Page 1

EVDEN EVE TAŞIMACILIK

NAKLİYAT

YIL : 14

SAYI :4155

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

DEMİR; “GÖCEK TÜNELİ NEDEN AÇILMIYOR” Demir; “Ulaştırma Bakanlığı olarak Uzay ile ilgili projeniz var mı?” CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bütçesi görüşülürken Muğla'nın ulaşım sorunlarını ve açılamayan Göcek Tüneli'ni gündeme getirdi. Bakanlık, Plan Bütçe gündemine gelen projelerin önemini vurgularken, yapılması gereken detayları gözden kaçırdıklarını ifade eden Demir, “Kanal İstanbul gibi büyük vizyon projeleriniz var, projeleriniz bunlarla sınırlı mı yoksa daha henüz açıklamadığınız projeleriniz var mı? Bakanlığınızın uzay ile ilgili bir projesi var mı? Türkiye'de uzay merkezi kurmayı planlıyor Devamı Sayfa 8'de musunuz?

MİLLİ PİYANGO HEYECANI BAŞLADI Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekiliş biletleri satışa sunuldu. “Talih Kuşu” yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin tam bilete çıkması durumunda 60 milyon lira ile tarihinin en büyük ikramiyesini vermiş olacak. eceklerini söylediler. Devamı Sayfa 15'te

Saatcı “Ülkenin gündemi Başkanlık değil, güvenliktir”

ÜRETİCİLER DERT KÜPÜ Uçak düşürme krizi ile kapanan Rusya pazarının bir an önce domates içinde açılmasını bekleyen üreticiler, binlerce dönüm alana ektikleri domatesin ellerinde kalacağını ve ekonomik olarak büyük mağduriyet yaşayacaklarını ifade ettiler. Fethiyeli üreticiler Başbakan Binali Yıldırım'ın 5-6 Aralık'ta Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile Rusya'daki buluşmasında domatese uygulanan ambargonun kaldırılması yönünde çaba göstereceğine inandıklarını söylediler. Devamı Sayfa 14'de

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, gazetecilerin ülke gündemiyle ilgili sorularını yanıtladı. Başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine konuşan Başkan Saatcı, “Ülkenin gündemi ne başkanlık, ne rejim değişikliği. Can güvenliğidir. Gün bir olma, diri olma, iri olma zamanıdır” dedi. Devamı Sayfa 5'te


2

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

“İsrail jetleri Şam'ı vurdu" Reuters'ın Suriye ordusundan aktardığı habere göre İsrail, Şam'ın batısında yer alan bölgeyi iki füze ile vurdu. Suriye ordusundan yapılan açıklamada, İsrail jetlerinin başkent Şam'ın batısında yer alan bölgeye iki füze fırlattığını duyurdu. Olayda ölen veya yaralanan olmazken, saldırının Lübnan hava sahasından gerçekleştiği bildirildi. Reuters'ın Suriyeli askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre İsrail uçakları Saboura bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı sabah saatlerinde düzenledi.

Ağbal asgari ücretlileri uyardı Maliye Bakanı Ağbal asgari ücretliyi uyardı ve "1300 liranın altında para yatarsa işverenlerine başvursunlar. İşvereninden gerekliği açıklamayı almazlarsa Vergi Dairesi'ne başvursunlar. Asgari ücretliler bordrolarını mutlaka kontrol etsinler." dedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir televizyon programında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

AB'den ayrılmak istemeyen İngilizler için ilginç öneri

Alman şirket Ece Türkiye'deki AVM sözleşmesini iptal etti

Avrupa Parlamentosu (AP) üst düzey yetkilileri, İngiltere'de AB'den ayrılmak istemeyen İngilizlere 'AB vatandaşlığının satılması' önerisinde bulundu.İngilizlere AB'den çıkış (Brexit) sonrası Avrupa Birliği (AB) vatandaşlığının satılması önerisinde bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Demokratlar Grubu üyesi Charles Goerens, tartışmalara neden olan önerisinin Brexit'ten endişe duyan İngiliz vatandaşları için "tatmin edici bir çözüm olacağını" söyledi.

Alman proje yönetim firması ECE, Türkiye'deki AVM sözleşmesini iptal etti. Hamburg merkezli proje yönetimi firması ECE, İstanbul Ümraniye'de bulunan Modern East alışveriş merkezinin (AVM) kayyuma devredilerek yeniden satışa çıkarılması üzerine, işletme anlaşmasını iptal etmekten başka çareleri kalmadığını açıkladı. ECE'nin Türkiye operasyonları direktörü Andreas Hohlmann'ın Alman ticaret dergisi TextilWirtschaft'ta yer alan açıklamasında, "AVM'yi işletmeye devam etmemizin bizim için mantıklı bir yanı kalmamıştı" dedi.

Kim Jong Un'un başı ağrıyacak! Tüm uyarılara rağmen nükleer silah ve füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye Birleşmiş Milletler'den yeni yaptırımlar geliyor. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, tüm uyarı ve yaptırımlara rağmen nükleer silah ve füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor.ABD tarafından Konsey'in diğer daimi üyeleri Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile müzakere edilerek hazırlanan BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı, Konsey'e resmen sunuldu.

Turist kaybına Rus freni Ekim ayında Türkiye’ye gelen turist yüzde 25.8 düşüşle 2.4 milyon oldu. Daralma son 7 ayın en düşüğü olurken, bu frende Rus turist etkili oldu. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ekimde yüzde 25.8 azalışla 2.4 milyon kişi oldu. Turist sayısındaki daralma son 7 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Turist sayısındaki daralmanın azalmasında Rusya ile düzelen ilişkileri takiben Rus turistin yavaş yavaş geri dönmesi etkili oldu.

Merkel, Türkiye ile yeni fasılların açılmasına karşı

Yeni asgari ücret için düğmeye basıldı

Alman Bild gazetesi, Almanya Başbakanı Merkel'in, parti toplantısında Türkiye-AB müzakereleri kapsamında yeni başlıkların açılmasına karşı olduğunu söylediğini öne sürdü. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakereleri çerçevesinde yeni başlıkların açılmasına karşı olduğunu söylediği bildirildi.

Asgari ücrette ilk toplantı, 6 Aralık’ta yapılacak. 2017’de 6.5 milyon asgari ücretlinin geliri artacak, tüm çalışanların maaşına eklenen AGİ’ye de zam gelecek. Yeni yılda tüm çalışanlar zam alacak. Halen net bin 300 lira olan asgari ücret, yeni yılda artıyor. Böylece 6.5 milyon asgari ücretlinin geliri artacak. Asgari ücretteki artış, çalışanların maaşına eklenen asgari geçim indirimini de yükseltecek. Yeni asgari ücretin belirlenmesi için geri sayım başladı.

Taleb Ebu Arar: Netanyahu'nun ezan yasağı ısrarının nedeni oğlu İsrail Parlamentosu’ndaki (Knesset) Arap asıllı Milletvekili Taleb Ebu Arar, Binyamin Netanyahu'nun ezanın yasaklanmasını istemesinin sebebinin oğlu olduğunu iddia etti. İsrail Parlamentosu’ndaki (Knesset) Arap asıllı Milletvekili Taleb Ebu Arar, AA muhabirine yaptığı açıklamada “Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, ezanın hoparlörlerden yasaklanması ile ilgili yasa tasarısının genel kurula getirilmesinde ısrarcı olmasının asıl nedeni oğlu Yair’i rahatsız ettiği içindir.” dedi.

