Page 1


02

HABER

HALKIN SESi

“Bildiklerini söylersen öldürürüz”

17 Ocak 2013 Perşembe

Kavga ettiği eşinin aracını durduran adam, “İki kurşunum var. Biri senin, biri benim. Barışmazsan seni öldüreceğim’ diye tehdit etti

“Barışmazsan seni öldüreceğim” 

Gönyeli’de 48 yaşındaki isminin baş harfleri A.Ş.olan bir kişi, kendine ait araçla seyir halindeki eşi isminin baş harfleri A.Ş.’yi araçla takip edip, trafik ışıklarında durdukları sırada aracından inerek, eşinin aracının ön camına yumruk vurup, kendisine hakaret e4. Söz konusu şahsın, kendisinden ayrılacağı gerekçesiyle saldırdığı eşine ‘iki kurşunum var. Biri senin, biri benim. Barışmazsan seni öldüreceğim’ tehdidinde bulunduğu bildirildi. Olayla ilgili yasal işlem başlatan polisin soruşturması sürüyor.

“Aklın varsa adayı terk et”

Güzelyurt’ta 32 yaşındaki isminin baş harfleri D.D. isimli kişi, başka bir nedenden dolayı Güzelyurt Polis Müdürlüğü içerisinde birlikte bulunduğu kız kardeşi Rezvan Dumlupınar’a “Sen eve gelme bu akşam. Aklın varsa adayı terk et” tehdidinde bulundu. Söz konusu şahsı tutuklayan polisin soruşturması devam ediyor.

Cumartesi yağmur var 

KIBRIS

Perşembe Lefkoşa Girne

Gazimağusa Güzelyurt İskele Lefke

Larnaka

Cuma

min - max

11 - 19

11 - 19

10 - 19

9

- 19

9

- 17

6

- 19

11 - 17 7

- 18

5

- 18

8

- 19

8

- 17

5 11 9

- 19 - 17 - 19

TÜRKİYE

Cumartesi

min - max

- 18

Perşembe

5

- 19

Adana

8

- 18

Antalya

7

- 18

6

- 19

12 - 18 8

Zarif Ülmen

Tuba Taylan

HAVA DURUMU

min - max 6

31 yaşındaki Zarif Ülmen, yanındaki arkadaşları 33 yaşındaki Tuba Taylan ve 38 yaşındaki Yaşar Gediz’le bir olup eski kız arkadaşı olan Meliha Melendi’yi dağa kaçırdı. Girne-Karaoğlanoğlu bölgesinde dün sabaha karşı saat 04.00 sıralarında meydana gelen olayda, aracıyla Melendi’nin aracını takip eden Ülmen, Melendi’nin önünü kes1 ve kızı araç içinden indirip elleriyle yerde sürükledi, boğazını sıkıp yüzünü bas2rıp feci şekilde dövdü ve kızın elinde bulunan cep telefonunu çaldıktan sonra zorla kendi aracına bindirip Ağırdağ’a kaçırdı. Ağırdağ'a götürdükten sonra Tuba Taylan ve Zarif Ülmen, Melendi’ye "Hakkımızda bildiklerini söylersen seni öldürürüz" diyerek dövdü. Zanlılar daha sonra kızı zorla aldıkları yere götürüp bırak2. Feci şekilde dövülen ve ölümle tehdit edilen Melendi, olaydan sonra hemen polise gi4. Şikâyet üzerine gözal2na alınan zanlılar dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Soruşturmanın tamamlandığını Zarif Ülmen ve Yaşar Gediz Acıman’ın KKTC, Tuba Taylan’ın ise TC vatandaşı olduğunu söyleyen polis, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep e4. Mahkeme, zanlıların yurtdışı çıkışlarını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmeleri ve 50’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamaları karşılığında tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

“Hakkımızda bildiklerini söylersen seni öldürürüz" diye tehdit savuran zanlılar, polis tarandan tutuklandı ancak mahkeme kararıyla serbest bırakıldıÜlkenin alçak basınç sistemi ile genellikle ılık ve nemli hava kütlesinin etkisi al2nda kalacağı bildirildi. Meteroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, 17- 23 Ocak tarihleri arasında ülkede beklenen hava durumu ile bilgi verildi; iç kesimlerde ve sahillerde en yüksek hava sıcaklığının 17 ile19 san1grad derece dolayında olacağı kaydedildi. Açıklamada, rüzgarın genellikle güney ve doğu, haa sonunda güney ve ba2 yönlerden orta kuvve3e, periyodun ilk yarısında zaman zaman kuvvetli eseceği belir1ldi. Periyot süresinde hava genelde parçalı bulutlu olacak; Cumartesi günü parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu geçecek.Girne’de Zarif Ülmen, yanındaki iki arkadaşıyla birlikte eski sevgilisi Meliha Melendi’yi döve döve dağa kaçırdı

Kız kardeşini tehdit etti

Davut ULAŞ

- 19

min - max 3

Ankara

1

Gaziantep

-2

İstanbul İzmir

Trabzon

- 17

Cuma

min - max 5

- 8

3

- 7

0

10 - 17 10 - 15 12 - 17 11 - 16

- 16

Cumartesi

min - max 4

- 10

3

- 8

1

11 - 15

10 - 16

12 - 16 10 - 15

AVRUPA

- 15 - 9

11 - 16 8

- 9

- 13

11 - 13 12 - 17

Perşembe

min - max

Londra

-4

Paris

-6

Madrid Prag

Brüksel

- 2

-6

4

- 14

-7

- -5

10 - 17

Berlin

-5

CMYK

-3

- -1

-10 - -4

Atina

Cuma

min - max

- -2

- 2

Cumartesi

min - max

-2

- 3

-7

- 0

- 1

-2

6

- 16

7

-8

- -5

-11 - -2

12 - 16 -7

- -4

9

- 5 - 13 - 16

-14 - -9 -9

- -5


HABER

Milletvekilinin aracını yaktılar 

Güney Kıbrıs’ta Ana Muhalefet DİSİ par/sinin Larnaka milletvekillerinden Yorgos Tasu’nun evinde park halinde bulunan aracının, kimliği belirsiz şahıs veya şahıslar tarandan, ateşe verildiği belir/ldi. Olayın önceki gece yarısından sonra meydana geldiğini yazan gazete, arabanın tamamen yandığını yazdı. Rum par/lerin bu olayı kınadıklarını kaydeden gazeteler, Rum polisinin araş0rmalarının, milletvekilinin bazı şirketlerin vergi usulsüzlükleri konusunda Başsavcı ve Ombudsman’a yap0ğı şikâyetlere çevrilmekte olduğunu ekledi.

Bombalı saldırı 

Rum Merkezi Cezaevi görevlilerinden Stama/s Tarapulusiis’in, dört yıl içerisinde iki kez suçluların hedefi olduğunu yazdı. Haberinde, cezaevi görevlisinin evinde park halinde bulunan aracına bomba yerleş/rildiğini belirten gazete, olayın evdeki kamera tarandan görüntülendiğini ancak patlayıcı mekanizmayı araca yerleş/ren kişinin maske takmasından dolayı tanınamadığını kayde1. Haberde, bombanın patladığı ve Tarapulusiis’in kendi aracının yanı sıra, eşinin aracının da patlamadan zarar gördüğünü ekledi.

Balıkçı kayıp 

Rum gazeteleri, geç/ğimiz salı günü sabaha karşı evinden ayrılıp balığa çıkan 47 yaşındaki bir kişinin denizde kaybolduğunu ve yapılan tüm aramalara rağmen henüz bulunamadığını yazdı. Balıkçının kayığının, bulunduğu zaman hâlâ daha çalışır durumda olduğunu, aynı zamanda a2ğı ağların da hâlâ daha dipte bulunduğunu kaydeden gazete, arama çalışmalarının bugün de devam edeceğini ekledi. Haberde, balıkçıyı arama çalışmalarının, “Kavo Zevgari” ve “Kavo Greko” deniz bölgelerinde yapıldığı ifade edildi.

03

Havaalanında yakalandı HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

Alayköy’de çalış.ğı şirkete ait iki kamyonu çalıp başkasına satan ve daha sonra yurtdışına çıkan Burhan Kurt, KKTC’ye geri dönünce havaalanında tutuklandı. Kurt’a soygunda yardım eden diğer zanlı ise tespit edildi, ancak henüz yakalanamadı Davut ULAŞAlayköy bölgesinde 17 Eylül ile 18 Eylül 2012 tarihlerinde şoför olarak çalışan Mustafa Ergümen’e ait “Ergüvensoy Ltd”e girerek şirkete ait HK 493 plakalı buzluklu kapalı kamyonu ve ertesi gün de mal pazarlaması için şirket tarandan kendilerine emanet edilen GY 283 plakalı buzluklu van aracı çalan 25 yaşındaki Burhan Kurt, tutuklandı. Kurt’a soygunda yardım eden diğer zanlı ise tespit edildi, ancak henüz yakalanamadı. Leoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hale Ahmet Raşit huzurunda görülen davada iddia makamı başsavcılık adına Emine Taşkın ve zanlı Burhan Kurt hazır bulundu. Polis memuru Ali Dürüst mahkemede yeminli şahadet vererek olayla ilgili bulguları aktardı. Dürüst, zanlı Burhan Kurt ve beraberinde tespit edilip, henüz yakalanamayan diğer zanlı ile birlikte 17 Eylül ile 18 Eylül 2012 tarihleri arasında Alayköy Ağıllar Bölgesi’nde bulunan Mustafa Ergümen’e ait dükkâna izinsiz girdiğini açıkladı.

İKİ KAMYONU SİRKAT ETTİLER Polis, zanlı Kurt’un ve beraberindeki yakalanamayan diğer zanlının birlikte hareket edip izinsiz olarak girdiği dükkânın içerisindeki iki kamyonu sirkat e1ğini ifade e1. Polis zanlıların, sirkat e1kleri araçları sa0p yurtdışına çıkış yap0ğını belir/rken zanlıların 18 Eylül 2012 tarihinde tespit edildiğini ifade e1. ZANLININ ORTAĞI KAYIP Polis, “Bina açma, kas/ hasar ve müstahdem tarandan sirkat” suçlarından metalder olan zanlının 15 Ocak Salı günü Ercan Havaalanı’ndan

KKTC’ye giriş yapmak isterken görevliler tarandan yakalandığına dikkat çek/. Dürüst, zanlının verdiği ifadede bir kişinin daha olduğunu söylediğini ve bu kişinin tespit edildiğini ancak yaka-

Burhan Kurt’a iki gün tutukluluk verildi

lanamadığından iki günlük süre talebinde bulundu. Leoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hale Ahmet Raşit zanlının iki gün süreyle poliste tutuklu kalması emrini verdi.


HS 4


HALKIN SESi

HABER

17 Ocak 2013 Perşembe

Bengü ve Esra için elele Lösemi hastası Esra Şen ve Bengü Shail’e uygun ilik bulmak için Güzelyurt’ta kan bağışı kampanyası düzenlendi

05

Üç gün önce başlatılan açlık grevine katılan Lefkoşa Belediyesi çalışanı Kemal Saraç, dün fenalaşarak hastaneye kaldırıldıYaşamlarını Londra’da sürdüren lösemi hastası Kıbrıslı Türk Esra Şen ve Bengü Shail’e uygun ilik bulmak için “Bengü ve Esra’ya umut olabilirsin” sloganıyla yürütülen kan bağışı kampanyasına dün de Güzelyurt Kapalı Pazar’da (Gençlik Merkezi) devam edildi. Güzelyurt Belediyesi, BEL-SEN, GÜSAD (Güzelyurt Sanat Derneği) ve Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vak’nın katkılarıyla Kapalı Pazar’da düzenlenen kampanyanın büyük ilgi gördüğü belir/ldi.

Kemal Saraç

Açlık grevi, hastanelik etti 

Leoşa Türk Belediyesi'nde açlık grevine önceki gün ka0lan çalışanlardan Kemal Saraç, dün akşama doğru baygınlık geçirmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Kıbrıspostası’nın haberine göre baygınlık geçiren Sayaç, olay yerinden ambulansla Leoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'ne kaldırıldı. Açlık grevinin üçüncü gününde yaşanan olayı belediye çalışanları üzüntü ile karşılarken, Rıfat Börklü ve Mehmet Uludağ'ın açlık grevi ise devam ediyor.

Kan bağışı kampanyası düzenlendi

Vatandaşlar, Lefkoşa’da biriken çöplere karşı yeniden Kaymakamlığı çağırıyor

“Kaymakamlık el atsın”

Kaymakamlık, Leoşa Belediyesi’nde uzlaşıya varıldığının açıklanmasının ardından Leoşa’daki temizlik hizmetlerini durdurdu, ancak belediyede hiçbir çalışma olmayınca Leoşa

yine çöplere boğuldu.Kaymakamlığın yetki aldığı takdirde yeniden temizlik çalışmalarını yürütmesi beklenirken, vatandaşlar da “Kaymakamlık ar0k devreye girsin” demeye başladı.


06

HALKIN SESi

HABER

17 Ocak 2013 Perşembe

Fotoğraflar: Davut ULAŞ

Bir süre önce haya0nı kaybeden gece kulübü çalışanı Marianna’nın resimlerinin bulunduğu temsili tabut taşındı

“Seks köleliğine hayır” eylemi İnsan /care/ne karşı eyleme giden örgütler, adaya ge/rilen kadınların “konsomatris” olarak çalış0rıldığını ve sömürüye maruz kaldığını vurgulayarak, “Gece kulüpleri kapa0lsın” dediEylemciler kendilerini zincirledi

Le!oşa’da “insan 3care3, seks köleliği, kadınların maruz kaldığı insan hakları ihlalleri ve şidde3” protesto etmek için “Seks Köleliğine Son” eylemi gerçekleş3rildi. KTÖS, KTAMS, KTOEÖS, DAÜ-BİR SEN, FEMA, YKP-FEM ve BARAKA’nın organizasyonuyla eylemciler, Le!oşa’da Dereboyu diye bilinen Mehmet Akif Caddesi’nde yürüyüş yap4. Yürüyüşte “Seks Kölelerine Özgürlük”, “Devlet Kadın Sa4yor Haberin Var Mı?”, “Seks İşçilerine Örgütlenme Hakkı”, “Gece Kulüpleri

Pankartlarla mesaj verildi

Kapa4lsın”, “Cinsel Sınıfsal Sömürüye Son” pankartları açıldı. Eylemde kadınlar birbirlerine zincirlerle bağlanarak “özgürlük” hakkına dikkat çek3, ayrıca üzerinde genç yaşlarda haya4nı kaybeden konsomatrisler Judy Nafwele ve Marianna Cojocaru’nun resimlerinin bulunduğu temsili tabut da taşındı. “İNSANLIK SUÇUNA SES ÇIKARILMIYOR” Eylem dolayısıyla yapılan ortak açıklamada, BM verilerine göre köleleş3rilen 2.5 milyon insanın

1 milyonunun seks kölesi yapıldığına işaret edildi. Konsomatris olarak Adaya ge3rilen kadınların “konsomatris” olarak çalış4rıldığı ve sömürüye maruz kaldığı ifade edilen açıklamada, devle3n bu suça ortak olmasına bağlı olarak toplumun da bu insanlık suçuna ses çıkaramadığı savunuldu. Açıklamada dini, dili, ırkı milliye3 ve sını ne olursa olsun her insanın eşit koşullarda çalışmaya ve yaşamaya hakkı bulunduğuna işaret edilerek, seks köleliğine göz yummanın bir insanlık suçu olduğu kaydedildi.


Avansa onay

HALKIN SESi

HABER

Hükümet, Le"oşa Belediyesi'ne 6 milyon TL avans verilmesine karar verdi. Avans, Le"oşa Türk Belediyesi'nin 2013 devlet katkı payından kesilecekBakanlar Kurulu, Le$oşa Türk Belediyesi'ne 6 milyon TL avans verilmesine karar verdi. Başbakanlık'tan elde edilen bilgiye göre, Bakanlar Kurulu, devlet bütçesinden verilecek avansla ilgili kararı dün aldı. Avans, Le$oşa Türk Belediyesi'nin 2013 devlet katkı payından kesilecek. Öte yandan Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgilere göre Başbakanlık’ta bir araya gelerek LTB için 6 milyon TL’lik kaynğın onaylanmasının ardından is6fa e9kleri açıklanan meclis üyeleri Ahmet Akbil, Arif Aktaş, Özer Kadıoğlu ve

Tülay Umut’un is6fa dilekçeleri askıda kaldığı öğrenildi. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan İçişleri ve Yerel Yöne6mler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, LTB Meclis toplan7sının ardından kendisine şu ana kadar herhangi bir is6fa dilekçesinin ulaşmadığını dile ge6rdi. Çavuşoğlu, Le$oşa Türk Belediyesi'nde is6falar sonrasında ortada bir ita amiri kalmadığına işaret ederek, "Ortada bir ita amiri yok, maaşın nasıl ödeneceğini tar7şıyoruz" diye konuştu.

Muhalefet, ortak adaya sıcak bakıyor Demokrasi Par6si (TDP) yap7ğı yazılı açıklamada, UBP hüküme6 Toplumcu Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Lef- nin LTB’yi kurtarmasının mümkün olma-

koşa Türk Belediyesi (LTB) başkanlığı için muhalefetle ortak aday çıkarma konusuna sıcak bak7klarını söyledi. Birleşik Kıbrıs Par6si de (BKP) de ortak aday gösterme yönünde çalışma başla:ğını açıkladı. BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan

dığını savunarak, geri kalan belediye meclis üyelerini de derhal is6fa etmeye çağırdı. İzcan açıklamasının sonunda, demokrasi güçlerinin ortak aday etra#nda bir araya gelmesi yönünde çalışma başla:klarını belir9.

“İta amiri yok, ödeme yapılamaz” LTB Meclis Üyesi Meriç Erülkü, Asbaşkanın is2fasıyla şu anda LTB’de ita amiri kalmadığını, bu yüzden belediyede hiçbir kararın alınamayacağını, ha3a ödemelerin yapılamayacağını, seçim sürecinin de başlayamayacağını söylediLe$oşa Türk Belediyesi (LTB) Meclis Üyesi Meriç Erülkü, şu anda LTB’de “tam bir kaos ortamı” yaşandığını savunarak, belediyede ita amirinin olmadığını, Belediye Meclisi toplanmadan, belediyede hiçbir karar alınamayacağını, icraat ve ödeme yapılamayacağını, yeniden yapılanmaya gidilemeyeceğini, Belediye Meclisi’nde yaşanan is6faların onaylanamayacağını, ha8a seçim sürecinin bile başlayamayacağını kayde9. Erülkü, 22 kişilik Belediye Meclisi’nin 10 muhalefet, dört de son is6falarla 8’e düştüğünü, Belediye Meclisi’nin toplanarak is6faları onaylaması gerek6ğini, ancak bu ortamda toplanamayacağının ortada olduğunu ifade ederek, muhalefet belediye meclis üyelerinin de, belediye meclisinin devamlılığını sağlamadığı için suç işlediğini, çünkü is6falarının kabul edilmediğini söyledi. Belediye Meclisi’nin toplanıp is6faları kabul etmemesi ve muhalefet üyelerinin “üç toplan7ya üst üste ka7lmadıkları için üyeliklerini düşürmemesi” ya da Cumhuriyet Meclisi’nin seçim ile ilgili yasal düzenleme yapmaması durumunda LTB ile ilgili seçim sürecinin de başlayamayacağını savunan Erülkü, yasalara uygunsa kanun gücünde kararname de yapılabileceğini kayde9. LTB Meclisi üyesi Meriç Erülkü, TAK muha-

Meriç Erülkü

birinin belediyede gelinen son aşama ile ilgili sorularını yanıtladı. Erülkü, LTB’de şu anda yaşananın “tam bir kaos ortamı” olduğunu söyledi. Erülkü, “Asbaşkanın is6fasıyla” şu anda LTB’de ita amiri kalmadığını, bu yüzden belediyede hiçbir kararın alınamayacağını, icraat yapılamayacağını, ha8a ödemelerin yapılamayacağını, seçim sürecinin de başlayamayacağını anla:. Muhalefet üyelerinin de suç işlediğini, meclisin devamlılığını sağlamadıklarını ifade eden Erülkü, bunu toplumun yargılayacağını kayde9. Erülkü, LTB’de “demokrasinin katledildiğini ve yasaların ayaklar al7na alındığını” ileri sürdü.

