Page 1

EVDEN EVE TAŞIMACILIK

NAKLİYAT

YIL : 14

SAYI :4156

2 ARALIK 2016 CUMA

Dağlara kar çok yakıştı B ütün yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava bölgemizde de etkili oldu. Fethiye ve Seydikemer'in sahil bölgelerinde yağış yağmur şeklinde olurken, özellikle Seydikemer'in Seki, Bekçiler, Çaltılar, Boğalar gibi yayla mahallelerinde gece az da olsa kar yağdı. yüksek sıcaklığın 11 derece olması tahmin ediliyor. Devamı Sayfa 8'de

SEYDİKEMER KAYMAKAMLIĞINDA GÖREV DEĞİŞİMİ Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken Keskin Kaymakamı olarak atanırken, Seydikemer Kaymakamlığina Sur Kaymakamı Dr Memduh Tura getirildi. İçişleri Bakanlığı'na ait atama kararları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Devamı Sayfa 10'da

TİRLİ; “ÖLÜDENİZE KIYMAYIN”

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Okyay TİRLİ, Büyükşehir belediyesi yine yanlış yapıyor diyerek. Ölüdeniz'e bu büyüklükte bir arıtma yapmak bu doğa güzelliğinin ve Ölüdeniz'in kirlenmesi demektir. anlattık. Devamı Sayfa 14'te

BİSİKLET HIRSIZI YAKALANDI Ortaca, Dalaman ve Fethiye'de bisiklet hırsızlığı yapan şahıs Fethiye'de suçüstü yakalandı. Yakalanan şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi.Sayfa 3'te


2

2 ARALIK 2016 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Yunanistan'dan Kardak açıklaması! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamalara Yunanistan'dan tepki geldi. CHP milletvekilleri Fikri Sağlar ve Niyazi Nefi Kara’nın Ege Denizi’nde egmenliği devredilmemiş 18 adada Yunanistan bayrağı dalgalandığı yönündeki iddialarla ilgili soru önergesine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun verdiği yanıt ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs ile ilgili

Çavuşoğlu ile Lavrov'dan ortak basın toplantısı Antalya'da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile katıldığı ortak basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türk askerine yönelik saldırıyla Rusya'nın hiçbir ilgisi olmadığını dile getirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya'ya bulunan Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, katıldıkları Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Beşinci Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Türkiye'de Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşme süreci kapsamında atanan İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh Ankara'ya geldi. Naeh, "Yapacak çok işimiz var" dedi. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, Ankara'ya geldi. Esenboğa Havalimanı VIP çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Naeh, Türkiye'de elçi olarak bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yapacak çok işlerinin olduğunu söyledi.

Trump'a Twitter'dan 'ince ayar'

Ali Ağaoğlu TMSF'ye devredilen inşaat şirketlerine talip Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ağaoğlu FETÖ/PDY ilişkisi iddiasıyla TMSF'ye devredilen ve satışa çıkarılacak inşaat şirketleriyle şartlara bağlı olarak ilgilenebileceklerini ifade etti. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, FETÖ/PDY ilişkisi iddiasıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen ve satışa çıkarılacak inşaat şirketleriyle şartlara bağlı olarak ilgilenebileceklerini; ancak bu şirketlerin başlamış ya da bir kısmı tamamlanmış değil, henüz başlamamış projelerine yatırım yapabileceklerini söyledi.

Konut satışlarına oda oda satış yöntemi geliyor TOKİ'nin konutları gayrimenkul yatırım fonlarının portföyüne girmesiyle vatandaş aldığı fon payları ile evin bir bölümüne sahip olabilecek. Sermaye Piyasası Kurulu'nun çıkardığı Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde değişiklik yapan yeni tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık metrekareyle ev alınabilecek.

Avrasya Tüp Tüneli'nin adını halk belirleyecek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: İstanbul Boğazı altında inşa edilen Avrasya Tüp Tüneli'nin ismi, Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılacak anketle halk tarafından belirlenecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Boğazı altında inşa edilen ve kamuoyunda "Avrasya Tüneli" olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesinin isminin Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılacak anketle belirleneceğini söyledi.

Emekliye promosyonda son adım

ABD başkanı seçilen Donald Trump'ın şirketlerinin yönetiminden çekileceğini açıklaması gündem yarattı. Başkan seçildiği günden bu yana, Twitter hesabından verdiği mesajlarla gündem yaratan Donald Trump, dün yine Twitter hesabından yaptığı açıklamayla iş hayatından çekileceğini açıkladı.Trump attığı tweette şirketlerinde yürüttüğü işlerini devredeceğini ve bunun için gerekli belgelerin hazırlanmakta olduğunu belirtti.

11.6 milyon emekliye ödenecek banka promosyonu Başbakan Yıldırım’ın bankacılarla yapacağı buluşmada belli olacak. Buluşmada, bankaların promosyon tekliflerini artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Emeklilerin banka promosyonuna kavuşmasına sadece 1 adım kaldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bankalarla bir araya gelerek hazırladığı çalışmayı Başbakan Binali Yıldırım'a sundu. Başbakan Yıldırım da Türkiye Bankalar Birliği ile bir araya gelerek promosyona son noktayı koyacak.

"Vize muafiyeti Aralık ayında sağlanabilir”

Zorunlu kış lastiği uygulaması bugün başladı

Alman gazetesi Die Welt, Ankara ile Brüksel'in vizelerin kaldırılması için Aralık ayında el sıkışabileceğini iddia etti. Türkiye ile AB arasındaki gerilim devam ederken, Alman basını vizelerin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın çok yakın olduğunu öne sürdü. Alman Die Welt gazetesi, Ankara ve Brüksel'in vizelerin kalkması için görüştüğünü, iki tarafın aralık ayında el sıkışabileceğini iddia etti.

Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için bugün başladı. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için bugün başladı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.


www.fethiyehaberi.com

2 ARALIK 2016 CUMA

3

BİSİKLET HIRSIZI YAKALANDI Ortaca, Dalaman ve Fethiye'de bisiklet hırsızlığı yapan şahıs Fethiye'de suçüstü yakalandı. Ortaca, Dalaman ve Fethiye'de bisiklet hırsızlığı yapan şahıs Fethiye'de suçüstü yakalandı. Yakalanan şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi. Edinilen bilgiye göre; Muğla'nın 3 ilçesinde üst üste devam eden bisiklet hırsızlığı polis ekiplerini harekete geçirdi. Fethiye Asayiş Büro Amirliği'ndeki Polis Ekipleri Ortaca'da 5, Dalaman'da 4 ve Fethiye'de 1 tane olmak üzere toplamda 10 tane bisiklet çalan ve çaldığı bisikletleri bu 3 ilçede satmaya çalışan şahsı tespit etmek için çevredeki güvenlik kameralarını inceledi. Yapılan inceleme sonucu bisiklet hırsızlığı yapanın 48 yaşındaki Ahmet B., olduğu tespit edildi. Polis ekipleri Ahmet B'yi Dalaman'dan getirdiği bisikleti Fethiye'de satmak isterken suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan Ahmet B, adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi. Murat YALÇIN


4

2 ARALIK 2016 CUMA

www.fethiyehaberi.com

ortaklığı Haziran 2012'de kabul edilmiştir) ve 3 destekçisi (ASEAN, BDT ve Türkmenistan) bulunmaktadır. Türkiye Şangay'a girerse; Nato'dan çıkması gerekir. Çıkabilir mi? Türkiye bu örgüt içinde, insan hakları ve demokratik özgürlük kazanımlarının üzerini çizerek faşist bir rejime kaydığını tasdik etmiş olacaktır.

