Page 1

RUSYA я ь с у Р м е д н ю Г GÜNDEM

KASIM 2011 YIL 1 SAYI 00

GR

Rusya’nın kalbi:

Moskova Сердце России: МОСКВА Rusya deyince aklınıza ne geliyor:

Что приходит на ум иностранцам при слове «Россия»

Büyükelçilerin anılarından

Rus-Türk tarihi История русско-турецких отношений по воспоминаниям послов

RUSYA’NIN SEÇİMLE İMTİHANI Выборы – экзамен для России


Гюндем Русья İMTİYAZ SAHİBİ GURU MEDYA GENEL YAYIN YÖNETMENİ HAYREDDİN AYDINBAŞ

РЕД АКЦИОННЫЙ ДИРЕКТОР ХАЙРЕДДИН АЙДЫНБАШ

YAYIN KOORDİNATÖRÜ O. ATİLLA İLHAN

УПРАВЛЯЮЩИЙ РЕД АКТОР О. АТИЛЛА ИЛЬХАН

YAYIN KOORDİNATÖRÜ YEKATERİNA ŞATALOVA

ГЛАВНЫЙ РЕД АКТОР ЕКАТЕРИНА ШАТАЛОВА

SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ KADİR KÖKTEN EDİTÖRLER ASLI YİĞİT B. ALPER BÜYÜKARSLAN SELMAN AKSOY İSMET KONAK İNTERNET SAYFASI EDİTÖRÜ YEKATERİNA ŞATALOVA ÇEVİRİLER B. ALPER BÜYÜKARSLAN VİKTORİYA GÜNGÖR HUKUK DANIŞMANI KADİR KÖKTEN

УПРАВЛЯЮЩИЙ РЕД АКТОР КАДИР КЁКТЕН РЕД АКТОРЫ АСЛЫ ЙИГИТ Б. АЛЬПЕР БЮЙЮКАРСЛАН СЕЛЬМАН АКСОЙ ИСМЕТ КОНАК РЕД АКТОР САЙТА ЕКАТЕРИНА ШАТАЛОВА ПЕРЕВОД Б. АЛЬПЕР БЮЙЮКАРСЛАН ВИКТОРИЯ ГЮНГЁР ЮРИДИЧЕСКИЙ КОНСУЛЬТАНТ КАДИР КЁКТЕН

REKLAM / ABONE reklam@gundemrusya.com abone@gundemrusya.com

ПО ВОПРОСАМ РЕКЛАМЫ reklam@gundemrusya.com abone@gundemrusya.com

GÖRSEL YÖNETMEN AYKUT KOÇOĞLU

ГРАФИЧЕСКИЙ РЕД АКТОР АЙКУТ КОЧОГЛУ

FOTOĞRAFLAR MURAT KABAN O. ATİLLA İLHAN BOGDAN GADENNE_FEERTCHAK GÜNDEM RUSYA GURU MEDYA BASKI

2

ВЛ А ДЕ ЛЕЦ ГУРУ МЕДЬЯ

ФОТОГРАФИИ МУРАТ КАБАН О. АТИЛЛА ИЛЬХАН БОГДАН ГАДЕНН-ФЕЕРЧАК ГЮНДЕМ РУСЬЯ ГУРУ МЕДЬЯ ПЕЧАТЬ

Afşar Matbaacılık Ağaçişleri 21. Cad. 599. Sok. No:29 İvedik OSB Yenimahalle Ankara 0312 394 39 22

Afşar Matbaacılık Ağaçişleri 21. Cad. 599. Sok. No:29 İvedik OSB Yenimahalle Ankara 0312 394 39 22

İLETİŞİM editör@gundemrusya.com

КОНТАКТНЫЙ АДРЕС editör@gundemrusya.com

GÜNDEMRUSYA

KASIM 2011

ноябрь 2011

16

Rusya’nın kalbi:

MOSKOVA

Moskova, Rusya’nın Sovyet geçmişi ile kapitalist geleceğinin en fazla hissedildiği kent. Moskova sadece bir başkent değil, aynı zamanda sanatın, kültürün, ticaretin, ulaşımın ve eğlencenin de merkezi. Bu açıdan Rusya’nın kalbinin Moskova’da attığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Сердце России:

МОСКВА

В Москве больше, чем в любом другом российском городе ощущается советское прошлое и ее капиталистическое будущее России. Москва – не просто столица, это еще и центр культуры, искусства, торговли, развлечений, самый крупный транспортный узел. Поэтому верным можно считать утверждение о том, что сердце России бьется в Москве.


Bu sayıda... СОДЕРЖАНИЕ Kafkasya’da Dengeleri

Kortların Kralçes Mara Şarapova

74

Kurmaya Doğru...

Rus tenisinin yıldızı Maria Yuryevna Şarapova 19 Nisan 1987’de Ural Federal Bölgesine bağlı Nyagan’da doğdu. Tenis oynamaya henüz 4 yaşındayken başladı.

Güvenlik ve enerji konularında gündemdeki yerini her daim koruyan Kafkasya, son 10 yılda dikkatleri üzerine daha da çekmiştir.

Королева кортов: Мария Шарапова Звезда российского тенниса Мария Юрьевна Шарапова родилась в 19 апреля 1987 года в городе Нягань Уральского федерального округа.

34

Demr Leyd çn

zor günler!

Конец

» го о в е «оранпеж риода для

10

Тимошенко

К вопросу об установлении равновесия на Кавказе В последние десять лет мировыми политическими акторами все больше внимания уделяется Кавказу,

Rusya’nın Seçimle İmtihanı

Boris Yeltsin sonrası siyaseti toparlayan ve Rusların özlemini çektiği siyasal ve ekonomik istikrarı yeniden sağlayarak hem tabanın, hem de Rus elitlerinin (en azından belirli bir kısmının) gönlünü kazanan Başbakan Vladimir Putin, şu sıralar tekrar Kremlin’e çıkmanın hesaplarını yapıyor.

Güzel Kızlar, Vodka, Soğuk?

Иностранцы ассоциируют Россию с радушными людьми и богатой культурой

22

Выборы – экзамен для России Премьер-министр Владимир Путин, который сумел привести в порядок политическую систему постельцинской России и начал проведение политических и экономических реформ: планирует вернуться в Кремль.

40 ГЮНДЕМ РУСЬЯ

3


GR EDİTÖRDEN

Gündem Rusya Okurlarına Merhaba!

S

evgili Gündem Rusya okurları,

İlk sayısı elinizde bulunan Gündem Rusya Dergisi, 2009 yılının sonlarında yayın hayatına başladığında, internet üzerinde yayın yapan bir haber sitesiydi. Günümüzde birçok insanın haber portalların günübirlik haber tüketmek üzere kullandığı bir ortamda, habere farklılık katmak ve ona belirli bir coğrafya ve kültürün rengini yansıtmak gibi bir amacımız vardı. Hemen hepsi Avrasya alanında uzman bir ekiple birlikte bu yola çıktığımızda, Türkiye’de önyargıların belki de en insafsızca savrulduğu bir coğrafyayı anlatmak gibi zor bir hevesin peşinde olduğumuzun farkındaydık. Neredeyse hepsi dünyanın farklı yerlerinde bulunan bu uzmanların, internet âleminde bir yerlerde, ortak bir alanda buluşmak ve farklı konumlardan aynı coğrafyayı ve kültürü anlatmanın heyecanını yaşamak apayrı bir deneyimdi. Devâsa önyargıların karşısına küçük ama samimi niyetlerle çıkarken, iki kültür arasındaki ortak noktaları bulup, iki halkın dostluğunu pekiştirmek gibi büyük bir hedefimiz vardı.

Tarihin sonu gelmeyen sayfalarında yer alan her yeni gelişmeyle, onun bir türlü bitmeyen ve sürekli değişen içeriğine katkı sunmak, geçmişten bugüne kadar halen devam eden değişim ve dönüşümlere şahitlik etmek, ama daha önemlisi sizleri de bu gelişmelerden haberdar etmek istedik. Sadece Rusya’yı değil, Avrasya gibi geniş ve sıcak gelişmelerin gündemden hiç eksik olmadığı bir coğrafyaya ışık tutmak, sizlerin o dünyaya açılan penceresi olmak, elbette kolay değildi. Bu yüzden haber yelpazesiyle birlikte haber kaynaklarını da çok çeşitli tutmaya çalıştık. Bu şekilde paylaştığımız haberleri röportajlar ve onları da analizler, afiş yazıları takip etti. Tüm bu zorlu uğraşların sonunda bugün nihayet bir dergi çıkaracak kadar geniş bir içerik ve birikime ulaşmış bulunuyoruz. Türkiye ve Rusya, bölgenin stratejik öneme sahip iki ülkesi olarak kuşkusuz daha fazla yakınlaşmaya, diyalog kurmaya ve daha çok alanda işbirliği yapmaya ihtiyaç duyarken; Gündem Rusya olarak temel misyonumuzu bir köprü vazifesi görmek olarak belirledik. Türkiye’de büyük bir boşluk olarak ortada duran Avrasya gündemine ilgiyi 4

GÜNDEMRUSYA

Привет всем читателям «Гюндем Русья»! рузья, Вы держите в руках первый номер журнала «Гюндем Русья», проекта, который появился еще в 2009 году в виде одноименного новостного сайта. В наше время, когда люди привыкли за день прочитывать десятки новостей, мы постарались сделать наши новости особенными, рассказывая о конкретном географическом регионе с его особенной культурой и стилем жизни. Вместе с командой, которая отлично знает евразийский регион, мы знали, что будет непросто рассказывать об этом регионе, преодолевая все существующие в Турции предрассудки. Создание интернет-сайта «Гюндем Русья» для нас было очень волнительным шагом, ведь все мы находились в о время в разных уголках мира, и каждый из нас делился своим взглядом на вопросы, связанные с различными аспектами жизни в России. Нашей целью было укрепить дружественные отношения между Россией и Турцией.

Д

Мы также обозначили своей целью извещение читателей о самых последних событиях не только в России, но и на всем евразийском пространстве, стать, таким образом, для своих читателей своеобразным окном в этот регион. Для этого мы используем самые разные, но всегда достоверные источники информации. И сейчас наша команда имеет возможность поделиться с вами всем, тем, что мы знаем, на печатных страницах. В связи с тем, что Турция и Россия, которые являются стратегически важными игроками региона, нуждаются в более точной информации друг о друге для построения более конструктивного диалога, команда «Гюндем Русьи» обозначила своей миссией сближение двух стран. Мы поставили себе задачей более подробное освещение новостей из Евразии: России и окружающих ее государств – недостаток такой информации остро ощущается в Турции.


ОТ РЕД АКТОРА çekmeyi ve özellikle Rusya ve çevresi hakkında ihtiyacınız olan bilgiye en kısa sürede ve doğru yollardan ulaşmanızı sağlamayı bir görev kabul ettik. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımda aradan geçen 2 yılın bize çok şey kattığını itiraf etmeliyim. Bu heyecanı ve sizinle paylaşmak istediklerimizi artık ‘Gündem Rusya’ dergisiyle de sürdürmek istiyoruz ve şu anda elinize aldığınız ‘ilk’ sayımızla siz dostlarımıza içten bir ‘merhaba’ diyoruz. Bu sayı ile birlikte yayın hayatına başlayacAK Gündem Rusya Dergisinin, iki dilli bir “Politika, Ekonomi ve Yaşam Dergisi” olarak alanındaki büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Politika ve ekonomi gibi ağır konu başlıklarına rağmen dergimizi yaşam temasının yoğun olduğu bir yayın olarak tasarlamaya çalıştık. Temel hedefimiz, politika ve ekonomi gündemini okuyucuyu sıkmadan aktarırken, yaşam kategorisi altında bulunan kültür, sanat, turizm, eğitim, dil, tarih, edebiyat ve spor gibi başlıkları dergiye hâkim kılmaya çalışmak oldu. Bu uzun merhabadan sonra, ilk sayımızda sizleri nelerin beklediğini kısaca dikkatlerinize sunmak istiyorum. Politikanın en önemli gündemlerinden “Rusya’nın Seçim Gündemi”ni ve Türk-Rus ilişkilerinde yeni bir köşe taşı olan “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Rusya Ziyareti”ni bu başlık altında görecek ve “BDT’nin nabzı”nı da yine bu bölümde tutacaksınız. Ekonomi bölümünde “Enerji” konusu öne çıkarken, “Rusya’da Fuar Takvimi” köşemizle, yatırımcılara oldukça faydalı bir rehber sunuyoruz. Tabii ki kültürsanat bölümünde de sizleri eğlenceli ve bilgilendirici yazılar bekliyor; özellikle “Rusya deyince aklınıza ne geliyor?” adlı özel dosyamızda, Dünya’da ve Türkiye’de var olan Rusya algısı hakkında önemli ipuçları elde edeceksiniz. Bu başlık özelinde, önümüzdeki sayı için hazırlayacağımız “Türk-Rus Aileleri” dosyası ile farklı bir açılım yapmayı düşünüyoruz. Tarih ve Edebiyat başlıklarında hemen her sayımızda farklı bir portreyle karşınıza çıkarak bu alanlara tarihî ve edebî portrelerle ışık tutmayı tercih ediyoruz. Bu sayımızda Rusya’nın tarihî şahsiyeti “Aleksandr Nevskiy”nin yanı sıra, aynı dönemde iki ülkede görev yapan Rus Büyükelçi “Semyon Aralov” ve Türk Büyükelçi “Ali Fuat Cebesoy”un hatıraları ile bir dönemi sizlere yansıtmak istiyoruz. Edebiyat bölümünde ise en seçkin Rus edebi metin ve şiirlerini keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.. Yalnızca yazılarıyla değil, görselliğiyle de sizi büyüleyecek bir dergiyle çıkıyoruz karşınıza.. Rusya’dan kareler, FilmMüzik-Kitap önerileri ve Rus mutfağından en seçkin tatları da sizlere tanıttığımız sayfalarımızda bunu çok iyi bir şekilde göreceğinize inanıyorum. İki kültürü yakınlaştıracak en önemli unsur olan dil konusunu, eğitim bölümünde yer alan pratik ifadelerle sizinle paylaşarak Rusya’yı ilk kez ziyaret eden veya Rusça’yı yeni öğrenenlerin yardımına koşuyoruz. Rusya’daki eğitim sistemi ve üniversiteler hususunda da öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu bilgileri bu bölümde bulacaksınız. Kısaca, herkesin keyifle arkasına yaslanıp okuyabileceği bir dergi oluşturmaya çalıştık. Umuyorum ki, dergiyi okuduğunuzda siz de bana hak vereceksiniz. Gündem Rusya ekibi adına tekrar merhaba diyor ve keyifli okumalar diliyorum. Hayreddin Aydınbaş Genel Yayın Yönetmeni

Сегодня я должен признаться, что опыт предыдущих двух лет дал нашей команде очень много. Мы намерены продолжать делиться с вами всем интересным уже в печатном издании «Гюндем Русья», со страниц первого номера которого горячо приветствуем вас. Я верю в то, что наш журнал, который отныне будет выходить раз в два месяца, сможет заполнить все существующие пробелы и стать достойным изданием о жизни в России. Несмотря на наличие таких серьезных тем, как политика и экономика, мы постарались сделать акцент на темы повседневной жизни в России. Мы хотим держать наших читателей в курсе экономических и политических тем, в то же время не докучая, а также подробно рассказывать о культуре, искусстве, туризме, образовании, языке, истории, литературе, спорте и других областях жизни в России.

Гюндем Русья

Вслед за этим длинным приветствием хочу поделиться темами, которые ждут вас в первом номере нашего журнала. Главной политической новостью российской повестки дня являются выборы в Государственную Думу в начале декабря, большое внимание уделено также событиям на постсоветском пространстве, в странах СНГ. Что касается двусторонних отношений, нами был проанализирован сентябрьский визит президента Абдуллаха Гюля в Россию. Главные экономические темы – энергетика, а также гид для инвесторов – страница «Выставки-ярмарки в России». В рубрике «Культура и искусство» вас также ждет много интересного: в статье «Что приходит на ум иностранцам при слове «Россия»?» мы расскажем о том, с чем чаще всего ассоциируют Россию в Турции и других странах мира, из рубрики «Афиша» вы узнаете, какие выставки, концерты и фестивали состоятся в России в ближайшее время. Для следующего номера мы уже начали подготовку рубрики «Российско-турецкие семьи». На страницах рубрик «История» и «Портрет» мы будем рассказывать об известных исторических личностях, писателях и поэтах. В этом номере вы узнаете о спасителе России Александре Невском, а также о турецких воспоминаниях первого посла советской России в Турции Семена Аралова и московских заметках турецкого дипломата Али Фуата Джебесоя... В нашем журнале вы найдете не только интересные статьи, но и красивые и яркие фотографии.. «Кадры из России», «Идеи о том, что посмотреть, послушать, почитать», а также рецепты самых вкусных блюд русской кухни – все это и даже больше вы сможете увидеть в самых ярких красках в нашем журнале. Самым важным компонентом межкультурного общения является язык: наиболее употребляемые и практичные выражения на русском языке для тех, кто впервые собирается посетить Россию, можно узнать в разделе «Диалог». В рубрике «Образование» нынешние абитуриенты смогут найти много полезной информации об университетах российской столицы. Одним словом, мы попытались сделать журнал, который можно будет с удовольствием читать в любимом кресле. Я надеюсь, что прочитав журнал, вы отдадите нам должное. От команды «Гюндем Русья» я приветствую Вас еще раз и желаю Вам приятного чтения. Хайреддин Айдынбаш Генеральный директор ГЮНДЕМ РУСЬЯ

5


Gündem Rusya

Россия поднимается в глазах зарубежных инвесторов Рейтинг России в глазах зарубежных инвесторов стремительно поднимается. К такому выводу пришли эксперты международной аудиторской компании “Эрнст энд Янг”, подготовившие доклад, который был впервые посвящен только российской экономике. Согласно докладу, Россия – на четвертом месте в списке крупнейших получателей западных инвестиций, а количество привлекательных проектов, которые интересны для финансовых вложений, за последние пять лет возросло на 130 %.

Rusya yabancı yatırımcıların gözünde yükselyor

Rusya’nın popülerliği yabancı yatırımcıların gözünde gün geçtikçe artıyor. Uluslararası “Ernst and Young” denetim şirketi uzmanları, Rusya ekonomisini ilk kez değerlendirdikleri raporda, Batılı yatırımların en büyük alıcıları arasında Rusya’yı dördüncü sıraya koydu. Rapora göre Rusya’nın yatırımla ilgili projeleri çekme oranı ise son 5 yılda yüzde 130 yükseldi.

Rusya’ya füze savunma sstem Rusya, 2015’te kendi füze savunma sistemine kavuşacak. Hava Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Sergey Popov’un önemli radyolardan birine yaptığı açıklamaya göre, kıtalararası balistik füzeleri engellemeyi sağlayan füze savunma sistemi 2015’te Rusya’da olacak.

В России будет система ПРО В 2015 году Россия получит собственную систему стратегической ПРО. Как заявил в эфире одной из центральных радиостанций замглавкома ВВС по противовоздушной обороне С. Попов, собственная система ПРО, позволяющая перехватывать межконтинентальные баллистические ракеты появится у России в 2015 году. 6

GÜNDEMRUSYA

Rus ekonomsnn büyüme oranı düştü

Темп роста экономики России снизился

Dünya Bankası, küresel durgunluk sebebiyle Rus ekonomisi üzerine yaptığı büyüme tahminlerinde indirime gitti. Böylelikle yüzde 4,4 olarak açıklanan Rus ekonomisinin 2011 büyüme tahmin oranı yüzde 4’e çekilmiş oldu. Yapılan açıklamaya göre dünya ekonomisinin yüzde 3,2’de kalması bekleniyor.

В связи с глобальным экономическим кризисом, Всемирный Банк понизил прогноз по экономике России. Итак, прогноз роста России 2011 года составляет 4,4 %, то есть снизился, таким образом, на 4 % по сравнению с предыдущими показателями. По прогнозам Всемирного Банка ожидается, что рост мировой экономики составит 3,2 %.


Kültür Sanat

Dal’nn orjnal resmler

Moskova’da!

Rusya’nın başkenti Moskova’da dünyaca ünlü sürrealist ressam Salvador Dali’nin 90 grafik çalışması ve 25 tablosu Moskovalıların beğenisine sunuldu. Rusya’da İspanya Kültür Yılı çerçevesinde ünlü ressamın memleketinden getirtilen tablolar 3 Eylül tarihinden itibaren Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor. Dali’nin eserleri Kasım ortasına kadar ziyaret edilebilecek.

O. Atilla İlhan

Yaroslavl bölgesinin Moskova’ya 250 km mesafedeki Mışkin şehrinde ‘’Aile Bağları 6. Rusya Geleneksel Kültür Festivali’’ düzenlendi. Volga kıyısında bir hafta süren programa yaklaşık 300 kişi katıldı. Festivale katılım için aranan şartlar arasında bilgi ve becerelerini göstermek yer aldığı için, Rusya’nın dört bir yanından gelen aileler program boyunca hünerlerini sergiledi. Etkinlik sonrası şehirde yaşayan Rusların ekmek pişirmeyi, dikiş-nakış işlemeyi, dülgerlik yapmayı, tahtadan gemi ve uçak oymayı iyi bildikleri ortaya çıktı! Ayrıca iki yüz yıl önce Rus annelerin çocuklarıyla hangi oyun oynadığı, onlara hangi masalları anlattığı ve

В российской столице открылась выставка испанского живописца Сальвадора Дали, одного из самых известных представителей сюрреализма. В экспозиции, впервые открытой в Москве, представлены 90 графических работ и 25 картин художника. В рамках Года культуры Испании в России, привезенные с родины живописца картины можно увидеть в Государственном музее изобразительных искусств им. А.С. Пушкина. Выставка продлится до середины ноября.

hangi ninnileri söylediği de biliniyormuş. Festival süresince şehrin ana meydanına kurulan Mışkin panayırında yetişkin ve çocukalrın halka olup şarkılarla dans etmesi etkinliğe ayrı bir güzellik kattı. Semaverlerde hazırlanan ve isteyenin alabildiği çaylar ise programı renklendirdi. ‘Aile bağları’ festivalini başlatan Aleksandr ve Anna Smirnova, doğma büyüme Moskovalı Ressam ve dilbilimci olan çift sekiz yıl önce Moskova’dan ayrılıp metropolden uzaklaşmak için taşra şehri Mışkin’e yerleşmiş.

VI Всероссийский фестиваль русской традиционной культуры «Семейный круг» в Ярославле! В окрестностях города Мышкин Ярославской области прошел 6-й всероссийский фестиваль русской традиционной культуры «Семейный круг». Больше недели на берегу Волги пели, плясали, женились и готовились к войне триста человек.

Произведения Дали в Москве!

О. Атилла Ильхан

Семьи из Московской, Тверской, Нижегородской, Вологодской, Ярославской, Брянской, Архангельской и Сахалинской областей делились тем, что умеют. Это одно из условий участия в фестивале. Умеешь бездрожжевой хлеб печь, шить, мастерить, кукол строгать, плотничать, деревянные корабли и самолеты вырезать, на самодельных станках ткать, одеяла вышивать, мультфильмы рисовать — поделись. Знаешь, в какие игры играли с детьми русские мамы двести лет назад, — расскажи и покажи. «Семейный круг» появился на берегах Волги благо-

даря Александру и Анне Смирновым. Оба москвичи с высшим образованием. Она филолог и этнограф, он художник по металлу. Восемь лет назад молодая пара покинула столицу и перебралась в провинциальный Мышкин с идеей найти себя на этнотуристической почве. Нынешний, шестой фестиваль был посвящен свадьбе в русской традиции. Самой яркой картиной фестиваля стала ярмарка и народное гулянье в Мышкине. Все, что было в лагере за неделю, развернулось в субботний день на мышкинской Соборной площади. Участники торговали пряниками, игрушками, одеялами. Поили всех желающих чаем из самоваров.

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

7


Gündem Rusya

Medvedev’e göre Gürcstan savaşında ABD’nn parmağı var!

R

usya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev RusyaGürcistan savaşının 3. yıldönümünde, ABD’li üst düzey yetkililerin savaşı tetikleyen olaylarda anahtar rol oynadığını söyledi. Gürcistan lehindeki son Senato önergesini utanç verici olarak yorumlayan Medvedev, bir Rus istihbarat görevlisinin Tiflis’teki ABD Elçiliğinin dışındaki patlamayla ilişkilendirilmesini ise “katıksız provokatif bir saçmalık” olarak değerlendirdi. ABD ve Rusya ilişkileri adeta pamuk ipliğine bağlı; iki ülke arasında “sıfırlama (reset)” olarak adlandırılan uzlaşmanın çözülmeye başladığını gösteren, Medvedev’in aylardır ABD’ye ilişkin yönelttiği bu en sert yorumlar ilişkilerin hangi yönde ilerlediğini tahmin etmeyi güçleştiriyor.

Gürcistan meselesi, ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerin yönünü belirleyen ‘İran’ın silahlanma programı’, ‘Afganistan’daki savaş’ ve ‘nükleer azaltımı’ gibi konulardan sadece bir tanesini teşkil ediyor. Her iki ülkenin de seçim sezonuna girmesi ve Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne (WTO) girmesi konusunun ‘reset’ gündemini bastıracak gibi görünmesiyle, bu gerilim yaz içerisinde yeniden ortaya çıktı. Rusya bir süredir Dünya Ticaret Örgütüne girme konusunda son derece hevesli ancak DTÖ üyesi olan Gürcistan’ın veto hakkının bulunması ve Gürcistan’ın bu hakkı aynı zamanda kendi politik ilişkileri yönünde de kullanmak istemesi Kremlin’deki harareti yükseltiyor..

8

GÜNDEMRUSYA


POLİTİKA политика

Медведев: «В грузинском конфликте очевидно вмешательство СШA» Накануне третьей годовщины российско-грузинской войны президент Российской Федерации Дмитрий Медведев высказал мнение о том, что в данном военном конфликте ключевую роль сыграли некоторые высокопоставленные чиновники США.

Füze kalkanı anlaşması

“Rusya’ya rağmen”

М R едведев, назвал постыдной позицию Сената, который поддержал грузинскую сторону. Предположения американской стороны о том, что взрыв возле посольства США в Тбилиси связан с некоторыми лицами из российской разведки, Медведев назвал «несуразной провокацией».

mzalandı

Rusya’nın karşı çıktığı NATO Füze kalkanı projesinde Romanya topraklarına füze-savar ve önleme uçakları yerleştirme projesi için imzalar atıldı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Romen meslektaşı Teodor Baconschi ile 13 Eylül 2011’de anlaşmaya imza atmasının ardından yaptığı açıklamada Amerika’nın yaklaşık 4 yıl içerisinde Romanya hava üssüne SM-2 tipi füze savunma sistemi yerleştireceğini söyledi.

Медведев, который вначале выступал за успехи в процессе по улучшению отношений между Соединенными Штатами и Россией, получившему название «перезагрузки», в течение нескольких месяцев сделал в адрес США несколько жестких заявлений, в связи с чем становится практически невозможно предсказать, в каком направлении все-таки развиваются российскоамериканские отношения.

Clinton’a göre anlaşma, Romanya’ya NATO’nun gelişmekte olan füze kalkanı projesinde merkezi bir aktör konumu sağlayacak. Anlaşmanın önündeki tek görülen engel ise Senato onayı. Anlaşma çerçevesinde, ABD’nin Romanya’nın güneyindeki Deveselu Hava Üssü’nde bir tesis inşa etmesi

Грузинский вопрос является лишь одним из многочисленных проблемных тем российско-американских отношений, среди которых также иранская программа вооружения, война в Афганистане и снижение производства ядерного оружия. Вдобавок, в связи с приближающимся сезоном выборов в обеих странах и процессом по приему России во Всемирную Торговую Организацию (ВТО) этим летом очевидным стало напряжение между Россией и СШФ в вопросе «перезагрузки» двусторонних отношений.

Договор по ПРО был подписан

Россия уже несколько лет заявляет о своем желании вступить во Всемирную торговую организацию (ВТО), однако Кремль недоволен тем фактом, что Грузия как один из членов ВТО, может наложить вето на вступление России в эту организацию, используя это свое право в своих политических целях.

ve tesisi idare etmesini öngörülüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, imzaların Rusya ile ABD ve NATO arasında, füze kalkanı konusundaki görüşmelerin tıkanma noktasına geldiği bir zamanda gerçekleştiğini açıklayarak tepki gösterdi.

«вопреки России»

Н

есмотря на то, что Россия выступает против планов НАТО по размещению системы ПРО, предусматривающей противоракетные установки на земле и в воздухе, на территории Румынии, договор был подписан. Госсекретарь США Хиллари Клинтон 13 сентября после подписания договора по ПРО вместе со своим румынским коллегой, премьер-министром Теодором Баконски заявила, что в течение 4 лет на территории Румынии на специальной базе будут размещены элементы системы противоракетной обо-

роны типа СМ-2. По словам Клинтон, договор предоставит Румынии ведущее положение в проекте НАТО о противоракетном щите в Европе. Единственным препятствием является вопрос об одобрении данного Соглашения Сенатом. Договором предусмотрено строительство объектов ПРО на румынской авиабазе Девеселу на юге страны, а также их управление американской стороной. Министерство иностранных дел России заявило о том, что этот договор был подписан как раз в тот момент, когда переговоры между Россией, США и НАТО по вопросу о ПРО зашли в тупик. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

9


» о г ц е о Конранжиеов я л д о а д к р шен «о ипем о GÜNDEM RUSYA

Г

Т

ии ц ю л о в дам ли е Р й о жевк семи го н а р О цо оворена и л е е ющ ла приг у в т с дейшенко бы е о н в ла я Тимо ы. Юлиия свобод шен

CNN, делая акцент на политической подоплеке дела Тимошенко, сравнил «железную леди» с Аун Сан Су Чжи, лидером мьянманской оппозиции.

