__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1


towarzystwo sÄ…siedzkie

sÄ…siedzki kalendarz poradnik

2020


20 20


Oddajemy w Wasze ręce publikację, która jest podsumowaniem naszych rocznych działań wokół tematu sąsiedzkości. Towarzystwo Sąsiedzkie - projekt, który realizujemy do początku 2019 roku wspiera mieszkańców w działaniach oddolnych, na różnych polach. Wspieramy merytorycznie - poprzez szereg warsztatów, konsultacji i spotkań, wspieramy praktycznie - poprzez wspólne działania i nasz sąsiedzki konkurs, który umożliwia Wam, drodzy sąsiedzi, realizować - często po raz pierwszy - prawdziwe, sąsiedzkie działanie. Chcąc zatem zebrać to, co udało nam się przez ten rok zdziałać, postanowiliśmy wydać sąsiedzki kalendarz - poradnik, który ma być nie tylko sprawozdaniem Towarzystwa Sąsiedzkiego, ale bardziej czymś w rodzaju kompendium inspiracji sąsiedzkich i zachętą do działania! Poradnikowe wkładki mają pokazać Wam jak z naszej perspektywy wygląda warszawskie sąsiedztwo i dlaczego warto wyjść - z domu, - ze swoich przyzwyczajeń, czy - ograniczeń. Korzystajcie z niego, noście przy sobie, traktujcie jako notes, czytadło w podróżach miejskich, inspirację i pierwszy krok do własnych działań sąsiedzkich! Wychodźmy! Sąsiadujmy!


towarzystwo sąsiedzkie Towarzystwo Sąsiedzkie to cykl działań sąsiedzkich wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie realizowany dzięki finansowaniu m.st. Warszawy. Jest to miejsce dla wszystkich mieszkańców Warszawy, oferujące wsparcie w realizowaniu inicjatyw na rzecz dobrego sąsiedztwa. Program działań podzieliliśmy na 3 sekcje - SZKOLENIA | SPOTKANIA | DZIAŁANIA, które mają zapewnić kompleksową pomoc zainteresowanym warszawiakom. Na potrzeby projektu otworzyliśmy fizyczną przestrzeń przy Alejach Jerozolimskich 117 w Warszawie, tym samym włączając się do warszawskiej sieci Miejsc Aktywności Lokalnej. Jeśli nie jest Ci obojętne otoczenie, w którym mieszkasz, pracujesz, przebywasz i zależy Ci na rozwijaniu lokalnych wartości, kontaktów z sąsiadami, masz pomysły w których ważna jest sąsiedzka wspólnota - to miejsce jest dla Ciebie! Żeby dowiedzieć się więcej - zajrzyj do nas lub odwiedź stronę projektu: www.towarzystwosasiedzkie.pl


jak działamy?

PORADNIK SĄSIEDZKI

W ramach naszych działań tworzymy punkt informacyjny, w którym dzielimy się z Wami wiedzą na temat tego jak działać lokalnie, jakie narzędzia w Warszawie mogą nam w tym pomóc. Pomagamy Wam realizować działania, ale i rozwiązywać sąsiedzkie problemy. Wskazujemy miejsca, osoby, organizacje, które będąc ekspertami w swojej dziedzinie są w stanie udzielić Wam odpowiedzi na wszelkie pytania. Radzimy się mądrzejszych od nas, aby przekazać Wam jak najlepiej wiedzę, która wesprze Was w działaniach na rzecz swojej okolicy. W tej publikacji dzielimy się z Wami zebranymi dotychczas radami, które mamy nadzieję wykorzystacie w działaniach lokalnych i nie tylko!

AKADEMIA SĄSIEDZKA

Tworzymy dla Was cykl szkoleń i warsztatów wspierających różne aspekty pracy sąsiedzkiej. Zahaczamy o takie tematy jak organizacja wydarzenia lokalnego, promocja czy komunikacja, ale skupiamy się też na Waszych indywidualnych potrzebach dbając o Wasze emocje, radzenie sobie ze stresem, czy umiejętnością organizacji czasu i energii. Akademia Sąsiedzka wspiera tych, którzy już działają, ale jest otwarta także i dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze do działań lokalnych. Zaproszeni przez nas eksperci dzielą się z Wami cennymi informacjami, które możecie wykorzystać działając w społecznościach lokalnych.


POZNAJ

DOZNAJ

Uważamy, że najcenniejsze w działaniach sąsiedzkich jest poznawanie. Nawiązujemy nowe znajomości, poznajemy lepiej naszych sąsiadów, ale też poznajemy na nowo siebie. Naz cykl POZNAJ prezentuje inicjatywy, miejsca i osoby, które naszym zdaniem warto znać lub poznać. Na kolejnych stronach znajdziecie zarówno wywiady z aktywnymi sąsiadami, krótkie relacje z ciekawych sąsiedzkich praktyk, jak i wartośiowe idee sąsiedzkie, które w nietypowy sposób wspierają nasze relacje sąsiedzkie. Aby poznawać - warto doznawać - wszystkimi zmysłami odbierać nasze przestrzenie, nie bać się nowego i odkrywać! Zarówno w naszych działaniach jak i w tym poradniku zachęcamy Was do wyjścia z domu, aby doznawać! Opisujemy sąsiedzkie inicjatywy, aktywne sąsiedztwa, Miejsca Aktywności Sąsiedzkiej, Domy Sąsiedzkie i wiele innych miejsc realizujących lokalne działania warte odwiedzenia! Być może okryjecie tu coś cennego dla siebie?

DZIAŁAJ

Przekazujemy Wam wiele pięknych teoretycznych porad, ale żeby nie być gołosłownym, potwierdzamy je praktycznymi działaniami. Znajdziecie tu wskazówki, co zrobić, krok po kroku, aby zrealizować działanie sąsiedzkie. Zachęcamy Was do wzięcia spraw w swoje ręce i wyjścia z domu, by działać, bo bez naszego realnego działania nie ma zmian, nie ma inicjatyw, nie ma dobrego sąsiedztwa.

KONKURS

Dużą częścią Towarzystwa Sąsiedzkiego są sami mieszkańcy i projekty sąsiedzkie realizowane przez nich dzięki wsparciu naszego konkursu na działania lokalne. Nie słyszeliście jeszcze o konkursie „Po Sąsiedzku”? Nic straconego! Znajdziecie tu nie tylko przykłady zrealizowanych działań, ale i wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Wam również wziąć udział w II edycji konkursu w roku 2020. Koniecznie sprawdźcie!


1

żeby odkrywać


poradnik

odkrywaj nowe nieznane miejsca Pomiędzy naszym domem, a miejscem pracy istnieje jeszcze przestrzeń do odpoczynku – spędzania czasu wolnego, budowania więzi z otoczeniem, zwane też „miejscem trzecim”. Są to miejsca, w których spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy po pracy, wzmacniamy więzi z sąsiadami, bliskimi, budujemy nowe relacje i pielęgnujemy te stare. To tu rodzą się nowe pomysły, tworzą wielkie sąsiedzkie idee, to tu tętni życie społeczne. Warszawa, prócz kawiarni, knajpek, w których najczęściej się spotykamy, kryje w sobie wiele sąsiedzkich miejc, oferujących szereg ciekawych aktywności i w nich też możesz napić się kawy ze znajmomymi. Chcesz nauczyć się grać na ukulele? Chciałbyś spróbować swoich kulinarnych sił? Marzy Ci się własna wystawa fotograficzna? Wszystko to i jeszcze więcej jest na wyciągnięcie ręki!


MIEJSCA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Miejsca Aktywności Lokalnej (na które w skrócie mówimy też - „MAL-e”), to miejsca o bardzo zróżnicowanej formie i charakterze, które oprócz swojej podstawowej działalności (MAL-em może być bowiem i dom kultury, i biblioteka, ale też klubokawiarnia), udostępniają przestrzeń i zasoby lokalnej społeczności, na spotkanie, na realizację swoich potrzeb i pomysłów. MAL-e swoją przestrzeń udostępniają bezpłatnie, możesz w niej zorganizować spotkanie swojej sąsiedzkiej grupy, możesz poprowadzić w niej warsztat. MAL-e powstały po to, by wspierać oddolność i pomysły mieszkańców, ale też po to by współpracować z mieszkańcami i aktywizować ich do współdziałania (oferując np. swój własny program animacyjny). Ideę MAL mogą realizować m.in.: instytucje publiczne, np. biblioteki, domy kultury, szkoły, ośrodki pomocy społecznej, ale też lokalni przedsiębiorcy, kawiarnie, sklepy, prywatne teatry; organizacje pozarządowe (NGO).

DOMY SĄSIEDZKIE

Domy Sąsiedzkie są formą, która najpełniej realizuje wyżej przedstawioną ideę MAL. Są one finansowane lub współfinansowane ze środków m.st. Warszawy, a cała ich przestrzeń oddana jest wyłącznie na aktywność lokalną mieszkańców. Domy Sąsiedzkie mają wspierać działania lokalne i integrować lokalną społeczność. Na program działań Domów Sąsiedzkich składają się przede wszystkim pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych. W miejscu tym mieszkańcy mogą spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas. Chcesz dowiedzieć się więcej o Miejscach Aktywności Lokalnej i Domach Sąsiedzkich? Sprawdź koniecznie stronę: www.inicjatywa.um.warszawa.pl/domysasiedzkie i poszukaj MAL-u w swojej okolicy!


odkrywaj znane miejsca na nowo

fot. Rafał Adrian Kraszewski

konkurs


SKARBY SZMULEK I MICHAŁOWA fotograficzna gra miejska DZIAŁANIE

Projekt „Skarby Szmulek i Michałowa” miał formę gry miejskiej (fotograficznej), w której uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z najcenniejszymi zabytkami obszaru oraz z życiorysami wybitnych mieszkańców i osób związanych z regionem. Podczas gry uczestnicy odwiedzili ważne punkty na współczesnej mapie Szmulowizny, takie jak pracownie rzemieślnicze, artystyczne, czy miejsca, w których prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna.

CEL

Realizacja projektu wpisywała się w działania statutowe Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”, ukierunkowane na wzmacnianie kompetencji mieszkańców Szmulowizny i Michałowa i szerzej Pragi Północ. Gra Miejska została opracowana w taki sposób, aby wywołać zainteresowanie lokalnym dziedzictwem kulturowym przy jednoczesnym transferze wiedzy, pozwalającej na podniesienie świadomości społecznej, historycznej oraz kulturalnej mieszkańców. Równie istotnym celem była integracja sąsiedzka, wzmocnienie tworzących się społeczności lokalnych oraz świadome utożsamianie się z przestrzenią publiczną, w której odbiorcy projektu funkcjonują na co dzień.

DLA KOGO

OD KOGO

Odbiorcami projektu byli przede wszystkim mieszkańcy Szmulowizny i Michałowa. Zaproponowana forma i zakres gry umożliwiły pełną integrację międzypokoleniową, zaś jej otwarty charakter pozwolił na uczestnictwo różnych grup społecznych. Poprzez odpowiedni dobór punktów na trasie uwzględnione zostały również potrzeby osób o ogranczonej mobilności. W grze mogło wziąć udział łącznie ok. 50 osób, podzielonych na kilkanaście drużyn. Dodatkowo, na stoisku informacyjnym zaplanowano realizację tematycznych warsztatów dla ok. 150 osób. Działania te były realizowane z wykorzystaniem zasobów stowarzyszenia. Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”

PRAGA PÓŁNOC Szmulki i Michałów

28 września 2019


poznaj

Sylwester i Małgorzata Klimiuk, Krzysztof Michalski Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów” Fotografował: Maciej Ratuszny Podpytała: Martyna Cziszewska-Klejnowska


