Page 1

ŻYCIE

MIESIĘCZNIK SAMORZĄDOWY

Nr 101

ISSN 1733-4551

GMINY Styczeń 2013 KRZEMIENIEWO

www.gazeta.krzemieniewo.pl

Cena 2 zł

Będzie balik

Już w sobotę, 2 lutego, odbędzie się balik dla dzieci. Gminne Centrum Kultury zaprasza najmłodszych mieszkańców gminy do sali w Garzynie. O godzinie 16 rozpocznie się tam zabawa karnawałowa. Będą tańce, śpiewy, konkursy z nagrodami, występy. Atrakcją jak zawsze okaże się zapewne konkurs na najładniejszy strój. Zapraszamy więc do bajkowego przebierania się i udziału w imprezie.

Na to artystyczne wydarzenie mieszkańcy gminy czekali z niecierpliwością. Gminne Centrum Kultury zaprosiło bowiem wszystkich do kościoła w Drobninie na koncert kolęd. Specjalnym gościem koncertu była Alicja Majewska, której akompaniował muzyk i kompozytor Włodzimierz Korcz. Przed publicznością wystąpił również chór Krzemień.

Koncert był prz epiękny!

Już dwie godz iny przed wy poczęła się im stępami do ko preza, nie by ścioła w Drob ło ani jednego ninie przychod dzieć, że konc wolnego miej zili pierwsi m ert okazał się sca, a dziesiąt ieszkańcy. Po pr z chórem Krze awdziwą ucztą ki osób wype tem z minuty mień, bo na tę . Alicja Majew łniły świątyn na minutę wi ska zaśpiewała okazję zostały im sam mistrz ię po brzegi. dzów było co one specjalni znane kolędy, Włodzimierz Nikt się nie za raz więcej. Ki e zaaranżowa Korcz. Publicz ale za edy rozwiódł, bo bez To było praw pr op on ne. Artyści i wi owała też mni ność dziękow dziwe muzyc przesady moż ej popularne dzowie razem ała wykonawc zne i duchow równo Alicja na powie. Kilka z nich wy om na stojąc zaśpiewali te Majewska, jak e przeżycie. o. ż konała wspó kolędę „Przyb Nastrój kośc i Włodzimierz stępu dyryge lnie ioła, piękny wy ieżeli do Betle Korcz podkre nt Hann jem”, a dyrygo strój, kwiaty, ślali, że chór Dyrektorka Gm ie Markowskiej. no i kolędy sp wał Krzemień jes in nego Cent rawiły, że konc t profesjonaln stępnienie św ym zespołem ert przede ws iątyni i paniom rum Kultury podziękowała i że zaszczytem zystkim wzru wykonawcom Justynie Chud „Najpiękniejs szał. Zabyło z nim wy zą choinkę”. zińskiej i Marz za niecodzie stąpić. Gratul nn O konkursie en e ie sp owali wyKołodziej za otkanie, księd piszemy na st po zu proboszc moc w organi r. 7. zowi Stanisław zacji. W trakc ie imprezy og owi Pietraszko łosiła też wyni wi za udoki konkursu pl astycznego na


[2]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Nowa pracownia komputerowa

Ta wiadomość ucieszy wszystkich mieszkańców gminy, a zwłaszcza osoby starsze. Otóż w bibliotece w Krzemieniewie powstała nowa pracownia komputerowa. Korzystać z niej można już od 21 stycznia.

Cenny procent Zawsze na początku roku przypominamy naszym czytelnikom, że bez większego kłopotu mogą pomóc potrzebującym. Właśnie teraz będziemy składać zeznania podatkowe i jeden procent podatku możemy przekazać osobom chorym.

W naszej gminie są cztery takie osoby, które mają swoje konta w fundacjach i którym możemy dać te pieniądze. Wystarczy w odpowiedniej rubryce zeznania PIT podać nazwę fundacji i jej numer KRS. Pamiętajmy, że nic to nas nie kosztuje, a chorym może naprawdę pomóc. Pieniądze są bowiem przeznaczone wyłącznie na leczenie rehabilitacyjne, sprzęt do ćwiczeń leki, itd. Przypominamy więc, że możemy pomóc: Piotrowi, Anicie, Marcinowi i Mikołajowi. Oto ich fundacje i numery kont:

A zatem jeśli chcemy pomóc Piotrowi, musimy wpisać: Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia „TROPI”, KRS 0000050135 z dopiskiem „dla Piotra Bartkowiaka”. Gdy zdecydujemy się przekazać pieniądze Anicie, wpisujemy: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, KRS-u 0000186434 z dopiskiem „Na leczenie i rehabilitację Anity Stawińskiej”. Jeśli uznamy, że pomoc potrzebna jest Marcinowi, wpiszmy: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, KRS 0000186434 z dopiskiem „Na leczenie i rehabilitację Marcina Cieśli”. Gdy wzrusza nas los Mikołaja, wpiszmy: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, KRS 0000037904 z dopiskiem „Darowizna na pomoc i ochronę zdrowia - Mikołaj Ratajski”. W imieniu całej czwórki potrzebujących dziękujemy za serce, zrozumienie i pomoc.

Pracownia jest wyposażona w 5 zestawów komputerowych z oprogramowaniem operacyjnym, biurowym i antywirusowym. Posiada oczywiście stały dostęp do internetu. Z myślą o osobach mających problemy ze wzrokiem zestawy mają monitory o dużej przekątnej. Każdy więc może z nich korzystać. A powiedzmy jeszcze, że działalność pracowni jest bezpłatna i przychodzić można do niej w godzinach pracy krzemieniewskiej biblioteki. Pracownia nieprzypadkowo nazywa się „Komputer 50+”. Ma bowiem zachęcać do korzystania z niej także osoby powyżej 50. roku życia. Właśnie ci mieszkańcy będą

mogli usiąść przy komputerach w pierwszej kolejności. Przy okazji powiedzmy, że w Gminnym Centrum Kultury rozpoczyna się właśnie kurs komputerowy zarówno dla osób, które nie miały dotąd kontaktów z komputerem, ale również dla tych, którzy chcą swoją wiedzę komputerową poszerzyć. Piszemy o tym na str. 15. A do pracowni po prostu zapraszamy. Jej działalność ma sprawić, byśmy nie czuli się wykluczeni ze społeczeństwa informacyjnego. Pracownia powstała w ramach operacji „Komputer i internet w społeczeństwie aktywnym 50+”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt realizowany jest przez Gminne Centrum Kultury.

Zaproszenie na koncert Bardzo ciekawie zapowiadają się propozycje programowe III Międzynarodowych Warsztatów Gospel Leszno/Osieczna Gospel Workshop 2013. Potrwają one od 8 do 10 lutego. Szczegółowe informacje o zapisach na warsztaty znajdują się na stronie internetowej www.paolaart.pl. Organizatorzy zaproszenia na koncerty kierują do mieszkańców powiatu leszczyńskiego i nie tylko. W Lesznie koncert muzyki gospel z udziałem Adama Rymarza odbędzie się

8 lutego o godz. 17 w Galerii Lochy przy ul. B.Chrobrego 3. W Osiecznej koncert finałowy będzie miał miejsce 10 lutego o godz. 19 w klasztorze o. Franciszkanów. Te dwa koncerty są płatne. Natomiast na koncert w Nowym Belęcinie wstęp jest wolny. Każdy, kto zechce posłuchać muzyki gospel w wykonaniu Głogowskiego Chóru Gospel „Space of Grace” może przyjść do belęcińskiej sali 9 lutego o godz. 20. Wrażeń na pewno nie zabraknie.

Życie Gminy Krzemieniewo

Nakład 1.400 sztuk

Wydawca: Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie, ul. Zielona 6 Redakcja: GCK Krzemieniewo, ul. Zielona 6, tel. 65 536 06 77 Skład: HALPRESS, ul. Ostroroga, 64-100 Leszno - www.halpress.eu Druk: TRANSMAR Leszno Redaktor naczelny: Halina Siecińska Przesyłanie materiałów do gazety: www.gazeta.halpress.eu/dodaj

Darmowa prenumerata

Grudniowe wydanie gazety miało numer 100. Z tej okazji redakcja postanowiła ufundować prenumeratę „Życia...” dla pięciu czytelników. Z przyjemnością informujemy, że przez cały bieżący rok nasz miesięcznik w prezencie otrzymywać będą: Ilona Mikołajczak z Górzna, Izabela Ciesielczyk z Garzyna (odbiór gazety w bibliotece w Garzynie), Urszula Wawrzyniak z Pawłowic (odbiór gazety w bibliotece w Pawłowicach). Stefania Przybylak z Krzemieniewa i Maria Marciniak z Drobnina (odbiór gazety w bibliotece w Krzemieniewie). Gratulujemy!