Vizesiz AB'den Şangay 5'lisine Dün AB'nin 72 ön şartını halktan gizleyerek Haziran 2016'ya kadar Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz gidebilecekleri masalını anlatanların bugün Türkiye'nin Şanghay 5'lisi içinde yer almasını gündemimize getirmelerini nasıl açıklayalım? Öncelikle AB'nin bizi yıllardır kapısında bekletme gerekçelerine bakalım. Sonra da Şangay 5'lisi”nin ne olduğunu açıklayarak Şangay 5'lisi diyenlere bir soru yöneterek bitirelim. Türkiye'nin 9 Temmuz 1959'da başlayan AB yolculuğu henüz sonuçlanmamıştır. Yakın bir gelecekte de sonuçlanması beklenmemelidir. Çünkü AB insan hakları ve demokratik özgürlükleri her şeyden önce tutmaktadır. Ülkemiz bu alanda yetersizdir. AB'nin bizi 1959 yılından bu yana kapısında tutmasının temel nedeni budur. Ülkemizde yaşanan hak ihlalleri, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar, muhalif seslerin susturulması, seçilmiş milletvekillerinin ve başkanların tutuklanması, belediyelere kayyım atanması, idamın yeniden gündeme getirilmesi, başkanlık tartışmaları, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesi önergesi gibi gerekçelerle AB, Türkiye'yi hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü konularında kendisinden uzakta görmektedir. Sadece bunlar da değil. Darbe yasaları olan siyasi partiler ve seçim kanunları da AB'nin bizi yıllardır kapısında bekletme gerekçelerine arasındadır.

Ekonomide de kaybederiz. Türkiye'nin AB ülkelerine toplam 64 milyar dolar, Şanghay ülkelerine ise 7.5 milyar dolar ihracat yapıyor. AB ile olan dış ticaret açığımız 14.7 milyar dolar, Şanghay ülkeleri olan dış ticaret açığımız 40.1 milyar dolardır. Diğer yandan 500 milyar dolara ulaşan dış borçların önemli bir kısmının da Avrupa bankalarına olduğunu hatırlamakta yarar var. Uzun uzun yazıp anlatmaya da gerek yok. Birkaç soru ile bitirelim. Yanıtlarınız, “AB mi, Şangay 5'lisi mi?” sorusuna da yanıt oluşturacaktır. Çocuğunuzu okuması için Şangay 5'lisini oluşturan ülkelere mi, yoksa ABD veya AB ülkelerine mi gönderirsiniz? Cumhurbaşkanı çocuğunu Şangay 5'lisine üye bir ülkeye değil de ABD'ye gönderdiğini de hatırlayalım. Suriyeliler her şeylerini bırakarak nereye göç ediyorlar? Siz bir seçim yapmak zorunda kalsanız, ABD veya AB ülkelerini mi, yoksa Şangay 5'lisi üyesi ülkeleri mi tercih ederdiniz? Avrupa Parlamentosu'nun AB üyelik müzakerelerimizi dondurma kararına karşılık bu kararı tanımıyoruz denilince aklıma gelen bir fıkra ile bitirelim. Temel, yakın arkadaşı İdris'ten alacağını bir türlü alamadığı için onu mahkemeye vermiş. Mahkemede İdris "Hakim Bey, benim borcum yok, ben bu adami tanimayrum ki!" demiş. Bunun üzerine Temel çok kızıp, "Haçan bu adam beni tanimay, ben de oni hiç tanimayrum daa" diye tepki gösterince, mahkemeyi kaybetmiş. Bir siyasi iktidar tercihlerinin toplumun kaderini belirlemesine izin vermeyelim.

Şangay 5'lisi nedir? Ne dersiniz? Şangay 5'lisi; Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şanghay kentinde "Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Çin ve Tacikistan" ülkelerinin katılımıyla 1996 yılında ilk adımları atılmış olan ve bu ülkelerin ekonomik ve bölgesel güvenlik alanında iş birliğini öngören bir oluşumdur. Bu oluşuma 2001 yılında Özbekistan da katılınca ismi "Şanghay İşbirliği Örgütü" olarak değiştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgelerindeki askeri varlığına ve tek kutuplu dünya düzenine karşı çıkan örgütün 6 üyesi (Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan) 5 gözlemci üyesi (Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan) 6 Diyalog Partneri (Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan,Kamboçya, Sri Lanka ve Türkiye-diyalog

30 TL

Sağlık ve eğitim alanında dünyanın en iyisi kabul edilen, okuryazar oranının yüksek olduğu Küba, 600 suikast girişiminden kurtulan devrimin büyük ve unutulmaz komutanı Fidel Castro'yu sonsuzluğa uğurladı. Küba gerillalarının devrimci lideri Che Guevara'ya da bizden selam götür diyerek unutulmaz bir sözünü tekrarlayalım: Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek. 1 ASEAN-Association of Southeast Asian Nations-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği. BDT -Bağımsız Devletler Topluluğu

ŞOK KAMPANYA

Tasarım Dahil 1000 Adet Kartvizit

02.06.2003 den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı Pazar hariç hergün çıkar

2 ARALIK 2016 CUMA Yıl: 14 Sayı: 4156

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 45 Kr.+(KDV)dir.

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Atatürk Cad Fethiye Kız Anadolu İmam-Hatip

30

dk’da

TESLİM

Yazıcı Teknik Servis Fotokopi Satış ve Servisi Yedek Parçaları Sarf Malzemeleri www. universalteknoloji. com

Köprübaşı Mevkii Atatürk Cad. Yuluklar İşh. No: 83/8 Fethiye/ MUĞLA

Cep: 0.545 505 8118

ALO KARTUŞ: 0.252.614 54 08

Aylık :13.50 tl. Üç Aylık : 40.50 tl. Altı Aylık : 81.00 tl. Yıllık :162.00 tl. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Lisesi Karşısı Kat 1 No:15/2 FETHİYE Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

Tonerleriniz

YEREL SÜRELİ YAYIN

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Editörü Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


www.fethiyehaberi.com

KİŞİYE ÖZEL DERS Tecrübeli İ.T.Ü’lü Mühendislerden TEOG, YGS, LYS ve Lise sınıfları için

GARANTİLİ KİŞİYE ÖZEL Fizik ve Matematik dersleri verilir.

