Page 1

Bu sayıda - Güncel Haberler - Yeni DVD ve kitaplar - DVD Tanıtımı - BM Haberler - Khas’tan Haberler

Sayı 11 Değerli Mensuplarımız, Sevgili Öğrencilerimiz, BM Bülten‟in 11. Sayısına hoşgeldiniz. Yine dopdolu bir içerikle karşınızdayız. Geçtiğimiz ayın son günlerinde uzun süredir kimin alacağı merak edilen Nobel Edebiyat ödülü sahibini buldu. Ödülü Çinli yazar Mo Yan kazandı, yazarla ilgili bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz haftanın en önemli edebiyat etkinliği ise hiç kuşkusuz 31. Kez kapılarını açan “Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” Khas öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Eken‟in de imza gününün yer aldığı bu önemli edebiyat etkinliğini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Khas Bilgi Merkezi olarak geçtiğimiz günlerde çok önemli bir konuğumuz vardı. Oxford Üniversitesi Bodleian Dijital Kütüphane Sistemleri Yöneticisi Dave Price Üniversite‟mizi ve Bilgi Merkezi‟ni ziyaret etti. Price, bu ziyaret kapsamında “Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphaneleri: Geleceğe Hazırlık” adlı bir de sunum yaptı.

Khas Bilgi Merkezi olarak basılı kitap koleksiyonumuzu sürekli geliştiriyoruz. Bu kapsamda 2012 yılı içinde sipariş edilen kitap sayısı Ekim 2012 sonunda 12.000‟e ulaştı. Yeni satın alınan yayınların kayıt işlemleri büyük bir hızla devam ediyor. Kayıt işlemleri tamamlanan bu kitaplardan ve DVD‟lerden sizin için seçtiklerimiz hakkında detaylı bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz. Khas Bilgi Merkezi Bülteni‟nin 11. Sayısını keyifle okuyacağınızı umuyorum. Saygılarımla…

Ertuğrul ÇİMEN Khas Bilgi Merkezi Müdürü

www.bilgimerkezi.khas.edu.tr

DVD TANITIMI

Goethe’nin İlk Aşkı KHÜ BM YerNumarası: PN1995.9.B55G64 2012 Yönetmen: PhilipStölzl Oyuncu: Moritz Bleibtreu, Nastia Dekva, Alexander Fehling, Miriam,Stein, JekSchallert, BurghartKlaußner, Henry Hübchen, Volker Bruch, Karl Karliczek, Oscar Weidner, Sebastian,Kaufmane, TristanGöbel, Gwendolyn Göbel, Ansgar Göbel, Guido Lambrecht, Johann Jürgens, Josef Ostendorf, Hans-michael Rehberg, Axel Milberg, Xaver Hutter, Anna Böttcher, Vitus Wieser, Maxine Göbel, Stefan Haschke Yapım: 2010-Almanya ÜİMDB Puanı:8.1/10 Tür:Biyografi, Dram Süre: 100 dakika

Erişim için tıklayınız FilminKonusu: Özgür bir ruh, değeri bilinmemiş bir şair, genç bir asi... Onun adı JOHANN GOETHE, ve ilk aşkı başkasının kaderi olmak üzere. Alman edebiyatçı Goethe'nin gençlik yıllarında sanatının başlamasına ilham kaynağı olan aşk hikayesini konu alan film, girdiği hukuk sınavlarından geçemeyen Johann Goethe'nin yüksek mahkemede çalışması için babası tarafından küçük bir kasabaya gönderilmesiyle başlıyor. Boş zamanlarını şiir yazarak geçiren Johann, burada sıkı çalışarak amiri Kestner ile arkadaş olur. Johann, güzel ve çekici bir kız olan Lotte'ye aşık olunca ayakları yarden kesilir. Ancak Kestner'in de Lotte'ye olan ilgisi hepsinin hayatlarını ters yüz edecektir. Johann ile Lotte arasındaki bu dramatic aşk, Goethe'nin şaheserlerinden biri olan "Genç Werther'in Acıları"na ilhamkaynağı olacaktır.

Erişim için tıklayınız

Erişim için tıklayınız

Erişim için tıklayınız

Erişim için tıklayınız

Erişim için tıklayınız

Erişim için tıklayınız

Khas Bilgi Merkezi Bülteni – Sayı 11


Yan, ödülü büyülü gerçekçi üslubu, romanlarında kurguladığı evrenin Nobel jürisine William Faulkner ve Gabriel García Márquez‟i hatırlattığı için aldı. Mo Yan aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülü‟nü kazanan ilk Çinli yazar olmuştur. BİYOGRAFİSİ : 1955‟te Çin‟in kuzeyinde Shandong eyaletine bağlı Gaomi kasabasında dünyaya gelmiştir. Eserleri sürekli sansüre uğradığı için okurlarına genelde korsan yollarla ulaşmıştır. Gelmiş geçmiş en meşhur Çinli yazar olarak tanınmaktadır. Mo Yan dünyaya Geleneksel Çin edebiyat kültürünü, fantezi ile gerçekliği beraber ele alarak kendine özgü bir tarzla yansıtmıştır. YAN‟ IN BÜTÜN ESERLERİ ÇOK YAKINDA BİLGİ MERKEZİ KOLEKSİYONU‟ NDA

MO YAN‟ IN İNGİLİZCE YAYINLANMIŞ ESERLERİ: - Explosions and Other Stories / edited by Janice Wickeri. – Hong Kong : Research Centre for Translations, Chinese University of Hong Kong, 1991 - Red Sorghum : a Novel of China / translated from the Chinese by Howard Goldblatt. – New York : Viking, 1993. – Translation of Hong gaoliang jiazu - The Garlic Ballads : a Novel / translated from the Chinese by Howard Goldblatt. – New York : Viking, 1995. – Translation of Tiantang suantai zhi ge - Pow / translated by Howard Goldblatt. – London : Seagull, 2013 -The Republic of Wine / translated from the Chinese by Howard Goldblatt. – New York : Arcade Pub., 2000. – Translation of Jiuguo - Shifu, You‟ll Do Anything for a Laugh / translated from the Chinese by Howard Goldblatt. – New York : Arcade Pub., 2001. – Translation of Shifu yuelai yue youmo - Big Breasts and Wide Hips : a Novel / translated from the Chinese by Howard Goldblatt. – New York : Arcade Pub., 2004. – Translation of Fengru feitun - Life and Death are Wearing Me Out : a Novel / translated from the Chinese by Howard Goldblatt. – New York : Arcade Pub., 2008. – Translation of Shengsi pilao - Change / translated by Howard Goldblatt. – London : Seagull, 2010. – Translation of Bian - Sandalwood Death / translated by Howard Goldblatt. – Norman : Univ. of Oklahoma Press, 2013. – Translation of Tanxiangxing - Selected Stories by Mo Yan / translated by Howard Goldblatt. – Hong Kong : The Chinese University Press, 20-?. – (Announced but not yet published)

ULUSAL AÇIK ERİŞİM ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ” YAYINLANDI İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü‟nün ortağı olduğu OpenAIREplus ile Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü‟nün ortağı olduğu MedOANet projeleri kapsamında Türkiye‟de açık erişimle ilgili farkındalığı artırmak, kamu kaynaklarıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını kurumsal arşivler aracılığıyla ücretsiz erişime açmak, kurumsal arşiv kurmak, gerekli teknik bilgileri vermek, gerekli politika, strateji ve mevzuatı geliştirmek amacıyla 8-9 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara‟da “Ulusal Açık Erişim Çalıştayı” düzenlenmiştir. Çalıştaya çeşitli üniversitelerden, kamu kuruluşlarından, mesleki derneklerden ve yayıncılık sektöründen 200 civarında delege katılmıştır. Çalıştay sonunda bir sonuç bildirgesi yayınlanmıştır. "Sonuç Bildirgesi"ne http://www.acikerisim.org/sonucbildirgesi/ linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Umberto Eco (d 5 Ocak 1932, Alessandria (şehir)), İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünürdür. 20 yüzyılın önemli düşünce adamlarından biridir. Takma ismi Dedalus‟tur. Dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır. Eco, 1971′den bu yana Bologna Üniversitesi‟nde profesör olarak çalışmaktadır ve yapısalcılık sonrası göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınmaktadır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı, James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış bir yazar Yazarın ilk romanı Gülün Adı 1980′de yayımlandı 1962′de Torino Üniversitesi‟nde doçent, 1969′da ise FIoransa Üniversitesi‟nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971′de Bologna Üniversitesi‟ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü‟nün başına getirildi. Eco‟nun çalışmaları 1960′ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Son dönemlerde ise, güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmaktadır Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserolerinde tam bir ustalık gösterir ÖzellikIe Baudolino adlı eserinde Bizans ve IV Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar sürükleyicidir. Roland Barthes‟tan sonra, "ayrıntıların anlamı" ya da "ayrıntıların sosyolojisi" adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco‟nun pek çok eseri Türkiye‟de yayınlandı.

Khas Bilgi Merkezi Bülteni – Sayı 11


Türkiye‟nin İlk Üniversite KSS Raporu Yayınlandı. “Her komşunun birbiri üzerinde hakkı vardır” düşüncesinden yola çıkan ve bulunduğu Cibali Bölgesi‟nin sorunlarıyla yakından ilgilenen Kadir Has Üniversitesi, son iki yıldır da Kurumsal Sosyal Sorumluluk konusunda çalışmalar yapıyor.Bu çalışmaların yer aldığı ve Türkiye‟de yayınlanan ilk üniversite KSS Raporu olma özelliğine sahip 2010-2012 Khas KSS Raporu‟nda üniversitenin ve öğrencilerinin çevreye verdikleri etki dahi ölçüldü.Temeli merhum Kadir Has‟ın Türkiye‟nin kalkınmasına yönelik eğitim ve sağlık alanlarında yaptığı değerli yatırımlara dayanan Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) faaliyetleri, 2008 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi‟nde yürütülüyor.Bu faaliyetlerini üniversite kültürünün temel parçası haline gelmesini isteyen Khas, ilk KSS raporunu yayınladı. Bu rapor aynı zamanda Türkiye‟de yayınlanan ilk üniversite KSS raporu özelliği taşıyor. Kadir Has Üniversitesi‟nin 2010-2012 dönemindeki çalışmalarını kapsayan raporda paylaşılan bilgiler arasında çevre alanında yıllık karbon emisyon ölçümlemesine başlayan üniversitenin yıllık karbon salınımı dahi bulunuyor.

Su altının son 60 yılı aydınlanıyor Sualtının gizemli dünyasını ilk kez fotoğraflayan sualtı fotoğraf sanatçılarının „1952-2012 Sualtına Işık Tutanlar‟ Sergisi, 8 Kasım‟da Rezan Has Müzesi‟nde açılıyor. Küratörlüğünü Saygun Dura‟nın üstlendiği 90‟a yakın sanatçının çalışmalarının yanı sıra sualtı belgesellerinin de gösterileceği sergi 28 Şubat‟a kadar ziyaret edilebilir. 60 yıllık bir hikayenin anlatıldığı „1952-2012: Sualtına Işık Tutanlar‟ Sergisi, sualtının gizemli dünyasında ilk kez denklanşöre basan Rasim Divanlı, Mustafa Kapkın, Yalçın Haraçoğlu, Zareh Magar, Baskın Sokulluoğlu, Tosun Sezen gibi sanatçılardan, Türkiye‟nin ödüllü ve önemli sualtı fotoğraf sanatçılarına kadar oldukça uzun bir dönemi kapsıyor. Sergi, Rezan Has Müzesi‟nde sualtına yapılacak keyifli bir yolculuk vaad ediyor. Kaynak

Keyifle izleyebileceğiniz Korku, Komedi, Fantastik, Macera, Dram ve daha birçok konuda yeni DVD filmler gelmeye devam ediyor.

Erişim için tıklayınız

Erişim için tıklayınız

Bilgi Merkezi (Cibali Merkez Kampüs) Kadir Has Caddesi Cibali / İSTANBUL 34083 Telefon : (212) 533 65 32 Fax : (212) 533 65 15 E-mail : bilgimerkezi@khas.edu.tr Erişim için tıklayınız

Erişim için tıklayınız

Khas Bilgi Merkezi Bülteni – Sayı 11


bulten_1  

bulten, bilgi merkezi