Page 1


kilka słów o niepłodności

dajemy nadzieję O niepłodności mówimy jeśli pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczeń kobieta nie zachodzi w ciąże w ciągu roku. Problem może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, dlatego diagnostykę od początku prowadzić należy w sposób kompleksowy.

Często mylona z bezpłodnością, czyli trwałą niemożnością zajścia w ciążę, niepłodność może być leczona! Tylko 3-5 proc. osób mających problem z poczęciem dziecka naprawdę nie może go mieć. W pozostałych przypadkach jedynie potencjał płodności jest obniżony. Podstawowe testy płodności są bezbolesne i można je wykonać w bardzo krótkim czasie. Zabieg typu in vitro są ostatnim etapem drogi do upragnionej ciąży. Po drodze istnieje jeszcze wiele innych możliwości. Współczesna medycyna daje także nadzieję na posiadanie dzieci osobom po leczeniu onkologicznym.

Między innymi dlatego oraz również ze względu na koszty i długi okres leczenia, niezwykle ważna jest prawidłowa diagnostyka problemów. Wybór dobrej kliniki, która zapewni indywidualne podejście oraz dysponować będzie zapleczem technologicznym oraz doświadczeniem medycznym, ma ogromne znaczenie.

Zapraszamy do poznania Gyncentrum i zadawania pytań. Dla nas człowiek jest najważniejszy.


kilka słów o niepłodności

Co czwarta

ma problem z poczęciem dziecka w 35 procentach problem dotyczy w 35 procentach problem dotyczy

w 30 procentach nie da się określić przyczyny

90 procent

lub leży ona po obu stronach

starających się o dziecko zachodzi w ciążę w ciągu 2 lat 80 procent w ciągu 1 roku

10 % potrzebuje wsparcia aby to daje miliony par w wieku rozrodczym.


o klinice

wiedza i doświadczenie Misją Gyncentrum jest umożliwianie pacjentom spełniania marzeń o potomstwie, przy zapewnieniu najwyższej jakości usług medycznych. Stawiając na precyzję, badamy przyczyny problemów i proponujemy przemyślane rozwiązania. Opieramy się na 16-letniej tradycji i doświadczeniu naszych oddziałów w Polsce i Czechach. Międzynarodowość widoczna jest także w profilu pacjentów i sukcesywnie przybywających obcokrajowcach, którzy obdarzają nas zaufaniem. Na sukces kliniki pracuje doskonale dobrany zespół i najwyższej klasy wyposażenie laboratoriów oraz gabinetów. Zatrudniamy jednych z najlepszych specjalistów z dziedzin endokrynologii, ginekologii i położnictwa, urologii i embriologii. Dodatkowe wsparcie pacjentom zapewnia psycholog, seksuolog oraz dietetyk. Mając na uwadze komfort leczenia, sukcesywnie poszerzamy ofertę, dynamicznie rozwijając kliniki i szkoląc zespół.

Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, otaczając naszych pacjentów kompleksową opieką. Jako jedni z nielicznych rozpoczynamy leczenie od dokładnej diagnostyki endokrynologicznej. Wyróżniamy się wprowadzaniem oraz zastosowaniem najnowszych technik wspomaganego rozrodu takich jak m.in. IMSI, PICSI, witryfikacja oocytów czy diagnostyka preimplantacyjna PGD i PGS. Oferujemy badania laboratoryjne oraz dostęp do Międzynarodowego Banku Nasienia i Komórek Jajowych Gyncentrum. Rozumiemy, jak ważna w leczeniu jest równowaga wewnętrzna, dlatego dbamy nie tylko o kwestie medyczne, lecz także samopoczucie naszych pacjentów.

MUDr. Michal Poláček

Kierownik kliniki w Ostrawie

Dr n. med. Dariusz Mercik Kierownik kliniki w Katowicach

Z myślą o promowaniu dobrych wzorców powstała Fundacja Gyncentrum skupiającą się na badaniach, edukacji środowiska medycznego oraz wsparciu par przystępujących do in vitro. Życzliwy personel jest do dyspozycji od poniedziałku do soboty. W wyjątkowych sytuacjach także w niedziele i święta. Godziny otwarcia kliniki umożliwiają dopasowanie wizyty do prywatnych planów i preferencji. Pacjentów, którzy chcą nas lepiej poznać zapraszamy na bezpłatne mini-konsultacje.