0 530 611 99 98

2 ARALIK 2016 CUMA

5


6

2 ARALIK 2016 CUMA

www.fethiyehaberi.com

demeyeceğim. Tabi sizde “Eee dubalar kaldırılıyor.” diyeceksiniz, ama… Bizim yazılarla; Namık Açıkgöz hocamın ve benim duba yazılarımızla ilgisi yok. Tamamen tesadüf. “Otopark Paraları Hukuki Mi?” başlıklı yazım 28.11.2016 tarihinde yayınlandı. Aynı gün gazetelere Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamaya dikkat edilirse, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak prestij cadde çalışmalarının tamamlanmasından sonra dubaların kaldırılacağı belirtiliyor. İlk prestij cadde çalışması ise Zihni Derin Caddesi'nde yapıldı. Görüldüğü gibi karar eski…

Özcan Özgür’den Özgürce

kapandı. Ama şimdi yaklaşık 2 aydır istikrarlı biçimde kapalı. Galiba AVM'ler oradaki esnafın, tüccarın aklını başına getirdi…

xx xx Ben artık bu köşenin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta olmak üzere iktidarıyla, muhalefetiyle siyasetin önde gelen isimlerini etkilediğini sanmıyorum. Ne kadar doğru bilmiyorum, duyumlarıma göre Başkan Gürün kendisi ile ilgili yazılarıma tepkisini verirken, önce “Başka yazan var mı?” diye sorup, “Hayır” yanıtı alınca şöyle diyormuş: “Boş verin o zaman” Kimse benim yazılarımı dikkate almak zorunda da değil. “Ya seçmeni?” diyeceğim ama bugüne kadar karşısına “gerçek aday” çıkarmayanların bundan sonrada çıkarmayacaklarını biliyor! “O zaman boşuna neden yazıyorsun?” değil mi? Vicdanımı rahatlatıyorum. Tarihe de not düşüyoruz…

xx xx xx Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilçe merkezi ve çevresinde tek yön ve yol kenarı otopark uygulamaları ile trafiğin daha güvenli olması, trafik sıkışıklığının önüne geçilmesi ve yol kenarı otoparkların daha güvenli ve standartlara uygun olarak düzenlenmesinin hedeflendiği belirtilerek şöyle anlatılmış: “Planlanan tek yön uygulamasının amacı, Menteşe İlçesi kent merkezi Trafik Sirkülasyonu Projesi ile trafik sıkışıklığının tespit edildiği noktaların rahatlatılmasıdır. Böylece trafikteki zaman kayıplarının önlenmesi, araçlardan salınan daha az karbon emisyonu ile çevre kirliliğinin azaltılması sağlanacaktır. Bu yollarda park yasağı uygulaması olmasına rağmen, bu kurala uyulmamakta, bu durum ulaşım ve trafik güvenliği açısından sorunlara yol açmaktadır. Bununla birlikte kaldırım üzerine araç park edilmesi yaya ve bisiklet güvenliğini de tehlikeye düşürmektedir. Yapılan düzenlemelerde bahsi geçen otopark alanlarında parklanmanın ilk 15 dakikasının ücretsiz olması, otopark sirkülasyonunun artması ve mevcut otoparkların daha verimli kullanılması ile birlikte; kent merkezine kısa süreli işleri için gelen halkımızın ücret ödemeden araçlarını en yakın noktaya park edebilmelerini sağlamaktadır.”

xx xx xx “Dubalı caddelerde tek yön düzenlemesi yapılacak” Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada böyle deniliyor. Geç bile oldu… Tek yön uygulaması ile trafik sıkışıklığı ortadan kalkarken, trafikte zaman kaybı ve egzoz gazı zehirlenmesi de ortadan kalkacaktır. Anımsar mısınız bilmem Başkan Gürün Muğla Belediye Başkanlığı'nın ilk yılında böyle bir uygulama gerçekleştirilmişti. İşe de yaramıştı. Tam yeni adımlar atılacaktı, dönemin Esnaf Odası Başkan İhsan Özgen esnafı ayağa kaldırmıştı. İmza toplamışlar ve hatta yargıya da başvurmuşlardı sanırım… Uygulamadan da vazgeçilmişti tabi… O gün “esnafı” dinleyen Başkan Gürün bugün Eski Garaj Alanı için kimseyi dinlemiyor, o başka… Oysa o zaman belediye biraz dirense esnafta uygulamaya sahip çıkabilirdi. Turgut Reis Caddesi çarpıcı örnektir. Motorlu araç trafiğine kaç kere açılıp

xx xx xx Tek Yön Uygulaması tamam… Tartışılacak yanı yok, ama ya o dubalar? Trafiğin daha güvenli olması için “yol kenarı otopark uygulamalarının” yapıldığı başka bir il var mı? Yolun bir yanı otopark haline getirilirken, bir yanında dubaların işi ne? Kaldırımı genişletin… Şehri kazıklı köye çevirmenin manası ne? Proje dahilinde olan caddelere yerleştirilen dubalar ile ilgili olarak ise 2017 yılı başında Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak prestij cadde çalışmalarının tamamlanmasından sonra dubaların kaldırılacağı söyleniyor. Madem öyle, o dubaları neden çaktınız? Böylelikle kamu zararına yol açılmıyor mu? Son soru: O yol kenarı otopark uygulamalarını gerçekten “trafiğin daha güvenli olması” için mi “otopark geliri” yaratmak için mi yapıldı? Dubaları kaldıracağız diye insanları neden umutlandırıyorsunuz? Sahi, otopark ücreti tahsilatınız yasal mı?

