Page 1

Wydanie specjalnie nr 1 (listopad 2013) MShock.pl

Cena 0,00zł - darmowy magazyn elektroniczny

MShock wiedza

Kim byli Wikingowie? Jak zbudowac Łódz?

Dlaczego Upadli?

Brutalne podboje

ry tó , k ów ial ion er l ” - S a mi gs c kin ser “Vi dbił po

Bandyci czy bohaterowie?


Prawdziwe oblicz wikingÓw Wikingowie

Wikingowie to skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym. Opowiadali w swojej ojczyźnie o ogromnych bogactwach , które w europejskich miastach i osadach leżały na wyciągnięcie ręki. Dochodził do tego fakt, że w ówczesnych czasach (około 1000 roku n.e.) środki bezpieczeństwa takie jak mury obronne czy stacjonujące w miastach oddziały zbrojne były rzadkością. Wikingowie przybywali jak piraci, grabili i zabijali. Mieli opinię okrutników w prawie całej Europie. Do ekspansji skłaniał ich brak żyznych ziem na Skandynawii przez co nieraz żyli w skrajnej nędzy.


ze

KIM NAPRAWDE BYLI?

Warunki w których przyszło im życ rzadko były sprzyjające. Borykali się z wieloma przeciwnościami losu lecz brutalnie stawiali im czoła. Nie takie śniegi oni widzieli.

Niektórzy twierdzą, że to Wikingowie, a nie Kolumb, pierwsi dopłynęli do Ameryki, oraz iż Ruryk, przywódca grupy Waregów (Wikingów) dopłynął do Starej Ładogi i tam założył dynastię Rurykowiczów, pierwszą dynastię Rusi Kijowskiej.

Ich pośmiertna reputacja nie jest w pełni sprawiedliwa. Nie byli tylko zwykłymi, bezwzględnymi wojownikami, ale także sprawnymi handlarzami i zarządcami oraz rzemieślnikami, tworzącymi z metalu i drewna piękną biżuterię i pamiątki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Zasłynęli również jako jedni z najlepszych europejskich gawędziarzy a saga nordycka nadal fascynuje współczesnych ludzi.

ZDOBYCZE

Ze względu na niesprzyjające warunki do uprawy ziem wiele ludzi utrzymywało się z morza, a ich umiejętności budowania statków były znakomite dzięki czemu nie mieli żadnych trudności w dotarciu do obcych lądów. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz prowadzenia wypraw czysto łupieżczych, wikingowie często też osiedlali się w nowych miejscach na stałe, zakładając zwykle swoje własne miasta portowe. Dotyczy to szczególnie Anglii środkowej i północnej, Bretanii, Irlandii (gdzie założyli m.in. Dublin) oraz południowej Rosji i Ukrainy. Ich wyprawy przyczyniły się także do kolonizacji nowych lądów oraz eksploracji mórz. Wikingowie, którzy zdołali utworzyć swoje własne państwa, zostali później wchłonięci przez okoliczną ludność. Za koniec epoki wikingów przyjmuje się śmierć Haralda Hardråde podczas nieudanej próby podbicia Anglii w 1066 roku.

PORAZKI...

Jak to możliwe aby tak mały i rozproszony naród podbił tyle terenów? Norwescy Wikingowie byli odważni, przebiegli a ich światopogląd i charakter motywował do ciągłego podejmowania ryzyka. Wikingowie charakteryzowała niesamowita zdolność do odrabiania strat, czy to w walce czy w niebezpiecznych morskich podróżach.


Wikingowie

W 844 wielu Wikingów zostało straconych przez króla Ramiro w północnej Hiszpanii. Kilka miesięcy później flota, która podbiła Córdobę, była śledzona przez emira Abd al-Rahmana II i nastąpiły kolejne wielkie straty: 500 zabitych, 30 spalonych statków. Wikingowie powrócili kilka lat później na Baleary, a nawet do północnych Włoch. Zapiski kroniki anglosaskiej podają iż w 876 Wikingowie stracili aż 4000 mężczyzn i 120 statków w wielkiej burzy na południowym wybrzeżu Anglii. Obserwowano również duże konflikty między duńskim i norweskim wikingami, szczególnie w Irlandii, gdzie straty były bardzo wysokie w stosunku do populacji Wikingów. Mimo to, ich apetyt na podboje pozostał wysoki.

“SMiertelne ZArty” Odwaga Wikingów jest prawdopodobnie związana z ich czarnym poczuciem humoru, które przewija się w sagach. Umiejętność śmiania się w obliczu śmierci i niebezpieczeństwa w jakiś sposób wyjaśnia ich odporność w walce oraz odwagę w wypływaniu w rejsy morskie do odległych krain. Jedną z cech wyróżniającą staroskandynawską poezję, legendy i sagi jest właśnie ten wisielczy humor. Gdy ktoś odgadnie żart z sagi wikingów jest to zwykle zły znak, a ich opowieści zawierają więcej żartów niż można by się spodziewać.


CIEKAWOSTKI Wikingowie nie używali rogatych hełmów ani w wyprawach ani w walkach. Był to sprzęt wyłącznie ceremonialny.

Szczególnie czczonym bogiem był Ull - w mitologii nordyckiej zimowy bóg narciarstwa, myślistwa i łucznictwa obdarzony niezwykłą urodą.

Według niektórych kronik i roczników klasztornych oraz sag z XIII w. Wikingowie mieli jakoby swoim jeńcom wycinać na plecach znak orła, lub czasami rozcinać im plecy, rozchylać żebra po czym wyciągać płuca aby przypominały orle skrzydła.

Do tej pory znane jest tylko jedno znalezisko prawdziwego hełmu Wikingów znalezione w Norwegii i datowane na X wiek. Ilość grzebieni znajdywana w grobowcach wikingów wskazuje, że bardzo dbali o włosy. Znajdywane są różnorakie grzebienie i często bardzo pięknie zdobione.


Wikingowie

Vikings - serial, któ

serca milionów wid

Vikings to kanadyjsko-irlandzki dramat histo-

ryczny, napisany i stworzony przez Michaela Hirsta dla kanału telewizyjnego History w Kanadzie.


tóry podbił dzów FABUŁA

Serial koncentruje się na Ragnarze Lothbroku oraz jego rodzinie. Ragnar jest sfrustrowany polityką lokalnego jarla Haraldsona, który ciągle wysyła swoich wojowników na wschód, gdzie już nie ma za bardzo kogo łupić. Prosi swojego przyjaciela, Flokiego, o zbudowanie łodzi, dzięki której udaje się dopłynąć do Anglii. Serial ukazuje toimkanadyjsko-irlandzki dramat histojak Ragnar staje się królem wikińskich plemion. Poza byciem nieustraszonym woryczny, napisany i stworzony przez Michaela Hirsta jownikiem, Ragnar jest ucieleśnieniem nordyckiej tradycji i oddania się bogom. Legkanału telewizyjnego History w Kanadzie. enda mówi, że jest ondla bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników.

Vikings

Wikingowie  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you