Page 1

KOCAELİ

REKLAM

SAYI:53 YIL:1

HATTI 322 14 34

Kocaeli’nin İlk ve Tek E-Gazetesi

8 AĞUSTOS 2013

‘BU DAVA KARA BİR LEKE’

BAYRAM NAMAZI SAAT 06.46’DA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Aydın Ünlü, partiye yeni üye olan Serhat Kızılbay, Erkan Aslan ve Gonca Kırlı’ya rozet takan Ünlü, daha sonra ilçe başkanlarıyla iftarda bir araya geldi.

S

ERBEST Bölge’deki Gurmeks Restoran’da iftar veren Ünlü, iktidar partisini sert ve ağır bir dille eleştirdi. Ünlü, özetle şunları söyledi:“Ergenekon Davası, kara bir leke olarak tarihe geçmiştir. Özellikle Türk ordusunun komutanının terör örgütü kurmak suçundan astronomik bir ceza alması kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Vicdanlarımızı kanatmıştır. AK Parti döneminde Başbakan’ın çalışma arkadaşı olarak görev yapmış bir genelkurmay başkanının ne suç işlediğini kimse bilmemektedir.

EN ÖNEMLİ KURUM TSK Ülkemizin en önemli kurumu olan Türk ordusunu zafiyete uğratma ve bu kurumda üst düzey görev yapan kişiler üzerinden itibarsızlaştırma girişimleri ülkemize hiçbir

zaman fayda getirmez. Ülkemizde hukukun gücü değil, gücün hukuku işlemektedir. Pek çok davadan paçayı kurtaran AK Parti’li belediye başkanlarını unuttuk mu? Belsa’nın satışında belediyenin irat kaydetmesi gereken 1,2 milyar lirayı yok sayıp yargılanan Büyükşehir yöneticilerini bu hukuk sistemi kurtarmadı mı? Bu ülkede adalet sistemi hasar görürse her şey çöker. Darbelerle mücadele etmek adına yani darbecileri aktör tayin etmek demokrasi adına yapılmış bir ilerleme olmaz. DGM’leri kapattınız bu güzel ama şimdi kurduğun tüm yetkili mahkemelerin kapattığın mahkemeden ne farkı var?”. Öte yandan Ünlü, “Kurban Bayramı’na kadar belediye başkan adaylarımızın % 85’ini açıklamış olacağız” diye konuştu.

REKLAM VERMEK İÇİN BİZLERE ULAŞIN

K

OCAELİ İl Müftülüğü, Ramazan Bayram Namazı ile ilgili duyuru yayınladı. Müftülüğün açıklamasına göre, Ramazan Bayram Namazı yarın saat 06.46’da kılınacak.

VALİLİK BAYRAMLAŞMA PROGRAMI

BAYRAM ÖNCESİ FECİ KAZA: 2 ÖLÜ, 3 YARALI K

OCAELİ’NİN Körfez ilçesinde meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Körfez ilçesi Şirinyalı mevkii D-100 Karayolu İstanbul istikametine seyreden Atilla Filiz (39) idaresindeki 34 EY 8084 plakalı otomobilin tekeri patladı ve kontrolden çıkarak bariyerlere saplandı. Hurdaya dönen aracı gören çevredeki vatandaşlar itfaiye ve sağlık ekiplerine haber verdi. Otomobil sürücüsü Atilla Filiz (39) ve eşi İlmiye Filiz (33) otomobilde

sıkışarak olay yerinde hayatını kaybetti. Otomobil içinde bulunan en büyüğü 7 yaşında olan çocukları Berna Filiz, Ahmet Filiz ve Beyza Filiz ağır şekilde yaralandı. İtfaiye ekipleri tarafından çıkartılan çocuklar, sağlık ekiplerince Derince Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hayatını kaybeden anne ve babanın cesetleri otopsi işlemleri için Körfez Asri Mezarlığı'na kaldırılırken, kaza sonrası yol kısa süreli kontrollü olarak tek şeritten sağlandı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

