Page 1

hol iday navigator 2009 Váš osobní výtisk magazínu o cestování

Egypt  g Bulharsko  g Černá Hora  g Španělsko  g Tunisko  g Turecko  g Řecko


Obsah

4 Zajímavosti

6 Rozhovor

Tomáš Tureček Stále je co objevovat

10 Egypt

Faraóni věděli, kde to žije

22 Černá Hora

Země, kde chlapi nejsou bábovky

16

28

Bulharsko

Všechna krása pod jednou střechou

Španělsko

Z ostrova na ostrov

34

40

46

Tunisko

Turecko

Řecko

Země věčného slunce

Dovolená stokrát jinak

Siesta je posvátná

Šéfredaktor: Marek Hammerschmied Editor: Jindřich Novák Design: Jakub Kaše Prodej inzerce: Markéta Šístková Vydavatel: Boomerang Publishing, s. r. o., Nad Kazankou 37, 171 00 Praha 7, tel.: 244 023 201, e-mail: info@bpublishing.cz, www.bpublishing.cz Vychází: pro období červen–říjen 2009 Distribuce: paluby charterových letů ČSA Vyrobeno pro ČSA, neprodejné.

3


Zajímavosti

Text: Rudolf Král Foto: ČTK, SXC

Egypt

Radovánky před ramadánem

Milovníci pouličního veselí a karnevalové vřavy by určitě měli v srpnu, dva týdny před ramadánem, zamířit do Luxoru. Koná se tam dvoudenní (8.–9. 8.) slavnost na počest patrona města, šejka Yussefa Abu e ­ l-Haggaga, což znamená, že bude opravdu živo. Závody koní, zápolení holemi (tzv. tahtib), hudba, tanec i pouliční přehlídka obrovských modelů lodí, to všechno bude druhý srpnový týden v Luxoru k vidění.

Turecko

Nejdražší koberec na světě

Pokud chcete vidět nejvzácnější koberec světa, vydejte se do města Konya v centrální Anatolii. Hedvábný kousek s neuvěřitelnou hustotou sto čtyřiceti uzlíků na centimetr čtvereční se nachází v Mevlana muzeu, což je místo zasvěcené nejvýznamnějšímu islámskému básníkovi, právníkovi, sufijskému učiteli a mystikovi Mevlanovi Celaleddinovi Mehmedovi Rumimu. Ten v Konyi zemřel a je pochován v hrobce nacházející se právě v areálu muzea, v němž si kromě vzácných koberců můžete prohlédnout například i staré kaligrafie, rukopisy a tisky.

Tunis

Balóny nad pouští

Nefta, prý vůbec nejkrásnější oáza v Tunisu, právem nazývaná perlou Jeridu, ohromí obvykle návštěvníka množstvím palem i mešit a půvabnou mozaikovou výzdobou zdejších domů. Po čtyři dny v listopadu (14.–17. 11.) je ale nad dunami vidět ještě pozoruhodnější obraz. Každý rok se tady na obloze objevují desítky barevných balónů plněných horkým vzduchem.

4


Zajímavosti

Španělsko

Úprk před stádem býků

Proč se na svátek San Fermin každé ráno po celý jeden červencový týden najde v Pamploně dostatek šílenců, kteří se dobrovolně nechávají nahánět úzkými uličkami od stáda rozzuřených býků? Těžko říci, ale každopádně se sem každoročně na San Fermin vydávají stovky turistů, takže ten adrenalin nejspíš stojí za to.

Bulharsko

Ježíš v raketě Budete-li se vyskytovat v Blagoevgradské oblasti v jihozápadním Bulharsku, určitě ve svých cestovních plánech neopomeňte podhorskou vesnici Dobarsko. Hlavně pak její kostel Theodora Tyra a Theodora Stratelatese vyzdobený freskami a ikonami pocházejícími ze sedmnáctého století. Objevíte na nich totiž neuvěřitelný motiv Ježíše Krista odlétajícího kamsi v kosmické raketě, nebo tedy alespoň umístěného v něčem, co nejvíc ze všeho připomíná kosmickou raketu. Kam se hrabe Jules Verne i Erich von Däniken.

Řecko

Antické drama v Epidauru

Úžasný zážitek čeká každý prázdninový páteční a sobotní večer návštěvníky krásného antického amfiteátru ve městě Epidaurus na Peloponésu. Přední řecké soubory tady totiž hrají stará antická dramata přesně tak, jak se uváděla za dob Sofoklových a Euripidových. Divadlo o pětapadesáti řadách pojme více než čtrnáct tisíc diváků, pochází ze čtvrtého století před Kristem, kdy je navrhl Polykleitos Mladší, a bylo citlivě zrekonstruováno v padesátých letech minulého století.

Černá Hora Vzpoura v dešti

Boku Kotorskou, největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře, známe z historie hlavně jako místo vzpoury českých námořníků z roku 1918. Má však ještě jednu zajímavost, tentokrát klimatického rázu. S objemem srážek 4600 mm na jednotku plochy se jedná o nejdeštivější místo Evropy.

Spolehněte se na Orbion.cz Ať už vyrážíte na dovolenou, nebo se chystáte do cizích zemí pracovně, určitě před cestou vyzkoušejte internetovou stránku www.orbion.cz. Na tomto webu najdete o každé zemi ty nejčerstvější a maximálně praktické tipy a informace. Navíc to nejsou žádné reklamní fígle připravené cestovními kancelářemi, ale skutečné recenze hotelů či pláží od skutečných hostů, kteří ve vašem hotelu byli ubytováni před vámi. Co víc potřebujete než zkušenosti lidí z masa a kostí. Kvalitní hotel se víc než podle hvězdiček pozná ze spokojených reakcí svých hostů. Orbion.cz je místo, kde získáte klid, že vaše dovolená byla zvolena správně.

5


Rozhovor

Stále je co objevovat O dalekých cestách, dovolené a místech, kam se běžní smrtelníci jen tak nepodívají, jsme si povídali s Tomášem Turečkem, šéfem české odnože National Geographic. Cestovatelem, manželem Martiny Kociánové a otcem tříletého syna. Mužem, který rozhodně nepatří k lidem, kteří musí na dovolenou jet na druhý konec světa, aby zažili něco neobvyklého.

Text: Lenka Ciznerová Foto: Martin Frouz, archiv autora

6

Fotografování, poznávání cizích zemí, vedení redakce nejznámějšího geografického časopisu na světě. Byla tohle cesta, kterou jste si naplánoval už v mládí? Nebo zralá láska, co přišla až v dospělosti? Určitě mě v mládí nenapadlo, že bych mohl jednou šéfovat National Geographic. Sice jsem ho hltal už od raných let, ale tehdy to bylo něco jako dotyk jiné galaxie. Opravdové okno do světa, do něhož mohl člověk jen nahlédnout, aniž by si dokázal představit, že by něco podobného mohl vůbec prožít. Ale máte pravdu, že s touhou poznávat cizí země se asi člověk rodí. Táta býval námořník, takže toulavé boty byly tak říkajíc v rodině, a mě už od útlého věku naprosto fascinovaly všechny ty skvělé námořní mapy, atlasy a knížky o zámořských objevitelských cestách. Když rodiče ráno ještě dospávali, vždy jsem si přitáhl peřinu ke knihovně, vytahal ony poklady a začal cestovat prstem po mapě. Mimochodem ten zvyk „číst si“ pravidelně v mapách mi zůstal dodnes… NG je světový fenomén. Jak vypadá život českého šéfredaktora? Navzdory tomu, že časopis se žlutým rámečkem je skutečně celosvětovým fenoménem, život v jeho redakci se kupodivu v ničem neliší od chodu redakce kteréhokoli jiného periodika. Klasické editování textů, fotografií, porady, redakční uzávěrky. Snad jen vlastní náplň časopisu je o něco exotičtější – vždyť na jeho stránkách se objevily ty nejlepší reportáže, které kdy vyšly. Tohle vědomí člověka samozřejmě naplňuje hrdostí, ale na druhou stranu velmi zavazuje. A když se ptáte na časopis jako takový, právě v těchto dnech slavíme takové malé kulaté výročí – na svět totiž přichází již třicátá národní edice NG, a to litevská. Jinými slovy National Geographic vychází kromě mateřské anglické verze již ve třicáté zemi světa. Myslím, že bychom jen těžko hledali srovnání, aby nějaký jiný časopis četlo tolik lidí na celém světě. Myslím, že k dostání nebude snad jen v Severní Koreji, ale i o tom bych pochyboval… Do jaké země jste se, pomineme-li dovolené s rodiči, podíval jako první? Na svoji úplně první cestu si vzpomínám velmi dobře, protože jsem začal cestovat poměr-

ně pozdě – v prvním ročníku vysoké školy. Se svým kamarádem a spolubydlícím na koleji Pašou jsme se o prázdninách rozhodli, že vyrazíme navštívit jeho rodinu. Jediným problémem bylo, že jeho rodina žila v pákistánském Karáčí a my neměli dost peněz na letenky. Tak jsme celou cestu nakonec zdolali po zemi – nejprve vlakem, potom nejrůznějšími autobusy. Myslím, že jsme byli vůbec jedni z prvních, kteří si vyzkoušeli cestu ze střední Evropy na indický subkontinent tímto způsobem. Pamatuji si, že jsme celou trasu přes jihovýchodní Evropu, napříč celým Tureckem, Íránem a Pákistánem zdolávali téměř dva týdny bez jediné zastávky. Dnes mi to přijde jako naprosto bláznivé dobrodružství, ale tehdy jsme byli hodně mladí, bezstarostní, měli jsme spoustu času a málo peněz. Celá cesta nás tehdy vyšla na necelých dvě stě dolarů. No zkuste dnes cestovat za takové peníze! Kde všude jste byl? Asi každý očekává, že se vytasím se seznamem dvou stovek zemí světa s tím, že zbývá ještě jeden malý izolovaný ostrůvek uprostřed Tichého oceánu, ale tak to není. Určitě jsem za uplynulých dvacet let nacestoval více než většina lidí za celý svůj život, ale za opravdového cestovatele se ani náhodou nepovažuji. Z kontinentů, kde jsem nikdy nebyl, zbývá sice už jen Austrálie a Antarktida, ale obávám se, že to už tak zůstane. Čím jsem totiž starší, tím hůře snáším dlouhé lety, potažmo létání vůbec. Vím, že třeba můžete kroutit hlavou, ale je to zkrátka tak, že i nejlepší jídlo se jednoho dne přejí. Lákají vás ještě běžné destinace jako Egypt, Španělsko, Tunis, nebo už máte jinou představu o dovolené? V NG máme takový slogan, že „je stále co objevovat“. A tak není vůbec podstatné, jestli jde o destinaci, kam se dnes běžně cestuje, či o nějakou exotiku. Nepatřím k lidem, kteří musí na dovolenou odjet na druhý konec světa, aby zažili něco dobrodružného. Do které země se vracíte nejraději, která vám nejvíc přirostla k srdci a proč? V Evropě je to určitě Řecko. Jednak miluji „hory u moře“, jednak má tato země za sebou fascinující historii. Pokud si však mám vybrat


Táta býval námořník, takže toulavé boty byly tak říkajíc v rodině, říká Tomáš Tureček (první zprava)

jedno místo z celého světa, pak je to pro mě zcela bezkonkurenčně Jižní Afrika. V cestovatelských průvodcích se o ní píše jako o „světě v jedné zemi“ a navzdory tomu, že jde už o takové reklamní klišé, tak to každý návštěvník musí určitě potvrdit. Neznám žádnou jinou zemi na světě, kde se ráno můžete koupat v teplém oceánu a jíst čerstvé pomeranče, odpoledne lyžovat vysoko v horách, další den pozorovat divoká zvířata na safari a pak se prohánět pouští. Navíc tam žijí většinou pohodoví lidé, jako ostatně v každé zemi, která je tak obrovská, že si zkrátka každý může najít svůj životní prostor, a být proto v pohodě. Který z národů je vám nejmilejší? Navzdory tomu, co jsem právě řekl o Jihoafričanech, tak asi nejvíce mi přirostli k srdci obyvatelé Íránu. Vím, že tato země nemá v naší kultuře příliš dobrou pověst, ale to se týká hlavně tamějšího režimu. Prostí Íránci, potomci starobylé perské civilizace, jsou ale skvělí. Nikde jinde na světě jsem nepotkal tak přátelské a ochotné lidi. Nebo si umíte představit, že si vás někde někdo vezme jen tak k sobě domů, pohostí vás a zajímá se o vše, co říkáte? Cizího člověka z ulice? Samozřejmě že to není tak, že by vás na ulicích odchytávali, aby

vám mohli snést modré z nebe, ale ta míra pozitivních emocí, která se ve vztahu k hostu projevuje, je jinde naprosto nebývalá. Kdybyste si mohl vybrat zemi, ve které byste chtěl žít… Myslím, že by nakonec opět zvítězilo Řecko, konkrétně Kréta. Jak už jsem říkal, mám rád „hory u moře“, což na Krétě, především na jejím jižním pobřeží platí beze zbytku. Navíc je tam velmi příjemné klima a kromě toho tam mají nejlepší jogurt s medem a olivovým olejem na světě. Také proto se tamější obyvatelé dožívají jednoho z nejvyšších průměrných věků na světě. Zatímco před dvaceti lety byly pro většinu Čechů vrchol dovolené Řecko, Bulharsko, Jugoslávie, dnes se běžně dostanete do míst, kde ještě nedávno byla „divočina“. Neubralo to exotickým místům na kráse? Samozřejmě že možnost svobodně cestovat po světě s sebou kromě jednoznačných pozitiv přináší i negativní jevy. Bohužel místa, kam turisté hromadně jezdí, přestávají být autentická a přizpůsobují se požadavkům klientů cestovních kanceláří. Vybavuje se mi dost bizarní

obraz z loňské návštěvy Turecka – na velice hezkém pobřeží Turecké riviéry stojí mezi mnoha jinými hotelovými komplexy i jeden takový, který je věrnou kopií historického centra Amsterdamu. Navíc pěkně „vkusně“ doplněný nezbytným větrným mlýnem. Hosté jsou samozřejmě prakticky jen samí Holanďané. Tak mě napadá, proč ti lidé vlastně někam jezdí, když chtějí mít totéž, co doma? Ale existuje vůbec nějaké řešení? Zavřít hranice a přestat cestovat? To asi těžko. Samozřejmě na Zemi je ještě řada míst, kde lze nalézt kultury jen relativně málo dotčené masovým turismem. Ale právě proto si myslím, že je potřeba je co nejvíce utajovat před větším zájmem, aby takové co nejdéle vydržely. Jak si vybíráte dovolenou? Máme se ženou tříletého kluka, takže od toho se výběr naší dovolené momentálně odvíjí. I šéfredaktor českého NG se dnes stará hlavně o to, aby na dovolené nechyběl dětský bazén, dětský koutek, dětské jídlo i židlička a v moři nebyly velké kameny. Samozřejmě pokud někam v budoucnu pojedeme bez malého, tak se naše priority vrátí k těm dřívějším: tedy co nejméně lidí, co nejdále od masové turistiky, pokud možno bez cestovky,