Havalimanlarına milli haberleşme sistemi Havacılık sektörüne yönelik geliştirilen milli haberleşme sistemi, Adana, Gaziantep ve Siirt havalimanlarında devreye alındı. Onur Mühendislik'ten yapılan açıklamaya göre, şirket, 2015 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Adana, Gaziantep, Siirt ve Muş Havalimanlarının IP Tabanlı Ses İletişim (VCS), Kayıt / Geri Dinleme (VRS) Temini Projesi ihalesini kazandı.


www.fethiyehaberi.com

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

3

TİCARET ODASI HİZMET KALİTESİNİ TESCİLLEDİ

Üyelerine kaliteli hizmet sunmak ve bu kaliteyi standart hale getirmek için ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi kalite standartlarını uygulayan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası kalite denetiminden başarı ile geçerek belgelerini sürdürmeye hak kazandı. Türk Loydu Vakfı Yönetim Sistemleri Denetçisi Oğuz Aksu, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının Oda/Borsa camiasında iyi bilinen, örnek alınan bir Oda olduğunu ifade etti. Üyelerine, TOBB akreditasyon standardına göre A seviyesinde hizmetler sunan ve uygulamakta olduğu kalite yönetim sistemleri ile Oda/Borsa camiasının sayılı odalarından olan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası kalite denetiminden başarı ile geçti. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının uyguladığı ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ile ilgili olarak denetim geçirdi. 3 yılda bir yapılan belge yenileme denetimi Türk Loydu Vakfı Yönetim Sistemleri Denetçisi Oğuz Aksu ve Yönetim Sistemleri Baş Denetçisi Ali Topal tarafından yapıldı. Denetimin ilk aşamasında FTSO Genel

Sekreteri Füsun Şahin'e FTSO'nun vizyonu, misyonuna ve kalite politikası doğrultusunda yapılan çalışma ve projeler hakkına bilgi verdi. Denetimin ikinci aşamasında ise kurumun ISO 9001:2008 ve ISO 10002:2014 standardına göre oluşturduğu kalite dokümanları ve tutulan kayıtlar incelendi. Birim çalışanları ile de birebir görüşen denetçiler kalite sistemlerinin günlük işleyişte ne kadar uygulandığı konusunu da gözden geçirdi. Tüm gün süren denetimden başarı ile geçen Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası

çalışanlarını Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan tebrik etti. Denetim sonunda Oda personeli ile FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan'ın da katıldığı bir kapanış toplantısı yapıldı. Toplantıda denetçiler, denetim sonrası gözlemlerini çalışanlarla paylaştı. Türk Loydu Vakfı Kalite Denetçisi Oğuz Aksu Oda çalışanlarına misafirperverliği için teşekkür etti. FTSO'nun Oda/Borsa camiasında iyi bilinen, örnek alınan bir Oda olduğunu ifade eden Aksu, FTSO A plus Odaların bölgenin vizyonunu şekillendiren odalar olduğunu söyledi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Akif Arıcan, denetçilere katkılarından dolayı teşekkür etti. Arıcan, “Bir denetimden geçeceğiz ki eksiklerimizi görecek gerekli çalışmayı yapacağız.” Dedi. Ekip çalışmasının önemine vurgu yapan Arıcan, başarının asla tesadüf olmadığını bu sonuçları almak çok çalışma ve azim ve ekip çalışması ile mümkün olduğunu vurgulayarak; “Bu işler ekiple oluyor. Ekip ruhu ile çalışan personelimize çok teşekkür ediyorum. Önemli olan kurumsallaşmak ve kaliteli hizmet vermeye devam edebilmek” diye konuştu. Sadi TONBUL


4

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

SERA'DA MUZ YETİŞTİRİLİYOR verimli. İnşallah bu yöre insanına örnek olacağız, dedi. Alternatif Ürünlerle Para Kazanabiliriz Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ise : Bölgemiz verimli bir bölge. Değişik ürünler üretmeye de başlamamız gerekiyor. Bu bölgede domates üretiyoruz. Alternatif ürünlere geçerek para kazanılabilir. Bahçedeki ürünleri gördüğümüzde toprağın verimliliğini de ürünlerden görebiliyoruz. Yatırımcıların bu bölgeye yapacakları her işte bizler destekçileri olacağız, dedi. Seydikemer de Topraklar Verimli

S

eydikemer Demirler Mahallesi'nde bulunan muz serasını ziyaret eden Muğla Valisi Amir Çiçek, sera hakkında bilgiler alarak Seydikemer deki toprağın bereketli olduğunu ifade etti.

18 Bin adet muz fidanı diktik. İnşallah şimdide 100 dönüm kapalı muz serası yapımı devam ediyor. Eşen bölgesinde topraklar oldukça

Muğla Valisi Amir Çiçek İse: Seydikemer ilçemizin arazileri çok verimli ve iklimi de uygun. Seydikemer aklınıza gelen tüm

ürünleri yetiştirebilir. Seydikemer de muz yetiştirileceği kimsenin aklına gelmezdi. Üretici çok memnun ve daha da büyüteceğini ifade ediyor. Burada üretilen bu ürün bölgenin ekonomisine katkı sağlayacaktır, dedi. Haber; Murat YALÇIN

80 dönümlük muz serasını gezen Vali Çiçek'e Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken,Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz,Başkan Yardımcısı Ramazan Kaynak, İl Tarım Müdürü Nazif Ekici, İlçe Tarım Müdürü Engin Maraşlı, Eşen Tarım Kredi Kooperatif Başkanı Murat Demir, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş de eşlik ettiler. İşletme sahibi Faruk Akay yaptığı açıklama da : Mersinden buraya yatırım yapmak için geldik. Toprağın verimli olduğunun analizini yaptıktan sonra 80 dönüm kapalı sera yaptık.

30 TL

ŞOK KAMPANYA

Tasarım Dahil 1000 Adet Kartvizit

02.06.2003 den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı Pazar hariç hergün çıkar

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE Yıl: 14 Sayı: 4155

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 45 Kr.+(KDV)dir.

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Atatürk Cad Fethiye Kız Anadolu İmam-Hatip

30

dk’da

TESLİM

Yazıcı Teknik Servis Fotokopi Satış ve Servisi Yedek Parçaları Sarf Malzemeleri www. universalteknoloji. com

Köprübaşı Mevkii Atatürk Cad. Yuluklar İşh. No: 83/8 Fethiye/ MUĞLA

Cep: 0.545 505 8118

ALO KARTUŞ: 0.252.614 54 08

Aylık :13.50 tl. Üç Aylık : 40.50 tl. Altı Aylık : 81.00 tl. Yıllık :162.00 tl. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Lisesi Karşısı Kat 1 No:15/2 FETHİYE Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

Tonerleriniz

YEREL SÜRELİ YAYIN

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Editörü Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


www.fethiyehaberi.com

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

5

Saatcı “Ülkenin gündemi başkanlık değil, güvenliktir” F

ethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, gazetecilerin ülke gündemiyle ilgili sorularını yanıtladı. Başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine konuşan Başkan Saatcı, “Ülkenin gündemi ne başkanlık, ne rejim değişikliği. Can güvenliğidir. Gün bir olma, diri olma, iri olma zamanıdır” dedi.

Gazetecilerin, “Başkanlık sistemiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?” sorusuna Başkan Saatcı, “Ülkenin gündemi ne başkanlık, ne rejim değişikliği. Behçet Saatcı'nın gözünde ülkenin en önemli gündemi güvenliktir. Özellikle de sınır ötesi operasyondaki askerlerimizin can güvenliği. Tabii ki sınır ötesinde bazı olaylar olacak, bunu saygıyla karşılıyorum ama inanın akşam haberlerde, 2 askerimizin IŞİD tarafından kaçırılması ile ilgili alt yazıyı gördükten sonra benim kimyam bozuldu. Sabaha kadar ne uyudum, ne de başka bir şey yaptım! Adana'da 14 çocuğumuz yandı, onun acısıyla beraber, 2 bordo bereli kardeşimizin kaçırılmış olmasından duymuş olduğum sıkıntıyı ve o resmin ötesini düşünmek beni kahretti. Türkiye'nin başka bir önceliği yok! Ülkeyi yönetenlerin olmazsa olmaz en önemli gündemi can güvenliğidir ve Atatürk'ümüzün çizdiği misak-ı milli sınırlarımızın korunmasıdır. Bugün, onu bunu tartışma zamanı değildir. Gün bir olma, diri olma, iri olma zamanıdır” diye konuştu.

“Partiler yasası ve seçim sistemi değişmeli” Başkan Saatcı Türkiye'de ilk önce siyasi partiler yasası ve seçim sisteminin değişmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'nin yürekli, donanımlı, karakterli, duruşu olan milletvekillerine ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Saatcı, “Türkiye'de illaki bir köklü yönetim değişikliği yapılacaksa, önce siyasi partiler yasasında ve seçim sisteminden başlayacaksın. Liderlerin iki dudağının arasında kaderleri belirlenen, her dediğine

KİŞİYE ÖZEL DERS Tecrübeli İ.T.Ü’lü Mühendislerden TEOG, YGS, LYS ve Lise sınıfları için

GARANTİLİ KİŞİYE ÖZEL Fizik ve Matematik dersleri verilir.

