Towarzystwo Sąsiedzkie | Podsumowanie 2019 - 2020

Page 1Towarzystwo Sąsiedzkie cykl działań sąsiedzkich, wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie podsumowanie projektu 2019 - 2020


Spis treści 5

PLANY I MARZENIA

27

SĄSIEDZTWO W CZASACH ZARAZY

37

KIM JEST TWOJA SĄSIADKA / SĄSIAD?

W czym miało pomóc Towarzystwo Sąsiedzkie?

O tym jak pandemia wpłynęła na działania podwórkowe i jak wzmocniła sąsiedzkie relacje.

Przegląd zrealizowanych projektów lokalnych.4


PLANY I MARZENIA W czym miało pomóc Towarzystwo Sąsiedzkie?

5


Towarzystwo Sąsiedzkie powstało w odpowiedzi na potrzebę wsparcia rozwoju społeczności lokalnych w Warszawie. Projekt finansowany przez m.st. Warszawę realizowany był przez dwa lata, od 2019 do 2020 roku,przez Fundację Kulturotwórczą „Grupa W Działaniu” we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej w Warszawie. Towarzystwo Sąsiedzkie miało być wsparciem dla mieszkańców i oferować łatwe i bardziej dostępne, od dotychczas istniejących w stolicy, narzędzi służących realizacji oddolnych inicjatyw sąsiedzkich. Chcąc zapewnić odbiorcom projektu wsparcie finansowe i merytoryczne, podzieliliśmy program na 3 sekcje - SZKOLENIA | SPOTKANIA | DZIAŁANIA, mające zapewnić kompleksową pomoc zainteresowanym warszawiakom.

6


Szkolenia i spotkania miały wzmocnić i przekazać wiedzę na temat realizacji projektów lokalnych, zainspirować i dać okazję do wymiany doświadczeń. Działania opierały się na realizacji konkursu dla mieszkańców Warszawy, w ramach którego mogli oni otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe w realizacji własnego pomysłu na sąsiedzkie działanie.

Na potrzeby projektu otworzyliśmy fizyczną przestrzeń przy Alejach Jerozolimskich 117 w Warszawie, tym samym włączając się do warszawskiej sieci Miejsc Aktywności Lokalnej.

W tej publikacji podsumowujemy 2 lata działań oraz prezentujemy projekty lokalne zrealizowane przez mieszkańców Warszawy w ramach naszego konkursu, zachęcając i Was do działania oddolnie, po sąsiedzku.

7


8


Akademia Sąsiedzka 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

9


Akademia Sąsiedzka | Jak pracować z młodzieżą - warsztaty 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

10


Poznaj | Spotkanie ze Stowarzyszeniem SAM Rozkwit 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

Poznaj | Spotkanie w MAL Otwarta Kolonia 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

11


Poznaj | Wystawa „Urządzamy się! Starszyzna” 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

Poznaj 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

Akademia Sąsiedzka 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

16


17


Poznaj | Spotkanie w Domu Sąsiedzkim „Moje Szmulki” 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

18


Poznaj | Spotkanie w MAL „Mikromiasto” 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

19Akademia Sąsiedzka | Warsztaty i konsultacje ogrodnicze 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

21


Konferencja „Miejsca Otwarte” 2019 | Fot. Martyna Cziszewska-Klejnowska

Poznaj | Spotkanie z Aretą Szpurą, Muda Talks i Stowarzyszeniem Sue Rydet 2019 | Fot. Maciej Ratuszny

22


Warsztaty ogrodnicze w MAL „Samogłoska” 2019 | Fot. Martyna Cziszewska-Klejnowska

23
46

26


SĄSIEDZTWO W CZASACH ZARAZY O tym jak pandemia wpłynęła na działania podwórkowe i wzmocniła sąsiedzkie relacje

27


O ile w 2019 roku działaliśmy zgodnie z przyjętym planem, o tyle rok 2020 okazał się rokiem pełnym wyzwań nie tylko dla nas jako organizatorów projektu, ale dla samych inicjatyw sąsiedzkich. Sytuacja epidemiologiczna wywróciła ten rok do góry nogami. Wiosenny narodowy lockdown, strach przed czymś obcym, szerzące się w mediach groźne wizje przyszłości sprawiły, że wszyscy na chwilę się zatrzymaliśmy. Trochę dlatego, że zostaliśmy do tego zmuszeni, trochę też dlatego, że znaleźliśmy się w czasie, w którym wielu z nas zaczęło przewartościowywać swoje dotychczasowe życie. Choć mogłoby się wydawać, że kolejne zachorowania, masowe zwolnienia z pracy i ogólnie panująca panika ostudzi sąsiedzki entuzjazm i wraz z zamknięciem nas w domach znikną wszelkie oddolne inicjatywy, my sami jak i Wy zapewne, byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co właśnie przez pandemię wykiełkowało. Wspólne szycie maseczek, dostarczanie zakupów najbardziej potrzebującym, balkonowe koncerty i onlinowe grupy wsparcia to tylko garstka przykładów, które utwierdziły nas w przekonaniu o sile i mocy sprawczej działań oddolnych. O potrzebie wspierania sąsiedzkich wspólnot i inwestycji w lokalne inicjatywy, współpracy osób, instytucji, organizacji.

28


Czy można dalej działać po sąsiedzku w czasach pandemii? Czy warto realizować działania w tak niepewnej sytuacji? Można, warto, a nawet trzeba! Sąsiedzkie wsparcie, jak i utrzymanie lokalnych więzi, jest dziś niezwykle potrzebne nam wszystkim. W trakcie pandemii, wszyscy zaczęliśmy się zastanawiać, co zmienić, co ulepszyć, jak pomóc i zachęcić mieszkańców do działania w tym trudnym czasie. Wszędzie widzieliśmy ogłoszenia „pomóż sąsiadom”, „wesprzyj seniorów”, ale wielu z nas zastanawiało się jak zrobić ten pierwszy krok. Jak zdobyć zaufanie, jak przełamać swoją nieśmiałość, jak zrobić to dobrze. Jednym z efektów podobnych rozmyślań i odpowiedzią na nurtujące nas wtedy pytania, stał się poradnik, opisujący krok po kroku „Jak zorganizować wspólnotę na czas pandemii”. Można znaleźć w nim wskazówki i porady, będące pomocne nie tylko na czas epidemii Covid 19, wyjaśniające jak połączyć sąsiedzkie siły w walce z koronawirusem i zrobić coś dobrego dla innych. Autorem publikacji jest Wawrzyniec Smoczyński, który prezentuje nam w piękny i czytelny sposób, że to właśnie „WSPÓLNOTA jest kluczem do pokonania wirusa”1. 1.

Wawrzyniec Smoczyński, Jak zorganizować wspólnotę na czas pandemii? https://drive.google.com/file/d/1lNANv8ObdPk2NyTBUfcSLP3NiKrLPjLP/ view [dostęp: 10.10.2020]

29


SĄSIEDZKIE GRUPY WSPARCIA W czasie pandemii to właśnie internet stał się naszą przestrzenią kontaktu z innymi. Wszyscy grupowo uczyliśmy się obsługi Zooma, wymienialiśmy się dostępem do licencji, zwiększaliśmy pakiety internetowej mocy, przygotowywaliśmy nasze nowe „home office” i spotykaliśmy się w jedyny sposób, jaki był przez pewien czas dostępny - online. Odkąd zaczęliśmy funkcjonować z Towarzystwem Sąsiedzkim, zauważyliśmy, że najlepszą drogą dotarcia do Was są sąsiedzkie grupy facebookowe – te dzielnicowe, ale i osiedlowe, czy związane z konkretnym miejscem. To niesamowite kopalnie wiedzy nie tylko o aktualnych wydarzeniach w najbliższej okolicy, ale przede wszystkim wymiana sąsiedzkich dobrych rad. Od tego, w którym warzywniaku najlepsze ceny, jakość i dostępność, przez informacje o chwilowych przestojach i trudnościach w okolicy, po recenzje filmów czy książek, pożyczanie produktów czy wspólne umawianie się na spacery. Ogromną siłę tych grup zauważyliśmy już dawno i teraz w tej wyjątkowej dla nas sytuacji, zdały one egzamin celująco! Sąsiedztwo w sieci wspiera się w informowaniu, pomocy, wymianie.

30


WIDZIALNA RĘKA Wraz z rozwojem trudnej sytuacji, pojawiła się na facebooku masa nowych grup, dedykowanych wsparciu w czasach pandemii. Wpisując w wyszukiwarce portalu „Widzialna ręka”, natrafiliśmy na całą listę grup z różnych części nie tylko Warszawy, ale całej Polski. Wybierając tę najbliższą siebie, poznawaliśmy sąsiadów gotowych pomóc lub tych potrzebujących pomocy. Tempo reakcji na pojawiające się problemy było niesamowite, a sytuacje i relacje, jakie się tam nawiązywały i gdy o tym piszemy tutaj, dalej nawiązują – bardzo wzruszające. Niedoceniane działanie sąsiedzkie online dziś nabiera nowego znaczenia i podwójnej mocy. Podobne zadanie mają grupy pod nazwą „Pies w koronie”, w ramach której mogliśmy znaleźć osobę potrzebującą pomocy w wyprowadzeniu psa, lub samemu zgłosić prośbę o wsparcie. Znalazły się też takie sąsiedztwa, gdzie na jednego psa, była zapisana cała kolejka spacerowiczów, bo ów pies był swego czasu biletem wstępu na „wyjście z domu”.