10

GÜNDEMRUSYA


ГЮНДЕМ РУСЬЯ Тимошенко, обвиняемая в превышении служебных полномочий в 2009 году при подписании газового контракта с Россией, а также в проявлении неуважения к суду и нарушении судебной процедуры, содержалась под стражей. В репортаже издания «EU Оbserver» на вопрос корреспондента к Юлии Тимошенко, имеет ли она, находясь под арестом, опасения относительно своей личной безопасности, «железная леди» ответила, что безусловно, такие опасения у нее есть, и напомнила при этом о некоторых покушениях, которые она пережила ранее. Рассматривая последнее десятилетие политической жизни в Украине, напрашивается вопрос: «Совпадение или месть?» Виктор Янукович, несмотря на заслужен-

ную победу на президентских выборах в 2004 году, не смог занять президентское кресло, а во время выборов в 2010 году Тимошенко уже не смогла воспрепятствовать своему сопернику. CNN, делая акцент на политической подоплеке дела Тимошенко, сравнил «железную леди» с Аун Сан Су Чжи, лидером мьянманской оппозиции. США и ЕС осудили данный судебный процесс. Кроме того, от ЕС по-своему ответил на результаты этого судебного разбирательства. Сообщается, что в Европейском Союзе отложили запланированный визит Виктора Януковича в Брюссель «до тех пор, пока в Украине не будет установлено верховенство закона и независимость суда».

Turuncu Devrim’in başaktörlerinden ‘Demir Leydi’ Yulya Timoşenko 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Demr Leyd çn

T

zor günler!

uruncu Devrim’in başaktörlerinden ‘Demir Leydi’ Yulya Timoşenko 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2009’da Rusya’yla imzalanan doğalgaz anlaşmasında yetkilerini kötüye kullanmakla suçlanan Timoşenko, mahkemeye itaatsizlik ve prosedürleri ihlal ettiği gerekçesiyle cezaevinde tutuluyordu. EUobserver’a röportaj veren Timoşenko “Gözaltında can güvenliğinize ilişkin bir korkunuz var mı?’ sorusuna, “Tabi ki var” yanıtını vererek, daha önce yaşanmış bazı suikastları hatırlattı. Esasen son 10 yıllık süreç incelendiğinde olayın ‘te-

sadüf mü’ yoksa ‘öç alma mı’ olduğu akıllarda soru işareti bırakıyor. Zira şimdiki Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, 2004 yılında hak ettiği halde devlet başkanlığı koltuğuna oturamamıştı. Timoşenko, 2010 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde rakibi olan Yanukoviç’e direnememişti. Davanın tamamen politik olduğuna dikkat çeken CNN ise Timoşenko’yu Asyalı direnişçi kadın lider Suu Kyi’ye benzetti ABD ve AB bu davayı kınadı. Üstelik AB’den Ukrayna’ya misilleme niteliğinde bir hamle geldi. Birlik, Viktor Yanukoviç’in yapmayı planladığı Brüksel ziyaretini, “Ukrayna’da hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusunda somut ilerleme sağlanıncaya kadar” ertelediğini açıkladı. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

11


политика

İngiltere Başbakanı David Cameron премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон

POLİTİKA

Moskova’da 4 yıl sonra lk İnglz

Başbakan! 2006 yılında , Rus muhalif Aleksandr Litvinenko’nun, İngiliz vatandaşı olmasının ardından kısa süre sonra Londra’da öldürülmesiyle gerilen İngiltere-Rusya ilişkileri normalleşmeye başlıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron bu çerçevede ilişkileri geliştirmek üzere 12 Eylül’de Moskova’yı ziyaret etti.

20

07 yılından bu yana iki ülke arasında gerçekleşen ilk üst düzey temasta, Cameron, Kremlin Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ile görüştü. İkili görüşmeler ardından Medvedev, yaptığı açıklamada “daha etkin ve yoğun” ilişkiler geliştireceklerini belirtti. İki ülke arasında buzların eridiğini gösterircesine ortak basın toplantısında bir gazetecinin “Cameron’dan ajan olur mu” sorusuna, Medvedev, “Bence David çok iyi bir KGB ajanı olabilirdi. Ama o zaman asla başbakan olamazdı” esprisiyle karşılık verdi. Cameron ise, görüşmenin “iki ülke arasındaki 12

GÜNDEMRUSYA

ilişkilerin daha sağlam bir temelde yeniden başlatılması için gerçek bir fırsat” olduğunu söyledi. Litvinenko olayının baş şüphelisi Eski KGB ajanı Andrey Lugovoy şu anda milletvekili olarak görevini sürdürüyor, ancak Rusya Lugoyov’u teslim etmek istemiyor. Esasen Rusya ve İngiltere ilişkilerindeki durgunluğun tek nedeni Litvinenko cinayeti değil; İngiltere 2008 yılında Rusya’nın Gürcistan’la olan savaşını kınaması ilişkilerdeki durgunluğu daha da derinleştirdi. İki ülke arasında her ne kadar siyasi bir gerginlik yaşansa da, İngiltere’nin 2011 yılı içerisinde Rusya’ya olan ihracatının yüzde 63 oranında yükselmesi, ticari ilişkilerin bundan çok etkilenmediğini gösteriyor.

Впервые после четырехлетнего перерыва британский премьер-министр в Москве! После того, как в 2006 году российский оппозиционер Александр Литвиненко через некоторое время после получения британского гражданства был убит в Лондоне, а в двусторонних отношениях наметилась напряженность, начался процесс нормализации отношений между Британией и Россией. Именно с целью дальнейшего развития двусторонних отношений премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон посетил Москву 12 сентября. С 2007 года это первая встреча на высоком уровне, которая состоялась в Кремлевском дворце между Камероном и президентом России Дмитрием Медведевым. После двусторонних переговоров с Кэмероном Медведев сделал заявление о том, что обе страны будут развивать «более активные и интенсивные» отношения. Во время пресс-конференции один из журналистов, будто показывая, что лед в отношениях между двумя государствами тает, спросил у Медведева, получится ли из Кэмерона хороший агент, на что Медведев ответил: «Я уверен, что Дэвид был бы очень хорошим агентом КГБ, но в этом случае он никогда бы не стал премьер-министром Великобритании». Камерон в свою очередь назвал встречу «отличной возможностью для того, чтобы заложить новую, более прочную основу отношений между двумя странами». Главный подозреваемый по делу Литвиненко, бывший агент КГБ Андрей Луговой в настоящее время является депутатом, и Россия не собирается передавать Лугового Британии. На самом деле, убийство Литвиненко является не единственной причиной застоя в отношениях между Россией и Великобританией. В 2008 году военный конфликт между Россией с Грузией усугубил наметившуюся стагнацию в отношениях. Несмотря на существующую политическую напряженность между двумя странами, в 2011 году английский экспорт в Россию вырос на 63 процента, что показывает тот факт, что на торговые отношения политика не влияет.


TURİZM //

туризм

В Москве выросло количество хостелов и недорогих мини-отелей

Moskova’da ucuz hostel sayısı üç ayda k kat arttı! Moskova’da son üç ayda turistlerin ucuza konaklayabilildiği pansiyon olan hostellerin sayısı yaklaşık iki kat arttı. Yeterli konforun sağlandığı ucuz mini oteller, özellikle bütçeleri iki veya üç yıldızlı oteller için müsait olmayan gençler arasında büyük rağbet görüyor. Mutevazi mobilyalar ile döşenen temiz odalara sahip ve aynı zamanda kentin merkezinde bulunan hosteller, turistlerin şehri daha kolay gezmelerine yardımcı oluyor. Bu tip hostellerde günlük konaklama ücretleri ortalama olarak 1500 rubleden (75 TL) başlıyor.

За последние три месяца в Москве в два раза увеличилось количество хостелов, в которых туристам можно остановиться за небольшие деньги. В таких миниотелях есть все необходимые удобства, и пользуются популярностью они больше у молодежи, которая не может себе позволить остановиться в двух- или трехзвездочных гостиницах. Хостелы, находящихся в центре города, предлагают постояльцам чистые комнаты со скромной обстановкой, а также возможность добраться пешком до основных туристических достопримечательностей российской столицы. Цены в такого рода мини-отелях составляют в среднем 1500 рублей (75 турецких лир).

SPOR // СПОРТ Rus güreşç Türkye çn ter döktü Türk vatandaşlığına geçerek Jale Elif Yeşilırmak adını alan Rus asıllı Yulya Rekvava, dünya şampiyonasında Türk pasaportuyla güreşti. Rusya Serbest Güreş Kadın Milli Takımı’nda 63 kiloda ikinci olarak yarışan Yulya Rekvava, son anda Türk vatandaşı yapıldı ve Dünya Şampiyonası’nda ay yıldızlı mayoyu giydi. Turnuvadaki ilk maçında Kanadalı Bouchard’ı 2-1 yenen Rekvava, 2. karşılaşmasında Çek Spoustova’ya tuşla yenildi. Avrupa üçüncülüğü bulunan Rekvava, 2.5 yıl önce Türk Milli Takımı’nda yarışmak istediğini belirtmişti.

Российская спортсменка теперь борется за Турцию Россиянка Юлия Реквава, при переходе в турецкое гражданство получившая имя Жале Елиф Йешильырмак, уже успела выступить на соревнованиях Чемпионата мира за Турцию. Юлия Реквава, являвшаяся второй спортсменкой в весе 63 килограмма в женской сборной России по вольной борьбе, недавно получила турецкое гражданство, а вместе с ним и форму турецкой сборной по борьбе.

Rusya’ya yabancı akını:

Rekor Ukrayna’da!

R

usya Federasyonu’nu ziyaret eden yabancı turist sayısı geçen yıla oranla %7 arttı. Federal Göç Servisi Genel Müdür Yardımcısı Tatyana Yegorova tarafından yapılan açıklamaya göre 2011 yılının başlangıcından bu yana Rusya’ya giren yabancı uyruklu kişi sayısı 8,4 milyonu aşmış durumda. Yegorova, Ağustos ayında yaptığı açıklamada 2011 yılının bugüne kadarki döneminde 8,4 milyonu aşkın turist Rusya’yı ziyaret etti. Bu sayı geçen yıla oranla %7’lik bir artış anlamına geliyor” diye konuştu. Yegorova’ya göre Rusya’yı ziyarete gelen turistlerin büyük bölümünü BDT ülkelerinin vatandaşları

oluşturuyor. BDT ülkeleri içerisinde de en fazla Ukrayna’dan turist kabul eden Rusya’da, sürekli yaşayan ve çalışan yabancı uyruklu vatandaş sayısı ise 10 milyon. Yegorova, sadece bu sene Ukrayna’dan Rusya’ya gelen kişi sayısının 1,8 milyonun üzerinde olduğunu ifade etti.

Поток иностранцев в Россию

в этом году вырос

O

Около 8,4 миллионов иностранцев приехали в Россию с начала 2011 года, сообщила на пресс-конференции в четверг замдиректора Федеральной миграционной службы России Татьяна Егорова.

“За истекший период этого года почти 8,4 миллионов граждан приехали в Россию, что почти на 7% выше показателей прошлого года”, - сказала Егорова. По ее словам, большинство приехавших являются гражданами

стран СНГ. Стабильно трудятся и проживают в России 10 миллионов иностранных граждан, большинство из которых граждане Украины. В этом году из Украины в Россию приехали 1,8 миллиона человек. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

13


GR

GÜNDEM GEZİ > ГЮНДЕМ ПУТЕШЕСТИВИЕ

Fotoğraf / Фото: Bogdan Gadenne_Feertchak

Rusya’nın kalbi:

Moskova

Moskova, Rusya’nın Sovyet geçmişi ile kapitalist geleceğinin en fazla hissedildiği kent. Moskova sadece bir başkent değil, aynı zamanda sanatın, kültürün, ticaretin, ulaşımın ve eğlencenin de merkezi. Bu açıdan Rusya’nın kalbinin Moskova’da attığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

a

dını, şehrin içinden geçen Moskova Nehri’nden almış olan kentin, 1147 yılında kurulduğu kabul ediliyor. Kuruluşundan bugüne kadar, Moğolların, Tatarların, Toktamış Han liderliğindeki Altınorda devletinin, Kırım Tatarlarının, Polonya ve Litvanya’nın saldırılarına uğrayan, Napolyon’un ünlü seferine ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Nazi kuşatmasına direnen Moskova, bugün artık mimari eserleriyle, müzeleriyle, parklarıyla, iş merkezleriyle, metrosuyla ve eğlence mekanlarıyla dünyanın en gözde megapollerinden biri.

MOSCOW 14

GÜNDEMRUSYA


MOSCOW

OW

Yekaterina Şatalova

Екатерина Шаталова

Сердце России:

МОСКВА

В Москве больше, чем в любом другом российском городе ощущается советское прошлое и ее капиталистическое будущее России. Москва – не просто столица, это еще и центр культуры, искусства, торговли, развлечений, самый крупный транспортный узел. Поэтому верным можно считать утверждение о том, что сердце России бьется в Москве.

И

звестно, что Москва была основана в 1147 году, а свое имя город получил по названию протекающей через него реки. С момента основания и до сегодняшнего дня Москва пережила нашествия татаро-монгольских орд, хана Тохтамыша, крымских татар, походы поляков и литовцев, взятие города Наполеоном, а также фашисткую угрозу во время Великой Отечественной войны. Сегодня Москва со своими архитектурными шедеврами, музеями, парками, офисами, метро и развлекательными центрами является одним из самых привлекательных мегаполисов мира.

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

15


GÜNDEM GEZİ

Fotoğraf / Фото: Bogdan Gadenne_Feertchak

1 2

3

4

5

6

7

4 - Kuskova 5/8 - VDNH 2 / 6 - Novodeviciy Manastiri 6/10 - Serçe Tepelerinden bakış 10 - Arbat, Puşkin heykeli 9 - Arbat Arbat Sokağı: Moskova’nın ortasından geçen Arbat Sokağı, bu şehre yolu düşen herkesin en azından bir kere uğradığı, bir ucundan diğer ucuna kadar zevkle yürüdüğü trafiğe kapalı yoldur. Burada mağazaların rengarenk vitrinlerini gezebilir, Rus ve dünya mutfaklarının en güzel örneklerini tadabilir, Paris’i aratmayan şık kafelerde oturabilir ve en keyiflisi de bir banka oturup kendilerini hayatın akışına kaptırmış Rusları seyredebilirsiniz. Arbat’ı Arbat yapan özelliklerden birisi de sokağın ortasındaki hediyelik eşya standlarıdır. Bir Moskova hatırası edinmek istiyorsanız buralardan alabilirsiniz.

Nasıl gidilir? Türkiye’den Ankara, İstanbul ve Antalya gibi şehirlerden direkt uçuşlarla Moskova’ya ulaşabilirsiniz. Moskova’da Domodedovo, Şeremetyevo ve Vnukovo gibi 3 büyük havalimanı bulunuyor. Eğer Rusya geziniz 30 günden fazla sürmeyecekse vize de gerekmiyor. Nerede kalınır? Moskova’da bir çok hostel, üç, dört ve beş yıldızlı otel ve ayrıca Kempinski, Holiday Inn, Radisson gibi ünlü otel zincirlerini de bulabilirsiniz. Neler yapılmalı? Kızıl Meydan, Lenin Mozolesi ve Kremlin’i görün: Moskova gezinize tam buradan başlayın! 12. Yüzyıldan beri Moskova’nın 16

GÜNDEMRUSYA

kalbi burada atıyor. Bir zamanlar çarların halka seslendiği, işçi kanlarının döküldüğü, askerlerin savaşa gittiği, büyük gösterilerin düzenlendiği, son dönemlerde ise yabancı ünlülerin konser verdiği bir yerden bahsediyoruz. Burası Kızıl Meydan. Hiçbir yenilik ve gelişme, meydanın tarihi dokusunu ve büyüsünü bozamadı bugüne kadar. Yeryüzünün en ilginç mekanlarından birisi olan Kızıl Meydan’da mutlaka fotoğraf çektirin. Kızıl Meydan’ın yakınlarında uzun bir kuyruk görürseniz çekinmeden sıraya girin; bu kuyruğu Sovyet Rusya’nın kurucusu Vladimir Lenin’in mozolesine gitmek isteyenler oluşturuyor. Mozoleye giriş üzcretsiz ama içeriye ne bir fotoğraf makinesi ne de bir başka elektronik cihazla girilmiyor. Mozolenin içeri-

Как добраться? Прямыми авиарейсами до Москвы можно добраться из таких турецких городов, как Анкара, Стамбул и Анталья. Вы прибудете в один из трех крупных аэропортов мегаполиса: Домодедово, Шереметьево или Внуково. Если вы планируете находиться в России не более 30 дней, то виза вам не потребуется. Где остановиться? В Москве у туристов есть возможность остановиться в различных хостелах, трех-, четырех- или пятизвездочных гостиницах. Также в столице находятся отели таких крупных международных сетей, как Kempinski, Holiday Inn, Radisson и других. Чем заняться?

Посмотрите на Красную площадь, Мавзолей Ленина и Кремль: Итак, ваше путешествие по Москве должно начаться именно отсюда! С XII века именно это место считается сердцем Москвы. В разные периоды истории эта площадь была местом обращений царей к народу, кровопролитной борьбы рабочих за свои права, проводов солдат на войну, различных парадов. В последнее же время на этом месте выступают с яркими концертами иностранные исполнители. Место, о котором мы говорим, - Красная площадь. Никакие реставрационные работы или другие действии по обновлению площади до сегодняшнего дня не смогло разрушить эту атмосферу


ГЮНДЕМ ПУТЕШЕСТИВИЕ

10

8

9

8

sinde bulunan Lenin mumyasının etrafında birçok polis ve güvenlik görevlisinin durma nedeni ise burada yüksek sesle konuşmanın ve duraklama yapmanın yasak olması. Mekandan çıktışta Kremlin Duvarı Kabristanı’na varılıyor. Göreceğiniz bu alana Sovyet zamanlarında devletin ve Komünist Parti’nin efsanevi liderleri gömülüyordu. Tverskaya Caddesi’ni gezin: Moskova’nın en ünlü caddesi olan Tverskaya, Rusya’nın en pahalı caddelerinden biri, aynı zamanda gece hayatının da merkezidir. Eğer ilgi alanlarınız bu doğrultuda ise caddeyi gezmemek sizin için büyük bir kayıp olur! Moskova Metrosu’nda seyahat edin: Moskova’ya gelip de metro ile seyahat etmeyen çok şey kaybetmiş olur! Zira Moskova Metrosu kuşkusuz dünyanın en çok yolcu taşıyan metrosu. Her biri sanat harikası olarak kabul edilen 182 istasyonda her gün yaklaşık 9.2 milyon

kişi yolculuk ediyor. Metro devlet tarafından işletiliyor. Tek seferlik bilet ise 28 ruble yani 1,4 Türk lirası. Metronun taihi de ilgi çekici. İnşa işi 1930’lu yıllarda, devrin komünist işçileri ve komsomol denilen gençlik kolları tarafından yapılıyor. Tarihi dokusu ve sanat içerikli yapısı ile turistlerin ilgisini çeken metronun yeni yerleşim bölgeleri için ilave inşaatları ise halen devam ediyor. Müzeden çıkıp müzeye girin! Moskova’da sayılamayacak kadar çok meşhur ve tanınmayan, devlet ve özel, öğretici ve eğlendirici, ismini artık duymaya alıştığımız veya ilk defa duyduğumuzda ilgimizi çeken müzeler var. Benzersiz empresyonist ve modern tablo koleksyonlarıyla Devlet Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi ve Rus sanatçılara ait eserleri barındıran Tretyakov Galerisi’ni bunların arasında sayabiliriz. Ayrıca ilk Sovyet bilgisayarlarını görebileceğiniz Politeknik Müzesi de mutlaka gezilmeli.

историчности этого места. Обязательно сфотографируйтесь на фоне Красной площади, одного из самых интересных и красивых мест на земле. Если недалеко от Красной площади вы увидите длинную очередь, не стесняясь занимайте место и себе: все эти люди ждут своей очереди, чтобы попасть в мавзолей основателя СССР Владимира Ленина. Вход в мавзолей бесплатный, однако внутрь вы не сможете пройти вместе с фотоаппаратом

или любым другим электронным прибором. Внутри мавзолея полицейские и охранники следят за порядком. Выйдя наружу, вы попадете к подножию кремлевской стены. Именно здесь в советское время было принято хоронить выдающихся людей страны. Прогуляйтесь по Тверской: Эта улица считается одной из самых известных и дорогих улиц России, центром ночной жизни столицы. Если вы хотите посмотреть на эту сторону московской жизни, то

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

17


GÜNDEM GEZİ

Arbat Caddesi’nden hediyelik eşya alın! Kentin en eski sokaklarından biri olan Arbat Caddesi adeta şehrin ruhunu yansıtan bir yaya alanı. Bu mekan birçok ünlü Rus sanatçıya da ev sahipliği ile meşhur. Örneğin, Aleksandr Puşkin; bugün müze olan 52 no’lu binada uzun süre ikamet ediyor. Şimdi ise evin önünde eşi Natalya Gonçarova ile birlikte heykeli var. Cadde, arnavut kaldırımları, süs lambaları, hediyelik eşyaları, sokak müzisyen ve ressamları ile her zaman cıvıl cıvıl. Sözün özü; Türkler tarafından Moskova’nın İstiklal Caddesi olarak adlandırılan Arbat Caddesi’ni bir ucudan diğer ucuna yürümeyi sakın ihmal etmeyin. Vorobyovı Gorı’dan (Serçe Tepeleri) şehri seyredin!: Burası Moskova’nın en yüksek noktası. Eğer başkentin kuş bakışı görünüşünü görmek isterseniz buraya gelin. Ünlü Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi de bu tepelerde bulunuyor. Ostankino Kulesi’ne çıkın! Top-

18

GÜNDEMRUSYA

MOSCOW lam yüksekliği 540 metre olan Ostankino televizyon ve radyo kulesi, neredeyse Moskova’nın her yanından gözüküyor. 1963-1967 yılları arasında inşa edilen kule, o yıllarda dünyanın en yüksek binasıydı. Zemin katında tarihine ait eşyaların da sergilendiği kule, Pazartesi hariç saat 10.00-19.00 arası ziyarete açık. Her tur 60 dakika sürüyor. Amatör fotoğraf ve video çekimlerinin serbest olduğu turların bilet fiyatları ise 550650 ruble arasında değişiyor. Tur programına, Kule’nin tarihi, mimari ve teknik özelliklerinin anlatılması, hızlı asansörlerle gözetleme alanına çıkış ve Moskova’nın panoramasını izlemek dahil. Moskova’yı kuleden görmeye varsanız, Ostankino’yu bir yerlere not etseniz iyi olur! Moskova’nın yeşil çifliklerini gezin: Dünya metropollerine oranla Moskova çok daha yeşil bir şehir. Zira Moskova, şehir dışında olan Rusya’nın soylularının büyük çift-

обязательно погуляйте по ней! Спуститесь в Московское метро: те, кто побывал в Москве, но не спустился в московское метро, потерял очень много! Так как московское метро вне всяких сомнений перевозит больше всего пассажиров в мире. Каждая из 182 станций московского метрополитена признана отдельным произведением искусства. Каждый день метро перевозит около 9.2 миллионов человек. Метро управляется государством, билет на одну поездку в этом виде подземного транспорта стоит 28 рублей, то есть 1,4 турецких лир. История метро не менее интересна: в 1930-х года к строительству метро были привлечены рабочие коммунисты и комсомольская молодежь. В настоящее время в метро, привлекающем туристом своими историческими и культурными ценностями, ведутся работы по строительству новых станций в спальных районах города. Из музея в музей!: Московские музеи не сосчитать: известные и не очень, государственные и частные, образовательные и развлекательные, названия которых мы раньше слышали и те, чьи названия нас заинтересовали, когда мы услышали о них впервые. Например, Государственный музей изобразительных искусств им. А.С. Пушкина, известный своими коллекциями импрессионизма, Третьяковская галерея, где собраны лучшие произведения русских живописцев. Обязательно посетите и Политехнический музей, где вы сможете посмотреть на первые советские компьютеры и другую технику. Купите сувениры и разные безделушки на Арбате! Одна из самых старых улиц города, Арбат наиболее ярко передает дух Москвы. В свое время именно здесь жили известные русские деятели искусства. Например, Александр Сергеевич Пушкин продолжительное время жил в доме №53. Сейчас это здание является музеем. А напротив этого дома сейчас стоят скульптуры Пушкина и его супруги Натальи Гончаровой. Арбат со своими булыжными мостовыми, фонарями, сувенирными

лавками, уличными музыкантами и художниками, никогда не спит. Не поленитесь и пройдитесь по Арбату, который часто сравнивают с Проспектом независимости в Стамбуле, от одного его конца до другого. Посмотрите на город с высоты Воробьевых гор!: Это самая высокая точка Москвы. Если хотите увидеть столицу с высоты птичьего полета, то вам сюда. Кстати, здесь находится и известный во всем мире Московский государственный университет им. М.В. Ломоносова. Поднимитесь на Останкинскую башню! Останкинская телебашня, высота которой составляет 540 метров, видна практически из любого района столицы. Башня была построена в 1963-1967 годы и считалась в то время самым высоким сооружением в мире. На цокольном этаже здания размещается выставка, посвященная истории башни. Попасть на экскурсию по башне можно каждый день, кроме понедельника, с 10.00 до 19.00. Каждая экскурсия длится около часа. За это время вы многое узнаете об истории, архитектурных и технических особенностях сооружения, поднимитесь на обзорную площадку на скоростном лифте. Любительская фото- и видеосъемка входит в стоимость билетов, цена которых составляет 550-650 рублей. Если вы намерены взглянуть на Москву с такой высоты, не забудьте посетить Останкинскую телебашню. Погуляйте по московским зеленым паркам и усадьбам: По сравнению со многими мегаполисами мира Москва – очень зеленый город. Дело в том, что Москва, разрастаясь, включала в себя земли находившихся за пределами города больших усадеб и имений русских аристократов. По этой причине сегодня в столице существует большое количество парков размером с настоящий лес и красивейших усадеб. Обязательно вдохните свежий воздух в парке Царицыно, резиденции императрицы Екатерины II; почувствуйте дух старой Москвы в Коломенском, вотчине царя Алексей Михайловича Рома-


ГЮНДЕМ ПУТЕШЕСТИВИЕ

MOSKOVA, Москва,

ŞEHİR DIŞINDA OLAN RUSYA’NIN SOYLULARININ BÜYÜK ÇİFTLİKLERİ VE TOPRAKLARINI KAPLAYARAK BÜYÜMÜŞ.

разрастаясь, включала в себя земли находившихся за пределами города больших усадеб и имений русских аристократов.

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

19


GÜNDEM GEZİ

likleri ve topraklarını kaplayarak büyümüş. Bu sebeple megapolde ciddi sayıda orman kadar park ve çiftlik de var. Gezilmesi gereken yerler arasında Çariçe 2. Yekaterina’nın rezidansı olan Tsaritsıno Parkı, Çar Aleksey Romanov’un malikanesi Kolomenskoye Parkı ve Kont Şeremetevler’in yazlığı Kuskovo Çifliği var. Hepsinin çok güzel havasının yanı sıra çok ilgi çekici hikayeleri de var. Merak ediyorsanız çiftlikleri gezerek öğrenebilirsiniz! Diğer çekici mekanlar: Nazım Hikmet’in mezarının bulunduğu Novodeviçiy Manastırı UNESCO Dünya mirası listesinde yer alıyor ve önemli dini mekanlardan kabul ediliyor. Prens 3. Vasiliy tarafından Smolensk’in ele geçirilmesi anısına, bir kale tarzında inşa edilmiş bu manastırda 1980 yılından beri Patriğin evi bulunuyor. Manastırın mezarında ise kimler yok ki!: Yazarlar Anton Çehov ve Nikolay Gogol;

MOSCOW politikacılar Nikita Kruşçev ve Boris Yeltsin, şair Vladimir Mayakovskiy, uçak mühendisi Andrey Tupolev ve nice ünlü Ruslar... VDNH, ya da Rusya Fuar Merkezi Sovyet zamanlarından beri ülkenin en büyük fuar alanı. Bugünlerde 2 375 bin km2’lik fuar merkezinde bulunan 71 pavyonda Rusya’da her alanda gelişimini gösteren sergiler ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenleniyor. VDNH’da lunapark, sergi, panayır ve ilginç müzeler her gün ziyarete açık. Neskuçnıy Sad veya Neşeli Bahçe, gezmek için en uygun, megapolün sessiz ve sakin yerlerinden biri. 1756 yılında bir Urallı bir sanayicinin oğlu Prokopiy Akinfeyeviç Demidov, şehrin dışında amfitiyatro şeklinde bir park kuruyor. Burada toplam 2000 tür meyve ağacı, çalı ve bitki dikiliyordu. Seralarda güney ülkelerinden getirilen ağaçlar ve bitkiler yer alıyor. Ayrıca Hollanda ve İngiltere’den nadir kuşlar ve hayvanlar getiriliyordu. Zamanla parkın bulunduğu topraklar Çar Hanedanı’na geçiyordu. Bugünlerde ise Bahçe’deki sarayda Rusya Bilimler Akademisi bulunuyor. Moskova’dan neler getirilir? Tabii ilk önce aklımıza matruşka geliyor. Ama bunun dışında dünyaca bilinen Rusya’ya özgü onlarca obje var: Minyatür resimlerle işli lake kutular, desenli broşlar, bogorodskaya denilen tahta oyuncaklar, çiçek ve meyve desenli Jostovo tepsileri, mavi-beyaz Gjel seramikler ve porselenler, kulaklığı olan kürk şapkalar, yünlü şallar ve tabii ki hakiki Rus semavereler! Kısaca, Moskova bir kere görülecek ve ardından unutulacak bir şehir değil.. Önce bir kere ziyaret edin. Belki kenti daha detaylı keşfetmek isteyecek ve tekar tekrar geleceksiniz. Kim bilir!

