym terminie. Warto także zauważyć, że polskie prawo daje konsumentom dwa miesiące na zgłoszenie niezgodności towaru z umową. Natomiast Kodeks Sprzedaży Bezpośredniej przewiduje na to okres trzech miesięcy.

do końca dekady wartość polskiego rynku e-handlu podwoi się i wyniesie prawie 10 proc. udziału w całym handlu. Jeszcze bardziej imponujące się prognozy dla Europy. Specjaliści szacują, że w 2020 roku przychody z internetowych zakupów będą stanowić blisko 45 proc. przychodów sprzedaży na rynku europejskim. Potencjał działań na tym rynku dostrzegają również przedsiębiorcy, dlatego decydują się na prowadzenie działalności w Internecie lub przenoszą swoją obecną działalność do Sieci. Muszę jednak pamiętać, że wbrew temu co mogłoby się wydawać, sprzedaż online nie jest łatwa, dlatego powinni stawiać na innowacyjne rozwiązania i technologie, które stają się kluczem do osiągnięcia celów biznesowych.

Autor materiału: Mieszko Barglik, właściciel sklepu www.dubi.com.pl ze spersonalizowaną muzyką dla dzieci.

Selected by Freepik

Co nas czeka w najbliższych latach? artość rynku handlu internetowego w Polsce wzrośnie w tym roku do blisko 36 mld zł, a w ciągu najbliższych  5 lat podwoi się, natomiast liczba e-sklepów w 2016 r. wzrośnie o 7 proc. Tak wynika z badania „Barometr e-commerce 2016”. Postępujący rozwój technologiczny oraz zmiany przyzwyczajeń konsumentów sprawiają, że z roku na rok rośnie również liczba osób robiących zakupy przez Internet. Eksperci wnioskują, że

W

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

37


Handel

Waterland inwestuje w polską firmę dermokosmetyczną L’biotica Fundusz Waterland Private Equity Investments wesprze dalszy rozwój L’biotica, wiodącego polskiego producenta dermokosmetyków do pielęgnacji włosów.

38

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel

L

’biotica – spółka z siedzibą w Gdańsku, będąca właścicielem marki Biovax, zdecydowała się na współpracę z Waterland, który jako strategiczny partner finansowy wesprze firmę w jej dalszym dynamicznym rozwoju. Dzięki doświadczeniu Waterland, który wielokrotnie był inwestorem w międzynarodowych firmach medycznych, farmaceutycznych i dermokosmetycznych gdańska spółka uzyska również wsparcie biznesowe niezbędne do rozwoju na rynkach zagranicznych.

Ostatnie lata to czas bardzo dynamicznego rozwoju firmy. Nasze niezwykle ambitne plany rozwoju potrzebują silnego i doświadczonego partnera, partnerstwo z  Waterland to decyzja strategiczna i  przemyślana – powiedział współzałożyciel i  Prezes Zarządu L’biotica Hubert Doluk.

L

’biotica jest znana z wysokiej jakości, naturalnych produktów dermokosmetycznych, takich jak Biovax, Ketoxin czy Professional Therapy dostępnych głównie w aptekach, sklepach zielarsko-medycznych oraz drogeriach. Produkty L’biotica są opracowywane i produkowane w Polsce.

P

o inwestycji L’biotica pozostaje niezależną polską firmą dermokosmetyczną, a jej dotychczasowi główni udziałowcy będą nadal kierować spółką.

Mamy duże doświadczenie w rozwijaniu spółek oferujących produkty związane ze zdrowiem i urodą. L’biotica idealnie wpisuje się w naszą strategię inwestycyjną – powiedział Dominik Czajewski, Dyrektor Inwestycyjny w Waterland.

Informacje na temat L’biotica L’biotica to cieszący się uznaniem klientów i farmaceutów producent wysokiej jakości naturalnych dermokosmetyków dostępnych głównie w  aptekach, sklepach zielarsko-medycznych oraz drogeriach. Produkty spółki są odpowiedzią na potrzeby kobiet i  mężczyzn związane z  codzienną, zdrową pielęgnacją oraz procesami starzenia się organizmu i  zagrożeniami związanymi z  wpływem cywilizacji na urodę i  zdrowie. Wszystkie produkty powstają w  specjalistycznych laboratoriach, gdzie prowadzone badania ukierunkowane są na stworzenie wysoce skutecznych, naturalnych i  bezpiecznych formuł, potwierdzonych testami dermatologicznymi. Komponenty produktów pochodzą z  terenu Unii Europejskiej i  wybierane są w  drodze starannej selekcji pod względem jakości. Firma korzysta z  bogactwa natury oraz najnowszych technologii.

Designed by Pressfoto / Freepik

Informacje na temat Waterland Private Equity Investments Waterland jest niezależnym funduszem private equity, który współpracuje z ambitnymi przedsiębiorcami i  kadrą menedżerską firm, które mają potencjał do ponadprzeciętnego wzrostu. Waterland powstał w  Holandii w 1 999 r. i  od rozpoczęcia działalności zainwestował w  ponad 350 firm. Inwestycje te zostały dokonane przez sześć utworzonych funduszy, którym inwestorzy powierzyli 4 miliardy €. Aktywność biznesowa Waterland koncentruje się na Europie, zaś zespoły inwestycyjne są zlokalizowane w  Polsce, Holandii, Belgii oraz Niemczech.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

39


Handel

Wyjątkowy Prezent otwiera kolejne punkty sprzedaży Wyjątkowy Prezent – największa w Polsce firma oferująca prezenty w formie przeżyć – planuje do końca roku zwiększenie swojej sieci sprzedaży do 35 punktów handlowych rozmieszczonych w galeriach w całej Polsce. To element strategii rozwoju, uwzględniającej intensywną, ogólnopolską ekspansję sieci sprzedaży detalicznej.

40

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel Info

F D P

irma wystartowała z pierwszym punktem handlowych w 2012 roku w galerii Złote Tarasy w Warszawie. Obecnie, vouchery na upominki w formie przeżyć sygnowane przez Wyjątkowy Prezent można zakupić w wyspach handlowych, czyli tzw. „Wyspach Przeżyć”, w galeriach w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, czy we Wrocławiu.

o końca października Wyjątkowy Prezent będzie miał na koncie 4 nowe punkty handlowe: w galeriach Factory Annopol (5 października) oraz Atrium Reduta w Warszawie (15 października), jak również w Centrum Handlowym Posnania w Poznaniu (19 października) oraz w Galerii Metropolia w Gdańsku (21 października). W listopadzie firma planuje też otwarcie nowej, stałej wyspy handlowej w Galerii Port Łódź.

oprzez intensywny rozwój sieci sprzedaży, firma liczy na budowanie silnej relacji z potencjalnymi i obecnymi odbiorcami oraz udoskonalenie jakości obsługi klienta, jak również konsekwentną realizację swojej misji, czyli zmianę kultury wręczania prezentów w Polsce.

P

oza wyspami handlowymi, firma prowadzi sprzedaż upominków w formie przeżyć poprzez serwis Wyjatkowyprezent.pl, jak również w ponad 1500 sklepach  partnerskich.

Pracownicy, wśród których przeważają sprzedawcy, są zdecydowanie największą wartością naszej firmy – to grupa zaangażowanych, zdolnych, młodych ludzi, dlatego też chcemy przekuć ich potencjał w konkretne profity. Wierzymy, że nic tak nie buduje relacji z  klientem, jak otwartość i  bezpośredni kontakt. Dlatego, rozszerzanie sieci wysp handlowych to dla nas kluczowy element strategii rozwoju – mówi Jakub Matuszewski, dyrektor zarządzający w firmie Wyjątkowy Prezent.

Wyjątkowy Prezent jest pierwszą i największą w  Polsce firmą oferującą prezenty w  formie przeżyć. Wśród 2000 upominków, przygotowanych z  myślą o  klientach indywidualnych oraz biznesowych, znajdują się atrakcje, takie jak skok ze spadochronem, egzotyczny masaż czy jazda Ferrari. Flagowym projektem Wyjątkowego Prezentu jest unikalne, wyostrzające zmysły wydarzenie kulinarne, czyli „Kolacja w  Ciemności”.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

41


Handel

Obroty CCC wzrosły o miliard złotych

J

uż ponad połowa powierzchni handlowej sieci sklepów obuwniczych CCC znajduje się za granicą. Spółka planuje intensywny rozwój w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu kolejnych kilku lat, a następnie chce obrać za cel Rosję i kraje Zatoki Perskiej. Pierwsze sklepy na Bliskim Wschodzie mogą powstać już w 2018 roku.

S

półka podała, że w pierwszej połowie br. po raz pierwszy w historii powierzchnia handlowa polskich sklepów grupy spadła poniżej powierzchni na rynkach zagranicznych. Poinformowała także, że w samym tylko październiku jej obroty wzrosły rok do roku o 47,2 proc. i wyniosły ponad 460 mln zł. Od początku roku przychody przekroczyły 2,5 mld zł

Dla CCC 2016 rok będzie bez wątpienia najbardziej spektakularnym rokiem w historii, zarówno z punktu widzenia przyrostu powierzchni handlowej, obrotów, tak w sklepach stacjonarnych, jak i naszej części e-commerce’owej, jak i z punktu widzenia zysku, który spółka zamierza osiągnąć w ciągu całego roku – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Piotr Nowjalis, wiceprezes zarządu CCC. – Główną osią wzrostu nie jest już tylko Polska. Już dawno przestaliśmy liczyć tylko na polski rynek. Jeszcze cztery lata temu stanowił on 95 proc. obrotów. Dzisiaj stanowi jedynie 50 proc.

42

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

i były wyższe niż rok wcześniej o przeszło 35 proc. Z kwoty tej 2,16 mld zł pochodziło ze sprzedaży stacjonarnej. To wzrost o ponad 22 proc. wobec 2015 r.

Rośniemy także poza Polską, w takich krajach jak Rumunia, Austria, Niemcy oraz równomiernie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Chorwacja, kraje bałtyckie, a od jakiegoś czasu przywróciliśmy do łask również inwestycje na Ukrainie i w Rosji. Najbliższe 3-4 lata upłyną pod znakiem inwestycji na tych właśnie rynkach – zapowiada Nowjalis.


Handel

T

ylko w pierwszym półroczu 2016 roku sieć powiększyła swoją powierzchnię sprzedaży o 35 tys. mkw., a do końca roku planowała dołożyć jeszcze niemal dwa razy tyle. Większość, bo 23 tys. mkw. uruchomiono za granicą. Na początku roku spółka włączyła też w swoje struktury platformę internetową eObuwie.

