Page 1

ŻYCIE

MIESIĘCZNIK SAMORZĄDOWY

Nr 134

GMINY Październik 2015 KRZEMIENIEWO

W niedzielę, 25 października, w całej Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 6 do 21. Na stronach 7-10 zamieszczamy informacje o tym, jak i gdzie głosować oraz listy wszystkich kandydatów na posłów i senatorów. Zachęcamy do udziału w wyborach.

Świętowali emeryci z Pawłowic ISSN 1733-4551

www.gazeta.krzemieniewo.pl

Cena 2 zł

Bardzo miłą uroczystość zorganizowali członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Pawłowic. W czwartek, 8 października, obchodzili 25 - lecie swojego Koła oraz Dzień Seniora. Z tej okazji wybrali się do pałacu w Witosławiu. Do udziału w imprezie zaprosili: wójta gminy Krzemieniewo Andrzeja Pietrulę, burmistrza gminy Rydzyna Kornela Malcherka, przewodniczącego Rady Powiatu Jana Szkudlarczyka, dyrektora ZZD w Pawłowicach Ireneusza Dymarskiego, dyrektorkę GCK Annę Weber, dyrektorkę szkoły w Pawłowicach Mirosławę Graf, przedstawicielkę Zarządu Rejonowego Związku Bogumiłę Patelkę, a także delegacje kół z Garzyna, Krzemieniewa i Kąkolewa. W bardzo miłej i serdecznej atmosferze emeryci podsumowali ćwierć wieku swojej działalności. Zebranie założycielskie Koła odbyło się bowiem w lutym 1990 r. Pierwszym przewodniczącym został Stanisław Kołodziej. Wówczas do Koła należało 30 członków, dziś jest ich 65. Kolejno przewodniczącą była Anna Jabłońska, a od 2005 r. Urszula Maciejczak. I to pani Urszula przedstawiła historię Koła na jubileuszowej uroczystości. W ciągu minionych 25 lat Zarząd Koła obradował 119 razy, zorganizował 111 wycieczek. Członkowie Koła trzy razy wyjechali na wczasy, od kilku lat prowadzą sekcję rękodzieła, biorą udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom", festynach, koncertach, wyjazdach do kina i teatru, spotkaniach integracyjnych, takich jak: Dzień Babci i Dziadka, Wigiliach, Dniach Seniora. Odwiedzają chorych, pomagają potrzebującym. Za swoją społeczną pracę 33 osoby otrzymały Małe Złote Odznaki Związku, a trzy instytucje Duże Honorowe Odznaki Związku. Natomiast całe Koło, Jan Nowak i Urszula Maciejczak odznaczeni zostali Medalem 50 lecia. Jubileuszowy wyjazd sprawił emerytom sporo radości. Zwiedzili Ośrodek Apifitoterapii, dowiedzieli się dużo o pszczołach i miodzie, wspominali, śpiewali wspólnie piosenki. Były oczywiście życzenia, gratulacje, kwiaty. Obok na zdjęciach pokazujemy chwile ze spotkania, a także z ostatnich wczasów w Szczawnicy. Przedstawiamy też członków Zarządu, którymi są: U. Maciejczak, M. Łagoda, E. Majka, S. Galon, Cz. Musielak.

Święto Niepodległości

W środę, 11 listopada, obchodzimy Święto Niepodległości. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do uczczenia tej uroczystości. Wójt gminy oraz Gminne Centrum Kultury zapraszają 11 listopada do Domu Kultury w Garzynie. O godz. 17.00 rozpocznie się koncert patriotyczny, na scenie wystąpi między innymi Zespół Pieśni i Tańca Marynia ze Święciechowy.

Zespół Szkół w Belęcinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły, wójt gminy oraz SKS Bukos zapraszają do udziału w Biegu Niepodległości. Start do biegu na orientację oraz marszu nordic walking będzie miał miejsce przy wigwamie w Bojanicach o godz. 10.00


[2]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[3]

Przedstawiamy nowych radnych

Piotr Majchrzak w działalność samorządową zaangażował się po raz pierwszy. Do wyborów na radnego startował z własnego komitetu o nazwie Komitet Wyborczy Wyborców Luboni. Wieś, w której mieszka, nie miała do tej pory swojego przedstawiciela w Radzie. Teraz, gdy radnych wybiera się w jednomandatowych okręgach, była szansa na wprowadzenie do samorządu mieszkańca Luboni. Wystartował więc i wygrał. Bardzo się z tego cieszy.

Piotr Majchrzak urodził się i wychował w Luboni. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Ma starszą siostrę i brata. Nie ukrywa, że jako najmłodszy przygotowywany był na następcę taty. Stąd pewnie po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Pawłowicach rozpoczął naukę w Technikum Rolniczym w Lesznie. Maturę zdał w 2011 r. Kiedy tylko skończył 18 lat, rodzice przepisali mu gospodarstwo. Jest więc prawdziwym rolnikiem, choć oczywiście na co dzień pomaga mu i tata, i mama. Ale na prowadzeniu gospodarstwa się zna. Od dziecka pomagał przy każdej robocie. - Bardziej interesuje mnie produkcja roślinna niż zwierzęca, ale robić trzeba wszystko - mówi pan Piotr. - Nie wiem, czy w przyszłości utrzymywać będę hodowlę, ale wiem, że z gospodarstwa nie zrezygnuję. Z Lubonią wiążę swoją przyszłość. Pan Piotr zaraz po szkole średniej rozpoczął studia. Najpierw zdobył licencjat, a teraz kończy studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pracę będzie bronił w czerwcu, na kierunku ekonomia - analityka rynku. Twierdzi, że ta specjalność ma coraz większe znaczenie w każdej dziedzinie życia. Sam tego do-

świadcza we własnej firmie. Od 2013 r. prowadzi bowiem Ośrodek Szkolenia Kierowców MORS. Znajomość ekonomii bardzo mu się przydaje. - Lubię pracę z ludźmi - dodaje pan Piotr. - Cieszę się, gdy mogę uczyć młodych, obserwować ich postępy, pomagać w zdobywaniu umiejętności. Przeżywam każdy egzamin moich kursantów. A mam ich coraz więcej. To daje satysfakcję. Pan Piotr ma dopiero 24 lata. Mówi, że wszystkie ważne życiowe decyzje podejmował bardzo wcześnie. Jako chłopak przejął gospodarstwo, rozpoczął studia, założył firmę. Teraz rozpoczyna działalność samorządową, a wcześniej udzielał się w klubie Morsów i w organizacji zbiórek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ciągle jest zajęty. - Kąpiele w zimnej wodzie to moja pasja - wyjaśnia. - Jestem wiceprezesem Leszczyńskiego Klubu Morsów. Już czekam na zimowy sezon. A Orkiestra to wspólne zadanie wszystkich. Pomagamy przecież chorym. W Radzie Gminy Piotr Majchrzak jest od roku. Pracuje w Komisji Infrastruktury Społecznej, jest jej wiceprzewodniczącym. Należy też do powołanego ostatnio zespołu do spraw budżetu. W ramach ko-

Tak będą nazywać się spotkania, które od października organizuje Stowarzyszenie Krzemianki razem z Gminnym Centrum Kultury. W każdy poniedziałek panie uczestniczyć będą w rozmowach z zaproszonymi gośćmi. A na spotkania przyjdą prawnicy, lekarze, dietetycy, kosmetyczki, pisarze i

wiele innych osób. W czasie Babskich Poniedziałków członkinie Stowarzyszenia będą też mogły wziąć udział w szkoleniu z samoobrony, zawodach sportowych, warsztatach rękodzielniczych, wieczorach z poezją i muzyką. Poniedziałkowe wieczory zapowiadają się więc bardzo atrakcyjnie.

Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie zaprasza na wystawę prac Arkadiusza Cypriana z podkościańskich Jezierzyc. Latem 1992 r. podczas niefortunnego skoku do wody pan Arkadiusz złamał kręgosłup. Skończyło się to porażeniem kończyn. Ten, zdawałoby się, tragiczny koniec pewnego etapu życia stał się jednak początkiem czegoś nowego. W latach 1995 - 2001, jako uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej, Arkadiusz odkrył w sobie zarówno

pasję malarską, jak i talent. Kilka lat później, trzymając pędzel ustami, przelał tę pasję na płótno. Jest stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami i od tego czasu współpracuje z Wydawnictwem AMUN w Raciborzu. Wystawę pejzaży Arkadiusza Cypriana będzie można oglądać przez miesiąc w sali Centrum w Krzemieniewie. Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek, 6 listopada, godz. 18. 00.

Babskie Poniedziałki

Zaproszenie na wystawę

misji już kontrolowali place zabaw, działalność Orlików, wizytowali GOPS, przedszkola. Z tych wizyt opracowują wnioski, przekazują je na sesje Rady i do Urzędu. Podejmują też interwencje, pomagają załatwić sprawy mieszkańców. Pan Piotr wyjaśnia, że jednym z jego zadań wobec mieszkańców Luboni jest informowanie ich o wszystkim, co dzieje się w gminie. Zamierza wyjaśniać ważniejsze decyzje Rady, przekazywać informacje o inwestycjach, zachęcać do udziału we wspólnych wiejskich i gminnych poczynaniach. Jak będzie taka konieczność, zaprosi mieszkańców na zebrania, ale zawsze będzie też brać udział w zebraniach zwoływanych przez Radę Sołecką bądź sołtysa. Taka okazja była ostatnio przy ustalaniu wydatków z Funduszu Sołeckiego. - W naszej wsi budowana będzie oczyszczalnia ścieków - dodaje pan Piotr. - Przez wiele miesięcy na plac budowy dojeżdżać będzie

ciężki sprzęt, a potem transport do samej oczyszczalni. Chciałbym, aby nie prowadził przez wieś. Będę zabiegał, o budowę drogi na obrzeżach wsi. Dla bezpieczeństwa mieszkańców. Problem bezpieczeństwa jest dla pana Piotra bardzo ważny. Mówi, że interweniował w sprawie wykonania przejścia dla pieszych we wsi, założenia lustra na skrzyżowaniu, no i teraz tej drogi na budowę. Chętnie zbiera też inne postulaty i opinie. Lubonia nie jest przecież dużą wsią, wystarczy wyjść na spacer, by porozmawiać z ludźmi. A wszyscy wiedzą też, gdzie pan Piotr mieszka. Z każdą sprawą można więc przyjść do swojego radnego.

SPROSTOWANIE

W poprzednim wydaniu "Życia…" w tekście o awansach nauczycieli wkradł się błąd. Źle podaliśmy nazwisko nauczycielki z Garzyna, która otrzymała akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Taki akt odebrała Marzena Szczuraszek. Za błąd w nazwisku pani Marzeny serdecznie przepraszamy.