0 530 611 99 98

biat kültürüyle, 'evet efendim' diyen milletvekilleriyle ülkenin bir yere varma şansı yoktur. Önce bunları değiştirelim, daha sonra başkanlığı, parlamenter sistem değişikliğini konuşalım” dedi. “Ak Parti'ye transferimin başlık parası, Fethiye'nin il olmasıdır” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu talep ettiğini geçtiğimiz günlerde açıklayan Başkan Saatcı, gazetecilerin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile neler konuşulacağını da basın

mensuplarıyla paylaştı. Başkan Saatcı ayrıca Ak Parti'ye transferiyle ilgili soruya da, “Bulunmaz Hint kumaşı değilim. Ancak benim başlık param Fethiye'nin il olması. Fethiye'yi il yapsınlar, Ak Parti'ye geçerim” dedi. Başkan Saatcı, “15 Temmuz öncesi Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ettik. Bekliyoruz. Çağırdığı takdirde Büyükşehir yasasının 36 ayda Türk Belediyeciliğinde nasıl uygulandığını, eksiklerini anlatacağım. Kendisine bu konularla ilgili bilgi vermek için randevu talep ettim” dedi. “Üst düzey teklifler aldım” Gazetecilerin, 'Ak Parti'ye transferiniz gündeme gelir mi?' sorusuna ise Başkan Saatcı, “Ben bulunmaz Hint kumaşı değilim. 2007 yılından bu yana bizim Ak Parti'de politika yapmamız yeğleniyor. Bu konuyla ilgili üst düzey teklifler sürekli geliyor. Ancak her zaman dediğimiz gibi başlık param Fethiye'nin il olması. Ama bunlardan önce bizim için en önemli konu ülkemizin bekâsıdır. Ama benim büyükşehir yasasıyla mücadelem sonuna kadar devam edecek. Ben şahsi olarak bir şey istemiyorum. Benim 26 ayım kaldı. Bu yasa değişirse, Türk belediyeciliği ve insanımız kazanır” ifadelerini kullandı. Murat YALÇIN


6

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

Tabi “Ne olmuş yani, AK Parti Muğla'da 'ana muhalefet' partisi olarak yapması gerekeni yapmış” da denebilir. Yani 8 AK Parti'linin ret oyu vermiş olması kesinlikle tarihi bir olay olamaz. Ancak ret oyunun gerekçesi tarihe geçebilir…

düzenlenmesi gerektiğini düşündüğümden” diyor. İşte bu noktada Eski Garaj Alanı ile ilgili yeni Nazım İmar Planı'na “evet” diyen CHP'li Meclis Üyelerinin Önder'in gerekçesine karşı gerekçelerini çok merak ediyorum.

xx xx xx “Kabul” veya “Ret” ile sonuçlanan karara ilişkin konu önce ilgili komisyonda Özcan Özgür’den ele alınır, sonra Meclise gelir. Eski Garaj Özgürce Alanı konusu da doğal olarak İmar Komisyonu'nda ele alınmış. Mecliste grubu bulunan her parti komisyonlarda temsil edilir. AK Parti Gurubu'nu da İmar Komisyonu'nda Milas'tan seçilmiş bir hukukçu; Hürol Önder temsil ediyor. Önder komisyonda Eski Garaj Alanı'nın “ticaret alanına” dönüşmesine “ret” oyu veriyor ve “ret” gerekçesi de şöyle; Muğla'ya dışarıdan gelenleri de şaşırtan alıp daha iyi yerlere taşıyabilir mi? “… söz konusu 7031,89 m2'lik plansız Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile alanda zemin üzerinde 0,90 katsayısı ile dubalarımızla ilgili ben “Otopark Muğla Esnaf Odaları Birliği'nin elinde 2 kat ticari yapılaşma izni ve zemin Paraları Hukuki Mi?” başlıklı yazı İl merkezinde yeni iş yerlerine ve hem altında 2,10 yapılaşma katsayısı ile 4 kat yazarken, Namık Açıkgöz hocam da de şehrin orta yerinde dükkanlara ihtiyaç kamusal otopark amaçlı yapılaşma izni “Dubalamaca” başlıklı yazı yazmıştı. olduğuna dair bir veri var mı? olmak üzere toplamda Emsal: 3,00 Namık hocam “Dubalamaca” ile en çok Tam da tersine başta Zihni Derin katsayısı ile yapılaşma izni okunan yazar haline geldi. Daha İşhanı'nda olmak üzere yine belediye getirilmektedir. geçenlerde bir konuda “Sen çok mülkiyetindeki Zahire Pazarı'nda, Söz konusu yer Menteşe ilçesinin tam okunuyorsun, bu konuyu sen yaz” Arasta'da, Or. General Mustafa merkezinde olması, böyle bir yerin kent demişti, ama internette “Otopark Muğlalı Caddesi'nde, Bankalar insanının nefes alma, dinlenme ve Paraları Hukuki Mi?” başlıklı yazıma Caddesi'ndeki boş iş yerlerinden çocukların oyun ihtiyaçlarının baktığımda okuyanın bini aştığını belediyemizin haberi var mı? karşılanabileceği yeşil alan olarak gördüm. Namık hocamın Başkan Gürün ve Başkan Gümüş izin düzenlenmesi gerektiğini “Dubalamaca” yazısını okuyanlarda bini verdikleri ikinci AVM'nin birinci düşündüğümden ve söz konusu yer için aşmış… AVM'yi iş yapamaz hale getirdiğinin Muğla İdare Mahkemesinin 2013 /808 Ama benimki bin 29, hocamınki bin farkında değiller mi acaba? numaralı gerekçeli kararında 799… Kıskandım… “taşınmazın bulunduğu alanda yapılan İki genç avukat Emine Dal Kılıçaslan ve xx xx xx 1/1000 ölçekli imar planı ve plan Erdem Yeter'in şiirleri ile hocamın ve Gelecekte tarih bu şehrin yanlışlarını, hükümlerinin imar mevzuatına, plan benim yazılarımızın da etkisi olmuş olumsuzluklarını yazarken başta Kent kademelenmesine, şehircilik ilkelerine, mudur bilmiyorum, ama Muğlalıların Konseyi olmak üzere STK'ların ve belde ihtiyaçları, kamu yararı ve hukuka tepkilerinin ardından Büyükşehir Meslek Odalarının tamamına yakınının, uygun olmadığı sonucuna varıldığından Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı CHP Milletvekillerinin ve Meclis dava konusu işleminin reddine karar bir açıklama yaptı. Menteşe ilçesi kent Üyeleri'nin nasıl üç maymunu verilmiştir.” Hükmü bulunduğundan. merkezinde “Prestij Cadde” proje oynadıklarını da yazacaktır. Önceki gün Bu konudaki Muğla Büyükşehir uygulamaları için planlama çalışmalarının “Başkan Gürün'ün inadı” başlıklı Belediyesi İmar komisyonu kararına ret başladığını belirten Ulaşım Dairesi yazıma “Ahmet Ünlü” adındaki oyu vermiş bulunmaktayım. Belediye Yetkilileri yeni yılda “Tek Yön okurumuz yorum yapmış, şöyle: Meclisinin takdirlerine arz ederim.” Uygulaması” yapılacağını açıkladı. “Eski Garaj Alanına hiçbir oda itirazda AK Partili meclis üyeleri de bu gerekçe Açıklamada, proje dahilinde olan edemez, davada açamaz. Bu böyle biline. ile karara ret oyu veriyor… caddelere yerleştirilen dubalarla ilgili Çünkü maalesef odalarda Osman olarak ise 2017 yılı başında Fen İşleri Gürün'ün elinde. Başkanları, yönetim xx xx xx Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak üyeleri bir çoğu belediyede görevli veya AK Partili Büyükşehir Meclis Üyesi Av. prestij cadde çalışmalarının belediye ile işleri var. Umarım bu Hürol Önder'in ret gerekçesinin tamamlanmasından sonra dubaların yorumu yazdığım için utanırım beni altında keşke CHP'li Meclis Üyelerinin kaldırılacağı ifade edildi… utandırırlar.” imzası olsaydı… (!) İnşallah!.. Ki o gerekçenin altına Yılmaz xx xx xx Büyükerşen'de imza atardı, Aydın xx xx xx Eski Garaj Alanı'nın kaderi Büyük Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 100 Dubalarla ilgili açıklamaya yazılarımızın Şehir Belediye Meclisi'nin Eylül Ayı milyon lira bedelle kamulaştırdığı 177 neden olduğunu sanmıyorum! Zaten Toplantısında belirlenmiş. Alınan karar dönümlük Aydın Tekstil Alanı için ayrıca bu “Tek Yön Uygulaması”nı da “belediyecilik tarihine” geçebilecek “Buraya ne yapalım?” diye Aydınlılara didikleyeceğiz! türden bir karar. Oy çokluğu ile alınmış. soran ve referandumdan “yeşil alan” Eğer yazılarımızın bir etkisi oluyorsa, Karar, Meclis'ten yapılan oylama sonucu çıkınca o alanı “yeşil alan” ilan eden inşallah Eski Garaj Alanı için de olur. Adalet ve Kalkınma Partisi Özlem Çerçioğlu da imza atardı… Hatta Kuldan, şehrin eminlerinden umut Grubundan; Kemal İlhan, Kamil Kemal Kılıçdaroğlu da… kesilince işte böyle oluyor… Allah'a Ceylan, Hürol Önder, Abdül Cemil AK Parti Meclis Üyesi Av. Hürol Önder yakarıyorsun! Cem, Mesut Karataş, Hüseyin Ünal, gerekçesinde “böyle bir yerin kent Eski Garaj Alanı'nda üretilmesine İsmail Akkaya, Mustafa Yenioğlu'nun 8 insanının nefes alma, dinlenme ve karar verilen iki katlı ticari iş yerleri ret oyuna karşılık 37 kabul oyuyla çocukların oyun ihtiyaçlarının Muğla ekonomisini bulunduğu yerden geçmiş. karşılanabileceği yeşil alan olarak