Święto patrona Dzień Dziadków ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

W szkole w Pawłowicach, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich, odbędzie się szczególna uroczystość. Otóż w środę, 30 stycznia, szkoła organizuje Święto Patrona. Rozpocznie się ono o godzinie 10 w sali szkoły. Nauczyciele i młodzież przygotowali okolicznościowy apel. Wcześniej Samorząd Szkolny - z opiekunkami Kingą Urbańczak i Wiesławą Musielak zorganizował konkurs na plakat o tematyce powstańczej. Wszystkie prace znalazły się na okolicznościowej wystawie.

Na uroczystość patrona szkoły dyrekcja zaprasza mieszkańców Pawłowic, radnych, sołtysów, młodzież i wszystkich, którzy chcą przeżyć szczególną lekcję

[3]

historii.

A oto nazwiska uczniów, którzy zdobyli pierwsze miejsca i wyróżnienia w konkursie plastycznym. I MIEJSCA: Oleszak Julia, Ratajczak Dominika, Ratajczak Paulina, Dolacińska Wiktoria, Piotrowiak Anna, Rembelska Małgorzata, Kurowska Zofia. II MIEJSCA: Stachowiak Zuzanna, Grzegorzewska Katarzyna, Dombrowski Piotr, Michalak Izabela, Maćkowiak Adam, Wieja Anna. III MIEJSCA: Stachowiak Zofia, Oleszak Barbara, Łaszczyńska Zofia,Kubiaczyk Natalia, Kubiaczyk Paulina, Jankowiak Agata. WYRÓŻNIENIA: Łupicka Oliwia, Wieland Jakub, Hadrysiak Eliza, Michalak Leszek, Wieja Zuzanna. NAGRODĘ SPECJALNĄ otrzymało kółko plastyczne. Na zdjęciu poniżej jedna z prac konkursowych.

W Oporówku imprezę z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowali przedszkolacy i uczniowie. Najmłodsi pokazali jasełka, dzieci z klasy I recytowały wiersze i śpiewały, a uczniowie z klas I-III zaprezentowali się w bożonarodzeniowej inscenizacji. Potem wszyscy razem spędzili czas przy kawie i ciastach, które upiekły mamy. Dziadkowie dostali laurki i upominki.

Narciarskie mistrzostwa

Już wkrótce odbędą się XII Mistrzostwa Leszna i Powiatu Leszczyńskiego w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Organizatorzy zapraszają do tej imprezy wszystkich, którzy lubią góry i narciarską przygodę na śniegu. Mistrzostwa odbędą się 2 marca w Karpaczu - Białym Jarze. Zgłoszenia do udziału w rywalizacji składać jednak można tylko do 31 stycznia br. A zatem na podjęcie de-

cyzji zostały zaledwie trzy dni. Ponieważ przy rekrutacji na wyjazd liczyć się będzie kolejność zgłoszeń, radzimy zrobić to już dziś. Zgłoszenia do udziału w narciarskich mistrzostwach przyjmuje Tomasz Stachowiak w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Gminy w Krzemieniewie. Zgłosić można się telefonicznie - 65 536 92 31 lub poprzez internet bok@krzemieniewo. pl

Jest nas więcej

Jak co roku podajemy czytelnikom informacje z Urzędu Stanu Cywilnego. Na dzień 31 grudnia 2012 roku w gminie zameldowanych było 8499 osób. A to znaczy, że jest nas o 19 osób więcej niż rok wcześniej. Wśród mieszkańców jest 4229 kobiet i 4270 mężczyzn. Przez cały miniony rok urodziło się w gminie 106 dzieci. Na świat przyszło 47 dziewczynek i 59 chłopców. Najszczęśliwszy pod tym względem był sierpień, kiedyto

urodziło się 12 maleństw i wrzesień z 11 urodzinami. Smutną statystyką są jak zwykle zgony W roku 2012 na zawsze odeszło 48 osób. Pożegnaliśmy 26 kobiet i 22 mężczyzn. Najwięcej zgonów było w kwietniu - 7 oraz w styczniu i lipcu - po 6. Na terenie gminy zawarto 44 śluby. Najwięcej w sierpniu - 9 i we wrześniu - 8. USC zanotował 10 ślubów cywilnych i 34 śluby konkordatowe.

W Pawłowicach babcie i dziadków na spotkanie w przedszkolu zaprosiły maluchy z grup Pszczółki i Misie. Przyszło bardzo dużo osób, co widać na zdjęciu. Przedszkolacy przedstawili ukochanym gościom program artystyczny. Były więc wierszyki, piosenki, życzenia i małe podarunki. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku.

Gabinet Urody w Krzemieniewie ul. Wiejska 142, tel. 789 244 840

zaprasza i poleca: - ZABIEGI MAGNETOTERAPII - materac MRS 2000, - zwalcza stres, zapewnia spokojny sen, pomaga w zaburzeniach układu odpornościowego, ma korzystny wpływ na niektóre postacie migreny, - przyśpiesza gojenia ran i złamań kości, - ma korzystny wpływ na procesy regeneracji tkanek poddanych nadmiernym wysiłkom, - korzystny wpływ w chorobach o charakterze zwyrodnieniowym, - szczególnie przydatne w procesach rehabilitacyjnych, zwłaszcza pourazowych, - przy leczeniu cukrzycy, miażdżycy i osteoporozy, - odtruwa organizm, likwiduje skutki smogu elektromagnetycznego.


Pożar w Grabówcu [4]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Nikt nie wie, skąd nagle w warsztacie samochodowym Tadeusza Kośmidra w Grabówcu wziął się ogień. Wybuchł w ciągu kilku minut, w czasie, gdy właściciel na moment wyjechał do klienta.

To była sobota, 12 stycznia, tuż po godzinie 13. Tadeusz Kośmider odwoził samochód do Oporowa. W warsztacie stały jeszcze trzy auta przygotowane do naprawy. - Już z daleka zobaczyłem dym wydobywający się z budynku. Byłem przerażony. Warsztat dopiero co postawiliśmy. Nie był jeszcze wykończony - mówi Tadeusz Kośmider. Pan Tadeusz jest mechanikiem samochodowym. Lubi swój zawód. Najpierw pracował u innych właścicieli, prowadził mechanikę objazdową, a ostatnio postanowił utworzyć warsztat w Grabówcu. Na działce niedaleko mieszkania zburzył stary obiekt i na tych fundamentach postawił nowe mury. Potem wyposażał warsztat. Ostatecznie uruchomił

go w sierpniu w ubiegłym roku. Oczywiście ciągle jeszcze wykańczał wnętrze, dokupował narzędzi i maszyn, starał się, by mieć wszystkie niezbędne urządzenia. Warsztat miał przecież być nowoczesny. Na razie nikt nie chce się nawet zastanawiać, gdzie powstał ogień. To mogła być iskra z komina albo jakaś elektryczna usterka - to ustalą fachowcy. Ważne, że strażacy przyjechali szybko. Były zastępy z Krzemieniewa, Pawłowic, a także z Leszna. Pan Tadeusz razem z sąsiadem zdołał wyprowadzić z warsztatu dwa samochody. Trzeci niestety, już się palił. - Ogień tak szybko się rozprzestrzeniał, że nie było szansy, aby wejść do środka - wspomina pan Tadeusz. - W pewnym mo-

W sobotę, 19 stycznia, krzemieniewska sekcja Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych podsumowała ostatni sezon lotów. Zebranie odbyło się w sali Gminnego Centrum Kultury, a wśród gości byli: prezes Okręgu Leszno PZHGP Roman Nowak oraz wiceprezes Benon Zboralski. Hodowcy ocenili loty swoich gołębi bardzo dobrze. Mistrzami sekcji Krzemieniewo gołębi dorosłych w obydwu kategoriach (seria: z całości - 3 typy i z 5 typów - 5) zostali Paweł i Alfred Marchwaccy. Następni to: Grzegorz Skórzewski, Jacek Pietraszewski, Sławomir Zaremba – Dariusz Majchrzak i Jakub Waw-

rzyniak. Najlepszy gołąb dorosły - PL0258-09-667 S. Zaremba - D. Majchrzak - zdobył 12 konkursów na 14 lotów, przeleciał 5570 km, (konkursy zdobywa 20% gołębi) Najlepszy gołąb roczny – PL-

