14 GUNSMOKE

Page 1

GUNSMOKE 14

MATCH

EXTREME EURO OPEN 2016 MATCH

ALSA PRO CZECHOSLOVAKIA OPEN MATCH

Mistrovství ČR 2016 - Handgun

SUPER SEŇOR

MILAN TRKULJA TOP SHOOTER

Miroslav Havlíček ..CZExpress..

ČESKOSLOVENSKÝ STŘELECKÝ MAGAZÍN


OBSAH

14 - 2016

#4 - 6

Mistrovství ČR v IPSC - Handgun

#8-9

Extreme Euro Open 2016

# 10 - 13

ALSA PRO Czechoslovakia Open 2016

# 20 - 21

TOP SHOOTER - Miroslav Havlíček

GUNSMOKE management Slovak republic - Janette Haviarová Czech republic - Martin NovotnyGrand Prix SELLIER BELLOT Mistrovství ČR v IPSC

Poslední květnový víkend 2016 se opět sešla česká střelecká špička v praktické střelbě, a řada zahraničních střelců, v jihočeských Opařanech, aby změřili své síly a dovednosti při již třetím ročníku Grand Prix Sellier Bellot. Čeští střelci se zároveň utkali o tituly Mistrů České republiky. Vzhledem k tomu, že rok 2016 je rokem konání Mistrovství Evropy (1 x za tři roky), byla to i poslední prověrka před konečnou nominací reprezentačního družstva. Jednalo se vlastně o historicky poslední Mistrovství České republiky v praktické střelbě, neboť po delším váhání a zvažování bylo rozhodnuto, že dojde ke změně názvu Asociace praktické střelby České republiky na Asociaci sportovní dynamické střelby České republiky, což mnohem lépe vystihuje principy tohoto sportu. Základní normou pro řízení soutěží však zůstávají Mezinárodní pravidla IPSC - International Practical Shooting Confederation, která sídlí v Kanadě a je světovým řídícím orgánem tohoto sportu. Na každého střelce čekalo 20 střeleckých situací a minimálně 340 výstřelů. To ovšem jen za předpokladu, že každou ranou trefí. A to nebylo vůbec jednoduché. Řada rychlých pohyblivých terčů, penalizační terče, velké množství terčů redukované velikosti, malé kovové Poppery v nemalé vzdálenosti a někdy nepříjemné střelecké polohy ze kterých bylo třeba střílet a hlavně trefovat, to byly záludnosti, se kterými se střelci museli popasovat. A samozřejmě nemilosrdně ubíhající čas, který spolu s hodnotou zásahů je druhým faktorem pro výpočet výsledků. Na střelcích však bylo vidět, že přípravě věnovali patřičnou pozornost a zejména potencionální reprezentanti podávali velmi dobré výkony. Dobrý pocit ze soutěže umocnilo i ideální počasí, které bylo pořadatelům a střelcům velmi nakloněno. V době průběhu závodu totiž v jiné části jižních Čech zuřily přívalové deště, krupobití a silný vítr.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

