Page 29

görüştüğüm personelimden ben durumun nasıl olduğunu anlıyorum. Biz elimizden gelen var gücümüzle çalışmaya gayret ediyoruz. Her şeyden önce birlik ve beraberliği sağlamaya çalışıyoruz. Yarınlardan umutluyum. Burada kader birliği yaptığımız 12 arkadaşımla omuz omuza verip; daha iyisini nasıl yaparız diye düşünüyoruz. İETT artık bizi dikkate alıyor Zaman zaman İETT’yle ortak gibi hareket ediyoruz. Önceden özel halk otobüsleri olarak sözümüz dinlenmezdi, küçümsenirdik ve arka planda kalırdık. Ancak şimdi bu sorunu çözmüş bulunmaktayız. Ayakta, dimdik duruyoruz. Geniş ve genç bir filomuz var. İETT bazen bizi dikkate alır bazen de görmezden gelirdi. Ancak bu konuyu aşmış durumdayız. Artık bizim de sözümüz geçiyor diyebilirim. Ama konjenktör, İstanbul’un yapısı o kadar hızlı gelişiyor ki bizim buna paralel büyümemiz çok kolay olmuyor. Esnafımız maddi manevi sıkıntıya düşüyor. Malum araç filomuz çok geniş ve bunları finans etmek çok zor. Zaman zaman idare zorlaşıyor. Ama inanıyorum ki bu sıkıntıları hızlı bir şekilde aşacağız. Önümüz çok açık. Güzel günler bizi bekliyor. 1930’lardan beri İstanbul’da taşımacılık İETT’nin elinde. 1970’lerden sonra özel halk otobüsleri de bu sisteme yardımcı unsur adıyla dahil oldu. Çalışır, çalıştırır, işletir kavramıyla farklı yerlere geldik. Statümüz iyileşti. Toplu taşımada kısa vadeli düşünülmemeli İstanbul’da toplu taşıma konusunda kısa vadeli düşünülmemeli. Yapılan hataların sebebi hep kısa vadeli düşünmek; uzun vadeli planlar yapmamaktan kaynaklandı. Hedefi uzun tutacaksın ki kalıcı olacaksın. Daha iyiye ancak böyle ulaşabiliriz. Günü kurtarmaya oynamayacaksın. Uzun ve kalıcı düşüneceksin. Belediye bir süre önce 10 yıllığına 172 hattın ihalesin yaptı. Ancak bunun kısa vadeli yapılmış bir plan olduğunu düşünüyorum ve yanlış buluyorum. Ben yıllardır bu işin içindeyim. Çok tecrübe yaşadım bu meslekte ve biliyorum ki bu zaman dilimi kısa. Esnafımız bizi desteklemeye devam etsin Esnafımızı seviyoruz. Onlar bizim için çok önemli. Onlardan isteğim şudur; bizi hiçbir ideoloji gözetmeden

desteklesinler. Onlara güzel günler vaat ediyor, olumlu işler yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Örneği de şu ki; bu yeri onlar için tahsis ettik. Tabiî ki düşünceler farklı olabilir. Bunu da saygıyla karşılarız. Ama şuna inanıyorum; onlar bizim yanımızda. Birlik, beraberlik içinde huzurlu bir şekilde bu işi yürütüyoruz. Onları seviyoruz.

Naci Yağız

‘‘

kimdir?

şım ul Halk Ula b n ta s İ n e B nı rulu Başka u K m ti e n De 0 . Sivas 196 plu ız ğ a Y i c a N 21 yıldır to 5 . m u y lu m .1 doğu pmaktayım ilik a y ık ıl c a taşım da idarec m u r u k u b . yıldır da e seçildim v e r ö g u B . yapıyorum im sevdiğim işi iğ d Gönül ver hizmet iççin a lk a H . m yapıyoru buradayız.

’’ 27

halk ulasim dergisi mayıs 12. sayi  

halk ulaşım dergisi mayıs 12. sayısı

halk ulasim dergisi mayıs 12. sayi  

halk ulaşım dergisi mayıs 12. sayısı

Advertisement