Hodowcy ocenili loty

mencie spadł także dach. Na szczęście obok nie ma żadnych zabudowań. Spaliło się wszystko: narzędzia, szafki, podnośniki, myjki, migomaty, prasa. Została jedna wielka sterta gruzu. Spalił się też komputer i karcher, który stał w warsztacie. Żona pana Tadeusza Karolina mówi, że stracili cały dobytek życia. Tak naprawdę nie mają teraz ani gdzie, ani czym zarabiać na rodzinę. Jeszcze w trakcie pożaru do Grabówca przyjechał wójt gminy Andrzej Pietrula. Potem dojechali Sebastian Mejza z Nowego Belęcina i Adrian Janiszewski z Drobnina. Przyjechali wesprzeć Kośmidrów i zapewnić, że pomogą. Pan Sebastian najlepiej wie, jak trudno jest przeżyć taki dramat. Jemu też spłonął warsztat i pomoc innych była bezcenna. A do pożaru w Grabówcu natychmiast docierali sąsiedzi, rodzina, znajomi. Kiedy swoją pracę zakończyli strażacy, ludzie po prostu złapali za łopaty i wynosili resztki gruzu. W niedzielę było na pogorzelisku kilkanaście osób. Nawet sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przywiózł ciepłą grochówkę, by rozgrzać sprzątających. Państwo Kośmidrowie nie mogli uwierzyć, że tylu ludzi chce im pomóc. - Jesteśmy naprawdę wzruszeni - mówi pan Tadeusz. - Dziękujemy wszystkim, którzy w tych trudnych chwilach byli i są z nami. Dzięki nim wierzę, że uda mi się odbudować warsztat i że znowu

0219-11-23474 P. A. Marchwaccy - zdobył 8 konkursów i przeleciał 2831 km. W lotach gołębi młodych serii: z całość - 5 oraz z 10 typowanych 5, mistrzami zostali: P. A. Marchwaccy przed Mariuszem Zielińskim, Jackiem Pietraszewskim, Grzegorzem Skórzewskim i Tadeuszem Mehrem. Najlepszy gołąb młody – PL-

będę miał miejsce pracy. Bo właśnie praca jest teraz najważniejsza. Z tego warsztatu Tadeusz Kośmider musi utrzymać rodzinę. A mają państwo Kośmidrowie trzy córeczki. Na szczęście nikomu nic się nie stało, więc cały wysiłek pójdzie teraz na odbudowanie warsztatu. Bardzo dużo ludzi i firm obiecało pomóc albo już z pomocą dotarło. Ludzie naprawiają mury, dach, ktoś obiecał drewno, inny blachę. Firma Rodon, u której pan Tadeusz kupuje części, zapewniła kolejne dostawy i odroczyła płatności. Pomaga gmina, firma Doradca Budowlany 24, Czesław Grześkowiak i wielu innych. Niektórzy przekazują pieniądze, inni pożyczają narzędzia, wielu po prostu pracuje przy odbudowie. Tym wszystkim ludziom państwo Kośmidrowie serdecznie dziękują. - Już teraz wierzę, że nie zostaniemy sami - mówi Karolina Kośmider. - Otrzymujemy tyle wyrazów wsparcia, że czujemy się naprawdę mocniejsi. A powiem jeszcze o niesamowitym zdarzeniu. Spłonęło wszystko, a ja wśród tych gruzów znalazłam jedną całą rzecz. To jest mały obrazek Matki Boskiej Licheńskiej. Obrazek jest z papieru, naklejony na drewnianą ramkę. Tylko ten obrazek nie spłonął. Dla nas jest to znak, że będzie dobrze. 0219-12-17313 P. A. Marchwaccy zdobył 6 konkursów, przeleciał 1126 km. Na szczeblu oddziału i okręgu bardzo dobrze punktowali Paweł – Alfred Marchwaccy. W czołówce znaleźli się także Grzegorz Skórzewski oraz Jacek Pietraszewski. P.SOBCZYK


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

[5]

W A R T O W I E D Z I E Ć Urząd Skarbowy informuje Inspektor sanitarny ostrzega

Właśnie rozpoczął się czas składania zeznań podatkowych za rok 2012. Czytelnicy proszą o wyjaśnienie niektórych szczegółów dotyczących tych zeznań. Zebraliśmy więc kilka pytań i poprosiliśmy o odpowiedź na nie Renatę Lachiewicz, kierownika Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Lesznie. Oto te wyjaśnienia. - Czy zmieniły się zeznania podatkowe dotyczące rozliczenia za rok 2012 ? - Okres od 1 stycznia do końca kwietnia br. to czas, kiedy musimy dokonać rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 rok Dokonując rozliczenia za rok 2012, musimy pamiętać, aby zrobić to na odpowiednim formularzu. Wzory zeznań podatkowych, na których będziemy w 2013 się rozliczać: PIT – 36, PIT-36L. PIT-37, PIT-38 i PIT-39 w stosunku do roku ubiegłego uległy modyfikacji z uwagi na dostosowanie do obowiązujących od dnia 31 marca 2012 roku zasad zaokrąglania ( podstawy opodatkowania, podatku od niektórych dochodów). Formularze zeznań podatkowych można pobrać nie tylko w Urzędzie Skarbowym, ale także ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

- Czy ulgi, które obowiązywały w rozliczeniu za rok 2011, nadal obowiązują ? - Rok 2012 nie przyniósł znaczących zmian w zakresie praw i obowiązków podatników. W stosunku do roku ubiegłego ulgi nie zmieniły się. Doszło natomiast odliczenie od dochodu wydatków na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Tak więc w zeznaniach za rok 2012 podatnik może skorzystać z odliczenia od dochodu: - kwoty zapłaconej w 2012 na indywidualne konto ZE podatnika nie więcej niż 4. 030, 80 zł, - wydatki poniesione na użytkowanie sieci INTERNET nie więcej niż 760,-zł, - darowizn na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego, cele

charytatywno-opiekuńcze kościoła i kościelnych osób prawnych w kwocie faktycznie uczynionej darowizny nie więcej niż 6% dochodu, - darowizny na cele krwiodawstwa w wysokości ekwiwalentu pieza pobraną krew niężnego określoną przepisami, - wydatki na cele rehabilitacyjne w zależności od rodzaju – w kwocie faktycznie ponoszonych kosztów rehabilitacji. Natomiast od podatku możemy odliczyć ulgę na dziecko – 1112, 04 zł na każde dziecko.

- Zawsze składałem zeznanie osobiście w Urzędzie. A czy mogę złożyć zeznanie przez internet? Jak najbardziej. Składanie zeznań przez internet staje się coraz bardziej popularne. Całą operację przeprowadzamy z własnego komputera w domu korzystając z systemu e-Deklaracje strony internetowej Ministerstwa Finansów. Nie jest nam potrzebny podpis elektroniczny, by podpisać zeznanie. Przed wysyłką zeznania należy podać kwotę przychodu z PIT-u za poprzedni rok.

- A jakie mam potwierdzenie, że zeznanie dotarło do Urzędu Skarbowego ? - Po wysłaniu zeznania przez internet system wydaje poświadczenie o złożeniu zeznania albo wyświetli nam odpowiedni komunikat o popełnionym błędzie. Gdy zeznanie jest poprawne, system pozwala wygenerować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To poświadczenie jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożenia papierowej deklaracji bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Rodzice będą mogli pracować Jak donosi ogólnopolska prasa, Jacek Męcina, wiceminister pracy, poinformował posłów, że rząd prowadzi prace nad zmianą przepisów, które pozwolą rodzicom pobierającym świadczenia pielęgnacyjne na dziecko łączyć opiekę z pracą. Do tej pory jest tak, że jeśli ktoś pobiera świadczenia pielęgnacyjne w wysokości 520 zł miesięcznie, musi zrezygnować z pracy lub jej nie podjąć. To ma się właśnie zmienić. Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie będą warunki dla rodziców czy opiekunów

dzieci, którzy pobierają świadczenia pielęgnacyjne i którzy chcieliby pracować, nie tracąc tego świadczenia. Być może praca będzie musiała być w niepełnym wymiarze godzin lub w domu, na przykład w formie telepracy. Tak czy inaczej, praca nad tym projektem trwa i dotyczyć będzie wielu osób. Warto śledzić decyzję w tej sprawie, bo sytuacja finansowa rodzin z chorym dzieckiem i tak jest trudna. Możliwość podjęcia pracy będzie więc sporą pomocą.

Od kilkunastu tygodni informowani jesteśmy o tragicznych skutkach picia alkoholu pochodzącego z nieznanych źródeł. Wiele osób w kraju zatruło się takim alkoholem, a kilka zmarło. W związku z tym Główny Inspektor Sanitarny ostrzega i wyjaśnia. Przede wszystkim zwraca uwagę, by nie kupować alkoholu bez znaków akcyzy i z nieznanego źródła. Informuje, że w „pokątnie” kupowanej wódce znaleźć się może alkohol metylowy. Wypicie już pół kieliszka alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy, a wypicie całego kieliszka może być dawką śmiertelną. Stąd alarmujące ostrzeżenia i przesyłane do wszystkich urzędów miast i gmin informacyjne ulotki. Warto się przy nich zatrzymać i je przeczytać. Pamiętajmy, że alkohol metylowy występuje w płynach do spryskiwaczy, denaturacie, odmrażaczach do szyb, rozpuszczalnikach, a przede wszystkim w alkoholu niewiadomego pochodzenia. Właśnie taki alkohol kupić można na targowiskach, baza-

UWAGA ROLNICY!