Nad jezioro w Górznie przyjechało prawie 300 rowerzystów, którzy wzięli udział w maratonie MTB. Zawodnicy startowali na kilku dystansach, a najdłuższy miał 50 km. Trasa wiodła przez malownicze tereny wokół Górzna, Świerczyny i Grodziska. W wyścigu na 50 km wygrał Adam Adamkiewicz z Real 64 - sto. Drugie miejsce zajął Paweł Wasiński (StrefaSportu. pl), a trzecie Wojciech Mizuro (Real 64 - sto). Wśród pań najlepszy czas uzyskała Hanna Dembska (Euro - Rower. pl). Na 30 - kilometrowej trasie wśród mężczyzn triumfował Przemysław Rozwalka, a wśród kobiet Marta Rozwalka (obydwoje z MWInwestGroup). Organizatorzy zaproponowali też zawodnikom wyścigi dla juniorów i młodzików. Impreza była naprawdę udana.


Na co Fundusz Sołecki? [4]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Odbyły się już wszystkie wiejskie zebrania, na których mieszkańcy decydowali, na co w roku 2016 przeznaczą Fundusz Sołecki. Przypomnijmy, że takie zebrania muszą się odbyć do końca września, a o wyborze zadań decydują uprawnione do głosowania osoby obecne na zebraniu. Spis tych zadań i wysokość kwot funduszu poszczególnych wsi podajemy poniżej. W ciągu kolejnych miesięcy przyszłego roku będziemy na łamach "Życia…" pokazywać realizację wszystkich przedsięwzięć remontowych i inwestycyjnych oraz imprez zaplanowanych z Funduszu Sołeckiego. A dodajmy, że wydatki z funduszu są w 30 procentach zwracane z budżetu centralnego. Gmina już dostała te pieniądze za cztery minione lata.

Uczniowie klas pierwszych z Pawłowic w ramach kampanii społecznej "Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym" otrzymali odblaskowe serduszka. Wystarczy odblask przyczepiony do szkolnego plecaka, aby kierowca mógł zauważyć małego pieszego z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca będzie miał czas na odpowiednią reakcję. Odblaski mają chronić najmłodszych w ich codziennej podróży do i ze szkoły. Jak wiadomo, na przełomie jesieni i zimy dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Dlatego też nie wstydźmy się elementów odblaskowych i wprowadźmy na nie modę.


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Niezwykłe drzewo

Szanowny Mieszkańcu!

[5]

Gmina Krzemieniewo opracowuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). Celem wdrażania Planu jest poprawa stanu środowiska i jakości życia mieszkańców gminy poprzez działania w zakresie m. in. ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych, termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej, zmniejszenia energochłonności oświetlenia ulicznego oraz innych dziedzin funkcjonowania gminy. Dobrze opracowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej pozwoli podnieść szanse Gminy, mieszkańców i podmiotów działających na jej terenie na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych i europejskich. Aby jak najlepiej rozpoznać i zdiagnozować potrzeby gminy w zakresie modernizacji źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków przekazujemy Państwu krótką ankietę z prośbą o jej wypełnienie i przekazanie, niezależnie od chęci uczestnictwa w przyszłych potencjalnych Programach wdrażanych przez gminę. Wypełnienie ankiety nie jest żadnym wiążącym zobowiązaniem z Państwa strony, stanowi natomiast ważną informację dla nas o możliwościach dalszej poprawy jakości powietrza w gminie. Wypełnioną ankietę, dołączoną do gazety, należy złożyć u sołtysów, w szkołach oraz Urzędzie Gminy lub przesłać pocztą na adres: Urząd Gminy Krzemieniewo ul. Dworcowa 34, 64-120 Krzemieniewo w terminie do 30 października 2015 roku.

To zdjęcie zrobiliśmy na prośbę państwa Michalaków z Krzemieniewa. Pani Teresa i pan Jan bardzo często wybierają się na wycieczki do lasu. Jeżdżą rowerami, chodzą pieszo, obserwują i podziwiają przyrodę. Wielokrotnie przechodzili obok ogromnego dębu, który rośnie po drugiej stronie jeziora w Górznie. Można do niego dojść leśną drogą, bardzo wygodną o tej porze roku. Państwo Michalakowie pojechali

tam z nami samochodem i pokazali nam ten piękny okaz. Dąb jest rzeczywiście ogromny, ma wielometrowy pień w obwodzie i wysokie, rozłożyste gałęzie. Kto wie, czy nie jest największym drzewem w lesie? Może więc warto by go oznakować, otoczyć płotkiem, a może nawet nadać mu imię. Pani Teresa mówi, że byłby takim naszym "Bartkiem". Zapytamy, co o takim pomyśle sądzą leśnicy.

Wykonawca PGN: DM Doradztwo Damian Łysek Zalesie Królewskie 16 86 - 182 Świekatowo

W środę, 16 września, wszystkie dzieci ze szkoły w Oporówku wybrały się ze swoimi wychowawczyniami do lasu. Pan leśniczy Bocianowski opowiedział im o lesie, pokazał stanicę i zagrał piękny koncert na myśliwskiej sygnałówce. Dzieci obserwowały mieszkańców lasu, wsłuchiwały się w odgłosy, rozróżniały drzewa i krzewy, a na koniec zbierały okazy naturalne do kącików przyrodniczych. Wycieczka była bardzo udana.

22 września w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Leszna i Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Na bardzo niebezpiecznych i trudnych technicznie trasach ścigali się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Po raz kolejny świetnie w tych zawodach spisali się podopieczni Waldemara Jarusa i Zbigniewa Tomińskiego. W kategorii szkół podstawowych drużyna składająca się z 5 dziewcząt i 5 chłopców zajęła V miejsce. Jeszcze lepiej wypadły zespoły dziewcząt i chłopców z gimnazjum. Zdobywając odpowiednio srebrny i złoty medal, potwierdziły tym samym dominację w tej dyscyplinie w powiecie leszczyńskim. Zespół chłopców, zajmując I miejsce, automatycznie zapewnił sobie udział w finale wojewódzkim, natomiast dziewczętom do awansu zabrakło 8 sekund.

BOISKA W LISTOPADZIE

Orlik Pawłowice: poniedziałek i piątek 15. 30 - 22. 00, wtorek czwartek 15. 30 - 21. 00, sobota i niedziela 14. 00 - 18. 00. Animator: Robert Kuczyk, tel. 691 - 473 - 392. Orlik Krzemieniewo: poniedziałek - sobota 15. 00 - 20. 00. niedziela 12. 00 - 18. 00. Animator: Sebastian Niedziela - tel. 782 - 956 - 941. Orlik Garzyn: poniedziałek - piątek 16. 00 - 21. 00, sobota i niedziela 13. 00 - 19. 00. Animatorzy: Jakub Pecolt (do 15. 11) - tel. 601 470 - 537. Henryk Chwaliszewski (od 16. 11) - tel. 609 - 717 - 191. UWAGA !!! 1. 11. 2015 r. oraz 11. 11. 2015 r. BOISKA NIECZYNNE Przez trzy zimowe miesiące (grudzień, styczeń, luty) boiska będą nieczynne. Sezon rozpocznie się ponownie od 1 marca.


[6]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Urodziny pani Marianny i pani Stanisławy

W październiku dwie mieszkanki naszej gminy obchodzą 90. urodziny. To Stanisława Skrzypczak z Luboni i Marianna Hendrysiak z Garzyna. Obie jubilatki odwiedziliśmy składając im serdeczne życzenia urodzinowe. Z gratulacjami i kwiatami przyjadą też do nich przedstawiciele władz gminy. Urodziny wypadają bowiem 24 i 25 października. Będą życzenia zdrowia i doczekania co najmniej 100 lat. Ciepło i serdecznie świętować też będą bliscy pani Stanisławy i pani Marianny. Wszyscy chcieliby przecież, aby babcie były z nimi jak najdłużej. A na zdjęciach obie panie są z ukochanymi prawnukami.

Mariannę Hendrysiak już raz odwiedziliśmy w jej mieszkaniu w Garzynie. Wtedy razem z mężem obchodzili 60 - lecie wspólnego życia. Niestety, pan Władysław już od pięciu lat nie żyje i pani Marianna mieszka sama. Na szczęście na tym samym osiedlu mieszkanie ma córka Regina z mężem, więc o opiekę i pomoc nie musi się martwić. Bliscy przygotowują jej posiłki, piorą, sprzątają, są u mamy kilka razy dziennie. Tak zresztą było również wtedy, gdy żył mąż pani Marianny, bo przez ostatnie lata chorował i potrzebował wsparcia. Pani Marianna ma naprawdę o czym opowiadać. Urodziła się w Garzynie i miała trzy starsze siostry. Kiedy ukończyła szkołę podstawową, właśnie wybuchła wojna. Już od stycznia 1940 r. musiała pójść do pracy w majątku. Tam poznała swojego przyszłego męża, traktorzystę. Ślub mogli jednak wziąć dopiero, kiedy pan Władysław odbył służbę wojskową. To było w 1949 r. Po ślubie zamieszkali u rodziców pani Marianny na Zakątku. Był czas, że

siedem osób mieszkało w jednym pokoju z kuchnią. Dopiero później dostali jeszcze jeden pokoik na strychu. Tam, na Zakątku, urodziły się dwie córki pani Marianny. Jubilatka wspomina, jak codziennie chodziła do pracy w polu, jak mama pomagała jej wychowywać córki, jak w domu hodowali krowy, świnie, kury. Jak czasem było ciężko. Ale to są dobre wspomnienia. Po 23 latach dostali mieszkanie w bloku. Przenieśli się wszyscy, również mama, bo tatę pożegnali wcześniej, a także córka z mężem. Wreszcie mieli wygodnie i ładnie. W tym mieszkaniu pani Marianna doczekała się narodzin wnuczek. To były najpiękniejsze dni i lata. Córka z Leszna także urodziła dwójkę dzieci, więc babcia ma kogo kochać. Wnuki są jej radością do dziś. Każda ich wizyta jest jak święto, pani Marianna wie, że pierwsze kroki skierują do niej. Aż trudno uwierzyć, że pani Marianna właśnie kończy 90 lat. Kiedy opowiada, wydaje się, że dopiero co przeżyła te wszystkie chwile. Świetnie je pamięta. Mówi, że przepraco-

