Page 1

ŻYCIE

MIESIĘCZNIK SAMORZĄDOWY

GMINY Listopad 2015 KRZEMIENIEWO

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Nr 135

ISSN 1733-4551

www.gazeta.krzemieniewo.pl

Cena 2 zł

"Tobie Polsko" - taki tytuł nosił koncert patriotyczny, na który mieszkańców zaprosił wójt gminy oraz Gminne Centrum Kultury. Przybyło mnóstwo osób, a każda otrzymała kokardę narodową, którą mogła wpiąć w ubranie. Cała sala odśpiewała hymn Polski, wysłuchała krótkiej historii odzyskania niepodległości wygłoszonej przez wójta Andrzeja Pietrulę oraz oklaskiwała wręczanie biało-czerwonych kwiatów kombatantowi Stefanowi Naskrętowi. A potem były już tylko piękne pieśni, muzyka i taniec. Na scenie wystąpili: duet Grzegorz Herman z Leszna, Wojciech Frąckowiak z Oporówka oraz Zespół Pieśni i Tańca Marynia ze Święciechowy. Było odświętnie, radośnie, kolorowo. A we wszystkich szkołach okolicznościowe programy artystyczne przygotowali nauczyciele i uczniowie. Razem przeżyli piękne lekcje historii. Na zdjęciach uroczystość w szkołach w Garzynie i Oporówku. Natomiast w Bojanicach odbył się I Bieg Niepodległości. Piszemy o nim na str. 12.

Wybraliśmy posłów i senatorów

W niedzielę, 25 października, odbyły się wybory parlamentarne. Wybieraliśmy posłów i senatorów. W gminie Krzemieniewo do głosowania uprawnionych było 6786 osób. Do urn poszły 2853 osoby, a zatem frekwencja wyniosła 42 proc. Najwięcej wyborców zagłosowało w obwodzie w Górznie - 58,1 proc., a najmniej w Nowym Belęcinie - 40,3. W wyborach do Sejmu w naszej gminie najwięcej głosów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość - 825, czyli 30,2 proc. Na drugim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, które uzyskało 570 głosów, a więc 20,9 proc. Platforma Obywatelska zdobyła 530 głosów, to jest 19,4 proc, Kukiz15 - 250 głosów, czyli 9,2 proc., Zjednoczona Lewica - 209 głosów (7,65 proc.), Nowoczesna - 141 głosów (5,2 proc.), Korwin - 110 głosów (4 proc.), Razem - 65 głosów (2,4 proc.). Pozostałe partie uzyskały poniżej 1 proc. głosów. W poszczególnych partiach najwięcej głosów uzyskali: PiS - J. Dziedziczak 295, J. Lichocka 201, M. Goryniak 69, PO - W.Ziemniak 159, M. Witczak 123, B. Mroczkowska 69, PSL - J. Szkudlarczyk 495, A. Możdżanowska 41, Zjednoczona Lewica - W. Szczepański 171, Kukiz15 - J. Kozłowski 69, T. Wierzba 47, Nowoczesna - A. Szłapka - 82. Do Senatu kandydowało sześć osób. W naszej gminie uzyskały one następującą liczbę głosów: A. Kośmider - 823, J. Krakowiak - 392, S. Mocek - 297, M. Poślednik 509, G. Rusiecki - 606. M. Trawka 116.

Piękna choinka

Po raz kolejny Gminne Centrum Kultury organizuje konkurs na najpiękniejszą choinkę. Mogą w nim wziąć udział rodziny, grupy kolegów, uczniowie z poszczególnych klas i szkół, członkowie organizacji, kółek zainteresowań i osoby indywidualne. Ważne, by ozdoby na nie były zrobione osobiście. A mogą być z najróżniejszych materiałów: z papieru, nici, waty, słomek, patyczków, orzechów itp. Choinki stroić będziemy w sobotę, 19 grudnia, w sali Domu Kultury w Garzynie. Już dziś zapraszamy do udziału w konkursie, zapewniając, że impreza przebiegać będzie w kolorowym, świątecznym nastroju. Organizator przygotuje drzewka choinkowe do przystrojenia, zaprosi na okolicznościowe występy, przyzna nagrody za najpiękniejsze choinki. Szczegółowy regulamin dostępny jest w szkołach oraz na stronie internetowej Gminnego Centrum Kultury. Termin zgłaszania udziału w konkursie mija 10 grudnia.


[2]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Dwa nasze zespoły wzięły udział w Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych pn. "Pieśń patriotyczna", który odbył się 8 listopada w Święciechowie. Gminę Krzemieniewo reprezentował chór Krzemień oraz Zespół Śpiewaczy Belęcin. Przed publicznością wystąpiła też najmłodsza nasza chórzystka Karolinka Mikołajczak.

We wszystkich szkołach w gminie obchodzono uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie prezentowali okolicznościowe programy artystyczne, składali życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty, przekazywali laurki i kwiaty. Na zdjęciach uroczystość w Drobninie i Nowym Belęcinie.


Hodowcy gołębi Warto wiedzieć podsumowali rok ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[3]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło e - usługę, która pozwala on - line sprawdzić informacje o pojazdach. Usługa jest bezpłatna.

W sobotę, 7 listopada, spotkali się członkowie krzemieniewskiej sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi. Do tej sekcji należy 25 osób, w tym aż cztery duety. Są to mieszkańcy naszej gminy i sąsiednich miejscowości. W czasie spotkania podsumowali tegoroczny sezon lotów i wręczyli nagrody w kilku kategoriach. A ufundował je Urząd Gminy, radni oraz właściciel jednej z krzemieniewskich firm Jakub Kaczmarek. W minionym sezonie klasyfikowano 6 lotów gołębi młodych na dystansie od 120 do 320 km oraz 14 lotów gołębi dorosłych na dystansie od 120 do 750 km. Czas ptaków, na tych dystansach wynosił średnio 1100 m na minutę, a to znaczy, że gołębie osiągają czas przelotu od 65 do 105 km na godzinę. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, czyli siły wiatru i temperatury. Oto kilka najważniejszych wyników krzemieniewskich hodowców gołębi.

W kategorii loty gołębie typowane młode: mistrz - Marchwacki Paweł i Syn, I wicemistrz - Pietraszewski Jacek, II wicemistrz - Jankowski Franciszek i Andrzej. W kategorii loty gołębi młodych: mistrz - Marchwacki Paweł i Syn, I wicemistrz - Jankowski Franciszek i Andrzej, II wicemistrz - Pietraszewski Jacek. Puchar za najlepszego młodego gołębia otrzymał Pietraszewski Jacek. Puchary w kategorii loty gołębie stare: mistrz - Marchwacki Paweł i Syn, I wicemistrz - Skórzewski Grzegorz, II wicemistrz Biernat Wiesław. Puchar za najlepszego gołębia w lotach w 2015 r. otrzymali Marchwacki Paweł i Syn. Puchar za najlepszego w lotach rocznego gołębia odebrał Skórzewski Grzegorz. Ponadto hodowcy otrzymali też nagrody za zwycięstwo w indywidualnych lotach gołębi. Gratulujemy!

Jak co roku myśliwi z Koła Łowieckiego Drop Garzyn zorganizowali tradycyjnego hubertusa. Impreza odbyła się w sobotę, 7 listopada, przy stanicy Nadolnik, a samo polowanie w okolicznych lasach. Na swojego hubertusa Koło zaprosiło nie tylko czynnych członków, ale także ich rodziny. Razem świętowało około 80 osób. Myśliwi pozyskali tego dnia dwie łanie jelenia i cztery dziki. Najważniejsze było jednak spotkanie przy tradycyjnych myśliwskich potrawach oraz dźwiękach sygnałówek. Wspólnie bawili się myśliwi, członkowie ich rodzin oraz zaproszeni goście. A wszystko przy ładnej pogodzie, na świeżym powietrzu.

Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu wiąże się z pewnymi obawami, np. czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. W rozwianiu naszych wątpliwości może pomóc bezpłatna usługa - Historia Pojazdu. Dzięki niej możemy bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce. Usługa ta jest korzystna zarówno dla kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce, jak i sprzedających te samochody, którzy mogą w ten sposób uwiarygodnić swoją ofertę. Dzięki usłudze można sprawdzić m. in.: - czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, - czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje te zbierane są od 2010 r.), - jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.), - dane techniczne pojazdu,

takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa, - liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna, czy firma lub organizacja - oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony. Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych na mocy Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe, należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu. gov. pl: - unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN, - datę pierwszej rejestracji pojazdu, - numer rejestracyjny, które można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach. Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Zatem zanim kupimy pojazd, sprawdźmy jego historię!

+ Wszystkim, którzy towarzyszyli w ostatniej drodze

śp. Stanisława Dwornika serdeczne podziękowania składa rodzina

Zagramy z Orkiestrą

Już dziś informujemy mieszkańców gminy, że po raz kolejny wszyscy razem zagramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. A grać będziemy w niedzielę, 10 stycznia. Tym razem pod hasłem: “Mierzymy wysoko. Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.” Szczegółowy program Orkiestry podamy w grudniowym wydaniu "Życia…". Teraz chcielibyśmy powiedzieć, że rozpoczął działalność Sztab WOŚP w naszej gminie. Jego siedziba mieści się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, a szefem sztabu jest Piotr Majchrzak. Natomiast w sztabie działają: Józefa Adamska, Marek Garbacz, Tomasz Adamczak, Piotr Sikorski, Magdalena Nawrot - Mitręga, Anna Andrzejewska, Monika Kaczmarek, Danuta Chałupka, Michał Michalski, Katarzyna Wysocka, Krystian Lewandowski i Krystian Dutkiewicz. Już wiadomo, że pieniądze zbierać będzie 35 wolontariuszy. Przed południem kwestować będą w swoich miejscowościach, a po południu w sali Domu Kultury w Garzynie. Tam przez kilka godzin trwać będzie orkiestrowa impreza, a więc występy artystyczne, pokazy, aukcje itd. Jeśli ktoś chciałby przekazać prezenty na aukcje lub w jakikolwiek sposób pomóc Orkiestrze, prosimy o kontakt ze sztabem. Dzwonić można do szefa sztabu - tel. 726 409 881 lub do GOPS.


INWESTYCJE [4]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

W Pawłowicach trwają prace przy adaptacji budynku na bibliotekę. Do 10 grudnia wykonawca, a więc Przedsiębiorstwo Projektowo - Budowlane Alfred Klabik, Żaneta Buzała z Frankowa, zakończy roboty zewnętrzne oraz instalacje elektryczne i co. Będzie nowy dach, stolarka okienna i drzwiowa oraz elewacja. Na ten cel gmina przeznaczyła w tym roku 189. 580 zł. Od przyszłego roku rozpoczną się pozostałe prace wewnątrz obiektu.

W Oporówku Firma Usługowo - Produkcyjno - Handlowa Karol Płaczek z Leszna wykonała odwiert studni. Inwestycja kosztowała 76. 260 zł, z czego część pochodziła z tegorocznego Funduszu Sołeckiego. Woda z tego ujęcia, po uzdatnieniu w stacji w Mierzejewie, docierać będzie do Oporowa, Oporówka, Luboni i Grabówca.