K

OCAELİ Valisi Ercan Topaca’nın bayram programı kesinleşti. Vali; yarın saat 14.00’de Kent Bayramlaşmasına katılacak. Topaca, Jandarma ve Emniyet personelini de ziyaret edip bayramlaşacak.Kocaeli Vali Yardımcılarından üçü de yarın farklı bayramlaşma etkinliklerinde olacak. Vali Yar-

dımcısı Dağıstan Kılıçaslan Kassel Çocuk Köyü, Vali Yardımcısı Abdullah Etil Cezaevi, Kocaeli Devlet ve İzmit Seka Devlet Hastanesi’ni, Vali Yardımcısı Erol Türkmen de 75.Yıl Yetiştirme Yurdu. Kocaeli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni ziyaret edip, bayramlaşacak.

PİŞMANİYE’DEN BAYRAMA ÖZEL TATLAR İzmit'te ürettikleri 100'den fazla pişmaniye çeşidini Ramazan Bayramı'na hazırlayan pişmaniye üreticileri, bayrama alternatif tatlı lezzeti sunuyor.

İ

ZMİT’TE bir pişmaniye üretici firmasının Gıda Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Suat Kaçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 59 yıldır pişmaniye sektöründe hizmet verdiklerini anlatarak, İzmit pişmaniyesinin uluslararası alanda festivallerle tanınan doğal bir tatlı ürünü olduğunu kaydetti. Pişmaniyenin bayramlarda da insanların tercih ettiği bir tatlı çeşidi olduğunu ifade eden Kaçar, pişmaniyenin, baklavayla kıyaslandığında sindiriminin daha kolay olduğunu söyledi. Kaçar, pişmaniye tatlısının ağızda eridiği için sindiriminin daha kolay olduğunu belirterek, "Bu sindirim kolaylığı nedir, belki fazlasını yiyemeyebilir, 2-3 dilim yenince kesilebilirsiniz, mide de şişkinlik olabilir. Tabii sindirime katkısı dışında, pişmaniyenin besin öğeleri açısından zengin olması da diğer tatlı ürünlerine göre insanların seçimlerinde etlkili oluyor" dedi. Kaçar, pişmaniye çeşitlerinin çok olmasından dolayı vatandaşların bayram günlerinde şeker, çikolata ve baklavanın yerine

pişmaniyeyi tercih ettiklerini dile gertirerek, şunları konuştu :"Cevizli, fındıklı, fıstıklı 100'den fazla pişmaniye çeşidimiz var. Sade, kakaolu, çikolatalı gibi pişmaniyeler üretiliyor. Doğal meyve özlü, çilekli, muzlu, vanilyalı genelde orta yaş altındakilere, gençlere ve çocuklara hitap ediyor. Bayramda insanlar bir değil birkaç paket pişmaniye alıyor. Hem kendileri yiyor hem de ziyaretlere gittiklerinde hediye olarak ev sahibine veriyorlar. Baklavayı günün her saati yiyemezsiniz ama pişmaniyeyi her zaman yiyebilirsiniz. Pişmaniye, iştahı kapatır, tokluk hissi verir, aç ve tok karnına yenebilir ama yanınızda bir bardak su olsun ." Pişmaniyenin özel bir hediye olduğunu ifade eden Kaçar, illerin belirli yerlerinde vatandaşların İzmit pişmaniyesini bulabileceklerini kaydetti. Kaçar, Türkiye'nin farklı yerlerindeki vatandaşların kendilerine pişmaniye siparişi verdiğini, bayramda en çok satılan pişmaniye çeşidinin ise "saray helvası" olduğunu ifade etti.

www.gucmedya.com


8 AĞUSTOS 2013

2

GÜNDEM

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI NİHAT ERGÜN AÇIKLAMASI Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye'de darbe teşebbüslerinin yargılanıyor olması ve bir daha Türkiye'ye antidemokratik yollarla iktidar devirmek veya iktidara gelmek gibi girişimlerin olamayacağının tescil edilmiş olması son derece önemlidir" dedi.