Stanisława Skrzypczak urodziła się w Oporówku. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne i wychowywali trójkę dzieci. Pani Stanisława miała siostrę i brata. W czasie wojny cała rodzina musiała opuścić swój dom. Nastoletnia Stasia najpierw pracowała w majątku, a potem jako pomoc do dzieci. Na swoje wrócili dopiero po wojnie. Pani Stanisława wspomina, że zaczynać musieli od zera, okupant zabrał wszystko. Taki los spotykał niemal każdego polskiego rolnika. Łatwo więc nie było. W 1952 r. Stanisława Skrzyp-

czak wyszła za mąż. Po ślubie zamieszkali u rodziców w Oporówku. Tu na świat przyszli ich dwaj synowie. Ale dwa lata później postanowili przenieść się do Luboni, na gospodarstwo męża. Tam pani Stanisława urodziła trzeciego syna. Wychowywali więc dzieci i prowadzili 12 - hektarowe gospodarstwo. Pracy nie brakowało, tym bardziej że wszystko robiło się ręcznie. Przez lata rozbudowywali gospodarstwo. Kolejno powstały: stodoła, obora, duża świniarnia, potem garaże i remont domu. W gospodarstwie zaczęło przybywać maszyn, narzędzi. Mieli dobrą

wała w polu ponad 30 lat, a mąż jeszcze więcej. Wspomina naukę córek, ich śluby, narodziny wnuków. Teraz chętnie opowiada o prawnukach. Kiedy byliśmy na jubileuszu małżeńskim, pani Marianna miała trójkę prawnucząt, na zdjęciu zrobionym rok temu jest ich szóstka, a wiemy już, że na świat przyszedł siódmy prawnuczek. O każdym babcia opowiada z miłością. Pani Marianna in-

gospodarkę, a mąż przez 33 lata był sołtysem Luboni. Pani Stanisława wspomina te wszystkie lata jako pracowite, ale spokojne. Nie narzeka. W 2010 r. mąż zmarł. I od tego czasu było już gorzej. Właśnie wówczas zachorowała i trafiła do szpitala. Stamtąd nie wróciła już do Luboni. Mamę zabrał do siebie drugi syn z żoną, do Oporowa. Jest u nich od pięciu lat. Pani Stanisława ma świetną pamięć, potrafi opowiadać o swoim życiu. Jest samodzielna, choć posłuszeństwa odmawiają jej nogi. Chętnie jednak wychodzi na dwór, gdy jest ciepło. Lubi oglądać telewizję, trochę poczyta. Kiedyś bardzo dużo robiła na

teresuje się także wszystkim co dzieje się wokół. Ogląda filmy, rozmawia o polityce, czyta. Nic dziwnego, że już czeka na rodzinną uroczystość. Weźmie udział w mszy świętej, potem w przyjęciu w Dobrodzieju. Na pewno obejrzy piękny album, który przygotowują jej wnuki. Najważniejsze jednak, że wszystkich będzie mogła przytulić i ucałować! szydełku, dziś już nie zajmuje się robótkami. Tak naprawdę nie musi robić nic. Ma dobrą opiekę i bliskich wokół siebie. Doczekała się siódemki wnucząt. Najstarszy wnuk ma 35 lat, a najmłodszy 15. Pani Stanisława ma też trzech prawnuków i dwie prawnuczki. Aż czwórka z nich mieszka z nią razem w Oporowie. Nigdy więc nie jest sama. Rodzinka będzie świętować urodziny pani Stanisławy już za kilka dni. Na pewno będą szczere życzenia zdrowia. Tego jubilatce potrzeba najbardziej. No i jeszcze wielu powodów do uśmiechu i zadowolenia.

+ + + + + POŻEGNANIE + + + + + W ostatnich tygodniach w naszej gminie na zawsze odeszli:

17. 09 - Jan Apolinarski, Pawłowice 23. 09 - Jerzy Banach, Drobnin 07. 10 - Kazimiera Rozwalka, Pawłowice 14. 10 - Zofia Rozwalka, Pawłowice


Wybory parlamentarne 2015 ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[7]

W niedzielę, 25 października, w całym kraju odbywać się będą wybory parlamentarne. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Mieszkańcy naszej gminy będą głosować do Sejmu w okręgu wyborczym nr 36. Obejmuje on obszary powiatów: leszczyńskiego, rawickiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego oraz miast na prawach powiatu, a więc Leszna i Kalisza. W tym okręgu wybieramy 12 posłów. Natomiast do Senatu głosujemy w okręgu wyborczym nr 94, który obejmuje powiaty: gostyński, kościański, leszczyński, rawicki oraz miasto na prawach powiatu Leszno. Wybierzemy jednego senatora. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7 do 21.

Jak głosujemy?

OBWODY GŁOSOWANIA

Do Sejmu

Karta do głosowania do Sejmu będzie w formie książeczki. Znajdą się w niej nazwiska kandydatów na posłów RP z 11 komitetów wyborczych. Książeczka rozpocznie się spisem treści. W wyborach do Sejmu głosować można na jedną listę kandydatów. Wybieramy więc listę komitetu wyborczego, na który chcemy głosować. Na tej liście stawiamy znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska tylko jednego kandydata. W ten sposób wskazujemy jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Głos będzie nieważny, jeśli umieścimy znak X na więcej niż jednej liście, jeśli nie postawimy znaku X na żadnej z list lub jeśli w kratce przy nazwisku postawimy inny znak niż X.

Do Senatu

Karta do głosowania do Senatu będzie miała format A4 i będzie koloru żółtego. W naszym okręgu zawierać będzie nazwiska 6 kandydatów na senatorów. W wyborach do Senatu głosować można tylko na jednego kandydata. Stawiamy więc znak X obok nazwiska kandydata, na którego głosujemy. Głos będzie nieważny, jeśli znak X postawimy obok nazwiska więcej niż jednego kandydata, jeśli nie postawimy go przy żadnym nazwisku lub jeśli w kratce przeznaczonej na oddanie głosu postawimy inny znak niż X.

Kandydaci do Senatu RP

Okręg wyborczy w wyborach do Senatu nr 94 siedziba OKW: Kalisz 1. Adam Andrzej KOŚMIDER - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, ekonomista, Leszno, nie należy do partii politycznej 2. Julia Maria KRAKOWIAK - Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, nauczyciel, Wojnowice, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 3. Sławomir Marcin MOCEK - Komitet Wyborczy Wyborców PL18 Sławomira Mocka, nauczyciel, Leszno, nie należy do partii politycznej 4. Marian POŚLEDNIK - Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, parlamentarzysta, Pasierby, członek partii Platforma Obywatelska RP 5. Grzegorz Stanisław RUSIECKI - Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Rusieckiego, prawnik, Leszno, nie należy do partii politycznej 6. Mariusz Kazimierz TRAWKA - Komitet Wyborczy Narodowego Odrodzenia Polski, ślusarz, Miejska Górka, członek partii Narodowe Odrodzenie Polski


Kandydaci do Sejmu RP [8]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Okręg wyborczy w wyborach do Sejmu nr 36 siedziba OKW: Kalisz

Lista nr 1: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

1. Joanna Katarzyna LICHOCKA, dziennikarz, Warszawa, nie należy do partii politycznej 2. Jan Michał DZIEDZICZAK, politolog, Warszawa, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 3. Jan MOSIŃSKI, politolog, Kalisz, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 4. Tomasz ŁAWNICZAK, historyk, Nowe Skalmierzyce, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 5. Piotr Tomasz LISOWSKI, lekarz, Kalisz, członek partii Polska Razem Zjednoczona Prawica 6. Piotr Marek KALETA, budowlaniec, Wolica, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 7. Lidia CZECHAK, prawnik, Jarocin, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 8. Marek Grzegorz GORYNIAK, przedsiębiorca, Leszno, nie należy do partii politycznej 9. Andrzej Stanisław SKRZYPCZAK, pracownik środowiska melioracji, Krotoszyn, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 10. Czesław Bogdan JANIKOWSKI, nauczyciel historii, Lubiń, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 11. Witold Jan SZCZEPANIAK, nauczyciel akademicki, Ostrów Wielkopolski, nie należy do partii politycznej 12. Renata Magdalena RESZEL, nauczyciel, Pleszew, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 13. Czesław Jan SZYMONIAK, nauczyciel, Tursko, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 14. Alicja Maria ŚNIEGOCKA, sprzedawca, Kępno, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 15. Zdzisława LEHMANN, kierownik ośrodka pomocy rodzinie, Czempiń, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 16. Bartosz WALCZAK, politolog, Witaszyce, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 17. Sylwia MAĆKOWIAK, rolnik, Niepart, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 18. Justyna WITCZAK, psycholog, Leszno, nie należy do partii politycznej 19. Adam DREWNIAK, ekonomista, Karolinki, nie należy do partii politycznej 20. Joanna NAWROT, dziennikarz, Włoszakowice, nie należy do partii politycznej 21. Aneta Kazimiera OLSZAK, ekonomista, Dębionka, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 22. Bogusław Janusz CEBULSKI, muzyk, Odolanów, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 23. Damian PŁOWY, historyk, Elżbietków, członek partii Prawo i Sprawiedliwość 24. Agnieszka MICHALAK, prawnik, Podzborów, nie należy do partii politycznej

Lista nr 2: Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP

1. Mariusz Sebastian WITCZAK, politolog, Kalisz, członek partii Platforma Obywatelska RP 2. Bożena Katarzyna HENCZYCA, parlamentarzysta, Wodziczna, członek partii Platforma Obywatelska RP 3. Jarosław Piotr URBANIAK, logik, Ostrów Wielkopolski, członek partii Platforma Obywatelska RP 4. Barbara Elżbieta MROCZKOWSKA, politolog, Leszno, członek partii Platforma Obywatelska RP 5. Wojciech Stanisław ZIEMNIAK, parlamentarzysta, Januszewo, członek partii Platforma Obywatelska RP 6. Andrzej Jan POSPIESZYŃSKI, geodeta, Gostyń, członek partii Platforma Obywatelska RP 7. Joanna Monika DWORZYŃSKA, studentka, Radlin, nie należy do partii politycznej 8. Magdalena KACZYŃSKA, masażysta, Krotoszyn, nie należy do partii politycznej 9. Błażej Jakub KACZMAREK, prawnik, Pleszew, członek partii Platforma Obywatelska RP 10. Mariusz Grzegorz SUCHANECKI, politolog, Rawicz, członek partii Platforma Obywatelska RP 11. Tomasz ŚMIEIŃSKI, doradca do spraw leasingu, Ostrzeszów, nie na-

leży do partii politycznej 12. Alicja ŁUCZAK, nauczyciel języka angielskiego, Żelazków, członek partii Platforma Obywatelska RP 13. Honorata Agnieszka SACHOWSKA - BARAŃCZAK, nauczyciel języka niemieckiego, Świeca, członek partii Platforma Obywatelska RP 14. Robert Tomasz FLORCZAK, geodeta, Krzemieniewo, członek partii Platforma Obywatelska RP 15. Magdalena Izabela WALCZAK, adwokat, Kalisz, członek partii Platforma Obywatelska RP 16. Karol Krzysztof WANZEK, student, Bralin, członek partii Platforma Obywatelska RP 17. Arleta ADAMCZAK - PUK, dyrektor szkoły, Poladowo, nie należy do partii politycznej 18. Łukasz Jarosław MARCINIAK, prawnik, Pleszew, członek partii Platforma Obywatelska RP 19. Piotr RATAJCZAK, specjalista do spraw marketingu, Leszno, nie należy do partii politycznej 20. Milena Magdalena KOWALSKA, ekonomista, Ostrów Wielkopolski, nie należy do partii politycznej 21. Joanna Ewa PRZYBYLSKA, specjalista do spraw marketingu, Przedzeń, członek partii Platforma Obywatelska RP 22. Nina Magdalena WIECZOREK - MICHALAK, teolog, Poznań, członek partii Platforma Obywatelska RP 23. Karolina KUBACKA, administratywista, Pępowo, członek partii Platforma Obywatelska RP 24. Stanisław Franciszek MARTUZALSKI, budowlaniec, Jarocin, członek partii Platforma Obywatelska RP

