Page 1

Oracle 10g Database Server Kurulum Rehberi

1- Giriş ................................................................................................................................ 2 2- Kurulum öncesi hazırlıklar ............................................................................................. 2 2.1 Sistem Gereksinimleri............................................................................................... 2 3. Kurulum öncesi adımlar.................................................................................................. 2 3.1 Sistem Kullanıcısı ..................................................................................................... 2 3.2 Regional and Language Options (Bölge ve Dil Ayarları) ........................................ 2 4- Oracle 10g Database Server Kurulumu ...................................................................... 2 4.1- Kurulumun başlatılması.......................................................................................... 3 4.2- Oracle 10g Enterprise Database Kurulumu ............................................................. 3


1- Giriş Bu rehber Oracle 10g Database Server ürünün Windows sistemler üzerine kuruluşunun basamaklarını açıklamak için hazırlanmıştır.

2- Kurulum öncesi hazırlıklar 2.1 Sistem Gereksinimleri •

Onaylı İşletim Sistemleri (32 Bit) Windows NT Server 4.0, Windows NT Server Enterprise Edition 4.0, ve service pack 6a yada daha yüksek versiyon kurulu olan Terminal Server Edition işletim sistemleri desteklenmiştir. Windows NT Workstation desteği kalkmıştır. Service pack 1 yada daha üst versiyonlu Windows 2000. Bütün versiyonlar, Terminal Services ve Windows 2000 MultiLanguage Edition (MLE), dahil onaylıdır. Windows Server 2003 Microsoft Windows XP Professional

• • • • •

Processor : 200MHz minimum Memory (RAM) : 512 MB Disk Alanı : 2 GB Temp Alanı : 200MB Page File Boyutu (Virtual Memory) : RAM’in 2 katı

3. Kurulum öncesi adımlar 3.1 Sistem Kullanıcısı Kurulumu yapacak windows kullanıcısının grubu administrator olmalıdır.

3.2 Regional and Language Options (Bölge ve Dil Ayarları) Sağlıklı bir kurulum için Regional and Language Options’un ayarlarının tamamı English (USA) olmalıdır.

4-

Oracle 10g Database Server Kurulumu


4.1- Kurulumun başlatılması • •

Sisteme Windows Administrators grubuna üye bir kullanıcı ile login olun. Bilgisayarınız auto run özelliğini desteklemiyorsa, kurulumu manuel olarak başlatmalısınız. İlk kurulum cdsinde setup.exe dosyasını çift tıklayınız.

4.2- Oracle 10g Enterprise Database Kurulumu

Welcome to the Oracle Database 10g Installation ekranında sunduğu Basic Installation ve Advanced Installation seçenekler arasından Advanced Installation seçeneğini tercih edin.


Specify Inventory directory and credentials ekranında Specify Operating System group name kısmına dba giriniz. Enter the full path of the inventory directory kısmını ORACLE_BASE’inizin bir altdizinine default olarak koyar.

Select Type Installation ekranında ise Enterprise Edition (808MB) seçeneğinizi seçiniz. Sonra Next tuşuna basınız.


• Select Database Configuration ekranında oracle sofware’ine ek olarak default bir database instance’si yaratabilirsiniz. İsterseniz kurulumdan sonra database configuration assistant sihirbazı ile database instance’ı oluşturabilirsiniz.

• Specify Database Configuration Options ekranında Global Database Name ile SID kısmına ORACLE_SID’inizi girin. Database Character Set olarak da Türkçe karakterleri destekleyen Turkish WE8ISO8859P9 girin. Sonra Next tuşuna basınız.


• Select Database Management Option ekranını olduğu gibi bırakarak Next tuşuna basınız

• Specify Database File Storage Option ekranında File System kısmını seçiniz. Specify Database file location default olarak ORACLE_BASE’in altını gösterecektir.


• Specify Backup and Recovery Options ekranını olduğu gibi bırakıp Next tuşuna basınız.

Specify Database Schema Passwords ekranında SYS, SYSTEM, SYSMAN ve DBSNMP gibi önemli database kullanıcılarının şifrelerini giriniz.


• Summary ekranı yapılacak olan kurulumu özetler. Neyin, nerelere kurulacağı ne kadar alan ihtiyaç duyduğu vs vs.

Install ekranı ise kurulum hakkındaki gelişmeleri özetler. Daha detaylı bir kurulum bilgisi için orainventory’inizin altındaki logs dizininde installActions<date>.log dosyasını inceleyebilirsiniz.


Configuration Assistants ekranı install ekranından sonra gelir ve kurulmuş olan ürünleri configure eder.

Oracle 10g Kurulum Rehberi  

Oracle 10g Kurulum Rehberi