Natomiast już dzisiaj przygotowujemy się do tego, co po Europie Środkowo-Wschodniej. Zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo chłonny, bardzo dobry, bardzo zyskowny dla nas rynek, natomiast wystarczy on, tak jak wspomniałem, na 3-4 lata. Uważamy, że po roku 2019 CCC będzie miało olbrzymią szansę rozwoju na rynkach wschodnich, dlatego już dzisiaj zaczynamy aktywnie penetrować rynek rosyjski – tłumaczy Nowjalis. – Zdajemy sobie sprawę, że ryzyko oczywiście jest wyższe niż w Europie Środkowej, ale z różnych względów makro i mikroekonomicznych zaczęliśmy je akceptować.

W

połowie roku CCC miał 422 sklepy własne w Polsce i 312 poza jej granicami. We franczyzie funkcjonowało 71 placówek, z czego większość (44) w Rumunii. W Rosji działało ich w tej formule dziewięć, na Ukrainie i w Kazachstanie – siedem, podobnie jak na Łotwie.

Przymierzamy się do otwarcia franczyz na rynkach bardziej egzotycznych. Mówimy o dawnych Republikach Związku Radzieckiego, takich jak Kazachstan, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, ale też tych bardziej egzotycznych, takich jak Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan oraz myślimy o krajach Zatoki Perskiej – mówi wiceprezes CCC. – Prawdopodobnie w roku 2017 jeszcze żaden z krajów grupy tzw. GCC, czyli Arabia Saudyjska, Emiraty Arabskie, Bahrajn, Oman, Kuwejt, Katar nie zostanie tam otwarty sklep CCC. Natomiast myślę, że wiosną 2018 roku będzie można zobaczyć pomarańczowe logo już w tak egzotycznym dla Polaka miejscu.

W

pierwszym półroczu sprzedaż sieci wyniosła niemal 1,4 mld zł, o 34 proc. więcej niż rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto CCC w tym okresie to 113,3 mln zł, o 1,6 proc. więcej.

Źródło: CCC via infowire.pl

Już w roku 2016 spółka może wzrosnąć o ponad miliard złotych przychodów. Nowych przychodów, dzięki nowym sklepom, nowym rynkom, wzrostowi sprzedaży sklepach porównywalnych oraz e-commerce’owi, który konsolidujemy dopiero po raz pierwszy w tym roku. Tak że miliard złotych wzrostu przychodów może być zrealizowany w roku 2016 – zapowiada wiceprezes spółki.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

43


Handel Info

NA STACJĘ NIE TYLKO PO PALIWO 44

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel

J

ak pokazuje badanie aktywnych kierowców, wykonane na zlecenie Santander Consumer Bank, dla zdecydowanej większości klientów stacji benzynowych tankowanie to okazja do zakupu również innych produktów z ich oferty. Najczęściej wybieranymi artykułami są napoje gorące (kawa i herbata), które kupuje 39 proc. osób. Napoje zimne wybiera 35 proc. W pierwszej piątce towarów kupowanych przy okazji tankowania znalazły się również sprzęt i części eksploatacyjne do samochodu (wybierane przez 22 proc. kierowców), papierosy (18 proc.) i prasa (13 proc.).

C Źródło: Fotolia

iepłą herbatą i kawą właściciel stacji ma większe szanse skusić mężczyznę, niż kobietę. Ten element oferty wybiera ponad połowa panów (51 proc.) i tylko co piąta pani (18 proc.). Z kolei prawie dwa razy więcej kobiet, niż mężczyzn deklaruje, że zaopatrują się na stacji w materiały eksploatacyjne do samochodu (31 proc. vs 17 proc.). Kobiety również z większym prawdopodobieństwem sięgną po prasę. Kupuje ją 17 proc. pań, w porównaniu z 10 proc. mężczyzn. Natomiast 3 proc. mężczyzn zadeklarowało, że korzysta z dostępnej na stacji oferty upominków, kwiatów bądź maskotek, na co z kolei nie wskazała żadna z ankietowanych kobiet.

B

ank zapytał też kierowców, co decyduje o wyborze konkretnej stacji. Respondenci w równym stopniu wskazali na trzy kluczowe czynniki: odległość stacji od miejsca zamieszkania, oferowaną cenę paliwa oraz preferencję dla konkretnej marki. Warto zauważyć, że marka operatora stacji jest czynnikiem wazniejszym dla mężczyn (48 proc. uważa ją za istotny element wyboru), z kolei dla kobiet kluczowa jest raczej lokalizacja. Bliskość stacji od miejsca zamieszkania wskazało jako ważny czynnik decydujący o wyborze aż 50 proc. pań. Mężczyźni znacznie częściej zwracają uwagę na ofertę gastronomiczną danego punktu (jako istotna wskazało ją 9 proc. badanych panów i trzy razy mniej kobiet). Z kolei dla kobiet znaczenie może mieć pomoc pracownika stacji przy tankowaniu. Co dziesiąta kobieta i tylko co dwudziesty mężczyzna będą skłonni szukać miejsca, gdzie można spodziewać się takiej obsługi.

Z

decydowana większość kierowców w Polsce przejeżdża rocznie do 20 tys. km. Największa grupa, bo aż 30 proc. badanych, pokonuje pomiędzy 10 a 20 tys. km. Kobiety jeżdżą mniej niż mężczyźni. Aż 38 proc. pań deklarowało, że pokonuje   w ciągu roku nie więcej, niż 5 tys. km. Wśród mężczyzn taką odległość przejeżdża tylko 15 proc.

S

tatystycznie wydajemy na paliwo niewiele. Prawie połowa z nas przeznacza na ten cel do 300 zł miesięcznie, jedynie co czwarty Polak (23 proc.) ponad 500 zł. Stosunkowo dużo, bo ponad 400 zł miesięcznie, wydaje aż 54 proc. mieszkańców wsi. Wśród zamieszkujących metropolie takie wydatki deklaruje jedynie 13 proc. ankietowanych.

Pełny raport dostępny na stronie: https://www. santanderconsumer.pl/serwis-prasowy/aktualnosci/ polak-w-drodze-czyli-raport -wydatkow-kierowcow,135,1. html Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku, oferującego Visa TurboKARTA. W ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i  Społecznych IBRIS w  dniach 23-24 września 2016 r., wzięło udział 628 aktywnych kierowców z  całej Polski.

Dla coraz większej liczby osób stacja benzynowa nie jest jedynie miejscem, w którym tankują samochód. Chętnie sięgamy też po pozostałe elementy asortymentu. To dlatego przygotowując z myślą o aktywnych kierowcach ofertę Visa TurboKARTA, zaproponowaliśmy, aby funkcja moneyback, pozwalająca odzyskać część wydawanych na stacjach kwot, obejmowała nie tylko koszt paliwa, ale wszystkie zakupy – komentuje Joanna Szczegielniak, Dyrektor Departamentu Kart Kredytowych Santander Consumer Banku.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

45


1

Zimne i gorące napoje to najczęściej kupowane na stacjach benzynowych elementy oferty handlowej. Przy okazji tankowania korzysta z nich aż trzy czwarte klientów – pokazuje raport „Polak w drodze – wydatki kierowców” opublikowany przez Santander Consumer Bank.

2

Przy okazji tankowania kupujemy też materiały eksploatacyjne do samochodów, papierosy i prasę.

3

Już 6 proc. kierowców nabywa na stacjach artykuły spożywcze. Chętniej z tej części asortymentu korzystają mężczyźni niż kobiety.

Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty na nowe i używane samochody, kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe oraz sklepy i punkty usługowe.

46

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Handel

Niepokojące prognozy dla światowego handlu

W

zrost handlu światowego ulegnie w 2016 roku spowolnieniu do poziomu +2,1% (według ilości), a następnie w 2017 roku przyspieszy nieznacznie do +3,1% wynika z najnowszego raportu („Wojny handlowe: osłabienie mocy”) opracowanego przez Euler Hermes, światowego lidera sektora ubezpieczeń należności handlowych. Za niezadowalającym wynikiem stoją: wahania popytu na rynkach wschodzących, utrzymujące się niskie ceny surowców, fala deprecjacji walut na całym świecie, jak również rosnące tendencje izolacjonistyczne (siłą rzeczy – ograniczenie i mniejsza zależności od handlu międzynarodowego).

E

uler Hermes przewiduje, że motorem dodatkowego importu w latach 2016-17 będą Niemcy (77 mld USD skumulowanego przyrostu w tym okresie), USA (66 mld USD) oraz Japonia (49 mld USD), Chiny

W latach 2014-2016 poziom wymiany towarów i usług na świecie zmalał o 3129 mld dolarów – czyli o kwotę niemal równą PKB Niemiec – mówi Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. – Niestety nie ma dużej nadziei na to, że nawet po 2017 roku poziom handlu w pełni odzyska tempo sprzed kryzysu finansowego.

nie będą już największym światowym nabywcą, a większość krajów będzie importować mniej niż do tej pory.

J

eżeli zaś chodzi o eksporterów – biorąc pod uwagę spowolnienie popytu – państwa europejskie powinny okazać się liderami pod względem przyrostu nowego eksportu, natomiast eksporterzy surowców będą wciąż odnotowywać spadki. Niemcy z 75 mld dolarów dodatkowego eksportu w latach 2016-17 znajdą się na pierwszym miejscu; kolejne miejsca zajmą Francja (42 mld USD), Irlandia

(38 mld USD), Włochy i Hiszpania ex aequo (po 34 mld USD). Chiny zajmą zaledwie piąte miejsce z wynikiem 33 mld dolarów dodatkowego eksportu, co potwierdza, że powrót chińskiej machiny eksportowej do poprzedniej kondycji nie jest łatwy.

P

atrząc w przyszłość, realny handel światowy nawet w perspektywie średniookresowej będzie prawdopodobnie rósł w tempie poniżej +4% rocznie. Ubezpieczyciel kredytu handlowego wymienia trzy przyczyny takiego stanu rzeczy:

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

47


Handel Wzrost eksportu w poszczególnych krajach (Łączna wartość dodatkowego eksportu w okresie 2016-2017, w mld USD)

48

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Niemcy Francja Irlandia Włochy Hiszpania Chiny Wietnam Japonia Holandia Szwecja Belgia Dania Czechy Polska Szwajcaria Meksyk USA Izrael Hong Kong Austria

W

Źródło: Euler Hermes

tym kontekście, firmy będą musiały   znajdować nowe   alternatywy   dla rozwoju   własnej działalności:

• Mogą opierać się na zwiększeniu roli usług i digitalizacji, ponieważ umożliwiają one firmom szybsze rozpoczęcie działania w skali międzynarodowej, mimo iż w momencie startu przedsiębiorstwa te są mniejsze (mikroprzedsiębiorstwa międzynarodowe). Zakłócenie w zakresie obrotu usługami jest mniejsze niż w przypadku obrotu towarowego: eksport usług utrzymywał się w latach 2014-2015 na stabilnym poziomie 6,7% globalnego PKB, natomiast eksport towarów zmalał w 2015 roku do poziomu 22% (z 24% w 2014). Międzynarodowe przepływy danych oparły się spowolnieniu w handlu światowym. Opracowany przez Euler Hermes Wskaźnik Zdolności w Zakresie Cyfryzacji [Enabling Digitalization Index – EDI] dowodzi, że Niemcy, Holandia oraz Szwecja mają największe predyspozycje, aby skorzystać na tego rodzaju przekształceniach. • Firmy mogą opierać swój wzrost na inwestycjach zagranicznych oraz stoso-

wać różne modele ekspansji za granicą. W ubiegłym roku wartość transgranicznych transakcji fuzji i przejęć osiągnęła rekordowy poziom 1,6 biliona USD, przy czym na czele tej nowej fali umiędzynarodowienia swoich przedsiębiorstw znalazły się Chiny. • W następstwie rozczarowujących horyzontalnych „mega” transakcji handlowych, niezbędne staje się ponowne odkrycie regionalnych bloków wertykalnych: Europa-Bliski Wschód-Afryka, Ameryka Północna-Południowa, Azja Południowa-Wschodnia.