Urząd Gminy informuje, że zbliża się termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Takie wnioski należy składać w Urzędzie adresując je do wójta. Od 1 lutego do 28 lutego 2013 r. należy składać wnioski o zwrot podatku za olej kupiony w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. Do wniosku dołączyć trzeba faktury VAT potwierdzające zakup. Zwrot pieniędzy za faktury dotyczące tego okresu nastąpi do 30 kwietnia br. Natomiast od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2013 r. trzeba będzie złożyć wnioski o zwrot podatku akcyzowego za zakup oleju dokonywany w okresie od 1 lutego 2013 do 31 lipca 2013 r. Do tych wniosków także trzeba będzie dołączyć faktury VAT. Pieniądze za zakup oleju w drugim terminie będą przekazane rolnikom do 31 października br. Maksymalna kwota zwrotu podatku akcyzowego za 1 ha użytków rolnych wynosić będzie 81, 70 zł. Pieniądze przekazane zostaną na rachunek bankowy rolnika podany we wniosku lub bezpośrednio w kasie Urzędu.

rach, u przypadkowych handlarzy. Nie korzystajmy z takich ofert. Gdyby się jednak zdarzyło, że ktoś wypije wódkę z alkoholem metylowym, powinien wiedzieć, jak w takim przypadku ratować swoje życie i zdrowie. Objawy zatrucia są dość wyraźne. Osoba taka odczuwa bóle głowy, zawroty, ma przyśpieszony oddech i bicie serca, wymioty, bóle brzucha. Przy silniejszym zatruciu odczuwa światłowstręt, senność, śpiączkę, bywa, że traci przytomność. Natychmiast trzeba wezwać pogotowie ratunkowe. A zanim przyjedzie lekarz, należy zatrutego ratować. Jeśli jest przytomny, koniecznie trzeba wywołać u niego wymioty. Podać mu należy pół szklanki bezpiecznego 40 proc. alkoholu. Jeśli w domu nie ma wódki, podaje się łyżkę sody oczyszczonej lub łyżkę proszku do pieczenia, rozpuszczonych w pół szklanki wody. Osoba zatruta powinna to niezwłocznie wypić. I natychmiast dzwonić po pomoc - tel. 999, 997 lub 112.

Mandat za nieważny dowód

Posługując się nieważnym dowodem osobistym możemy zapłacić mandat. Taką informację podały ostatnio środki masowego przekazu. W związku z tym przypominamy, że dowód osobisty ważny jest 10 lat. Pierwsza wymiana starych dowodów na nowe odbywała się w kraju w 2001 roku. A zatem wszyscy, którzy wówczas ten dokument tożsamości wyrabiali, powinni wymienić go w roku 2011, a w roku 2012 ci, którzy wymieniali go w 2002 roku. Jeśli ktoś tego nie zrobił, ma dowód osobisty nieważny. W naszej gminie jest kilkanaście takich osób. W tym roku dowody osobiste wymieniać będą mieszkańcy, którzy otrzymali dokument w 2003 roku. Wniosek w tej sprawie złożyć powinni w Urzędzie Stanu Cywilnego najpóźniej na miesiąc przed upływem terminu jego ważności. Dokładna data ważności dowodu wypisana jest w prawym dolnym rogu dokumentu. Warto sprawdzić, czy nie zbliża się czas jego wymiany. Dodajmy, że dowodu osobistego nie muszą wymieniać osoby, które otrzymały go po ukończeniu 65. roku życia. Na ich dokumencie znajduje się wpis: termin nieoznaczony.


[6]

Jasiu urodził się pierwszy

W środę, 2 stycznia, tuż po godzinie 10 urodził się Jan Kędziora z Nowego Belęcina. Mały Jasiu jest więc pierwszym dzieckiem w naszej gminie, które przyszło na świat w 2013 roku.

Patrycja i Michał Kędziorowie są bardzo szczęśliwymi rodzicami. Jasiu jest ich pierwszym dzieckiem, i to z radością oczekiwanym. A że urodził się zdrowy i ważył nieco ponad 4 kg, są pewni, że będzie miał wspaniałe dzieciństwo. Rodzice Jasia z uśmiechem mówią, że synek sprawił im urodzinowy prezent, bo pani Patrycja miała urodziny 3 stycznia, a pan Michał 16 stycznia. Nie mogli sobie wymarzyć szczęśliwszego prezentu. Jasiu dostał imię po swoich dziadkach. Obaj dziadkowie mają imię Jan, więc było niemal oczywiste, że jeśli urodzi się chłopiec, to podtrzyma rodzinną tradycję. A tak przy okazji powiedzmy, że Jasiu ma nie tylko dziadków, bab-

Obchodzimy imieniny

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

cie, ale także cztery prababcie. Będzie miał kto go rozpieszczać. Póki co chłopczyk jest dość spokojnym maleństwem, budzi się głównie wtedy, gdy chce pić. Pozwala więc rodzicom przesypiać noce. Nic dziwnego, że i mama, i tata cieszą się synkiem każdego dnia. Patrycja i Michał Kędziorowie pracują w rodzinnej firmie w Garzynie. Pani Patrycja wróci do pracy po urlopie macierzyńskim. Wtedy w wychowaniu synka pomoże jej mama. Młodzi rodzice myślą oczywiście o powiększeniu rodziny. Mówią, że chcieliby mieć kilkoro dzieci. No i kiedyś w przyszłości zamierzają wybudować swój dom. Tego im oczywiście życzymy. A teraz gratulujemy Jasia, niech się dobrze chowa.

Julianna - 16 II

Julianna - podobnie jak Juliana, Julietta i Julita - to odmienione i bardzo popularne formy nieco zapomnianej Julii, która z kolei wywodzi się od Juliana. Julianna jest osobą niesłychanie uporządkowaną, stateczną. Lubi władzę, ale na autorytet zarabia solidną pracą. Do tego jest bardzo skrupulatna, co czyni z niej równie doskonałego handlowca, jak i aktorkę. Jej kolorem jest czerwień, rośliną winorośl, zwierzęciem renifer, liczbą dziewiątka, a znakiem zodiaku Waga. Imieniny obchodzi także: 9 stycznia, 14 kwietnia, 19 czerwca i 17 sierpnia. Aż trudno uwierzyć, ale w naszej gminie mieszkają tylko dwie Julianny. To piękne imię mają młode dziewczyny z Garzyna i Krzemieniewa. Życzymy im, aby

Marcel - 19 II

Imię ma pochodzenie łacińskie. W Polsce można je spotkać w dwóch formach: Marcel i Marceli. Marcel to osoba, która lubi odkrywać nowe rzeczy i dochodzić do wszystkiego własną drogą. Od dziecka jest ambitny, a nauka jest jego najważniejszym celem. Chce tworzyć coś, czego jeszcze nie ma i dąży do tego przez całe życie. Gubi czasem przyjaciół i szczęście w miłości. Za to szczerze pomaga innym w kłopotach. Zawodami, w których czuje się najlepiej, są biznesmen, naukowiec, informatyk. Jego liczbą jest jedynka, planetą Mars, a znakiem zodiaku Skorpion. Imieniny obchodzi także: 16 stycznia, 10 marca i 9 kwietnia. Panów o imieniu Marcel też jest gminie Krzemieniewo bardzo mało. Mieszka ich u nas zaledwie czterech. Jeden jest w Krzemieniewie, jeden w Pawłowicach, jeden w Kociugach i jeden w Mierzejewie.

Julianna Kaczmarek z Garzyna

szły przez życie szczęśliwe i aby zawsze obok siebie miały życzliwych ludzi.

Marcel Snela z Krzemieniewa

Wszyscy są młodzi albo wręcz mali. Najstarszy Marcel z Mierzejewa będzie miał w tym roku 14 lat, a najmłodszy z Krzemieniewa właśnie skończył roczek. Całej czwórce chłopców o imieniu Marcel życzymy dużo radości, pięknych planów na przyszłość i zdrowia.

+ + + + + POŻEGNANIE + + + + + W ostatnich tygodniach w naszej gminie na zawsze odeszli:

Samorząd Szkolny z Pawłowic zorganizował zbiórkę suchych produktów dla wychowanków Domu Dziecka ze Wschowy. Uczniowie dzięki hojności rodziców i chęci niesienia pomocy rówieśnikom w listopadzie i w pierwszych tygodniach grudnia gromadzili w szkole suche produkty, które potem przekazali dzieciom ze Wschowy podczas świąteczno – noworocznego spotkania w Drobninie.