Obradowali wędkarze

Sekcja Wędkarska Kociugi spotkała się w Chacie Wiejskiej, gdzie na zebraniu sprawozdawczym podsumowała swoją działalność.

Sekcja to nie tylko wędkarstwo. Jej członkowie aktywnie uczestniczą w życiu wsi. Organizują różne imprezy czy też zawody sportowe. W bieżącym roku m. in. zorganizowali wycieczkę do Lichenia oraz mecz piłki nożnej Żonaci kontra Kawalerowie, po którym odbyła się wiejska impreza. Kolejnym wydarzeniem był turniej piłkarski, w którym rywalizowały drużyny: Kociug, Pawłowickich Rowerówek oraz grupy radnych gminy Krzemieniewo. Wędkarze wraz z rodzinami chętnie wzięli udział w imprezach organizowanych przez radnych, czyli w turnieju piłki siatkowej w Górznie oraz w zawodach wędkarskich w Garzynie, gdzie zajęli czołowe miejsca. W podsumowaniu stwierdzono, że założenia na 2015 rok zostały spełnione w stu procentach. Następnie zostały wręczone puchary dla najlepszych wędkarzy z całego cyklu Grand Prix, czyli tych, którzy zdobyli największą liczbę punktów podczas pięciu zawodów cyklu. W kategorii junior: I miejsce zajął Kacper Na-

lewski 310 pkt, II miejsce przypadło Dawidowi Stachowiakowi 210 pkt, a III - Hubertowi Wróblewskiemu 125 pkt. Natomiast w kategorii senior: I miejsce zajął Jacek Nalewski 430 pkt, II miejsce Kazimierz Rosadziński 390 pkt, III miejsce Bronisław Heinze 360 pkt, IV - Adam Adamczak 315 pkt, V Kacper Nalewski 310 pkt, VI - Mikołaj Adamczak 285 pkt. Dyplomy i puchary wręczyli zaproszeni goście: prezes Koła PZW Ciernik Leszno Grzegorz Wróblewski, radny gminy Michał Michalski oraz prezes Sekcji Bronisław Heinze, który prowadził zebranie. - Bardzo cieszę się z tak aktywnego i udanego sezonu - mówi Bronisław Heinze. - Był to mój ostatni sezon w roli zawodnika. W kolejnym będę zajmował się wyłącznie działalnością Sekcji i organizacją zawodów. Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich z gminy Krzemieniewo do wędkowania. Na pewno pomogę im w uzyskaniu uprawnień wędkarskich.

ART - GEN Punkt inseminacji zwierząt Oferuje usługi w zakresie: - inseminacji krów i świń - sprzedaży nasienia - dekornizacji rogów

Już widać pierwszy efekt prac przy grillowisku w Oporowie. Przedsiębiorstwo z Frankowa przystąpiło do wylewania betonowej posadzki Wiejskiej Chaty. Cały budynek gotowy będzie do 21 grudnia. Mieszkańcy na ten cel przeznaczyli Fundusz Sołecki, a pozostałą kwotę - 111. 656 zł - dołoży gmina. W przyszłym roku mieszkańcy zamierzają utwardzić teren przed grillowiskiem oraz wyposażyć Chatę.

tel. 782 275 116

Z przyjemnością informujemy naszych czytelników, że podobnie jak w latach ubiegłych do grudniowego wydania "Życia…" dołączymy kalendarzyk. Będzie to kalendarzyk listkowy na rok 2016 w formie karty bankomatowej. Każdy więc, kto kupi świąteczne wydanie naszego miesięcznika, otrzyma taki mały prezent. A gazeta ukaże się już 22 grudnia.


PODATKI 2016

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Rada Gminy już zdecydowała, jakie podatki będziemy płacić w 2016 roku. Mieszkańców zapewne ucieszy fakt, że samorząd nie podniósł wysokości żadnego z podatków. Podatek od nieruchomości w dwóch przypadkach jest nawet o kilka groszy niższy niż w roku ubiegłym. Podatek od środków transportowych i opłata targowa pozostają takie same. Natomiast zdecydowanie niższy będzie podatek rolny, ponieważ cena za kwintal żyta, od której oblicza się ten podatek, jest o kilka złotych mniejsza w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poniżej szczegóły: Podatek rolny

Podstawą obliczenia podatku rolnego jest oficjalna cena skupu żyta, ogłoszona przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Komunikat prezesa określa, że cena kwintala żyta aktualnie wynosi 53,75 zł. Aby obliczyć podatek rolny, cenę skupu za kwintal żyta mnoży się razy 2,5. A zatem podatek rolny od hektara przeliczeniowego na rok 2016 wyniesie 134,37 zł. Podatek rolny można zapłacić maksymalnie w czterech ratach.

Termin pierwszej raty, mija 15 marca 2016. Kolejne raty, przypadają na: 15 maja, 15 września oraz 15 listopada.

Podatek od nieruchomości

1. Od gruntów: a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,71 zł od 1 m2 powierzchni, b) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne - 4,56 zł od 1 ha powierzchni,

Uczennica klasy IIb Gimnazjum w Drobninie Klaudia Hejlińska zajęła II miejsce w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Konkurs był zwieńczeniem kampanii informacyjnej pn. "SOS dla środowiska czyli segregujący, oszczędny, świadomy". Głównym celem kampanii była edukacja młodzieży w zakresie gospodarki odpadami, a w szczególności promowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Akcja skierowana była do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Do konkursu nadesłano 39 zdjęć. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Klaudii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) zaprasza w ramach projektu "Powiedz AAAaaa" do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie na Rejestrację Potencjalnych Dawców Szpiku. Akcja odbędzie się w holu przy wejściu głównym do PWSZ w dniach: - 5. 12. 2015 r. (sobota) w godz. 10 - 15, - 7. 12. 2015 r. (poniedziałek) w godz. 9 - 17, - 10. 12. 2015 r. (czwartek) w godz. 9 - 17, - 12. 12. 2015 r. (sobota) w godz. 10 - 15.

c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,35 zł od 1 m2 powierzchni. 2. Od budynków lub ich części: a) mieszkalnych - 0,74 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 18,44 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,68 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,65 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 6,18 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. 3. Od budowli - 2 proc. ich war-

[5]

tości. Podatek od nieruchomości mieszkańcy zobowiązani są zapłacić w czterech ratach: do połowy marca, maja, września i listopada.

Opłata targowa

Wysokość stawki opłaty targowej od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych, niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, wynosi 12 zł dziennie. Inkasentami opłaty targowej w poszczególnych wsiach są: w Krzemieniewie - Urząd Gminy i Gminne Centrum Kultury, natomiast we wszystkich wsiach sołtysi.

Podatek od środków transportowych

Dotyczy właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników, przyczep i naczep oraz autobusów. Ze szczegółową tabelą tych opłat można się  zapoznać w siedzibie Urzędu lub na stronie internetowej Urzędu. Podatek od środków transportowych płatny jest w dwóch ratach: w terminie do 15 lutego i 15 września. Należy go uiścić bez wezwania.

Kolejne spotkanie rolników zorganizował w naszej gminie Powiatowy Zarząd PSL. Gościem spotkania była wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk. A udział w naradzie wzięli też: starosta i wicestarosta leszczyński, wójt gminy, przewodniczący Rady Gminy, prezes OHZ, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także radni, sołtysi, członkinie KGW. Rozmawiano o aktualnych problemach wsi. Spotkanie prowadził prezes Zarządu Powiatowego PSL, a równocześnie przewodniczący Rady Powiatu Jan Szkudlarczyk. Goście mówili o dopłatach do rolnictwa, o inwestycjach w powiecie i gminie, o zbliżających się wyborach. Minister Szalczyk bardzo ciepło wyrażała się o kontaktach z naszym regionem, a także o bardzo dobrych relacjach pracowników ministerstwa z przewodniczącym Rady. Z radością przekazała wiadomość o tym, że aż 24 rolników otrzymało przyznane przez ministra Marka Sawickiego odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa". Odebrali je rolnicy z gmin Święciechowa, Lipno, Włoszakowice i Krzemieniewo. Z naszej gminy odznaczeni zostali: Stanisław Józefiak, Jerzy Kozak, Jan Woźniak, Jan Grzegorzewski, Leszek Witczak, Andrzej Kuik, Piotr Hylak, Stanisław Klich, Stanisław Bryl, Zbigniew Biderman, Marian Tomczak, Kazimierz Józefiak, Zdzisław Kozak, Tadeusz Galik, Adam Fortuniak, Wacław Kaźmierczak i Wojciech Stróżyński. W drugiej części spotkania rolnicy wysłuchali wykładu Marka Dorchala, przedstawiciela firmy DowAgroSciences, dotyczącego jesiennej ochrony roślin.


UWAGA NA CZAD! Przedstawiamy [6]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej przesłała do redakcji tekst dotyczący bezpiecznego dogrzewania mieszkań. Ze względu na ważność tego tematu zamieszczamy go w całości.

Okres jesienno - zimowy to czas, w którym rozpoczynamy dogrzewać pomieszczenia mieszkalne. Nie zawsze dogrzewanie pomieszczeń jest bezpieczne pod względem pożarowym, a to z kolei prowadzi do szeregu tragedii i nieszczęść ludzkich. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się za pomocą urządzeń na paliwo stałe, elektryczne i gazowe. Przestrzeganie rygorów technologicznych, instrukcji obsługi urządzeń oraz przepisów przeciwpożarowych powoduje, że ogrzewanie pomieszczeń jest bezpieczne i nie przynosi za sobą zagrożeń. Urządzenia grzejne zasilane paliwem stałym: - do rozpalenia ognia zabrania się używać cieczy łatwo zapalnych, np. benzyny, rozpuszczalników itp. - przy ogrzewaniu piecami podłoga pod paleniskiem wykonana z materiałów palnych powinna być zabezpieczona blachą, - należy wyeliminować wszelkie nieszczelności komina i połączeń czopucha z przewodem, nieszczelne lub niesprawne drzwiczki przy palenisku lub popielniku, - należy sprawdzić, czy palne elementy konstrukcji budynku nie przechodzą przez czynny przewód kominowy, - w odległości do 0,50 m od drzwiczek wycierowych i kontrolnych nie należy składować palnych materiałów, - czynności kominiarskie należy powierzyć wyłącznie osobom upoważnionym, które posiadają odpowiednie kwalifikacje. Urządzenia grzejne zasilane gazem: - montaż pieca gazowego musi być wykonany przez specjalistę posiadającego odpowiednie kwalifikacje i upoważnienia służb gazowniczych, - urządzenia gazowe do ogrzewania promiennikowego i oświetlenia stosować można tylko w pomieszczeniach posiadających dobrą wentylację, - spalanie gazu w promiennikach i urządzeniach oświetleniowych powoduje spadek zawartości tlenu w powietrzu, co z kolei może spowodować pojawienie się tlenku węgla groźnego dla życia lub zdrowia ludzi, - promienniki należy ostrożnie stosować w sypialniach i pamiętać o wyłączeniu ich na noc, - czyszczenie i konserwację

wnętrza pieca gazowego i kuchni gazowej należy powierzyć konserwantowi - serwisantowi. Urządzenia grzejne zasilane prądem elektrycznym. - urządzenia grzejne zasilane prądem elektrycznym należy użytkować zgodnie z instrukcją producenta, - bez dozoru nie należy pozostawiać włączonych grzejnych odbiorników elektrycznych, - urządzenia grzejne należy ustawiać na niepalnym podłożu, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, - osobom nieposiadającym odpowiednich kwalifikacji nie wolno dokonywać samodzielnie jakichkolwiek przeróbek. W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: 1. z palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej, 2. z palenisk opalanych paliwem stałym nie wymienionych w pkt 1. co najmniej cztery razy w roku, 3. z palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1. co najmniej dwa razy w roku. W obiektach, o których mowa w ust. 1., usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Co zrobić, aby być bezpiecznym? - zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń, - stosuj mikrowentylację okien i drzwi, - nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, - z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzejnych i instalacji wentylacyjnej, - nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane, - zainstaluj czujniki tlenku węgla w tej części domu, w której sypia twoja rodzina. To bardzo skuteczne urządzenia, które niejedno życie już uratowały.