Lista nr 3: Komitet Wyborczy Partia Razem

1. Marta Janina TYCNER - WOLICKA, historyczka, Warszawa, członek partii Partia Razem 2. Kamil Marek KRAWICKI, student, Koźmin Wielkopolski, członek partii Partia Razem 3. Marta ŻAKOWSKA, nauczyciel akademicki, Poznań, członek partii Partia Razem 4. Kamil Bartłomiej RECZEK, ekonomista, Ostrów Wielkopolski, członek partii Partia Razem 5. Monika GUZY, kosmetyczka, Poznań, nie należy do partii politycznej 6. Maciej Kamil KUHNERT, sprzedawca, Czempiń, członek partii Partia Razem 7. Elżbieta SKRZYPCZYŃSKA, rencistka, Poznań, nie należy do partii politycznej 8. Waldemar Łukasz MAZUR, nauczyciel akademicki, Krotoszyn, członek partii Partia Razem 9. Patrycja PIKIŃSKA, pracownik ochrony środowiska, Zduny, członek partii Partia Razem 10. Piotr Kajetan DAWIDZIUK, nauczyciel, Bielsk Podlaski, członek partii Partia Razem 11. Natalia Małgorzata OLEJNIK, pracownik ochrony środowiska, Kalisz, członek partii Partia Razem 12. Jakub Marcin SKURZYŃSKI, prawnik, Poznań, członek partii Partia Razem 13. Angelika Justyna MACHOWSKA, pracownik ochrony środowiska, Kalisz, członek partii Partia Razem

Lista nr 4: Komitet Wyborczy KORWiN

1. Zygmunt Bolesław KOPACZ, przedsiębiorca, Poznań, członek partii KORWiN 2. Przemysław Wojciech SYTEK, menedżer, Koziegłowy, nie należy do partii politycznej 3. Robert CICHOWLAS, geograf, Krotoszyn, członek partii KORWiN 4. Tomasz MARCINKOWSKI, rolnik, Michałowo, członek partii KORWiN 5. Marco MANNO, ekonomista, Rawicz, członek partii KORWiN 6. Małgorzata CIEŚLAK, student, Potarzyca, nie należy do partii politycznej 7. Michał RADOŁA, spawacz, Kościan, członek partii KORWiN 8. Alicja Karolina BRYZOŃ, pedagog, Międzychód, nie należy do partii politycznej 9. Jakub Szymon BOGDAJEWICZ, sprzedawca, Kalisz, członek partii KORWiN 10. Artur Łukasz BRAJER, monter elektronik, Krotoszyn, członek partii


Kandydaci do Sejmu RP ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[9]

Okręg wyborczy w wyborach do Sejmu nr 36 siedziba OKW: Kalisz

KORWiN 11. Kinga SKIBA, handlowiec, Kąkolewo, nie należy do partii politycznej 12. Marcin Mateusz MACIEJEWSKI, ratownik medyczny, Krotoszyn, członek partii KORWiN 13. Elżbieta Wiesława JAŹWIECKA, pilot wycieczek, Poznań, nie należy do partii politycznej 14. Mateusz Józef FRANKA, sprzedawca, Gorzupia, członek partii KORWiN 15. Jolanta GALAS, masażystka, Poznań, nie należy do partii politycznej 16. Gabriela Zofia SMOLARZ, socjolog, Turek, nie należy do partii politycznej 17. Zofia REMBARZ, emerytka, Poznań, nie należy do partii politycznej 18. Maciej KĄKOLEWSKI, student, Stary Lubosz, członek partii KORWiN 19. Bożena Elżbieta CICHOWLAS, logopeda, Krotoszyn, nie należy do partii politycznej 20. Paweł Grzegorz BIEGAŃSKI, renowator zabytków architektury, Janków Drugi, nie należy do partii politycznej 21. Jakub KUŚWIK, programista, Kalisz, nie należy do partii politycznej 22. Krzysztof Andrzej BURSZTYNOWICZ, technolog, Ostrów Wielkopolski, członek partii KORWiN 23. Ewa ZAJĄCZKOWSKA, nauczyciel, Radom, członek partii KORWiN

Lista nr 5: Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

1. Andżelika Anna MOŻDŻANOWSKA, ekonomista, Kępno, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 2. Dorota Katarzyna KINAL, nauczyciel, Kościan, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 3. Piotr WALKOWSKI, zootechnik, Wysocko Wielkie, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 4. Krzysztof NOSAL, przedstawiciel władzy samorządowej, Zakrzyn - Dąbrowa, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 5. Jan Ignacy SZKUDLARCZYK, rolnik, Krzemieniewo, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 6. Sławomir WĄSIEWSKI, ekonomista, Kotlin, nie należy do partii politycznej 7. Stanisław SZCZOTKA, przedstawiciel władzy samorządowej, Dzierżanów, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 8. Paweł MATYSIAK, rolnik, Sowy, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 9. Wojciech Mariusz MANIAK, zootechnik, Strzyżew, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 10. Lech Kazimierz JANICKI, przedstawiciel władzy samorządowej, Kobyla Góra, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 11. Andrzej KUBIAK, rolnik, Zalesie, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 12. Nina ADAMCZEWSKA, nauczyciel, Żydów, nie należy do partii politycznej 13. Mieczysław ŁUCZAK, rolnik, Porwity, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 14. Jacek NOWAK, ekonomista, Krzywiń, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 15. Mieczysław Antoni SZEMPIŃSKI, rolnik, Ostrów Wielkopolski, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 16. Aneta Anna SZCZEPANOWSKA, nauczyciel akademicki, Kalisz, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 17. Patrycja Joanna SOBECKA - WOJCIECHOWSKA, nauczyciel, Stary Gostyń, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 18. Ewelina Anna FAJKA, ogrodnik, Strzydzew, nie należy do partii politycznej 19. Wioletta Anna SZKOPEK, rolnik, Ostrzeszów, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 20. Robert Józef KASPERCZAK, przedstawiciel władzy samorządowej, Leszno, nie należy do partii politycznej 21. Katarzyna Elżbieta WIZNER, naczelnik wydziału, Sulmierzyce, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 22. Ryszard TACIAK, mechanik, Ostrów Wielkopolski, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe 23. Renata Ewa GÓRECKA, technolog odzieży, Leszno, nie należy do partii politycznej 24. Andrzej SZLACHETKA, rolnik, Komorze Przybysławskie, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe

Lista nr 6: Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni

1. Leszek Grzegorz ALEKSANDRZAK, historyk, Opatówek, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej 2. Wiesław Andrzej SZCZEPAŃSKI, ekonomista, Leszno, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej 3. Agata SAWADA, dziennikarz, Jarocin, nie należy do partii politycznej

4. Anna Maria KOWALKIEWICZ - OLIGNY, przedsiębiorca, Kalisz, nie należy do partii politycznej 5. Dorota Krystyna LEW - PILARSKA, pracownik administracji samorządowej, Czempiń, nie należy do partii politycznej 6. Mariusz Zygmunt CIECHANOWSKI, emerytowany żołnierz zawodowy, Mikstat, nie należy do partii politycznej 7. Sławomir Kazimierz PISKORSKI, chemik, Ostrów Wielkopolski, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej 8. Karol BIAŁECKI, elektryk, Rawicz, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej 9. Lucyna Małgorzata KUBIAK, pracownik samorządowy, Krotoszyn, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej 10. Mateusz Zbigniew MRÓZ, przedsiębiorca, Czapury, nie należy do partii politycznej 11. Ryszard Kazimierz DACHOWSKI, leśnik, Drożki, nie należy do partii politycznej 12. Henryk Franciszek WOLDAŃSKI, ekonomista, Stary Olesiec, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej 13. Kamila Manuela MAJEWSKA, nauczyciel akademicki, Kalisz, członek partii Sojusz Lewicy Demokratycznej 14. Jakub Piotr KARCZYŃSKI, historyk, Poznań, członek partii "Zieloni" 15. Waldemar Paweł SKORUPA, politolog, Psary, nie należy do partii politycznej 16. Bernardyna KAŹMIERCZAK, budowlaniec, Leszno, nie należy do partii politycznej 17. Zbigniew Ignacy MROZEK, rolnik, Słupia pod Kępnem, członek partii Twój Ruch 18. Agnieszka OBLIZAJEK, pracownik socjalny, Grodzisko, nie należy do partii politycznej 19. Hanna Irena MAJCHRZAK, specjalista do spraw marketingu, Kościan, członek partii Twój Ruch 20. Krystyna KONIECZNA, menedżer kultury, Jutrosin, nie należy do partii politycznej 21. Henryk SIUDA, emeryt, Kalisz, nie należy do partii politycznej 22. Bogusław KOKOSZKO, nauczyciel, Ostrzeszów - Pustkowie, nie należy do partii politycznej 23. Marian MATKOWSKI, elektromechanik, Witaszyce, członek partii Unia Pracy

Lista nr 7: Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz'15"

1. Jerzy KOZŁOWSKI, przedsiębiorca, Kalisz, nie należy do partii politycznej 2. Tomasz WIERZBA, przedsiębiorca, Gronówko, członek partii Kongres Nowej Prawicy 3. Joanna Agnieszka KOSMALSKA, ratownik medyczny, Gostyń, nie należy do partii politycznej 4. Tomasz Cyryl CZUL, geodeta, Ostrów Wielkopolski, nie należy do partii politycznej 5. Piotr Paweł NIEWIADA, pracownik BHP, Jarocin, nie należy do partii politycznej 6. Ireneusz Wojciech CZECH, rolnik, Odolanów, nie należy do partii politycznej 7. Włodzimierz Mariusz BĄKOWSKI, nauczyciel, Kalisz, nie należy do partii politycznej 8. Tomasz Robert JANECZKOWSKI, informatyk, Ostrów Wielkopolski, nie należy do partii politycznej 9. Roman Rafał NIEDZIELSKI, ekonomista, Lutynia, nie należy do partii politycznej 10. Jacek Kazimierz KRUKOWSKI, psycholog, Warszawa, nie należy do partii politycznej 11. Dorota Barbara TULISZKA, rolnik, Leszno, nie należy do partii politycznej 12. Dawid Hubert WOSIEK, adwokat, Tłokinia Kościelna, nie należy do partii politycznej 13. Joanna WIESZCZECZYŃSKA, analityk, Krotoszyn, nie należy do partii politycznej 14. Jakub KAWKA, analityk, Sieradz, członek partii Ruch Narodowy 15. Mariola Magdalena KACZMAREK, pracownik administracji, Donatowo, nie należy do partii politycznej

dok. na str. 10


Kandydaci do Sejmu RP [ 10 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Okręg wyborczy w wyborach do Sejmu nr 36 siedziba OKW: Kalisz

dok. ze str. 9

16. Ewelina Anna DZIUBAŁKA, pracownik ochrony środowiska, Poniec, nie należy do partii politycznej 17. Ewelina Monika CZERWIŃSKA, nauczyciel, Czempiń, nie należy do partii politycznej 18. Magdalena SOJKA, prawnik, Przyborów, nie należy do partii politycznej 19. Mateusz KWIATKOWSKI, pracownik biurowy, Góry Zborowskie, nie należy do partii politycznej 20. Ryszard Stanisław NOWACZYK, menedżer, Krotoszyn, nie należy do partii politycznej