24.12 - Kanikowska Małgorzata, Garzyn

25.12 - Skrzypczak Stanisława, Pawłowice

03.01 - Kowalczyk Kazimiera, Oporówko

04.01 - Średniawa Jan, Krzemieniewo

09.01 - Wasiółka Jolanta, Drobnin

10.01 - Skorupka Czesław, Garzyn

10.01 - Rybakowska Regina, Garzyn


NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Już po raz jedenasty Gminne Centrum Kultury zorganizowało konkurs plastyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Najpierw były to konkursy na najpiękniejszą kartkę świąteczną, stroik i szopkę, a od 2007 roku na najpiękniej ubraną choinkę. Ten choinkowy konkurs co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczą w nim zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. Wszyscy muszą zrobić swoje ozdoby i powiesić je na przygotowanym przez organizatora drzewku. A robią ozdoby przepiękne, i to z najróżniejszego materiału. Na choinkach pojawiły się więc ozdoby z papieru, nici, orzechów, makaronu, waty, piórek, styropianu i wielu innych produktów.

W tym roku do konkursu przystąpiło 19 grup. Wśród nich byli plastycy z Górzna, Garzyna, Krzemieniewa, Pawłowic, Nowego Belęcina, Zbytek i Drobnina. Łącznie ozdoby przygotowało kilkadziesiąt osób. W sobotę, 15 grudnia, ozdabiali nimi choinki w sali Domu Kultury w Garzynie. Na imprezę przyszło bardzo dużo osób. Goście podziwiali pomysłowość wykonawców i wręcz festiwal kolorów i ozdób. Trudno było wybrać najpiękniejszą choinkę . Każda miała swój urok i wprowadzała w świąteczny nastrój. Dlatego wszyscy autorzy prac odebrali od dyrektorki GCK Anny Weber słodkie upominki i dyplomy. Już po imprezie fachowej oceny dokonało jury z przewodniczącą Izabelą Topczewską. Wybrało ono osiem choinek, które zostały nagrodzone. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 6 stycznia, przed koncertem kolęd w kościele w Drobninie. Laureatami konkursu zostali: Klub Regionalistów z Pawłowic, Przedszkole Publiczne z Krzemieniewa, Barbara Walkowiak z Garzyna z wnuczką, Samorząd Szkolny Zespołu Szkół z Pawłowic, Przedszkole i klasy I-III Szkoły Podstawowej z Nowego Belęcina, Dziewczynki z Pawłowic, Kółko Plastyczne Szkoły Podstawowej z Pawłowic oraz Zespół Szkół z Garzyna. Nagrody wręczali dyrektorka Anna Weber, wójt Andrzej Pietrula i Izabela Topczewska. A w Garzynie po przystrojeniu wszystkich choinek licznie zgromadzona publiczność obejrzała małych tancerzy. Na scenie wystąpiły dzieci z grup Małe Krzemieniewo i Małe Krzemieniewo - Bis, prowadzone przez Patrycję Maciejewską, grupy Garzyn, prowadzonej przez Jagodę Łuczak oraz grupy tańca ludowego, prowadzonej przez Rafała Rosolskiego. Po nich wystąpili uczniowie ze Społecznego Ogniska Muzycznego, działającego przy GCK. Kolędy na organach elektronicznych pięknie zagrali: Ewelina Baer, Klaudia Andrzejewska i Piotr Bugzel. Na zakończenie do wspólnego śpiewania kolęd zaprosił wszystkich Zespół Śpiewaczy Belę-

cin. Tegoroczny konkurs na najpiękniejszą choinkę oraz koncert kolęd w kościele w Drobninie odbyły się w ramach operacji „Choinka i kolęda w lokalnej tradycji bożonarodzeniowej Krzemieniewa”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt był realizowany przez Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie.

Klub Regionalistów z Pawłowic

[7]


[8]

NAJPIĘKNIEJSZE

CHOINKI

Przedszkole Publiczne z Krzemieniewa

ŻYCIE GMINY K Kółko Plastyczne ze Szkoły Podstawowej w Pawłowicach

Przyjaciółki z Krzemieniewa

Ola i Natalia Ptak z babcią z Garzyna Przedszkole i klasy I-III ze Szkoły Podstawowej w Nowym Belęcinie

Kuśniełki ze Zbytek


KRZEMIENIEWO

[9]

Barbara Walkowiak z Garzyna z wnuczką

Koleżanki z Pawłowic

Koło Emerytów z Krzemieniewa

Dziewczynki z Pawłowic

Promyczki z Drobnina

Mikołajki z VIb z Drobnina


[ 10 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO Zespół Szkół z Garzyna

Sekcja plastyczna GCK

Świetlica Socjoterapeutyczna przy Zespole Szkół w Drobninie

Samorząd Szkolny Zespołu Szkół w Pawłowicach

Psiapsiółki z Górzna

Choinka przyjaciółek z Garzyna


Mali kolędnicy

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Kolędowanie w okresie świąt Bożego Narodzenia jest powszechnym obyczajem w polskiej tradycji. Zwyczaj misyjnej kolędy, zapoczątkowany w krajach niemieckojęzycznych, związany jest z uroczystością Trzech Króli. Przedsięwzięcie kolędników misyjnych prowadzone jest pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kolędnicy zanoszą radość Bożego Narodzenia do odwiedzanych domów. Podtrzymanie tradycji ojczystej kultury, a jednocześnie dostrzeżenie tragicznej sytuacji dzieci z krajów misyjnych jest oznaką chrześcijaństwa i patriotyzmu, którego brak często zauważamy u młodego pokolenia XXI wieku. Zaangażowanie dzieci w misyjne kolędowanie poprawia sytuację dzieci w krajach misyjnych. Ofiara pieniężna jest przeznaczana na realizację projektów, służących bezpośrednio najmłodszym, jak np.: szpital w Republice Środkowoafrykańskiej w misji Bagandou, którego budowa i utrzymanie do października 2010 roku kosztowało ponad 1 mln 587 tys. zł; domy dla dzieci ulicy w Ameryce Płd., Afryce i na Syberii; 4 przedszkola, szkoły; dożywianie dzieci. Wielką pomocą jest również

115 cystern na wodę (320 tys. zł) w Brazylii i ponad 30 studni głębinowych w Afryce (1 mln 490 tys zł). To tylko niektóre z realizowanych projektów. Dzieci, jako kolędnicy misyjni, uczą się ponoszenia trudu i składania ofiary z własnego czasu, zdolności, a także rezygnacji z możliwości wzięcia dla siebie zebranych pieniędzy. Głosząc radosną nowinę, stają się małymi misjonarzami, wskazując jednocześnie na tragedię milionów dzieci w świecie, które nie znają prawdy o Jezusie Chrystusie i cierpią biedę duchową i materialną. Z inicjatywy nauczycielki Bożeny Glury uczniowie ze szkoły w Nowym Belęcinie po raz kolejny przyłączyli się do tej akcji. W dniu 5 stycznia chodzili jako kolędnicy w Hersztupowie, Nowym i Starym Belęcinie. Mieszkańcy bardzo życzliwie przyjęli w swoich domach wszystkich uczestników i hojnie obdarowali dzieci słodyczami oraz datkami na cele misyjne. W sumie zebrano ponad 400 zł, które przekazano księdzu Rafałowi Ostrowskiemu – proboszczowi parafii w Siemowie. Wszystkim mieszkańcom i kolędnikom serdecznie dziękujemy.

Uczniowie klasy III gimnazjum ze szkoły w Nowym Belęcinie wyjechali do Międzygminnego Schroniska dla Zwierząt w Henrykowie. Wyjazd zakończył zbiórkę żywności i materiałów potrzebnych schronisku, która odbyła się w dniach 10 i 11 grudnia minionego roku. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wygląda praca w takim schronisku, ile zwierząt tam przebywa, w jaki sposób można zostać wolontariuszem itp. Zostali także oprowadzeni po terenie schroniska i obejrzeli zwierzęta. Wizyta w schronisku była bardzo ciekawym przeżyciem dla młodych gimnazjalistów i na pewno nie była to ostatnia taka akcja w szkole.

[ 11 ]

Na początku stycznia uczniowie klasy III gimnazjum z Nowego Belęcina spotkali się z Ewą Dzikowską – Julską z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Lesznie. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy młodzieży na temat zawodów oraz określenie ich predyspozycji zawodowych. Każdy z uczestników szkolenia otrzymał książeczkę informacyjno-doradczą „Kim będę?”. A wszystko po to, by uczniowie mogli właściwie wybrać szkołę ponadgimnazjalną, a w przyszłości łatwiej zaplanować swoją karierę.