Kim jesteście? W większości jesteśmy mieszkańcami praskiej Szmulowizny i Michałowa. W 2008 r. założyliśmy Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”, by zwiększyć wpływ nas, tj. mieszkańców, na zmiany zachodzące w otaczającej nas przestrzeni. Tradycjami sięgamy do działającego przed II wojną światową na tym terenie Towarzystwa Przyjaciół Michałowa, organizacji, która stanowiła jedną z pierwszych form budowania na Pradze społeczeństwa obywatelskiego. Oprócz pracy społecznej nasi członkowie na co dzień zajmują się różnymi sprawami w ramach swojej działalności zawodowej. Łączymy osoby o różnych umiejętnościach i kompetencjach, dzięki czemu możemy skuteczniej działać na rzecz rozwoju naszej okolicy. Co mówi Wam słowo „lokalność”? Lokalność to bliskość. Bliskość rozumiana jako świat oglądany na co dzień w drodze do pracy, sklepu, szkoły, czy przedszkola. To okolica, w której czujemy się gospodarzami. Taki drugi, wspólny dom, o który należy się troszczyć. Lokalność to również tożsamość rozumiana jako poczucie wspólnoty ze współmieszkańcami, to zdolność do empatii, czy też wspólnych działań. Działacie lokalnie - napiszcie krótko jak - jaka jest Wasza rola w tym wszystkim i po co w ogóle działacie? W naszych działaniach staramy się aktywizować innych, podpowiadać, w jaki sposób mogą mieć wpływ na zmiany w najbliższej okolicy. Staramy się też odkrywać lokalne talenty, osoby z dużymi kompetencjami, które z różnych powodów do tej pory nie wykorzystywały ich dla dobra wspólnoty. Zachęcamy je do wyjścia, do powiedzenia światu, że są i że mogą coś zrobić dla innych. Staramy się też budować poczucie dumy z miejsca, w którym wszyscy mieszkamy. Ta część Pragi ma niezwykle bogatą historię, odbijającą się w otaczającej

nas architekturze, czy życiorysach niezwykłych osób żyjących i działających na Szmulkach w ciągu ostatnich 100 lat. Staramy się odkrywać te historie na nowo i pokazywać je jako źródło inspiracji dla obecnych mieszkańców. Kim jest dla Was dobry sąsiad? Dobry sąsiad to ktoś, kto ufa i komu można zaufać. To z jednej strony swego rodzaju strażnik i obserwator, a z drugiej recenzent - czasem krytyczny - naszych działań. Na sąsiadach opiera się wspólnota, im jest nas więcej i im silniejsze są więzi nas łączące, tym bardziej stabilny jest fundament tej wspólnoty. Po co wychodzić? Wyjście jest po to, by zmierzyć się z nieznanym. To jak podróż, którą odbywali dawniej odkrywcy nowych lądów. To okazja do spotkania i rozmowy z osobami, z którymi na pierwszy rzut oka możemy nie mieć nic wspólnego, lecz po wymianie kilku zdań zaczynamy tak samo patrzeć na otaczający nas świat. Co daje Wam największą satysfakcję z tego działania? Największą satysfakcję daje nam fakt, że kolejni mieszkańcy zgłaszają się do nas z różnymi pomysłami na zmiany w okolicy. Nie tylko na fejsbuku, w komentarzach do treści, które wrzucamy, ale przede wszystkim w realu, podczas spotkań, które organizujemy. Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób dostrzega potencjał tej części Pragi i chce działać na rzecz innych. Ogromną satysfakcją jest również możliwość obserwowania pozytywnych zmian w zachowaniach osób uczestniczących w naszych działaniach – od początkowego wycofania, wyciszenia i nieufności do pełnej aktywności, kreatywności i emanacji odczuwanej przyjemności.


2

żeby się wymieniać


poradnik

wymieniaj się bierz i dawaj Wymieniajmy się! Wymieniajmy rzeczy - ubrania, książki, niepotrzebne przedmioty czy sprzęty, wymieniajmy się roślinami, wymieniajmy się uśmiechami i doświadczeniami. Wymieniając się, nie tylko pozbywamy się nadmiaru rzeczy, ale przede wszytskim spotykamy tę drugą twarz. W wymienianiu się bardzo cennym jest to z kim się wymieniamy. W Warszawie możemy spotkać wiele różnych form wymienialni.

SCHRONISKO DLA ROŚLIN

To inicjatywa Fundacji Schronisko dla Roślin powstałej w listopadzie 2015 roku. Jej ideą jest zwrócenie uwagi na problem, jakim jest uprzedmiotowienie roślin, które za parę złotych można dziś kupić w prawie każdym sklepie. Dlatego te zaniedbane, niepotrzebne wyrzuca się i wymienia na nowe – nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważną odgrywają rolę. Schronisko działa na terenie całej Polski, a jej zasady działania są bardzo proste: “przygarniamy” niechciane rośliny i oddajemy dalej. Wszystko po to, by nie trafiły na śmietnik. Szukaj roślin i wymieniaj się na: www.schroniskodlaroslin.pl


SPÓŁDZIELNIA KULTURY

Spółdzielnia Kultury to internetowa przestrzeń, w której instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni, mogą nieodpłatnie dzielić się swoimi zasobami - przestrzenią, sprzętem, produktami kultury. Zasoby Spółdzielni Kultury możecie pożyczać nieodpłatnie na organizację działań lokalnych/kulturalnych/społecznych, które są niekomercyjne i otwarte dla mieszkańców Warszawy. Z platformy tej może korzystać każda osoba, realizująca działania na rzecz społeczności lokalnej. Każdy też może dodać do tej bazy swoje zasoby. Sprawdź: www.spoldzielniakultury.waw.pl

FOODSHARING

Zostaw jeśli masz za dużo, weź jeśli potrzebujesz - to idea jadłodzielni czyli miejsc, które służą dzieleniu się jedzieniem. Wystarczy niewiele – lodówka i kilka półek w ogólnodostępnym miejscu, oraz sporo systematycznej pracy wolontariuszy, którzy odbiorą zagrożone zmarnowaniem jedzenie z różnych części miasta. Uruchomienie jadłodzielni nie wymaga zbyt wielu formalności. Potrzebne jest gniazdko z prądem do podpięcia lodówki i trochę miejsca aby postawić obok regał z półkami. Zgodę musi wyrazić lokalny sanepid. Wyszczególni on również produkty które nie mogą być przechowywane (np. dania zwierające surowe mięso oraz jaja – np. tatar czy majonez). Więcej o tej idei możesz dowiedzieć się na stronie: www.foodharing.pl

NIE TYLKO RZECZY

Zaciekawić Cię może działanie realizowane w Sąsiedzkim Domu Pracy Twórczej. Świeżo upieczone mamy z Sielc spotykają się by wymienić się nowymi dla siebie doświadczeniami. Z pociechami na kolanach opowiadają o swoich trudnościach i radościach, wymieniają się poradami, poznają się, dzięki czemu nie mieszkają już na anonimowych osiedlach, wiedzą gdzie i do kogo zgłosić się po drobną przysługę, z kim wyjść na wspólny spacer, od kogo pożyczyć przysłowiową szklankę cukru. Czy nie piękne są takie wymianki? Więcej o projekcie „Urodziłam Życie” na kolejnej stronie.


konkurs

wy mie niaj siÄ™ doĹ› wiad cze nia mi


URODZIŁAM ŻYCIE

spotkania dla kobiet po porodzie DZIAŁANIE

“Urodziłam życie” to cykl 10 spotkań dla 10 mam wraz z dziećmi poniżej 10 miesiąca życia. Podczas pierwszego spotkania uczestniczki dzieliły się historiami porodowymi. Kolejne spotkania dotyczyły tematów, które pojawiły się w trakcie, m.in. relacji z partnerem, zmian w ciele kobiety po porodzie, powrotu do pracy.

CEL

Celem projektu było umożliwienie kobietom, które niedawno urodziły dzieci: - nawiązanie nowych relacji z innymi mamami z sąsiedztwa; - oswojenie nowej sytuacji w życiu związanej z wejściem w macierzyństwo; - skorzystanie ze wzajemnego wsparcia i mądrości grupy w bardzo wrażliwym dla kobiety momencie życia; - spotkania w przestrzeni Sąsiedzkiego Domu Pracy Twórczej i włączenia się przez nie do współtworzenia tego miejsca.

DLA KOGO

Spotkania pozwoliły stworzyć lokalną społeczność, jednocześnie wspierając kobiety na początku macierzyństwa, gdy często im tego brakuje. Umożliwiły też nawiązanie nowych więzi wśród kobiet mieszkających blisko siebie, co ma wielkie znaczenie w dużym mieście, gdzie często znaczne odległości oraz brak czasu utrudniają utrzymanie relacji. Te kobiety swoją energią zasilą lokalną społeczność - często kobiety po urodzeniu dzieci włączają się aktywnie w życie lokalnej społeczności, mając na uwadze właśnie potrzeby rodzin i dzieci, w których imieniu często działają. Dzięki grupie organizatorki chciały uruchomić energię uczestniczek, aby miały śmiałość podejmowania i realizowania własnych inicjatyw.

OD KOGO

Grupa Nieformalna Krąg Mam Sielce

MOKOTÓW Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej ul. Podchorążych 15/19

październik - grudzień 2019


3

46

żeby zadbać o to co wspólne


poradnik

działaj w i korzystaj z przestrzeni wspólnej Czym właściwie jest przestrzeń wspólna? To wszystko, co znajduje się na terenie osiedla i z czego wspólnie korzystają mieszkańcy – place zabaw, fragmenty zieleni, a nawet zwykła, drewniana ławka. Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, zacieśnia relacje międzyludzkie, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności. Czy wiesz, że masz realny wpływ na to jak wygląda Wasza sąsiedzka przestrzeń wspólna?

INICJATYWA LOKALNA

Inicjatywa lokalna powstała jako forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami. Celem tej współpracy jest realizacja działań na rzecz społeczności lokalnej. Jeżeli wraz z innymi mieszkańcami macie pomysł na konkretne, ważne dla Was i Waszej społeczności przedsięwzięcie, to możecie złożyć wniosek do Urzędu, aby wspólnie ten pomysł zrealizować. Może to być np. pomysł na wspólne zagospodarowanie podwórka. Sprawdź: www.inicjatywalokalna.waw.pl


BUDŻET OBYWATELSKI

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy mogą zadecydować o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie. W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa. Jeśli chcesz coś zmienić w swojej okolicy, budżet obywatelski jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź: www.twojbudzet.um.warszawa.pl

OGRÓD SPOŁECZNOŚCIOWY

Czym jest ogród społecznościowy? Choć nie istnieje precyzyjna definicja ani jeden model ogrodu społecznościowego, miejsca te wiele łączy. Najważniejszymi ich cechami są otwartość i wspólnotowość. W kształtowaniu przestrzeni, często już na etapie projektowania, zaangażowani są przyszli użytkownicy ogrodu: to oni wyznaczają zarówno reguły wspólnego gospodarzenia, jak i określają miejsce grządek, ścieżek, budują domki dla zwierząt małych i dużych, stawiają obiekty małej architektury i ogrodowej infrastruktury, jak altanki, kompostowniki czy zbiorniki na deszczówkę. Udział mieszkańców w tworzeniu ogrodu w ogromnej mierze decyduje o duchu tych miejsc. W Warszawie funkcjonuje od kilku lat program Bujna Warszawa, który powstał po to, by wspierać mieszkanki i mieszkańców w zakładaniu i rozwijaniu ogrodów społecznościowych. Jeśli marzy Ci się, żeby założyć wraz z sąsiadami wspólny ogród zajrzyj koniecznie na stronę www.bujnawarszawa.pl


Fot: Maciej Ratuszny

konkurs


KOLOROWY OGRÓDEK interakcje sąsiedzkie DZIAŁANIE

Mieszkańcom Ochoty leży na sercu osiedlowa zieleń, dlatego postanowili sami o nią zadbać i zainicjować wspólne sąsiedzkie zazielenianie terenów znajdujących się w przestrzeni wspólnej mieszkańców ul. Sękocińskiej. Działania ogrodowe w tym miejscu mieszkańcy rozpoczęli jeszcze przed zgłoszeniem do konkursu, chcąc jednak jeszcze bardziej ożywić i ukwiecić teren, oraz zaangażować pozostałych sąsiadów, postanowili poprosić Towarzystwo Sąsiedzkie o wsparcie. Mieszkańcy wykonali projekt nasadzeń i niewielkiego ogrodzenia zabezpieczającego zieleń przed psami. Dzielni Panowie przekopali kawał terenu by obsadzić go cebulkami, bylinami i krzewami. Na pełny efekt trzeba poczekać do wiosny, ale zadowolenie i duma pokazują uśmiechy inicjatorów!

CEL

Celem projektu było uporządkowanie i zazielenienie zaniedbanych skwerów. Wspólne działania ogrodowe miały wzmocnić więzi sąsiedzkie i poczucie odpowiedzialności za przestrzeń wspólną, a ich efekt ma umilać widok z okna i spowodować, że mieszkańcy będą dumni ze wspólnej przestrzeni.

DLA KOGO

Działanie dedykowane jest społeczności lokalnej, dla której przestrzeń ta jest przestrzenią wspólną, którą codziennie mijają, którą widzą z okien swoich mieszkań. Wspólne tworzenie ogrodu ma służyć nie tylko mieszkańcom okolicznych bloków, ale także innym ochocianom, którzy mogliby zainspirować się działaniem. Sadzenie i upiększanie terenu to nie tylko wysiłek fizyczny i miłe dla oka efekty, ale przede wszystkim też duża porcja wiedzy ogrodniczej - teoretycznej i praktycznej, którą mieszkańcy mieli okazję zdobyć zarówno podczas działań jak i samego jego planowania.

OD KOGO

Adrian Trybułowicz i Andrzej Kasprzyk - mieszkańcy Ochoty.