Ludovic Subran, Euler Hermes

Konsumenci na całym świecie oczekują dziś w większym stopniu usług i przeżyć niż towarów, finansowanie działalności handlowej stało się bardziej złożone i kosztowne, rośnie też ryzyko polityczne i protekcjonizm – mówi Ludovic Subran. – Wydaje się, że konieczna będzie ewolucja recepty na globalizację tak, aby stała się ona zjawiskiem obejmującym większą liczbę krajów, opartym w większym stopniu na zaufaniu oraz inaczej postrzeganym przez decydentów i dyrektorów firm.

Wzrost eksportu w poszczególnych krajach (Łączna wartość dodatkowego eksportu w okresie 2016-2017, w mld USD) / żródło: Euler Hermes

1. Zmiany strukturalne w światowym popycie, wynikające z kontynuacji odwrotu Chin i USA ze swojej roli motorów handlu światowego. Chiny kierują się w stronę modelu w mniejszym stopniu zależnego od importu, zamiast tego z usługami i konsumpcja prywatna jako głównymi elementami napędowymi ich gospodarki. Tymczasem w USA rewolucja w zakresie energetyki przekłada się na niższy import energii. Euler Hermes szacuje, że spadek realnego importu   o 1 punkt procentowy ze strony Chin i USA mógłby przełożyć się na zmniejszenie wzrostu handlu światowego   o, odpowiednio, -0,3 oraz -0,2 punktu procentowego światowej wymiany handlowej. 2. Fragmentacja finansów sprawia, że handel oraz finansowanie długiem (w USD) staje się bardziej skomplikowane, a ponadto dewaluacje walut w celu zwiększenia konkurencyjności poszczególnych krajów nie doprowadziły do intensyfikacji handlu w skali ogólnoświatowej. 3. Niepokój w sektorze prywatnym wzbudzają rosnące ryzyka polityczne oraz bardziej intensywne środki protekcjonistyczne.


Handel

Wskaźnik Zdolności w Zakresie Cyfryzacji [Enabling Digitalization Index] Euler Herm

Wskaźnik Zdolności w Zakresie Cyfryzacji [Enabling Digitalization Index] Euler Hermes / źródło: Bank Światowy, obliczenia Euler Hermes

Eksport daleki jest od spacerku po parku, jednak firmy będą chciały dążyć do zwiększania sprzedaży zagranicznej oraz zysków z inwestycji poprzez nawiązywanie efektywnej współpracy partnerskiej oraz sprzedaż bezpośrednio do klientów końcowych, zamiast generowania przychodów z tradycyjnego eksportu na podstawie dotychczasowej bazy. Obok dużych spółek giełdowych także mniejsze, młodsze i bardziej odważne firmy mogą nas w tym nowym modelu handlu zaskakiwać – ponieważ bariery wejścia są dziś mniejsze niż dotychczas – konkluduje L. Subran.Eksport daleki jest od spacerku po parku, jednak firmy będą chciały dążyć do zwiększania sprzedaży zagranicznej oraz zysków z inwestycji poprzez nawiązywanie efektywnej współpracy partnerskiej oraz sprzedaż bezpośrednio do klientów końcowych, zamiast generowania przychodów z tradycyjnego eksportu na podstawie dotychczasowej bazy. Obok dużych spółek giełdowych także mniejsze, młodsze i bardziej odważne firmy mogą nas w tym nowym modelu handlu zaskakiwać – ponieważ bariery wejścia są dziś mniejsze niż dotychczas – konkluduje L. Subran.

Jakość połączeń

Efektywność logistyczna

Środowisko biznesowe Indie (#74) Brazylia (#62) Rosja (#54) Chiny (#44) RPA (#42) Portugalia (#25) Litwa (#24) Estonia (#23) Hiszpania (#22) Zjedn. Em. Arab. (#21) Irlandia (#20) Belgia (#19) Nowa Zelandia (#18) Finlandia (#17) Australia (#16) Japonia (#15) Francja (#14) Norwegia (#13) Austria (#12) Kanada (#11) Islandia (#10) USA (#9) Luksemburg (#8) Dania (#7) Singapur (#6) Szwajcaria (#5) Wielka Brytania (#4) Szwecja (#3) Holandia (#2) Niemcy (#1)

Euler Hermes to światowy lider na rynku ubezpieczeń należności Źródło: Bank Światowy, obliczenia Euler Hermes handlowych oraz jeden z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Posiadająca ponad 100 lat doświadczenia firma oferuje klientom z sektora business-to-business (B2B) usługi finansowe, wspierające zarządzanie środkami pieniężnymi i należnościami. Sieć wywiadowni gospodarczych śledzi i analizuje codzienne zmiany wypłacalności małych, średnich oraz międzynarodowych firm działających na rynkach odpowiadających za 92% światowego PKB. Firma posiada siedzibę główną w Paryżu i działa w ponad 50 krajach, gdzie zatrudnia ponad 6.000 pracowników. Euler Hermes jest spółką zależną Allianz, notowaną na giełdzie Euronext Paris (ELE.PA) oraz posiadającą rating AA- przyznany przez Standard & Poor’s oraz Dagong Europe. W 2015 roku skonsolidowane obroty firmy wyniosły 2,6 mld €, ubezpieczyła ona na całym świecie transakcje biznesowe o wartości wynoszącej na koniec 2015 roku 890 mld €. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www. eulerhermes.com, LinkedIn lub Twitter @eulerhermes. W Polsce grupa Euler Hermes jest obecna od 1998 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes SA oferuje ubezpieczenia należności handlowych oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Jednocześnie druga spółka działająca na polskim rynku - Euler Hermes Collections Sp. z o.o. oferuje windykację należności, raporty handlowe, ocenę ryzyka oraz program analiz branżowych. Obsługę klientów zapewnia Euler Hermes Services Polska Sp. z o.o.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

49


Handel

Polak wyda na święta średnio 700 zł

W

tym roku planujemy wydać na organizację świąt Bożego Narodzenia średnio 722 zł, czyli o ok. 100 zł mniej niż przed rokiem. Tylko 10 proc. Polaków przeznaczy na ten cel więcej niż 1 tys. zł, a 24 proc. nie więcej niż 400 zł – wynika z badania Providenta. Największe wydatki poniosą osoby mające duże rodziny, najmniejsze najmłodsi respondenci. 77 proc. z nas spodziewa się prezentu pod choinką, choć optymizm w tej sprawie spada wraz z wiekiem. Kobiety chcą najczęściej otrzymać kosmetyki, odzież bądź biżuterię, a mężczyźni elektronikę lub alkohol. 

15 50

proc. badanych raczej nie spodziewa się w tym roku prezentu pod choinką, 9 proc. nie potrafi odpowiedzieć na   to pytanie. Pewność

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Według badania Barometr Providenta 77 proc. Polaków spodziewa się prezentu pod świątecznym drzewkiem. Największą pewność mają najmłodsi – wśród nich odsetek wynosi 90 proc. Najmniejszy odsetek jest wśród osób powyżej 59 roku życia, ale też nie jest to mało, bo ponad połowa badanych spodziewa się prezentu –  mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w  Provident Polska. –  Kobiety najczęściej spodziewają się pod choinką książki, odzieży, chętnie dostałyby też biżuterię (18 proc.), mężczyźni wolą elektronikę, ale chcieliby też otrzymać alkohol. 


Handel w tej sprawie wyraża 77 proc. wszystkich badanych, 90 proc. najmłodszych i 64 proc. osób powyżej 59 roku życia. Co czwarta kobieta chciałaby dostać pod choinkę kosmetyki i odzież. Na biżuterię liczy 18 proc. z nich, na książki – 9 proc., a na elektronikę – 4 proc. Tymczasem na elektronikę stawia aż jedna trzecia mężczyzn, 15 proc. chciałoby znaleźć pod choinką odzież, 13 proc. – alkohol, a 10 proc. – kosmetyki. Na książkę lub muzykę oczekuje w tym roku ok. 7 proc. panów.

N

ajniższy poziom wydatków deklarują osoby najmłodsze, w wieku 15–24 lat i najstarsze – powyżej 59 roku życia. Ich średnia nie przekracza 660 zł. Osoby najuboższe wydadzą prawie 200 zł mniej od osób lepiej uposażonych. Najwięcej wydadzą mieszkańcy średnich i małych miast – ok. 800 zł. O prawie 100 zł mniej mieszkańcy wsi i największych miast.

Zadaliśmy też pytanie, ile Polacy zamierzają wydać na święta i dni okołoświąteczne. Średnio jest to 722 zł, czyli ok. 100 zł mniej, niż deklarowaliśmy rok temu. Ok. 10 proc. badanych wyda powyżej 1 tys. zł, ok. 22–23 proc. wyda mniej niż 400 zł. Najwięcej wydadzą osoby mające większe rodziny, najmniej osoby najmłodsze, które prawdopodobnie cały budżet przeznaczą na prezenty, podobnie jak osoby starsze, które organizują święta dla  mniejszej liczby osób – mówi  Przemysław Kasza, ekspert ds. badań rynkowych w  Provident Polska.

Designed by Kues1 / Freepik

C

hoć Polacy mają zamiar wydać na święta o ponad sto złotych mniej niż w ubiegłym roku, to 80 proc. badanych nie chce niczego zmieniać w przygotowaniach świątecznych.

Wydatki nie rozkładają się równomiernie. Co czwarty Polak planuje zmieścić się w kwocie miedzy 400 a 700 zł, a 15 proc. wyda od 700 do 1 tys. zł. Co dziesiąty badany planuje wydatki większe niż 1 tys. zł.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

51


Prawo

Rośnie rola marketingu w firmach

“P

Marketing przechodzi rewolucję. To jedyny dział w firmie, który podlega ogromnym zmianom i  jest to związane z  nieustannie zmieniającymi się modelami zakupowymi klientów. Współczesny konsument ciągle zmienia sposób, w  jaki dokonuje wyboru produktów i  usług. To powoduje, że praca marketera też musi się zmieniać, a za konsumentem musi podążyć również technologia. To odróżnia marketing od innych obszarów, takich jak księgowość, produkcja czy logistyka, które są bardziej stabilne –  mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Grzegorz Błażewicz, autor książki „Rewolucja z  Marketing Automation” wyd. PWN i  prezes zarządu SALESmanago.