KOMENDANT MIEJSKIEJ PSP

ST. BRyG.

MGR INż. ROBERT BARAN

nowych radnych

Dziś do rozmowy poprosiliśmy Andrzeja Banaszaka z Oporowa. Pan Andrzej jest radnym dopiero od pół roku, mimo iż wybory samorządowe odbywały się ponad rok temu. Otóż startował on na funkcję radnego w wyborach uzupełniających, po tym, jak z mandatu zrezygnował Radosław Sobecki, który został wicewójtem. A zatem Andrzej Banaszak jest najmłodszym stażem radnym.

Andrzej Banaszak całe życie mieszka w Oporowie. W tej wsi się urodził i wychował w rolniczej rodzinie. Ma czworo rodzeństwa, a jedna z sióstr do dziś prowadzi rodzinne gospodarstwo. Sam zdecydował się na wybór innego zawodu. Został rzeźnikiem. - W tym zawodzie pracowałem bardzo krótko, bo tylko do czasu pójścia do wojska - mówi pan Andrzej. - Przed wojskiem zatrudniłem się w PSS Społem w Lesznie. Potem zmieniłem zakład i zawód. A związane to było z możliwością otrzymania mieszkania. W Oporowie bloki postawił OHZ. Mieszkania dostawali jednak tylko pracownicy. Nic dziwnego, że kiedy pojawiła się taka szansa, pan Andrzej poszedł do pracy w Ośrodku Hodowli Zarodowej. Wtedy też ożenił się i przeniósł do służbowego mieszkania teścia. Potem już z żoną mogli mieszkanie kupić. A zatem w OHZ pan Andrzej pracuje od 25 lat. Jest traktorzystą, pracuje też przy pasieniu krów. Dojeżdża do gospodarstwa w Górznie. Andrzej Banaszak wychował z żoną dwójkę dzieci. Dziś są dorosłe, pracują, mieszkają razem z rodzicami. Do tej pory, pan Andrzej nie

działał społecznie. Wiedział co prawda, na czym polega praca samorządowca na wsi, bo jego ojciec przez wiele lat był sołtysem, jednak sam nigdy takiej działalności nie podjął. Po raz pierwszy został członkiem Rady Sołeckiej w ostatnich wiosennych wyborach. A potem, nakłaniany przez kilku mieszkańców wsi, stanął do wyborów na radnego. Miał trzech konkurentów i wszystkich pokonał. Jest radnym z mandatu, który reprezentuje Oporowo i Oporówko. - Nie ukrywam, że pracy w samorządzie dopiero się uczę - dodaje pan Andrzej. - Najbliższa jest mi tematyka rolnicza. Dlatego zostałem członkiem Komisji Rolnictwa i dlatego z zaangażowaniem uczestniczyłem w obradach dotyczących ostatniej suszy i jej skutków na wsi. Ale tematów do dyskusji jest jak zawsze dużo więcej. Na najbliższej sesji radni wizytować będą prowadzone aktualnie inwestycje w gminie, między innymi bibliotekę w Pawłowicach i grillowisko w Oporowie. To ostatnie bardzo pana Andrzeja cieszy, bo mieszkańcy jego wsi będą wreszcie mieli miejsce do spotkań. W samym Oporowie pan Andrzej widzi konieczność przeniesienia placu zabaw dla dzieci, doposażenia Wiejskiej Chaty i ogrodzenia całego terenu. W przyszłości chciałby, aby ścieżka rowerowa prowadząca z Oporowa do Pawłowic była oświetlona. - Zdaję sobie sprawę, że w najbliższych latach główną inwestycją będzie oczyszczalnia ścieków i kanalizacja - dodaje pan Andrzej. - Wszystkie pieniądze samorząd przekaże na to zadanie. Na realizację mniejszych robót mieszkańcy wielu wsi będą niestety musieli poczekać. I o tym na pewno będziemy rozmawiać w czasie wiejskich zebrań. Na razie pan Andrzej uczestniczył w czterech posiedzeniach sesji. Jest również na posiedzeniach komisji i na dyżurach radnych. O swojej samorządowej pracy będzie mógł więcej powiedzieć za kilka miesięcy.


Złote gody

Obchodzimy imieniny

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Przed kilkoma dniami swoje złote gody obchodzili Maria i Jerzy Patelka z Pawłowic. Zarówno ślub cywilny, jak i kościelny zawarli 20 listopada 1965 roku. A zatem 50 lat idą już wspólnie przez życie.

Pani Maria pochodzi z Luboni. Tata pracował w PGR, mama zajmowała się domem i siódemką dzieci. Każde z nich bardzo wcześnie musiało zarabiać na życie. Pani Maria poszła do pracy w ogrodzie, jak tylko skończyła szkołę podstawową. Potem zatrudniła się w magazynach na Antoninach w Lesznie. A 10 lat przepracowała w chlewni w Pawłowicach. To była naprawdę pracowita młodość. A pan Jerzy urodził się w Pawłowicach. Miał czworo rodzeństwa. Ojciec także pracował w PGR, mama prowadziła dom. Pan Jerzy wyuczył się na stolarza i zaraz po szkole trafił do LPB w Lesznie. Tam pracował do wojska i jeszcze dwa lata po odbyciu służby wojskowej. Później przeniósł się do warsztatu w Instytucie. Młodzi poznali się na zabawie w Pawłowicach. Nie byli nawet pełnoletni, gdy spotkali się po raz pierwszy. Nic dziwnego, że "chodzili" ze sobą prawie 5 lat. Ślub wzięli bowiem dopiero wtedy, gdy pani Maria miała 19 lat, a jej mąż 23. I zamieszkali u mamy pani Marii w Luboni. Ale już po dwóch latach przenieśli się do Pawłowic. Pan Jerzy właśnie rozpoczął pracę w warsztacie i dostał upragnione mieszkanie. Najpierw mieszkali w podwórzu Instytutu, potem na tak zwanych koszarach, a w końcu w blokach. Od ponad 30 lat są więc już w ładnym mieszkaniu u siebie. Kiedy pytamy jubilatów, jak minęły te wszystkie wspólne lata, odpowiadają, że zwyczajnie. Była praca, dom, rodziły się dzieci, wychowywano je, kształcono… taka normalność. Mówią to z uśmiechem, bo są zadowoleni ze swojego życia. Wychowali dwie córki i syna. Każde z nich ma swoją rodzinę, oni doczekali się czwórki

wnucząt. Jedna córka mieszka z bliskimi w Żmigrodzie, syn wybudował się w Pawłowicach, druga córka została z rodzicami. Z dziećmi i wnukami widują się więc codziennie. Te ze Żmigrodu dzwonią, przyjeżdżają. Dziadkowie nigdy nie są sami. I to jest ich największa radość. Pan Jerzy od 18 lat jest już na emeryturze. Można by więc powiedzieć, że się nudzi, że nie ma co robić. Tymczasem zawsze jest w ruchu, pomaga dzieciom, wnukom, razem z synem budował dom. Przez 20 lat był też kierowcą w straży, brał udział w gaszeniu niejednego pożaru. A teraz z żoną od wiosny do jesieni są na swojej ogrodowej działce. Uprawiali ją od chwili, gdy przenieśli się do bloków. Stamtąd mają warzywa, owoce, ziemniaki na zimę. Lubią pracować na działce, ale i odpoczywać przy swojej altance. Ale lubią też spacery i wyjazdy na rowerach. Pani Maria mówi, że codziennie gdzieś jadą. A to na zakupy do Ponieca, to do kuzynki do Dąbcza lub do siostry do Krzemieniewa, latem nawet nad jezioro do Osiecznej. Twierdzi, że mają naprawdę szczęśliwą jesień życia. Pani Maria gotuje dla całej rodziny, prowadzi dom, pracuje w ogródku. Pan Jerzy pomaga żonie, wspólnie wyjeżdżają, odpoczywają. Cieszą się każdym dniem. A zapytani, o czym marzą, mówią, że chcieliby doczekać ślubów swoich wnuków i narodzin prawnuków. Chcieliby, aby bliscy byli tak samo spokojni i szczęśliwi jak oni. A więc właśnie tego życzymy jubilatom. Podobne życzenia złożyli im też przedstawiciele władz gminy. Były kwiaty, upominki i medale "Za długoletnie pożycie małżeńskie". Oby tych wspólnych lat ciągle przybywało.

[7]

Blanka - 2 XII

Blanka to po hiszpańsku biała, jest też francuską Blanche i angielską Gwen. W Polsce znano ją już w średniowieczu - jako bohaterkę rycerskich romansów. Jest osobą delikatną, inteligentną, kontaktową, o niezwykłej intuicji. Lubi zwracać na siebie uwagę nieco ekstrawaganckim ubiorem, niecodzienną fryzurą, odważnym makijażem. Uwielbia tańczyć, śpiewać i podróżować. Jej kolorem jest żółty, rośliną konwalia, zwierzęciem jaskółka, liczbą piątka, a znakiem zodiaku Bliźnięta. Imieniny obchodzi także: 13 stycznia, 26 i 27 listopada. W naszej gminie jest tylko sześć dziewczynek o imieniu Blanka. Mają od dwóch do ośmiu lat. Najstarsza mieszka w Krzemieniewie, a najmłodsza w Oporowie. A zatem nie ma dorosłych Blanek, a jedynie małe. Znaczy to, że dopiero niedawno to imię stało

Walerian - 15 XII

Imię Walerian pochodzi od nazwy znanego rzymskiego rodu Valerii. Mężczyźni, którzy je noszą, to ludzie spokojni, łagodni i dobrze ułożeni. Zawsze są na właściwym miejscu i o właściwym czasie. Są niezależni, mają swoje ścieżki, którymi chodzą i swoje ideały, których potrafią bronić do upadłego. Ich kolorem jest niebieski, zwierzęciem cykada, rośliną czereśnia, liczbą szóstka, a znakiem zodiaku Lew. Imieniny obchodzą także: 29 stycznia, 14 kwietnia, 14 czerwca i 23 sierpnia. Aż trudno uwierzyć, ale w naszej gminie mieszka tylko jeden Walerian. To pan Marciniak z Drobnina. Ma 83 lata. Panu Walerianowi życzymy

Blanka Stachowiak z Garzyna

się w naszej gminie modne. W Garzynie mieszkają 2 Blanki, a w Krzemieniewie, Pawłowicach, Drobninie i Oporowie - po jednej. Wszystkim życzymy samych radosnych i szczęśliwych lat.