20

GÜNDEMRUSYA

нова; полюбуйтесь красивыми садами Кусково, летней усадьбы графа Шереметева. У каждого из этих мест своя особая атмосфера и не менее интересная история, узнать которую вы сможете, лично посетив эти красивейшие усадьбы! Другие интересные места: Новодевичий монастырь, на территории которого находится могила турецкого поэта Назыма Хикмета, входит в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Монастырь был построен по приказу князя Василия III в честь взятия Смоленска. А с 1980 года на территории монастыря располагается резиденция Патриарха. На монастырском кладбище похоронены известные деятели искусства, государственные чиновники и другие важные лица России: писатели Антон Чехов и Николай Гоголь, политики Никита Хрущев и Борис Ельцин, поэт Владимир Маяковский, инженер Андрей Туполев и многие другие... ВДНХ, сейчас Всероссийский выставочный центр (ВВЦ), с советских времен является самой большой выставочной площадкой Москвы. Сегодня на территории в 2 375 км2 находится более 70 павильонов, в которых демонстрируются достижения России в различных областях, проводятся различные выставки и культурные мероприятия. На ВДНХ также работает лунапарк, можно пройтись по выставкам-ярмаркам, заглянуть в довольно интересные музеи. Все это открыто для посещений ежедневно. Нескучный Сад самое подходящее место для неспешных прогулок по зеленому тихому парку в центре шумного мегаполиса. В 1756 году сын уральского про-

мышленника Прокопий Акинфеевич Демидов разбил за городом, в этом месте парк в форме амфитеатра. В общей сложности здесь было посажено около 2000 видов фруктовых деревьев, кустарников и растений. А в теплицах выращивались различные диковинные деревья и растения, привезенные из южных стран. Кроме тог, для этого сада из Голландии и Англии были привезены редкие птицы и животные. Со временем эти земли вместе с парком перешли во владения царской династии. Сегодня в этом месте располагается Президиум Российской Академии наук. Что привезти из Москвы? Конечно же, первым делом нам на ум приходят матрешки. Однако помимо них есть еще много предметов, которыми Россия славится в мире: палехские шкатулки, броши, богородские игрушки из дерева, жостовские подносы с цветочными или фруктовыми орнаментами, бело-синий фарфор из Гжели, меховые шапки-ушанки, шерстяные шали и, конечно, настоящие русские самовары! Одним словом, Москва – не из тех городов, после посещения которых сразу о них забываешь.. Для начала побывайте здесь. Может, вскоре вы захотите вернуться сюда вновь, чтобы поближе познакомиться с этим городом. Кто знает!


GR

GÜNDEM POLİTİKA >> ГЮНДЕМ ПОЛИТИКА

tikrarı mik is lünü o n o k e n ın) gö or. asal ve tiği siy rli bir kısmınlarını yapıy k e ç i min beli n hesap ından ın özle ı Ruslar rinin (en az ’e çıkman e v n a e n i y tl l li la m e r pa us Kre aseti to m de R ekrar rası siy tabanın, he şu sıralar t n o s hem eltsin tin, Boris Y sağlayarak ladimir Pu n V e n yenid Başbaka n kazana

I N A H İ T M İ и E и L с с M о İ Р Ç я E л S д н N I е N м ’ а A з Y к RUS ыборы – э В к поли о д я р о ивп их и ривест политическ п л е м ние й су оторы ачал проведе к , н и т Пу ин адимир ской России ся в Кремль. л В р т ин ис ть стельц ер-мин т верну Премь ю систему по м, планируе р у тическ ческих рефо и эконом

22

GÜNDEMRUSYA


Hayreddin Aydınbaş

Boris Yeltsin sonrası siyaseti toparlayan ve Rusların özlemini çektiği siyasal ve ekonomik istikrarı yeniden sağlayarak hem tabanın, hem de Rus elitlerin (en azından belirli bir kısmının) gönlünü kazanan Başbakan Vladimir Putin, şu sıralar tekrar Kremlin’e çıkmanın hesaplarını yapıyor.

T

ürkiye’de Haziran’da atlattığımız seçim atmosferi, Rusya’da henüz başlıyor. Önümüzdeki beş ay, Ruslar için tam bir maratona dönüşecek. Önce Aralık-2011’de parlamento, üç ay sonrasında ise Mart 2012’de başkanlık seçimleri bekliyor Rus seçmenleri... Zaten, siyasiler de daha şimdiden bu havaya girmiş durumda. Parlamentodan ayrı olarak, Rusya Federasyonu’nun başkanlık seçimleri, gündemde daha önemli bir yer işgal ediyor. Süreç ve olası sonuçlar, sadece Rusya’da değil, dünya çapında bir ilgi ve merak konusu. Rusya’nın başkanlık seçimi, sadece bölge ülkeler tarafından değil, aynı zamanda küresel aktörler tarafından da ilgiyle izlenecek. Nitekim daha şimdiden sürece ve muhtemel adaylara ilişkin spekülasyonlar, yeni Wikileaks belgeleri ortaya saçılmaya başladı bile. Hatta uluslararası piyango şirketleri de uzun süredir, sonuçlar için bahisleri açmış durumda. Ülke dışında gelişmeler böyleyken, içeride başkanlık için adayların belirlenmesi konusunda halen bazı muammalar varlığını koruyor. Önümüzdeki seçimler Putin-Medvedev tandeminin geleceğini de belirleyecek. Seçimler sonrası oluşacak siyasi hava hakkında bir öngörüde bulunabilmek için, muhtemel ve kesin adayların seçilme ihtimallerini ele alarak bir kıyaslama yapmak gerekiyor. Boris Yeltsin sonrası siyaseti toparlayan ve Rusların özlemini çektiği siyasal ve ekonomik istikrarı yeniden sağlayarak hem tabanın, hem de Rus elitlerin (en azından belirli bir kısmının) gönlünü kazanan Başbakan Vladimir Putin, şu sıralar tekrar Kremlin’e çıkmanın hesaplarını yapıyor. Malum, daha önce iki dönem üst üste başkanlık yapan Putin, önüne çıkan anayasal engelden dolayı bir dönemdir başkanlığı Medvedev’e bırakmak zorunda kalmıştı. Nihayet anayasal engelin de sona ermesiyle, şimdilik Kremlin için önümüzdeki dönemin en güçlü

adayları arasında gösteriliyor. Uluslararası Araştırma şirketlerinin geçtiğimiz Mart ayında yaptığı bir ankete göre, Ruslar önümüzdeki dönemde Kremlin‘de Putin’i görmek istiyor. Temayül yoklamasının sonuçlarına göre, Rusların %27’si Putin’in Başkanlık seçimlerinde aday olmasını isterken, Medvedev’i isteyenlerin oranı %18’de kalıyor. Bu arada her iki siyasetçiyi de isteyenlerin oranı %16 iken, ikisini de istemeyenlerin oranı da %25 gibi azımsanmayacak bir sevi-

yeye ulaşmış durumda. Hal böyleyken, Başbakan Vladimir Putin de parlamento seçimlerini, bir süredir başkanlık seçimlerinin altyapısını hazırlamaya yönelik bir kampanyaya dönüştürmeye başladı. PostSovyet ülkelerinde son yıllarda pek moda olan, blok ve cephe oluşumlarına paralel olarak, Putin de parlamento seçimlerine geniş halk kesimlerinin desteğini alabilecek bir “Halk Cephesi” (Obşerassiyskiy Narodniy Front) kurarak girme niyetinde. Putin’in kurduğu “Halk Cephesi”ne şimdiden ülke çapında 800’ü aşkın kurum ve kuruluş desteğini açıklamış durumda. Bu Putin için önemli bir artı, zira eski

Хайреддин Айдынбаш

Премьер-министр Владимир Путин, который сумел привести в порядок политическую систему постельцинской России и начал проведение политических и экономических реформ, планирует вернуться в Кремль.

П

редвыборная атмосфера в России только начинает накаляться, в то время как в Турции все предвыборные страсти уже улеглись. В предстоящие пять месяцев Россию ожидает предвыборный марафон. Российских избирателей ждут думские выборы в декабре 2011 года, а через три месяца, в марте 2012 года – выборы президентские. Хотя по сути предвыборная атмосфера в России царит уже

давно. В отличие от парламентских выборов, выборы Президента РФ занимают более значимое место в политической жизни страны. За самими выборами и тем более их результатами будут следить не только в России, но и во всем мире. К тому же, уже сейчас спекуляции и различные предположения относительно возможных кандидатов на президентский пост сопровождаются публикациями соответствующих документов на сайте организации Викиликс. Да и международные букмекеры не спят: уже продолжительное время открыты ставки на результаты президент-

ских выборов в России в 2012 году. В то время, как развитие событий за пределами России обстоит таким образом, в самой России еще есть некоторые вопросы относительно кандидатов на главный пост страны... Кроме того, в скором времени станет известно и будущее тандема Путин-Медведев. Чтобы сделать прогноз относительно политической ситуации, которая сложится в России после выборов, нам необходимо сравнить всех кандидатов: тех, кто определился со своей кандидатурой, и тех, кто возможно будет претендовать на президентский пост. Премьер-министр Владимир Путин, который сумел привести в порядок политическую систему постельцинской России и начал проведение политических и экономических реформ и получил, таким образом, одобрение как простых граждан, так и элиты России (по крайней мере, определенной ее части), планирует вернуться в Кремль . Как известно, ранее Путин уже занимал пост Президента России два срока подряд. Однако по причинам, указанным в законодательстве страны, Путин вынужден был временно передать бразды правления Дмитрию Медведеву. И теперь, в связи с истечением срока законодательных препятствий, Путин по всем определениям будет одним из наиболее вероятных претендентов на президентский пост. Согласно результатам опроса Международного исследовательского центра, проведенного в марте, россияне в следующие четыре года руководителем Кремля больше всего хотят видеть Владимира Путина. По результатам этого исследования предпочтений избирателей, 27% граждан России предпочитают видеть президентом Путина, за Дмитрия Медведева же готовы проголосовать 18% россиян. Между тем, обоих политиков вместе готовы ГЮНДЕМ РУСЬЯ

23


GÜNDEM RUSYA

başkanın seçimlerdeki iddiasını, biraz da parlamento seçimlerindeki başarısı belirleyecek. Tam burada mevcut Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in de konumunu irdelemek gerekiyor. Medvedev yaklaşık bir senedir, Kremlin için tekrar aday olacağının sinyallerini veriyordu. Zaten, dünyanın hangi ülkesine bakarsanız bakın, X+X tipi başkanlık modellerinde, görevdeki adaylar ikinci dönemde tekrar seçilmeyi adeta bir prestij meselesi olarak görürler. Zira, ikinci kez güven tazelemek, aynı zamanda bir önceki dönemdeki icraatların da halk tarafından onaylandığı şeklinde yorumlanır genelde. Hal böyleyken, Medvedev de doğal olarak bir dönem daha Kremlin’de görevine devam etmeyi kendisi için adeta kazanılmış bir hak olarak görüyordu. Gelin görün ki, Putin-Medvedev tandemi bağlamında yapılan görev paylaşımında, artık Medvedev’e verilen rolün sonuna gelindi. Bunu geçtiğimiz günlerde Medvedev tarafından yapılan ve Rus basınında büyük yankı bulan; “Putin’in karşısına aday olarak çıkmayacağım” açıklamasından artık iyice anlamış bulunuyoruz. Bir senedir sürekli adaylık sinyalleri veren başkanın adaylığına şimdiden ’Putin şerhi’ koymuş olmasını, sistemin ya da şartların “aktörleri bu duruma zorlamasıyla” açıklayabiliriz ancak. Rusya’yı iyi takip eden tüm gözlemcilerin üzerinde neredeyse hemfikir ol24

GÜNDEMRUSYA

duğu konulardan birisi de, Rus siyasi elitlerinin seçim öncesi ülkeyi bölecek ve belki de yeniden kaosa sürükleyebilecek böylesi bir siyasi ayrışmaya izin vermeyecekleri gerçeğidir. Tabii bütün bu etkenlerin dışında Rus halkı arasında karizmatik meşruiyetini her geçen gün giderek katlayan ‘Putin gerçeği’ni de gözardı etmemek gerekiyor. Hakkında şarkılar yazılan, uğruna enteresan projelere imza atılan bir siyasal aktörden, belki ondan da fazlası bir sosyal fenomenden bahsediyoruz. Elbette bu durum da Medvedev’in şansını azaltan faktörlerden birisi oldu. > >

принять 16% избирателей, а доля тех, кто не хочет видеть на политической сцене ни одного из членов тандема, прочно держится на уровне 25%. Учитывая такое положение дел, премьер-министр Владимир Путин уже начал готовить предвыборную кампанию своей партии с тем, чтобы подготовить фундамент для своего участия в выборах главы государства. Путин, следуя моде по созданию различных блоков и движений последних лет на постсоветском пространстве, создал так называемый «Общероссийский Народный фронт» для получения поддержки широких слоев населения на предстоящих парламентских выборах. На настоящий момент созданный Путиным «Народный фронт» поддерживают более 800 различных организаций и предприятий по всей России. Этот факт является для Путина серьезным плюсом, так как это определит успех не только путинской партии на парламентских выборах, но и шансы самого премьера на президентских выборах. И тут следует поближе изучить фигуру и положение нынешнего президента России Дмитрия Медведева. Медведев уже около года упоминает в своих речах о том, что собирается вновь выставлять свою кандидатуру на выборах Президента Российской Федерации. Вообще, в любой стране мира, где

есть модель управления типа X+X, участники считают вопросом престижа выставить свою кандидатуру на выборы второй раз. К тому же, для таких кандидатов избрание на второй срок будет означать одобрение народом реформ, проведенных в предыдущие годы правления. При таком положении дел Медведев вполне обоснованно считает своим законным правом остаться в Кремле еще на один срок. Но на самом деле, если посмотреть на разделение обязанностей в тандеме Путин-Медведев, очевидно, что отведенная Дмитрию Медведеву роль подходит к завершению. Это стало очевидным после того, как Медведев произнес свою фразу, долго обсуждавшуюся в прессе: «Я не буду выставлять свою кандидатуру против Путина». Тот факт, что Медведев в течение последнего года постоянно давал сигналы о том, что намерен баллотироваться на следующий срок, а теперь ставит перед собой жесткое условие «Если будет Путин, не будет меня», можно интерпретировать как «принуждение акторов к такому решению» системой или определенными условиями. Общим видением вопроса всеми, кто интересуется Россией и следит за развитием политических событий внутри нее, является то, что российская политическая элита не допустит перед выборами в стране политической дезинтегра-


ГЮНДЕМ ПОЛИТИКА

Medvedev: “Putin’in karşısına aday olarak çıkmam” Komünist Parti’nin, Rus seçmeni nezdindeki bu kredisini, sıfırı tüketene kadar kullanacak gibi görünüyor. Şimdilik uluslararası bahis şirketleri Putin, Medvedev, Züganov, Jirinovskiy ve Prohorov gibi adaylar arasında bahis yarıştırırken, söylenebilecek en net gerçek, Rusya’da hem başkanlık,

ции или хаоса, способствующего разобщению граждан. Конечно, помимо всех этих факторов, не стоит забывать о так называемой «путинской реальности», его харизматической легитимности, которая с каждым днем получает все большее развитие среди населения страны. Мы говорим о социальном феномене, когда о политическом акторе написаны песни, от его имени реализуются раз-

>> Başkanlık seçimleri demişken, müzmin

aday Komünist Parti Lideri Gennadiy Züganov’a da biraz değinmekte fayda var. Züganov’un Komünizm sonrası boş geçtiği bir seçim henüz olmadı. Önce Yeltsin’le yarıştı, sonra Putin’le ve son olarak da Medvedev’le. Hepsine de yenildi ancak hala pes etmiş gibi görünmüyor. Zaten, önümüzdeki sandık için adaylığını aylar öncesinden açıklayan en iddialı siyasetçi de yine o. Züganov’un umutlarını sürekli diri tutan şey, sandıktan hiç birinci çıkmasa da, ikinciliği kimselere kaptırmamış olması sanırım. Hala canlı bir alternatif siyasi hareket olarak kalmayı başaran

hem de parlamento seçimlerini, istikrar ve belki artık bir parça da adalet gözeten-vadeden siyasi aktörlerin ve onların temsil ettikleri siyasal hareketlerin kazanacağı gerçeğidir.

Медведев: «Я не буду выставлять свою кандидатуру против Путина»

личные проекты. Конечно, с этой точки зрения шансы Медведева постепенно уменьшаются. Говоря о президентских выборах, стоит упомянуть и о постоянном кандидате на этот пост, лидере Коммунистической партии России Геннадии Зюганове. Еще не было в постсоветской России президентских выборов, в которых бы

не участвовал Зюганов. Сначала он боролся за президентский пост с Ельциным, потом с Путиным, а в последний раз с Медведевым. Нигде он не набрал нужного количества голосов, однако сдаваться этот лидер пока не собирается. Кроме того, о своем участии в президентских выборах Зюганов сообщил избирателем задолго до начала кампании, что лишний раз подтверждает его твердые намерения бороться за высший политический пост в стране. Мне кажется, единственным обнадеживающим фактором для Зюганова является то, что во всех выборах, где участвовал лидер КПРФ, он хоть и не побеждал, но прочно занимал второе место. Эти возможности Коммунистической партии, которой до сих пор удается оставаться живой политической альтернативой нынешнему режиму, при таком факторе, как российский избиратель, Зюганов намерен использовать до конца. А пока мировые букмекерские конторы делают ставки на таких кандидатов в президенты, как Путин, Медведев, Зюганов, Жириновский и Прохоров, стоит отметить , что неизменной правдой является то, что в России как парламентские, так и президентские выборы, могут выиграть те политические акторы и возглавляемые ими движения, которые защищают-обещают стабильность и справедливость. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

25


GR

GÜNDEM RUSYA-TÜRKIYE >> РОССИЯ - ТУРЦИЯ

Abdullah Gül Yarsolavl Poltk Forumu’nda şeref konuğu! Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,

Eylül ayında, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in himayelerinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Küresel Politika Forumu’na şeref konuğu olarak davet edildi. 26

GÜNDEMRUSYA

Gül’ün Rusya ziyareti, aylar öncesinden beklenen bir geziydi ve gelişen Rus-Türk ilişkileri açısından yeni bir köşe taşı ve bir sıçrama tahtası olarak görülüyordu. Ancak Cumhurbaşkanı’nın temasları, geziye damgasını vuran iki tatsız haberle başladı diyebiliriz. Bunlardan birincisi; -her ne kadar spekülatif bir şekilde algılansa da- Rus petrol taşımacılık şirketi Transneft’in, Samsun-Ceyhan arasında inşa edilecek petrol boru hattı ile ilgili çalışmaların, ekonomik olmadığı gerekçesi ile dondurulduğuna ilişkin açıklamasıydı.

B

ir diğer acı haber ise ziyaretten bir gün önce tam da Gül’ün iniş yapacağı Yaroslavl Havaalanı’nda gerçekleşen uçak kazası (ve şimdi artık ölü sayısı 44’e çıkan elim bir facianın) haberiydi. Rusya, Belarus ve Çek Cumhuriyeti’nde büyük bir üzüntüye

yol açan elim kaza sonrası gerçekleşen temaslarda, taraflar her fırsatta olaydan duydukları üzüntüyü dile getirerek ilgili ülke halklarına taziyelerini sundular. (Yaroslavl Takımı, Minsk ile oynamak üzere Belarus’a gidiyordu ve uçakta ölen oyunculardan 3’ü Çek Cumhuriyeti vatandaşıydı).


АБДУЛЛАХ ГЮЛЬ – ПОЧЁТНЫЙ ГОСТЬ НА ПОЛИТИЧЕСКОМ ФОРУМЕ В ЯРОСЛАВЛЕ! Президент Турецкой Республики Абдуллах Гюль в июле этого года был приглашен российской стороной в качестве е гостя на III Мировой Политический Форум, проводимый под патронатом президента Российской Федерации Дмитрия Медведева.

В

изит Гюля в Россию был запланирован за несколько месяцев до самого события и рассматривался в качестве «вершины» и некого трамплина в свете развивающихся российско-турецких отношений. Однако переговоры президента Турецкой Республики начались с двух неприятных новостей, которые омрачили его визит в Россию. Одна из них – как бы спекулятивно ее ни воспринимали – о том, что российская компания «Транснефть», посчитав экономически невыгодной реализацию проекта строительства нефтепровода «Самсун-Джейхан», решила заморозить работы по осуществлению проекта. Другая горькая новость – авиакатастрофа, унесшая жизни 44 человек и произошедшая в том же аэропорту города Ярославль, где днем позже приземлился самолет президента Гюля. После этой страшной трагедии во время проведения Форума представители стран-участниц выражали искренние соболезнования России и Чехии. (Ярославская хоккейная команда направлялась в Беларусь на матч с командой Минска. В катастрофе, помимо членов экипажа и российских спортсменов, погибли 3 гражданина Чешской Республики).

Rogozin’den Сообщение Füze Kalkanı Рогозина по системе mesajı! ПРО! Öte yandan Rusya’nın NATO Büyükelçisi Dimitri Rogozin’in Gül’ün ziyareti öncesi verdiği ılımlı demeçlerin, ziyaret öncesi havayı yumuşatma adına önemli bir rol oynadığını ifade edebiliriz. Rusya, Rogozin marifetiyle, Türk Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden sadece 4 gün önce, Avrupa güvenliği için oluşturulması planlanan füze kalkanının bir parçası olacak radar üssünün Türkiye’de kurulmasına karşı olmadıklarını tekrar beyan etti. Rus Büyükelçi, Türkiye’de kurulacak erken uyarı sisteminin ülkesi açısından “ciddi tehdit” oluşturmadığını da söylerek adeta Gül’e imalı bir “hoş geldin mesajı” yolladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in himayesinde gerçekleşen foruma; Abdullah Gül, şeref konuğu olarak davet edildi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ise, davet edilmesine rağmen, ülkesinde yaşanan siyasi sorunlar ve Avrupa’da görülen ekonomik durgunluğu gerekçe göstererek gelemeyeceğini açıklamıştı. Forum’da bir kapanış konuşması yapan Gül,

Мы можем признать, что Посол России в НАТО Дмитрий Рогозин своей деликатной речью, предшествующей визиту Гюля, сыграл важную роль в смягчении сложившейся обстановки. Россия, за 4 дня до приезда Абдуллаха Гюля, используя мастерство и красноречие Рогозина, ещё раз выразила мнение о том, что не имеет возражений против размещения радарной установки на территории Турции с целью обеспечения безопасности Европы, которая является частью системы ПРО. Российский посол, говоря о том, что не видит для своей страны угрозы в размещении в Турции системы раннего оповещения, практически отправил президенту Гюлю «пригласительную открытку». Абдуллах Гюль был приглашён в Россию на Политический Форум, проводимый под патронатом президента России Дмитрия Медведева. Тем не менее канцлер Германии Ангела Меркель, несмотря на приглашение, дала понять, что по причине некоторых внутриполитических проблем в Германии и экономического застоя в Европе, ГЮНДЕМ РУСЬЯ

27


GÜNDEM RUSYA-TÜRKIYE

Увеличится ли срок безвизового пребывания на территории страны до 90 дней? Если рассматривать российско-турецкие отношения в общем аспекте, то данный визит можно охарактеризовать, более детально рассмотрев такие темы, как экономика и политика. Одним из важных улучшений в двусторонних отношениях явилось очередное обсуждение безвизового въезда между двумя государствами. Турция предложила России увеличить существующий безвизовый срок в 30 дней до 90 дней. Как известно, двустороннее соглашение, в котором отражено положение о безвизовом пребывании в стране в течение 30 дней, распространяющееся как на граждан Турции, так и на граждан России, позднее было изменено в одностороннем порядке по инициативе Анкары: турецкая сторона увеличила безвизовый срок пребывания российских граждан на своей территории до 60 дней. Очевидно, что срок этот оказался недостаточным. В связи с этим Турция выступила с инициативой увеличить безвизовый срок до 90 дней. Подчеркнув понимание того, что россиян в Турции, как правило, интересует пляжный отдых, президент Гюль предложил российскому туристу обратить внимание и на другие виды отдыха, распространенные в Турции, сказав: «Наша страна является одним из уникальных мировых туристических центров, где активно развиваются такие сферы туризма, как оздоровительный, культурный, религиозный, природный, туризм, связанный с зимними видами спорта, гольфтуризм и многие другие. Особенно следует отметить уровень развития оздоровительного туризма. По Турции путешествуют не только местные жители, но также каждый год отмечается и большой поток туристов из развитых западных стран. Мы приглашаем также и наших российских друзей воспользоваться этой приятной возможностью».

ziyaret öncesi yaptığı açıklamalarla da vurgulayacağı mesajların sinyallerini vermişti zaten. Cumhurbaşkanı, Türk-Rus ilişkilerinden Arap Baharı’na kadar pek çok sosyal, siyasi ve ekonomik gelişmelere kadar pek çok konuda dünyaya mesaj verdi. Forum’daki konuşmasının ardından Medvedev’le de ikili bir görüşme gerçekleştiren Gül, Yaroslavl kenti havalimanında kalkış sırasında düşen uçakta yaşamını yitiren 44 kişi anısına oluşturulan standı ziyaret etti. İki lider, karanfil ve mumlarla süslenen platforma birlikte karanfil bırakıp, saygı duruşunda bulunarak temaslarını sona erdirmiş oldu.

Rus işadamlarına yatırım çağrısı: Hedef 100 milyar dolar ticaret! Gül’ün gezi boyunca yaptığı önemli açıklamalardan bir diğe28

GÜNDEMRUSYA

Yaroslavl Forumu’ndan bir gün önce,

tam da Gül’ün iniş yapacağı Yaroslavl Havaalanı’nda gerçekleşen uçak kazası zirveye damgasını vurdu. Ayrıca Transneft’in Samsun-Ceyhan Boru Hattı ile ilgili açıklamalarını zirve öncesine denk getirmesi dikkat çekti.

Авиакатастрофа, произошедшая за день до

Ярославского Форума в том же аэропорту, в который прилетал Гюль, омрачила запланированный визит президента Турции. Кроме того, заявления «Транснефти», касающиеся трубопровода «СамсунДжейхан», сделанные накануне встречи, также остались без внимания.

может свой визит отменить. Гюль, выступая на Форуме с заключительной речью, подчеркнул свою позицию, высказанную им ещё до визита. Президент в своем выступлении, говоря о русско-турецких отношениях и Арабской Весне, попытался привлечь внимание всего мира к насущным проблемам в различных областях, в том числе в политической, экономической и социальной. После выступления на Форуме президент Медведев провёл двусторонние переговоры с Абдуллахом Гюлем. Встреча завершилась возложением венков и зажжением свечей у монумента, установленного в память о 44 погибших в авиакатастрофе 7 сентября. Призыв российских бизнесменов к инвестициям: Цель - торговый оборот в 100 миллиардов долларов! Другое важное заявление,


РОССИЯ-ТУРЦИЯ

Vzesz zyaret süres 90 güne çıkacak mı? Rusya temasları genel bir çerçevede değerlendirildiğinde, ekonomik ve siyasi mesajların ağırlıkta olduğu bir ziyaret oldu. Yaşanan önemli gelişmelerden birisi de, iki ülke arasındaki vizesiz ziyaretler konusunun tekrar gündeme gelmesiydi. Türkiye, vizesiz ziyaretlerle ilgili başlatılan 30 günlük sürecin 90 güne çıkarılması ile ilgili Rusya’ya teklif sunuldu. Bilindiği üzere iki taraflı anlaşma ile 30 gün olarak belirlenen vizesiz Türkiye ve Rusya’da kalış süresi, Ankara tarafından daha sonra gerçekleştirilen tek taraflı bir inisiyatifle 60 güne çıkarılmıştı. Anlaşılan bu da yeterli görülmüyor ki, Türkiye şimdi bunu 90 güne çıkarmak için girişimlerini sürdürüyor. Ayrıca Ruslar’ın genellikle deniz turizmine ilgi gösterdiğinden bahsederek, Türkiye’de gelişen diğer Turizm alanlarına da işaret eden Gül, “Ülkemiz aynı zamanda sağlık, kültür ve inanç turizmi, kış sporları turizmi, golf turizmi ve doğa sporları turizmi gibi alanlarda da dünyada sayılı merkezlerden biri haline gelmeye başlamıştır. Bilhassa sağlık turizmi çerçevesinde Türkiye’ye sadece bölge ülkelerinden değil, gelişmiş Batılı ülkelerden de hatırı sayılı miktarda ziyaretçi akını olmaktadır. Rus dostlarımızı sunduğumuz bu imkanlardan da yararlanmaya davet ediyoruz.” önerisinde bulundu.

ri ise, ekonomi alanında Rusya Federasyonu’nun Türkiye’nin bölgedeki en önemli ekonomik ve ticari ortağı olduğunu söyleyerek, iki ülke arasındaki hedef ticaret hacminin 100 milyar dolara çekileceğini ifade etmesiydi. Gül, hemen hemen yaptığı tüm konuşmalarda özellikle değindiği ticari ilişkilere yönelik “İkili ticaret hacmimizi önümüzdeki beş yıl içerisinde 100 milyar dolara çıkartmak amacıyla Türkiye gerekli gayretleri göstermeye devam edecektir. Biz bu hedefin ulaşılabilir olduğu inancını taşıyoruz.” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Rus işadamlarına Türkiye’de yatırım yapmaları çağrısında bulunan Abdullah Gül, ekonomideki iyileşmenin, ulaştırma, enerji, tarım, bayındırlık, eğitim, sağlık gibi çeşitli alanlarda altyapıya da yansıdığını kaydederek şu şekilde konuştu: “Türkiye, son yıllarda alt yapıya giderek daha fazla yatırım yapan bir ülke olmuştur. 2009

yılında ülke içinde gerçekleştirilen toplam alt yapı yatırım miktarı 107 milyar doları bulmuştur. Gelişmiş alt yapısı Türkiye’yi yabancı müteşebbisler için bir çekim merkezi haline getirmektedir.” ifadelerini kullandı.

сделанное президентом Гюлем во время визита в Россию, касалось важности партнерских отношений в области торговли между Россией и Турцией. Цель этих партнерских отношений – достижение торгового оборота в 100 миллиардов долларов. Гюль почти во всех своих вы-

ступлениях делал акцент на важности торговых отношений. «Турция продолжит прилагать все возможные усилия, для того, чтобы наш торговый оборот в течение будущих пяти лет достигли цифры в 100 миллиардов долларов. Мы верим в то, что это осуществимо», сказал президент Гюль. В то же время, призывая российских бизнесменов делать инвестиции, Абдуллах Гюль, отметил улучшение экономической ситуации в Турции, развитие в сфере благоустройства, транспорта, энергетики, сельского хозяйства, образования, в сферах здравоохранения и инфраструктуры и заявил следующее: «Турция в последние годы, развивая свою инфраструктуру, совершила огромные вложения в эту сферу. В 2009 году сумма инвестиций в развитие инфраструктуры страны составила 107 миллиардов долларов. Развитая турецкая инфраструктура стала объектом интереса зарубежных инвесторов». ГЮНДЕМ РУСЬЯ

29


GR

GÜNDEM TARİH >> ГЮНДЕМ ИСТОРИЯ

Ve Aralov, Atatürk ile görüşüyor “Mustafa Kemal Paşa şunları söyledi: ‘Ortaklaşa amacımız, emperyalizmle savaşmak ve doğu halklarını sömürgecilerin boyunduruğundan kurtarmaktır. Müşterek çabalarımızla başarıya ulaşacağımıza inanıyorum. Rusya’nın ve büyük lider Lenin’in Türkiye’ye yaptığı yardımlar için teşekkür ederim. Biz subaylar, hatta sadece subaylar da değil bütün ilerici aydınlarımız, Ekim inkılâbının ilk günlerinden beri Bolşeviklerin izledikleri politikaya büyük bir ilgi gösterdik. Biz Lenin’in Rusya’nın ezilmiş halklarının kurtuluşunu sağlayacak bir politika güttüğünü biliyorduk. Zaten onun gücü buradadır. Umutlarımız doğru çıktı. Beyaz orduların iç savaşta yenileceğine inanıyorduk. Buna neden inanıyorduk? Çünkü Bolşeviklerin derebeyi topraklarını köylülere verdiğini, bütün emekçi halkın Bolşeviklerden yana olduğunu, Lenin’in barış için savaştığını biliyorduk...”