7


Rozhovor

Nijak exotickou redakční práci v National Geographic je potřeba si občas zpestřit

což ale není vůči cestovním kancelářím myšleno nijak pejorativně. Zkrátka si vše, pokud to jde, raději zařizujeme sami. Existuje pro vás vůbec po všech těch cestách ještě klasická dovolená? Dovolenou samozřejmě jako každý normální člověk potřebuji. Jen jsem se naučil nespojovat tato dvě slova: dovolená nutně nemusí znamenat cesta. Samozřejmě malému synovi bych těžko vysvětlil, že se člověk může radovat i v parku kousek za domem, když vím, jak moc ho baví pozorovat mumraj na letišti a samotná cesta letadlem je pro něho velkým dobrodružstvím. Ale pro mě osobně ta vazba

když řeknu, že jsem tam byl už desetkrát, ale je to zkrátka obrovská země, velká jako celé Německo, Francie a Itálie dohromady. Takže jsem ji pěkně projel po jednotlivých provinciích, ať už sám, se ženou či s přáteli, a pořád mám pocit, že bych se tam měl vracet. Což také stejně brzy učiním. Kam bylo nejobtížnější se pro vás dostat? A odkud se vám nejhůře vracelo? Asi nejvíce jsem se natrápil, když jsem se snažil před lety získat speciální povolení k návštěvě uzavřeného mnišského státu Athos v severním Řecku. To povolení, tzv. diamonitirion, se uděluje jen několika cizincům denně a platí pouze

Mnišský stát Athos je světem, který si žije uzavřen do svého nitra. Obejdete se bez vymožeností moderní doby a ony vám překvapivě nechybí. už neplatí. Umím si velmi dobře představit, že se zavřu někde v chalupě na horách a strávím alespoň týden tím, že budu chodit jen po cestách, kudy nevedou žádné turistické značky. Je to daň za to, že celý můj dospělý život je s cestováním nějakým způsobem propojen, takže ho klidně na krátký čas oželím. Když chirurg vyrazí za odpočinkem, také ho asi nepotkáte, jak někde obhlíží cizí nemocnice. Podle čeho vybíráte destinace, kam v budoucnu vyrazíte? Pokud jde o mé ryze soukromé rozhodování, tak většinou vybírám země, kde už jsem třeba někdy byl. Uvědomil jsem si totiž, že celý svět žádný člověk za jeden lidský život procestovat zkrátka nemůže, takže se raději vracím tam, kde se mi líbilo, a snažím se to tam co nejvíce poznat. To je příklad třeba té zmiňované Jižní Afriky. Většina lidí si asi bude klepat na čelo,

8

na čtyři dny. Samozřejmě pokud bych byl ženou, tak bych na podobnou návštěvu Athosu mohl rovnou zapomenout. Ty mají totiž už více než tisíc let vstup na tento poloostrov přísně zapovězen. Také návrat odsud nebyl jednoduchý – ne že bych měl problém se domů dostat, ale je to zvláštní svět, který si žije uzavřen do svého nitra. Obejdete se zde prakticky bez všech vymožeností moderní doby a přitom vám to tady vůbec nechybí. Opravdu zvláštní zkušenost. A pak někdo řekne, že ve staré dobré Evropě není už co objevovat… Co vlastně plánujete na letošní léto? Paradoxně léto je pro mě vždy velmi pracovní, protože připravujeme v předstihu podzimní čísla časopisu, která jsou nejobsáhlejší z celého roku. Ale určitě se chystám na letní pobyt u moře. Myslím, že i letos jednoznačně vyhraje Řecko.

i

Tipy a zajímavosti Tomáše Turečka

Turecko Nenechte si ujít východní část země kolem jezera Van. Dnes je to bohužel poněkud neklidná oblast, kde je třeba počítat s určitým rizikem. Egypt Oblast Bílé pouště, což je od Káhiry úplně opačným směrem než tolik oblíbené pobřeží Rudého moře. Sice se tam nevykoupete, ale projíždět mezi fantaskními geologickými útvary a nakonec v jejich blízkosti ulehnout ke spánku pod otevřeným nebem patří k ojedinělým zážitkům. Španělsko Zcela jistě poutnická výprava do Santiaga de Compostella. Aby se vám ale tato cesta oficiálně počítala, musíte ujít alespoň posledních 150 kilometrů. Jinak si můžete vybrat z celé řady různě dlouhých cest. Jít se dá dokonce i z domova. Ale to už je program na několik měsíců… Řecko Kromě výpravy na Athos, což není moc praktické, doporučuji jižní pobřeží Kréty. Tady se obejdete i bez auta, protože dopravní spojení obstarávají trajekty, které celé pobřeží obeplouvají. Je tady několik nádherných soutěsek. Kromě té nejznámější, Samarie, která je zároveň největším kaňonem v Evropě, tu je i řada menších, kde prakticky nepotkáte živáčka. Navíc spousta malých pláží, které zaručují naprosté soukromí. Itálie Vezměte auto, dojeďte do střední Itálie a vyzkoušejte cestu trajektem do Řecka. Pokud nemáte rádi cestování letadlem, výborný způsob, jak se dostat po vlastní ose k jižnímu moři. Tip TT jak „přežít“ dovolenou Někdy člověka okolnosti, většinou rodinné, donutí k tomu, že jede na dovolenou do míst, kam by se sám o své vůli asi nevydal. Pak nezbývá, než si maximálně užít všechno hezké a velkoryse přehlížet věci, které mu polezou na nervy. Já osobně například těžko snáším hlasité animační programy věnované německy mluvícím turistům, ale říkám si, že i oni mají právo se bavit po svém. V tu chvíli si najdu ten nejvzdálenější kout a otevřu knihu.


Text: Martin Groman Foto: www.dovolenaegypt.cz

Faraóni věděli, kde to žije

Egypt

Leckdo vám před cestou do Egypta doporučí, že nejkrásnější pohled na pyramidy v Gíze je z velbloudího hřbetu. Když tomuto lákání podlehnete, pochopíte, proč se velbloudům říká koráby pouště. Ne proto, že vydrží, ale proto, že se houpou. A tak se snažíte zuby nehty udržet v sedle, zahlédnout u toho aspoň něco z pyramid a pak si co nejrychleji natáhnout kostru do pohody na klidné pláži v Hurghádě, Tabě, Marsa Alamu nebo Šarm as Šajchu.

Egyptská poušť má mnoho podob. Netradiční pohled na Údolí králů

10


11


Egypt

Velblouda si můžete osedlat už za dvacku. Pokud máte smlouvání v krvi

O

všem nenechte se od návštěvy pyramid odradit. Kdo byl v Egyptě a jenom ležel na  hotelové pláži, nic neviděl, nic nepochopil, nic o Egyptu neví. Pyramidy v Gíze jsou nejstarší turistickou památkou na planetě, takže je vynechat opravdu nelze. Když Ježíš dělal první krůčky, ony tady stály už 2500 let. Jsou jediným ze sedmi divů světa, který přežil do dnešních dnů. Majestátně vystupují z pouště a hlídá je Sfinga. O pyramidách bylo napsáno knih jako snad o žádné památce, a přesto jsou stále obehnány

Jestli ale hledáte Káhiru živých lidí, pak zkuste Město mrtvých. Ne, neděláme si legraci. V této části Káhiry žije bezpočet lidí, kteří se rozhodli pro svůj příbytek využít to, co bylo už postaveno pro jiné – hrobky. tajemstvím, které k nim rok co rok láká celé zástupy turistů. Byly „pouze“ hrobkami faraónů, nebo spíše chrámem moudrosti? Ovšem Egypt nabízí neskonale více. Pyramidami to jenom začíná. Káhira živých a mrtvých V Káhiře to žije. Je to město hlasité, začouzené a neuvěřitelně horké. Potkávají se tady arabské, křesťanské, staré i ultramoderní vlivy. Ostatně nedaleko jsou právě pyramidy v Gíze a město mrtvých v Sakkaře. Káhira je vůbec takový klíč k Egyptu. V této zemi se vám nikdy nepovede vidět opravdu všechno. Hodně ale zvládnete, když zajdete do Egyptského muzea. Najdete tady více

12

než 120 000 předmětů z téměř všech období starověkého Egypta. Nejpůsobivější jsou bez pochyby poklady z Tutanchamonovy hrobky: vozy, rukavice, šperky a známé zlaté masky. Hrob obsahoval čtyři zdobené schránky, které byly vloženy jedna do druhé. Nejmenší z nich chránila jako pokladnice tři sarkofágy faraóna s mumiemi. Mimochodem: Tutanchamon zůstává ve svém hrobě dodnes. Návštěva Egyptského muzea vám může zabrat celý den, a přesto si nestihnete prohlédnout všechno. Přehlednější alternativou je muzeum v Luxoru, kde sbírku pomáhalo uspořádat newyorské Brooklyn Museum. Výsledkem je menší množství exponátů špičkově nasvícených a popsaných se zákoutími pro odpočinek a přemýšlení o získaných zážitcích. Jestli ale hledáte Káhiru živých lidí, pak zkuste Město mrtvých. Ne, neděláme si legraci. V této části Káhiry žije bezpočet lidí, kteří se rozhodli pro svůj příbytek využít to, co bylo už postaveno pro jiné – hrobky. Jak běžel čas, místní se rozhodli původně nucená obydlí zkrášlovat, a tak vznikají nové čtvrti se zcela specifickou atmosférou – místa, která nám říkají, že vlastně nic v našem životě není tabu. Smlouvat jako o duši K tomu, aby turista v egyptské metropoli měl ale vůbec šanci, musí si osvojit pár návyků a na leccos ze svého evropského způsobu života by měl radši rovnou zapomenout. Tak třeba se prostě musíte naučit arabské číslovky a smlouvat. Bez smlouvání trhovce nebo slavné majitele půjčoven s velbloudy urazíte do morku kostí. A taky musíte občas počkat, protože čas tu plyne tak nějak pomaleji. Navíc jste zpocení, unavení, zaprášení, občas vám bříško vypoví službu. Takže teď už víte, co je Egypt.


Canon IXUS 95 IS + SD 4GB � rozlišení 10 mpx � 3x optický zoom

4.990,-

. . . t a v o r i p s in e s Nechte Váš specialista na fotografické služby

aše FOTO KNIHA V ´ fotografii´ z vlastnich

Centrum FotoŠkoda, Palác Langhans, Vodičkova 37, Praha 1, tel.: 222 929 020, fotoaparaty@fotoskoda.cz Provozní doba Centra: Po – Pá: 8.30 – 20.00, So: 10.00 – 18.00

www.fotoskoda.cz


Egypt

Údolí králů

Leží na západním břehu Nilu naproti Luxoru (ten byl postaven na místě starověkých Théb Amenhotepem II. ve 14. století př. n. l. a rozšířen o 100 let později Ramessem II.). Právě tady jsou pohřbeni všichni faraóni a mocní panovníci starověkého Egypta z období Nové říše, tedy od osmnácté po dvacátou dynastii. Údolí je rozděleno na východní a západní část. V té západní je veřejnosti zpřístupněn pouze jeden hrob – hrob velekněze Aje, Tutanchamonova následníka. Většina nejdůležitějších hrobek se nachází ve východní části. Můžete si koupit vstupenku pro tři z nich, pro návštěvu Tutanchamonovy hrobky je potřeba zvláštní lístek. Čekají vás tady i dvě ze šesti kolosálních soch Ramesse a pětadvacetimetrový růžový žulový obelisk, jehož přesná kopie dnes stojí uprostřed náměstí Svornosti v Paříži.

Zajímavá místa

Basata

V malém městě Nuweiba u Rudého moře na jihu Sinajského poloostrova je ukryto jedno z egyptských prázdninových letovisek. Místo, které ještě nezavalily stovky turistů. Na rozdíl od těch slavnějších nabízí Basata (jméno v arabštině znamená „jednoduchost“) dovolenkářům oddech od ruchu a shonu egyptského turistického života. V Basatě je atraktivní hlavně krása přírody, jelikož jde o jeden z prvních cílů egyptského ekoturismu. Pro místní je životní prostředí vždy tím nejzásadnějším. Člověk se tu spíš setká s chatrčemi a hliněnými obydlími než s pětihvězdičkovým ubytováním. Ale stojí to za to.

