Page 1

BEBEK Ben babamı çok severim . Hep yanımda isterim. Babam bana bebek aldı. Bebeğime yelek aldı Bebeğimi salladım, Ekmeğimi balladım Hem ben yedim,hem bebek, Ablam tuttu kelebek.


ÇİZGİ FİLM Bayılırım çizgi filme. Çizgi film seyretmek beni çok mutlu eder. Televizyonun karşısına geçerim. En güzel çizgi filmi seçerim. Çikolatalı gofretimi alır, çıtır çıtır hem yer, hem de seyrederim. En çok pinokyoyu, sonra Temel Reis ‘i seyrederim. Haaa! Unutmadan söyleyeyim; ıspanağı ben de çok severim. Afiyetle yerim. Kendimi Temel Reis e benzetirim.


DOST HAYVANLAR Ne karıncayı incit, Ne serçeyi kışıla. Dostumuz hayvanları, İnsan gibi karşıla

İyilik dediğin şey, Karşılıksız olmalı O kuş gibi yüreğin, Hep güzellik dolmalı.

.


KİTAPLARIM Kitaplarımı çok severim.Kıvrılıp bükülmesine dayanamam.Hani kimsenin gülmeyeceğini bilsem hepsini, tek tek pamuğa sarar,öyle kaldırırım.Kitaba değer vermesini ilk annem öğretti bana.Daha ufacıkken beni kucağına oturtur, güzel güzel masallar okur,bana da resimlerini gösterirdi.Sonra da titizlikle kaldırırdı.Kitabın sayfalarını okşar gibi açmamı,yıpratmamamı söylerdi.Ardından da şu şiiri okurdu, bana da okuturdu.KİTAP KÜÇÜK DÜNYADIR,OKUMAKLA GEZİLİR. HAYAT DENEN SAVAŞTA OKUMAYAN EZİLİR.


ÇİKOLATA Çan, çan çikolata. Hani bana limonata. Limonata bitti. Hanım teyze bitti. Bitti, bitti çikolata bitti. Zeynep çikolata bitti. KEÇİ Bir gün, babam bize keçi aldı. Bizim keçi çok yaramaz. Bir türlü yerinde duramaz. Babam keçiyi koşturdu. Keçi kaçtı. Babam koşturdu. Kaç keçi kaç. Koş baba koş. ÇİLEK Çilek zamanı bitti. Ama ben çilek çok severim. Annem bize çok çilek alır. Yaramaz çilekleri çok ezer. Çilek reçeli yaptım der. Çilek çok yararlı meyve. Çilek biraz çilli olur.


Kitap Polat kitap oku. Yaprak yaprak oku. Parka git oku. Kitap癟覺dan al oku. Kap覺y覺 kapata oku Oku Polat oku.


KUŞLAR Cik cik cik Kuşlar minicik Annesi uçacak Ona yem bulacak Böylece minicik Karınları doyacak.


ÖĞRETMENİM Öğretmenim çok tatlıdır. Sözü güzel hem ballıdır. Hiç kızmaz azarlamaz Bizi üzmez ağlatmaz Oynarken yaralansak Önce koşarlar ona Şefkatli elleriyle Merhem sürer yarama Öğretmenim seni ben Asla üzüp darıltmam Yıllar geçse aradan, Yine seni unutmam.


OKU Nerde olursan ol Okunacak bir şey bul, İster kitap,ister roman Sakın vazgeçme aman. Okuyan çok şeyi bilir, Okumayan ezilir. Okunacak bir şey bul, Kimseye olma kul


OYUN Gel el ele verelim Oyuna başlayalım, Hop hop hop zıplayalım Neşeyle oynayalım, Üzmeyelim birbirimizi Eksiltmeyelim sevgimizi


TOP Topumu çok severim Hep oynamak isterim Kırmızıdır onun rengi Benim için yoktur dengi Atlar zıplar hop hop hop Ne güzeldir kırmızı top

1.sınıf okuduğunu anlama  
Advertisement