Skuteczność i zadowoleni rodzice to najlepsze rekomendacje.


o klinice

konkretne efekty i skuteczność statystyki za rok 2010:

inseminacji nasieniem partnera i dawcy

cykli in vitro IMSI

krioembriotransferów

dawców z całej Europy w Międzynarodowym Banku Nasienia i Komórek Jajowych Gyncentrum

1500 700 350 300

skuteczność ICSI/IMSI

42%

skuteczność zajścia w ciążę przy donacji oocytów

60%

co daje łącznie

1050

cykli


diagnostyka i leczenie niepłodności

niemożliwe załatwiamy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać Dzięki wiedzy i doświadczeniu jednych z najlepszych specjalistów w kraju w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności oraz badań prenatalnych, doskonale wyposażonym laboratoriom i wsparciu uznanego w Europie oddziału kliniki w Ostrawie, możemy zaoferować możliwie najskuteczniejsze rozwiązania wspomagania rozrodu.

Oferta kliniki: Diagnostyka niepłodności komputerowe badanie nasienia fragmentacja DNA plemników – test SCD zabiegi typu TESA i PESA histeroskopia i biopsja endometrium badanie drożności jajowodów sono-HSG badania laboratoryjne Leczenie niepłodności zapłodnienie pozaustrojowe IMSI, ICSI, PICSI witryfikacja zarodków i oocytów wspomaganie wylęgania zarodka całodobowy monitoring zarodków genetyczna analiza zarodka PGD i PGS inseminacja nasieniem partnera lub dawcy Międzynarodowy Bank Nasienia i Komórek Jajowych Gyncentrum Endokrynologia rozrodu Poradnia ginekologiczna Kompleksowe badania prenatalne Z myślą o szerzeniu wiedzy i informacji na temat diagnostyki leczenia niepłodności powstała także Fundacja Gyncentrum.


diagnostyka i leczenie niepłodności

nowe możliwości diagnostyki i leczenia w Gyncentrum Komputerowe badanie nasienia Jako jedni z nielicznych posiadamy komputerowy analizator nasienia SCA (Sperm Class Analyzer SCA) z zaawansowanymi modułami badawczymi. Jest to najnowocześniejszy sprzęt uznanej w środowisku medycznym firmy Microptic - głównego producenta systemów CASA, który pozwala na uzyskanie bardzo dużej liczby informacji na temat jakości nasienia pacjenta. Informacje te pozyskuje się na drodze połączenia oceny specjalisty z pomiarami eksperckiego programu komputerowego co ogranicza do minimum możliwość pomyłki w diagnozie. Komputerowa analiza nasienia w systemie CASA gwarantuje najwyższą jakość diagnostyki, umożliwia ocenę morfologii, koncentracji, ruchliwości i żywotności plemników. Natomiast dzięki testom SCD, czyli badaniu fragmentacji DNA plemników, które wykonujemy na miejscu, można ustalić ewentualne uszkodzenie nasienia. W przypadku pacjentów, u których nie stwierdza się plemników w nasieniu lub jest ich bardzo niewiele wykonuje się biopsję mającą na celu pobranie materiału bezpośrednio z jąder. Może mieć ona charakter diagnostyczny, kiedy szukana jest przyczyna lub terapeutyczny, kiedy plemniki pobierane są do zapłodnienia pozaustrojowego. Wykonujemy zabiegi typu TESA i PESA polegające na przezskórnym pobraniu komórek. Plemniki uzyskane z najądrza lub jądra, a także izolowane z nasienia mogą być wykorzystane natychmiast lub po przechowywaniu w temperaturze ciekłego azotu.