Vydejte se údolím Nilu

Nil je tepna Egypta a nabízí nepřeberně zážitků. Po Nilu se můžete vydat velkou luxusní lodí, ale romantičtějším zážitkem je plavit se na velké plachetnici feluce. Je to typický dopravní prostředek, který se používá už stovky let. Nejlepší plavba je mezi Asuánem, Kom Ombu, Edfu, Esnou a Luxorem. Západy slunce na palubě patří k záběrům z červené knihovny. Stejně jako skalní útvary a písečné duny, které se prolínají s palmami kolem veletoku, řeka ozdobená ostrovy či temná pleť místního obyvatelstva nubijského původu... Že už toho na vás bylo trochu moc? Tak si vypijte místní lahodný ibiškový čaj karkadu a vydejte se k moři. Z Asuánu nebo Luxoru se během 3–4 hodin autobusem dostanete na pobřeží Rudého moře.

Informace i

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky 4, Dokki Street, 12511 Giza, Káhira T 00202 3 7485531, F 00202 3 7485892 cairo@embassy.mzv.cz Honorární konzulát ČR v Alexandrii Zahran Group, 14th May Road, Semouha, Alexandria T 0020 34266664, F 0020 34266660 alexandria@honorary.mzv.cz Hasiči: 125 (v Alexandrii 120) Policie: 122 Ambulance: 123 Turistická policie: 126

14

i

Orientační ceny v Egyptě (1 EGP = 4 Kč)

velká pizza 13 EGP Pepsi 1l 3 EGP McDonald’s – hamburger 2 EGP taxi po Alexandrii 10 EGP Alexandrie – mikrobus 1 EGP Alexandrijská knihovna 4 EGP lepolero z Údolí králů 5 EGP pohledy 1 EGP velké balíčky koření po 1 EGP internet (Káhira) 5 EGP na hodinu šátek do vlasů 10 EGP půjčení kola na den (Luxor) 8 EGP projížďka na velbloudu 5–10 EGP

i

Zajímavé weby

www.egypt.orbion.cz Všechno o zemi faraónů – jak smlouvat, recenze hotelů, zvyky a chování, počasí, mapy, fotky… a navíc pěkně česky. www.egyptologie.cz Pro milovníky historie ideální čtivo před cestou. Spousta tipů na knížky o pyramidách a spol. www.sleepingtrains.com Objednávání jízdenek do první třídy luxusních egyptských vlaků a jízdní řády navrch. www.smartlimo.com Jedna z mnoha půjčoven aut – tahle je v Káhiře. www.autoeurope.eu A další možnost, jak si půjčit auto.


15


Text: Lenka Ciznerová Foto: iStockphoto, ČTK

Všechna krása pod jednou střechou Nemusíte být milovníky botaniky, abyste si všimli, že Bulharsko je prostě sladké a v kráse krajiny hraje první ligu. Hory jsou porostlé hustými borovými a dubovými lesy. U moře vás čeká bujná vegetace, nikoliv vyprahlé pláže. Jídlo je perfektní, vína skvělá. V Bulharsku se na dovolené určitě pomějete.

Pokud budete mít možnost, udělejte si výlet do bulharského vnitrozemí

16


Bulharsko

17


Bulharsko

Bulharsko voní po růžích. Však je taky největším producentem růžového oleje na světě

B

ulharsko zdaleka nenabízí jenom nádherné písčité pláže. Takový výlet do vnitrozemí může být skutečným zážitkem. Takže pokud od dovolené nečekáte jenom válení se na sluníčku za lehkého šumění moře, nudit se nebudete. Celý stát protíná Balkánské pohoří dlouhé přes 700 km a nejcharakterističtější rysy Bulharska se skrývají právě v jeho působivých horských oblastech. Najdete jich tu celkem šest. Od velmi vysokých, sněhem pokrytých vrcholků až po mírně zelené kopečky a lesy ukrývající termální lázně.

Pokud vyrazíte směrem na jih, dojede až do města Sozopol. Přezdívá se mu bulharské Saint Tropez. Na zdejších plážích se vám totiž klidně může stát, že se budete cachtat jen pár metrů třeba od Brada Pitta a Angeliny Jolie. A taky Údolí růží. Vzduch tu voní květinami a bylinkami. Však Bulharsko je taky největším producentem růžového oleje na světě a ne náhodou se mu přezdívá Země růží. V horách je ale ukrytá ještě jiná podívaná. Největší a nejslavnější bulharský klášter – Rila. Leží v severozápadní části pohoří a patří k nejvýznamnějším památkám Balkánského poloostrova. Klášter byl založen v roce 927 a sloužil jako útočiště poustevníků. Zapomenutá města Prvním městem, které si muselo znovu vybudovat zpět svůj věhlas, je Varna, bulharská metropole. Město kdysi sužované Turky, potýkající se s cholerou a označované jako ubohé místo s pár krámky, na sobě řadu let pra-

18

covalo. Dnes je právem nazýváno klenotem Černého moře. Není to jen přímořské letovisko se spoustou obchodů, barů a restaurací. Nabídkou kulturních atrakcí, historických budov, muzeí a uměleckých galerií může soupeřit i se Sofií nebo Plovdivem. Mezi opravdové kulturní skvosty a perly bezpochyby patří například kostel Nanebevzetí Panny Marie z 19. století. Obdivovat zde můžete precizně vyřezávaný ikonostas a biskupský stolec, překrásné nástěnné malby a barvené sklo. Zapomenout ale nesmíme ani na Burgas, který si s sebou dlouho nesl nálepku znečištěné skládky. I tohle město však tvrdě dřelo na svém vylepšení. Neposlouchejte řeči o tom, že nestojí za návštěvu. Zejména centrum dnes působí velmi přátelským, uhlazeným a milým dojmem. O pláže se podělte s Bradem Bulharsko jsou ale hlavně pláže. Pokud vyrazíte směrem na jih, dojede až do města Sozopol. Přezdívá se mu bulharské Saint Tropez. Na zdejších plážích se vám totiž klidně může stát, že se budete cachtat jen pár metrů třeba od Brada Pitta a Angeliny Jolie. Pokud máte raději větší soukromí, zaměřte pozornost na pláže Sinemorec. Vesnice, kterou najdete taky na jižním pobřeží, je malým kouskem ráje. Jakmile do vesnice přijedete, okouzlí vás unikátní přírodní skvosty natlačené na malém kousíčku země. Severně od Varny najdete tři nejoblíbenější přímořská prázdninová letoviska Bulharska. Albenu, Zlaté písky, Svatý Konstantin a vyhlášené Sluneční pobřeží. Každé z nich nabízí několik kilometrů pískových pláží. Většina hotelů prošla renovací a přibyla velká řada nových. Bulharská letoviska jsou dnes moderní, dobře fungující a na své si v nich přijde každý. Ať už je rodinný typ, zasněný romantik nebo hedonistický flamendr...


KOMERČNÍ PREZENTACE

Volva na prázdninové putování Text: Martin Groman

C70: Letní jízda Léto si rozhodně nejlíp užijete s hlavou v oblacích. A k tomu potřebujete kabriolet. Mezi vaší hlavou a mraky nebude kus plechu a z jízdy budete tak nadšení, že se v těch oblacích budete přímo vznášet. Hlavně, když zvolíte druhou generaci kabrioletu C70 od Volva.

Volvo C70 D5

Říká se, že kabriolety jsou lapače letních lásek. Na tohle Volvo chytíte typy spíš opatrné a domácké, takové, které dají na bezpečí a pohodlí, ale jenom do prvního sešlápnutí plynu. Pak se probudí divoši. Bohatě profilovaný předek s výraznými světlomety, příjemný boční profil šikovně pohlcující nectnosti kabrioletů s pevnou skládací střechou a ladná záď.

Volvo C70 sice podvozkem vychází z modelů S40 a V50, ale nižší střední třídu překračuje. Na všech místech čtyřsedadlové kajuty budou stopařky sedět jako v klubovce. Zvlášť když shodíte… střechu. Ta jde dolů nebo nahoru asi 30 vteřin, ale bohužel jen když stojíte na brzdě. Takže nezbývá než do decentního šviháka na toulkách nastoupit.

Motor 2400 cm3, R5 20V turbodiesel Nejvyšší výkon 132 kW (180 k) při 4000 ot./min. Nejvyšší točivý moment 350 Nm při 3250 ot./min. Převodovka 5st. automat Geartronic Maximální rychlost 220 km/h Zrychlení 0–100 km/h 9,5 s Spotřeba dálnice/ město/kombi 5,6 l/10,1 l/7,3 l Hmotnost 1684 kg Zavazadlový prostor při zatažené střeše 404 l Základní cena verze D5 1 298 000 Kč

S80: Bude o vás pečovat Jestli kabriolet C70 sváděl k myšlence, že toto auto je škoda řídit, lepší je se vozit, u nového Volva S80 D5 (205 k) už to nejsou svody, ale skutečnost. Tohle auto řídit nemusíte, zvláště ne s automatem. Ono se bude starat o vás.

Volvo S80 D5

Komfortu si u tohohle elegána užjete ještě víc než u kabria. Svůj podíl na tom má adaptivní tempomat (ACC) s upozorněním na vzdálenost – oceníte ho hlavně na dálnici při dlouhých jízdách. Pomáhá udržovat bezpečnou vzdálenost od před vámi jedoucích aut. Jakmile radar zmerčí auto před vámi, přizpůsobí rychlost jízdy a vám to dá vědět zablikáním. Když je silnice volná, sám zase hodí cihlu na plyn a tradá. Teda podle tempomatu. A když máte systém ACC vypnutý a vozidlo vpředu je blízko, aktivuje systém upozornění na vzdálenost (Distance Alert) – červenou výstražnou kontrolku v dolní části čelního okna, abyste si tu krásnou karoserii nepomuchlali.

Blikání si v tomhle korábu dálnic řidič vůbec užije fůru – zrcátka mají kamery hlídající kolem jedoucí auta v mrtvém úhlu a jejich přítomnost signalizují diodami na předních sloupcích. Super je taky zvuková výstraha při opouštění jízdního pruhu (Lane Departure Warning = LDW). Jak si to šviháte nad 65 km/h, začne hlídat, abyste nedrandili přes pruhy na silnici tam a zpět. A když je několikrát nechtěně přejedete, aktivuje se systém upozorňování řidiče (Driver Alert Control = DAC). Na palubní desce se ukáže šálek s kafem a auto vám doporučí dát si pauzu. Prostě tohle auto myslí na zadní kolečka. Na vaše i na svoje.

Motor 2400 cm3, R5 20V turbodiesel Nejvyšší výkon 151 kW (205 k) při 4000 ot./min. Nejvyšší točivý moment 420 Nm při 3250 ot./min. Převodovka 5st. automat Geartronic Maximální rychlost 230 km/h Zrychlení 0–100 km/h 8,5 s Spotřeba dálnice/ město/kombi 5 l/ 9 l/ 6,7 l Celková hmotnost 2200 kg Objem zavazadlového prostoru 480  l Základní cena verze D5 1 089 000 Kč

19


Bulharsko

Zajímavá místa 

Jedno z nejstarších měst Evropy

Nesebar leží na malém poloostrově v přímém sousedství velkého přímořského letoviska zvaného Sluneční pobřeží. Starobylé město nabízí kulturní dědictví rozličných historických období a národů – Thráků, Řeků, Římanů, Slovanů, Byzantinců a Bulharů. Stará městská čtvrť ležící na poloostrově je s pevninou spojena úzkým pásem země. V roce 1983 byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a vyhlášena jako architektonická a archeologická rezervace. Nejpozoruhodnějšími památkami jsou ale středověké kostely. Dříve jich tu stávalo přes čtyřicet.

Pláže, kde neprší

Pláže u Nesebaru nesou jméno Sluneční pobřeží. U moře by to člověk tak nějak očekával, že budou sluneční. Místní obyvatelé vám ale potvrdí, že to není náhoda. Věřte nebo ne, uslyšíte od nich příběhy o hřmění a bouřkách nad nedalekým Nesebarem nebo nad jinými místy podél tohoto pobřeží, ale tyhle jsou prý místem, kde nikdy neprší. Nejsme si jistí, zda je to až tak pravda, ale faktem je, že všichni, kdo tam byli, nám to potvrdili. Ale Sluneční pobřeží není vyhlášené jenom kvůli počasí. Díky řadě barů a restaurací je tu poměrně dost živo.

Pobiti kameny

Nebojte se, nečekají vás žádné valící kameny. V překladu Kamenný les je nejneuvěřitelnějším přírodním fenoménem Bulharska. Nachází se osmnáct kilometrů severozápadně od hlavního města. Přírodní kamenné pilíře (odtud ten název), dosahující výšky až dvanácti metrů, vznikly údajně před padesáti miliony let a měly být součástí tehdejšího mořského dna. Po ústupu vody anoragmatické sedimenty erodovaly do úžasných tvarů. Právě ty je zde možné obdivovat.

Informace i

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Bulharsku Janko Sakazov Nr. 9, vchod Panayot Volov, Sofia 1000 T 003592/9461110, 9461413, F 003592/9461800 sofia@embassy.mzv.cz, www.mzv.cz/sofia Honorární konzulát České republiky v Bulharsku Cani Ginčev 24, Varna 9002 T 00359/52641775, v případě nouze v nočních hodinách: 00359/52500626 F 00359/52641774 Dopravní policie (KAT) 165 První pomoc (barza pomošt) 150

20

i

i

Orientační ceny v Bulharsku:

V obchodě chléb 0,5 kg sýr 10 dkg klobásy 10 dkg cola 1 litr V restauraci cappuccino, espresso sklenka vína velká pizza pro dva lahev piva lahev minerálky salát

0,25 € 0,70 € 0,80 € 0,75 € 0,30 € 1,25 € 3,95 € 1€ 0,45 € 1€

Zajímavé weby

bulgariatravel.org Spousta oficiálních a faktografických informací, které anglicky nebo německy mluvícímu turistovi pomůžou v orientaci, případně nouzi. www.poseidonet.cz Web, který by neměl uniknout žádnému zájemci o potápění v Černém moři. www.bulharsko-primorsko.cz Komplexní stránky o Bulharsku v češtině. Vše, na co si vzpomenete. Mapy, slovníky, ceny, doprava, ubytování. bulgaria-map.info Kolekce bulharských map pro každého. Od rybářů přes nudisty po jeskyňáře.


