Page 24

24

HALKIN SESi

TÜRKİYE

30 Ekim 2013 Çarşamba

Erdoğan’a Kız Kulesi’nden protesto 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Par4si (SYKP) ve Devrimci Liseliler (DEVLİS) üyeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Üsküdar'da Marmaray'ın açılışı için yap5ğı konuşma sırasında Kız Kulesi’ni işgal ederek balkonundan 'Vak4n doldu Teyyip' yazan büyük bir pankart aç5. Deniz Polisinin kuleye gelmesinin ardından grupla kısa bir arbede çık5. Eylemle ilgili iki kişi gözal5na alındı.

Taksim'de yürüyüşe gazlı müdahale Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplanan gruba polis, biber gazıyla müdahale e(Kutlamada soğuk rüzgârlar

Gül, Çankaya Köşkü'nde tebrikleri kabul e(. Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile tokalaşmadan yerine geçmesi dikkat çek'

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Par4si üyelerinin de aralarında bulunduğu ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan bir grup, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tünel Meydanı'ndan, Dolmabahçe'ye yürüyüş yapmak için toplandı. Grubun yürüyüşüne izin vermeyeceğini belirten polis, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Tünel Meydanı'ndan İs4klal Caddesi'neTürkiye Cumhuriye4'nin 90. kuruluş yıldönümü münasebe4yle Çankaya Köşkü’nde resmi kutlama töreni düzenlendi. Konuklar, Cumhurbaşkanı Gül’ü hem Cumhuriye4n kuruluş yıldönümü hem de doğum günü nedeniyle kutladı. Tören öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Orgeneral Necdet Özel ile bir süre sohbet e6. Daha sonra gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Kılıçdaroğlu ile tokalaşmadan Özel'le tokalaşarak yerine geç4. Özel'le Erdoğan da sohbet e6. Erdoğan, Bahçeli ile de tokalaşmadı. Kabul törenine AK Par4, CHP ve MHP'nin önde gelen isimlerin ka5lırken, BDP'den vekillerin törene ka5lmadığı görüldü.

“Erdoğan, kadınları dikizliyor” "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı eleş'rdi ve “Dolmabahçe’de oturup Kadıköy’den gelen kadınları dikizliyor” dediCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tandoğan Meydanı'nda Cumhuriyet kutlaması için toplanan vatandaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “An4 demokra4k bütün yasaları değiş4receğiz, YÖK’ü kaldıracağız. Tabelalardan Türkiye Cumhuriye4’ni çıkarıyorlar. Milletvekili arkadaşlarımız soruyor niçin çıkarıyorsunuz? Verdikleri yanıt: “Efendim tabelaya sığmıyor” diyor. Senin kafana sığmıyor Türkiye Cumhuriye4. Çok önemli bir gerçek Mustafa Kemal Atatürk, bizim Atatürk’ümüz, onun izinde yürüyeceğiz. Hedefimiz çağdaş uygarlık5r. Mustafa Kemal’imiz bu büyük önder, Türkiye Cumhuriye4’ni sadece ve sadece gençlere

emanet e6. Şimdi onlara sesleniyorum, dünyaya meydan okuyan gençlerimize sesleniyorum, sizler sevgili gençler bir diktatörü dize ge4rdiniz. Ve Gezi olaylarında o diktatörün fiyakasını alaşağı e6niz. Size yürekten teşekkür ediyorum. Bir diktatörü var. Kadınların kaç doğum yapacağına o karar veriyor. Ne zaman doğum yapacaklarına, nasıl doğum yapacaklarına o karar veriyor. Hamile kadınların sokağa çıkmamasını öneriyor. Dolmabahçe’de oturup Kadıköy’den gelen kadınları dikizliyor. Bu nasıl bir ahlak anlayışıdır acaba? Kadınlara sesleniyorum. Size seçme ve seçilme hakkını veren bir par4nin genel başkanı olarak sesleniyorum. Sizin bedeniniz üzerinden siyaset yapanlara ders vermek sizin boynunuzun borcudur. Kimsin sen? Her söylediğin yerine gelecek. Parlamentoyu kendi arka bahçesi haline ge4rmeye çalışıyor. Ahdim olsun. CHP ik4darında Türkiye Cumhuriye4’ni çağdaş uygarlığa taşımak için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Ağaç düşmanı cumhuriyet düşmanı özgürlük düşmanı Türk mille4 düşmanı bunlar.”

çıkan yol çevik kuvvet ekibi ve TOMA'larla kapa5ldı. Bazı eylemciler TOMA'nın üzerine çık5 ve Türk Bayrağı as5. Eylemciler sık sık 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' şeklinde slogan a7. Polis, gruba önce 'dağılın" uyarısı yap5. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale e6. Polis kalkanla i6ği gruba biber gazı da sık5. Bazı göstericiler de gözal5na alındı. Göstericiler ara sokaklara dağılırken, İs4klal Caddesi'nin Galatasaray Meydanı ile Tünel Meydanı arasında kalan ara sokaklarında ve cadde üzerinde polis ve çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri sürdü.

Tiyatro sanatçısı Levent Kırca, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi

“Cumhuriyeti bunlara yedirtmeyiz” 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye Gençlik Birliği (TGB) tara"ndan Malatya'da düzenlenen Cumhuriyet Şöleni'ne ka5lan 4yatro sanatçısı Levent Kırca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleş4rdi. Cumhuriyet'in kendilerine emanet edildiğini belirten Kırca "Biz bu Cumhuriye4 bunlara yedirtmeyiz arkadaşlar" dedi. Kırca konuşmasında Ankara'da yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına değinerek " Türkiye genelinde Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor, bazıları bizim gibi Cumhuriye4 yürekten kutlarken, bazıları da kutluyormuş gibi müsamereler oynuyorlar. Türkiye Cumhuriye4'nin Başbakanı Tayyip Erdoğan bayram merasiminde şeref locasında oturuyor ve halk da orada. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlanması için lü3en herkes ayağa diyor sunucu Abdullah Gül de ayakta, bütün stat ayakta bir tek Tayyip Erdoğan'la eşi oturuyor ayağa kalkmıyor" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kendisini mahkemeye verdiğini belirten Kırca, "Mahkemeye vermesinin sebebi Türkiye Cumhuriye4'nin Başbakanını ölümle tehdit etmişim. Beni ifademi almak üzere savcılığa çağırdıklarında, ifademi verdiğim savcıya dedim ki korkmasın öldürmeyeceğim raha5na baksın dedim" dedi.

30 ekim 2013  
30 ekim 2013  
Advertisement