30

GÜNDEMRUSYA

Ali Fuat Cebesoy Али Фуат Джебесой


Hazırlayan: İsmek Konak

Подготовил: Исмет Конак

Büyükelçilerin anılarından

Rus-Türk tarihi

19 Semiyon İvanoviç Aralov Семен Иванович Аралов

Встреча Аралова с Ататюрком

«Мустафа Кемаль Паша ответил следующим образом: «Наша общая цель – это борьба с империализмом и избавление восточных народов от ига империалистов. Я уверен в том , что мы сможем добиться успеха с помощью нащих общих усилий. Я сердечно благодарю Россию и великого вождя Ленина за оказание помощи Турции. Мы, офицеры, да и не только мы, но и все прогресивные люди, с первых дней великой Октябрьской революции внимательно следим за политикой, которую проводят большевики. Мы знали, что Ленин проводил политику, которая поможет делу освобождения угнетённых народов России. И его сила сейчас перед нами. Наши надежды были оправданы. Мы верили в то, что Белая армия проиграет гражданскую войну. Почему мы верили? Потому, что мы знали, что большевики передают земли феодалов крестьянам, знали, что все трудящеся на стороне большевиков, и то, что Ленин борётся за мир...».

20’li yıllar.... Birinci Dünya Savaşı bitmesine rağmen, dünya siyasi hayatı bir yörüngeye girmiş değil. Doğu Avrupa’nın dev ülkesi Rusya iç savaşla çalkanlanıyor. İmparatorluk mirasını yitirmek üzere olan Türkiye ise Kurtuluş Mücadelesi veriyor. Tam bu sırada “İki ülkenin karşılıklı ilişkileri acaba nasıldı?” diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin. İşte o zamanlar aynı dönemde görev yapan Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Semiyon İvanoviç Aralov (1880-1969) ve Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Ali Fuat Cebesoy’un (1882-1968) anıları:

История русско-

турецких отношений по воспоминаниям

19

послов

20-е годы… Несмотря на то, что уже закончилась Первая мировая война, политическая жизнь в мире еще не вошла в равновесие. Россию, огромное восточноевропейское государство сотрясают бои гражданской войны. В Турции же, которая потеряла свое имперское наследие, идет Освободительная война. Если вам интересно, какими же двусторонние отношения в это время, то здесь вы узнаете, что писали в своих воспоминаниях бывшие на службе в один и тот же период дипломаты Семен Иванович Аралов (1880-1969), Посол советской России в Турции, и Али Фуат Джебесой (1882-1968), Посол Турции в России. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

31


GÜNDEM TARİH

1920’li yıllar.... Birinci Dünya Savaşı bitmesine rağmen, dünya siyasi hayatı bir yörüngeye girmiş değil. Doğu Avrupa’nın dev ülkesi Rusya iç savaşla çalkanlanıyor.

1920-е годы… Несмотря на то, что уже закончилась Первая мировая война, политическая жизнь в мире еще не вошла в равновесие. Büyükelçi Aralov Ankara’ya geliyor Ekim devrimini yaşayan yeni Rusya, Anadolu ihtilâlini gerçekleştiren Türkiye ile dostluğunu geliştirmek için Litvanya’dan deneyimli bir elçiyi Moskova’ya çağırır. Semiyon İvanoviç Aralov, 1921’de Ankara’ya yola koyulmak için son direktifleri alır. Bilir ki 622 yıllık bir mirası taşıyan Türkiye’nin ağırlığını taşımak zordur. Sözü bu noktada Aralov’a bırakalım: “Moskova’ya geldim. Dış İşleri Komiseri G. V. Çiçerin elçi olarak Türkiye’ye gitmemi teklif etti. ‘Ciddi bir iş, büyük bir sorumluluk!’ diye aklımdan geçirdim. Acaba üstesinden gelebilecek miyim? Türkiye... Kısa bir süre önce Küçük Asya’yı, Balkanları, Mısır’ı elinde bulunduran büyük bir devletti...Gerçi şimdi ikinci sınıf bir devlet haline getirilmiş bulunuyor ama yine de dünya diplomasisinde büyük bir rol oynamaktadır. Çanakkale Boğazı, Karadeniz’in anahtarı sayılan İstanbul Boğazı Türkiye’nin elinde...” Ve Aralov, Atatürk ile görüşüyor Ankara hükümetinin en üst yetkilisi Mustafa Kemal Atatürk, 30 Ocak 1922’de Aralov’la ilk görüşmesini yapar. İşçi-Köylü Sovyet hükümeti lideri Vladimir Lenin’in selamlarını ileten Aralov’un bu görüşmesinden işte bazı noktalar: “Mustafa Kemal Paşa şunları söyledi: ‘Ortaklaşa amacımız, emperyalizmle savaşmak ve doğu halklarını sömürgecilerin boyunduruğundan kurtarmaktır. Müşterek çabalarımızla başarıya ulaşacağımıza inanıyorum. Rusya’nın ve büyük lider Lenin’in Türkiye’ye yaptığı yardımlar için teşekkür ederim. Biz subaylar, hatta sadece subaylar 32

GÜNDEMRUSYA

da değil bütün ilerici aydınlarımız, Ekim inkılâbının ilk günlerinden beri Bolşeviklerin izledikleri politikaya büyük bir ilgi gösterdik. Biz Lenin’in Rusya’nın ezilmiş halklarının kurtuluşunu sağlayacak bir politika güttüğünü biliyorduk. Zaten onun gücü buradadır. Umutlarımız doğru çıktı. Beyaz orduların iç savaşta yenileceğine inanıyorduk. Buna neden inanıyorduk? Çünkü Bolşeviklerin derebeyi topraklarını köylülere verdiğini, bütün emekçi halkın Bolşeviklerden yana olduğunu, Lenin’in barış için savaştığını biliyorduk...” Aralov, Rauf Orbay’a öfkeli Anılarında Rauf Orbay’ın Sovyet hükümetine yaklaşımını anlatan Semiyon İvanoviç Aralov, anlaşılan pek memnun değil. Orbay’ın İstanbul hükümetine bağlı olduğunu ve İngilizlerle ilişki içinde olduğunu anlatan deneyimli diplomat, Atatürk’ün kendisine Orbay’la ilgili yaptığı konuşmaları şöyle anlatıyor:

Посол Аралов едет в Анкару Руководство Советской России, пережившей Октябрьскую Революцию, в целях установления дружеских отношений с новым правительством Турции, где в 1921 году завершилась Освободительная война, вызвала из Литвы одного из опытнейших своих дипломатов. Перед поездкой в Анкару Семеном Ивановичем Араловым

были получены все необходимые директивы. Он знал, что будет нелегко нести службу в Турции с ее более чем шестисотлетней историей. Вот что говорит по этому поводу Аралов: «Я прибыл в Москву. Народный комиссар иностранных дел Георгий Васильевич Чичерин предложил мне поехать в Турцию в качестве посла. Я все думал о том, что это очень серьёзное дело и большая ответственность. Смогу ли я справиться с такой важной задачей?» «Турция… недавно это некогда империя потеряла свои территории на Балканах, Ближнем Востоке и Египте. Хоть сейчас это государство и отошло на второй план, тем не менее Турция играет большую роль в мировой дипломатии. Проливы Босфор и Дарданеллы, которые являются ключом к Чёрному морю, находятся в руках Турции…». Встреча Аралова с Ататюрком Ататюрк в качестве первого лица Великого Народного Собрания Турции

30 января 1922 года впервые встретился с Араловым. Вот некоторые пункты из той встречи, отмеченные Араловым после того, как Посол передал турецкому правителю в привет от лидера советского рабочего-крестьянского правительства В. И. Ленина: «Мустафа Кемаль Паша ответил следующим образом: «Наша общая цель – это борьба с империализмом и избавление восточных народов от ига империалистов. Я уверен в том , что мы сможем добиться успеха с помощью нащих общих усилий. Я сердечно благодарю Россию и великого вождя Ленина за оказание помощи Турции. Мы, офицеры, да и не только мы, но и все прогресивные люди, с первых дней великой Октябрьской революции внимательно следим за политикой, которую проводят большевики. Мы знали, что Ленин проводил политику, которая поможет делу освобождения угнетённых народов России. И его сила сейчас перед нами. Наши надежды были оправданы. Мы верили в то, что Белая армия проиграет гражданскую войну. Почему мы верили? Потому, что мы знали, что большевики передают земли феодалов крестьянам, знали, что все трудящеся на стороне большевиков, и то, что Ленин борется за мир...». Аралов недоволен позицией Рауфа Бея По воспоминаниям Семена Ивановича можно отметить, что он, рассказывая в своей книге об отношении Рауфа Орбая к советскому правительству, испытывает недовольство. Аралов пишет о том, что Рауф Орбай зависит от стамбульского правительства и имеет отношение к англичанам. Кроме того, в своих воспоминаниях Аралов передает и мнение Ататюрка об Орбае следующим образом: «Оппозиционная группа в парламенте оказала сопротивление. Ее члены попросили Рауфа бея стать президентом. И это им удалось. Я знаю об всех их тайных замыслах». Мустафа Кемаль Паша в своей «Речи» так пишет о Рауфе Орбае и всех оппонентах: «Как может быть серёзным и искренним название партии «Передовая Республика» (Terakkiperver Cumhuriyet), ведь ее создали люди, которые боятся произносить само слово ‘республика’.» ***


ГЮНДЕМ ИСТОРИЯ “Meclisteki muhalefet grubu saldırıya geçti. Başbakanlık için Rauf Bey’i ileri sürdü. Nitekim bunda başarı da sağlandı. Muhalefetin gizli niyetlerinin farkındaydım. Mustafa Kemal Paşa, Nutuk’un bir yerinde Rauf Bey ve bütün muhaliflerden şöyle söz etmişti: ‘Cumhuriyet sözcüğünü söylemekten bile çekinenlerin kurdukları partiye Cumhuriyet ve hem de “Terakkiperver Cumhuriyet” adını vermeleri nasıl ciddi ve ne dereceye kadar samimi sayılabilir?’ *** Rusya diplomatik ilişkilerini geliştirirken, Türkiye de yeni durumuna göre tavır almaya başlar. Birinci Dünya Harbi’nde Rusya’ya karşı savaşan Osmanlı İmparatorluğu’nun aksine Ankara hükümeti, ilişkileri sıcak tutmak için 1920’de Batı Cephesi Komutanlığını yapan Ali Fuat Cebesoy’u Moskova’ya gönderir... Ali Fuat Paşa cepheden Moskova’ya Batı Cephesi Komutanlığını yürüten Ali Fuat Cebesoy, sınıf arkadaşı Mustafa Kemal’in isteği üzerine Kasım 1920’de Moskova’ya yeni Türkiye’nin büyükelçisi olmak için yola çıkar. Ali Fuat Cebesoy’un Sovyet Rusya yolculuğu öncesi heyecanını Moskova Hatıraları’ndan takip edelim: “Garp cephesi kumandanlığından ayrılmış, 21 Kasım 1920’de Moskova Büyükelçiliği’ne atanmıştım. Benim için artık cepheden, silah seslerinden ve top gürültülerinden uzakta yeni ve siyasi hayat başlıyordu. İster istemez bu hayata intibak edecek, yüklendiğim ağır ve mesuliyetli vazifeyi başarmaya çalışacaktım. Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal Paşa’ya; ‘Madem ki bu da bir vatan vazifesidir, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağıma emin olabilirsiniz!’ demiştim.” Stalinle ilk görüşme: ittifak yok ama yardım var Ali Fuat Paşa, ilk ciddi görüşmelerinden birini o dönem Milletler Halk Komiseri olan Josef Stalin’le yapar. Zira ittifak ve dayanışma konusunda onun fikirlerini merak eder. İşte Stalin’in bu konudaki tarihî sözleri: “İttifak akdedemeyiz. Çünkü İngiliz-

lerle ticaret anlaşmamız var. Bundan maksat, ticaret anlaşması aleyhinde bulunan Fransa ile bu anlaşmanın taraftarı İngiltere’nin ve netice itibariyle Amerika’nın rekabetini yaratmak ve bunların bizlere karşı olan ittifakını parçalamaktır. Fakat asıl amacımız olan mücadeleye kapalı veya açık olarak devam edeceğiz. Biz muhtaç bulunduğumuz maddeleri İngiltere’den alacağız ve antantın ittifakını parçalayarak önemli bir zafer kazanmış olacağız. İttifaktan maksadınız para, silah ve insanca yardım ise bunu derhal yapacağız. Kardeşlik anlaşmasını imzalarız. Çünkü onda ticaret anlaşmasına zarar verecek bir şey yoktur.” Ali Fuat Paşa Çiçerin’e kızgın... Hatıralarında Sovyet Dışişleri Halk Komiseri Georgiy Çiçerin’in sınırlar konusundaki görüşlerini değerlendiren ve eleştiren Cebesoy, Ermenistan sınırıyla ilgili taleplerini ve bu taleplere Türk tarafının cevabını şöyle aktarıyor: “Çiçerin ‘Türklere yardım, Ermenistan hudutlarının belirlenmesi meselesi ve Türkiye’nin kendi toprakları dahilinde bulunan diğer milletlerin hukuklarına riayet edilmesi’ diye söze girmiş eski Ermeni vilayetlerinden Bitlis, Van ve Muş’tan birtakım yerlerin ifrazı ile devam eden sözlerine Türk heyeti reisi: ‘Türkiye’de hiçbir zaman bir Ermeni vilayeti bulunmamıştır. Ermenilerin Müslümanlarla birlikte yaşadıkları Türk vilayetlerinin hiçbirinde çoğunlukta olmadıklarını, bu yüzden Ermenistan’a yer ifrazının asla konu olamayacağını kati bir şekilde izah etmişti.’”

В то время, как Россия была нацелена на развитие дипломатическх отношений, Турция заняла позицию, соответствующую новому положению. Анкарское правительство, в противовес Османскому руководству, которое воевало в годы Первой мировой войны против России, в целях улучшения двусторонних отношений отправляет в 1920 году послом в Москву Али Фуата Джебесоя, командовавшего Западным фронтом в Первую мировую войну… Али Фуат Паша: с линии фронта в Москву Командующий Западным фронтом Али Фуат Джебесой, в ноябре 1920 года по просьбе своего однокашника Мустафы Кемаля отправился в Москву в качестве Посла Турецкой Республики. Мы чувствуем то восторженное настроение Али Фуата Джебесоя перед поездкой в Советскую Россию по его московским воспоминаниям: «Я был снят с поста генерала Западного фронта и назначен в Московское Посольство 21 ноября 1920 года. Для меня начиналась новая, политическая жизнь далеко от фронта, звука выстрелов и артиллерийских залпов. Я должен был привыкнуть к такой жизни, постараться выполнить тяжёлую и важную задачу, которую мне поручили. Председателю Великого народного собрания Мустафе Кемалю Паше я сказал: «Если это тоже задача Родины, то можете быть совершенно точно уверенным в том, что для ее исполнения я сделаю все возможное!»»

Первая встреча со Сталиным: нет альянса, но есть помощь Али Фуат Паша впервые встретился со Сталиным, в то время, тогда тот был Комиссаром по делам национальностей. Джебесой поинтересовался мнением Сталина по поводу более тесного сотрудничества и создания альянса. В ответ Сталин произнес свою известную фразу : «Мы не можем заключить пакт. Потому, что мы подписали торговое соглашение с англичанами. Наша цель – это создание конкуренции между Англией и Францией, которая стоит против этого торгового соглашения, и США, и воспрепятствовать, таким образом, их союзу против нас. Мы будем продолжать нашу борьбу всеми методами . Мы купим нужные продукты из Англии и, разрушив союз Антанты, сможем одержать победу. Если вы подразумеваете под альянсом материальную, человеческую или помощь оружием, то мы окажем вам эту помощь немедленно. Мы подпишем соглашение о дружбе. Потому что в нём нет ничего, что может нанести вред нашему торговому соглашению». Обида Али Фуат Паша на Чичерина... Али Фуат Джебесой, который в своих воспоминаниях оценивает и критикует мнение советского народного комиссара по иностранным делам Георгия Чичерина о границах, раскрывает предложения советского наркома о границе с Арменией, а также говорит о реакции турецкой стороны на эти предложения следующим образом: «Г.В. Чичерин начал говорить о помощи туркам, о вопросе определения границ Армении, об уважении государства к правам на самоопределение других национальностей, проживающих на территории Турции. В качестве примера Чичерин привел области Битлис, Ван и Муш». На это глава турецкой делегации ответил: «В Турции никогда не существовало полностью армянского города. Армяне никогда не составляли большинство в турецких городах, где жили вместе с мусульманами, поэтому об отделении этих земель и присоединении их к Армении не может быть и речи».

Büyükelçilerin anıları

Kaynaklar / Источники: http://to-name.ru/biography/aleksandr-nevskij.htm http://www.abc-people.com/data/nevskiy/index.htm

Kaynaklar

S. İ. Aralov, Bir Sovyet Diploma nın Türkiye Anıları, Çev: Hasan Ali Ediz, İstanbul, 1967. Ali Fuat Cebesoy, Moskova Ha raları Milli Mücadele ve Bolşevik Rusya, 2002.

Источники

Аралов С.И. Воспоминания советского дипломата: 1922-1923. М., 1960. Джебесой А.Ф. Московские воспоминания. Стамбул, 2002

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

33


GR

GÜNDEM KAFKASYA >> ГЮНДЕМ КАВКАЗ

Kafkasya’da Dengeleri Kurmaya Doğru…

G

üvenlik ve enerji konularında gündemdeki yerini her daim koruyan Kafkasya, son 10 yılda dikkatleri üzerine daha da çekti. Gerek Güney gerekse Kuzey Kafkasya; etnik, tarihsel ve altyapısal mirasın yansımalarını Rusya, Türkiye ve İran gibi çevre ülkelerde aktif olarak hissettiriyor. Bunun yanında Batı ülkelerinin bölgeye olan ilgisi her geçen gün ivmesini artırıyor. 34

GÜNDEMRUSYA

Kafkasya’da sıcak gelişmelerin merkeze oturduğu dönemlerde Türkiye’nin rolü gündemde yerini almaktadır. Fakat hem uluslararası bir aktör hem de bir bölge gücü olarak Türkiye, Kafkasya’nın istikrarı için daha aktif bir rol üstlenmelidir. Türkiye ve Rusya’nın son dönemdeki ekonomik ve diplomatik ilişkilerinin artması bir fırsat olarak görülmeli ve yeni bir Ağustos 2008 krizi yaşanmadan Moskova ile Ankara bölge sorunlarının çözümü için bugünden başlayarak ortak adımlar atmaya başlamalıdır.

Soğuk Savaşın sonu ve Putin’in sahneye çıkışı Soğuk Savaş dönemi sonrasında Kafkasya, yeni devletleri ve bölgedeki enerji kaynaklarıyla dünya siyasetinde yerini almıştır. Ortaya çıkan bu yeni düzen, Balkanlarda olduğu gibi Kafkasya’da da bölgesel çatışmalar ve durumun yarattığı istikrarsızlıkla dünya gündeminin bir parçası olmaya devam ediyor. 1991-92 yılları Yeltsin’le birlikte Batıcılık akımının etkisini gösterdiği bir dönem olmuştu. Putin’in iktidara gelmesinin ardından merkezi devleti güçlendirme politikası ön plana çıktı.


Aslı Yiğit

К вопросу об установлении равновесия на Кавказе

Рассматривая последние события, направленные на развитие экономических и дипломатических отношений между двумя государствами в качестве необходимой платформы, Турция и Россия могут предпринять совместные шаги по разрешению конфликтных ситуаций и других вопросов в регионе, не допустив возникновения кризисов, подобных военному кризису августа 2008 года. Конец холодной войны и приход на политическую сцену Путина

Аслы Йигит

После холодной войны новые государства кавказского региона, в чьих руках оказались важные энергетические ресурсы, заняли свое место в мировой политике. Тем не менее, в мировой повестке дня регион Кавказа обсуждается в рамках региональных конфликтов, как на Балканах, и ситуаций нестабильности. 1991-92 годы стали периодом влияния Запада на политику, проводимую первым президентом России Борисом Ельциным. А с приходом к власти Владимира Путина курс был взят на

В

последние десять лет мировыми политическими акторами все больше внимания уделяется Кавказу, сохраняющему свою важность по проблемам безопасности и энергетическим вопросам. Регион Южного и Северного Кавказа активно отражает этническое, историческое и инфраструктурное наследие соседних стран, таких, как Россия, Турция и Иран. Кроме того, западные страны проявляют все большую заинтересованность в регионе. С увеличением конфликтных ситуаций на Кавказе Турция начинает переосмысливать свою роль в регионе. Турция, являющаяся важным международным актором и сильным государством региона, должна проводить более активную политику, способствующую установлению стабильности на Кавказе. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

35


GÜNDEM KAFKASYA

Batı ile ilişkilerinde temkinli, ama dünya sisteminin bir parçası olduğunu her adımda hissettiren Moskova, yakın çevre politikasını ise Putin’le birlikte odak noktasına taşıdı. Gerek BDT ülkeleri, gerekse İran ve Suriye, hatta son zamanlarda Türkiye olmak üzere yakın çevresi ile ikili ilişkileri geliştirmede ve dengeyi muhafaza etmeyi öncelik haline getirdi. Batı-Orta Doğu-Rusya üçgeninde Kafkasya Kafkasya ise Rusya’da dış politika meselesinden çok bir iç politik olgu olarak algılanmaya devam etti. Dağlık Karabağ, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve Çeçenistan sorunlarında Moskova’nın bölgeyi bir bütün olarak algılama ve iç politika bağlamında çözüm bulma refleksi bugün de devam ediyor. Bölgedeki gelişmeler sadece Rusya’nın değil Türkiye, İran ve –gerek Orta Doğu gerekse Eski Sovyet coğrafyasını yakinen takip eden– Batı dünyasının dikkatini üze-

rine çekmektedir. Bu noktada gerginliklerin bölgenin de dışına çıkıp üçüncü aktörleri etkilediği senaryoları anımsıyoruz. ABD-İran-Rusya üçgeninde gelişen Kafkasya odaklı politikalar ise hem enerji hem de bölgesel güvenlik konularında son 10 yılın en çok konuşulan konularından olmuştur. Rusya’nın Dağlık Karabağ meselesinde Ermenistan’a destek vermesi ve Türkiye’nin de Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü için endişe etmesi, zaman zaman Rusya-Türkiye ilişkilerinde de gerilim yaratmaktadır.

укрепление центральной власти в стране. Москва, будучи осторожной в отношениях с Западом, но давая понять, что является важной частью мировой политической системы, в период путинского правления стала проводить политику добрососедства. В качестве приоритета Россия обозначила развитие двусторонних отношений и поддержание баланса со странами СНГ, Ираном и Сирией, а в последнее время и с Турцией.

Kuzey Kafkasya’da neler oluyor?

Кавказ в треугольнике Запад – Ближний Восток – Россия

Soğuk savaş sonrası uluslararası politikada önemi artan Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan gibi bölgesel aktörlerin yanı sıra, Kuzey Kafkasya da hem Rusya’nın iç meseleleri bağlamında hem de uluslararası alanda birçok tartışmaya konu oldu. Çeçenistan başta olmak üzere etnik sorunlar bölge istikrarını temelden etkilerken, Moskova’nın sorunları yönetmede karşılaştığı güçlükler zaman zaman tansiyonu daha da artırdı. Bu durumu körükleyen bir başka

36

GÜNDEMRUSYA

Кавказский вопрос в России и в 90-е годы продолжал восприниматься по-прежнему как явление больше внутренней политики, чем внешней. Со времени возникновения проблемы Нагорного Карабаха в конце 1980-х годов до вопроса о территориальной целостности Грузии и чеченского вопроса Москва воспринимает этот регион как единое целое и старается найти, таким образом, пути решения этих проблем в

контексте внутренней политики. За развитием событий в данном регионе следит не только Россия, но и Турция, Иран и западный мир, внимательно наблюдающий за странами Ближнего Востока и постсоветского пространства. Стоит вспомнить о тех сценариях развития региональных конфликтов, когда ситуация выходила за рамки внутреннего конфликта, и тогда в конфликт втягивались третьи стороны. Кавказская политика, проводимая государствами треугольника США – Иран – Россия, стала одной из наиболее обсуждаемых тем последних десяти лет. Поддержка Россией Армении в карабахском вопросе с одной стороны и озабоченность Турции проблемой территориальной целостности Азербайджана с другой стороны время от времени способствуют росту напряженности в российско-турецких отношениях. Что происходит на Северном Кавказе?


ГЮНДЕМ КАВКАЗ

faktör ise mikro aktörlerin de devreye girip radikal unsurları kullanarak dikkat çekmeye çalışmaları ya da var olan çatışmanın ‘Radikal İslam’ gibi kamuoyuna yansıtılmasıydı. Bölgenin enerji kaynakları için bir koridor niteliğinde olması da özellikle güvenlik konularında endişelerin uluslararası boyutlara taşınmasına sebep oldu. Aslında tüm bu çatışma ve ondan kaynaklanan istikrarsızlık ortamının temellerinin daha Stalin döneminde atıldığını söylemek yanlış olmaz. İmparatorluk dönemindeki savaşlar ve zorunlu göçlere bir de Stalin’in sürgünleri eklenince bölge etnik nüfusunun çoğunu kaybetmişti. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra hem Güney hem Kuzey Kafkasya’da etnik temelli sorunlar yeni boyutlarda kendini göstermeye başlamıştır. Moskova’nın denge politikası Tüm bu çatışmalara taraf olan devletlerle ya da gruplarla Rusya Federasyonu’nun arası belli dönemlerde bozulmuştur. Gürcistan ve Azerbaycan örneğinde görüleceği gibi bazı devletlerin Batı ile yakınlaş-

ma eğilimleri, Rusya’nın bu coğrafyasındaki devletlerin üzerindeki etkisini artırmak için ek tedbirlere başvurmasına da yol açmaktadır. Bunun yanında ABD’nin bölgedeki hem ekonomik hem de siyasal girişimleri Rusya’nın bölgede atacağı adımlarını zaman zaman sertleştirmesine ve durumun muğlâklaşmasına mahal

После окончания холодной войны, наряду с возрастающим влиянием на международную политику таких региональных игроков, как Армения, Азербайджан и Грузия, регион Северного Кавказа стал темой многих обсуждений не только в контексте внутренних дел России, но и на международном уровне. Этнические проблемы, главным образом в Чечне, принципиально повлияли на стабильность в регионе, а трудности, связанные с разрешением этих проблем, иногда держали Москву в напряжении. Еще одним фактором напряженности является участие в конфликтах так называемых микро-субъектов, которые используют, как правило, радикально настроенные элемен-

ты для привлечения внимания, или же интерпретация в общественном мнении существующих конфликтов как «радикально-исламских». Так как этот регион является своеобразным «коридором» для транспортировки энергетических ресурсов, проблема безопасности региона является вопросом международного масштаба. На самом деле, было бы правильно сказать, что фундамент для подобных конфликтов и нестабильности был заложен ещё в период пребывания у власти И.В. Сталина. В дополнение к войнам эпохи Российской империи, национальная политика Сталина привела к потере большой части этнического населения региона. После распада Советского Союза, как на Северном, так и на Южном Кавказе этнические вопросы начали проявляться в совершенно новых масштабах. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

37


GÜNDEM KAFKASYA >> ГЮНДЕМ КАВКАЗ

Türkiye Kafkasya’ya odaklanamıyor! Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından bu yana bölgedeki işbirliğine ortak olmak ve geliştirmek için girişimlerde bulunan Türkiye, bir Türk Cumhuriyeti olan Azerbaycan ile yakın temasını sürdürmüştür. Ermenistan ve Rusya’nın Azerbaycan politikası yüzünden bölgesel işbirliğinde hareket sahası daralan Türkiye, Rusya’nın bölgedeki üstünlüğünden dolayı, Kafkasya’daki diğer çatışmaların çözülmesinde de uzak bir aktör olarak kalmıştır 38

GÜNDEMRUSYA

Турция не может сосредоточиться на кавказском регионе После распада Советского Союза Турция, которая пытается найти способы сотрудничества и развития совместных проектов в кавказском регионе, продолжает вести тесное сотрудничество с тюркской республикой Азербайджан. Действия Турции в области регионального сотрудничества на Кавказе имеют четкие рамки в связи с политикой Армении и России по отношению к Азербайджану, в результате чего вследствие российского влияния в регионе Турция все больше отдаляется от Кавказа.


ГЮНДЕМ КАВКАЗ vermektedir. Örneğin 2008 yılının Ağustos ayında Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyarak Gürcistan’a cephe alan Rusya, Dağlık Karabağ sorununda da Ermenistan’a destek olarak Azerbaycan’a gözdağı vermiştir. Fakat her şeye rağmen, ortak tarihsel, kültürel ve altyapısal mirasın da yardımıyla Moskova bu ülkeleri kendine yakın tutmak için elinden geleni yapmaktadır. Türkiye Kafkasya’ya odaklanamıyor! Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından bu yana bölgedeki işbirliğine ortak olmak ve geliştirmek için girişimlerde bulunan Türkiye, bir Türk Cumhuriyeti olan Azerbaycan ile yakın temasını sürdürmüştür. Ermenistan ve Rusya’nın Azerbaycan politikası yüzünden bölgesel işbirliğinde hareket sahası daralan Türkiye, Rusya’nın bölgedeki üstünlüğünden dolayı, Kafkasya’daki diğer çatışmaların çözülmesinde de uzak bir aktör olarak kalmıştır. Hem 11 Eylül hem de Ağustos 2008 krizi Türkiye’nin Kafkasya genelinde rolünün artacağı gibi bir izlenim yaratsa da Ankara’nın bölgeye yönelik politikası maalesef tam odaklanamamışlık hissi vermektedir.