Walerian Marciniak z Drobnina

zdrowia i oczywiście 100 lat życia, a nawet więcej.

+ + + + + POżEGNANIE + + + + + W ostatnich tygodniach w naszej gminie na zawsze odeszli: 19. 10 - Jan Majchrowicz, Pawłowice 22. 10 - Zenon Stróżyński, Pawłowice 24. 10 - Tadeusz Górczyński, Lubonia 28. 10 - Stanisław Dwornik, Oporowo 09. 11 - Tadeusz Patelka, Pawłowice 12. 11 - Edward Kramski, Karchowo


Świąteczne dni seni [8]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Spotkania emerytów zawsze są serdeczne i pogodne. Przychodzą przecież na nie osoby, które chcą porozmawiać, podzielić się ze sobą codziennymi sprawami, przez chwilę odpocząć, pobawić się. To są naprawdę miłe wieczory. I takie było spotkanie zorganizowane w środę, 14 października, przez Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Garzyna. A świętowano zarówno Dzień Seniora, jak i 15 - lecie Koła.

Garzyńskie Koło powstało w 2000 r. Jego założycielem i pierwszym przewodniczącym był Stanisław Jankowski. Po ośmiu latach pałeczkę przejął Władysław Kaczmarek, a od jego tragicznej śmierci w 2013 r. przewodniczącą jest Maria Komisarek. I to pani Maria prowadziła jubileuszową imprezę. Przywitała więc gości z powiatu i gminy, złożyła życzenia koleżankom i kolegom, przypomniała działania organizacji. A jest co wspominać, bo członkowie Koła wyjeżdżają na wycieczki, spotykają się z okazji Dnia Babci,

Dziadka, Wigilii, Wielkanocy. Uczestniczą w imprezach plenerowych, pomagają członkom, którzy takiego wsparcia potrzebują. Zarząd Koła tworzą: Maria Komisarek, Małgorzata Tarnowska, Maria Poprawska i Józef Kolasiński. I to oni wspólnie zaprosili zebranych do obejrzenia pięknego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów garzyńskiej szkoły. Były piosenki, tańce, wiersze i mnóstwo humoru oraz życzenia z okazji Dnia Seniora. Powiedzmy jeszcze, że na widowni siedzieli też emeryci z za-

Niezwykle miłym akcentem jubileuszu było wręczenie Złotych Odznak Honorowych za szczególne zasługi dla Związku. Przyznano je pięciu członkom Koła: Genowefie Rajewskiej, Bolesławowi Kamieniarzowi, Henrykowi Sołtysiakowi, Janinie Ratajczak oraz Alicji Andrzejczak. Pani Genowefa i pan Bolesław odbiorą je w czasie wigilijnego spotkania w grudniu, gdyż nie mogli wziąć udziału w tegorocznym Dniu Seniora. Ale były też inne gratulacje. Zdrowia i długich lat życia życzono Wiktorowi Piczowi, który skończył 80 lat. Życzenia i mały upominek odebrali najstarsi członkowie Koła - Henryk Sołtysiak i Jan Łukaszewski. Podziękowania za wiele lat pracy w Zarządzie skierowano do Jana Łukaszewskiego i Stefana Spławskiego. A wszystkim odczy-

tano listy gratulacyjne przekazane od Zarządu Głównego i Rejonowego Związku, od Gminnego Centrum Kultury, od sołtysów oraz delegacji z zaprzyjaźnionych kół. Były kwiaty i upominki. Urszula Brylczak przypomniała zebranym historię Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Powstało ono w kwietniu 1975 r. Liczyło wówczas 38 członków, a jego inicjatorem i pierwszym przewodniczącym został Jan Siniecki. Zastępcą przewodniczącego był Wojciech Ławniczak, a skarbnikiem - Franciszek Włodarkiewicz. Cztery lata później dokonano pierwszych zmian w Zarządzie. Na swoich funkcjach pozostali przewodniczący i skarbnik, a dołączyli zastępca przewodniczącego Franciszek Hofman i sekretarz Czesław Kołodziej. Wówczas do Koła nale-

Niecodzienną imprezę zorganizowało też Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Krzemieniewa. Obchodzili bowiem 40 - lecie istnienia oraz Dzień Seniora. A zebrali się w sali w Nowym Belęcinie i zaprosili gości. Wśród nich byli: wójt Andrzej Pietrula, przewodniczący Rady Powiatu Jan Szkudlarczyk, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Związku Bogumiła Patelka, sołtysi Henryka Przybylska i Józef Kasperski, radna gminy Małgorzata Tarnowska oraz delegacje z zaprzyjaźnionych kół z Ponieca, Kąkolewa, Pawłowic, Garzyna i Świerczyny. Razem świętowało prawie sto osób, a wszystkich witała przewodnicząca Koła Urszula Brylczak.

przyjaźnionych kół z Pawłowic, Krzemieniewa, Kaczkowa i Kąkolewa. Wszyscy świetnie się bawili. Bardzo miłym akcentem imprezy było uhonorowanie osób, które od początku istnienia Koła są jego członkami. Otrzymali oni upominki i kwiaty. Najstarszą członkinią jest Janina Musielak, która ma 92 lata. A ponadto od

żały już 82 osoby. Przez wszystkie lata istnienia Koła zmieniali się członkowie Zarządu. Jedni odchodzili ze względu na stan zdrowia, innych żegnano na zawsze. Wszyscy zostawili tu jednak cząstkę swojego życia i swojej aktywności. Funkcję przewodniczącego pełnili kolejno: Jan Siniecki przez 8 lat, Jan Łukaszewski przez 14 lat, Stefan Spławski przez 15 lat i teraz Urszula Brylczak. Zastępcami przewodniczącego byli: Wojciech Ławniczak, Franciszek Hofman, Czesław Oto, Anna Machowska, Henryk Ptaszyński i aktualnie Marta Jędrzejczak. Funkcję sekretarza Koła kolejno sprawowali: Czesław Kołodziej, Antoni Sielatycki, Piotr Sterna, Józef Strużyński, Józef Skrzypczak, Urszula Brylczak, Maria Borowczyk i ostatnio Stanisław Adamczyk. Natomiast skarbnikami byli: Franciszek Włodarkiewicz, Urszula Sroka, Franciszek Jendrzejak oraz dziś Wanda Ratajczak. Warto dodać, że do Koła należą emeryci i renciści z kilku wsi. Dlatego każda miejscowość ma swoich łączników. Są oni zawsze na posiedzeniach Zarządu i współdecydują o programie działania. A są to: z Drobnina Janina Andrzejczak, z Karchowa Jerzy Tomczak, z Oporówka Aniela Kaczmarek, z Brylewa Jan Łukaszewski i z Krzemieniewa: Urszula Glapiak, Stefan Spławski oraz Stefania Przybylak. W sprawozdaniu pani przewod-

2000 r. do Koła należą: Jadwiga Golembka, Helena Siniecka, Władysława Spławska, Marianna Więckowiak, Halina Staniszewska, Teresa Ratajczak, Pelagia Szczerbal oraz Eugenia i Florian Nowakowie. Tylko nieco krócej w emeryckich działaniach uczestniczą też: Helena Mikołajczak, Helena Borejko, Barbara Walkowiak, a także Helena i Józef Kolasińscy.

niczącej znalazło się mnóstwo informacji o najróżniejszych formach działalności Koła. Jest ich tak dużo, że nie sposób wszystkich wymienić. W każdym kolejnym roku jest kilka, a niekiedy nawet kilkanaście imprez, spotkań, wyjazdów. W jednych biorą udział wszyscy członkowie, w innych delegacje Koła lub osoby, które zgłoszą chęć udziału. Prawie zawsze komplet członków bywa na spotkaniach wigilijnych, wielkanocnych, Dniu Seniora, Dniu Babci i Dziadka, Dniu Kobiet. Wiele osób wyjeżdża do teatru, na festyny, koncerty, wycieczki krajoznawcze. Emeryci biorą udział w konkursach na rodzinny koszyk wielkanocny, na najładniejszą choinkę, ze swoim zespołem śpiewaczym uczestniczą w przeglądach, dożynkach, występują w klasztorze, śpiewają kolędy. Oferta jest tak


iorów

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

I jeszcze jeden miły moment przeżyli emeryci. Otóż do ich grona dołączyły kolejne osoby. Legitymacje odebrali: Grażyna Piaszczyńska, Teresa Spychała, Maria Spychała, Zofia Cłapka, Jerzy Wróbel, Józef Leciejewski i Aldona Katarzyńska. A potem było przyjęcie, muzyka i zabawa.

bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. A chodzi przecież o to, by umilić czas wolny emerytom, by im pomagać, nie zapominać o nich także przy okazji jubileuszy, imienin, ale i w czasie choroby. Krzemieniewskie Koło wspaniale spełnia taką funkcję. A pomagają im: szkoła, przedszkole, Gminne Centrum Kultury, sołtysi, Zarząd Rejonowy Związku i oczywiście Urząd Gminy. Wszystkim Urszula Brylczak serdecznie dziękowała. A koleżankom i kolegom życzyła zdrowia, wielu spokojnych dni siły, by jak najdłużej mogli uczestniczyć we wspólnych zajęciach. Na tej jubileuszowej uroczystości był oczywiście poczęstunek i zabawa do północy. Prowadził ją Edward Baldys. Wszyscy bawili się świetnie.

[9]

W październiku zawodnicy BUKOS - u wzięli udział w dwudniowych zawodach pod nazwą Dolnośląski Festiwal Biegu na Orientację, które odbywały się w okolicach Raciborowic. Były to zawody międzynarodowe, zaliczane do Polsko - Czeskiej Ligi Europejskiej. Najlepiej spośród zawodników BUKOS - u zaprezentowała się Justyna Smektała zajmując I i III miejsce, a w klasyfikacji generalnej II miejsce. Na trzecim miejscu ukończyła zawody Weronika Marciniak, na piątym Dawid Siniecki, na szóstym, Lidia Mejza i Patryk Smektała. Konrad Wolny dobrze pobiegł w pierwszym biegu, zajmując IV miejsce - niestety w drugim biegu nie zaliczył wszystkich punktów i nie mógł być klasyfikowany generalnie.

Izba Regionalna w Pawłowicach sezon jesienny rozpoczęła praktycznymi lekcjami, których tematem było tradycyjne kiszenie kapusty. Dzieci uczestniczące w lekcjach wkładały fartuszki i chustki, po czym szatkowały kapustę heblem. To trudne zadanie wymagało pracy czwórki dzieci pod czujnym okiem opiekunki Izby. Następnie tarły marchewkę na tarce. Poszatkowaną kapustę wrzucały do beczki, posypały marchewką i solą. Atrakcją było deptanie kapusty w beczce. Lekcje sprawiły najmłodszym dużo radości, a przy tym pozwoliły przybliżyć stare, tradycyjne metody prac gospodarskich. W październiku i listopadzie w lekcjach uczestniczyło 27 grup dzieci z Nowego Belęcina, Krzemieniewa, Drobnina, Śmigla, Łęki Wielkiej, Kąkolewa, Leszna i Jezierzyc Kościelnych.