31


SĄSIAD POMOŻE Piękne akcje sąsiedzkie obserwujemy również w całej Polsce nie tylko w internecie. Z pewnością i na Waszych klatkach schodowych zawisło ogłoszenie o wsparciu sąsiadów w zakupach, wyprowadzeniu psa, czy pójściu do apteki. Okazuje się, że ta cała koszmarna sytuacja, stała się w końcu pretekstem do tego, by poznać imię Pani/Pana, która/który mieszka za ścianą obok.

SCENA BALKONOWA Pomoc, wsparcie, a co z rozrywką zapytacie? Jest i ona! Scenę balkonową zapoczątkowali mieszkańcy Włoch i ich filmiki, na których widać mieszkańców w balkonach, którzy chórem śpiewają przeróżne pieśni, przez muzykę wspierając się w tych trudnych chwilach. Podobne balkonowe koncerty miały miejsce i w Warszawie, a inicjatywa na tyle spodobała się mieszkańcom, że stała się również dobrym pomysłem na czas świąt, o czym możecie poczytać na dalszych stronach, natrafiając na projekt realizowany w warszawskiej dzielnicy Włochy. Przypadek? (zerknij na stronę 118)

32


UCZ SIĘ I SPOTYKAJ ONLINE W czasach zarazy przenieśliśmy się do internetu nie tylko ze względu na pracę zdalną, czy sąsiedzkie pogaduchy. Przeniosły się tam również całe instytucje, domy kultury czy MALe (Miejsca Aktywności Lokalnej). Na ich facebookowych profilach, czy stronach internetowych znaleźć mogliśmy całe mnóstwo warsztatów i spotkań. Sami odkrywaliśmy często, że mamy trochę więcej czasu na samorozwój, dzięki czemu, działalność online zyskała wielu sympatyków. Mimo wszystko nadal będziemy zdania, że nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz w realnej, fizycznej przestrzeni, jednak obfitość pomysłów i sposobów na spędzenie tego trudnego czasu, jaka wybrzmiała w naszych internetach, napawa nas optymizmem i być może sprawi, że zaczniemy działać hybrydowo, oferując działania szerzej i docierając jeszcze dalej niż dotychczas.

33


36


16

Działania sąsiedzkie realizowane w ramach konkursu „Po Sąsiedzku” 2020 | Fot. Maciej Ratuszny

36


13


KIM JEST TWÓJ SĄSIAD \ TWOJA SĄSIADKA? Przegląd projektów konkursowych

37


KONKURS DLA MIESZKAŃCÓW WARSZAWY, NA PROJEKTY LOKALNE „PO SĄSIEDZKU”

W ramach programu Towarzystwa Sąsiedzkiego, prócz spotkań, warsztatów i konsultacji, zrealizowaliśmy 2 edycje konkursu na działania lokalne „Po Sąsiedzku”. Konkurs dedykowany był wszystkim mieszkańcom Warszawy, którym zależy na budowaniu sąsiedzkich relacji. Do konkursu mogły zgłosić się zespoły, złożone z minimum 2 osób.

38


Działania sąsiedzkie na jakich nam zależało, miały wspierać istniejące już lokalne wspólnoty, jak i pomóc budować te zupełnie nowe. Projekty zgłaszane do konkursu, musiały przede wszystkim odpowiadać na realne potrzeby danej grupy społecznej, jednocześnie wpisując się w obszary takie jak: pobudzanie zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne; zwiększenie aktywizacji społeczności sąsiedzkich; wspieranie integracji społeczności na poziomie lokalnym; poszukiwanie i rozwijanie innowacyjnych rozwiązań problemów społecznych; integracja międzykulturowa, edukacja; wymiana doświadczeń, wzajemne uczenie się, budowanie więzi (ze szczególnym uwzględnieniem wymiany i integracji międzypokoleniowej).

39


1 2

2 2

9

3 1

8 5 2 3

40

6


Na kolejnych stronach przedstawiamy Wam sąsiedzkie projekty zrealizowane w ramach naszego konkursu „Po Sąsiedzku”. Działania przyporządkowaliśmy odpowiednio do Warszawskich dzielnic, w których były realizowane. Wspominamy też pomysłodawców i inicjatorów każdego projektu, abyście mogli znaleźć aktywnych sąsiadów w swojej okolicy i być może dołączyć do ich kolejnych inicjatyw. Zobaczcie też, w jakich miejscach najczęściej realizowane były projekty. Nie licząc działań online, które wymusiła na nas i mieszkańcach pandemia, najczęściej działania sąsiedzkie odbywały się w MAL-ach, czyli Miejscach Aktywności Lokalnej, które posiadają niezbędną dla każdego aktywnego mieszkańca infrastrukturę, ale i wsparcie koordynatorów i koordynatorek. Na mapie po lewej zaznaczyliśmy dzielnice, w których realizowane były projekty konkursowe, oraz odpowienio każdą oznaczyliśmy cyferką, pokazującą ile projektów w danej dzielnicy się odbyło. Która dzielnica była najaktywniejsza? Inspirujcie się i działajcie Po Sąsiedzku! 41


BEMOWO 3

6

Osiedle Przyjaźń

9

1 7

MAL Dwa Jelonki

4 5

2 42

8


1

2

Bal bemowskich wolontariuszy

Siatkowe tkanie

lokalizacja

Bemowo Klub Studencki Karuzela Osiedle Przyjaźń

Bemowo ogrodzenia w SP nr 316 i SP nr 306

realizator

Aleksandra Krugły i Paulina Andruczyk

Bemowianki: Patrycja Bester-Sakiewicz, Ilona Wdowiak – Zelent

opis projektu

Bal Bemowskich Wolontariuszy był imprezą organizowaną dla i przez wolontariuszy działających w Dzielnicy Bemowo. Pomysł wypłynął z potrzeb grupy, która od długiego czasu współpracuje z Bemowskim Centrum Kultury i MAL-em „Dwa Jelonki”. Podczas wspólnego balu wolontariusze mogli się lepiej poznać, nawiązać nowe znajomości, spędzić ze sobą czas, opowiedzieć sobie o swoich działaniach, wymienić się pomysłami, a nawet wspólnie wpaść na zupełnie nowe. Wydarzenie to było ukłonem za ich niebagatelną pracę na rzecz lokalnej społeczności i okazją do wspólnego świętowania idei wolontariatu, łączącą pokolenia.

Spotkania „Siatkowe tkanie” polegały na wspólnym ozdabianiu nieatrakcyjnych szkolnych ogrodzeń na Bemowie przez wyplatanie (przekładając włóczkę przez oczka siatki lub owijając oczka siatki), mając do dyspozycji kolorowe paski materiałów, sznurki, włóczki (między innymi pozyskane z recyklingu). Podczas kolejnych spotkań uczestnicy wspólnie tworzyli obraz o jesiennej tematyce (według wcześniej przygotowanego wzoru) dostosowanej do umiejętności dla każdej grupy wiekowej.

tytuł projektu

43


1

Bal Bemowskich Wolontariuszy 2019 | Fot. Kinga Porucznik

44


45


tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

46

3

4

Leśne matematyczne podchody

Praktyczne warsztaty filmowe dla seniorów

Bemowo Domek Przygoda Boernerowo

Bemowo MAL Dwa Jelonki

Stowarzyszenie Rodzice Razem / Matki Lasu: Joanna Dubrowska-Stępniewska, Aleksandra Brodowska

Łukasz Kamiński i Paulina Andruczyk

Leśne Matematyczne Podchody zostały zorganizowane na terenie Lasku Bemowskiego. Każdy zespół (rodzina, lub grupa dzieci w wieku 6-10 l, pod opieką dorosłego) miał za zadanie odszukać w określonym czasie, rozłożone w lesie stanowiska i rozwiązać zadania rozwijające intuicję matematyczną. Po przejściu trasy zaplanowano wspólne świętowanie w ogrodzie Domku Przygoda, który mieści się na Boernerowie w pobliżu Lasku Bemowskiego. Projekt integrował i aktywizował rodziny poprzez edukację najmłodszych i wspólną zabawę.

Praktyczne i teoretyczne zajęcia filmowe realizowane były w duchu „od pomysłu do realizacji”. W trakcie spotkań bemowscy seniorzy mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami (teoretycznymi i praktycznymi) na temat procesu realizacji krótkiej formy reportażowo-dokumentalnej. Uczestnicy na podstawie zdobytej wiedzy wspólnie stworzyli scenariusz dotyczący ich własnego udziału w warsztatach filmowych, tego jak się dzięki nim poznali i co zyskali prócz wiedzy filmowej. Scenariusz posłużył uczestnikom do samodzielnej realizacji filmu za pomocą smartfonów.


3

Leśne Matematyczne Podchody 2019 | Fot. Aleksandra Brodowska

47


5

6

Porozumienie bez przemocy

Poznaj sąsiada – łączymy ludzi i pokolenia

lokalizacja

Bemowo MAL Dwa Jelonki

Bemowo Bibliotek Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

realizator

Ewelina Ragiel Magdalena Dubaniewicz

Paweł Zagórski i Danuta Banaszczak

opis projektu

Pomysł na działanie wziął się z chęci aktywizacji mieszkańców Bemowa w kierunku poznawania siebie nawzajem poprzez empatyczny kontakt oraz budowanie atmosfery akceptacji i zaufania w społeczności lokalnej. „Porozumienie bez Przemocy” to idea, która zgodnie z nazwą polega na budowaniu kontaktu w empatyczny, życzliwy sposób. Poprzez odpowiedni dobór słów połączony ze świadomością nawyków, zachowań i intencji daje odbiorcom jasne wskazówki, jak powinna wyglądać komunikacja sprzyjająca relacji i wzajemnemu zrozumieniu.