Dubalar Konusunda Çok Umutlanmayın! xx Yurt yangınında 11'i çocuk 12 can feci şekilde yanarak can verdi. Rabbim kimseye bu acıyı yaşatmasın… Ders almıyoruz. Adana Aladağ'da yaşanan yurt yangınından da almayacağız. Unuttuklarımız gibi unutacağız. Yangın merdivenleri Muğla'da da Aladağ'dan farklı değil… “Tarikat” deyip işin içinden çıkmak kolay, ama alakası yok… “Ucuzcu”yuz, ucuzcu… Yangın merdiveni kapısı “Plastik” olur mu? Oturma ve kullanma ruhsatını veren yerel yönetim “Olmaz” demezse, olur… Acaba Muğla'da kaç merdiven kapısı plastik? Yüce rabbim rahmetini esirgemesin. Annelerinin, babalarının meleği çocuklarımızın cennet mekanları olsun…

diye inatlaşabilir miydi? İsmail Atasever, geçen hafta Muğla'ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş'ın “Muğlalının 35-40 yıldır kenti yöneten, kalkınmış ve gelişmiş şehir haline getiremeyen CHP'den kurtulmanın kararını verdiğini görüyorum” şeklindeki sözü ile başladığı yazısına şöyle devam etmiş: “Her ay, Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından aralıksız sürdürülen İl Danışma Kurulu toplantısına katılan genel başkan yardımcısı Ataş'ın bu açıklamasında doğru olan yaklaşım, kentin 35-40 yıldır CHP tarafından yönetildiği vurgusudur.Bu kente yaşayan herkes bilir ki, aradan geçen bunca süre içerisinde belediye başkanlığı seçimlerinde ipi göğüsleyen hep CHP adayları olmuştur. Buna xx xx xx karşın, Ak Parti Genel Başkan Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Yardımcısı Mustafa Ataş'ın halkın yurt yangını ile ilgili hazırlattığı bilirkişi CHP'den kurtulmanın kararını ön raporunda, yaşamını yitirenlerin, verdiğini görüyorum yaklaşımının yangın merdiveni kapısının kolu sağlıklı bir görüş olduğu tartışmaya olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, açıktır.” yangına binanın ikinci panosundaki şartellerin eskimiş olması ve kaçak akım xx xx rölesi bulunmamasından kaynaklandığı xx AK Parti Genel Başkanı Mustafa görüşü yer almış. Ataş sanırım İl Danışma Kurulu Yurt sahiplerinin, yöneticilerinin toplantısında gaza getirilmiş… “ucuzcu” oldukları ortada… Ya Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kendisine “Muğla gerçeği” doğru anlatılmamış. Muğla'da CHP'den değil, Daire Başkanlığı? ama Osman Gürün'den vazgeçileli Aslında her şey yerel yönetimlerde seneler oldu, ama AK Parti sayesinde başlayıp, yerel yönetimlerde bitiyor… saltanatı sürüyor. Bu olayda yerel yönetim sorumsuz Sen Seydikemer'deki Danışma olmasa gerek. En az yurt sahipleri ve Kurulu'nda Türk Bayrağı'nın, yöneticileri kadar sorumlu! Yerel Atatürk posterinin nereye, nasıl yönetimler önemli… asılacağını bilemezsen Osman Gürün karar mercii olmaya devam eder. xx xx xx Muğla'da CHP seçimi kazanır, Köşe komşum İsmail Atasever dünkü yazısına “Karar Merci Halktır” başlığı saltanatı Osman Gürün sürer. Eziyeti sağcısıyla solcusuyla Muğlalı çeker. atmış. Bu konuya yine döneriz… Karar mercii İsmail hocamın dediği gibi halk olsa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Eski Garaj Alanı'nda “Lüks konutlar yapamadım, dükkanlar yapacağım”

xx xx xx Hani “Yayınımız etkili oldu” derler ya, öyle; “Yazılarımız etkili oldu”

Broşür - Insert - Katalog Gazete ve Flyer Dağıtım Yerde değil, yerinde olsun...

Düğün & Sünnet Davetiyeleri Basılır... 0 252 612 90 79


www.fethiyehaberi.com

2 ARALIK 2016 CUMA

7


8

2 ARALIK 2016 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Dağlara kar çok yakıştı B ütün yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava bölgemizde de etkili oldu. Fethiye ve Seydikemer'in sahil bölgelerinde yağış yağmur şeklinde olurken, özellikle Seydikemer'in Seki, Bekçiler, Çaltılar, Boğalar gibi yayla mahallelerinde gece az da olsa kar yağdı. Yılın ilk karı, ardından gelen yağmur ve havanın ılık olması nedeniyle kısa sürede erirken, sadece yükseklerde kaldı. Öte yandan yağışlarla birlikte tüm yurtta olduğu gibi Fethiye ve Seydikemer'de de hava sıcaklığında hissedilir derecede düşüş bekleniyor. Fethiye'de özelikle Cuma gecesi 2 dereceye kadar düşmesi beklenirken gündüz de en yüksek sıcaklık 13 derece olacak. Seydikemer'de ise yarın eksi 1, 2 aralık Cuma günü ise eksi 3 dereceye kadar inmesi gündüz de en yüksek sıcaklığın 11 derece olması tahmin ediliyor.

Büyükşehir İtfaiyesi Arızaları Giderdi

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İl genelinde tanker ve hidrantların ve yangın vanalarının kontrollerini yapıp arızaları gidererek acil durumlarda kullanıma hazır hale getiriyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İlçe Grup Amirliklerinde görev yapan personel il genelinde, istasyonlara uzak mesafelerde kullanılan yangın tankerlerinin periyodik bakım ve onarım kontrollerini tamamladı. Arızalı olan tanker ve hidrantlar tespit edilerek gerekli çalışmalar başlatıldı. Kontrollerin ilçelerde devam ettiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Raşit Çöl “Menteşe bölgemizde dar ve araç girmesi mümkün olmayan sokaklarımızda bulunan yer altı yangın musluklarımızın kontrolleri periyodik olarak her yıl düzenli olarak yapılıyor.Bu kontrollerin amacı, arızalı olan musluklarımız tespit edilerek en kısa zamanda bakım-onarımı yapılarak kullanıma hazır hale getirmektedir.'' dedi. Haber: Murat YALÇIN

Haber: Murat YALÇIN


www.fethiyehaberi.com

2 ARALIK 2016 CUMA

9

KLASİK TAŞ DUVAR DESENLİ BETONARME DUVAR YAPIMI

Kınay: “Gelen Haberlerle Aptal Olduk” Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde Peter Turrini'nin yazdığı, yönetmenliğini Başak Akan ve Emre Kınay'ın yaptığı “Nihayet Bitti” adlı tiyatro oyununu sahnelemek için Fethiye'ye gelen ünlü sanatçı Emre Kınay, oyun öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. FKM'de “Nihayet Bitti” adlı tiyatro oyunu öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Emre Kınay: ““Nihayet Bitti” isimli oyun Antalya'nın ardından Fethiye Belediyesi'nin istediği ve desteği olunca buraya devam etti. Normalde biz iki veya üç günlük turneler yapıyoruz. Gönül isterdiki buradan Muğla ardından farklı yerlere de gidilsin ama seyircinin tiyatroya çok fazla ilgisi yok. Gelmiyorlar demesinler, biz geliyoruz onlar sadece talep etsinler. Fethiye istedi, oldu. Başkaları da isterse olur” diye konuştu. “GELEN HABERLERLE APTAL OLDUK” Trafik kazasında hayatını kaybeden ünlü tiyatro oyuncusu Erdal Tosun'un ardından çok üzüldüklerini ve Adana'daki bir yurtta hayatını kaybeden 12 öğrencinin acısını yaşadıklarını ifade eden Kınay; “Kazanın isteyerek olmadığı çok ortada. Ne denilebilir ki… Önce Gürdal Tosun'u kaybettik, şimdi Erdal abiyi kaybettik. Sabahtan beri keyfimiz yok. Adana'da bir yurtta çocuklar yandı. Gelen haberlerle aptal olduk. Belki biraz olsun hayatı güzelleştirmek için sanata eğilirse herkes her şey daha farklı olur. Uzun zamandır tatsız zamanlar geçiriyoruz. İnsanlar mutlu olmayı hak ediyorlar ama olmuyor işte.” dedi.