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego w Nowym Belęcinie upłynęły pod hasłem "Droga do świętości". Społeczność szkolna obejrzała montaż słowno - muzyczny poświęcony osobie Jana Pawła II. Były scenki, wiersze, piosenki, wideoklip… wszystko, by postać Papieża Polaka nie odeszła w niepamięć. W szkolnej bibliotece została przygotowana wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II w literaturze. Przeprowadzono konkurs plastyczny w oparciu o film pt. "Karol Wojtyła - historia Papieża Polaka". Celem konkursu było przybliżenie dzieciństwa i młodości największego autorytetu moralnego współczesnego świata, który tworzył historię nie tylko naszego narodu. Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez ks. Marka Kędziorę - proboszcza parafii w Siemowie: z klas I III SP Wiktoria Sfora, z klas IV - VI SP Małgorzata Nowak, z Gimnazjum Agnieszka Chuda. Kilkoro uczestników otrzymało wyróżnienia, m.in.: Maria Faustyna Klimkowska - kl. I SP, Katarzyna Siniecka - kl. IV SP, Maciej Urbaniak - kl. I G.


[ 10 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

NASZ GKS dodatek klubu

Huśtawka nastrojów W ostatnich kolejkach rundy jesiennej piłkarze GKS - u Krzemieniewo dostarczyli swoim kibicom kolejnej dawki emocji. Trzeba przyznać, że sympatycy popularnej "Gieksy" nie mogą narzekać na nudę, ale przy okazji muszą legitymować się mocnym sercem i silnymi nerwami. Po przekonującej wygranej 5:0 w Szelejewie nadeszła przykra porażka w Osiecznej, gdzie ulegliśmy miejscowej Tęczy 1:3. Prawdziwa katastrofa miała

zależało na wywiezieniu z naszego boiska korzystnego rezultatu. Niestety, w pełni im się to udało i zainkasowali komplet punktów, gdyż wygrali z nami 1:0 po bramce Jarosława Krysiaka. Obecni w sporej grupie kibice Błękitnych wracali do domów w znakomitych humorach, a tymczasem w naszym klubie postanowiono podziękować za współpracę dotychczasowemu trenerowi Piotrowi Łuczakowi. Stery prowadzenia zespołu ponownie

Zdjęcie z meczu GKS - Błękitni Kąkolewo. Z lewej Marcin Dawidziak z Błękitnych, który jeszcze niedawno grał w barwach GKS - u. Z prawej podstawowy obrońca naszej drużyny Mateusz Galon.

jednak nastąpić w kolejnym meczu, w którym podejmowaliśmy na stadionie w Pawłowicach drużynę Błękitnych z Kąkolewa. Bliskość geograficzna, a także wymiana wielu zawodników między tymi dwoma klubami w ostatnich latach, sprawiły, że był to mecz o szczególnym znaczeniu. Gdy dodamy jeszcze, że zespół przyjezdnych prowadzi mieszkający w Luboni Rafał Dudka, to można było z góry założyć, że piłkarzom z Kąkolewa będzie bardzo

przejął dobrze nam znany i zaprawiony w bojach Robert Kuczyk. Po dwutygodniowej przerwie i z nowym - starym trenerem udaliśmy się na mecz z Koroną Piaski, który miał być dla nas prawdziwym sprawdzianem. Ekipa z Piasków to rywal nieprzeciętny, który w tym sezonie kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa, często wręcz demolując swoich przeciwników i aplikując im po kilkanaście goli. Podopieczni trenera Kuczyka pokazali jednak charakter i przy okazji udowodnili,

że mają w tym sezonie patent na drużynę Korony, gdyż przecież przed rozpoczęciem sezonu pokonali już faworyzowanego przeciwnika w Pucharze Polski. Tym razem wygraliśmy zasłużenie 3:0, a znakomity występ zaliczył młody Mikołaj Ślęzak, którego dwie bramki w pierwszych dwudziestu minutach gry mocno zaskoczyły pewnego siebie przeciwnika. W drugiej połowie trzeciego gola dorzucił Michał Ratajczak i sensacyjna, wysoka, i pierwsza w tym sezonie porażka Korony stała się faktem! Dodajmy jeszcze, iż od 60. minuty nasz zespół grał w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartkę zobaczył Adam Przytuła. Trener Kuczyk dokonał w zespole kilku zmian, ale jak sam podkreśla, chciał dotrzeć przede wszystkim do sfery mentalnej swoich chłopaków, gdyż umiejętności czysto piłkarskich absolutnie im nie brakuje. Wydawało się, że po takim sukcesie powinniśmy zdobyć pewne trzy punkty w kończącym rundę jesienną spotkaniu z Sarnowianką Sarnowa. Tak się niestety nie stało. Mecz zakończył się podziałem punktów, a jedyną bramkę dla naszej ekipy zdobył Szymon Bzdęga. Takie zakończenie z całą pewnością nikogo jednak w klubie nie satysfakcjonowało. Na rundę wiosenną spoglądamy jednak z nadzieją. GKS zajmuje co prawda 5. miejsce w tabeli, ale strata do wicelidera, czyli Sokoła Chwałkowo, wynosi tylko 3 punkty. Zapowiada się bardzo ciekawa wiosna!

Czy wiecie, że...?

W sezonie 2010/11 piłkarze GKS-u Krzemieniewo zanotowali znakomitą passę 13 kolejnych wygranych meczów w rundzie jesiennej. Dzięki tej znakomitej serii wpisaliśmy się na trwałe w historię leszczyńskiej klasy okręgowej. Ówczesnym trenerem naszego zespołu był Leszek Krzyżostaniak. Tylko dwóch zawodników zagrało po pełne 90 minut we wszystkich 12 meczach rundy jesiennej obecnego sezonu. Są to: obrońca Patryk Siniecki i bramkarz Damian Musielak. Boisko w Pawłowicach, na którym na co dzień gra GKS, a wcześniej z powodzeniem użytkował je Zootechnik Pawłowice, zostało uroczyście otwarte w sierpniu 1956 r.. W latach poprzedzających powstanie boiska korzystano z prowizorycznych obiektów w parku za pałacem. Kłos Garzyn w latach 80. trzykrotnie (1985, 1986 i 1988) wygrywał zimowy turniej piłkarski, organizowany przez redakcję "Panoramy Leszczyńskiej”. Tym samym garzyński klub otrzymał na własność puchar ufundowany przez redakcję.

Zmiana trenera

Po 11. kolejce spotkań, czyli przegranej w meczu u siebie z Błękitnymi Kąkolewo, postanowiono podziękować za dotychczasową współpracę trenerowi Piotrowi Łuczakowi. W krótkim podsumowaniu jego pracy w GKS-ie Krzemieniewo, wspomnijmy tylko, że w meczach ligowych drużyna pod jego ręką odniosła: 3 zwycięstwa, 3 remisy i 3 porażki - do tej statystyki nie wliczyliśmy wygranej z Mas Rolem Spławie (6:0), gdyż ta drużyna została wycofana z rozgrywek, a wszystkie punkty zdobyte z tym zespołem zostały anulowane, oraz zwycięstwa w Szelejewie z Wielkopolanką (5:0), gdzie zespół w zastępstwie prowadził trener Robert Kuczyk. Dodajmy jeszcze, że podopieczni trenera Łuczaka przeszli pomyślnie dwie rundy Pucharu Polski na szczeblu OZPN Leszno, gdzie w pokonanym polu zostawili Koronę Piaski i Koronę Wilkowice. Prezes Marian Witczak powierzył prowadzenie zespołu Robertowi Kuczykowi, który trenował już naszą drużynę w rundzie wiosennej ubiegłego sezonu, kiedy to zajęliśmy 3. miejsce w tabeli i zabrakło nam zaledwie jednego punktu, aby zagrać w meczach barażowych o "okręgówkę". Wszystko wskazuje na to, iż w klubie postanowiono zmienić dotychczasową politykę. Zamiast trenera z "nazwiskiem" dano poprowadzić drużynę osobie, która zna naszych piłkarzy i nasze środowisko najlepiej, czyli powrócono do wariantu z trenerem Kuczykiem. - Wspólnie stwierdziliśmy, iż na klub należy patrzeć z bardziej szerokiej perspektywy, niż postrzegać go tylko przez drużynę seniorską. Jest przecież sporo grup utalentowanej młodzieży i to wszystko musi płynnie współgrać. My chcemy, aby zdecydowaną większość składu stanowili nasi wychowankowie i aby była kontynuacja tej pracy, którą teraz wykonujemy z młodymi piłkarzami - mówi trener Kuczyk. Trener otrzymał wolną rękę w budowaniu drużyny. Ma stworzyć zespół, który będzie walczyć o awans, ale świat się nie zawali, gdy to się nie uda. Do tej pory trenerzy z zewnątrz nie spełnili do końca pokładanych w nich nadziei, więc postawienie na osobę zżytą z lokalnym środowiskiem piłkarskim i znającą psychikę i umiejętności poszczególnych piłkarzy wydaje się słuszną drogą. Ważne jest również to, że w klubie postawiono na spokojne budowanie zespołu, co powinno zaowocować sukcesami już w niedalekiej przyszłości.

Redaguje: Damian Marciniak


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Nauczyciele na scenie

Nauczyciele z Drobnina sprawili uczniom ogromną niespodziankę. W Dniu Edukacji Narodowej po raz pierwszy w historii szkoły odegrali swoją wersję Kopciuszka. Znana wszystkim bajka została przedstawiona z dużą dawką humoru w dyskotekowej scenerii. Główna bohaterka (Justyna Muszyńska), która mieszka wraz z Macochą (Renata Kaczmarek) i jej Córkami (Elżbieta Cieśla i Grażyna Pacholczyk), bardzo chce iść na bal do Króla Rocka (Mariusz Pudliszewski). Niestety, dostała całą masę zadań na wieczór, a poza

tym nie ma się w co ubrać. Nagle pojawia się Matka Chrzestna (Monika Piotrowiak - Kaczmarek) z sukienką z Tesco i lakierkami z Wojasa ostrzegając, że Kopciuszek z wiadomych względów musi wrócić przed północą. Dziewczyna zjawia się na dyskotece prowadzonej przez Didżeja (Robert Jankowiak), na której bawi się Macocha z Córkami oraz inne

Piast wrócił

na boiska

piękne panny (Anna Brodziak, Ewelina Buczek, Sława Olejniczak), mające nadzieję, że jedna z nich zostanie żoną Króla Rocka. Kopciuszek uciekając w trakcie tańca z Królem gubi bucik, z którym następnie Didżej przemierza gminę w poszukiwaniu właścicielki. Gdy dociera do domu Macochy, odnajduje Kopciuszka, na którego nóżkę lakierek pasuje jak ulał. Król

[ 11 ]

na wieść o tym, że to sierota, stwierdza, że nie może się żenić, ale Matka Chrzestna obiecuje wszystko im sponsorować. A Macochę i jej Córki spotyka zasłużona kara. Przedstawienie zostało przygotowane przez Andżelikę Jankowiak, która wcieliła się w rolę narratora, i wsparte śpiewem Moniki Rzepeckiej i Alicji Sikorskiej.