4


M

AT CH

Výsledkový přehled: Mistrovství České republiky Classic

Open

Open Senior

Grad Prix Sellier Bellot

Smutný Petr CZE

Smutný Petr CZE

Marx Jakub CZE

Marx Jakub CZE

Kadlčík Karel CZE

Kadlčík Karel CZE

Havlíček Miroslav CZE

Havlíček Miroslav CZE

Pijáček Petr CZE

Pijáček Petr CZE

Heneš Zdeněk CZE

Heneš Zdeněk CZE

Kameníček Miroslav CZE

Kameníček Miroslav CZE

Rataj Jan CZE

Praschinger Edgar AUT

Plzák Jiří CZE

Production

Revolver

Revolver Senior

Weber Gunter AUT

Šebo Robin CZE

Šebo Robin CZE

Zapletal Miroslav CZE

Romitelli German ARG

Štěpán Michal CZE

Zapletal Miroslav CZE

Němeček Zdeněk CZE

Reiter Gerald AUT

Jedlička Jiří CZE

Němeček Zdeněk CZE

Ladič Tibor CZE

Jedlička Jiří CZE

Němeček Zdeněk CZE

Němeček Zdeněk CZE

Ladič Tibor CZE

Ladič Tibor CZE

Šafránek Lumír CZE

Šafránek Lumír CZE

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

5


Výsledkový přehled: Mistrovství České republiky Standard

Standard Lady

Standard Senior

Standard Supersenior

Grad Prix Sellier Bellot

Rakušan Josef CZE

Rakušan Josef CZE

Liehne Zdeněk CZE

Liehne Zdeněk CZE

Znamenáček Petr CZE

Pupala Ondrej SVK

Liehne Irena CZE

Liehne Irena CZE

Zárubová Markéta CZE

Zárubová Markéta CZE

Ptáčková Misárová Petra CZE

Pawlik Celina POL

Šoustar Ivo CZE

Šoustar Ivo CZE

Švehla Zdeněk CZE

Horzinger Gerhard AUT

Batěk Jaroslav CZE

Petrov Oleg UKR

Kubáček Petr CZE

Kubáček Petr CZE

Navrátil Antonín CZE

Navrátil Antonín CZE

Malach Miroslav CZE

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

6


EUROPEAN HANDGUN CHAMPIONSHIP 2016

http://www.ipscmatches.org/2016ehc/


EXTREME EURO OPEN

Termín 2. až 5. června 2016 měl ve svém sportovním kalendáři výrazně zaškrtnutý každý, kdo ve světě praktické střelbě něco znamená. To totiž byl termín již osmého ročníku proslulého závodu Extreme Euro Open 2016, který se jako vždy konal nedaleko Znojma na střelnici v Hodonicích. Druhé datum, které však každý kdo se chtěl závodu zúčastnit musel mít poznačené, byla půlnoc na 1. listopadu 2015, kdy byla spuštěna elektronická registrace do soutěže. Kdo zaspal měl smůlu. Kapacita závodu – 1000 střelců – byla naplněna během několika hodin. Dalších 300 zájemců tak bylo na čekací listině a jen doufalo, že se nějaké místo uvolní. Jaké jsou důvody tak obrovského zájmu o tento závod, vám snadno řekne každý, kdo ho alespoň jednou absolvoval. Krásná přírodní střelnice, jaká se v Evropě již tak často nevidí. Třicet střelecky náročných situací, což je srovnatelné pouze s Mistrovstvím světa. Bezvadně fungující výsledkový servis. A hlavně setkání a porovnání střeleckého umění nejlepších střelců z celého světa. A to doslova. Mimo Antarktidy, měly ve startovní listině zastoupení všechny kontinenty. Přiletěli střelci i z tak vzdálených destinací jakými jsou Argentina, Brazílie, Kanada, USA, Hong Kong, Macau, Indonésie a Nový Zéland, Jihoafrická republika. Z Evropy přijeli střelci ze 32 zemí. Samozřejmě nechyběla většina střelců z České republiky. A domnívám se, že nikdo nelitoval. Organizátoři odváděli perfektní práci a oproti minulým ročníkům přálo letos i počasí. Střelecké situace, které organizátoři připravili, prověřily dokonale co kdo umí. Různě pohyblivé terče byly ve 21 situacích ze třiceti. V těch zbylých devíti se sice žádný terč nepohyboval, ale náročnost spočívala určitě v něčem jiném – střelbě jednou rukou, ve složitém pohybu, ve vzdálenosti terčů apod. Zvláště pro střelce se zbraněmi s otevřenými mířidly byly některé terče extremně náročné. Každý ročník se na tomto závodě objeví nějaké nové terčové zařízení. Tento rok to byl dvojitý kývavý gong (ocelový terč o průměru 20cm), který se vytrvale bez zpomalování objevoval nad neprůstřelným krytem. Jednoduchá a odpočinková střelecká situace zde prostě nebyla. Po loňské premiéře finálového Shoot Off Super Six, se i letos utkalo 6 nejlepších střelců ve vybraných divizích a kategoriích (Open Overall, Open Lady, Standard Overall, Standard Lady, Production Overall a Production Lady) o prestižní exhibiční vítězství. A to přímo před televizními kamerami. Pro diváky i pro střelce nádherný zážitek.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