Lista nr 8: Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru

1. Adam Stanisław SZŁAPKA, politolog, Kościan, członek partii Nowoczesna Ryszarda Petru 2. Małgorzata Iwona MIKOŁAJCZYK, ekonomista, Kalisz, nie należy do partii politycznej 3. Regina Barbara JAŃSKA, filolog, Ostrów Wielkopolski, nie należy do partii politycznej 4. Tomasz MIKOŁAJCZAK, przedsiębiorca, Leszno, nie należy do partii politycznej 5. Karolina Elżbieta GALEWSKA, nauczycielka, Jarocin, nie należy do partii politycznej 6. Mateusz BIADAŁA, prawnik, Pleszew, nie należy do partii politycznej 7. Zuzanna Izabela ŻMIEJEWSKA, menedżer, Góra, nie należy do partii politycznej 8. Marcin Stanisław TYC, lekarz weterynarii, Kępno, nie należy do partii politycznej 9. Bartosz Jan HERKA, przedsiębiorca, Koźmin Wielkopolski, nie należy do partii politycznej 10. Jagoda Katarzyna WOLAŃSKA, inspektor do spraw BHP, Poniec, nie należy do partii politycznej 11. Janusz POPIOŁEK, emerytowany policjant, Rawicz, nie należy do partii politycznej 12. Marcin Franciszek GARSZTKA, politolog, Ostrzeszów, nie należy do partii politycznej 13. Małgorzata WYSOCKA - BALCEREK, handlowiec, Pleszew, nie należy do partii politycznej 14. Dorota OLEJNICZAK, chemik, Pleszew, nie należy do partii politycznej 15. Barbara Anna OLIWIECKA, planista przestrzenny, Kalisz, nie należy do partii politycznej 16. Katarzyna Anna ŚWITAŁA, lekarz weterynarii, Przygodzice, nie należy do partii politycznej 17. Marcin ANDRZEJAK, technolog żywności, Poznań, nie należy do partii politycznej 18. Marcin Tomasz JANUS, informatyk, Kalisz, nie należy do partii politycznej 19. Mikołaj KONOPKA, handlowiec, Leszno, nie należy do partii politycznej 20. Marek DEKERT, przedsiębiorca, Kotlin, nie należy do partii politycznej 21. Krzysztof ŁĄCZNY, doradca zawodowy, Przysieka Polska, nie należy do partii politycznej 22. Adam LISIAK, przedsiębiorca, Poniec, nie należy do partii politycznej 23. Stanisław Jan BĄK, ekonomista, Kalisz, nie należy do partii politycznej

Lista nr 9. Komitet Wyborczy Wyborców JOW Bezpartyjni

1. Andrzej Kordian AUMILLER, ogrodnik, Poznań, członek partii PER RP 2. Maria Jolanta PIKIŃSKA, ekonomista, Zduny, nie należy do partii politycznej 3. Grażyna Teresa MILEWSKA, pedagog, Ostrów Wielkopolski, nie należy do partii politycznej 4. Maciej Bogumił KĘDZIA, prawnik, Chocz, nie należy do partii politycznej 5. Mieczysław Jan UMŁAWSKI, administratywista, Szymanowo, nie należy do partii politycznej 6. Krystian MADECKI, handlowiec, Gostyń, nie należy do partii politycznej 7. Teresa Maria LASKOWSKA, ekonomista, Koźminek, nie należy do partii politycznej 8. Michał WOJCIECHOWSKI, ekonomista, Żegocin, nie należy do partii

politycznej 9. Leszek Jan GABRYSIAK, rolnik, Gola, nie należy do partii politycznej 10. Sylwia Anna WAŁĘSIAK, pedagog, Kalisz, nie należy do partii politycznej 11. Justyna Marta NAPIERAŁA, ekonomista, Porwity, nie należy do partii politycznej 12. Marta Anna SPYCHALSKA, hotelarz, Kalisz, nie należy do partii politycznej 13. Rafał Krzysztof TKACZUK, logistyk, Poznań, nie należy do partii politycznej 14. Lidia Barbara DUBIŃSKA, logistyk, Kicin, nie należy do partii politycznej 15. Mariusz Łukasz SZMYT, student, Poznań, nie należy do partii politycznej 16. Anita JAKUBOWSKA, przedsiębiorca, Poznań, nie należy do partii politycznej 17. Radosław Leszek SZAJOWSKI, elektromechanik, Kalisz, nie należy do partii politycznej

Lista nr 10. Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi

1. Krzysztof PRZYBYLAK, stolarz meblowy, Przyłęk, nie należy do partii politycznej 2. Tadeusz Jan PROC, modelarz odlewniczy, Elbląg, nie należy do partii politycznej 3. Monika Sylwia BOIŃSKA, politolog, Ujazd, nie należy do partii politycznej 4. Marek PIÓREK, murarz, Ignaców, nie należy do partii politycznej 5. Małgorzata Paulina GÓRNIACZYK, sprzedawca, Nowy Tomyśl, nie należy do partii politycznej 6. Szymon Dawid SKRZYPIEC, kierowca, Zbiersk - Cukrownia, nie należy do partii politycznej 7. Renata Anna HEINRICH, fryzjerka, Boruja Kościelna, nie należy do partii politycznej 8. Michał WITKOWSKI, administrator bezpieczeństwa, Skoki, nie należy do partii politycznej 9. Katarzyna SZYDEŁKO, ekonomista, Godzieszowa, nie należy do partii politycznej 10. Krzysztof Adam, STRZELEC, kierowca, Częstochowa, nie należy do partii politycznej 11. Natalia Monika LEMAŃSKA, ekonomista, Nowy Tomyśl, nie należy do partii politycznej 12. Mirosława Dorota DOLATA, sprzedawca, Książenice, nie należy do partii politycznej 13. Patryk Stanisław KOSTECKI, pracownik biurowy, Wrocław, nie należy do partii politycznej 14. Agnieszka RÓŻEK - PLATA, ekspedientka, Chojnice, nie należy do partii politycznej

Lista nr 13. Komitet Wyborczy Samoobrona

1. Ewa Anna BERGMANN, rolnik, Konary, członek partii "Samoobrona" 2. Józef SKUTECKI, mechanik, Józefów, członek partii "Samoobrona" 3. Sebastian Norbert IDZIAK, górnik, Katowice, nie należy do partii politycznej 4. Marcin IDZIASZEK, przedsiębiorca, Wolica Nowa, nie należy do partii politycznej 5. Anna JARUS, socjolog, Zakrzewo, nie należy do partii politycznej 6. Krystyna BACHAR, księgowa, Miejska Górka, nie należy do partii politycznej 7. Rafał JEDWABNY, górnik, Katowice, nie należy do partii politycznej 8. Liliana Aleksandra STACHOWIAK, rolnik, Zakrzewo, nie należy do partii politycznej 9. Rafał KACZMARSKI, elektryk, Miejska Górka, nie należy do partii politycznej 10. Paweł WACHOWIAK, elektryk, Pawłowo, nie należy do partii politycznej 11. Tadeusz Robert KOCIARA, górnik, Katowice, nie należy do partii politycznej 12. Władysława WAŚCIŃSKA, rolnik, Nad Stawem, nie należy do partii politycznej 13. Aldona Cecylia JEDWABNA, księgowa, Katowice, nie należy do partii politycznej


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

NASZ GKS dodatek klubu

Pierwsza porażka

O ile we wcześniejszym wydaniu naszej gazety informowaliśmy o dobrej passie naszych futbolistów, tak teraz jesteśmy zmuszeni napisać o troszkę gorszym okresie, w którym niestety zanotowaliśmy pierwszą porażkę. W 7. kolejce spotkań zagraliśmy na wyjeździe z Lwem Pogorzela. Zespół z Pogorzeli zawsze "leżał" naszej drużynie i w ostatnich dwóch sezonach pewnie z nimi zwyciężaliśmy - wygraliśmy wszystkie 4 spotkania, w tym w trzech z nich strzelaliśmy po cztery gole i nie pozwalaliśmy przeciwnikowi na zbyt wiele. Wydawało się, że i tym razem nasza drużyna powinna zainkasować kolejne 3 punkty, ale rzeczywistość pokazała zupełnie coś innego. To nasi przeciwnicy jako pierwsi zdobyli gola i prowadzili przez większą część spotkania. Dopiero na kilka minut przed końcem meczu bramkę na wagę remisu zdobył Kacper Kaczmarek. Jeden punkt przywieziony z Pogorzeli nie mógł nikogo cieszyć, choć z całą pewnością jeszcze niejedna solidna drużyna straci punkty w meczach z tym rywalem. Niestety, najgorsze miało dopiero nadejść w 8. kolejce rozgrywek. To właśnie wtedy zagraliśmy w Pawłowicach z Koroną Wilkowice, z którą to miano powetować sobie wcześniejszą utratę punktów. Mecz rozpoczęliśmy od poważnego błędu jednego z naszych obrońców i straciliśmy gola już w… 1. minucie gry. Mimo odrobienia strat na początku drugiej połowy przeciwnicy ponownie wyszli na prowadzenie, tym razem po indywidualnym błędzie naszego bramkarza. Apogeum naszej nieporadności miało jednak nastąpić już wkrótce. W dalszej części meczu dwóch zawodników Korony ujrzało czerwone kartki i opuściło plac gry. Niestety, mimo naszej liczebnej przewagi to…rywale strzelili nam gola, a całe spotkanie zakończyło się naszą porażką 1:3. Wynik zaskakuje, tym bardziej że dwa tygodnie wcześniej ograliśmy tę drużynę w ramach Pucharu Polski 7:1! Potwierdza się stara sportowa maksyma, że mecz meczowi nierówny. Na szczęście w 9. kolejce "Gieksa" powetowała sobie w pełni utratę 3 punktów z Wilkowicami, bowiem pewnie i wysoko

wygraliśmy na trudnym terenie z Wielkopolanką Szelejewo. Zwycięstwo 5:0 wlało sporo optymizmu w serca wszystkich sympatyków naszej drużyny, choć wygraną okupiliśmy bardzo ciężką kontuzją naszego podstawowego pomocnika - Macieja Bujaka, która właściwie kończy jego przygodę z piłką. Całe szczęście, że z okresu rehabilitacji powraca Szymon Kajoch, który prawdopodobnie zagra już w meczu z Kąkolewem. Tymczasem naszpikowana "gwiazdami" Korona Piaski mknie przez ligowe rozgrywki niczym ekspresowy pociąg. Wygrała wszystkie dotychczasowe spotkania, strzelając niektórym przeciwnikom po kilkanaście bramek w meczu. Ich najlepszy strzelec - Marcin Wojciechowski - ma już na koncie 19 bramek i jest na najlepszej drodze, aby poprawić znakomity wynik strzelecki Remigiusza Jerszyńskiego z poprzedniego sezonu, który dla Zjednoczonych

