Page 1


Hoppidi hoop dedi.indd 3

7.1.2014 13:26:59


Pofuduk Ormanda bir sürü tavşan vardır. Bildiğiniz gibi, tavşanların küçük, yuvarlak, pofuduk kuyrukları vardır. Ama içlerinden birinin kuyruğu bir başka pofuduktu. Bu yüzden adı Pofuduk’tu. Ormancının onu fark etmesi uzun sürmemişti. Tavşanı avlar, kuyruğundan kendime yeni bir tıraş fırçası yaparım, diye düşünmüştü ormancı. Eski tıraş fırçası artık kullanılacak gibi değildi, tek tük kılı kalmıştı. Bir gün ormancı tavşanı avlamak için tüfeğini alıp ormana gitti. Pofuduk hop diye aniden karşısına çıkıverdi. Ormancı nişan alıp tetiği çekti. Ama tüfek ateş almadı. Tüfekten yalnızca “klik” diye bir ses geldi. Ormancı içine kurşun koymayı unutmuştu.

5

Hoppidi hoop dedi.indd 5

7.1.2014 13:27:00


Tavşan o “klik” sesini duyunca olduğu yerde kaldı. Ormancının tüfeğini kurcaladığını ve kendisini vurmak için kurşun koymaya çalıştığını gördü. Bunun üzerine Pofuduk hop hop diye sıçraya sıçraya ormancının yanına gitti. “Günaydın, Ormancı!” “Günaydın, Tavşan!” “O upuzun tüfeğinle ne yapmak istiyorsun?” “Seni vurmak istiyorum.” “Beni neden vurmak istiyorsun?” “Çünkü senin o pofuduk kuyruğuna ihtiyacım var.” “Ne yapmak için?” “Tıraş olmak için.” “Neden? ” “Çünkü tıraş fırçam çok eskidi.” “Bunun için beni vurmana gerek yok ki.” “Başka türlü pofuduk kuyruğunu nasıl köpürteceğim?”

6

Hoppidi hoop dedi.indd 6

7.1.2014 13:27:00


“Bundan kolay ne var? Ben her sabah sana uğrarım ve pofuduk kuyruğumla sakalını köpürtürüm.” “Anlaştık,” dedi ormancı ve tüfeğini omzuna astı. Sonra ikisi de evlerine gittiler. Ormancı kulübesine, tavşan da çalılığına geri döndü.

7

Hoppidi hoop dedi.indd 7

7.1.2014 13:27:00


Pimp ile Pomp Bir zamanlar iki ayakkabı teki varmış. Birinin adı Pimp diğerinin adı Pomp’muş. Bir çocuğa aitlermiş ve yatağın yanında dururlarmış. “Pimp,” dedi Pomp. “Ben gidiyorum.” “Nereye gidiyorsun?” diye sordu Pimp. “Ormana,” dedi Pomp ve gitti. Pomp ormanda bir tavşanla karşılaştı. “Aa, ne kadar güzel bir ayakkabı teki!” dedi tavşan ve Pomp’u bir ayağına geçirdi. Ama beklenmedik bir anda tavşanı avlamak isteyen kaçak avcı ortaya çıkınca tavşan elinden geldiğince hızlı koşup kaçtı. Ama ayakkabı teki çok büyük geldiği için o kadar da hızlı koşamıyordu. Bunun üzerine Pomp’u oracıkta bırakıp hışır hışır çalılıkların arasına daldı.

10

Hoppidi hoop dedi.indd 10

7.1.2014 13:27:01


“Aa, ne kadar güzel bir ayakkabı teki,” dedi kaçak avcı ve Pomp’u ayağına geçirdi. Ama tam o anda ormancı geldi ve kaçak avcıyı yakalamak istedi. Bunun üzerine kaçak avcı elinden geldiğince hızlı koşup kaçtı. Ama ayakkabı teki çok küçük geldiği için o kadar da hızlı koşamıyordu. “Of, aman, of!” diye diye koşarken Pomp’u oracıkta bırakıp cumburlop çalılıkların arasına daldı. “Aa, ne kadar güzel bir ayakkabı teki!” dedi ormancı. “Alıp çocuklarıma götüreyim.” Bunun üzerine ormancı ayakkabı tekini alıp kulübesine götürdü. Ama Pomp yalnız kaldığı için çok üzgündü. Birden bire kulübenin önünden birinin seslendiğini duydu. “Pomp, Pomp!”

11

Hoppidi hoop dedi.indd 11

7.1.2014 13:27:01


“Kim var orada?” “Benim Pimp. Yalnız kaldığım için o kadar üzüldüm ki.” “Ben de. Hadi eve dönelim!” Pomp usulcacık merdivene gitti. Ama birden takıldı ve merdivenden aşağı paldır küldür yuvarlandı. “Kim var orada?” diye seslendi ormancı. “Çabuk ol!” dedi Pimp, ve Pomp’a kapıyı açtı. Sonra ormanı bir ucundan diğerine koşarak geçtiler, yola çıktılar, oradan şehri bir ucundan diğerine geçerek eve vardılar ve usul usul merdivenlerden yukarı süzüldüler. Ama Pimp çok dikkatsizdi ve takılıp

12

Hoppidi hoop dedi.indd 12

7.1.2014 13:27:01


Liz ile Len Liz ve Len evde yalnızdılar. Anne ve babaları akşam dışarı çıkmıştı. Liz’le Len yataklarında itişip duruyorlardı ve birden bire çatırt diye bir ses duyuldu. Len’in yatağı kırılmıştı. “Benim yanımda yatabilirsin,” dedi Liz. Bu sefer Liz’in yatağında birlikte itişip kakışmaya başladılar. Birden bire çatırt diye bir ses duyuldu. Liz’in yatağı da kırılmıştı. “Peki şimdi nerede uyuyacağız?” diye sordu Len. “Banyo küvetine uzanırız olur biter,” dedi Liz. “Tabii ya!” dedi Len. “Yastıklarımızı da alsak mı?” diye sordu Liz. “Almayalım, küveti suyla doldururuz, böylece sıcacık ve rahat rahat uyuruz.” “Tabii ya!” dedi Liz.

14

Hoppidi hoop dedi.indd 14

7.1.2014 13:27:01


“Şuna bak, Hanım,” dedi babaları, “su taşmış, biri kesin musluğu kapatmayı unutmuş.” “Ya, bak koskoca bir küvet de yüzerek geliyor.” Anneyle baba küvete doğru koştular ve ayakları sırılsıklam oldu. Peki, küvette mışıl mışıl uyuyup bana mısın demeyenler kimdi? Liz’le Len! Anneyle babanın gözleri fal taşı gibi açıldı. Sonra çocukları uyandırmadan küveti çabucak eve taşıdılar. Su çoktan göbek seviyesine yükselmişti.

16

Hoppidi hoop dedi.indd 16

7.1.2014 13:27:02


Heinrich Hannover

Yazar

1925’te Anklam’da doğdu ve orada büyüdü. 1943-1945 arasında savaşa katıldı ve savaştan sonra kararlı bir biçimde savaş karşıtı bir kişi oldu. Göttingen’de öğrenim gördü ve 1954-1995 arasında Bremen’de avukatlık yaptı. Worpswede’de yaşıyor ve Yargı Karşısında Cumhuriyet başlığı altında anılarını yazıyor. Rotfuchs’ta yayımlanan çocuk hikayeleri 750.000 adet basıldı.

Selda Marlin Soğancı Çizer

1973’te Hof/Saale’de dünyaya geldi. Uzmanlık alanı illüstrasyon olmak üzere Münster Yüksek Okulu’nda grafik ve tasarım okudu. 1998’den beri serbest sanatçı ve illüstratör olarak çalışıyor.

Hoppidi hoop dedi.indd 121

7.1.2014 13:27:18


Hoppidi Hoop Dedi  
Hoppidi Hoop Dedi  

cocuk, edebiyat, öykü, minör, habitus

Advertisement