Kafkasya son 10 yılda dikkatleri daha da üzerine çekmiştir. Gerek Güney gerekse Kuzey Kafkasya etnik, tarihsel ve altyapısal mirasın yansımalarını Rusya, Türkiye ve İran gibi çevre ülkelerde aktif olarak hissettirmektedir. Bunun yanında Batı ülkelerinin bölgeye olan ilgisi her geçen gün ivmesini artırmaktadır. Kafkasya da sıcak gelişmelerin merkeze oturduğu dönemlerde Türkiye’nin rolü gündemlerde yerini almaktadır. Fakat hem uluslararası bir aktör hem de bir bölge gücü olarak Türkiye Kafkasya’nın istikrarı için daha aktif bir rol üstlenmelidir. Türkiye ve Rusya’nın son dönemdeki ekonomik ve diplomatik ilişkilerinin artması bir fırsat olarak görülmeli ve yeni bir Ağustos 2008 krizi yaşanmadan Moskova ile Ankara bugünden başlayarak bölge istikrarı için ortak stratejik adımlar atmaya başlamalıdır.

Московская политика равновесия В определенный период времени, отношения Российской Федерации со всеми участниками этнических конфликтов ухудшились. Тенденции к сближению с Западом у таких государств, как Грузия и Азербайджан, привели к принятию дополнительных мер Россией для увеличения своего влияния в этих странах. Кроме того, экономические и политические инициативы Соединенных Штатов Америки в регионе время от времени вызывают усиление неопределенности в инициативах России на этом пространстве. Например, в августе 2008 года Россия, признав независимость Южной Осетии и Абхазии, выступила против Грузии, а, поддерживая Армению в карабахском конфликте, ставит под угрозу, таким образом, безопасность Азербайджана.

Но, несмотря на все эти факторы, используя общее историческое, культурное и инфраструктурное наследие, Москва делает все возможное, чтобы держать эти страны близко к себе. Турция не может сосредоточиться на кавказском регионе После распада Советского Союза Турция, которая пытается найти способы сотрудничества и развития совместных проектов в кавказском регионе, продолжает свои тесные контакты с тюркской республикой Азербайджан. Действия Турции в области регионального сотрудничества на Кавказе имеют четкие рамки в связи с политикой Армении и России по отношению к Азербайджану, в результате чего вследствие российского влияния в регионе Турция все больше отдаляется от Кавказа. Несмотря на то, что события 11 сентября и кризис августа 2008 года создают впечатление того, что значение Турции на Кавказе возрастает, к сожалению, политика Анкары в этом регионе не имеет четкого направления. Рассматривая последние события, направленные на развитие экономических и дипломатических отношений между Россией и Турцией в качестве необходимой платформы, Турция может предпринять шаги, позволяющие ей занять более прочную позицию в регионе Южного и Северного Кавказа. Пришло время для Москвы и Анкары принять совместные меры по разрешению напряженности в отношениях между Арменией и Турцией на Кавказе и обеспечению безопасности и стабильности в регионе. Очевидно, что для этого не нужно ждать очередного конфликта или дестабилизации обстановки в регионе, как в августе 2008 года.

Türkiye ve Rusya’nın son dönemdeki ekonomik ve diplomatik ilişkilerinin artması bu noktada bir fırsat olarak görülerek, Güney ve Kuzey Kafkasya genelinde Ankara çözümün bir parçası olmak için adımlar atabilir. Ermenistan’la Türkiye arasında gerginliğin bölgede etkin olmak için engel teşkil etmemesi ve Kafkasya’da istikrarın sağlanması konusunda Rusya ve Türkiye’nin ortak adımlar atma zamanı gelmiştir. Böyle bir girişimde bulunmak için bölgenin daha da istikrarsızlaşması ya da Ağustos 2008’deki gibi yeni bir çatışmanın yaşanmasını beklemeye gerek olmadığı da çok açıktır. Güvenlik ve enerji konularında gündemdeki yerini her daim koruyan

Kaynaklar

Источники

1. “Illusion of Power: Russia after the South Caucasus Battle”. Stanislav Secrieru 2. “The Caucasus Under Soviet Rule”. Alex Marshall 3. “Turkey in world politics: an emerging multiregional power”. Barry M. Rubin, Kemal Kirişçi 4. “Imagining Circassia: David Urquhart and the Making of North Caucasus Nationalism”. Charles King 5. “Kafkasya’da Neler Oluyor?” Mitat Çelikpala 6. “Soğuk Savaş Sonrası Kafkasya”. Kamer Kasım 7. “Beş deniz Havzasında Türkiye”. Çağrı Erhan, Mustafa Aydın

1. Станислав Секриеру.»Иллюзия власти: Россия после битвы на Южном Кавказе» Алекс Маршалл. «Кавказ под управлением Советов» 2. Барри М. Рубин, Кемаль Кирришчи. «Турция в мировой политике: новая межрегиональная сила» 3. Чарльз Кинг. «Воображая Черкесию: Дэвид Уркварт и становление Северокавказского национализма» 4. Митат Челикпала. «Что происходит на Кавказе?» 5. Камер Касым. «Кавказ после холодной войны» 6. Чагры Эрхан, Мустафа Айдын. «Турция на бассейне пяти морей»

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

39


GR

GÜNDEM TOPLUM >>ГЮНДЕМ ОБЩЕСТВО

40

GÜNDEMRUSYA

Иностранцы ассоциируют Россию с радушными людьми и богатой культурой


“R

Ч

usya” veya “Rus Kültürü” deyince aklımıza ne geliyor? Rusya’da yıllarca yaşayan ya da en azından turistik bir seyahatle dahi olsa bu ülkede bulunmuş ya da tam aksine bu ülkeye daha önce hiç gitmemiş insanların bu soruya vereceği cevaplar elbette farklı olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya merkezli ünlü bir internet sitesi tarafından, dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan birçok internet kullanıcısı arasında yapılan bir anketle, insanların, Rusya’ya bakışı ve Rusya algısı test edilmeye çalışıldı. Uluslararası Seyahatler için bilet satışları yapan Rus seyahat arama motoru momondo.ru’nun gerçekleştirdiği ankette, Rusların yabancılar tarafından nasıl algılandığını gözler önüne seren ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Binlerce kullanıcı tarafından ziyaret edilen sitenin yaptığı anketin sonuçlarına göre, ankete katılanlar; “Rusya’nın ve Rus Halkının Sovyet zamanlarından bu yana çok küçük değişimler yaşadığı, ancak hala eski Sovyet kültürünü koruduğu” kanaatinde. Çoğunluğu (%77) Rusya’yı daha önce hiç ziyaret etmemiş olan kullanıcıların verdiği cevaplar ise ilginç klişeler etrafında toplanıyor. Dünyanın değişik ülkelerinden ankete katılan kullanıcıların verdikleri cevaplara göre “Rusya” deyince insanların aklına ilk üç sırada sırasıyla; “Soğuk İklim ve Kar” (%34,3), “Vodka” (%28,6) ve “Güzel Rus Kadınları” (%17) geliyor.

то приходит к вам в голову при словах «Россия» или «русская культура»? Иностранные граждане, уже побывавшие в России в туристической поездке или живущие в этой стране продолжительное время или, что также может быть, только слышавшие что-то о России, конечно, по-разному отвечают на этот вопрос. Недавно международная поисковая система авиабилетов Momondo.ru. провела опрос иностранцев, проживающих в разных уголках планеты, в котором любителям путешествовать предлагалось рассказать о своем видении России. В ходе опроса, проведенного среди тысячи иностранных пользователей сайта, выяснилось, что представления о России мало изменились со времен Советского Союза. Большинство участников опроса, среди которых преобладали те, кто еще не посещал Россию, указали на холодный климат - 34,3%, 28,6% вспомнили про русскую водку, 17% отметили красоту русских женщин. По 11% набрали русский снег и знаменитый балет, 8,5% достались куполам православных церквей, а 4% респондентов проголосовали за спортсменов. В опросе встречаются и интересные ответы. Например, «Я ассоциирую Россию с теплыми меховыми шапками, которые закрывают уши», - написал в опроснике ре-

Katılımcıların %11’i, “Rusya” deyince akıllarına, Rusların dünyaca ünlü “Kar ve buz balesi”nin geldiğini, %8,5’i “Ortodoks Kiliseleri”nin, %4’ü ise “Atletizm Sporcuları”nın çağrışım yaptığını ifade etti. Ankette yer yer ilginç cevaplara da rastlanıyor. Örneğin Birleşik Krallık’tan ankete katılan birisi Rusya’yı, “Kulakları örten kar kalpağı” ile hatırladığını anlatırken, Rusya’yı “Kalaşnikof Silahları” ve “KGB Ajanları” ile bütünleştirenlerin sayısı da az değil. Katılımcıların %23’ünün Rusya’da daha önce bulunduğu ifade edilen ankette, bu katılımcıların görece daha gerçekçi cevaplar verdikleri gözlemleniyor. Bu katılımcıların cevaplarına bakılırsa Rusya kendisini ziyaret eden kitleler için; “Babuşka”lardan (Rus Nineleri), “Borş

спондент из Великобритании. Среди посетителей портала нашлись такие, которые при слове Россия вспомнили автомат Калашникова и КГБ. Примерно 23% опрошенных уже побывали в России, поэтому в их ответах присутствуют более реальные понятия, такие как «бабушки, борщ, икра и очень дорогие гостиницы», а также радушие россиян. Более подробное описание России дал Нуно Мануэль из Дании: «Маленькие деревни и огромные города, Красная площадь, валенки, кириллический алфавит, невероятно большое расстояние от Калининграда до Японского моря. Очень много загадок». Интересно, что порядка 77% респондентов никогда не посещали Россию, но большинство указывали на то, что ГЮНДЕМ РУСЬЯ

41


%25 Çorbası”ndan, “Havyar”dan, ‘’Rusların misafirperverliği’’nden ve “Çok Pahalı Oteller”den ibaret.. Danimarka’dan ankete katılan Nuno Manuel adlı katılımcı Rusya hakkında biraz daha ayrıntılı bilgiler veriyor. Nuno’ya göre Rusya; “Bir ucu Kaliningrad, öbür ucu Japon Denizi’ne dayanan ve küçük köylerden, büyük şehirlerden oluşan” bir ülke.. Ayrıca “Kızıl Meydan”ıyla ünlü olan bu ülke, “İçinde kalın botlarla gezen insanların yaşadığı, her tarafı kiril harfleriyle ve türlü gizemlerle dolu uçsuz bucaksız bir dünya..” Ankette ilginç olan bir diğer konu ise ankete katılanlar içerisinde %77’lik bir çoğunluğu oluşturan ve Rusya’ya daha önce hiç gitmemiş olan katılımcıların, “Rusya’yı en kısa zamanda görmek istediklerini” vurgulamaları.. Yine bu kitlelerin ifadelerine göre; Rusya’yı bugüne kadar ziyaret edememiş olmalarındaki en büyük etken; “Rusya’ya vize almanın zor olması ve biraz da uzun sürmesi” ve dolayısıyla bu durumun; “Rusya’ya kısa zamanlı ve spontane bir geziyi imkansız kılması” olarak ifade ediliyor. Gündem Rusya Ekibi olarak olarak bizler de değerli okuyucularımızın kafasındaki “Rusya” algısını merak ederek www.GundemRusya.com adlı internet sitemizde bir anket oluşturduk. Büyük çoğunluğu Türkiye ve Rusya’da yaşayan vatandaşlarımızdan oluşan takipçilerimizin cevaplarının, Türkiye’de yaşayan insanların, Rusya hakkındaki algılarını ölçebilme 42

GÜNDEMRUSYA

adına bir fikir verebileceğini düşünerek hazırladığımız ankette, küresel algıya paralel sonuçlara ulaştık. Bu sonucun ortaya çıkmasında elbette yukarıda adı geçen ankette en çok cevaplanan şıkları kullanmamızın da payı yüksek. Gündem Rusya takipçilerinin katıldığı anket sonuçlarına göre ankete katılan her yüz kişiden 25’inin Rusya deyince ilk olarak aklına “Güzel Rus Kadınları” geliyor. “Rus Güzelliği”ni, %15 oy oranı ile “Kızıl Meydan” ve %14 oy oranıyla “Vodka” takip ediyor. Katılımcıların %12’si “Soğuk İklim ve Kar” cevabını tercih ederken, “Rus Edebiyatı”nı tercih edenlerin oranı da %11 seviyesinde kaldı. Diğer cevaplar ise; “Kalaşnikof ” %6, “Matruşka” %6, “KGB” %4, “Ortodoks Kilisesi” %3, “Borş Çorbası” %2 ve “Babuşkalar” %2 şeklinde sıralandı. *Momondo.ru seyahat arama motoru

GündemRusya takipçilerinin katıldığı anket sonuçlarına göre ankete katılan her yüz kişiden 50’sinin Rusya deyince ilk olarak aklına “Güzel Rus Kadınları” geliyor. Итак, по результатам опроса, проведенного сайтом www. GundemRusya.com, выяснилось, что каждый второй опрошенный при слове «Россия» вспоминает о красивых русских женщинах.

хотели бы это сделать. Основная причина их «нерасторопности» состоит в трудностях с оформлением визы РФ в короткие сроки, что мешает спонтанно организовать поездку. Команда портала www.Gundem Rusya.com тоже решила спросить своих читателей о том, что приходит им в голову при слове «Россия». Мы подготовили анкету, в которой предложили нашим читателям, живущим в России и Турции, выбрать варианты ответов, которые наиболее верно отображают их восприятие России. Результаты

мы получили похожие на результаты опроса портала Momondo. ru: ведь мы использовали те же самые варианты ответов. Итак, по результатам опроса, проведенного сайтом www.GundemRusya. com, выяснилось, что каждый четвертый опрошенный при слове «Россия» вспоминает о красивых русских женщинах. Русскую красоту и Красную площадь выделили по 15% пользователей. У 14% читателей Россия ассоциируется с водкой. 12% отметили холодный климат и снег, чуть меньшее количество респондентов, 11% сказали, что первым им в голову при слове «Россия» приходит великая русская литература. По 6% опрошенных не представляют себе Россию без автоматов Калашникова и матрешек. 6% считают символом России КГБ. По 3% читателей ассоциируют Россию с борщом и куполами православных церквей и 2% отметили русских бабушек. Momondo.ru - туристический сайт, осуществляющий поиск авиабилетов, отелей и компаний по прокату автомобилей.


23X28_PRESTIGE_ILAN_021111.pdf

1

11/2/11

12:07 PM

ARACINIZDA

FARKI... *$5$17¾6h5(&Ġ6$<$&, +$),=$.$<,76Ġ67(0Ġ

C

M

ARAÇ VE AKÜNÜN %(<1Ġ

.$%/268=9(5Ġ$.7$5,0, %(1=(56Ġ=h67h1 7(.12/2-Ġ

Y

CM

MY

CY

CMY

K

,Ģ×NODU×\OD .RQXĢDQ 7HNQRORML\L .RQXĢWXUDQ $N <¾¼¾7$.h$À “ALO AKÜ” HATTI: 444 1 457

O.S.B Oğuz Caddesi No:2 Sincan-ANKARA / TÜRKİYE pazarlama@yigitaku.com


GR

GÜNDEM EĞİTİM >>ГЮНДЕМ ОБРАЗОВАНИЕ

Дорога в giden yol... Москву... Moskova’ya

T

ürkiye ve Rusya sosyal, ekonomik ve kültürel çerçevede ilişkileri her geçen gün genişletiyorlar. Türk öğrenciler, son dönemde Rus diline ve Rusya’da eğitime daha çok ilgi gösteriyorlar. Yurt dışında kaliteli bir eğitim almak için ülkeleri şehir hayatı, eğitim ve kültür bağlamında tanımak lazım. İlk sayımızda Moskova’daki en önemli yüksek öğrenim kurumları ve onların kültürel yapısıyla ilgili bilgi veriyoruz...

44

GÜNDEMRUSYA

Т

урция и Россия постоянно расширяют свои отношения в рамках социальной, экономической и культурной жизни. В последные годы турецкие студенты интересуются русским языком и учёбой в России. Для того чтобы получить качественное образование за рубежом, человеку надо узнать о странах по поводу городской жизни, образования и культуры. В нашем первом номере мы даём информацию о самых крупных вузах Москвы и об их культурной структуре...


İsmek Konak

Moskova’daki en iyi üniversiteler

щий классический университет России, один из центров науки и культуры. Назван в честь Михаила Васильевича Ломоносова в 1940 году. МГУ включает 15 научноисследовательских институтов, 39 факультетов, более 300 кафедр и 6 филиалов. В университете обучается около 35 тысяч студентов по программам бакалавриата, магистратуры, 5 тысяч аспирантов и 10 тысяч слушателей подготовительных отделений. На факультетах и в научно-исследовательских центрах работают 4 тысячи профессоров и преподавателей, около 5 тысяч научных сотрудников. МГУ особенно специализируется по программам математики, физики и экономики.

Moskova, Rusya’nın en önemli şehirlerinden biri. Başkent’te matematik, fizik, felsefe, tıp, hukuk ve ekonomi alanında kaliteli eğitim veren çok sayıda üniversite var. Onların en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz: MGU(Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi): Rusya’nın en eski, en önemli ve ileri gelen klasik üniversitesi MGU, bilim ve kültür merkezlerinden biri. 1940 yılında Mihail Vasilyeviç Lomonov namına bu adı aldı. MGU’nun 15 bilimsel araştırma enstitüsü, 39 fakültesi, 300’den fazla kürsüsü ve 6 şubesi var. Üniversitede lisans ve yüksek lisans programlarında yaklaşık 35 bin, doktorada 5 bin ve hazırlık bölümlerinden 10 bin dinleyici okumaktadır. Fakültelerde ve bilimsel araştırma merkezlerinde 4 bin profesör ve öğretmen, yaklaşık 5 bin öğretim elemanı çalışmaktadır. MGU özellikle matematik, fizik ve ekonomi programlarında uzmanlaşıyor. Üniversite bünyesinde: v Rusya’nın en önemli kütüphanelerinden biri olan MGU Bilimsel Kütüphanesi, v MGU Özel Eğitim Bilim Merkezi, v MGU Öğrenci Tiyatrosu, v Zooloji Bilimsel Araştırma Merkezi, v MGU Bitki Müzesi, v Yaratıcı Kulüp, “Altın Ormanlar”, v MGU R. V. Hohlov Alpklup, v Coğrafya Bilimsel Eğitim Müzesi, v MGU Tarih Müzesi, v MGU Arşivi, v Rusya’nın en eski bilimsel botanik binası MGU Botanik Bahçesi, v MGU Bülteni-farklı fakültelerin süreli yayımları, v MGU Yat Kulübü bulunmaktadır. MGİMO(Moskova Devlet Diplomasi Ensitütüsü-Rusya Federasyonu Dışilişkiler Bakanlığı Üniversitesi): MGİMO, içinde uluslarası ilişkiler, bölgebilim, uluslararası hukuk, siyaset bilimi, kamu yönetimi, gazete-

Исмет Конак

При университете действуют: cilik ve halkla ilişkiler olmak üzere 12 eğitim dalında uzman yetiştiren Rusya üniversitelerinin önde gelenlerinden biri. Üniversite, eğitimin hukuki alanında büyük üçlünün içinde yer alıyor. MGİMO bünyesinde 6 enstitütü, 8 fakülte bulunmaktadır. Aynı zamanda üniversitede subay-askeri dilbilimci yetiştiren askeri kürsü var. Üniversite, en fazla yabancı devlet dili (53 yabancı dil) öğreten yüksek öğretim kurumu olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Самые лучшие университеты в Москве Москва является одним самых крупных городов России. В столице действуют многочисленные университеты, имеющие качественное образование по математике, физике, философии, медицине, праву и экономике. Здесь мы приводим самые важные из них: МГУ(Московский Государственный Университет имени М. В. Ломоносова): Старейший, крупнейший и веду-

v Научная библиотека МГУ — одна из крупнейших библиотек России, v Специализированный учебнонаучный центр МГУ, v Студенческий театр МГУ, v Научно-исследовательский зоологический музей, v Гербарий МГУ, v Творческий клуб «Золотые Леса», v Альпклуб МГУ имени Р. В. Хохлова, v Научно-учебный музей землеведения, v Музей истории МГУ, v Архив МГУ, v Ботанический сад МГУ— старейшее научное ботаническое учреждение России, v Вестник МГУ — периодические издания разных факультетов МГУ, v Яхт-клуб МГУ, МГИМО(Московский государственный институт международных отношений - Университет Министерства иностранных дел Российской Федерации): МГИМО-один из ведущих российских вузов, готовящий специалистов по 12 образовательным программам, в том числе международные отношения, регионоведение, международное право, политология, государственное управление, журналистика и связи ГЮНДЕМ РУСЬЯ

45


GÜNDEM EĞİTİM

Üniversitedeki farklı öğrenci organizasyonları şöyle: v MGİMO Öğrenci Kulübü, v MGİMO Öğrenci Birliği, v Bilimsel Öğrenci Topluluğu bünyesinde: * MGİMO “Debatı”(tartışmalar) Kulübü, * Kulüp “Ekonomikus”(2009 yılında kuruldu), * Kulüp “Solo”, * Entelektüel Oyunlar Kulübü * Kulüp “Ruskoe Slovo”(Rusça kelime) * Kulüp “Uluslararası Enerji Politikası” * MGİMO Buisness Kulübü(2001 yılında kuruldu) * MGİMO Türk Kulubü, v Kardeşlik Sovyeti bünyesinde: * MGİMO Azeri Kardeşliği, * MGİMO Ermeni Kardeşliği, * MGİMO Gürcü Kardeşliği, * MGİMO Alman Kardeşliği, NİU VŞE (Ulusal Araştırma Üniversitesi- “Ekonomi Yüksek Okulu”): NİU VŞE, Rusya’nın en önemli, en prestijli önde gelen üniversitelerinden biri. 1992’de “Devlet Üniversitesi-Ekonomi Yüksek Okulu” olarak kuruldu. 2009 yılında Ulusal Araştırma Üniversitesi statüsüne kavuştu. 2010’da ise Ekonomi Yüksek Okulu’nda Rusya’nın ilk akademik doktorası açıldı. Üniversitenin profili, sosyal-ekonomik, beşeri bilimler, aynı şekilde matematik ve bilişimden olu-

şuyor. Üniversite bünyesinde 20’den fazla fakülte ve bölüm var. Askeri kürsü var. Saint Petersburg, Nijniy Novgorod ve Perm’de 3 şubesi var. MFTİ(Moskova Fizik-Teknik Enstitüsü - devlet üniversitesi) MFTİ, Moskova bölgesinde, Moskova’da Dolgoprud ve Jukov’da bulunan Rus üniversitesi, ağırlıklı olarak teknik alanda 39 ulusal araştırma üniversitesinden biri. Aynı şekilde fizik teknik okulu olarak biliniyor. Onu bazen Rus MİT’i(Massachusett Teknoloji Enstitüsü) olarak adlandırıyorlar. Uygulamalı matematik, teorik ve uygulamalı fiziğin en yeni alanlarında çalışmak için öğrenci ve mühendis yetiştirme amaçlı “fizikteknik sistemi”, MFTİ’deki eğitim sürecinin ayırt edici özelliğidir. Aynı şekilde günümüzde “sistem analizi ve yönetim”, “bilişim ve hesaplama tekniği”, “bilgisayar güvenliği” alanlarında uzmanlar yetiştirmektedir. REA(Rusya G. V. Plehanov Ekonomi Üniversitesi) REA ekonomi, ticaret bilimi, teknik ve teknoloji alanlarında yüksek kalitede uzman yetiştirme ve yeniden eğitme üzerine en önemli eğitim ve bilim merkezidir. Üniversite bünyesinde üniversite öncesi eğitim, siyaset bilimi ve hukuk, uluslararası ekonomik ilişkiler, ekonomi ve matematik, genel ekonomi, uzaktan eğitim, çalışma, bilişim, ticare bilimi ve satış, yönetim, mühendislik ve ekonomi,

собщественностью. По юридическому направлению подготовки, вуз входит в так называемую Большую тройку. В состав университета входят шесть институтов, восемь факультетов. Также в университете действует военная кафедра, осуществляющая подготовку офицеров - военных лингвистов. Официально занесен в Книгу рекордов Гиннесса как вуз с преподаванием самого большого количества государственных иностранных языков (53 иностранных языка). В университете существуют различные студенческие организации: v Студенческий союз МГИМО, v Ассоциация студентов МГИМО, v В рамках Научно-Студенческого Сообщества, o Клуб «Дебаты» МГИМО o Клуб «Экономикус» (основан в 2009 году), o Клуб «Соло», o Клуб Интеллектуальных

46

GÜNDEMRUSYA

игр,

o Клуб «Русское слово», o Клуб «Международная энергетическая политика»,

o Бизнес Клуб МГИМО (основан в 2001 году),

o Турецкий Клуб МГИМО (не является землячеством), v В рамках Совета Землячеств [1]: o Азербайджанское землячество МГИМО, o Армянское Сообщество МГИМО, o Грузинский клуб МГИМО, o Немецкое землячество МГИМО, НИУ ВШЭ(Национальный исследовательский университет «Высшая школа экономики»): НИУ ВШЭ-один из крупнейших, ведущих и самых престижных университетов России. Был основан в 1992 году как «Государственный университет — Высшая школа экономики» (ГУ-ВШЭ). В 2009 году получил статус Нацио-


ГЮНДЕМ ОБРАЗОВАНИЕ нального исследовательского университета, а в 2010 году в Высшей школе экономики была открыта первая в России академическая аспирантура. Профиль университета — социально-экономические, гуманитарные науки, а также математика и информатика. В составе университета свыше двадцати факультетов и отделений. Есть военная кафедра. Университет имеет 3 филиала: в СанктПетербурге, Нижнем Новгороде и Перми. МФТИ (Московский физикотехнический институт - государственный университет):

pazarlama, bankacılık ve sigortacılık, vergilendirme, borsa ve finans fakülteleri var. Üniversitede 160’ın üstünde profesör, öğretim üyesi, 550’den fazla doçent ve öğretim elemanı var.

teknik üniversitelerden biri, Avrupa’nın önde gelen teknik yüksek öğretim kurumlarından biri, bilim merkezi, Rusya halklarının kültürel mirasının değerli objesi.

MGTU(Moskova N.E. Bauman Devlet Teknik Üniversitesi) MGTU, Rusya’daki ilk ve en önemli

Moskova’daki yüksek öğretim kurumlarının eğitim seviyesini reytinglerde şu şekilde görebiliriz:

МФТИ -Российский университет в Долгопрудном и Жуковском, Московской области и в Москве, преимущественно технической направленности, один из 39 национальных исследовательских университетов. Также известен как Физте́х. Иногда его называют «русским MIT». Отличительной чертой учебного процесса в МФТИ является «система Физтеха», нацеленная на подготовку учёных и инженеров для работы в новейших областях прикладной и теоретической физики, прикладной математики. В настоящее время также готовятся специалисты по направлениям «Системный анализ и управление», «Информатика и вычислительная техника», «Компьютерная безопасность». РЭА(Российский Экономический Университет имени Г.В.

Плеханова): РЕА-это крупнейший учебный и научный центр по подготовке и переподготовке специалистов высшей квалификации в области экономики, товароведения, техники и технологии. В составе университета: факультеты - финансов, биржевого дела и налогообложения, банковского и страхового дела, маркетинга, инженерно-экономический, менеджмента, товароведения и торговли, информатики, бизнеса, дистанционного обучения, общеэкономический, экономикоматематический, международных экономических отношений, политологии и права, довузовской подготовки. В Университете работает свыше 160 профессоров, докторов наук, более 550 доцентов и кандидатов наук. МГТУ(Московский государственный технический университет им. Н. Э. Баумана): МГТУ— первый и один из крупнейших технических университетов в России, один из ведущих технических вузов Европы, научный центр, особо ценный объект культурного наследия народов России. Уровень образования вузов Москвы в рейтингах представлен следующим образом:

1.sıra

II. sıra

III. sıra

yıl

Açıklama

I место

II место

III место

Год

Пояснения

MGU

NİU VŞE

SPBGU

2011

«4 International Colleges & Universities», Rusya yüksek öğretim kurumları reytingi

МГУ

НИУ ВШЭ

СПбГУ

2011

«4 International Colleges & Universities», рейтинг вузов России

MGU

NİU VŞE

SPBGU

2010

«Webometrics», Rusya yüksek öğretim kurumları reytingi

МГУ

НИУ ВШЭ

СПбГУ

2010

«Webometrics», рейтинг вузов России

MFTİ

MGİMO

NİU VŞE

2010

«RİA Novosti», EGE’nin puan sıralamasına göre Rusya yüksek öğretim kurumları reytingi

МФТИ

МГИМО

НИУ ВШЭ 2010

NİU VŞE

MGU

REA

2008

Jurnal «Pryamıe invesitçii», Mezunların kazanç seviyesine göre Rusya yüksek öğretim kurumları reytingi

НИУ ВШЭ

МГУ

РЭА

Журнал «Прямые инвестиции», 2008 рейтинг вузов по уровню зарплаты выпускников

GU

NİU VŞE

REA

2008

Jurnal «Pryamıe invesitçii», Rusya’nın en prestijli yüksek öğretim kurumları

МГУ

НИУ ВШЭ

РЭА

2008

Журнал «Прямые инвестиции», самые престижные вузы России

NİU VŞE

MGU

MGTU

2007

«Комmersant», Rusya’nın en popüler yüksek öğretim kurumları,

НИУ ВШЭ

МГУ

МГТУ

2007

«КоммерсантЪ», самые востребованные вузы России

«РИА НОВОСТИ», рейтинг вузов России по среднему баллу ЕГЭ

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

47


GR

GÜNDEM GÖRÜŞ >>МНЕНИЕ

GÖRÜŞ

МНЕНИЕ

Saratov ve Rusya Sosyal Bilimler Devlet Üniversiteleri, Dönüşümlü Öğrenci

Саратовский и Российский государственный гуманитарный университеты, студентка по обмену

Fatih üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde burslu olarak eğitim gördüm. Üniversitemin Rusya ile anlaşması sayesinde 3. sınıfın 2. döneminde Saratov Devlet Üniversitesi’nde, 4. sınıfın 1. döneminde ise Rusya Sosyal Bilimler Devlet Üniversitesi’nde eğitim aldım.