K

OCAELİ Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan Antikkapı Restoran'da gerçekleşen iftar yemeğine Bakan Ergün'ün yanı sıra, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli milletvekilleri ve Kocaeli'de görev yapmış eski belediye başkanları katıldı. "Bu önemli bir organizasyon" diyen Bakan Ergün, şunları söyledi : "Belediye başkanlığı yapmış ağabeylerimiz, kardeşlerimiz hepsi bir aradalar. Bu güzel bir şey. Gerçekten önemli bir organizasyon. İftarların ayı bir anlamı var ama bu iftarın bambaşka bir anlamı olmalı. Şehrimizin ayrıntılarını öğrenme fırsatı veren bir iştir yerel siyaset yapmak. 20 yıl evvel tam bu zamanlar bende aday olmuştum belediye başkanlığına. O da çok müthiş öğretici bir süreç oldu ." Geçtiğimiz gün sonuçlanan Ergenekon davası hakkında konuşan Bakan Ergün, "Türkiye'de darbe teşebbüslerinin yargılanıyor olması ve bir daha Türkiye'ye antidemokratik yollarla iktidar devirmek veya iktidara gelmek gibi girişimlerin olamayacağının tescil edilmiş olması son derece önemlidir" diyerek şunları söyledi : "Darbe teşebbüslerinin yargılanıyor olması başlı başına önemli. Kararlarla ilgili çok farklı değerlendirmeler yapanlar olabilir.

Onlarla ilgili nihai kararı Yargıtay verecek. Türkiye, hem 1980 askeri darbesi hem 28 şubat post modern darbesini, hem de 2000'li yıllardaki darbe teşebbüslerini yargılama süreçlerine almış, iki tanesinin de alt mahkemelerde yargılamasını tamamlamıştır. Balyoz ve Ergenekon

davası olarak bilinen davaların sonuçlanmış olduğunu ve Yargıtay safhasında olduğunu biliyoruz. En önemli bölümü budur konunun. Türkiye'de darbe teşebbüslerinin yargılanıyor olması ve bir daha Türkiye'ye antidemokratik yollarla iktidar devirmek veya iktidara gelmek gibi

POLİSİN ÇALIŞMA SAATİ MAHKEMEYE TAŞINDI Emniyet-sen Manisa Şube Başkanı Ali Özaydın, polis teşkilatında uygulanan '1224' çalışma sisteminin kaldırılması için Manisa İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Ö

ZAYDIN, 12 saat çalışan polisin halka iyi hizmet veremeyeceğini savundu. Manisa Emniyeti'ne bağlı karakollarda görev yapan polislerin 12 saat çalışıp 24 saat dinlenmesini öngören '12-24' çalışma sistemi mahkemelik oldu. Emniyet Sen Manisa Şubesi Başkanı Ali Özaydın, Manisa'da 1500 polisin görev yaptığını ve karakollardaki polislerin 12 saat çalışmak zorunda bırakıldığını belirtti. Manisa İdare Mahkemesi'ne, çalışma sisteminin iptali için dava açan sendika Başkanı Özaydın, Manisa eski Valisi Halil İbrahim Daşöz'ün 12 saat çalışmayı öngören sistemi kaldırdığını, ancak yeni Vali Abdurrahman Savaş'ın göreve başlamasıyla sistemin geri getirildiğini kaydetti. '824' çalışma sisteminin hem polis teşkilatı hem de vatandaşlar için daha avantajlı olacağını savunan Özaydın, "Karakollardaki polisler 12 saat çalıştırılıyor, ancak ne

ek bir ücret veriliyor ne de izin. Bu haksız uygulama polisleri canından bezdirdi. Biz diğer devlet memurları gibi insanca yaşamak istiyoruz. Polis intiharları arttı, çünkü polis mutlu değil. Yeni Valimize sesleniyoruz. Emniyet Teşkilatı'nın Türkiye'de uygulamaya başladığı '8-24' çalışma sistemi Manisa'da da uygulansın. Biz de vatandaşa güler yüzlü hizmet verelim" dedi.