Inicjatywa skupia się wokół pamięci o „dawnych czasach” dzielnicy, o ważnych miejscach, obiektach, wydarzeniach. Spotkanie „starych” i „nowych” mieszkańców dzielnicy Bemowo, miało zintegrować różne pokolenia sąsiadów wokół wspólnego tematu i zachęcić ich do rozmowy, wymiany doświadczeń, wspomnień oraz stworzenia społecznego archiwum fotografii.

tytuł projektu

48


49


7 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

ZaPRZYJAZNij się - rodzinny ekopiknik Bemowo Osiedle Przyjaźń Anna Kościkiewicz Irena Świerszcz Rodzinny ekopiknik na Osiedlu Przyjaźń miał zaktywizować lokalną społeczność oraz zachęcić ją do wspólnego spędzenia czasu w pewne piątkowe popołudnie. We współpracy z Biblioteką Publiczną mieszkańcy zorganizowali warsztaty edukacyjne, które poprzez wspólne działania, miały promować ekologiczną postawę sąsiedzką oraz pokazać, w jaki sposób prostymi działaniami wspólnie możemy pomóc naszej okolicy. W programie pikniku pojawiła się też wymiana sadzonek za książkę, a otrzymane rośliny mieszkańcy mogli zabrać do domu lub zasadzić przy budynku biblioteki. Oprócz wartości proekologicznych, jakie tym wydarzeniem chcieli przekazać mieszkańcy, wydarzenie miało też pokazać sąsiedzkie oblicze biblioteki, jako miejsca, które prócz książek posiada też walor integracyjny i aktywizacyjny. Podtrzymanie sąsiedzkiego charakteru biblioteki jest dla mieszkańców ważnym elementem tego wydarzenia. Piknik miał pokazać, że takie miejsce funkcjonuje, zbiera wokół siebie wielu chętnych do działania mieszkańców i jest otwarte na wszelkie sąsiedzkie inicjatywy. Piknik przeznaczony był dla wszystkich chętnych do udziału mieszkańców, a w szczególności dla lokalnej społeczności związanej z Osiedlem Przyjaźń.

50


8 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Osiedle Przyjaźń Śpiewa Bemowo Osiedle Przyjaźń Agata Rudowska Maciej Rosiński Projekt „Osiedle Przyjaźń Śpiewa” to cykl spotkań śpiewaczych opartych na śpiewie tradycyjnym. Warsztaty dedykowane były mieszkańcom Osiedla Przyjaźń i jego miłośnikom, którzy chcieliby doświadczyć radości śpiewu w grupie. Uczestnicy poprzez warsztaty z emisji głosu i pracy z oddechem wykonywali szereg ćwiczeń integracyjnych, które pozwoliły im zacieśnić więzi sąsiedzkie. Na zakończenie projektu cała zaangażowana grupa wykonała wspólnie poznane pieśni podczas otwartego dla lokalnej społeczności spotkania. Celem projektu było wsparcie rozwoju sąsiedzkiej grupy śpiewu tradycyjnego Osiedla Przyjaźń i zachęcenie mieszkańców do wspólnego twórczego działania. Grupa działa od 2015 roku, śpiewają w niej mieszkańcy i miłośnicy Osiedla Przyjaźń na warszawskim Bemowie. Oddolny charakter grupy pomaga wspólnie podejmować decyzję i poczuć współodpowiedzialność za funkcjonowanie zespołu. Wsparcie grupy i realizacja otwartych warsztatów pozwoliła mimo trudnego czasu funkcjonować grupie i rozszerzać jej pole działania oraz angażować nowych członków i członkinie. Projekt skierowany był do mieszkańców dzielnicy Bemowo, w szczególności związanych z Osiedlem Przyjaźń.

51


52


8

Osiedle Przyjaźń Śpiewa 2020 | Fot. Agata Rudowska

53


9 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Śpiewanie wzmacnia odporność – warsztaty śpiewacze online Bemowo Osiedle Przyjaźń Małgorzata Leszko i Jagna Godzińska Mieszkańcy związani z Osiedlem Przyjaźń zorganizowali cztery spotkania śpiewacze poprowadzone online, które dotyczyły jesienno-zimowego cyklu śpiewaczego (pieśni zaduszkowo-pogrzebowe i kolędy życzące oraz toasty), zakorzenionego też w obecnym doświadczeniu pandemii. W otwartym gronie uczestnicy spotkań śpiewali tradycyjne pieśni dotyczące zdrowia i niezdrowia, dobrostanu i śmierci (także takie, które ujmują ten temat żartobliwie). Czyli takie pieśni, które pomagają przeżyć i przetrawić doświadczenia lęku, frustracji i nadziei w czasie pandemii. Jednocześnie ćwiczenie pieśni kolędowych i toastów miało przygotować uczestników, do kolędowania na Osiedlu Przyjaźń – corocznej lokalnej tradycji. Głównym celem projektu było rozwijanie inicjatywy śpiewaczej realizowanej wokół społeczności Osiedla Przyjaźń. Jako Grupa Śpiewu Tradycyjnego na Osiedlu Przyjaźń, organizatorzy chcieli w ramach krótkiego projektu śpiewaczego zrealizować trzy podstawowe cele: - zaprosić i włączyć do śpiewania, choć kilka osób, które do tej pory nie śpiewały, - dać osobom, które przeżywają czas pandemii, ujście dla różnych trudnych emocji poprzez wspólne śpiewanie pieśni tradycyjnych wokół zdrowia/niezdrowia, dobrostanu i śmierci: pieśni zaduszkowo-pogrzebowych oraz kolęd życzących i toastów - przygotować się do nowej formuły sąsiedzkiego kolędowania w czasie, gdy być może nie będzie możliwe wyjście z naszą osiedlową tradycją do sąsiadów w przestrzeni fizycznej osiedla: opracować i przećwiczyć pieśni oraz kolędy, które będą mogli wykonać dla sąsiadów na przełomie grudnia i stycznia w formie spotkania sąsiedzkiego online lub dedykowanych nagrań (kartek muzycznych) dla naszych sąsiadów.

54


W Grupie Śpiewu Tradycyjnego na Osiedlu Przyjaźń od pięciu lat śpiewają mieszkańcy i miłośnicy osiedla - osoby w różnym wieku. Są bardzo zaangażowane w działania na rzecz ochrony i szerzenia wiedzy na temat tego miejsca (m.in. uczestniczki Laboratorium Projektów Osiedla Przyjaźń, założycielki Archiwum Społecznego Osiedla Przyjaźń). Grupę wyróżnia oddolny charakter (demokratyczny sposób podejmowania decyzji, zasada współodpowiedzialności członków i członkiń), a także aktywność animacyjna i integrująca mieszkańców Osiedla Przyjaźń i Bemowa. Organizują (w sposób angażujący wszystkich jej członków) wydarzenia skierowane do społeczności lokalnej: potańcówki z muzyką na żywo z wydarzeniami towarzyszącymi w Klubie Karuzela, wieczory opowieści, wieczór bałkański. Raz do roku tworzą barwny orszak kolędniczy i odwiedzają sąsiadów w ich domach i ogrodach. Ze względu na lockdown i pandemię – lokalny charakter projektu nie mógł w pełni wybrzmieć. Zazwyczaj grupa spotyka się w samym sercu osiedla, w Klubie Karuzela. Ze względu na obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną, warsztaty odbywały się online, a w bezpiecznym gronie chętni mieszkańcy w Klubie Karuzela nagrali wspólnie kolędę, która jako muzyczna kartka wyruszy elektroniczną drogą do wszystkich mieszkańców Bemowa i dalej w kolejne dzielnice Warszawy.

Nagrywanie sąsiedzkiej kolędy 2020 | Fot. Maciej Ratuszny

55


BIAŁOŁĘKA

MAL 3 pokoje z kuchnią

56

10


10 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Domowe Zielone Przedszkole Białołęka MAL „3 pokoje z kuchnią” Zuzanna Zwierzyńska Aneta Wesołowska Projekt polegał na organizacji spotkań dla opiekunów (mam, ojców, dziadków, opiekunki, opiekunów) z dziećmi w wieku 0-6 lat. Spotkania odbywały się pod dachem (w Miejscu Aktywności lokalnej Białołęckiego Ośrodka Kultury „3 pokoje z kuchnią”) oraz na powietrzu, obcując z przyrodą – w lasach, parkach, na placach zabaw. Zajęcia miały charakter integracyjno-edukacyjno-przyrodniczy, a ich największą zaletą było stworzenie wspólnej przestrzeni, w której rodzice i opiekunowie mieszkający na Zielonej Białołęce, mogli wymieniać się doświadczeniami i dzielić wyzwaniami związanymi z rodzicielstwem oraz zadbać o wszechstronny rozwój dzieci.