OCHOTA zieleń osiedlowa róg ul. Sękocińskiej i Kaliskiej

wrzesień - październik 2019


dzialaj

jak oni to zrobili? 1. Zgody W pierwszej kolejności trzeba zadbać o uzyskanie niezbędnych zgód od podmiotów, które zarządzają danym terenem, bez nich nie możemy rozpocząć działań. Zarządca może też wskazać czy na danym terenie są planowane prace i w jakim zakresie, żeby nie okazało się, że zadziałamy na marne. 2. Projekt Aby zaplanować odpowiednie nasadzenia musimy wykonać projekt zagospodarowania skweru. Możecie to zrobić własnymi siłami, ale lepiej skonsultować się z fachowcami, którzy dobiorą nam odpowiednie rośliny, czy wskażą w jaki sposób zamontować małą architekturę ogrodową. 3. Kosztorys i zakupy Mając plan zagospodarowania terenu wiemy dokładnie ile i jakich materiałów potrzebujemy - na tej podstawie możemy dużo łatwiej obliczyć niezbędne koszta. Firmy i sprzedawcy często miło patrzą na działania społeczne i chętnie je wspierają, dlatego nie krępuj się zapytać o zniżkę lub inny rodzaj wsparcia. 4. Ręce do pracy Zastanów się czy macie odpowiednią liczbę osób do pracy, możesz rozdzielić zadania wg możliwości i umiejętności sąsiedów. Pomyśl, że wartościową zachętą dla mieszkańców mogą być warsztaty ogrodnicze, dzięki którym zdobędziecie praktyczną wiedzę, którą będziecie mogli wykorzystać w kolejnych działaniach, wiedząc jak włąściwie zadbać o powstały ogród.

Fot: Maciej Ratuszny


Adrian Trybułowicz i Andrzej Kasprzyk mieszkańcy Ochoty, inicjatorzy sąsiedzkich działań ogrodowych


4

żeby być bardziej eko


poradnik

zmień swoje zwyczaje Wystarczy bardzo niewiele by pomóc naszej planecie. Bądźmy lepsi dla natury, która coraz bardziej potrzebuje naszej pomocy. Zmiana naszych zachowań nie wymaga wielu poświęceń, a przyniesie szereg realnych korzyści. Mamy dla Was kilka ciekawych eko inicjatyw, które warto znać i jeszcze bardziej warto z nich skorzystać!

MOBILNY GIVEBOX

Chcąc zapobiegać wyrzucaniu przedmiotów, które choć wydają się niepotrzebne, mogą posłużyć jeszcze komuś innemu, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste stworzyło nową inicjatywę, która pomaga dawać rzeczom drugie życie. Mobilny Givebox – to pudełko (skrzynka, koszyk, kącik na parapecie lub półce), do którego każdy może włożyć to, czego nie potrzebuje, a co może się przydać innym. Stawiajmy takie giveboxy w miejscu pracy, w kawiarni, w domu i oszczędzamy zasoby ziemi, ale i te ze swojego konta! Więcej poczytacie tutaj: www.zero-waste.pl/mobilny-givebox/


WARSZAWSKA KRANÓWKA

Wybór wody butelkowanej, zamiast reklamowanych korzyści, niesie poważne konsekwencje dla środowiska. Produkcja plastikowych opakowań pochłania 8% światowej produkcji benzyny, a do wytworzenia jednej plastikowej butelki zużywa się 3 razy więcej wody niż wynosi jej objętość! Zrezygnuj z kupowania wody butelkowanej – kosztuje dużo więcej, a nie jest lepsza od kranowej. Warszawska kranówka jest wodą średniozmineralizowaną, co oznacza, że w jednym litrze uzdatnionej wody znajduje się około 10 mg magnezu oraz 66 mg wapnia – biopierwiastków odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Sprawdź: www.warszawskakranowka.pl

SEGREGACJA ŚMIECI

Segregacja oznacza mniejszą ilość śmieci, które trzeba składować, ponieważ umożliwia ona wykorzystanie wielu odpadów do powtórnego przetwarzania, przez co chronione są surowce naturalne i cały ekosystem. To z pozoru mało ciekawe zagadnienie w rzeczywistości ma ogromny wpływ na jakość życia każdego z nas: w końcu od prawidłowej segregacji zależy czystość środowiska, w którym funkcjonujemy na co dzień. Jeśli segregacja śmieci spędza Ci sen z powiek - ta aplikacja z pewnością Ci pomoże! Wpisz w wyszukiwarce odpady, które wzbudzają Twoje wątpliwości i dowiedz się, gdzie należy je wyrzucić. Sprawdź: www.segregujna5.um.warszawa.pl

EKO MIEJSCA

ETHY to polska inicjatywa, której celem jest zebranie wszystkich ekologicznych usług i lokali na jednej mapie. Znajdziecie tam m.in. wegańskie restauracje, ekologiczne noclegi, punkty adopcji roślin, spółdzielnie pracy i wiele innych ciekawych miejsc. Sprawdźcie, co znajduje się w Waszej okolicy: www.ethymaps.com


konkurs

przerabiaj daj nowe Ĺźycie


KWIATY Z UBRAŃ warsztaty twórcze

DZIAŁANIE

Warsztat twórczy z elementami artterapii i upcyklingu. Podczas spotkań uczestnicy mogli pod okiem artystyki stworzyć samodzielnie kolaże - kompozycje z różnych materiałów i tworzyw m.in. z nienoszonych już ubrań uczestników, które zamiast trafić na śmietnik, stały się sztuką. Powstałe obrazy uczestnicy oprawiali w ramy i mogli je zabrać do domu lub podarować je bliskiej osobie jako własnoręcznie wykonany prezent.

CEL

Warsztaty miały podnieść poziom kreatywności i świadomości społecznej uczestników. Zajęcia stały się także okazją do zawiązania nowych znajomości i przyjemnego spędzenia czasu. Ważnym aspektem spotkań była edukacja ekologiczna i pokazanie w jaki sposób używać i przerabiać rzeczy, zamiast je wyrzucać.

DLA KOGO

Warsztaty miały charakter otwarty i dedykowane były każdemu, kto miał chęć nauczyć się czegoś nowego i wspólnie spędzić czas na zajęciach artystycznych. Nie były wymagane umiejętności manualne, a jedynie chęć do poznania nowych twórczych metod pracy.

OD KOGO

Marina Radova i Viatcheslav Radov

OCHOTA MAL Towarzystwo Sąsiedzkie Aleje Jerozolimskie 117

październik 2019


5

82

żeby kogoś poznać


poradnik

kilka rad jak rozmawiać żeby się dogadać SŁUCHAJ

Skuteczna komunikacja nie jest oparta tylko na mówieniu. Kluczem do zrozumienia rozmówcy jest aktywne słuchanie. Skoncentruj się na słowach rozmówcy, nawiązuj kontakt wzrokowy i pamiętaj - nie przerywaj wypowiedzi swojego partnera. Zadawaj dodatkowe pytania, najlepiej takie, które dają możliwość wyrażenia własnej opinii.

TYLKO SPOKÓJ NAS URATUJE

Nawet jeśli nie zgadzasz się z opinią rozmówcy nie neguj od razu jego wypowiedzi. Trzymaj emocje na wodzy i staraj się na spokojnie dyskutować. Cierpliwość to podstawa! Kłótnie o to, „kto ma rację” na pewno nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a skończy się trzaśnięciem drzwiami.

45% komunikowania się to słuchanie innych.

Jeżeli jesteś zdenerwowany porzuć dyskusję, przeproś rozmówców i wróć do tematu, gdy ochłoniesz i przemyślisz wszystko na spokojnie.

JASNE JAK SŁOŃCE

Ważne jest, aby dopasować język rozmowy do swojego rozmówcy. Nie używaj skrótów i żargonów jeśli nie jesteś pewien czy druga strona też je zna, może to wprowadzić niepotrzebne niejasności, a przez to nasz rozmówca może nas najzwyczajniej w świecie nie zrozumieć. Konkrety i fakty to pewniak w czytelnej komunikacji.


CEL ¼ nieporozumień wynika z błędów komunikacji.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy ustal co chcesz przekazać i czego chcesz się dowiedzieć. Przekaż jasno swoje oczekiwania rozmówcy, a unikniesz przez to niepotrzebnych nieporozumień. Dobrze jest by wyznaczyć trzy główne punkty i pilnować by komunikacja się na nich skupiała. W ten sposób, jeżeli dyskusja powędruje na inny temat będziesz mógł łatwo wrócić rozmowę na właściwy kurs, powracając do jednego z wytyczonych punktów.

FEEDBACK

Nie każdy z nas potrafi zakomunikować, że coś nie wypaliło. Oskarżanie i zrzucanie winy nie jest dobrym rozwiązaniem i z pewnością poskutkuje negatywną interakcją. Konstruktywna informacja zwrotna pozwala unikać w przyszłości zdarzeń i sytuacji, które nam nie odpowiadają. Informacje zwrotne pomagają nam dowiedzieć się, czy zostaliśmy trafnie zrozumiani, a także jak druga osoba odbiera nasze zachowanie. Pozwalają również na bieżąco konfrontować cel wypowiedzi z osiągniętymi rezultatami i dokonywać ewentualnych korekt.

NIE MUSISZ MIEĆ RADIOWEGO GŁOSU

Monotonia nie jest miła dla ucha. W dobrej komunikacji ogromne znaczenie odgrywa odpowiednie akcentowanie i ubarwianie wypowiedzi przez zastosowanie intonacji. Zalecane jest podniesienie wysokości i poziomu głosu, gdy przechodzi się z jednego na drugi temat. Warto także mówić głośniej i wolniej, gdy dochodzi się do najważniejszego punktu lub podsumowania. Możesz mówić energicznie, ale zatrzymuj się, by podkreślić słowa kluczowe.

DO BRZEGU

Skup się na temacie. Gdy już wymyślisz trzy podstawowe punkty upewnij się, że wszystkie fakty, historie i aluzje są ściśle związane z tematem. Jeżeli myślisz nad istotą sprawy pewne esencjonalne zwroty będą trzymać się w twojej pamięci. Nie bój się ich używać, gdy chcesz podkreślić jakiś punkt. Nawet najbardziej pewni siebie mówcy często kilkakrotnie powtarzają niektóre zwroty by podkreślić istotę sprawy i uzyskać lepszy efekt wypowiedzi.

Warto wyszukać w internecie nagrania z wystąpień wielkich mówców, mogą być niezwykle inspirujące.


konkurs

rozmawiaj bez krzyku


POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY pogadaj z sąsiadem DZIAŁANIE

Pomysł na działanie wziął się z chęci aktywizacji mieszkańców Bemowa w kierunku poznawania siebie nawzajem poprzez empatyczny kontakt oraz budowanie atmosfery akceptacji i zaufania w społeczności lokalnej. Porozumienie bez Przemocy to idea, która zgodnie z nazwą polega na budowaniu kontaktu w empatyczny, życzliwy sposób. Poprzez odpowiedni dobór słów połączony ze świadomością nawyków, zachowań i intencji daje odbiorcom jasne wskazówki, jak powinna wyglądać komunikacja sprzyjająca relacji i wzajemnemu zrozumieniu.

CEL

Celem projektu było stworzenie miejsca dla mieszkańców Bemowa oraz udostępnienie im narzędzi do budowania relacji społecznych w atmosferze wzajemnego zrozumienia, szacunku i akceptacji. Niejednokrotnie z braku zrozumienia siebie i drugiego człowieka jesteśmy w stresie i doświadczamy sytuacji konfliktowych. Dzięki spotkaniom mieszkańcy Bemowa mogli się poznać, a dzięki empatii budowali wzajemne zaufanie i wspólnotę. Podczas spotkań uczestnicy uczyli się eliminować blokady komunikacyjne, aktywnie słuchać, dawać zrozumienie uczuciom, jakie się pojawiają i docierać do ważnych dla nas ludzi potrzeb - czyli kluczowe elementy pomocne przy rozwiązywaniu konfliktów tak powszechnych w naszym społeczeństwie. Projekt służył zapoznawaniu się przypadkowych ludzi, tworzeniu wspierającej się wspólnoty, szerzeniu empatii i niwelowaniu różnego rodzaju lęków i ksenofobii w społeczeństwie.

DLA KOGO

Dla mieszkańców Bemowa

OD KOGO

Ewelina Ragiel, Magdalena Dubaniewicz

BEMOWO Mal Dwa Jelonki ul. Powstańców Śląskich 44

wrzesień - grudzień 2019


konkurs

poznawaj inne kultury


ŚNIADANIA MIĘDZYKULTUROWE

kuchnie świata przy jednym stole DZIAŁANIE

Realizacja projektu polegała na organizacji cyklu sąsiedzkich śniadań (6 spotkań) dla mieszkańców, podczas których wspólnie przygotowali i spożywali śniadania, nawiązywali nowe znajomości. Międzykulturowe śniadania stworzyły możliwość nawiązania relacji z innymi mieszkańcami w duchu tolerancji i akceptacji, w tym zintegrowały i połączyły cechy i wartości wielu kultur. Z uwagi na różnorodność kulturową mieszkańców Dzielnicy Włochy do udziału zaproszono mieszkańców pochodzenia polskiego, wietnamskiego, chińskiego, francuskiego, niemieckiego, angielskiego, nepalskiego oraz nigeryjskiego. Międzykulturowe śniadania są świetnym pomysłem na wymianę doświadczeń przy przysłowiowej jednej misce. Jednak kuchnia to nie tylko gotowanie, to też ludzie i ich historie. Takie śniadania przy wspólnym stole są także doskonałym sposobem na spędzenie czasu w życzliwym towarzystwie, poznanie ciekawych ludzi, integrację międzykulturową i konwersacje po angielsku.

CEL

Spotkania organizowane w ramach projektu bazowały na poczuciu wzajemnej akceptacji kultur. Każdorazowo przed każdym Międzykulturowym śniadaniem przy wspólnym stole organizatorzy zapraszali i udzielali wsparcia przedstawicielom danego kręgu kulturowego w przygotowaniu menu, zakupach oraz opracowaniu i przedstawieniu innym informacji i ciekawostek dotyczących danej kultury.