8


EXTREME EURO OPEN Výsledkový přehled Classic Overall

Classic Senior

1. Midgley Gregory GER

1. Di Prospero, Mauro

2. Julien Boit FRA

2. Hasenkopf Robert

3. Stacherl Gerald AUT

3. De Bot Adrie

Open Overall

AUT

NED

Open Lady

1. Ballesteros Jorge 2. Obriot Emile

ESP

FRA

3. Kameníček Martin

CZE

1. Šerá Martina

CZE

2. Hořejší Lenka

CZE

3. Šustrová Kateřina

Open Senior

CZE

Open Supersenior

1. Ribas Guga

BRA

2. Schneider Patrik

1. Kameníček Miroslav SUI

3. Van Koolwijk Jacky

2. Obriot Thierry NED

3. Telese Enzo

Productoion Overall 2. Stoeger Benjamin 3. Šebo Robin

ESP USA

Production Senior

SUI

RUS

2. Giunchiglia Ilaria

ITA

3. Savkovic Jelena

SER

Production Supersenior

1. Zuccolo Giovanni

ITA

1. Kah Hin Foo

ITA

3. Hobdel Angus

MAS

2. Francesco Iona USA

ITA

3. Ho Eddie Ying Hang

Revolver Overall

HKG

Revolver Senior

1. Reiter Gerald

AUT

2. Halvarsson Kalle 3. Jedlička Jiří

FRA

1. Gushchina Maria

CZE

2. Silvera Tullio

CZE

Production Lady

1. De Cobos Eduardo

1. Lindskog Olle

SVE

CZE

1. Grauffel Eric

SVE

2. Němeček Zdeněk 3. Tranquilli Valter

Standard Overall

CZE ITA

Standard Lady FRA

2. Liehne Zdeněk 3. Batki György

1. Burkhalter Christine

CZE HUN

3. Josephsen Norah

RUS

CZE DEN

Standard Supersenior

1. Santarcangelo Adriano Ciro 2. Comert Ergun

SUI

2. Zárubová Markéta

Standard Senior

3. Gubin Ilja

ITA

ITA

ITA

1. Capelli Egidio

ITA

2. Martin Privat Pierre 3. Hubert Mühlbacher

FRA AUT


M

ALSA PRO CZECHOSLOVAKIA OPEN

AT CH

Hlavnou témou už druhého ročníka streleckého preteku - neoficiálnych „Majstrovstiev Česko-Slovenska“ ALSA PRO CZECHOSLOVAKIA OPEN 2016, Level 3, Handgun, ktorý sa uskutočnil v dňoch 20.-22.5.2016 na strelnici v Čachticiach bola „EVOLÚCIA“. V jeden deň ste prešli 13.timi stages, ocitli ste sa v rôznych časových obdobiach, zdolávali nástrahy, ktoré si pre Vás pripravil Stage Designer Martin Novotný (CZ). Začalo sa úplne v prvopočiatku našej civilizácie a to na stage-i, kde ste riešili situáciu medzi dinosaurami, Egyptské zátišie či japonské gejše dotvárali atmosféru jedinečnosti jednotlivých období. Zrazu ste sa ocitli v období rytierov a dobíjania hradov, kde štartová pozícia bola pred efektnými hradbami stredovekého hradu v kľaku a držiac meč v rukách. Strelnica Čachtice prilákala viac strelcov ako minulý rok na prvý ročník a to presne 245 strelcov z 18 krajín sveta. Úplne prvý krát k nám zavítali strelci z Rumunska, Kanady, Argentiny a priletela i IROA rozhodkyňa Pavlina Fessa z Grécka. Trendy stages a dobré meno preteku bolo zárukou kvality a vynikajúcej atmosféry. O dobrú kávičku sa starala dcéra hlavného sponzora Sašenka Marcinová, ktorá ju ochotne pripravovala a roznášala strelcom i rozhodcom na stage. Match management opäť dokázal, že československí organizátori so svojou fantáziou patria k špičke organizovania IPSC pretekov. Range Masters bol Jiří Šerý (CZ) a Match Director bola Janette Haviarová (SVK). Veľké poďakovanie patrí sponzorom preteku, ktorí nám pomohli pri podpore : ALSA PRO, GRAND POWER, REDCONE ONE, DALLMAYR, RDA, TREZOR.CZ, 4SHOOTERS.CZ . Mediálnym partnerom bol československý strelecký časopis GUNSMOKE.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

10


M

ALSA PRO CZECHOSLOVAKIA OPEN 2016 TOP 5

PRODUCTION

Overall match results

%

Points

Competitor

1

100,00

1117,98

Momcilovic, Ljubisa

SER

2

98,90

1105,69

Sebo, Robin

CZE

3

97,95

1095,03

Vysny, Marian

CZE

4

97,23

1087,00

Fedor Marian

SVK

5

95,47

1067,31

Quindi, Vallegra Gaston

ARG

TOP 5

STANDARD

Category

Region

Overall match results

%

Points

Competitor

Category

1

100,00

1150,18

Rakusan Josef

CZE

2

96,85

1113,97

Znamenacek, Petr

CZE

3

96,57

1110,76

Liehne, Zdenek

CZE

4

88,65

1019,67

Ciesielski Marcin

HUN

5

83,12

956,03

Vaclavik Jaroslav

CZE

GUNSMOKE

I

14 / 2016

Region

I

11

AT CH


M

ALSA PRO CZECHOSLOVAKIA OPEN 2016

TOP 5

OPEN

Overall match results

%

Points

Competitor

Category

1

100,00

1153,55

Kamenicek, Martin

CZE

2

99,12

1143,40

Havlicek Miroslav

CZE

3

93,54

1079,01

Henes, Zdenek

CZE

4

90,98

1049,46

Pijacek, Petr

CZE

5

89,08

1027,56

Horinek, Milos

CZE

GUNSMOKE

I

14 / 2016

Region

I

12

AT CH


M

ALSA PRO CZECHOSLOVAKIA OPEN 2016

TOP 5

CLASSIC

Overall match results

%

Points

Competitor

Category

1

100,00

1099,42

Huber Max

AUT

2

95,90

1054,38

Kadlcik, Karel

CZE

3

90,46

994,49

Karlin, Marcus

AUT

GUNSMOKE

I

14 / 2016

Region

I

13

AT CH


Super Seňor

Milan Trkulja

( CZE )

Milan, Ty tento rok oslavuješ okrúhle 70. narodeniny. IPSC tento rok slávi 40. výročie jej založenia. Dosť zaujímavý rok osláv. Hýbeš sa okolo zbraní, marketing Ti je blízky, strieľanie, zbrane a strelecká komunita tiež. Tvoje meno pozná hádam každý strelec v IPSC komunite. O Tebe je známe, že Tvoj pôvod nie je rýdzočeský, no popravde málo ľudí pozná Tvoj príbeh. Povedz nám ho aspoň v krátkosti. Ty a Kanada? MT: Narodil som sa 1.5.1946, v roku 1972 som sa vysťahoval i s mojou prvou rodinou do Kanady, kde som vystriedal niekoľko zamestnaní. V druhej polovici osemdesiatych rokov som pracoval nejakú dobu pre agentúru zaoberajúcou sa ozbrojovaním. Som absolventom študijného pobytu “Post-Diploma“ International Trade (Medzinárodný obchod). Program, ktorý som absolvoval na Niagara College of Applied Arts and Technology v Niagara Falls, Ontario, Kanada, ktorý úspešne dokončil takmer vo veku 50 rokov v 1995. Ako si sa dostal k IPSC? MT: K zbraniam a strieľaniu som mal vzťah už od malička a tak po príchode do Kanady kedy v tej dobe športové strieľanie malo veľmi dobré legislatívne podmienky, som sa vďaka svojmu vtedajšiemu zamestnávateľovi Dennisovi Petisovi aktívne zapojil do streleckého života. V roku 1978 sa stáva členom streleckej organizácie IPSC ((International Practical Shooting Confederation) a začínam sa tomuto streleckému odvetviu venovať naplno. Takisto som sa zapájal v činnostiach na obhajobu práv kanadských občanov v oblasti zbraní a streliva. Plne som prepadol praktickej streľbe podľa pravidel IPSC, strieľal súťažne v Kanade USA i v Európe a postupne dosiahol najvyššiu streleckú kvalifikáciu. Súbežne som sa i vzdelával , stal sa inštruktorom praktickej streľby a taktiež rozhodcom akreditovaným ako v Kanade, tak i v USA. GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