57


BIELANY

11

58

12


11 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

W naszym ogródku

Bielany Międzypokoleniowy Ogród Sąsiedzki przy Al. Zjednoczenia 13 (w podwórku przyległym do bloków, od strony ulicy Lipskiej) Grażyna Parkot i Agata Cudak „Nasz Ogródek” to ogólnodostępne miejsce rekreacji, odpoczynku i uprawy roślin. Historia ogrodu rozpoczęła się od starań bielańskich włodarzy, którzy dostrzegli potencjał w małym skwerku na Starych Bielanach. W ten sposób przy Ośrodku Wsparcia dla Seniorów Nr 1 powstała utwardzona płytami przestrzeń, gdzie seniorzy mogli spędzać czas na świeżym powietrzu. Szybko zaczął dojrzewać pomysł upiększenia małego skwerku tak, aby służył on nie tylko uczestnikom OWDS Nr 1, ale również okolicznym mieszkańcom. Ogrodnicy-amatorzy chętnie dostarczają nasiona i nowe rośliny. Ogródek Sąsiedzki to nie tylko teren, gdzie w ciepłe dni na co dzień odbywają się zajęcia ruchowe i terapeutyczne, to także miejsce spotkań okolicznościowych. Aby ogród mógł się nadal rozwijać, mieszkańcy musieli rozwiązać kilka istotnych problemów. Jeden z nich to kwestia podlewania. W związku z tym mieszkańcy postanowili zainstalować pojemnik na deszczówkę, tak aby zbierana w nim woda służyła do podlewania. W ramach projektu mieszkańcy zaangażowali sąsiadów do prac ogrodniczych w ogrodzie, dzielenia się roślinami. Działaniom towarzyszyła wystawa fotografii oraz spotkanie sąsiedzkie z ciepłą herbatą i słodkim poczęstunkiem w nagrodę za poświęcony czas i pomoc w nasadzeniach. Odbiorcami projektu byli mieszkańcy Bielan, w szczególności mieszkańcy okolicznych bloków oraz uczestnicy Ośrodka Wsparcia dla Seniorów Nr 1, Aleja Zjednoczenia 13, a także wszystkie inne osoby, które potrzebują odpocząć lub popracować w ogrodzie.

59


12 tytuł projektu

Świętujemy RAZEM – ubieramy choinkę na Starych Bielanach

lokalizacja

Bielany Międzypokoleniowy Ogród Sąsiedzki przy Al. Zjed-noczenia 13 (w podwórku przyległym do bloków, od strony ulicy Lipskiej)

realizator

Jacek Wroniak i Katarzyna Mazuruk opis projektu

W ramach projektu seniorzy z Ośrodka Wsparcia dla Seniorów Nr 1 oraz zainteresowani Mieszkańcy Starych Bielan otrzymali materiały do wykonania świątecznych ozdób choinkowych. Wykonane w domach przez uczestników projektu ozdoby, pracownicy OWDS Nr 1 umieścił na choince postawionej w ogólnodostępnym ogrodzie społecznościowym na Starych Bielanach. Każdy mieszkaniec, przechodzeń z lokalnej społeczności mógł dołączyć się do akcji, zawieszając na choince dowolną ozdobę. Na pamiątkę, każda z osób, która wzięła udział w projekcie, otrzymała symboliczny, świąteczny upominek. Projekt miał na celu aktywizację seniorów i okolicznych mieszkańców w czasie pandemii. Pozostając w domach (ośrodki wsparcia zawiesiły czasowo swoją działalność) seniorzy mają zapewnione wsparcie i pomoc m. in. przez pracowników OPS Bielany, dzięki tej inicjatywie mogli w przyjemny sposób doświadczyć poczucia sprawstwa i poczucia bycia potrzebnym, wykonując ozdoby świąteczne, które następnie zawisły na wspólnej choince. Seniorzy z Ośrodka Wsparcia w czasie trwającej pandemii przebywają w domach – OPS Bielany codziennie zaopatruje ich w posiłki. Razem z prowiantem pracownicy dostarczają im na bieżąco materiały – do treningu pamięci, zajęć manualnych itp. Do każdego materiału dołączona jest pisemna instrukcja, jak dane zadanie wykonać. Pracownicy są w ciągłym kontakcie telefonicznym z podopiecznymi, a z częścią osób prowadzą również wideorozmowy przez popularne komunikatory internetowe. Analogicznie, w ramach projektu seniorzy otrzymywali przy okazji rozwożenia posiłku

60


„zestaw startowy” z niezbędnymi przyborami do wykonania prac (np. szyszki, farbki, pędzelki, wstążki), z których samodzielnie lub pod okiem pracownika wykonywali ozdoby choinkowe. Po kilku dniach, gotowe dzieła pracownicy i wolontariusze odbierali od podopiecznych, a następnie zawieszali je na choince. Na podsumowanie akcji, zdjęcie ubranej choinki dostał każdy z seniorów, w ramach informacji zwrotnej, dzięki czemu mogli zobaczyć wspólny efekt swoich prac. Mimo że osobno, jednak udało im się dzięki temu zrobić coś razem.

61


MOKOTÓW

17 14 13

18

62

16

15

Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej


13 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

14

Letni Piknik Sąsiedzki

Urodziłam życie

Mokotów patio budynku przy ul. Kazimierzowskiej 43

Mokotów Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej. ul. Podchorążych 15/19, l.38b

Aleksandra Lechańska i Magdalena Wójcik

Maja Skibińska Basia Roehrborn

Mieszkańcy kamienic przy ul. Kazimierzowskiej 43 na Mokotowie pragnęli stworzyć okazję dla poznania się sąsiadów. Zorganizowali więc podwórkowy piknik, zapraszając osobiście każdego lokatora. Zachętą do spotkania był sąsiedzki konkurs na najsmaczniejsze ciasto, co okazało się strzałem w dziesiątkę, bo konkurencja była ogromna. W ramach wydarzenia udało się nie tylko nawiązać nowe znajomości wśród mieszkańców, ale i stworzyć logo Wspólnoty Mieszkaniowej.

“Urodziłam życie” to cykl 10 spotkań dla 10 mam wraz z dziećmi poniżej 10 miesiąca życia. Podczas pierwszego spotkania uczestniczki dzieliły się historiami porodowymi. Kolejne zajęcia dotyczyły tematów, które pojawiały się w trakcie, m.in. relacji z partnerem, zmian w ciele kobiety po porodzie, powrotu do pracy. Dzięki osobistym wyznaniom, wymianie doświadczeń, młode mamy budowały zaufanie w grupie, a to pomogło im nawiązać nowe sąsiedzkie relacje. Integracja mam pozwoliła im inicjować wspólne lokalne działania i wspierać się drobnymi, ale niezwykle pomocnymi gestami.

63


15 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

64

Sąsiedzkie lepienie Mokotów Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej, ul. Podchorążych 15/19, l.38b Stowarzyszenie Manuo

Sąsiedzkie lepienie to cykl warsztatów ceramicznych, podczas których uczestnicy uczyli się lepienia z gliny oraz dekorowali wypalone na biskwit prace. Zwieńczeniem projektu była wystawa prac uczestników podczas sąsiedzkiego spotkania świątecznego, któremu towarzyszyła muzyka i sąsiedzkie domowe wypieki. Wspólne prace manualne dały mieszkańcom pretekst do spotkania, sąsiedzkich rozmów i zachęciły do dalszych wspólnych twórczych prac.


65


66


13

Letni Piknik Sąsiedzki 2020 | Fot. Edyta Gościcka-Kosok

67


16 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

LinoSielce - stwórz z nami mapę Sielc Mokotów Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej ul. Podchorążych 15/19, l.38b Łucja Stachurska Bartłomiej Jesionkiewicz Projekt artystyczny „LinoSielce” to warsztaty, podczas których uczestnicy wspólnie tworzyli mapę swojej dzielnicy, zaznaczając na niej ulubione miejsca takie jak parki, sklepy, biblioteki, warsztaty usługowe. Uczestnicy podczas spotkań poznali technikę druku wypukłego- linorytu oraz własnoręcznie przygotowali matryce i odbitki zarówno na papierze jak i na dużym płótnie. Gotowa mapa została w posiadaniu Sąsiedzkiego Domu Pracy Twórczej (gdzie odbywały się warsztaty) i może posłużyć jako materiał do dalszej pracy. Mapa może być eksponowana w różnych przestrzeniach i informować odbiorców o ciekawych miejscach w dzielnicy. Celem projektu była integracja mieszkańców poprzez edukację. Pierwszym elementem zapewniającym budowę więzi społecznych był udział w warsztatach, podczas których uczestnicy pobudzali swoją kreatywność i zgłębiali wiedzę o linorycie. Drugim aspektem była edukacyjna rola mapy. Osoby wizytujące Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej mogły zapoznać się z nowymi i ciekawymi miejscami w dzielnicy. Projekt skierowany był do mieszkańców dzielnicy Mokotów - Sielce. Powstała mapa jest pod opieką Sąsiedzkiego Domu Pracy Twórczej.