$U@¬RSXKNUħ¬LNAHKX M@¬CUĥ¬MDYŌUHRKħ¬3)-JX 1WOÅNPCJMOÅUFMFGPOZOBTWÄUÄTUFDIOPMPHJÅ (%6"-4*..0%&PE2VBMDPNNTMJGFTUZ MPWÕNEFTJHOFNBNPxOPTUÅQPVxÅWBU QMOPIPEOPUOÄEWÄ4*.LBSUZOF[¹WJTMF OBTPCÄ,WBMJUOÅGPUPBQBS¹U'MFYBSFUBtQJÀLP WÕ.17JEFPQÐFIS¹WBÀ&DVMUTFYUFSOÅN NJDSP4%TMPUFNEP(#WÀFUOÄtQJÀLPWÕDI )J'JTMVDI¹UFLW[¹LMBEOÅNCBMFOÅ1$[¹MP IPW¹TZODISPOJ[BDFLPOUBLUÑ4JNUPPMLJU BNPxOPTUOBTUBWFOÅWZ[W¹OÄDÅDIQSPGJMÑOF[¹ WJTMFQSPPCÄLBSUZ1SFEJLUJWOÅ5TMPWOÅL (NPEFN#MVFUPPUIQPTMFEOÅHFOFSBDF

4BNP[ÐFKNPTUÅKFTQPMFÀOÕUFMFGPOOÅTF[OBN QSPPCÄ4*.LBSUZBQPWÕCÄSVLPOUBLUVKFUBL QPV[FOB7¹T [FLUFSÁIPWPSVTLVUFÀOÅUF 0CÄ4*.LBSUZUPUJxQSBDVKÅTPVÀBTOÄB[DFMB OF[¹WJTMFOBTPCÄ OFNVTÅUFUFEZKJxÐFtJUQÐF QÅO¹OÅMJOFLÀJEPLPODFWÕNÄOV4*.LBSFU ,UFSPVLPMJ[F4*.LBSFU QÐÅQBEOÄPCÄ M[F UBLÁEPÀBTOÄEFBLUJWPWBU BMFTU¹MFCVEFUF NÅUQMOÕQÐÅTUVQLUFMFGPOOÅNVTF[OBNV B4.4[QS¹W¹N

#MJxtÅJOGPSNBDFOBXXXFNHFUPODPNOFCPVBVUPSJ[PWBOÕDIQSPEFKDÑ&NHFUPO 4FUPT "$; .PCJMQPIPUPWPTU &MFDUSPXPSME %"5"35 , #&YQFSU 484 )15SPOJD  '"45 3 54#PIFNJB "M[BD[ .BMMD[ )JGJTIPQD[ ,BTBD[ NQD[ XXXFQSPUPOD[

21


ฤŒernรก Hora

22


Text: Martin Groman Foto: Daniela Ambrožová (Orbion.cz) SXC, iStockphoto

Země, kde chlapi nejsou bábovky U Jadranu každý národ říká, že nejkrásnější moře mají jenom oni. Zkuste tohle vymluvit třeba vášnivým Černohorcům. Nebo to radši nezkoušejte a užívejte si všechno, co Černá Hora kromě pláží a moře nabízí: skvělé ryby na ohni, tajemná horská údolí, divokou historii, starodávná pobřežní letoviska, ale taky plavání ve slané vodě a povalování na pláži a nejlepší balkánské červené víno – Vranac.

Černohorské pobřeží je krátké, ale o to malebnější. Městečko Budva stojí rozhodně za návštěvu

23


Černá Hora

Vnitrozemí malého balkánského státu ocení hlavně příznivci náročných treků

C

esta z letiště v Podgorici na pobřeží není daleká, ale vine se horami jako líný had. Vzít to můžete také skrz moderní tunel, který z cesty z letiště na pobřeží udělá nudně rychlou jízdu. Když se ale plazíte horami, můžete sledovat, jak pomalu vychází slunce, rýsují se stíny hor na modrozelené hladině moře, rozehřívají se bílé promenády a červené střechy za hradbami starých pobřežních měst, lesknou se paluby malých lodí. Černá Hora v celé parádě.

Černohorec si prý nade vše cení odpočinku. Kromě siesty Černohorci milují svoji nezávislost a hrdost a jsou ochotni se kvůli ní lehce poprat nebo na obranu svých argumentů klidně vytáhnout pistoli. Z té výšky, z hor, ze kterých se strmě sjíždí k černohorskému pobřeží, je vůbec všechno malé. Jen hotely, které v Černé Hoře rostou v posledních letech jako houby po lijáku, nectí tuhle „malebnou malost“. Najít romantický kout nezdeformovaný moderní architekturou bude zakrátko i v Černé Hoře možná problém. Divočina v horách Černá hora neláká jenom na krásné pláže, dopřát si můžete výjezdy do stále poměrně drsných černohorských pohoří, kde potkáte nejen řadu divokých zvířat, ale i rázovité místní obyvatele, pro které krevní msta nebo hrdost bráněná do krve nejsou prázdné pojmy. Klidnější courání si dopřejete u Skadarského je-

24

zera, obrovské sladkovodní plochy uprostřed divokých hor, z jejíchž hlubin dokážou Černohorci a Albánci lovit a péct skvělé ryby. Turisté z bývalého Rakouska-Uherska potom rozhodně nevynechají Boku Kotorskou, místo známé vzpoury námořníků a nyní spíš malebné přímořské letovisko Kotor ležící přímo na hladině vody. Každému autu dá zabrat dlouhá klikatá silnice nahoru nad záliv směrem k Lovčenu, národnímu pohoří Černohorců, kde je dnes malebná chráněná rezervace. Černohorci odpočívají dopředu Když v  Černé Hoře budete mít možnost poznat život místních obyvatel, rozhodně do toho jděte. O Černohorcích se za staré Jugoslávie vyprávěly vtipy kritizující jejich pověstnou lenost. Černohorec prý nade vše miluje odpočinek. A ten odpočinek nemusí následovat po těžké práci. Odpočívat se přece dá i dopředu. Kromě siesty Černohorci milují svoji nezávislost a hrdost a jsou ochotni se kvůli ní lehce poprat nebo na obranu svých argumentů vytáhnout pistoli. Ale to turistovi v životě neudělají. Je pro ně kombinací až posvátného hosta a nadité peněženky. Setkáte se tu s orientální vlezlostí kombinovanou se západní praktičností pro řešení naléhavých otázek, jako je rozbité auto v horách nebo nefungující sprcha v hotelovém pokoji. Ty pravé Černohorce najdete hlavně v  historickém hlavním městě Cetinje a v okolních vesnicích, kde převládá právě tradice a onen pocit výjimečnosti, který můžete nahmatat při každé kavárenské debatě. Účastníci debaty přitom nikdy nemuseli opustit nejen Černou Horu, ale ani vlastní region. A k čemu taky – vždyť oni mají Černou Horu, kde vás pohostí s příslovečnou slovanskou štědrostí.


Černá Hora

Přímořská městečka

Dovolenou v Černé Hoře budete nejspíš trávit v jednom z malebných přímořských městeček, která mají typické staré centrum. Nejvyhlášenější jsou Bar a Budva. Jadranská města vznikala už za Římské říše, ale za svoji dnešní podobu vděčí spojení byzantského dědictví a stavitelského umění Benátčanů, kteří ve středověku dlouho Jadran ovládali a vtiskli tamním městům svůj styl: domy ze světlého kamene, úzké uličky a pevné vysoké hradby. Černohorskou perlou v tomto oboru je malý ostrov Svatý Stefan, který je celý přeměněný na luxusní hotelový komplex, navíc loni prošel rekonstrukcí. Ale i pohled na něj z přímořských hor stojí za to. Kdybyste se nechtěli motat mezi světovou smetánkou.

Zajímavá místa

Cetinje

Pokud chcete poznat pravou Černou Horu, nesmíte vynechat historické hlavní město Cetinje. Leží vysoko v horách – Černohorci totiž původně neměli přístup k moři. Jejich král Nikola, který vládl před připojením země k Srbsku na přelomu 19. a 20. století, si sem do hor nechal dokonce dopravit rozebraný první automobil v zemi a jezdil v něm po městečku. Dnes tam z pobřeží vede pohodlná silnice, k vidění (a nejen k vidění) jsou ulice s kavárnami, historické sídlo krále s muzeem, klášter a typičtí vysocí, osmahlí, štíhlí Černohorci líně ze svého kavárenského klidu pozorující okolí. Přidejte se k nim a přepněte na jadranské tempo.

Lovčen, nebo Ulcinj? Nejlíp obojí!

Lovčen je esence Černé Hory, její historie a nespoutané přírody. Vysoké pohoří, místy až 3000 metrů nad mořem, je plné divoké přírody, ovšem dominuje mu mauzoleum nejslavnějšího Černohorce, básníka, politika i církevního hodnostáře Petra II. Petroviče Njegoše. Jeho postava je dodnes opředená mýty – to on dal zemi první moderní instituce, donutil rozhádaná rodová společenství v 19. století sjednotit se a napsal nesmrtelnou a pro Černohorce posvátnou báseň Horský věnec. Nebo navštivte přímořské městečko Ulcinj. Nejen že jsou tu hrdí na pirátskou minulost, nejen že tu skvěle vaří, ale především je tady jediná původní přírodní písčitá pláž na této straně Jadranu. Táhne se čtrnáct kilometrů na jih k albánským hranicím, je plná krásných zákoutí a tím, že tu hory nepadají rovnou do moře, má člověk pocit, že se najednou ocitl někde jinde.

Informace i

Důležité kontakty

Konzulární jednatelství České republiky ul. Serdara Jola Piletića 24 Podgorica, Černá Hora T/F z ČR: 0038181-227 236 (v zemi mimo Podgoricu je nutno vytočit předčíslí 081) mobil z ČR: 00381-69 33 88 00 mobil v Srbsku a Černé Hoře: 069 33 88 00 Policie: 92 Hasiči: 93 První pomoc: 94 Informace: 988 Odtahová služba: 3111 256

i

Orientační ceny v Černé hoře

hotová jídla od 2,00 € sendviče 1,30–3,00 € káva 0,50–1,00 € pivo domácí – Nikšičko (0,5 l) 1,00–1,50 € chléb 0,30–0,60 € víno 0,7 l od 2,00 € mléko 1 l 0,70–1,00 € zmrzlina od 0,20 € ubytování v hotelu 20–200 €/noc pronájem auta (Rent-A-Car) od 35,00 €/den vstupné do národních parků kolem 1,00 € sjezd řeky Tary 30–1800 €

i

Zajímavé weby

www.cerna-hora.travelon.cz Ideální dovolená v Černé hoře? Nemusí zůstat jenom při válení u moře. www.cerna-hora.rovnou.cz Ve fotogalerii najdete fůru fotek, po kterých budete chtít zabalit bágl a rovnou vyrazit. www.museummaritimum.com Prima námořní muzeum ve slavné Boce Kotorské. Každý poddaný Františka Josefa I. se tu musí zastavit. www.nparkovi.cg.yu Národní parky Černé hory zatím uchvátily snad každého návštěvníka. Ale většina se vrátila.

25


Černá Hora

Tip na dárek

Černohorská kuchyně? To jsou dary moře na sto způsobů. Od guláše z chobotnic po pečené krevety

Ryba denně na talíři Království pršutu, sýra a mořských plodů

J

ako všude na Balkáně, také v Černé Hoře vás čekají na stole hlavně ryby a dary moře – pstruzi, úhoři, mořští korýši i chobotnice. Černohorci žijící hlavně u pobřeží jedí ryby snad denně. Přidejte se k nim. Tedy pokud si nepotrpíte na zájezdy s echt českou kuchyní. Místní k vaření používají také spoustu zeleniny, hlavně chřest, pórek, cibuli, čekanku a petržel, ale také olivy či kopřivy. Za národní specialitu je tu považován njegušský pršut – sušená šunka. Pochází z oblasti horského pásma Njeguši nad Bokou Kotorskou. Často mu parťáka dělají výtečné sýry z kravského, ovčího nebo kozího mléka. Sýry se vyrábějí do určité míry podomácku a ty jsou také nejchutnější a nejkvalitnější. A  je lhostejné, zda je to tzv. prevreli sir, tj. sýr vyzrálý, nebo „mladi sir“, podobající se naším tvarohovým sýrům. Mají tu sýry uzené, nakládané do oleje, sýr njegušský, crmnický… Zajímavý je třeba durmitorský „skorup“, což je kajmak, vlastně uleželý naložený mléčný škraloup postupně sbíraný z plnotučného mléka.

26

Schválně, až se při své černohorské dovolené vydáte na večeři, zkuste se obloukem vyhnout pizzeriím a dejte přednost nějaké typické hospůdce. Tady je několik specialit, které rozhodně okoštujte: guláš z chobotnice (gulaš od hobotnice), vařenou rybu (lešo riba) s některými druhy zeleniny a bylinkami jako přísadami při varu, dál taky pečenou rybu na roštu (pečena riba na žaru), pstruha na černohorský způsob (pastrmka na crnogorski način), olihně na roštu (lignji na žaru), olihně plněné (lignji punjeni) a různá rizota, třeba rizoto s plody moře (rižot s plodovima mora). Už je toho na vás nějak moc? Tak skleničku rakije a jedeme dál…

Vranac a rakije Č

ernohorské vinohrady hledejte na terasovitých svazích okolo jezera Skadar. Převážně se vyrábějí červená vína z odrůd Kratošija, Krstač a Vranac. A právě Vranac si odsud vydláždil cestu do světa – víno znají milovníci plných červených po celém světě. Barva je čistá, granátově červená s rubínovými odlesky. Vůně je jemná, v nástupu poznáte kořenité tóny a tóny fialek. Postupným popíjením se víno nádherně otevře a odkryje vám své další chuťové polohy. Vranac můžete podávat k pršutu, červeným masům a sýrům s vyšším obsahem tuku. Jestli si chcete přivést Vranac extra kvality, nešetřete. K tomuto regionu také neodmyslitelně patří rakije, pověstná a velmi silná pálenka v podstatě z čehokoliv. Většinou ji místní pálí z obilí, hroznů nebo dalšího ovoce. Obyvatelé Černé Hory si ji stáčejí přímo doma a tohle jejich tekuté zlato prý vyléčí nachlazení, bolesti kloubů nebo spáleniny a ekzémy. Nepřipomíná vám to něco?