14


Super Seňor Kedy si pričuchol k zbraniam? MT: K zbraniam som pričuchol už odmalička, vďaka svojmu otcovi, bývalému odborárovi a aktívnemu partizánovi z II.sv. vojny. Ten mi od malička vyrábal drevené makety zbraní a formou hier ma vychovával vo vojenskom duchu. V päťdesiatych rokoch minulého storočia už v rannom detstve vo veku 12 rokov, som objavil na pôde nášho domu načierno schované pištole a náboje z vojny, ktoré si tam možno z nostalgie a možno pre istotu ukryl môj otec. Boli to skvostné pištole na tú dobu, Browning Model 1910/22 v r.7,65mm a Browning HP-3. „Rozborku a zborku“ oboch pištolí som zvládol do pol hodiny a o pol hodiny neskôr, za doprovodu svojho najlepšieho kamaráta vypálili prvé rany. Kamarát sa doma „pochválil“, jeho otec informoval môjho otca a bol z toho slušný výprask. Stále sa písali „päťdesiate roky“, môj otec za takéto nedovolené ozbrojovanie mohol dostať aj trest smrti. Preto sa museli zmazať všetky stopy po zbraniach. Predmetné pištole boli rozobrané do poslednej šrúbky a hodené pri jazde vlakom cez železničný most do rieky Moravy neďaleko obce Hanušovice. Našťastie pre našu rodinu, všetci zúčastnení udržali jazyk za zubami a nakoniec všetko dobre dopadlo. Odkedy si v spojení s CZUB a čo tomu predchádzalo? MT: V prvej polovici deväťdesiatych rokov som sa niekoľkokrát krátkodobo vrátil do ČR, nie za účelom streleckej participácie na IPSC pretekoch v Čechách či na Slovensku, ale hlavne preto, aby som sa spolupodieľal na prvých oficiálnych kurzoch pre českých a slovenských rozhodcov IPSC. Na jednej z mojich návštev som sa zastavil i v uhorskobrodskej zbrojovke, kde som prehovoril vtedajšieho technického riaditeľa, Ing. Jiřího Myšinského k založeniu strelecko-športového družstva, čo sa neskôr ukázalo ako i veľmi praktický počin. Čo Ťa primälo na príchod do Čiech? MT: Mňa to vždy ťahalo z Kanady domov, do Čiech, a tak keď prišla ponuka práce od vtedajšieho generálneho riaditeľa CZUB Miroslava Dudy, neváhal som a ponuku prijal. V roku 1995, na americkej zbraňovej výstave Shot Show v Las Vegas prebehlo jednanie s vedením Českej zbrojovky a.s. Uhorský Brod. Výsledkom jednaní bol môj trvalý návrat do Českej republiky a nástup do nového zamestnania pre CZUB.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

15


Super Seňor Podľa prúžkovaného dresu patríš aj do IROA komunity, od kedy si členom? MT: V roku 1994 som sa stal medzinárodným rozhodcom v organizácii IROA. V roku 1997 už späť v Českej republike, som dosiahol najvyššieho možného kvalifikačného stupňa, ktorého môže medzinárodný rozhodca dosiahnuť. Stal som sa IROA RM (Range Master), so svetovým poradovým číslom 45 a prvým RM v Českej republike vôbec. Ako rozhodca som rozhodoval na niekoľkých majstrovstvách sveta, Európy a i majstrovstvách iných kontinentov. V roku 2010 som bol hlavným rozhodcom na majstrovstvách Európy v IPSC streľbe, ktoré sa konali v srbskom Belehrade. Ktoré preteky sú Tvoja srdcovka? Na ktoré rád spomínaš? MT: Z pohľadu strelca to bol môj prvý víťazný klubový pretek IPSC v roku 1980 v Sarnii, v kanadskom hraničnom meste s USA, kde na tento pretek som cestoval viac než 2 ½ hodiny, odstrieľal dve strelecké situácie s totálnym časom za obe situácie pod minútu a hneď po vyhlásení výsledkov cestoval zase 2 ½ hodiny späť domov do Hamiltonu. Z pohľadu IROA rozhodcu, to bolo EHC 2010 v Belehrade, kde som pracoval ako Range Master. Bol to nádherný pretek, kde sa podarila vytvoriť super partia kvalitných rozhodcov, ktorí ťahali za jeden povraz. Výnimočnosťou týchto majstrovstiev Európy bolo to, že tesne pred Prematch-om silná búrka strhla všetky už postavené strelecké situácie, jedna tretina streleckých situácií zostala pod pol metrom vody. Team všetkch zúčastnených rozhodcov „zamakal“ a pretek znovu postavil tak, aby EHC v Belehrade začalo presne podľa plánu. IPSC spolu s IROA ma za odvedenú prácu na týchto Majstrovstvách Európy ocenili cenou Kena Normana (Ken Norman Award) určenú len pre tých najlepších IPSC rozhodcov na svete. Veľmi si vážim túto cenu a som presvedčený, že kus tejto ceny patrí každému jednému človeku, ktorý bol súčasťou výborného organizačného a rozhodcovského teamu. Z pohľadu manažérskeho to boli 2 preteky Majstrovstvá sveta v roku 1999 na ostrove Cebu na Filipínach a v roku 2005 v meste Guayaguil v Ekvádore. Na Filipínach začala moja super úspešná éra Team CZ Shooting, kedy Pavel Jasanský získal pre team CZ a Českú republiku prvý titul Majstra sveta v IPSC streľbe, a taktiež teamovú sriebornú medajlu v divízii Modified (Jasanský, Lelič, Němeček, Rakušan). Na Ekvádorských Majstrovstvách sveta členovia Teamu CZ Shooting získali, alebo sa podieľali na 9 svetových medajlách z celkovo 10 získaných reprezentáciou IPSC Českej republike. Tu sa začala aj svetová éra Adama Tyca a taktiež pištole CZ 75 SP-01.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