Özaydın polislerin mesai saatlerinin düşmesiyle evlerine huzur geldiğini ve kendilerini daha mutlu hissettiklerinin araştırmalarla ortaya konduğunu ifade ederek Türkiye'de 50 ilde uygulanan '8-24' çalışma sisteminin bir an önce Manisa'da da uygulamaya koyulmasını istedi. EmniyetSen'i kurduktan sonra büyük bir baskı altına alındıklarını da iddia eden Ali Özaydın, 17 yıllık meslek hayatında hiç soruşturma geçirmediğini, ancak sendika çalışmalarından dolayı 6 ayda 12 soruşturmaya uğradığını dile getirdi. Sekiz polisin meslekten ihraç edilmesine karar verildiğini söyleyen Özaydın, hakkında açılan iki davadan ceza aldığını ancak bu davaları da mahkemeye taşıdığını kaydetti. Manisa'da yaklaşık 130 üyelerinin bulunduğunu belirten Özaydın, zorunlu hizmet süresinin bitmemesine rağmen Kocaeli'ye atandığını ifade etti

ARANAN ZANLI DİLENİRKEN YAKALANDI İ

3D ÇİZİMLER

ZMİT’TE hısızlıktan tutuksuz yargılanan ve 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası alan kişi dilenirken polise yakalandı. Edinilen bilgiye göre, İzmit Orduevi mevkiinde 2009 yılında meydana gelen olayda E.B. (28) isimli şahıs, bir şahısın aracının kelebek camını kırıp içeride bulunan eşyalarını çaldığı iddiasıyla yakalanan ve tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. E.B. tutuksuz yargılandığı Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Yargıtay tarafından onan ve yaklaşık 2 yıldır aranan Şahıs İzmit İlçe Asayiş Şube Müdürlüğü İnfaz Büro Ekipleri tarafından yapılan istihbarı çalışmalar sonucu İzmit Yürüyüş yolunda yakalandı. İşlemleri tamamlanan şahıs önce adliyeye sonra cezaevine gönderildi

girişimlerin olamayacağının tescil edilmiş olması son derece önemlidir ." Ergenekon davası için "Çok önceden yapılması gereken bir işin, gecikerek de olsa 2013 yılında karara bağlanmış olması çok derece önemli" diyen Bakan Ergün, "Bu fiilleri işleyenlerle veya işlediği iddia edilenlerle ilgili farklı deliller, farklı kararların, cezaların verilmesine neden olmuştur. Beraat edenler de oldu veya az ceza alanlar da oldu. Artık bunları hakimlerin takdiri olarak değerlendirmek gerekiyor. Bundan sonraki süreçte yanlış kararlar varsa, eksik kararlar varsa, ya da yargılama süreçlerinde hatalar yapılmışsa, bunlarda kuşkusuz Yargıtay safhasında değerlendirilecek olan konulardır. Ama bence konunun en önemli tarafı Türkiye'de antidemokratik girişimlerin, darbe teşebbüslerinin, iktidarı devirme teşebbüslerinin yargı yoluyla bir daha olmayacak şekilde bertaraf edilmiş olmasıdır. Türkiye bunu yapamamıştır. Çok çok öncelerden yapabilmiş olsaydı Türkiye, yaşanan acılar, darbeler ve teşebbüsler, bugün mahkemelerde gördüğümüz manzaralar da yaşanmazdı. Çok önceden yapılması gereken bir işin, gecikerek de olsa 2013 yılında karara bağlanmış olması çok derece önemli" şeklinde konuştu.