Histeroskopia i biopsja endometrium Dzięki wykorzystaniu endoskopu KARL STORZ możemy ocenić wnętrze jamy macicy i zdiagnozować przyczyny niepłodności, nawracających poronień, nieprawidłowych krwawień, zmian w jamie macicy oraz poddać ocenie jej kształt i wielkość. Wykonujemy także zabieg biopsji endometrium - endometrial scratch – polegający na uszkodzeniu błony śluzowej macicy w celu zwiększenia szans na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka i urodzenie żywego dziecka. Zabieg wskazany jest w przypadku par z nawracającym niepowodzeniem implantacji i dobrą rezerwą jajnikową.


diagnostyka i leczenie niepłodności

najwyższa skuteczność Zapłodnienie pozaustrojowe - nowoczesna procedura IMSI Dzięki ponad 16-letniemu doświadczeniu i doskonałemu zapleczu technicznemu, możemy zaoferować nowoczesne i skuteczne metody zapłodnienia IVF, ICSI, IMSI oraz PICSI. Procedura zwykle zwana przez pacjentów ogólnie in vitro, polega na zapłodnieniu komórki jajowej plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Jest to ostatni etap w leczeniu niepłodności poprzedzony innymi metodami nastawionymi na otrzymanie upragnionej ciąży. Zapłodniona komórka transferowana jest do ciała matki, a ewentualne niewykorzystane zarodki mrozi się w celu wykorzystania ich w przyszłości. W szczególnych przypadkach wykonuje się procedurę AH, czyli nacięcie zewnętrznej osłonki zarodka przed transferem. Ze względu na wysoki poziom skuteczności najczęściej wykonywanym przez nas zabiegiem jest IMSI. W Gyncentrum posiadamy mikroskop pozwalający na obserwację nasienia przy bardzo dużym powiększeniu (ok. 1500x optycznie, 6000x cyfrowo). Dzięki temu nasi embriolodzy wybierają do zapłodnienia najlepsze jakościowo plemniki. Metoda ta zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowych zarodków. Procedura jest w szczególności polecana parom z męskim czynnikiem niepłodności, zwiększoną fragmentacją DNA plemników oraz przy wykorzystywaniu plemników pobranych bezpośrednio z jąder lub najądrzy (TESE, PESA). IMSI polecane jest również parom, którym nie udało się uzyskać potomstwa po wcześniejszych zabiegach ICSI. Troszcząc się o powodzenie zabiegu oraz samopoczucie pacjentki ma ona możliwość skorzystania z akupunktury, która ma korzystny wpływ na samopoczucie kobiety oraz wpływa na przepływ krwi w ściance macicy.

Bezpieczeństwo, mniejsza liczba poronień.


diagnostyka i leczenie niepłodności

innowacyjne techniki Witryfikacja zarodków Stosujemy nowoczesną i wysoce specjalistyczną metodę mrożenia zarodków oraz oocytów w bardzo krótkim czasie, w małej objętości medium, co osłabia efekt krystalizacji, a tym samym zapobiega ich uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu. Dzięki tej technice przeżywalność gamet sięga 95 procent. Według danych naukowych cytowanych w literaturze, w stosunku do wciąż stosowanej, w niektórych klinikach powolnej metody mrożenia (slow freezing) odsetek ciąż po rozmrożeniu witryfikowanych zarodków wzrósł 2-krotnie i oscyluje w granicach 30-40 procent! Szczególnie polecamy ją pacjentkom, które po stymulacji hormonalnej mają wiele dojrzałych komórek tym, które z przyczyn osobistych chcą odłożyć decyzję o macierzyństwie oraz kobietom przed leczeniem onkologicznym, które w przyszłości rozważają zajście w ciąże.

Monitoring zarodków – TimeLaps Jako pierwsza klinika w Polsce wprowadziliśmy całodobowy monitoring zarodków powstałych w drodze in vitro. Dzięki wykorzystaniu kamer możemy stale śledzić rozwój zarodków i w dniu transferu dokonać ich oceny morfologicznej. Zdecydowanie zwiększa to szanse na powodzenie zabiegu i uzyskanie ciąży. Ponieważ zarodki stale przebywają w inkubatorze i nie zachodzi potrzeba ich wyjmowania, są chronione przed zmianami temperatury i pH. Komputer wykonuje serie zdjęć z częstotliwością 5 minut, co umożliwia ocenę etapów rozwoju zarodka i pozwala na wykrycie ewentualnych cech uniemożliwiających zajście w ciążę.