16


Super Seňor

Veľa si si prešiel životom, svetom, businessom. Ako vnímaš IPSC teraz a ako pred rokmi? MT: Skôr to bolo viac o strieľaní a kamarátstve. Teraz to je stále o strieľaní, kamarátstve, ale takisto veľmi veľa o businesse. Náš šport je finančne náročný a preto veľa strelcov sa snaží dotovať svoje strelecké aktivity prostredníctvom predaja streleckého príslušenstva všetkého druhu. To i čiastočne ovplyvňuje atmosféru okolo pretekov, k rivalite športovej teraz pribudla aj rivalita obchodná. Takisto v oblasti používaných zbraní došlo k obrovskému posunu smerom vpred. Pred rokmi sa prevažne strieľalo s pištoľami typu Colt 1911 alebo jej variantami. V posledných 20 rokoch zavetrili svoju príležitosť zbrojovky z celého sveta a tie priniesli do nášho športu viac peňazí (mohli by aj viacej) a takisto aj kvalitné zbraňe.

Rob Leatham a Milan Trkulja

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

17


Super Seňor Kde vidíš IPSC, strelecký šport všeobecne a smerovanie tejto komunity o 10 rokov? MT: To je hrozne ťažká otázka. V celom svete je vytváraný obrovský tlak na zbraňovú legislatívu. Vyzerá to tak, že je tu vytváraný veľký tlak zo strany svetových elít na odzbrojení civilnej populácie. Asi z nás majú strach, z nás obyčajných, ale ozbrojených ľudí. Strelecká komunita ako celok musí ustáť tento tlak, inak všetci skončíme na „špuntovkách“. Musíme všetci spoločne zabrať a to bez rozdielu či niekto je pištoliar, puškár, brokár, poľovník či airsofťák, musíme sa podporovať, aktívne sa zapojovať do všetkých podpisových petícií, pracovať s miestnymi, krajskými i celoštátnymi zástupcami, vyhľadávať vplyvných ľudí, ktorí majú radi zbrane a tak prostredníctvom ich vplyvu následne zapojovať do procesu k uchovaniu vlastníctva zbraní civilným obyvateľstvom. Z nášho domáceho pohľadu v rámci Česka i Slovenska sa zasadzovať o obnovenie zväzarmovských strelníc, ktoré bývali skoro v každej obci bývalého Československa. V našich obidvoch krajinách kontrola zbraní prebieha totiž „plíživě“! Nie je tu nejaký veľký legislatívny tlak na zákaz zbraní, ale zatvárajú nám jednu strelnicu za druhou a i keď máme doma zbrane, nemáme kde strieľať, a tak prevádzkovať strelecké aktivity ako takej. Spoločnou snahou a cielene bojovať za zachovanie a obnovu strelníc, nenechať v tom boji miestne kluby a strelecké organizácie, no zapojiť do boja všetky možné inštitúcie pomocou miestnych klubov v ich boji o strelnice. Neviem ako to máte na Slovensku, ale my tu v Čechách máme úžasne fungujúce združenie na ochranu práv majiteľov zbraní, ktoré funguje pod názvom LEX, ktorého funkcionári i rádoví členovia robia všetko preto, aby sa vlastnili zbrane ešte dlhú dobu. Pokiaľ sa nám všetkým strelcom podarí ťahať za jeden povraz a ustáť legislatívne tlaky, je určite možné, že sa budeme i naďalej stretávať na strelniciach aj o spomínaných desať rokov.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

19


Super Seňor Máš nejaký tip ako podporiť rozšírenie členskej základe IPSC? MT: To je veľký problém, stárneme! Na pretekoch vidím rok po roku stále len tie rovnaké tváre, sem tam niekoho nového. Chýba nám mládež a takisto efektívny systém ako mládež zapojiť. Taktiež legislativa v tomto smere nám nie je naklonená. Strelecká disciplína „Action Air“ je len jednou z odpovedí na Tvoju otázku, ďalej sa musíme s našim atraktívnym dynamickým streleckým programom prezentovať smerom do prvých a druhých ročníkov stredných škôl a učilišť, policajných škôl a vojenských akadémií, kde by študetom mohlo byť strieľanie blízke. Ďalej dostať k nášmu strieľaniu čo najviac žien, tie privedú svojich partnerov a deti. Ja osobne verím, že ženy môžu rozhodnúť o bytí či nebytí streleckých športov. Dodajú strieľaniu krásu, starostlivosť, pracovitosť, členskú základńu a takisto zjemnia pohľad laickej verejnosti na strieľanie. Vidíme Ťa na blížiacich sa Majstrovstvách Európy 2016 v pištoli v Maďarsku teraz v októbri? MT: Pokiaľ sa bude pri Majstrovstvách Európy 2016 v Maďarsku organizovať IROA kurz prvej pomoci, rád by som sa ho zúčastnil. Ak nie, rád tam prídem s pozrieť aspoň na dva dni. Máš úžasný poklad po svojom boku, manželku Jiřinku. Ako a kde ste sa zoznámili pri Tvojom rozcestovanom živote? MT: Človek si musí vrúcne priať a takéto priania sa vraj obyčajne splnia. Ja som to šťastie mal. Jiřinku som si skutočne vysníval a ako som si ju vysníval, tak sa v mojom živote objavila. Bola a je stále mojou veľkou oporou a ja jej. Požičiam si citát Ralpha Smarta, ktorý kedysi napísal: „Silné ženy vědí, co chtějí. Vědí, že přišly na planetu Zemi s posláním. A potřebují silné muže, aby je v tomto poslání podporovali. Stejně tak jako silní muži potřebují silné ženy, aby je podporovaly v poslání jejich.“ Ako trávite svoj spoločný čas? MT: Do veku 68 rokov som často služobne cestoval po celom svete. Za svoj život som navštívil okolo 130 krajín a niektoré z nich aj viackrát. Jiřinka zostávala doma sama, a tak akonáhle bola dobrá príležitosť a videl som niečo, čo by stálo zato, vozil som ju po mojich stopách. Aspoň tak som jej nahradzoval moju neprítomnosť doma. Máme taktiež starú chalupu v obci Žítková v Bielych Karpatoch, hneď nad slovenským hraničný prechodom Drietom. Tam často cestujeme, pracujeme okolo nej, radujeme sa a trávime zvyšok voľného času. ( rozhovor: Milan Trkulja a Janette Haviarová )