52

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

owszechny dostęp do technologii mobilnych i internetu wykreował nowy typ konsumenta, który z jednej strony jest bardziej świadomy swoich decyzji, a z drugiej pozostawia po sobie tysiące śladów w przeglądarkach, aplikacjach i systemach transakcyjnych. To wyzwanie dla marketingu, który aby nadążyć za konsumentami, musi korzystać z nowych narzędzi. Dzięki postępującej od dekady automatyzacji, marketing zaczyna generować spore przychody, a jego rola w firmach i przedsiębiorstwach rośnie.

R

ewolucja technologiczna sprawiła, że obecnie większość konsumentów korzysta ze smartfonów i ma dostęp do internetu, za pośrednictwem którego robi zakupy albo szuka informacji o interesujących go produktach i usługach. Z opublikowanego w połowie tego roku raportu Gemius wynika, że już niemal co drugi Polak (47 proc.) dokonuje zakupów w sieci. Konsumenci zostawiają po sobie tysiące śladów w przeglądarkach inter-

O ile dziesięć lat temu mówiliśmy o przesunięciu modelu zakupowego z  offline do online, to dzisiaj większość użytkowników korzysta już z  technologii mobilnych. Technologia ewoluuje i  w ykorzystuje nowe narzędzia, jak choćby ostatni przykład –  booty facebookowe. Technologia musi nadążać za zmianami po to, aby wykorzystać pełny potencjał marketingowy związany z  nowymi technikami i  narzędziami –  uważa Grzegorz Błażewicz.


Designed by Jannoon028 / Freepik

Prawo

netowych, systemach transakcyjnych i aplikacjach mobilnych. To wyzwanie dla marketingu, który musi korzystać z coraz to nowszych narzędzi.

J

edną z najważniejszych zmian zachodzących w marketingu jest tzw. marketing automation, czyli postępująca automatyzacja. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu firmy i przedsiębiorcy mogą gromadzić duże ilości danych o indywidualnych klientach (np. wiek, płeć, miejsce zamieszkania, aktywność w internecie). Analiza tych danych i wykorzystanie ich w marketingu pozwala zwiększyć jego efektywność i podnieść przychody. W efekcie wzrasta znaczenie marketingu w strukturze organizacji.

M

arketing automation to termin stosunkowo nowy na polskim rynku, ale na świecie narzędzie cieszy się coraz większą popularnością. Z raportu „State of B2B Marketing Automation 2015” przeprowadzonego przez firmę Regalix wynika, że z marketing automation korzysta 79 proc. firm. Z kolei z globalnego badania przeprowadzonego w 2015 roku przez Ascend2 i Marketo wynika, że 91 proc. marketerów osiągających najlepsze wyniki uważa automatyzację za kluczowe narzędzie. 63 proc. firm, które efektywnie wdrożyły marketing automation, zamierza podnieść swój budżet na wydatki marketingowe.

Źródło: Grzegorz Błażewicz, prezes zarządu SALESmanago

Marketing automation to filozofia marketingu, której zastosowanie z jednej strony zmienia optykę osoby pracującej w  tym dziale. Z drugiej strony umożliwia transformację marketingu z  działu typowo kosztowego, który przepala budżety, w  taki, który faktycznie buduje wartość firmy poprzez wdrażanie różnego rodzaju procesów marketingowych, do których można przypisać strumienie przychodowe. To jest rewolucyjna filozofia, która powoduje, że status marketingu drastycznie rośnie w  każdej organizacji –  mówi Grzegorz Błażewicz.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

53


Prawo

Z

daniem autora książki „Rewolucja z Marketing Automation” w klasycznym marketingu pieniądze wydawane przez ten dział są zazwyczaj kosztem. Natomiast w marketing automation to inwestycja, która w określonym czasie ma przynieść zwrot.

54

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

rzegorz Błażewicz to założyciel i prezes zarządu SALESmanago Marketing Automation, pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych w Europie platform automatyzacji marketingu, z której dziś korzysta 5000 firm w 40 krajach świata. Ma ponad 15 lat doświadczenia w polskiej i międzynarodowej branży marketingowej. Pełnił funkcje m.in. dyrektora marketingu Grupy Kapitałowej Comarch i był prezesem zarządu Interia. pl. Od 5 lat jako przedsiębiorca zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla działów marketingu.

Decyzje konsumenckie są coraz bardziej świadome. Wydaje się, że konsumenci są mniej podatni na masowe kampanie, a z biegiem lat przejmują coraz większą część procesu decyzyjnego i  zakupowego. O ile kilka lat temu handlowcy, kampanie i  wpływy wywierane na konsumentów miały ogromne znaczenie, o  t yle dziś stają się oni coraz bardziej niezależni –  mówi autor książki „Rewolucja z  Marketing Automation”.

Designed by Jannoon028 / Freepik

Ten zysk może być mierzalny w różny sposób. Może być związany z  ograniczeniem manualnej pracy wykonywanej przez  dział handlowy i  dział marketingu. Może być również związany z  przyspieszeniem procesów obsługi klienta bądź ograniczeniem kosztów obsługi call center. Najczęściej jednak zysk jest wypadkową, która wynika ze wzrostu konwersji komunikacji mailowej, przez  media społecznościowe albo stronę internetową na sprzedaż –  mówi Grzegorz Błażewicz.

P G

ostępująca rewolucja w technologii wymusiła zmiany zarówno w marketingu, jak i w postawach konsumentów, którzy stają się coraz bardziej świadomi i mniej podatki na standardowe kampanie marketingowe.


Prawo

Designed by Bedneyimages / Freepik

Zmiany w prawie farmaceutycznym uderzą w rodzime, małe i średnie firmy

P

rzedstawiciele sieci aptek krytycznie oceniają propozycje ograniczenia liczby aptek w rękach jednego właściciela. Ma to chronić rynek przed ekspansją kapitału zagranicznego, którego w Polsce prawie nie ma. Zmiany proponowane przez posłów uderzą za to w polskich małych i średnich przedsiębiorców – ocenia Leszek Jargan, prezes grupy polskich aptek „Apteka Blisko Ciebie”. To oni stanowią znakomitą większość rynku. Liczba sieci aptecznych rośnie przede wszystkim dzięki niewielkim przedsiębiorstwom.

Na rynku istnieje 5 sieci z kapitałem zagranicznym. To zaledwie 4 proc. rynku. Następne 5–7 dużych sieci to sieci z polskim kapitałem należące do dużych krajowych podmiotów. Znakomitą większość pozostałych sieci tworzą małe i średnie podmioty gospodarcze, firmy rodzinne, które mają w swoich rękach od 5 do kilkudziesięciu aptek – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Leszek Jargan, prezes grupy polskich aptek „Apteka Blisko Ciebie”.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

55


Prawo

Z

P

L R R

raportu „Rynek dystrybucji farmaceutycznej w Polsce” przygotowanego przez Fundację Republikańską wynika, że w kraju działa ponad 14,7 tys. aptek i punktów aptecznych. Na rynku funkcjonuje ponad 390 sieci aptecznych mających pięć i więcej aptek. To 38 proc. wszystkich placówek działających na rynku. Tylko 16 sieci składa się z więcej niż 50 aptek w całym kraju, w tym cztery mają ponad 100  placówek. iczba aptek i sieci aptek rośnie, nie jest to jednak zasługa gigantów, a rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw. Sieci apteczne to w dużej mierze firmy rodzinne, często będące własnością farmaceutów.

ynek aptekarski czeka sporo zmian. Jedna z najważniejszych zmian proponowanych przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego, dotyczy własności aptek. W rękach jednego właściciela będą mogły się znaleźć najwyżej cztery apteki. aport Fundacji Republikańskiej wskazuje, że na ekonomiczną sytuację apteki wpływają coraz bardziej produkty o cenach wolnorynkowych. Stąd większe znaczenie mają zdolności menedżerskie ich właścicieli, umiejętności uzyskiwania lepszych warunków handlowych, które wypływają z efektu skali. Grupa zawsze ma lepszą pozycję negocjacyjną i większy potencjał niż pojedyncza placówka. Z tego powodu apteki sieciowe są chętniej odwiedzanie przez Polaków – apteka sieciowa przyciąga średnio 61 proc. więcej klientów i pacjentów niż apteka indywidualna i generuje obrót wyższy o 72 proc.

56

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

acjenci wybierają apteki sieciowe, gdyż mogą tam liczyć na niższe ceny, szeroki asortyment produktów oraz wysoką jakość obsługi. Farmaceuta w aptece sieciowej zwolniony jest bowiem z wielu czynności administracyjno-zarządczych, które wykonuje za niego centrala, mogąc w 100 proc. skupić się na kontakcie z pacjentem.

Staramy się, aby pacjent przychodził do nas dlatego, że nasi farmaceuci są najbardziej fachowymi ludźmi na rynku. My konkurujemy z aptekami indywidualnymi jakością, a nie jesteśmy dla nich zagrożeniem – wskazuje Jan Zając, prezes sieci ZIKO Apteka. – Nie ma mowy o tym, żebyśmy jako firma byli zagrożeniem dla pojedynczej apteki. Często współpracujemy z osobami, które posiadają jedną aptekę, szanujemy się nawzajem, korzystamy ze wspólnych rozwiązań – mówi Leszek Jargan.

J

ak podkreśla, dla indywidualnych aptek zagrożeniem są one same. Jeśli przez lata nie zostały doinwestowane, klienci wybiorą te nowsze, z większym asortymentem i fachową obsługą.

To jakość świadczonych usług sprawia, że apteka jest konkurencyjna, a nie fakt, czy jest sieciowa, czy nie jest. Są takie miejscowości, gdzie lokalny farmaceuta ma trzy apteki i jako sieć nie jesteśmy się w stanie przebić, bo przez lokalną społeczność jest uważany jako lepszy. Nie obrażamy się na to, wiemy, że musimy tam wykonać jeszcze dużą pracę – mówi Jan Zając.


Designed by frolicsomepl / Pixabay

Prawo

P

rojekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne zakłada przeniesienie na farmaceutów odpowiedzialności za prowadzenie aptek. Zdaniem Leszka Jargana w nowelizacji nie bierze się pod uwagę tego, że w aptekach prowadzonych przez jednego farmaceutę na właściciela spada dużo administracyjnych obowiązków. Dodaje, że wystarczającym zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania apteki jest dziś obowiązujący wymóg, by kierownik apteki był farmaceutą.