Nowoczesne badania genetyczne - PGD i PGS Diagnostyka preimplantacyjna pozwala na genetyczną analizę zarodka jeszcze przed umieszczeniem go w macicy. Specjalistyczne badania PGD i PGS, które można zrobić bezpośrednio w naszych klinikach, wykonywane są w szczególnych przypadkach, kiedy zachodzi podejrzenie o możliwych nieprawidłowościach chromosomów zarodka. Biopsja komórki zarodka nie niesie za sobą ryzyka jego uszkodzenia. Wskazaniem do wykonania badań jest najczęściej wiek pacjentów, rodzinny wywiad lub też zdiagnozowane nosicielstwo chorób genetycznych.


badania i leczenie niepłodności

kompleksowa diagnostyka Endokrynologia rozrodu W trosce o czas pacjentów oferujemy spektrum badań wykonywanych na miejscu. Doskonale wiemy, że podstawą prawidłowej diagnozy i skutecznego leczenia jest zbadanie podłoża hormonalnego oraz immunologicznego. Leczenie niepłodności zawsze rozpoczynamy od sprawdzenia poziomu hormonów i dokładnego określenia ich wpływu na problem z poczęciem. W procesie zapłodnienia znaczenie ma nie tylko układ rozrodczy. Organy wewnętrzne takie jak tarczyca, przysadka mózgowa czy nadnercza wytwarzając hormony wpływając tym samym na regulację naturalnego cyklu kobiety. Zaburzenia w poziomach FSH, LH, prolaktyny, TSH, T4, T3, testosteronu, androgenów czy też progesteronu mogą uniemożliwić prawidłowy przebieg zapłodnienia i późniejszego rozwoju płodu.

W naszej klinice można zrobić specjalistyczny test płodności.

W Gyncentrum wykonujemy między innymi: badania związane z niepłodnością o podłożu molekularnym i genetycznym, badania związane z zaburzeniami autoimmunologicznymi oraz hormonalnymi, badania z zakresu diagnostyki mikrobiologicznej i wirusologicznej oraz testy biochemiczne.


badania prenatalne

z myślą o zdrowiu maluszka Spodziewając się dziecka rodzice często zastanawiają się nad jego zdrowiem. Czynniki takie jak wiek matki, stwierdzenie w poprzedniej ciąży wad chromosomowych płodu, zagrożenie chorobami uwarunkowanymi genetycznie czy też nieprawidłowości widoczne podczas USG są wskazaniem do wykonania badań prenatalnych. W naszej klinice wykonujemy pełen zakres diagnostyki badań prenatalnych. Bierzemy pod uwagę dane z wywiadu lekarskiego, wiek rodziców, a także wyniki badania USG genetycznego oraz badań biochemicznych. Wszystkie badania wykonywane są zgodnie z certyfikatem londyńskiej Fundacji Medycyny Płodowej. Pierwszym etapem badań prenatalnych jest badanie USG, które należy wykonać między 11 a 13 tygodniem + 6 dniem ciąży. W razie wystąpienia nieprawidłowości wykonuje się badanie biochemiczne surowicy krwi ciężarnej, a następnie, na życzenie pacjentki, amniopunkcję. Kolejne badanie USG przypada między 20 a 24 tygodniem ciąży. Na tym etapie zaleca się również wykonanie szczegółowego badania USG serca dziecka. Etap trzeci to badanie wykonywane między 28 a 32 tygodniem ciąży.