Ah Gadın Molam Benim Ah…

Broşür - Insert - Katalog Gazete ve Flyer Dağıtım Yerde değil, yerinde olsun...

xx xx xx Şimdi ne olacak? Ne yapalım, olan olmuş deyip sineye mi çekeceğiz? Yoksa “Umudumuz Hürol Önder” mi diyeceğiz? Üç gündür bu konuyu yazıyorum, bırakın “hukuki mücadele” başlatmayı; ne Mimarlar Odası'ndan, ne Kent Konseyi'nden, ne Muğla Tabip Odası'ndan, ne sendikalardan, ne çevre hareketlerinden, ne Basın Örgütlerinden, ne Muğla Barosu'ndan, ne Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'ndan, ne de Muğla Esnaf Odaları Birliği'nden bir açıklama yok… Önceki günkü yazıma Funda Karadağ Dural da yorum yapmış. Dural şöyle demiş: “Sayın Özgür, yazınızda bahsettiğiniz platformun öncü kadınlarından, meclis üyesi eşi ve Mimarlar Odası çalışanı benim. Ancak adımı yazmamışsınız:) Burada her zamanki gibi keşke bana sorsaydınız demeden edemeyeceğim. Çünkü çalıştığım kurumun bu konudaki hukuki mücadelesi ve benim platformla hareket etmem birbirinden çok farklı konulardır. Ben sadece bu kurumun profesyonel çalışanıyım. Dışarıda ise Fundayım. Mücadelemi Mimarlar Odası çalışanı olarak değil Funda olarak yaptığımı, bunun çalıştığım kurumla asla ilişkilendirilmemesi gerektiğini hatırlatmak zorunda kaldığım için üzgünüm. Meclis üyesi eşi olmam konusu da tıpkı yukarıda saydığım gerekçelerden dolayı tamamen vicdanınıza bırakacağım bir konudur.” xx xx xx Funda Karadağ Dural arkadaşımız keşke “Ahmet Ünlü” adındaki okurumuzun ardından bu açıklamayı yapmasaydı da keşke “Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu” sözcüsü olarak bir açıklama yapıp, bana “Hala umut var” dedirtseydi…! Dural beni anlamamış. Kendisinin “mimar” olmadığını biliyorum. Şimdi “Funda”ya soruyorum: “Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu 30 Mart yerel seçimine kadar görev yapan bir platform muydu? Bu konu Menteşe Kent Konseyi ve Kadın Meclisi'ni ilgilendirmiyor mu? Son tahlilde Funda olarak Eski Garaj Alanı'nın neresindesiniz?” Eski Garaj Alanı'nın Akdeniz Yeşilleri Derneği'ni ilgilendirip, ilgilendirmediğini ise size sormayacağım… Son söz: “Umudumuz Hürol Önder”… Muğla il merkezinde de AK Partililerin elinden “çok sert” ve “şiddetli” açıklama yapmak geliyor. O güzel gerekçeden sonra hukuk mücadelesi Önder'e yakışır…

Düğün & Sünnet Davetiyeleri Basılır... 0 252 612 90 79


www.fethiyehaberi.com

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

7


8

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

DEMİR; “GÖCEK TÜNELİ NEDEN AÇILMIYOR” “İLLEDE BİR İŞ OLSUN” DEDİLER, YOLA ÇIKTILAR İzmir Romanlar sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İZROMDER başkanı Abdullah CISTIR'ın hazırladığı proje onaylandı.

Çalışma Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteği ile yürütülen “İlle de Bir İş Olsun” Projesi'ne başlama çıkışı veren İZROMDER ve proje ekibi İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş'a projelerini anlatarak destek istedi.

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İZROMDER) ve “İlle de Bir İş Olsun” Proje Ekibi, Çalışma Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı desteği kapsamında yürüttüğü “İlle de Bir İş Olsun” Projesi'ni anlatmak ve işbirliği kurmak amacıyla İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ı makamlarında ziyaret etti.

Ziyaretlerde, İlle de Bir iş Olsun Projesi hakkında bilgi veren İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır, sosyal sorumluluk bilinciyle yaşama geçirdikleri projelerinde tüm dikey yapılanmaların kendilerine destek sunmasını beklediklerini ifade etti. İzmir'de 300 bine yakın Roman vatandaşın yaşadığına dikkat çeken Cıstır, bir çok Roman bireyin meslek sahibi olamadığı için iş dünyasında yer bulamadığının altını çizdi.

100 KİŞİ MESLEK SAHİBİ OLACAK

Özellikle kentsel dönüşümün hızlanması ile birlikte çok sayıda iş makinesi operatörüne ihtiyaç duyulacağını dile getiren Cıstır, İZROMDER'in de doğacak açığın farkındalığıyla işsiz Roman bireylere iş makinesi operatörlüğü öğreterek iş sahibi olmalarını amaçladıklarını söyledi. Proje kapsamında bölgede ihtiyacı hissedilen iş makinesi operatörlüğü işi ile ilgili meslek kursları düzenleyeceklerini aktaran Cıstır “Projemiz kapsamında 100 asil, 100 yedek olmak üzere toplam 200 kişi mesleki eğitim alacak. Ayrıca işverenle iş arayanların buluşturulacağı İş Kulübü kurulacak. Kariyer danışmanlığı hizmeti aracılığıyla sertifika alan 100 vatandaşımızın iş gücü piyasasından faydalanmaları üzerine müracaat ve mülakat teknikleri ile kişisel gelişim ile gençlerin 6 ay boyunca işbaşı eğitim alması sağlanacak” diye konuştu.

TÜM İL DİNAMİKLERİNE ÇAĞRI

İlle Bir İş Olsun Projesi ile iş gücü piyasasına erişim sağlamak üzere ürettikleri iş fikirlerine ve çalışmalarına tüm il dinamiklerinden destek beklediklerini vurgulayan Abdullah Cıstır “Pozitif ayrımcılık ya da olumlu sosyal politikalar, eşitlikçi ve eşdeğer yaklaşımlar ile Romanların bu ülkede yurttaş olduklarının hissettirilmesini bekliyoruz” dedi.

Ziyaretlerle ilgili değerlendirme de bulunan Cıstır sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hem İzmir Valimiz Sn. Erol Ayyıldız, hem de Konak Beleye Başkanımız Sn. Sema Pekdaş projemizi çok olumlu karşıladı. Sosyal sorumluluk projemize destek olacaklarını belirterek projemizi geliştirmemizde çok açısından çok önemli detayları bizimle paylaştılar. Yol gösterici ve olumlu görüşmeler yapmaktan mutluyuz. Diğer kurum ve kuruluşların da toplumda dezavantajlı olan Roman vatandaşlara destek vermelerini bekliyoruz.”