Fot. Maciej Ratuszny

68


69


70


16

Fot.Maciej Ratuszny

71


17 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

ArtMapa Sielc

Mokotów Sąsiedzki Dom pracy Twórczej ul. Podchorążych 15/19, l.38b Kinga Dębiec-Czopowicz i Ewa Cieniak Celem projektu „ArtMapa Sielc” było stworzenie ciekawych pretekstów do spotkań sąsiedzkich, integracja społeczności lokalnej oraz rozwój wewnętrzny mieszkańców, który sprzyja ich aktywizacji. Przy okazji inicjatorki chciały sprawdzić, co mieszkańcy myślą o przestrzeni, w której wspólnie żyją z czym im się kojarzy, czy i jakie ma atuty, do czego mieszkańcom służy. Zajęcia polegały na tym, że na mapie każdy uczestnik oznaczać mógł „swoje” miejsca związane z Sielcami. Mapa została podzielona na 4 części i każdy uczestnik był odpowiedzialny za jedną z nich. Te części były jednak w trakcie zajęć połączone, a miejsca zaznaczane były przez wszystkich na całej mapie. Wspólne robienie jednej pracy było ważnym elementem procesu budowania poczucia wspólnoty w społeczności. Robimy coś wspólnie, czego widać realny efekt. To pokazuje, że każdy jest ważnym ogniwem w budowaniu czegoś, co służy wszystkim. Jednocześnie - ponieważ robienie mapy ma charakter twórczy, praca każdego jest inna, wyjątkowa, odzwierciedla styl danego uczestnika - w ten sposób pokazując różnorodność - czyli uczymy akceptacji i tolerancji. Projekt zakładał wykonanie przez mieszkańców 2 spersonalizowanych map osiedla na Dolnym Mokotowie - Sielc. Mapy wykonane zostały dwoma technikami rękodzielniczymi: ceramiką i haftem. Do ich przygotowania mieszkańcy wykorzystali mapę wykonaną metodą linorytu w ramach projektu „Linosielce”, zrealizowanego na początku września w Sąsiedzkim Domu Pracy Twórczej na Sielcach.

72


Fot. Kinga Dębiec-Czopowicz

73


74


17 Fot. Kinga Dębiec-Czopowicz

Ceramika – mapa została odciśnięta w glinie, a następnie uczestnicy spotkań lepili symbole miejsc (trójwymiarowe figurki, albo płaskie symbole), które zostały później przyklejone na stałe do mapy. Haft - mapa została odbita z użyciem farby na 4 kawałkach materiału, te były następnie haftowane i na koniec zszyte ze sobą. Poszczególne kawałki materiału wędrowały pomiędzy uczestnikami, tak aby na każdym z nich mieszały się style i aby każdy mógł na każdym fragmencie mapy wyhaftować symbole oznaczające “jego” miejsca. Warsztaty miały bardzo lokalny charakter i były świetną okazją do poznania sąsiada oraz naturalnej rozmowy na temat przestrzeni, w której wspólnie żyjemy. Wartością integracyjną było także to, że każdy indywidualnie mógł pracować na rzecz wspólnego dzieła. Nie bez znaczenia był również twórczy charakter zajęć, który sprzyja otwarciu się na siebie oraz na innych, budowaniu pewności siebie.

75


76


17

Fot. Maciej Ratuszny

77


18 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Zimowe pogotowie roślinne

MOKOTÓW ZOOM Wspólny Ogród przy Służewskim Domu Kultury

Organizatorzy tego projektu to grupą ogrodników działająca przy Służewskim Domu Kultury. Do tej pory, koniec lata nie oznaczał dla nich przerwy w spotykaniu się. Działalność przenosili z ogrodu społecznościowego do Saloniku Literackiego, który stał się dla nich ogrodem zimowym. Organizowali tam projekcje filmów o tematyce ekologicznej, prezentacje o innych ogrodach społecznościowych, wspólne robienie przetworów, a także warsztaty, które pozwalały im na szlifowanie wiedzy na temat roślin. Zbliżający się lock-down sprawił, że ich Centrum Aktywności Lokalnej nie był już dla nich dostępny. Słowem, nie mieli gdzie przezimować, więc postanowili przenieść się do online’u, tak by nie stracić ze sobą kontaktu. A skoro byli zamknięci w domach, więcej czasu mogli poświęcić ich roślinom doniczkowym. Aby lepiej o nie zadbać, a także zacząć przygotowywać sadzonki oraz cebulki na kolejny sezon, postanowili podszkolić się razem z Łukaszem Skopem. To doświadczony ogrodnik, autor kilku poradników i książek, a także własnego programu w telewizji TVN. Warsztaty, które przeprowadził Łukasz, miały posłużyć nie tylko grupie ogrodników SDK, ale całej społeczności sąsiedzkiej. Wiosną grupa planuje zorganizować wielką sąsiedzką wymianę roślin, o które zadbać chcą właśnie teraz, przez okres zimowy. Poprzez warsztaty inicjatorzy projektu chcieli podtrzymać kontakt w ramach ich ogrodniczej grupy w miesiącach zimowych, a dodatkowo pokazać mieszkańcom Dolinki Służewieckiej, jak dbać o własne domowe uprawy w sposób ekologiczny. Projekt skierowany był do społeczności ogrodników Wspólnego Ogrodu SDK, ale także do mieszkańców osiedla Służew nad Dolinką. Odbiorcami byli zarówno seniorzy, jak i młodzi rodzice. Oprócz przekazania im nowej, ciekawej wiedzy chcieliby, aby projekt był zaczynem do poznania się i zacieśnienia sąsiedzkich więzi, aby sąsiedzi chętnie wrócili do ogrodu wiosną i wspólnie kontynuowali ogrodnicze prace.

78


79


OCHOTA

23 22 20 21

19

80


19 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

20

Rakowiec dla Powstańców Warszawy

Kolorowy ogródek sąsiedzki

Ochota boisko przy ul. Sąchockiej w Warszawie (osiedle Rakowiec)

Ochota róg ul. Sękocińskiej i ul. Kaliskiej

Anna i Przemysław Przybysz

Andrzej Kasprzyk Adrian Trybułowicz

22 września 2019 roku, na boisku przy ul. Sąchockiej 2 odbył się piknik historyczny nawiązujący do Powstania Warszawskiego. Do organizacji wydarzenia włączona została lokalna społeczność — dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Nawiązanie do historii i ważnego dla mieszkańców wydarzenia okazała się czynnikiem integrującym i angażującym do udziału w zaplanowanych aktywnościach. Piknik stał się okazją do spotkania mieszkańców dzielnicy, samorządowców, aktywistów lokalnych, przedstawicieli środowisk biznesowych, instytucji kultury i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy.

Mieszkańcom Ochoty leży na sercu osiedlowa zieleń, dlatego postanowili sami o nią zadbać i zainicjować wspólne sąsiedzkie zazielenianie terenów znajdujących się w przestrzeni wspólnej przy ul. Sękocińskiej. Działania ogrodowe w tym miejscu mieszkańcy rozpoczęli jeszcze przed zgłoszeniem do konkursu, chcąc jednak jeszcze bardziej ożywić i ukwiecić teren, oraz zaangażować pozostałych sąsiadów, postanowili poprosić Towarzystwo Sąsiedzkie o wsparcie. Mieszkańcy wykonali projekt nasadzeń i niewielkiego ogrodzenia zabezpieczającego zieleń przed psami. Dzielni Panowie przekopali kawał terenu, by obsadzić go cebulkami, bylinami i krzewami.

81


82


20

83


21 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Podwórkowa oaza

Ochota Podwórko między ulicami Częstochowska 16/18, Częstochowska 20, Białobrzeska 40 oraz Nieborowska 11/13. grupa mieszkańców pod przewodnictwem Aleksandry Lutostańskiej i Magdaleny Niwińskiej Projekt z założenia miał poprawić estetykę ochockiego podwórka między ulicami Częstochowską 16/18, Częstochowską 20, Białobrzeską 40 oraz Nieborowską 11/13, przede wszystkim przez rewitalizację głównego trawnika. Pomysł mieszkańców, na ożywienie tej przestrzeni miał zwiększyć atrakcyjność okolicy, zintegrować lokalną społeczność we wspólnych pracach ogrodniczych oraz opiece nad tym terenem, oraz stworzyć nowe sąsiedzkie miejsce do realizacji oddolnych inicjatyw. Zaniedbany trawnik o dużej powierzchni, rozjeżdżany przez auta, zupełnie nie sprzyjał sąsiedzkim spotkaniom, marnując swój ogromny potencjał. Mieszkańcom zależało na podniesieniu walorów estetycznych podwórka i jakości zieleni. W założeniu to właśnie prace ogrodnicze nad upiększeniem wspólnego terenu miały pobudzić mieszkańców do współdziałania, a tym samym zainicjować nowe sąsiedzkie relacje i dać początek do lokalnych działań. Pomysłodawcy mieli nadzieje, że takie działanie zjednoczy zamieszkujące tu wspólnoty oraz wpłynie pozytywnie na morale sąsiedzkie – zachęcając do opieki nad zielenią i pokazując, że praca i działania we wspólnym celu dają wymierne efekty. Mimo niesprzyjającej sytuacji epidemiologicznej sąsiedzi chętnie przyłączyli się do wspólnych działań, inicjując działania sąsiedzkiej grupy ogrodniczej. Powstała na Facebooku grupa stała się platformą dla „Naszego Podwórka” gdzie mieszkańcy na bieżąco relacjonują między sobą postępy prac, wymieniają się pomysłami, umawiają na spotkania i działania ogrodnicze.

Fot. Aleksandra Lutostańska

84


85


22

23

Kwiaty z ubrań

W ruchu z muzyką dobrą ekipą

lokalizacja

Ochota MAL Towarzystwo Sąsiedzkie przy Al. Jerozolimskich 117

Ochota MAL Towarzystwo Sąsiedzkie przy Al. Jerozolimskich 117

realizator

Marina Radova i Viatcheslaw Radov

Ilona i Michał Przeciszewscy

opis projektu

Warsztat twórczy z elementami artterapii i upcyklingu. Podczas spotkań uczestnicy mogli pod okiem artystki stworzyć samodzielnie kolaże - kompozycje z różnych materiałów i tworzyw m.in. z nienoszonych już ubrań uczestników, które zamiast trafić na śmietnik, stały się sztuką. Powstałe obrazy uczestnicy oprawiali w ramy i mogli je zabrać do domu lub podarować je bliskiej osobie jako własnoręcznie wykonany prezent.