Pudliszki zdobył wówczas 38 goli. Mimo utraty kilku punktów pozytywem jest fakt, że w dalszym ciągu znajdujemy się w ligowej czołówce. Strata do zajmującego drugie miejsce Sokoła Chwałkowo jest znikoma, zaledwie jeden punkt, a nasi gracze wielokrotnie pokazywali, że potrafią się podnieść w trudnych sytuacjach i walczyć z każdym. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza przed kolejnym trudnym spotkaniem wyjazdowym w Osiecznej, do którego doszło już po zamknięciu naszego wydania. W kolejnych seriach spotkań czeka nas bardzo ciekawy mecz z Błękitnymi Kąkolewo. Nasz sąsiad zza miedzy, którego trenuje dobrze nam znany Rafał Dudka, z cała pewnością będzie chciał się dobrze zaprezentować 24 października na boisku w Pawłowicach. W przeszłości dochodziło do wymiany wielu zawodników na linii GKS - Błękitni i mecz na pewno będzie miał dzięki temu dodatkowy smaczek. A na deser mecz jesieni - 7 listopada udajemy się do "jaskini lwa", czyli Korony Piaski. Oj, będzie się działo!

Młodzież z garzyńskiego Orlika i ich opiekunowie: Jakub Pecolt i Henryk Chwaliszewski wraz z częścią zebranego sprzętu i odzieży sportowej.

Zakończono akcję zbierania używanego sprzętu sportowego dla najuboższej młodzieży w Afryce. Przypomnijmy tylko, że do akcji włączyło się wiele klubów z naszego regionu, m. in. Krobianka Krobia, Sokół Chwałkowo, Korona Piaski czy MUKS Bojanowo. - Zbieraliśmy wszystko, co nie jest nam już potrzebne, a przyda się tym, którzy o prawdziwej piłce czy butach piłkarskich mogli do tej pory jedynie pomarzyć. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy poświęcili chwilkę czasu i przejrzeli swoje szafki i szuflady w poszukiwaniu niepotrzebnego sprzętu. Szczególne podziękowania należą się animatorom Orlików w Garzynie i Krzemieniewie - Henrykowi Chwaliszewskiemu i Sebastianowi Niedzieli, którzy aktywnie wsparli naszą akcję - mówi Damian Marciniak, organizator zbiórki w gminie Krzemieniewo.

[ 11 ]

TERMINARZ MECZÓW

24 października

(sobota / godz. 15. 00) GKS Krzemieniewo - Błękitni Kąkolewo Boisko w Pawłowicach

7 listopada

(sobota / godz. 14. 00) Korona Piaski - GKS Krzemieniewo

14 listopada

(sobota / godz. 14. 00) GKS Krzemieniewo - Sarnowianka Sarnowa Boisko w Pawłowicach

Problem z boiskami

Niestety, sen z powiek miejscowych działaczy spędza stan naszych piłkarskich boisk. Wspominaliśmy już kiedyś o tym problemie na łamach "Życia...", ale przypomnijmy. O ile baza naszych kompleksów sportowych Orlik i boisk wielofunkcyjnych musi budzić podziw, tak niestety stan boisk trawiastych nie przynosi nam chwały. Podstawą stworzenia dobrej murawy jest jej właściwe nawodnienie, a na każdym z naszych trzech pełnowymiarowych boisk - w Pawłowicach, Garzynie i Belęcinie - jest z tym problem. Wymienione obiekty mają bardzo twardą nawierzchnię i w żargonie piłkarskim nazywane są często"betonem" lub "lotniskiem", który naraża korzystających z nich graczy na liczne kontuzje. Niestety, przy okazji rozgrywania meczów ligowych jesteśmy często krytykowani za ich stan. Trener drużyny z Chwałkowa w rozmowie z lokalnymi mediami stwierdził wprost, że "płyta boiska w Pawłowicach jest dziś najgorszą w całej lidze". Również działacze Heliosa Bucz skrytykowali na swojej stronie internetowej stan murawy obiektu w Belęcinie - po meczu z tutejszym Piastem. Oprócz właściwego nawodnienia trzeba również pomyśleć nad wymianą trawy, a to wszystko łączy się z dodatkowymi kosztami. W związku z powyższą sprawą zwracamy się do wszystkich osób i instytucji o pomoc w rozwiązaniu problemów z infrastrukturą stadionową. Cieszyć może natomiast fakt, że w ostatnich dniach przy boisku w Pawłowicach postawiono blaszany garaż, który z całą pewnością przyda się jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Redaguje: Damian Marciniak


Pani Zborowska czy Matka Boska? [ 12 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Historia

Upływające 10 lat od renowacji figury na tak zwanej Łysej Górze przy drodze z Luboni do Oporówka jest dobrą okazją do podsumowania różnych wersji jej genezy. Sama renowacja przełomu w tej sprawie nie spowodowała - wręcz przeciwnie - pojawiły się nowe wersje (m. in. w 2006 r. na łamach "Życia Gminy Krzemieniewo") zmierzające zarówno w kierunku świeckim, jak i religijnym, przy zauważalnej ostatnio przewadze tych drugich. A może geneza leży… pośrodku?

Legenda o chciwej pani Zborowskiej, która rączkami niewinnych dzieci dotarła do zasypanych skarbów, była znana już w pierwszej połowie XIX w., bo została spisana w 1842 r przez Edwarda Raczyńskiego oraz 3 lata później powtórzona przez Lucjana Siemieńskiego pod tytułem "Skarb w Luboni" i jeszcze w 1874 r. przypomniana na łamach "Wiarusa". Zakładając, że zasadniczy motyw tej legendy jest czytelnikom “Życia...” znany, należy tylko podkreślić, iż dotrwała ona do czasów nam wspólczesnych bez istotnych zmian fabuły, choć każda kolejna jej wersja jest nieco inna. Pierwsze wersje mówiły bowiem o kopcu i pagórku zwanym Łysą Górą. Również Maria Strzałko w 1998 r. jednoznacznie określała miejsce związane z legendą o chciwej właścicielce Luboni, nazywając je także Łysą Górą (za Władysławem Kowalenko), twierdząc przy tym, że nazwisko Zborowskich nie występuje w żadnym z zachowanych przekazów pisanych. Legendę o chciwej pani, też bez wymieniania jej nazwiska (pod określeniem "jedna hrabina"), wzmiankował Bernard Szmatuła w milenijnym referacie z 1959 r., ale miejsca akcji nie wiązał z pagór-

kiem Łysa Góra, lecz ze wzgórkiem Przykop w lubońskim parku (zewsząd otoczonym wodą), Co więcej, o Łysej Górze nawet nie wspomniał. Wzmiankował jednak inną legendę, związaną z grasującą w Luboni w 1849 r. cholerą, która rzekomo ustała po zakopaniu żywcem najpiękniejszej dziewczyny, ale nie związał tego zdarzenia z żadnym miejscem. Nazwy Łysa Góra nie wymienili też Halina i Szymon Molendowie, którzy w 1984 r. odnotowali wersję o zakopaniu żywcem, ale nie panny, lecz mężczyzyy, nazywając kopiec mogiłą tego właśnie "ojca Luboni". Również Arkadiusz Jakubowski w 2004 r. oraz Halina Siecińska w 2006 r. przytaczają zasłyszaną wersję o usypaniu kopca na mogile wspomnianej wcześniej pięknej panny zakopanej żywcem, jednak nie dla uchronienia wsi przed cholerą z 1849 r. lecz przed jakąś bliżej nieokreśloną zarazą panującą w nieokreślonym czasie. Nie wykluczają oni jednak związku Łysej Góry z legendą o lubońskim skarbie. W innych wersjach ma to być mogiła szwedzkich żołnierzy, dwojga dzieci zabitych piorunem, itp. Anna Maćkowiak w 2008 r. dokonała próby uporządkowania tych

Figura w Luboni po renowacji.

legend co do miejsc, a mianowicie legendę o skarbie przypisała do "otoczonej wodą kępy drzew" (chyba w parku), natomiast "wzniesienie niedaleko wsi, w polu" (tzw. Łysą Górę) uznała za kopiec usypany na jakiejś mogile (wspomniany Arkadiusz Jakubowski użył nawet słowa kurhan). Tyle w skrócie o lubońskich legendach. Teraz kilka teorii lepiej "umocowanych historycznie". Otóż pagó-

Kilka przedstawieńMatki Boskiej z La Sallete (z internetu) i replika figury w La Sallete.

rek w Luboni, zwany w miejscowej tradycji Łysą Górą, jest wymieniany w poważnych współczesnych opracowaniach naukowych (Witold Hensel, Zofia Kurnatowska, Alina Łosińska, Stanisław Sierpowski czy wspomniany wyżej Władysław Kowalenko) jako ślad wczesnohistorycznego osadnictwa w Wielkopolsce. Prof. Witold Hensel w 1959 r. tak opisał to miejsce: "Domniemane grodzisko, położone w połowie drogi z Luboni do Oporówka, usytuowane na prawdopodobnie naturalnym wzgórzu, określnym jako Łysa Góra". Tym tropem potoczyła się też dyskusja w dziale "Archeo - Wielkopolskie" na internetowym forum www.eksploratorzy. com. pl, gdzie w założonym przez Ingę, bardzo poczytnym wątku "Łysa Góra koło Luboni", została wysunięta hipoteza o gródku stożkowatym (uzasadniona lotniczym zdjęciem z geoportalu). Chronologicznie pierwszego opisu Łysej Góry dokonał mieszkający wówczas w Oporówku Wojciech Morawski, który w sprawozdaniu Kasyna Gostyńskiego z 1842 r. przedstawił stan swoich powierzchniowych penetracji archeologicznych w okolicach Gostynia, Leszna, Kościana i Śremu, obejmujących tamtejsze kopce (grodziska i kurhany) oraz żalki (cmentarzyska). Napisał on m. in.: "Pod wsią Lubonią na pół drogi od Oporówka był kopiec zwany Łysagóra, o którym były liczne legendy. Około roku 1823 był rozkopany, lecz w nim nic nie znaleziono. Może że był usypany pod młyn, lecz może być, iż miał inne przeznaczenie". Koniec końców od 1994 r. w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków figurują dwa lubońskie obiekty archeologiczne: "Kurhan" (nr 1512/A/Le) i "Grodzisko stożkowate - średniowieczne" (nr 1513/A/Le), lecz odium tajem-