3

8 AĞUSTOS 2013

DÜNYA

Şehir merkezine yaklaştı İ

Kİ gün önce başlayan yangında şu ana kadar 700 metrekareye yakın Kızılçam ormanı kül oldu.Gülderen Köyü yakınlarında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle 7 bölgeye yayıldı.Yangına, 7 helikopter, 3 uçak, 100 arazöz, 50 iş makinesi ve 500 orman işçisiyle müdahale ediliyor.Havanın kararmasıyla havadan müdahaleye son verilirken, yangının bazı bölgelerde kontrol altına alındığı kaydedildi.Rüzgar ve arazinin sarp yapısı nedeniyle söndürme çalışmaları güçlükle yapılıyor.Gülderen, Dikmece ve Oğlakören köyünde, ormana yakın evler boşaltılırken, müdahale sırasında 3 orman işçisi de yaralandı.Gece saatlerinde yayılarak devam eden orman yangını merkeze bağlı Alahan köyü yakınlarındaki ormanlık alana kadar ilerlerdi. Yanan ormanlık alanlar, şehir merkezinden de görülüyor.Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor.Hatay’da

bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yangından etkilenen köylerde incelemelerde bulundu.Yetkililerden bilgi alan Ergin, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:"Özellikle Oğlakören ve Gülderen köylerindeki yerleşim yerlerine kadar yaklaşmış bir ateş söz konusu. Bugün hamdolsun, öyle bir tehlike söz konusu değil. Yangın, hava şartlarına göre değişen bir trend izliyor. Arazinin sarp olması ve yol imkanlarının pek bulunmamasından kaynaklı ekipler doğrudan müdahale yapmakta zorlanıyor. Şu ana kadar 700 ile bin hektar arasında bir kızılçam ormanı maalesef yanmış gözüküyor" açıklamasını yaptı.İnşallah hava şartları müsaade ederse kısa sürede kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Tek tesellimiz şu ana kadar can kaybımızın olmamasıdır. Bu maddi kayıplar, hasarlar kısa sürede telafi edilir ama can kaybı olmaması tesellimiz."

2 milyon 333 bin lira ceza E

RGENEKON davasında, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in de bulunduğu 60 sanığa çeşitli miktarlarda adli para cezası verildi.Avukatlara tebliğ edilen 503 sayfalık karara göre, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda sanığa ağırlaştırılmış müebbet, müebbet ve çeşitli oranlarda değişen hapis cezaları öngörüldü.Mahkeme heyeti, hapis cezası verdiği sanıklardan bazılarını, genelde "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" ve "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" gibi suçlardan ayrıca çeşitli oranlarda değişen adli para cezalarına çarptırdı.Sanıklardan emekli Albay Arif Doğan'ı "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 270 bin lira ve "uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ticari amaçla depolama" suçundan da 135 bin lira olmak üzere toplam 405 bin lira adli para cezasına çarptıran heyet, emekli Yarbay Mustafa Dönmez'i de "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 166 bin 660 lira ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 180 bin lira olmak üzere toplam 346 bin 660 lira adli para cezası ödemeye mahkum etti.Mahkeme heyeti, sanıklardan İbrahim Şahin'in "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 173 bin 580 lira ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan da 124 bin 980 lira olmak üzere toplam 298 bin 560 lira ödemesine karar verirken, davanın bir numaralı sanığı Oktay Yıldırım'ın da "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 166 bin 660 lira ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 675 lira olmak üzere toplam 167 bin 335 lira adli para cezası ödemesine hükmetti.Sanıklardan Muzaffer Tekin'e "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma suçuna azmettirmek"ten 12 bin lira, "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 166 bin 660 lira ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan da 675 lira olmak üzere toplam 179 bin 335 lira adli para cezası öngören heyet, sanıklardan Fikret Emek'in de "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 138 bin 880 lira ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan da 562 lira olmak üzere toplam

139 bin 442 lira adli para cezası ödemesini kararlaştırdı.Heyet, tutuklu sanıklardan Veli Küçük'ü "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma suçuna azmettirmek"ten 12 bin lira ve 3 kez "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçlarından 3 bin 570 lira olmak üzere toplam 15 bin 570 lira ödemeye mahkum ederken, tutuklu sanık DoğuPerinçek'in de 3 kez "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 6 bin 660 lira adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.Ümraniye'deki gecekondunun sahibine 150 bin lira cezaMahkeme heyeti, Ümraniye'de el bombalarının ele geçirildiği gecekondunun sahibi olduğu belirtilen Mehmet Demirtaş'ın "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 150 bin lira adli para cezasına çarptırıl-