CNR S\aXf `V gN`Y\bs [ºP\ [NcsPˆ

 /FKPCMÇCFOÆKtÇGPUPLOJIBW&WSPQÆ  fQJÂLPW»LWBMJUB  +FEOPEVDI»QÒÇQSBWB  3Ó[OÃUZQZBGPSN»UZ  4PGUXBSFQSPQÒÇQSBWV;%"3."  $FOBKJxPE,Â

BEST PHOTO SERVICE

$F8FGPUPLOJIBKFNPEFSOÇWFS[Ç GPUPBMCB KFIPxQPEPCVTJVSÂÇUFTBNJ

.XPR'  8¸ @92C. [N WNXX\YVc af] 0RDR S\a\X[VUf 0CKFEOFKUF TJ TWPKJ $F8F GPUPLOJIV QSPTUÒFEOJDUWÇN TQFDJ»MOÇIP QSPHSBNV  LUFS× TJ NÓxFUF G1.?:. TU»IOPVU OB XXXDFXF‡GPUPLOJIBD[0QJtUFTJ[UPIPUPJO[FS»UVTMFWPW×LÍE$', UFOUPLÍE[BEFKUFWQPTMFEOÇNLSPLV7BtÇPOMJOF PCKFEO»WLZEPQPMÇÂLBaÂÇTMPLVQÍOVn;W×TMFEOÃDFOZ$F8FGPUPLOJIZ7»NCVEFPEFÂUFOP,Â,ÍEOFM[FVQMBUOJUVPC‡ KFEO»WFLWZQ»MFO×DIOB$%4MFWVM[FVQMBUOJUQPV[FKFEOPVQSPKFEOVFNBJMPWPVBESFTV/FM[FLPNCJOPWBUTKJO×NJTMFWBNJ BBLÂOÇNJOBCÇELBNJOBQSPEVLU$F8FGPUPLOJIB1MBUOPTULÍEVEP 7ÇDFJOGPSNBDÇ QÒÇLMBEZWZVxJUÇBQSPHSBN;%"3."UBLÃOB

27 dddS\a\YNOPg

dddS\a\`aN_Pg

dddQZQVTVS\a\Pg

ddd`PUYRPXR_P\Z

dddTY\Ob`Pg

dddaRaNQ_\TR_VRPg

dddZNX_\Pg

1MBUÇQÒJWZVxJUÇTMFWZ,Â/F[BISOVKFNBOJQVMBÂOÇQPQMBUFL,Â4MFWVOFM[FWZVxÇUQSPTUÒFEOJDUWÇNENESPHFSJF

TESTOVÁNO REDAKCÍ


Text: Martin Groman Foto: Jana Miňovská, SXC, ČTK, iStockphoto

Z ostrova na ostrov Málokterá země má tolik tváří jako Španělsko – divoké i plné umění, od gotiky po modernu, se tu mísí s fantastickou kuchyní i snovými víny. A těch ostrovů, kde se můžete prohánět po pláži a ráchat se v moři… Poznávejte jednotlivé kouty Španělska a vrstvěte si je na sebe, jako se tady v barech vrství tácky od předkrmů zvaných tapas. Je fuk, co jste měli. Vrchní vám to sečte podle počtu tácků.

Na Tenerife svádí vegetace věčný souboj s lávou

28


Španělsko

29


Španělsko

Soumrak nad starobylým městečkem Dalt Villa na ostrově Ibiza

A

ngličané tomu říkají island skipping – skákání po ostrovech. Když nevydržíte na jednom místě, procestujte třeba celé Baleáry. Tyhle ostrovy „plující“ v moři mezi Španělskem a pobřežím severní Afriky nezapřou svoji blízkost pevninskému Španělsku. Pláží je tady dostatek, takže se bez problémů vyhnete davům turistů i „zónám, kde se konají párty nahoře bez“. Tedy jestli se jim vyhnout chcete. Nejznámější je bez debaty Mallorca. Můžete si tady užívat mejdan od rána

Netypickou součástí Baleár je Menorca, kde lidé tráví večery raději v kavárnách než na diskotékách. Tento ostrov má celosvětově největší koncentraci nalezišť z doby prehistorické a bronzové. Většina z nich je přístupná. do rána, nebo si za střízliva půjčit auto a objevovat neskonale krásnou gotickou architekturu, vesnice na vrcholech kopců, olivové háje a skryté pláže. Slyšíte dobře. Místa, která nejsou snadno dosažitelná, jsou pochopitelně i méně navštěvovaná a třeba Calo des Marmols je jedno z nich. Křišťálově čistá voda šplouchá o mělký pás pobřeží a potápěči se šnorchlem mohou pozorovat podvodní svět. Určitě by vám neměly uniknout ani arabské lázně (Banys Árabs), což je jediný dosud existující pozůstatek muslimské nadvlády nad tímto ostrovem. Z dalších baleárských ostrovů hodně láká Menorca, klidnější ostrov, kde lidé tráví večery raději v kavárnách než na diskotékách. Tento ostrov má celosvětově největší koncen-

30

traci nalezišť z doby prehistorické a bronzové. Většina z nich je přístupná a opravdu stojí za to je navštívit. Dál je tu Ibiza, která nabízí především dokonalá letoviska s nekonečnou šňůrou restaurací a barů a také muzeum současného umění. Není se co divit, že se Ibiza stala v 90. letech metropolí evropských flamendrů. Zdejší pláže Platja de Ses Salines a sousední Platja d’es Cavallet patří mezi nejlepší a nejoblíbenější. Kanárské ostrovy Nebo takové „Kanáry“ – ostrovy sopečného původu, kde hlavně vnitrozemí často působí bizarním dojmem, jeho návštěva je však skoro povinností – nejlepší je si pro tuto příležitost půjčit auto. Jestli ale zůstanete u moře, pak vám budou blahořečit hlavně děti. Na  Kanárských ostrovech si totiž užijí největší pískoviště na světě, třeba ostrov Fuerteventura. Nekonečné písčité pláže tady měří téměř 98 km. Kromě nich stojí za to si prohlédnout starobylé hlavní město Betancuria, kde byste se měli zastavit v restauraci Santa María. Největší ostrov na Kanárech je samo sebou Gran Canaria s nádhernou katedrálou sv. Anny. Samozřejmě tu najdete i mnoho dlouhých bulvárů s obchody, restauracemi a bary – vše otevřeno pozdě do noci. Přes poledne totiž místní mají siestu. Nebo takové Lanzarote. Zdejší hlavní atrakcí jsou Ohňové hory a národní park Timanfaya – rozsáhlé ohromující území pokryté lávou. Pravděpodobně jste nikdy neslyšeli o místním umělci jménem César Manrique, ovšem na Lanzarote před jeho pracemi prostě není úniku. Už jste z toho přebíhání z ostrova na ostrov zmožení? Tak si najděte pláž snů a oddejte se odpočinku. Vždyť od toho španělské ostrovy přece jsou.


Španělsko

Castell De Bellver

Unikátní ukázka gotické architektury z počátku 14. století vystavěná upro­střed lesů. Hrad stojí vysoko na kop­ci a shlíží dolů na Palmu de Mallorku. Vystavěl jej mallorský král Jaume II. v letech 1309–1311. Víc než jako krá­lovská rezidence byl ale využíván jako obranný prvek a jako věznice. Dobře zachovalá královská pevnost ze čtrnáctého století s vonícími borovými lesy a nádherným výhledem na Palmovou zátoku stojí za návštěvu. Ve srovnání s některými hrady v Česku je zdejší hradní vybavení poněkud spartánské nebo spíš neexistující, takže neočekávejte žádnou extravagantní výzdobu. Uchvátí vás ale okna v různých věžích s absolutně kouzelnými výhledy. Ne nadarmo je půdorys hradu kruhový. Symbolizuje „bella vista“ neboli „krásnou vyhlídku“ a výhled na moře a na město je odtud opravdu nádherný.

Zajímavá místa

Luxus všude kolem

Eivissa je katalánský výraz pro Ibizu. Je to kouzelná metropole – živé centrum ostrova s poutavými starými čtvrtěmi i pulzujícím nočním životem. Silueta města a katedrála jsou považovány za symboly Ibizy. Do zdejšího Starého města vás pustí brána Portal de ses Taules. Visí na ní plaketa s er­bem Filipa II. a nápis připomínající dokončení opevnění v roce 1585. Hned za branou se rozprostírá velká Placa de la Vila s drahými restaura­cemi, galeriemi a obchody. Luxus ale najdete i na Mallorce, třeba v městečku Deyá, idylické vísce plné okrově zbarvených domů ve stínu hory Teix. Tady je totiž tradiční útočiště milionářů. Už knižní průvodce z roku 1878 zmiňuje zdejší „sbírku podivných a excentrických cizinců“ a tak to zůstalo dodnes – do sbírky bohatých obyvatel patří například herec Michael Douglas.

Katedrála Palma de Mallorca

Mallorčané ji nazývají la Seo a byla stavěna od čtrnáctého do devatenáctého století. Ve dvacátém století její interiér vyzdobil slavný Antonio Gaudí ve stylu modernismu. Centrální oltář a periodicky osvětlovaná socha z tepaného železa zavěšená na stropě byly nadšeně přijaty a vychvalovány hlavně proto, že šlo o Gaudího ruční práci – přestože si někteří lidé myslí, že vypadají trapně a nemístně. Výsledná podoba je ale fascinující a originální. Pozoruhodné jsou Puerta del Mirador, brána s výhledem na moře od Guillenema Sagreraema, a v interiéru dvě kaple Capilla Real (Královská kaple) a Capilla de la Trinidad (kaple Svaté Trojice). Interiér katedrály ohromí svým prostorem, sérií úzkých sloupů podpírajících strop a bohatě zdobenými okny z barevného skla.

Informace i

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Madridu (Embajada de la República Checa) Pracovní doba velvyslanectví během pracovního týdne je od 8.00 do 16.30. Avenida Pío XII, 22–24, 28 016 Madrid T (+ 0034) 91 353 18 80 F (+ 0034) 91 353 18 85 Konzulární oddělení: T (+ 0034) 91 353 18 97, 91 353 18 96 F (+ 0034) 91 353 18 98 madrid@embassy.mzv.cz Tísňová linka (policie, záchranka, hasiči): 112 Občanská garda (Guardia Civil): 062 Národní policie (Policía Nacional): 091

i

i

Orientační ceny ve Španělsku

nachos 200 g tapas paella cappuccino sklenka vína pivo minerálka chorizo cola 1 litr pohled po EU internet 1 hodina pokuta za rychlou jízdu

1,10 € 5,00 € 13,00 € 1,90 € 2,80 € 1,70 € 1,50 € 1,59 € 1,00 € 0,53 € 2–3 € 100 €

Zajímavé weby

www.spanel.cz Česky a hravě po Španělsku – jak se tam dostat, co tam vidět, kde tam bydlet, jaké dát dýško a hlavně co si tam užít. www.spain.info Co ve Španělsku dělat, kam jet a tak vůbec. Anglicky. Pěkně z gruntu. www.museodelprado.es Pro milovníky umění. Prado doporučujeme nastudovat předem. Ať víte, co chcete vidět. www.red2000.com Všechno o Španělsku. Anglicky, španělsky ně­mecky. A proklikat se můžete i na autopůjčovnu.

31


Španělsko

Tip na dárek Jestli budete mít na výběr, zkuste p ­ aellu na valencijský způsob. V hlavní roli bude ­účinkovat králičí maso

Španělé si jídlo umějí užívat V poledne siesta a večer celá rodina u jednoho stolu

K

uchyně Baleárských ostrovů si získala dobrou pověst po celém Španělsku. Je mimořádně rozmanitá – více než 600 různých receptů je považováno za původní „baleárské“. Mezinárodně známým receptem je majonéza – přestože za hranicemi Španělska jen málokdo ví, že pochází z ostrova Menorca. Ve španělštině se jí říká „salsa mahónesa“ a poprvé byla připravena ve městě Mahón právě na Menorce. Typické salámy a masné výrobky vyráběné na Baleárách jsou také známé po celém Španělsku – zmiňme se alespoň o „sobrasada mallorquina“, velmi kořeněné červené pomazánce. Pokud použijete jehněčí, říká se tomu „cordero asado al estilo de Mahón“, pokud smažíte vejce, říká

se tomuto pokrmu „huevos fritos al estilo de Soller“. Kuře s granátem Pro ostrov Mallorca jsou typické různé vývary s nudlemi, ryby nebo maso a zeleninové omáčky. „Tumbet“ se vyrábí z nakrájených brambor a lilků zalitých tomatovou omáčkou s pepřem. Lilek plněný rybou nebo masem je dalším z místních receptů. Pokud máte rádi mořské potvůrky, neměli byste zapomenout na „cicala mallorquina“, druh, který žije pouze tady. „Rostit“ je vepřová pečeně v troubě s játry, vejci, chlebem a jablky. Další specialitou je „pollo relleno de Granada“ – kuřecí maso plněné granátovým jablkem. „Pechuga de pavo con salsa de almendras“ – krocan s mandlovou omáčkou a „pichones en salsa de sastañas“ – ptáček s kaštanovou omáčkou. Na Ibize mají zase výjimečné recepty na ryby: „burrida de ratjada“ – rejnok s mandlemi, „langosta ibicenca“ – humr z Ibizy, nebo „guisat de Marisc“ – lahodný „hotpot“ z ryb a mořských plodů. „Coques“ – malé čtvercové dortíčky s rybou, masem nebo zeleninou – najdete na všech baleárských ostrovech. Víno a likéry se vyrábějí jen na Mallorce.

Omáčka mojo M

ojo je omáčka typická pro Kanárské ostrovy a těžko byste tu hledali jídlo, které se jí bez ní. Můžete ji dostat v červené (mojo rojo) nebo zelené (mojo verde) varian­tě. Obvykle se vyrábí z pep­ře a česneku; může být jaká­koliv – od velmi jemné až po velmi, velmi, velmi ostrou. Mojo rojo slouží třeba k oko­řenění paelly. Omáčka mojo verde se jí spíš s rybami a mořskými plody. Na Baleárách zase zkuste místní nápoje. Skvělý je likér z pomerančového háje v údolí Soller na ostrově Mallorca. Stojí za to udělat si výlet historickou tramvají projíždějící přes olivové a pomerančové háje až do Finca can Posteta, kde se likér vyrábí. Specialitou na Ibize je zase bylinkový likér „Hierbas Ibicencas“. Tento drink vytvořili ibizští zemědělci už před víc než 200 lety.


KOMERČNÍ PREZENTACE

Yeti spatřen v Čechách Model Yeti byl představen na ženevském autosalónu začátkem března, ale všichni fanoušci mladoboleslavské značky si museli na první české SUV ještě chvilku počkat. Koncem června jsme se dočkali i my a při testovací jízdě se mu podívali pořádně na zoubek. Jízda v nejvyšší výbavové verzi Experience nás nadchla, a tak se zastavíme u čtyř momentů, které nás zaujaly. Mimochodem, u Yetiho vás nepřekvapí jen jeho přednosti, ale i cena. U základního modelu s novým motorem 1,2 TSI/77kW a šestistupňovou manuální převodovkou začíná už na 359 800 Kč.

Chyťte si Yetiho, než on chytí vás! Zpráva dne – v Čechách se objevil Yeti! Sice všude zanechal spoustu stop, ale zatím ho nikdo na vlastní oči nezahlédl. Pokud ho však vystopujete a chytnete právě vy, může se na několik měsíců nastěhovat k vám domů. Ale nebojte se, ve vaší oblíbené pohovce v obýváku si rozhodně neustele. Skvěle si totiž odpočine ve vaší garáži. Chcete-li se vydat po ­Yetiho stopách, navštivte webovou adresu www.mujyeti.cz, která je funkční od 1. 7. 2009. Najdete tam všechny informace o hře i o Yetim samotném. Přejeme hodně štěstí a bystré oči při hledání stop.

Režim off-road Pro verzi 4x4 je k dispozici režim off-road, inteligentní systém, ­který přizpůsobuje charakteristiku motoru a brzdových asistenčních systémů jízdě na nezpevněném povrchu a usnadňuje jízdu ze svahu. Jeho součástí jsou funkce rozjezdový asistent, ABS, ASR a EDS off-road a asistent pro jízdu z kopce.

Parking assistent Funkce automatického parkování umožní zaparkovat i naprostému začátečníkovi. Stačí zajet k místu, kam chcete zaparkovat, pustit volant, přidat plyn a pak zabrzdit. Vůz přesně zacouvá na místo, kde je volno.

Zavazadlový prostor Koncept tří samostatných zadních sedadel VarioFlex přináší široké možnosti uspořádání vnitřního i zavazadlového prostoru. Při vyjmutých sedadlech se může po­chlubit velkorysým objemem 1760 litrů. Příjemně překvapí možnost trojího řešení podlahy a upevňovací systém s vodorovnými lištami a posuvnými háky.

Panoramatická střecha Další novinkou je, že model Yeti může být jako první vůz Škoda vybaven elektricky ovládanou dvoudílnou panoramatickou střechou. Plocha střešního okna o rozměru 1364 x 870 mm opticky zvětšuje interiér a umocňuje pocit vzdušnosti.

33


Text: Lenka Ciznerová Foto: SXC

Země věčného slunce Tunisko je nádherné a velmi rozmanité. S otevřenou náručí vítá všechny ty, kteří ho mají chuť objevit. Čeká vás pořádná porce exotiky pod arabským nebem, krásné pláže, stromy věčně zralých pomerančů a množství horských oáz. Neobyčejná tady není jenom příroda, ale také historie a samozřejmostí je perfektní hotelové zázemí i pro ty nejnáročnější klienty.

Veřejný záchod po tunisku. Místí poušť vás překvapí skrytými půvaby!

34

Tunisko


35


Tunisko

Na tuniských trzích vám budou oči přecházet. Velblouda asi jen tak neproclíte, takže zkuste třeba místní keramiku

C

o můžete v Tunisku dělat? Slunit se na pláži, bavit se v hotelu, obdivovat krásy zdejší vegetace nebo objevovat půvaby Sahary (možná i velblouda k tomu). A samozřejmě chodit po historických památkách. Tím ale výčet nekončí, je tu množství dalších věcí jako například sport, nákupy, poklábosení s místními a další neevropské záležitosti. Kdo by si nepřál stát v místech, odkud vzešel bájný Hannibal, nebo vidět mytické Kartágo? Stojí za to odjet kus dál od pobřeží a užít si oblasti s opravdu okouz-

Pokud máte alespoň trochu dobrodružnou povahu, jeďte na den či dva na jih, třeba do městečka Douz. Najdete tady nekonečné duny z tak jemného písku, že vám proteče prsty jako voda. lující krajinou. Jeďte třeba do krásné Sidi Bou Saïd, kde se procházela filmová Angelika, a zasněte se. V Tunisku to jde pohádkově snadno. Rozpálit a zchladit V Tunisku se můžete dostat na opravdovou poušť na opravdových velbloudech a mezi poli nebo sady požírat opravdové přezrálé datle padající ze stromů. Navštívit Saharu je téměř povinnost. Pokud máte alespoň trochu dobrodružnou povahu, jeďte na den či dva na jih, třeba do městečka Douz. Najdete tady nekonečné duny z tak jemného písku, že vám proteče prsty jako voda. Nejkrásnější je poušť při západu nebo východu slunce. To pak paprsky malují do písku tajemné stíny,

36

které si s vámi hrají na schovávanou. Možná se projedete i na velbloudech a pochopíte, proč se jim říká koráby pouště. Douz není jenom oázové městečko uprostřed pouště. Každý čtvrtek se stává rušným velbloudím trhem. Jeho vzdálenost od civilizace navíc zaručuje přítomnost charismatického kmene Tuaregů, pro které je velbloud ještě stále velice zásadní záležitostí. Chcete-li spatřit skutečnou oázu, pak cestujte ještě kousek na jih. Tady narazíte na přírodní bohatství plné zelených palem, vodopádů a horských a saharských oáz. Některé vyrůstají do krásy přímo na kraji rozlehlých solných jezer. Jeďte sem a možná po pár hodinách strávených na hřbetu velblouda za sálajícího sluníčka spatříte i svou první fata morganu. Radovánky na pobřeží Tunisko je svým pobřežím proslulé. Jsou zde skalnaté pláže stejně jako ty se zlatavým pískem, který přímo vybízí k tomu, abyste si do něj lehli a odpočívali. Najdete tu „slaměné“ slunečníky, které pobřeží dodávají exotického vzhledu. Stačí jen zavřít oči a poslouchat zvuky vln. Anebo si objednat koktejl v plážovém baru, na plážích jich bude dostatek. Pláže jsou jimi doslova poseté. O jídlo a pití mít v Tunisku rozhodně strach nemusíte. Pokud jako správný turista zatoužíte po tom, odvézt si domů něco typického, vydejte se na místní bazar. Nákupy v Tunisku jsou rituál. Nepokazte ho. Někdy sice u zboží uvidíte napsány cedulky s cenou. V tom případě se zamyslete, kolik jste ochotní za věc zaplatit, a pak to plus mínus vydělte dvěma. Obchodník vám mezitím stačí vyjmenovat jména všech svých deseti dětí, seznámí vás s těžkou zdravotní situací rodiny a nabídne jinou cenu. Takhle se budete muset chvíli handrkovat, a pokud to vydržíte dostatečně dlouho, nakoupíte velmi výhodně.


Tunisko

Zajímavá místa

Chott Meriem

Dosud neobjevené pláže

Pláže v Tunisku jsou sice překrásné, ale taky hodně přeplněné. Pokud stojíte raději o trochu samoty a romantiky bez přítomnosti davů, je pro vás Chott Meriem ideálním místem. Nachází se blízko Port El Kantaoui a je snadno dostupné. Turisté ho ještě naštěstí úplně neobjevili.

Jako Anglický pacient na místě Hvězdných válek

Pokud si objednáte jeep safari po Sahaře, ocitnete se najednou na písečné planetě Tatoonie, kterou znají všichni fandové hvězdných válek. Nedaleko města Tozeur vystavěl režisér George Lucas kulisy tohoto legendárního filmu. V současnosti je to nejnavštěvovanější místo celého regionu. Dodnes tady stojí původní scenérie, které tu po sobě filmaři zanechali. Několik set metrů odsud se ale natáčel další cenami ověnčený snímek – Anglický pacient. Pomineme-li fakt, že děj se odehrává v Egyptě, shledal režisér jako nejvhodnější poušť právě tu tuniskou.

Kartágo

Je právem považováno za jednu z nejzajímavějších historických památek celého Tuniska. Jeho jméno je odvozeno z fénického spojení „Qart Hadašt“, znamenajícího „nové město“. Zrod Kartága se datuje do roku 814 př. n. l., kdy sem dorazili féničtí kolonizátoři z města Tyru, dnešního města Tunis. V průběhu 6. století př. n. l. se pak Kartágo stalo velmocí Středomoří. V této době, době rozkvětu Kartága, však usilovali o dominantní postavení ve Středomoří Řekové a daleko obávanější Římané. Právě římská vojska po sérii punských válek město zpustošila jako akt pomsty za slavný Hannibalův pochod přes Alpy. Kartágo byste měli rozhodně navštívit, a to nejen když vás baví římská historie. Vykopávky, které můžete navštívit, jsou převážně z vrcholného římského období. Mezi nejzajímavější objekty patří Antoniovy lázně, římské vily, divadlo a chrám sv. Cypriána.

Informace i

Důležité kontakty

Rychlá zdravotní služba: 71 960 777, 71 725 555, 71 284 808 Lékařská záchranná služba: 190 Policie: 71 846 846 Hasiči: 198 Velvyslanectví České Republiky 98, Rue de Palestine, Tunis – Belvédère, T 98 339 129, 98 464 617 Velvyslanectví Tuniské republiky Nad Kostelem 8, 147 00 Praha 4, T 244 460 652

i

Orientační ceny (1 TND = 13,5 Kč)

pečivo bageta máslo balená voda pivo mléko víno 1 l zmrzlina jízda na koni taxi 5 km automobil telefon do ČR 1 min. pohled známka do ČR

0,15–0,25 TND 0,28 TND 0,5 TND 0,28–0,5 TND 1,5 TND 0,6 TND 2–5 TND 300–800 milimů 6–10 TND 2,5 TND 80 TND / 1 den 1,5 TND 0,1–0,3 TND 0,6 TND

i

Zajímavé weby

www.tourismtunisia.com národní turistická kancelář Tuniska www.tunisia.com internetová prezentace Tuniska www.tunisiaonline.com cestovní průvodce Tuniskem www.tunisieholidays.com dovolená v Tunisku www.nationalgeographic.com National Geographic – kompletní informace a fotogalerie

37


Tunisko

Tip na dárek Kuskus s nepřeberným množstvím omáček si zamilujete. Zajímavá je i jeho příprava

Kuskus, čaj a thimbarin Tuniským národním jídlem je kuskus na mnoho způsobů. Hrubozrnná krupice se vyrábí z pšeničné nebo ječné mouky.

K

zážitkům z návštěvy každé exotické země nepochybně patří i ochutnávka místní kuchyně. Na jídelních lístcích najdeme pokrmy z mořských plodů, ryby, skopové, jehněčí, hovězí a drůbeží maso se spoustou ostrých přísad. Přílohou je všudypřítomný kuskus. Omáčka se připravuje z masa, drůbeže či ryb, rajského protlaku, harissy (pasta, kterou tvoří směs koření a chili papriček) a zeleniny. Jídla se připravují ve speciální nádobě zvané kuskusiéra. A  nápoje? Pokud chcete vyzkoušet nejoblíbenější nápoj, nezapomeňte na jejich skvostný mátový čaj. Podává se lahodně sladký a silný. Ačkoliv je Tunisko islámskou zemí, a dalo by se tedy předpokládat, že alkohol tu bude zakázaný, pak chyba lávky. Země vesele produkuje bohaté spektrum stolních vín, piv i místních likérů. Ačkoliv je určitě zajímavé vyzkoušet místní nápoje, zejména v případě místních vín to nebude příliš příjemný zážitek. S jedinou úžasnou výjimkou, jíž je Chateau Saint Augustin. Běžná produkce tohoto chateau ujde, ale pokud se plácnete přes kapsu a koupíte si Saint Augustin L’Im-

38

perial Magnus, změníte o tuniských vínech navždy své mínění. Vyzkoušet byste rozhodně měli taky likér zvaný thimbarine, vyrobený z bylinek, datlí a anýzu. Tenhle národní drink je příjemný a chutný, na sluníčku na něj ale pozor – má důstojných 40 % alkoholu!

Koření i sladkosti V

oňavých koření a bylinek jsou plné regály supermarketů i menších obchůdků, balené po sáčcích nebo v úhledných kelímcích, někdy i v dárkovém balení. Cenově jsou velmi přijatelné. Oproti těm našim kupovaným v sáčcích poznáte rozdíl hlavně ve vůni, barvě i relativní čerstvosti. Kari je zářivě žluté, chilli po rozemnutí v prstech provoní celou místnost a tymián je v pokrmech znatelnější. Seženete je i na každém trhu. Od zázvoru, celé skořice až po nadrcené a mleté varianty koření všeho druhu. Přivézt ale můžete i sezamovou pochoutku chalvu. Většinou je balena v plechovkách různé váhy nebo jako malá chuťovka o velikosti běžné čokoládové tyčinky. Chalva je tak sladká, že uspokojí i ty největší mlsouny. Z Tunisu si můžeme přivézt chalvu bez příchuti, s oříšky, mandlemi, ale i light variantu, která má o něco méně tuku a kalorií.


SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY

KAM CHODÍ SLUNCE, TAM NECHODÍ SLOŽENKY JEDINÝM ZDROJEM ENERGIE, KTERÝ UMÍ VYROBIT TEPLO I ELEKTŘINU, ENERGII DOSTUPNOU VŽDY A VŠUDE, A NAVÍC ZDARMA, JE SLUNCE. Nyní se všem nabízí možnost využít této energie, a to za pomoci fotovoltaické elektrárny. Fotovoltaická elektrárna využívá vyspělých technologií původně určených pro výrobu elektřiny ve vesmíru. Nejdůležitější částí jsou křemíkové moduly, které jsou vlastním výrobcem elektřiny. Ty produkují stejnosměrné napětí a proud, který je konvertován v měniči na střídavý proud. Poté je možné elektřinu běžně využívat v domácnosti. Vlastník elektrárny se může rozhodnout, zda bude vyrobenou elektřinu dodávat do sítě distribuční společnosti, nebo využije tzv. Zeleného bonusu a bude jí spotřebovávat pro svoji potřebu. Distribuční společnost je povinna elektřinu vykupovat, pokud ji výrobce nabídne k prodeji. Investor má státem garantovaný výkup elektřiny za zvýhodněnou cenu po dobu 20 let. V případě prodeje elektřiny do sítě u instalace do 30 kW obdrží 12,89 Kč a u instalace nad 30 kW obdrží 12,79 Kč, které vlastník elektrárny získá od místní distribuční společnosti. Při spotřebě v domácnosti u instalace do 30 kW je účtováno 11,91 Kč a u instalace nad 30 kW je účtováno 11,81 Kč. V praxi to tedy znamená, že za spotřebovanou solární elektřinu v domě obdrží částku 11,91 Kč/kWh nebo 11,81 Kč/kWh a současně uspoří za kWh, kterou by musel nakoupit ze sítě. Výkupní cena vám poroste každý rok o 2–4 %. Obra�te se na odborníky Zkušeným dodavatelem fotovoltaických systémů je společnost NELUMBO s.r.o. která na českém trhu působí již 9 let. Jen v loňském roce zrealizovala přes 100 solárních systémů po celé ČR. Hlavní výhodou jejich systémů je vysoká funkčnost – elektrárna pracuje i bez přímého slunečního záření. Systémy je možné postupně rozšiřovat dle možností investora. Vzhledem k vysoké kvalitě používaných komponentů je poskytovaná záruka až 25 let. Samozřejmostí je kompletní záruční i pozáruční servis pro celou ČR. Systém je dodáván kompletně, tedy i s vyřízením potřebné dokumentace, včetně vyřízení podkladů pro distribuční společnost a licenci. Fotovoltaická elektrárna je moderní a progresivní technologie, která chrání životní prostředí, nedělá žádný hluk a žádným způsobem neovlivňuje své okolí. Je jediným zdrojem energie, který je dostupný vždy a všude i bez přímého slunečního záření. Fotovoltaika přináší nejen úsporu, ale také zajištění pravidelného přijmu z prodeje elektřiny. Vzhledem k výkupním cenám přinese investorovi několikanásobnou návratnost vložené investice, a navíc zhodnocuje vaši nemovitost. A co je nejdůležitější, uspoří několik desítek tun emisí, zejména CO2. Tím snižujeme i zatížení životního prostředí pro další generace.

Pražská 585, 43001 Chomutov tel.: +420 733 558 223, +420 474 333 905 e-mail: obchod@nelumbo.cz

www.nelumbo.cz

Slunce na tvé cestě


Text: Rudolf Král Foto: SXC, ČTK, iStockphoto

Dovolená stokrát jinak O tom, že v Turecku najdete krásné pláže a čisté moře, si už dávno cvrlikají vrabci na střechách všech českých kadeřnictví, solárek i kosmetických studií. Tahle země rozkročená na dvou kontinentech ale ve skutečnosti nabízí tolik úžasných míst, že byste je nezvládli procestovat ani za několik desítek dovolených. Vždyť taky na území dnešní Turecké republiky leží hned dva z legendárních sedmi divů světa.

V Turecku naleznete nejzachovalejší antické památky ve Středomoří

40

Turecko


41


Turecko

Záliv u starobylého města Bodrum, které se pyšnilo jedním z divů světa. Tehdy se jmenovalo Halikarnassos

P

řed každou cestou určitě nezaškodí rozmyslet si, proč do dané země vlastně jedete a co tam chcete vidět a dělat. V případě výletu do Turecka je to ale přímo nutnost. Na dovolenou v zemi půlměsíce bude v případě, že zvolí ty správné destinace, se slzou v oku vzpomínat emeritní profesor historie stejně jako backpacker vyžívající se v tůrách na místa, která jen zřídka kdy navštívila pohorka turistova. Je jen třeba umět si z toho téměř osmi set tisíc kilometrového tureckého koláče vyzobat ty správné rozinky.

Alternativněji zaměření cestovatelé pro změnu asi hodí do batůžku pár pita chlebů, nějakou tu balenou vodu a vyrazí na východ k hranicím s Íránem, k největšímu tureckému jezeru Van a především pak k bájné hoře Ararat. Příznivci vyhřátého písku, jemně šplouchajících vlnek a bezstarostné relaxace na pláži nejspíše zamíří do některého z letovisek Turecké či Egejské riviéry. Zvláště na pobřeží Egejského moře se ale bude líbit i milovníkům historie. Právě v této oblasti totiž stála nejslavnější řecká města ve vrcholném období antické kultury, včetně dvou již zmiňovaných divů světa – mauzolea v Halikarnassu (dnešní Bodrum) a Artemidina chrámu v Efezu. Mimochodem, Efez patří k nejzachovalejším antickým památkám na světě. Na severní hranici této oblasti leží také pozůstatky legendární Tróje. ...anebo památky? Alternativněji zaměření cestovatelé pro změnu asi hodí do batůžku pár pita chlebů, něja-

42

kou tu balenou vodu a paperbackové vydání Rúmího básní a vyrazí na východ k hranicím s Íránem, k největšímu tureckému jezeru Van a především pak k bájné hoře Ararat. Cestou by určitě byla věčná škoda minout úžasná skalní městečka v Kappadocii v centrální Anatolii (asijské části Turecka) a také horu Nemrut Dagi s megalomanskou hrobkou krále ­Antiocha. Nazpátek se pak pro ty, které zrovna netlačí čas, nabízí severní trasa podél černomořského pobřeží. Díky ochraně horských štítů Kavkazu, které nad celou oblastí vytvářejí jakousi klimatickou střechu, má zdejší podnebí subtropický charakter. Pobřeží je skalnaté a působí divočeji a drsněji než písečné pláže na jihu Turecka. I když tady není tolik historických památek jako například u Egejského moře, i sever země skrývá netušené historické poklady. Můžete se stavit třeba v Trabzonu ležícím na pobřeží Černého moře, na někdejší hedvábné stezce. Přímo ve městě objevíte byzantskou baziliku Aya Sophia později přestavěnou na mešitu, na jejíž podlaze jsou dosud originální mozaiky a stěny zdobí nejkrásnější fresky v Turecku. Hlavní turistickou atrakcí provincie Trabzon je však úžasný klášter Sumela, tyčící se ve skalách asi padesát kilometrů od města. Perla na Bosporu Pro kratší pobyt, klidně na prodloužený víkend, či jako závěrečné místo vašeho putování Tureckem se hodí Istanbul. Je to jediné velkoměsto rozkládající se na dvou kontinentech, takže se za jedny peníze podíváte do Evropy i Asie. Stačí jen přejet Bosporskou úžinu po jednom z obrovských visutých mostů. A nezapomeňte na spropitné neboli bakšiš, ať si o nás turečtí taxikáři nemyslí, že jsme nevychovaní škrti.


Turecko

Pamukkale

Dech beroucí skalní útvar sestávající z terasovitě členěných jezírek vytvořených minerální vodou, která tady po tisíciletí stékala z vršku hory. Přístup k terasám je možný ze spodního vchodu, z malého městečka či spíše vesnice nebo od vchodu vrchního. Než se k nim ale vydáte, musíte si zout boty a pokračovat bosky. Při pohledu na jezírka plná minerální vody nepřekvapí, že tady až do druhého století před Kristem fungovaly lázně. V sezóně bývá na Pamukkale občas trochu přeplněno, většina autobusů s turisty však po pár hodinách pokračuje k dalším destinacím. Nejlepší proto je ubytovat se v některém z malých penzionů v okolí a vydat se sem na nezapomenutelný noční výlet.

Zajímavá místa

Bodrum

Velice vyklidněné letovisko u Egejského moře, oblíbené místo odpočinku turecké smetánky a správní centrum stejnojmenného poloostrova. Ještě v šedesátých letech tady na troskách zašlé slávy řeckého Halikarnassu, místa, kde stálo mauzoleum – jeden z divů světa, byla jen rybářská vesnice s dominantou impozantního hradu sv. Petra, pocházejícího z patnáctého století. Potom ale začaly vycházet knihy tureckých spisovatelů opěvujících místní krásy, jejich čtenáři se rádi nechali inspirovat, začali do Bodrumu jezdit a nastartovali tak rozvoj města coby turistického letoviska. Pokud se vydáte na hrad sv. Petra, a ten výhled z hradeb skutečně stojí za to, pak si určitě nenechte ujít také Muzeum podvodní archeologie, které je přímo v útrobách hradu.

Antalya

Největší, asi dvoumilionové město na pobřeží Středozemního moře, ústřední bod Turecké riviéry s vlastním letištěm, kam se pohodlně dostanete charterovým letem z Prahy. Antalya má velice půvabný přístav a staré město nad ním. Od západu se sem vchází Hadriánovou bránou a je zde soustředěna také drtivá většina historických památek, včetně dominanty, tzv. flétnového (turecky Yivli) minaretu. Zatímco v relativně maličkém centru vládne příjemně starosvětská atmosféra orientu s křivolakými uličkami a bazarem s obchůdky s kořením, zlatem či koberci, zbytek Antalye je moderním městem s výstavním bulvárem Şarampol, bankami, obchody současného střihu a širokou nabídkou služeb.

Informace i

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Turecku Pracovní doba velvyslanectví je pondělí– čtvrtek 8.30–17.00, pátek 8.30–14.00 Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P. 06700 Ankara T (0090) 312 405 69 65 F (0090) 312 446 30 84 Konzulární oddělení: T (0090) 312 405 69 58 F (0090) 312 447 73 95 ankara@embassy.mzv.cz Tísňová linka: 112 Policie: 155 Hasiči: 091

i

i

Orientační ceny v Turecku

pivo víno snídaně V restauraci večeře pro dva döner kebab s sebou kopec zmrzliny lahev vína sklenka vína pivo cola Ostatní pronájem auta na den

1,00 € 7,50 € 3€ 30 € 1,50 € 0,60 € 10–25 € 3,50 € 2,50 € 2,00 € 35 €

Zajímavé weby

www.turecko.cz Komplexní český web s širokým spektrem informací o kultuře, historii, turistických cílech i počasí. www.turecko.org Jednoduše až stroze členěné stránky, které ale přinášejí neocenitelné osobní zkušenosti z cest po Turecku. www.mzv.cz/ankara/cz Stránky českého velvyslanectví v Ankaře se mohou hodit. www.tourismturkey.org Oficiální stránky tureckého Ministerstva cestovního ruchu, zásadní adresa pro všechny, kteří čtou anglicky.

43


Turecko

Tip na dárek

Turecká kuchyně je překvapivě rozmanitá, což se připisuje jejímu vzniku v sultánově kuchyni

Turkům samotným nechutná

Koberec z Anatolie

Posezení nad jídlem je pro místní společenskou záležitostí, kdy je možno pořádně a dlouho poklábosit. Tomu také odpovídá složení tabule.

U

nás v Čechách máme tureckou krmi spojenou hlavně s bistry rychlého občerstvení, kde bleskově zhltneme kebab v pita chlebě, nebo si ho dokonce vezmeme s sebou a spořádáme ho za chůze přímo na ulici. Podobná kultura stolování má ale s tou tureckou pramálo společného. Turci si potrpí na pestrý jídelníček a obvykle si dopřávají více chodů a více hodin na jejich konzumaci. Začíná se předkrmy zvanými meze, jichž je nepřeberné množství druhů, jen z lilku se jich připravují desítky. Ve většině případů dojde po předkrmech i na pověstný kebab, jenže v Turecku se tímhle termínem označuje taková spousta různých masových jídel, že byste kebaby mohli jíst třeba celý týden a po-

44

každé by se na talíři objevilo něco jiného. Vedle velice populárního döner kebabu, který se prodává v českých bistrech, se v Turecku servíruje například šiš kebab na jehle, iskender kebab, což je opékané hovězí maso podávané na kouscích nakrájeného chleba, nebo adana kebab, jakási turecká obdoba našich karbanátků. Z mletého masa (hovězího nebo jehněčího) se dělají také oblíbené masové kuličky köfte. Plní se jimi papriky (biber dolmasi) nebo vinné listy (dorma salma). Hlavně v přímořských letoviscích se samozřejmě vyplatí dát si čerstvou rybu a jiné plody moře. Na tureckých stolech se k jídlu obvykle servíruje voda a černý, velice silně slazený čaj. Výborná je i turecká káva, která naštěstí nemá vůbec nic společného s českým „turkem“, strašným to vynálezem socialistického pohostinství. Pokud ale chcete ochutnat opravdu něco netradičního, dejte si lahodný ayran. Je to tak trochu obdoba našeho kefíru, řídký, jemně osolený jogurt, který v parném tureckém létě skvěle osvěží.