Paulina Ratajczak, uczennica klasy I Gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach zajęła II miejsce w powiatowym konkursie pt. "Nie daj szansy AIDS", zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Lesznie. Zadaniem uczestników było wykonanie fotografii na temat "Uzależnienia sprzyjają HIV". Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów, którą zaszczyciło wielu dostojnych gości, odbyła się 17 listopada w siedzibie PSSE w Lesznie. Paulinie gratulujemy!

To dobra wiadomość - piłkarski Klub Sportowy Piast Belęcin wrócił do gry. Od listopada ubiegłego roku działa, trenuje, uczestniczy w rozgrywkach klasy B.

Klub Sportowy Piast istniał w Nowym Belęcinie od 1994 r. Był czas, że dochodził nawet do klasy okręgowej. Ale były tez słabsze okresy, zwłaszcza początek lat dwutysięcznych. W 2006 r. zaprzestał działalności i spadł do klasy B. Tak naprawdę to przez 8 lat nie istniał. Grupa osób z Nowego i Starego Belęcina postanowiła reaktywować KS Piast. W listopadzie ubiegłego roku zorganizowali pierwsze zebranie. Przyszło na nie 22 chłopaków. Wszyscy chcieli grać. Wkrótce więc zaproponowali wybory i powołanie Zarządu. Prezesem został Łukasz Roszkiewicz, wiceprezesem Michał Chwaliszewski, sekretarzem Waldemar Grybski, a członkami Krzysztof Kruger i Jarosław Musielak. - Zaczynamy nową kartę w historii Klubu - mówi Michał Chwaliszewski. - Chcemy stworzyć drużynę, która nie tylko pozwoli młodym chłopcom wyżyć się na

boisku, ale także organizować będzie imprezy, prace społeczne, zajęcia dla najmłodszych. Klub ma być miejscem, gdzie będziemy realizować wiele poczynań skierowanych do wszystkich mieszkańców wsi. Dziś w klubie gra już 26 piłkarzy. Mieszkają w Nowym i Starym Belęcinie, Hersztupowie, Karchowie, Łęce Wielkiej. Ćwiczyli przez całą zimę w sali sportowej w Drobninie, a wiosną i latem na boisku Orlik oraz boisku w Nowym Belęcinie. Do rozgrywek przystąpili w jesiennej rundzie, a więc "zaliczyli" już pół ostatniego sezonu. KS Piast Belęcin - bo taką nazwę przyjął Klub - gra w I grupie klasy B. Rywalizuje z: Heliosem Bucz, Iskrą Długie Stare, Rydzyniakiem II Rydzyna, Kormoranem Święciechowa i Gromem Czeluścin. W jesiennej rundzie rozegrał 10 meczów. 6 meczów wygrał, 1 zremisował, a 3 przegrał. Aktualnie zajmuje drugie miejsce w tabeli.

- Nie ukrywam, że naszym celem jest awans do klasy A - dodaje Michał Chwaliszewski. - Jeśli po wiosennych rozgrywkach zajęlibyśmy pierwsze miejsce w grupie, awans byłby automatyczny. Z drugiego miejsca walczyć będziemy w barażach. Ale jeśli spadniemy na dalszą pozycję - pozostaniemy w klasie B. Tak czy inaczej zamierzamy trenować, podnosić swoje umiejętności i walczyć na boiskach. Trenerami w tej chwili są Krzysztof Kruger i Michał Chwaliszewski. Mają warunkowe uprawnienia do czasu ukończenia trenerskiego kursu. Trenują dwa razy w tygodniu. Teraz wracają na salę do szkoły w Drobninie. Zarząd Klubu podkreśla, że mają dobre warunki do działalności. Od gminy dostali 5000 zł, a także autobus na wyjazdowe mecze. Gmina zakupiła też nowe bramki na boisko, a szkoła udo-

stępnia im szatnię. Sponsorzy zakupili dwa komplety strojów z getrami, piłki, koszulki, a ostatnio także jednakowe torby dla wszystkich i dresy. To ogromna pomoc i prawdziwy kredyt zaufania. Nie chcieliby zawieść. Dlatego też zamierzają dać z siebie dużo. Już założyli 84 plastikowe siedziska na boisku. Wiosną chcieliby wykopać studnię, aby zawsze mogli podlewać murawę. Chcą też postawić ogrodzenie wokół boiska. Zorganizują bal sportowca, a zimą obozy dla piłkarzy i wspólne wyjazdy integracyjne z kibicami. - Gramy dla siebie i dla kibiców - mówi Michał Chwaliszewski. Nikt nie będzie za to dostawał pieniędzy. Nie zamierzamy kupować piłkarzy ani płacić za mecze. To ma być nasz klub i nasze miejsce do fajnego działania. Jestem pewien, że Piast wróci do swoich dobrych tradycji.


[ 12 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Bieg Niepodległości

11 listopada prawie 100 uczestników wzięło udział w I Biegu Niepodległości, który odbył się w Bojanicach.

W ten sposób organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie oraz Belęciński Uczniowski Klub Orientacji Sportowej, postanowili uczcić Święto Niepodległości, biegając na orientację po leśnych duktach. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy - pierwsza liczyła około 4,3 km, a druga 5,9 km. Do wspólnej zabawy przyłączyła się także reprezentacja uprawiających nordic walking. Zanim wszyscy wyruszyli na trasę, przeprowadzono krótki instruktaż z zasad biegania na orientację. Uczestnicy biegu oprócz numerów startowych otrzymali także mapy tras z naniesionymi punktami kontrolnymi. Zwycięzcami na trasie krótkiej w kategorii mężczyzn zostali: Paweł

Wałkiewicz, Mikołaj Białasik i Tymoteusz Duczmal, a wśród kobiet: Anita Chudzińska, Justyna Smektała, Paulina Sarbinowska. Na trasie dłuższej: Dawid Siniecki, Patryk Smektała i Kacper Andrzejewski oraz Weronika Marciniak i Lidia Mejza. Pamiątkowe puchary otrzymali także senior i seniorka oraz junior i juniorka Biegu Niepodległości. Każdy uczestnik został poczęstowany ciepłą herbatą, grochówką oraz jabłkami z polskiego sadu. Wolontariusze natomiast zbierali fundusze na rzecz Domu Dziecka w Lesznie. Bieg mógł zostać zorganizowany dzięki wsparciu gminy, szkoły oraz sponsorów i wolontariuszy. Zorganizowanie Biegu Niepodległości było pomysłem grupy inicjatywnej w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej pt. "Ruch z sensem, czyli jak zorganizować wydarzenie sportowe i jednocześnie komuś pomóc".

Halowa piłka

* Pod koniec października piłkarska drużyna podstawówki z Drobnina brała udział w Finale Mistrzostw Powiatu w Halowej Piłce Nożnej. Turniej ten rozgrywany był w hali gimnastycznej w Rydzynie. W zawodach brały udział zespoły wyłonione w eliminacjach. Do finału awansowały zespoły: SP Świerczyna, SP Pawłowice, SP Święciechowa, SP Rydzyna, SP Włoszakowice i zespół z Drobnina. Turniej finałowy był bardzo wyrównany, a kolejność miejsc na podium rozstrzygała się do ostatniej kolejki. Ostatecznie turniej wygrała drużyna ze Święciechowy, a zespół z Drobnina uplasował się na drugim miejscu tracąc do zwycięzcy tylko jeden punkt. Graliśmy w składzie: Miłosz Buczek, Igor Pietraszewski (3 bramki), Jakub Jaszczak (4 bramki), Wojciech Skorupski, Bar-

tosz Antkowiak, Krystian Andrzejewski, Hubert Piotrowski, Mateusz Włodarczyk, Kamil Skiba i Krzysztof Janiszewski (1 bramka). * W listopadzie w sali sportowej w Gimnazjum w Rydzynie odbył się finał Mistrzostw Powiatu Gimnazjów w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju tym dzięki wywalczonemu wcześniej awansowi w eliminacjach udział wzięła drużyna Gimnazjum z Drobnina. W finale zagrały też reprezentacje gimnazjów z Pawłowic, Kąkolewa, Dłużyny, Rydzyny i Włoszakowic. Poziom turnieju był bardzo wyrównany. Drużyna z Drobnina zajęła trzecie miejsce. Grała w składzie: Kacper Dajewski, Kamil Flaczyk (1 bramka), Marcin Konopka (1 bramka), Patryk Lutowicz, Filip Frąckowiak, Eryk Andrzejak, Tobiasz Frąckowiak i Tomasz Łukaszewski.

W matematycznym obiektywie

Od wrześnie Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie realizuje projekt pod nazwą "Gmina Krzemieniewo w matematycznym obiektywie". Koordynatorką projektu jest nauczycielka Iwona Kubasik, a dofinansowuje go Fundacja mBanku. Projekt jest bardzo ciekawy i adresowany do uczniów klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej. Uczestniczy w nim 53 uczniów podzielonych na kilkuosobowe grupy. Wszyscy realizują najróżniejsze zadania w ramach tak zwanych warsztatów. Już odwiedzili Urząd Gminy i zebrali dane statystyczne dotyczące miejscowości wchodzących w skład obwodu szkoły w Nowym Belęcinie. W kolejnym tygodniu wykonywali grę dydaktyczną. Samodzielnie tworzyli kolorowe plansze, wymyślili zasady gry i jej nazwę, wycinali i składali opakowania dla niej. W

Dyżury radnych

Przypominamy, że w Urzędzie Gminy w Krzemieniewie dyżury pełnią radni. Na rozmowę z nimi

następnym etapie razem z rodzicami i opiekunami składali model sześcianu metodą origami. Świetnie się przy tym bawili. A ostatnio spotkali się z Mikołajem Dubickim. Pan Mikołaj jest absolwentem szkoły w Nowym Belęcinie, studiuje geologię i geodezję na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniom przekazał informacje dotyczące map i skali. Mówił do czego służy legenda map, jak je dzielimy, w jaki sposób dokładnie narysować plan i tak dalej. W drugiej części wszyscy wykonywali wyznaczone im zadania. Między innymi na mapie topograficznej zaznaczali miejscowości, zamalowywali jeziora i lasy regionu. Zajęcia były naprawdę fascynujące, a uczniowie zadowoleni. Więcej szczegółów o programie "mPotęga" znaleźć można na stronie interentowej www.mpotega. pl można się wybrać w każdy poniedziałek od godz. 14 do 16.Zawsze na mieszkańców czeka jeden z radnych, a często także przewodniczący Rady Gminy. Radni pełnią dyżury kolejno.