17 Ocak 2013 Perşembe

Köşemden

Eşref ÇETİNEL

07

esrefcetinel@kktc.net

Bir devlet ki ne eşi vardır dünyada ne örneği

Devle6 anlamakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla her hangi bir devlete de benzetemiyoruz. Bu “yapısallığı” ile tutun ki “nev’i şahsına münhasırdır” diyeceğiz, işte bunu da söyleyemiyoruz! Dört ayı aşkın süredir Le$oşa Belediyesi’ndeki arbede sürüyor. Şu anda uzlaşı sağlandı deniyor kimse inanmıyor… “UBP Kurultayı” sadece par6nin başını ağrıtmıyor, kat ka7 ile faturasını halkın ödediği bela’ı berzah bir canavar haline dönüşüyor! Buna bağlı olarak iddia ediliyor ki kimselerin işi6p haberi olmayacağını sanan hükümet, usulsüz kanunsuz is6hdamlar yapıyor! Dolayısıyla o eski huyu olan “ben yaparım olur” saplan7sına düşerken, öte yandan el alemi kör ve sağır zannediyor! Ötedeki bir kesim bu hengâmenin içinde sistema6k bir şekilde TMT’yi kaşıyor, öküz al7nda buzağı ararken, öldükleri için ar7k konuşup açıklamalar yapmaları mümkün olmayan bazı TMT’cilere çalmadıkları kara kondurmadıkları suçlama kalmıyor! Zaten hiç gündemden inmedi, sistema6k bir şekilde Türk halkı ar7k çözümsüzlüğün büyük felâke6 olacağı inancına sokulurken “sanki istenmeyen olası bir çözüme mo6ve ediliyormuş” izlenimi veriyor. Ve Annan Planı dönemlerini ha7rla7yor! 1960’dan bu yana ilk kez bazı toplum kuruluşları halkın esasını bir türlü bilip öğrenemediği “kendilerine ait mücadeleleri” ile TC Büyükelçiliğini hedef alan yayınlarda bulunuyor, “ne oluyoruz” dedir6yor! Bir yandan “ar7k ganimet bi9 onun için bu huzursuzluklar başladı” denirken öte yandan alınıp sa7lmayan, ranta dönüştürülmeyen hiçbir şey kalmıyor! Hâlâ devlet malı deniz yemeyen domuz büyük şiar olarak devam ediyor! KKTC ile TC arasında ekonomik protokol imzalanıyor ama bırakın ortalarda uygulamasını yapacak “hükümet erkini” ne halka kabul e9rilebiliniyor ne de ilgili kuruluşlara! Siyasi sorun postu Kıbrıs’a seren Downer’in aidiye6nde sürüyor! Zaman zaman bir açıklama ile “işte Kıbrıs sorunu da vardır” ha7rlatmasından öte bir gelişme de olmuyor. Zaten olamaz, ne Rum’da biter seçimler ne Kuzey’in Türk’ünde! TC’den iğneden ipliğe ha8a her bir köşede imala7 olmasına karşın ar7k “kahveyi” bile Türkiye’den ithal ederken KKTC’nin TC’ye ihraca7 devede kulak bile olmuyor! Ve gitgide Kuzey’de kimin kimi yöne9ğinin, kimin elinin kimin cebinde olduğunun bilinmezliklerinde heyamola çekilirken kendimizi bile tanımayacak hallere düşüyor, şaşırıyoruz! Şaşırıyoruz ki Güney Rum’u ekonomik krize düşerken Kuzey #rsa8an yararlanıp büyümesini gerçekleş6recekken, beter durumlara düşer oluyor? Ve insanlar böylesi devle6n layık olduğu muameleyi yapıyor, her gün biraz daha kirle-

6p pisleş6rerek içine ediyor! VESSELÂMI KELAM: Kendimizi bir “devlet” tanımının içine koyamıyoruz! Öteki devletlerle kıyaslayamıyoruz! Ankara’ya karşın “geleceklere” kuşku ile bakıyoruz. Ve aynen şu Annan Planı dönemlerinde olduğu gibi, “ne olacak ye6şmekte olan çocuklarımız” soruları etra#nda gelişen cevaplarla AB üyeliği işaret ediliyor! “Rum’la nasıl olursa olsun varılacak bir çözümde ki büyük olasılıkla bu çözüm Annan planını da ara7r olacak7r, kurtuluş gözleniyor! Ve geriye tek bir temennimiz kalıyor: İnşallah bu kuşkularımız safsatadan başka bir şey değildir. Ve inşallah bu kuşku ve karamsarlığımızdan dolayı gelecekte utanan biz oluruz! ******

“BÜYÜKLÜĞE” HASRET KALDIK! HEM DÜŞÜNCEDE HEM İCRAATTA…

Zaman zaman müzikli söylevli, oyunlu şarkılı, mankenli folklorlü açılışlar olur. Bir bakkal dükkânı, bir lokanta, bir çörekçi yahut börekçi! En kabadayısından ismi TC’den aktarma AVM olan fakat cismi azıcık büyük mekânda market dediğimiz alış veriş yerlerinden öteye gitmeyen 6cari müesseseler, kurdeleler kesilerek açılışlarını yaparlar… Tutun ki küçük ülkenin, küçük ekonomisinin, elbe8e o küçüklüğe uygun küçük işlerinin, küçük açılışlarıdır bunlar! Nerede rastlasak içimiz yanar. Bu ülkenin insanları rahmetlik İsmet Kotak’ın dediğince “7rnakları ile bu topraklara tutunduğu” o mücadele yıllarından beridir hâlâ bu topraklarda yaşam ortamlarını yaratmaya çalışıyorlar… Bazen küçücük bir dükkânın açılması bile “işte memlekete bir taş daha kondu” umutlarının sevinçlerinde kutlanır. Bir börekçi bir pastacı dükkânının açılması bile memleke6n ekonomisine değerli katkı olarak alkışlanır… OYSA ARZULANAN BU DEĞİLDİR: Her ne kadar tüm kuşkulara karşın bir Koop-Süt koopera6fleşe biliniyorsa, nasıl ki özel hastanelerden özel okullara,devasa otellerden gerçek anlamda devasa alışveriş merkezlerine varıncaya kadar büyük “işler” gerçekleşebiliyor, bankalar çoğalıyorlarsa da… Toplum hâlâ o küçücük dükkânların açılış kutlamaları ile umutlanıp seviniyor! Çünkü KKTC’de çoktan beridir sorun, yanı başına aldığı “işsizliği” çakan “iş, aş, yaşam hakkıdır!” Ki bazen açılışları da yapılan o küçük işyerleri işte böylesi “halk” umudunu yansı7rlar! Bir gün böylesi “açılışlar” yerine devasa halk kuruluşlarının açılışları yapılmaya başlandığında biline ki ar7k işler iyiye gitmektedir. Çünkü toplum büyük düşünüp çok daha büyük ekonomilerin sahibi olmuş demek6r!


08

“UBP gidecek, adalet gelecek” HALKIN SESi

HABER

17 Ocak 2013 Perşembe

Türk-Sen’den istihdamlara tepki:

“Ülkeyi çekilmez hale getirdiler” 

CTP’yi ziyaret eden şehit aileleri, ülkenin yangın yerine döndüğünü söyleyerek, haksız olarak yapıldığını iddia e1ği is0hdamlara tepki gösterdi. CTP Başkanı Yorgancıoğlu ise, “UBP gidecek, adalet ve demokrasi gelecek” dediŞehit Aileleri Derneği, CTP’yi ziyaret e1

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan ve beraberindeki heyet, derneğin 38’inci kuruluş yıldönümü çerçevesinde Cumhuriyetçi Türk Par7si-Birleşik Güçler’i (CTP-BG) ziyaret e:. Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan yap8ğı konuşmada, ülkenin yangın yerine döndüğünü söyleyerek, haksız olarak yapıldığını iddia e:ği is7hdamları eleş7rdi. Başbakanlığa is7hdam edilmesini iste-

dikleri şehit çocuklarıyla ilgili bir liste sunduklarını ifade eden Ersan, “İşsiz olan bu gençlere hüküme7n sahip çıkması gerekiyor” dedi.

YORGANCIOĞLU CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise ziyare9en duyduğu memnuniye7 dile ge7rerek Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği yöne7cilerine teşekkür e:. UBP Hüküme7’nin son is7hdamları

hangi kriterlere bağlı kalarak yap8ğını açıklamasını isteyen Yorgancıoğlu “Toplumun tüm kesimleri infial içindedir” dedi. UBP’nin kurultayda işine yarayacakları seçip vatandaş yapıp işe aldığını görüşünü savunan Yorgancıoğlu, yıllarca Adada yaşayıp çalışan ve vergi verenlerin ise bakanlık kapılarında süründürüldüğünü iddia e:. Yorgancıoğlu, “UBP gidecek, adalet ve demokrasi gelecek” şeklinde konuştu.

İstihdamlar yargıya gidecek KTAMS, yasadışı is0hdamların UBP Kurultayı’nda avantaj sağlamaya yönelik olduğunu belir1, konuyu yargıya taşıyacağını ve grev dahil her türlü eyleme başvuracağını açıkladıKıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Ulusal Birlik Par7si (UBP) Hüküme7’nin kendi kurultayına yönelik Kıbrıs Vakıflar

Bankası’nda ‘sözleşmeli’ adı al8nda yap8ğı is7hdamların yasadışı olduğunu ileri sürdü. Sendika, konuyu yargıya taşıyacağını ve grev dahil her türlü eyleme başvuracağını açıkladı. KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan tara%ndan dün yapılan yazılı açıklamada, Hükümet’in kendi kurultayına yönelik devlet daireleri ve Kamu İk7sadi Teşekkülleri (KİT)’lere par7zanca is7hdamların devam e:ği belir7ldi. “Koltukta kalma uğruna toplumun tüm öz varlıklarını ve devlet kaynaklarını kendi yandaşlarına kullandırarak vatandaşlar arasında da büyük haksızlık ve ayrımcılık yapmaktadır” denilen yazılı açıklamada, Kıbrıs

Vakıflar Bankası’na yapılan is7hdamların sendika ve banka çalışanlarını huzursuz e:ği kaydedildi. Açıklamada, Kıbrıs Vakıflar Bankası’nın bankacılık sektöründeki yeri ve mali durumuyla sağlam bir yapısı olduğuna işarete edilerek, “Her yıl kârını ar;rarak büyüyen Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. bu sağlam yapısını daha yukarılara taşıyabilmek adına 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2012 dönemlerinde imzalanan toplu iş sözleşmesinde tasarruf tedbirleri adı al8nda çalışanlar birçok haklarından feragat etmiş7r” ifadesi kullanıldı. Çalışanların kendi iş yerleri için gösterdiği Başbakan İrsen Küçük ile Banka Yöne7mi’nin hiç dikkate al-

mayarak Kurultay’da menfaat sağlamak amacıyla sözleşmeli adı al8nda Kıbrıs Vakıflar Bankası’na is7hdam yap8ğı belir7len açıklamada şöyle denildi: “Bu yapmış oldukları is7hdamlar Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd’in yönetmeliklerine de aykırı olduğu bilinmesine rağmen gerçekleşmiş7r. Gelinen bu süreçte yapılan bu is7hdamların yanlış olduğunu Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. Yöne7m Kurulu Başkan Vekili ile görüşüp bildirmiş bulunmaktayız:” Açıklamada, yasadışı is7hdamlarla ilgili olarak KTAMS’ın yargıya başvuracağı, grev dahil türlü eylemi yapacağı kaydedildi.

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, par7zanca ve kamuoyunu vicdanını yaralayan is7hdamlara karşı olduklarını belirterek, hüküme7n son zamanlardaki is7hdamlarını eleş7rdi. Bıçaklı, “yasanın amir hükmüne rağmen, yıllardır asgari ücrete hiçbir ar8ş yapılmazken, hükümet e:ğini iddia edenlerin yandaşlarını is7hdam etmeye devam e:ğini” savundu. Bıçaklı, yap8ğı yazılı açıklamada, bugün basında is7hdam edilenlerin listesinin bunun en bariz örneği olduğunu ifade ederek, “Bir yandan asgari ücretle ilgili ar8ş hakkında komik rakamlar telaffuz edilirken, çalışanlarla ve halkımızla resmen dalga geçerken, bir yandan is7hdamların ardı arkası kesilmiyor. Bu ne biçim çelişkidir sormak isteriz” ifadelerine yer verdi. TÜRK-SEN olarak is7hdama karşı olmadıklarını belirten Bıçaklı, buna karşın par7zanca yapılan ve kamuoyunun vicdanını yaralayan is7hdamlara karşı olduklarını ve kabul etmelerinin mümkün olmadığını kayde:. “YASALARA UYGUN, GENÇLERİN EŞİT YARARLANACAĞI İSTİHDAMLAR” “Bu ülkede is7hdam yapılacaksa yasalara uygun olarak ülke gençlerinin eşit şekilde yararlanması gerekmektedir” diyen Bıçaklı, bu ve bunun gibi uygulamalarla ülkeyi çekilmez hale ge7ren hüküme7n derhal is7fa etmesinin kaçınılmaz olduğunu öne sürdü.

“Çözüm yerine teferruatlarla uğraşıyorlar”Toplumcu Demokrasi Par7si (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı, Ulusal Birlik Par7si (UBP) Hüküme7’nin binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan faizler konusunda köklü ve kalıcı çözümler üretmek yerine, teferruatlarla uğraş8ğını iddia e:. Mamalı, dün yayınladığı yazılı açıklamada, daha önce yürürlüğe konan “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileş7rme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması” yasasının beklen7lere cevap vermediğini söyledi. Yasada değişiklik yapılmasının düşünüldüğünü ancak hüküme7n köklü çözümler yerine, genel fayda sağlamayacak konular üzerine zaman harcadığını iddia eden Mamalı, “Soruna köklü çözüm bulmak için, Bileşik Faizin yasaklandığı, azami faiz oranlarının belirlendiği ve tahsil edilecek faizlerin de sınırlandırıldığı bir Faiz Yasası’nın acilen yürürlüğe konulması gerekir” dedi.


HABER

Girne Akçiçek Hastanesi'nde Kadın Doğum ve Cerrahi Servisleri önceki gün törenle hizmete açıldı, ancak bir saat sonra çalışan yetersizliği nedeniyle iki servisin kapısına kilit vuruldu. Hemşireler ve ebeler de bugün eylem kararı aldı

Hemşireler eylemde HALKIN SESi

17 Ocak 2013 PerşembeSonra, hizmete kapa3ldı

Servis, önce törenle açıldı

Girne Akçiçek Hastanesi'nde önceki gün Başbakan İrsen Küçük ve Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun da ka3lımıyla törenle hizmete açılan Kadın Doğum ve Cerrahi Servisleri, çalışan yetersizliği nedeni ile açılıştan bir saat sonra kapısına kilit vuruldu. Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası ise, açılışı yeni yapılan servislerin hizmet vermesinin sağlanması ve Başbakan İrsen Küçük’ün masasında beklediği iddia edilen hemşire ve ebe kadrolarına atamaların yapılması için bugün bir saatlik uyarı grevi yapacak. Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası

Başkanı Oğuz Köse tarandan yapılan yazılı açıklamada, 10:00-11:00 saatleri arasında gerçekleş2rilecek uyarı grevinin ardından, saat 11:30’da Tabipler Birliği ile bir değerlendirme toplan3sı yapılacağı, saat 12:00’de ise Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Lokali’nde basına açıklama yapılacağı belir2ldi.

“ŞOV YAPTILAR” Girne Akçiçek Hastanesi’ne önceki ilave iki servisin açılışının yapıldığını ancak servislerin çalış3rılabilmesi için yeterli hemşire ve ebe olmadığını belirten Köse, “Başbakan İrsen Küçük, Sağlık Bakanı

Ertuğrul Hasipoğlu ve Ya3lı Servislerden Sorumlu Müdür Ahmet Ulutekin, Girne Akçiçek Hastanesi’nde her zamanki şovlarına bir yenisini eklemekten geri kalmadılar” iddiasında bulundu.

“KURULTAY’A YÖNELİK İSTİHDAM YAPILACAĞINA….” Devlet yetkililerinin, kadın doğum ve cerrahi servislerinin derhal Girne ve bölge halkına hizmet vereceği sözünü verdiklerini savunan Köse, “UBP Kurultayına yönelik 250 kişilik is2hdam yapacaklarına bahse konu hastanelerimize 72 hemşire ve ebe is2hdam etmiş olsalardı bu servis-

“SADECE BİNA VE ALET EDEVATLA OLMAZ” Halka kusursuz, süratli ve kaliteli hizmet vermenin sadece bina ve alet edavatla olmasının mümkün olmadığını kaydeden Köse, ye2şmiş işinin ehli personelleri süratle is2hdam etme, işin en önemli bölümü olduğunu vurguladı. Sağlık iş kolunda 250 hemşire ve ebeye acilen ih2yaç olduğunu söyleyen Köse, “Şart olan bu is2hdamlardan mutlaka delege elde etme şansınız da oldukça yüksek2r” dedi.

Ercan’daki KTHY malları özelleş2rme sonrası taraflar arasında gerginlik yara4. Mahkeme “mallara dokunamazsınız” derken, Taş- Yapı İnşaat'ın sözleşmesinde ise KTHY'nin kirasında bulunan topraklar bulunduğu iddia ediliyorLe oşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne, özellikle nefes darlığı çeken çocuklar ve göğüs rahatsızlığı olan hastaların tedavisinde kul-

lerin çok rahat hizmet vermesini sağlayabilirlerdi” ifadelerini kullandı.

Ercan’da KTHY gerilimi

Sağlığa anlamlı bağış09

Kıbrısnet şirke2, 10 adet kompresörlü nebulizatör cihazı bağışladı lanılan 10 tane kompresörlü nebulizatör cihazı bağışlandı. Bağış, ‘Kıbrısnet’ internet şirketleri adına Mahir Alptürk tarandan, Başhe-

kim Dr. Rifat Siber ve Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz’e teslim edildi. Bağış sırasında kısa bir konuşma yapan Siber, Alptürk’e teşekkür e5.

Yaklaşık 10 gün önce Hava- Sen’in KTHY'nin taşınmaz malları için açmış olduğu davanın birinci duruşması görüşüldü. Kıbrıspostası’nın haberine göre, KTHY'nin taşınmaz malları için açmış olduğu davada hakim, tasfiye halındaki KTHY için Ercan Devlet Hava Limanı'nda bulunan ikram, teknik, teknik atölye, benzin istasyonu, kargı, eski ikram ve Lef-

koşa'da bulunan Genel Müdürlük binasının mahkeme kararı olmadan sa3lamayacağı, devredilemeyeceği ve kiralanamayacağı kararını verdi. Mahkeme ayrıca KTHY için tasfiye memuruna 5 Şubat 2013 tarihine kadar Tasfiye Masası'nı oluşturma emri verdi. Kıbrıs Postası'nın görüştüğü Hava- Sen Başkanı Buran Atakan ise “Kimsenin KTHY'nin mallarına dokunmaya hakkı yoktur. 3-4 gün önce özelleşen Ercan Hava Limanı'nın yeni sahipleri bu mallara göz dikmiş2r. Bu kabul edilemez.” şeklinde konuşarak bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi. KTHY'ye ait toprağın ise devle4en 2023 ve 2048 yılına kadar kiralandığına dair bir sözleşmenin olduğunu söyleyen Atakan “Nasıl oluyor da ortada bir sözleşme varken bu sözleşme hiçe sayılarak başka birilerine kiralanıyor?” dedi.


10

İkinci yüzyılın en önemli projesi HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

HABERKıbrıs Türk halkının köklü üre5m yerlerinden biri olan Koop-Süt, Koopera5f Merkez Bankası tara!ndan koopera5flere devredildi. Bu çerçevede Koopera5f Merkez Bankası tara!ndan hazırlanan Koop Süt’ün hisseleri KKTC’de kayıtlı koopera5flere sa6ldı. 15 sermayedar tara!ndan konulan 1 milyon 300 bin TL’lik sermaye ile 12 Ocak Cumartesi günü yapılan ilk Genel Kurulu sonrası Koop-Süt’ün 7 üyeli yeni yöne5mini oluşturuldu. Koop-Süt’ün yeni sahipleri, Koop-Bank yanında, Çayönü Kalkınma Koop. Ltd; Dikmen Kalkınma Koop. Ltd; Doğancı Koop Kredi Ş5; Hayvancılık Koop. Ltd; Kanlıköy Koop. Kredi Ş5; K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Koop. Ltd; K.T. Koop. Memurları Tasarruf Koop. Ltd; K.T. Öğretmenler Koop. Ltd; Le"oşa İk5sat Koop. Ltd; Limasol Türk Koop. Bankası Ltd; Yeni Le"e Koop. Kredi Ş5; Yeni Mormenekşe Kalkınma Koop. Ş5. ve Yeni Vadili Koop. Kredi Ş5. oldu. Koopera5f Merkez Bankası Yöne5m Kurulu Başkanı Üstün Turan ve Genel Müdürü Gülhan Alp, Koop-Süt’ün koopera5flere devredilmesi konusunda Le"oşa Merit Otel’de basın toplan6sı düzenledi.