DLA KOGO

Projekt skierowany był do społeczności lokalnej zamieszkującej teren Dzielnicy Włochy.

OD KOGO

Stowarzyszenie Na Całe Życie

WŁOCHY MAL we Włochach ul. Rejonowa 6/8.

październik - grudzień 2019


poznaj

Anna Przybysz pomysłodawczyni i realizatorka Śniadań Międzykulturowych

Kim jesteś? Dziewczyną z sąsiedztwa. Od kilku lat pracuję w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy jako asystent rodziny i eurokoordynator. Współpracuję również ze Stowarzyszeniem Na Całe Życie w zakresie pozyskiwania środków na działalność statutową stowarzyszenia, a także realizuję różnego rodzaju projekty i inicjatywy. Zawodowo staram się łączyć działania OPS i organizacji pozarządowych tworząc partnerstwa a także wspierając inicjatywy grup nieformalnych i organizacji pozarządowych na rzecz społeczności. Co Ci mówi słowo „lokalność”? Lokalność to słowo wielowymiarowe. Może oznaczać sąsiedztwo lokalne, a także wskazywać na przynależność do danego obszaru, regionu czy narodowości. Dla mnie lokalność to przywiązanie, powiązanie do miejsca zamieszkania, pracy a także miejsca w którym spędzam swój wolny czas. Zdecydowanie to miejsca, w których dobrze się czuję, z którymi mam dobre wspomnienia. Działasz lokalnie - jaka jest Twoja rola w tych działaniach? Po co to robisz? Działam lokalnie. :) Działam w miejscu zamieszkania i w miejscu pracy. Oba te miejsca są dla mnie bardzo ważne. Te miejsca to warszawska Ochota, osiedle Rakowiec a także sąsiadująca z Ochotą Dzielnica Włochy. W miejscu zamieszkania - na Rakowcu inicjuję i włączam się w organizację wydarzeń sąsiedzkich. Razem z sąsiada-

mi, działaczami społecznymi inicjujemy i realizujemy sąsiedzkie pomysły. Dzięki Towarzystwu Sąsiedzkiemu pozyskaliśmy środki na realizację projektu „Rakowiec dla Powstańców Warszawskich”. Udało nam się stworzyć wydarzenie na skalę dzielnicy, a nawet Warszawy. Projekt przyczynił się do budowania lokalnego partnerstwa na rzecz mieszkańców osiedla Rakowiec. W ostatnią niedzielę, 16 grudnia br., jeden z działaczy społecznych Cezary Król zorganizował kolejne sąsiedzkie wydarzenie: II Mikołajki sąsiedzkie na Rakowcu. W Dzielnicy Włochy swoje zadania realizuję m.in w Zespole ds. współpracy ze środowiskiem lokalnym Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy. Jako pierwszy i jedyny w Polsce OPS prowadzimy Miejsce Aktywności Lokalnej - MAL we Włochach. W ramach swojej pracy inicjuję, wspieram, a także włączam się w tworzenie działań na rzecz społeczności lokalnej. Razem z Zespołem (ZWŚL to przede wszystkim ludzie z pasją) zrealizowaliśmy kilka projektów m.in: „Włochowska Integracja”, „Włochowskie konwersatoria”, „Międzykulturowe śniadania przy wspólnym stole”, „Włochowska Akademia Rodziny”, „ Wielkanocne Warsztaty Świąteczne” i inne. Nasze projekty realizowane są dla mieszkańców Dzielnicy Włochy. Mieszkańcy chętnie włączają się w organizację różnych inicjatyw. Po co działam? Dla mieszkańców, dla społeczności, dla rozwoju relacji sąsiedzkich. Co daje Ci największą satysfakcję? Rozwój relacji sąsiedzkich. Uśmiech sąsiadów, ich zadowolenie i wdzięczność za zrealizowane działania. Informacje zwrotne od mieszkańców motywują do dalszego działania. To niesamowite uczucie, gdy na lokalne wydarzenie zjeżdzają się mieszkańcy Warszawy i okolic, gdy na śniadanie sąsiedzkie przychodzi członek


rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej z sąsiedniej dzielnicy i będąc częścią wspaniałej atmosfery prosi aby zainicjować takie działania także „u nich”. Takich sytuacji było wiele. Skąd pomysł na działania międzykulturowe? Na terenie Dzielnicy Włochy zamieszkują osoby różnej narodowości, różnego pochodzenia. Zainteresowanie międzykulturowymi śniadaniami przerosło nasze oczekiwanie. Poprzez realizację projektu udało nam się nawiązać sąsiedzkie relacje, w tym międzykulturowe. Wiemy już, że mieszkańcy są zainteresowani kontynuacją tej inicjatywy we własnym zakresie. Grupa Wietnamczyków poczuła się gospodarzem jednego ze śniadań, przygotowała regionalne potrawy oraz podczas spotkania sąsiedzkiego przedstawiła tradycyjne zwyczaje narodowe. Było to niezwykłe dla nas wydarzenie. Na każdym ze śniadań panowała przemiła, gościnna, przyjazna atmosfera. Przed nami ostatnie ze śniadań - śniadanie dla grupy seniorów. Uznając potrzeby i preferencje grupy śniadanie będzie miało charakter spotkania świątecznego a podczas wydarzenia jedna z mieszkanek Dzielnicy Włochy - pracownik OPS Włochy - Marzena Zarzycka przeprowadzi wykład na temat miodoterapii. Inicjując projekt międzykulturowych śniadań nawet nie marzyliśmy, że w ich organizację włączy się tak wiele osób. Co sprawia najwięcej trudności? Zdecydowanie znalezienie czasu na organizację i realizację wszystkich pomysłów. :) Zarówno inicjowanie lokalnych wydarzeń na Rakowcu i w MAL we Włochach to proces, który trwa. Chcemy, aby inicjowanie i realizacja różnego rodzaju działań odbywała się na różnych poziomach tworząc partnerstwa, a także spełniając pomysły

naszych sąsiadów czy mieszkańców. Dla nas praca na rzecz społeczności to wspaniała i kreatywna zabawa, która sprawia wiele radości i satysfakcji. Po co wychodzić…? Żeby nie trwać w miejscu. Sami możemy kształtować swoją rzeczywistość. Żyjemy w czasach kiedy oznaką mody i prestiżu jest/ było posiadanie mieszkania na chronionym, zamkniętym osiedlu. Człowiek jest jednak istotą społeczną, do życia potrzebuje innych ludzi. Każdy ma to, na co się odważy. Razem możemy tworzyć świetne inicjatywy, które mogą służyć innym. Kim jest dobry sąsiad? Dlaczego warto mieć sąsiadów i podtrzymywać dobre kontakty sąsiedzkie? W czasach, kiedy wszyscy żyjemy w sąsiedzkiej społeczności trudno jest zaprzeczyć, że jest nam z tym dobrze. Śpiesząc się wczoraj do pracy musiałam zmierzyć się z awarią auta. Gdyby nie wsparcie sąsiadów spóźniłabym się na bardzo ważne spotkanie. Oprócz realizacji usługi odczułam emocjonalne wsparcie. Nie byłam sama. To miłe i budujące. Mając sąsiadów możemy nawiązywać z nimi relacje, wymieniać się sąsiedzkimi usługami. Życie w samotności nie byłoby przyjemne dla większości z nas. Aby zyskać sympatię sąsiadów powinniśmy przestrzegać kultury i dotrzymywać danych obietnic. Myślę, że najważniejszy jest wzajemny szacunek. Pamiętajmy, że jeśli żylibyśmy samotnie, nic by nie było takie, jakie jest. Doceniajmy swoich sąsiadów, bo warto! Wypytała: Martyna Cziszewska-Klejnowska


6

żeby się spotkać


spotkajmy się żeby wspólnie poświętować

Fot: Katarzyna Wrońska

konkurs


URODZINY KUCHNI CZERWONY ROWER sąsiedzkie świętowanie DZIAŁANIE

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi uruchomiło Kuchnię Czerwony Rower dokładnie w 2015 roku. Od początku nasza misja jest prosta: JEDZĄC – POMAGASZ, to znaczy dajesz zatrudnienie osobom chcącym poprawić swoje życie, ale też wzmacniasz działalność naszej organizacji. Przez 4 lata odwiedziło nas wielu wyjątkowych ludzi – naszych gości, osób wrażliwych społecznie, lubiących domowe, tradycyjne jedzenie. W ramach projektu „Urodziny Kuchni Czerwony Rower” w podwórku przy ul. Targowej 82 w Warszawie mieszkańcy zorganizowali ogólnodostępne wydarzenie, podczas którego udało się poznać i zintegrować ze sobą różne grupy społeczne.

CEL

W ramach uroczystości przeprowadzono warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, warsztaty szycia toreb z firanek, zajęcia z malowania twarzy i robienia tatuaży, zajęcia sportowe. Wspólne biesiadowanie było doskonałą okazją do zapoznania mieszkańców bliższej i dalszej okolicy z działalności Stowarzyszenia i twórczością rękodzielniczą podopiecznych Stowarzyszenia.

DLA KOGO

W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy podwórka przy Targowej, podopieczni Stowarzyszenia Otwarte Drzwi: osoby z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności oraz członków ich rodzin jak również pracownicy merytoryczni organizacji.

OD KOGO

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

PRAGA PÓŁNOC Kuchnia Czerwony Rower ul. Targowa 82

29 lipca 2019


SĄSIEDZKIE POŻEGNANIE LATA

podwórkowy piknik dla sąsiadów

Fot: Maciej Ratuszny

konkurs

DZIAŁANIE

Wydarzenie miało na celu wspólne pożegnanie lata w formie sąsiedzkiego pikniku. Sąsiedzi przynieśli swój poczęstunek chętnie uczestnicząc w przygotowanych atrakcjach takich jak: pokaz taneczny, wspólne dekorowanie podwórka, własnoręczne tworzenie bransoletek, pokaz baniek mydlanych. Zwieńczeniem kolorowego dnia była sąsiedzka dyskoteka!

CEL

Celem pikniku była integracja mieszkańców, a pretekstem do spotkania stał się kalendarzowy koniec lata. Swobodna formuła wydarzenia i całodzienny plan działań był stworzony w taki sposób, aby zachęcić do udziału bardzo różne grupy mieszkańców. Organizatorki wydarzenia chciały zaangażować sąsiadów do współorganizacji pikniku, pokazując że każdy z mieszkańców może działać lokalnie. Ważnym elementem tej akcji była także promocja idei wzajemności korzystanie ze wspólnej przestrzeni z wnoszeniem własnej inicjatywy, dzielenie się poczęstunkiem.

DLA KOGO

Piknik był zorganizowany przede wszystkim dla mieszkańców sąsiadujących z Klubokawiarnią Sąsiedzką na Działdowskiej, ale w przygotowanych atrakcjach mógł wziąć udział każdy.

OD KOGO

Pomysł i organizacaja wydarzenia to zasługa opiekunek miejsca - Marty Michnowskiej i Klaudia Jaszczuk.

WOLA Klubokawiarnia Sąsiedzka ul. Działdowska 6

31 sierpnia 2019


spotkajmy się żeby razem popiknikować 75


spotkajmy się żeby coś ugotować

Fot: Edyta Barcikowska

konkurs


POŻEGNANIE LATA NA TARGÓWKU kulinarne zmagania DZIAŁANIE

Projekt był odpowiedzią na problem monotoni, jaka wkradła się na Targówek, brak działania, brak integracji wśród najbliższych sąsiadów. Warsztaty kulinarne, które zaproponowali mieszkańcy, są jedną z przyjemniejszych form zachęcania ludzi do spędzenia wspólnie czasu i zrobienia czegoś razem, a gdy dojdzie do tego przyjemność z gotowania i jedzenia to sukces gwarantowany. Mieszkańcy postawili na zdrowe koktajle warzywne, witaminowe, jaki i mleczno–owocowe. Swoje zdolności zaprezentowali Seniorzy z Koła Nr 9 Oddział Targówek, gdzie Przewodnicząca Pani Grażynka wiodła prym i nadzorowała wszystkich.

CEL

Warsztaty były dobrą okazją dla mieszkańców do wyjścia i wspólnej integracji z sąsiadami. Członkowie klubu mają duży, niewykorzystany potencjał. Poruszany podczas zajęć temat zdrowia ważny jest dla Seniorów, ale także i dzieci. Mieszkańcy chętnie dzielili się swoją wiedzą, a Panie które propagują zdrowe odżywianie, wymieniły się z innymi uczestnikami przepisami na pyszne sałatki i nie tylko. Udział w projekcie stał się dla nich okazją do podzielenia się własną wiedzą i doświadczeniami. Dzięki temu stały się aktywnymi twórcami oferty działań, nie tylko odbiorcami. Mieszkańcy Targówka, w szczególności seniorzy z Koła Nr 9 Oddział Targówek

DLA KOGO

Klub PINOKIO reprezentowany przez Edytę Barcikowską i Bożennę Bujak

OD KOGO

TARGÓWEK Klub Pinokio ul. Goławicka 1

wrzesień 2019


7

żeby się wspierać


działaj

wspierasz zyskujesz Piszemy o tym, żeby poznawać swoich sąsiadów, rozmawiać z nimi, zawiązywać nowe znajomości i pielęgnować te stare. Po co to wszystko? Żeby np. mieć kogo poprosić o pomoc. Pewnie zdarzyło się Wam pożyczyć od sąsiada szklankę cukru, lub pomóc starszej pani wnieść zakupy na piętro. Sąsiedzkie wsparcie może być dużo szersze i dawać Wam jeszcze więcej satysfakcji. Wspierają się mamy, które poznały się na spotkaniach „Urodziłam życie” o których pisaliśmy wcześniej. Wspierać możesz też ty zostając wolontariuszem!