W aptece sieciowej kierownik, który jest farmaceutą, może cały swój czas poświęcić na sprawowanie właściwej opieki farmaceutycznej. Natomiast jeśli farmaceuta jest właścicielem apteki, to nie ma on takiego komfortu, bo jako właściciel apteki ma wiele obowiązków. To dokonywanie wszystkich płatności, składki ZUS-u, sprawy księgowe, śledzenie na bieżąco wszystkich zmian na rynku, wizyty w urzędach. Dlatego ma on niezwykle mało czasu na to, żeby poświęcić go na sprawowanie właściwej opieki farmaceutycznej. A to jest często argumentem podawanym przez Naczelną Radę Aptekarską jako uzasadnienie wprowadzenia zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne – podsumowuje Leszek Jargan.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

57


Bankowość i finanse

NEST BANK ROZWINĄŁ SKRZYDŁA W dniach 29-30 października na rynku usług finansowych pojawił się oficjalnie Nest Bank, który zastąpi dotychczasowy FM Bank PBP oraz jego marki handlowe: Bank SMART i BIZ Bank.

58

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Bankowość

Budujemy bank dla klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw. Bank, w którym cała rodzina znajdzie coś dla siebie – mówi Bartosz Chytła, pierwszy wiceprezes zarządu.

Designed by Onlyyouqj / Freepik

Z Z O

astąpienie dotychczasowej nazwy i marek nie będzie miało wpływu na umowy zawarte przez klientów z FM Bankiem PBP, będą one kontynuowane na dotychczasowych zasadach przez Nest Bank. Numery rachunków bankowych również pozostaną bez zmian. miana nazwy banku nie pociągnie za sobą zmian opłat i prowizji. Ponadto Nest Bank zapowiada utrzymanie usług, które cieszyły się największym zainteresowaniem w dotychczasowej ofercie, takich jak konto osobiste bez opłat (czyli 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta, za wydanie i korzystanie z karty płatniczej oraz za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce).

d poniedziałku 31 października klientów przywitała nowa strona internetowa: www. nestbank.pl. Znajdzie się na niej m.in. 3 miesięczna Nest Lokata Witaj z oprocentowaniem 4% w skali roku oraz inne lokaty z podwyższonym oprocentowaniem. Również mikroprzedsiębiorstwa będą miały miłą niespodziankę w postaci darmowego konta – zarówno dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, jak i spółek prawa handlowego.

Udziałowcami Nest Banku są fundusze, którym doradza AnaCap Financial Partners (“AnaCap”) - największy specjalistyczny fundusz private equity w Europie, działający wyłącznie w sektorze usług finansowych. AnaCap inwestuje w Europie w fundusze, które zarządzają aktywami 3,2 mld euro, poprzez private equity, instrumenty kredytowe oraz jako współinwestor. Jego kluczowymi inwestorami są renomowane instytucje o zasięgu globalnym, m. in. Allianz, Goldman, Sachs Asset Management, State of New Jersey, Morgan Stanley Alternative Investment Partners. AnaCap był pierwszym funduszem private equity, który otrzymał zgodę brytyjskiego Financial Services Authority na objęcie pakietu kontrolnego w brytyjskim banku, który obecnie działa pod nazwą Aldermore Bank plc. Aktualnie AnaCap posiada inwestycje w sektorze bankowym w pięciu krajach w Europie (Aldermore Bank plc. w Wielkiej Brytanii, Mediterranean Bank na Malcie, MeDirect w Belgii, Equa bank w Czechach i Nest Bank w Polsce).

W Z

ofercie pojawi się też nowy produkt oszczędnościowy dla rodzin: Nest Rodzinne Oszczędności. To konto zaprojektowane z myślą o systematycznym, długoterminowym oszczędzaniu, również niewielkich kwot. Bank wspiera regularność w oszczędzaniu przez premie, które rosną wraz z liczbą posiadanych dzieci i okresem wpłat. Oszczędzanie za pomocą Nest Rodzinne Oszczędności nie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym i kosztami administracyjnymi, w tym opłatami za wcześniejsze zakończenie oszczędzania.

Ten produkt obrazuje filozofię działania Nest Banku: proste, bezpieczne produkty finansowe dla całej rodziny – zwraca uwagę wiceprezes Bartosz Chytła.

godnie ze strategią „oceniamy biznes, a nie tylko papiery” Nest Bank już w październiku wdrożył nową ofertę kredytów dla przedsiębiorców rozliczających się z urzędem skarbowym na bazie Karty Podatkowej czy Ryczałtu ewidencjonowanego. W ramach finansowania przedsiębiorca może uzyskać nawet 100 tys. zł na 84 miesiące.

Dostępność finansowania to dla nas priorytet – wyjaśnia wiceprezes Bartosz Chytła. – Dlatego z naszych kredytów mogą korzystać również firmy nie wykazujące zysku księgowego, czy działające w takich branżach jak budownictwo czy transport.

W

odróżnieniu od trendów w branży, zarządzający Nest Bankiem postawili na rozwój sieci placówek, które bardziej przypominają kawiarnię niż bank. W tym momencie logo Nest Banku figuruje na 12 placówkach własnych i 63 działających w sieci franczyzowej, którą bank rozwija głównie w mniejszych miastach. Docelowo sieć oddziałów własnych będzie liczyła 57 placówek, a franczyzowych - 300. Do własnej sieci sprzedaży bank planuje w najbliższym roku zatrudnić 250 doradców.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

59


Wiadomości

Marketing sensoryczny w galeriach handlowych Dynamiczny rozwój marketingu sensorycznego to odpowiedź rynku na potrzeby klientów – świadome i te niezwerbalizowane. Mają one ogromny wpływ na skojarzenia z  daną marką, które pojawiają się w  naszych umysłach. Co więcej, jako kupujący jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na to, w  jaki sposób dany brand komunikuje się z nabywcami i  czy składane obietnice są wiarygodne i  spójne z  jego tożsamością.

60

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Designed by Pressfoto / Freepik

Wiadomości

J

ako konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi własnych potrzeb i staramy się działać racjonalnie – zwłaszcza w trakcie zakupów. Ale jednocześnie bardzo często to emocje decydują o wyborze sklepu i produktu. „Mózg na zakupach” dąży do maksymalnego uproszczenia procesu decyzyjnego, zaś nadmiar możliwości wyboru bardziej paraliżuje i frustruje niż satysfakcjonuje. Dlatego najczęściej, zamiast analizować wszystkie dostępne możliwości, automatycznie wybieramy rozwiązania znane i sprawdzone.

Dlaczego umysł ceni doznania zmysłowe? yślą przewodnią strategii sensorycznych jest multisensualność, czyli tworzenie produktów i usług oddziałujących na wszystkie zmysły odbiorców oraz multifunkcjonalność, rozumiana jako kom-

M

pleksowe zaspokajanie potrzeb, dzięki dostarczaniu wartościowych dla klienta i zapadających w pamięć doświadczeń. Marketing sensoryczny umożliwiając konsumentowi bezpośredni kontakt zmysłowy z marką, odwołuje się do jego osobistych doznań. Tym samym użytkownik lepiej poznaje i zapamiętuje konkretny brand. Co więcej, tak spersonalizowany kontakt pozwala na utworzenie trwałego obrazu marki w jego umyśle i zbudowania swoistej „więzi emocjonalnej”, która w przyszłości umożliwi konsumentowi podjęcie szybkiej decyzji zakupowej.

osobistych preferencji. Powstałe w tym procesie tzw. markery somatyczne (znaczniki w mózgu, które „informują” o możliwych efektach wyboru na podstawie wcześniejszych doświadczeń) znacznie ułatwiają podjęcie decyzji. Innymi słowy, dzięki „pamięci umysłu” uwielbiamy smaki dzieciństwa, zapachy odwołujące się do miłych wspomnień czy wakacyjne przeboje muzyczne, ale też unikamy głośnego dzwonka budzika, woni lizolu i gorzkich smaków lekarstw. Zmysłowy impuls uruchamia łańcuch skojarzeń i konotacji, które przekładają się podświadomie na ocenę danej sytuacji zakupowej, a co za tym idzie – również i konkretnego brandu.

W O

yższość marketingu sensorycznego nad typowymi przekazami reklamowymi przejawia się między innymi w subtelności komunikacji zmysłowej, co dla współczesnego nabywcy stanowi ogromną wartość. Klient samodzielnie, w bezpośrednim kontakcie ocenia markę/usługę i jej walory pod kątem

Wpływ doznań sensorycznych na zachowania klientów sobiste doświadczenie jest bardziej wiarygodne dla odbiorcy niż opisy i obrazy. Liczne badania potwierdzają, iż umożliwienie dotknięcia, spróbowania, powąchania „sprzedaje” bardziej efek-

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

61


Wiadomości

I

MS i Millward Brown w przeprowadzonych w kwietniu 2016 badaniach wspólnie sprawdzili, jak działania sensoryczne wpływają na zachowania klientów, w szczególności na nastrój i ogólną ocenę wrażeń z wizyty w sklepie. Spośród 4526 respondentów, 34% oceniło pozytywnie swój nastrój po wizycie w punkcie, w którym zastosowano narzędzia sensoryczne, z czego co czwarta osoba odniosła wrażenie  lepsze niż zwykle.

62

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Doświadczenie zmysłowe w galerii handlowej  modelu idealnym marketing sensoryczny oddziałuje na wszystkie pięć zmysłów ludzkich, dostarczając klientom określone doświadczenia, odbierane przez wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Niestety, nie zawsze jest możliwe aktywizowanie wszystkich zmysłów równocześnie, ale warto zadbać o angażowanie co najmniej dwóch zmysłów – multisensualność potęguje doświadczenie i lepiej zapada w pamięć. Do których zmysłów może odwołać się galeria handlowa, rozumiana jako „platforma zakupowa”, aby znaleźć się wśród tych dobrze znanych i lubianych?

W

N

ajczęściej to bodźce wzrokowe docierają do naszych umysłów jako pierwsze i świadome. Często na podstawie tych pierwszych wrażeń oceniamy dane miejsce. Od ich jakości,

skorelowanych z preferencjami estetycznymi, albo chcemy wejść dalej, albo nawet rezygnujemy. Dlatego tak ważne jest, aby strefa wejścia była zachęcająca i atrakcyjna wizualnie, a w wielu galeriach handlowych tuż przy wejściu znajduje się… palarnia dla pracowników sklepów najemców. Gigantyczny błąd wizerunkowy.