Niecodzienne urodziny

W szkole w Górznie uczniowie razem z nauczycielami przygotowali niespodziankę dla swojego kolegi Darka Maćkowiaka. Darek obchodził osiemnaste urodziny i to z tej okazji zaproszono go do przystrojonego stołu z urodzinowymi słodkościami. Wszyscy składali mu życzenia, a on częstował gości cukierkami. Niespodzianka naprawdę się udała.

Wyjazd na basen do Leszna to dla uczniów szkoły w Górznie prawdziwa przygoda. Dzieci chętnie korzystają ze wszystkich atrakcji basenu. Dużo radości sprawiają im zabawy na zjeżdżalni, baseny z ciepłą wodą oraz kąpiel w brodzikach. Uczniowie z Górzna byli ostatnio na basenie Akwawit.


[ 12 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Podsumowanie ligi

Pod koniec grudnia podsumowano wyniki XII Ligi Taekwondo Wesołek 2012.

Jest to cykl 4 turniejów rozgrywanych w ciągu roku, w których uczestniczą zawodnicy i zawodniczki od 6 do 14 lat z klubów z całej Polski. Świetny wynik uzyskał w tym roku Klub Sportowy KUKSON Pawłowice. W klasyfikacji generalnej (po czterech turniejach) w konkurencji Kyorugi – walki sportowej zajęli drużynowo III miejsce spośród 24 klubów z całej Polski, a w konkurencjach sprawnościowych - drużynowo V miejsce. Podczas finałowego turnieju, który odbył się w Śremie w połowie grudnia, udział wzięło 350 zawodników i zawodniczek z 22 klubów z całej Polski. Klub z Pawłowic wystawił 22osobową kadrę do lat 14. Zawodnicy spisali się świetnie, zdobywając 22 medale w różnych konkurencjach. W konkurencji walki sportowej medale zdobyli: Złoty: Bartosz Przydróżny ( Bucz). Srebrne: Michał Dubisz, Wiktor Mikołajczak, Sandra Samol, Julia Malepszak, Eligiusz Walkowiak (Bucz), Paulina Bieniek (Pawłowice). Brązowe: Natalia Kubiaczyk, Mikołaj Żmuda (Pawłowice), Wiktor Mikołajczak (Leszno), Tomasz Firlej, Marianna Łabińska, Jakub Styszyński ( Bucz).

W konkurencjach sprawnościowych medale zdobyli: Złoty: Tomasz Firlej – ap chagi w wyskoku oraz w kopnięciach dollyo chagi na czas (Bucz). Srebrne: w kopnięciu dollyo chagi na czas Paulina Bieniek(Pawłowice), Eligiusz Walkowiak (Bucz). W konkurencji poomsae układy: Srebrny: Jakub Styszyński (Bucz). Brązowe: dollyo chagi na czas Michał Dubisz (Bucz), ap chagi w wyskoku Wiktor Marciniak, Tomasz Łaszczyński (Leszno). Łącznie podczas całego cyklu turniejów pawłowicki klub zdobył 78 medali, w tym: 17 złotych, 25 srebrnych i 36 brązowych. Wynik ten w połączeniu z wynikami osiągniętymi na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych przez starszych zawodników dobrze rokuje na przyszłość. Cieszy przede wszystkim bardzo dobre miejsce w kategorii walki sportowej, gdyż jest to konkurencja olimpijska. W 2012 roku Klub Sportowy KUK-SON Pawłowice zdobył 28 punktów we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży, co plasuje go na II miejscu wśród klubów sportowych w powiecie leszczyńskim. DAMIAN SADOWSKI

Tuż przed świętami, w grudniu w Świetlicy Wiejskiej w Oporówku, odbył się Gwiazdkowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Sołtysa. W turnieju uczestniczyło ośmiu zawodników. Zwyciężył Arek Adamczak, drugie miejsce zajął Robert Adamczak, a trzecie Szczepan Pawluk. Wszyscy na zdjęciu.

Uczniowie szkoły w Pawłowicach wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Dzieła mistrzów europejskich igłą malowane”, organizowanym przez Bielańskie Centrum Kultury w Warszawie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie wybranego dzieła malarskiego malarzy europejskich i przedstawienie go techniką haftu. Uczniowie z Pawłowic wybrali dzieła Wyspiańskiego i Muncha. Prace zostały wykonane pod kierunkiem Henryki Tobółki. Komisja konkursowa dostrzegła zdolności gimnazjalistów i przyznała następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce – Kinga Adamczak (absolwentka), II miejsce – Jakub Wieland (klasa 1 gimnazjum), III miejsce – Julia Oleszak (klasa II gimnazjum). Wyróżnienia dostały: Barbara Oleszak, Maria Śmieszała, Anna Podyma (klasa I gimnazjum). Uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody i pamiątkowe dyplomy. A dodajmy jeszcze, że przed świętami Bożego Narodzenia został ogłoszony Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Anioły są takie”, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie. Uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowicach różnymi technikami plastycznymi przedstawili swoją wizję anioła. Były anioły z masy solnej, z drewna, z papieru, wykonane pastelami, farbami, techniką kolaż. W konkursie wzięło udział 2483 uczestników z 276 placówek z całej Polski. Komisja składająca się z artystów plastyków, artystów fotografów oraz magister sztuki i kulturoznawstwa Towarzystwa Ziemi Lubińskiej bardzo wysoko oceniła pracę Piotra Dombrowskiego, ucznia III klasy gimnazjum, przyznając mu 2 miejsce. Uczeń otrzymał wspaniałą nagrodę i pamiątkowy dyplom.

Wyprawa do Jakuszyc

Nic nie wskazywało, że zaplanowany na koniec grudnia wyjazd na narty biegowe okaże się tak udany. Kłopoty zdrowotne – grypa zdziesiątkowała uczniów i nauczycieli, nagłe ocieplenie, a w następstwie brak śniegu nawet w górskich miejscowościach - nie zwiastowały za wielkich szans na szusowanie na śniegu. Mimo wszystko 27 grudnia grupa 29 osób dotarła do Szklarskiej Poręby i po szybkim zakwaterowaniu się w pensjonacie Świteź wyruszyliśmy do Jakuszyc. Tam już czekały przygotowane narty, a przede wszystkim śnieg i bezdeszczowa aura. Przez dwie godziny część uczestników przypominała sobie podstawowe kroki z narciarstwa biegowego, część bardziej doświadczonych zdobywała Orle, Czekoladę, Rozdroże, czyli kolejne punkty jakuszyckich tras biegowych. W końcu była to już dziewiąta akcja na śniegu. Drugi i trzeci dzień to dalsze pokonywanie

tras narciarskich, ale już w słońcu i przy lekkim mrozie. Kilkoro narciarzy wyruszyło do uroczego, małego schroniska, jakim jest Chatka Górzystów. Trzeciego dnia część uczestników wystartowała w narciarskim Biegu Sylwestrowym stylem dowolnym. Dobrze zaprezentowali się w nim Agata Szymoniak i Piotr Klimkowski. Była to okazja do zmierzenia się z profesjonalnymi zawodnikami uprawiającymi narciarstwo biegowe. Oczywiście szanse naszych biegaczy z nizin nie były zbyt wielkie, ale wszyscy pokazali sportowego ducha walki dając z siebie wszystko. W drodze powrotnej tradycji stało się zadość. Postój autobusu jak zwykle wypadł w Lubiniu przy McDonald’s. Najedzeni bardzo szybko przejechaliśmy drogę do Leszna i Belęcina. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni zakończyliśmy pierwszy, ale na pewno lecz ostatni narciarski wyjazd w nowym sezonie.


ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO Technik w stoczni rysujący części statków na blachach

„Jak Wisła szeroka” rzeka w Rosji

Chodzi w turbanie

Zwój Tory w synagodze

Podatek graniczny

Miękki metal o symbolu Cz

3

Obecny 2013

1

12

Pies Nel z powieści „W pustyni i w puszczy”

1 5 8

9

2 2 9

HOROSKOP 9

Baran 21.03-19.04 Przed Tobą wyjątkowo udany miesiąc. W pracy wszystko ułoży się znakomicie. Ale najciekawiej będzie w życiu towarzyskim. Spotkasz dawnych przyjaciół, będzie zabawa i wspomnienia. Zdrowie dobre. Byk 20.04-20.05 Możesz liczyć na finansowe powodzenie. Być może otrzymasz propozycję nowej pracy albo przynajmniej nowych zajęć. Wystrzegaj się jednak tak zwanych dobrych rad. Nie wszyscy są Ci życzliwi. Bliźnięta 21.05-21.06 Twoje myśli krążyć będą wokół spraw sercowych. Od dłuższego czasu ktoś jest bardzo Tobą zainteresowany. Nie unikaj spotkań i rozmów. Czas, byś trochę odpoczęła. Rak 22.06-22.07 W najbliższych tygodniach mogą pojawić się gorsze chwile, podczas których dokuczać Ci będzie brak zrozumienia i niepokój. Zastanów się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Więcej odpoczywaj i dziel się obowiązkami. Lew 23.07-22.08 Staniesz przed szansą spełnienia jednego ze swoich marzeń. Nie rezygnuj z tego. Pod koniec miesiąca możesz oczekiwać dobrej wiadomości od kogoś bliskiego. Będziesz szczęśliwa. Panna 23.08-22.09 Po słabszym okresie nadchodzi upragniona odmiana. Wszystko, czego się dotkniesz, zakończy się sukcesem.

7

2

3

10 7

5

Sala wykładowa

Długi, wąski wał polodowcowy

Miasto portowe w Chorwacji nad Adriatykiem

4

2

11

7

6

12

Japońska gra planszowa

Niemiecki łącznik - litera „i”

8

Naturalny nawóz rolniczy z obory

Pierwszeństwo

Poziome drzewce mocowane do masztu i żagla

Starożytna kraina na terenach obecnej Francji podbita przez Cezara

10 Następstwo winy

Średniowieczny student

[ 13 ]

7 13

No i towarzysko zabłyśniesz. Dbaj jednak o kondycję, bo może dopaść Cię grypa. Waga 23.09-22.10 Zrób wszystko, by atmosfera w związku była znowu bardzo dobra. Szkoda czasu na kłótnie. W finansach bądź ostrożna, nie zaciągaj kredytów i nie ryzykuj. Zdrowie w normie. Skorpion 23.10-21.11 Najbliższe dni niosą powodzenie w każdej dziedzinie życia. Musisz jednak na to solidnie zapracować. Nie odrzucaj propozycji zawodowych i towarzyskich. Skontroluj zdrowie. Strzelec 22.11-21.12 Sprawy zawodowe mogą się trochę zagmatwać. Dlatego trzeba być bardziej aktywnym oraz kreatywnym i nie bać się zmian. W uczuciach stabilizacja i pełnia szczęścia. Koziorożec 22.12-19.01 Zrezygnuj z niektórych przyjemności i bardziej zaangażuj się w sprawy rodzinne i obowiązki domowe. Jesteś potrzebna bliskim. W pracy spodziewaj się pewnych zmian. Wodnik 20.01-18.02 Możesz teraz nie mieć czasu na spotkania towarzyskie. Pochłoną Cię sprawy zawodowe, bo w firmie będzie trochę niepokoju. Wszystko skończy się dobrze. Zaplanuj urlop na luty. Ryby 19.02-20.03 Nie zwracaj uwagi na drobne niepowodzenia i wytrwale realizuj swoje zamierzenia. Szybko zauważysz pierwsze efekty. W uczuciach coś niezwykłego. Może będzie to miłość na życie.

11

Miara powierzchni gruntu

13

4

6

Rozwiązanie powstanie po przeniesieniu liter oznaczonych cyframi od 1 do 13 do odpowiednich kratek poniżej. Prawidłowe hasło można wysłać e-mailem. Można też wysłać SMS o treści TC.ZYCIE.rozwiazanie+imie i nazwisko+adres na numer 71068 (opłata 1,22 zł, regulamin na www.dotpay.pl). Wśród nadawców prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrodę. Poprzednie hasło krzyżówki brzmiało: BOŻE NARODZENIE W ŚNIEGU. Nagrodę wylosowała Urszula Wawrzyniak z Pawłowic. Zapraszamy po odbiór nagrody do GCK w Krzemieniewie.

DANIA Z PIECZAREK Zapiekanka

Składniki: 16 dużych pieczarek, 4 łyżki masła, 2 ząbki czosnku, 5 dag żółtego sera, pół cytryny, natka pietruszki, 1 łyżka oleju, sól, pieprz. Sposób wykonania: Cytrynę dokładnie wyszoruj, sparz wrzątkiem. Z jej skórki zetnij cienkie wiórki. Pieczarki oczyść, dokładnie opłucz, osusz, odetnij nóżki. Kapelusze obficie skrop sokiem z cytryny. Ząbki czosnku obierz, jeden pokrój w plasterki, drugi przepuść przez praskę. Masło utrzyj ze zmiażdżonym czosnkiem i połową wiórków. Dopraw solą i pieprzem. Pieczarki ułóż w żaroodpornym naczyniu natłuszczonym olejem. Na każdą połóż trochę aromatycznego masła. Posyp je odrobiną startego sera, pozostałymi wiórkami ze skórki cytryny i posiekaną natką pietruszki. Przykryj,

wstaw do piekarnika nagrzanego do temp. 200 st.C i piecz ok. 20 min. Podawaj na przystawkę ze świeżą bagietką lub grzankami. Krokiety

Składniki: 1 szklanka mąki, 2 szklanki mleka, 3 jajka, olej, 1 szklanka tartej bułki, sól, pieprz. Na farsz: 75 dag pieczarek, 1 cebulka, 2 łyżki masła, 1 jajko, oregano, sól, pieprz. Sposób wykonania: Z mąki, mleka, 2 jajek i szczypty soli rozmieszaj ciasto naleśnikowe. Usmaż cienkie naleśniki. Pieczarki oczyść, drobno posiekaj. Cebulę odbierz, pokrój w drobną kostkę. Cebulę i pieczarki przesmaż na maśle, podduś. Dopraw solą i pieprzem, wystudź. Wymieszaj z 1 jajkiem. Farsz wykładaj na naleśniki, uformuj krokiety. Obtaczaj je w tartej bułce i smaż na patelni na średnio rozgrzanym oleju. Podawaj np. do czerwonego barszczu.

HUMOR * HUMOR * HUMOR * HUMOR * HUMOR

Dyrektor oznajmia sekretarce: - Podaję się do dymisji, pani Krysiu. - O matko! A kto przydzie na pana miejsce? - Kto? Z pewnością jakiś bałwan. - O matko! - wzdycha sekretarka. - Znowu? *** - Cześć Zenek, skąd dzwonisz, bo mi się numer nie wyświetla. - Z domofonu, idioto!

Podczas sesji egzaminacyjnej do pokoju wykładowcy wkracza dwóch studentów i podaje indeksy do podpisu. Profesor zadaje dwa pytania. - Proszę odpowiedzieć, jak ja się nazywam i z czego jest ten egzamin? Studenci zrobili zdziwioną minę i mówią do siebie: - Kurcze, a mówili, że z niego taki luzak...


[ 14 ]

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

FERIE * FERIE * FERIE * FERIE * FERIE

W tym roku ferie odbywały się już w styczniu. Wszystkie szkoły na ten czas przygotowały propozycje spędzenia wolnego czasu dla dzieci. Uczniowie mogli więc brać udział w zajęciach dydaktycznych z wielu przedmiotów, w grach, zabawach, zawodach sportowych i wielu innych. Organizatorzy proponowali im też oglądanie bajek, zajęcia na świeżym powietrzu, wyjazdy do sali zabaw Kangurek i do kina w Lesznie oraz udział w balikach. Na zdjęciach pokazujemy kilka wybranych punktów feryjnego programu. Jak widać, brało w nich udział bardzo dużo dzieci. DROBNIN - wyjazd do kina