Projekt miał celu integrację sąsiedzką poprzez regularne spotkania ruchowe oraz warsztaty, które miały zapewnić aktywny odpoczynek dla osób zmęczonych miejskim zgiełkiem, szczególnie odczuwalnym w centrum Warszawy. Zajęcia pokazały uczestnikom możliwości dbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dostarczały rzetelnej wiedzy na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. Spotkania przy okazji zajęć ruchowych oraz warsztatów stały się szansą na poprawę swojego samopoczucia, ale i okazją do nawiązania nowych sąsiedzkich relacji i wspólnych aktywności.

tytuł projektu

86


87


PRAGA POŁUDNIE

24

88


24 tytuł projektu

Aktywny relax

lokalizacja

Praga Południe Sala widowiskowa Klubu Relax przy ulicy Tarnowiecka 7 - Spółdzielnia Mieszkaniowa Ostrobramska

realizator

Kamil Galas i Wiktoria Witenberg

opis projektu

Zajęcia skierowane do grupy seniorów oparte były na pracy z tzw. „juggle board” - tablicą do żonglowania, dzięki której osoby z problemami w poruszaniu - w tym osoby starsze - mogą doświadczyć żonglerki. Takie zajęcia pokazują, że ograniczenia można pokonać, pobudzają do pracy obie półkule mózgu, poprawią koordynację ręka-oko, dają dużo zabawy i otwierają na budowanie relacji. Praca przy tablicy jest możliwa w pojedynkę, jednak preferuje się pracę w parach. Oprócz pracy z tablicami, podczas zajęć pojawiły się elementy żonglerki w powietrzu: piłkami, obręczami, chustkami - praca wg metody „Craiga Quota”.

89


PRAGA PÓŁNOC

26 27 25

90


25

26

Urodziny Kuchni Czerwony Rower

Odkryj skarby Szmulek i Michałowa – fotograficzna gra miejska

lokalizacja

Praga Północ MAL Kuchnia Czerwony Rower podwórko przy ul. Targowej 82

Praga Północ

realizator

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”

opis projektu

Mieszkańcy Pragi Północ, związani na co dzień z Miejscem Aktywności Lokalnej „Kuchnia Czerwony Rower”, wykorzystali okazję urodzin miejsca, w którym na co dzień działają i zorganizowali ogólnodostępne wydarzenie, podczas którego udało się poznać i zintegrować ze sobą różne grupy społeczne. Szereg aktywności i warsztatów oraz wspólne biesiadowanie było doskonałą okazją do zapoznania mieszkańców bliższej i dalszej okolicy z MAL-em „Kuchnia Czerwony Rower”, działalnością Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” i twórczością rękodzielniczą podopiecznych.

Projekt „Skarby Szmulek i Michałowa” miał formę gry miejskiej, w której uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z najcenniejszymi zabytkami obszaru oraz z życiorysami wybitnych mieszkańców i osób związanych z regionem. Podczas gry uczestnicy odwiedzili ważne punkty na współczesnej mapie Szmulowizny, takie jak pracownie rzemieślnicze, artystyczne, czy miejsca, w których prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna.

tytuł projektu

27 Święta na Szmulkach Praga Północ Dom Sąsiedzki „Moje Szmulki” Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”

91


TARGÓWEK

28

92

29


28 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

29

Pożegnanie lata na Targówku

Święta na Targówku

Targówek Klub PINOKIO

Targówek Klub PINOKIO

Edyta Barcikowska i Bożenna Bujak

Edyta Barcikowska i Bożenna Bujak

Projekt był odpowiedzią na problem monotonii, jaka wkradła się na Targówek, brak działania, brak integracji wśród najbliższych sąsiadów. Warsztaty kulinarne, które zaproponowali mieszkańcy, są jedną z przyjemniejszych form zachęcania ludzi do spędzenia wspólnie czasu i zrobienia czegoś razem, a gdy dojdzie do tego przyjemność z gotowania i jedzenia to sukces gwarantowany. Mieszkańcy postawili na zdrowe koktajle warzywne, witaminowe, jaki i mleczno–owocowe. Swoje zdolności zaprezentowali Seniorzy z Koła Nr 9 Oddział Targówek, gdzie Przewodnicząca Pani Grażynka wiodła prym i nadzorowała wszystkich.

93


URSUS

30 31

94


30 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Bliżej przyrody – warsztaty rodzinne Ursus Biblioteka Publiczna Dzielnicy Ursus Ola Olesińska Marta Kubacka-Wróbel Projekt „Bliżej przyrody” zakłada pięć półtoragodzinnych spotkań rodzinnych, podczas których podejmowana była tematyka przyrodnicza, uwzględniająca aktualnie ważne i użyteczne zagadnienia dla środowiska lokalnego m.in.: budowa karmników, tworzenie lasów w słoikach, przesadzanie roślin. Zajęcia dostarczały uczestnikom wiedzę z zakresu świata fauny i flory pobudzając wrażliwość na środowisko, a także pozwalając nabyć praktyczne umiejętności, które uczestnicy mogą wykorzystywać w codziennym życiu. Celem warsztatów było rozbudzenie potrzeby poznania i penetrowania świata przez dziecko, ale także rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji, formułowania spostrzeżeń i wniosków. Warsztaty przyrodnicze miały także pobudzić wrażliwość na piękno przyrody oraz odpowiedzialność za jej stan. Podczas zajęć uczestnicy rozwijali zdolności manualne i kreatywne myślenie, co miało sprzyjać wzmocnieniu więzi rodzinnych, a także zachęcić mieszkańców, aby aktywnie spędzali czas wolny ze swoimi dziećmi. Projekt dedykowany był rodzinom mieszkającym na terenie Dzielnicy Ursus. Pomysł na działania był podyktowany potrzebą wzbogacenia oferty bezpłatnych zajęć dla młodych rodziców w dzielnicy, które opierają się nie tylko na wartościach edukacyjnych, ale ułatwiają nawiązywanie nowych kontaktów i integrację grupy o podobnych problemach i potrzebach.

95


96


30

Fot. Maciej Ratuszny

97


31 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Piknikowe dzierganie na spontanie Ursus Biblioteka Publiczna Dzielnicy Ursus Grupa dziewiarska „Supełek”

Zainspirowana Światowym Dniem Dziergania w miejscach publicznych grupa dziewiarska „Supełek” postanowiła zorganizować wspólne warsztaty dziewiarskie w plenerowej, piknikowej formie, zapraszając do udziału mieszkańców dzielnicy Ursus. Projekt stworzył okazję zarówno do poznania sąsiada jak i do kreatywnego spędzenia wolnego czasu, a dzięki temu do „zarażenia się” ciekawą pasją, jaką jest dziewiarstwo oraz możliwość rozwinięcia jej w ciekawe hobby, które można realizować dalej - uczestnicząc w cotygodniowych spotkaniach grupy „Supełek”, odbywających się w filii „Niedźwiadek”. Ze względu an sytuację epidemiologiczną piknik został przeniesiony do internetu, organizatorki przygotowały pakiety warsztatowe, które przekazały uczestnikom, a za pomocą aplikacji internetowej uczyły grupę krok po kroku dziergania. Mimo że online, grupa spędziła ze sobą sporo czasu, co w tych trudnych czasach jeszcze bardziej zintegrowało i zaangażowało do współdziałania. Warsztaty dziewiarskie, zainicjowane przez grupę „Supełek” cieszą się popularnością wśród społeczności związanej z biblioteką w dzielnicy Ursus. Stanowią ciekawą formę, osadzoną w tradycji i historii, nawiązując do dawnych technik rękodzielniczych. Stwarzają przestrzeń do realizacji pasji, nauki nowych umiejętności, a przede wszystkim są atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu. Warsztaty pozwalają na integrację międzypokoleniową, ze względu na możliwość uczestnictwa przez przedstawicieli właściwie każdej grupy wiekowej. Piknik dziewiarski adresowany był do wszystkich mieszkańców dzielnicy Ursus oraz okolic, bez względu na ich wiek.

98


99


WOLA

37

35

MAL Otwarta Kolonia

32 34

38 33

36

39

Klubokawiarnia Sąsiedzka Działdowska 6

100


32 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

33

Sąsiedzkie pożegnanie lata

Sąsiedzki bal hallowenowy

Wola Klubokawiarnia Sąsiedzka Działdowska 6

Wola Klubokawiarnia Sąsiedzka Działdowska 6

Marta Michnowska i Klaudia Jaszczuk

Marta Michnowska i Klaudia Jaszczuk

Koniec lata to nie tak oczywista, ale bardzo dobra okazja do sąsiedzkiego spotkania. Marta i Klaudia związane z MAL-em „Spotykalnia” działającym przy Wolskim Centrum Kultury, wykorzystały ten moment do zorganizowania pikniku dla lokalnej społeczności. Sąsiedzi przynieśli swój poczęstunek, chętnie angażując się w przygotowane przez organizatorki atrakcje takie jak: pokaz taneczny, wspólne dekorowanie podwórka, własnoręczne tworzenie bransoletek, pokaz baniek mydlanych, sami stając się przez to współorganizatorami wydarzenia. Zwieńczeniem kolorowego dnia była sąsiedzka dyskoteka.