dok. na str. 13


dok. ze str. 12

niczości nie zostało z nich zdjęte, bowiem urzędnicy z WUOZ w Poznaniu nie dość, że nic na ten temat nie publikują, to odmawiają udzielania informacji zwykłym "zjadaczom chleba" (są przecież powołani do ich ochrony, a nie popularyzacji). W żadnej z tych legend ani "umocowanych" teorii nie ma jakiejkolwiek wzmianki o figurze na Łysej Górze. Mimo że mieszkańcy Luboni zgodnie utrzymują, iż figura ta stoi na tym pagórku od niepamiętnych czasów, nie udało się dotrzeć do żadnych źródłowych wzmianek ani jej opisów z XIX i omalże z całego XX w. Najstarszy spotkany opis pojawia się dopiero w 1998 r. jako… "Matka Boska i dzieci" (w opracowaniu Piotra Radojewskiego "Figury przydrożne okolic Ponieca"). Opis ten nie nawiązuje jednak do żadnej legendy, a powstanie figury datuje na przełom XIX i XX w. Wspomnianym już autorom artykułów z lat 2004 i 2006 figura ta kojarzyła się z Matką Boską "tą z Fatimy". Skojarzenia te nazwałem kiedyś "grubą przesadą", gdyż objawienia w Fatimie miały miejsce w 1917 r., a Kościól uznał je za wiarygodne i zezwolił na oficjalny kult Matki Boskiej Fatimskiej dopiero w 1930 r. To nie są tak odległe lata, żeby zwać je "niepamiętnymi". Dopiero w 2015 r. Anna Macias prywatnie zwróciła uwagę i jednoznacznie uzasadniła związek tego zespołu figuralnego z Matką Boską "tą z La Salette" (objawienie w 1846 r. uznane przez Kościół za "niewątpliwe i pewne" w 1851 r.). Twierdzi ona nawet, że jest to przywieziona z Francji lub wykonana w Polsce kopia figury z La Salette. Trafność tego niepublikowanego skojarzenia nie budzi żadnych wątpliwości. Wystarczy porównać luboński zespół figuralny z wieloma przedstawieniami rzeźbiarskimi i malarskimi drugiej fazy saletyńskiego objawienia, tj. rozmowy Matki Boskiej z dwojgiem pastuszków. Szczególnie układ rąk i kwiatowy ornament na rękawach "Pięknej Pani" oraz skierowane w górę (ku Pani) głowy i niepolskie stroje dzieci. Według jej przypuszczeń krzyż na piersiach i diadem na głowie Pani były z żelaza i w wyniku korozji odpadły. "Konserwatorzy" już krzyża nie odtwarzali, natomiast niemieszczący się w ich wyobrażeniach diadem poczatkowo zastąpili koroną, a ostatnio nawet i tej korony (wzmiankowanej jeszcze w 1998 r.) nie odtworzyli. O tym, że wizerunki Pięknej Pani z La Salette znane były już w 1850 r. wspomnianemu Wojciechowi Morawskiemu, wiadomo z jego listu do Edmunda Bojanowskiego, w którym pisze m. in.: "Posyłam Ci widoki z La Salette, które zarazem

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

każę wydać w album". Nie ma jednak nigdzie wzmianki o tym, jak wszedł w posiadanie owych "widoków", a tym bardziej kto przywiózł z Francji lub zlecił wykonanie w Polsce tej figury. Tyle Anna Macias, która twierdzi, że w sprawę postawienia figury na Łysej Górze z całą pewnością był zaangażowany Wojciech Morawski. To stanowcze twierdzenie wydaje się być w pełni zasadne. Do ustalenia pozostaje jedynie rok postawienia tej figury, gdyż zmarły w 1875 r. Wojciech Morawski w latach 1853 1865 przebywał poza rodzinnym Oporowem. Pomijam tu teorię Zdzisława Molińskiego (dyrektora Zamku w Rydzynie) o upamiętnieniu buntu chłopów z 1829 r. przeciwko Józefowi Morawskiemu, gdyż zarówno jego syn Wojciech, jak i brat Franciszek (właściciel dóbr lubońskich), z pewnością dalecy byli od takiej intencji. Poza tym dominująca postać figury w niczym nie przypomina Matki Boskiej Fatimskiej. Postaci dzieci to też nie "mężczyzna i kobieta w wyraźnie błagalnych pozach", a niepozbawiona słuszności uwaga o artyście "nie najwyższych lotów" krzywdzi wykonawcę tej figury, gdyż powinna dotyczyć autora jej pierwowzoru. Nie kwestionując saletyńskiego pierwowzoru zespołu figuralnego na Łysej Górze, nadal twierdzę, że jest on formą upamiętnienia legendy o chciwej pani Zborowskiej. Moim zdaniem, Franciszek Morawski, który zapewne czuł moralny obowiązek upamiętnienia legendy o skarbie w Luboni, a dotąd nie uczynił tego w formie poetyckiej, wykorzystał okazję do upamiętnienia tej legendy w innej formie. Nie sprzeciwiał się więc ustawieniu figury na swoim gruncie pod warunkiem, że stojące przed Matką Boską dzieci pozbawione zostaną dłoni, co miało nawiązywać do losu legendarnych dzieci, zmuszanych przez chciwą panią "do roboty w ziemi, którą krwią rączek swoich skrapiały". Jako poeta odpowiedź na pytanie, czy dzieci skarżą się pani Zborowskiej czy Matce Boskiej, pan Franciszek pozostawił do interpretacji i skojarzeń odbiorcy. Wolę poety, jeszcze za jego życia lub po śmierci, Wojciech Morawski uszanował. Ciekawe, czy z taką hipotezą zgodzą się kiedyś historycy sztuki, księża saletyni i… terytorialnie właściwi konserwatorzy zabytków?

LEONARD DWORNIK (z inspiracji Anny Macias)

Teksty ww. autorów, kilku publikacji niepodpisanych oraz więcej o figurze z La Salette, na stronie internetowej "Historia Gminy Krzemieniewo" >MIEJSCOWOŚCI - >LUBONIA

[ 13 ]

Uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Pawłowicach byli w połowie września na wycieczce w Gnieźnie i Biskupinie. Wędrówkę Szlakiem Piastowskim rozpoczęli od zwiedzania katedry, czyli jednego z najważniejszych miejsc naszej historii. Ważnym celem wycieczki było też Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, które stało się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki trwającemu w tym czasie Festynowi Archeologicznemu “Smaki w przeszłości”. Uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje, kulturę oraz smaki przeszłości różnych stanów. Wędrówka Szlakiem Piastowskim była prawdziwą lekcją historii. Pozwoliła poznać nie tylko początki państwa polskiego, ale również przeniosła uczestników w dawne czasy. Festiwal połączył przeszłość z teraźniejszością. A to sprawiło, że uczestnicy wycieczki wrócili pełni wrażeń.

W piątek, 18 września, uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Drobninie brali udział w akcji "Sprzątanie Świata 2015". Klasa VIa pod opieką Jerzego Kownackiego zbierała śmieci przy drodze Karchowo - Świerczyna. Klasa VIb pod opieką Elżbiety Kownackiej sprzątała teren przy jeziorze w Górznie. Uczniowie z tych dwóch klas "uzbrojeni" w rękawice i worki" zebrali w sumie 23 worki śmieci, znajdując przy okazji bardzo różne rzeczy, których zdecydowanie w tych miejscach nie powinno być, np.: butelki, worki foliowe, a nawet części samochodowe i motocyklowe. Z tej krótkiej wyprawy w teren nasuwa się wniosek, że śmieci może mniej niż zwykle, ale nad świadomością ekologiczną polskiego społeczeństwa trzeba jeszcze dość mocno popracować. Przy okazji klasa VIb weszła na tak zwaną Łysą Górę, gdzie w czasie potopu szwedzkiego znajdowały się okopy, a jeszcze wcześniej osada wczesnośredniowieczna i zamek niejakiego Maćka Borkowica, słynnego rozbójnika. Niestety, dzisiaj nie ma już tam żadnych śladów po tych dawnych budowlach, więc zrobili sobie jedynie zdjęcie na szczycie wzniesienia. (E. K)

Życie Gminy Krzemieniewo

Wydawca: Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie, ul. Zielona 6 Redakcja: GCK Krzemieniewo, ul. Zielona 6, tel. 65 536 06 77 Skład: HALPRESS, ul. Ostroroga, 64-100 Leszno - www.halpress.eu Druk: TRANSMAR Leszno Nakład 1.300 sztuk Redaktor naczelny: Halina Siecińska Przesyłanie materiałów do gazety: www.gazeta.halpress.eu/dodaj


[ 14 ]

HOROSKOP

Baran 21.03-19.04 Gwiazdy wróżą Ci scementowanie związku i złagodzenie wszelkich konfliktów. Będzie więc szczęśliwiej. W pracy nie licz na taryfę ulgową. Pilnuj wszystkich terminów, ale nie forsuj się. Byk 20.04-20.05 Nadchodzą wspaniałe chwile. Wszystko, za co się weźmiesz, zakończysz sukcesem. Nie bój się zmian, trochę zaryzykuj. Spodziewaj się też bardzo miłego spotkania po latach. Bliźnięta 21.05-21.06 Masz szansę na poznanie kogoś wyjątkowego. W stałych związkach umocnienie uczuć. Przybędzie Ci obowiązków. Mogą się też zdarzyć nieplanowane wydatki. Skontroluj zdrowie. Rak 22.06-22.07 Najwyższa pora zadbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Zwolnij trochę w pracy i poświęć więcej czasu bliskim. Niektórzy z nich potrzebują wsparcia. Lepsze finanse. Lew 23.07-22.08 Twoja kariera zawodowa nabierze przyśpieszenia. Możesz oczekiwać zmiany zakresu obowiązków. W sprawach sercowych nieco zawirowań. Pewna znajomość może zamieszać w Twoim życiu. Panna 23.08-22.09 Twoje życie towarzyskie wymaga uporządkowania. Pewna osoba z bliskiego otoczenia czuje się zaniedbywana. Jesień może niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Zadbaj o dobrą kondycję. Waga 23.09-22.10 Dobry czas na snucie planów. W życiu prywatnym można podjąć decyzję o dacie ślubu, narodzinach dziecka, zmianie mieszkania itp. W pracy nie angażuj się w żadne plotki i konflikty. Dobre finanse. Skorpion 23.10-21.11 Przed Tobą dość spokojny miesiąc. Nie będzie żadnych przykrych niespodzianek. Warto więc załatwić wszystkie zaległości i zorganizować spotkanie z dawno niewidzianymi znajomymi. Strzelec 22.11-21.12 Teraz najważniejsze będą kwestie zawodowe. Trzeba będzie wykazać się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. W firmie zapowiadają się bowiem zmiany. A w życiu prywatnym nowa znajomość. Koziorożec 22.12-19.01 Czekają Cię korzystne zmiany w sferze uczuciowej. Zarówno w stałych związkach, jak i w tych partnerskich. Jest szansa na przypływ gotówki, to może być nagroda lub wygrana. Wodnik 20.01-18.02 Będziesz emanować optymizmem. Wykorzystaj ten okres na kilka dni wyjazdu z bliskimi. Odpoczynek wam się należy. W połowie miesiąca oczekuj ważnej wiadomości urzędowej. Ryby 19.02-20.03 W najbliższych tygodniach poświęć więcej czasu dla siebie. Zadbaj o lepsze samopoczucie. Nie oszczędzaj pieniędzy na fryzjera, kosmetyczkę, drobne zakupy. W pracy bez zmian, jak zwykle mnóstwo zajęć.