Wykonujemy: test PAPPA - pozwala na określenie we wczesnej ciąży ryzyka wystąpienia u płodu zespołu Downa i zespołu Edwardsa test potrójny - określa ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa i zespołem Edwardsa, a dodatkowo z otwartą wadą ośrodkowego układu nerwowego test zintegrowany - połączenie testu PAPP-A oraz testu potrójnego. Ocena ryzyka wystąpienia wad genetycznych jest wynikiem obydwu testów, a jej skuteczność to ponad 90% badania 3D i 4D. Badania USG wykonywane są najszybszym, a zarazem najdokładniejszym aparatem z techniką 4D Voluson 730 Expert. Na życzenie badanie można otrzymać film z pierwszymi zdjęciami dziecka. Badania można wykonać na


pacjenci przed leczeniem onkologicznim

bądź rodzicem pomimo choroby zachowaj płodność Ludzie nie mają wpływu na wszystko co ich w życiu spotka. Często nawet w młodym wieku dowiadują się o poważnej chorobie wymagającej leczenia onkologicznego, którego konsekwencją mogą być problemy z późniejszym poczęciem dziecka. Na szczęście medycynie coraz częściej udaje się pokonać chorobę, podczas gdy nowoczesna technologia dba o bezpiecznie przechowanie plemników i komórek jajowych i późniejsze ich wykorzystanie. W Gyncentrum pomagamy zrozumieć, jaki ewentualny wpływ na płodność może mieć choroba nowotworowa. Ułatwiamy przełamanie barier i pokazujemy możliwości zaplanowania rodzicielstwa jeszcze przed poddaniem się chemio czy radioterapii. Dzięki nowoczesnym metodom mrożenia komórki rozrodcze mężczyzny i kobiety mogą być wykorzystane po zakończeniu leczenia. Daje to szansę i nadzieję na posiadanie własnego potomstwa. Paniom proponujemy mrożenie zarodków i oocytów metodą witryfikacji oraz ich bankowanie. Panów zachęcamy do skorzystania z możliwości zamrożenia nasienia i jego przechowywania w naszym banku nasienia, do którego odsyłamy także w szczególnych przypadkach, kiedy występuje potrzeba skorzystania z materiału dawcy bądź dawczyni. W naszej klinice można także wykonać wszystkie specjalistyczne badania nasienia.

Kriokonserwacja polega na mrożeniu i przechowywaniu komórek w temperaturze ciekłego azotu – 196°C. Mrożenie komórek jest bezpieczną metodą na zachowanie płodności i sposobem na ochronę istniejących zarodków. Materiał może być w późniejszym czasie wykorzystany do inseminacji bądź procedury in vitro. Prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka jest takie samo jak w przypadku naturalnej ciąży. Czas przechowywania nie odgrywa roli.


Międzynarodowy Bank Nasienia i Komórek Jajowych Gyncentrum

bezpieczeństwo i pewność bez czekania Dzięki własnemu bankowi nasienia i komórek jajowych czas oczekiwania naszych pacjentów skrócony jest do minimum. Nasz bank powstał z myślą o osobach, które chcą być dawcami i tych, których sytuacja zmusza do skorzystania z komórek innych niż swoje. Propozycja mrożenia plemników, oocytów i zarodków kierowana jest także do pacjentów i pacjentek przed leczeniem onkologicznym w celu zachowania możliwości spłodzenia dziecka w przyszłości. Międzynarodowy charakter banku znacząco zmniejsza ryzyko późniejszego spotkania się rodzeństwa. Za naszym pośrednictwem codziennie ktoś dzieli się szczęściem z innymi.

Dawcy i dawczynie

Depozyt komórek

Biorcy

Osoby pragnące anonimowo oddać materiał biologiczny muszą przejść pozytywnie komplet specjalistycznych badań pod kątem zdrowia i jakości komórek. Warunkiem jest także wiek nieprzekraczający 32 roku życia, dobra kondycja fizyczna, brak nałogów oraz wykształcenie przynajmniej średnie.

Pacjenci w wieku rozrodczym, u których stwierdzono chorobę wymagającą leczenia onkologicznego, mają możliwość witryfikacji, czyli zamrożenia swojego materiału rozrodczego przed poddaniem się terapii. Zachęcamy do zadawania pytań w tym temacie.