Z okazji Halloween sąsiedzi związani z klubokawiarnią sąsiedzką przy ul. Działdowskiej na Woli postanowili stworzyć przestrzeń do poznania się, integracji i wspólnego sąsiedzkiego działania. Seria wydarzeń miała włączyć sąsiadów w przygotowanie balu, od dekoracji, przez poczęstunek po oprawę muzyczną. Mieszkańcy poprzez wspólną organizację działania mieli szansę lepiej się poznać, poczuć się odpowiedzialnym za przestrzeń i realizowane działania, a przez to dobrze bawić się na finalnym wydarzeniu, w gronie swoich sąsiadów.

101


102


32 Fot.Maciej Ratuszny

103


32


32

Fot.Maciej Ratuszny

105


34 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Dajemy po garach – młodzieżowe warsztaty perkusyjne Wola Klubokawiarnia Sąsiedzka Działdowska 6 / online Bongosy WCK

Projekt zakładał stworzenie młodzieżowego zespołu muzycznego w formie zajęć online. Uczestnicy podczas 4 warsztatów muzycznych stworzyli swój własny utwór muzyczny, a każda osoba, miała swoją rolę i zadanie w zespole. Finałem zajęć był teledysk, który pomysł wyszedł od samych uczestników, a efekty mogła zobaczyć szeroka publiczność, dzięki udostępnieniu nagrania na profilu facebookowym Klubokawiarni Sąsiedzkiej przy ul. Działdowskiej 6 w Warszawie. Muzyczne spotkania, miały podtrzymać więzi sąsiedzkie wśród młodzieży w sytuacji odosobnienia i ograniczenia kontaktów w obliczu pandemii. Młodzi mieszkańcy Woli chcieli spotkać się w sąsiedzkim gronie pomimo ograniczeń, a dodatkowo stworzyć fajne sąsiedzkie dzieło. Pomysł działania powstał z inicjatywy samej młodzieży, która już kiedyś uczestniczyła w bębniarskim spotkaniu, i zafascynowana muzycznymi aktywnościami zapragnęła kontynuować spotkania w formie online z ich ulubionym instruktorem muzycznym. Celem projektu było podtrzymanie więzi w lokalnej grupie młodzieżowej zbudowanej już wokół Klubokawiarni Sąsiedzkiej. Opiekunom grupy zależało na zwiększeniu aktywizacji tej szczególnej społeczności sąsiedzkiej, która ma duży potencjał twórczy i świeże spojrzenie na wiele aspektów życia wspólnoty. Poza tym wśród zaangażowanej młodzieży jest sporo osób zagrożonych wykluczeniem, zaniedbanych pod względem edukacyjnym i wychowawczym, dlatego tym bardziej potrzebują wsparcia, aby ich dotychczasowe zaangażowanie i więź nie zostały utracone z powodu izolacji w wyniku pandemii.

106


Dobrze spędzając ze sobą czas, grupa mogła nabyć nowe umiejętności muzyczne (konstruując własne instrumenty czy ucząc się melodii), językowe, poetyckie (tworząc wspólnie tekst piosenki). Nauczyli się również obsługiwać nowe programy do komunikacji zdalnej. Podzielili się doświadczeniami, jak sobie radzić z problemami izolacji. Sama forma realizacji projektu miała charakter innowacyjny – musimy sięgnąć do rozwiązań cyfrowych, by stworzyć przestrzeń do komunikacji, edukacji poprzez zabawę i w końcu twórczej pracy. W dużej mierze sami uczestnicy podpowiadali narzędzia do zdalnej komunikacji, ciekawe rozwiązania techniczne, ponieważ na co dzień ich używają. Chcieli pokazać, że dzięki możliwościom Internetu, możemy się nadal spotykać, dobrze bawić, działać twórczo, wzmacniając przy tym relacje sąsiedzkie, pomimo że zostaliśmy pozbawieni realnego miejsca spotkań. Odbiorcami projektu byli mieszkańcy Dzielnicy Wola (Młynów), najbliższych ulic: Wolskiej, Działdowskiej, Kolonii Wawelberga, Górczewskiej, Płockiej i Granady.

107


35 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Wola i Bemowo szyją maseczki Wola MAL Otwarta Kolonia Leszek Nurzyński Maria Ziajkowska W dobie pandemii koronawirusa akcje pomocowe przybrały charakter działań najsilniej spajających i aktywizujących lokalną społeczność. Projekt „Wola i Bemowo szyją maseczki” polegał na wsparciu wolskich szpitali, przychodni, OPS-ów i DPS-ów w dostarczaniu jej personelowi maseczek, szytych przez mieszkańców w ramach ogólnowarszawskiej inicjatywy ZHP #stołeczneszyciemaseczek. Jego największą zaletą jest fakt, że w akcję szycia zaangażowani byli zarówno pracownicy instytucji samorządowych, NGO, wolontariusze, harcerze, a przede wszystkim dotąd nieangażujący się mieszkańcy Woli. Magazyn materiałów znajdował się w prywatnym mieszkaniu na ul. Wawelberga, w pomoc w transporcie i użyczaniu maszyn zaangażowało się pobliskie Miejsce Aktywności Lokalnej – Otwarta Kolonia, zaś akcję koordynowały harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego, które prowadziły również grupę na Facebooku „Warszawa i Bemowo Szyją Maseczki”. Działanie miało pobudzić poczucie wspólnoty w członkach lokalnej społeczności i aktywizować ich przy wspólnym, ważnym społecznie przedsięwzięciu. Ważnym aspektem projektu był fakt, że nie ma on na celu odgórnego powoływania nowych struktur, które miałyby podjąć działanie, ale jego charakter ma na celu wsparcie inicjatyw już przez mieszkańców podejmowanych, ale ze względu na brak środków na materiały do szycia zagrożonych wygaszeniem. Społecznością, do której adresowane jest działanie była przede wszystkim społeczność personelu medycznego i opiekuńczego, działającego na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Patrząc jednak w szerszej perspektywie, zapewnienie ochrony tej grupie sprawia, że zwiększa się bezpieczeństwo całej, ponad 135 tysięcznej populacji Woli.

108


Fot. Maciej Ratuszny

109


35

110


35 Fot. Maciej Ratuszny

111


36

37

StyLove warsztaty dla Mam

Warsztat rysowania dzielnicowego muralu

lokalizacja

Wola Klubokawiarnia Sąsiedzka Działdowska 6

Wola Miejski Warsztat Rowerowy, Nowolipki

realizator

Mamy z Woli i okolic Koordynatorki: Maja Dzięciołowska i Marysia Moore

Agata Bosiacka i Martyna Lipska

opis projektu

Projekt polegał na integracji i wsparciu mam dzieci do 1,5 roku życia, które przebywając m.in. na urlopach wychowawczych, często czują się samotne, zestresowane i przeciążone opieką nad niemowlakami. Inicjatorkom zależało na tym, by w bezpiecznej i luźniej atmosferze spędzić wspólnie czas w sposób twórczy i kreatywny. Podczas warsztatów mamy mogły oderwać się od codziennych obowiązków, zadbać o siebie, porozmawiać, a przede wszystkim poznać swoje sąsiadki, które są w podobnej sytuacji i tym samym nawiązać nowe relacje, które mogą zaowocować w przyszłości wsparciem i wspólnymi działaniami. Dzięki warsztatom młode mamy mogły poczuć przynależność do konkretnej lokalnej grupy społecznej, a spotkania stały się motywacją do dalszych spotkań.

Warsztaty, podczas których uczestnicy - mieszkańcy dzielnicy mogli przyjrzeć się bliżej swojemu otoczeniu i stworzyć jego rysunkową interpretację. Na jego podstawie powstał projekt muralu, który następnie uczestnicy samodzielnie wymalowali wewnątrz Otwartego Warsztatu Rowerowego, powstającego dzięki organizacji pozarządowej „Mierz Wysoko”. Dzięki warsztatom, lokalna społeczność miała możliwość poznania bliżej nowo powstającego miejsca w ich otoczeniu, zapoznania się z właścicielami oraz ponownego spojrzenia na cenne walory swojej dzielnicy.

tytuł projektu

112


37

113


38

Fot. Maciej Ratuszny

114


38 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

39

Babskie warsztaty

Święta w Klubokawiarni Sąsiedzkiej

Wola Klubokawiarnia Sąsiedzka Działdowska 6

Wola Klubokawiarnia Sąsiedzka Działdowska 6

Dziewczyny z Woli : Kamila Gradowska i Klaudia Jaszczuk

Marta Michnowska i Klaudia Jaszczuk

Dziewczyny z Woli - bo tak nazywają siebie organizatorki tego projektu - chciały powrócić po przerwie (spowodowanej pandemicznym zamknięciem wszelkich miejsc sąsiedzkich) i przywrócić możliwość spotkania się. Chcąc miło spędzić czas w sąsiedzkim gronie oraz stworzyć przestrzeń sprzyjającą wzajemnemu poznaniu się, integracji i podtrzymania już zawiązanych więzi, zaprosiły mieszkanki Woli do wspólnego działania. W koleżeńsko-sąsiedzkim babskim gronie, chciały pozwolić sobie i innym dziewczynom odpocząć od codziennych obowiązków domowych i zrobić coś dla siebie. Podczas warsztatów dziewczyny mogły wspólnie zrobić lasy w słoiku, wrzosowe wianki oraz kwietniki i naszyjniki. Celem projektu była integracja społeczności lokalnej, budowanie idei wzajemności oraz zacieśnianie więzi społecznych, tym bardziej w tak trudnym okresie dla nas wszystkich. Odbiorcami projektu były mieszkanki dzielnicy Wola (Młynów), związane z okolicą ulicy Wol-skiej, Działdowskiej, Kolonii Wawelberga, Górczewskiej i Płockiej

115


WŁOCHY

40

41

MAL Włochy

42

116


40

41

Włochowskie Konserwatoria

Międzykulturowe śniadania sąsiedzkie

lokalizacja

Włochy MAL Włochy ul. Rejonowa 6/8

Włochy MAL Włochy ul. Rejonowa 6/8

realizator

MALowane dziewczyny: Anna Przybysz Sylwia Rowicka Ewelina Staszewska

Stowarzyszenie „Na Całe Życie”

W ramach projektu mieszkańcy dzielnicy Włochy zorganizowali międzypokoleniowe konwersatoria z języka angielskiego dla lokalnej społeczności. Pomysł zajęć wziął się z potrzeby integracji bardzo zróżnicowanej pod względem narodowości społeczności zamieszkującej dzielnicę. Projekt miał poprzez wspólne konwersacje, zachęcić mieszkańców do rozmowy i dać okazję do spotkania się, przełamując barierę językową.