TURAN: ÖVÜNDÜĞÜMÜZ KOOPERATİF KÜLTÜRÜMÜZ, Koopera9f Merkez KOOP SÜT’ÜN YENİDEN YAPILANMASINA İMKAN Bankası Yöne9m Kurulu Turan ve Alp, Koop-Süt’ün koopera9flere devredilmesi konusunda basın toplan:sı düzenledi SAĞLAYACAK Başkanı Üstün Turan, Koopbank Yöne5m Kugeçmiş dönem- hinde, 196 Türk koopera5finin ka6lıyla tescil dirme toplan6ları yap6k. Bu toplan6lar, Koop rulu Başkanı Üstün “Övündüğümüz koopera9f lerde yaşanan edildiğini söyleyen Gülhan Alp, “Sözün özü, Ko- Süt’ün hisse sa6şında talebi belirlemede önemli Turan şöyle dedi: küresel ve böl- opbank tam 54 yıl önce, büyük bir taban hare- rol oynamış6r.” “Koop Süt Yönekültürümüz, Koop-Süt’ün yeniden gesel ekono- ke5 olarak güçlü bir başlangıç yapmış6r.” dedi. 5mi’nin koopera5flere yapılanmasına imkân sağlayacak” mik ve mali “KOOP SÜT’ÜN KORUNMASI, BİZİM “KOOPERATİFÇİLİK HAREKETİNİN İKİNCİ YÜZdevredilerek, özüne krizlerle mücaTARİHE KARŞI BİR YILININ EN ÖNEMLİ PROJESİ GERÇEKLEŞTİ” döndürülmesi amaderken, Genel Müdür Gülhan Alp, dele edebildiSORUMLULUĞUMUZDU” cıyla bir proje hazırlaKoop Süt yöne5minin koopera5flere devre“Koopera9fçilik hareke9nin ikinci ğine dikkat Koopbank’ı özel ve ayrıcalıklı kılan unsurların, dilmesini, Kıbrıs Türk koopera5fçilik hareke5nin dıklarını Haziran çeken Turan, bu Koop Süt konusunda da kendilerine, toplumsal ikinci yüzyılının en önemli projesi olarak değer2012’de kamuoyu ile payyüzyılının en önemli projesi başarının kayna- çıkarlar doğrultusunda, apayrı bir sorumluluk lendirdiklerini vurgulayan Alp, “”Koop Süt hislaş6klarını, yaklaşık 7 ay ğında, doğru yöne- yüklediğinin al6nı çizen Alp, 2006 yılından i5- selerini Çayönü Kalkınma Koop. Ltd., Dikmen gerçekleş9” kadar bir süre sonra projele5m, geçmişten, baren %100 Koopbank iş5raki olarak konum- Kalkınma Koop. Ltd., Doğancı Koop Kredi Ş5., rinin gerçekleşmesinin mutluludiye konuştu günümüze taşınan daya- landırılan Koop Süt’ün, varlığını bağımsız bir ğunu yaşadıklarını belirterek, “Koop Hayvancılık Koop. Ltd., Kanlıköy Koop. Kredi Ş5., nışma ve koopera5f kültürü ile şirket olarak, kendi bağımsız bütçesi ile çalışanSüt’te zaman zaman mali sıkın6lar yaşaK.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Koop. Ltd., K.T. nırken, bazı kişilerin “Neden, Koopbank gibi halkımızın Koopbank’a olan sarsılmaz güveni ol- larının maaşını karşılayan özel bir şirket olarak Koop. Memurları Tasarruf Koop. Ltd., K.T. Öğgüçlü bir yapı, Koop Süt’e destek olmuyor? duğuna vurgu yap6. Turan, “hep öğündüğümüz sürdürdüğünü söyledi. Bu dönemde, ciddi bir retmenler Koop. Ltd., Le"oşa İk5sat Koop. Ltd., Neden maaşlarını ödemiyor?” diye düşündü- koopera5f kültürümüz, Koop Süt’ün, yeniden rekabetle karşı karşıya kalan Koop Süt’ün, rekaLimasol Türk Koop. Bankası Ltd., Yeni Le"e ğünü biliyoruz. Biz banka olarak, 2001 yılında yapılanmasına ve geçmişten gelen misyonuyla bet koşullarına uygun yapısal dönüşümü ve ekoçıkarılan yeni Bankacılık Yasası hükümleri kap- ülke ekonomisinde katma değer yaratmaya güç- nominin genel kurallarıyla uyumlu işleyişi Koop. Kredi Ş5., Yeni Mormenekşe Kalkınma samında finans sektörü dışındaki sektörlerden lenerek devam etmesine imkan sağlayacak6r.” sağlayamaması nedenleriyle mali sorunları ar9- Koop. Ş5. ve Yeni Vadili Koop. Kredi Ş5. almışğını ve zararının kendi kaynakları ile telafi edile- lardır. 12 Ocak’ta yapılan Genel Kurul Toplan6çekildik ve faaliyet alanımız dışındaki birimleri- dedi. mez bir boyuta ulaş6ğını belirten Gülhan Alp, sı’nda, hissedarlar arasından 6 üye seçilmiş mizi koopera5f şirketleri olarak yüzde 100 iş5olup, Koopbank’ın ise 7’nci üye olarak temsil GÜLHAN ALP: KOOPBANK, TOPLUMSAL şöyle konuştu: rakimiz olarak konumlandırdık. Bu şirketlerden ÇIKARLARI ÖNDE TUTMUŞ BİR BANKADIR “Kıbrıs Türk halkının öz varlıklarından olan konumunda bir üyeliği vardır. Temsiliye5n al6nı birisi de Koop Süt Ltd.’dir. Yeni Bankacılık Yasası Basın toplan6sında, konuşma yapan Koopbank Koop Süt’ün korunması elzemdi ve bu bizim ta- önemle çizmek isterim, çünkü ar6k Koop Süt’ün ve dene5m otoriteleri bankaların yetki, görev ve sorumlulukları dışında kaynak aktarımına Genel Müdürü Gülhan Alp, Koopbank’ın, bu rihe karşı bir sorumluluğumuzdu. Bu nedenle, yöne5mi tamamıyle koopera5flerimize devreönemli sınırlamalar ge5rmiş5. Bu sınırlamalar toplumun içinden çıkmış ve her zaman toplum- Koop Süt’ün özüne döndürülmesi amacıyla, dilmiş5r.” dedi. ise Koop Süt’e, Banka’nın müşterisi olan diğer sal çıkarları önde tutmuş bir banka olduğunu KKTC’de kayıtlı koopera5f şirketlerine hisse saözel ve tüzel kişilere vermiş olduğu finansal des- belirterek, Koop Süt’ün özüne döndürülmesi 6şı yapılması ve Koop-Süt Yöne5mi’nin koope“HALKIMIZA SÖZ VERDİK VE TUTTUK” tek dışında başkaca destek vermesini imkansız amacıyla Koop Süt yöne5minin koopera5flere ra5flere devredilmesi projesi hazırlanmış6r. Alp, “Biz halkımıza bir söz verdik ve tu7uk. kılıyordu. Yasal sınırlar içerisinde, Koopbank, devredilmesi projesinin de tamamen toplumsal 19 Nisan 2012 tarihinde, Koop Süt Ltd. Ana Söz- Projemizi başarıyla gerçekleş5rdik. Koopera5fKoop Süt’e yeterli miktarda sermaye koymuş, çıkarlar göze5lerek banka tara!ndan hazırlandı- leşmesi tadil edilmiş ve bu tadilatla, şirkete ait lerin, piyasa ekonomisinde özel sektöre alterhisse sermayesi ar6rılarak, ülkemizde kayıtlı ve her türlü kredi desteğinde de bulunmuştur. ğını söyledi. na5f görülmesi bir dünya gerçeği ve bu nedenle, Kıbrıs'ta koopera5fçiliğin oldukça eski bir geçfaal olan koopera5f şirketlere hisse arzı ile sa6Ancak, “Kısa süreli oksijen verme” olarak taBirleşmiş Milletler 2012 yılını “Koopera5fler Yılı” nımlayabileceğim bu tarz desteklerle, Koop mişi olduğunu, Koopera5fler Yasası’nın 1914 yı- şına imkan sağlanmış6r. 4 Temmuz 2012 tari- olarak seç5. Bundan sonrasında, Koop Süt., bu Süt’ün yaşa6lması, sürdürülebilir ekonomik ya- lında çıkarılmasına rağmen, ilk koopera5flerin hinde yapılan Genel Kurul Toplan6sı’nda da, dünya gerçeğinin farkında olan gerçek sahipleri pıya kavuşturulması mümkün değildi. Bu ne- 1909 yılında kurulduğunu belirten Alp, Kıbrıs hisse devrini kolaylaş6racak şekilde Ana tara!ndan yöne5lecek5r. Hayvancılar, süt üredenle, Kıbrıs Türk halkının öz varlıklarından biri Türk Koopera5fçiliğinin gerçek anlamda ikinci Sözleşme ikinci kez tadil edilmiş5r. Bu tadilatla, olan Koop Süt’ün, içinde bulunduğu mali sıkın- yüzyılını yaşadığını ifade e8. 1938 yılında koo- koopera5flere, kıyme5 100.000 TL olarak belir- 5cileri hem kendi çıkarlarını, hem de Koop Süt’ü 6ları aşması için kaynak yara6lması ve Koop pera5flerin ih5yaç fazlası fonlarını, mevduat ola- lenen hisselerden üç yerine en az bir adet alarak koruyacaklardır. Koopera5fçiliğin temel ilkeleSüt’ün özüne döndürülmesi amacıyla, KKTC’de rak kabul etmek ve ih5yacı olan koopera5flere Yöne5m Kurulu’na seçilme ve oy hakkına sahip rinden olan bağımsızlık ve özerklik ortamında kayıtlı koopera5f şirketlerine hisse sa6şı yapıl- kredi olarak kullandırmak amacıyla Merkezi olabilmelerinin yolu açılmış6r. Bu süreçten şirketlerini başarı ile yöneteceklerdir. Bu proje ması ve Koop Süt yöne5minin, koopera5flere Koopera5f Bankası kurulduğunu, Kıbrıs'ın ba- sonra, a6lması gereken adım koopera5flerimi- sayesinde, Koop Süt’ün varlığı korunmuş ve gedevredilmesi kararı alınmış ve uygulamaya ko- ğımsızlığını kazanmasından sonra, Türk koope- zin bilgilendirilmesiydi. Bu amaçla, 8 Haziran’da leceğe Kıbrıs Türkü’nün öz varlığı olarak taşınra5flerine hizmet vermek üzere, Kıbrıs Türk Gazimağusa’da, 15 Haziran’da Le"oşa’da koo- ması için gerçek bir zemin hazırlanmış6r.” diye yulmuştur.” Koopbank’ın güçlü tabanı ve yapısı sayesinde, Koopera5f Merkez Bankasının 9 Eylül 1959 tari- pera5f şirketlerimizin geniş ka6lımı ile bilgilen- konuştu.


HALKIN SESi

HABER

17 Ocak 2013 Perşembe

11

Güney’de Ercan paniği Ercan Havalimanı üzerinden yapılan uçuşlardaki artış, Güney Kıbrıs’ta endişeyle karşılandı

Ercan, Larnaka’daki uçuş sayısına yaklaş). Ercan’da kasım ayında bin 626 uçuş Ercan Havalimanı üzerinden yapıkayde6. Haberde, Ercan Havalimanı üze lan uçuşların, Larnaka Havalimanı gerçekleş(rilirken, Larnaka’da rinden 204 bin 208 yolcunun, Larnaka Haüzerinden yapılan uçuşların nerdeyse valimanı üzerinden de 252 bin 870 yüzde 80’ine ulaş5ğı ve Baf Havalimanı aynı dönemdeki uçuş sayısı 2 bin yolcunun seyahat e6ği belir4ldi. Baf Haüzerinden yapılan uçuşların da iki ka5 ol- 200 oldu. Ercan için Rum tara valimanı içinse bu rakam 102 bin 110 yolduğu belir4ldi. Rumlar bu durumu “Tehdit “Gelirlerini önemli ölçüde cuyla sınırlı kaldı. edici” olarak nitelendirdi. Filele#heros gaGazete, rakamlara bakıldığında ise, Ercan azal)yor” demeye zetesi “İşgal Bölgelerinden Yapılan UçuşlarHavalimanı üzerinden 43 uçuş, Larnaka Havadaki Ar5ş Tehdit Ediyor” başlıklı haberinde, başladı limanı üzerinden 51 uçuş, Baf Havalimanı üzeKKTC basınında önceki gün, Ercan Havalimanı üzerinden yapılan uçuşlarla ilgili çıkan habere dayanarak, kasım ayında Ercan Havalimanı üzerinden bin 626 uçuş gerçekleş4rildiğini ve bu rakamın, Larnaka Havalimanı için 2 bin 200, Baf Havalimanı için de 619 olduğunu yazdı. Gazete, bu verilere dayanarak Larnaka Havalimanı üzerinden yapılan uçuşların, Ercan Havalimanı üzerinden yapılan uçuşlardan sadece yüzde 25 oranında daha fazla olduğunu, buna paralel olarak da Güney Kıbrıs’taki iki havalimanı üzerinden yapılan uçuşların oranı yüzde 58 iken, Ercan Havalimanı üzerinden yapılan uçuşların oranının yüzde 42 olduğunu

Batık gemi müzesi artık sertifikalı

rinden ise 8 uçuş gerçekleş4rildiğini yazdı. Ercan Havalimanı üzerinden yapılan uçuşların artmasında, Rum yolcuların bazı sebeplerle bu havalimanı üzerinden uçuş yapmayı tercih etmesinin de etkili olduğunu iddia eden gazete, Rumların özellikle Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden başka güzergahlara yapılacak uçuşlar için Ercan Havalimanı’nı tercih e6ğini öne sürdü. Gazete ayrıca, Ercan Havalimanı üzerinden yapılan uçuşların, siyasi öneminin ötesinde devle4n gelirlerini önemli ölçüde azal7ğını savundu.

Akça, bağış çekini Gülden Plümer Küçük’e verdi

Türkiye’den kayıplar için 100 bin dolar 

Türkiye, kayıp olan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlarla ilgili kazı, kimlik tespi4 ve bulunan kalın5ların ailelere teslim edilmesi çalışmaları için 100 bin ABD doları daha bağışta bulundu. Bağış çeki, dün, Türkiye Cumhuriye4 Le"oşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça tara!ndan, kayıp arama çalışmalarını yürüten Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (CMP) Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük ile Komitede BM üyesinin vekilliğini yapan CMP İdare Amiri Oleg Igorov’a verildi. Kayıp Şahıslar Komitesi tara!ndan yapılan yazılı açıklamada, yapılan 100 bin ABD dolarlık katkının Türkiye’nin CMP’ye al5 yıl içerisinde yap5ğı katkıyı 637 ABD Dolarına çıkardığını kayde6. Açıklamada, CMP’nin çalışmalarını sürdürmesinin yapılacak bağışlarla mümkün olduğu da ha5rla5ldı.Girne Kalesi içindeki Ba5k Gemi Müzesi’nin, dünyanın en büyük seyahat sitelerinden kabul edilen “Tripadvisor” üyeleri tara!ndan 4.5 puanla 2012 yılının “Müze Dalında Yılın En İyileri” arasına girerek Tripadvisor ser4fikası aldığı bildirildi. Tripadivsor ser4fikası tamamen birbirinden bağımsız gezginlerce verilen puanlamalarla belirlenen müzelere veriliyor.

“PAHA BİÇİLMEZ” Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Ünal Üstel’in Tripadvisor tara!ndan gönderilen ser4fikanın paha biçilmez olduğuna işaret ederek, “Bu ser4fika tarihi kalemizi gezen ve sadece özgür iradeleriyle orayı beğenen gezginler tara!ndan bize verildi. Bu gerçekten çok önemli bir adımdır” dedi. “Bu 4p olaylarla ülkemiz tanınıyor kültürel mirasımız, eşsiz kumsallarımız, misafirperver sevecen ve cana yakın duruşumuzla bir turizm beldesi olarak yavaş yavaş keşfediliyoruz, bunun önemi yadsınamaz” diyen Üstel, KKTC’nin “North Cyprus” markasıyla tanınmak, turizmin büyüyerek ülkeye katma değer sağlaması amacıyla bakanlık olarak çalış5klarını, bundan sonra da çalışmaya devam edeceklerini belir6.


12

HALKIN SESi

HABER

17 Ocak 2013 Perşembe

YDÜ’nün Galen çıkarması 

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden 16 öğrencinin ka8ldığı AB Projesi kapsamında “Galen Okulu” etkinliklerinde KKTC temsil edildi. Geç7ğimiz mayıs ayında düzenlenen “Galen Okulu” ismini modern 8bbın kurucularından kabul edilen ve bölgede yaşamış Galenus’tan alan, 12 ülkeden giden 120 genç 8p ve diş doktoru adayının ka8ldığı etkinliğe Manisa ve Ayvalık ev sahipliği yap8. 7 günlük bahar okulu olarak tasarlanan etkinliğin ana konusu olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar seçilmiş7. Benzer diğer etkinliklerden farklı olarak bu etkinlikte sağlıkla ilgili konular, biraz da bölgenin geleneğinden esinlenerek bilim-sanat-felsefe üçgeninde ele alınmaya çalışılmış8. Ka8lımcılar ”Aristo Vakitleri”’nde uluslararası tanınırlığa sahip düşünür ve bilim adamları ile tanışma #rsa8 bulmuş, çalıştaylarda şarkı besteleyip, afiş tasarlayıp, kısa film çekmiş ve bilimsel oturumlarda yine kendi hazırladıkları sunumlarla bu hastalıklarla ilgili en güncel bilgilere sahip olmuşlardı. Etkinlik boyunca dünyanın dört bir tara#ndan gençler sürekli konuşuyor, tar8şıyor, öğreniyor ve üre7yordu. Bu zengin ortam yedi günlük etkinlik sonunda meyvelerini 9 bilimsel sunum, 15 afiş, dört kısa film ve iki şarkı olarak verdi. Gençlerin bu azmine diğer çevreler de kayıtsız kalmadı. Proje, Avrupa Birliği Gençlik Programları’ndan destek aldı. Bunun yanında başta Celal Bayar Üniversitesi ve Yakın Doğu Üni-

İki toplumlu komite, ara bölgede yangın riskini azaltmak için yeni çalışma başlattı

Yangınlara karşı işbirliği 

Kıbrıs müzakereleri sürecinde kurulan iki toplumlu teknik komitelerden “Çevre Komitesi”, ara bölgedeki yangınların önlenmesi için çalışma başla;. Çevre Teknik Komitesi’nden yapılan basın açıklamasında, “Ara bölgedeki yangınların önlenmesi için işbirliği” projesi kapsamında ilk etapta yapılacak çalışmaların Yeşilırmak ve Le$e ile sınırlı olacağı belir7ldi. Ara bölgede çıkan yangınların Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumları etkileyen bir sorun olmasına karşın “çözümlenmesi zor ve karmaşık” olduğu ifade edilen açıklamada “Ara bölgedeki yangınların önlenmesi için işbirliği” inisiya7finin Çevre Teknik Komitesi tara#ndan 2008’de oluşturulduğu, daha sonra ise Yangınları Önleme Uzmanları

Galen Okulu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel'e Galen Heykeli’ni takdim e(

versitesi olmak üzere Manisa Valiliği, Ayvalık Belediyesi gibi çeşitli devlet kurumları tara#ndan da desteklendi. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve AB Projesi ça8lı al8nda organize edilen Galen Okulu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel'i ziyaret ederek Düzenleme Kurulu adına organizasyona

verdikleri destekten ötürü üzerinde "En İyi Hekim Filozof Olandır" sözün sahibi Galen Heykelini takdim e:. Gençlerin “Galen Okulu” ile başla;ğı kardeşlik ve dayanışma hareke7 geç7ğimiz günlerde kurumsal işbirliklerine de ilham kaynağı oldu. 12 Ocak 2013 tarihinde Celal Bayar Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversiteleri akademik işbirliği protokolü imzaladı.

Çalışma Grubu’nun şekillendirildiği kaydedildi. Açıklamada, Çevre Teknik Komitesi’nin Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ile Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki mühendislerin şemsiye kuruluşu ETEK tara#ndan uygulanacak, yeni bir çevresel güven ar8rıcı önlem projesini hayata geçireceği ifade edildi. “Ara bölgedeki yangınların önlenmesi için işbirliği” adlı proje ile soruna çözüm bulunmasının hedeflendiği kaydedilen açıklamada, proje çerçevesinde ara bölgedeki yangınlarla ilgili ‘mevcut durum değerlendirmesi’ yapılması, yetersiz yangın önleme alanları, yüksek yangın risk alanları ve risk al8ndaki kaynakların tespi7nin öngörüldüğü kaydedildi.

DAÜ’den Türkiyeli öğrencilere bursDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 2012–2013 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nden i7baren Lisansüstü Programlara başvuracak Türkiye Cumhuriye7 vatandaşı öğrencilere, kabul edildikleri takdirde lisans veya yüksek lisans mezuniyet derecelerine göre tüm programlarda yüzde 100 veya yüzde 50 burs vereceğini açıkladı. DAÜ’den yapılan açıklamaya göre, burslara başvurular 26 Ocak 2013 tarihine kadar devam edecek. Baş-

vurular “h9p://emu.edu.tr/applyonline” adresine online olarak da yapılabilecek. Kayıt hakkında detaylı bilgiler Lisansüstü Eği7m, Öğre7m ve Araş8rma Ens7tüsü (Tel No: 0392 630 1157) ile Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nden (Tel No: 0392 365 3644) alınabilecek. DAÜ’de 17 Doktora, 25 Tezli Yüksek Lisans ve 17 Tezsiz Yüksek Lisans programı olmak üzere toplam 59 Yüksek Lisans ve Doktora programı bulunuyor.


AYAKLI GAZETE

HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

13

Trafik ışıklarını düzeltecek makam yok mu? 

Erken seçim sinyalleriAyaklı Gazete’ye ulaşan bazı vatandaşlarımız, ülkemizde gidişa0n iyiye doğru olmadığını ve bunun ileriki günler için bir erken seçim göstergesi olduğunu ifade ederek, görüşlerini dile ge/rdiler. Özellikle Leoşa Belediyesi’nde yaşanan kaos nedeniyle hüküme/n bu sorunu çözememesi yanında ülkenin ekonomik olarak zor günler geçirmesinin de erken seçimi zorlayan nedenler olduğunu kaydeden vatandaşlarımız, sivil toplum örgütlerinin başlatmayı planladığı ses ge/rici eylemler ne/cesinde hüküme/ is/faya zorlayacak olmalarının ileriki günler için erken seçim sinyalleri olacağını ifade e2ler.