W szkole w Górznie odbyło się przedstawienie pt. "Kopciuszek". Zostało ono przygotowane przez nauczycieli z okazji Tygodnia Postaci z Bajek. Na początku przedstawienia narrator wprowadził zebranych w treść ukazywanych scen. Nauczyciele, chociaż nie są aktorami, zagrali swoje role wyśmienicie. W pełni utożsamili się z granymi postaciami, uwidaczniając ich cechy czy dopasowując kostiumy do danej sytuacji. Uczniom przedstawienie bardzo się podobało, a nauczyciele zostali nagrodzeni brawami.


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[ 13 ]

HOROSKOP KRZYŻÓWKA Z NAGRODĄ Zapiekanka po

Baran 21.03-19.04 Nie pracuj zrywami, najlepiej być systematycznym. Wtedy znajdzie się także czas na wypoczynek. Pod koniec miesiąca może dojść do bardzo trudnej sytuacji. Pomogą ci najbliżsi. Byk 20.04-20.05 Najbliższe tygodnie to dobry czas na odnowienie kontaktów z dalszą rodziną. Ktoś z nich bardzo potrzebuje Twojego wsparcia. Zapowiada się nieco lepsza sytuacja finansowa. Bliźnięta 21.05-21.06 Będzie trochę dobrze, trochę źle, jak w życiu. Na pewno spotkasz kogoś interesującego. Ale pracy przybędzie, więcej godzin spędzisz poza domem. Gwiazdy wróżą jakąś wygraną. Rak 22.06-22.07 Nie martw się o sprawy zawodowe. Zaradne Raki mogą liczyć nawet na awans lub podwyżkę. Nie daj się zwieść zalotom pewnego Byka, to tylko zapowiedź flirtu. Skontroluj zdrowie. Lew 23.07-22.08 Bardzo dobrze poradzisz sobie ze sprawami urzędowymi. W uczuciach trochę zawirowań, zwłaszcza gdy przyjdzie Ci podjąć ważne decyzje. Znajdź kilka dni na odpoczynek. Panna 23.08-22.09 Przed Tobą ważne rozmowy, zwłaszcza zawodowe. Ale i w życiu prywatnym będziesz miała okazję postawić wszystko na jedną kartę. Dobrze się zastanów, co dla Ciebie jest najważniejsze. Waga 23.09-22.10 Bądz wyrozumiała dla innych, to pozwoli Ci zapomnieć o nieporozumieniach. Nie bagatelizuj oznak zmęczenia, zrób niezbędne badania lekarskie. Nieco lepsze finanse. Skorpion 23.10-21.11 Przed Tobą dość intensywne dni. Zaczniesz realizować plan, o którym zawsze marzyłaś. Uważaj jednak, by nie przesadzić z aktywnością. Może czekać Cię też spory wydatek. Oszczędzaj. Strzelec 22.11-21.12 Szczęście Cię nie opuści. Możesz podjąć ryzyko zawodowe, ale także "otworzyć się" na nowe uczucie. Miłość jest tuż - tuż. Oczekuj pewnej wiadomości. Kto wie, czy nie zmieni Twojego życia. Koziorożec 22.12-19.01 Twój partner wreszcie spełni obietnicę, którą złożył, gdy się poznawaliście. Będzie cudownie. Single mogą liczyć na interesującą wiadomość. I na wyjazd prawdopodobnie gdzieś daleko. Wodnik 20.01-18.02 Nie wszystko będzie szło tak jak zaplanowałaś. Los czasem daje więcej, niż oczekujemy. Ciebie spotka coś naprawdę dobrego. W pracy nie podejmuj się dodatkowych zajęć, potrzebujesz odpoczynku. Ryby 19.02-20.03 To będą dobre dni i tygodnie. Obok Ciebie pojawi się ktoś, kim będziesz chciała się opiekować. Sprawi Ci to wiele radości. Nie przesadzaj z porządkami i remontami w domu.

Aby rozwiązać krzyżówkę, trzeba wpisać w poziome rzędy znaczenie słów. Potem z oznaczonych liter ułożyć hasło. Prawidłowe hasło można wysłać e-mailem. Można też wysłać SMS o treści TC.ZYCIE.rozwiazanie+imie i nazwisko+adres na numer 71068 (opłata 1,22 zł, regulamin na www.dotpay.pl). Wśród nadawców prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrodę. Poprzednie hasło krzyżówki brzmiało: WIECZORy Z KSIĄżKĄ. Nagrodę wylosował Krystian Fiuk z Krzemieniewa. Zapraszamy po odbiór nagrody do GCK w Krzemieniewie.

1

14

2 3

7

4 5 6 7

3

9

12

8 10

2

12

6

11

13

1

10

1

9

2

15

3

11

4

12

13

5

4

16

8

10 11

17 5

13

1. Odbicie pocisku 2. Lotnisko koło Krakowa 3. Schronił się za granicą 4. Komin wulkanu 5. Model Volkswagena 6. Chorągiew z haftem 7. Nie jest zdrowy

Bez chemii

* Srebrne przedmioty odzyskają blask, gdy zanurzymy je na około pół godziny w kwaśnym mleku, opłuczemy i wypolerujemy lnianą ściereczką. * Zlewozmywak i wanna nie będą się zatykać, gdy raz w tygodniu wsypiemy do syfonu 1/4 szklanki sody i zalejemy gorącą wodą. * Skórzane meble odświeży piana z białek. Lekko wcieramy ją w powierzchnie, po wyschnięciu nakładamy wosk pszczeli i polerujemy. * Liście roślin, które mamy w domu, możemy odkurzyć wyciera-

14

6

15

7

16

8

17

9

8. Towarzysz Dionizosa 9. Nowicjuszka w zawodzie 10. Materiał na kobiałki 11. Sądowe odwołanie 12. Wygnanie z kraju 13. Córka Kraka jąc je skórką z banana. Listki będą też odżywione i nabłyszczone. * Lustro będzie pięknie lśniło, gdy przetrzemy je połówką surowego ziemniaka. Potem trzeba je przemyć ciepłą wodą i osuszyć ściereczką. * Fusami po kawie czyścimy mocno zabrudzone garnki. Szorujemy je wilgotną ściereczką zamoczoną w fusach. Potem je starannie spłukujemy letnią wodą. * Linoleum zmywamy wodą po ugotowanych ziemniakach. * Aby usunąć plamy po flamastrze, trzeba zabrudzony fragment odzieży zanurzyć na noc w mleku. Potem wyprać jak zwykle.

bolońsku

Składniki na 4 porcje: 1 kg ziemniaków, 60 dag brukselki, 1 cebula, 2 - 3 łodygi selera naciowego, 1 por, 1 łyżka oleju, 40 dag mieszanego mielonego mięsa, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 50 dag pomidorów z puszki (w kawałkach), 150 ml mleka, 5 dag masła, 10 dag startego żółtego sera, sól, pieprz, cukier, gałka muszkatołowa, tłuszcz do posmarowania formy. Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój na połówki. Gotuj 20 minut w posolonej wodzie. Brukselki oczyść, ponacinaj u nasady, opłucz. Gotuj 10 - 15 w posolonym wrzątku. Miękką brukselkę odcedź, osącz. Cebulę obierz. Seler i por oczyść, opłucz, osusz, pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej, włóż mięso mielone, smaż przez 10 minut. Często mieszaj, by masa nie przywierała do dna patelni. W połowie smażenia dołóż pokrojone wcześniej warzywa. Całość przypraw do smaku solą, pieprzem oraz szczyptą cukru. Następnie mięso z warzywami wymieszaj z koncentratem pomidorowym i smaż jeszcze 2 minuty. Dołóż pomidory z puszki, doprowadź całość do wrzenia. Ziemniaki ugotuj, odcedź, wymieszaj z mlekiem i masłem, utrzyj na gładkie puree, przykryj mięsnym sosem i brukselkami. Posyp żółtym serem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 st. C. Piecz 20 - 30 minut. Zamiast puree ziemniaczanego możesz dodać gruby makaron z poprzedniego obiadu. Danie będzie smakowało równie dobrze, a przygotujesz je znacznie szybciej.

(: (: HUMOR :) :)

Profesor filozofii pyta studenta: - Jak pan myśli, co jest w dzisiejszych czasach większym problemem: niewiedza czy obojętność? - Nie wiem. Nie obchodzi mnie to. * * * - Czemu się z nią pokłóciłeś? - Poprosiła, żebym zgadł, ile ma lat. - No i? - Zgadłem. *** Przychodzi Pierre Curie do Marii i mówi: - Kochanie, ależ dziś promieniejesz! - Jestem taka uradowana... * * * Naukowcy odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać.


[ 14 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Spektakle profilaktyczne dla dzieci i młodzieży

W Domu Kultury w Garzynie odbyły się dwa niezwykłe spektakle teatralne. Obydwa przedstawili aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa. Jeden adresowali do młodzieży, drugi do młodszych dzieci. W obu uczyli, przestrzegali, nakłaniali do życia w krainie książek. Przedstawienia nie tylko były piękne, ale i ważne ze względu na treści, jakie ze sobą niosły. Jesteśmy pewni, że trafiły do odbiorców. A oglądali je uczniowie z klas IV - VI z Garzyna, Drobnina i Szkoły Specjalnej z Górzna oraz przedszkolacy i uczniowie klas I - III z Garzyna, Nowego Belęcina i Górzna. A oto ich przesłanie:

Trójka beztroskich nastolatków - luzacki maturzysta Misiek, nieśmiała Róża i jej wierna przyjaciółka Iza - wspólnie postanawiają uczcić walentynki. W celu rozluźnienia atmosfery decydują się na zażycie popularnych dopalaczy. Nie mając żadnej wiedzy na temat podejrzanych substancji, faszerują się mieszanką zakupionych specyfików. Ta decyzja pociąga za sobą tragiczne skutki. W nocy ginie pozostawione pod opieką trójki przyjaciół dziecko - kilkumiesięczna siostra Róży, jednak nikt nie pamięta, co się wydarzyło… Z pomocą psychologa policyjnego Róża, Misiek i Iza raz jeszcze przeżyją walentynkową noc, stopniowo odkrywając przed widzami tajemnice własnego błędu.

Z piosenką i muzyką

W poniedziałek, 9 listopada, z paniami ze Stowarzyszenia KRZEMIANKI oraz mieszkańcami gminy spotkała się Sabina Klak - leszczyńska poetka. Wiersze z ostatnich tomików prezentowała nie tylko sama autorka, ale też Emil Dziedzic. Jej wiersze z muzyką Przemysława Maćkowiaka przepięknie śpiewała Sara Kicińska z Rawicza z towarzyszeniem zespołu Mus Trio w składzie: Przemysław Maćkowiak - gitara, Mateusz Urbaniak - piano oraz Hubert Samelczak - perkusja. W wykonaniu Sary goście usłyszeli m. in: “Na sidła melancholii”, “Śpisz, Mam dość”, “Nic nie dzieje się bez przyczyny”, “Cichy romans”, “Osądził cię świat”, “Pozytywka”, “Tańcz”. Podczas wieczoru poetka mówiła o początku swojej poetyckiej drogi, fascynacjach literackich i in-

spiracjach, o zainteresowaniu psychologią, metafizyką, podróżach, m. in. do Indii. Według poetki, by zmienić świat, wystarczy zmienić siebie, pokochać siebie i otaczający świat. Często sama stosuje różne techniki medytacyjne, by się wyciszyć, zachować wewnętrzny spokój. Był to bardzo nastrojowy wieczór, a refleksyjna poezja Sabiny Klak była lekiem dla duszy uczestniczących w spotkaniu. Przerywnikiem była prezentacja wiersza napisanego poznańską gwarą "Polowanie" oraz limeryków o Drobninie i Oporowie autorstwa Gabriela Roszaka z Rydzyny. Na spotkaniu można było nabyć ostatnio wydane tomiki wierszy: "Na skrzydłach nut" oraz "Podyktowane" z autografem poetki.