Demir; “Ulaştırma Bakanlığı olarak Uzay ile ilgili projeniz var mı?” CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bütçesi görüşülürken Muğla'nın ulaşım sorunlarını ve açılamayan Göcek Tüneli'ni gündeme getirdi. Bakanlık, Plan Bütçe gündemine gelen projelerin önemini vurgularken, yapılması gereken detayları gözden kaçırdıklarını ifade eden Demir, “Kanal İstanbul gibi büyük vizyon projeleriniz var, projeleriniz bunlarla sınırlı mı yoksa daha henüz açıklamadığınız projeleriniz var mı? Bakanlığınızın uzay ile ilgili bir projesi var mı? Türkiye'de uzay merkezi kurmayı planlıyor musunuz? Çünkü o kadar büyük projelerden bahsettiniz ki, uzaya hiç değinmediniz. Sayın Bakan, bu kadar büyük projeleri burada görüşürken dikkatinizden kaçan bazı detaylar var. Yol güvenliği konusunda özellikle işaretlemede ciddi çalışmalar göremiyoruz. Ülkemizde Teröre verdiğimiz vatandaşlarımızın canları kadar maalesef motosikletle trafik

kazalarında kaybediyoruz. Bu yıl içerisin de Seydikemer ilçemizde en azından 20'ye yakın gencimizi trafik kazasında kaybettik. Diğer ilçelerimizi saymıyorum. Bu konuda ölümlerin önüne geçmek için karayollarımızda güvenlik önlemleri almayı planlıyor musunuz?” Yatağan – Milas Yolu bitmesi için kaç ihale daha yapılması gerekiyor? Başbakanlık görevini devralmadan önce geçtiğimiz şubat ayında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a da aynı sorunları yönelten Muğla Milletvekili Demir, “Yatağan'da milyon liralara yapılan trompet kavşak var, bu kavşak Muğla Aydın karayolu üzerinden Yatağan'a, Milas'a ve Bodrum'a ayrılıyor. Trompet yani “ucube kavşak” hala kazalara sebep olmaya devam

ediyor. Bu ucube kavşağı değiştirmek için daha önceki bakanlarla da görüştük, hep “Evet, düşünüyoruz, görüşüyoruz.” dediler sonuç ortada bir çalışma yok. Muğla turizm, tarım kenti fakat özellikle ulaşımda oldukça yetersiz ve ciddi sorunlar var. Sayın Bakan Ahmet Arslan Bey bu komisyonda üyeyken de özellikle Yatağan Milas'ın yollarını konuşmuştuk. Bu yol birçok ihale ve şirketlerin işi bitirememesi ile sonuçlandı. Turizm güzergâhı olan Yatağan Bodrum yolu, Yatağan çıkışından Eskihisar Kavşağına kadar hala tamamlanamadı. Bu yolun bitmesi için kaç ihale daha yapılması gerekiyor?” Devletin parası ile yapılan tünel neden açılamıyor? “Göcek Tüneli biteli altı yedi ay oldu. Projelerinizde İstanbul kanalından bahsediyorsunuz. “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi” diyorsunuz, Göcek Tüneli'ni çözemiyorsunuz. Devletin, halkın parasıyla Tünelin yapımı tamamlanan tünelin açılamamasının sebebi nedir? Ne zaman açmayı planlıyorsunuz? dedi.Haber Merkezi


www.fethiyehaberi.com

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

9

KLASİK TAŞ DUVAR DESENLİ BETONARME DUVAR YAPIMI

Felaketin yaşandığı tesisi incelediler Seydikemer İlçesi'ndeki Eşen Çayı üzerine kurulu Abalıoğlu Alabalık Tesisinde su bendinin yıkılması sonucu oksijensiz kalan 15 -20milyon alabalık telef olmasının ardından Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz işletmeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Seydikemer'in Ören Mahallesi'ndeki Abalıoğlu Alabalık Üretim Tesisinin Eşen Çayı'ndan su almak için kullandığı beton bendin yıkılması sonucu alabalık tesisindeki havuzlara su verilemedi. Durgun suda oksijensiz kalan balıkların telef olmaması için bende iş makineleriyle müdahale edildi. Ancak bent 4 saat süren çalışmalara rağmen tamir edilemeyince tesisteki 228 havuzda oksijensiz kalan 15-20 milyon alabalığın tamamı telef oldu. Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ile birlikte işletmeyi ziyaret ederek bilgi aldılar. Haber Osman BENK

Yaya Öncelikli Yollar Geliyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, Menteşe İlçesinde düşey işaretleme çalışmalarına devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığıekipleri, Menteşe İlçesinde yürüttüğü düşey işaretleme çalışmaları kapsamında meskûn mahal içinde yaya kullanımının yoğun olduğu sokaklarda trafik bilgi işaretleri levhalarının montajına devam ediyor. Özellikle imar planında yaya yolu olarak düzenlenen ancak kaldırım imalatının eksik olduğu ara sokaklarda başlatılan projenin artan trafik yoğunluğu ile birlikte yaya yoğunluğu da dikkate alındığında araç sürücülerini bu yönde bilgilendirerek güvenli bir trafik akışı içerisinde yayalarında can güvenliğinin sağlanması amacıyla 'Yaya Öncelikle Yol' levhası uygulaması yapılıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Alper Kolukısa konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Yayaların ve sürücülerin güvenli bir trafik akışı içerisinde olmaları için taşıt yollarının düzenini sağlayan trafik işaretleme çalışmalarımız devam ediyor. 'Yaya Öncelikli Yol' uygulaması ile sürücülerin bu yol kesimlerinde kesinlikle 20/km saat hızını geçemeyecek olmaları sayesinde yayaları riske atmayacak.”İfadelerini kullandı.Sadi TONBUL


10

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

kastediyor. Yakıp yıkmaktan başka bir şey yapmıyor.” Derler mi hiç bunları? Aksine, “yeter ki Türkiye güçlenmesin, parçalansın da, ne olursa olsun” diyerek yapmadıkları rezillik kalmadı.

TÜRKİYE’NİN YENİ ROTASI Son günlerde ülkemizdeki yeni gündem konusu hiç şüphesiz ki, Erdoğan’ın Şanghay Beşlisi çıkışları ve akabinde gelen Avrupa Parlamentosu’nun müzakereleri geçici durdurma kararı olmuştur. Avrupa’nın bu kararı karşısında şaşırdık mı? Tabii ki de hayır. Peki, üzüldük mü ya da karamsar mıyız? Aynı şekilde yine hayır. Zaten beklediğimiz ve hatta onlardan daha önce davranıp defterini bizatihi kendimiz dürmemiz gereken bir olaydı. Bu vaziyet karşısında asıl kaybeden biz olmayacağız, onlar olacaktır. Gerçi hoş, bunca yıl bekletip hâlâ almadıkları için zaten hep kaybeden konumundaydılar ya, ama zaten onların niyetinin de en başından beri böyle olduğu belliydi.