GARZYN - balik przedszkolaków

OPORÓWKO - zajęcia plastyczne

DROBNIN - zajęcia sportowe

GARZYN - balik uczniów

PAWŁOWICE - zajęcia dydaktyczne


Grała Orkiestra

ŻYCIE GMINY KRZEMIENIEWO

Po raz drugi w gminie Krzemieniewo grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Razem z całą Polską zbierała pieniądze na ratowanie życia dzieci i godną opiekę medyczną seniorów. Nasi mieszkańcy zebrali 10.228.91 zł, 2.47 euro i 120 pensów. To jest o ponad tysiąc złotych więcej niż w roku ubiegłym. W sztabie Orkiestry pracowali: Piotr Majchrzak, Józefa Adamska, Bernadeta Glapiak, Milena Harasymowicz, Magdalena Nawrot-Mitręga, Piotr Sikorski, Marek Garbacz, Karol Cieślak, Tomasz Adamczak i Mateusz Panow. Kilka razy organizowali spotkania sztabu i ustalali poszczególne punkty programu, dzielili zadania, poszukiwali sponsorów i załatwiali wszelkie niezbędne formalności. Wszystko po to, aby Orkiestra grała jak najpiękniej. I tak się właśnie stało. Wcześnie rano zbiórkę pieniędzy rozpoczęli wolontariusze. Pojawili się przed kościołami, gdzie można było spotkać najwięcej mieszkańców. Byli więc w Drobninie, Pawłowicach i w Garzynie. Ale kilku z nich pojechało również do Świerczyny i Siemowa, gdzie na msze święte udawali się wierni z Bojanic, Górzna, Belęcina i Hersztupowa. A w Luboni przez wieś jeździł przystrojony samochód i klaksonem zapraszał mieszkańców do wrzucania złotówek do puszki. Samochodem jeździł Łukasz Loman. Razem na terenie gminy kwestowało 26 wolontariuszy. A potem Orkiestra grała w sali Domu Kultury w Garzynie. Grała do późnego wieczoru, bo cały czas przychodzili mieszkańcy, a na scenie występowali artyści. Najpierw prezentowały się dzieci z przedszkola w Pawłowicach i Krzemieniewie oraz ze szkół z Nowego Belęcina, Drobnina, Pawłowic i Garzyna. Wystąpił tez chór Krzemień i zespół Zumba Fitnes. Wieczorem swój koncert dał zespół Progres. Była też kąpiel morsów z klubu Yeti oraz Światełko do Nieba. Po prostu bardzo dużo się działo. Niezwykle atrakcyjna była licytacja. Widzowie mogli kupić obrazy, kalendarze olimpijskie, prace rękodzieła artystycznego, akcesoria wędkarskie, koszulki z autografami olimpijczyków, kwietniki, kask żużlowy z podpisami zawodników i wiele innych przedmiotów. Bardzo dużo swoich prac przekazali więźniowie pracujący w Przywięziennym Zakładzie Piast. Za wszystkie Orkiestra serdecznie dziękowała. Z licytacji do sztabu Orkiestry trafiło ponad 3. 000 zł. A przez cały dzień każdy, kto przyszedł do Domu Kultury, mógł nie tylko oglądać występy, brać udział w licytacji, ale też wspólnie się bawić i świetnie spędzić czas. Uczestnikom proponowano kawę, herbatę, ciasto, grochówkę, kiełbasę, krokiety. Wszystko za symboliczne złotówki wrzucone do orkiestrowej puszki. Kto chciał, mógł też oglądać pokaz udzielania pierwszej pomocy. A we wszystkim pomagali strażacy i policjanci. Było wesoło i atrakcyjnie. Imprezę na scenie prowadził Karol Cieślak i Krzysztof Ganowicz, który zapewnił również nagłośnienie sali. Orkiestra zagrała wspaniale. Nie byłoby to możliwe bez pracy wielu osób. Członkom sztabu pomagali właściciele firm, rodzice dzieci, nauczyciele. Wśród sponsorów byli: Przetwórstwo Przemysłu Spożywczego Dagmara Cieślak ze Świerczyny, OHZ Garzyn, Ubojnia Manieczki, Przedsiębiorstwo Instalacyjne Wat M.Rzepeckiego, Piekarnia M.Gidaszewskiego, Tomasz Nowacki, Skład Opon Drew-Gum Tomasza Różanka oraz Firma Reklamowa Stuart i wielu innych. Wszystkim należą się podziękowania. A powiedzmy jeszcze, że produkty żywnościowe, które pozostały po imprezie trafiły do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który przekazał je potrzebującym rodzinom. Graliśmy więc najładniej jak potrafiliśmy. Wypada więc powiedzieć - do zobaczenia za rok.

Zapraszamy na komputerowe warsztaty

Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie zaprasza osoby dorosłe powyżej 50. roku życia na bezpłatne warsztaty komputerowe „Internet 50+”, zorganizowane w ramach operacji "KOMPUTER I INTERNET W SPOŁECZEŃSTWIE AKTYWNYM 50+". Warsztaty są skierowane do osób dorosłych urodzonych do 1962 roku, zarówno mężczyzn, jak i kobiet niemających żadnego doświadczenia w pracy z kompute-

rem i internetem. Uczestnicy warsztatów poznają, jak działają komputery, jakie są ich rodzaje, do czego są wykorzystywane, jakie są systemy operacyjne i urządzenia wspomagające pracę komputera, jak rysować w komputerze, jak posługiwać się edytorami tekstu, jak stworzyć prezentację multimedialną i jak korzystać z Internetu. Zwłaszcza ta ostatnia propozycja jest szczególnie interesująca ze względu na możliwość wykorzys-

tania współczesnych źródeł komunikacji typu: Facebook, Nasza Klasa, Skype czy płacenia rachunków przez internet w formie Home Banking. Warsztaty odbędą się w nowej pracowni komputerowej "Komputer 50+". Zostaną utworzone dwie 10-osobowe grupy. Każda grupa zrealizuje program szkoleniowy w wymiarze 16 godzin zegarowych (8 zajęć po 2 godziny zegarowe). Zajęcia będą się odbywały w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w terminach od 18 lutego do 1 marca

[ 15 ]

dla pierwszej grupy i od 4 marca do 15 marca dla drugiej grupy. Rekrutacja uczestników odbędzie się na podstawie pisemnej deklaracji złożonej w sekretariacie Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie do dnia 14 lutego 2013 roku. O zakwalifikowaniu się do udziału w warsztatach zdecyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji o warsztatach można uzyskać w sekretariacie GCK w Krzemieniewie pod numerem telefonu 65 5360677, 605567878.


W świątecznym nastroju [ 16 ]

Strażacy z gminy Krzemieniewo spotkali się w sali w Nowym Belęcinie. Z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składali sobie życzenia i zasiedli do wigilijnego stołu. Wśród gości był prezes Zarządu Oddziału powiatowego OSP Stanisław Wolniczak oraz zastępca komendanta miejskiego PSP Maciej Zdęga. W trakcie spotkania odznaczono druha Lucjana Borowskiego Honorowym Medalem im. Bolesława Chomicza. Medal przyznawany jest przez Prezydium Zarządu Głównego OSP.

Już od 19 lat Samorząd Uczniowski szkoły w Drobninie organizuje noworoczne spotkania z wychowankami Domu Dziecka ze Wschowy. Od trzech lat przygotowuje je wspólnie ze szkołą z Pawłowic. W tym roku spotkanie odbyło się w Drobninie i jak zawsze sprawiło uczestnikom sporo radości. Były występy artystyczne, konkursy, poczęstunek i noworoczne życzenia. Jak zawsze uczniowie z Drobnina i Pawłowic obdarowali swoich gości prezentami.

Już od 10 lat zawsze w okresie świątecznym spotykają się osoby niepełnosprawne z całej gminy i ich opiekunowie. Takie spotkanie organizuje dla nich radna Józefa Adamska. W tym roku do szkoły w Pawłowicach przyjechało około 120 osób. Dla nich uczniowie przygotowali piękne jasełkowe przedstawienie. Dzięki licznym sponsorom wszyscy otrzymali żywnościowe paczki. Było niezwykle ciepło i serdecznie.

W szkole w Garzynie odbyła się „Wigilia dla samotnych”, którą co roku organizuje ksiądz Stanisław Pietraszek i pracownicy szkoły. Wzięli w niej udział mieszkańcy z Górzna, Zbytek i Garzyna. Wszyscy obejrzeli koncert świąteczno - noworoczny przygotowany przez dzieci, a potem biesiadowali i śpiewali kolędy. Składali też sobie życzenia i wspominali czasy dzieciństwa. Goście odebrali paczki żywnościowe ufundowane przez sponsorów.

Członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Krzemieniewa zorganizowali spotkanie opłatkowe. Przybyło prawie 90 osób i zaproszeni goście. Wszyscy dzielili się opłatkiem i wspólnie śpiewali kolędy. Wcześniej wystąpiły dzieci z krzemieniewskiego przedszkola oraz Zespołu Śpiewaczego Belęcin. Był oczywiście poczęstunek, a na stole, jak na wigilijne spotkanie przystało, pojawiły się ryby, kapusta, ciasta.

Tradycją stały się też spotkania noworoczne starszych mieszkańców parafii Pawłowice. Jak zawsze odbywają się one w pawłowickiej szkole, a goście mają okazję rozmawiać, wspominać, wspólnie się cieszyć. Na tegoroczne spotkanie zapraszali ksiądz proboszcz Jak Roszyk, Samorząd Szkolny i dyrekcja szkoły, a także Urząd Gminy. Wszyscy dzielili się opłatkiem, zasiedli do wieczerzy i śpiewali kolędy.

Życie Gminy Krzemieniewo - nr 101 - Styczeń 2013  
Życie Gminy Krzemieniewo - nr 101 - Styczeń 2013  
Advertisement