W

czasie pierwszych 20-30 sekund kontaktu z nowym miejscem, nasze zmysły działają bardzo intensywnie absorbując wiele różnorakich bodźców. Informacji jest na tyle dużo, że świadomie rejestrujemy tylko te, które pomogą nam w szybkim zlokalizowaniu celu zakupowego: oznaczenia nawigacyjne, ogólna estetyka przestrzeni, natężenie ruchu, wygoda poruszania się. Ale nasza podświadomość w tym czasie działa równie intensywnie i „analizuje” bodźce peryferyjne, takie jak: zapach, jakość oświetlenia, muzykę, inne dźwięki w tle, bezpieczeństwo, czystość, elementy

Designed by Pressfoto / Freepik

tywnie niż konwencjonalna reklama, zaś skuteczność narzędzi sensorycznych jest nieporównywalnie wyższa niż tych tradycyjnych. Jednocześnie, dzięki temu, że experiental marketing jest mniej „natarczywy” niż reklama tradycyjna, jest także przychylniej oceniany przez klientów. Aktywizacja zmysłów wyzwala emocje i szereg skojarzeń w umysłach nabywców. A emocje to cenna „waluta” w relacjach z klientami, to dzięki nim marki zyskują „duszę i serce”… a także przekładają się realnie na wskaźniki sprzedaży.


Wiadomości

małej architektury itp. Umysł klienta „buduje” obraz obiektu na podstawie całości obserwacji. Bodźce słuchowe a rozmiar zakupów entra handlowe już od dawna wykorzystują działania audio w swoich wnętrzach – muzyka towarzysząca zakupom to już standard dla większości obiektów w Polsce. Odpowiednio dobrana pozytywnie wpływa na samopoczucie klientów i ich skłonność do wydawania pieniędzy.

C W

edług artykułu opublikowanego w „Psychology and Marketing” tempo utworów ma wpływ na postrzeganie upływu czasu przez klientów – wolniejsze tempo sprawia, że czas oczekiwania wydaje się klientom krótszy ze względu na podwyższenie wartości emocjonalnego sprzężenia zwrotnego. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę także aspekt

terapeutyczny muzyki – wolniejsze utwory są odbierane jako bardziej relaksujące, co sprzyja poprawie samopoczucia ich słuchaczy. Wiedzę tę wykorzystują m.in. salony piękności i kawiarnie. Z kolei w „Journal of Consumer Marketing” przedstawiono wyniki badań, w których sprawdzano, w jaki sposób rodzaj odtwarzanej muzyki w sklepie przekłada się na zachowania zakupowe nabywców. Okazało się, że kobiety wydawały dwa razy więcej pieniędzy, gdy w sklepie odtwarzana była tzw. muzyka drugiego planu, czyli z przewagą utworów instrumentalnych, o wyrównanym tempie, częstotliwości i głośności. Kobiety odbierały wówczas przestrzeń jako bardziej przyjazną i jednocześnie wyrafinowaną. W przypadku mężczyzn, znacznie wyższą wartość paragonu odnotowano, gdy zakupom towarzyszyła muzyka pierwszego planu, czyli utwory wokalno – instrumentalne, z dynamiczną linią melodyczną i wyraźnym beatem. W takiej oprawie mężczyźni postrzegali przestrzeń sklepu jako przestronniejszą i bardziej przyjazną. Z myślą o kliencie – nabywcy, warto uwzględnić preferen-

cje płci i wieku – osoby młodsze lepiej postrzegają przestrzeń, jeśli towarzyszą im utwory dynamiczne, z wyraźnie zaznaczanym rytmem.

B B

adania przeprowadzone przez firmę Millward Brown dowiodły, że ponad 65% zmian naszego nastroju dokonuje się właśnie pod wpływem odbieranych dźwięków [Hulten i inni, 2011, s. 69–71]. Zatem planując działania audiomarketingowe warto odnieść się do wiedzy o swojej grupie docelowej i przygotować listy utworów w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiedzieć na ich potrzeby. Zapachy budują wspomnienia ardzo obiecującym obszarem dla budowania pozytywnego doświadczenia klienta jest sfera doznań zapachowych. W ludzkim nosie znajduje się około tysiąca różnych receptorów węchowych, zdolnych rozróżnić ok. 10 tysięcy zapachów. To ewolucyjnie najbardziej pierwotny

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

63


i najgłębiej zakorzeniony zmysł. Jest też najbardziej bezpośredni ze wszystkich, ponieważ odbierane sygnały nie podlegają żadnym zmianom w drodze do mózgu. Martin Lindstrom w książce „Zakupologia” powołuje się na badania, w których aż 80% mężczyzn i 90% kobiet potrafi skojarzyć określony zapach z wydarzeniem bądź doświadczeniem z przeszłości. Możliwość odwołania się

64

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

do przyjemnych wspomnień to ogromna szansa dla budowania dobrego doświadczenia zakupowego właśnie dla takich miejsc, jak galerie handlowe. W których miejscach klienci są szczególnie wrażliwi na zapach? Bez wątpienia w strefie wejścia, gdy wchodzą do nowego pomieszczenia, w strefie gastronomicznej – gdy dochodzi do nich zapach dań, a także… w toaletach. I tu działanie węchu ma

najbardziej atawistyczny charakter – nieodpowiedni może wywołać chęć ucieczki. Dlaczego działania experiental marketingowe mają sens? e współczesnej kulturze marka musi oferować doświadczenie zmysłowe i mieć duszę” (B.Hulten, N. Broweus, M. van Dijk, Marketing sensoryczny). Jako klienci jesteśmy zmęczeni nadmiarem informacji, ofert, możliwości wyboru. Nabywca 3.0. mając niewiarygodnie łatwy dostęp do różnorodnych kanałów komunikacji z marką, możliwość porównania ofert przy pomocy jednego kliknięcia w dowolnym miejscu i czasie oczekuje „czegoś więcej”. I nie wystarczy mu słowne zapewnienie, że „to więcej niż…”. Chce dowodów. Dobrze przemyślane działanie sensoryczne, angażujące równocześnie różne zmysły tych argumentów dostarcza.

W

Designed by Pressfoto / Freepik

Żródło: http://www.brief.pl/artykul,4030,marketing_sensoryczny_zwieksza_ wspolczynnik_optymizmu_-_raport_z_badan.html, 2016-09-05

Wiadomości


Wiadomości Joanna Bociąg Konsultant w Branch Brothers, pionierskiej na polskim rynku firmie konsultingowej, projektującej i  zarządzającej doświadczeniami zakupowymi klientów sieci handlowych. Prowadzi zarówno projekty operacyjne, jak i  doradcze w  zakresie dobrego shopping experience. Jako konsultant i  menedżer projektu, brała udział w projektach dla T-Mobile, Santander Consumer Bank, Vectra oraz Lotos Paliwa. Pracowała dla znanych marek z  rynku FMCG, między innymi: Danone, Lorenz Bahlsen, Mattel Polska, Tesco, realizując różnorodne projekty marketingowe i  PR na stanowiskach menedżerskich w  agencjach reklamowych. Prowadzi również projekty szkoleniowe jako trener biznesu. Jest zwolenniczką myślenia „out of box” i  współpracy z  ludźmi w o parciu o  ich silne strony. Wypowiedzi na temat: Customer experience / User experience / Marketingu sensorycznego / Planowania przestrzeni sprzedażowych / Zasad visual merchandisingu / Poprawy przestrzeni sprzedaży / Psychologii zachowań konsumenckich.

Upright Group to grupa powstała w 2012 roku, która oferuje działania z  zakresu outsourcingu usług biznesowych. W  jej skład wchodzi dziewięć poznańskich spółek: PMT Marketing System, Lookad, mForce, Grupa Job, Branch Brothers, Inventory Solutions, S&P Partners, Ratium oraz RTM. Najstarsze firmy obecne są na rynku już od 16 lat. Grupa zatrudnia 300 stałych pracowników i  współpracuje z  około 8 tys. osób miesięcznie na terenie całego kraju. Upright Group zapewnia działania z  zakresu projektowania standardów wizualnych placówek, tworzenia oraz obsługi tradycyjnych i  cyfrowych systemów ekspozycji. Świadczy usługi merchandisingu, digital i  visual merchandisingu, promocji, konsultingu, dba o  skuteczne wykorzystywanie powierzchni sprzedażowej, a także właściwe eksponowanie produktów i  budowę efektywnej komunikacji z klientami sieci bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Oferuje również usługi inwentaryzacji sieci, magazynów oraz środków trwałych z  zastosowaniem oprogramowania każdorazowo dostosowywanego do systemowych potrzeb klienta. W  obszarze HR Upright Group realizuje działania z  zakresu elastycznych form zatrudnienia, rozwiązań HR dla biznesu oraz szkoleń i  rozwoju. W  portfolio klientów Upright Group znajdują się m.in. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Colgate-Palmolive Poland, Hipermarket/Supermarket  Tesco  Polska, Nestle Polska, Nivea Polska, PKO Bank Polski.

Branch Brothers to spółka wchodząca w skład Upright Group, oferująca działania z  zakresu audytu, badań i  projektowania przestrzeni handlowo-usługowych. Firma analizuje kompleksowo zachowania klientów w  miejscach sprzedaży, projektuje systemy oznaczeń i  nawigacji w  sklepach, systemy ekspozycji towarów i  materiałów POS. Branch Brothers specjalizuje się w  kreowaniu pozytywnych doświadczeń zakupowych klienta – shopping experience. Spółka ma na swoim koncie realizacje dla takich klientów, jak m.in. Kolporter, PKO BP, Santander Consumer Bank, Altom, CUK Ubezpieczenia, T-Mobile, Lotos Paliwa, Bank Zachodni WBK, Polkomtel SA, Enea, BNP Paribas, Shell czy Inea. www.branchbrothers.pl

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

65


Wiadomości

Szukasz pracy? Nie trać czujności podczas rekrutacji Ciekawe obowiązki, atrakcyjne wynagrodzenie, niskie wymagania wobec kandydata – takie ogłoszenia przyciągają wiele osób. Ale mało kto wie, że w ten sposób oszuści starają się zdobyć dane osobowe do celów przestępczych. Swoją niefrasobliwością narażamy się na wiele nieprzyjemnych sytuacji.

Dla oszustów najważniejsze jest zdobycie skanów dokumentów tożsamości oraz doprowadzenie do tego, by kandydat wykonał przelew na rachunek bankowy wskazany przez rzekomego przyszłego pracodawcę. Kwota przelewu jest przy tym kwestią wtórną, ponieważ nie służy on kradzieży środków (przelewy często opiewają na kwotę 10 gr.), a potwierdzeniu tożsamości kredytobiorcy w banku lub firmie pożyczkowej – mówi Tomasz Ochocki, ekspert ds. ochrony danych osobowych w ODO 24.

66

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Designed by Pressfoto / Freepik

Wiadomości

W J

fikcyjnych procesach rekrutacjach wykorzystywana jest nasza uśpiona czujność, a także brak znajomości przepisów prawa. Niestety sami dzielimy się zbyt dużą ilością danych na swój temat i często bez zastanowienia wykonujemy polecenia fałszywych pracodawców.

ak przestępcy próbują pozyskać informacje o nas? Publikują wzbudzające zainteresowanie oferty na popularnych portalach ogłoszeniowych. Kuszą w nich wysoką pensją i skromnymi oczekiwaniami. Odpowiedź na jedną z nich powoduje, że kontaktują się z nami przedstawiciele

Warto wiedzieć, że według obowiązujących przepisów podczas procesu rekrutacyjnego można od nas żądać podania tylko: imienia (imion) i nazwiska, imion rodziców, daty urodzenia, miejsca zamieszkania (adresu do korespondencji), wykształcenia i  przebiegu dotychczasowego zatrudnienia – wskazuje ekspert ODO 24 i  dodaje – Wszystkie pozostałe informacje (np. numer telefonu, adres e-mail, zdjęcie) osoba ubiegająca się o pracę podaje dobrowolnie.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

67


Wiadomości

Przede wszystkim oszczędnie dzielmy się swoimi danymi osobowymi i uważajmy na wszelkie próby wyłudzenia ich argumentowane potwierdzeniem naszej tożsamości. Sprawdzajmy firmy i osoby, które nas rekrutują. To czy dana organizacja w ogóle istnieje najlepiej zweryfikować np. w bazach Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – radzi Tomasz Ochocki.

„przyszłego pracodawcy”. Prosząc o dopełnienie formalności starają się wyłudzić dane osobowe kandydata. Najczęściej oczekują uszczegółowienia CV, skanu dowodu osobistego oraz przelewu z konta bankowego. Na podstawie zdobytych w taki sposób danych można m.in. zaciągnąć pożyczkę, wynająć mieszkanie lub pokój hotelowy, kupić na raty sprzęt AGD, RTV, założyć fałszywą działalność gospodarczą i wyłudzić np. zwrot podatku.

B

iorąc udział w rekrutacji nawet na wymarzone stanowisko nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie. Wszystkie dodatkowe informacje potrzebne do podpisania umowy czy skorzystania ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy, takie jak nr PESEL, powinniśmy podawać dopiero po zakończeniu procesu rekrutacyjnego.

68

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Designed by Pressfoto / Freepik

ODO 24 to firma, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i  bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z  klientami budowane w  oparciu o  partnerstwo, uczciwość i  zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z  kontrolą, wyciekiem lub ich utratą. Dostarcza nowoczesne, elastyczne i  kompleksowe rozwiązania pomagające zapewnić zgodność z  ustawą o  ochronie danych osobowych. Firma stworzyła bezpłatną aplikację  ABIeye  (dostępną przez internet), która umożliwia sprawne zarządzanie systemem ochrony danych osobowych. ABIeye to skuteczne narzędzie zarówno dla podmiotów prywatnych jak i  publicznych, małych firm oraz korporacji. Ponadto posiada własną, zintegrowaną z  aplikacją ABIeye, platformę szkoleń  e-learningowych, umożliwiającą szkolenia (również okresowe) z  ochrony danych osobowych wszystkich pracowników, nawet w  dużych i  bardzo dużych organizacjach. ODO 24 edukuje również społeczeństwo w  zakresie zasad ochrony danych  osobowych i  bezpieczeństwa informacji poprzez udostępniony na stronie internetowej Poradnik ODO, bezpłatne porady, warsztaty i  szkolenia, bieżącą współpracę z  mediami, itp.


Wiadomości

II interdyscyplinarna

Konferencja Środowisk Medycznych

II T

Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych odbyła się w dniach 13 – 15.10.2016 r. w Hotelu 500 w Zegrzu. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak. ematem przewodnim spotkania było działanie i współpraca zespołów interdyscyplinarnych w najbardziej wymagających dziedzinach medycyny. Konferencja, dzięki swojej złożonej formie pomogła zbudować relacje wpływające na usprawnienie systemu opieki podczas wydarzeń kryzysowych.

Biorąc pod uwagę tak duże zdarzenia organizowane w Polsce, jak Szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży wiadomo, że służby muszą ze sobą współpracować. Muszą poznawać procedury, szybciej rozpoznawać swoje zadania, lepiej się rozumieć – mówi Jarosław Rybak, kierownik Biura Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego – Powinni wiedzieć kto, co i w jakiej sytuacji robi, i jakim sprzętem dysponuje. Temu ma służyć ta konferencja, abyśmy się spotkali, poznali i wymienili doświadczeniami – dodaje.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

69


Wiadomości

P

odczas pierwszego dnia uczestnicy mogli podziwiać na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki dynamiczny pokaz udzielania pomocy przez służby ratowniczo-techniczne w czasie wypadku drogowego połączonego z wyciekiem substancji niebezpiecznych. Wojskowa Straż Pożarna z Centrum Szkolenia łączności i Informatyki oraz specjalistyczne jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6, Specjali-

70

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

styczna Grupa Ratownictwa Chemiczno -Ekologicznego, Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Medycznego nr 8, a także Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo -Ratownicza nr 9.

W

piątek 15 października podjęto tematy związane bezpośrednio ze współpracą pomiędzy służbami. Podczas pierwszej sesji mówiono przede wszystkim o działaniach w sytuacjach kryzysowych takich jak

katastrofy budowlane, trzęsienia ziemi czy zagrożenia biologiczne. Druga sesja skupiała się na zagadnieniach związanych z zabezpieczeniem medycznym zdarzeń masowych i katastrof. Mówiono o tym co łączy medycynę wojskową i służby mundurowe z medycyną cywilną. W trakcie dnia zorganizowane zostały warsztaty, podczas których uczestnicy ćwiczyli tamowanie krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie ostatniej piątkowej sesji mówiono o organizacji działania służb podczas zdarzeń masowych.


Wiadomości

W

sobotę uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat samego postępowania zabiegowego. Rozmawiano między innymi o priorytetach leczenia chirurgicznego rannych, obrażeniach narządu ruchu, układu nerwowego, a także intensywnej terapii pacjentów z mnogimi obrażeniami. Na zakończenie konferencji Goście

wysłuchali wykładów podejmujących tematy psychologiczne.

R

ozważano jak rozpoznać nowe substancje psychoaktywne oraz w jaki sposób postępować z agresywnym pacjentem. Nie pominięto także problematyki budowania zespołu, czy wypalenia zawodowego.

W konferencji wzięło udział 120 osób. Organizator: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

71


Wiadomości

Jak pozyskać lojalnych klientów? Lojalny klient – czy to w ogóle możliwe w  dzisiejszych czasach, gdzie pośpiech i  pieniądze wyznaczają tryb życia? Jak najbardziej! Ale do tego konieczne jest zbudowanie silnej i  trwałej więzi z  Klientem, które możliwe jest w  sprzedaży bezpośredniej…

72

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Wiadomości

W S

zakresie obsługi Klienta, znakiem dzisiejszych czasów są procedury, unifikacja, standaryzacja, infolinie i biura obsługi Klienta. W dużych firmach, przy coraz powszechniejszej, wysokiej fluktuacji kadr, stosowanie takich zasad w kontaktach z Klientami jest koniecznością. Bezpośrednie relacje zastępowane są formularzami czy obsługą online z praktycznie anonimowym przedstawicielem. Główną przyczyną takich relacji z Klientem jest ograniczenie kosztów jego obsługi. Zaangażowanie i czas wyszkolonych pracowników są przecież jednym z najdroższych elementów w sprzedaży.

ą jednak firmy, dla których najważniejsze jest indywidualne podejście do Klienta i wykonywanie produktów personalizowanych, skierowanych do wąskiej grupy, wymagających odbiorców. Wszystkie projekty realizują na konkretne zamówienie, gdzie konieczność bezpośredniego kontaktu wyznacza poniekąd profil usług. Unikalne projekty, które rodzą się w trakcie wspólnych rozmów, ewoluują w trakcie ich wykonywania. Rozmowa to część procesu kreacji, a ten jest pełniejszy, gdy miejsce ma bezpośredni, bliski kontakt, dzięki któremu możliwa jest obustronna inspiracja i wykonanie projektu idealnego, spełniającego oczekiwania Klienta.

W F

Designed by Pressfoto / Freepik

przypadku większości codziennych spraw, w których Klient nie ma dylematów i chce jedynie sprawnie kupić coś konkretnego lub załatwić standardową procedurę, taki sposób kontaktu jest wystarczający. Wiele osób korzysta z serwisów pracujących 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Nie przeszkadza im kontakt oparty o bezosobowy system internetowy. Najważniejsze by był sprawny i przejrzysty. Tak pracują również markety oraz sklepy samoobsługowe. Nawet w kasie można „obsłużyć się” samemu – zapłacić, a nawet samodzielnie „wystawić sobie” fakturę. Anonimowość jest powszechna i w wielu przypadkach jest wartością oczekiwaną, a wręcz pożądaną. Sprzedaż bezpośrednia to szacunek do pracy i klienta zasem jednak Klient ma inne potrzeby i oczekuje szczególnego traktowania. Tęskni za relacjami opartymi o bliskie kontakty, zaufanie i więź emocjonalną. Chce poczuć się wyjątkowy i być tak traktowany. Chce, by ktoś go wysłuchał, zrozumiał, doradził i pomógł. Priorytetem w pracy opartej o bezpośrednie relacje jest zaspokojenie takich właśnie potrzeb.

C

irmy, oferujące produkty na specjalne zamówienie i stawiające na bezpośredni kontakt z klientem, wykonują produkty wysokiej jakości. W ten sposób budują nie tylko dobre relacje, ale także zdobywają zaufanie i lojalność klienta. Osoba, która otrzyma produkt w 100 proc. spełniający jej oczekiwania chętnie wraca do takiego producenta. Zamówienie rzeczy materialnej staje się czymś więcej niż tylko zakupem. Nie sposób wykonać takie zlecenia bez bliskiego kontaktu, wspólnych rozmów i zrozumienia potrzeb.

W

ielu klientów od zakupu produktu chce czegoś więcej. Ma to być nie tylko rzecz, ale produkt „z duszą”. Bardzo często mają wizję produktu lecz nie wiedzą jak ją zrealizować. I właśnie tu bezpośrednie relacje firmy z klientem są najbardziej potrzebne. Oczekiwania klienta we współpracy z firmą przekuwane są w rzeczywistość. W czasie wspólnej pracy ewoluują projekty, powstają prototypy. Klient na bieżąco może śledzić powstawanie produktu. Firma zaś doradza dobór materiałów, wskazuje także różne możliwości, często dopasowane ściśle pod określony budżet, aby klient był w pełni usatysfakcjonowany. Jest to całkowite przeciwieństwo masowych produkcji, gdzie ważna jest jedynie sprzedaż, a relacje z człowiekiem schodzą na ostatni plan. W sprzedaży bezpośredniej czas i zaangażowanie mają swoją wartość.