Super Seňor

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

20


Super Seňor

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

21


Majstrovstvá Slovenskej republiky 2016 SNC RIFLE V dňoch 11. – 12.9.2016 sa uskutočnil v priestoroch oboch strelníc spoločnosti RDA Čachtice Kameňolom a Drapliak pretek Slovak National Championship 2016 Rifle (RDA Rifle Match 2016), Level3 Match. Tento rok súťažilo 108 strelcov v dvoch divíziách OPEN SEMI AUTO a STANDARD SEMI AUTO. Strelci z desiatich krajín si zmerali sily na štrnástich stages s 250 ranami. OPEN SEMI AUTO: 1.

Myšiak Michal

2.

Korba Rastislav

3.

Pavlík Ján

STANDARD SEMI AUTO: 1.

Pálka Ján

2.

Szabó Róbert

3.

Foltán Stanislav

SNC SHOTGUN Koniec augusta patril preteku Slovak National Championship 2016 Shotgun. Na strelnici v Čachticiach zorganizoval dňa 27.8.2016 športovo-strelecký klub RDA Majstrovstvá Slovenska, ktorých sa zúčastnilo 55 strelcov zo šiestich krajín. Súťažilo sa na dvanástich stages s 200 ranami.

Všetkým víťazom blahoželáme.

OPEN: 1.

Nagy Ernest

2.

Pavlík Ján

3.

Pálka Ján

STANDARD: 1.

Kolesár Štefan

2.

Vince Tibor

3.

Bielik Mikuláš

STANDARD MANUAL: 1.

Figei Tibor

2.

Szabó Róbert

3.

Blaha František

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

22COFFEE BREAK Posedeniu na kávičke so zaujímavými ľuďmi pohybujúcimi sa aktívne v streleckom športe bude venovaná táto časť časopisu. Tentokrát výber padol na sympatický mladý strelecký pár, kde súťaživosť a spoločné hobby ešte viac dráždi a zároveň spája. „Coffee break“ tentokrát patrí Zuzane a Adriánovi.

Zuzana Žarnayová

Adrián Vavrek

Kde ste sa zoznámili? Z: V Bratislave, bola som súčasť organizačného teamu Majstrovstiev sveta Juniorov v kick boxe v roku 2012. Adrián bol najväčší zo všetkých chlapov. Ukázal mi ho môj vtedajší, teraz už bývalý priateľ, že aký je veľký. Adrián vtedy vyzeral veľmi dobre (hahaha) . A: V Bratislave na súťaži kick box. Pracoval som ako security guard. Zaujala ma ako žena, mala a stále má nádherný úsmev. Večne dobrá nálada. ...do toho Kedy ste sa začali zaujímať o zbrane a prečo? Z: Ja som stále inklinovala k zbraniam- nože, všetko čo sa týka bojových umení. Neskúsila som si to ovšem osobne. Doma sme mali vzduchovku, ale nestrieľala som z nej. Prvý krát som strieľala z reálnej pištole s Adriánom. A: Ja som prvýkrát držal zbraň keď som mal 12 rokov...no to som len držal...môj dedo mi ju dal poťažkať do ruky. Vystrelil som prvýkrát až keď som mal 21 rokov a urobil si „zbroják“. Učil ma kolega. Tak som pracoval v ochranke a pod IPSC patronát ma vzal Ondrej Švec.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

24


COFFEE BREAK Prečo práve IPSC? A aké boli Vaše prvé dotyky s dynamickou streľbou? Z: Adrián ma priviedol k IPSC. Zapáčila sa mi tá kombinácia rýchlosti, presnosti, kde sa musím kontrolovať, kde to nie je také statické. Mne osobne sa páči keď je dynamika v športe. A: Ako som už spomínal, Ondrej švec mi ukázal IPSC a spočiatku ma trénoval. Vaše povolanie? Z: Aktuálne som na dovolenke, materskej a inak sa venujem Fyzioterapii. Som vyštudovaná fyzioterapeutka. A: Pracujem v security sfére. Frekvencia Vašich streleckých tréningov na strelnici? Z: Aktuálne 0x za mesiac, predtým minimálne 2x do týždňa. Teraz som mamina na plný úväzok. A: Doma suším cca 1-2x do týždňa a na strelnicu idem tak 2x do týždňa. Vaša značka zbrane? Z: Tangfolio Stock 3 A: Tangfolio Limited Custom Máte ešte nejaké hobby, ktorým si vypĺňate svoj voľný čas okrem strieľania? Z: Aktuálne mojim najväčším hobby je môj syn Marcus, no predtým to bolo bicyklovanie, plávanie a kickbox a všeobecne bojové športy. A: Bicykel, posilovňa.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