HABER REKLAM VE İLANLARINIZ İÇİN

612 90 79

“HALK YETER Kİ TİYATRO İSTESİN” İlerleyen zamanlarda yeni projeler olup olmadığı sorusuna Kınay; “Evrim Alasya ile birlikte iki bekar isimli komedi oyunu hazırlıyoruz. İnşallah bu oyunla da Fethiye'ye, Antalya'ya geleceğiz. Tiyatrocular turne yapmayı sever, halk yeter ki tiyatro istesin” dedi.

“FETHİYE'YE HER AY TİYATRO GELEBİLMELİ” Halkın tiyatroya ilgisinin az olmasında dizilerin etkisinin olup olmadığı sorusuna Kınay şöyle cevap verdi: “Şimdi ulusal ve uluslararası yemek tarifi programları da çok meşhur. Orada patlıcanlı musakkanın nasıl yapıldığını izlemek başka, evinde oturup o patlıcanlı musakkayı kokusuyla tadıyla kendisinin yapması başka. Tiyatro ile televizyon dizisi arasında da bu kadar net bir fark vardır. Yani yemek tarifi programı izlediğiniz zaman nasıl yemek yapmış olmuyorsunuz, burada da bazı şeyler eksik kalır. Sonuçta buzlu cam soğuk ama tiyatro sıcaktır. Fethiye'ye her ay tiyatro gelebilmeli. Aslında çok kolay olanı zorlaştırıyoruz. Hepsinin yeri ayrı, hepsine sahip çıkmak lazım. Ayakta alkışlanmak çok önemli değil, önemli olan ayağa kalkıp tiyatroya gelebilmek.” Haber: Murat YALÇIN


10

2 ARALIK 2016 CUMA

www.fethiyehaberi.com

SEYDİKEMER KAYMAKAMLIĞINDA GÖREV DEĞİŞİMİ Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken Keskin Kaymakamı olarak atanırken, Seydikemer Kaymakamlığina Sur Kaymakamı Dr Memduh Tura getirildi. İçişleri Bakanlığı'na ait atama kararları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan Mülki İdare Amirleri Atama ve Yer Değiştirmesi Kararnamesi'ne göre; 616 mülki idare amirinin görev yeri değişirken, 12 mülki idare amirinin de bakanlık bünyesinde görev yerlerinde değişikliğe gidildi. mülki idare amirinin görev yerinde değişiklik yapıldı. Bu kapsamda, 396 ilçe kaymakamı ile 106 vali yardımcısının görev yeri değiştirildi. 75 kaymakam ve vali yardımcısı il hukuk müşaviri olarak görevlendirildi. 30 kaymakam ve vali yardımcısı ise bakanlık merkez birimlerinde görevlendirildi. Diyarbakır Sur Belediyesi'nde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiş olan Bilal Özkan aynı zamanda Sur Kaymakamı olarak, Mardin Nusaybin Belediyesi'nde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiş olan Ergun Baysal aynı zamanda Nusaybin Kaymakamı olarak, Mardin Derik Belediyesi'ndeki görevinde şehit olan Fatih Safitürk'ün yerine Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiş olan Hakan Kafkas aynı zamanda Derik Kaymakamı olarak atandı. Ankara'ya 2 kadın Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken Keskin kaymakam atandı Düzce Vali Yardımcısı Selda Dural Kaymakamı olarak atanırken, Seydikemer Kaymakamlığina Sur Kaymakamı Dr Memduh Tura Ankara Yenimahalle Kaymakamlığı'na, Trabzon Hayrat Kaymakamı Tuğba Genç Ankara Evren getirildi. İçişleri Bakanlığı'na ait atama kararları, Kaymakamlığı'na atandı. Şanlıurfa Vali Yardımcısı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Meral Uçar ise Van Tuşba Kaymakamlığı'na İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan Mülki İdare Amirleri Atama ve Yer Değiştirmesi Kararnamesi'ne getirildi. Kararnameye göre; merkezde görevli olan 7 göre; 616 mülki idare amirinin görev yeri değişirken, kişi merkeze, merkezde görevli olan 8 kişi kaymakamlığa, merkezde görevli olan 12 kişi vali 12 mülki idare amirinin de bakanlık bünyesinde yardımcılığına, merkezde görevli olan 9 kişi il hukuk görev yerlerinde değişikliğe gidildi. Toplamda 628

KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12

müşavirliğine getirildi. 280 kişi kaymakamlıktan kaymakamlığa, 46 kişi kaymakamlıktan vali yardımcılığına, 16 kişi kaymakamlıktan merkeze, 40 kişi kaymakamlıktan il hukuk müşavirliğine, 18 kişi kaymakam adaylığından kaymakamlığa, 90 kişi vali yardımcılığından kaymakamlığa, 48 kişi vali yardımcılığından vali yardımcılığına, 26 kişi vali yardımcılığından il hukuk müşavirliğine, 7 kişi vali yardımcılığından merkeze ve 9 kişi de diğer görevlere atandı. Haber Murat YALÇIN


www.fethiyehaberi.com

SATILIK İMARLIKesikkapı ARSA

Mahallesinde Anayola cephe 884 Metrekare 2 kat İnşaat Ruhsatı alınmış, Projesi hazır, Belediyeden onaylı Arsa Satılıktır. 1 Milyon 800 Bin TL Müracaat : Fethiye Turizm Emlak Ltd. Şti. Mesut BÖLÜK İletişim : 0.532 725 66 09

SATILIK VİLLA

11

2 ARALIK 2016 CUMA

SATILIK ARSALAR

SEYDİKEMER SAKLIKENT ASFALTINA CEPHE ARAZİLER 7 DÖNÜMDE 5 Yaşında 200 Ceviz Ağacı 15 DÖNÜMDE 5 Yaşında 1300 Hicaz Narı 3 Yaşında 70 Zeytin Fidanı 5 Yaşında 40 Deveci Narı 5 Yaşında 80 Kıbrıs Mayer Limon 5 Yaşında 50 Kanada Kavağı 14 Çok Yıllık Çam Ağacı