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

KRZYŻÓWKA Z NAGRODĄ Moc orzechów

Aby rozwiązać krzyżówkę, należy najpierw w poziome rzędy diagramu wpisać znaczenia kolejnych słów. W środkowym, pionowym rzędzie powstanie hasło, które należy przysłać do redakcji. Wśród nadawców prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrodę. Prawidłowe hasło można wysłać e-mailem. Można też wysłać SMS o treści TC.ZYCIE.rozwiazanie+imie i nazwisko+adres na numer 71068 (opłata 1,22 zł, regulamin na www.dotpay.pl). Wśród nadawców prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrodę. Poprzednie hasło krzyżówki brzmiało: KOLOROWE JESIENNE KLIMATY . Nagrodę  wylosował Andrzej Ludwiczak z Krzemieniewa. Zapraszamy po odbiór nagrody do GCK w Krzemieniewie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

10 11

12 13 14 15 16

1. Bajkowa czapka 2. Żyje z kapitału 3. Szkoła Sztuk Pięknych 4. Podróżowała po Krainie Czarów 5. Element sań 6. Nieprawidłowości w pogodzie 7. Obmyśla plan bitew 8. Zapewnia stabilizację aparatu

Jak to zrobić?

PLACUSZKI Składniki: 2 jabłka, 3 żółtka, 2 łyżki mąki, 2 łyżki bułki tartej, 1/2 szklanki mleka, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, olej do smażenia, cukier puder do posypania. Przygotowanie: Jabłka obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Dodaj bułkę tartą, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, mleko oraz żółtka i wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej i kładź łyżką solidne porcje masy jabłkowej. Smaż na rumiano z obu stron. Przed podaniem posyp cukrem pudrem.

9. Część czapki 10. Odmiana narcyza 11. Piastów lub Wazów 12. Sprawa niewielkiej wagi 13. "… i żona" A. Fredry 14. Wiezione do młyna 15. Duże jezioro w Rosji 16. Rozstrzyga spory

OCET WINNY Składniki: obierzyny z jabłek, 1l wody, 1 łyżka cukru. Przygotowanie: Jabłka umyj i osusz papierowym ręcznikiem, a następnie obierz. Obierzyny z jabłek włóż do słoja (jabłka możesz wykorzystać na przykład do zrobienia rolady). Zalej obierzyny letnią przegotowaną wodą osłodzoną łyżką cukru. Przykryj słój gazą i odstaw w ciepłe miejsce do sfermentowania. Przecedź ocet, rozlej do butelek i zamknij. Używaj do doprawienia potraw i lekkich marynat. Rozcieńczony (łyżeczka na szklankę wody, 2 porcje dziennie) działa odtruwająco, odchudzająco i odkwaszająco.

O tym, że orzechy mają witaminy oraz potas, magnez i wapń, wiedzą niemal wszyscy. Ale że wzmacniają i uelastyczniają skórę, zapobiegają wysychaniu naskórka, przyśpieszają tworzenie się kolagenu i elastyny, to już nie każdy wie. Tymczasem orzechy to cenne źródło piękna, i to zarówno w formie smacznej przekąski, jak i coraz większej ilości orzechowych kosmetyków. Warto z nich korzystać, tym bardziej że niektóre z nich możemy zrobić sami. Orzechy laskowe zawierają dużo witaminy E, która zwalcza wolne rodniki, a więc zapobiega starzeniu się. Olej z orzecha laskowego doskonale nawilża skórę, a także ma zbawienny wpływ na włosy. Wzmacnia je i powoduje, że szybciej rosną. Wystarczy rozgnieść dwie garście orzechów, dodać do nich odrobinę wody i wymieszać. Gęstą papkę nałożyć trzeba na skórę głowy, a po godzinie spłukać. Kurację dobrze jest powtarzać dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące. Orzechy włoskie mają właściwości przeciwzapalne. Kosmetyki z ich wyciągów stosuje się więc do cery wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień. Aby zrobić maseczkę z orzechów włoskich trzeba zmiażdżone orzechy zalać ciepłym mlekiem, a gdy napęcznieją, papkę nałożyć na twarz. Po 10 minutach twarz przemywamy pamiętając, że orzech włoski delikatnie przyciemnia skórę i włosy. Migdały świetnie nadają się do pielęgnacji skóry, nawilżając ją i wspomagając walkę z trądzikiem. Bardzo prosto można zrobić sobie migdałową maseczkę. Dwie łyżeczki mielonych migdałów wymieszać trzeba z jedną łyżeczką miodu i 1/2 łyżeczki soku z cytryny. Mieszankę wmasowuje się w twarz i spłukuje po kilku minutach.

(: (: HUMOR :) :)

Spotyka się dwóch znajomych: - Widzisz i wygrałem tę sprawę o przekroczenie prędkości. - Ale jak? - Mój adwokat udowodnił, że przy 200 kilometrów na godzinę nie widać znaku ograniczenia do czterdziestu.

*** W restauracji klient zamówił kotlet. Siedzi pochylony nad talerzem i płacze. Podchodzi zaintrygowany kelner i pyta: - Dlaczego pan płacze? - Może moje łzy go przekonają i zmięknie.


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

W poniedziałek, 28 września, panie ze Stowarzyszenia Krzemianki spotkały się z Anną Radajewską ze Śremu. Pani Anna otworzyła swoją wystawę malarską. Tym razem na wystawie podziwiano motyle. Pani Anna maluje od około 8 lat. Jest słuchaczką Studium Plastyki w Śremskim Ośrodku Kultury. Jej obrazy malowane są akrylem, olejem i suchym pastelem. Maluje na płótnie, szkle, drewnie, jedwabiu i na tkaninie. Poza malowaniem tworzy również biżuterię. Jej prace znalazły się na wielu wystawach. Uczestniczy w plenerach malarskich. Pani Anna przez wiele lat mieszkała w Krzemieniewie. Obrazy MOTYLE można oglądać w sali Centrum do końca października - w poniedziałki, wtorki, środy i piątki od godz. 10 do 18.

[ 15 ]

W środę, 30 września, w bibliotece w Krzemieniewie odbyło się spotkanie z Zofią Beszczyńską - poetką, autorką utworów fantastycznych dla dzieci, tłumaczką literatury francuskiej, krytykiem literackim. Pisarka jest laureatką Medalu Polskiej Sekcji IBBY za twórczość dla dzieci. Uczestniczyła w wielu zagranicznych festiwalach poetyckich, współpracowała z czasopismami dla dzieci, pracowała w wydawnictwie. Autorka urodziła się i mieszka w Warszawie. Bardzo lubi spotkania z czytelnikami swoich książek. W krzemieniewskim spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Drobninie wraz z nauczycielkami A. Hoffman oraz J. Muszyńską. Dzieci zadawały bardzo dużo pytań, na które poetka chętnie odpowiadała. Jej ulubionym wierszem jest wierszyk o kocie, który lubi pić herbatę, zatytułowany "Herbaciany kot". Wydała liczne antologie: "Dziecko", "Bliskie spotkania", "Zielnik miłości", "Szary Orfeusz" i wiele innych. Na zakończenie spotkania na specjalnie przygotowanych przez bibliotekę informacjach poetka składała autografy. Książki Zofii Beszczyńskiej można wypożyczać w naszych bibliotekach.


[ 16 ]

Po raz drugi odwiedzamy dzieci z klas pierwszych. Tym razem w Drobninie i Garzynie. Uczniom, którzy właśnie rozpoczęli naukę, życzymy wiele radości i satysfakcji. Niech zdobywają wiedzę, niech odkrywają w sobie najróżniejsze pasje, niech cieszą się wszystkim, co nowe i ciekawe. Nauczycielom życzymy wielu powodów do zadowolenia z wyników swojej pracy, a rodzicom poczucia dumy z osiągnięć ich pociech.

Garzyn, klasa I A

Wychowawczyni: Małgorzata Michalak. Uczniowie: Szymon Aleksandrzak, Michał Augustyniak, Patryk Bartkowiak, Kesja Domagała, Paweł Ferch, Michalina Kaczorowska, Paulina Klimczak, Filip Kołacki, Natalia Kowalska, Natalia Przybyłowicz, Bartosz Rozwalka, Maja Siniecka, Bartosz Staniszewski, Wiktoria Walkowiak.

Wychowawczyni: Krystyna Olszewska. Uczniowie: Dawid Biernat, Andrzej Dolata, Łukasz Dolata, Adrianna Karpińska, Ewelina Kubicka, Oliwia Kupka, Maja Łukaszewska, Kaja Mrukowska, Aleksander Nowak, Julia Piesyk, Joanna Pudliszewska, Antoni Ratajczak, Jan Ratajczak, Jogoda Rozwalka, Roksana Siama, Mikołaj Sikorski, Zuzanna Skrzypczak, Jakub Stachurski, Karol Stysz, Natalia Woźniak.

Drobnin, klasa I A

Wychowawczyni: Hanna Kaczmarek. Uczniowie: Bartosz Bartkowiak, Zofia Biernaczyk, Mateusz Borowski, Mieszko Cwojda, Alan Dorsz, Mikołaj Dudziak, Adam Gołębiowski, Natalia Kaczmarek, Oskar Konopka, Jan Łagoda, Filip Misiak, Kacper Olejniczak, Jakub Robaszewski, Daniela Rosik, Maria Serwatka, Maria Stachowiak, Nikola Wawrzyniak, Aleksandra Wolna, Łukasz Zyber.

Drobnin, klasa I B

Wychowawczyni: Grażyna Pacholczyk. Uczniowie:Maja Andrzejak, Nikola Hauza, Bartosz Kielich, Olga Kownacka, Tobiasz Machowski, Michał Nowicki, Alan Pietraszewski, Damian Rozwalka, Maciej Rozwalka, Dominika Stachowiak, Alan Sztyler, Marcin Wojciechowski, Krzysztof Zajdel, Maria Zielińska, Jakub Żarecki.

Garzyn, klasa I B

Życie Gminy Krzemieniewo - nr 134 - Październik 2015  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you