25


COFFEE BREAK Ako vyzeral Váš prvý pretek? Z: Skončila som druhá. Veľmi som bola roztrasená, strach, panika, prekvapenie na konci, že som uspela. A: Prvý pretek bolo spoznávanie terčov, bola to situačná streľba v Rimavskej Sobote, kde som mal trému, snažil som sa až príliš, no bolo to fajn. Prekvapilo ma, že na prvej súťaži som nebol posledný. Ktoré preteky by ste chceli absolvovať? Z: Rada by som sa dostala na väčšie medzinárodné preteky ako sú Majstrovstvá Európy, Sveta, rada by som si zastrieľala s Tori Nonaka alebo s Michelle Viscusi v USA. Rada by som si vyskúšala aj 3GUN. ProAm sa mi páčilo tiež. Tam som skončila prvá minulý rok na súťaži. A: Všetky preteky, ktoré chcem strieľať strieľam. Nejde mi o nejaký špeciálny pretek, skôr by som si chcel zatrénovať s Ericom Grauffelom. Máte svoj strelecký cieľ? Z: Chcela by som byť jedna z najlepších na Slovensku v divízii Production. Rada by som prestrieľala aj Timeu Salamon vo svete. Je to môj čiastkový cieľ na začiatok. A: Ja robím všetko preto aby sa Zuze podaril dosiahnuť ten jej cieľ. A tak chcem ukázať svojmu synovi IPSC a pomôcť mu vkročiť do IPSC. V akom klube pôsobíte? Z: Condor Combat Club Prešov. A: Condor Combat Club Prešov. Podľa posledných informácií ste čerstvými rodičmi. Vari ďalší strelec-junior v IPSC komunite? Z: Áno. A: Ak sa mu to bude páčiť, prečo nie. Dostal od predsedu klubu už aj klubové dupačky :-)

GUNSMOKE

I

19 / 2016

I

26


COFFEE BREAK Váš strelecký vzor? Z: Ja vôbec nemám svoj strelecký vzor. Nikdy sa v športe nezaujímam o iných, ale sa venujem sebe a sledujem svoj výkon, preto mi vyhovuje IPSC šport, Kick box, tenis. Mám rada individuálne športy, nemám rada kolektívne. A: Mne sa páči ako strieľa Eric Grauffel. Pribiližiť sa k nemu je ťažké každému. Páči sa mi štýl Ondra Pupalu i Rada Jakoubeka. Minulý rok ste obaja absolvovali rozhodcovský kurz a stali ste sa právoplatnými rozhodcami. Ako vnímate pretek z „tzv. druhej strany“? Z: Niekedy to je ťažké, s tým, že keď strielaš Prematch, odstraňujú sa tam ešte chyby na stages, chce sa to potom urýchliť a preto mám málo času na prípravu. Tak druhý deň vidím kde som urobila chyby. Ale inak sa mi páči robiť rozhodcu. A: Mne sa rozhodovanie páči, no rád strieľam tam, kde sú dobre zorganizované Prematch-e, keď sa odstraňujú chyby na poslednú chvíľu a nevieš si vychutnať strieľanie a prematch. Najhoršia kombinácia je ak je Prematch ráno pred Mainmatch-om. Ako rozhodca sa veľa môžeš naučiť od dobrých strelcov, ktorých máš na stage-i. Vidíš ako myslia oni, ako vymyslia novú taktiku. Môžeš si rozobrať, prečo si to urobil tak, prečo nie inak.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

27


TOP

Miroslav Havlíček jméno

SHO

OTE

Miroslav Havlíček

věk

34 let

země

Česká Republika

klub

Jeff Cooper Uh.Brod

divize

OPEN

Mirek Havlíček na vás v civilu působí jako klidný a velmi rozvážný člověk. Ve střeleckém dresu se zbraní v ruce vám ale po pípnutí timeru dokáže, že umí být taky zatraceně rychlý a že ne náhodou patří k absolutní evropské špičce v divizi Open. V kolika letech jsi začal střílet a kdo tě ke střílení přivedl ? Začal jsem střílet IPSC v šestnácti letech a přivedl mě k tomu Martin Kameníček Jakým typem pistole střílíš ? Používám CZ 75 TS Czechmate Máš ještě nějakou jinou oblíbenou zbraň ? Ne, používám jen tuhle. Co říká na IPSC tvoje rodina a známí ? Žena není do střílení zrovna zapálená, ale snaží se to tolerovat. Kolik času věnuješ tréninku ? Snažím se trénovat minimálně jednou týdně, což není nic extra, ale snažím se to zlepšit. Co je podle tebe na IPSC nejlepší ? Kromě střílení je to pro mě duševní odpočinek od každodenních starostí.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