İçinde kaynak - dere suyu vardır İletişim : 0.532 725 66 09 (Mesut Bölük) 0.549 720 26 27 (Sadi Tonbul)

Seydikemer Gerişburnu Mevkiinde

1.111.00 m2 650 bin TL

Müracaat : Fethiye Turizm Emlak Ltd. Şti. Mesut BÖLÜK İletişim : 0.532 725 66 09 SATILIK DUBLEKS 3cü Kat 3+1 Dubleks 225 Bin TL. Taşyaka -Deliktaş SATILIK DAİRE

SATILIK TRİPLEX Adliye civarında geniş bahçeli, terasından denizi gören 3+1 Triplex

SATILIK VİLLA Günlükbaşı Türbe Karşısı 2+1 1.ci Kat 180TL 2.ci Kat 3+1 Çatı Dubleks 280 TL

SATILIK İŞYERİ Ticari İşyeri 70m2, 2ci Kat, 15 Yıllık 70 Bin Tl. Günlükbaşı Acil Yolu Üzere

Foça Mahallesinde 1.ci Kat 2+1 160TL

SATILIK ARSA 578m2 ada 106 - Parsel 1 de Seki Mah. Kuzpınar mevkinde 25 bin TL

SATILIK TRİPLEX Adliye civarında ortak havuzlu, bakımlı 3+1 Triplex villa

KİRALIK İŞ YERİ Akarca Mah. 1+1 Zemin Üstü Adliye Yanı 800 bin TL

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

505.80m2 Ada 295 Paesel 6 da Karaçulha Mah. Cum.Mevkii 125 Bin TL

Yeni Mahallede 2+1 Dubleks Satılık 150 TL

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

Seydikemer Seydiler Mah. Değişik m2'lerde ada 101'de Satılık Arsalarımız m2 Fiyatı 80 TL

Tuzla Mah. 3+1 1. Kat 180 bin TL

SATILIK DAİRE Fethiye Merkezde Sibel Sitesi 3. Kat 3+1 105 m2 Sahibinden Satılık Daire. AVM ve Kipa'ya 1 km mesafeli. 210 Tl. SATILIK DAİRE

SATILIK ARSA Karaçulha’da Satılık Arsa Karaçulha Bölükçam Mevkinde 1.020.00 m2 yerleşim alanı içindeki arazi satılıktır. 170bin TL SATILIK VİLLA

SATILIK DAİRE Cumhuriyet Mahallesinde Full Deniz manzaralı 2+1 1. kat satılıktır. 130 Bin TL SATILIK DAİRE Deliktaş Mevkii 2+1 2. Kat 135 bin TL.

Yeni Mahallede 2+1 Dubleks 150 TL Satılık

SATILIK DAİRE

SATILIK DUBLEKS

99m2, 2ci Kat 2+1 130 Bin TL. Çalıca SATILIK DAİRE

Mevkii 3+1 1. Kat 170 bin TL. Deliktaşta Güneş görür havuzlu Ters dubleks

3cü Kat 3+1 Dubleks 300 Bin TL. Yeni itfaiye yanı Fethiye

SATILIK DAİRE Tuzla Mahallesinde 2. Kat 3+1 Daire 250 TL Satılık, Krediye Uygun, Şehir merkezine 10 dk Denize 6 dk uzaklıkta

SATILIK EV 90m2 , 2+1 , 75 Bin TL. Arsa Paylı 1. Kat Patlangıç 2. yolda

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

Satılık 3+1 Villa. Deniz Manzaralı. Havuzlu. Şömineli. 320 Bin Tl. Çiftlikköy De. Keyif Ve Huzur Arayanlar İçin İdealdir...

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

Fethiye’nin Nif Mahallesinde

Kat karşılığı İmarlı Arsalar aranmaktadır.

Güvenilir adrese geliniz...

SATILIK DAİRE

115m2, 1ci Kat 3+1 240 Bin TL. Emniyet Müd. Arakası Pazar Yeri Mah Güney Cephe Anayola 50 metre

EMLAK

SATILIK OTELLER

Antalya’nın Lara,Kundu, Konyaaltı Belek, Side ve Alanya da. Marmaris,Bodrum ve Fethiye’de Satılık Oteller. Deniz kenarına sıfır tesisiler. Tahsis hakları devir edilecek oteller ve tatil köyleri. MARİNA SATILIK

Karaçulha Avdan Mevkiinde Bodrum da tahsisi gerçekleşmiş Tuzla Mahallesinde Tokgöz Camı Yanında 2+1 Daire marina devir hakkı satılıktır. 2 Bin765 m2 Eşyasız 250 TL Eşyalı 275 TL 350 Bin TL İlgilenen kişiler ile sözleme yapılabilir. Satılık Eşyaları Sıfırdır.

Güneş Kent sitesinde Triplex 3+1 300 Bin TL

Evinizi kiralamak ve satmak istiyorsanız.

Yer gösterimi yapılır.

DİKKAT 4 Bin 188 metrekare tarla Yer Gösterimi Ücrete 125 Bin TL artı Komisyonla satılıktır tabidir.

Mesut BÖLÜK

Her türlü araç alınır satılır... Atatürk Cad. 15/2 Avea bayii üstü (Ege Gazetesi yanı) FETHİYE

Gsm: 0532 725 66 09


12

2 ARALIK 2016 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Emniyetten Asayiş Uygulaması Fethiye'de şehir merkezinde bulunan bar,restaurant ve gece kulüplerine yönelik asayiş uygulaması düzenlendi. Edinilen bilgiye göre, Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli yaklaşık 105 polis personeli ile Balık Hali, Paspatur Barlar Sokağı ve Sahil Kordon boyunda bulunan umuma açık bulunan bar, restaurant ve gece kulüplerine yönelik asayiş uygulaması yapıldı.Yaklaşık 2 saat süren 40 adreste düzenlenen uygulamada ekipler mekanlarda bulunan müşterilerin üstünü aradı ve Genel Bilgi Taramasını (GBT) sorgulaması yaptı.508 şahıs sorgulamasının yapıldığı gecede 1 aranan şahsa işlem yapıldı.Ayrıca aynı saatlerde Çırpı Uygulama Noktasında yapılan uygulamada da 90 şahıs ve 42 araç üzerinde uygulama yapılırken 1 aranan şahsa işlem yapıldı. Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre önümüzdeki günlerde aynı şekilde halkın huzur ve güveni için uygulamaların devam edeceğini bildirdi. Haber: Murat YALÇIN

Ali Rıza BAŞARIR


www.fethiyehaberi.com

1963 - Türkiye'nin ilk koalisyon hükümetinin başkanı İsmet İnönü 24 yıl sonra ilk kez üstlendiği başbakanlık görevinden istifa etti. 1965 - Ankara'da hava kirliliği tehlikeli boyutlarda: Bilim çevreleri Ankara'da 20 yıl yaşayan birinin kanser riskinin çok yüksek olduğunu açıkladı.