WOLONTARIAT

Wolontariat to dobrowolne, świadome i bezpłatne działanie na rzecz innych osób lub podmiotów (z wyłączeniem rodziny i przyjaciół). Działania wolontariackie mogą dotyczyć m.in. kultury, sportu, edukacji, zwierząt, ochrony środowiska, pomocy społecznej, a także wielu innych dziedzin. Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, doświadczenie i czas, którym dysponuje. Jako wolontariusz możesz rozwijać swoje zainteresowania i pasje; sprawdzić się w nowych sytuacjach, zyskać życiowe doświadczenie; poznać nowych ludzi i nowe miejsca. Wolontariuszem możesz zostać m.in. w: organizacjach pozarządowych, na uczelniach, w muzeach, domach kultury, teatrach, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, schroniskach dla zwierząt, ośrodkach sportowych, ogrodach botanicznych oraz wielu innych ciekawych miejscach.


OCHOTNICY WARSZAWSCY

W Warszawie realizowany jest projekt Ochotnicy Warszawscy, rozwijający i promujący ideę wolontariatu, w ramach którego działa Miejski Portal Wolontariatu – www.ochotnicy.waw.pl. Zamieszczane są na nim oferty wolontariatu z całej Warszawy. Na portalu można przeglądać oferty według kategorii tematycznych, takich jak: kultura, opieka społeczna, edukacja, sport i wiele innych, jak również według dzielnic. Oprócz ogłoszeń znajdziecie tam bazę wiedzy z informacjami dotyczącymi organizacji wolontariatu. Projekt Ochotnicy warszawscy oferuje także szereg szkoleń dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu. Chciałbyś zostać wolontariuszem? Nie wiesz jak? Poniżej 4 proste kroki, które rozwieją Twoje wątpliwości: KROK 1. Wejdź na stronę www.ochotnicy.waw.pl. KROK 2. Przejrzyj oferty wolontariatu z całej Warszawy. KROK 3. Wybierz ofertę wolontariacką, ktróra odpowiada na Twoje potrzeby i zainteresowania. KROK 4. Skontaktuj się z organizatorem wolontariatu poprzez kliknięcie w pole „Dołącz teraz” lub przesłanie maila bezpośrednio do wybranej organizacji czy instytucji. Wspieraj innych i zyskuj dla siebie!


konkurs


konkurs

poznaj

DOMOWE ZIELONE PRZEDSZKOLE wsparcie sąsiedzkie DZIAŁANIE

Projekt polegał na organizacji spotkań dla opiekunów (mam, ojców, dziadków, opiekunki, opiekunów) z dziećmi w wieku 0-6 lat. (jedynacy, rodzeństwa, dzieci z niepełnosprawnościami). Spotkania odbywały się pod dachem (miejsce aktywność lokalnej Białołęckiego Ośrodka Kultury „3 pokoje z kuchnią”) oraz na powietrzu, obcując z przyrodą – w lasach, parkach, na placach zabaw. Zajęcia miały charakter integracyjno-edukacyjno-przyrodniczy, a ich największą zaletą było stworzenie wspólnej przestrzeni, w której rodzice i opiekunowie mieszkający na Zielonej Białołęce, mogli wymieniać się doświadczeniami i dzielić wyzwaniami związanymi z rodzicielstwem oraz zadbać o wszechstronny rozwój dzieci.

CEL

Celem projektu była przede wszyskim aktywizacja rodziców i opiekunów dzieci. Organizatorzy chcieli, aby uczestnicy dzielili się swoimi doswiadczeniami i umiejętnościami m.in. przez przygotowywanie zajęć przez samych rodziców (np. sąsiadka biolog podzieliła się swoją wiedzą na spacerze w lesie). W działaniu tym bardzo istotna była ntegracja i budowanie wspólnoty wśród mieszkańców Zielonej Białołęki, pochodzących z obszaru o słabo wykształconych relacjach sąsiedzkich (zamknięte osiedla, duża rotacja mieszkańców, dużo osób napływowych, mało wydarzeń sprzyjających integracji).

DLA KOGO

Zajęcia dedykowane są społeczności lokalnej – mieszkańcom Zielonej Białołęki - rodzicom, opiekunom i dzieciom.

OD KOGO

Zuzanna Zwierzyńska i Aneta Wesołowska

BIAŁOŁĘKA MAL 3 pokoje z kuchnią ul. Głębocka 84 Las Bródnowski Park Olesin

wrzesień - październik 2019


Zuzanna Zwierzyńska i Aneta Wesołowska mamy, mieszkanki Bialołęki Kim jesteście? Jesteśmy mamami, które zajmują się swoimi dziećmi tutaj, razem organizując taką grupę spotkań. Każda mama daje coś od siebie i współtworzy tę grupę. Opiekunowie są tutaj stali, co też tworzy poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dzieci się u nas dobrze czują. Skąd pomysł, żeby zorganizować taką grupę spotkań? Spotkałyśmy się na grupie w Internecie „domowe przedszkolaki”, gdzie jedna z osób zapytała czy ktoś by się chciał spotykać regularnie. Znalazło się parę chętnych i tak już od maja się spotykamy, coraz to nowe osoby ciągle się do nas dołączają, również za sprawą tego projektu przyłączyło się parę nowych osób. Zajęcia są teraz prowadzone cyklicznie co tydzień, w poniedziałki od 10:30 do 13:30 w Lesie Bródnowskim i we wtorki od 13:00 do 16:00 w MAL „3 pokoje z kuchnią”. Dlaczego organizujecie takie zajęcia? Spotykamy się z tym, że jeżeli przygotowujemy w domu jakąś aktywność dla dzieci, to nie zawsze one chcą to robić, a tutaj jeżeli nasze dzieci nie chcą to dziesięć innych chce. Bardzo często spotykamy się tutaj z niezwykle kreatywnymi mamami, które cieszą się, że mogą przygotować jakieś twórcze zajęcia, korzystamy z ich wiedzy i wykształcenia. Nasze dzieci maja towarzystwo, a my mamy większą motywację, aby zorganizować wspólnie przeróżne aktywności na dany temat, wycieczki do muzeum, czy też wyjścia do lasu. Raźniej nam jest się spotkać z innymi podczas opieki nad dziećmi, a zdobyte tu znajomości są dla nas bardzo cenne i ciekawe.

Za co lubicie miejsce, w którym działacie? Dla mnie bardzo wartościowe jest to, że moje dzieci robią różne rzeczy, do których w domu nie jestem w stanie ich namówić. Tutaj patrząc się na inne dzieci są bardziej zaciekawione i mają większą motywacje. Co daje Wam satysfakcję? Możliwość skorzystania z doświadczenia, wiedzy i umiejętności różnych osób. Zajęcia są prowadzone w bardzo ciekawy sposób, nie tylko dla dzieci. Co sprawia najwięcej trudności? Nieoczekiwane odwołania jak ktoś nie jest w stanie się pojawić, a także dynamiczny charakter tych zajęć. Jak przyjdzie za dużo osób to ciężko utrzymać porządek i bywa za głośno. Staramy się natomiast na bieżąco rozmawiać o takich rzeczach i ustalać zasady. Kim jest dla Was dobry sąsiad? Dobry sąsiad jest nie do końca anonimową osobą, interesuje się i jest w stanie pomóc gdy zajdzie taka potrzeba. Można na niego liczyć i wzajemnie sobie pomagać. Dlaczego warto utrzymać dobry kontakt z sąsiadem? Jest bardzo blisko, często bliżej niż rodzice czy przyjaciele i w razie potrzeby to on będzie w stanie najszybciej udzielić nam pomocy. Po co wychodzić? Żeby poznać inne osoby, zobaczyć nowe rzeczy, zainspirować się i nie siedzieć samotnie w domu. Rozmawiały: Marta Radzka, Edyta Kosok-Gościcka i Emilia Łatosz


8

żeby zadbać o siebie


poradnik

zarządzaj swoim czasem i energią właściwie Planuj i wyznaczaj cele Rób listy zadań, planuj, notuj każdy pomysł i każdą myśl. Pomoże Ci to nie zgubić ważnych celów. Wykonane zadania możesz skreślać z listy, a niewykonane przenieść na kolejny dzień. Świadomość wykonywania przynajmniej tych najważniejszych celów pozwoli uniknąć poczucia zagubienia i osiągać zadowolenie z wykonanej pracy.

Ustalanie priorytetów Rób listy zadań lub mapy myśli i dopiero, gdy masz całość, decyduj o wyborze zadań i czasie ich realizacji. Uwzględnij priorytety, większe zadania porozbijaj na mniejsze kroki i zaplanuj czas realizacji. Pamiętaj również o realizowaniu rzeczy ważnych, ale nie pilnych.

Dbaj o aktywność fizyczną Nie musisz od razu zapisywać się na lekcje tenisa czy maratony. Krótki spacer, rozciąganie w przerwach w pracy tez pobudzi Twoje krążenie. Poprawi to twoje samopoczucie, pomoże Twojemu ciału i sprawi, że praca będzie zdecydowanie efektywniejsza.


Inspiruj się

Regeneruj organizm Kiedy czujesz się przeciążony daną czynnością - rób przerwy. Nawet kilka minut zmiany pozycji, przejście się po kubek herbaty, krótkie ćwiczenia pomogą Ci odzyskać energię i lepiej skupić się na zakończeniu zadania.

Prawo Parkinsona „Praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie” Cyril Parkinson Deadliny często zmuszają nas do maksymalnego skoncentrowania się. Skróć czas wykonania zadania, aby ograniczyć się do najważniejszych czynności. Wyznaczaj sobie konkretne terminy. Jeśli natomiast napada Cię czasem brak weny i nie masz pomysłu na realizacje zadania – odłóż je w czasie. Poczekaj na kreatywność i odpowiedni moment - nic na siłę!

Codziennie znajdź kilka minut na inspiracje. Zainspirować Cię może dobra książka, muzyka, przeglądanie albumów ze sztuką czy wyjście do muzeum, teatru, na ciekawy wykład czy dyskusję. Kontakt z pięknem wzbogaca nasze życie wewnętrzne, uspokaja i pozytywnie nastraja do kolejnych działań.

Zasada 60/40 Planowanie całego naszego czasu nie ma sensu, ponieważ zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, na które nie mamy wpływu. Zaplanuj tylko 60 procent czasu, który masz do dyspozycji. Pozostałe zadania wrzuć na osobną listę, którą wykorzystasz w pozostałym czasie.

Zasada PARETO czyli zasada 80/20. Włoski ekonomista Vilfred Pareto opracował matematyczną formułę, która obrazuje podział dobrobytu w społeczeństwie. Wskazał on w niej m.in. na to, że 80% dóbr całego świata jest własnością zaledwie 20% ludzkości. Przykładem może być fakt, że 20% z naszych ubrań nosimy przez 80% czasu (nie jest tak?). Można założyć więc, że jeśli wykonamy 20 procent najważniejszych zadań - zyskamy 80 procent oczekiwanych rezultatów.


poradnik

bądź bardziej asertywny Jak rozpoznać zachowania asertywne i czym różnią się od innych rodzajów zachowań? Asertywność to otwarte wyrażanie siebie; bezpośrednie i stanowcze wyrażenie wobec innych osób swoich myśli, uczuć i przekonań, bez lekceważenia uczuć i poglądów swoich rozmówców. Zachowania asertywne to takie, w których szanujemy prawa innych i własne. Zachowania agresywne różnią się od asertywnych tym, że nie uwzględniają praw innych osób, zwracając uwagę jedynie na swoje prawa i potrzeby. Zachowania uległe różnią od asertywnych tym, że nie biorą pod uwagę własnych praw i potrzeb, starając się zaspokoić i uszanować jedynie potrzeby innych. Zachowania manipulacyjne różnią się od asertywnych tym, że nie szanują ani praw innych osób, ani nie pokazują też własnych intencji, nie uwzględniają własnych praw, uciekając się do nieuczciwych metod i ukrytych komunikatów.

Podstawą asertywnej komunikacji z innymi jest tzw. KOMUNIKAT JA. Czyli otwarte mówienie o SWOICH ODCZUCIACH, uczuciach, emocjach w reakcji na zaistniałe FAKTY. Nie zawierają ocen, ani oskarżeń pod adresem innych osób, a jedynie opis wydarzeń oraz opis swojej reakcji na te wydarzenia. Np. Czuję się nieswojo, gdy mówisz do mnie podniesionym głosem. Jestem zła, bo w zlewie znowu stoją brudne naczynia, choć prosiłam Cię rano o ich zmywanie po sobie. Nie podoba mi się to, że nie zrobiłaś tego, na co się umówiliśmy na poprzednim spotkaniu.