28

R


TOP

Miroslav Havlíček

SHO

OTE

Blíží se evropský šampionát v Maďarsku. Kdo si myslíš, že jsou největší favorité? Myslím, že v divizi Open bude největším favoritem Jorge Ballesteros, ve Standardu samozřejmě Eric a Production si netroufám odhadovat. S jakým umístěním by jsi byl spokojený ty ? Super by bylo třetí místo, ale nevím jestli je to reálné :-) Čemu se věnuješ ve volném čase kromě IPSC ? Ve volném čase se věnuji rodině. Co by jsi poradil začínajícím střelcům? Za sebe bych doporučil nevzdávat se,když to ze začátku nejde, najít si zkušenějšího střelce, se kterým se dá chodit trénovat a učit se od něj. … a nakonec několik otázek na tělo… Jaký je Tvůj nejoblíbenější film? Těžko říct, Terminátor 2 ??? Jaké je Tvoje oblíbené jídlo? Hovězí steak Jaká je Tvoje dovolená snů? Okruh jihovýchodní Asií Jak nejraději relaxuješ na konci dne? Žena a děti mně bohužel zakazují relaxovat :-)

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

29

R


ACTION AIR - SLOVENSKO Majstrovstvá Slovenska 2016 - Action Air Handgun Prvýkrát v histórii Slovenska sa uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v Action Air IPSC úrovne Level 3. Aj napriek dovolenkám si našla cestu do Vranova nad Topľou aj strelecká špička v „ostrej zbrani“. Stretli sa tu strelci nielen domáci Slováci ale aj Poliaci či Maďari. Špecifiká organizácie Action Air pretekov sú rôzne. Hádam najdôležitejším faktorom sú priestory. Priestory, kde sa uskutočnili dané Majstrovstvá, boli dve telocvične základných škôl. Pretek bol dvojdňový a súťažilo sa v divíziách Open a Standard. Strelci si otestovali svoje kvality na vynikajúco postavených 16. stages, vystrelili minimálne 300 projektilov. Match management tvoril Match director preteku i stage designer Miroslav Szabo zo streleckého klubu KRK a Range Master Peter Kopunec z klubu ŠKP Trenčín. Počas dvoch dní sa dbalo zo strany slovenských rozhodcov o komfort a hlavne bezpečnosť na stage-i. Zišli sa tu nielen Juniori ale aj zástupcovia Seniorov. O catering bolo postarané manželkou riaditeľa preteku. Tento pretek bol nominačným na blížiace sa budúcoročné Majstrovstvá Sveta Action Air 2017 v Maďarsku. Okrem tohto podujatia je organizovaný úž druhý ročník International Action Air League 2016, ktorý je tiež súčasťou nominačných pretekov. OPEN: 1. Hos Ivan 2. Ondič Radovan 3. Pavlík Ján STANDARD: 1. Babenský Pavol 2. Pálka Ján 3. Nagy Dominik STANDARD Junior: 1. Jakubko Alex 2. Knižka Jakub 3. Barna Patrik

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

30


ACTION AIR - SLOVENSKO EUROPSKE MESTO SPORTU KOSICE 2016 Prvý augustový piatok sa vo východoslovenskej metropole niesol v znamení podpory a propagácie Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby a IPSC. Priamo pred vstupom do Dómu sv. Alžbety a Urbanovou vežou na Hlavnej ulici v Košiciach sa uskutočnila verejná prezentačná aktivita športovo-streleckého klubu SK HODKOVCE. Počas popoludnia sa pretekalo podľa pravidiel Action Air IPSC. Okoloidúci záujemcovia sa naučili manipulácii s AA zbraňou pod odborným dohľadom našich rozhodcov. Dozvedeli sa niečo z histórie tohto športu, zasúťažili si priamo na postavenom stage-i. Členovia klubu informovali verejnosť o možnosti ako a kde začať s IPSC. Celá športová aktivita bola podporená v rámci akcie "Košice - Európske mesto športu 2016". Rozhodcovi prešlo pod rukami za 4 hodiny viac ako 140 strelcov, ktorým dával individuálny briefing. Priamo na stage-i sa rozdalo viac ako 230 letákov vytvorených špeciálne na prezentáciu SADS a IPSC. Odmoderovalo sa do mikrofónu a reproduktorov pár hodín mini streleckého preteku detičiek a dospelých, kde sa učili nielen bezpečnej manipulácii so zbraňou, no tiež sa dozvedeli niečo z histórie SADS, IPSC, o divíziách, v ktorých sa dá pretekať, o kategóriách, kde veková hranica smerom hore nie je obmedzená.

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

31


ACTION AIR - SLOVENSKO Ako sa vyjadril hlavný iniciátor a organizátor tejto aktivity predseda klubu SK Hodkovce Ing. Bystrík Zachar, „deti sú naša budúcnosť a investícia do nich nám prinesie rozvoj a rozšírenie členskej základne našej asociácie. Zväčša vnímam, že rodičia – strelci si privedú postupne členov rodiny na tréning a ukážu im čaro nášho športu. Mám v blízkej dobe veľmi odvážne plány práve v súvislosti s Action Air IPSC, ktoré ešte nechcem prezrádzať. Jedno čo môžem prezradiť je, že sa môžete už odteraz tešiť. Okrem toho na jeseň opäť pripravujem odbornú prednášku so sudcom Judr. Marekom Čechom na podporu vzdelávania streleckej komunity na tému „Nutná obrana a krajná núdza“, kde by časť bola venovaná aj aktívnym športovcom a ich možnom použití zbrane v obranných situáciách, čo sa na nich sťahuje v zmysle zákona. No a samozrejme nebude chýbať ani súdny patológ, kde bude časť venovaná strelným poraneniam.“

GUNSMOKE

I

14 / 2016

I

32