Pacjenci, którzy z różnych przyczyn chcą skorzystać z komórek rozrodczych innych osób, mogą zrobić to bezpośrednio w klinice. Zarówno nasienie, jak i komórka jajowa dobierana jest po względem grupy krwi i cech fizycznych przyszłych rodziców. Dajemy gwarancję, że materiał jest wolny od obciążeń genetycznych, pochodzi od zdrowej i młodej osoby, wolnej od nałogów.

Oddanie oraz mrożenie nasienia poprzedzone są dokładnymi badaniami próbek. O szczegółach poinformuje nasz personel.


nasz program 2 + 1

zwiększ swoje szanse W Gyncentrum wiemy, że proces leczenia wiąże się z obciążeniem psychicznym i budżetowym. Chcąc zminimalizować emocjonalny dyskomfort i zapewnić najwyższy poziom satysfakcji stworzyliśmy wyjątkowy Program 2+1, znacząco zwiększający szanse powodzenia in vitro! Program polega na opłaceniu z góry dwóch cykli in vitro. Jeśli żaden z nich nie zaowocuje ciążą, pacjentka otrzyma od nas dodatkowy – trzeci cykl w prezencie. Zupełnie za darmo. Jeśli natomiast pierwsza procedura IVF – IMSI odniesie sukces, zwrócimy koszt niewykorzystanego zabiegu.

1+1=

3

Na każdy cykl przypadają: zabieg pobrania komórek jajowych znieczulenie ogólne do zabiegu punkcji procedury IVF -IMSI transfer zarodków monitoring (w którego skład wchodzą wizyty lekarskie, USG oraz niezbędne badania). Specyfikacja programu gwarantuje możliwie wysoką skuteczność.


Fundacja Gyncentrum

dajemy szansę Twoim marzeniom Fundacja Gyncentrum powstała z myślą o szerzeniu wiedzy na temat leczenia niepłodności, prowadzeniu badań naukowych, organizacji kursów i bezpośredniej pomocy osobom, które z przyczyn zdrowotnych mają problemy z poczęciem dziecka. Działalność fundacji skupia się przede wszystkim na edukacji, budowaniu świadomości oraz wsparciu merytorycznym i finansowym pacjentów zmagających się z niepłodnością. Szczególnie zwracamy się w kierunku osób przed i po leczeniu onkologicznym, którzy pomimo wyczerpującej radio czy chemioterapii chcą zachować płodność i móc starać się o biologiczne potomstwo. Dzięki wsparciu merytorycznemu jednych z najlepszych specjalistów w zakresie leczenia niepłodności, współpracy z uniwersytetami oraz fundacjami i stowarzyszeniami codziennie dajemy kobietom i mężczyznom nadzieję na realizację marzeń o poczęciu dziecka.

Statutowe cele fundacji: Niesienie pomocy rzeczowej oraz finansowej osobom dotkniętym problemem niepłodności. Podejmowanie działań promocyjnych i edukacyjnych na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie problemu bezpłodności i niepłodności. Udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej osobom oczekującym na specjalistyczne bądź drogie zabiegi i badania medyczne. Promowanie i wspieranie rozwoju medycyny, diagnostyki i lecznictwa. Udzielanie wsparcia rzeczowego, materialnego i organizacyjnego podmiotom wykonującym działalność leczniczą. Udzielanie wsparcia podmiotom, których zakresem działania jest: działalność naukowo-badawcza w zakresie ochrony zdrowia.

Cele realizujemy poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjnej w środowisku medycznym i wśród pacjentów oraz poprzez projekty społeczne.

FUNDACJA


Klinika jest czynna: od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00 w soboty od 9:00 do 14:00.

Zadzwoń i umów się na wizytę. Pytaj o wszystko. Chętnie odpowiemy.

GYNCENTRUM ul. Żelazna 1, 40-851 Katowice e-mail: info@gyncentrum.pl

tel: +48 32 359 09 32 tel: +48 32 359 09 33 tel. kom: 600 963 500 www.gyncentrum.com

Gyncentrum - folder informacyjny  
Gyncentrum - folder informacyjny  

Misją Gyncentrum jest umożliwianie pacjentom spełniania marzeń o potomstwie, przy zapewnieniu najwyższej jakości usług medycznych. Stawiając...

Advertisement