P

ři nakupování v Turecku platí dvě základní pravidla. Za prvé se očekává, že se zúčastníte místní národní kratochvíle, jíž je smlouvání o ceně. V případě, že byste snad od trhovce na bazaru akceptovali hned první nabídku, patrně mu tím zkazíte odpoledne. Pokud ale přistoupíte na jejich hru, začnete je trumfovat v počtu hladových dětí a chromých příbuzných, které doma musíte živit, může to být velký zážitek a dostanete se klidně i na třetinu původní ceny. Druhé pravidlo zní, že byste neměli investovat větší peníze do něčeho, čemu nerozumíte. V Turecku jsou například velice přívětivé ceny zlatých šperků či výrobků z kůže, hrozí však, že koupíte bezcennou nahrážku. Také při koupi koberce se sice může stát, že si místo ručně tkaného přivezete strojově vyráběný, při troše pozornosti však ten rozdíl podle uzlíků na spodní straně odhalí i méně zkušený kupující. V případě nákupu dražšího koberce se vyplatí domluvit transakci přes cestovní kancelář.


Nekvalitní služby v ceně našich letenek nekoupíte

Starost a péče o cestující je pro nás samozřejmostí. Naše služby jsou již 5 let oceňovány jako nejlepší ve střední a východní Evropě. Jednoduchost a rychlost při nákupu letenky, snadné odbavení přes internet, skvělý servis na palubě, ale i velkorysý klientský program OK Plus, to vše získáte v ceně své letenky. Letenky koupíte na www.czechairlines.com


Řecko

46


Text: Rudolf Král Foto: iStockphoto, SXC, ČTK

Siesta je posvátná Už při odbavení na letišti byste měli mít na paměti, že do Řecka se nedoporučuje brát s sebou mrzutost, zamlklost, závist a spoustu dalších povedených vlastností, kterým se v našem regionu tak daří. Zvláště vysazení tady pak jsou na abstinenty a ty, kdo se nimrají v jídle. Jestli někoho takového vůbec pustí přes celní bránu, budou se na něj pak místní dívat jako na exota, který sem snad zabrousil z jiné planety.

Přístav Rhodos je branou do úžasného stejnojmenného křižáckého města

47


Řecko

Okouzlující přístav Mytilene, centrum ostrova Lesbos

O

byvatelé Helénské republiky, jak se Řecko oficiálně nazývá, si život umějí užít se vším všudy. To platí na z větší míry hornaté pevnině stejně jako na obrovském množství ostrovů, které tvoří plnou pětinu z celkové rozlohy Řecka a jsou rozesety v celkem pěti mořích – Egejském, Jónském, Myrtejském, Krétském a Středozemním. Tenhle národ položil základ moderní evropské civilizace, antičtí myslitelé a vládci přišli

Řekové jsou, jak se taky na potomky velkého řečníka Demosthena sluší a patří, vášniví diskutéři. I když jejich angličtina občas tak úplně neodpovídá složitosti myšlenky, nenechají se tím v komunikaci s turistou otrávit. se stěžejními objevy v oblasti filosofie, umění nebo třeba architektury, nejlépe ze všeho ale nakonec Řekové stejně ovládají umění siesty. Středoevropan drcený neustále nějakými termíny, účetními závěrkami a podobnými hrůzami obvykle jen s otevřenou pusou zírá, s jakým klidem a neochvějnou pravidelností to řečtí pracující každý den zhruba od dvou do šesti odpoledne zapíchnou a jdou si odpočinout. Na jejich obranu je ale potřeba říci, že v té době panuje v létě takové vedro, že se toho, nemáte-li zrovna klimatizovanou kancelář, stejně moc udělat nedá. Mluviti zlato Mimo siestu, kdy odpočívají pokud možno v horizontální poloze, jsou Řekové nesmírně

48

temperamentní, družní a bezprostřední. Uvidíte-li například v Řecku dva domorodce, jak na sebe vzrušeně křičí, mávají kolem sebe rukama a vůbec divoce gestikulují, není potřeba chodit je roztrhávat nebo volat policii, že se schyluje ke rvačce. Dotyční právě nejspíš probírají poslední ligové derby mezi athénskými fotbalovými kluby AEK a Panathinaikosem nebo řeší snižující se porodnost, se kterou se v poslední době společnost potýká. Řekové jsou, jak se taky na potomky velkého řečníka Demosthena sluší a patří, vášniví diskutéři, kteří si téma hovoru vždycky najdou. I když jejich angličtina občas tak úplně neodpovídá složitosti myšlenky, kterou chtějí sdělit, sympaticky se tím nenechají v komunikaci s turistou otrávit a s nezmenšenou intenzitou pokračují za pomoci rukou, nohou a všemožných gest v diskuzi. Stresu se v Řecku nedaří Řecko díky otevřenosti a přátelskosti svých obyvatel asi také příjemně překvapí rodiny s dětmi, které v Čechách z lepších restaurací vyhazují nebo se na ně alespoň dívají skrz prsty. Řekové děti milují a v místních restauracích si vaše ratolesti, i ty velmi rozjívené, mohou dělat prakticky, co se jim zlíbí. Jen doufejte, že se k nim nepřidá i číšník. Při kontaktu s Řeky byste měli mít na mysli, že všechno, co je řecké, je prostě nejlepší. Může vám to připadat dětinské, ale místní lidé jsou prostě takoví a chcete-li si dovolenou opravdu užít, nemá smysl stěžovat si, že například místní banky zavírají už ve dvě odpoledne. Tahle nakažlivá mentalita možná po čase způsobí, že se na okolní svět taky začnete dívat „řeckýma“ očima. Buďte si jistí, že bude najednou o moc hezčí.


Řecko

Ostrov Kos

Stejně jako Samos patří i menší Kos do souostroví Dodekanés tvořeného dvanácti ostrovy a ostrůvky ležícími v Egejském moři nedaleko břehů Turecka, avšak náležejícími Řecku. A ještě jedno má Kos se svým větším bratříčkem Samosem společné. I tady se v antických dobách narodila obrovská osobnost světových dějin. Z Kosu pochází lékař Hippokrates, na kterého dodnes přísahají všichni doktoři. Také na Kosu je k vidění poměrně dost památek, za všechny jmenujme třeba středověkou pevnost Johanitů v největším městě ostrova, které se rovněž jmenuje Kos. Zajímavým tipem na výlet, když je pod mrakem nebo se vám už nechce koupat, může být horská vesnice Kefalos se zachovalým antickým divadlem a krásným výhledem po celém souostroví.

Zajímavá místa

Ostrov Lesbos

Po Krétě a Evii třetí největší ostrov Řecka, rodiště slavné starořecké básnířky Sapfo. Lesbos je vyhlášený hlavně svou kuchyní, místní olivový olej je pokládán za jeden z nejlepších na světě, pojmem mezi gurmány jsou i sardinky ze zátoky Kalloni. Na ostrově se vedle milovníků dobrého jídla a pití bude líbit také ornitologům. Lesbos je totiž tranzitním bodem a domovem více než 130 druhů stěhovavých ptáků, jejichž pozorování tady patří mezi oblíbené kratochvíle. Ostrov se může pochlubit ještě jednou přírodní zajímavostí – nachází se tady druhý největší zkamenělý les na světě. Stejně jako prakticky v celém Řecku i na Lesbu najdete řadu antických památek, kromě toho je tady ale také řada pamětihodností z pozdějších dob. Místní městečko Molyvos je například považováno za místo s vůbec nejkrásnějšími dochovanými středověkými památkami v celém Řecku.

Ostrov Samos

Krásný zelený ostrov ležící necelé dva kilometry od tureckého pobřeží, rodiště velkého matematika Pythagora. Centrem ostrova je stejnojmenné městečko Samos, pro českého turistu bude zajímavý ještě Pythagorion, kam létají charterové lety ČSA z Prahy. Ačkoliv je Samos jedním z největších ostrovů v Egejském moři, pořád není problém půjčit si auto a projet ho celý za jeden dva dny. Na ostrově se dochovalo poměrně velké množství antických památek, mezi nejzajímavější patří Eupalionský kanál, který prý projektoval a jeho stavbu řídil sám Pythagoras. Na Samosu se také pěstuje réva vinná, z níž místní vinaři dělají tak výtečný mok, že si jej Vatikán zvolil jako své mešní víno.

Informace i

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Řecku Georgiou Seferi 6, 154 52 Palaio Psychiko-Athens, T (0030) 210 671 97 01, (0030) 210 671 37 55, F (0030) 210 671 06 75 athens@embassy.mzv.cz Tísňové volání: 112 První pomoc: 166 Lékařská pohotovost: 1016 Policie: 100 Turistická policie: 171 Hasiči: 199 Lesní požáry – hasiči 191

i

i

Orientační ceny v Řecku

V obchodě chléb 500 g jogurt 200 g olivový olej minerálka 1 litr cola 1 litr V restauraci večeře o třech chodech fast food káva pivo lahev vína Ostatní půjčení auta taxi

0,60 € 0,90 € 2,50 € 0,80 € 1,00 € 25,00 € 4,50 € 1,80 € 3,00 € 18,00 € 25,00 €/den 0,40 €/km

Zajímavé weby

www.recko-dovolena.com Základní informace o řecké historii, kultuře i kuchyni plus popis nejoblíbenějších turistických destinací. www.recko-autem.cz Zajímavý web pro všechny, kteří nejedou s cestovkou, ale hodlají projet Řecko autem. www.mzv.cz/athens/cz Stránky českého velvyslanectví v Athénách, na kterých najdete praktické informace všeho druhu. www.gnto.gr Web Greek National Tourism Organisation poskytující asi nejlepší informace o Řecku v angličtině.

49


Řecko

Tip na dárek

Řekové jsou mistry světa v grilování a jejich gyros dobyl kulinářský svět. Úžasné jsou ale i jejich „hotovky“

Jíst večer je sexy

Olivový olej

Z řeckých stravovacích návyků by se asi dietologům protočily panenky, Řekové jsou ale zdraví a v nejlepší kondici.

Lék na všechny choroby

Z

námé přísloví, že snídat má člověk sám, obědvat s přítelem a večeři dát nepříteli, asi k uším řeckých strávníků nikdy nedolehlo. Dělají to totiž přesně naopak. Snídají něco malého, mnohdy třeba jen kávu, k obědu lehký salát, aby při siestě moc netlačil v žaludku, a to nejlepší si pak nechají na poměrně pozdní večeři. Mezi poklady řecké kuchyně, které byste si určitě na dovolené neměli nechat proklouznout mezi příbory, patří třeba musaka (lilek s mletým masem, brambory a bešamelovou omáčkou), řecký grilovaný špíz suvlaki nebo u nás dobře známý gyros. Jako mezédes čili předkrm se na stole může objevit například výborný salát choriatiki, jakási volná obdoba českého šopáku, ale pochopitelně lépe dochucená a z lepších surovin připravená. A samozřejmě nebude chybět spousta malých lahůdek na vidličku, jako jsou nejrůznější grilovaná a plněná zelenina, kozí sýr, olivy nebo mořské plody. Podobně jako snad všechny jižní národy také Řekové neradi jedí sami. Nejraději sedí u stolu obklopeni rodinou nebo přáteli. Obvykle pak jídlo nosí na velkých talířích, ze

50

kterých si každý podle chuti a zbývajících fyzických sil nabírá. K pití můžete dostat třeba zdejší specialitu retsinu, což je víno, do něhož se přidává borovicová pryskyřice dodávající mu specifickou chuť a vůni. Zatoužíte-li na závěr dát si ke kávě něco ostřejšího, naservírují vám řecký národní nápoj – anýzové ouzo. Ředí se vodou nebo ledem, čímž získává mléčně bílou barvu, a chutná výborně. Tedy pokud jste v dětství měli rádi pendrek.

Ř

ecko je zemí olivovníků a oliv, takže určitě nešlápnete při výběru dárku vedle, pokud zvolíte něco olivového. Jako první se nabízí olej, pochopitelně ten extra panenský (extra virgin nebo extra verginee), který se vyrábí mechanickým lisováním za studena a Řekové mu připisují doslova zázračné účinky. Kamkoliv v Řecku přijdete, tam vás budou přesvědčovat, že právě jejich olej je nejlepší na světě. Určitě se ale nespletete, pokud koupíte například ten z ostrova Lesbos. Olivový olej je v Řecku k mání v turistických obchodech v luxusním balení, stejně jako v obyčejné zašpuntované lahvi někde na venkově. Nemusí přitom nutně platit, že čím exkluzivnější balení a vyšší cena, tím lepší kvalita. A pokud vám v kufru zbude místo, přibalte k lahvičce oleje ještě dárkové balení s kosmetikou vyráběnou z oliv.


Složité létání po Evropě vám díky našim více než 65 destinacím nehrozí

Chcete letět do Londýna, Milána, Paříže nebo nějakého menšího evropského města? Máme pro vás širokou nabídku destinací, z nichž si jistě vyberete. Díky přímým letům z Prahy do více než 65 destinací bude vaše cestování jednoduché a pohodlné. Letenky koupíte na www.czechairlines.com

51


Magazin Holiday Navigator  

Chcete být s lidmi, které oslovujete celý rok, i tam, kde odpočívají? Pošlete svůj produkt s nimi na dovolenou! Magazín Holidays bu...

Advertisement