Realizacja projektu polegała na organizacji cyklu sąsiedzkich śniadań (6 spotkań) dla mieszkańców dzielnicy Włochy, podczas których wspólnie przygotowali i spożywali śniadania. Międzykulturowe śniadania stworzyły możliwość nawiązania relacji z innymi mieszkańcami w duchu tolerancji i akceptacji, w tym zintegrowały i połączyły cechy i wartości wielu kultur. Z uwagi na różnorodność kulturową mieszkańców Dzielnicy Włochy do udziału zaproszono mieszkańców pochodzenia polskiego, wietnamskiego, chińskiego, francuskiego, niemieckiego, angielskiego, nepalskiego oraz nigeryjskiego. Międzykulturowe śniadania okazały się świetnym pomysłem na wymianę doświadczeń przy przysłowiowej „jednej misce”.

tytuł projektu

opis projektu

117


42 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Wspólne kolędowanie – czyli otulmy się sąsiedzkim ciepłem Włochy Włochowskie podwórka Fundacja im.ks.prof. Ryszarda Rumianka

Pandemia odseparowała wiele rodzin, a w osobach starszych zasiała lęk i niepokój. Obserwujemy wiele dramatów w domach jak utrata pracy czy znacznie zmniejszone dochody. Spora grupa osób starszych czuje się pandemią przytłoczona. Inicjatorzy akcji postanowili wnieść do domów radość i przedświąteczny klimat, podtrzymać na duchu tych najsłabszych. Właśnie święta dla osób znajdujących się w trudnym położeniu czy samotnych to jeden z najtrudniejszych okresów w roku. Dlatego też organizatorzy wytypowali 5 włochowskich podwórek pod kątem zamieszkania najstarszych mieszkańców dzielnicy, planując w tych miejscach podwórkowe kolędowanie. Podczas koncertów, podwórkowi kolędnicy zachęcali mieszkańców do otwierania okien, wychodzenia na balkony i dołączania do wspólnej akcji.

Fot. Karolina Burns

118


119


ŻOLIBORZ

44 43 Sady Żoliborskie

120

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz


tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

43

44

Owocowe Sady Żoliborskie

Międzypokole-niowe warsztaty śpiewu

Żoliborz Park Sady Żoliborskie

Żoliborz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz

Maria Janiak i Wiesława Stachoń

Jagna Godzińska Andrzej Godziński

Ideą projektu było zorganizowanie i zaangażowanie mieszkańców Sadów Żoliborskich w dyskusje na temat przyszłości parku Sady Żoliborskie i działania na jego rzecz. Za kilka lat Sady Żoliborskie sadami będą już tylko z nazwy. Drzewa owocowe na Sadach (scheda po ogródkach działkowych sprzed kilkudziesięciu lat: jabłonie, grusze, śliwy) są już bardzo stare, ale nadal obficie owocują i są dla mieszkańców bardzo ważne w różnych kontekstach, zarówno konsumpcyjnym jak i pod względem unikatowości miejsca - będąc niejako wizytówką tego terenu. Mieszkańcy zorganizowali spotkanie sąsiedzkie pod hasłem „owocowe Sady Żoliborskie” podczas których, wytyczyli plan działań w obronie tej cennej przestrzeni.

Warsztaty śpiewacze, podczas których grupa mieszkańców pod okiem profesjonalnego muzyka wspólnie śpiewała piosenki dawnej Warszawy. Zaangażowanie we wspólną pracę nad wykonaniem piosenek dało uczestnikom radość, poczucie ważności i przynależności do grupy. Poznawanie piosenek repertuaru dawnej Warszawy pozwala wzmocnić tożsamość jej mieszkańców, ale też rozwinąć ich zainteresowania. Warsztaty były okazją do spotkania się sąsiadów, spotkania z muzyką, do zrobienia czegoś nowego, a przy okazji, dały mieszkańcom szansę, by mogli włączać się w inne działania MAL-u, poczuć chęć do współtworzenia tego miejsca.

121


44

Fot. Maciej Ratuszny

122


123


45 tytuł projektu

lokalizacja

realizator

opis projektu

Pokaż mi historię Żoliborz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 19a Nataliia Dovga i Joanna Lickiewicz Projekt polegał na przeprowadzeniu międzypokoleniowych warsztatów architektoniczno-fotograficznych dla mieszkańców Żoliborza. Warsztaty skupiały się na poznawaniu dzielnicy z perspektywy mieszkańców poprzez ich osobiste historie, jako środka używając słowa i lomografii – rodzaju fotografii, w którym bardziej niż technika liczy się ekspresja i uchwycenie chwili. Efekty prac zamknięty został w formie artystycznej publikacji - zina w formie online. Największą zaletą warsztatów była ich wielowymiarowość oraz międzypokoleniowość. Organizatorki łączyły historie uczestników z architekturą i fotografią, a przez to także przybliżały sobie różne pokolenia mieszkańców dzielnicy. Żoliborz jest jedną z dzielnic Warszawy, gdzie mieszkańcy 70+ stanowią sporą część społeczeństwa. Dla większości tacy sąsiedzi są tylko „staruszkami na ławeczkach”, ale dla inicjatorek projekty są cenną perełką, skarbonką, która przechowuje historie powstania dzielnicy, jej życia i tajemniczych zakątków. Jednocześnie Żoliborz intensywnie rozbudowuje się; nowi Żoliborzanie często nie mają żadnego kontaktu z miejscem, nie wiedzą, co jest za skrzyżowaniem, nigdy nie słyszeli np. o koloniach i budownictwie społecznym. Projekt miał przybliżyć sobie te dwa rodzaje mieszkańców dzielnicy poprzez badawcze warsztaty z aparatem w ręku. Podczas wydarzenia młodsi mogli lepiej poznać dzielnicę, a starsi poczuć się usłyszani i docenieni. Mając świadomość tego, że starsze pokolenie odchodzi, zabierając z sobą swoje historie, organizatorkom zależało na tym, by zatrzymać, choć część ich wspomnień.

po prawej - Fot. Nataliia Dovha

124


125


126


45

127


PIĘKNIE DZIĘKUJEMY!

128


Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji projektu Towarzystwo Sąsiedzkie. Dziękujemy Centrum Komunikacji Społecznej za współpracę. Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy Aleksandra Żórawska, Dominik Olczak, Aleksandra Dobrosielska, Michał Kuszewski oraz cały Wydział Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej CKS Dziękujemy Dzielnicy Ochota, za znalezienie lokalu, w którym mogliśmy przez te 2 lata stacjonować, prowadzić zajęcia i spotykać się z mieszkańcami Warszawy. Dzielnica Ochota m.st. Warszawy GGKO - Zarządzanie Nieruchomościami sp. z o.o. Dziękujemy całemu zespołowi Towarzystwa Sąsiedzkiego, który wspierał mieszkańców w realizacji oddolnych inicjatyw. Joanna Tabaka, Iwona Chudyk, Agnieszka Pędzich, Daria Szarejko Worobiej, Rafał Skopek, Tomek Rogoża, Kasia Zaklikocka, Marcin Wierciński, Zuza Sikorska, Ilona Przeciszewska, Arkadiusz Klejnowski, Ewa Olczak, Małgosia Liwanowska, Ula Rapacka, Julia Mafalda Ethy, Bogusia Gręda, Edyta Kosok-Gościcka, Marta Radzka, Emilia Łatosz, Teresa Cziszewska, Ewelina Bartosik, Jagoda Schmidt, Maciej Ratuszny, Dominika Krzywizna, Martyna Cziszewska-Klejnowska. Dziękujemy też wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w naszym konkursie „Po Sąsiedzku” i zrealizowali wspaniałe lokalne projekty, którzy korzystali z naszej oferty warsztatowej, uczestniczyli w spotkaniach i konsultowali z nami swoje pomysły na lepsze sąsiedztwo.

129
Publikacja bezpłatna, opracowana i wydrukowana ze środków m.st. Warszawy w ramach realizacji projektu „Towarzystwo Sąsiedzkie - cykl działań sąsiedzkich wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie” Realizacja: Fundacja Kulturotwórcza „Grupa W Działaniu” www.grupawdzialaniu.pl fundacja@grupawdzialaniu.pl Skład i grafika: www.ladiforma.pl www.towarzystwosasiedzkie.pl www.facebook.com/towarzystwosasiedzkie www.instagram/towarzystwosasiedzkie

132