mesi tarafından hazırlanan kararda sanıkların hukuki durumları tek tek ele alınırken, mahkeme, cezalandırılmasına karar verilenlerin bir kısmına iyi hal indirimi uygulamadı.İkişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Alparslan Arslan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Muzaffer Tekin, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve emekli Albay Dursun Çiçek, 47 yıl 3 ay hapis cezası verilen emekli Albay Arif Doğan, 23 yıl ceza alan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve 34 yıl 8 ayla cezalandırılan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu 59 kişi hakkında, yargılama sürecindeki olumsuz tutum ve davranışları nedeniyle TCK'nın 62. maddesi gereğince takdiri indirim yapılmadı.İyi hal indirimi yapılmayan sanıklardan Osman Yıldırım'a ise yakalandıktan sonra örgütün yapısı ve faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi verdiği gerekçesiyle etkin pişmanlık hükümlerini düzenleyen TCK'nin 221/4. maddesi uyarınca ceza indirimi uygulandı.Öte yandan, kararda haklarında mahkumiyet verilen sanıklar için yurt dışına çıkış yasağı konulurken, bu yöndeki adli kontrol hükmünü isteyerek yerine getirmeyenler için tutuklama kararı verileceği belirtildi.Yine mahkemece, emekli Orgeneral Şener Eruygur, İbrahim Şahin, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu ve Kemal Aydın'ın, Ergenekon silahlı terör örgütünün yöneticisi olduğu belirtilerek, örgüt üyelerinin eylemlerinden de cezalandırılmaları konusunda gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 5 kişi hakkında da aramalarda ele geçirilen ancak iddianameye konu olmayan belgeler nedeniyle gereğinin yapılması için TMK'nın 10. maddesiyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapıldı.İddia edilen bazı olaylarda adları geçen Mustafa Balbay ile davada tanık olarak bilgisine başvurulan eski İstanbul Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 18 kişiyle, "kitleşim" belgesindeki üretim ve dağıtım kanallarında yer alan kişiler ile Cumhuriyet Çalışma Grubu içinde bulunanlar hakkında da TMK'nın 10. maddesiyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

masına karar verdi.Danıştay saldırısının tetikçisi olduğu belirtilen sanık Alaparslan Arslan'ı "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçundan 12 bin lira ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 675 lira olmak üzere toplam 12 bin 675 lira adli para cezasına çarptıran heyet, gazeteci Tuncay Özkan'ın "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 3 bin 330 lira, emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 4 bin 500 lira, emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ'ın 3 kez "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 4 bin 50 lira, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 2 bin 700 lira ve Susurluk davası hükümlüsü Sami Hoştan'ın da "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan 562 lira para cezası ödemesini kararlaştırdı.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahke-

Memur, hükümetin teklifini kabul edecek H

ÜKÜMET toplu sözleşme görüşmelerinde memura 2014-2015 yılları için 3+3 zam teklifinde bulundu.Hükümet öğretmenlere ayrıca 40+40 TL seyyanen zammın yanı sıra 4/C'lilere de 150 TL zam ile eş ve çocuk yardımı önerdi.Hükümetin bu teklifini değerlendiren Kamu Çalışanları Sendikaları Başkanı ve MemurSen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Bu öneri, müzakere edilebilir olmasından öteye geçen bir öneri değil. Çünkü rakamlar kabul edi-

lemez. Müzakere edilebilir, alanlar itibari ile sıkıntıyı keşfetmiş görmüş bir devlet aklı var. Bu verilen rakamlar asla kabul edilebilir değil." dedi.Hükümete çağrıda bulunan Gündoğdu, alanlara davetiye çıkartan teklif değil, beklentileri karşılayan teklifle gelmesi olduğuna işaret ederek, bu teklifin bu gece gelebileceğini, sadece toplu sözleşme masasında değil, gerek Başbakan ile gerekse de Bakan ile görüşmelerinin devam edeceğini söyledi