2 ARALIK 2016 CUMA

13


14

2 ARALIK 2016 CUMA

www.fethiyehaberi.com

TİRLİ; “ÖLÜDENİZE KIYMAYIN” F

ethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Okyay TİRLİ, Büyükşehir belediyesi yine yanlış yapıyor diyerek. Ölüdeniz'e bu büyüklükte bir arıtma yapmak bu doğa güzelliğinin ve Ölüdeniz'in kirlenmesi demektir. Dolayısı ile ileride turizmi de etkileyecektir. TİRLİ Arıtmaya karşı olmadıklarını sadece yerinin yanlış olduğunu ifade ederken, konuyu 2014 yılında Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman GÜRÜN Beye anlattık. Ölüdeniz özeldir dokunulmasın. Mevcut arıtma sistemini de kaldırın. Ovacık veya Hisar önünde zaten arıtma yapacaksınız. Ölüdeniz' den kanalizasyon sularını yukarıya basılsın denildi. Ölüdeniz' deki mevcut tesisin doğaya, denizlerimize ve turizme verdiği zarar bilinmektedir. Siz bunun 4 katı büyüklüğünde bir arıtma tesisi kuracaksınız; bu demek oluyor ki denizlerimizde kirlilik, Ölüdeniz'deki koku çok daha fazla artacaktır. Hiçbir arıtma tesisinin yüzde yüz kanalizasyonu arıtmadığını söyleyen TİRLİ, binlerce metreküp atık suyu nereye basacaksınız? Ölüdeniz'de bağ bahçe yok ki sulamak için kullanalım, diyerek bu suyun şu anki olduğu gibi gemiler tarafından denize basılacak her sene

yaşadığımız gibi tekneler kirletti denecek görsel ve yazılı basın bunu yazacak dünyaya yine rezil olacağız. Artık bunları yaşamak istemiyoruz diyen TİRLİ;Sivil toplum kuruluşu olarak her şeye karşı olmadığımızı topraklarımızı, ormanlarımızı ekosistemimizi ve denizlerimizi ve dünya mirasımız olan Ölüdeniz ve Baba dağı koruyarak kullanılmasını istemekteyiz. Fethiye'nin sahipsiz olmadığını söyleyen TİRLİ; isterdik ki bu kentin sivil toplum kurumları var, yapmış olduğunuz çalışmaları ve projelerinizi gelip anlatırsınız,

tartışılır bizlerden faydalanırsınız, karar verirsiniz. 150 kilometreden masa başında verilen bu kararlar çevremize ve doğamıza geri dönüşümü olmayan zararlar vermektedir. 20 yıldır Muğla çevresi ve Fethiye'de bir çevre gönüllüsü olarak diyoruz ki; Ölüdeniz'e kıymayın. Dünyanın gözbebeği olan Ölüdeniz'e dokunmayın. Koruyarak kullanalım. Doğa, turizm ve insanlık kazansın. Ölüdeniz deki arıtma projesinin yeniden değerlendirilmesini istemekteyiz. Dünya mirasımız Ölüdeniz'in kirliliğinin takipçisi olacağız.Haber: M. YALÇIN

Küçükala;“Acilen Bakanlığa bağlı yurtlar yapılmalıdır” E ğitim İş Sendikası Fethiye Temsilcisi Uğurcan Küçükala Adana'da meydana gelen yangınla ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükala, “Acilen öğrencilerimiz için Bakanlığa bağlı yurtlar yapılmalıdır.” Dedi. Uğurcan Küçükala'nın açıklaması şöyle: “Adana'nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016 günü eğitim camiasını yasa boğan bir felaket yaşanmıştır. 11 kız öğrencimiz ne yazık ki yanarak can vermiştir. Kaybettiğimiz öğrencilerimize Allah'tan rahmet ; ailelerine ve tüm eğitim camiasına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Yaralı öğrencilerimizin bir an önce sağlıklarına kavuşmasını temenni ediyoruz. Öğretmenler Gününü kutladığımız bu hafta içinde ne yazık ki gözümüz gibi sakındığımız öğrencilerimizi kaybettik. 22 öğrencimiz de yaralı.Bu yaşadığımız olayı “kaza, elektrik kontağı” gibi sözlerle geçiştirmek mümkün değildir. Bu öğrencilerimiz Türkiye'nin neredeyse her yerinde denetimsiz yurtlarda, evlerde kalmakta; eğitim formasyonu almamış birtakım kişilerin denetiminde yaşamaktadır. Ne yazık ki çocuğunun eğitim görmesini isteyen bir çok ihtiyaç sahibi aile de çocuklarını bu gibi gerekli denetimlerden uzak bu “yurtlara” göndermek zorunda kalmaktadır.Bunun

sonucunda da sık sık bu gibi can kayıpları, istismar olayları ile karşılaşmaktayız. Eğitim İş Sendikası olarak bu olayda ihmali ve kusuru bulunan her kim varsa cezasını çekmesini istiyoruz. Daha önceki örneklerde olduğu gibi birkaç gariban çalışanın soruşturulduğu ancak asıl sorumluların bırakın istifa etmeyi, bir öz eleştiri bile yapmadığını gördük. Umuyor ve diliyoruz ki bu sefer böyle olmayacaktır. Ancak temel sorun eğitimi birtakım cemaat ve topluluklara emanet etmektir. Devlet ve Bakanlığın öğrencilerimizin insani koşullarda barınabilmesi, eğitim biliminin gereklerine uygun

ortamları oluşturması ve pedagoji eğitimi almış eğitimcilerin gözetmenlik yapması, “bu bizim cemaatten” anlayışından uzak bir denetleme gerçekleştirmesi gerekir. Çünkü eğitimin birtakım topluluklara bırakılmasıyla neler yaşanabileceğini gördük. Laik, bilimsel çağdaş ulusal bir eğitim oluşturmadıkça hiç istemediğimiz halde bu olayları yaşamaya devam edeceğiz.Bunun önüne geçmek için acilen öğrencilerimiz için Bakanlığa bağlı yurtlar yapılmalıdır. Ulusumuza tekrar başsağlığı diliyor ve buna neden olan herkesi lanetliyoruz.” Haber: M. YALÇIN

Haber: M. YALÇIN


www.fethiyehaberi.com

2 ARALIK 2016 CUMA

15

EMEKLİ BANKACILAR ÇADIRDA BULUŞTU Ziraat Bankasından emekli olmuş personeller birlik beraberlik gecesini Kerimoğlu İsmail Yörük Müzesi ve Çadırlarında gerçekleşti.