Высшее образование я получила в стамбульском Университете Фатих, Факультет русского языка и литературы. По договору об обмене студентами с российскими университетами, шестой семестр я провела в Саратовском государственном университете, а седьмой семестр – в московском РГГУ.

H

em Saratov’dan hem de Rusya Sosyal Bilimler Devlet Üniversitesi’nden memnun bir şekilde ayrıldım. Her iki üniversitenin de bana çok şey kattığına inanıyorum. Özellikle Saratov bünyesinde bulunan Türk Dili ve Kültür Merkezi kendimizi geliştirmemiz için yoğun bir program düzenledi. Hem üniversitede Rus öğrencilerle birlikte derslere girdik, hem de bu merkezde bulunan öğretmenler açıklarımızı kapatmamız için özel dersler verdi. Türk eğitim sistemiyle Rus eğitim sistemini karşılaştıracak olursam, Rusya’da eğitimin oturmuş olduğunu söyleyebilirim. Maalesef, Türkiye’de eğitim sistemi henüz istediğimiz yerde değil. Bir Türk için Rusya’da öğrenci olmanın bir sürü avantajı var. Farklı bir ülkede, farklı kültüre sahip olan insanlarla aynı sıraları paylaşmak benim için eğlenceliydi. Kitaplardan okuduğumuz çoğu şeyi canlı olarak görme imkânı buldum. Soğuk olarak bilinen Rusların aslında soğuk görünümlü ama sıcakkanlı olduklarını öğrendim. Oradan edindiğim arkadaşlıklarım hala devam ediyor. Üniversite ortamında en çok zorluk çektiğim konu ise, hocalara isim ve soy isimle birlikte hitap edilmesiydi. Ben bunu bir türlü beceremedim. Ya yanlış telaffuz ettim, ya da soy isimlerini karıştırdım. Neyse ki, yabancı öğrenci olduğum için hocalar bu konuda anlayışlı davrandılar bana. Şehirdeki sosyal hayat, Müslüman bir Türk kızı için fazla hareketliydi. Genelde Türk kızları evde ya da bir kafede arkadaşlarıyla oturup çay içmeye alışık olduğu için, öğrencilerin sürekli müzelere, konserlere, 48

GÜNDEMRUSYA

tiyatrolara vs. gitmesi pek alışılageldik bir durum değil. Rusya’da öğrenci olmamın bir diğer katkısı ise okuma alışkanlığı kazanmış olmam. Otobüste, metroda, ders saatini beklerken koridorlarda bile sürekli okuyan insanları görmem, beni daha çok okumaya teşvik etti. Hep olumlu şeylerden bahsettim aslında. Mesela, Kurban bayramını Rusya’da geçirmiş olmam beni çok hüzünlendirdi. Türkiye’de herkes aileleriyle birlikte tatildeyken, Rusya’da okula gidip ders dinlemek çok zordu benim için. Kısacası, Rusya’da öğrenci olmak her şeye rağmen çok güzeldi ama bu tür dezavantajlarının bulunduğunu da belirtmek isterim.

Я

очень довольна и Саратовским университетом, и РГГУ. Я считаю, что оба университета дали мне очень многое. Особенно Центр турецкого языка культуры при Саратовском университете, который подготовил для нас очень насыщенную развивающую программу. Посещали обычные занятия мы вместе с русскими студентами, а Турецкий центр помогал нам освоить то, что мы не успели понять. Если сравнивать системы образования России и Турции, то могу сказать, что в России система обучения более устоявшаяся. К сожалению, в Турции образование еще не на том уровне, о котором стоит мечтать. У турецкого студента в России есть очень много преимуществ. Учиться в другой стране вместе с ребятами,

у которых абсолютно другая культура, для меня – отличный опыт. У меня была замечательная возможность увидеть вживую все то, о чем мы читали в книгах и учебниках. Я узнала, например, что русские, которых все считают холодными и неприветливыми, на самом деле очень общительные и жизнерадостные. Я до сих пор общаюсь и дружу с этими ребятами. В университете же мне сложно было обращаться к преподавателям по имени-отчеству. Никак не получалось у меня произнести все правильно: либо в произношении ошибалась, либо имена путала. Но преподаватели, за что спасибо им огромное, относились ко мне с пониманием, ведь я иностранка. Культурная жизнь в российском городе для турецкой студенткимусульманки была довольно активной. Ведь турчанки привыкли встречаться с подружками у когонибудь дома или в кафе и беседовать за чашкой чая. А здесь мне непривычным показалось то, что студенты постоянно ходят в музеи, театры, на выставки. Другим плюсом моей студенческой жизни в России стала привычка к чтению. То, что я видела множество читающих людей в автобусах, метро, а в университетских коридора ребята сидели и читали, ожидая занятий, мотивировало меня к тому, чтобы больше читать. Почему-то только положительные моменты приходят в голову. Но, например, в России я в одиночестве провела Курбан-байрам, это меня очень расстроило. В то время, как в Турции в это время у всех каникулы и выходные, и все проводят эти дни со своими семьями, я должна была идти в университет и слушать лекции. Но в общем, несмотря ни на что, быть студенткой в России было очень здорово. Стоит отметить только, что были все-таки некоторые отрицательные моменты, связанные в основном с религией.


Институт международного образования Эдурус приглашает на курсы иностранных языков KOLAY

- Русский язык

- Детский клуб

- Английский язык

- а также подготовка к поступлению в росссийские вузы

- Турецкий язык

Адрес: Şekerhane Mahallesi, Eskişehir Yolu, Kerim Kadıhan İşhanı Kat:2, Alanya Antalya, Turkey Телефон: 0242 513 4112 Сайт (web sitesi) : www.edurus.com.tr


GR GÜNDEMENERJİ

Maliyeti 12 milyar dolar’dan fazla olan 765 mil uzunluğundaki Nord Stream boru hattı, Rusya’nın gaz devi Gazprom’a göre Rusya’yı Baltık deniz yatağı üzerinden doğrudan Avrupa Birliği’ne bağlıyor.

ГЮНДЕМ ЭНЕРГЕТИКА

Yeni Doğalgaz BORU HATTI

Ukrayna’ya Uğramıyor Rusya ile Ukrayna arasındaki gaz sorunu, kuşkusuz son yılların en çok konuşulan küresel konularından birisi. 1991’de Sovyet Birliği’nin çöküşünden beri, iki ülke arasındaki ilişkilerde enerji fiyatlarıyla ilgili ihtilaf hep ana problemini teşkil etti. Rusya ve Ukrayna arasında doğalgaz fiyatları ile ilgili tartışmaların tavan yaptığı bir zamanda, Rus Başbakan Vladimir Putin 6 Eylül’de yeni bir doğalgaz boru hattının açılışını yaptı. Putin’in flaşlar önünde açılışını yaptığı boru hattı, Rusya-Finlandiya sınırında bulunan Portovaya kompresör istasyonunda ilk Nord Stream boru hattına gaz pompalamaya başladı.

M

aliyeti 12 milyar dolar’dan fazla olan 765 mil uzunluğundaki Nord Stream boru hattı, Rusya’nın gaz devi Gazprom’a göre Rusya’yı Baltık deniz yatağı üzerinden doğrudan Avrupa Birliği’ne bağlıyor. Nord Stream hissedarlar komitesi başkanı olan Eski Alman Lider Gerhard Schroder’le kadeh kaldıran Putin, Almanya’ya teslim edilecek olan enerjinin yalnızca Avrupa enerji sektörüne değil, aynı zamanda dünya enerji sektörüne de somut bir katkı sağlayacağını düşünüyor. 50

GÜNDEMRUSYA

Yeni boru hattı projesinde yer alan aktörlerin payı ise şöyle; Gazprom Nord Stream AG (Rusya)

%51

BASF SE/Wintershall Holding (Almanya)

%15

E.ON Ruhrgas AG (Almanya)

%15

N.V. Nederlandse Gasunie (Hollanda)

%9

GDF Suez S.A (Fransa)

%9

Bugüne kadar Rusya, doğalgazı Ukrayna üzerinden gönderebiliyordu ve iki ülke arasında yaşanan gerginlikler, Avrupa’yı soğukla baş başa bırakıyordu. Ancak, Nord Stream yıllık 55


B. Alper Büyükarslan

Б. Альпер Бююкарслан

Новый газопровод не пройдёт через

УКРАИНУ milyon metre küp doğalgazı önümüzdeki 50 yıl boyunca yalnızca Almanya’ya değil, aynı zamanda Fransa, İngiltere, Hollanda ve Danimarka’ya da sağlayacak. Putin, Ukrayna’nın şimdiye kadar olan ‘transit ülke’ statüsünün ortadan kalktığını “Herhangi bir transit ülke, bu transit olma özelliğinden faydalanma eğiliminde olmuştur. Bu ayrıcalık artık ortadan kalkıyor” sözleriyle ifade etti. Rusya’nın enerji sektöründen sorumlu olan Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut anlaşmazlıklar göz önünde bulundurulursa, projeye yeni hatlar eklenebileceğini açıkladı. Peki, Ukrayna ‘transit ülke’ statüsünü kaybederse, Rusya’nın gaz ihracı konusunda da etkisini tamamen kaybeder mi? Bu soruya enerji uzmanları, yeni nakil rotalarının açılmasına rağmen Ukrayna’nın gelecek yıllarda Rusya’nın gaz ihracında çok önemli bir rol oynayacağı şeklinde cevap veriyor. Ukrayna ile enerji krizi! 2006 yılında, Rusya’nın, ödemesi gereken

По мнению газового гиганта России «Газпрома», «Северный Поток», протяжённость которого составляет 765 миль, а бюджет более 12 миллиардов долларов, напрямую связывает Россию с Европейским Союзом по дну Балтийского моря .

Одной из наиболее часто обсуждаемых проблем во всём мире в последние годы стал газовый кризис между Россией и Украиной. После распада Советского Союза в1991 году в отношениях между этими двумя странами, а именно в вопросе ценообразования на энергоресурсы, наблюдаются постоянные разногласия.

В период, когда споры между Россией и Украиной о цене на газ достигли критической отметки, 6 июля этого года премьер-министр России провёл торжественное открытие нового газопровода. Представленный Путиным средствам массовой информации газовый трубопровод «Северный поток», по которому уже началось осуществление подачи газа, находится на границе России с Финляндией, а газ идет на экспорт через газокомпрессорную станцию «Портовая».

П

о мнению газового гиганта России «Газпрома», «Северный Поток», протяжённость которого составляет 765 миль, а бюджет более 12 миллиардов долларов, напрямую связывает Россию с Европейским Союзом по дну Балтийского моря . Поднимая бокал с главой комитета акционеров «Северного Потока», бывшим лидером Германии Герхардом Шродером, Путин сказал о том, что природный газ, который будет поставляться посредством данного трубопровода в Германию, привнесёт ощутимый вклад не только в европейский, но и в мировой энергетический сектор. Распределение паев среди акционеров проекта

выглядит следующим образом: Газпром Nord Stream AG (Россия) BASF SE/Wintershall Holding (Германия) E.ON Ruhrgas AG (Германия) N.V. Nederlandse Gasunie (Голландия) GDF Suez S.A (Франция)

%51 %15 %15 %9 %9

До сегодняшнего дня Россия поставляла природный газ транзитом через Украину, но из-за напряжений, которые наблюдались между двумя странами, Европа была брошена на произвол судьбы в борьбе с холодами. Теперь же, благодаря «Северному Потоку», в течение следующих 50 лет не только Германия, но и Франция, Англия, Голландия и Дания будут обеспечены подачей газа, объем которого составит в общей ГЮНДЕМ РУСЬЯ

51


GÜNDEMENERJİ ГЮНДЕМ ЭНЕРГЕТИКА

bedeli ödemediği için Ukrayna’ya gaz vermeyi kesmesiyle artan RusyaUkrayna enerji krizi üzerine Ukrayna da bu kesintiye karşılık olarak Rusya’nın Avrupa’ya olan gaz sevkiyatına el koydu. Ancak üç yıl sonra gaz savaşı eşi görülmemiş bir boyuta ulaştı. Avrupa’da alışılmadık derecede soğuk geçen birkaç kış haftası boyunca, çoğu Avrupalı tüketici, birbiriyle adeta kapışan ve asla geri adım atmayan iki Sovyet ülkesi arasındaki kriz nedeniyle donma noktasına geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç şu anda gözaltında tutulan eski Başbakan Yuliya Timoşenko tarafından 2009 yılında Rusya’yla imzalanan gaz anlaşmasının ülkesi için dezavantajlı olduğunu öne sürüyor. Yanukoviç, Rusya’yla bu konuda yapılan müzakerelerin ‘nafile’ olduğuna inansa da bu konudaki tepkisini “Neyle cezalandırıldığımızı bilmek istiyoruz. Yıllık olarak 5 ila 6 milyar dolar daha fazla bir bedel ödüyoruz. … Ülkenin ulusal bütçesinin yaklaşık olarak %20’si Rus gazına harcanıyor. Bu hiç adil değil ve ekonomimiz bu bedeli uzun süre karşılayamaz. Almanlar ne ödüyorsa biz de aynısını ödemek istiyoruz” sözleriyle dile getiriyor. Yanukoviç’in bu konudaki sert tepkilerine karşılık Gazprom Başkanı Aleksey Miller’ın cevabı hızlı ve biraz da alaycı oldu; “Polonya, Ma52

GÜNDEMRUSYA

caristan, Türkiye ve Romanya’daki tüketicilere göre Ukrayna daha az miktarda gaz alıyor. Ukraynalı partnerlerimizin ‘Ucuz Rus Gazı’ adlı bir trene bindikleri ve hangi istasyonda ineceklerini bilmedikleri yönünde bir izlenim görüyoruz; çıkmaz bir sokağa yönelmiş olabileceklerinin farkında değiller. Kontratta olan ne varsa, 2019 yılının sonuna (sona erme tarihi) kadar tamamlanmak zorunda”. Batılı hükümetler, Rusya’nın daha az zengin olan komşularına ekonomik konularda baskı uygulamasını ve eski Sovyet ülkelerine politik iradesini empoze etme noktasında enerji kaynaklarını bir silah olarak kullanmasını tekrar tekrar eleştirirken, Rusya bu ithamları reddediyor.

сложности 55 миллионов кубометров в год.

в огонь в энергетическом кризисе между двумя странами.

Путин сообщил о том, что Украина, которая до сегодняшнего момента считалась «транзитной страной» теперь лишается такого статуса. «Любая транзитная страна имеет потенциальную возможность воспользоваться своим транзитным положением. Теперь у них такой привилегии уже не будет», - заявил Путин. Заместитель премьер-министра, ответственный за российский энергетический сектор Игорь Сечин заметил, что в процессе рассмотрения существующих между Россией и Украиной разногласий, могут быть добавлены новые газопроводные линии. Хорошо, но если Украина потеряет статус «транзитной страны», потеряет ли она также на 100% своё влияние на российский экспорт газа? На этот вопрос специалистыэнергетики высказывают мнение о том, что, несмотря на открытие новых линий для транспартировки газа, Украина в течение будущих нескольких лет будет продолжать играть важную роль в сфере российского газового экспорта.

Спустя 3 года «газовая» война приобрела беспрецедентные масштабы. В Европе, во время нескольких, непривычных ей холодных зимних недель, большинство европейских потребителей замерзали из-за кризиса междву двумя бывшими советскими странами, которые никак не хотели прийти к компромиссу.

Энергетический кризис с Украиной! В 2006 году из-за своевременной неуплаты Украиной поставленного Россией газа, Россия прекратила поставки природного газа в Украину. Украина же в ответ на это присвоила себе право прекращать транзит российского газа в Европу, тем самым подлив масло

Президент Украины Виктор Янукович отстаивает мнение о том, что газовый контракт, подписанный в 2009 году экс-премьерминистром Юлией Тимошенко, которая в настоящий момент находится под арестом, был невыгодным для Украины. Несмотря на уверенность Януковича в том, что по данному вопросу переговоры с Россией «бесполезны», он комментирует эту проблему следующим: «Мы бы хотели знать, за что мы платим пеню. В год мы переплачиваем 5-6 миллиардов долларов. ... 20% бюджета страны идёт на оплату российского газа. Это совершенно несправедливо и наша экономика долго этого не выдержит. Мы хотим платить столько же, сколько платит Германия». На это жёсткое заявление Януковича глава Газпрома Алексей Миллер дал мгновенный и несколько саркастический ответ: «По мнению потребителей Польши, Венгрии, Турции и Румынии, Украина получает меньше газа. Мы сейчас наблюдаем то, как наши украинские партнёры сели в поезд под названием «Дешёвый Российский Газ» и не знают, на какой станции им сойти; они не понимают, что идут по неверному, тупиковому пути. Всё, что отражено в существующем контракте, должно быть выполнено до истечения срока контракта, то есть до конца 2019 года». Россия отрицает постоянные обвинения западных правительств в том, что она оказывает давление на своих соседей с более слабой экономикой, навязывает им свою волю и использует свои энергетические ресурсы в качестве политического оружия.


ZDRAVOOKHRANENİYE

2011

Uluslararası Sağlık, Medikal Ekipman ve İlaç Fuarı 5 - 9 Aralık 2011 EXPO CENTER/ Moskova Organizatör: Messe Düsseldorf GmbH Messeplatz www.messe-duesseldorf.de

POWER ELECTRONİCS

Mobilya Bağlantı Elemanları ve Aksesuarları Fuarı 21.11.2011 – 25.11.2011 EXPO CENTER/ Moskova Organizatör, Expocentr, project team www.meb-expo.ru

RUSYA FUAR

MOSKOVA MEBEL 2011

EKONOMİ >>ГЮНДЕМ ЭНЕРГЕТИКА

ВЫСТАВКА РОССИИ

Enerji ve Güç Fuarı

29.11.2011- 01.12.2011 World Trade Centre/Moskova Organizatör: Primexpo www.powerelectronics.ru

ICCX

Russia 2011

Uluslararası Beton Fuarı

13 - 15 Aralık 2011 Otel Park Inn PULKOVSKAYA/ St Petersburg Organizatör: ad-media Verlag GmbH industriestr www.ad-media.de

Mechanical Engineering & Metalworking 2011 Uluslararası Makine Mühendisliği ve Metal İşleme Fuarı 7 - 9 Aralık 2011 Kazanskaya Yarmarka/ Kazan Organizatör: OAO Kazanskaya Yarmarka Orenburgsky trakt www.expokazan.ru

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

53


GR

GÜNDEM PORTRE >>ГЮНДЕМ ПОРТРЕТ İsmet Konak

Исмет Конак

Rusya’nın kurtarıcısı:

Спаситель России:

“Aleksandr Yaroslaviç Nevskiy (1221-1263)—12361251 yıllarında Novgorod kneziydi (Prens). 1252 yılından itibaren Vladimir büyük knezi oldu. Knez Yaroslav Vsevolodoviç’in oğlu. İsveçlere (Neva çarpışması 1240) ve Alman şövalyelerine (buz muhaberebesi) karşı zaferler kazandı. Rus Ortodoks Kilisesi tarafından azizlik mertebesine yükseltildi.”

«Александр Ярославович Невский (1221-1263) — князь новгородский в 1236-51, великий князь владимирский с 1252. Сын князя Ярослава Всеволодовича. Победами над шведами (Невская битва 1240) и немецкими рыцарями (Ледовое побоище 1242) обезопасил западные границы Руси. Канонизирован Русской православной церковью.»

N

Р

Aleksandr Nevskiy evskiy’nin doğumu ve ailesi

Александр Невский ождение и семья Невского

Aleksandr Nevskiy 1221’de doğdu, 1263 yılında vefat etti. Nevskiy, Knez Yaroslav Vsevolodoviç ve Knez Mstislav Udatnıy’ın kızı Prenses Feodosiya’nın ailesinde dünyaya geldi. Aleksandr Nevskiy ile ilgili ilk belgeler 1228 yılına ait. Novgorod’ta knezlik yapan Yaroslav halkla sorun yaşadı ve eski yurdu olan Pereyaslavl-Zaleskiy’e dönmek zorunda kaldı. Ayrılmasına rağmen iki küçük yaştaki oğlunu Fedor ve Aleksandr’ı Novgorod’ta güvenilir boyarların velayetine bıraktı. Fedor’un ölümünden sonra Aleksandr, Yaroslov Vsevolodoviç’in en yaşlı oğlu oldu. 1236 yılında Novdogorod knezliğine atandı, 1239 yılında ise Poloçlu prenses Aleksandra Bryaçislavna ile evlendi.

Александр Невский родился в 1221 году, а скончался в 1263 году. Невский родился в семье князя Ярослава Всеволодовича и княгини Феодосии, дочери князя Мстислава Удатного (Удалого). Первые сведения об Александре относятся к 1228, когда Ярослав Всеволодович, княживший в Новгороде, вступил в конфликт с горожанами и вынужден был отъехать в Переяславль-Залесский, свой родовой удел. Несмотря на свой отъезд, он оставил в Новгороде на попечении доверенных бояр двух своих малолетних сыновей Федора и Александра. После смерти Федора Александр становится старшим сыном Ярослава Всеволодовича. В 1236 он был посажен на новгородское княжение, а в 1239 женился на полоцкой княжне Александре Брячиславне.

Neva’da zafer

Победа на Неве

15 Temmuz 1240 yılında İjor Nehri ağzında Neva kıyısında, İsveç’in gelecekteki yöneticisi Yarl Birger’in önderlik ettiği İsveç ordusuna karşı Nevskiy’nin kazandığı zafer, genç kneze genel bir ün kazandırdı. Özellikle bu zaferi için Knezi, Nevskiy olarak adlandırdıkları söylense de bu takma ad, ilk defa 14. yüzyıla ait kaynaklarda yer almaya başladı. Bilindiği üzere knezin bazı torunları da Nevskiy adını taşımışlar.

Alman tehlikesi: buz üzerinde muharebe Bu arada Novgorod’u batıdan yeni bir tehlike sardı. Baltık’taki Alman haçlılarını ve Revel’deki Danimarkalı şövalyeleri toplayan Litvanya, Novgorod topraklarını işgal etti. Novgorod’tan Yaroslav Vsevvolodoviç’e yardım için elçi gönderildi. Buradan Novgorod’a oğlu Andrey Yaroslaviç’in yönetiminde olan, sonra da Aleksandr’ın başa getirildiği silahlı bir birlik gönderdi. Aleksandr, Şövalyeler tarafından alınmış Koporye ve Vodskaya Zemlya’yı kurtardı, sonra Pskov’daki Alman garnizonunu dağıttı. Riga’dan gelen şö-

54

GÜNDEMRUSYA

Всеобщую славу молодому князю принесла победа, одержанная им на берегу Невы, в устье реки Ижоры 15 июля 1240 над шведским отрядом, которым командовал будущий правитель Швеции ярл Биргер. Считается, что именно за эту победу князя стали называть Невским, но впервые это прозвище встречается в источниках только с XIV века. Известно, что некоторые потомки князя также носили прозвище Невских.

Немецкая угроза Тем временем над Новгородом нависла новая угроза с запада. Ливонский орден, собрав немецких крестоносцев Прибалтики, датских рыцарей из Ревеля, вторгся в пределы новгородских земель. Из Новгорода было отправлено посольство к Ярославу Всеволодовичу с просьбой о помощи. Тот направил в Новгород вооруженный отряд во главе со своим сыном Андреем Ярославичем, которого вскоре заменил Александр. Он освободил занятое рыцарями Копорье и Водьскую землю, а затем выбил из Пскова немецкий гарнизон. Вышед-


Подготовил: Исмет Конак

Nevskiy НЕВСКИЙ

Hazırlayan: İsmek Konak

15 Temmuz 1240 yılında İjor Nehri ağzında Neva kıyısında, İsveç’in gelecekteki yöneticisi Yarl Birger’in önderlik ettiği İsveç ordusuna karşı Nevskiy’nin kazandığı zafer, genç kneze genel bir ün kazandırdı.

Всеобщую славу молодому князю принесла победа, одержанная им на берегу Невы, в устье реки Ижоры 15 июля 1240 над шведским отрядом, которым командовал будущий правитель Швеции ярл Биргер. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

55


GR GÜNDEM PORTRE

valyeler, Nevksiy’in Çudskoye Ozera üzerinden geçen birliklerini Litvanya sınırına götürmeye zorlayarak Domaş Tverdislaviç’in öncü Rus alayını ortadan kaldırdı. İki taraf, kararı verilmiş muhabere için hazırlıklarını yaptı. Muharebe, Çudskoe Ozero’nın buzlarında, Voronniy Kamen’de 5 Nisan 1242 yılında meydana geldi ve tarihe Ledovoe Poboişe (Buz muhaberesi) diye geçti. Alman şövalyeler yenildi.

Büyük Knezlik ünvanını verdi. Fakat Tver Knezi Daniil Romanoviç, kardeşi Yaroslavl ve Galiç Knezi tarafından desteklenen Aleksandr’ın kardeşi Andrey Yaroslaviç, Batu Han’ın kararına itaat etmeyi reddetti.

шие из Риги рыцари, уничтожили передовой русский полк Домаша Твердиславича, вынудив Невского отвести свои отряды к границе Ливонского ордена, проходившей по Чудскому озеру. Обе стороны

Aleksandr Nevskiy’nin başarılı askeri faaliyetleri, uzun süre Rusya’nın batı sınırlarının güvenliğini sağlamıştı, fakat doğuda Rus knezleri daha güçlü bir düşman (MoğolTatarlar) önünde boyun eğdiler. 1243 yılında Moğol Devleti’nin (Altın Orda) batı tarafının yöneticisi Batu Han, ele geçirilmiş Rus topraklarının yönetimi için Vladimir büyük knezlik ünvanını Aleksandr’ın babası Yaroslav Vsevolodoviç’e verdi. Moğolların büyük hanı Güyük, büyük knezi 30 Eylül 1246 yılında beklenmedik bir şekilde hayatını kaybettiği başkent Karakurum’a çağırdı. O zaman büyük knezin çocukları Aleksandr ve Andrey, Karakurum’a çağrıldılar. Yaroslaviçler Moğolistan’a vardıklarında, Güyük Han öldü, Karakurum’un yeni sahibi Ogul - Gamış Han, Andrey’i büyük knez olarak atadı; Aleksandr da yıkılmış Rusya’nın ve Kiev’in yönetimini aldı. Neyse ki 1249 yılında kardeşler anavatana dönebildiler.

В 1252 году в Каракоруме ОгульГамиш была свергнута новым великим ханом Мункэ (Менгке). Воспользовавшись этим обстоятельством и решив отстранить от великого княжения Андрея Ярославича, Батый вручил ярлык великого князя Александру Невскому, который был срочно вызван в столицу Золотой Орды город Сарай. Но младший брат Александра, Андрей Ярославич, поддержанный братом Ярославом, тверским князем, и Даниилом Романовичем, галицким князем, отказался подчиниться решению Батыя.

1252 yılında Karakurum’da OgulGamış, yeni Büyük Han Mengü tarafından devrildi. Batu Han, bu durumdan yararlanarak ve Andrey Yaroslaviç’i büyük knezlikten uzaklaştırmaya karar vererek, Altın Orda başkenti Saray’a acilen çağrılan Aleksandr Nevskiy’e

1262 yılında han temsicilerinin öldüğü ve tatar tacirlerinin kovulduğu Suzdal şehirlerinde isyanlar baş gösterdi. Aleksandr Nevskiy, Berke Han’dan af dilemek için bizzat kendisi hediyelerle Orda’ya gitti. Han,

GÜNDEMRUSYA

Успешные военные действия Александра Невского надолго обеспечили безопасность западных границ Руси, но на востоке русским князьям пришлось склонить голову перед гораздо более сильным врагом — монголо-татарами. В 1243 году хан Батый, правитель Золотой Орды, западной части монгольской державы, вручил ярлык великого князя владимирского на управление покоренными русскими землями отцу Александра Ярославу Всеволодовичу. Великий хан монголов Гуюк призвал великого князя в свою столицу Каракорум, где 30 сентября 1246 года Ярослав неожиданно скончался. Тогда в Коракорум были вызваны его сыновья — Александр и Андрей. Пока Ярославичи добирались до Монголии, сам хан Гуюк умер, и новая хозяйка Каракорума ханша Огуль-Гамиш решила назначить великим князем Андрея, Александр же получал в управление опустошенную южную Русь и Киев. Лишь в 1249 году братья смогли вернуться на родину.

Aleksandr ve Orda

56

Александр и Орда

стали готовиться к решающему сражению. Оно произошло на льду Чудского озера, у Вороньего камня 5 апреля1242 и вошло в историю как Ледовое побоище. Немецкие рыцари были разгромлены.

В 1262 году вспыхнули волнения в суздальских городах, где были перебиты ханские баскаки и выгнаны татарские купцы. Чтобы умилостивить хана Берке, Александр Невский лично отправился с дарами в Орду. Хан удерживал князя подле себя всю зиму и лето; только осенью Александр получил возможность вернуться во Владимир, но по дороге занемог и 14 ноября 1263 году скончался в Городце. Тело его было погребено во владимирском монастыре Рожде-


ГЮНДЕМ ПОРТРЕТ

onu tüm kış ve yaz boyunca yanında tuttu. Aleksandr ancak sonbaharda Vladimir’e dönme imkanı buldu, fakat yolda hastalandı ve 14 Kasım 1263 yılında Gorodçe’de öldü. Naaşı, Vladimir Manastırı’nda(Rojdestvo Borodiçı) duruyor. Aleksandr Nevskiy’in azizlik mertebesine yükselmesi Daha 1280 yıllarında Vladimir’de Aleksandr Nevskiy’in aziz olarak kabul edilmesi başladı, daha sonra resmi olarak Rus Ortodoks Kilisesi tarafından azizlik mertebesine yükseltildi. 1724 yılında Deli Petro, kendi büyük yurttaşı adına (şimdi AleksandrNevskaya Lavra) Petersburg’ta bir manastır yaptırdı. Birinci Katerina, Rusya’nın en büyük nişanlarından biri olan, 1917 yılına kadar geçerli olan Aleksandr Nevskiy nişanını kurdu. 28 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan geniş çaplı bir anketin sonuçlarına göre Aleksandr Nevskiy “Rusya’nın Adı” olarak seçildi. 13. yüzyılda Ruslar 3 farklı yönden büyük bir baskıya maruz kalmışlardı; bir yandan Katolik Batı, bir yandan Moğol İstilası, bir diğer yandan ise Litvanya. Aleksandr Nevskiy hayatı boyunca hiç bir savaşta yenilmedi. Bir yandan Altın Orda gibi güçlü düşmanlarıyla barış yoluna gi-

28 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan geniş çaplı bir anketin sonuçlarına göre “Rusya’nın Adı” olarak seçilen Aleksandr Nevskiy, hayatı boyunca hiç bir savaşta yenilmedi. Hem iyi bir diplomat hem de başarılı bir komutandı.