Kocaeli’nin İlk ve Tek E-Gazetesi

Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir YILMAZ Genel Müdür Fatih Eser Genel Yayın Yönetmeni Yasemin DİNÇOK Halkla İlişkiler Müdürü Nuran AYDIN Karabaş Mah. Leyla Atakan Cad. Çeviren Apt. No:6 Kat:1 Daire 4 İzmit / KOCAELİ

0(262) 322 14 34


SPOR

8 AĞUSTOS 2013

Kocaeli’nin İlk ve Tek E-Gazetesi

KARTEPE OTOMOBİL

SPORLARI İLE ŞENLENDİ

2013 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın 7. ayağı hafta sonu 6 ayrı kategoride toplam 18 pilotun katılımı ile Kartepe’de düzenlendi.

K

IISA adı KOSDER olan Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından Kartepe Belediyesi katkıları ile düzenlenen organizasyon, 6 kilometrelik asfalt zeminli parkurda iki çıkış üzerinden koşuldu.Yarışın startı Kocaelispor yönetim kurulu üyesi Ahmet Yusuf’un sahibi olduğu Manzara Restaurant önünden verildi. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık tarafından verilen start sonrasında büyük heyecan yaşandı. Kategori 3’de yarışa ilimizden Peugeot 206 RC ile katılan Tansel Karasu birinciliği elde ederken, yine ilimizden Özer Doğançay Honda Civic Type-R ile ikinci sırada yer aldı. Organizasyon sonunda ödül töreni Kuzu Yaylası piknik alanında düzenlendi. Dereceye giren pilotlara ödüllerini TOSFED Başkanı Metin Çeker, TOSFED Genel Sekreteri Mete Bayrakçı, Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bülbülve organizasyon yetkilileri verildiler. Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın 8. ve son yarışı 17-18 Eylül tarihlerinde Ankara Otomobil Sporları Kulübü tarafından Bolu Abant’ta organize edilecek.

Kocaelispor, sezon açılışını Boluspor ile yapacak. İsmetpaşa Stadı’nda gerçekleşecek açılışta konser ve değişik etkinliklerin yer alması bekleniyor.

K

OCAELİSPOR yönetimi haftalık toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi. Basın sözcüsü Şenol Akyüz’ün istifasının ardından yerine yedeklerden kimin alınacağı ile ilgili karar verilemedi. Ancak Akyüz’ün görevi Av. Yusuf Ziya Ünsal’a verildi. Körfez İlçe’de çalışan Av.Yusuf Ziya Ünsal bundan sonra Kocaelispor’un yeni basın sözcüsü olarak görev yapacak. Daha önce kulüp yöneticiliği yapmayan Ünsal, camiaya uzak olmadığını açıkladı.

İLK MESAJI GÖRSEN DÖNEMİNE Ünsal’ın ilk mesajı basın mensuplarına oldu. Herkesi işini yapmaya davet ederken, ‘‘Birbirimizi sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız’’ dedi. Öte yandan camiaya ilk mesajı da Orhan Görsen dönemiyle ilgili oldu. Kocaelispor Başkanı Nebil Uzun’un federasyon kayıtlarını incelettiğini eski başkan Orhan Görsen’e bildirdiği için ilişiğini kesmek istediği Av.Abdulvahap Göçer’in geçen yıl davalara girmediğini söyledi. ‘TANDOĞAN DAVASI TAKİP EDİLMEDİ’ Kocaelispor eski yöneticilerinden Ahmet Tandoğan’ın kulüp aleyhine 2 milyon 600 bin TL’lik alacak davası açtığını ancak bunu ne avukatın ne de başkan Görsen’in takip etmediğini bildirdi. Ünsal yeni yönetim olarak kulübün haklarını sonuna kadar savunacaklarını kaydetti. Kocaelispor’a puan silme cezası ile karşı karşıya bırakan eski futbolcular Luco Zinko ve Shreiff Suma dosyalarının kesinlikle çözüleceğini tekrarladı.