Z

iraat Bankasın dan emekli olmuş personeller birlik beraberlik gecesini Kerimoğlu İsmail Yörük Müzesi ve Çadırlarında gerçekleşti. Ziraat Bankası Fethiye ve Likya Şubelerinde çalışmış ve emekli olmuş personel tarafından düzenlenen birlik beraberlik gecesi yoğun katılımın gerçekleşmesiyle Kerimoğlu İsmail Yörük Müzesi ve Çadırlarında yapıldı. Ziraat Bankası Fethiye Şubesi Müdürü Okan Gürhan Önder ve Likya Şubesi Müdürü Tolga Serin'in de katıldığı geceye katılanlar eski günleri yad ederken Kerimoğlu İsmail Yörük Müzesi ve Çadırları Sanatçıları Ali Tunç ve Ahmet Karagöz'ün seslendirdiği birbirinden hareketli şarkılar eşliğinde oynayıp gönüllerince

eğlendiler. Gerçekleşen organizasyonun yapılmasını sağlayan Ziraat Bankası Fethiye Şubesinden emekli memur Rafet Kahraman, “Ziraat Banksından emekli olmuş

arkadaşlarımızla birbirimizi unutmamak adına geleneksel hale getirdiğimiz etkinliğimize arkadaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Bizler Ziraat Bankasında 25 yıl görev yaparak, evimizdeki eşimizden çocuğumuzdan fazla buradaki mesai arkadaşlarımızla birlikte vakit geçirdik. Ondan dolayı buradaki arkadaşlarımızın değeri bizim hayatımızda çok farklıdır. İlerleyen zamanlarda da bu tür etkinliklerimizi devam ettirerek birliğimizi ve beraberliğimizi devam ettirmeyi sürdüreceğiz” dedi. Ziraat Bankası Fethiye Şubesi Müdürü Okan Gürhan Önder ise , “Fethiye'de görev hayatım boyunca buradaki arkadaşlarımın yarısından fazlası ile çalışmak bana nasip oldu. Aradan yılların geçmesine rağmen bir araya gelip onlarla sohbet edip eski günleri yad etmek çok güzel. İlerleyen günlerde arkadaşlarımızla daha fazla bir araya gelmek istiyoruz. Şubat veya Mart ayı gibi tekrar bir araya gelmeyi planlıyoruz” dedi. Osman BENK

Emre Kınay, “Behçet Saatcı, halkçı bir başkan olduğu için ziyaret ettim”

Ünlü tiyatro oyuncusu Emre Kınay, tiyatro turnesi kapsamında Fethiye'ye geldi. Tiyatro öncesi Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı'yı makamında ziyaret eden Kınay, “Ben belediyelere ziyaret gerçekleştirmem. Ama Behçet Saatcı'nın ne kadar halkçı olduğunu bahsettiler. Ben de az halkçı sayılmam. Ortak noktalarımız var. Ortak aşkımız vatan sevgisi. O yüzden ziyaret ettik” dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Nezaketen bizi, belediyemizi ziyaret ediyor olması alicenaplığını gösteriyor. Çok teşekkür ediyorum kendisine, mütevaziliğine. Kendisini biraz okudum. Aykırı ve dik bir adam. Biz dik adamı seviyoruz, hangi konuda olursa olsun. Bir de Türkiye'de almış olduğun eğitimle, yapmış olduğun meslek arasında farklar oluyor. Emre kardeşim Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nü bitirmiş ve bu işi yapıyor. Yani hem alaylı, hem mektepli deriz ya o anlamda gerçekten aldığı eğitimle mesleğini inşa ediyor. Ben gösterdiği nezakete teşekkür ediyorum. Yolu açık olsun” diye konuştu.

“Ortak sevgimiz vatan” Belediyeleri önceden ziyaret etmediğini belirten Tiyatro sanatçısı Emre Kınay ise, Behçet Saatcı'yı halkçı olduğundan dolayı ziyaret ettiğini ifade etti. Kınay, “Biz çok turne yaparız. Ben ne belediyeye giderim, ne binaya girerim. Bilen bilir. O yüzden Behçet Başkanı tanıyan herkes gelmeden önce çok muhabbetle bahsetti. Bir de ne kadar halkçı olduğundan bahsettiler. Ben de az halkçı sayılmam. O yüzden ortak noktalarımız var.

Her şeyden önce vatan meselesi var, ortak sevgimiz, aşkımız. Sağ olsunlar beni güzel ağırladılar. İnşallah Fethiye için de ülke için de daha güzel şeyler olur. Biz de güzel günlerde daha samimi gülücüklerle konuşabiliriz. Çünkü canımız çok sıkkın. Biz tiyatronun soytarılık işi olmadığının ispatı olarak da oyunlarımıza devam ediyoruz. Çünkü tiyatro meselesi olan bir iştir. 5 bin yıldan bu yana size kahkaha attırmak üzere kurulmuş bir iş değildir. Biz o yüzden oyunumuzu oynuyoruz” dedi. Sadi TONBUL


www.fethiyehaberi.com

2 ARALIK 2016 CUMA

16

Öğretmenler Günü Voleybol Turnuvası Sona Erdi Fethiye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen '24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle geçen yıl vefat eden Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Hayriye Şengel Güngören anısına düzenlen Voleybol Turnuvası' sona erdi. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Öğretmenler Günü Voleybol Turnuvası bu yıl geçen yıl vefat eden Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Hayriye Şengel Güngören anısına düzenlendi. 10 okuldan 93 öğretmenin katıldığı voleybol turnuvası çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Kapalı Spor Salonu'nda 1 hafta boyunca devam eden müsabakalara sporseverler yoğun ilgi gösterdi. Turnuva boyunca anne ve babalarını desteklemeye gelen küçük taraftarların tezahüratları turnuvada unutulmazlar arasında yerini aldı. Turnuvanın finali Özel Başarı Temel Lisesi ile Fethiye Şehit Feramil Ferhat Kaya Ortaokulu takımları arasında oynandı. Zorlu geçen maçta Özel Başarı Temel Lisesi rakibini 2-0'lık skorla turnuvanın şampiyonu oldu. Müsabakalar sonunda oluşan genel sıralamada ise, Özel Başarı Temel Lisesi birinci, Fethiye Şehit Feramil Ferhat Kaya Ortaokulu ikinci, Karaçulha Çok Programlı Lisesi üçüncü ve Kaymakam Mustafa Karslıoğlu da dördüncü oldu. Dereceye giren takımlara kupa ve madalyaları Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Harun Reşit Yiğit ve Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan tarafından takdim edildi. Haber; Murat YALÇIN

EGE GAZETESİ OLARAK FETHİYESPOR’A BAŞARILAR DİLERİZ

2 aralik 2016 cuma  
2 aralik 2016 cuma  

EGE GAZETESİ

Advertisement