D

zięki sprzedaży bezpośredniej, Klient otrzymuje zaangażowanie, czas i profesjonalne doradztwo firmy, dzięki którym nie dostaje tylko produktu, ale także buduje relacje z innymi ludźmi, które w dzisiejszych czasach są zaniedbywane przez pośpiech i natłok obowiązków. Taki „zadbany” Klient to Klient lojalny, a to jest przecież najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Aleksandra Fularska, współwłaścicielka firmy Estimo, wykonującej luksusowe opakowania na zamówienie

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

73


Wiadomości

Komunikat w sprawie wznowienia sprzedaży dwóch wstrzymanych serii Żywioł Żywiec Zdrój

74

listopad 2016 · e-magazyn dla handlu


Wiadomości

Wszystkie zakończone dotąd badania i analizy prowadzone przez służby sanitarne nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Bezpieczeństwo produktów Żywiec Zdrój nie zostało zakwestionowane, więc podjęliśmy decyzję wznowieniu sprzedaży dwóch wstrzymanych wcześniej serii wody mocno gazowanej Żywioł S:08.08/08:49/3/1 oraz S: 20.04/11:04/3/1.

J D

akość i bezpieczeństwo wszystkich produktów Żywiec Zdrój są dla firmy szczególnie ważne. Z tego względu natychmiast po otrzymaniu informacji o incydencie w Bolesławcu, z przyczyn ostrożnościowych zdecydowaliśmy o czasowym wstrzymaniu do dystrybucji dwóch serii produktów będących przedmiotem postępowania organów kontrolnych.

ecyzja o wznowieniu sprzedaży została podjęta na podstawie wyników kontroli i badań przeprowadzonych w ostatnim czasie:

zbadała próbki pobrane w hurtowni wielobranżowej Techbol dystrybuującej chemię i opakowania, w której dokonał zakupu konsument z Bolesławca. Do analizy trafiły między innymi pełne zgrzewki i znalezione w magazynie hurtowni pojedyncze butelki wody mocno gazowanej Żywioł pochodzące z różnych serii. Wyniki przebadanych próbek również były prawidłowe.

P

race nad finalną identyfikacją substancji znalezionych w Bolesławcu w jednej butelce wody Żywioł Żywiec Zdrój nadal trwają. Cały czas pozostajemy do pełnej dyspozycji organów kontrolnych Państwowy Powiatowy Inspektor i intensywnie współpracujemy z InspekSanitarny w Wałczu przeprowadził cją Sanitarną, Policją i Prokuraturą, by wnikliwą kontrolę w fabryce w Miro- umożliwić rzetelne i jak najszybsze zasławcu i nie stwierdził jakichkolwiek kończenie prowadzonego dochodzenia. niezgodności. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przeprowadziła badania próbek referencyjnych dla serii oznaczoInformacji w tej sprawie udziela nych numerami S:08.08/08:49/3/1 Rzecznik Prasowy Żywiec Zdrój: i S:20.04/11:04/3/1 oraz z bieżącej Martyna Węgrzyn produkcji i potwierdziła, że również 509 058 025 nie wzbudzały zastrzeżeń. martyna.wegrzyn@danone.com Wojewódzka Inspekcja Sanitarna we Wrocławiu, potwierdziła, że

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

75


Wiadomości

12 zachowań, które rujnują atmosferę w pracy Atmosfera w pracy jest kluczowym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z  zatrudnienia, a  co za tym idzie – również na efektywność oraz zaangażowanie pracownika. Zła aura powoduje frustracje i  zniechęcenie, co w  prostej linii prowadzi do zawyżonej absencji pracowników i  tym samym do spadku wydajności firmy. Gdzie szukać przyczyn złej atmosfery w  pracy? Oczywiście – wewnątrz. Zależy ona bowiem nie tylko od systemu działania firmy, ale także od samych pracowników. Przedstawiam 12 zachowań, które negatywnie wpływają na atmosferę wśród współpracowników i  obniżają komfort pracy w  zespole.

Alain Kaj, Inventage Polska

Wydawać by się mogło, iż zachowania, o których wspominam, są brakiem kultury osobistej i nie powinny mieć miejsca w przestrzeni biurowej. Niestety, rzeczywistość jest inna i często ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że ich zachowania psują atmosferę w pracy.

76

E-Handel w Polsce – styczeń 2017


Wiadomości 1

Wieczna nieobecność Zgodnie z raportem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „w 2015 r. w Rejestrze zaświadczeń lekarskich KSI ZUS zarejestrowano 20 127,9 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 266 200,7 tys. dni absencji chorobowej. W porównaniu z 2014 r. nastąpił wzrost zarówno liczby zaświadczeń lekarskich (o 6,8%), jak i liczby dni absencji chorobowej (o 5,3%). Warto wiedzieć, że koszty absencji chorobowej to nie tylko wydatki ponoszone z tytułu ubezpieczeń społecznych, ale również koszty związane z nadgodzinami oraz zastępstwem. Pracownicy, którzy są oddelegowani do pracy za osobę wiecznie nieobecną, czują się sfrustrowani faktem, iż wykonują czyjąś pracę.

2

Przedłużone wakacje Niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia chorobowego to jedno, a chwalenie się na portalu społecznościowym tropikalnymi wakacjami, których okres nieprzypadkowo pokrywa się z tym zapisanym na druku L-4, to brak kultury osobistej, który będzie długo komentowany przez współpracowników.

3

Pracownik „ja wiem najlepiej” W każdej organizacji można spotkać osobę, która lubi się wymądrzać. Niezależnie od faktycznych umiejętności oraz doświadczenia warto znaleźć w sobie odrobinę pokory, która pozwoli wyhamować chęć przechwalania się. Uwaga, zbytnia skromność – szczególnie fałszywa, również nie jest powodem do dumy.

Życie bez tajemnic Niektórzy pracownicy zapominają, iż w pracy należy zachowywać się profesjonalnie, a biuro to miejsce spotkań biznesowych a nie gabinet psychoterapeuty. Nieustanne mówienie na głos o swoim życiu prywatnym dla wielu pracowników może być deprymujące oraz zwiększać rozkojarzenie. Brak skupienia wpływa na prawdopodobieństwo popełnienia błędu, dlatego lepiej pracować w ciszy niż w towarzystwie plotkującej koleżanki.

4

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

77


Wiadomości Mówienie za głośno Głośny ton zdecydowanie przyciąga uwagę, a umiejętnie modulowany głos ma wpływ na odbiór treści przez słuchaczy. Ale bycie hałaśliwym i za głośnym szczególnie podczas pracy wymagającej skupienia świadczy o braku kultury i samokontroli i jest bardzo denerwujące dla innych. Szczególnie, gdy nie dotyczy spraw biznesowych, a tych prywatnych.

7

(Nie)dyskretni informatorzy Utrzymanie koleżeńskiej atmosfery może być trudne w momencie, gdy jeden ze współpracowników zdecyduje grzecznie poinformować szefa, że „koleżanka znowu się spóźniła” lub „kolega znowu nie daje sobie rady”. Ta sytuacja stawia w niekomfortowej sytuacji samego szefa i zdecydowanie wpływa na gwałtowne pogorszenie się warunków panujących w zespole.

6

9 Brak samodzielności Oczywiście koleżeńska pomoc jest bardzo ważna. Gorzej, gdy pracownicy są o nią proszeni bez końca, co wyczerpuje ich cierpliwość. Brak samodzielności w codziennych obowiązkach wiąże się z koniecznością ustanowienia nieustannej kontroli. Niesamodzielny pracownik nie tylko nie wykona zadania do końca, ale również nie będzie potrafił znaleźć odpowiedniej metody i rozwiązania, aby projekt samodzielnie zakończyć.

Bałaganiarstwo Brak umiejętności zapanowania nad bałaganem panującym w miejscu pracy świadczy nie tylko o braku kultury, ale jest również oznaką braku szacunku do współpracowników. Ponadto często osoby, które nie dbają o przestrzeń wokół swojego biurka, zapominają po sobie posprzątać np. we wspólnej kuchni. Biuro jest miejscem efektywnej pracy oraz jest również często odwiedzane przez klientów. Bałagan nie jest pozytywną wizytówką firmy.

8 78

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Lenistwo i brak efektów Są osoby, które mają problem z delegowaniem zadań i najchętniej zrobiliby całą pracę samemu, aby uniknąć błędu. Są również tacy, którzy lubią zarobić, ale się nie napracować. Z mojego punktu widzenia lenistwo nie może być tolerowane. Natomiast osoby, które celowo spowalniają pracę zespołu lub robią to z powodu lenistwa, nie tylko nie cieszą się szacunkiem współpracowników, ale również działają na szkodę całej organizacji, gdyż siłę organizacji mierzy się poprzez jej najsłabsze ogniwo.

„Wczorajsi” pracownicy Współpracownicy bardzo negatywnie podchodzą do swoich kolegów, którzy niejednokrotnie przychodzą do pracy, mając za sobą suto zakrapianą alkoholem noc. Osoby, których złe samopoczucie fizyczne i psychiczne po spożyciu alkoholu dezorganizuje pracę zespołu, sprawiają, że praca jest nieefektywna.

10

Designed by Pressfoto / Freepik

5


Wiadomości 11

12

Poglądy polityczne Miejsce pracy nie jest najlepszym miejscem do bezkrytycznego afiszowania się ze swoimi poglądami politycznymi oraz podejściem do kwestii wiary lub stereotypów. Głośne manifestowanie swoich poglądów, oraz – co gorsza – oceniania innych pod tym względem może spowodować gwałtowne ochłodzenie stosunków pracowniczych.

Brak higieny Konieczność zachowania higieny osobistej jest sprawą podstawową i zdawałoby się, że nie należy o niej mówić. Jednakże niestety, są pracownicy, którzy zaniedbują tę sferę swojej codzienności. Pracując z taką osobą, inni odczuwają duży dyskomfort oraz zażenowanie. Taka sytuacja psuje atmosferę pracy zarówno dosłownie, jak i w przenośni.

Alain Kaj – od prawie 30 lat prowadzi firmy w Polsce. Krążąc między Polską a Francją, pokonał długość równika ponad sto razy. Jest Prezesem prężnie rozwijających się Spółek Pegasus Solutions oraz Inventage Polska. Inventage jest francuską firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów, prowadzącą działania na terenie Francji już od kilkunastu lat. Inventage Polska Sp. z o.o. specjalizuje się w w yszukiwaniu oszczędności głównie w obszarach podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne i kosztów zakupowych. Specyfiką firmy jest praca w systemie success fee – wynagrodzenie pobierane jest tylko w przypadku znalezienia oszczędności. Firma Inventage należy do Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: http://inventage.pl/.

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

79


Subskrybuj

teraz

I nie przegap kolejnego numeru! Już 5 lutego!

E-Handel w Polsce – styczeń 2017

Handel w Polsce - 1/2017  

Handel w Polsce - 1/2017 Gospodarka | Handel | E-commerce | Bankowość | Firma | Franczyza Polacy liderem światowego outsourcingu Jak zmieni...

Handel w Polsce - 1/2017  

Handel w Polsce - 1/2017 Gospodarka | Handel | E-commerce | Bankowość | Firma | Franczyza Polacy liderem światowego outsourcingu Jak zmieni...

Advertisement