KÖRFEZ FK, GÖZTEPE’Yİ 2-0’LA MAĞLUP ETTİ Körfez FK, Göztepe karşısına Erhan, Aydın, Sercan, Bilal, Gökhan Meral, Ömer, Mülayım, Uğur Yanıkdemir, Uğur Erdoğan, Tevfik, Uğur Erdoğan, Ahmet Kutluer tertibiyle çıktı.

3

ÖZTEPE’DE ideal kadrosuyla sahada yer aldı. İlk yarıda oyunun hakimi daha çok temsilcimizdi. 35’nci dakikada Uğur Yanıkdemir’in golüyle Körfez devreyi 10 önde geçti. İkinci yarıda Bülent Baturman, Erhan’ın yerine Volkan’ı, Bilal’in yerine Anıl’ı, Tevfik’in yerine Ferit’i, Mülayım’ın yerine Yunus’u, Uğur Yanıkdemir’in yerine Erkan’ı, Uğur Erdoğan’ın yerine Metin Tuğlu’yu, Ahmet Kutluer’in yerine de Gökhan Aydıngül’ü sahaya sürdü. Göztepe teknik patronu Erhan Altın ise ta-

SEZON AÇILIŞINA BOLUSPOR GELİYOR

kımı tamamen değiştirdi. Bu yarıda da temsilcimiz daha derli toplu gözüktü. 60’ncı dakikada Gökhan Aydıngül’ün golüyle Kırmızı-Siyahlı ekibimiz 2-0 öne geçti. Kalan sürede başka gol olmayınca maçı Körfez FK 2-0 kazandı.Tek-

nik patron Baturman takımın performansını çok beğendi, futbolcularını tek tek kutladı. Körfez FK dün sabah Suudi Arabistan Süper Lig ekibi El Nahda FC karşısına çıktı. Baturman son hazırlık maçında daha çok gençlere şans verdi. İdeal kadrodan sadece Mülayım ile Tevfik oynadı. İlk yarıyı Metin Tuğlu’nun golüyle önde geçen temsilcimiz ikinci yarının başında biri penaltıdan iki gol yedi, skor 2-1 oldu. Rakibin aşırı sert oyunu, Mülayım’ın sakatlanıp çıkması sonrasında Körfez FK teknik ekibi 60’ncı dakikada takımı sahadan çekti. KırmızıSiyahlı ekibimiz bugün sabah kampta son çalışmasını yapacak, öğle yemeğinin ardından Davraz’dan ayrılacak.

3 NCÜ GÜN BAYRAMLAŞMA Öte yandan Kocaelispor’un sezon açılışıyla ilgili bilgi verildi. Yeşil-Siyahlı ekip yeni sezon açılış maçını PTT 1.Lig ekiplerinden Boluspor ile oynayacak. İsmetpaşa Stadı’ndaki mücadelenin başlama saati ise henüz belli olmadı. Ayrıca sezon açılışının farklı etkinliklerle renklendirilmesi bekleniyor. Kocaelispor bayramın 3 ncü günü saat 18:00’de fuar içindeki kulüp binasında futbolcular ve aileleriyle birlikte bayramlaşma gerçekleştirecek.

GÖLCÜKSPOR YENİLDİ

G

ÖLCÜKSPOR, Kartepe kampında dün oynadığı son hazırlık maçında Bergama Belediyespor karşısında fazla varlık gösteremedi. İlk yarısı denk güçlerin mücadelesi şeklinde geçen maçın ikinci yarısında Bergama Belediye kadrosu tamamen değiştirdi. Gölcükspor teknik patronu Metin Peken ise son yarım saatte değişikliğe gitti. Bergama Belediyespor 49’ncu dakikada öne geçti. Bitime 4 dakika kala ikinci gol geldi.Kırmızı-Siyahlı ekibimiz bu yarıda tutuk gözüktü. Maç 2-0 sona erdi. Daha önceki hazırlık maçlarında iyi bir görüntü veren temsilcimiz yeni sezon hedefini şampiyonluk olarak belirleyen Bergama karşısında beklenenin altında performans gösterdi. Gölcükspor dünkü maçla birlikte Kartepe kampını tamamladı.

gucmedyaEgazete53  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you