Techniki zachowań asertywnych Zdarta płyta

Jestem słoniem

Często zdarza się, że odmawiamy komuś, a on ponownie nas prosi. Nie tłumacz się tylko cierpliwie i uparcie powtarzaj zdanie, które wypowiedziałeś na początku.

Zasada ta polega na kontrolowaniu swojego zachowania. Wyobraź sobie, że jesteś słoniem, mówisz i poruszasz się wolniej, patrzysz rozmówcy prosto w oczy, dopytujesz gdy coś jest niezrozumiałe.

10 praw asertywnego człowieka 1. Masz prawo prosić o to czego potrzebujesz. 2. Masz prawo wyrażać swoje zdanie.

3. Masz prawo nie być dyskryminowanym.

4. Masz prawo samodzielnie podejmować decyzje.

5. Masz prawo nie chcieć angażować się w cudze problemy. 6. Masz prawo popełniać błędy - na nich się uczymy. 7. Masz prawo dostawać to, za co płacisz. 8. Masz prawo zmieniać swoje decyzje. 9. Masz prawo do prywatności.

10. Masz prawo odnieść sukces!


9

żeby się w końcu ruszyć


konkurs

działaj

jak oni to zrobili? 1. Potrzeba Warsztaty, które odpowiadają na dany problem powinny być wynikiem jakiejś zauważalnej potrzeby - zapytaj sąsiedaów co im doskwiera, z czym sobie nie radzą, jakiej pomocy potrzebują - to sprawi, że Twoje wydarzenie może być zbawieniem dla lokalnej społeczności, a Ty staniesz się lokalnym bohaterem, który usłyszał i zareagował! 2. Kompetencje Warsztaty takie jak te opisane tutaj wymagają specjalistycznej wiedzy. Nie musisz być sam ekspertem w każdej dziedzinie - poszukaj kogoś, kto zna się na fachu. Może Twój sąsiad jest fizjoterapeutą i chętnie przekaże kilka dobrych rad? Kto pyta nie błądzi! 3. Zaufanie Zaufanie to podstawa przy zajęciach, które dotyczą komfortu psychicznego i fizycznego. Zadbaj o to, a uczestnicy z pewnością Ci to wynagrodzą.


ZRZUĆ PANCERZ warsztaty ruchowe DZIAŁANIE

Projekt miał celu integrację sąsiedzką poprzez regularne spotkania ruchowe oraz warsztaty, które miały zapewnić aktywny odpoczynek dla osób zmęczonych miejskim zgiełkiem. Zajęcia pokazały możliwości dbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dostarczały rzetelnej wiedzy na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. Spotkania przy okazji zajęć ruchowych oraz warsztatów stały się szansą na poprawę swojego samopoczucia. Zajęcia ruchowe miały formę spokojnych ćwiczeń na matach, rozciągająco-wzmacniających, pogłębiających świadomość ciała. Uczestnicy mogli się odprężyć, dodać witalności swojemu ciału, bardziej je poczuć i odzyskać utracone połączenia ciało-umysł.

CEL

Stworzenie przestrzeni dla osób zmęczonych i w jakiś sposób obciążonych własną życiową sytuacją, w ramach której mogli odpocząć, zadbać o swoje zdrowie oraz zbudować społeczne więzi i dzięki temu otrzymać odpowiednie wsparcie.

DLA KOGO

Mieszkańcy pobliskich osiedli oraz osoby wracające z pracy przez centrum. Projekt to odpowiedź na powszechny pracoholizm społeczeństwa, samotność i izolację społeczną mieszkańców dużego miasta, brak przynależności oraz potrzebę zadbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez „zatrzymanie się”, aktywność fizyczną oraz wprowadzenie w życie nowych nawyków.

OD KOGO

Ilona i Michał Przeciszewscy - „Przeciszewscy Fizjo-Sport”

OCHOTA MAL Towarzystwo Sąsiedzkie al. Jerozolimskie 117

wrzesień - grudzień 2019


konkurs

działaj

LEŚNE MATEMATYCZNE PODCHODY matematyka w ruchu DZIAŁANIE

Leśne Matematyczne Podchody zostały zorganizowane na terenie Lasku Bemowskiego. Każdy zespół – rodzina, lub grupa dzieci w wieku 6-10 l, pod opieką dorosłego - miał za zadanie odszukać w określonym czasie, rozłożone w lesie stanowiska i rozwiązać zadania rozwijające intuicję matematyczną. Zadania odkrywały jak fajna może być matematyka i jak pomaga w życiu. Po przejściu trasy zaplanowano wspólne świętowanie – w ogrodzie Domku Przygoda, który mieści się na Boernerowie w pobliżu Lasku Bemowskiego. Scenariusz podchodów został opracowany przez zespół projektowy. Podczas gry, każdy zespół otrzymywał instrukcję i cenne wskazówki, aby czuć się bezpiecznie podczas wspólnej zabawy. Był czas na wspólny posiłek, każdy zespół mogł przynieść coś na wspólny stół. Leśne Matematyczne Podchody były częścią większego projektu planowanego przez grupę Matki Lasu – Leśne Odrabianki, przeznaczonego dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

CEL

Leśne Matematyczne Podchody łączą dwie bardzo ważne sprawy dla społeczności Bemowa: (1) integrują sąsiadów bez względu na wiek, pochodzenie, umiejętności, ponieważ podchody są rodzinną aktywnością; (2) rozbudzają intuicję matematyczną, u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, przedstawiają matematykę jako sposób rozwiązania różnych życiowych sytuacji.

DLA KOGO

Głównym celem projektu była integracja i aktywizacja rodzin mieszkających w sąsiedztwie z dzielnicy Bemowo, podczas wspólnej zabawy. Wydarzenie miało również zainicjować projekt Leśne Odrabianki, przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym z terenu Bemowa.

OD KOGO

Stowarzyszenie Rodzice Razem / Matki Lasu - Joanna Dubrowska-Stępniewska, Aleksandra Brodowska


jak oni to zrobili? 1. Instrukcja obsługi Dobrze zaplanuj każdą grę terenową - tak, aby uczestnicy wiedzieli jaki jest cel i nie frustrowali się niezrozumieniem zasad gry. 2. Edukacja Dużą wartością podczas tego typu wydarzeń jest nie sama rywalizacja, ale przede wszystkim zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń - a te okazują się dużo cenniejsze niż rzeczowe nagrody. 3. Bezpieczeństwo Organizując wydarzenie dla dzieci zadbaj, aby były stale pod opieką dorosłych!

Fot: Aleksandra Brodowska

4. Materiały Zadbaj o atrakcyjne i czytelne materiały do gry - sprawią, że zadania staną się jeszcze ciekawsze!

BEMOWO Domek Przygoda Boernerowo i Lesek Bemowski

październik - grudzień 2019


konkurs

działaj

jak oni to zrobili? 1. Organizacja grupowa Bal Bemowskich Wolontariuszy dawał przestrzeń samym wolontariuszom, aby mieli wpływ na kształt wydarzenia. Ważne jednak, aby taka grupa miała lidera, który ogarnie wszystkie konflikty i pomoże doprowadzić wydarzenie do oczekiwanego końca. 2. Przestrzeń Organizując wydarzenie muzyczne, zadbaj o komfort sąsiedów. Jeśli jest to przestrzeń, wokół której nie ma budynków mieszkalnych - droga wolna, ale jeśli muzyka ma grać za ścianą Twojego sąsiada - możesz narazić się na sąsiedzką wojnę! Najlepiej więc będzie poinformować o planowanych hałasach i zaprosić sąsiadów do uczestnictwa w imprezie!

Fot: Kinga Porucznik

3. DJ Organizatorzy Balu zadbali o profesjonalną oprawę muzyczną! Efekt? Zabawa bez stresu i walki o kolejny utwór gwarantowana! Nie musisz zatrudniać najlepszego DJa w mieście, możesz sam puszczać muzykę - warto jednak przygotować sobię playlistę z wyprzedzeniem i podjąć się tego zadania w 100% - czyli jeśli stoisz za konsolą - stoisz tam przez całą imprezę - no chyba, że zrobicie zastępstwa! Tak czy siak - dobry plan to podstawa.


BAL BEMOWSKICH WOLONTARIUSZY dyskoteka w klubie Karuzela DZIAŁANIE

Bal Bemowskich Wolontariuszy był imprezą organizowaną dla i przez wolontariuszy działających w Dzielnicy Bemowo. Pomysł wypłynął z potrzeb grupy, która od długiego czasu współpracuje z Bemowskim Centrum Kultury i MAL Dwa Jelonki. Podczas wspólnego balu wolontariusze mogli się lepiej poznać, nawiązać nowe znajomości, spędzić ze sobą czas, opowiedzieć sobie o swoich działaniach, powymieniać się pomysłami, a może nawet wpaść na zupełnie nowe. Wydarzenie to było ukłonem za ich niebagatelną pracę na rzecz lokalnej społeczności i okazją do wspólnego świętowania idei wolontariatu, łączącą pokolenia.

CEL

Głównym celem projektu była integracja wolontariuszy działających na terenie Dzielnicy Bemowo oraz docenienie ich pracy podejmowanej na rzecz społeczności lokalnej. Dodatkowym celem była też promocja idei wolontariatu i miejsc otwartych na współpracę z wolontariuszami. Przygotowanie Balu przez wolontariuszy miało na celu także rozwój ich zdolności organizacyjnych, koordynacyjnych i komunikacyjnych.

DLA KOGO

Projekt skierowany był do wolontariuszy współpracujących z różnymi instytucjami i organizacjami działającymi w Dzielnicy Bemowo. Jest to grupa bardzo różnorodna, złożona z osób w różnym wieku (młodzież, dorośli, a także seniorzy) i podejmujących różne formy aktywności. Są wśród nich młodzi ludzie współpracujący z Bemowskim Centrum Kultury, Miejscem Aktywności Lokalnej Dwa Jelonki, Biblioteką Publiczną, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, działający w szkolnych kołach wolontariatu. Wiele osób dorosłych wolontariacko angażuje się w kreowanie działalności MALu Dwa Jelonki i Spotykalni - Biblioteki Sąsiedzkiej.

OD KOGO

Aleksandra Krugły i Paulina Andruczyk

BEMOWO Klub Studencki Karuzela Osiedle Przyjaźń ul. Konarskiego 85

28 października 2019


10

żeby się odstresować


konkurs


AKTYWNY RELAX pedagogika cyrku DZIAŁANIE

Zajęcia skierowane do grupy seniorów oparte były na pracy z tzw. juggle board - tablicą do żonglowania, dzięki której osoby z problemami w poruszaniu - w tym osoby starsze - mogą doświadczyć żonglerki. Takie zajęcia pokazują osobom starszym, że ograniczenia można pokonać, pobudzają do pracy obie półkule mózgu, poprawią koordynację ręka-oko, dają dużo zabawy i otwierają na budowanie relacji - praca przy tablicy jest możliwa w pojedynkę, jednak preferuje się pracę w parach. Oprócz pracy z tablicami, podczas zajęć pojawiły się elementy żonglerki w powietrzu: piłkami, obręczami, chustkami - praca wg metody Craiga Quota.

CEL

Celem projektu była integracja mieszkańców we wspólnym działaniu, zaproponowanie przestrzeni do stworzenia dialogu z nowymi znajomymi - innymi uczestnikami warsztatów, wsparcie samorozwoju, zaproponowanie nowej umiejętności jako sposobu na aktywne spędzanie czasu, poprawa samooceny, poczucia sprawczości i sprawności fizycznej. Celem projektu było otwarcie nowej przestrzeni do dialogu - przez pracę na metodach pedagogiki cyrku dla osób starszych. Sposób realizacji projektu i główna umiejętność przekazywana podczas niego czyli żonglowanie pozwoliły uczestnikom poczuć swoją sprawczość i sprawność do podejmowania niecodziennych aktywności.

DLA KOGO

Projekt adresowany był do grupy seniorów (50+) zamieszkujących dzielnicę Praga-Południe, w szczególności okolice spółdzielni mieszkaniowej „Ostrobramska”.