Ayaklı Gazete’ye ulaşan bazı vatandaşlarımız, Leoşa’da bulunan birçok trafik ışığının son günlerde çalışmadığını ve bu durumun büyük bir tehlike arz e2ğini ifade ederek, konuyla ilgili kaygılarını bizlerle paylaş0lar. Başta Başbakanlık ışıkları olmak üzere, gün içinde gerek Tofaş ışıkları olarak bilinen yerde gerekse Ortaköy ışıklarının zaman zaman çalışmadığını ve kazalara ramak kaldığını belirten vatandaşlarımız, “Özellikle Başbakanlık ışıklarında uzun bir süreden beridir arıza olması nedeniyle ışıklar çalışmıyor. Trafik akışı, zaman zaman çok güzel yaşanıyor. Ancak bazen ise süratli araç kullanan sürücüler nedeniyle trafik kazalarına ramak kalıyor. Burada bir kaza olması mı lazım da harekete geçilsin?” diyerek sitem e2ler. Trafik ışıklarının her trafik akışını hem

de yayaların yol kullanımını rahatla3ğını ifade eden vatandaşlarımız, bozulanın bozulduğu gibi bırakılmaması gerek/ğini

Salyangoz istilası var

Harcanabilir gelir yokİnsanı geliri az olsa da ister istemez tüke/me zorluyor sistem. Son üç yıldır kredi kartları ile tüke/ci kredilerdeki ar0şın bir nedeni de bu. Ama hane halkının borçlanarak harcamaya değil gelir elde ederek harcamaya ih/yacı var. Harcanabilir gelirimizi büyütmek için Maliye Poli/kalarından başka gerçek anlamda çözüm yok. Vergi ve sosyal transferlerde değişiklik yapılmadan soruna çözüm bulmak zor. Fiskal poli/kalarla gelir yaratabilecek ekonomik bir ortam yaratmak gerekir. Fiskal poli/kalarda yapılacak değişiklikle hane halkının harcanabilir gelirlerini ar0rmak, kurumların ise bilançolarının daha düzgün olmasını sağlamak mümkün. Yani harcanabilecek geliri ar0rmak fiskal poli/kalar sayesinde en geniş kesime yaymak. Bunu yapabilmek için ise poli/kacıların oy hesabından kaçınmaları ile olur. Oy hesabı yapılınca bu işler maalesef olmuyor.

(Mahmut Sezinler-yorumsuz)

GÜNÜN KARİKATÜRÜ

Mesajýnýz var

Sn. Sami Özuslu, Kanal Sim ile Avrupa Parlamentosu’nun tv kanalı Europaltv ile yap2ğınız işbirliği sözleşmesi gerçekten de çok önemli. Ülkemizin dışa açılımı yönünde önemli bir adım diyebiliriz.. İyi çalışmalar diliyoruz... Sn. Gürhan Alp, dediğiniz gibi Koop-Süt’ün korunması, tarihe karşı bir sorumluluk, onun için bundan sonraki süreçte de Koop-Süt’e Koop Bank olarak destek olmanız gerekebilir. Ama başarıyla çalış0rılacağına da eminiz... Sn. Ahmet Çaluda, önceki gün sizi Chicken Planet’te görmüşler. Yalnız muhabbe1niz çok tuhaf kaçmış. Zira arkadaşlarınızın size “ne yemek istersin” diye sorduğu soruya ‘tavuk’ cevabı vermeniz çok komik1. Çünkü tavuk menüsünden başka bir şey yok orada… Sn. Kemal Deniz Dana, Leoşa’da yine çöp dağları oluşmaya başladı. Sanırız Kaymakamlık olarak yine iş başa düştü. Allah kolaylık versin. Bu arada belediyenin yapılacak seçimlere kadar kim tarandan yöne/leceği belirlenmedi mi?

Sn. Hasan Sertoğlu, inşallah bugün yapılacak olan görüşme sonucunda, ileriye dönük bazı adımlar a2lır. Zira Kıbrıs Türk futbolunun önünü açmak ar2k şart oldu... Sn. Alican Kabakçı, ekinlerdeki sararmalar konusunda çiçilere nasıl bir üst gübre kullanmasını önerirsiniz? Bu arada çiçinin devle1en alacağı destek primi var mı?belirterek, sorumluluk kime aitse bu sorunu biran önce çözmelerini beklediklerini sözlerine eklediler.

Ayaklı Gazete’ye ulaşan vatandaşlarımız, bu yıl yağmurların bereketli olması ve her taran yemyeşil olması nedeniyle birçok sorunun da ortaya çıkmaya başladığını ifade ederek, bize sıkın0larını aktardılar. Kasım ayıyla birlikte başlayan bereketli yağmurlar ne/cesinde ülkemizin dört bir yanının yem yeşil olduğu, ancak evlerin bahçelerinin, sokak aralarının otlarla dolduğunu ve baş edemez hale geldiklerini dile ge/ren vatandaşlarımız, bu otlarla birlikte birçok küçük böcek veya kurtçukların da ar3ğını göz-

lemlediklerini kayde2ler. Bu küçük böceklerin başında halk arasında garavolli olarak bilinen salyangozların oldukça çoğaldığını, adeta her tara is/la e2klerini söyleyen vatandaşlarımız, özellikle geceleyin ortaya çıkan bu böceklerin her tarafa yürüdüklerini ve çok çirkin görüntülerin ortaya çık0ğını dile ge/rdiler. Bu arada küçük kurtçukların da çok ar3ğına dikkat çeken vatandaşlarımız, nasıl bir ilaçlama yapıp bu hayvanlarla mücadele edeceklerini bilemediklerini sözlerine eklediler.

2273141

numaralý telefona mesajlarýnýzý býrakabilirsiniz Sn. Mehmet Demirci, dün öğle saatlerinde oldukça süratli olduğunuz görülmüş. Hayırdır nereye ye1şecek1niz böyle? Bu arada Dipkarpaz’da hayat nasıl gidiyor? Sn. Cenk Mutluyakalı, doğum gününüzü kutlar, nice başarılı ve mutlu yıllar dileriz. Sn. Alihan Pehlivan, Le oşa Belediye başkanlığına aday olduğunuzu duyanlar şoktaymış. Bunun şaka olduğunu bir an önce kamuoyuna duyurmanızda fayda var.


14

HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

Dr. Fazıl Küçük diyorki

Kıbrıs konusu T. Millet Meclisi’nde Hazırlayan ve derleyen: Altay Sayıl

Başımız dara geldiğinde birkaç İngiliz, Fransız'ın yazdığı tarih kitaplarından bölümler alarak onlardan faydalanmak yolunu tu6uk. Bizlere en bayağı şekilde saldıranlara ilmi cevaplar bulmaktan aciz kaldık. Bir taraf hayali buluşlar ile ortaya çıkarken, haklı durumda olmamıza rağmen susmayı tercih e7k. Bu günahı kimin boynuna asabiliriz? Hepimizin, fakat başta ik5darların. Bu böyle bir iş5r ki; fertlerin başarması imkânsızdır. Bunları ancak, kurulacak heyetler başarabilir. Büyük çalışmalara ih5yacı olan bir iş5r. Bugüne kadar yapamadık ve hâlâ da bir kıpırdayış görülmüyor ortada.

Eski Fotoğraflar

Anlaşmaların bozulması Enosis değil TAKSİM ge5recek5r Türkiye hüküme5 asla taviz vermeyecek5r Erkin: “Anlaşmalarla kurulmuş yapıdan bir tek taşın dahi çıkarılması, işi en baştan tekrar başlamak gibi muhataralı bir yola götürecek5r” Erkin belediyeler konusundaki Kıbrıs Bakanlar Kurulu kararının hukuki hiçbir değeri bulunmadığını söyledi Kıbrıs’ta anlaşmaları bozan fiili bir durumu, Türkiye Hüküme5 asla kabul etmeyecek Nihat Erim, 120,000 Türkü başka bir hükümranlığın boyunduruğuna atmamak, Türkiye’nin bir şeref borcudur, dedi Kıbrıs'taki 120,000 Türk, 30,000,000 Türkün bir devamı, onun da ilerisinde bir parçasıdır Ankara 9 (Basın-Yayın): Millet Meclisi'nin bugünkü oturumunda Kocaeli Milletvekili Nihat Erim'in, Türkiye'nin genel dış mes'eleler konusunda güt-

önergesine uyularak dış meseleler üzerinde görüşme açılmış6r.

ŞEREF LOCASI’NDA Başkan Nihat Erim'in önergesi üzerine Dışişleri Bakanı Feridun Cemal Erkin'e söz verdiği sırada Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ekselans Dr. Fazıl Küçük ve refaka5ndeki zevat salona girmişler ve senato Başkanının locasındaki yerlerini almışlardır.

Cumhurbaşkanı Muavini Dr. Fazıl Küçük, Başbakan Yardımcısı Turan Feyzioğlu, Türk Cemaat Meclisi Başkanı Rauf Denktaş ve Savunma Bakanı Osman Örek görüşmelerden sonra bir arada

tüğü poli5ka konusunda genel görüşme açılmasına dair önergesi müzakere edilmiş5r. Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyeleri, Senatörler, Kordiploma5k, yabancı basın ataşeleri, yerli ve yabancı basın mensupları ve kalabalık bir dinleyici kitlesinin hazır bulunduğu bu görüşmeleri misafir Kıbrıs Cumhurbaşkan Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Savunma Bakanı Osman Örek, Kıbrıs T.

C. Meclisi Başkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Senatosu Başkanı Suat Hayri Ürgüplü ve Millet Meclisi Başkanı Fuat Sirmen’le beraber, Şeref Locası’ndan takip etmişlerdir. MİLLET MECLİSİ’NDE Saat 15.00'te başlayan oturumda millet vekillerinin muhtelif konularda verdikleri soru önergeleri görüşüldükten sonra, Nihat Erim’in

Hazırlayan Altay Sayıl. E-Mail: altaysayil@gmail.com Sayın okuyucumuz, yayınlanmasını istediğiniz eski fotoğraflarınızı bize gönderin, yayınlayalım.

DR. KÜÇÜK SELAMLADI Başkan misafirlerin geldiğini bildirdikten sonra Millet Meclisi adına “hoşgeldiniz” demiş ve Ekselans Fazıl Küçük, kendisini alkışlamakta olan Milletvekillerini ayakta selamlıyarak yerini almış 6r.

ERKİN’İN KONUŞMASI Dışişleri Bakanı Feridun Cemal Erkin kürsüye gelerek verdiği çok geniş izaha7a, Türkiye'nin dış poli5kası nın, Büyük ATATÜRK tara ndan vazedilen "Yur7a Sulh Cihanda Sulh" prensibine dayandığını ve Türk mille5nin yüce menfaatlerinin ön plânda tutularak bağlı bulunulan esasların, milletlerarası taahütlere riayet, ih5lafların barışçı yollarla halli ve ortak güvenlik yoluyla barışın idamesi ile milletlerarası işbirliğinin geliş5rilmesi olduğunu söylemiş5r. Bakan, Türkiye'nin dış poli5kasına samimilik ve is5krar kazandıran bu esasların, aynı idealleri paylaşan milletler tara ndan, Türkiye'ye karşı güven ve saygı beslenmesine yol aç6ğını belirterek bu temel prensiplerin NATO ve CENTO gibi Birleşmiş Milletler Yasasına uygun savunma tesekküllerine üye olunması lüzumunu ve bunlar içindeki i5barlı mevkiin sebeplerini de izah e8ğini ifade etmiş5r. İŞBİRLİĞİ Erkin, Türkiye ile Ba6 Camiası arasında çeşitli alanlarda sıkı bir işbirliğinin geliş5rilmesinin esasları büyük ATATÜRK tara ndan tayin edilmiş olan Milli bir siyaset olduğunu belirtmiş5r.

15 Ocak 1984’te Londra’da Hakkın rahme5ne kavuşan Liderimiz 21 Ocak 1984 tarihinde hava yolu ile Kuzey Kıbrıs’a ge5rilmiş ve 23 Ocak 1984 tarihinde ebedi is5rahatgâhına defnedilmiş5. Fotoğra#a, Mücahitler bandosu önde, onur bölüğü arkasında, Türk Bayrağı ve top arabalı cenaze korteji görülmektedir. Fotoğra#a önde görülen TAK, 1960 yılı öncesinde Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’nın Ada’ya ayak basmasından kısa bir süre önce yapılmış ve Le!oşa’nın Türk bölgesine girişte her zaman görkemli bir görünüş sergilemiş5. Le!oşa’nın Master Planını uygulama ve yayalaş6rma bahanesiyle 20-25 yıl önce Le!oşa Belediyesi görevlileri tara ndan yıkılmış6r.

KIBRIS Sözlerine devam eden Dışişleri Bakanı, NATO ve CENTO gibi teşekküllerle Türkiye'nin yakın ve samimi münasebetleri etra nda geniş izahat verdikten sonra Kıbrıs konusuna geçmiş ve Kıbrıs'ın bugün içinde bulunduğu duruma gelinceye kadar geçirilen saaları anlatmış6r. Kıbrıs Anayasası’nın birçok hükümlerinin, milletlerarası anlaşma mahiye5ni taşıdığını belirtmiş ve "Kıbrıs Devlet teşkila6 Ada'da iki cemaa5n varlığını ve bunların, aralarında işbirliği yapmalarını gerek5ren hususi bir bünyeye sahip5r ve bu Ada gerçeklerinin emre7ği bir zarure8r" demiş5r.

(10 Ocak 2013 Halkın Sesi)


HALKIN SESi

MAGAZİN

17 Ocak 2012 Perşembe

Tempo düşmüyor

Davut ULAŞ geç-ğimiz cumartesi gecesi “Impressive Ladies Party” adı al.nda Eğlence haya.nda yap.ğı orga- bir gece düzenlendi. DJ Barış Gören nizasyonlarla farklılığını ortaya ve DJ Mass’ın çaldığı Türkçe ve yakoyan Almahara Club’ta, ünibancı şarkılarla eğlenen gençler, versitelerin sınav dönemi olma- “Aphrodite Girl” dansçılarının sergilesına rağmen tempo düşmüyor. diği özel dansları ilgiyle izleyerek eğHer haa sonu özel organizaslencenin dozunu ar/rdı. DJ’lerin yonlarla eğlence severleri eğçaldığı özel setlerle coşan gençler salendirmesini bilen Almahara’da bahın ilk ışıklarına kadar eğlendi.

CMYK

15


16

Liderlerini saygıyla andılar

HABER

HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

Amerikan Koleji öğrencileri, liderimiz Dr.Küçük’ü andıKıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesi önderi Dr. Fazıl Küçük, ile Eski Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş, ölüm yıldönümleri nedeniyle, Amerikan Koleji Girne ve Leoşa yerleşkelerinde düzenlenen törenlerle anıldı. Amerikan Koleji Girne yerleşkesinde

saygı duruşu ve İs0klal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Dr. Küçük’ü anma töreninde okul korosunun dinle0si ve şiir dinle0leri yapılırken, 9 C sını öğrencilerinden Emre Ateş ve 10 C sını öğrencilerinden Richard Gough ise Dr. Fazıl Küçük'ün liderliğini anlatan konuşmalar yap1.

Dr. Küçük’e Ankara’da vefa 

Kıbrıs Türklerinin Özgürlük ve Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük ile Eski Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş, Ankara’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriye0 Ankara Büyükelçiliği ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 15 Ocak 2013 tarihinde düzenlediği törenlerle anıldı. KKTC Ankara Büyükelçili-

Anı!epe askerin de büyük çabasıyla pırıl pırıl oldu

ği’nde yapılan tören, saygı duruşu ve İs0klâl Marşı ile başladı. Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin anma toplan1ları ise Ankara Yenimahalle Belediye Başkanlığı’nın Ankara Yaşamkent’te yap1rdığı Dr. Fazıl Küçük Parkı ve Rauf R. Denktaş parklarındaki anıtları önünde yapıldı ve anıta çelenk konuldu.

Anıttepe’de askerin katkısı da büyük 

Varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anı2epe’deki kabrinin temizliği konusunda önceki gün yayınladığımız ‘Örnek davranış’ başlıklı haberimizde Anı2epe’nin temizliği konusunda işadamı Enver Bahçeciler’in gayretleri yanında bölgede bulunan 1. Piyade Taburu askerlerinin de büyük katkısının olduğunu belirtmek isteriz.

Konuyla ilgili olarak gazetemize ulaşan Hamitköy’deki 1. Piyade Taburu komutanları, işadamı Enver Bahçeciler’in Anı2epe’nin yeniden düzenlenmesi için büyük gayre0 olduğunu ancak askerlerinin ise son üç gün içinde hummalı bir çalışma yap1ğını ve Anıttepe’nin tören için hazır hale ge0rildiğini ifade e3ler.

CMYK


HABER

17

“Kalplerde hep yaşayacak” HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

Kıbrıs Türk halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 29. yıldönümünde, izciler tarandan anıldıMilli Eği(m Gençlik ve Spor Bakanlığı izcileri dün, Kıbrıs Türk halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anı*epe’deki kabrine yürüyüş gerçekleş(rdi. “Dr. Küçük’e saygı yürüyüşü”, dün saat 14:00 sıralarında başladı ve Anı*epe’de sona erdi. Törene, Milli Günler Okul Sporları ve Kol Etkinlikleri Koordinasyon Birimi Amiri Salih Tarcan’ın yanı sıra, toplam 17 okul izcileri ve öğretmenleri ka)ldı. Dr. Küçük büstüne çelenk koyan izciler, burada şiirleri okuyup, şarkılar söyleyerek “özgürlük mücadelesi liderini” andılar. CMYK

“O, HEP KALPLERDE YAŞATILACAK” Geçitkale İlkokulu izci lideri Emine Emel, törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaparak, Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 29. yıl dönümünde büyük bir özlem ve saygıyla andıklarını ifade e+. Emel, “Dr. Küçük’ü anmak, onun arkasından yas tutmak, ağlamak değildir” şeklinde konuşarak, Dr. Küçük’ün halkıyla bütünleşen, halkı ile gülüp ağlayan bir lider olduğunu vurguladı. Dr. Küçük’ün manevi mirasına layık olmaya çalışmanın Kıbrıs Türk halkının görevi olduğuna dikkat çeken Emel, O’nun hep kalplerde yaşa)lacağını sözlerine ekledi.


18

HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

Sindirim sistemine dost ve düşman besinler Sindirim sistemimiz için hangi besinler yararlı, hangileri zararlı?

Besinler içeriklerine göre karbonhidrat, protein, yağ, vitamin-mineral

olarak gruplandırılır. Besinler büyük parçalı moleküllerdir ve hücrelerimizin kullanabileceği şekilde küçük moleküllere parçalanmaları gerekir. Yediğimiz besinler hücrelerimizde kullanılacak şekle sindirim ve emilim işlemi sonucunda gelir.

Günümüzde birçok kişi hazımsızlık problemleri yaşamakta, bazen doğuştan gelen enzim eksikliği, enzim defektleri nedeniyle, bazen sindirim sisteminde yaşanılan problem nedeniyle gelişen hastalıklar sayesinde bazen de nedeni belli olmayan se-

beplerle sindirim güçlüğü yaşıyoruz, son yıllarda gıda işleme ve hazırlamada yaşanılan değişikliklerde sindirim sistemize her zaman olumlu etki yaratmıyor. Peki sindirim sistemimiz için hangi besinler yararlı hangileri zararlı?

SİNDİRİM SİSTEMİNE DOST BESİNLER Tam tahıllı ürünler: Kepekli ekmek, yulaf, buğday, kepek içeren besinler gibi tam tahıl kaynakları zengin lif içerikleri sayesinde sindirime yardımcıdır. Günlük lif gereksinimiz ortalama 2030 gramdır ve bu miktar kişinin tam doygunluğa ulaşmasını sağlıyor. Bazı kişilerde özellikle gastrit problemi olan kişilerde lifli gıdalar şişkinlik, gaz ve benzeri problemlere yol açabiliyor. Çölyak ve gluten intoleransı olan kişilerin, buğday taneleri ve gluten içeren gıdalardan uzak durması gerek*kleri unutulmamalıdır.

Zencefil: Bu akıllı baharat bulan+, kusma, gaz sorunları, iştahsızlık ve sancı giderici olarak binlerce yıldır kullanılıyor. Ancak ölçüsünü kaçırmamak gerek, günde 2-4 gram, fazla tüke*len zencefil, mide ekşimelerine yol açıyor. Yoğurt: Bağırsaklarımızda sindirime yardımcı olan bakteriler bulunuyor, bunların büyük bir kısmı da yoğur,a yer alıyor. Sa+n alınan yoğurdun e*ket bilgilerini okumaya özen gösterin.

R E L N İ S E B N A İRİMİ ZORLAŞTIR

SİND

Yazgı Ötüken Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kurum Diye(syeni

SAĞLIK

Yağsız et ve et ürünleri: Et seçimlerinizde yağsız tavuk, balık ve diğer yağsız et türlerinden birini seçmeye özen gösterin. Yağların sindirimi ince bağırsaklarda başlar ve ince bağırsak sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür. Yağların sindirimi hem uzun hem de güçtür, bu yüzden yağsız veya yağı azal+lmış iyice çiğnenmiş et ürünleri sindirim güçlüğü problemi yaratmayacak+r. Şarküteri ürünler olan pas+rma, salam ve sucuk hem içeriklerinde bulunan baharat, yağ ve katkı maddelerinden dolayı sindirim sisteminde problem yaratacak olan gıdalardır.

Acı biber: Bahara+ bol yiyecekler, yemek borusunu tahriş etmenin yanı sıra mide ekşimesi ve yanmaya neden olabiliyor.

Alkol: Vücudu rahatla+rken aynı etkiyi mide ve yemek borusu arasındaki kaslardada yara+yor. Kas gevşemesini sağlayıp mide ekşimesi ve reflüye neden olabiliyor. İçki bazı enzimlerin ak*vitesini engelleyerek emilimi önlüyor. Gastrointes*nal sistemde bir sorunu olmayan kadınların günde bir erkeklerde ise iki kadeh içki içmek sindirim sistemini etkilemiyor.

Kahve, çay ve gazlı içecekler: Mide asidini tutarak ishal ve kramplara yol açabiliyor. Bu tür kafeinli içecekler reflüsü olan kişilere ciddi sindirim güçlüğü yara+yor.

Mısır: Lif bakımından zengin olan mısır, beslenmede sağlıklı bir seçim olarak dikkat çekiyor. Ancak mısırda bulunan selüloz isimli madde çözünmez lif kaynağıdır, bu nedenle bazı kişilerde sindirim problemleri yara+yor. Mısır yerken iyice ve uzun süreli çiğnemek problem yaşamayı önlüyor, aksi halde öğütülmemiş mısır tanelerigazsorunlarına ve karın ağrılarına yol açabiliyor.

Yağlı ve kızar)lmış yiyecekler: Mide asidi, reflü ve mide ekşimesine yol açabilen ağır yağda kızar+lmış yiyeceklerden sindirim sistemi sağlığını korumak için uzak durmak gerekiyor.

CMYK

Bazı kişilerin metabolizması, sindirim sistemi daha hassas olup sindirim sistemi problemlerine yol açabilmektedir. Kişi, kendisinde problem yaratan besinleri iyi analiz etmeli, sindirim güçlüğü yaşadığı besinlere karşı önlemler almalıdır. Ya diye*nden çıkarmalı ona eşdeğer bir başka besinle yer değiş*rmeli veya pişirme yöntemini değiş*rmelidir. Unutmayalım, beslenme kişiye özgü bir davranış biçimidir. Sağlıklı günler dilerim.


HALKIN SESi

REKLAM

17 Ocak 2013 Perşembe

A & S ATUN GROUP A&S ATUN Ltd.

Gemi taþýmacýlýðý

Konteyner taþýmacýlýðý

Tahliye, Yükleme ve Elleçleme

''SÝZ REKABETE KONSANTRE OLUN, KONTEYNER TAÞIMACILIÐI BÝZÝM ÝÞÝMÝZ'' TAHLÝYE,YÜKLEME, VÝNÇ, NAKLÝYE VE ELLEÇLEME HÝZMETLERÝ ÝLE 1972'DEN BERÝ HÝZMETTE SINIR TANIMIYORUZ.

A&S ATUN GROUP

SU ATUN ÝÞ MERKEZÝ KAT: 3 GAZÝMAÐUSA - KKTC

TEL: +90-392-3655570 FAX: +90-392 3655577 WEB: www.atun.com MAIL: info@atun.com

MOZAÝK-TÜRBE

- 750 YTL’den baþlayan fiyatlarla mozaik türbeler - 550 stg.’den baþlayan fiyatlarla 18 deðiþik renkte doðal mermerden türbeler granit ve porselen resimler. Lefkoþa Mezarlýðý’nda dolgu, bakým, tamir, sulama ünitemiz de ‘O’na olan kalýcý sevginizi ebedileþtirebilirsiniz

HASAN KAHVECÝ VE OÐULLARI Tel: 0 542 856 2266 - 0 542 858 2772 0 542 852 2347 - 0 542 857 3777

En özel gününüzdeki en güzel tat...

Düðün Pastasý Pastiç

19


20

REKLAM

HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

YALKIN EMLAKÇILIK LTD. ÞTÝ. ESTATE EGENCY - CONSTRUCTION

2+1 Daire £32.000 2+1 Türk Koçanlý Vade Ýmkanlý Daire £ 49.000 3+1 Vade imkanlý Yeniliman Bölgesinde daire £65.000 3+1 Beyaz eþyalý daire £60.000 Çatalköy’de denize sýfýr arsa £35.000 3+1 Denize 0 daire £130.000 Ýletiþim: Hasan Yalkýn: 0533 851 76 36 -0542 851 76 36

KÝRALIK

Eþyalý Lüks Suitler 280 STG 1+1 eþyalý Bungalows 275 STG 2+1 Luks Denize Sýfýr Eþyalý Daireler 400 STG 3+1 Luks Eþyalý Deniz Manzaralý Daire 600 STG 3+1 Ozanköy’de Beyaz Eþyalý Villa 400 STG

Ýletiþim: Göken Gürpýnar: 0533 871 14 90

"KÜÇÜK BAÐIÞLAR BÜYÜK SEVÝNÇLERE DÖNÜÞEBÝLÝR"

TEL: 22 72 425, FAX : 22 72 475

YENİ BİTMİŞ İNŞAAT

CAM TEMİZLİĞİ

HALI TEMİZLİĞİ MERMER HASTA BAKIM e l HİZMELETİ zim

i nb e y j . i .. e H N de v k E izli ÜV Tem G

KUZEY KIBRIS TÜRK KIZILAYI

ARACILIÐI ÝLE MERHAMET ELÝNÝZ ÝHTÝYACI OLANLARA UZANABÝLÝR. KKTC TELSÝM VEYA TURKCELL 4142'YE BOÞ BÝR MESAJ ATARAK 5TL BAÐIÞTA BULUNABÝLÝR VEYA TÜM BANKALARDA BULUNAN 4142 NUMARALI HESAPLARIMIZA BAÐIÞ YAPABÝLÝRSÝNÝZ.

BÜRO

CİLALAMA VE İLAÇLAMA

Kredi kartı geçerlidir

SATILIK

GÜVEN TEMİZLİK

EV

Tel: 0533 866 56 39


BULMACA

HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

21


22

‘Dünyanın 12’nci büyük ekonomisi Türkiye olacak’

HALKIN SESi

TÜRKİYE

17 Ocak 2013 Perşembe

Yedi şehit için komutana 25.5 yıl hapis istemi

Hakkari’de yedi askerin şehit olduğu patlamayla ilgili davada Tuğgeneral Zeki Es'in 25.5 yıla kadar hapsi ve TSK'dan a/lması istendiDört yıl önce Hakkari'nin Çukurca ilçesinde mayın patlaması sonucu yedi asker şehit olmuştu. Patlamayla ilgili davanın duruşması Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Tuğgeneral Zeki Es ile emekli Kurmay Albay Rıza A8lla Erdoğan ile tarafların avukatları ka9ldı. Duruşmada, askeri savcı Yüzbaşı Kurtuluş Kaya, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Kaya, Tuğgeneral Es'in ''hakikate muhalif rapor tanzim ve ita etmek'' suçundan 6 aydan 3 yıla kadar, ''taksirle birden azla kişinin ölümüne ve iki kişinin yaralanmasına neden olmak'' suçundan ise 4 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezasına çarp9rılmasını istedi. Ayrıca Tuğgeneral Es'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) çıkarılması da istendi. Duruşma, sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilerek ertelendi. 28 Mayıs 2009 Çukurca ilçesinde meydana gelen mayın patlamasında yedi asker şehit olmuştu. Yedi askeri şehit eden el yapımı mayının Tuğgeneral Zeki Es'in talima9yla döşendiği öne sürülmüştü.

Önde gelen dene.m ve yöne.m danışmanlığı kuruluşlarından PwC tarandan yapılan küresel araş/rmaya göre Türkiye, 2030’da dünyanın en büyük 12’nci ekonomisi haline gelecek. Dünya liderliğini ise Çin devralacakSon ekonomik veriler ışığında yapılan araş9rma, küresel ekonomik dengelerin, önümüzdeki dönemde bariz bir şekilde değişeceğini gösteriyor. Dünyanın önde gelen ekonomik dene8m ve yöne8m hizmetleri kuruluşlarından PriceWaterhouseCoopers (PwC) tara%ndan 158 ülkede yapılan “World 2050” adlı ekonomik öngörüler araş9rması çarpıcı veriler ortaya koyuyor. Buna göre Çin, en geç 2030 yılında ABD'yi geride bırakarak dünyanın en büyük ekonomisi haline gelecek. Çin, GSYH değerini üçe katlayacak Hâlihazırda bu unvanı elinde bulunduran ABD'nin gayri safi yur8çi hasılası (GSYH) 15 trilyon dolar civarında. 2030 yılında bu değerin 23 trilyon seviyesine çıkması bekleniyor. Ancak halen 11 trilyonluk GSYH ile dünyanın ikinci büyük ekonomisi durumundaki Çin'in, 2030'a kadar bu değeri yaklaşık üçe katlayarak 30 trilyon dolar seviyesine ulaşması ve ABD'yi geride bırakması bekleniyor. 2050 yılında ise Çin, 53 trilyonluk GSHY ile ABD'ye yaklaşık 15 trilyon dolar fark atacak. Şu anda dünyanın en büyük üçüncü

ekonomisi olan Hindistan'ın ise bu konumunu önümüzdeki 40 yıllık dönemde muhafaza etmesi bekleniyor. Buna göre Hindistan, 2050 yılında ABD ile arasındaki farkı 3 trilyona kadar düşürerek 34 trilyon dolarak ulaşacak.

Almanya düşüşte, Brezilya yükselişte Dene8m ve yöne8m danışmanlığı kuruluşu PriceWaterhouseCoopers'in ekonomik öngörüler araş9rmasında dikkat çeken bir başka nokta ise günümüzün güçlü ekonomilerinin gelecek yıllarda düşüşe geçecek olması. Örne-

ğin hâlihazırda yaklaşık 4,3 trilyon dolarlık GSYH ile dördüncü sırada yer alan Japonya'nın, 2050 yılında yerini Brezilya'ya bırakması bekleniyor. Güney Amerika'nın yükselen yıldızının 8,8 trilyona ulaşacağı tahmin ediliyor. PwC'nin araş9rmasına göre en keskin düşüşlerden birini de Almanya yaşayacak. 3,2 trilyonluk GSYH değeri ile halen 5'inci sırada bulunan Almanya, 2030'da 7'nci, 2050 yılında ise 5,8 trilyonla 9'uncu sıraya kadar gerileyecek. 2050'de ilk ondaki ikinci Avrupa ülkesi ise 5,7 trilyon dolar GSHY ile Fransa olacak.

Türkiye'nin yükselişi sürecek PwC'nin Türkiye ile ilgili öngörülerinde pozi8f bir trend söz konusu. Türkiye İsta8s8k Kurumu verilerine göre 2011 yılında 772 milyar dolarlık GSYH değeriyle OECD ülkeleri arasında 16'ıncı sırada yer alan ve yüzde 8,5’luk büyüme oranıyla Çin'in ardından ikinci sırada bulunan Türkiye, 2030 yılında dünyanın en büyük 12'nci ekonomisi haline gelecek. PriceWaterhouseCoopers'ın araş9rmasına göre önümüzdeki 17 yıl içinde 2,7 trilyon dolarlık GSYH değerine ulaşması beklenen Türkiye'nin, 2050 yılında ise 5 trilyon dolar barajını aşacağı tahmin ediliyor.

Vestel, iki İtalyan markasını satın aldı Vestel, İtalyan markaları Dikom ve @Dikom'u sa/n aldıVestel Elektronik yüzde 100 hissedarı olduğu Vestel Ticaret'in, İtalya tüke8ci elektroniği segmen8ndeki bilinirliği yüksek markalar Dikom ve @Dikom'u sa9n aldığını duyurdu. Şirke:en KAP'a yapılan açıklamada sa9n alma bedeline ilişkin bir bilgi yer almazken, ICAL Spa. Ile imzalanan sa9n alma anlaş-

masının Vestel'in büyüme stratejisi kapsamında Avrupa pazarında bilinirliği yüksek markaların sa9n alınması hedefi doğrultusunda gerçekleş8rildiği belir8ldi. Vestel Elektronik hisseleri haberin ardından yüzde 6.93 primle 2.16 liradan işlem görüyor.

Camiden bilgisayar ve cep telefonu çaldı 

Konya'da namaz kılmak için camiye giren bir kişinin içinde dizüstü bilgisayar, bin 300 lira para ve cep telefonu bulunan çantası çalındı. Zanlı, bilgisayar ve telefonu satarken yakalandı. Kamil Doğan, Aziziye Mahallesi Türbe Caddesi'ndeki Aziziye Camisi'ne namaz kılmak için girdi. Doğan, yanına bırak9ğı dizüstü bilgisayar, içinde

bin 300 lira para ve cep telefonu bulunan çantasının, namaz kıldıktan sonra yerinde olmadığını fark e;. Durumun polise bildirilmesi üzerine soruşturma başla9ldı. Poliste daha önceden kaydı bulunan 20 yaşındaki Ahmet Ç. Şükran Mahallesi'nde çalın9 cep telefonu ve bilgisayarı satmaya çalışırken, güven 8mleri tara%ndan yakalandı.


DÜNYA

Londra'da facia HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

23

'Dede Hasan'a Moskova'da infaz Rusya'nın en ünlü suç örgütü lideri olarak kabul edilen "Ded Hasan" (Dede Hasan) lakaplı Aslan Usoyan, uğradığı silahlı saldırıda haya'nı kaybe(“Ded Hasan" (Dede Hasan) lakaplı Aslan Usoyan, başkent Moskova’nın Povarsk sokağında bir lokantadan çıkarken keskin nişancının silahlı saldırısına uğradı. Hastaneye kaldırılan Usoyan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Gürcistan doğumlu 76 yaşındaki Aslan Usoyan, ülkenin en büyük suç örgütlerinden birinin başında bulunuyordu. Haya2nın büyük bölümünü hapiste geçiren Usoyan, hakimiye1ni kabul e3rmek için Rusya'daki diğer suç örgütleriyle mücadeleye girerek birçok çeteyi kontrolüne almış2. Ermeni kökenli Yezidi Kürdü olan Aslan Usoyan, henüz 19 yaşındayken polisle girdiği ça2şmada suçla tanış2. Uzun yıllar hapis yatan “Ded Hasan”, Azerbaycanlı çetelere karşı başarılı olamamış2.

İngiltere'nin başken& Londra'da bir helikopterin kent merkezindeki yüksek bir bina inşaa'ndaki vince çarparak yere çakılması Bir helikopterin Londra merkezinÖlenlerden birinin helikopterdeki bir  deki yüksek bir bina inşaa2nın vinkişi, diğerin de yerdeki bir şahıs olduğu sonucu iki kişi öldü. cine çarparak yere çakılması sonucu iki kişi belirlendi. Helikopterin yerde parçalanKazada 13 kişi de öldü, 13 kişi de yaralandı. Polisin yap2ğı ması ardından olay alanı bölge trafiğe kayaralandı açıklamaya göre, sisli havada uçan helikopter pa2ldı. Görgü tanığı Craig Dunne "Büyük yerel saatle sabah 8.00 sularında yüksek bina inşaa2ndaki vince çarp2, çıkan yargın 25 dakika sonra söndürülebildi. Londra Emniyet Müdürlüğü'nün BBC'ye yap2ğı açıklamada, olayın terör bağlan2lı olduğuna dair herhangi bir veri bulunmadığı belir1ldi. Alevler içinde Olay sırasında bir kişi alevler içindeki bir otomobilinden yardım ekiplerince kurtarıldı.

bir patlama sesi işi3m ve vincin parçalanmış olduğunu gördüm. Yola bak2m, üç araba yanıyor, insanlar bağırıyordu. Sonra polis ve ambulans geldi. Herkes deliye dönmüştü." dedi. Eski BBC prodüktörü Paul Ferguson, helikopterin çarp2ğı vincin bulunduğu inşaat halindeki yüksek binanın üst katlarının sisle kaplı olduğunu ve helikopterin doğrudan yere çakıldığını söyledi. Başka bir görgü tanığı ise bir çarpma sesi duyduktan sonra alevler içindeki helikopteri ve düşen vinç parçalarını gördüğünü ifade e3.

Boeing'in Dreamliner sorunları bitmiyor 2012, son 130 yılın en sıcak ilk 10 yılı arasında Amerikalı bilim adamları, 2012'nin, 1880 yılından bu yana dünyada yaşanan en sıcak 10 yıldan biri olduğunu tespit e(Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) bilim adamları 2012'nin en sıcak 9. yıl olduğunu belir1rken, bir başka Amerikan kuruluşu ise geçen yılın, 1880'den bu yana en sıcak 10. yıl olduğunu söyledi. Her iki araş2rma ekibi de, geçen yıl bazı bölgelerdeki sıcaklığın düşmesine yol açan La Nina hava hareketleri olmasa daha yüksek olacağı tespi1nde bulunuyor. Adı geçen kuruluşlar, son 50 yıldaki sıcaklık ar2şının belirleyici faktörünün, karbon dioksit salımı olduğunu belir1yor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) 2012 yılında ortalama sıcaklığın 0,57 san1grat olduğunu, bunun da 20. yüzyıl ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı. Kuruluş, 21. yüzyılın ilk 12 yılının kayıtların tutulmaya başladığı son 133 yıllık dönemin en sıcak 14 yılı arasında olduğunu belir1yor. NOAA yetkililerinden Thomas Karl, geçen yıl, ABD'nin aksine dünyanın geri kalanında rekor bir sıcaklığın tespit edilmediğini, ancak sıcaklığın genel olarak yüksek olduğunu kayde3. Karl, "Sıcaklığın 1976 yılından bu yana her yıl ortalamanın üzerinde seyre3ğini" de belir3. Aynı veriler üzerinden kısmen farklı bir analiz yapan NASA ise, 2012'nin yüzyılın ortalamasının 0,6 san1grat derece daha yüksek olduğu tespi1ni yap2. Araş2rmalarda ayrıca, Güney Kutbu'ndaki buzların 2012 yılında rekor düzeyde eridiğini de ortaya koydu.Japonya'da iki hava yolu şirke1, Boeing 787 Dreamliner uçaklarından birinin, akü sorunları baş göstermesi üzerine acil iniş yapması ardından, bu uçakları seferden çek1. All Nippon Airways (ANA), Yamaguchi Ube'den kalkan NH 692 sefer sayılı uçağının hava-

landıktan hemen sonra yeniden iniş yapmak zorunda kalması ardından, elindeki 17 Dreamliner'ın uçuşlarını durdurdu. Japan Havayolları da bugünden i1baren yeni bir açıklama yapılıncaya kadar 7 Dreamliner'ı sefer dışı bırak2ğını bildirdi. Bu son olay, Boeing şirke1 ve çeşitli so-

runlar çıkaran Dreamliner uçakları açısından yeni bir darbe olarak görülüyor. Son ha alarda Dreamliner uçaklarında yakıt sızın2sı, pilot kabini camında çatlak, fren sorunları ve elektrik kontağından kaynaklanan bir yangın dahil, birçok sorun yaşandı.


24

HALKIN SESi

05:00 HATÝM 06:00 ÝSTÝKLAL MARÞI 06:10 ÇÝZGÝ FÝLM 07:00 REKLAM 07:15 ÇÝZGÝ FÝLM 07:45 REKLAM 08:00 GÜNAYDIN DÜNYA (1.BÖLÜM) CANLI 08:45 GÜNAYDIN DÜNYA (2. BÖLÜM) CANLI 10:00 REKLAM 10:10 SES VER ÜLKEM (CANLI) 11:15 SAÐLIK OLSUN (CANLI) 12:15 REKLAM 12:30 HABER (CANLI) 12:45 AYAKLI GAZETE 13:30 GÜNAYDIN DÜNYA I(TEKRAR) 15:00 HABER (CANLI) 15:15 KAPI (CANLI) 16:30 REKLAM 16:45 KONUÞ KIBRIS 18:15 REKLAM 18:30 ANAHABER (CANLI) 19:15 REKLAM 19:30 CAN SARVAN ÝLE GÜNDEM VE ÖTESÝ (CANLI) 20:45 REKLAM 21:00 EKONOMÝNÝN YÖNÜ (CANLI) 23:30 GECE BÜLTENÝ 00:15 FÝLM 02:00 OTOMASYON

07.00 ÝSTÝKLAL MARÞI 07.01 SABAH HABER (CANLI) 09.30 ÇÝZGÝ FÝLM 10.00 BELGESEL: KIBRIS 1.ve 2. BARIÞ HAREKATI 11.00 HABER (CANLI) 11.05 SAÐLIK RAPORU (CANLI) 12.00 HABER (CANLI) 12.10 TV'DE TÜRK SÝNEMASI 14.00 HABER 14.00 (CANLI) 15.00 YAVRU KUÞ (T) 16.00 HABER (CANLI) 16.10 ÇOCUK VE GENÇ 17.00 VE HAYAT (T) 18.00 HABER (CANLI) 18.05 BELGESEL: KIBRIS 1. ve 2. BARIÞ HAREKATI 19.00 SERDARLI'nýn KURTULUÞ TÖRENÝ (CANLI) 19.30 ANA HABER (CANLI) 20.20 TV'DE RADYO 21.00 PARADOKS (CANLI) 22.15 MÜZÝKSÝZ 23.00 GÜNÜN PANORAMASI (CANLI) 00.00 TV'DE SÝNEMA : THE WAR

Acil Telefonlar

Lefkoþa

Polis Ýmdat . . . . . . . . . . . . . .228 3311 Saðlýk Sorunlarý . . . . . . . . . . . . . . .112 Yangýn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 199 Orman Yangýný . . . . . . . . . . . . . . .177 Hastane . . . . . . . . . . . . . . . .228 5441 Elektrik Arýza . . . . . . . . . . . .227 5557 Sivil Savunma Acil Yardým.... . . . . .101

Gazimaðusa

Polis Ýmdat . . . . . . . . . . . . . .366 5310 Saðlýk Sorunlarý . . . . . . . . . . . . . . .112 Yangýn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .199 Orman Yangýný . . . . . . . . . . . . . . .177 Hastane . . . . . . . . . . . . . . . .364 8986 Elektrik Arýza . . . . . . . . . . . .366 5514 Sürekli D. Merkezi................ 366 5344 Sivil Savunma Acil Yardým.... 101

Girne

Polis Ýmdat . . . . . . . . . . . . . .815 2014 Saðlýk Sorunlarý . . . . . . . . . . . . . . .112 Yangýn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .199 Orman Yangýný . . . . . . . . . . . . . . .177 Hastane . . . . . . . . . . . . . . . .815 2266 Elektrik Arýza . . . . . . . . . . . . . . . . .188 Sivil Savunma Acil Yardým.... . . . . .101

Güzelyurt

Polis Ýmdat . . . . . . . . . . . . . .714 2140 Saðlýk Sorunlarý . . . . . . . . . . . . . . .112 Yangýn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .199 Orman Yangýný . . . . . . . . . . . . . . .177 Hastane . . . . . . . . . . . . . . . .731 6329 Elektrik Arýza . . . . . . . . . . . .714 2122 Sivil Savunma Acil Yardým.... . . . . .101

Ýskele

Polis Ýmdat . . . . . . . . . . . .: 371 23 33 Hastane . . . . . . . . . . . . . . .: 371 23 19 Elektrik Arýza . . . . . . . . . . .: 371 25 60 Yangýn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .: 199 Orman Yangýný . . . . . . . . . . . . . .: 177 Sivil Savunma Acil Yardým . . . . . .: 101

Karpaz

TV-FAL

17 Ocak 2013 Perşembe

Polis Ýmdat . . . . . . . . . . . . . .374 4326 Saðlýk Sorunlarý . . . . . . . . . .375 5076 Yangýn . . . . . . . . . . . . . . . . . .374 4333 Elektrik Arýza . . . . . . . . . . . .374 4358 Sivil Savunma Acil Yardým.... . . . . .101

7:30 RADYO GAZETESÝ

05:29 – İSTİKLAL MARŞI

07:30 Günaydýn Avrasya

HAVADAN SUDAN

07:00 – GUNAYDIN ADA

09:30 Paraliz

(CANLI)

11:00KISA HABER MAÇA DOÐRU

12:00 KISA HABER

12:30 ÖÐLEN POSTASIS.ÖZUSLU(CANLI)

14:00 SPOR KULVARI 15:00 KISA HABER

15:10 GAÝLELÝ SOHBETLER TEK.

GÜNÜN GETÝRDÝKLERÝAYSU B AKTER (CANLI)

1PORTRE 1 ÝNSANYENÝ ANA HABER

20:00 MAÇA DOÐRU (TEKRAR)

21:30 ÖÐLEN POSTASI 23:00 GÜNÜN GETÝRDÝKLERÝ

00:00 GÜNDEM ÝNSAN HAKLARI

01:00 1 PORTRE 1 ÝNSAN

02:00 GAÝLELÝ SOHBETLER

04:00AYNI GÖKYÜZÜ ALTINDA

05:00EKONOMÝK

06:30 BÝLÝMSEL EÐÝTÝM

05:30 – ADA HABER (C)

11:15 – HASAN HASTURER İLE GÜNDEM

12:00 – ÖĞLEN AJANSI (C)

15:30 : HASAN

HASTÜRER İLE BUGÜN 16:00 – HABER 16

16:30 – GÜNDEME BAKIŞ (C)

18:00 – CEM KAR İLE GÜNLÜK

19:00 – ADA HABER

20:30 – SİL BAŞTAN (C) 00:00 – GECE AJANSI

01:00 – HASAN HASTURER İLE BUGUN

01:30 – HASAN HAS-

TURER İLE SON NOKTA

02:00 – GÜNDEME BAKIŞ 03:00 – CEM KAR İLE GÜNLÜK

04:00 – MESUT GUNSEV VE KONUKLARI

04:45 – KARPASİA

05:15 – MEDYA PROFESÖRÜ

05:30 – ADA HABER

09:00 Haber Bülteni 10:00 Haber Bülteni 10:30 Kýnalý Yiðitler

11:00 Haber Bülteni 11:15 Sýcak Haber

12:00 Haber Bülteni 12:15 Spor Bülteni

12:30 KKTC Gündemi 13:00 Haber Bülteni 13:15 Spor Bülteni

13:20 Canlý Yayýn -

Erenköy'ün Kurtuluþu 15:00 Haber Bülteni 15:15 Haber Masasý

16:00 Haber Bülteni

16:15 Haber Maratonu 17:00 Haber Bülteni

17:15 Yörük Obalarýmýz 18:00 Büyülü Perde

18:30 KKTC Ana Haber Bülteni

19:00 Lale Þývgýn ile Ana Haber

19:45 Spor Bülteni 20:00 Aklýn Yolu

21:30 Beþ Parmak

22:00 Ceviz Kabuðu

07.00 – 07.20 GÜNAYDIN KIBRISGAZETELER + KANAL T HABERLER 07.30 – 07.50 GÜNAYDIN KIBRISGAZETELER + KANAL T HABERLER 08.00 - 08.30 GÜNAYDIN KIBRIS GAZETELER + KANAL T HABERLER 08.40 – 09.00 GÜNAYDIN KIBRIS GAZETELER + KANAL T HABERLER 09.10 – 09.30 GÜNAYDIN KIBRISKONUK-1 09.40- 10.00 GÜNAYDIN KIBRIS – KONUK-2 10.00 – 10.10 HABER – 10.00 + HAVA DURUMU TELEFON BAĞLANTISI 10.20 – 10.50 GÜNAYDIN KIBRIS – KONUK-3 11.00 – 11.10 HABER – 11.00 11.20 – 11.50 DUYGU İLE TATLI SOHBETLER – KONUK -1 12.00 – 12.10 HABER – 12.00 12.20 – 12.50 DUYGU İLE TATLI SOHBETLER – 13.20 – 13.50 DUYGU İLE TATLI SOHBETLER – KONUK -2 14.00 – 14. 10 HABER – 14.00 14.20 – 14.50 DUYGU İLE TATLI SOHBETLER KONUK15.00 – 15.10 HABER – 15 15.20 – 15.50 DUYGU İLE TATLI SOHBETLER -3 16.00 – 16.10 HABER – 16.00 + KURLAR 16.20 – 16.50 SICAK GÜNDEM 17.00 – 17.15 HABER – 17.00 17.25 – 17.50 SICAK GÜNDEM 18.00-18.20 HABER ÖZETLERİ + İŞDE İŞ 18.30- 18.50 İŞDE İŞ 19.00 – 19.50 ANA HABER 20.00 – 20.10 SPOR HABERLERİ 20.20 – 20.20 ŞAKA GELİYORUM DEMEZ 20.30 – 21.10 HABER MASASI 21.20 – 22.00 HABER MASASI 22.10- 23.00 HABER MASASI 23.10 – 23.20 KAMERA ŞAKALARI 23.30- 23.50 BUGÜN NE OLDU? 24.00- 24.20 BUGÜN NE OLDU ? 24.30- 00.01 BUGÜN NE OLDU? 01.10 -01.40 AJANDA + İŞDE İŞ 01.50- 02.30 İŞDE İŞ 02.40- 03.20 HABER MASASI 03.30- 04.00 HABER MASASI 04.10- 04.50 HABER MASASI 05.10-05.40 KÖY YOLLARI 05.50- 06.20 KÖY YOLLARI 06.30- 06.50 YOGA YAMA

07:00- Sabah Dosyasý ( C)

10:10- Doktorun Reçetesi ( C)

11:10- Emlak Dünyasý (C) 12:10- Rum Basýnýnda Bugün (C)

13:00 Haber 13

13:15- Kýbrýs Dosyasý ( C) 15:10- First Fm Top 10 16:00 Haber 16

16:30 En Doðru Tercih (C) 17:30- Gün Biterken (C) 19:00 Ana Haber - Spor 20:30 Vizyon (C)

22:00 Ruhsal ve Fiziksel Güzellik

23:00 22:45 M. Özsoyla Gözden Kaçmayanlar

00:00 00:30 Londra (C) 02:00 25. Saat

03:00 Sabah Dosyasý

04:00 Doktorun Reçetesi 05:00 Rum Basýnýnda Bugün

06:00 Doðru Tercih

07:30 SERHAT ÝNCÝRLÝ ÝLE KIBRIS’TA BUGÜN

10.00 HABER DURAÐI

10:05 HAVA DURUMU – DÖVÝZ ULAÞIM – NÖBETÇÝ ECZANELER

10.15 ALTERNATÝF SOHBETLER 11.00 HABER DURAÐI

11:05 HAVA DURUMU – DÖVÝZ ULAÞIM – NÖBETÇÝ ECZANELER

11.15 ALTERNATÝF SOHBETLER 12.00 HABER DURAÐI

12:05 HAVA DURUMU – DÖVÝZ ULAÞIM – NÖBETÇÝ ECZANELER

12.15 GÜN ORTASI 14:00 SÝZ SORUN

DOKTORUNUZ YANITLASIN 15.00 HABER DURAÐI

15:05 HAVA DURUMU – ULAÞIM – NÖBETÇÝ ECZANELER 15:15 HAYATA DAÝR

16:00 HABER DURAÐI

16:10 HAVA DURUMU – DÖVÝZ ULAÞIM – NÖBETÇÝ ECZANELER 16:30 HABER DOSYASI

18:05 EL EMEÐÝ GÖZ NURU 19:00 ANA HABER 20:00 POLÝTÝKA

20:30 HUKUK DOSYASI 22:00 HABER

22:10 Hayata Dair

23:00 GECE DURAÐI

Nöbetçi Eczaneler

Karşı cinsin hakkınızda düşüncelerine aldırmadan hareket ediyorsunuz. Bugün duygusal konularda oldukça inatçı bir tavır sergileyebilirsiniz.Ay’ın bulunduğu konum, öğle saatlerinden sonra, kişisel düşüncelerinizi derinleştireceğinizi ve çevresel yorumlarınızı içinizden yapacağınızı gösteriyor., Olayların yönünü geniş tutmalısınız.

Her an gelişen yeni fırsatlar karşısında, kendiniz daha iyi yönlendirebiliyorsunuz. Fiziksel özelliğinizi maddesel kazançlarınızla paralel bir şekilde destekleyeceğiniz bir gün. İş yaşantınızla ilgili bazı konular kafanızı kurcalayabilir. Kova’daki Mars’tan aldığınız olumlu etkiler sayesinde olayları hızlı bir şekilde yaşama geçirmek isteyeceksiniz.

Düşüncelerinizi istediğiniz yönde yapılandırmak Önemli bir iş anlaşması yapmak istiyorsanız, işte size tüm güzel bir fırsat doğuyor. . istiyor ve gerekli detayları gözden geçiriyorKendinizi denetleme gereği duyacak sunuz. Bugün, Ay’ın verdiği etkileri olumluvebir ciddi şekildeaşamalar kullanmakiçinde için birolacaksınız. çok vasıflaraBulunduğunuz farklı platformlara taşısahipsiniz.konumu Birlikte çalıştığınız kişilerin değişik mayı amaçlarken, eski alışkanlıklarınızdan fikirlerinden yaralanabilirsiniz. . Destek kurtulmak isteyeceksiniz. Yaşama yeni bir gördüğünüz zaman kendinize olan güveniniz tablo ile çıkmak isteyecek ve deneyimdaha da artıyor.

Çevrenizdeki kişilerin size yaklaşımları son derece gerçekçi ve kavrayıcı olacak. Onların güçlü destekleri, bazı fırsatları da birlikte getirecek. Bugün Ay, sosyal ilişkilerinizi olumlu bir şekilde etkilerken, arkadaşlarınız arasında ilginç fikirlerinizle, yaratıcılığına en çok başvurulan bir kişi oluyorsunuz. Bu özelliğinizi doğru zamanlarda kullanmalısınız.

Dengeli yapınız yüzünden, her olaya oto kontrol sisteminiz dahilinde, akıllıca çözümler getiriyorsunuz.Ailenizle birlikte güç oluşturacak ve sevdiklerinizin menfaatleri çerçevesinde gelişecek olaylara el atabilirsiniz. Bugün, ortak ilişkilerinize yeniden yön vermeniz gerekebilir fakat siz, geleneksel davranmak isteyeceksiniz.

lerinizi genişleteceksiniz.

Bugün duygularınızı rahat bir şekilde kullanmak isteyeceksiniz.Yönetici gezegeniniz Ay, duygusal konularda değişim göstermenizin uygun olacağını gösteriyor. Yaratıcılık konusunda farklılığınızı çevrenize hissettirebileceksiniz. İlginç konuşmaların yaşanacağı dost ve aile toplantıları sizi bekliyor, ve ilginizi yeni konulara yönelteceğiniz bir gündesiniz.

Canlı ve dinamik yapınıza uygun ortamlarda bulunduğunuz zaman motivasyon gücünüz iki katına çıkıyor. Bugün, değişime hazırsınız. Arkadaşlarınızla organizasyon çalışmalarına ağırlık vermeli ve kişisel başarınızı arttırmayı denemelisiniz Güç ağırlıklı bir sosyal platform hazırlığı içindesiniz. Kendinize kızmaktan vazgeçmelisiniz.

Bulunduğunuz ortamlarda kendinizi rahat bir şekilde ifade ettiğiniz için, çevreniz oldukça kalabalık olacak. . Bugün, etrafınızdaki kişilerin size olan davranışlarından değişik anlamlar çıkarmak yerine, olayların alt yapısını araştırmalı ve gerekli müdahaleyi göstermelisiniz. Kazançlarınız konusunda fırsatları değerlendirmelisiniz.

Sezgilerimizin sizi yorduğunu fark ediyor ve bu konuda gerekli önlemleri almıyorsunuz. .Bugün, kendinizi irdeleme ihtiyacı içindesiniz. İçsel sesinizle baş başa kalmayı denemelisiniz. Eğitiminizle ilgili statü isteği içinde olmalısınız. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek, felsefi yaklaşımlarınız olacaktır

Maddi konularınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Bugün, Ay, para evinizi olumlu etkiliyor ve kazançlar konusunda güçlü destekler alacaksınız.Birikimlerinizi değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yaşamınızda değişiklikler yapmak için gerekli atılımları sağlamalısınız. Başlattığınız gelişmeler olumlu ilerliyor

Bilinçaltınızın rahatsız olduğunu çevrenize hissettirmek itemiyor ve değişik yöntemlerle duygularınızı gizlemek istiyorsunuz. Araştırmaya yönelik davranışlarının olumlu sonuç getirmesini istiyorsanız, kendinize zaman tanımalı, koşullarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Kendinizi aşma konusunda gerekli donanıma sahipsiniz.

Duygu yüklü bir gün. Geçmişle ilgili konuların kafanıza takılmasına izin vermemelisiniz. Ay’ın burcunuzda bulunurken, sizi ve çevrenizi sınama şansı verirken, kendinizi aşma konusunda sizi daha da güçlendiriyor. Yaşam kalitenizi yükseltecek çalışmalar içindesiniz. Bugün çalışmalarınızı gizli tutmak isteyeceksiniz. Güçlü bağların pekişeceği bir gün.

LEFKOÞA LEFKOÞA İnanlı Eczanesi:Şht. Şht. Mustafa Cad. Dev. Sos K. Apt. Sezer Eczanesi: Gzt. HasanRuso Tahsin Cad. No: 79/B KerAltı(Lemar K.Kaymaklı Tel:Tel: 2272390 miya karşısı) 223 7088 Oba Eczanesi: Hacıİffet Ali Apt. D.79 Tahsin Çağlayan Eczanesi: OruzB-Blok Sok. No. 10 Hasan a/d ÇağlayanCad. Lefkoşa Ortaköy227 Tel:61 2237101 81 MAÐUSA MAÐUSA Ömür Eczanesi: Silahlı Kuvvetler Cad. Pertur Apt. No: 2 Demet Eczanesi: New Castle Apt. No: 1 Bayraktar yolu, Tel: 366 03 53 Lemar yanı Tel: 366 3350 Sümer Eczanesi: Salamis Yolu 182/A İsmet İnönü Cad. (DAÜ) karşısı Tel: 365 4969 GÝRNE GÝRNECad. Altınör Apt. A Blok Gündal Eczanesi: İskenderun Aydın Eczanesi: Karaoğlanoğlu Cad. Beyaz zemin kat No:2 Karakum Tel: 816Palaza 0543 No:3 Alsancak Tel: 821 3361 GÜZELYURT Uyumsal Eczanesi: Kutlu Adalı Bulvarı No: 1-C Terminal GÜZELYURT karşısı Tel: 714 3005

Resmi Daireler

Cumhurbaþkanlýðý Meclis Baþkanlýðý Baþbakanlýk Ekonomi ve Enerji Bakanlýðý Ýçiþleri ve Yerel Yönetimler Bak. Dýþiþleri Bakanlýðý Milli Eðitim Gençlik ve Spor Bak. Maliye Bakanlýðý Tarým ve Doðal Kaynaklar Bak. Bayýndýrlýk ve Ulaþtýrma Bak. Saðlýk Bakanlýðý Turizm Çevre ve Kültür Bakanlýðý Çalýþma ve Sosyal Güvenlik Bak.

228 3444 228 3281 228 3141 228 6838 611 1100 228 3241 228 3136 228 3116 228 3594 228 3666 227 7283 611 2000 227 4558


26

HALKIN SESi

SERİ İLANLAR

17 Ocak 2013 Perşembe

SATILIK ARAZÝ-TARLA-ARSA

*Mağusa’da İsmet İnönü Bulvarında, Sosyal Konutlar karşısında, deposu, wc ve arkada avlusu olan işyeri satılıktır. Tel:05338662908 *Yenikent'te türk malı, 170m2, sıfır, uygun fıyata villa. 94.900stg Tel:05338646080 *Gönyeli girişinde zemin katta sıfır daire 64,000 stg Tel:05338533230 *Gönyeli girişinde satılık türk malı sıfır penthouse 72,500 stg Tel:05338533230 *Satilik 2 oda 1 salon daire Lefkoşa okullar bölgesinde 45.000 stg. 5.000 stg. pesin ayda 500 stg. taksitle Tel:05338651063 *Gazimağusa'da Canbulat Ortaokulu bölgesinde, satılık 3 yatak odalı müstakil ev. Tel:05338650732 *Gönyeli'de 125m2, zemin kat, bahçeli sıfır daire. 59.000 stg Tel:05338646080 *Gönyeli girişinde 135m2, türk malı, çift arabalık kapalı garajı, barbekülü, sıfır, kdv'si ödenmiş daire. Tel:05338646080 *Ortaköy ışıklarında Edda İnternet Cafe devren satılıktır. Tel:05338652018 *Gönyeli Yenikent’te 5+1 eşyasız daire kiralıktır fiyatı:330 stg Tel:0533841604 *Gönyeli’de SATILIK türk koçanlı 2 ve 3 yatak odalı apartman daireleri Tel:05338643501 *Gazi Magusa'da DAÜ yakinlarinda satilik 2+1 şirin daire Tel:05338757720 *Küçük Kaymaklı’da satılık daire bilgi için Tel: 05338604337 *Girne’de satılık 3 oda 1 salon daire 6.000 stg. Pesin 600 stg Taksiktle 59.900 stg. Tel:05338651063 *Girne’de satılık 2 oda 1 salon daire 5.000 stg pesin 500 stg taksitle 45.000 stg. Tel:05338651063 *Girne’de satılık 1 oda 1 salon apartman dairesi 5.000 stg peşin ayda 500 stg taksitle 35.000 stg. Tel:05338651063 *Lüks sitede satilik daire 1+1 eşyalı (açık-kapalı havuz-sauna-spor salonu) Gazimağusa İskele Tel:05338474535 *Taşkınköy'de mutfağı büyütülmüş, kapalı garajlı, köşe üzerinde, bahçeli sosyal konut. 68.000 stg. Tel:05338646080 *Lefkoşa okullar bölgesinde satılık 2 oda 1 salon daire 45.000 stg. 18 ayda teslim 5.000 stg. Peşin ayda 500 stg. taksitle Tel: 05338651063 *Girne’de 2+1 türk koçanlı daire acilen satılıktır 33,000 stg. Tel:5338533230 *Sakarya bölgesinde 3+1, 143m2 koçanı hazır apartman daireleri £ 65.000 Gülseren bölgesinde 3+1, 127m2 deniz manzaralı, koçanı hazır apartman dairesi £65.000 Tel:05338851515

*Ozanköy’de satılık türk malı 2.5 dönüm arsa 160,000 stg. Tel:05338533230 *Yenikent'te türk malı, 5600ay2 , kelepir arsa. 62.000 stg Tel:05338605562 *Çatalköy’de sahibinden satılık süper dağ ve deniz manzaralı 1evlek 2900 ayakkare ARSA Tel: 05428670111 *Tepebaşın’nda Ana Yol üstü 9 dönüm Türk Koçanlı arsa nitelikli tarla satılıktır. 200.000 Stg. Tel: 0533 860 88 60 *Gönyelide 9600 metre ayak kare arsa satılık 55000 sterlin Tel: 05338643501 *Salamis bay otel karsisi satilik iki arsa Tel:05428543743 *Satlık Türk malı 1 evlek 2400 ayakkare marmara bölgesinden Tel: 53386568 22 *Girne merkezde 1 dönüm 2200 ayak kare türk malı arsa satılık 350000 stg ileti Tel: 0533 8349559 *Yenikentde 2 adet yan yana 8600ay2 türk malı arsa satılıktır Tel: 05338605562 *Dörtyol köyü yakınında elektrik olan 27 ve 70 dönüm arazi Tel: 05428500232 *Gönyeli’de 11000 ay2 Türk malı arsa satılıktır Tel: 05338605562 *Gönyeli- Güzelyurt ana yol üzerinde satılık arsa... Tel: 0533 8605308 *Düzova veya çevresinde arsa veya arsa nitelikli arsalar aranmaktadır. Tel:0533 844 67 32 *Yukarı Girne'de, büyük, köşe, apartmanlık arsa. 130000 Stg. Tel:05338519647 *Kalavaç’ta köy içinde Türk koçanlı 1 dön. 3 evlik arsa satılık. 13.000 Stg. Tel: 0533 866 78 35 *Salamis yolunda villalık arsalar 45.000Stg Tel: 05428543743 ÇEÞÝTLÝ

*Tuzla Sanayi Bölgesin Mağusa’da anayol üzeri satılık depo. 100,000 Stg. Tel:05428885055 - 05338575355 *Fazla düşünme bir van dolusu kuru odun 400 Tl. eve tesilm ara gelsin Tel:05338407160 *SATILIK Bardak Misir Arabası 2500 tl Tel:05338304763 *Satılık İnek, Düve ve Danalar Tel:05428518510 *Satilik antika vitrin, radyo, saat ve plakçalar. Tel: 05338583473 *Sofralık Yerli zeytin ve zeytinyagı. Koyun gübresi torbada. Adrese teslim. Tel: 05428546394 *Satılık trolli 1.200 Tl Tel:05428543743 *Satılık av tüfeği yıldız marka M/Ş tek tetik 2.8 kg 2004 yapımı kılıf ile birlikte 800 tl Tel:05338664035 *Et civcivi satışımız başlamıştır. Sipariş ve bilgi için telefon numaramız Tel:05338408379 *Girnede 10-13 yas arasi coçuk için satilik bisiklet Tel:05338562534 *Her türlü sülün, bıldırcın ve tavuk çeşitleri bulunur. Tel:0548 874 34 55 *Satlık 2. el ev eşyaları Tel:05338748540 *Satılık çocuk bisikleti Tel:05338562534

*Küçük Kaymaklı sosyal konutlarda , Belediye Terminali yanı 3+1 eşyalı apartman dairesi kiraliktir. Tel:2274560 *Demirhan’da Erülkü Market yanında anayola yakın çok uygun fiyata devren kiralık butik. Müracaat tel: 0533 840 96 63 *Gönyeli'de 3+1 eşyasız daire kiralıktır. Tel: 05338344480 *Yenişehir Atatürk Caddesinde sendeli bitmemiş büyük dükkan KİRALIKTIR. Tel:05338631847 *Gönyeli'de 3+1 eşyasız daire kiralıktır. Tel: 0533834 44 80 *Gönyeli’de tüm okul otobüslerinin önünden geçtiği 4+2 şömineli müslakil ev kiralıktır Tel:05488278342 *Alsancak’da eşyasız 2+1 kiralık daire 200 stg Tel:05488413009 *Kızılbaş Devpa Marketin arkasında kiralık 2+1 eşyasız penthouse daire. 260 stg Tel:05338623623 - 05428773566 *Hamitköy’de kiralık 2+1 daire 700 tl Tel:05338623623 - 05428773566 *Lefkoşa Kermiya’da otobüs durağına yakın 3+1 zemin kat full eşyalı kiralık daire ayda 350 Stg. Tel:05338671552 *Magosa’da DAÜ yanında öğrenciye ful eşyali 3+1 kiralik daire. Tel:05488664604 *Girne Astro yanı zeytinlikte 2+1 sahibinden kiralik daireler. 290 - 330 Stg. Tel:05428512369 *Dikmende Bulut İnsaat sitesinde yeni daire 3+1 650 tl ye ailye kiraliktir Tel:05338304763 *Gazi Mağusa'da DAÜ’ ye yakın uygun kiralik 2+1 şirin daire. Tel:05338757720 *G. Mağusa Canbulat Ortaokulu çevresinde 3 yatak odalı müstakil kiralık ev. Tel:05338650732 *Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi yanında, 3+1, eşyalı, kiralık daire. Tel:0533 8611577

Bu hizmet KKTC ELL ve TELSİM abonele ri için geçerlidir.

*Kiralık Lüx Daire Lefkoşa Köşklüçiftlikte, 2+1 eşyalı, lüks daire kiralıktır. Fiyat: 350 stg. Tel:05338611577 *Yenikent Miraj Restoran karşısında kiralık eşyalı daire 3+1 Tel:05338634852 *Kiralık daire. 155m2 3+1 Marmara Bölgesi Lefkoşa Tel:05338444546 *Kızılbaşta 3+1 bahçeli müstakil ev kiralıktır. Tel:05338638806 *Taşkınköy Şefler Pastanesi arkası 2+1 eşyalı daire Tel:05338804193 *Kiralık Lüx Daire Lefkoşa Köşklüçiftlik’te, 2+1 eşyalı, lüks daire kiralıktır. Fiyat: 350 stg. Tel: 05338611577 *Aşağı Dikmen’de Bulut İnşaatta Kiralık 3+1 sıfır daire 700 tl. Tel:05338304763 *Lefkoşa arasta çarşısında sendeli 70 metrekare dükkan kiralıktır. Tel:05338664309 - 2278418 *Marmara bölgesinde 3+1 yüz altmış metrekare daire kiralıktır . Tel: 05338504419 *Mağusa’da eski Sema Otel karşısında 3 yatak odalı gayet iyi durumda esyali apartman dairesi 600 TL ayda 1 yıllık peşin Tel:05338761455 *Gönyeli’de cami karşısında kiralık daire 2 +1 580 tl Tel:05338515669 *Lefke’de çarşı içi temiz iki oda bir salon balkon ve klimalı daire kiralıktır. Tel:05338406461 *Gazimagusa Haci Ali Sitesi 3’te 3 yatak odali temiz kiralik daire Tel:05338411628 *Girne Bedrettin Demirel caddesi üzerinde 1+1 kiralık daire - ofis Tel:05338606297 *Gönyeli yenikent'te 5+1 eşyasız daire kiralıktır 340stg Tel:05338696933 *Lefkoşa Kermiya’da otobüs durağına yakın tek kişilik eşyalı, klimalı stüdyo daire kiralıktır. Aylik 650 Tl, bir yıllık peşin Tel:05338671552 *Aşağı Dikmen’de 3+1 yeni ev kiralıktır. 650 Tl. Tel:05338304763 *Köşklüçiftlik’te büro ve işyeri olarak kullanılmaya müsait 125 m2'lik merkezi ısıtmalı ve klimalı daire kiralıktır. Tel:05338666707 *Köşklüçiftlik’te Ank Co. Ltd. üst kat 1. kat dubleks daire kiralıktır ofis veya klinik olmaya müsaitdir. Cengizhan Sokak no.18 Tel: 05338660176 *Küçük Kaymaklı'da 3+1 çok temiz kiralik daire. Tel: 2274560 *Lapta’da 3+1 eşyasız ortak kullanım yüzme havuzu olan dağ ve deniz manzaralı apartman dairesi kiralıktır. Tel: 05338802891 *Magosa Daü yanı ögrenciye ful eşyalı 3+1 kiralık daire. Tel: 05488664604 *Yenikent Gönyeli’de 2+1 eşyalı ve 5+1 eşyasız daire kiralıktır. Tel:05338630705 *Lefkoşa Terminal yanı ögrenciye 3+1 kiralik daire. Tel: 05338533889 *Gönyeli’de kiralık 3+1 daire Tel:05338631494


HALKIN SESi

SERİ İLANLAR

17 Ocak 2013 Perşembe

*Tecrübeli çocuk bakıcılığı hizmeti:

*Lefkoşa’da ikamet eden, en az lise me-

sabah 08.00-17.00 saatleri arasında çocuk

lama elemanı aranıyor.

Kendi evimizde, tercihen yeni doğmuş,

zunu, sürüş ehliyeti olan satış ve pazar-

bakıcılığı yapılır.

Tel:05338668196

*AileyeTemizlik işini iyi bilen, titiz, ütü

Tel:05428634578

*Sekreterlik, muhasebe ve yöneticilik dene*35 yaşındayım konuşup sohbet edebileceğim bayan arkadaş arıyorum Tel: 05338489706

*KIBRISLIYIM LEFKOŞA VE CİVARLA-

RINDA MESAYİ SAATLERİ İÇİNDE YAŞLI VE ÇOCUK BAKIMI İŞİ ARIYORUM TEL:05338430727

*KEMAN DERSİ VERİLİR. Girne Bölge-

sinde her yaş gurubuna profesyonel anlamda keman dersi verilir. Tel:05338240644

*Karaoğlanoğlu Bölgesinde kendi evimde çocuk bakıyorum.Deneyimliyim. Tel:05338329547

27

bilen Gönyeli civarinda oturan 25 - 40

yimlerim var. 37 yasindayim ve halen iyi bir markette müdür yardımcılığı yapmaktayım

aylik 2000 tl civarı kazanacağım bir iş arıyorum Tel:05338601742

*Girnede kendi evimde saat. 17:00 den sonra çocuk bakılır evim musayittir. Tel:05338715266

*Girne merkezde 3+1 eve bayan ev arkadasi araniyor Tel:05338601742

*Girne merkezde oturmakta olduğum

3+1 kiralık eve çalisan 30 yaş ve üstü iki bayan ev arkadasi ariyorum. Tel:05338601742

*K. Kaymaklıda çocuk gelişimi ve psikoloji eğitimi olan, bu konuda deneyimli kişi

tarafından, temiz ve güvenilir bir ortamda, itinayla 0-2 yaş arası çocuk bakılır. Tel:05338628835

yaşlarında bayan eleman araniyor. *ACiLEN Manikür, Pedikür ve Ağda yapabilen 2 bayan eleman aranıyor Tel:05338432304

*ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsündeki res-

toranda görevlendirilmek üzere deneyimli ahçı aranıyor. Tel:05338798165

*Lefkoşa ve civarında ikamet eden bay-

bayan pazarlama ve dağıtım elemanları aranmaktadır. Tel:05428646664

*Kafe'de calışmak üzere, Lefkoşa'da ikamet eden eleman aranıyor. Tel:05338668196

Tel:2232062 - 05428583589

*İngilizce bilen askerliğini yapmış erkek KKTC vatandaşı eleman aranıyor Tel:05338686969

*Deneyimli kuaför ÇIRAĞI aranıyor. Girne Bölgesi Tel:05338815566

*Kıbrıslı meslek lisesi veya okul öncesi eğitim bitirmiş Öğretmen aranıyor Tel:05338474000

*Lefkoşa'da ikamet eden cafe'de çalışacak eleman aranıyor. Tel:2291127 *Dülger ustası aranıyor Tel: 05338694440

DÝÐER

*İlk sahibinden satılık çok temiz ful ekstra Mersedes cd.i.e serisi 2005 sonu. 20,000 Euro Tel:05338684420 *300 D Mercedes 1983 model masrafsız sağ direksiyon evrakları tam akü sıfır 5.500 TL Tel:05338887513 *Mercedes VITO cdi 110 silver, klima, kayıttan döşmüş, Satılık Tel:05338254846 *C 180 mersedes 2002 model otomatik vites 9.50 0 stg. Tel:05338679114 *Satılık mercedes (123 kasa, sağ direksiyon, klimalı) 3.000.stg. Tel:05338608860 *Sahibinden satılık.. Mercedes E 200 Kompressor Elegance..Sol direksiyon, Siyah. Tel:05338402522 *Sahibinden satılık Mercedes marka Vito ve Viano Tel:05338616999 05338886999

*ÇOK TEMİZ ve BAKIMLI TOYOTA COROLLA İHTİYAÇTAN DOLAYI ACİL SATLIK Tel:05338432304 *1998 toyota starlet. 3 kapı. 7250 TL. Tel:05338668545 *Toyata Coralla 94 model ful otomatik fiyat: 7,500 tl Tel:05428505130 *Toyota Corolla Fielder 2003 merkezi kilit elektrikli camlar, çelik cant 6500 Stg. Tel:05338327698 *1992 Model Toyota Coralla beyaz. Çelik cant, merkezi kilit, klimalı çok temiz. Tel:05338609886 05428863438 *Alex 2002 model full otomat klimalý 8,500 STG Tel:05428565366

*2005 Hyundai santafe sahibinden ACİLEN satılık full bakımlı 7500 stg. Tel:05338302427 *Hundai santefe çok temiz 2005 model sahibinde acil satlık.9000.sterlin Tel:05338300626 *2005 Model Honda Cıvıc, yeni kasa, 1.8 ex, renk grimetal, arac fulldur ve cok temizdir. 11.250 Stg. Tel:05338478661

*2007 model, 3.20. cabriolet, 50 bin km’de25.500 stg Tel: 0533 870 00 48 *2006 model 1.16 BMW 12.500 Stg Tel:05338773086 *BMW 3.20 m sport 2006 / 50000km full aksesuar Tel:2290323 *BMW X5 3.0 Xdrive 2007 Ekim. Full Paket. Tel:05488880000 *2006 moel 1.16 BMV 6 ileri Klimalı 14.000 Stg. Tel:05338679114 *2007 model BMW 3.20 convertible. M paket, full. 35.000 stg Tel:05428542324 *2007 model BMW 3.20 convertible. M paket, full. Tel:05338648042

*2006 ford focus camlar otomatik 17 inc celik jant sis farı spor yay sahibinden satlik Tel:05338727355 *2005 model, klimalı ford transit. Tel:05338401962 *95 model ford transit van araç. Tel:053386199 06 *2004 model Ford Focus Çok temiz. Tel: 0533 866 85 45

*Opel Astra gtc 16 at 16 valvit 2005 model 68000km ful özliklerde 8500 sterlin,içine araba alınmayacak Tel:0533 8697179 *Opel astra Gtc 16 at 16 valvit, 68000 kilometre tüm evrakları hazır, ışık sensörü yağmur sens-rü curizer hız sabitleyci,mp3 çalar 1 çok özellik Opel astra gtc 16 at 16 valvit 2005 model 68000km ful özelliklerde 8500 sterlin,içine araba alınmayacak evrakları tamam, servisi yapılmış Tel:05338697179

*2002 model Renault Megane 19. dizel, klimalı, yol bilgisayarlı. Tel:05338644276 *2004 model Reno Megan full extra 7000 stg. Tel:05338408480 *Renault Megane II HB 1.6 16V 2006 Aralik. Otomatik, full donanım, 60000 km garanti. Tel:05338664384 *96 model renault 19 europa 4000 tl Tel:05338476057 *98 model renault kango iyi durumda 6500 tl Tel:05338558157 *Renoult Kango, 2001 model 3000 stg. Tel:053386376 17

*ISUZU 28 AT 2000 TL 24 AT 1500 TL FORT ESKORT 18 AT 800 TL Satılık Motorlar. Tel:05338608860 *Suziki gsxr 400 makina ve sasi Çok iyi durumda 3000 tl Tel:05338475244 *Satılık ısuzu van. uzun sase, geniş kasa, 97 model, klimalı. 6.000 stg. Tel:05338608860 *Isuzu trooper 4X4 Jeep Tel:05338337601

*Wolksvagen bora 2000 model düz vites. Tel:05338738844 *Satılık volvo kamyon fl10 on tekerlek Tel:05428518510 *Volkswagen polo clasik 2001 Model 1.4 Motor evrakları tamam ACİL Tel:5338308835 *Volkswagen golf, 2001 model. Tel:05428526655 *Voswogen Bora 1.6 2000 model. 13000 TL Tel:05338770304 *2005 Model Volkswagen Golf 1.6 FSI Sportline, ilk sahibinden. Tel:05488775911

*Satilik unoS 1995 model. Çok temiz masrafsiz. 92000 km’de yurtdışına döneceğim için ACİL satılıktır. Tel:05338648830 05338245957 *1997 Scupe Full. Sağ Direksiyon 90.000 mil çok temiz 15000 Stg. Tel:05338664943 *2008 model, çok iyi durumda Mazda RX 8 Full Bodi kit, özel yapım 40 yıl üretim damgalı, limiti kırılmış £ 13,000 Tel:0533 861 2234 *Satılık uzun şasi Komlit Dahiyatsu Van Kasası. 1.500 Tl Tel:05338608860 *Satılık ferrari bahçe traktörü üç piston belden kırma 4*4 hidrolik dümen italyan malı orjinal Tel:05338527522 *Fiber sandal 2.85m yamaha 2hp motor 2800 Tl Tel: 05338776767 *Atv can-am 450 cc. 2010 model. Evrakları tam. 7.000 stg. Tel: 05338669885

*Suzuki swift sport 2003 model sarı renk düz vites Tel:05338406272 *ISUZU ELF 2003 model beyaz Buzluklu, Klimali. Çok iyi durumda Tel:05338492618


SPOR 28

Zincir koptu!

Lance Armstrong'un doping i7ra$, bisiklet sporunu da zor duruma düşürdü. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Armstrong skandalında, Uluslararası Bisiklet Birliği'nin de rolünün olduğunun ortaya çıkması halinde, bisikle7 olimpiyat programından çıkarabileceğini açıkladı. Ünlü talk şovcu Oprah Winfrey'e, doping yap 8ğını i7raf eden Lance Armstrong'un, uzun yıllar boyunca hiçbir teste yakalanmadan kariyerini sürdürmesi, "Uluslararası Bisiklet Birliği" ve doping kurumları içinde işbirlikçileri olduğu yorumlarını beraberinde  ge7rdi. İddialar, Uluslararası Bisiklet Birliği'nin, 1999-2005 yılları arasında üst üste 7 kez Fransa turunu kazanan Armstrong’un ra7nginden yararlanmaya devam etmek için, yasaklı madde kullandığını örtbas e9ği yolunda. Bu duruma dikkat çeken Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinden Dick Pound, bisikle7n olimpiyat programından çıkarılabileceğini söyledi. Uluslararası an7-doping ajansı WADA'nın eski başkanı Pound; "Uluslararası Bisiklet Birliği, dopingi önleme yolunda güçlü önlemler almasıyla tanınmıyor. Bu durumda bizim devreye girmemiz gerekecek. Bisikle7n tamamen dopingten temizlenmesinin tek yolu, sporcuların kendilerine; 'Bundan böyle olimpiyat oyunlarına ka8lamayacağız. Bir an temizlenmemiz gerekiyor' demeleri" diye konuştu.WADA başkanı David Howman da, Armstrong'tan yemin al8nda tüm bildiklerini yetkililere bir an önce anlatması çağrısında bulundu.

Real Madrid avantaj yakaladı 

İspanya Kral Kupası Çeyrek Final ilk maçında Real Madrid, San)ago Bernabeu'da konuk e+ği Valencia'yı 2-0 mağlup e+ ve 23 Ocak'ta oynanacak rövanş karşılaşması öncesi avantaj yakaladı

Pep Guardiola, Bayern Münih'te

Mücadelenin ilk yarısında sahada daha istekli olan takım, konuk ekip Valencia oldu. Ancak Valencia'nın yara:ğı gol tehlikelerinde kaleci Iker Casillas, gole izin vermedi. İlerleyen dakikalarda toparlanan Real Madrid, hızlı çık8ğı atakta 1-0 öne geç7. 37. dakikada gelişen Real Madrid atağında top, son olarak Benzema'nın önünde kaldı. Fransız golcünün düzgün vuruşunda ise Real Madrid golü buldu. Karşılaşmanın ilk yarısında başka gol olmadı ve Real Madrid, soyunma odasına 1-0 üstün gi9. Real Madrid, ikinci yarıya daha iyi başladı. Farkı ar8rmak için baskısını yoğunlaş8ran Eflatunbeyazlı ekip, Valencia kalecisi Guaita'yı bu bolümde geçemedi. Maçın belki de en net pozisyonunu ikinci yarıda Valencia yakaladı. Ever Banega'nın verdiği pasla pozisyona giren Soldado, sert vuruşunda kaleci Casillas'a takıldı. Ancak dönen topu önünde bulan Jonas, boş kale yerine topu auta gönderdi ve yüzde yüzlük bir $rsa8 harcadı. Ev sahibi Real Madrid, 73'te farkı

2'ye çıkarmayı başardı. Sol kanattan etkili gelen Fabio Coentrao, kale sahasındaki Higuain'i topla buluşturmak istedi. Ancak araya giren Guardado, topu kendi ağlarına gönderdi. Bu golden sonra konuk ekip Valencia, oyun disiplininden koptu. 77 ve 80. dakikalarda mutlak gol

$rsatları yakalayan Cris7ano Ronaldo, bu pozisyonlarda ise 3. golü bulmayı başaramadı. Kalan dakikalarda başka gol olmadı ve Real Madrid, Kral Kupası Çeyrek Final maçında Valencia'yı 2-0 yenerek, rövanş mücadelesi öncesi avantaj yakaladı. Bu maçın rövanşı ise 23 Ocak'ta oynanacak.

Premier Lig ekiplerini peşinden koşturan Pep Guardiola, kimsenin beklemediği sürpriz bir karar vererek, Bundesliga devi Bayern Münih ile 2016 yılına kadar anlaş*Barcelona ile 14 kupa kazanan Pep Guardiola, geçen sezonun sonunda görevinden ayrılmış8. Bir sezon futboldan uzak kalmak isteyen Guardiola'nın, hangi takımı çalış8racağı merakla bekleniyordu. 41 yaşındaki teknik adam, Premier Lig'de menajer olarak görev yapma hayalleri kurduğunu söyleyince, gözler Chelsea ile Manchester City'e çevrildi. Ancak henüz bu açıklamanın dumanı tüterken, "Guardiola Bayern Münih'te" haberi futbol dünyasına bomba gibi düştü. Premier Lig ekiplerini uzun süredir peşinden koşturan Guardiola, kimsenin beklemediği sürpriz bir karar vererek, Bundesliga devi Bayern Münih'i tercih e9. Bayern yöne7mi, gelecek sezondan i7baren takımı çalış8rmaya başlayacak Guardiola ile 2016 yılının Haziran ayına kadar sözleşme imzalandığını açıkladı. Yöne7m Kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenige, "Pep Guardiola, birçok ünlü kulüp peşinden koşarken Bayern'i tercih e9ği için mutluyuz. Dünyanın en iyi teknik adamlarından biriyle anlaş8k. Kendisinin burada çok başarılı olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı. Bayern yöne7mi, şu anda takımı çalış8ran Jupp Heynckes'in ise sezon sonunda emekliye ayrılacağını açıkladı. Heynckes yöne7minde geçen sezon Şampiyonlar Ligi’nde final oynayan Bayern, bu sezon Bundesliga'nın ilk yarısını en yakın rakibinin 9 puan önünde lider bi7rmiş7. Barcelona'yı başarıdan başarıya koşturan Guardiola'nın, yeni takımı Bayern Münih'te neler yapacağı şimdiden merakla bekleniyor.