По результатам широкомасштабного опроса россиян 28 декабря 2008 года Александр Невский был выбран «именем России». Александр Невский, за всю жизнь не проигравший ни одной битвы, проявил талант полководца и дипломата ства Богородицы. derken, diğer yandan din konusunda daha az toleranslı davranan yayılmacı Katolik Batı’ya karşı savaşma yolunu seçerek hem iyi bir diplomat hem de başarılı bir komutan olduğunu gösterdi. Onun bu başarısı, gerek Çarlık Rusya’sı döneminde, gerekse Sovyet Rusya’sı döneminde devlet tarafından tasdik edilmiş ve günümüzde de Rus Ortodoks Kilisesi tarafından halen kabul görmektedir.

Канонизация Александра Невского Уже в 1280-х годах во Владимире начинается почитание Александра Невского как святого, позднее он был официально канонизирован Русской православной церковью. В 1724 Петр I основал в Петербурге монастырь в честь своего великого соотечественника (ныне

Александро-Невская лавра) и повелел перевезти туда останки князя. Он же постановил отмечать память Александра Невского 30 августа, в день заключения победоносного Ништадтского мира со Швецией. В 1725 императрица Екатерина I учредила орден Александра Невского — одну из высших наград России, существовавших до 1917. По результатам широкомасштабного опроса россиян 28 декабря 2008 года Александр Невский был выбран «именем России». В XIII веке Русь подверглась ударам с трёх сторон — католического Запада, монголо-татар и Литвы. Александр Невский, за всю жизнь не проигравший ни одной битвы, проявил талант полководца и дипломата, заключив мир с наиболее сильным (но при этом более веротерпимым) врагом — Золотой Ордой — и отразив нападение немцев, одновременно защитив православие от католической экспансии. Эта трактовка официально поддерживалась властью как в дореволюционные, так и в советские времена, а также Русской православной церковью. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

57


GR

GÜNDEM ETNİK >>ГЮНДЕМ ЭТНО

BAŞKURTLAR Rusya’da birçok yere dağılmışlardır. Başkurdistan’da 1,2 milyon, Rusya’nın diğer illerinde 1 milyon, Kazakistan’da ise 200 bin Başkort olduğu bilinir. Başkurt adının Beş Ogur sözcüğüyle ilgili olduğu sanılmaktadır. Dilleri, Kıpçak Türkçesi grubuna girmektedir. Başkortlar, Güney ve Orta Ural dağlarının iki yanında bulunan bozkır ve ormanlık alanda yaşamışlardır. 12. yüzyıla kadar eski Türk dinini koruyan Başkortlar, Altın-Orda egemenliğinde (14. Yüzyıl) İslamiyeti kabul etmişler ve 17. yüzyıldan itibaren de Rus nüfuzu altına girmişlerdir.

БАШКИР́Ы Башки́ры (башк. башкорттар) — тюркский народ, проживающий на территории Республики Башкортостан, Челябинской, Оренбургской, Тюменской, Свердловской, Курганской, Самарской, Саратовской областей, Пермского края, Республики Татарстан и Удмуртии. Автохтонный (коренной) народ Южного Урала и Приуралья. Численность в мире — около 2 миллионов человек. По численности башкиры занимают четвёртое место в России после русских, татар и украинцев. Национальный язык — башкирский – относится к кыпчакской группе тюркских языков.. Традиционная религия — ислам суннитского толка. Не существует общепринятой этимологии слова башкорт. Есть несколько распространенных версий. По одной из них, согласно башкирскому историку Р. Г. Кузееву, этноним башкорт в имеет значение баш — «главный, основной» и кор(т) — «род, племя». По версии исследователей XVIII века В. Н. Татищева, П. И. Рычкова, И. Г. Георги слово башкорт означает «главный волк». Примечательно в связи с этим то, что по преданиям башкир путеводителем их народа на Урал был волк.

58

GÜNDEMRUSYA


RUSYA я ь с у Р м е д н ю Г GÜNDEM

RUSYA Гюндем Русья GÜNDEM

G GR

Rusya’nın kalbi:

Moskova

Сердце России: МОСКВА

abone formu

Форма подписки

Adı, Soyadı / ÔÈÎ

:

Firma Adı / Êîìïàíèÿ

:

Doğum Tarihi / Äàòà ðîæäåíèÿ

:

Mesleği / Ïðîôåññèÿ

:

Teslim Adresi / Àäðåñ ïîëó÷àòåëÿ :

Rusya deyince aklınıza ne geliyor:

Что приходит на ум иностранцам при слове «Россия»

Büyükelçilerin anılarından

Rus-Türk tarihi История русско-турецких отношений

Şehir / Ãîðîä

:

RUSYA’NIN SEÇİMLE İMTİHANI Выборы – экзамен для России

Posta Kodu / Ïî÷òîâûé èíäåêñ

:

İş / Ev Adresi Ðàáî÷èé

по воспоминаниям послов

aylık siyaset, strateji ve toplum dergisi

KASIM 2011 YIL 1 SAYI 00

Adıma fatura ediniz

/ äîìàøíèé àäðåñ

:

Telefon-Faks / Òåëåôîí/ ôàêñ

:

Cep Telefonu / Ìîá. òåë.

:

E-Posta Adresi / Ýë. ïî÷òà

:

Şirketime fatura ediniz

Abonelik fırsatı Оформление подписки

Lütfen Formu eksiksiz olarak doldurup, havale dekontu ile birlikte abone@gundemrusya.com adresine gönderebilirsiniz

Abone önerebilirsiniz

Ïîæàëóéñòà, çàïîëíèòå áåç ïðîïóñêîâ ôîðìó ïîäïèñêè è îòïðàâüòå íàì ïî ôàêñó: (0312) Íå çàáóäüòå ïðèëîæèòü òàêæå áàíêîâñêóþ êâèòàíöèþ îá îïëàòå

Adı, Soyadı / ÔÈÎ

:

Şehir / Ãîðîä

:

Posta Kodu / Ïî÷òîâûé èíäåêñ

:

Hesap bilgilerimiz / Íàø ñ÷åò Gündem Rusya Haber Magazin

Garanti Bankası Ankara Meşrutiyet Caddesi Şubesi Ekaterina Shatalova

Hesap (IBAN) No: Íàø ñ÷åò IBAN: TR51 0006 2000 5280 0006 6819 18 abone@gundemrusya.com

Кто еще может стать нашим подписчиком?

Telefon-Faks / Ïî÷òîâûé èíäåêñ : Cep Telefonu / Ìîá. òåë.

:

E-Posta Adresi / Ýë. ïî÷òà

:

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

59


IV Всемирный конкурс рисунка

Дети рисуют свой русский мир

«МИР РУССКОГО СЛОВА»

К

онкурс «Мир русского слова» является расширением и продолжением проекта «Дети рисуют свой русский мир» сайта www.russisch-fuer-kinder.de. В 2011-12 году мы все отмечаем сразу несколько важных для русской культуры и русского языка (как одного из мировых языков) событий: - 1710-11 год - реформа русского алфавита Петра

Первого - 1711, 19 ноября – родился Михаил Васильевич Ломоносов - 1712, 19 мая - Пётр I перенёс столицу России из Москвы в СанктПетербург - 1811, 19 октября – открыт Царскосельский лицей - 1812, 8 мая - конец русско-турецкой войны и победа над Наполеоном в Отечественной войне 1812 года И чтобы вспомнить все эти события, поклониться великим людям – известным и чьи имена не сохранились для истории – мы объявляем конкурс рисунка «Мир русского слова». Ибо всех нас объединяют – культура, история и язык. Одной из основных задач конкурса мы считаем: объяснить подрастающему поколению, что русский язык, как любой другой, не знает границ. Преграды ему кладем мы сами нашим непониманием истории и культуры России, отраженных в языке; нежеланием соблюдать традиции своего народа, не нарушая уставов иных граждан нашего поликультурного общества; искажением языковых норм. Если наш сосед не хочет постичь азы русского языка, то причина – в нас. Если он не переносит звучание русской речи, то виной тому тоже мы. Цель этого конкурса – продемонстрировать детям силу и красоту русского слова и то, что не язык разъединяет людей, а человеческие поступки ведут к разобщению или слиянию наций. Слово стоит у истока дела и завершает труд. И русская речь уже давно преодолела географические границы и звучит по всей Земле и из просторов космоса. Девиз конкурса: «Давайте сохраним русский язык во всем его богатстве и разнообразии – как язык МИРА и МiРА!» Участниками конкурса могут быть русскоговорящие дети и молодые люди в возрасте 7 – 21 года без территориальных ограничений. Сроки проведения конкурса: 6 июня 2011 года – День русского языка, объявление конкурса прием работ - с 1 сентября 2011 года по 1 апреля 2012 года 6 июня 2012 года – открытие выставок рисунков финалистов в странах-партнерах

на какую-либо букву русского алфавита; - русские пословицы и поговорки; - русские фразеологизмы; - русские существительные общего рода (растяпа, работяга...). 2. Техника исполнения: любая, кроме мелков и угля (рисунок не должен «мазать»); приветствуется также изготовление букв русского алфавита и сюжетных сценок из различных материалов (вязанье, кружево, керамика, батик, дерево...; НЕ пластилин). 3. Размер рисунка на ватмане: формат А3. Дополнительную информацию о заявке на участие в конкурсе и правилах оформления работ можно получить у координатора проекта по Турции Людмилы Носовой-Курал, руководителя Центра русского языка (Анкара, Турция). Информация для контактов: Электронный адрес: ruscadilmerkezi@yandex.ru Телефон: (+90) 312 419 03 10, (+90) 312 418 79 73 312 425 82 35

Факс:

(+90)

ВСЕ участники и их педагоги получат электронные грамоты, подтверждающие участие в конкурсе или выход в финал. Победители конкурса получат: диплом победителя (1-3 места в каждой возрастной группе, приз симпатий жюри); книги на русском языке и наборы для рисования от наших партнеров и спонсоров. Работы победителей будут опубликованы в изданиях наших партнеров. Кроме того, работы финалистов и победителей будут участвовать в международных выставках. По работам победителей будут сделаны открытки и календари на 2013 год – часть тиража также получат авторы рисунков. А самое главное – все материалы победителей и лауреатов будут размещены на общедоступном образовательном портале www.russischfuer-kinder.de, bilingual-online.net и станут доступны тысячам детей, родителей и педагогов во всем мире!

Подведение итогов конкурса и объявление победителей будет 6 июня 2012 года в ДЕНЬ РУССКОГО ЯЗЫКА. Работы финалистов конкурса участвуют в выставках в странах-партнерах и размещаются на сайтахпартнерах, а также публикуются в СМИ, поддерживающих данный конкурс.. Требования к конкурсным работам: 1 . Соответствие теме конкурса! Работы должны иллюстрировать - русский алфавит на фоне предметов русского быта

GÜNDEM RUSYA


GR TURGENYEV ТУРГЕНЕВ

GÜNDEM EDEBİYAT >>ГЮНДЕМ ЛИТЕРАТУРА

62

GÜNDEMRUSYA

İvan Sergeyeviç Turgenyev

R (1818-1883)

us oyun ve kısa öykü yazarı. Edebiyat dünyasına damgasını vuran ve Nihilizm'in temel taşı varsayılan romanı Babalar ve Oğullar'ın konusu 1859'da geçer. Epilogu ise toprak köleliğinin kaldırılmasından (1861) sonraki dönemi anlatır. Bu dönemde Rus toplumunun en önemli sorunu olan serflik ilişkilerinin insana aykırılığını, feodal-aristokrat Rusya'nın yıkılışını, yeni burjuva-demokratik güçlerin yükselişini gerçekçi biçimde yansıtır. Babalar ve Oğullar'da reformist akımla radikal akımın çatışmasından oluşan nihilizmi vurgular.

Ива́н Серге́евич Турге́нев

Р (1818-1883)

усский писатель, поэт, переводчик; член-корреспондент императорской Академии наук по разряду русского языка и словесности (1860). Роман «Отцы и дети» был написан Тургеневым в 60-е годы XIX века. Роман является знаковым для своего времени, образ главного героя Евгения Базарова воспринимался молодёжью как пример для подражания. Такие идеалы, как бескомпромиссность, отсутствие преклонения перед авторитетами и старыми истинами, приоритет полезного над прекрасным, были восприняты людьми того времени и нашли отражение в мировоззрении Базарова.


‘’Babalar ve Oğullar’’

romanından bir pasaj: Bazarov (Anne Sergeyevna’ya söyler): “… insanları ayrı ayrı tanımlamanın vakit kaybetmekten ibaret olduğunu size anlatayım: Bütün insan vücutları da, ruhları da birbirinin aynıdır. Hepimizin bir beyni, kalbi, dalağı aynı biçimde ciğerleri vardır ve insanın ahlak değerleri olarak adlandırılan özellikleri de hepimizde aynıdır; ayrıntılar bizi ilgilendirmiyor. Yalnızca bir insanı incelemek diğerinin nasıl olduğunu anlamamıza yeter. İnsanlar ormandaki kayın ağaçları gibidir. Hiçbir botanikçi kayın ağaçlarını tek tek incelemekle vakit kaybetmez.” Anne Sergeyevna: “Bir ormanın ağaçları ha! O halde sizin görüşünüze göre aptalla akıllı, iyilikle kötülük arasında da herhangi bir fark yok!”

Отрывок из романа «Отцы и дети»: Базаров: «Все люди друг на друга похожи как телом, так и душой; у каждого из нас мозг, селезенка, сердце, легкие одинаково устроены; и так называемые нравственные качества одни и те же у всех: небольшие видоизменения ничего не значат. Достаточно одного человеческого экземпляра, чтобы судить обо всех других. Люди, что деревья в лесу; ни один ботаник не станет заниматься каждою отдельною березой». Анна Сергеевна: «Деревья в лесу. Стало быть, повашему, нет разницы между глупым и умным человеком, между добрым и злым?»

Bazarov: “Tabii ki var; şöyle açıklayayım. Tıpkı aynı sağlıklı ve hasta adam arasındaki fark gibi. Veremli birinin ciğerleriyle sağlıklı birininkiler aynı değildir, her ne kadar aynı şekle sahip olsalar da. Fiziksel rahatsızlıkların neden oluştuğunu aşağı yukarı biliyoruz: ahlaksal bozukluklar ise; kötü eğitim, çocukluktan beri beyinlere işlenen saçmalıklardan, tek kelime ile toplumun utanç verici durumundan kaynaklanıyor. Toplumu düzeltin bütün rahatsızlıklar ortadan kalkar.”

Базаров: «Нет, есть: как между больным и здоровым. Легкие у чахоточного не в том положении, как у нас с вами, хоть устроены одинаково. Мы приблизительно знаем, отчего происходят телесные недуги; а нравственные болезни происходят от дурного воспитания, от всяких пустяков, которыми сызмала набивают людские головы, от безобразного состояния общества, одним словом. Исправьте общество, и болезней не будет».

(İ. S. Turgenyev, Babalar ve Oğullar. Bazarov, romanın aşk ve romantizmi sevmeyen, nihilistlik kavramını yaşam biçimi olarak benimsemiş karakteridir.)

(И. С. Тургенева, Отцы и дети. Базаров - персонаж романа, отрицающий романтизм и принимающий нигилизм в качестве образа жизни.)

Kaynaklar www.turgenev.org.ru/e-book (16. Bölüm) İvan Turgenyev, Babalar ve Oğullar, Boyut Kitapları/ Dünya Klasikleri (sf. 108-109)

Источники www.turgenev.org.ru/e-book (часть 16) И. С. Тургенева, Отцы и дети, издание Бойут/ Классики Мира (ст.108-109)

ГЮНДЕМ РУСЬЯ

63


GR

GÜNDEM EDEBİYAT >>ГЮНДЕМ ЛИТЕРАТУРА

VII

SONBAHAR Hüznün mevsimi! Büyüleyici gözleriyle, Ne güzel vedası doğanın, Seviyorum doğanın muhteşem sönüşünü.. Kırmızılar ve altın sarılar giymiş ormanların, İçinde uğultusu rüzgarların, ve ferah nefesi.. Puslu dalgalarla kaplı gökyüzü, Güneşin zayıf ışıkları, ve ilk ayazları güzün, Ve ak saçlı kışın uzaktan çağrısı..

Şiir Çeviri

VII

: Aleksandr Sergeyeviç Puşkin : Hayreddin Aydınbaş

ОСЕНЬ

Унылая пора! Очей очарованье! Приятна мне твоя прощальная краса — Люблю я пышное природы увяданье, В багрец и в золото одетые леса, В их сенях ветра шум и свежее дыханье, И мглой волнистою покрыты небеса, И редкий солнца луч, и первые морозы, И отдаленные седой зимы угрозы. Автор: Александр Сергеевич Пушкин Перевод на турецкий язык: Хайреддин Айдынбаш

Aleksandr Александр Sergeyeviç Сергеевич

Puşkin

(1799 - 1837)

R

us şair ve yazar. Birçok edebiyatçı tarafından en büyük Rus şairi ve Rus Edebiyatı’nın kurucusu olarak kabul edilir. Çok erken yaşlarda edebiyata ilgi duymaya başlayan Puşkin, ilk şiirini yayınladığında sadece 14 yaşındaydı. Sonbahar şiiri (1833), Puşkin’in doğa sevgisini ve onu ifade edebilme gücünü ortaya koyan en güzel pastoral şiirlerinden biridir. 12 bölümden oluşan bu uzun şiirin, en meşhur bölümlerinden biri olan yedinci bölümünü, çevirisiyle birlikte sizlerle paylaşıyoruz. 64

GÜNDEMRUSYA

Пушкин

В

(1799 - 1837)

еликий русский писатель и поэт. В филологии Пушкин рассматривается как создатель современного русского литературного языка. В раннем возрасте Пушкин начал интересоваться поэзией, а первая публикация его произведений состоялась, когда поэту было 14 лет. Стихотворение «Осень» (1833) ярче остальных передает любовь Пушкина к природе, к осени. Стихотворение состоит из двенадцати строф. В нашем журнале мы приводим самую известную, седьмую строфу и ее перевод на турецкий язык.


Sizi rahata kavuşturacak

çözümler sunar Tatil, uçak bileti ve konaklama

kervan turizm ve seyahat ltd. şti. tourism & travel agency Atatürk Bulvarı Sakarya Caddesi Ali Nazmi İşhanı 3. Kat No:1/28 06420 Kızılay Ankara TÜRKİYE

Tel : (+90 312) 435 82 82 Fax : (+90 312) 430 26 36 E-Mail : info@kervanturizm.com Otel Rez: otel@kervanturizm.com Uçak Rez: bilet@kervanturizm.com


Ortak dilimiz: RUSÇA

GÜNDEM DİALOG >>ГЮНДЕМ ДИАЛОГ

H

epimizin bildiği gibi Rusça, Slav dillerinin en önde gelenlerinden biridir. Rusça aynı zamanda, dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında beşinci ve Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilinden de biridir. Türk-Rus ilişkileri aktif hal geldikçe; okuma, evlenme ve işi hayatı gibi konularda iki milletin bir ortak dile ihtiyacı oluyor. Bir yandan Ruslar yaygın bir şekilde Türkçe öğreniyor, bir diğer yanden Türkler de Rusça konuşmaya çalışıyor. Bizler de Rusça öğrenebilmeniz için günlük hayatta en sık kullanılan diyaloglara dergimizin sayfalarında yer açtık. Bu sayıda Rusya’ya yapacağınız ilk seyahatinizde ihtiyacınız olan Rusça kelime ve cümleleri hazırladık! İyi Rusçalar!

aykut

Rusya’ya seyahat Здравствуйте! [Zdrastvuyte] Merhaba! Добро пожаловать! [Dabro pajalavat] Hoş geldiniz! Спасибо! [Spasiba] Teşekkür ederim, teşekkürler! Я немного говорю по-русски! [Ya nemnoga gavarü pa-ruski] Biraz Rusça konuşabilirim! Я прилетел в аэропорт «Шереметьево» [Ya priletel v aeraport Şeremetyevo] Şeremetyevo havalimanına geldim Как добраться до города? [Kak dabratsa da gorada] Şehre nasıl gidebilirim?

Я остановился в гостинице «Москва» [Ya astanavılsya v gastinitse Maskva] Moskova otelinde kalıyorum. Я хочу вызвать такси! [Ya haçu vızvat taksi] Taksi çağırmak istiyorum. Сколько это стоит? [Skolka eta stoit] Bu ne kadar? Это очень дорого! [Eta oçen doraga] Bu çok pahalı Сделайте скидку, пожалуйста! [Zdelayte skitku pajalusta] İndirim yapamaz mısınız? Мне очень понравилась Москва [Me oçen panravilas Maskva] Moskova’yı çok beğendim Я обязательно приеду сюда еще! [Ya abyazatelno priyedu süda işö] Buraya bir daha mutlaka gelirim!

66

GÜNDEMRUSYA


ГЮНДЕМ РУСЬЯ

67


M E D N GÜ AFİŞ

APOCALYPTICA

GÜNDEMAFİŞ>> ГЮНДЕМ АФИША

usya’da mevsim sonbahar. Havalar artık soğuk. Bununla beraber kültür/sanat gündeminde gözle görülür bir hareketlilik kendisini her zamankinden daha fazla hissetiriyor. Bu hareketli gündemin içerisinde kaçırmamanız gereken aktivitelerden en önemlisi Puşkin Müzesi’nde sergilenen Dali resimleri olmalı. Rock severler ise Finli rock müziği grubu Apocalyptica’nın konserini kaçırmamalı. Ayrıca Rusya’da genelde Eylül sonunda ortaya çıkan yalancı yazın keyfini çıkartmayı da unutmayın!

R Konser

27 Eylül Salı günü St. Petersburg’da ünlü İngiliz şarkıcı ve besteci James Blunt konser verecek. Program, Oktyabrskiy Konser Salonu’nda (Ploşad Vosstaniya metrosu, Ligovskiy Prospekt No: 6) saat 19.00’da başlayacak. 29 Eylül Perşembe günü Petersburg’daki Jagger Kulüp’te (Moskovskaya metrosu, Ploşad

68

GÜNDEMRUSYA

Konstitutsii No: 2) Beyaz Rusya’lı ünlü besteci ve müzisyen Didyulya sahneye çıkacak. Konser, saat 20.30’da başlayacak. 1 Ekim Cumartesi günü Moskova’daki Crocus City Hall konser salonu’nda (Myakinino Metro İstasyonu) Apocalyptica Finli rock grubunun konseri düzenlenecek. Klasik müzik ve heavy metal arasındaki sınırın sanılanın aksine çok ince

olduğunu düşündüren Apocalyptica grubu, dört gencin, yakın çevrelerine çaldıkları Metallica yorumlarıyla müzik hayatına başlamıştı. Grup elemalarının her fırsatta söylediği gibi, esin kaynaklarının ünlü Rus klasik müzik bestecisi Dmitriy Şostakoviç ‘tir. Etkinlik, saat 19.00’da başlayacak. Bilet fiyatları 2000 rubleden başlıyor.


Гюндем

Афиша В

России наступила осень, время холодов. Однако в это время по традиции культурная жизнь в стране заметно оживает. Предлагаем вам афишу событий, которые обязательно нужно посетить этой осенью. Среди них: выставка работ Сальвадора Дали в Музее им. Пушкина, концерт финских рокеров Apolyptica, фестиваль кукольного искусства в Алма-Ате и многое другое! И не забудьте насладиться бабьим летом, которое вот-вот наступит!

Moskova’ya Avrupa, Çin, ABD, Kanada olmak üzere 40 ülkeden artistler gelecek. Festivalde sirk sanatının tüm çeşitleri gösterilecek.

Концерты

Фестивали

Festival

27 сентября в Петербурге состоится концерт известного британского певца и композитора Джеймса Бланта. Мероприятие состоится на сцене концертного зала Октябрьский (м. Площадь Восстания, Лиговский проспект, 6) в 19.00.

С 30 сентября по 2 октября в Москве на малой спортивной арене Олимпийского комплекса «Лужники» состоится V Всемирный фестиваль циркового искусства. В дни проведения Фестиваля Москва станет настоящей мировой столицей циркового искусства, привлекая внимание всей цирковой общественности и миллионов поклонников Цирка со всего мира. Организаторы Фестиваля представят на суд международного жюри коллекцию лучших цирковых номеров и аттракционов из США, Канады, Германии, Италии, Франции, Швейцарии, Великобритании, Испании, Китая, Северной Кореи, Казахстана, Белоруссии, Украины, России и других стран. Билеты от 1500 рублей.

Moskova’da 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında, 35 yıl önce Monte-Carlo’da ilk sirk festivalini düzenleyen Monaco Prensi III. Renye’nin anısına Dünya Sirk Festivali yapılacak. Moskova’ya Avrupa, Çin, ABD, Kanada olmak üzere 40 ülkeden artistler gelecek. Festivalde sirk sanatının tüm çeşitleri gösterilecek. Amerikalı David Smith görkemli bir şovla numaralarını sergileyecek. Smith’in gösteri esnasında bir toptan mermi gibi fırlayarak 56 metre kadar uçması bekleniyor.

29 сентября в петербургском клубе Jagger Club (м. Московская, Площадь конституции, 2) даст концерт белорусский музыкант и композитор Дидюля, известный своими композициями в стиле фолк и фьюжн Начало в 20.30. 1 октября в субботу московском концертном зале Crocus City Hall (м. Мякинино) на сцену выйдет финская рок-группа Apocalyptica. Группа исполняет метал на виолончелях. Жанр коллектива не поддаётся однозначному определению, его часто характеризуют как симфонический метал, неоклассический метал или виолончельный метал. Мероприятие начнется в 19.00. Билеты от 2000 рублей.

С 25 по 29 октября в казахстанском городе Алма-Ата пройдет Международный фестиваль традиционного кукольного искусства «Ортеке». У казахского народа в древние времена была кукла-козлик «Ортеке», которая в сопровождении домбры с помощью нитки, прикрепленной к руке исполнителя, двигалась в ритм музыки. В Министерстве культуры Казахстана главной задачей фестиваля назвали распространение кукольного искусства и использование его в воспитательных целях. В фестивале этого года принимают участие в общей сложности 12 театральных коллективов из Казахстана, Турции, Кыргызстана, Узбекистана, России и Таджикистана.

25-29 Ekim tarihleri arasında Alma-Ata’da Uluslararası ‘Orteke’ kukla tiyatrosu festivali yapılacak. Kazakistan Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre festivalin hedefi, “Profesyonel kukla sanatını yaygınlaştırmak” olarak belirlenmiş. Festivalin, bölgelerarası işbirliğini pekiştirip kukla sanatı alanında uluslararası kültür ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağı ve profesyonel kukla sanatının gelişmesine yardımcı olacağı düşünülüyor. Bu yıl Kazakistan, Türkiye, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan kukla tiyatrolarından oluşan 12 adet katılımcı ekip başvurusunu sundu. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

69


GÜNDEMAFİŞ>> ГЮНДЕМ АФИША

Rusya’nın başkenti Moskova’da dünya genelinde tanınan sürrealist ressam Salvador Dali’nin 90 adet grafik çalışmasının ve 25 adet tablosunun yer aldığı sergi, ilk defa vatandaşların beğenisine sunuldu.

SERGİ

15

Ekim tarihine kadar Moskova’daki Manej Meydanı’nda sergilenecek olan (Aleksandrovskiy Sad Metrosu) ‘’Rus peyzajı’’ (Русский пейзаж) adlı fotoğraf sergisi ziyaret edilebilir. Bu sergide, ‘’Rus peyzajı’’ isimli fotoğraf yarışmasını kazanan fotoğrafçıların çalışmalarını görebilirsiniz. Rusya’nın başkenti Moskova’da dünya genelinde tanınan sürrealist ressam Salvador Dali’nin 90 adet grafik çalışmasının ve 25 adet tablosunun yer aldığı sergi, ilk defa vatandaşların beğenisine sunuldu. Rusya’da İspanya Kültür Yılı çerçevesinde ünlü ressamın memleketinden getirtilen tablolar 3 Eylül tarihinden itibaren Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’nde (Kropotkinskaya Metrosu, Volhonka No: 12) sergiye çıkartıldı. Sergi Kasım ortalarına kadar açık kalacak. Biletler 300 ruble. 30 Ekim tarihine kadar St. Petersburg’daki Kunstkammer Müzesi’nde (Vasileostrovskaya Metrosu, Universitetskaya Naaberejnaya No: 3) ‘’Çin mekanik

70

GÜNDEMRUSYA

oyuncak’’ sergisi ziyarete açık. Sergide, 17. Yüzyılından itibaren Çin’de üretilen mekanik oyuncaklar görülebilir. Bilet fiyatları 50250 ruble (2.5-12.5 TL). 30 Ekim tarihine kadar Moskova Metrosu Vıstavoçnaya istasyonu’nda açılan “Varolmayan metro” (Метро, которого нет) adlı resim sergisi ziyaret edilebilir. Sergide, Moskova Metrosu’nun gerçekleştirilmeyen istasyon projeleri nin grafik resimleri görülebilir. Bu sergiye girişler ücretsiz olacak.

ВЫСТАВКИ До 15 октября в московском Манеже (м. Александровский Сад) открыта выставка фотографий «Русский пейзаж». В экспозиции представлены работы победителей одноименно фотоконкурса. В российской столице в Государственном музее изобразительных искусств имени Пушкина (м. Кропоткинская, Волхонка, 12) открылась выставка работ испанского художникасюрреалиста Сальвадора Дали. На выставке представлено

25 картин и 90 графических листов Дали, архивные фотографии и другие материалы из театра-музея художника в Фигерасе. Сценографию выставки создал знаменитый театральный художник Борис Мессерер. Выставка будет работать до 13 ноября. Билеты 400 рублей. До 30 октября в музее Кунсткамера в Санкт-Петербурге (м. Василеостровская, Университетская наб., 3) открыта выставка «Ладья небесная: китайская механическая игрушка». На выставке можно увидеть механические игрушки, произведенные в Китае, начиная с XVII века. Вход от 50 до 250 рублей. До 30 октября на станции «Выставочная» московского метро открыта выставка под названием «Метро, которого нет». Экспозиция представляет собой собрание графические проектов станций метрополитена, которые так и не были реализованы. Вход свободный.