Kraina bez książek to świat - o dziwo - opisany właśnie w książce, którą dziadek czyta wnuczce na dobranoc. I do tej właśnie smutnej rzeczywistości trafia dziewczynka po zamknięciu oczu. W jej walizce został zaś skarb, klucz do wyobraźni - Ostatnia Książka Świata. Na swojej drodze dziewczynka spotyka Tygrysa, który pragnie posiąść książkę na własność, a kiedy nie może jej uzyskać, więzi dziewczynkę. Lecz na ratunek przybywa Miś Kryspin, pluszowy towarzysz dziewczynki. Razem spróbują sprowadzić Tygrysa na dobrą drogę. Czy odniosą sukces?

Spotkanie z poetką 5 listopada, w ramach XXXVIII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, a XXI Dnia Leszczyńskiego Gminne Centrum Kultury gościło Emilię Ivancu - poetkę, tłumaczkę, krytyka literackiego, pracownicę Instytutu Filologii Romańskiej UAM w Poznaniu i Uniwersytetu w Alba Iulia w Rumunii. Emilia Ivancu jest założycielką Stowarzyszenia ARADOS promującego poezję celtycką, rumuńską i polską. Wydała tomik wierszy "Gra w to, aby nie być niczym więcej niż jestem". Poza pisaniem zajmuje się przekładem poezji na

język rumuński. Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Drobninie, a z poetką rozmawiało dwudziestu gimnazjalistów z klas I - III, którzy udowodnili, że zainteresowanie poezją nie jest im obce. Uczniowie pytali poetkę o jej pasje, podróże, początki kariery literackiej i dlaczego zdecydowała się na pracę i zamieszkanie w Polsce. Podczas spotkania poetka czytała swoje wiersze również po rumuńsku. Na koniec każdy otrzymał okolicznościową gazetkę listopadową z autografem poetki.


Koncert papieski

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Przyszła Pani Jesień

Wraz z nadejściem jesieni, a więc i nowego roku szkolnego, w bibliotece w Pawłowicach rozpoczęły się zajęcia dla dzieci z pobliskich przedszkoli i szkół. W październiku i listopadzie biblioteka gościła dzieci z Nowego Belęcina, Drobnina, Krzemieniewa, Śmigla, Łęki Wielkiej, Kąkolewa i Leszna. Tematem prowadzonych lekcji było nadejście Pani Jesieni. Dzieci słuchały i czytały jesienne opowiadania i wierszyki, śpiewały piosenki i dzieliły się z prowadzącymi swoją wiedzą na temat panującej obecnie pory roku. Maluchy chętnie opowiadały o oznakach jesieni, prze-

mianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, co nam daje ta kolorowa pora roku. Jako pomoce dydaktyczne posłużyły książki i dary jesieni (owoce, warzywa, kolorowe liście, kasztany). Dzieci wykonały również prace plastyczne: piękne, kolorowe drzewo i Panią Jesień, które należało ozdobić ususzonymi liśćmi. Tworzyły papierowe parasole, rysunki i wazony pełne liściastych kompozycji. Zadania manualne spotkały się z największym entuzjazmem małych uczestników.

Z poezją Karola Wojtyły

W ramach podsumowania obchodów Roku Jana Pawła II Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie zorganizowało konkurs recytatorski czczący pamięć Papieża Polaka. Eliminacje gminnego konkursu poezji Karola Wojtyły odbyły się 17 października w Sali Domu Kultury w Garzynie. Wzięło w nich udział jedenaścioro uczniów gimnazjów z Pawłowic i w Drobnina. Spośród nich wybrano grupę laureatów. Nagrodzeni zostali: w kategorii klasa I gimnazjum: I miejsce Dawid Kielich z gimnazjum w Drobninie, w kategorii klasa II gimnazjum: I miejsce Klaudia Andrzejewska z Gimnazjum w Drobninie, II miejsce Julia Glapiak i Joanna Justka z Gimnazjum w Drobninie, w kategorii klasa III gimnazjum: I miejsce Patrycja Hauza z Gimnazjum w Drobninie, II miejsce

Eryk Maśląka z Gimnazjum w Pawłowicach i Monika Rzepecka z Gimnazjum w Drobninie Wszyscy uczestnicy i laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe związane z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II. W jury poza pracownicą GCK zasiedli leszczyńscy poeci, małżeństwo Eleonora i Ryszard Biberstajnowie, którzy oprócz dokonania oceny uczestników udzielili im wielu bezcennych rad dotyczących deklamacji poezji i zachowania się na scenie. Ogłoszenie wyników nastąpiło 18 października podczas Koncertu Papieskiego. Laureaci pierwszych miejsc mieli okazję zaprezentować swoje zdolności recytatorskie przed szerwszą publicznością. Na zdjęciu wszyscy uczestnicy z opiekunami i komisją.

[ 15 ]

"Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu" - tak powiedział o górach Papież Jan Paweł II podczas mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r. Miłość Karola Wojtyły do polskich gór ("Jego gór", jak zaczął nazywać je po dziesięcioleciach wędrówek) była doskonale znana wszystkim świadkom jego pontyfikatu. Nic więc dziwnego, że dla uczczenia obchodów Roku Jana Pawła II w niedzielę, 18 października, scenę garzyńskiego Domu Kultury zajęła hołdująca rodzimej muzyce góral-

skiej Beskidów i Tatr Folk Kapela Góralska Hora. Poświęcony papieżowi koncert nosił tytuł "Nuty góralskie z pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski", a repertuar składał się z tradycyjnych, góralskich przyśpiewek. Kapela zagrała wesołe, skoczne rytmy, które Jan Paweł II upodobał sobie podczas górskich wędrówek, ale i słuchacze nie pozostali bierni - pod koniec koncertu cała sala odśpiewała "Barkę".

Po raz pierwszy Arkadiusza Cypriana gościliśmy w Krzemieniewie dokładnie piętnaście lat temu 29 listopada 2000 r. na swojej pierwszej ogólnodostępnej wystawie. Teraz - 6 listopada tego roku powrócił wraz z wystawą obrazów, które będzie można podziwiać do końca listopada w Sali Centrum Kultury w Krzemieniewie. Artysta od czasu wypadku w 1992 r. ma sparaliżowane nogi i częściowo ręce, jednak uczestnictwo w Warsztatach Terapii Zajęciowej pozwoliło panu Arkadiuszowi odkryć w sobie zarówno pasję malarską, jak i talent. Tę pasję do dziś przelewa na płótna, trzymając pędzel ustami. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich dla osób niepełnosprawnych, gdzie mógł w pełni oddać się malarstwu, które daje mu wiele radości, ale i możliwości zaprezentowania swoich

prac na wystawach nie tylko w kraju, ale i za granicą. Obrazy Arkadiusza Cypriana to głównie pejzaże, choć nie brakuje też obrazów zwierząt i martwej natury. Ze względu na ograniczone możliwości ruchowe pracuje głównie przy obrazach niewielkich formatów. Inspiracje czerpie z natury, zdjęć, pocztówek czy nawet Internetu. Wystawę otworzyła dyrektorka GCK Anna Weber, po czym nastąpiła seria pytań do artysty ze strony zgromadzonych gości i toast szampanem. Później, przy kawie i ciastkach, goście rozeszli się po sali, podziwiając prace artysty. Dodajmy, że pan Arkadiusz od 2013 r. jest stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami i od tego czasu współpracuje z Wydawnictwem AMUN w Raciborzu.

Wernisaż wystawy


U KRZEMIANEK [ 16 ]

Od września w każdy poniedziałkowy wieczór sala Gminnego Centrum Kultury wypełnia się po brzegi. Na swoje cykliczne spotkania przychodzą członkinie Stowarzyszenia Krzemianki. Najczęściej jest dwadzieścia, trzydzieści osób, ale bywa, że z zaproszenia korzysta dużo więcej pań. Tematyka spotkań jest bowiem bardzo różna. Był wieczór poetycko - muzyczny, spotkanie z kandydatami na posłów i senatorów, kurs samoobrony, zawody w bowlingu, warsztaty plecionkarskie. A jeszcze w tym roku odbędzie się wieczór andrzejkowy, wieczór piękności, pieczenie pierników i wspólna Wigilia. To są bardzo ciekawe, radosne i swobodne zajęcia. Panie nie tylko dowiadują się ciekawych rzeczy, ale także świetnie się bawią i uczą. Dziś już nie wyobrażają sobie poniedziałku bez takich zajęć. Warsztaty plecionkarskie zawsze są niezwykle atrakcyjne. Tym razem trwały trzy godziny. Panie wyplatały osłonki na doniczki i choinki. Zajęcia prowadziła Agnieszka Pierzyńska z Pracowni Plecionkarstwa Artex spod Nowego Tomyśla. Pani Agnieszka potwierdziła, że tego wieczoru powstały wspaniałe autorskie dzieła.

Kurs samoobrony prowadzili mł. chor. Tomasz Adamczak z Zakładu Karnego w Rawiczu i asp. Remigiusz Lipnicki z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy. Są instruktorami systemu obrony ESDS oraz taktyki i techniki interwencji. Pokazali więc także techniki, które są łatwe do opanowania w krótkim czasie i które przydać się mogą w trudnych sytuacjach. Panie przeszły więc trening z wykorzystaniem naturalnych reakcji ciała, poznały techniki manipulacji układem nerwowym, krwionośnym i energetycznym, nauczyły się wykorzystywać w obronie wrażliwe części ciała. Dowiedziały się również, jak bronić się przed złodziejem w koszuli i krawacie, a jak przed drobnym złodziejaszkiem.

życie Gminy Krzemieniewo

W tych zawodach bowlingowych nie chodziło o wynik, a o wspaniałą zabawę, ruch i mnóstwo radości. Każda z pań chciała spróbować swoich sił i poznać ten nietypowy sport. Naprawdę się udało.

Wydawca: Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie, ul. Zielona 6 Redakcja: GCK Krzemieniewo, ul. Zielona 6, tel. 65 536 06 77 Skład: HALPRESS, ul. Ostroroga, 64-100 Leszno - www.halpress.eu Druk: TRANSMAR Leszno Nakład 1.300 sztuk Redaktor naczelny: Halina Siecińska Przesyłanie materiałów do gazety: www.gazeta.halpress.eu/dodaj

Życie Gminy Krzemieniewo - nr 135 - Listopad 2015  
Życie Gminy Krzemieniewo - nr 135 - Listopad 2015  
Advertisement