Ranocchia, Inter'e hayat verdiİtalya Kupası çeyrek finalinde Inter ile Bologna, Milano’da karşı karşıya geldi. Büyük bir çekişmeye sahne olan ve normal süresi 2-2 eşitlikle sona eren maçı Inter, uzatma bölümünün son dakikasında Ranocchia’nın kayde9ği golle sahadan 3-2 galip ayrıldı ve yarı final vizesi aldı. Maça ev sahibi Inter etkili başladı. 34. dakikada sahneye çıkan Guarin, kayde9ği

yrek finali İtalya Kupası çe eye sahne çekişm olağanüstü bir a giden maçta oldu. Uzatmay ia’nın 120. Inter, Ranocch Bologna’yı golle dakikada a,ğı ını yarı finale 3-2 yenerek ad ı yazdırd

golle Inter’i 1-0 öne geçirdi. İlk yarıda başka gol olmazken, Inter soyunma odasına 1-0’lık üstünlükle gi9. İkinci yarıya da hızlı giren ev sahibi takım, Palacio’nun golüyle farkı 2’ye çıkardı: 2-0. Bu dakikadan sonra Inter kalesine daha etkili gelmeye başlayan Bologna, Diaman7 ile 81. dakikada skoru 2-1 yap8. Bu golden sadece 3 dakika sonra sahneye çıkan Gab-

biadini, kayde9ği golle skora 2-2 eşitlik ge7rdi. Normal süre başka gol olmazken, 90 dakika 2-2 sona erdi ve uzatma dakikalarına geçildi. Inter’de uzatma bölümünün son dakikasında sahne alan Ranocchia, a:ğı golle takımını 3-2 öne geçirdi. Maçta başka gol olmazken, Inter yarı final vizesi alan taraf oldu.


SPOR

HALKIN SESi

17 Ocak 2013 Perşembe

29

"Terim'le aramızda sürtüşme yok"

Belhanda, açık konuştu! 

Ara transfer döneminde Fenerbahçe'nin transfer listesinin tepesinde yer alan ancak günlerdir transferi bir türlü netlik kazanamayan Younes Belhanda'dan bulunduğu Fas milli takımı kampından haber geldi. 2013 Afrika Uluslar Kupası için Fas milli takım kadrosunda bulunan Younes Belhanda, kulüpten ayrılmak istediğini ve bunu Montpellier başkanı Louis Nicollin'le konuştuğunu, gitmek istediğini başkana açık açık söylediğini dile ge8rdi. "Durumda herhangi bir değişiklik yok. Fenerbahçe bana Montpellier'nin ödediğinden 3 kat daha fazla para ödeyecek." dedi. Fenerbahçe'yle anlaş9ğı ifade edilen Faslı yıldız, basında çıkan To:enham iddiaları hakkında ise kendisine gelen herhangi bir teklifin olmadığını söyledi.

Baros'un adresi Arap Emirlikleri

Galatasaray'ın ara transfer döneminde kesin olarak takımdan göndermek istediği Milan Baros'a Birleşik Arap Emirlikleri yolu göründüÇek Cumhuriye8 takımlarından Banik Ostrava'nın teklifini geri çeviren Milan Baros, Palermo'dan gelen 1.5 yıllık teklifi de yıllık ücre8ni düşük bulduğu gerekçesiyle veto etmiş8. Menajer Pavel Paska'ya "Baros'a takım bul" şeklinde talimat veren Galatasaray'a müjdeli haber Çek basınından geldi. efotbal.cz'e açıklamalarda bulunan Milan Baros'un menajeri Pavel Paska, Çek golcünün transferi için Birleşik Arap Emirlikleri'nden bazı takımlar ile görüşmelere başladıklarını ve bu sürecin devam e;ğini açıkladı. Milan Baros'a iyi bir teklifin sunulduğunun belir8ldiği haberde, Baros'un Çek teknik adam Jozef Chovanec'in çalış9rdığı Baniyas ile temaslara başladığı bildirildi.

Fa2h Terim ile arasında gerginlik olduğu iddialarına yanıt veren Ünal Aysal, Fa2h Terim'le aralarında herhangi bir sürtüşme olmadığını ve Terim'le her zaman temas halinde olduklarını söylediFa8h Terim'le aralarında herhangi bir sürtüşme olmadığını ifade eden Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, "Fa8h hocamızla, Galatasaray başkanı olarak benim herhangi bir sürtüşmem olmadı. Bugün de yok. Fa8h hocamızla ben sürekli temas halindeyim. Basının söylen8leri, Fa8h Terim'le bizi çok sık bir arada görmediklerinden kaynaklanıyor. Geçen günlerdeki televizyon konuşmasında söylediklerim sadece Fa8h Terim'e yönelik değildi. Tüm profesyonel çalışanlarımıza yönelik bir konuşmaydı. Televizyonda anla<klarımdan farklı anlamlar çık9ysa, bunlar tamamen yanlış" ifadelerini kullandı. Yine de her müssesede bulunan emir komuta zincirin, sağlam tutmak istediklerini dile ge8ren Aysal, "Ancak her şekilde, hangi müessese olursa olsun, emir komuta zinciri var. Biz, bu emir komuta zincirini sağlam tutmazsak, hiçbir şekilde başarıya ulaşamayız. Burada herkese saygım var ama herkesin de bana saygısı olması gerek8ğini düşünüyorum" dedi. Fa8h Terim'in, Sarı-kırmızılı kulübe son derece yararlı bir eleman olduğunu söyleyen Ünal Aysal, "Fa8h hocamızla aramızın iyi olduğunu söyleyerek geçiş8rmek istemiyorum, Fa8h hocanın camiamıza son derece yararlı ve faydalı bir eleman olduğunu da tekrar teyit etmek

is8yorum. Ben bir yöne8ci olarak, kulübümüze yararlı bir elemanın arkasından hareket yaparsam, kendi ayağıma kurşun sıkmış olurum" şeklinde konuştu.

AYSAL, MALİYETİ AÇIKLADI Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Wesley Sneijder için teklif edilen rakamları ilk kez açıkladı. Galatasaray Divan Kurulu'nun tamamlanmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ünal Aysal, Wesley Sneijder için Inter ile 7.5 milyon euro karşılığında anlaşmaya vardıklarını ve Sneijder'e de Inter'den aldığı ücre8n üçte ikisini (4.3 milyon euro) teklif e;klerini dile ge8rdi.

"SNEIJDER OLMAZSA B PLANIMIZ VAR" Wesley Sneijder'in transferi için Inter ile her konuda anlaş9klarını dile ge8ren Aysal, transferin gerçekleşmemesinin ise dünyanın sonu olmadığı dile ge8rdi. Sneijder'in Galatasaray'a transfer olmaması durumunda B planlarının olduğunu ifade eden Aysal, "Sneijder'e teklif sunduk, bu kadar büyütmemek lazım. Bir teklif yap9k ve oyuncu bizden düşünme süresi istedi. Şu anda Sneijder düşünüyor. Inter'den yıllık 6.5 milyon Euro alan bir

Futbol başlıyor Spor Toto Süper Lig'in 18. ha!ası, cuma günü başlıyorSpor Toto Süper Lig'de 18. ha&a hakemleri açıklandı. Ligin 16. ha&asında oynanan Galatasaray - Fenerbahçe maçında Raul Meireles'e 'küfür e;ği ve tükürdüğü' gerekçesiyle kırmızı kart göstererek oyundan atan Halis Özkahya, Beşiktaş - Kayserispor maçının ardından Antalyaspor - Gençlerbirliği maçına da atandı. Son üç ha&ada, üç maça atanan ve hiçbir ha&ayı boş geçmeyen Özkahya'nın Raul Meireles hakkında yazdığı raporunda 'yalan ifadeler' olduğu iddia edilmiş ve Tahkim Kurulu, PFDK tara%ndan Raul Meireles'e verilen 11 maçlık cezayı bozmuştu. Meireles'in cezasını 4 maça indiren Tahkim Kurulu, Portekizli

oyuncuya aldığı ücre8n 3'te 2'sini teklif ediyorsanız tabii ki düşünür. Sneijder için Inter'e 7.5 milyon euro da teklif e;k" dedi.

Ujfalusi’ye operasyon!Galatasaray'ın Çek savunma oyuncusu Tomas Ujfalusi, dizinden yaşadı sakatlık nedeniyle ülkesinde operasyon geçirdi. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Tomas Ujfalusi'nin sol dizine, ülkesi Çek Cumhuriye8'nde artroskopik cerrahi uygulandığı belir8ldi. Yapılan operasyonla oyuncunun dizindeki yır9k menisküs ve kıkırdak parçalarına temizlik uygulandığı aktarılarak, "Bir ha&a sonra Türkiye'ye dönecek olan Ujfalusi'nin ön çapraz bağ rehabilitasyonuna, kulübümüz fizyoterapi ekibi tara%ndan kaldığı yerden devam edilecek" denildi.

futbolcunun hakem Halis Özkahya'ya 'tükürmediği' konusunda da görüş bildirmiş8. Halis Özkahya, 16. ha&ada oynanan Galatasaray Frenerbahçe maçından önce ligde toplam 8 maça atanmış9. 18 Ocak Cuma: 20.00 Kasımpaşa-Galatasaray: Bülent Yıldırım 19 Ocak Cumartesi: 16.00 Sivasspor-Gaziantepspor: Kuddusi Mü&üoğlu 19.00 Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor: Serkan Çınar 19.00 Bursaspor-Kayserispor: Mete Kalkavan 20 Ocak Pazar: 13.30 Medical Park Antalyaspor-Gençlerbirliği: Halis Özkahya 16.00 Trabzonspor-Kardemir Karabükspor: Cüneyt Çakır 19.00 Fenerbahçe-Sanica Boru Elazığspor: İlker Meral 21 Ocak Pazartesi: 20.00 Orduspor-Mersin İdmanyurdu: Ali Palabıyık 20.00 Akhisar Belediyespor-Eskişehirspor: Süleyman Abay


30

HALKIN SESi

SPOR

Gönyeli’den imza şov 17 Ocak 2013 Perşembe

Ligin ikinci devresinde üst sıraları hedefleyen Gönyeli, dün dört futbolcuya imza a,rarak kadrosunu güçlendirdiDavut ULAŞ

Telsim 1. Lig takımı Gönyeli dün kadrosuna kattığı dört yeni futbolcusuna Kıbrıs Türk

Futbol Federasyonu lokalinde imza attırdı. Hamitköy’den Muhammed, Küçük Kaymaklı’dan Jaques, Çetinkaya’dan Çağakan ve Göçmenköy’den Tonguz, baş-

kan Mustafa Çavuşoğlu ve yönetici Kuzey Ertopaloğlu’nun da yer aldığı imza töreninde attıkları imzalar ile Gönyeli’ye transfer oldular.

Dartsta Lefkoşa bölgesi şampiyonu UKÜ 

Kuzey Kıbrıs Darts Federasyonu (KKDF) Efes Dark Ligleri Le&oşa bölgesinde sona erdi. Toplam 10 ha(a süren ligde toplam 8 galibiyet 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet alan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 25 puanla 2012 – 2013 KKDF Efes Dark Ligini şampiyon olarak tamamladı. Son ha(a deplasmanda karşılaş<ğı Taşkent Türk Çi(çiler Birliği karşısında 10-6 galip gelen Kasım Saygınlı, Salih Kanatlı, Ergün Gülenler, Güner Özyay, Ahmet Tekkanlı, Hayre=n Amca ve Meneş Mertkaya’dan kurulu UKÜ Darts takımını şampiyonluğa götüren sporcular oldu. Le&oşa liginde oynanan diğer karşılaşmalarda büyük bir sürpriz yapan Gardiyanlar Spor Kulübü ligin iddialı takımı Dikmen Laren Shouse karşısında 9-7 galip gelirken Taşkınköy Şeker Sigorta LDB’yi 11-5 mağlup e=.

Hedefleri kurumsallaşma

Aradıkları forveti buldular

Hamit SAKALLI

Satranç Federasyonu, yöne*m kurulu görev dağılımı yaparak, yeni dönemde hedeflerini, Kuzey Kıbrıs satrancını ileriye taşıyacak kurumsallaşmış bir federasyon yaratmak olarak belirlediKuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu (KKSF) Yöne;m Kurulu geç;ğimiz ha(a toplanarak görev dağılımı yap<. Halil Göymen başkanlığındaki yeni Yöne;m öncelikli hedefini, Kuzey Kıbrıs’ta satrancı yaygınlaş<racak yeni araçlar geliş;rerek bunların kurumsallaş<rılması olarak belirledi. KKSF Yöne;m Kurulu üyeleri ile üstlendiği görevler aşağıdaki gibi şekillendi; 1. Dr. Halil GÖYMEN- Başkan 2. Halil ŞENTUĞ - Asbaşkan 3. Doç. Dr. Zafer AĞDELEN - Yazman 4. Rüştü YÜCEL- Hakemler Sorumlusu 5. İbrahim SAKALLI- Sayman 6. Nejat KIRAÇOĞLU- Lisans ve Sicil Sorumlusu 7. Dr. Hasan SAMANİ- Basın ve Sosyal İlişkiler Sorumlusu. 8. Ayşe TOLGAR-Antrenörler Sorumlusu 9. Damla BOŞNAK - UKD Sorumlusu

Birinci Lig’de ilk devrede aradığını bulamayan Türkmenköy, yeni teknik patronu Osman Yıldızev yöne;minde başarı arayacak. Bu nedenle transfere yönelen Türkmenköy, Hamitköy’den tecrübeli golcü Me;n’i transfer ederek, yıllardır süren forvet sorununu çözmeyi hedefledi. Me;n ara transferde birçok takımın transfer listesinde yer alıyordu.

KTFF heyeti belirlendi FIFA ve UEFA gözlemcilerinin de ka+lacağı Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Kıbrıs Futbol Federasyonu görüşmesine ka+lacak KTFF heye* belli olduKıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) ile Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) arasında gerçekleş;rilen görüşmelerin ikincisi bugün, saat 09.30'da KTFF binasında yapılacak. KTFF heye;nde Başkan Hasan Sertoğlu'yla birlikte görüşme heye;nde, Dış ilişkiler Sorumlusu Orçun Kamalı, Yöne;m Kurulu üyesi Av. Enver Baturalp, Tahkim Kurulu Asbaşkanı Av. Hasan Balman ve KTFF Danışmanı Jerome Champagne yer alacak. Görüşme sonrası tarafların ka<lacağı basın toplan<sı Ahmed Sami Topcan Toplan< Salonu'nda gerçekleş;rilecek.


HALKIN SESi

SPOR

Kenneth’in partneri değişti 

Soydan Sakallı

Hamitköy ilk devrede başarılı performans sergileyen golcüsü Kenneth’in partnerinde değişikliğe giderken, Liberyalı forvet Heron Berian’ı, Bulgaristanlı Sedat’ın yerine transfer e6. Le e karşısında etkili bir futbol sergileyen ve bir de gol atan Heron Berian, yöne4ci Hamit Dağ ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu lokalinde Hamitköy’e imza a7. Takım ile birlikte kampta olan Heron Berian imza sonrasında kampa ka5ldı. Kadroda düşünülmeyen Sedat ise Göçmenköy’ün tüm ısrarlarına rağmen büyük ih4malle ülkesine dönecek.

17 Ocak 2013 Perşembe

Hamitköy önceki gün hazırlık maçında denediği ve teknik heye0en olumlu rapor aldığı Liberyalı forvet Heron Berian’a dün imza a2rdı

Hamit Sakallı

Küçük Kaymaklı, Gönyeli’ye verdiği tecrübeli golcü Jacques’ın yerine transfer e6ği genç Yağış’a imza at-

5rdı. Geleceğe ya5rım yapan Küçük Kaymaklı’nın yardımcı antrenörü Serhat Ertürk, geç4ğimiz sezon Metehan’da Yağış’ın antrenörlüğünü yapmış5.

Cihangir, yabancısını değiştirdi 

Takımlar ikinci devre hazırlıklarını sürdürürken, transfer çalışmalarına da hız verdiler. Ara transferde dün hareketli bir gün yaşandı. Süper Lig ekipleri Hamitköy, Küçük Kaymaklı ve Cihangir, Birinci Lig ekibi Gönyeli, İkinci Lig ekipleri Yalova, Baf Ülkü Yurdu ve Zümrütköy transfer e6kleri futbolculara imza at5rdılar. Cihangir, yeni yabacı futbolcusu Kaute’ye imza a7rırken, William ve Eteme’den biri ile yollarını ayıracak. Birinci Lig’de kalıcı olmayı hedefleyen Binatlı dün iki futbolcuya imza a7rdı. Binatlı, Yalova’dan İbrahim ve BÜY’den Tanju’yu kadrosuna ka7. Bu arada Birinci Lig ekiplerinden Esentepe, komşusu Düzkaya’dan, Emrah Alevkayalı’ya imza a7rdı. Geçitkale’den takviye İkinci Lig’in ba5 bölgesi ekibi Zümrütköy ise Mustafa Aydın’ı kadrosuna ka7. İkinci Lig’de şampiyonluk hedefleyen ekiplerden Geçitkale takviyeye devam ederken, Akıncılar’dan, Olgun’u transfer e6.

Süper Ligi hedefleyen ba/ bölgesi ekibi Yalova, dün Lee’den Fırat Ömür ve Salih Özdoğan’a Federasyon’da imza a2rdı

Davut Ulaş

Telsim 1. Lig ekibi Yalova yıllarca Le e’de kaptanlık yapmış olan tecrübeli futbolcu Fırat’a imza a7rarak, 10 numara pozisyonuna önemli bir takviye yap5. Birinci Lig’de şampiyonluk hedefinde olan Yalova ayrıca Salih Özdoğan’a da imza a7rarak transfer e6.

Mami, Baf’a imzayı attı Baf Ülkü Yurdu, Lapta’nın kadro dışı bırak/ğı Gökhan Konyalıoğlu’nu dün transfer e1Kaymaklı, geleceğe yatırım yaptı 

Fırat, Yalova’da 

31

Davut Ulaş

Telsim 2. Lig Ba5 grubu ekibi Baf Ülkü Yurdu, Mami lakaplı Laptalı tbolcu Gökhan Konyalıoğlu’na dün imzayı a7rdı. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’ndaki imza töreninde Baf Ülkü Yurdu eski başkanı Mehmet Kadri de hazır bulundu. İkinci Lig Ba5 Grubu’nda şampiyonluk hedefinde olan Baf Ülkü Yurdu, Lapta’nın kadro dışı bırak5ğı Gökhan Konyalıoğlu’nu transfer ederek orta sahasını güçlendirmiş oldu.

CMYK


'Kocaman' dönüş!

TRANSFER HAREKETLENDİ Ziraat Türkiye Kupası'nda yoluna kayıpsız devam eden Fenerbahçe, (A) Grubu'ndaki 3. maçında Bursa Atatürk Stadı'nda Bursaspor ile karşı karşıya geldi. Karşılaşma konuk Fenerbahçe'nin 3-2 üstünlüğü ile sona erdi. Sarı lacivertli ekibin golleri 10. dakikada Gökhan Gönül, 79. dakikada Moussa Sow ve 80. dakikada Cris,an Baroni'den gelirken, Bursa-

spor'un gollerini 59. dakikada Pinto, 70. dakikada ise Gökhan Gönül (K.K.) kayde.. Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, 63. dakikada Baroni ve Sow'u aynı anda oyuna alarak, bir anlamda maçın kaderini değiş,rdi. Karşılaşmanın hakemi Yunus Yıldırım, 75. dakikada Bursaspor teknik direktörü Ertuğrul Sağlam'ı tribüne gönderdi.

Sayfa 30-31’de

Metin, Türkmenköy’de

Türkmenköy, Hamitköy’den Me,n’i transfer ederek, yıllardır süren forvet sorununu çözmeyi hedefliyor 30>>

Federasyon’da önemli gün

Futbolda dışa açılım konusunda Güney Kıbrıs Futbol Federasyonu KOP’la yürütülen görüşmelerin ikinci ayağı bugün Futbol Federasyonu binasında gerçekleş,rilecek. Toplan-ya, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA ile Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA’dan gözlemciler de ka-lacak 30>>

Guardiola şok etti

Barcelona ile kazandığı onlarca kupanın ardından geç,ğimiz sezon Katalan ekibinden ayrılan Guardiola'nın yeni adresi belli oldu. Alman ekibi Bayern Münih, Guardiola'nın sezon sonunda teknik direktörlük kariyerini noktalamaya hazırlanan Jupp Heynckes'in yerine geçeceğini resmen açıklandı

28>>

Futbol liglerimizde takımlar ikinci devre için kadrolarını güçlendirme çalışmalarına hız verdi. Ara transferin son iki gününe girilirken gerek bonservisli, gerekse kiralık transfer çalışmaları hareketlendi

Ara transferde dün hareketli bir gün yaşanırken, Hamitköy, Küçük Kaymaklı, Cihangir, Gönyeli, Yalova, Esentepe, Binatlı, Baf Ülkü Yurdu, Geçitkale ve Zümrütköy transfer e#kleri futbolculara imza a$rdılar Kurucusu Sahibi

: Dr. Fazýl KÜÇÜK : Halkýn Sesi Ltd.

Yayýn Yönetmeni

: Ali FAHRÝOÐLU

Haber Müdürü : Ýbrahim DALOÐLU Grafik Sorumlusu : Fobaz RANA

Adres: 172 Girne Cad. Lefkoþa. Tel: 228 56 45 - 227 31 41. Faks: 227 26 12. PK: 339. Matbaa Adres: Selen Ofset, Haspolat Sanayi Bölgesi Lefkoþa Tel: 233 55 71. E.Posta: halkinsesi@kibrisonline.com reklam için: halkinsesireklam@kibrisonline.com Halkýn Sesi ihbar hattý: 0533 827 11 11

17 Ocak 2013  

17 Ocak 2013