Haftasonu Hazırlayan: Yekaterina Şatalova Ïîäãîòîâèëà: Åêàòåðèíà Øàòàëîâà

Çağdaş Sanat Merkezi Çalışma saatleri // 11.00 - 21.00

Öåíòð ñîâðåìåííîãî èñêóññòâà Часы работы // 11.00 - 21.00

Ãþíäåì Èäåÿ íà âûõîäíûå

“Art-cluster” prensibine uyarak kurulan “Vinzavod” Çağdaş Sanat Merkezi’ndeki köpüklü Türk kahvesiyle meşhur Tsurtsum Café ve mutlaka gidilmesi gereken Arthouse repertuarlı Sinema Kulübü’nü mutlaka ziyaret edin!

Íа «Винзаводе»,

ñôîðìèðîâàííîì ïî ïðèíöèïó «àðò-êëàñòåðà», ïîìèìî ãàëåðåé, îáÿçàòåëüíî ïîñåòèòå è êàôå «Öóðöóì», èçâåñòíîå âêóñíûì òóðåöêèì êîôå, à òàêæå Êèíîêëóá ñ àðòõàóñíûì ðåïåðòóàðîì!

Adres: Kurskaya Metrosu, 4. Sıromyatniçeskiy Pereulok No: 1, bina 6

Адрес: м. Курская, 4-й Сыромятнический переулок, 1 стр.6

72

GÜNDEMRUSYA


Vinzavod Moskova çağdaş sanatın başlıca alanlardan biri

“V

inzavod” (şarap fabrikası) Çağdaş Sanat Merkezi, başkentin merkezindeki “Moskovskaya Bavaria” eski bira fabrikasının (daha sonra şarap fabikası oldu) tesislerinde bulunuyor. Mekanda iki büyük sergi salonu, ünü dünyaya yayılan Moskova galerileri, tasarım stüdyoları, sanatçı atölyeleri, şehrin en büyük fotoğraf stüdyosu, art-bar, kafeler, kitap ve müzik mağazaları mevcut. Konser, festival ve değişik sunumlar gibi çeşitli kültür etkinlikleri için özel tasarlanmış açık bir platform bile var. “Art-cluster” prensibine uyarak kurulan “Vinzavod” Çağdaş Sanat Merkezi, şehrin en iyi kreatif kaynaklarını harmanlayıp tamamen yeni sanat ortamı oluşturuyor. Merkezin altyapısı sayesinde konuklar; sergileri, etkinlikleri ve konferansları takip edebiliyor. Ziyaretçiler ayrıca, alışveriş yapabiliyor, eğlence kulübünde vakit geçirebiliyor ve telif sinema eserlerini dahi izleyebiliyor. Üstelik çağdaş sanat merkezi; sinema, mimarlık ve tasarım alanlarında festival ve eğitim programları, yoksullara yardım amaçlı değişik etkinlikler de düzenliyor. Böylece mekan, her yönüyle sanatseverler için oldukça cazip imkanlar sunuyor. Vinzavod’da, köpüklü Türk kahvesiyle meşhur Tsurtsum Café ve mutlaka gidilmesi gereken Arthouse repertuarlı Sinema Kulübü’nü de unutmamak gerekiyor.

Bütün bu fırsatların yer aldığı “Vinzavod”a giriş ise özel etkinlik ve sergiler hariç ücretsiz. Bu günlerde “Vinzavod” da devam eden Semen Agroskin’in “Ötekiler” sergisini kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Zira sergi sürpriz bir konuyu ele alıyor: Aslında Moskova için yeni bir fenomen olan; dev metropolün duvarları, arkasında, hayatımızın tam ortasında yer alan ama asla gözümüze çarpmayan göçmen işçilerin günlük yaşamı.. Agroskin her zaman yaptığı gibi bu fenomeni de kendisine özgü bir tavırla hem ince hem de acımasızca yansıtıyor. Sergi “Art-kvartal” galerisinde 20 Ekim tarihine kadar ziyarete açık. Bu sergiye giriş ücretsiz.

Винзавод одна из главных площадок современного искусства в Москве

Ц

ентр современного искусства «Винзавод» находится в центре Москвы и занимает помещения старинного пивоваренного завода «Московская Бавария» (впоследствии — винного комбината). На его территории расположены два больших выставочных зала, известные московские галереи, дизайн-студии, мастерские художников, крупнейшая в Москве фотостудия, арт-бары и кафе, книжный и музыкальный магазины. Есть также и открытая площадка, предназначенная для проведения разнообразных культурных мероприятий: концертов, фестивалей и презентаций. Сформированный по принципу «арт-кластера», центр современного искусства «Винзавод» концентрирует на своей территории лучшие творческие ресурсы города и создает принципиально новую, привлекательную для широкой и разной публики художествен-

ную среду. Инфраструктура центра такова, что позволяет гостям совмещать посещение художественных выставок, акций и конференций, просмотр авторского кино с шоппингом и отдыхом в клубах и арт-барах, а также обучение по разным искусствоведческим программам. За исключением специальных событий, вход на территорию «Винзавода» свободный для всех желающих. На территории «Винзавода» проводятся фестивали и образовательные программы в сферах современного искусства, кинематографа, архитектуры и дизайна, а также благотворительные мероприятия. На территории центра расположено уютное кафе Цурцум, а также Киноклуб с артхаусным репертуаром. А в ближайшее время не пропустите выставку Семена Агроскина «Другие». Выставка посвящена неожиданной теме - повседневности гастарбайтеров, новому феномену параллельной городской жизни, незримо присутствующему рядом с нами за забором, за стенкой, в подвалах и на чердаках гигантского мегаполиса. Со свойственной художнику уникальной оптикой Агроскин исследует это явление одновременно деликатно и безжалостно. Выставка открыта до 20 октября в галерее «Артквартал». Вход свободный. ГЮНДЕМ РУСЬЯ

73


GR GÜNDEM SPOR >

ГЮНДЕМ СПОРТ

Maria

Şarapova Мария Шарапова

Kortların Kraliçesi Maria Şarapova

R

us tenisinin yıldızı Maria Yuryevna Şarapova 19 Nisan 1987’de Ural Federal Bölgesine bağlı Nyagan’da doğdu. Tenis oynamaya henüz 4 yaşındayken başladı. Maria, o sıralarda ailesiyle birlikte Soçi’de yaşıyordu. 6 yaşındayken, 9 kez Wimbeldon Tenis Turnuvasını kazanan, kadınlar kategorisindeki dünyanın bir numaralı tenisçisi Martina Navratilova ile tenis oynadı. Navratilova genç tenisçideki yeteneği hemen fark etti ve babasına Maria’yı Amerikan Nick Bollettieri Tenis Akademisi’ne yollamasını tavsiye etti.

Королева кортов: Мария Шарапова

З

везда российского тенниса Мария Юрьевна Шарапова родилась в 19 апреля 1987 года в городе Нягань Уральского федерального округа. Мария начала заниматься теннисом уже в 4 года. Тогда девочка жила со своей семьей в Сочи. В возрасте шести лет Шарапова сыграла с Мартиной Навратиловой, первой ракеткой мира, одержавшей девять побед на Уимблдонской турнире. Навратилова сразу заметила талант в маленькой Шараповой и посоветовала отцу Марии отдать ее в американскую Теннисную Академию Ника Боллеттьери.

74

GÜNDEMRUSYA


1995 yılında Maria’nın babası, kızını da alarak ABD’ye taşındı. Genç tenisçi, tam 9 yıl sonra, 2004 senesinde Amerikalı Serena Williams’ı finalde yenerek Wimbeldon Tenis Turnuvasını kazandı. Maria böylelikle, Wimbeldon’ı kazanan hem ilk Rus hem de en genç ikinci tenisçi oldu. 2008 yılında ise Avustralya Açık finalinde Ana Ivanoviç’i yenerek şampiyon oldu. Şarapova, yaşadığı omuz sakatlığı sonrası turnuvalardan uzak kaldı. 2011 yılında ünlü ‘Times’ dergisi Maria’yı “efsane olmuş 30 kadın tenisçi” listesine aldı. Şarapova en son, 22 Ağustos 2011 tarihinde Cincinnati’deki 2011 Western & Southern Open turnuvasını kazandı.

2004

senesnde Amerkalı Serena Wllams’ı fnalde yenerek Wmbeldon Tens Turnuvasını kazandı. Mara böylelkle, Wmbeldon’ı kazanan hem lk Rus hem de en genç knc tensç oldu.

В 2004

году молодая теннисистка выиграла Уимблдонский турнир, обыграв в финале американку Серену Уильямс. Таким образом, Шарапова стала одновременно первой россиянкой и второй самой молодой теннисисткой, выигравшей Уимблдон.

2011 yılında ünlü ‘Times’ dergisi Maria’yı “efsane olmuş 30 kadın tenisçi” listesine aldı.

В 2011 году знаменитый журнал «Таймс» включил Марию в список «30 легендарных теннисисток». В 1995 году Мария вместе с отцом переехала в США. Всего через девять лет, в 2004 году молодая теннисистка выиграла Уимблдонский турнир, обыграв в финале американку Серену Уильямс. Таким образом, Шарапова стала одновременно первой россиянкой и второй самой молодой теннисисткой, выигравшей Уимблдон. В 2008 году Мария стала чемпионкой, обыграв Ану Иванович в Открытом чемпионате Австралии по теннису. Мария долгое время не принимала участие в теннисных турнирах из-за травмы плеча. В 2011 году знаменитый журнал «Таймс» включил Марию в список «30 легендарных теннисисток». Недавно, 22 августа 2011 года Мария Шарапова выиграла турнир Western & Southern Open 2011в Цинциннати. GÜNDEMRUSYA ГЮНДЕМ РУСЬЯ

75


GR

GÜNDEM MUTFAK >>ГЮНДЕМ КУХНЯ

Rus mutfağının vazgeçilmezi

Rus mutfağı, uzun bir tarihi süreç boyunca değişik ulusların geleneksel yemeklerinden alıntılar yapmıştır. Çarlık ve Sovyet döneminde Rusya’ya katılan halklar da bu mutfağa zenginlik getirmişler ve sonuçta ortaya bugünkü muhteşem Rus mutfağı çıkmıştır.

R

usya’nın geniş coğrafyası, farklı iklimleri ve karşılıklı etkileşim halinde olan etnik yapı ve kültürleri, çok değişik damak tatları doğurmuştur. Hatta Ruslar, komşu ülkelerden öğrendikleri bazı yemekleri benimseyerek bu yemekleri de kendi mutfaklarının baş köşesine oturtmuşlardır. İşte bunlardan biri de, anavatanı Ukrayna olan Borş çorbasıdır. Borş, Ukrayna ile Rusya’nın güney ve

suyu, sonra da yağ, domates ve şeker eklendikten sonra hafif ateşte 1-1,5 saat pişirilir. Pancarı aynı zamanda sote şeklinde doğranmış lahana ve diğer sebzelerle beraber pişirmek de mümkün. Derin bir tencerede yağ eritip içine doğranmış pancar, havuç ve soğan eklendikten sonra kapalı bir şekilde sebzeler yumaşayana kadar hafif ateşte ısıtılır. Sonra sirke, domates salçası ya da püresi ve ardından şeker ekleyip 1015 dakika daha hafif ateşte pişirilir. Çorbanın aroması ekşi ile tatlı arasında mayhoş bir tatta, rengi ise koyu kırmızı olmalıdır. Rus mutfağının geleneksel lezzeti, yoğurt veya smetana yanında yeşillik ile servis edilir. Afiyet olsun!

orta bölgelerinde meşhur olup, içinde pancar olan çorbadır. Genelde kemik, et, mantar, tavuk ya da ördek suyunda yapılır. İçine pancar dışında havuç, kereviz ya da maydonoz, domates, soğan, sirke, şeker ve lahana konulur. Çorbaya, yöreye göre patates, fasulye ve sivri biber gibi çeşitli ek sebzeler ilave edilebilir. Bu lezzetli yemeğin ana öğesi olan pancarın hazırlanmasının birkaç farklı yolu var. Pancar, hafif ateşte ve kapalı olarak tencerede pişirilebilir, sote haşlaması yapılabilir ya da fırında kızartılabilir. Doğranmış pancar tencereye koyulup su ya da tavuk/et

76

GÜNDEMRUSYA

Неотъемлемая часть русской кухни:

Разные народы, входившие на протяжении истории в состав Российской империи, а затем СССР, привнесли в русскую кухню свои традиционные блюда и продукты, в результате чего появилась совершенно ни на что не похожая богатая и вкусная русская кухня.

Ш

ирокая российская география, разные климатические пояса и взаимовлияние этносов и культур – все эти факторы послужили созданию необычных блюд. Русские полюбили блюда своих соседей, у которых и научились их отлично готовить. Через некоторое время эти блюда стали неотъемлемой частью самой русской кухни. Одним из таких блюд является борщ – традиционный украинский суп. Борщами называют супы, в состав которых входит свекла. Борщ- это украинское национальное блюдо и широко распространенное в южных и центральных районах нашей страны. Готовят борщи на

костном, мясном, грибном бульонах иногда и на бульоне из птицы гуси, утки и вегетарианские. Кроме свеклы, в состав борщей входят: морковь, сельдерей или петрушка, томат или помидоры, лук, уксус, сахар, в большинстве случаев белокочанная капуста. В зависимости от вида борща в него добавляют картофель, фасоль, стручковый перец и другие продукты. Применяют несколько способов подготовки свеклы для борща: тушение, пассерование, варку и подпекание. Для тушения нарезанную свеклу кладем в котел, наливаем бульон или воду, добавляем жир, томат, сахар (уксус не обязательно) и тушим 1- 1,5 часа, периодически помешивая. Очень хорошо тушить свеклу с пассерованными овощами, капустой. При пассеровании свеклу, морковь, лук - нарезаем и кладем в глубокую посуду с разогретым жиром, закрываем крышкой и пассеруем до размягчения при слабом огне. Затем вливаем уксус, кладем томат – пюре, сахар и прогреваем еще 10-15 минут. Этот способ экономит время и способствует сохранению красящих и ароматических веществ, но и увеличивает расход жира. Борщи должны иметь кисло – сладкий вкус и темно – красный цвет. Подавать на стол борщ следует со сметаной и зеленью.


En özel lezzetleri restoranımızda tadın Türk mutfağının en özel lezzetlerini birde ustalarımızdan tadın... Kapalı ve açık alandaki restoranımızda zengin menü ve hızlı hizmetimizle sizleri Sembol Hotel farkıyla bir yemeğe davet ediyoruz.

Sembol Hotel Restorant hizmetinizde...

Sümer 2 Sokak No: 28 06640 Çankaya - Kızılay -Ankara Mail : info@sembolotel.com

Tel: +90 (0.312) 231 82 22 Faks: +90 (0.312) 230 46 91 www.sembolotel.com


GR

GÜNDEM ÖNERI >> ИДЕИ

OKUYUN КНИГИ Nataşa’nın Dansı Rusya’nın Kültürel Tarihi

Rusya’nın dünyadaki yeri ve amacı neydi ve gerçek Rusya neredeydi? Avrupa’da mı, Asya’da mı? St. Petersburg mu, Moskova mı? Bunlar, Puşkin’den Pasternak’a kadar Rus kültürünün altın çağındaki bütün ciddi yazarların, edebiyat eleştirmenlerinin, tarihçilerin, ressamların, teologların ve filozofların aklını meşgul eden “lanetli sorular”dı. Tolstoy’un ünlü Savaş ve Barış eserindeki bir dans sahne-

«Танец Наташи» История русской культуры Каково место России в мире? И где настоящая Россия? В Европе или в Азии? В Санкт-Петербурге или в Москве? Ответ на все эти вопросы пытались найти все известные русские писатели, литературные критики, историки, художники, теологи и философы «золотого века» от Пушкина до Пастернака. Книга «Танец Наташи» — это обширная культурная история России, охватывающая период со времен строительства Санкт-Петербурга и правления Петра Великого в начале

Metro 2033 Yıl 2033. Nükleer savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanamaz halde. Hayatta kalan birkaç bin kişi yeraltına, dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Moskova Metrosu’na sığınıyor. Burası insanoğlunun son kalesi. Yeraltındakiler için en büyük tehlike Karaderililer. İstasyonlar mini devletlere bölünmüş. İdealler, dinler, temiz su filtreleri gibi nedenlerle bir araya gelmiş halklar. Duygular yerini içgüdülere bırakmış. Tek bir amaç var: Ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak. Moskova metrosu, romanda anlatıldığı gibi labirente benzer, büyüklüğü ve hatları tam olarak bilinmeyen bir gizemdir. Metroda, devlet ve gizli servislere ait yüzden fazla gizli yeraltı sığınağı bulunur. Sov-

Yayınevi: İnkılap Kitapevi, 2009

XVIII века. Книга получила свое название благодаря одной из сцен в романе Толстого «Война и мир», где молодая графиня Наташа Ростова интуитивно танцует крестьянский танец. В книге исследуется непростое соединение европейских и народных элементов русской культуры и автор рассматривает, как сами русские интерпретировали миф о «русской душе» и как они выражали саму идею «русскости». Автор: Орландо Файджес Издательство: İnkılap Kitapevi, 2009

yetler Birliği döneminde liderleri korumak ya da ülkeden kaçırmak için yapıldığı söylenen Metro-2, Moskova metrosunun bir parçası ve en ünlü efsanelerinden biridir. Esin kaynağı olduğu çok sayıda mit vardır. 1979 Moskova doğumlu Dmitriy Gluhovskiy, 14-15 yaşlarında kafasında salt bir fikir olarak oluşturdu Metro 2033’ü. Gazeteci olarak Fas’tan Guatemala’ya, İzlanda’dan Japonya’ya kadar neredeyse bütün dünyayı dolaştı. Metro-2033 kitabı ile 2007 yılında, Kopenhag’daki EuroCon yarışmasında, Avrupa Bilim Kurgu Topluluğu (the European Science Fiction Society) tarafından Teşvik Ödülü’ne (the Encouragement Award) layık görüldü. Yazar: Dmitriy Gluhovskiy Yayınevi: Gürer Yayınları

превратились в города-государства, а в туннелях царит тьма и обитает ужас. Артему, жителю ВДНХ, предстоит пройти через все метро, чтобы спасти от страшной опасности свою станцию, а может быть и все человечество. Автор: Дмитрий Глуховский Издательство: Gürer Yayınları

İstanbul’dan Geçen Ruslar

yor. “İstanbul’dan Geçen Ruslar” I. Dünya Savaşı, Rus İhtilali ve İç Savaş sonrasında İstanbul’a kaçan Beyaz Rusların yaşamlarını okura açıyor. Bu derleme kitap, o dönemin İstanbul’unun tüm gerçekliğini Rusların gözünden aktaran, keyifle okunacak bir tarihsel roman niteliğinde. Derleyen ve Rusça’dan çeviren: Orhan Uravelli Yayınevi: Ümit Yayıncılık, 2005

Rusların Çargrad, yani “Çar kenti” diye adlandırdıkları İstanbul, tarih sahnesinde birçok Rusu misafir etmiştir. Ünlü şair Puşkin´in şiirlerinde ya da politik konularda Rusların daima aklının ve kalbinin bir köşesinde olmuştur İstanbul. Hem derlemesini hem de Rusçadan çevirisini yaptığı kitabında Orhan Uravelli, Rusya tarihinin İstanbul’la kesiştiği dönemeçteki Rusların hikâyelerini okuyucuyla buluşturu-

«Русские, чей путь лежал через Стамбул» Стамбул, который русские называли Царьградом, принимал многих русских гостей на протяжении истории. Стамбул всегда был в умах и сердцах русских, взять хотя бы стихи знаменитого поэта Пушкина. Орхан Уравелли, переводчик и составитель сборника, рассказывает читателям истории русских, оказавшихся волею судеб в Стамбуле. GÜNDEMRUSYA

Yazar: Orlando Figes

«Метро-2033»

2033 год. После ядерной войны весь мир лежит в руинах. Человечество почти полностью уничтожено. Москва превратилась в городпризрак, отравленный радиацией и населенный чудовищами. Немногие выжившие люди прячутся в московском метро — самом большом противоатомном бомбоубежище на земле. Его станции

78

sinden ismini alan bu kitapta ele alınan bütün bu konular, tarihle bir araya gelerek ulusal bilincin izlenimleri olarak toplandı. Fikir ve davranışların tarihini, Rus tarihinin kültürel ve sanatsal dönüşümlerini, Rusya ve Avrupa arasındaki karmaşık etkileşimi akademik olmayan bir dille okuyucusuna aktaran Nataşa’nın Dansı, Rus kültür tarihçisini, yüzeydeki sanatsal görünümün altını irdelemeye davet ediyor.

Книга «Русские, чей путь лежал через Стамбул» открывает читателям историю жизни белогрвардейцев, бежавщих в Стамбул после Октябрьской революции и Гражданской войны. Этот сборник, написанный в стиле исторического романа, передает все реалии тогдашнего Стамбула глазами русских. Составитель сборника ve переводчик с русского: Орхан Уравелли Издательство: Ümit, 2005


DİNLEYİN МУЗЫКА İZLEYİN ФИЛЬМЫ Nostalgic Russian Tzigane - Esin Engin Yapımcı: EMI, 1996 Türk Musiki eğitimi aldıktan sonra bir çok müzik eserine imza atan Esin Engin’in klasikleşmiş Rus halk şarkılarından ve bazı Rus film müziklerinden oluşan albümü dinleyeni enstrümental müziğin doruklarına taşıyor. Albümdeki şarkılar: Kalinka, Boublitchky, Black Eyes (Oci Chornia), Polyusko-Polye, Casatchok (Katyusha), Midnight In Moscow, Those Were The Days (Stenka Rasin), Volga-Volga, Fiddler On The Roof (Anatevka), Troika, Two Guitar, Dr. Zhivago, Scheheh Samil.

«Ностальгическое. Русские цыгане» Релиз: ЭМИ, 1996

Альбом классических русских народных песен и некоторых композиций из фильмов, подобранные продюсером Эсином Энгином, знакомит турецких слушателей с лучшими образцами инструментальной музыки. Трек-лист: «Калинка», «Бублички», «Очи чёрные», «Полюшко-поле», «Катюша», «Подмосковные вечера», «Стенька Разин», «Волга-Волга, «Скрипач на крыше» (Анатовка), «Тройка», «Две гитары», «Доктор Живаго», «Чечен Шамиль». Sergey Trofimov ‘’Vse ne vajno’’ (Hiçbir şey önemli değil) Sergey Trofimov, Rus arabesk müziğinin en parlak temsilcisi. 1994 yılında müzik kariyerine başlayan Trofimov, birçok Rus belgeseli ve dizisi için müzik besteledi. Sergey Trofimov, ‘’Şanson Radyosu’’ Ödülü gibi birçok Rusya Federasyonu Müzik Ödüllerinin de sahibi. Yapımcı: ALROZ, 2010

Сергей Трофимов «Все не важно» Релиз: АЛРОЗ, 2010

Под творческим псевдонимом «Трофим» Сергей Трофимов начал свою деятельность в 1994 году. Трофимов был одним из первых показанных по телевидению исполнителей в жанре русского шансона. В 2011 году Сергей получил звание заслуженного артиста России. В качестве поэта и композитора Трофимов работал с Вахтангом Кикабидзе, Лаймой Вайкуле, Александром Маршалом, Николаем Носковым и другими поп-исполнителями. Альбом «Все не важно» разножанровый, но выдержан в фирменном «трофимовском» стиле и духе. В альбом вошло 15 композиций. Anna Netrebko ‘’The Russian’’ Operayı geniş kitlelere sevdiren Rus sanatçı Anna Netrebko, ‘’The Russian’’ albümünde Rahmaninov, Rimskiy-Korsakov ve Çaykovskiy'den seçtiği aryalara yer vermiş. Yapımcı: Universal Müzik, 2006

Анна Нетребко ‘’The Russian’’ Релиз: Universal Müzik, 2006

Это третий по счету сольный диск всемирно известной русской оперной певицы Анны Нетребко на Deutsche Grammophon. Певица как будто «вспомнила» о своем русском прошлом и записала вместе с Валерием Гергиевым арии и романсы таких русских композиторов, как Рахманинов, Римский-Корсаков, Чайковский и Глинка. Стоит отметить, что этот альбом был номинирован на премию Grammy.

Taras Bulba (2009) Yapım: 2009, Rusya Tür: Aksiyon, Dram, Savaş, Tarih Yönetmen: Vladimir Bortko Oyuncular: Vladimir Vdovichenkov, Igor Petrenko, Bogdan Stupka, Boris Khmelnitsky, Magdalena Mielcarz, Mihail Boyarskiy Senaryo: Vladimir Bortko Senaryo (Kitap): Nikolai Gogol Yapımcı: Ruben Dishdishyan, Sergei Shumakov, Anton Zlatopolski, Aram Movsesyan, Sergey Danielyan Özeti: Film 16. yüzyılda geçmektedir. Ukrayna’lı Cossack savaşçılarının hanedanlarını Polonyalı askerlere karşı savunma mücadelelerinden ziyade aşk, seçim ve baba-oğul ilişkilerini konu alır.

«Тарас Бульба» (2009) Производство: Россия, 2009 Жанр: историческая драма Режиссер: Владимир Бортко В ролях: Владимир Вдовиченков, Игорь Петренко, Богдан Ступка, Борис Хмельницкий, Михаил Боярский, Магда Мельцаж Сценарий: Владимир Бортко Книга: Николай Гоголь Продюсеры: Сергей Шумаков, Антон Златопольский, Сергей Даниелян Сюжет: Действие «Тараса Бульбы» разворачивается в тяжелый период истории казачества, когда запорожцы поднялись на борьбу с Речью Посполитой. В самом центре политических интриг оказалась семья уважаемого казака Тараса Бульбы, переживающего глубокую личную драму. Его сын Андрий полюбил польскую принцессу и хочет бежать из Сечи. Раздираемый чувством и долгом Тарас объявляет сыну последнюю родительскую волю…

Plus One (2008) Yapım: Rusya, 2008 Tür: Komedi, melodram Yönetmen: Oksana Bıçkova Oyuncular: Madlen Cabrailova, Getro Skinner, Vladimir İlyin, Miroslava Karpoviç Senaryo: Oksana Bıçkova, Nana Grinşteyn Yapımcı: Yelena Glikman Özet: Maşa, otuzunu aşmış anneannesinin evinde oturan bir çevirmendir. Çok ağırbaşlı ve içine kapanık olan bu kız pek de uzun sürmeyecek bir işe başlar. Görevi, Moskova’ya gelen ve kamu düzenini bozan komik İngiliz bir kuklacıya refakat etmektir. Kuklacıya aşık olan kız, bu aşk macerası esnasında, hayatta gerçekten mutlu olunabileceğini anlar.

«Плюс один» (2008) Производство: Россия, 2008 Жанр: Комедия, мелодрама Режиссер: Оксана Бычкова В ролях: Мадлен Джабраилова, Джетро Скиннер, Владимир Ильин, Мирослава Карпович Сценрий: Оксана Бычкова, Нана Гринштейн Продюсер: Елена Гликман Сюжет: Маше немного «за тридцать», она литературный переводчик и полностью погружена в свою серьезную работу. Маша уже давно живет замкнуто, общаясь с окружающими только по мере необходимости. Специфика работы, природная скромность, да еще и неудачный роман, — этих причин было достаточно, чтобы Маша замкнулась в своем маленьком мирке. Целые дни она проводит в уютной тишине бабушкиной «профессорской» квартиры, стараясь не обращать внимания на то, что за ее окном, выходящим на широкий балкон — «козырек», кипит жизнь… ГЮНДЕМ РУСЬЯ

79


Вчера Сегодня

Dünden Bugüne General Skobelev Heykeli

G

1

eneral Skobelev 1877-1878 OsmanlıRus Savaşı’nda görev alan Rus subayıdır. Generalin heykeli 1912’de Moskova’da bugünkü Tverskaya meydanında (1912-1918 arası meydan Skobelevskaya meydanı olarak adlandırılmıştı) açılmıştı. 1918’de Bolşevikler tarafından yıkılarak yerine Sovyet Anayasası obeliski dikilmişti. 1954’ten itibaren ise Tverskaya Meydanında Yuriy Dolgarukiy’in heykeli durmaktadır.

Генерал Скобелев 1

Р

усский офицер, который участвовал в Русско-турецкой войне 1877— 1878 годов. Памятник генералу был открыт в 1912 году. В 1918 году памятник был уничтожен большевиками, и на его место заложен монумент Советской Конституции. С 1954 года на Тверской площади стоят памятник Юрию Долгорукому.

1

Yuriy Dolgarukiy heykeli

Strastnaya Meydanı

2 Moskova’nın kurucusu Yuriy Dolgarukiy’in heykeli bugün Tverskaya meydanında bulunmaktadır. Heykel, aynı zamanda, halkın bayram günlerinde önünde toplandığı bir mekândır. 2

Puşkin Meydanı

3 Moskova’da Strastnaya meydanında Kurucu Meclis seçimlerinin olduğu gün yapılan manifesto. Fotoğrafın 1917 yılı sonunda çekildiği sanılıyor. 1937 yılında meydan bugünkü ismini (Puşkin meydanı) aldı. 3

4 Puşkin meydanı Tverskaya caddesini ikiye bölen bir konumda, Tverskiy ve Strastnıy Bulvarları arasında bulunmaktadır. Moskova’nın en kalabalık meydanlarından biridir. Meydan aynı zamanda Moskovalıların buluşma mekânı olarak da ünlenmiştir. 4

Памятник Юрию Долгорукому

2

Сегодня памятник основателю Москвы Долгорукому заложен в Тверской площади. Памятник является и местом собрания людей в праздничные дни.

Страстная площадь 3

Манифестация в Москве на Страстной площади в день выборов в Учредительное собрание. Считано, что снимок сделан в конце 1917-ого года. Современное название – Пушкинская площадь – получила в 1937 году. 80

GÜNDEMRUSYA

Пушкинская Площадь 4

Пушкинская площадь находится между Тверскими и Страстными бульварами разделяя Тверскую улицу. Она являеться одной из самых крупных площадей в Москве. В том числе площадm известна как место встречи моксвичей.

Gündem Rusya Dergisi  
Gündem Rusya Dergisi  

Gündem Rusya Dergisi 0. Sayı