OD KOGO

Kamil Gałas i Wiktoria Witenberg Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM

WŁOCHY Klub RELAX działający przy Spółdzielni Mieszkaniowej ‘Ostrobramska’ ul. Tarnowiecka 13

listopad - grudzień 2019


poznaj

Kamil Galas pomysłodawca i realizator Aktywnego Relaxu Kim jesteście? Nazywam się Kamil Gałas, obecnie pracuję jako kierownik świetlicy środowiskowej Mały Książę, prowadzę również grupę teatru ognia „Lucky people center - teatr ognia”, prowadzę przestrzeń kuglarską salkę na skaryszewskiej gdzie co niedziele odbywają się treningi otwarte dla wszystkich chętnych. Kuglarstwem zajmuję się od 6 lat w tym czasie udało mi się wystąpić przy okazji wielu imprez, festiwali, wydarzeń społecznych (między innymi slot art, panonica, chiński festiwal światła, Sangha festiwal ale również przy okazji protestu przeciwko wycinki puszczy w amazonii oraz imprezy zorganizowanej przeciwko wycince puszczy białowieskiej). Jestem pedagogiem, artystą, działaczem. Prawdopodobnie w tejże kolejności ;). Dlaczego Aktywny Relax? Jeżeli pytanie dotyczy przestrzeni to: Klub relax znam z widzenia od dawna, na osiedlu ostrobramska jest szeroko rozreklamowany. Wydało mi się że jest to najlepsza i najbliższa mi przestrzeń do prowadzenia tego typu aktywności. Klub jest znany, stwierdziłem, że to może pomóc przy naborze. Jeżeli pytanie dotyczyło aktywnego relaksu: Każdy z nas potrzebuje aktywności która może oderwać go od rzeczywistości, niesie to za sobą liczne korzyści :). Osobiście nie wyobrażam sobie w tej chwili życia bez możliwości korzystania z rekwizytów kuglarskich. Nie wiem czy uda mi się wszystkich przekonać, jednak uważam że trzeba dać możliwość spróbowania tego typu aktywności.

Dlaczego organizujecie takie zajęcia? Poniekąd odpowiedziałem na to pytanie udzielając odpowiedzi na poprzednie. Robimy to dlatego że chcemy dzielić się pasją, pokazywać alternatywne sposoby na relaksację. Dawać poczucie sprawczości, pokazywać, że jest to dostępne i nie takie trudne. Co sprawia najwięcej trudności? Przywykłem kończyć zajęcia rundką chcieliśmy żeby wszyscy mogli się wypowiedzieć na temat tego co im się podoba a co nie/ czego chcieli by więcej i z czym ze spotkania wychodzą. Poza tymi treściami seniorzy są skłonni do mówienia o swojej bezsilności, o problemach i kłopotach. Lubią narzekać na swoje prywatne życie. Emocje jakie zostawiają sprawiają nam największą trudność. Kim jest dla Was dobry sąsiad? Ostatnio zapomniałem kluczy z pracy, osoba która ze mną mieszka miała przyjechać dopiero za 3 godziny. Siedziałem więc na klatce schodowej. Po 15 minutach sąsiad który mieszka piętro wyżej zszedł do mnie, najprawdopodobniej usłyszał moją rozmowę telefoniczną. Zaprosił mnie do siebie na herbatę, dodam że znam człowieka tylko przelotem - tyle co w windzie i w sklepie. Poczułem się bardzo miło, wieczór z kiepskiego zmienił się w całkiem udany. Dla tych pozytywnych emocji warto mieć dobry kontakt z sąsiadami, jeżeli dzięki Tobie ktoś może mieć lepszy dzień - myślę że warto :).


Po co wychodzić? A po co siedzieć bezczynnie gdy można coś zrobić? Co daje Wam największą satysfakcję z tego działania? Rozprzestrzenianie

pasji,

samozadowo-

lenie uczestników warsztatów. Propagowanie ideii pedagogiki cyrku. Ostatnio na zajęciach seniorki które nie mogły używać prawej ręki (zdarzyły się takie dwie) zaczęły zauważać że nasza metoda jest również dobra na rehabilitację, widok ich zaangażowania również sprawił dużo satysfakcji :). Zapytała: Martyna Cziszewska - Klejnowska


poradnik

weź głeboki oddech i zwolnij troszkę Uważność – czyli polski odpowiednik angielskiego mindfulness. Trochę jakby połączenie uwagi i ważności. A chodzi o to, by poświęcić uwagę obecnej chwili i dostrzegać jej ważność. Definicji w literaturze jest wiele. Szczególnej refleksji polecamy poniższe: Uważność / Mindfulness to uświadomienie sobie czegoś, co dzieje się teraz, jednocześnie nie pragnąc, by było inaczej; cieszenie się tym, co miłe i przyjemne bez martwienia się, gdy sytuacja ulega zmianie (a z pewnością to nastąpi); mierzenie się z czymś nieprzyjemnym, nie obawiając się, że tak już teraz będzie (bo z pewnością nie będzie tak cały czas). James Baraz Uważność / Mindfulness oznacza zwracanie uwagi w szczególny sposób: z rozmysłem, na chwilę obecną i bez oceniania. Jon Kabat-Zinn

1.BĄDŹ TU I TERAZ

Jak najczęściej doświadczaj obecnej chwili, koncentrując się na swoim oddechu i odczuciach z ciała, kierując na nie swoje myśli, zamiast wracać nimi w przeszłość lub wybiegać w przyszłość.

2.NIE OCENIAJ

Ćwicz skupianie uwagi na myślach i sądach, które przeważnie chodzą Ci po głowie nie starając się ich powstrzymać, czy opierać się im. Odnotuj je z ciekawością i pamiętaj, że nasze myśli są niczym maszynki do etykietek.


3.BĄDŹ CIERPLIWY

Oswajaj uważność, gdy myśli ciągle się pojawiają, galopują, próbują nazywać lub analizować. Podchodź do tego tak, jak do uczenia szczeniaka wykonywania komendy „siad”.

4.BĄDŹ ŻYCZLIWY

Bądź dla siebie życzliwy i łagodny, traktuj się z wyrozumiałością i współczuciem, nawet jeśli nie wychodzi tak, jak byś tego chciał – zupełnie jak byś starał się wesprzeć przyjaciela, który przechodzi przez trudny okres w życiu.

5.BĄDŹ OTWARTY

Miej otwartość nawet jeśli dużo już wiesz i widziałeś/aś, spróbuj znaleźć w sobie umysł początkującego i zaciekawić się, tym co do Ciebie przychodzi.

6.ZAUFAJ SOBIE

Zaufaj sobie i swojej intuicji – co nie znaczy, żeby zawsze ufać swoim myślom i iść tam, gdzie Cię prowadzą, praktykując uważność zobaczysz, że one przychodzą i odchodzą, i się zmieniają.

7.NIC NA SIŁĘ

Nie oczekuj od uważności, że nagle rozwiąże Twoje wszystkie problemy, a Ciebie uczyni innym, lepszym człowiekiem - to tylko przeszkadza w doświadczaniu uważności, w której chodzi po prostu o to, by być obecnym takim, jakim się jest.

8.AKCEPTUJ

Akceptuj rzeczy takimi, jakimi są w danym momencie. I nie oznacza to, że się nie zmienią, albo że nie da się ich zmienić. Warto jednak pamiętać, że cierpienie pojawia się wtedy, gdy opieramy się temu, co trudne. Ból x Opór = cierpienie, a Ból = Ból.

9.ODPUŚĆ

Odpuszczaj, czyli nie przywiązuj się do myśli, idei, kontroli czy pragnienia, aby rzeczy były takimi, a nie innymi. Pozwól myślom i odczuciom przepływać przez siebie.

10.ZAANGA- Zaangażuj się w uważność jako praktykę na co dzień, dzięki czemu stanie się naturalną częścią życia, a nie tylko ŻUJ SIĘ kilkoma minutami w ciągu dnia.

Na podstawie książki Jona Kabat-Zinna „Życie, piękna katastrofa”.


11

żeby się czegoś nauczyć


działaj

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY ŚPIEWU wyśpiewane spotkania sąsiedzkie DZIAŁANIE

Warsztaty śpiewacze, podczas których grupa mieszkańców pod okiem profesjonalnego muzyka wspólnie śpiewała piosenki dawnej Warszawy.

CEL

Śpiew w grupie przyczynia się do integracji śpiewających osób, do budowania wspólnoty i więzi międzyludzkich. Zaangażowanie we wspólną pracę nad wykonaniem piosenek daje uczestnikom radość, poczucie ważności, przynależności i sprawczości. Poznawanie piosenek repertuaru dawnej Warszawy pozwala wzmocnić tożsamość jej mieszkańców, ale też rozwinąć ich zainteresowania. Warsztaty mają być okazją do spotkania się sąsiadów, spotkania z muzyką, do zrobienia czegoś nowego, a przy okazji, dać mieszkańcom szansę, by mogli włączać się w inne działania MAL, poczuć przynależność do tego miejsca i chęć jego współtworzenia.

DLA KOGO

Warsztaty dedykowane były społeczności lokalnej – mieszkańcom Żoliborza. Wszystkim tym, którzy chcą pośpiewać w grupie, tym którym wydaje się, że śpiewać nie potrafią, ale i tym, którzy są przekonani o swoim muzycznym talencie.

OD KOGO

Koordynatorka MAL Pod Sowami Jagna Goździńska oraz Andrzej Goździński.

ŻOLIBORZ MAL Pod Sowami ul. Zajączka 8

listopad -grudzień 2019

Fot: Maciej Ratuszny

konkurs


jak oni to zrobili?

1. Cel Pomysł na warsztaty śpiewacze był wynikiem myślenia o tym, w jaki sposób przyciągnąć nowych mieszkańców do Miejsca Aktywności Lokalnej „Pod Sowami” i zachęcić ich do samodzielnych inicjatyw. Cel ten stał się przyczynkiem do wymyślenia formy, która zintegruje grupę wokół wspólnego zajęcia.

2. Prowadzący zajęcia Aby warsztaty miały sens i przyniosły oczekiwany rezulatat, a przede wszystkim żeby zachęciły mieszkańców do uczestnictwa - postaw na dobrego prowadzącego, niech to będzie osoba, dla której temat warsztatów jest pasją, która zna się na rzeczy i która potrafi zachęcić i poprowadzić grupę.

3. Przestrzeń Warsztaty śpiewacze wydają się mało skompliowane, ale powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dobra akustyka pomieszczenia to podstawa. Pomyśl o tym, żeby Twoi śpiewający sąsiedzi nie przeszkadzali innym użytkownikom przestrzeni.

4. Materiały Zadbaj o wodę i teksty piosenek, które zamierzacie śpiewać.


poznaj

Jagna Godzińska koordynatorka MAL pod Sowami | Żoliborz | ul. Generała Zajączka 8


Czym się zajmujesz w MAL-u? Zajmuję się koordynacją miejsca aktywności lokalnej. Mieszkańcy, którzy maja pomysły na jakieś działania mogą wejść, lub ja ich „wyłapywałam” i potem planujemy spotkania, które organizujemy np. warsztaty, spotkania dyskusyjne, śpiew czy rękodzieło. Za co lubisz miejsce, w którym pracujesz? Za kontakt z ludźmi. Ludzie wymieniają się swoimi pasjami, umiejętnościami. Poznają się wokół wspólnych zainteresowań. Podoba im się miejsce, mogą sobie tutaj poczytać. Nauczyć się czegoś. Są cykliczne warsztaty krawieckie prowadzone przez krawcową, starszą. Nawet jeden Pan przychodzi, żeby nauczyć się krawiectwa. Zaletą tego miejsca jest jego uroda, dobra akustyka, ściany przystosowane do wernisażu. Co daje największą satysfakcję z pracy? Wymiana pasji między ludźmi, to że mogą przyjść wszyscy zainteresowani i wymieniać się doświadczeniami. Stała grupa stworzyła się przy tych warsztatach krawieckich. Kim jest dla Ciebie dobry sąsiad? Nie narzucający się, spokojny, taki na którego wiem, że mogę liczyć w różnych sytuacjach. Jak czegoś mi zabraknie to mogę zapukać. Po co wychodzić? Po co wychodzić z inicjatywą? Żeby dzielić się z innymi swoimi pomysłami, spędzać czas z drugim człowiekiem, żeby się wspólnie inspirować, pobyć wspólnie. Pomóc i skorzystać z pomocy.

Fotografował: Maciej Ratuszny Rozmawiały: Marta Radzka, Edyta Kosok-Gościcka i Emilia Łatosz


konkurs

nie bĂłj siÄ™ tego co nowe


PRAKTYCZNE WARSZTATY FILMOWE DLA SENIORÓW zróbmy film!

DZIAŁANIE

CEL

DLA KOGO

OD KOGO

Projekt polegał na realizacji cotygodniowych zajęć dla grupy bemowskich seniorów. Praktyczne i teoretyczne zajęcia filmowe realizowane były w duchu „od pomysłu do realizacji”. W trakcie spotkań uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi na temat procesu realizacji krótkiej formy reportażowo-dokumentalnej. Uczestnicy na podstawie zdobytej wiedzy wspólnie swtorzyli scenariusz dotyczący ich własnego udziału w warsztatach filmowych, tego jak się dzięki nim poznali i co zyskali prócz wiedzy filmowej. Scenariusz posłużył uczestnikom do samodzielnej realizacji filmu za pomocą smartfonów. Warsztaty były wynikiem wcześniejszego rozpoznania potrzeb lokalnej społeczności Bemowa. Realizacja warsztatów, oprócz przekazania praktycznych umiejętności operatorskich i montażowych, zakładała integrację środowiska seniorów, przekazanie im narzędzi pozwalających na własną ekspresję oraz zdobycie umiejętności pozwalających na wykorzystanie mediów w życiu codziennym. Warsztaty dedykowane były seniorom mieszkającym w dzielnicy Bemowo. Zarówno dla tych już zaktywizowanych, jak i dla tych, którzy nie uczestniczą w żadnych aktywnościach społeczno-kulturalnych. Paulina Andruszczyk - koordynatorka MAL Dwa Jelonki, oraz Łukasz Kamiński - mieszkaniec Bemowa, absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.