Daha önceki bir yazımda da belirtmiş olduğum NATO’ya dâhil olarak yaptığımız yanlışlıktaki gibi, AB’ye dâhil olma süreci de aynı şekilde geçmişten gelen kültürel mirasımıza ve cihanşümul benliğimize karşı yapılan bir ihanetin ürünüdür. Baktığınız zaman AB kim oluyor ki, daha yüzyıl öncesinde vatanımızı parça parça paylaşmaya çalışan düşmanlar topluluğu değil miydi bunlar? Ezeli düşmanlarımızın topluluğundan bize ne hayır gelebilir ki? Onların kendi menfaati dışında hiçbir uygulamaya imza atmayacaklarını kavramamız gerekiyor artık. 1995 yılında da aynı şekilde gümrük birliğine dâhil olarak bir yanlışlık yapılmıştı. Bu hamlesiyle kendini Avrupa Fatihi olarak nitelendiren Çiller, o zamanlar kamuoyunda güzel bir şey yapmış gibi bir algı oluşturmuştu. Ancak sonradan görüldü ki, bu uygulamayla bir bakıma felâkete sürüklenmiştik. Bu anlaşmayla Avrupa ile gümrük kısıtlamaları kalkmıştı kalkmasına ama bu durum bizden çok Avrupa lehine sonuçlar verdi. O yıllarda bir taraftan iç üretim yetersizliği yaşamamız sebebiyle, bir taraftan da gelişmiş sanayinin eksikliği yüzünden oluşan yüksek maliyetli ürünlerin, Avrupa’dan gelen ürünlerle rekabet edememesi sebebiyle, yaptığımız ihracattan daha fazlasıyla ithalat yapmak durumunda kalmıştık ve bu sebeple de her yıl artan bir cari açık sorunuyla karşılaşmak zorunda kalmıştık. Aslına bakarsanız, AB’ye girmemizdeki lüzumsuzluğun hem somut hem de soyut esbâb-ı mûcibesi mevcuttur. Somut olarak, mevcut ekonomik yapı itibariyle baktığımızda, iflasa sürüklenmiş Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkeleri iflasın eşiğinden kurtararak, başta Avrupa’nın dominosu olan Almanya olmak üzere tüm kıta büyük bir ekonomik yıkıma uğramıştır. Bazı büyük şirketler ve bankalar bile iflas etmenin eşiğine gelmiş durumdadır. Koskoca kıta Avrupa’sı olarak, mülteci krizinde bile yapabildikleri ortadadır. Az sayıdaki mültecileri dahi barındırmaktan acizdirler. Oysa biz dini, insani ve vicdani sorumluluğumuz gereği kaç milyon insanı barındırıyoruz ülkemizde. Avrupa kendine bile bakmaktan acizken, bir de biz AB’ye girip kendimizi ateşe mi atalım yani? Biz şu anda çoğu alanda Avrupa’dan daha ileri bir noktaya doğru gidiyoruz ve hatta bu açıdan bakıldığında epeyce yol kat ettik. Soyut tarafından irdelediğimizde de, zaten yıllardır bizi oyalamalarının sebebi aşikâr. Onlar kendilerini “Hıristiyan Birliği” olarak gördükleri için, ağzımızla kuş tutsak da bizi zaten almayacakları en başından belliydi. Olası Türk birliği ya da İslam birliğinin kurulması halinde Türkiye’nin bölgede tek söz sahibi ülke olacak olmasından korktukları için, bizi yıllarca kapılarında oyalayarak, kendi gücümüzün farkına varmamıza engel olmaya çalıştılar. Tek yaptıkları şey, Türkiye ilerlemesin diye terörü desteklemek. Avrupa’nın neresine giderseniz gidin, yıllarca PKK’yı el üstünde tuttular hep. Birisi de çıkıp demedi ki, “Biz ne yapıyoruz? Bu örgüt, bir ülkenin bölünmesi için uğraşıyor. Onca masumun canına

Son zamanlarda da, “Ben buraya dünyanın en büyük gazeteci hapishanesinden geliyorum. Türkiye’nin bir cehennem olduğunu söylemek zorundayım” diyebilecek kadar küçülen, bir insanın ülkesine karşı nasıl bu kadar kin dolu olabildiğini anlayamadığımız, malum şahsiyeti kendi vatandaşları yaptılar ve bir baş tacı yapmadıkları kaldı. Yüzyıl öncesinde bizim topraklarımızı paylaşmaya çalışan bu milletlerin bizim iyiliğimizi düşünmeleri zaten düşünülemez. Onların fıtratı belli, ancak içimizde de “sadece İzmir AB’ye girsin” gibi garip ve anlamsız ifadelerle insanların beynini bulandırmaya çalışan, şöyle bir geçmişini araştırsanız muhakkak o düşman milletlerle bir bağı olduğu ortaya çıkacak olan, gâvurdan çok gâvurcu insancıklar var maalesef. Onların amacı zaten Müslüman Türklerin ilerlemesini, muasır medeniyetler seviyesine çıkmasını önlemek ve bunun için de bugüne kadar her şeyi yaptılar, yapmaya da devam edecekler. Öte yandan AB’ye alternatif olabilecek bir oluşum olan Şanghay Beşlisi ise, ilişkilerimizin daha iyi olduğu Rusya, Çin gibi ülkeleri ve aynı zamanda da Orta Asya’daki köklerimizi oluşturan Türkî Cumhuriyetleri barındırması sebebiyle, bize çok daha faydalı olabilecek bir birlikteliktir. Ayrıca biz bu birliğe yabancı da sayılmayız. 2012 yılında diyalog ortağı olarak katılmıştık zaten. Şimdi de buradaki konumumuzu daha somut bir hale getirmek adına adım atmaya çalışıyoruz. Biraz geçmişe dönecek olursak, son G20 zirvesindeki aile fotoğrafında, batılı devlet liderleri sol tarafta dizilmişken, Erdoğan’ın sağ tarafta Rusya ve Çin liderlerinin arasında bulunması da, sanki bugünlerin habercisi gibiymiş ve Türkiye’nin yeni rotasını belli eden, bu birlikteliğe yeşil ışık yakan bir durum teşkil ediyormuş anlaşılan. Daha şimdiden birlik ülkelerinin bize olan yakınlıklarının ilk meyvesini gözlemledik. Tarihinde ilk defa birlik dışından bir ülke olarak bizi, Şanghay Enerji Kulübü 2017 dönem başkanlığına layık gördüler ve bu karar üye ülkelerin oy birliğiyle alındı. Eminim ki, bu gelişme daha nice güzel gelişmelerin öncüsü ve habercisi olacaktır. Ayrıca Şanghay Beşlisi oluşumunun, Amerika’nın dünya hâkimiyetine karşı bir itiraz mahiyetinde kurulduğunu da belirtmek gerekir. Birliğin 2007 yılındaki Bişkek Zirvesi’nde Putin, “Tek kutuplu dünya kabul edilemez” diyerek bu gerçeği ifade etmiş ve aynı zamanda da, bir anlamda birliğin misyonunu belirterek, bu durumu özetlemiştir. Tam da Amerika ile ilişkilerimizin gerildiği bir dönemde ve Amerika’nın eski gücünü daha fazla muhafaza edemeyeceği gerçeğinin gözlemlendiği bu zamanlarda, adımızın bu oluşumla birlikte anılıyor olması çok manidardır. Bu durum bizlere artık Türkiye’nin kabına sığamadığını, sıçrama yapmak için bir sebep aradığını göstermektedir. Umulur ki, bu birliktelik dünyaya hâkim olan benliğimizi bize yeniden hatırlatsın ve en nihayetinde de Türkün gücünü, adaletle hükmeden istidâdât-ı mâneviyesini yeniden tüm dünyaya hatırlatsın. Görüldüğü üzere, bu birliğin AB’ye nazaran bizim için daha iyi olacağı aşikârdır. Bazılarının yaptığı gibi olayı dramatikleştirmek, çok yersiz ve beyhude bir uğraş olacaktır. Son yaşanan gelişmelerle anlaşılıyor ki, başaramadıkları darbe girişimiyle istediğini elde edemeyen güruh, bunun gibi önemli gelişmeleri kendi istedikleri şekilde manipüle ederek, ülkede ekonomik kriz oluşturabilme derdinde. Ellerinden geleni ardına koymasınlar bakalım. Evelallah ne yaparlarsa yapsınlar muvaffak olamayacaklar, bu ülkenin yükselişini durduramayacaklar, şahlanan bu atı dizginleyemeyecekler, küllerinden yeniden doğan bu Zümrüdü Anka kuşunun engin göklerde uçmasına mani olamayacaklar.

30 TL

ŞOK KAMPANYA

Tasarım Dahil 1000 Adet Kartvizit


www.fethiyehaberi.com

SATILIK İMARLIKesikkapı ARSA

Mahallesinde Anayola cephe 884 Metrekare 2 kat İnşaat Ruhsatı alınmış, Projesi hazır, Belediyeden onaylı Arsa Satılıktır. 1 Milyon 800 Bin TL Müracaat : Fethiye Turizm Emlak Ltd. Şti. Mesut BÖLÜK İletişim : 0.532 725 66 09

SATILIK VİLLA

11

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

SATILIK ARSALAR

SEYDİKEMER SAKLIKENT ASFALTINA CEPHE ARAZİLER 7 DÖNÜMDE 5 Yaşında 200 Ceviz Ağacı 15 DÖNÜMDE 5 Yaşında 1300 Hicaz Narı 3 Yaşında 70 Zeytin Fidanı 5 Yaşında 40 Deveci Narı 5 Yaşında 80 Kıbrıs Mayer Limon 5 Yaşında 50 Kanada Kavağı 14 Çok Yıllık Çam Ağacı

İçinde kaynak - dere suyu vardır İletişim : 0.532 725 66 09 (Mesut Bölük) 0.549 720 26 27 (Sadi Tonbul)

Seydikemer Gerişburnu Mevkiinde

1.111.00 m2 650 bin TL

Müracaat : Fethiye Turizm Emlak Ltd. Şti. Mesut BÖLÜK İletişim : 0.532 725 66 09 SATILIK DUBLEKS 3cü Kat 3+1 Dubleks 225 Bin TL. Taşyaka -Deliktaş SATILIK DAİRE

SATILIK TRİPLEX Adliye civarında geniş bahçeli, terasından denizi gören 3+1 Triplex

SATILIK VİLLA Günlükbaşı Türbe Karşısı 2+1 1.ci Kat 180TL 2.ci Kat 3+1 Çatı Dubleks 280 TL

SATILIK İŞYERİ Ticari İşyeri 70m2, 2ci Kat, 15 Yıllık 70 Bin Tl. Günlükbaşı Acil Yolu Üzere

Foça Mahallesinde 1.ci Kat 2+1 160TL

SATILIK ARSA 578m2 ada 106 - Parsel 1 de Seki Mah. Kuzpınar mevkinde 25 bin TL

SATILIK TRİPLEX Adliye civarında ortak havuzlu, bakımlı 3+1 Triplex villa

KİRALIK İŞ YERİ Akarca Mah. 1+1 Zemin Üstü Adliye Yanı 800 bin TL

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

505.80m2 Ada 295 Paesel 6 da Karaçulha Mah. Cum.Mevkii 125 Bin TL

Yeni Mahallede 2+1 Dubleks Satılık 150 TL

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

Seydikemer Seydiler Mah. Değişik m2'lerde ada 101'de Satılık Arsalarımız m2 Fiyatı 80 TL

Tuzla Mah. 3+1 1. Kat 180 bin TL

SATILIK DAİRE Fethiye Merkezde Sibel Sitesi 3. Kat 3+1 105 m2 Sahibinden Satılık Daire. AVM ve Kipa'ya 1 km mesafeli. 210 Tl. SATILIK DAİRE

SATILIK ARSA Karaçulha’da Satılık Arsa Karaçulha Bölükçam Mevkinde 1.020.00 m2 yerleşim alanı içindeki arazi satılıktır. 170bin TL SATILIK VİLLA

SATILIK DAİRE Cumhuriyet Mahallesinde Full Deniz manzaralı 2+1 1. kat satılıktır. 130 Bin TL SATILIK DAİRE Deliktaş Mevkii 2+1 2. Kat 135 bin TL.

Yeni Mahallede 2+1 Dubleks 150 TL Satılık

SATILIK DAİRE

SATILIK DUBLEKS

99m2, 2ci Kat 2+1 130 Bin TL. Çalıca SATILIK DAİRE

Mevkii 3+1 1. Kat 170 bin TL. Deliktaşta Güneş görür havuzlu Ters dubleks

3cü Kat 3+1 Dubleks 300 Bin TL. Yeni itfaiye yanı Fethiye

SATILIK DAİRE Tuzla Mahallesinde 2. Kat 3+1 Daire 250 TL Satılık, Krediye Uygun, Şehir merkezine 10 dk Denize 6 dk uzaklıkta

SATILIK EV 90m2 , 2+1 , 75 Bin TL. Arsa Paylı 1. Kat Patlangıç 2. yolda

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

Satılık 3+1 Villa. Deniz Manzaralı. Havuzlu. Şömineli. 320 Bin Tl. Çiftlikköy De. Keyif Ve Huzur Arayanlar İçin İdealdir...

SATILIK ARSA

SATILIK DAİRE

Fethiye’nin Nif Mahallesinde

Kat karşılığı İmarlı Arsalar aranmaktadır.

Güvenilir adrese geliniz...

SATILIK DAİRE

115m2, 1ci Kat 3+1 240 Bin TL. Emniyet Müd. Arakası Pazar Yeri Mah Güney Cephe Anayola 50 metre

EMLAK

SATILIK OTELLER

Antalya’nın Lara,Kundu, Konyaaltı Belek, Side ve Alanya da. Marmaris,Bodrum ve Fethiye’de Satılık Oteller. Deniz kenarına sıfır tesisiler. Tahsis hakları devir edilecek oteller ve tatil köyleri. MARİNA SATILIK

Karaçulha Avdan Mevkiinde Bodrum da tahsisi gerçekleşmiş Tuzla Mahallesinde Tokgöz Camı Yanında 2+1 Daire marina devir hakkı satılıktır. 2 Bin765 m2 Eşyasız 250 TL Eşyalı 275 TL 350 Bin TL İlgilenen kişiler ile sözleme yapılabilir. Satılık Eşyaları Sıfırdır.

Güneş Kent sitesinde Triplex 3+1 300 Bin TL

Evinizi kiralamak ve satmak istiyorsanız.

Yer gösterimi yapılır.

DİKKAT 4 Bin 188 metrekare tarla Yer Gösterimi Ücrete 125 Bin TL artı Komisyonla satılıktır tabidir.

Mesut BÖLÜK

Her türlü araç alınır satılır... Atatürk Cad. 15/2 Avea bayii üstü (Ege Gazetesi yanı) FETHİYE

Gsm: 0532 725 66 09


12

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

Dubalı Caddelerde Tek Yön Düzenlemesi Yapılacak Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından, caddelere yerleştirilen dubalarla ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Menteşe ilçesi kent merkezinde “Prestij Cadde” proje uygulamaları için planlama çalışmalarının başladığını belirten Ulaşım Dairesi Yetkilileri; 17.05.2016 tarihli UKOME kararı ile tek yön düzenlemesi yapılacak olan caddelere, trafik sirkülasyonunu sağlaması ve düzensiz parklanmanın önlenebilmesi için dubaların yerleştirildiğini belirtti. Ulaşım dairesi Başkanlığınca yapılan açıklamada, uygulanacak proje için Menteşe Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve ilgili kurumlarında görüş ve önerilerinin alındığı belirtildi. Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi; “İlçe merkezi ve çevresinde tek yön ve yol kenarı otopark uygulamaları ile trafiğin daha güvenli olması, trafik sıkışıklığının önüne geçilmesi ve yol kenarı otoparkların daha güvenli ve standartlara uygun olarak düzenlenmesi hedeflenmiştir. Planlanan tek yön uygulamasının amacı, Menteşe İlçesi kent merkezi Trafik Sirkülasyonu Projesi ile trafik sıkışıklığının tespit edildiği noktaların rahatlatılmasıdır. Böylece trafikteki zaman kayıplarının önlenmesi, araçlardan salınan daha az karbon emisyonu ile çevre kirliliğinin azaltılması sağlanacaktır. Bu yollarda park yasağı uygulaması olmasına rağmen, bu kurala uyulmamakta, bu durum ulaşım ve trafik güvenliği açısından sorunlara yol açmaktadır. Bununla birlikte kaldırım üzerine araç park edilmesi yaya ve bisiklet güvenliğini de tehlikeye düşürmektedir. Yapılan düzenlemelerde bahsi geçen otopark

alanlarında parklanmanın ilk 15 dakikasının ücretsiz olması, otopark sirkülasyonunun artması ve mevcut otoparkların daha verimli kullanılması ile birlikte; kent merkezine kısa süreli işleri için gelen halkımızın ücret ödemeden araçlarını en yakın noktaya park edebilmelerini sağlamaktadır.” “Dubalar 2017'de kalkacak” Proje dahilinde olan caddelere yerleştirilen

dubalar ile ilgili olarak ise 2017 yılı başında Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak prestij cadde çalışmalarının tamamlanmasından sonra dubaların kaldırılacağı söylendi. Konu ile ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, her zaman Muğla ve Muğla'da yaşayan vatandaşlar için çalıştıklarını vurgulayarak, vatandaş yararına projelere imza atacaklarını ifade ettiler. Haber Merkezi

Ali Rıza BAŞARIR


www.fethiyehaberi.com

1928 - Osmanlı borçlarının tasfiyesine ilişkin anlaşma TBMM'de onaylandı. 1935 - Türk kadınının siyasal haklarını kazanması. 1940 - II. Dünya Savaşı dolayısıyla Türkiye'de geceleri karartma uygulaması başladı.

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

13


14

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

ÜRETİCİLER DERT KÜPÜ U çak düşürme krizi ile kapanan Rusya pazarının bir an önce domates içinde açılmasını bekleyen üreticiler, binlerce dönüm alana ektikleri domatesin ellerinde kalacağını ve ekonomik olarak büyük mağduriyet yaşayacaklarını ifade ettiler. Fethiyeli üreticiler Başbakan Binali Yıldırım'ın 5-6 Aralık'ta Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile Rusya'daki buluşmasında domatese uygulanan ambargonun kaldırılması yönünde çaba göstereceğine inandıklarını söylediler. Türkiye Haller Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Atabey Akgün'de Ticaret Bakanlığı'nın bu konuda büyük bir çaba sarf ettiğini, 5-8 Aralık tarihleri arasında Rusya'ya ihracatın tamamının açılması beklentisi içinde olduklarını söyledi. Türkiye'de örtü altı sebze üretiminde Antalya'dan sonra yüzde 39'luk bir rakamla 2. Sıradaki Muğla 180 bin ton civarında sebze ve meyve ihracatı gerçekleştirirken, bu rakamın büyük bir bölümünü Rusya'ya ihraç ediyordu. Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin ardından ihracatın durdurulmasıyla domates üreticileri büyük mağduriyet yaşadı. Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın krizi aşan görüşmelerinin ardından Rusya'ya kabak, salatalık, biberin yanı sıra narenciye grubu ihraç edilmeye başladı. Domateste yaşanan kriz ise önümüdeki hafta Başbakan Binali Yıldırım'ın Rusya ziyaretinde Başbakan Medvedev ile görüşerek çözüme ulaşması bekleniyor. Üreticiler adeta bu görüşmeden olumlu bir hava çıkması için dua da bulunuyorlar. Rusya'ya ihracat direk olarak yapılamamasına rağmen bu ülkeye Belerus, Ermenistan ve Gürcistan üzerinden domates gönderiliyor. Ancak araç başına 5-6 bin dolarlık lojistik maliyet gerçekleşince buda üreticinin kazanacağı paydan düşülüyor. Muğla'nın Fethiye İlçesi'nden dolaylı olarak Rusya'ya domates ihraç edilirken, ayrıca Almanya, Gürcistan, Romanya, Belerus, Azerbaycan, Moldovya, Suudi Arabistan,

Polonya, Slovakya, Makedonya ile birlikte tam 21 ülkeye ihracat yapıldığı öğrenildi. PAZAR AÇILMAZSA TARLALARI SATMAYA BAŞLAYACAĞIZ Üreticiler bir an önce Rusya pazarının direk olarak açılmasını beklediklerini söylediler. Bir dönüm seradan 10 ton domates üretildiğini ancak sattıklarında maliyeti karşılayamadıklarını söyleyen Bilal Can, “Şu anda zor durumdayız. 80 kuruş ve 1 lira arasında domates satıyoruz. Almanya, Polonya ve Romanya'ya sebze gönderiliyor. Biz Rusya pazarının bir an önce açılmasını bekliyoruz” dedi. 20 yıllık üretici Durhasan Şahin, “Rusya pazarı açılmazsa bu fiyatla üretim yapamayız. Artık tarla satmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı. 15 yıllık üreticilerden Mehmet Karaoluk, domatesin fidesinin 2,5 liradan aldıklarını, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Pazar aradıklarını Rusya'nın açılması halinde adeta bayram yapacaklarını söyledi.

Akgün, “Narenciye grubu greyfurt, portakal ve mandalinada Rusya pazarı açıldı. Sebze grubunda da kabak, salatalık ve biber grubu olarak açıldı. Domateste de sorunun çözümlenmesini bekliyoruz. Özellikle Ticaret Bakanlığımız bu konuda büyük gayret sarf etti” dedi. Akgün, Türkiye'de örtü altı sebze üretiminin yüzde 39'unun Muğla ilinde üretildiğini ve Antalya'dan sonra ikinci durumda bulunduğunu, 180 bin ton civarında ihracat gerçekleştirildiğini, en çokta domatesin ihraç edildiğini söyledi. Domatesin 80 kuruş ile 1.5 lira arasında bulunduğunu Fethiye'den 21 ülkeye ihracat yapıldığını, Rusya'ya da Belerus, Ermenistan ve Gürcistan üzerinden gönderildiğini, lojistik maliyet arttığı için çiftçiye bu maliyetin yansıtıldığını belirten Akgün, “Araç bedeli olarak 5-6 bin dolarlık bu lojistik maliyet pazar açılırsa aynen çiftçiye dönecektir” diye konuştu. Murat YALÇIN

TİCARET BAKANLIĞIMIZ BÜYÜK GAYRET SARF EDİYOR Türkiye Haller Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Atabey Akgün, “Rusya pazarının açılması için Ticaret Bakanlığımızın çok aktif çalışması var. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'da bu konuda gayret sarf ediyor” dedi. “Başbakan Binali Yıldırım'ın 5-6 Aralık'ta Rusya'ya yapacağı ziyaretle birlikte domateste de bu pazarın açılacağı beklentisi içindeyiz” diyen Atabey

Kartvizit - Magnet Kuşe Çıkartma - Sticker El İlanı - Broşür - Afiş - Katalog Menü - Takvim facebook/egegazetesi

egegazetesi@hotmail.com

Düğün & Sünnet Davetiyeleri Basılır...

0 252 612 90 79


www.fethiyehaberi.com

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

15

MİLLİ PİYANGO HEYECANI BAŞLADI Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekiliş biletleri satışa sunuldu. “Talih Kuşu” yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin tam bilete çıkması durumunda 60 milyon lira ile tarihinin en büyük ikramiyesini vermiş olacak. Yılbaşı özel çekilişinin 2. Büyük ikramiyesi bu yıl 10 milyon lira olarak belirlendi. Milli Piyango İdaresi'nin bastırdığı yılbaşı özel biletleri satışa sunuldu. Özel çekilişte tam bilet 60 TL'den, yarım bilet 30TL'den, çeyrek bilet ise 15 TL'den satılıyor. Umudunu piyangolara bağlayanların 2 milyonu ise yılbaşı gecesi amorti ile yetinecek. 60 milyon liralık büyük ikramiyeyi kıl payı kaçıran 63 kişiye ise teselli ikramiyesi olarak 60 bin lira ödenecek. Yılbaşı özel çekilişinde biletlerin tümünün satılmaması durumunda büyük ikramiye satılan bilete çıkana kadar çekilişe devam edilecek. Muğla ve İlçeleri'nde de satışına başlanan Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekiliş biletlerine ilgi ilk gün fazla olmadı. Bayiler vatandaşların biletlerini erkenden almalarını özellikle sahte bilete karşı bildikleri kimselerden bilet almalarını istediler. Vatandaşlar biletlerin satış fiyatlarının geçen yıla göre artmış olduğunu buna rağmen yine de şanslarını deneyeceklerini söylediler. Haber; Murat YALÇIN

KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12


www.fethiyehaberi.com

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

16

BAŞARAN “İYİ OYUNU GOLLERLE SÜSLEYECEĞİZ” 2

. lig Beyaz Grup'ta deplasmanda Zonguldak Kömürspor ile 1-1 berabere kalarak haftayı puanla geçiren Fethiyespor, hafta sonunda Anadolu Üsküdür maçı hazırlıklarına Teknik Direktör Akif Başaran yönetiminde başladı. Zonguldak deplasmanında karşılıklı penaltıları gole çeviren iki ekip 90 dakikayı 1-1 berabere tamamlamıştı. Bu maçı değerlendiren Fethiyespor Teknik Patronu Akif Başaran, “Zor bir deplasmandı. Futbolcular iyi mücadele etti. Puan çıkarttığımız için memnunum. Aslında son dakikalarda bulduğumuz pozisyonu değerlendirseydik, galibiyetle de dönebilirdik” dedi. “Zonguldak Kömürspor'un kazandığı penaltı vuruşunda hakem olayı çözemedi” diyen Akif Başaran, “Bu bizim aleyhimize ağır bir karar oldu. Kazandığımız penaltı da faul yapan

oyuncuyu hakem oyundan atmalıydı. Ancak bunu yapmadı. Biz sonuca bakıyoruz. Zor bir maçtan puan aldığımız için yine de iyi, morallerde yüksek” dedi. Hafta sonunda Fethiye'de oynanacak Anadolu Üsküdar maçının 6 puanlık maç olduğunu hatırlatan Teknik Direktör Akif Başaran, “Bu maçı

taraftarlarımızın desteğiyle kazanmak istiyoruz. Rakibimiz alt sıralarda bulunuyor. Ancak biz rakibi küçümsemiyoruz. Hazırlıklara başladık. Hakan kart cezalısı. Şimdilik başka eksiğimiz yok. Bu maçı 3 puanla kapatıp, gelecek hafta oynayacağımız 2 karşılaşmayı kazanıp, ara döneme daha rahat girmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Osman BENK

EGE GAZETESİ OLARAK FETHİYESPOR’A BAŞARILAR DİLERİZ

1 aralik 2016 perşembe  
1 aralik 2016 perşembe  

ege gazetesi

Advertisement