BEMOWO MAL Dwa Jelonki ul. Powstańców Śląskich 44

październik - grudzień 2019


12

żeby coś stworzyć


doznaj

doznaj sztuki Warto wyjść do muzeum czy galerii w których nasycimy się sztuką, ale artystycznych doznań możesz też szukać w mniej oczywistych miejscach. Sztuka nie jest zarezerwowana tylko dla profesjonalistów i nie trzeba być krytykiem by móc sztukę podziwiać i komentować. Miejskie murale, instalacje, rzeźby, pominki - nawet nie zdajesz sobie sprawy ile kryją zakamarki miasta! Jak doznawać sztuki wychodząc z domu?

WYSTAW SIĘ

Miejsca Aktywności Sąsiedzkiej, Domy Sąsiedzkie, ale też Domy Kultury czy kawiarnie chętnie pokazują twórczość mieszkańców. Tworzycie? Malujecie? Rzeźbicie? Śpiewacie? Gracie na instrumencie? Zaproponujcie swoje dzieła takim miejscom, z pewnością trafi się takie, które będzie miało warunki i da Wam szansę pokazania się!


STWÓRZ COŚ SAM

Nie potrzebujesz wydać fortuny na płatne warsztaty, ani poświęcić kilku lat na artystyczne studia, aby sprawdzić się w roli twórcy i rozwinąć swoje kratywne pomysły. Warszawa oferuje mnóstwo artystycznych działań, bezpłatnych i otwartych dla każdego! Nie używaj wymówek - „ja nie potrafię rysować” - twórcze działanie rozwija, relaksuje, sprzyja poznaniu innych i uczy nowych umiejętności - m.in. skupienia i cierpliwości. Przykładem twórczych aktywności sąsiedzkich jest Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej na warszawskich Sielcach. Kinga i Agata, z pomocą mieszkańców Mokotowa, stworzyły niezwykle twórcze i przytulne miejsce na mapie Warszawy, które wokół twórczości skupiają lokalną sąsiedzkość. W ramach naszego konkursu zrealizowały warsztaty ceramiczne, gdzie wspólne lepienie z gliny ma być pretekstem do sąsiedzkiego spotkania.

WYJDŹ NA SPACER

Zwiedzaj, odkrywaj, doświadczaj i doznawaj! Spacerując po miejscach nieoczywistych możesz natrafić na prawdziwe skarby!


działaj

jak zrobić sąsiedzkie warsztaty twórcze? kilka rad

1. Sprawdź zasoby Temat warsztatów warto dobrać do zasobów, jakie posiadamy. Chodzi tu o nasze umiejętności jak i posiadane materiały czy przestrzeń. Jesteś ceramikiem i chciałbyś podzielić się swoją wiedzą z innymi? Nie bój się jeśli nigdy tego nie robiłeś - kiedyś musi być ten pierwszy raz! 2. Czytelna i jasna promocja Żeby zachęcić mieszkańców do działania musisz ich zaprosić i jasno określić dlaczego mają wziąć udział w Twoim warsztacie. Możesz postawić na atrakcyjny efekt stworzenie czegoś dla siebie i wystawa powstałych prac może być wystarczającą zachętą! Gdzie promować? Na facebookowych lokalnych grupach sąsiedzkich, w Miejscach Aktywności Lokalnej czy na portalu dedykowanym lokalnym działaniom: www.warszawalokalnie.pl 3. Niezbędne materiały Przygotuj z wyprzedzeniem materiały warsztatowe lub poproś uczestników już na etapie informowania o warsztatach, żeby przynieśli coś ze sobą. Poinformuj ich o niezbędnym ubiorze i co będzie do dyspozycji na warsztacie. 4. Przestrzeń na działania Zadbaj o to, aby przestrzeń, w której mają być realizowane warsztaty spełnia niezbędne warunki. Jeśli nie wiesz gdzie mógłbyś poprowadzić takie warsztaty skorzystaj ze Spółdzielni Kultury - znajdziesz tam miejsca, które udostępniają swoje przestrzenie bezpłatnie.


Agata Cymer-Grochowska i Kinga Dębiec-Czopowicz Stowarzyszenie Manuo Założycielki i opiekunki Sąsiedzkiego Domu Pracy Twórczej na warszawskich Sielcach

Fot: Maciej Ratuszny


Fot: Maciej Ratuszny

konkurs


SĄSIEDZKIE LEPIENIE warsztaty twórcze DZIAŁANIE

Cykl warsztatów ceramicznych, podczas których uczestnicy uczyli się lepienia z gliny oraz dekorowali wypalone na biskwit prace. Zwieńczeniem projektu była wystawa prac uczestników podczas sąsiedzkiego spotkania świątecznego.

CEL

Celem zajęć było stworzenie ciekawych pretekstów do spotkań sąsiedzkich i integracja społeczności lokalnej oraz rozwój wewnętrzny mieszkańców, który sprzyja ich aktywizacji i integracji. Dla autorek projektu ważne było aby spotkania przy glinie, oprócz walorów towarzyskich, miały wymiar rozwojowy dla mieszkańców i stymulowały jednocześnie rozwój wewnętrzny poszczególnych uczestników. Satysfakcja płynąca z procesu tworzenia wpływa bardzo pozytywnie na nastrój, podnosi poczucie własnej wartości, a przez to aktywizuje i zachęca do podejmowania inicjatyw. Lokalny charakter spotkań oraz to, że uczestnikami spotkań będą sąsiedzi, może w naturalny sposób przełożyć się na podejmowanie wspólnych działań na rzecz swojej społeczności i przestrzeni, w której żyją. Organizacja wystawy prac powstających w ramach cyklu jest ważnym elementem procesu budowania poczucia wspólnoty w społeczności. Robimy coś wspólnie i widać tego efekt. Pokazujemy przy okazji różnorodność, czyli uczymy akceptacji i tolerancji.

DLA KOGO

Działanie skierowane były do dorosłych mieszkańców Sielc oraz Czerniakowa. W każdych zajęciach uczestniczyło ok. 8 osób (łącznie we wszystkich warsztatach będzie mogło zatem wziąć udział max 56 osób). To optymalna liczba uczestników - komfortowa dla prowadzącego oraz sprzyjająca integracji (mniejsza liczba osób w grupie daje większą możliwość rozmowy jej członków podczas spotkania, a to jest kluczowe, aby ludzie mogli się poznać).

OD KOGO

Stowarzyszenie MANUO

MOKOTÓW Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej ul. Podchorążych 15/19

październik - grudzień 2019


Fot: Ilona Wdowiak Zelent

konkurs


SIATKOWE TKANIE sąsiedzkie ozdabianie DZIAŁANIE

Spotkania „Siatkowe tkanie” polegały na wspólnym ozdabianiu ogrodzeń z siatki czy płotów przez wyplatanie (przekładając włóczkę przez oczka siatki lub owijając oczka siatki), mając do dyspozycji kolorowe paski materiałów, sznurki, włóczki (między innymi pozyskane z recyklingu). Na każdym spotkaniu uczestnicy wspólnie tworzyli obraz o jesiennej tematyce (według wcześniej przygotowanego wzoru) dostosowanej do umiejętności dla każdej grupy wiekowej.

CEL

Tworzenie przyjaznego otoczenia poprzez integrację społeczności lokalnej. Spotkania miały zainicjować wzajemną wymianę wiedzy i doświadczeń między mieszkańcami podczas wykonywania pracy. Wspólne tworzenie jest ku temu doskonałą okazją. Projekt miał na celu stworzenie przestrzeni dla relacji sąsiedzkich.

DLA KOGO

OD KOGO

Działanie skierowane było przede wszystkim do szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 316 i Szkoły Podstawowej nr 306 i związanych z nimi lokalnymi społecznościami. Bemowianki: Patrycja Bester-Sakiewicz, Ilona Wdowiak-Zelent

Bemowo ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 316 i Szkoły Podstawowej nr 306

październik - listopad 2019


konkurs

zrealizuj swoje działanie sąsiedzkie Weź udział w naszym konkursie „Po Sąsiedzku” i zdobądź 2000 zł na realizację działania na rzecz swojej lokalnej społeczności. Opisaliśmy w tej publikacji kilka inicjatyw, jakie zostały zrealizowane w 2019 roku w ramach I edycji konkursu przez mieszkańców Warszawy. Możesz się nimi zainspirować, ale możesz też zgłosić coś zupełnie nowego! Zgłoszenie się do konkursu jest naprawdę proste, a przy realizacji pomożemy Ci my - Towarzystwo Sąsiedzkie! Koniec z wymówkami! Działaj! Jaki jest cel konkursu? Konkurs ma wesprzeć projekty lokalne, które będą aktywizowały i integrowały mieszkańców m.st. Warszawy. Jeśli masz pomysł na lokalne działanie i wpisuje się ono w poniższe cele, ten konkurs jest dla Ciebie! Chcemy pomóc projektom które: 1 | Zaktywizują lokalną społeczność - pobudzą ją do działania, aktywnego zaangażowania w sprawy lokalne, zachęcą do integracji i współpracy na rzecz wspólnego dobra. 2 | Będą próbowały w innowacyjny i niestandardowy sposób odpowiedzieć na lokalne potrzeby i problemy. 3 | Zakładają wymianę doświadczeń, umiejętności i wzajemną pomoc.

4 | Będą wspierały integrację międzykulturową i międzypokoleniową ścieranie się różnych kultur, doświadczeń i wiedzy.

5 | Mają potencjał na kolejne działania lub długotrwałe efekty jak np. stworzenie wspólnego miejsca spotkań, stworzenie grupy o wspólnych zainteresowaniach czy potrzebach. Jeśli nie jesteś pewna / pewien czy Twój pomysł odpowiada celom konkursowym - napisz do nas, pomożemy!


Kto może wziąc udział w konkursie? Konkurs jest adresowany do wszystkich mieszkańców m.st. Warszawy w tym do grup formalnych, nieformalnych, organizacji pozarządowych, które stworzą zespół złożony z przynajmniej dwóch osób. Tworząc zespół pamiętaj o tym, że przynajmniej jedna osoba musi być pełnoletnia. Jak zgłosić swój pomysł? 1. Przeczytaj regulamin konkursu

Przed zgłoszeniem się do naszego konkursu koniecznie zapoznaj się z regulaminem. Regulamin jak i wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdziesz na naszej stronie www.towarzystwosasiedzkie.pl

2. Zbierz zespół

Żeby wziąć udział w konkursie potrzebujesz stworzyć zespół - czyli minimum 2 osoby. Opowiedz o swoim pomyśle sąsiadom i zgłoście się wspólnie do konkursu.

3. Zgłoś projekt

Jeśli spełniasz warunki konkursu, masz już dopracowany pomysł na projekt lokalny i posiadasz niezbędne dokumenty - wypełnij wniosek!

4. Ocena

Komisja konkursowa ocenia wnioski pod względem formalnym i merytorycznym w ciagu 30 dni od otrzymania Twojego wniosku, a w ciągu 7 dni od oceny przekazujemy Ci wyniki.

5. Realizacja

Jeśli Twój projekt komisja zarekomendowała do realizacji, zapraszamy Cię na spotkanie, na którym omówimy warunki współpracy i podpiszemy umowę projektową, dzięki której będziesz mógł zacząć realizować swój projekt. Wesprzemy Cię nie tylko finansowo, ale też merytorycznie. Każdemu zespołowi zostaje przydzielony opiekun, który pomoże w realizacji działań.

6. Sprawozdanie

Pamiętaj, aby dokumentować każdy etap prac zarówno kwestie finansowe, jak i merytoryczne. Będą one niezbędne dla opracowania sprawozdania z realizacji projektu, które masz obowiązek przesłać nam do 14 dni po zakończeniu projektu.


Projekt, grafiki oraz skład magazynu: Ład i Forma / www.ladiforma.pl Teksty: Martyna Cziszewska-Klejnowska, Agnieszka Pędzich Redakcja: Iwona Chudyk Kalendarz-poradnik jest publikacją bezpłatną opracowaną i wydrukowaną ze środków m.st. Warszawy w ramach realizacji projektu „Towarzystwo Sąsiedzkie - cykl działań sąsiedzkich wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie”

Realizacja: Fundacja Kulturotwórcza „Grupa W Działaniu” ul. Fabryczna 2/168 00-446 Warszawa www.grupawdzialaniu.pl fundacja@grupawdzialaniu.pl www.towarzystwosasiedzkie.pl www.facebook.com/towarzystwosasiedzkie www.instagram/towarzystwosasiedzkie


Profile for grupawdzialaniu

TOWARZYSTWO SĄSIEDZKIE | PO CO WYCHODZIĆ?  

Towarzystwo Sąsiedzkie podpowiada PO CO WYCHODZIĆ? Prezentujemy publikację, która jest podsumowaniem naszych rocznych działań wokół tematu...

TOWARZYSTWO SĄSIEDZKIE | PO CO WYCHODZIĆ?  

Towarzystwo Sąsiedzkie podpowiada PO CO WYCHODZIĆ? Prezentujemy publikację, która jest podsumowaniem naszych rocznych działań wokół tematu...

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded