__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

KREATYWNY FOCUS NA WYDARZENIA BIZNESOWE – wywiad z Krzysztofem Kamińskim i Przemysławem Witkowskim z agencji Focus Event | str. 44 BIZNES: WNS + Gdynia > pełen zakres usług BPM |str. 34

SSC LIONS: Lew łamie bariery i buduje mosty |str. 20

KARIERA I ROZWÓJ: Synergia, możliwości, odwaga i zaufanie |str. 88


Anzeige

OUTSOURCING & SHARED SERVICE GERMANY FORUM Berlin, 4. - 5. June 2019 Only non-commercial and international management and strategy forum dedicated to the market for IT-, business process and shared services in Germany and Europe Insights into the German market International, English Balanced participant ratio Low participation / partnership fees Exclusive networking event included

All information, incl. schedule, pictures, video interviews, references and registration at:

w w w.o uts ourcing -foru m . org

Organized by

Partner:

Berlin June 4./5. 2019


WSTĘP

Redaktor naczelny Dymitr Doktór dymitr.doktor@proprogressio.pl Skład i łamanie Iwona Nowakowska

@DymitrDoktor

Reklama reklama@outsourcingandmore.pl

Szanowni Państwo,

Wydawca PRO PROGRESSIO

Cztery miesiące 2019 roku mamy już za sobą. Dynamika sektora nowoczesnych usług dla biznesu wskazuje, że bieżący rok już jest pełen nowych projektów inwestycyjnych w Europie, a kolejne miesiące zapowiadają wiele ciekawych inicjatyw.

Adres redakcji ul. Sobieskiego 104/29 00-764 Warszawa www.proprogressio.pl T: +48 22 213 02 45 F: +48 22 213 02 49 redakcja@proprogressio.pl

www.outsourcingandmore.pl Druk Drukarnia Jantar Obsługa prawna Chudzik i Wspólnicy Elektroniczna wersja magazynu na stronie www.outsourcingandmore.pl Wybrane zdjęcia pochodzą z serwisu shutterstock.com. Nakład 3000 egz. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, reprodukcja bez pisemnej zgody Redakcji nie jest dozwolona. Redakcja nie odpowiada za treść reklam i ogłoszeń.

W bieżącym wydaniu Outsourcing&More postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się branży Agencji Eventowych realizujących wydarzenia biznesowe. Wywiad numeru przeprowadziliśmy z Krzysztofem Kamińskim oraz Przemysławem Witkowskim z Focus Event – twórcami takich wydarzeń jak: Gala Outsourcing Stars, Oracle Code Explore i Oracle Impact, European Start-Up Day, czy też Gala wręczenia nagród dla bankowości detalicznej. Jak co roku firma Tholons publikuje listę 100 miast, które są wskazane jako rekomendowane lokalizacje dla sektora BSS. Tegoroczna edycja raportu przynosi wiele zmian w porównaniu do niemal wszystkich wcześniejszych publikacji Tholons. Zmiany, i to niekorzystne, dotknęły ocenę polskich miast, ale to nie jedyne zaskoczenie. Od bieżącego wydania Outsourcing&More postanowiliśmy wzbogacić treść magazynu o publikacje ze świata finansów i motoryzacji, które będą ujęte jako cykl felietonów prezentowanych przez Kingsman Finance. Na koniec zapraszam serdecznie do lektury relacji z wydarzeń biznesowych. W Polsce rozpoczęła się trzecia edycja cyklu The BSS Tour, który tym razem zawitał do Bydgoszczy, a już niebawem pojawi się w kolejnych polskich miastach. Organizatorzy zadbali o ciekawą tematykę, co nie uszło uwadze szerokiemu gronu uczestników tego wydarzenia.

Partnerzy

Zapraszam do lektury, Dymitr Doktór Redaktor Naczelny Autorzy: Marek Szul • Dariusz Olejnik • Piotr Skuza • Mateusz Chudzik • Aleksandra Konicka • Sanjay Puria • Andżelika Majewska • Maciej Majewski • Szymon Stadnik • Wiktor Doktór • Łukasz Dreger • Krzysztof Kamiński • Przemysław Witkowski • Anna Rolka-Zawadzka • Artur Sutor • Karina Kreja • Izabela Galus • Agnieszka B. Dąbrowska

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

3


SPIS TREŚCI

6 8

10 14 20 26 30 34 36 38 42 44 50 4

AKTUALNOŚCI BIZNESOWE Bydgoskie rozmowy o biznesowych doświadczeniach w zakresie HR 17 kwietnia 2019 r. w Bydgoszczy ruszyła trzecia edycja The BSS Tour – cyklu biznesowych konferencji organizowanych przez Pro Progressio i dedykowanych różnym obszarom zarządzania w branży nowoczesnych usług dla biznesu.

10 sposobów na poprawę akustyki w biurach na planie otwartym Konsultant ds. akustyki Pontus Thorsson pomoże nam zrozumieć, na czym polega akustyka w biurach na planie otwartym, i powie, o czym warto pamiętać.

Naga prawda o wynajmie długoterminowym (FSL - full service leasing) Jak to jest? Skąd FSL wzięło się na rynku?

Lew łamie bariery i buduje mosty W bieżącym wydaniu przybliżamy prawdziwego lwa w branży SSC. Naszym rozmówcą jest Marek Szul, Senior Director Operations Lionbridge Poland.

Miasta regionalne na fali Wywiad z Piotrem Skuzą, Menedżerem Regionalnym w dziale powierzchni biurowych, Savills.

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy Coraz częściej przedsiębiorcy podnoszą zarzuty co do zbyt dużej ilości regulacji prawnych dotyczących szeroko rozumianej sfery działalności gospodarczej.

WNS + Gdynia > Pełen zakres usług BPM Wywiad z Sanjay Puria, Dyrektorem ds. finansowych Grupy WNS.

Od start-upu do czołówki firm doradztwa personalnego w Polsce Wywiad z Andżeliką Majewską, Wiceprezes LeasingTeam, i Maciejem Majewskim, Prezesem LeasingTeam.

8 najważniejszych wskazówek, które pomogą znaleźć idealnego partnera Nearshoringu Jak osiągnąć korzyści posiadania własnego Centrum Usług Wspólnych przy minimalnym ryzyku i niskiej inwestycji początkowej?

Ostre spadki polskich miast w dorocznym rankingu Tholons Zmiany, które są co roku prezentowane przez autorów rankingu, wprawiają w zdumienie nawet bardzo doświadczonych analityków i konsultantów branżowych, szczególnie z Europy.

WYWIAD NUMERU Kreatywny Focus na wydarzenia biznesowe Rozmawiamy z Krzysztofem Kamińskim i Przemysławem Witkowskim z agencji Focus Event.

AKTUALNOŚCI INWESTYCYJNE

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


52 58 62 64 68 72 76 80 86 88 90 92 94 Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Łódź ma nowego sternika Pierwszy kwartał 2019 roku przyniósł zmiany personalne w Biurze Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi.

Brama Miasta – nowoczesny biurowiec w rosnącej w siłę Łodzi Miasto systematycznie rozwija się i rewitalizuje, powstają nowe inwestycje i dynamicznie rośnie sektor usług.

Najemcy mówią: sprawdzam Najemcy powierzchni komercyjnych mają od kilku do kilkunastu tygodni na weryfikację wysokości i prawidłowości naliczeń opłat eksploatacyjnych za 2018 rok.

Kielce: firmy z kapitałem zagranicznym i prestiżowe targi międzynarodowe ważnym ogniwem gospodarki miasta Firmy z kapitałem zagranicznym tworzą w Kielcach istotny segment lokalnej gospodarki.

Zagraniczni inwestorzy stawiają na Bydgoszcz Prawie połowa działających w mieście centrów usług biznesowych swoje macierzyste siedziby posiada poza Polską.

Jakie kraje inwestują w Lublinie oraz w jakich branżach są mocne? W ostatnich latach zainteresowanie Lublinem ze strony inwestorów zagranicznych można zaobserwować w szczególności w branżach priorytetowych dla rozwoju gospodarczego Lublina.

6 powodów, dla których Poznań jest doskonałym miejscem dla branży IT Chociaż sektor IT w Poznaniu rozwija się bardzo szybko, wciąż jest miejsce dla nowych inwestorów.

Metal, szkło & BPO Aby zrozumieć specyfikę branż obecnych dziś na terenie miasta, powinniśmy przypomnieć kilka faktów historycznych.

AKTUALNOŚCI HR

Synergia, możliwości, odwaga i zaufanie Wywiad z Agnieszką B. Dąbrowską, HR Managerem w SoftServe Poland.

Test Automation Engineer Od lat obserwujemy stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT, reprezentujących konkretne domeny i technologie.

Ogłoszenie rekrutacyjne

Biblioteka managera

5


BIZNES

AKTUALNOŚCI BIZNESOWE TELEPERFORMANCE POLSKA GAZELĄ BIZNESU Z JESZCZE LEPSZYMI WYNIKAMI Teleperformance Polska po raz trzeci znalazła się w gronie najdynamiczniej rozwijających się firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw według Pulsu Biznesu. Firma znacząco poprawiła wyniki finansowe, jak również pozycje w rankingach wojewódzkim i ogólnopolskim. To już dziewiętnasta edycja najpopularniejszego i najstarszego polskiego rankingu, przygotowywana przez redakcję Pulsu Biznesu. Jednym z kluczowych kryteriów jest wzrost przychodów ze sprzedaży z roku na rok oraz odnotowywanie zysków na przełomie 3 kolejnych lat. Wynik blisko 84 mln złotych przychodów w 2017 roku, pozwolił spółce Teleperformance Polska awansować z miejsca 290 na 173 w rankingu ogólnopolskim, jak również dostać się do pierwszej pięćdziesiątki najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw województwa mazowieckiego (skok z miejsca 88 na 48). Mariusz Odkała, Prezes Teleperformance Polska skomentował – Liczby z rankingu Pulsu Biznesu idealnie odzwierciedlają ogrom pracy włożony przez cały nasz

zespół oraz zaufanie jakim obdarzyli nas klienci przez kolejne lata współpracy. Jeszcze w 2013 roku wypracowaliśmy ok. 20 milionów złotych przychodów, by 4 lata później nasze przychody osiągnęły poziom blisko 84 milionów złotych, czyli o ponad 231% więcej. Rok 2018 był jeszcze bardziej intensywny, jak również potwierdził naszą rynkową pozycję. Dla naszych nowych klientów, m.in. lidera z branży elektronicznej, otworzyliśmy drugie biuro w Katowicach w nowoczesnym biurowcu KTW. Warszawa również nie pozostała w tyle, gdzie sukcesywnie zwiększaliśmy naszą powierzchnię operacyjną, m.in. dla światowego lidera w dziedzinie oprogramowania, urządzeń i rozwiązań IT oraz dla nowych klientów  – światowego lidera RTV AGD, jak również wiodącego globalnego producenta tytoniu. W sumie świadczymy usługi na blisko 13  000 m2 powierzchni w 5 lokalizacjach w Warszawie, Katowicach oraz Krakowie, dla blisko 20 klientów znanych międzynarodowych marek. W samym 2018 roku odnotowaliśmy także kolejny wyraźny wzrost zatrudnienia, łącznie mamy już ponad 1500 pracowników, którzy obsługują 17 języków i reprezentują około 45 narodowości z całego świata.

NOWA LINIA SERWISOWA „MASTER DATA MANAGEMENT” Zarządzanie danymi bazowymi/podstawowymi (MDM) to istotny proces i część składowa efektywnie zarządzanego przedsiębiorstwa. Strategiczne zarządzanie danymi podstawowymi może np. pomóc wyeliminować błędne decyzje, przestoje w produkcji, omyłkowe przelewy. Odpowiednie zarządzanie danymi daje gwarancję jakości, efektywności i spójności danych w obrębie organizacji.

6

Od kwietnia 2019, eksperci Adaptive Group oferują kompleksowe usługi związane z zarządzaniem danymi bazowymi. Usługi są dopasowywane do indywidualnych potrzeb klienta.

Ranking Gazele Biznesu przygotowywany jest corocznie od 2000 r. Udział w nim jest bezpłatny, co gwarantuje wiarygodne wyniki. Głównym kryterium, jakie należy spełnić, by otrzymać tytuł Gazeli Biznesu, to osiągnięcie stałego wzrostu obrotów i zysków na przełomie 3 kolejnych lat. Warunkiem udziału w rankingu jest jawność danych finansowych, nieskazitelna biznesowa reputacja, uczciwość wobec partnerów biznesowych, kontrahentów, jak również pracowników. Istotna jest także terminowość w regulowaniu swoich zobowiązań wobec wszystkich podmiotów współpracujących, a także Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

KINNARPS WRAZ Z ECOPHON I CBRE BADAJĄ WPŁYW AKUSTYKI BIUR NA SAMOPOCZUCIE PRACOWNIKÓW Akustyka biura może wspierać codziennie zadania lub przeciwnie  – utrudniać ich wykonywanie. Kinnarps wraz z ekspertami z firm Ecophon i CBRE sprawdza, jak warunki akustyczne wpływają na efektywność i samopoczucie pracowników polskich biur. A jak jest w Państwa biurze? Zapraszamy do udziału w krótkiej ankiecie poświęconej akustyce w przestrzeni pracy, dzięki czemu będą mieli Państwo swój wkład w poprawę jakości środowiska pracy w Polsce! Badanie prowadzone jest we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy  – Państwowym Instytutem Badawczym. akustyka-w-biurze.webankieta.pl

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


POWIERZCHNIA BIUROWA KLASY A W MALTA HOUSE

każdy z hoteli ma inne, niepowtarzalne wnętrze, oddające klimat i kulturę miejsca, w którym się znajduje. Nie inaczej jest w przypadku kultowego Mercure Warszawa Grand, który posiada Malta House wyróżnia nie tylko naj- bogatą historię i liczne nawiązania wyższy standard klasy A, lecz także unika- do życia Warszawy. Hotel przez wiele lat towe położenie nad Jeziorem Maltań- był siedzibą Polskiego Związku Olimpijskim, blisko ścisłego centrum miasta. skiego, dlatego do tej pory w wystroju Nieruchomość jest bardzo dobrze dominowały elementy sportowe, np. skomunikowana praktycznie z każdą Sala konferencyjna „Olimp” czy charakczęścią Poznania, a także z obwodnicą terystyczne malowidło przedstawiające i lotniskiem. Najemcy budynku mogą sztafetę biegnących sportowców. korzystać z wielu udogodnień, m.in.: kantyny, fitness klubu, pięknie usytu- Rozpoczęta w 2018 roku modernizacja owanego tarasu oraz bliskości centrum przestrzeni wspólnych i pokoi była handlowego. okazją do odświeżenia motywu przewodniego. Koncepcję nowych wnętrz Malta House – jako pierwszy budynek przygotował łódzki zespół młodych biurowy w Polsce  – uzyskał podwójną projektantów z pracowni EC-5. certyfikację LEED: „EBOM” dla istniejących budynków (Existing Buildings: W hotelu pojawiły się nawiązania Operations & Maintenance) oraz „LEED do lat 50. w Warszawie, a w szczególfor Core&Shell” dla nowych budynków, ności do roku 1957, kiedy to hotel rozpoobie na najwyższym poziomie platinum. czął działalność, a jednocześnie Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie Budynek oferuje łącznie 15  400  m2  wystartowała z produkcją ikonicznego na 5 kondygnacjach, przez co posiada warszawskiego samochodu  – „Syrenki” jedno z największych pięter biurowych w modelu 100. w Poznaniu.  Budynek wyposażony jest ponadto w dwupoziomowy garaż Centralnym punktem i główną ozdobą podziemny z 278 miejscami parkingo- lobby w hotelach Mercure jest zawsze wymi oraz w taras na dachu z widokiem nawiązujący do lokalnej historii branna jezioro Malta. dwall. W Mercure Warszawa Grand jego głównym elementem został orygiGeneralnym wykonawcą biurowca była nalny przepołowiony model Syrenki, Skanska S.A., podczas gdy obecnie który prawdziwie zachwyca gości. właścicielem nieruchomości jest spółka Motyw historii miasta opowiadany jest będąca joint venture pomiędzy fundu- również poprzez plakaty oraz grafiki, szem Bluehouse Capital a wehikułami którymi udekorowane są ściany hotelu. inwestycyjnymi zarządzanymi przez Elementy te pokazują dawną Warszawę REINO Partners. w jej najbardziej rozpoznawalnych miejscach. Już od 1 października 2019 r. w budynku biurowym Malta House dostępne będzie łącznie 3500 m2 powierzchni biurowej.

MERCURE WARSZAWA GRAND W NOWEJ ODSŁONIE

Zwieńczeniem renowacji są wykańczane obecnie pokoje mock–up, które zostały zaprojektowane w dwóch wersjach kolorystycznych – butelkowa zieleń i złoty. Króluje w nich motyw motoryzacyjny, widoczny na fototapetach oraz ilustracjach i grafikach odzwierciedlających historię Warszawy. Mock-up roomy, to wstęp do dalszej modernizacji obiektu. W 2019 roku renowację przejdą 54  pokoje zlokalizowane na dwóch piętrach hotelu, a ich wnętrza będą Marka Mercure znana jest z oryginal- zaprojektowane już zgodnie z nową nych, lokalnych inspiracji, dzięki którym koncepcją wystroju. Mercure Warszawa Grand, dzięki zakończeniu kolejnego etapu działań modernizacyjnych, zyskał właśnie zupełnie nowe oblicze. Zlokalizowany w samym sercu Warszawy, poprzez odnowione wnętrza nawiązuje do historii miasta oraz kultowego samochodu „Syrenka 100”, którego produkcja rozpoczęła się w 1957 roku  – dokładnie wtedy, gdy hotel rozpoczął działalność.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

7


BIZNES

BYDGOSKIE ROZMOWY O BIZNESOWYCH DOŚWIADCZENIACH W ZAKRESIE HR

17 kwietnia 2019 r. w Bydgoszczy ruszyła trzecia edycja The BSS Tour – cyklu biznesowych konferencji organizowanych przez Pro Progressio i dedykowanych różnym obszarom zarządzania w branży nowoczesnych usług dla biznesu. Pierwsze z wydarzeń, pod hasłem Customer Experience w HR miało miejsce w Bydgoszczy. Eksperci z całej Polski rozmawiali o wizerunku pracodawcy, przepisach prawnych oraz przedstawiali studia przypadku związane z wizerunkiem pracodawcy.

z Baker McKenzie, Carlsberg GBS, Antal, Akzo Nobel, Linkleaders, Bydgoskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, MDD, CDI Konsultanci Budowlani oraz pracownia_eb.

Uczestnicy konferencji z dużym zainteresowaniem śledzili dyskusje i włączali Sposób zorganizowania konferencji, się w rozmowy. Szczególnie burza łączący w sobie panele dyskusyjne, mózgów moderowana przez Adama prezentacje, studia przypadku, jak Wąsika z pracownia_eb, pokazała, również sesję burzy mózgów pozwolił że tematyka wizerunku pracodawcy na dogłębną analizę tematu i zaspo- jest bardzo istotna w życiu firmy, koił oczekiwania najbardziej głodnych a sami uczestnicy zyskali szereg porad wiedzy uczestników. Swoimi doświad- dotyczących dobrych praktyk, jak czeniami podzielili się m.in. eksperci i wskazówki, czego należy unikać przy

budowie strategii komunikacji Employer Branding. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Ope­racyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020 oraz ze środków Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o., a Miasto Bydgoszcz oraz Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego były Partnerami konferencji. Wydarzenia z cyklu The BSS Tour są zaplanowane na cały rok 2019 i będą się sukcesywnie odbywać w różnych polskich miastach.

Natalia Machińska, Carlsberg.

8

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Panel dyskusyjny. Od lewej: Edyta Wiwatowska, Mira Mech, Joanna Gralewska, Maciej Wawrzyniak, Tomasz Podolak, Iwo Paliszewski.

Michał Lisawa w trakcie power speechu Employer Branding zgodnie z prawem.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Hard Talk: Jak unikać wpadek w EB? poprowadził Adam Wąsik.

9


BIZNES

10

SPOSOBÓW

NA POPRAWĘ AKUSTYKI W BIURACH NA PLANIE OTWARTYM Obecnie wiele osób pracuje w biurach na planie otwartym, które sprzyjają współpracy, komunikacji i kreatywności. Aby zapobiec stresowi i trudnościom w skupieniu, które powoduje hałas w tego rodzaju środowiskach, ważne jest zaplanowanie warunków akustycznych. Konsultant ds. akustyki Pontus Thorsson pomoże nam zrozumieć, na czym polega akustyka w biurach na planie otwartym, i powie, o czym warto pamiętać.

10

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Kinnarps, ścianki Vibe.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

do skupienia i spokojnej pracy, co podnosi stres i  zmniejsza wydajność. Zdaniem konsultanta ds. akustyki Pontusa Thorssona największym problemem nie jest sam poziom hałasu, lecz prowadzone w  naszym otoczeniu rozmowy. – Jako gatunek ludzie zawdzięczają swój sukces dobrze rozwiniętej mowie i  umiejętności współpracy. Wadą jest jednak to, że jesteśmy zaprogramowani tak, aby się nawzajem słuchać. Kiedy tylko usłyszymy jakąś rozmowę, nasz mózg będzie się starał usłyszeć i zinterpretować to, co mówią inne osoby. Obecnie wiele miejsc pracy powstaje raczej z  myślą Pracownicy, którzy prowadzą w  naszym o kooperacji, a  nie o zadaniach indywidualnych. otoczeniu rozmowy, po prostu nam przeJest kilka przyczyn tego zjawiska. Z badań wynika, szkadzają – twierdzi Pontus Thorsson. na przykład, że lepiej nam się myśli i  realizuje pomysły we współpracy z  innymi ludźmi. Jest także Nie jest potrzebna całkowita cisza aspekt społeczny. W  miarę postępującej digitalizacji w środowisku biurowym. Wręcz odwrospołeczeństw, coraz mniej czasu spędzamy ze sobą tnie: trochę bodźców akustycznych nawzajem, a  coraz więcej na portalach społecz- działa na nas korzystnie. Ważne jest nościowych. W  tej sytuacji nasze biura stały się jednak to, aby mieć do dyspozycji odizoważnymi ośrodkami interakcji społecznych. Co znaj- lowane miejsce, gdzie możemy pracoduje odzwierciedlenie w  projektowaniu  – otwarte wać w  skupieniu, oddzieleni od rozmów przestrzenie sprzyjające kontaktom międzyludzkim prowadzonych przez kolegów.  – Najlewypierają strefy skupienia. piej zastanowić się, jak działamy w pracy, i  uwzględnić różne rodzaje wykonywaZRÓWNOWAŻONY POZIOM DŹWIĘKU nych czynności. Podstawową zasadą jest Zapewnienie dobrej akustyki i  zrównoważonego zapewnienie odpowiednich przestrzeni poziomu dźwięku w  biurach na planie otwartym do wszystkich wykonywanych czynności: nie jest łatwe. Otwarte przestrzenie niemal zawsze od otwartych i  kreatywnych przestrzeni, oznaczają pogorszenie warunków akustycznych. po ciche miejsca ułatwiające pracę Wiele osób po prostu nie może znaleźć miejsca w skupieniu  – mówi Pontus Thorsson.

11


BIZNES

Kinnarps, ścianki Vibe.

JAK CHRONIĆ CISZĘ W ŚRODOWISKU PRACY

Autor:

Karina Kreja, International Concept Manager & Workplace Expert, Kinnarps

12

Nie chodzi o to, aby tworzyć całkowicie bezdźwięczne przestrzenie biurowe, lecz o  zrównoważenie poziomu hałasu i wyznaczenie odpowiednich stref dopasowanych akustycznie do różnego rodzaju czynności. Zadania kreatywne i  burze mózgów lepiej się udają w  przestrzeniach, gdzie panuje szum. Ale dla czynności wymagających skupienia rozmowy prowadzone w  otoczeniu mogą być całkowicie niepożądane.  – Nasz słuch przestał się rozwijać 50 000 lat temu. A akustycznym punktem odniesienia dla ludzi pozostaje przyroda, która nie zna ciszy. Dla wielu z nas całkowicie wyciszone środowisko może być nie do zniesienia. Nie chodzi o uzyskanie absolutnej ciszy, lecz raczej o zapewnienie poczucia spokoju.

Pomimo tego, we współczesnych biurach najbardziej brakuje właśnie spokojnych przestrzeni – wyjaśnia Pontus Thorsson. Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie ciszy w  pracy jest ustawienie dźwiękoszczelnej ściany. Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczą odpowied­­nie dźwiękochłonne podłogowe ścianki działowe, które stworzą niejako pokój w pokoju, przeznaczony do pracy w  skupieniu. Warto też zadbać o  to, aby sufity i  ściany miały odpowiednie właściwości akustyczne  – nie tylko w  wydzielonych strefach, ale w  całej przestrzeni biurowej. Największą i  najważniejszą pod tym względem powierzchnią jest sufit.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


JAK ZADBAĆ O AKUSTYKĘ 4.

Zasłony korzystnie wpływają nie tylko na akustykę, lecz także na estetyczne walory miejsca pracy. Powinny być wykonane z grubej tkaniny i częściowo przysłaniać ścianę lub okno.

5.

Warto sprawdzić, czy biurowe fotele i krzesła nadmiernie nie hałasują. Nogi krzeseł powinny być podklejone filcem, a foteli na kółkach należy używać na podłożu z tworzywa dźwiękochłonnego lub wykładzinie.

6.

Sufitowe ekrany akustyczne (przegrody) skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się dźwięku w całym pomieszczeniu.

7.

Maty podłogowe tłumią hałas, zwłaszcza dźwięk kroków.

1. Warto rozpocząć od sufitu akustycznego, który podwiesza się pod stropem, aby zwiększyć dźwiękochłonność w całym biurze.

2.

Pionowe panele akustyczne najlepiej się sprawdzą w pomieszczeniach o wyższych wymaganiach akustycznych, ale także w wybranych częściach biur na planie otwartym.

3. Dźwięki rozmów ulegają rozproszeniu na półkach i regałach wypełnionych książkami i segregatorami. Ścianki działowe też mają swoje zalety.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

8.

Należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej odległości pomiędzy stanowiskami pracy.

9.

Warto zaplanować w biurze pomieszczenia, w których będzie panować cisza. Można w nich organizować spotkania lub wykonywać indywidualną pracę w skupieniu.

10.

Dźwiękoszczelne okna zabezpieczają biuro przed dźwiękami z ulicy. Oczywiście jest to bardzo ważne, jeśli biuro znajduje się w centrum miasta lub w pobliżu ruchliwej drogi.

13


BIZNES

NAGA PRAWDA O WYNAJMIE DŁUGOTERMINOWYM (FSL – FULL SERVICE LEASING) FSL to produkt, który przewija się w głowach wielu osób ze środowiska biznesowego. Gros z nich to doświadczeni menedżerowie, młodzi prezesi oraz właściciele firm. Full Service Leasing pojawia się także w środowiskach dealerskich i flotowych. Jak to jest? Skąd FSL wzięło się na rynku?

14

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Dealerzy pragną sprzedawać najmy na potęgę i zazwyczaj im się to udaje. Jak myślisz, z czego to wynika? Głównie z tego, że sprzedają̨ po cenie katalogowej, sprzedają̨ z akcesoriami, sprzedają̨ z serwisem, a wszystko to ujęte jest w tej jednej cudownie niskiej racie!


Pełna wersja artykułu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.


Pełna wersja artykułu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.


SSC

LEW ŁAMIE BARIERY I BUDUJE MOSTY


Słowo wstępu: SSC Lions to nowy projekt Pro Progressio, w którym, w g­łównej mierze, Fundacja wspiera komu­ nikacyjnie oraz rozwojowo sektor CUW (Centrum Usług Wspólnych). Na stronach ­ magazynu Outsourcing&More ­b ędziemy pre­z entować studia przy­ padków oraz wywiady z liderami Centrów Usług Wspólnych, wybitnymi osobowościami oraz ekspertami instytucji otoczenia SSC (ang. ­ Shared Service Centre).

Wybrani rozmówcy udzielą nam odpowiedzi na pytania dotyczące najlepszych praktyk biznesowych, doświadczenia operacyjnego, czy employer brandingu. W bieżącym wydaniu przybliżamy prawdziwego lwa w branży SSC. Naszym rozmówcą jest Marek Szul, Senior Director Operations Lionbridge Poland.


Pełna wersja wywiadu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.


Pełna wersja wywiadu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.


BIZNES

MIASTA REGIONALNE NA FALI Wywiad z Piotrem Skuzą, Menedżerem Regionalnym w dziale powierzchni biurowych, Savills. Outsourcing&More: Miasta regionalne są na fali wznoszącej notując rekordową podaż nowej powierzchni biurowej. Jak wyglądała sytuacja na rynkach regionalnych w 2018 roku? Piotr Skuza, Menedżer Regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills: Rok 2018 był zdecydowanie rekordowy pod względem nowej podaży w miastach regionalnych. Łącznie w ośmiu głównych ośrodkach biznesowych, poza Warszawą, w 2018 r. oddano do użytku ponad 512 000 m2. Na koniec ubiegłego roku w budowie pozostawało kolej­­ne 940 000 m2. Całkowite zasoby nowoczesnej po­­wierzchni biurowej na głównych rynkach, poza stolicą, tj. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie na koniec grudnia 2018 r. wynosiły łącznie 4,9 mln m2. Deweloperzy biurowi działają coraz odważniej, widząc na przykład wzrost zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC). Według danych ABSL, aktualnie w tym sektorze zatrudnionych jest blisko 279 000 osób. Wzrost zatrudnienia jest bardzo dynamiczny, na poziomie ok. 30% rocznie, co zdecydowanie stymuluje popyt na powierzchnie biurowe. Równie silnym sektorem jest branża IT, która zdecydowanie dominowała w 2018 r. w regionach, mając aż 34% udziału w zrealizowanych w nich transakcjach najmu powierzchni biurowych.

26

Już nie tylko Kraków i Wrocław, ale także kolejne miasta mają znaczący wpływ na dostępność nowej powierz­ chni biurowej. Które z miast regionalnych będą w najbliższym czasie rozwijać się najbardziej dynamicznie? To prawda, największymi rynkami biurowymi w regionach są Kraków (1,26 mln m2) i Wrocław (1,05 mln m2). W tych miastach w 2018 r. oddano również najwięcej nowej powierzchni, odpowiednio 155 200 m2 i 146 600  m2. To także tu znajduje się najwięcej powierzchni w budowie, 247 000  m2 w Krakowie oraz 222 000 m2 we Wrocławiu. Kolejnymi pod względem wielkości rynkami są Trójmiasto (775 000 m2) oraz Katowice (519 300  m2), a także, porównywalne do Katowic wielkościowo  – Poznań (479 100 m2) oraz Łódź (468  900 m2). Dwoma najmniejszymi rynkami, spośród klasyfikowanych ośmiu ośrodków regionalnych, są Lublin (194 300 m2) oraz Szczecin (159 400 m2). Oprócz Krakowa i Wrocławia najwięcej nowych inwestycji biurowych pojawi się w najbliższym czasie w Trójmieście, w którym obecnie w budowie znajduje się blisko 145 000 m2. Największymi realizowanymi projektami są Alchemia IV Neon, obiekt realizowany przez firmę Torus, Olivia Prime B, kolejny budynek w ramach Olivia Business Center oraz Wave, pierwszy biurowy projekt Skanska Property Poland w Trójmieście.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Piotr Skuza jako Associate i menedżer regionalny w dziale powierzchni biurowych w firmie doradczej Savills, stoi na czele poznańskiego oddziału firmy. Dołączając do Savills w 2012 r. był jednym z pierwszych lokalnych ekspertów w Poznaniu wśród wszystkich czołowych firm doradczych działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Dziś realizuje transakcje również w innych miastach, doradzając zarówno najemcom, jak i wynajmującym na dynamicznie rozwijających się rynkach regionalnych w sektorze biurowym.


BIZNES W Poznaniu w budowie na koniec 2018 r. było blisko 110 000 m2. Największe realizowane projekty to druga faza Business Garden Poznań, która została oddana do użytkowania w marcu 2019 r. (45 000 m2, Vastint) oraz Nowy Rynek A i B (ok.  35  000  m2, Skanska), przy czym ten ostatni kompleks jest już w pełni wynajęty za sprawą dwóch dużych transakcji typu pre-lease. Dla Poznania rok 2018 nie był rekordowy pod względem wzrostu podaży. Deweloperzy dostarczyli na rynek tylko nieco ponad 21  000  m2 w trzech projektach: Pixel IV i V, Palacza Office oraz Garbary 67, będącej zrewitalizowaną kamienicą biurową. Mimo to, rynek ten nadal zajmuje silną pozycję na biurowej mapie Polski. Jaka jest średnia powierzchnia biurowa budynków w miastach regionalnych? Czy w roku 2019 możemy liczyć w tych miastach na duże projekty biurowe, których powierzchnia przekroczy 30 000 m2? Średnia wielkość istniejących budynków biurowych w miastach regionalnych wynosi około 6300 m2. Obiekty, które mają zostać dostarczone na rynek w roku 2019, są istotnie większe ze średnią wynoszącą 9300 m2. Największymi pojedynczymi budynkami będą: Alchemia IV Neon (34 000 m2) oraz Tischnera Office (31 300 m2), natomiast do największych kompleksów należą: Business Garden Wrocław II (76 800 m2), Business Garden Poznań II (44 900 m2) oraz Nowy Rynek A i B (34 800 m2). Skala projektów biurowych realizowanych w miastach regionalnych jest zróżnicowana i tak naprawdę uzależniona od danego miasta oraz średniego rocznego poziomu wynajętej powierzchni. Deweloperzy biurowi obserwują rynek i analizują bardzo szczegółowo dane dotyczące popytu. Jeżeli wskaźnik ten jest umiarkowany, wtedy decydują się na fazowanie projektu lub czekają z jego uruchomieniem na poprawę koniunktury. Skala inwestycji uzależniona jest także od możliwości uzyskania finansowania zewnętrznego i poziomu zabezpieczenia jej umowami przednajmu. Największe budynki oraz parki biurowe powstają na największych rynkach, takich jak Kraków czy Wrocław, ponieważ tam wynajmuje się najwięcej powierzchni.

Jeden z największych realizowanych projektów to druga faza Business Garden Poznań, która została oddana do użytkowania w marcu 2019 r. (45 000 m2, Vastint).

Czy czynsze w miastach regionalnych kształtują się na podobnym poziomie, czy też są znaczące różnice w ich wysokości w zależności od miasta?

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Naturalnie, obserwujemy różnice w stawkach czynszowych. Czynsze nominalne za nowoczesne powierzchnie biurowe wahają się, w zależności od miasta i wybranej nieruchomości, od 10 do 15 euro za m2 miesięcznie. Oczywiście, na rynkach, na których odnotowywany jest wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe oraz tam, gdzie spodziewana jest ograniczona podaż nowej powierzchni, deweloperzy mogą oczekiwać odpowiednio wyższych czynszów i być mniej elastyczni w negocjacjach.

nieruchomości i miast dysponujących wykwalifikowaną kadrą. Miasta regionalne to doskonała alternatywa dla międzynarodowego biznesu. Znajdują się tu wiodące ośrodki uniwersyteckie. Ponadto poziom płac oraz koszty życia są tu nieco niższe. W kontekście rynku biurowego, miasta regionalne oferują tańszą powierzchnię biurową, która doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie dynamicznie rozwijających się najemców z branży BPO/SSC. Dla firm zainteresowanych wynajmem odpowiednio dużej powierzchni dewelo-

ność piętra, dostęp do naturalnego światła dziennego oraz nowoczesne systemy budynkowe, takie jak wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie, które zapewniają komfort pracy na co dzień. Firmy z sektora BPO/SSC w zdecydowanej większości pracują na przestrzeniach typu open space, dlatego ważne dla nich są takie elementy biura, jak budki telefoniczne, salki konferencyjne oraz mniejsze salki spotkań, czy też dobrze zaprojektowana przestrzeń kuchenna oraz nowoczesne pokoje relaksu. Coraz częściej spoty-

Największymi rynkami biurowymi w regionach są Kraków (1,26 mln m2) i Wrocław (1,05 mln m²). W tych miastach w 2018 r. oddano również najwięcej nowej powierzchni, odpowiednio 155 200 m² i 146 600 m². To także tu znajduje się najwięcej powierzchni w budowie. Kolejnymi, pod względem wielkości rynkami są Trójmiasto (775 000 m²) oraz Katowice (519 300 m²), a także, porównywalne do Katowic wielkościowo – Poznań (479 100 m²) oraz Łódź (468 900 m²).

A jak wygląda kwestia pustostanów? Gdzie powierzchnia biurowa jest najtrudniej, a gdzie najłatwiej dostępna? W roku 2018 na rynkach regionalnych wynajęto blisko 645 000 m2. To drugi co do wielkości wynik w historii. Średnia stopa pustostanów dla nieruchomości biurowych w regionach na koniec grudnia 2018 r. wynosiła 8,4%, co jest najniższym wynikiem od 2008 r. Najemca, który będzie chciał relokować biuro w jednym z miast regionalnych w 2019 r. będzie miał już zdecydowanie większy wybór z uwagi na projekty, które wejdą na rynek w ciągu najbliższych miesięcy.

perzy są w stanie praktycznie uszyć budynek na miarę, zapewniając odpowiednio duży i efektywny plan piętra, nowoczesne systemy budynkowe oraz szereg atrakcyjnych udogodnień dla pracowników.

kamy również pokoje dla matki z dzieckiem, czy też pokoje drzemek (tzw. nap room). Powoli wśród tej branży rośnie również znaczenie oryginalnego designu, choć zwykle pozostaje on dość konserwatywny.

Jakie są obecnie najnowsze trendy związane z wymaganiami najemców biurowych w miastach regionalnych? Niektóre z kryteriów wyboru nowego budynku biurowego przez najemców pozostają niezmienne od lat. Zalicza się do nich np. lokalizacja oraz łatwy dostęp do transportu publicznego. Czasy jednak się zmieniają, a rynek wymaga od najemców większej świadomości poJak miasta regionalne wyglądają zostałych elementów, które składają się na tle Warszawy? na atrakcyjne miejsce pracy. Wspierając Rynki regionalne gonią Warszawę. na co dzień najemców biurowych w proW ciągu ostatnich 10 lat stolica niemal cesach analizy rynku oraz negocjacjach, podwoiła swoje zasoby biurowe. Z ko- obserwujemy jak zmieniają się trenlei podaż na rynkach regionalnych zo- dy w obszarze zagospodarowania postała w tym czasie potrojona. Biorąc wierzchni biurowej. Wraz z nimi rosną pod uwagę planowane obecnie projek- również koszty aranżacji, wobec czego ty, w 2021 r. regiony mogą się zrównać rola doradcy staje się kluczowa i pozwaz Warszawą pod względem zasobów. la zoptymalizować proces najmu. Mówimy tu jednak o łącznej podaży, gdyż żadne miasto regionalne w poje- Na co, w takim razie, zwracają uwagę dynkę nie posiada, póki co, porówny- najemcy z poszczególnych branż? walnej do Warszawy ilości powierzch- Firmy z sektorów BPO/SSC oraz IT, ni biurowej. które wynajęły najwięcej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych Nie zmienia to faktu, że mnogość silnych w ubiegłym roku, mają teraz zdecydoośrodków miejskich poza stolicą to wanie wyższe wymagania względem ogromny atut Polski, a firmy zaintere- powierzchni biurowej niż dawniej. sowane rozwojem swojej działalności na terenie naszego kraju mogą wy­­­ W centrach usług wspólnych liczą się bierać spośród wielu wysokiej jakości przede wszystkim wielkość i efektyw-

W biurach firm z sektora IT możemy z kolei zobaczyć naprawdę ciekawe pomysły architektoniczne, które są dedykowane młodym pracownikom, dla których jednym z ważniejszych kryteriów wyboru pracodawcy jest środowisko pracy. Bardzo ważna jest tu strefa relaksu oraz pokoje gier, w których pracownicy mogą zagrać na konsoli czy w bilard lub darta. W tym sektorze także dominuje przestrzeń otwarta. Wyjątek stanowi grupa firm o profilu działalności, który wymaga zamkniętych, dobrze zabezpieczonych pomieszczeń.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Niezależnie od branży wybór właściwego biura wymaga gruntownej analizy potencjalnych lokalizacji, a także potrzeb samych pracowników i zestawienia jej z dostępnymi powierzchniami i budżetem. Przeprowadzenie tego procesu przy wsparciu doświadczonego doradcy pozwala uniknąć wielu błędów, które mogą rodzić dodatkowe koszty w przyszłości, a także pomaga wykreować środowisko pracy, z którego chętnie korzystać będą pracownicy i które będzie podnosić ich satysfakcję oraz efektywność. Dziękujemy za rozmowę.

29


BIZNES

Nowe obowiązki dla przed­siębiorców będących instytucjami obowiązanymi wiążą się przede wszystkim z przeszkoleniem pracowników w zakresie realizacji przepisów ustawy oraz z opracowaniem wewnętrznej procedury, uwzględniającej charakter i specyfikę działalności danej instytucji obowiązanej.


PRZECIWDZIAŁANIE PRANIU BRUDNYCH PIENIĘDZY Coraz częściej przedsiębiorcy podnoszą zarzuty co do zbyt dużej ilości regulacji prawnych dotyczących szeroko rozumianej sfery działalności gospodarczej. Owo przeregulowanie dotyczy nie tylko dużej liczby wydawanych aktów prawnych, ich częstych nowelizacji, lecz także nowych obowiązków, jakie nakładane są na przedsiębiorców. Prowadzi to do konieczności tworzenia coraz bardziej skomplikowanych procedur wewnętrznych i rozbudowania działów „compliance”.

Pełna wersja artykułu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

31


Pełna wersja artykułu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.


BIZNES

WNS + GDYNIA

PEŁEN ZAKRES USŁUG BPM Wywiad z Sanjay Puria, Dyrektorem ds. finansowych Grupy WNS. Wiktor Doktór, Pro Progressio: WNS to wiodąca, globalna firma działająca w sektorze BSS. Jesteście obecni w Gdyni już od kilku lat. Jakie usługi dla swoich klientów realizujecie z Gdyni? Sanjay Puria: WNS jest notowaną na giełdzie nowojorskiej spółką zarządzającą procesami biznesowymi (BPM). WNS zatrudnia ponad 40 000 specjalistów w 59 biurach w 14 krajach na całym świecie, w tym w Chinach, Kostaryce, Indiach, na Filipinach, w Polsce, Rumunii, RPA, Hiszpanii, Sri Lance, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Centrum dostaw WNS w Polsce znajduje się w Gdyni. Centrum rozpoczęło działalność w 2012 r., koncentrując się na finansach i księgowości oraz usługach interakcji z klientami. Nasz zespół świadczy usługi w 13 językach, obsługując klientów z branży muzycznej i rozrywkowej, technologicznej i z przemysłu turystycznego. Kim są zazwyczaj wasi klienci?  Czy są to podmioty międzynarodowe? Czy może obsługujecie też klientów z Polski? WNS dostarcza całe spektrum rozwiązań BPM, w tym usługi opracowane z myślą o konkretnej branży, usługi interakcji z klientami, obsługę w zakresie finansów i rachunkowości, zasobów ludzkich i zaopatrzenia oraz badania i analizy w celu przeprojektowania cyfrowej przyszłości przedsiębiorstw. Nasi klienci pochodzą z różnych branż, jak na przykład: przemysł turystyczny, ubezpieczenia, bankowość i usługi finansowe, produkcja, handel detaliczny i dobra

34

szybkozbywalne, przemysł muzyczny i rozrywkowy, technologia, transport i logistyka, opieka zdrowotna i infrastruktura publiczna. Żyjemy w czasach, kiedy roboty pracują obok ludzi. Czy procesy WNS w waszym gdyńskim centrum są już wspierane przez sztuczną inteligencję? Tak, żyjemy w ekosystemie biznesowym, który jest coraz bardziej zdominowany przez technologie cyfrowe. Jako wiodący dostawca usług BPM, nasza strategia technologiczna została opracowana w celu połączenia mocnych stron innowacji procesowych, wiedzy specjalistycznej w danej dziedzinie oraz wiedzy branżowej, a celem tego jest przyspieszenie wzrostu. WNS TRAC™ to skonsolidowany pakiet kompleksowych rozwiązań technologicznych nowej generacji do zarządzania złożonymi procesami biznesowymi dla klientów z różnych branż. WNS TRAC™ oferuje szereg rozwiązań technologicznych, zarówno specyficznych dla danej branży, jak i uniwersalnych, które są wstępnie skonfigurowane z najlepszymi praktykami i wspierają implementacją w zakresie zagadnień społecznych, mobilności, analityki, rozwiązań w chmurze i automatyki, w tym zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA). Nasza oparta na regułach zrobotyzowana automatyzacja procesów, zdefiniowana i realizowana na poziomie interfejsu użytkownika, przyczynia się do znacznej poprawy produktywności przy zwiększonej szybkości przetwarzania i dokładności. Działa w trybie 365x24x7 i ma możliwość elastycznego

reagowania na zmiany wolumenów. Łączymy głęboką wiedzę z danej dziedziny, technologię i wiedzę analityczną w celu rozwiązania problemów naszych klientów. Jakich kompetencji na ogół szukacie wśród kandydatów do pracy? Branża BPM daje wiele możliwości zatrudnienia, ponieważ zaspokaja ona potrzeby wielu klientów w różnych branżach i funkcjach. W związku z tym poszukujemy kandydatów do objęcia stanowisk w takich obszarach jak: konsulting, analiza, działalność operacyjna, korporacyjna itp. Role mogą obejmować wiele różnych obszarów. Sektor ten zatrudnia wielu utalentowanych pracowników – od absolwentów szkół wyższych po wyspecjalizowanych ekspertów, takich jak prawnicy, inżynierowie, aktuariusze, lekarze i biegli rewidenci. W WNS nasze praktyki dotyczące talentów koncentrują się na rozwoju profesjonalistów w modelu o kształcie litery „T”. Uważamy, że w samym centrum jest „I”, czyli „ja”, które oznacza osobę, a trzy punkty litery „T” reprezentują wiedzę z danej dziedziny, wiedzę technologiczną i orientację na sprzedaż. Wierzymy, że przyszłość należy do specjalistów każdego rodzaju (działa­ jących w różnych funkcjach i branżach). Patrząc w przyszłość, jakie są plany rozwoju WNS na najbliższe 12  miesięcy? WNS zapewnia solidne podstawy finansowe pod względem przychodów, marż, zysków i przepływów pieniężnych. Firma będzie nadal inwestować w promowanie zróżnicowanego pozycjono-

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


wania na rynku BPM. Co więcej, firma jest zaangażowana w proces „współtworzenia” ze swoimi klientami długoterminowej, zrównoważonej wartości biznesowej dla wszystkich kluczowych interesariuszy. Mamy ogromną wiedzę w każdej branży, w której działamy.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

W przyszłości będziemy chcieli osiągnąć rentowny wzrost, w tym także poprzez organiczne i strategiczne przejęcia. Nadal będziemy inwesto­ wać w zdolności w danej dziedzinie, ­ w rozwój technologii i umiejętności oraz we wbudowaną analitykę, aby mieć

gotową na przyszłość bazę talentów, aby móc realizować ekspansję geograficzną, a także wzmacniać sprzedaż i marketing w celu osiągnięcia wyników biznesowych. Dziękuję za rozmowę.

35


BIZNES

OD START-UPU DO CZOŁÓWKI FIRM DORADZTWA PERSONALNEGO W POLSCE Wywiad z Andżeliką Majewską, Wiceprezes LeasingTeam, i Maciejem Majewskim, Prezesem LeasingTeam.

Outsourcing&More: LeasingTeam jest obecny na polskim rynku pracy od 15 lat. Z małej firmy staliście się dużą i rozwiniętą organizacją. Jakie były Wasze początki? Andżelika Majewska, Wiceprezes LeasingTeam: Naszą działalność rozpoczynaliśmy w okresie rekordowo wysokiego bezrobocia w Polsce, które sięgało 20%. Aby przeciwdziałać trudnej sytuacji, 9 lipca 2003 r. rząd uchwalił ustawę o pracownikach tymczasowych. W kwietniu 2004 r. jeszcze nikt nie był przekonany do pracy tymczasowej, dlatego pierwszym największym klientom oferowaliśmy usługę rozproszonych ogólnopolskich szkoleń. Jednak już po kilku miesiącach od jednego z klientów dostaliśmy ofertę nie do odrzucenia – zaproponował nam, by wyleasingować ponad 100 pracowników. Było to dla nas ogromne wyzwanie, ale i szansa, z której nie mogliśmy nie skorzystać. Rozwój spółki, to z jednej strony wy­­zwania operacyjne, a z drugiej finansowe. Jak wyglądał Wasz rozwój w kolejnych latach? Maciej Majewski, Prezes LeasingTeam: Zaczynaliśmy jako startup, nie mając znajomości w branży ani zewnętrznego wsparcia finansowego. Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim konsekwentnemu dążeniu do celu oraz dbaniu o jak najwyższy poziom usług. Rynek to dostrzegł i już po 5 latach powiększyliśmy się o 1000%. Rokrocznie podwajaliśmy obroty, by w 2010 r. osiągnąć 100 mln zł przychodu oraz 100 pracowników A.M.: Początkowo główną działalwewnętrznych, a po kolejnych 6  la- nością LeasingTeam była usługa pracy tach znacznie przekroczyć 200  mln tymczasowej oraz obsługa kadrowoprzychodu i zatrudniać już ponad -płacowa. Jednak rynek pracy zaczął 150  pracowników. Dzisiaj jesteśmy się zmieniać i dotychczasowi klienci pełnoprawnym konkurentem najwięk- coraz częściej potrzebowali usług reszych międzynarodowych koncernów krutacji stałych. W odpowiedzi na to, świadczących usługi HR w Polsce, któ- w 2011 r. utworzyliśmy spółkę specjare swoje doświadczenie budują od kil- lizującą się w rekrutacjach na stanokudziesięciu lat w oparciu o zagranicz- wiska średniego i wyższego szczebla ny kapitał. o nazwie LeasingTeam Professional.

więc rozwój firmy w tym kierunku. W roku 2015 powołaliśmy dedykowa­ ­­ną spółkę świadczącą usługi dla branży informatycznej – IT LeasingTeam. W przyjętej strategii nie zatrzymaliśmy się wyłącznie na poszukiwaniu talentów, ale poszliśmy o krok dalej, dostarczając klientom konkretne usługi/produkty IT, a nawet, w ramach outsourcingu, całe działy IT, łącznie z budowaniem strategii HR.

Świadczycie usługi z wielu obszarów W kolejnych latach rynek zaczął W 2016 r. do grona naszych spółek HR. W jaki sposób rozszerzaliście za- odczuwać silny brak specjalistów z ob- dołączyła wrocławska firma CPC Con­­ kres kompetencji w branży? szaru IT. Naturalną konsekwencją był sulting Group, zajmująca się trans­

36

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


granicznym delegowaniem pracowników z Polski do Niemiec, Austrii i Norwegii. W międzyczasie mocno rozwinęliśmy też spółkę-matkę LeasingTeam, która poza pracą tymczasową zaczęła świadczyć usługi outsourcingu procesów i funkcji oraz rekrutacje obcokrajowców ze Wschodu. W czym zatem specjalizuje się dzisiaj LeasingTeam Group? Obszarów jest sporo, jak udaje się Wam je połączyć? M.M.: W roku 2016 powołaliśmy LeasingTeam Group, aby podkreślić kompleksowy zakres świadczonych przez nas usług. Posiadane kompetencje umożliwiają nam przeprowadzanie strategicznych, wielowymiarowych projektów, które angażują ekspertów z różnych spółek Grupy, ale również realizację jednorazowych zleceń rekrutacyjnych. Innymi słowy – każda spółka jest wyspecjalizowana w określonym obszarze HR, a łącznie tworzą „dream team”, który zrealizuje nawet najbardziej wymagające i wielowątkowe zlecenie. Dzięki takiemu podejściu, świadczymy usługi dla firm o różnych potrzebach i wielkości  – od mniejszych polskich przedsiębiorstw, przez spółki publiczne, po międzynarodowe korporacje. Które dotychczasowe projekty uważacie za najciekawsze lub stanowiące największe wyzwanie? A.M.: W przeciągu 15 lat zrealizowaliśmy wiele projektów o różnym stopniu skomplikowania. Np. w latach 2009–2017 świadczyliśmy outsourcing usług dla czo­­ł owej firmy telekomunikacyjnej w Polsce i Europie, zapewniając realiza- oraz załadunku i rozładunku wysocję zadań na blisko 150 różnych stano- kiego składu, możemy w pełni zobawiskach pracy w salonach sprzedaży, czyć poziom zaawansowania projektu. call center, działach administracji oraz działach technicznych, na terenie całe- Aby zrealizować tak wymagające go kraju. Początkowo outsourcowali- projekty potrzebna jest nie tylko śmy 50 osób, by finalnie osiągnąć liczbę wiedza i doświadczenie, lecz takblisko 1800 pracowników. że narzędzia. Czym jest zatem dla Państwa nowoczesny HR? Kolejnym ważnym krokiem w historii M.M.: Dziś nowoczesny HR to efekfirmy był wygrany w 2014 r. publiczny tywne strategie, innowacyjne narzęprzetarg na outsourcing ponad 400  dzia, formy zatrudnienia, elastyczne pracowników jednej ze spółek skarbu rozwiązania i dynamiczne działania. państwa. Trwający 2 lata kontrakt Widać to na przykładzie rekrutacji stamiał skomplikowany i wielowątkowy łych, gdzie konieczne są nowoczesne wymiar oraz wymagał szerokiej wiedzy metody prowadzenia rekrutacji oraz prawnej, wysokich umiejętności orga- nowatorskie narzędzia wspierające renizacyjnych i dużego doświadczenia. kruterów w pozyskiwaniu talentów. Dzięki temu, założenia zostały zrea­ Stosowanie automatyzacji pomaga lizowane w 100%. w wyszukiwaniu kandydatów, ich selekcji, publikacji ofert pracy, planoI jeszcze jeden projekt, o którym warto waniu pracy rekrutera oraz monitowspomnieć, czyli całoroczna obsługa rowaniu całego procesu, weryfikując klienta z branży FMCG, którego jego efektywność. wahania sezonowe pracowników są na poziomie od 100 do nawet 800 Zauważamy, że coraz częstsza na rynosób miesięcznie. Stanowi to niemałe ku jest usługa RPO (Recruitment wyzwanie dla agencji zatrudnienia, Process Outsourcing) – czy stanowi szczególnie gdy czas realizacji zamó- ona także element Waszej oferty? wienia wynosi kilka godzin, a podstaA.M.: Tak, usługę RPO świadczywowe obszary monitorowane przez my już od kilku lat w ramach spółki klienta to terminowa realizacja i reak- Professional. Naszymi klientami są tywność. Gdy dodamy, że usługa obej- m.in. firmy z sektora SSC/BPO czy muje pracę tymczasową w zakładzie finanso­ wego. Dynamiczne zmiany produkcji oraz outsourcing procesów na rynku p ­ racy powodują, że outsouri funkcji w zakresie pracy w magazynie cing procesu rekrutacji zyskuje na po-

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

pularności jako realne wsparcie wewnętrznych działów HR. Dostawca RPO dzieli się bowiem swoim know-how i doświadczeniem, a dedykowany zespół poświęca klientowi 100% swojego czasu. W efekcie, mimo tak trudnego rynku, firmy zyskują gwarancję dostępu do określonych specjalistów, a przy tym optymalizują koszty. Pytanie końcowe – gdzie widzicie Grupę LeasingTeam za kolejne 5–10 lat? A.M.: W przyszłości LeasingTeam Group ma ambicje zostać liderem rynku HRM w obszarze inteligentnych rozwiązań, ale na pewno nie będziecie Państwo czekać na to kilkunastu lat. By to osiągnąć już dziś pracujemy nad innowacyjną platformą dla kandydatów i klientów, która znacząco przyspieszy proces rekrutacji i zwiększy trafność doboru pracowników do poszczególnych organizacji. Ale to nie koniec. Planujemy międzynarodowy rozwój poprzez otwarcie oddziałów w Europie (Niemcy, Ukraina) oraz rozszerzanie siatki kierunków pozyskiwania pracowników. Już teraz coraz częściej zatrudniamy osoby z odległych krajów, jak np. Mołdawia, Nepal, Indie, Azerbejdżan, a nawet Wietnam. W jakich kierunkach ruszymy dalej, rynek dowie się już niedługo. Dziękujemy za rozmowę.


BIZNES

8 NAJWAŻNIEJSZYCH WSKAZÓWEK, KTÓRE POMOGĄ ZNALEŹĆ IDEALNEGO PARTNERA NEARSHORINGU

Jak osiągnąć korzyści posiadania własnego Centrum Usług Wspólnych przy minimalnym ryzyku i niskiej inwestycji początkowej? Czy outsourcing jest rozwiązaniem? Okres transformacji, przez który przechodzi aktualnie wiele przedsiębiorstw – jest, jak dotąd, bezprecedensowy; globalizacja plus brexit i inne zachowania protekcjonistyczne okazują się być niepożądanymi bodźcami stymulującymi niestabilność finansową, a przyspieszający postęp technologiczny wraz ze zmieniającymi się potrzebami nie­­ zmiennie wymagającego konsumenta zbiegają się, wywołując prawdziwą burzę dla firm na całym świecie. W konsekwencji organizacje muszą prze­­ chodzić transformację, aby pozostać widoczne, istotne i, oczywiście, wciąż konkurencyjne. To z kolei zwiększa presję na marże, w sytuacji, w której istnieje już nacisk na wzrost rentowności.

Firmy średniej wielkości ruszyły w ich ślady z dużym opóźnieniem. Koszt związany z założeniem SSC może być barierą dla organizacji średniej wielkości. Ponadto, tego rodzaju przedsiębiorstwa często nie są w stanie skonsolidować swoich funkcji kadrowych lub finansowych na skalę wystarczającą do osiągnięcia pożądanych korzyści. W niektórych przypadkach pracownicy stają się zdemotywowani, co może prowadzić do odejść personelu, pogłębiając problem.

Outsourcing może wydawać się również trudny i obarczony ryzykiem, zwłaszcza jeśli firmy mają niewielkie doświadczenie w sourcingu lub nigdy wcześniej nie korzystały z usług outsourcin­­gowych. Wybór odpowiedniego parPrzez ostatnie lata duże organizacje tnera, podjęcie decyzji o tym, które obchodziły te problemy, tworząc własne procesy zlecić do realizacji, związanie centra usług wspólnych (SSC) w celu się kontraktem i powierzenie swojej konsolidacji funkcji back office i obni- marki stronie trzeciej, często wykrażenia kosztów lub poprzez całkowity czają poza tolerancję na ryzyko, jaką outsourcing wystandaryzowanych pro­­­­­­- reprezentuje CFO lub CEO średniej wielcesów o dużej skali w celu zmniej- kości przedsiębiorstwa. szenia ryzyka i uwolnienia kapitału oraz skupienia się na swojej strategicznej kluczowej działalności.

38

Mimo to, imperatyw zmian nie ustaje i widzę rosnący apetyt wśród coraz większej liczby firm średniej wielkości, zwłaszcza w regionie Europy Zachodniej, na podnoszenie wydajności ich procesów back office. Są to przedsiębiorstwa, które poszukują nie tylko obniżenia kosztów i poprawy jakości usług, ale także możliwości uwolnienia czasu i zasobów, aby umożliwić sobie skupienie się na kluczowej działalności lub bardziej strategicznych inicjatywach. Takie firmy biorą pod uwagę szereg rozwiązań – centralizacja operacji, automatyzacja procesów z wykorzystaniem technik, takich jak RPA (Robotic Process Automation) lub optymalizacja poprzez outsourcing.


Jakie jest więc idealne rozwiązanie? Oczywiście zależy to od specyficznych potrzeb klienta, lecz możliwe jest skorzystanie ze wszystkich trzech. Prawidłowo zrealizowany Nearshoring może być idealnym pomostem między utworzeniem własnego SSC a całkowitym outsourcingiem usług. Jeśli wybierzesz rozsądnie, odpowiedni partner Nearshoringu może również wesprzeć Cię szeregiem rozwiązań, które pozwolą na bieżąco testować i uczyć się, a następnie rozwijać współpracę odpowiednio, w zależno­­ ści od ilości procesów, które chcesz ­ poprawić, planowanych ram czasowych dla osiągnięcia korzyści oraz ogólnego apetytu w kierunku kosztów i ryzyka. Naturalnie, istnieje wiele istotnych czynników przy wyborze partnera Nearshoringowego. Konieczna jest dobrze skonstruowana umowa i świetnie zdefiniowane SLA (Service Level Agreements), ale wymienię tutaj również kilka dodatkowych, a jednocześnie kluczowych obszarów, których rozważenie zalecam każdemu CFO i CEO przed wyborem partnera. 1. Poszukaj dostawcy, który nie tylko może przejąć Twoje procesy, lecz także ma znaczące doświadczenie w tworzeniu Centrum Usług Wspólnych (SSC). Za przykład posłużyć może FRISTA, która sama była Centrum Usług Wspólnych, dzięki czemu nasz zespół zarządzający ma własne praktyczne doświadczenie i w naturalny sposób rozumie wszystkie niuanse związane z tworzeniem SSC. To doświadczenie praktyka jest bezcenne.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

39


BIZNES

kilku etatów i na podstawie umowy, która może zostać rozwiązana w dowolnym momencie, co daje im czas na przekonanie się do naszego rozwiązania bez ryzyka dla ich modeli operacyjnych lub dla ich klientów.

Innowacyjni i zmotywowani ludzie 4. Jak szerokie kompetencje w reorzawsze wybiorą ganizacji i automatyzacji procesów biz­­­nesowych ma Twój partner? pracodawcę, który ceni Posiadanie w zespole wysoko ciągłe doskonalenie wy­­kwalifikowanych praktyków ponad status quo, w zakresie optymalizacji procesów i metodologii zarządzania, takich jak a pracownicy, którzy LEAN, a nawet zdolność do budowy czują się doceniani, mają własnych robotów pozwalają rozpoznać partnera, który jest w pełni możliwość wywierania wyposażony w możliwości operaznaczącego wpływu cyjne i praktyki przyszłości. posiadając szeroki 5. To samo dotyczy wszelkich specjazakres obowiązków listycznych platform, za pomocą oraz mając bezpośredni których zarządzane są Twoje własne procesy. W naszej organizacji mamy kontakt z kluczowymi ekspertów w zakresie kompetencji decydentami, na ogół technologicznych, takich jak SAP, Magento, KOFAX, Service Now i różne są bardziej lojalni. rozwiązania RPA.

2. Wybierz dostawcę, który ma silnie partnerskie podejście do prowadzenia biznesu. Jeśli jest to Twoje pierwsze doświadczenie w Nearshoringu, ważne jest posiadanie partnera, który jest zaangażowany we współpracę. Jak elastycznie działa? Czy jest zawsze dostępny i responsywny? Czy wychodzi ponad sztywne ramy umowy? Czy oferuje transparentność w zakresie kosztów i przejrzyste modele cenowe? Czy dzieli się ryzykiem i korzyściami? Z mojego doświadczenia wynika, że ​​​​dobrowolne przekazanie udziału w korzyściach wynikających z automatyzacji procesu ma duży wpływ na budowanie relacji z klientem. 3. Czy dostawca tworzy środowisko, które pozwala Ci testować i uczyć się? Mniejszym i średnim firmom zależy na ograniczeniu ryzyka, więc często nie chcą wchodzić we współpracę od początku w pełnym zakresie. Pozwalamy naszym klientom na roz-­­ poczęcie współpracy od zaledwie

40

6. W zależności od aktualnej lokalizacji geograficznej Twoich klientów możesz wymagać dostępu do wielojęzycznego personelu, ale, jeśli masz plany strategicznego rozwoju, jest wysoce prawdopodobne, że i tak stanie się to koniecznością, a nie tylko mile widzianym dodatkiem. Dlatego warto sprawdzić, jakie kompetencje językowe ma Twój dostawca. 7. Dwa ostatnie czynniki są ze sobą nierozerwalnie związane i prawdo­ podobnie najbardziej krytyczne: po­­­s iadanie wysoko wykwalifiko­ wanych i elastycznych zasobów ludzkich oraz...

również w swoich ludzi, są w stanie zyskać przewagę nad konkurencją. Składa się na to szereg czynników: • Takie organizacje wkładają wiele wysiłku w stworzenie środowiska, które zapewnia ich ludziom możliwość doskonalenia się, • konsekwentnie osiągają doskonałe wyniki w zakresie zaangażowania pracowników, ponieważ włą­­­czają swoich pracowników w realizację wizji firmy, jej wartości oraz modeli zachowań, • zwracają szczególną uwagę na sposób rekrutacji. Moim zdaniem ostatni punkt może być ważnym wyróżnikiem. Niewiele firm oferuje swoim kandydatom i pracownikom elastyczność podobną do tej, którą dają swoim klientom; dla przykładu, dostosowujemy zakres obowiązków do osoby, zamiast zwyczajnie trzymać się opisów stanowisk. W ten sposób jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał kandydata. Innowacyjni i zmotywowani ludzie zawsze wybiorą pracodawcę, który ceni ciągłe doskonalenie ponad status quo, a pracownicy, którzy czują się doceniani, mają możliwość wywierania znaczącego wpływu posiadając szeroki zakres obowiązków oraz mając bezpośredni kontakt z kluczowymi decydentami, na ogół są bardziej lojalni. Jeśli więc reprezentujesz firmę średniej wielkości i chcesz zwiększyć wydajność procesów, ograniczyć koszty lub uwolnić potencjał wzrostu Twojej firmy dzięki Nearshoringowi, wykorzystaj 8 powyższych wskazówek, aby znaleźć godnego zaufania i elastycznego dostawcę, który będzie dla Ciebie idealnym partnerem.

8. ...dobrze rozwinięty i niezawodny proces rekrutacji. Musisz również mieć pewność, że Twój dostawca będzie w stanie rosnąć i zwiększać zakres usług tak szybko, jak wymagają tego Twoje okoliczności oraz przyciągać odpowiednie talenty. Z mojego doświadczenia wynika, że​​​​ organizacje, które mocno inwestują

Autor:

Szymon Stadnik, Director of Business Service Center, Frista

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


BIZNES

OSTRE SPADKI POLSKICH MIAST

W DOROCZNYM RANKINGU THOLONS Ranking lokalizacji BSS przedstawiany przez Tholons od kilku lat budzi coraz więcej kontrowersji. Zmiany, które są co roku prezentowane przez autorów rankingu, wprawiają w zdumienie nawet bardzo doświadczonych analityków i konsultantów branżowych, szczególnie z Europy.

Pełna wersja artykułu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.

42

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

43


WYWIAD NUMERU


KREATYWNY FOCUS NA WYDARZENIA BIZNESOWE Wydarzenia biznesowe w Polsce i na świecie przechodzą mocną ewolucję. Aby zrobić wydarzenie, które na długo zapadnie w pamięć jego uczestnikom, trzeba sięgać po kreatywne i niekonwencjonalne pomysły. O tym, jak wygląda świat wydarzeń biznesowych od strony agencji eventowej, rozmawiamy z Krzysztofem Kamińskim i Przemysławem Witkowskim z agencji Focus Event. Wiktor Doktór, Pro Progressio: Od sześciu lat odpowiadacie za kreację i wykonanie Gali Outsourcing Stars. Co roku poprzeczka idzie w górę i co roku rosną także oczekiwania. Czy łatwo jest zrealizować takie wydarzenie, ile czasu to zajmuje i co musicie wziąć pod uwagę przy realizacji takiego przedsięwzięcia? Krzysztof Kamiński: Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista: nie jest łatwo. Nie wynika to jednak z braku wiedzy, niedociągnięć, jakichś obszarów ryzyka, ale tylko i wyłącznie z jednej rzeczy. Większość rozwiązań, jakie stosujemy podczas Gali Outsourcing

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Stars jest unikalnych, często realizowanych po raz pierwszy w naszym kraju. Do tego dochodzi fakt, iż gala stała się wielopłaszczyznowym eventem, który łączy, w sposób nader skomplikowany, wiele elementów zarówno bardzo technologicznych, jak i artystycznych. Przygotowania do tego eventu trwają około sześciu miesięcy. Dla nas głównym wyznacznikiem jest wykreowanie niepowtarzalnej gali, która przeniesie wydarzenie stricte biznesowe na pole spektakularnego show, jakiego nie powstydziłyby się zagraniczne produkcje. Z drugiej zaś strony… kluczem pozostaje klient i jego odwaga, kiedy nie boi się

zlecić agencji organizacji tak skomplikowanego realizacyjnie wydarzenia. Gala to nie jedyne duże wydarzenie, którym się zajmujecie. Jakie inne biznesowe wydarzenia są przez Was organizowane w Polsce? Przemysław Witkowski: Wydarzenia biznesowe są domeną klientów korporacyjnych. Organizujemy gale wręczenia nagród dla najlepszych pracowników, eventy jubileuszowe, roadshowy, konferencje, wieczorne spotkania biznesowe dla partnerów i klientów, gdzie krótka część oficjalna połączona jest z networkingiem podczas kolacji.

45


Pełna wersja wywiadu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.


Pełna wersja wywiadu dostępna tylko w wersji papierowej lub w wersji online na stronie internetowej Pro Progressio.


INWESTYCJE

AKTUALNOŚCI INWESTYCYJNE DIGITAL WORKFORCE OTWORZYŁ NOWĄ SIEDZIBĘ W ŁODZI W Centrum Biznesu Łódź przy al. Piłsudskiego 3, z udziałem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, uroczyście otwarto biuro firmy Digital Workforce, której klientami są banki (m.in. Nordea), agencje ubezpieczeniowe, ale również przed­ siębiorstwa przemysłowe i logistyczne. W obiekcie znajduje się open space o pow. 640 m2, wiele nowoczesnych salek konferencyjnych, pokój gier i relaksu oraz dwie w pełni wyposażone kuchnie. – Jesteśmy zadowoleni, że kolejna firma nowoczesnych technologii lokuje się w Łodzi i zatrudnia nasze młode kadry  – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska, życząc inwestorowi dalszego rozwoju w naszym mieście. Zarówno Heikki Länsisyrjä, dyrektor generalny Digital Workforce, jak i Kinga Chelińska-Barańska, country manager Digital Workforce podkreślali, że wybór Łodzi nie był przypadkowy z uwagi na dobrą lokalizację oraz dobrze wykształcone kadry. Obecnie biuro fińskiej firmy Digital Workforce zatrudniło 77 pracowników, a do końca czerwca będzie ich w sumie 100. Źródło: Urząd Miasta Łodzi

JUUL LABS, OTWIERA W GDAŃSKU REGIONALNE CENTRUM FINANSOWO-KSIĘGOWE NA EUROPĘ, BLISKI WSCHÓD I AFRYKĘ Amerykański inwestor zamierza w Gdańsku zatrudnić jeszcze w 2019 roku ponad 50 osób i zainwestować prawie 15 mln zł. Oficjalne otwarcie zaplanowano na wrzesień, a rekrutacja pracowników już ruszyła. To będzie pierwsze takie centrum JUUL Laabs poza Stanami Zjednoczonymi. Początkowo będzie zajmować się głównie obszarem finansowo-księgowym podmiotów wchodzących w skład firmy w krajach regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód oraz Afryka). – Centrum biznesowe w Gdańsku będzie wspierać naszą działalność na wszystkich rynkach w regionie EMEA. We wstępnej fazie jego działalności zatrudnimy 50 osób, zaś inwestować będziemy do 12 milionów złotych rocznie. Wybraliśmy Polskę i Gdańsk między innymi ze względu na potencjał i wysokie kwalifikacje polskich pracowników. Dodatkowo Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdańsk oferują świetne warunki i gościnność  – mówi dyrektor ds. komunikacji w JUUL Labs EMEA Camilla Dormer. – Dzięki sprawnie działającemu systemowi obsługi inwestora, koordynowanemu przez Invest in Pomerania, firma JUUL Labs mogła liczyć na odpowiednie wsparcie w procesie wyboru lokalizacji. Wiemy, że inwestorzy lokują się w miejscach, gdzie znajdują  przyjazne otoczenie i dobre warunki do rozwoju. Invest in Pomerania przekonała kolejną firmę, że takim miejscem jest właśnie województwo pomorskie, a współpraca przy tym projekcie z Pomorską Strefą Ekonomiczną, która uzupełniła ofertę regionu zachętami strefowymi, przypieczętowała ten sukces  – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. JUUL Labs to start-up z Doliny Krzemowej, który w ostatnich latach zdominował rynek elektronicznych inhalatorów nikotyny w USA i obecnie rozszerza swoją działalność o kolejne kraje. Firma zatrudnia ponad 1500 osób. W Europie jest już obecna we Francji, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i w Hiszpanii. Misją firmy JUUL Labs jest poprawa jakości życia dorosłych palaczy poprzez eliminację papierosów. Decyzję o wsparciu, którą otrzymał polski oddział spółki  – JUUL Labs Services Poland sp. z o.o., odebrał Roman Kratochvíl, dyrektor finansowy na Europę Środkowo-Wschodnią i Rosję. Źródło: Invest in Pomerania

50

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


WARSZAWA – MIASTO STARTUPÓW Od kilku dni Stefan oprowadza początkujących przedsiębiorców po bogatym ekosystemie startupowej Warszawy. Gdzie można go spotkać? Stefan czeka w najnowszym bezpłatnym przewodniku pt.: Warszawa  – miasto startupów – oprowadza po ekosystemie w języku polskim i angielskim, w wersji drukowanej oraz online.

Po dwóch latach obecności na rynku ukazała się druga edycja przewodnika po ekosystemie młodej przedsiębiorczości stolicy pt. Warszawa – miasto startupów. Publikacja jest odpowiedzią na potrzeby przyszłych i młodych przedsiębiorców, którzy poszukują informacji o tym, w jaki sposób założyć startup, rozwinąć pomysł i finansować jego wdrożenie.

Przewodnik powstał na zlecenie Centrum Przedsiębiorczości Smolna, jako efekt merytorycznej współpracy ReaktorWarsaw i Business Edge, agencji marketingu B2B.

czyć formułę przewodnika po ekosystemie z instrukcją tworzenia nowego startupu – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W podróży do świata, któremu przyświeca idea powołania do życia jednorożca, czyli biznesu wartego miliard dolarów, towarzyszy czytelnikom Stefan. On najlepiej wie, gdzie bywać, wynająć biuro, nawiązać kontakty biznesowe, przejść szkolenie, zaprezentować swój pomysł na firmę, która zmieni rynek, i skąd wziąć na wszystko fundusze.

– Zależało nam, aby kolejna odsłona przewodnika uzupełniała poprzednią, ale też, żeby się od niej odróżniała treścią i wyglądem. Razem z Business Edge zadbaliśmy o to, aby nowe wydanie odzwierciedlało stan faktyczny startupowej stolicy, dawało praktyczne wskazówki i przyjemnie się przeglądało – mówi Borys Musielak, współzałożyciel Reaktora.

Na osiemdziesięciu bogato ilustrowanych stronach przewodnika przedstawiono najważniejsze inicjatywy i organizacje wspierające, startupowe wydarzenia, programy akceleracyjne i fundusze inwestycyjne. Głos zabierają przedstawiciele środowiska, w tym założyciele startupów i ich mentorzy. – Przewodnik Warszawa – miasto startupów jest jedną z miejskich inicjatyw promujących ekosystem nowej przedsiębiorczości. Opowiadamy w nim o możliwościach, jakie daje stolica, zachęcając jednocześnie do skutecznego wystartowania ze swoim pomysłem właśnie w Warszawie. Postanowiliśmy połą-

6

• • • • • • •

80 stron, 11 wypowiedzi mentorów, 9 success stories, <20 cyklicznych wydarzeń, 25 funduszy kapitałowych i crowdfundingowych, 14 programów akceleracyjnych, i wiele innych przydatnych i fascynujących informacji!

18 18  INFRASTRUKTURA

Zajrzyjcie do świata startupów 56 Jak uczelnie 50 wspierają startupy?

18

Warszawa – miasto startupów w liczbach

Co warto wiedzieć, zanim się zacznie?

Skąd wziąć pieniądze? 66

Jak się odnaleźć? Kim jest startupowiec?

44

Gdzie się spotykać?

72

Korporacje i startupy

Jak się odnaleźć?

#TechWawa  19

Czy znajdę biurko do wynajęcia w miejscu, w którym przy kawie porozmawiam o pomysłach biznesowych z ludźmi podobnymi do mnie? Gdzie mieści się ten warszawski ekosystem startupowy? Szukam organizacji, które podzielą mój zapał do innowacji. Chciałbym też, aby udostępniały one przestrzeń, w której będę mógł pracować nad swoim pomysłem, nad jego ulepszeniem albo modyfikacją. W każdym razie potrzebuję komputera, dostępu do internetu i kawy!

30

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

51


Michał Śmiechowicz, nowy Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej. Źródło: Urząd Miasta Łodzi.

INWESTYCJE

ŁÓDŹ MA NOWEGO STERNIKA

52

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Pierwszy kwartał 2019 roku przyniósł zmiany personalne w Biurze Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi.

Dotychczasowy Dyrektor Biura, Adam Pustelnik, zdecydował się na kontynuowanie swojej ścieżki kariery w sekto-­­ rze prywatnym, a konkretnie w branży nieruchomości, gdzie będzie dalej podejmował szereg działań mających na celu promocję atrakcyjności inwestycyjnej Łodzi. Pustelnik nie powiedział jednak swojego ostatniego słowa w samym Urzędzie, i tak, jak to było w poprzednich latach, będzie wciąż pełnił rolę doradcy Prezydent Hanny Zdanowskiej w zakresie obsługi inwestycji zagranicznych. Pełen zakres obowiązków po Adamie Pustelniku przejął Michał Śmiechowicz, którego zawodowa przeszłość to świat bankowości. Śmiechowicz z bankowością związany był od roku 2007 i przez ponad dekadę rozwijał swoje menedżerskie kompetencje. Zaczął od BRE Banku, kolejnym projektem był Bank Pocztowy, następnie Alior, a finalnie Eurobank, gdzie oprócz zarządzania zespołem, Śmiechowicz był odpowiedzialny głównie za budowę relacji na lokalnym rynku partnerów – pośredników, deweloperów i biur nieruchomości. Jak sam wspomina swoją karierę w bankowości: Wyróżniałem się wynikami i osiągnięciami, czego dowodem było stale powiększające się terytorium działania, aż w końcu pewnego dnia postanowiłem obrać kierunek na rynku rzadko spotykany. Z korporacji postanowiłem przenieść się do administracji samorządowej. – Od stycznia 2019 r. początkowo jako Zastępca, a od 1 kwietnia jako Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej został powołany do pracy w strukturze Urzędu Miasta Łodzi, i jak widać, jego dotychczasowe doświadczenie okazało się szalenie przydatne, gdyż tak naprawdę

wciąż „działa w biznesie” – buduje markę i zarządza zespołem sprzedażowym – tylko produktem stało się szeroko pojęte miasto. Michał Śmiechowicz obrał sobie za cel dbałość o postrzeganie i wizerunek Łodzi na arenie krajowej i międzynarodowej, nawiązywanie nowych i utrzymywanie dotychczasowych relacji z inwestorami oraz kształtowanie jak najlepszej atmosfery do życia w mieście. Nie są to wartości kwantyfikowane, aczkolwiek nowy Dyrektor podkreśla na każdym kroku, że chce sprowadzić do Łodzi jak najwięcej nowych miejsc pracy, pomóc w rozwoju łódzkich przedsiębiorców oraz sprawić, by realizowało się jak najwięcej dobrych pomysłów – najlepiej wywodzących się ze środowisk akademickich. Śmiechowicz stawia również na łódzkie społeczeństwo i chce, aby Łódź postrzegana była jako doskonałe miejsce do studiowania, pracy i życia, nie tylko w oczach Polaków, lecz także cudzoziemców. To nie jedyna zmiana personalna, jaka miała miejsce w zespole obsługującym inwestorów w Urzędzie Miasta Łodzi. Zastępcą dyrektora Biura dedykowanym nowym inicjatywom gospodarczym, odpowiedzialnym za wyznaczanie nowych ścieżek rozwoju miasta w zakresie pozyskiwania inwestorów, został Mateusz Sipa. Dotychczasowy współpracownik Adama Pustelnika, od 2015 r. jest obecny w strukturach Urzędu Miasta. Sipa jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jako radca prawny zdobywał doświadczenie w kilku łódzkich kancelariach.

Mateusz Sipa, nowy Zastępca Dyrektora Biura. Źródło: Urząd Miasta Łodzi.

Zarówno dla nowego Dyrektora, jego Zastępcy, jak i dla reszty zespołu Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ, minione miesiące były pełne pracy, ale także i finalizowania ciekawych projektów inwestycyjnych. W kwietniu swoje nowe biuro w Ogrodowa Office otworzył Orange. Spółka w swojej nowej siedzibie utworzy 500 miejsc pracy. Drugą poważną inwestycją było oficjalne otwarcie biura spółki Digital Workforce, która coraz dynamiczniej rozwija się w obszarze RPA (Robotics Process Automation). Digital Workforce już w chwili obecnej wspiera swoim doświadczeniem m.in. Nordea Bank, ale poprzez rozwój nowego centrum operacyjnego, planuje znaczący wzrost swoich aktywności w Łodzi, a to łączy się z tworzeniem kolejnych, atrakcyjnych miejsc pracy.

53


INWESTYCJE

Na tym nie koniec informacji o nowych inwestycjach w stolicy województwa łódzkiego. Kolejnym podmiotem, który docenił atrakcyjność, ale także i geolokalizację Łodzi, jest Pieter Smit Theater Rock Polska. To największa europejska firma z branży koncertowej i rozrywkowej, która zajmuje się transportem związanym z obsługą wydarzeń kulturalnych, gdzie większość klientów to europejskie teatry, opery oraz orkiestry. Z jej usług korzystają już m.in. Opera Krakowska, Alan Walker, Deep Purple, Filharmonia Narodowa, Live Nation oraz Zurcher Theater Spektakel.

pejski lider branży IT, który podjął decyzję o przeniesieniu się do tego nowoczesnego biurowca, realizowanego przez Avestus Real Estate.

(trzecie miejsce w rankingu Randstad Employer Brand Research).

Pierwsze cztery miesiące w świecie łódzkiego biznesu, to czas bardzo Nowe projekty biurowe wpisują się aktywnych działań, zarówno po stronie w szerszą inicjatywę, jaką jest Duopolis, samych firm, jak również i Biura czyli wspólne prezentowanie Warszawy Rozwoju Gospodarczego i Współpracy i Łodzi, jako jednego dużego i zarazem Międzynarodowej UMŁ. Wygląda na to, kompleksowego ośrodka bizneso- że nowy „sternik” – Michał Śmiechowicz wego w Polsce i w Europie. Oba miasta – będzie miał wiele okazji do kontynustanowią jeden z największych obszarów owania misji zapoczątkowanej przez metropolitarnych, nie tylko w Europie Adama Pustelnika. Wschodniej, ale na całym europejskim kontynencie. Wszystkie wyżej wymie- Więcej informacji: nione projekty udowadniają, że Łódź Biuro Rozwoju Łódzki rynek nieruchomości biurowych jest dobrym kierunkiem do rozwoju Gospodarczego stale się rozwija. Od kilku lat miasto biznesu. Na uwagę zasługuje jeszcze i Współpracy jest placem budowy dla wielu dużych jedna informacja z ostatnich tygodni. Międzynarodowej ul. Piotrkowska 104a i tworzonych głównie z myślą o inwe- Fujitsu Technology Solutions, spółka 90-926 Łódź storach IT i sektora BSS. Spółką, która IT, która od lat jest związana z Łodzią, tel.: 42 638 59 39 zainteresowała się nowym projektem została uznana za jednego z najbardziej fax: 42 638 59 40 biurowym Imagine jest Asseco – euro- pożądanych pracodawców w Polsce e-mail: boi@uml.lodz.pl

54

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


OD 17 LAT WSPÓŁTWORZYMY PRZESTRZEŃ. PONAD 150 000 M² PRZESTRZENI DO PRACY. PRZESTRZENI ZBUDOWANEJ W SPOSÓB MAKSYMALNIE PRZYJAZNY CZŁOWIEKOWI I ŚRODOWISKU – TRZYKROTNIE FILTRUJĄC POWIETRZE Z ZEWNĄTRZ, RECYKLINGUJĄC ODPADY BUDOWLANE I  WYKORZYSTUJĄC JE NA NOWO, MAGAZYNUJĄC WODĘ Z  DESZCZÓWKI I  NAWADNIAJĄC NIĄ TERENY ZIELONE CZY INSTALUJĄC URZĄDZENIA ZAPEWNIAJĄCE OSZCZĘDNOŚĆ WODY PITNEJ O POŁOWĘ. PRZESTRZENI, W KTÓREJ POWSTAJĄ WIELKIE IDEE. PRZESTRZENI, W KTÓREJ CELEBRUJE SIĘ MAŁE I  DUŻE SUKCESY. PRZESTRZENI, W  KTÓREJ WZRASTAJĄ FIRMY I  JEDNOSTKI. PRZESTRZENI, W  KTÓREJ NAWIĄZUJĄ SIĘ PRZYJAŹNIE. PRZESTRZENI PEŁNEJ BRIEFÓW, MILESTONSÓW, ASAPÓW, DEADLINÓW, I …FAKAPÓW. STWORZYLIŚMY TEŻ PRZESTRZEŃ SKUPIAJĄCĄ LUDZI WOKÓŁ WAŻNYCH INICJATYW. PRZESTRZEŃ DO BUDOWANIA NOWYCH RELACJI, WYMIANY DOŚWIADCZEŃ, ZDOBYWANIA NOWYCH KOMPETENCJI, ROZWOJU PASJI, NAUKI, SPORTU I  ZABAWY – TORUS LINK. DZIŚ CHCEMY IŚĆ O  KROK DALEJ, CHCEMY ZADBAĆ O  PRZESTRZEŃ DLA NAS I  DLA NASTĘPNYCH POKOLEŃ. PRZESTRZEŃ ROZUMIANĄ JAKO NASZE BLIŻSZE I  DALSZE OTOCZENIE - ŚWIEŻE POWIETRZE, FLORĘ I FAUNĘ. WIERZYMY, ŻE RAZEM Z WAMI, NAM SIĘ TO UDA. …BO PRZECIEŻ NASZA PRZESTRZEŃ BEZ WAS, OZNACZAŁABY TYLKO KOLEJNE M²…


INWESTYCJE

BRAMA MIASTA NOWOCZESNY BIUROWIEC W ROSNĄCEJ W SIŁĘ ŁODZI

Łódź staje się coraz atrakcyjniejsza dla nowych pracowników. Miasto systematycznie rozwija się i rewitalizuje, powstają nowe inwestycje i dynamicznie rośnie sektor usług. Według najnowszych danych, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób zatrudnionych w nowoczesnych usługach dla biznesu (BPO, SSC, IT i R&D) wzrosła o 5,5 tys., osiągając poziom ponad 20 tys. pracowników1. W odpowiedzi na rozwój wspomnianego sektora w Łodzi powstają nowoczesne biurowce. 1

Business Services Sector in Poland 2018, ABSL.

Głównym ośrodkiem biznesowym w Łodzi jest Nowe Centrum. Ten wieloaspektowy projekt urbanistyczny dynamicznie się rozwija. Deweloperzy realizują i ogłaszają kolejne projekty, miasto rozszerza ofertę centrum EC1 (kompleks pełniący funkcje kulturalno-artystyczne i edukacyjne), prowadzony jest program rewitalizacji i modernizacji kamienic, ulic i parków. Niedługo rozpocznie się budowa tunelu, który połączy dworzec Kaliski z Fabrycznym. Nowe Centrum Łodzi stanie się także punktem łączącym wschód z zachodem Polski i będzie doskonale skomunikowane z europejskimi stolicami. Nowe Centrum Łodzi oferuje nowoczesne powierzchnie biurowe, które przyciągają najlepszych pracodawców. Szczególnie firmy z sektora shared service, dla których ważna jest zarówno dobra lokalizacja w danym mieście, jak i sprawna komunikacja z innymi ośrodkami, znajdują tu dogodne miejsce dla rozwijania biznesu. Właśnie tutaj powstaje Brama Miasta, biurowiec nawiązujący swoją architekturą do fabrycznej przeszłości Łodzi, w środku prezentujący najnowsze rozwiązania

58

technologiczne i gwarantujący komfor- TECHNOLOGIE DLA towe środowisko pracy. Dzięki swojej PRACOWNIKÓW NA PIERWSZYM charakterystycznej kortenowej elewacji, MIEJSCU Brama Miasta już stała się punktem Brama Miasta będzie pierwszym w Łodzi biurowcem z innowacyjnym systemem orientacyjnym na mapie Łodzi. operacyjnym Connected by Skanska Brama Miasta to kompleks składający integrującym w aplikacji mobilnej zarząsię z dwóch 13-piętrowych budynków, dzanie różnymi funkcjami budynku. które razem dostarczą prawie 44 000 m2 Z łatwością będzie można m.in. poruszać GLA – nowoczesnej przestrzeni biurowej. się po budynku za pomocą smartfona, Pracować w nich będzie mogło nawet bez konieczności używania tradycyj5  tysięcy osób.  Kompleks będzie jedy­ nych kart dostępu, przygotować wirtunym projektem w Nowym Centrum alne zaproszenie do budynku dla gościa, Łodzi dostępnym dla najemców w 2019 a także zarezerwować mu miejsce parkin(I budynek) i 2020 roku (II budynek). gowe. Biurowiec będzie wyposażony w tzw. activity based parking rozpozna– Mamy nadzieję, że Nowe Centrum Łodzi jący tablice rejestracyjne i przydzielający stanie się kolejnym miejscem w Polsce, dostępne miejsca parkingowe. Najemcy które będzie kojarzone z inwestycjami będą mieli też możliwość dostosowania biurowymi Skanska – tak jest w Warszawie na życzenie tzw. Connected Fit-out, obejprzy al. Jana Pawła i na Bliskiej Woli mującego m.in. rezerwację sal spotkań, czy we Wrocławiu w rejonie pl. Domi- sterowanie temperaturą i oświetleniem nikańskiego. Nowa Fabryczna, a teraz w pomieszczeniach za pomocą apliBrama Miasta, to projekty, które pozy- kacji mobilnej.  Jednocześnie Brama tywnie wpłyną na okolice Dworca Miasta zostanie w pełni dostosowana Fabrycznego  – cieszymy się, że zasie- do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlają je firmy, które są ważnymi lokal- rodziców z dziećmi czy seniorów. Przenymi pracodawcami  – mówi Krzysztof strzenie w budynku i na zewnątrz zostały Wilczek, dyrektor regionalny w spółce zaprojektowane zgodnie z wymogami biurowej Skanska. Fundacji Integracja.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Outsourcing&More Polska | majâ&#x20AC;&#x201C;czerwiec 2019

59


INWESTYCJE

BRAMA MIASTA – KLUCZOWE FAKTY I LICZBY Powierzchnia najmu I etapu: 29 400 m2 GLA Oddanie do użytku I etapu: Q2 2019 Powierzchnia najmu II etapu: 14 400 m2 GLA Zakończenie budowy II etapu: Q2 2020 Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 43 800 m2 GLA Cały kompleks dostarczy 230 miejsc parkingowych Certyfikacja: LEED Gold, Obiekt bez Barier Generalny wykonawca: Skanska S.A Autor projektu architektonicznego: medusa group

ATRAKCYJNA LOKALIZACJA I DOGODNY TRANSPORT

Miasta będzie też można wygodnie dojechać rowerem czy hulajnogą, samoBrama Miasta będzie łączyć tętniącą chodem elektrycznym, również w ramach życiem ulicę Piotrkowską z Nowym carsharingu. Brama Miasta będzie na Centrum Łodzi i dworcem Łódź Fab- wyciągnięcie ręki dla każdego –  mówi ryczna. Inwestycja znajduje się także Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny blisko woonerfu Traugutta. Dzięki w spółce biurowej Skanska. bezpośredniemu dostępowi do nowej stacji kolejowej, autobusów i tram- RELAKS, KULTURA wajów, przyszli pracownicy sprawnie I ZIELEŃ – WSZYSTKO W JEDNYM dotrą do biurowca. W samej inwestycji MIEJSCU znalazło się także miejsce na udogod- Projekt Skanska stworzy w Nowym nienia dla użytkowników innych Centrum Łodzi nowe miejsce spotkań. środków transportu. W sumie w całym Pomiędzy budynkami Bramy Miasta kompleksie powstanie 205 miejsc dla powstanie otwarty dla wszystkich plac, rowerzystów z komfortowymi szat- umożliwiający organizację wydarzeń niami, prysznicami i stacją naprawczą kulturalnych, takich jak kino letnie czy dla rowerów oraz stacje ładowania wystawy plenerowe. Klimatyczne patio, przestrzenie zielone, mała architekaut elektrycznych. tura, a także liczne kawiarnie i restaura­ – Brama Miasta to już nasza trzecia inwe- ­cje sprawią, że Brama Miasta stanie się stycja w Łodzi, a druga, która jest ważnym miejscem idealnym do spotkań bizneelementem stale rozwijającego się sowych i towarzyskich. Będą z niego Nowego Centrum Łodzi. Istotnym atutem korzystać mieszkańcy Łodzi, turyści oraz tej części miasta jest rozwinięta komuni- pracownicy NCŁ. kacja publiczna, która umożliwia łatwy dojazd tramwajem, autobusem czy pocią- WYRÓŻNIAJĄCA ARCHITEKTURA giem, również spoza Łodzi. Dogodna loka- Elewacja obu budynków Bramy Miasta lizacja oraz zastosowane w naszej inwe- pokryta będzie kortenem, który w Łodzi stycji rozwiązania sprawiają, że do Bramy nie był jeszcze wykorzystywany w tak

60

dużej skali. Jest to stal szlachetna pokrywająca się patyną w rudym kolorze, nawiązującym do fabrycznego klimatu miasta. Ściany obu budynków od strony wspólnego dziedzińca będą przeszklone. W efekcie powstanie wrażenie, że Brama Miasta to jeden przecięty na pół budynek, otwierający przyjezdnym wejście do centrum Łodzi. Po ukończeniu Bramy Miasta, we wszystkich inwestycjach biurowych Skanska w Łodzi będzie pracować ponad 10  tysięcy specjalistów. Na biura w łódzkich budynkach zdecydowały się liczne międzynarodowe korporacje, takie jak Infosys, Cybercom, B/S/H, Fujitsu czy Whirlpool.

Autor:

Anna RolkaZawadzka, Leasing Negotiator, Skanska office unit in Poland

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


hush acoustic ofďŹ ce solutions


INWESTYCJE

NAJEMCY MÓWIĄ:

SPRAWDZAM Najemcy powierzchni komercyjnych mają od kilku do kilkunastu tygodni na weryfikację wysokości i prawidłowości naliczeń opłat eksploatacyjnych za 2018 rok.

Zasadą jest comiesięczna płatność opłat eksploatacyjnych przez najemców w formie zaliczek i rozliczanie po upływie roku kalendarzowego. Najemcy powinni otrzymać już rozliczenia za zakończony rok 2018. Zarządcy zwykle dostarczają je do końca pierwszego kwartału roku następującego po rozliczeniowym. Teraz jest czas – od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy, zależnie od zapisów w umowie najmu – na zgłoszenie chęci weryfikacji kosztów wchodzących do pakietu usług wynajmującego, za które najemcy wnoszą opłaty eksploatacyj­­ne. Po tym okresie zarządcy mogą nie udostępnić faktur, rachunków i umów z podwykonawcami.

DOSTANIESZ TO, NA CO SIĘ UMÓWIŁEŚ Na obciążenia najemcy wynikające z umowy najmu w biurowcu składają się czynsz, opłaty eksploatacyjne i refaktury mediów. – Podpisując kontrakt, najemcy zwykle skupiają się na tym pierwszym punkcie. Koszty eksploatacyjne traktują trochę po macoszemu, pytając głównie o wysokość zaliczki  – mówi Artur Sutor, partner i dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w Cresa Polska.  – Tymczasem dla najemcy jest to poważne obciążenie finansowe, stanowiące średnio 20–25% czynszu bazowego. Co więcej, niedokładne, niejasne zapisy

62

w umowie otwierają drogę do pewnych nadużyć, a interpretacja zapisów jest często niekorzystna dla najemcy. Dlatego, chcąc uniknąć wysokich rachunków w przyszłości, już na etapie podpisywania umowy trzeba zadbać o jasne zapisy, precyzujące: za co dokładnie zapłaci najemca i w jaki sposób będzie to rozliczane – wyjaśnia specjalista.

PRECYZYJNE ZAPISY CHRONIĄ NAJEMCÓW Jak w takim razie się zabezpieczyć i o co zadbać negocjując kontrakt? – Pierwszą i podstawową kwestią jest dokładne określenie, ile procent powierzchni w budynku zajmuje najemca. Taka informacja powinna być bardzo klarownie zapisana w umowie najmu, a wynajmujący powinien przedstawić jasny algorytm wyliczenia udziału powierzchni najemcy oraz udziału powierzchni wspólnych budynku (add-on factor). W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że najemca zapłaci więcej za swoją powierzchnię niż powinien, np. poniesie koszt utrzymania pomieszczeń technicznych – mówi Łukasz Dreger, Senior Associate w Dziale Reprezentacji Najemców Biurowych w Cresa Polska. – Kolejną ważną sprawą jest wpisanie do kontraktu zamkniętego katalogu pozycji zaliczanych do kosztów wspólnych rozliczanych z opłaty eksplo-

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Jeśli najemca zdecyduje się, że „sprawdza”, będzie miał na to zwykle od dwóch tygodni do trzech miesięcy – ten okres reguluje umowa najmu. Do weryfikacji kosztów będzie potrzebował wszystkich faktur źródłowych od dostawców mediów oraz podwykonawców, umów serwisowych, deklaracji na podatek od nieruchomości oraz deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami, a także ostatniego zawiadomienia o wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego (jeśli nie ma własności gruntu). – Rozliczanie kosztów eksploatacyjnych to bardzo złożony temat. Gdy najemca podejrzewa, że nie zostało zrobione zgodnie z najlepszą praktyką, powinien poinformować zarządcę, że chce zweryfikować prawidłowość rozliczenia. Może to zrobić samodzielnie, jednak, nie mając doświadczenia w tym biznesie, może być to spore wyzwanie. Poza tym, rozwiązywanie sporów w relacji dostawca-klient bywa problematyczne, mając na uwadze, iż strony umowy najmu muszą kooperować przez wiele lat na różnych płaszczyznach. Dlatego też warto rozważyć zaangażowanie specjalistów z rynku nieruchomości, aby dokonali kompleksowego audytu kosztów, gdyż posiadają na najemcę w interwale miesięcznym. oni stosowną wiedzę i doświadczenie oraz W przyszłym rozliczeniu za rok 2019 mogą zastąpić najemcę w dyskusjach ta pozycja, ze względu na uwolnienie z wynajmującym lub zarządcą budynku, rynku energii elektrycznej i kontrakto- co wskazane jest zwłaszcza w bardziej wanie jej wg notowań na giełdzie, może skomplikowanych przypadkach – podsuosiągnąć najwyższy dotychczas udział mowuje Łukasz Dreger. atacyjnej, pamiętając na przykład, że na- –  nawet ponad 40% całości dodatkojemcy nie powinni płacić za inwestycje wych kosztów. Autorzy: w budynek, a jedynie za jego utrzymanie PO PIERWSZYM KWARTALE i bieżącą eksploatację – dodaje. Jeśli najemca, korzystając z pomocy Doradcy z Cresa Polska przypominają, doświadczonych doradców, już na etaArtur Sutor, że całkowitą strukturę kosztów eksplo- pie kontraktu zadbał o wszystkie niezPartner, atacyjnych można podzielić na dziewięć będne zapisy, teraz ma ułatwione zaDyrektor Działu Reprezentacji podstawowych grup: podatek od nieru- danie.  – Najważniejsze jest, żeby rozliNajemców chomości, użytkowanie wieczyste, ubez- czenie zostało dostarczone w czytelnej Biurowych, Cresa pieczenia, zarządzanie nieruchomością, i transparentnej formie. Najlepiej w co obsługa techniczna, sprzątanie powie- najmniej dwóch tabelach – pierwsza zestarzchni wspólnych, ochrona i recepcja, wiająca koszty wspólne całego obiektu pozostałe serwisy i usługi. Najwięcej, oraz druga pokazująca zestawienie weŁukasz Dreger, bo aż do 37% w kosztach mają media. dług udziału najemcy w budynku – mówi Senior Associate Dlatego, według Łukasza Dregera, Łukasz Dreger. – Niestety, praktyki są różw Dziale najbardziej sprawiedliwym systemem ne i bardzo często najemcy mają problem Reprezentacji jest olicznikowanie energii elektrycznej, z nieczytelnym rozliczeniem albo niejaNajemców Biurowych, Cresa wody i ciepła i refakturowanie ich snymi algorytmami użytymi do obliczeń.


INWESTYCJE

KIELCE: FIRMY Z KAPITAŁEM ZAGRANICZNYM I PRESTIŻOWE TARGI MIĘDZYNARODOWE WAŻNYM OGNIWEM GOSPODARKI MIASTA Firmy z kapitałem zagranicznym tworzą w Kielcach istotny segment lokalnej gospodarki. Chociaż miasto może poszczycić się świetnie prosperującymi przedsiębiorstwami z kapitałem polskim, to jednak firmy BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) tworzą znaczną ilość miejsc pracy oraz są katalizatorem innowacji technologicznych. Innowacje te, z czasem, poprzez powiązania kooperacyjne, są implementowane w działalności lokalnych małych i średnich firm. Do najnowszych inwestycji z kapitałem zagranicznym w Kielcach należy budowa centrum logistycznego Panattoni Park Kielce. W roku 2018 w strategicznej dla tego typu działalności lokalizacji – przy węźle Kielce Zachód na trasie S7 – oddane do użytku zostały hale magazynowe i produkcyjne o powierzchni 42 tys. m2. W kolejnej fazie realizacji projektu planowana jest ekspansja o kolejne 35 tys. m2. Z nowoczesnej infrastruktury korzystają duże kieleckie firmy: VIVE Textile Recykling, lider w Europie w branży przetwórstwa materiałów i tekstyliów oraz jej spółka-córka – VIVE Transport. Swoje centrum logistyczno-dystrybucyjne otworzyła także firma Pekaes, która sukcesywnie rozwija usługi przeładunku oraz transportu przesyłek krajowych i międzynarodowych.

cyjny pomiędzy Warszawą i Krakowem. W pobliżu węzła Kielce Południe trwa budowa kolejnego centrum logistycznego, administrowanego przez firmę 7R. Pracownicy Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce potwierdzają, iż zainteresowanie gruntami pod logistykę jest większe z roku na rok:

CCIG, która realizuje usługi outsourcingu, to także w większości kapitał polski. Z kolei firma Medicover Polska, która posiada w Kielcach jedno z dwóch Centrów Kontaktu z Klientem, wywodzi się ze Szwecji. Kolejne biuro w Radomiu zostało otworzone w 2016 r. ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa operacyjnego – mówi Anna – Posiadamy bazę terenów inwestycyj- Kotula, p.o. Dyrektora Contact Center, nych idealnych dla branży logistycznej Medicover Polska.  – Jednak, zarówno i produkcyjnej  – mówi Karolina Kamiń- Kielce, jak i Radom są dla nas kluczowe ska-Maślarz, kierownik Centrum Obsługi pod względem inwestycji w lokalizację. Inwestora w Kielcach.  – Mamy świadomość, iż położenie Kielc w otoczeniu Kielce to bardzo silny ośrodek produkkilku dużych aglomeracji miejskich tj. cyjny i przemysłowy. Wśród działająWarszawy, Krakowa, Katowic, Lublina, cych w regionie firm wyróżniają się może być ważnym argumentem w rękach te z branży metalowej i maszynowej. miasta w przypadku pozyskiwania in­­ - Fabryka NSK Bearings, znana kiedyś jako westorów poszukujących nowych lokali- Fabryka Łożysk Tocznych Iskra, to część zacji produkcyjnych i usługowych. japońskiego koncernu NSK. Wytwarza m.in. łożyska kulkowe dla podwozi, Kielce są atrakcyjną lokalizacją dla sieci – Spośród firm z branży nowoczesnych silników, zespołów napędowych. dystrybucyjnych i parków logistycz- usług dla biznesu, w Kielcach przeważają Kielecki oddział spółki NSK Bearings nych. Trwa wyścig o pozyskanie kolej- firmy z kapitałem polskim. Są to m.in. jest największym producentem łożysk nych gruntów w pobliżu trasy S7, która znani dostawcy usług i rozwiązań infor- kulkowych w Europie. Warto podkreprzebiega przez całe województwo matycznych  – Infover, Transition Techno- ślić, iż w Kielcach znajduje się też Eurotworząc ważny korytarz komunika- logies czy Comarch. Działająca w mieście pejskie Centrum Technologii NSK, gdzie

64

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Targi Kielce i Centrum Kongresowe

wykwalifikowana kadra inżynierów pracuje nad technologiami dla rozwoju firmy. Zmodernizowana hala o powierzchni prawie 10 tys. m2 przeznaczona jest do produkcji łożysk i piast kół samochodowych HUB1 oraz łożysk walcowych. Na bazie znanej kiedyś w Polsce firmy SHL (dawne Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych, kontynuujące tradycje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego) działalność produkcyjną prowadzi włoski koncern CLN GROUP. Jedna ze spółek Grupy – MA Polska SA specjalizuje się w produkcji wytłoczek, elementów spawanych i zgrzewanych, a także w malowaniu proszkowym i kataforetycznym. Głównym klientem

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

firmy na polskim rynku jest Fiat Auto Poland, a na rynkach zagranicznych GM Opel, Saab, PSA, VW, BMW, Volvo Cars.

i inwestorów zewnętrznych. Znany producent zabudowy wywrotek i naczep – KH  Kipper to kolejna firma motoryzacyjna, która powstała w wyniku fuzji W segmencie produkcyjnym w mieście z belgijskim przedsiębiorstwem Stokota. działa również Stokota (belgijski produ- Obecnie KH  Kipper zatrudnia ponad cent cystern) oraz Gervasi (firma 300  osób i produkuje znane na świecie z kapitałem włoskim specjalizująca się zabudowy do celów specjalnych. w produkcji wywrotek, przyczep i zabudowy). Wśród wiodących producentów Kapitał amerykański jest w Kielcach represprzętu do zimowego utrzymania dróg, zentowany przez firmę XL Tape Interpojazdów komunalnych, lotniskowych national, wytwarzającą profesjonalne i rolniczych znajduje się Aebi Schmidt. taśmy oraz inne akcesoria wykorzystyTa firma z kapitałem niemieckim jest wane w budownictwie. XL Tape jest obecna w 80 krajach na całym świecie, obecny w Kielcach od 20 lat i z pewnoa w Kielcach daje zatrudnienie kilkuset ścią należy go zaliczyć do grona najnowoosobom, pozytywnie wpływając na wize- cześniejszych i prężnie rozwijających się runek miasta w oczach mieszkańców przedsiębiorstw.

65


INWESTYCJE

Hale produkcyjne i tereny inwestycyjne Kieleckiego Parku Technologicznego

66

Outsourcing&More Polska | majâ&#x20AC;&#x201C;czerwiec 2019


Spośród najważniejszych na gospodarczej mapie Kielc punktów z całą pewnością należy wymienić Targi Kielce – spółkę akcyjną, która w kraju i za granicą zdobyła duży prestiż i uznanie w branży targowo-wystawienniczej, plasując się na drugiej pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby wystawców i wynajętej powierzchni. Jest to jednak przykład dobrze zainwestowanego kapitału polskiego, bowiem spółka stanowi własność gminy Kielce. Zarówno Targi Kielce, jak i znajdujące się w tym samym obrębie Centrum Kongresowe przyciągają firmy z kapitałem zagranicznym na licznie organizowane wystawy, konferencje i targi. Ogromnie cieszy to, iż w ostatnich latach można dostrzec szereg nowych inwestycji poczynionych przez kieleckie firmy, zarówno te rodzime, jak i te z kapitałem zagranicznym. Rozwija się otoczenie biznesu, w szczególności tereny administrowane przez Kielecki Park Technologiczny. To tutaj rozwija swoją działalność holenderska spółka Tegeno – producent narzędzi do maszyn pakujących, a także, mająca swe korzenie w Niemczech, firma Marbach  – dostawca specjalistycznych narzędzi dla branży poligraficznej. Firmy inwestujące w Kielcach mogą liczyć na przychylność władz miasta i wsparcie Centrum Obsługi Inwestora działającego w Urzędzie Miasta Kielce. Usługi COI są świadczone na najwyższym poziomie, a konsultanci dostosowują swoje usługi do oczekiwań inwestorów. COI UM Kielce pomaga w rekrutacji personelu, angażuje się w poszukiwanie biur i innych lokalizacji, prowadzi działania z zakresu promocji gospodarczej. Prowadzona jest internetowa Baza Ofert Inwestycyjnych, zawierająca oferty biur, terenów, hal i projektów współpracy, dostępna pod adresem: mapa.invest.kielce.pl.  Więcej informacji:

Centrum Obsługi Inwestora Urząd Miasta Kielce ul. Strycharska 6, 25-659 Kielce tel.: 41 36 76 571, 41 36 76 557 e-mail: coi@um.kielce.pl www.invest.kielce.pl www.mapa.invest.kielce.pl

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

67


ZAGRANICZNI INWESTORZY STAWIAJĄ NA BYDGOSZCZ

Dynamicznie rozwijający się w Bydgoszczy sektor nowoczesnych usług dla biznesu przyciągnął jak dotąd już wielu zagranicznych inwestorów. Prawie połowa działających w mieście centrów usług biznesowych swoje macierzyste siedziby posiada poza Polską. Swoją działalność rozwijają tu firmy m.in. z Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemiec, Kanady, Szwecji czy Holandii, zatrudniając łącznie ponad 75% pracowników sektora BSS w Bydgoszczy (według raportu ABSL „Usługi biznesowe w Bydgoszczy”). Wciąż wzrastające zatrudnienie w sek­­to-­­­ rze BPO/SSC, przekraczające już 10 tys. pracowników, coraz wyraźniej wskazuje na silną specjalizację Bydgoszczy w branży IT, której udział w rynku usług biznesowych w mieście stanowi ok. 80%. Bydgoszcz przyciągnęła do siebie m.in. takie światowe marki, jak Nokia, Atos, Mobica czy SDL, które wciąż rozwijają tu swoje oddziały. Większość z nich rozszerzyła w ostatnich latach zakres świadczonych usług i zwiększyła zatrudnienie w swoich centrach, sygnalizując jednocześnie realne prognozy dalszego rozwoju. Doskonałym przykładem jest firma Atos Global Delivery Center, która zatrudniając w bydgoskiej lokalizacji już ponad 3500 osób, zdecydowała się przenieść tu z początkiem 2019 r. swoją główną siedzibę. W ostatnim roku nowe oddziały w Bydgoszczy ulokowali także kolejni inwestorzy z branży IT, jak Meelogic, Sii czy Cognifide. – Dzięki inwestującym tu firmom z bra-­­ nży IT, udało się wypracować w naszym mieście silną lokalną specjalizację. Według ubiegłorocznego raportu opracowanego przez Związek Liderów Sektora

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

nie pozostaje bez wpływu na ich kulturę organizacyjną. Wzorce czerpane z ma-­­ cierzystych jednostek, czy też wynikające z globalnego charakteru organizacji, często w naturalny sposób przenoszą się nie tylko na strukturę czy sposób zarządzania, lecz także na po­­dejście do pracowników, rekrutacji czy Tak obrany kierunek specjalizacji znaj- współpracy z lokalną społecznością, duje swoje odzwierciedlenie nie tylko w której funkcjonuje firma. w kolejnych inwestycjach i zwiększaniu zatrudnienia w sektorze, lecz także Na przykład Atos GDC Polska dużą wagę w globalnych sukcesach działających tu przykłada do zapewniania pracowfirm. Jednym z przykładów jest bydgoski nikom równych szans i  kreowania inteoddział firmy Nokia, gdzie stworzono gracyjnej kultury pracy. Potwierdza to system ostrzegania BMC (Broadcast wyróżnienie od Instytutu Great Place Message Center), wykorzystany przez To Work, przyznane firmie za 2018  rok amerykańskie władze do wysłania w wyniku wysokiego wskaźnika „Trust pierwszego SMS-owego listu gończego. Index”, oznaczającego wysoką jakość Z kolei, działający w Bydgoszczy od­­ - i atrakcyjność kultury miejsca pracy dział Atosa świadczy usługi informa- z punktu widzenia pracowników. tyczne w tak prestiżowych projektach, Z kolei, w bydgoskim oddziale Nokii, obok zaawansowanych procesów R&D, jak obsługa IT Igrzysk Olimpijskich. rozwijane są inicjatywy na rzecz lokalnej ZAGRANICZNE WZORCE społeczności, np. w formie programu PRZENIKAJĄ DO LOKALNYCH wolontariatu pracowniczego czy zbiórek STRUKTUR dla najbardziej potrzebujących z najbliżObecność kapitału zagranicznego szej okolicy. Pracownicy Centrum Techw firmach operujących w Bydgoszczy nologicznego Nokia w Bydgoszczy Usług Biznesowych (ABSL), to w Bydgoszczy udział usług IT w strukturze zatrudnienia centrów BPO, SSC, IT i  R&D jest największy w porównaniu z innymi ośrodkami w Polsce – mówi Edyta Wiwatowska, Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (BARR).

69


podejmują także oddolne działania edukacyjne służące pobudzaniu zainte­­ resowania tematyką IT i naukami ścisłymi wśród kobiet. To z ich inicjatywy odbyły się w Bydgoszczy już dwie edycje konferencji „Kobiety IT”, w których udział wzięło kilkaset uczestniczek.

i organizacje okołobiznesowe aktywnie wspierają współpracę działających tu uczelni wyższych z przedsiębiorcami. Jak wskazuje wspomniany już raport ABSL, obecnie ponad jedna trzecia studentów aglomeracji bydgosko-toruńskiej kształci się na kierunkach biznesowo-administracyjnych, inżynieBydgoski oddział Cybercom zwraca na- ryjno-technicznych, językowych oraz tomiast uwagę na wartości zwią- teleinformatycznych, których absolzane ze zrównoważonym rozwojem, wenci najczęściej znajdują zatrudnienie płynące ze szwedzkiego pochodzenia w branży nowoczesnych usług dla firmy. – Szwedzka kultura organiza- biznesu. Dodatkowym walorem dla inwecyjna to więcej niż osławione plakaty storów, szczególnie w branży IT, bywa z firmowymi wartościami. To przede też techniczne ukierunkowanie edukacji wszystkim konkretny sposób komunikacji w bydgoskich szkołach średnich. i styl codziennego funkcjonowania, które w Cybercom łączymy ze strategią zrów- BYDGOSZCZ WYSOKO noważonego rozwoju. Z  dumą przed- W BRANŻOWYCH RANKINGACH stawiamy się jako sygnatariusze United Otwartość miasta, dobry klimat dla noNations Global Compact i chcemy, żeby wych inwestycji, a także kompleksowe zrównoważony rozwój z firmowego DNA, wsparcie oferowane przez Bydgoską przedostał się do DNA naszych pracow- Agencję Rozwoju Regionalnego, wyspeników  – wyjaśnia Krystyna Hryncewicz, cjalizowaną w obsłudze procesów inweHR Business Partner w Cybercom.  stycyjnych w mieście, sprawiają ponad– Razem uczymy się, że zrównoważony to, że w licznych międzynarodowych rozwój dzieje się tu i teraz. O przyjazne konkursach i branżowych rankingach śro­ dowisko pracy dbamy, m.in. reali- Bydgoszcz wielokrotnie zyskała w ostatzując firmowy program Wellbeing, który nich latach tytuł miasta najbardziej pomaga naszym twórcom oderwać się przyjaznego do prowadzenia biznesu. od biurek i poszu­­kać równowagi – dodaje. Za swój wkład w rozwój rynku nowoczesnych usług dla biznesu Bydgoszcz KAPITAŁ LUDZKI NAPĘDZA już dwukrotnie (w 2016 i 2019 roku) INWESTYCJE została nagrodzona w plebiscycie Biznes Coraz więcej inwestorów z sektora BSS, Polska jako „Emerging City of the Year”. tak nowych, jak i tych już obecnych W ostatnim czasie Bydgoszcz znalazła w mieście, wskazuje Bydgoszcz jako się także wśród liderów rankingu fDi optymalną lokalizację dla rozwoju Polish Cities of the Future 2019/20. swojego biznesu. Atuty miasta, decydu- Zespół analityczny Financial Times – fDi jące o jego atrakcyjności inwestycyjnej, Intelligence po raz kolejny przyjrzał się to z jednej strony dogodne położenie bliżej polskim miastom pod względem komunikacyjne, wraz z międzynaro- wskaźników świadczących o atrakcyjdowym lotniskiem, gotowa oferta ności bezpośrednich inwestycji zagraterenów pod inwestycje i nowoczesnych nicznych i zdecydował o przyznaniu powierzchni biurowych, a także tak Bydgoszczy wyróżnienia w kategorii poszukiwany dziś przez przedsiębiorców Top 10 Overall – Best for Human Capital i pracowników „work-life balance”. and Lifestyle. Z drugiej zaś strony, to wysoki potencjał zasobów ludzkich, dostrzegany przez Dla międzynarodowych firm, o uznanej inwestorów, zarówno przez pryzmat na świecie pozycji, ważne jest, aby środoilościowy (Bydgoszcz i najbliższą okolicę wisko, w którym działają, odzwierciedlało w promieniu 50 km zamieszkuje ok. globalny charakter ich pracy, zapewmilion osób), jak też ich kompetencji niając jednocześnie dostęp do wiedzy oraz możliwości edukacyjnych. technicznej, kompetentnych zasobów ludzkich oraz doskonałej infrastruktury. Jako największy ośrodek akademicki Nie brakuje dowodów, że to wszystko w województwie kujawsko-pomorskim, jest dostępne właśnie w Bydgoszczy. Bydgoszcz oferuje przedsiębiorcom Więcej informacji: dostęp do zasobów ludzkich o odpowiaul. Uni Lubelskiej 4C dających im kompetencjach. Na uczel85-059 Bydgoszcz niach zlokalizowanych w Bydgoszczy tel.: 52 585 88 23 kształci się ponad połowa ogólnej liczby e-mail: barr@barr.pl studentów w województwie, a miasto www.barr.pl

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Nowa inwestycja w mieście

Nazwa inwestora: CATTS Poland sp. z o.o. Kraj pochodzenia: Holandia Siedziba w mieście: Arkada Business Park Liczba zatrudnionych: 115+ Branża: Doradztwo w zakresie zgodności, audyty i oceny, zarządzanie handlem, szkolenia i warsztaty oraz wsparcie dla oprogramowania Zajęta powierzchnia w m2: 200+

Stosunki międzynarodowe, zasady i regulacje nieustannie ewoluują, a dzisiaj zauważamy skutki tych zmian szybciej niż kiedykolwiek. Doradzamy firmom zajmującym się handlem międzynarodowym w ustanawianiu globalnych programów handlowych, zmian regulacyjnych i stosowaniu najnowszych technologii, pozwalając im na wprowadzanie innowacji, upraszczanie i przewidywanie trendów. CATTS korzysta z ponad 120-letniego doświadczenia praktycznego w zakresie handlu międzynarodowego i ceł, aby zapewnić praktyczne i niezawodne usługi doradcze w przystępnych cenach. Mamy doświadczenie we współpracy z międzynarodowymi korporacjami i władzami, dla których z powodzeniem zrealizowaliśmy projekty na całym świecie.

Peter Bulters, CEO, CATTS Poland

71


INWESTYCJE

JAKIE KRAJE INWESTUJĄ W LUBLINIE ORAZ W JAKICH BRANŻACH SĄ MOCNE? W ostatnich latach zainteresowanie Lublinem ze strony inwestorów zagranicznych można zaobserwować w szczególności w branżach priorytetowych dla rozwoju gospodarczego Lublina, takich jak sektor nowoczesnych usług dla biznesu, biotechnologia, czy branża maszynowa i motoryzacyjna.

72

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


jący się w dziedzinie rozwiązań wizualnych, produkujący innowacyjne zespoły elektroniczne wbudowane w komputery PC oraz płaskie monitory panelowe. Nowoczesny obiekt produkcji ekranów LCD z centrum logistycznym o powierzchni 16 tys. m2 usytuowany jest na terenie parku przemysłowego Panattoni Europe w Lublinie. Zatrudnienie znajdzie tu docelowo ok. 250 osób. 220 nowych miejsc pracy zostanie z kolei utworzonych w powstającym zakładzie produkcyjnym firmy Turck zlokalizowanym w parku logistycznym MLP Lublin. Turck to rodzinna firma zatrudniająca obecnie ponad 4800 pracowników w ponad 30 oddziałach oraz w placówkach swoich partnerów, działających na terenie 60 krajów. Specjalizuje się w dziedzinie czujników, systemów fieldbus, connectivity, interfejsów HMI oraz systemów RFID.

Spośród ostatnich 35 projektów inwestycyjnych z sektora produkcyjnego ulokowanych w mieście – 9 stanowiło przykłady bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Niemiec, Włoch, Holandii, Ukrainy, Malezji, Izraela czy Danii. W sektorze motoryzacyjnym i elektromaszynowym dominuje przede wszystkim kapitał niemiecki, natomiast liczne są także inwestycje firm belgijskich czy francuskich. Jako przykład najnowszych inwestycji z Niemiec ulokowanych w Lublinie w ciągu ostatniego roku warto wymienić projekty firm Data Modul czy Turck. Data Modul to globalny koncern specjalizu-

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Zainteresowanie inwestorów branżą maszynową i motoryzacyjną w Lublinie stanowi konsekwencję przyjętej przez miasto strategii wspierania branż o wyraźnym potencjale intelektualnym i tradycjach gospodarczych.

nieruchomości, m.in. TBV Investment czy JJK Property włączyli się w ten nurt, czego wyrazem są będące w przygotowaniu inwestycje przemysłowe o łącznej powierzchni 65 tys. m2. W konsekwencji znacząco wzrosła pozycja konkurencyjna miasta i Lublin stał się znacznie atrakcyjniejszy dla krajowych i zagranicznych inwestorów, szukających Zainteresowanie inwestorów branżą gotowych powierzchni do zagospomaszynową i motoryzacyjną w Lublinie darowania. To właśnie z tego względu stanowi konsekwencję przyjętej przez bawarski koncern ABM Greiffenberger, miasto strategii wspierania branż specjalizujący się m.in. w produkcji o wyraźnym potencjale intelektualnym innowacyjnych silników elektrycznych, i tradycjach gospodarczych. Fakt, iż zdecydował się na Lublin jako miejsce miasto Lublin stawia na rozwój branży swojej inwestycji. motoryzacyjnej, wynika z wieloletnich tradycji sięgających okresu międzywo- Wzrost obecności podmiotów z kapijennego. Kompetencje i doświadczenie tałem zagranicznym na rynku lubelpracowników dawnych zakładów, m.in. skim jest także nierozerwalnie związany Fabryki Samochodów Ciężarowych czy ze wzrostem podaży nowoczesnych Daewoo, z powodzeniem wykorzysty- powierzchni biurowych w mieście, który wane są przez zagranicznych graczy w ciągu ostatnich 5 lat urósł ponad z sektora motoryzacyjnego lokują- dwukrotnie. Aktualnie w Lublinie inwecych się w Lublinie. Tworzeniu dobrego storzy mają do dyspozycji ponad 205 klimatu dla przemysłu motoryzacyjnego tys. m2 wysokiej jakości powierzchni w ostatnich latach sprzyjały inwestycje biurowej, głównie w klasie A i B/B+, infrastrukturalne, przede wszystkim przy aktualnym wskaźniku pustostanów Port Lotniczy Lublin otwierający miasto na poziomie 15%. Po ukończeniu realina świat, a także budowa trasy S17 zowanych projektów podaż zwiększy łączącej Lublin z Warszawą oraz S19 się o kolejne 56 tys. m2 nowoczesnej stanowiącej połączenie z Białymstokiem powierzchni. Co ważne, średnie stawki najmu kształtują się na poziomie o ok. i Rzeszowem. 15% niższym niż w głównych ośrodOdpowiedzią miasta na potrzeby kach biznesowych w Polsce. Dostępność płynące od inwestorów, którzy nie chcą nowoczesnej powierzchni biurowej budować własnych obiektów na tere- przyciąga do Lublina inwestorów z obnach typu greenfield, była dywersy- szaru usług dla biznesu. W 2018 r. ulokofikacja oferty inwestycyjnej Lublina wanych zostało 6 nowych projektów i współpraca z największymi dewelo- inwestycyjnych z sektora BPO/SSC i IT. perami na rynku, takimi jak Panattoni To właśnie ta branża, oferująca zaawanEurope, MLP czy Goodman w zakresie sowane rozwiązania technologiczne, rozwoju projektów BTS. Należy podkre- odnotowuje najbardziej dynamiczny ślić, że również przedstawiciele lokal- rozwój – od 2015 r. w mieście zainwestonego biznesu aktywnego na rynku wały łącznie 34 firmy z tego sektora.

73


INWESTYCJE Lublin jako największe miasto i ośrodek akademicki w Polsce Wschodniej jest miastem młodych ludzi. Ponad 61% mieszkańców jest w wieku produkcyjnym, a odsetek osób z wyższym wykształceniem kształtuje się na poziomie 27%. Potencjał akademicki i dostępność każdego roku ok. 18 tys. absolwentów władających językami obcymi stanowi potężny kapitał dla zagranicznych firm z branży BSS.

Bez wątpienia czynnikiem decydującym o lokalizacji inwestycji, szczególnie w sektorach wysokich technologii jak BSS czy branża motoryzacyjna, jest kapitał ludzki, który stanowi kluczowy potencjał miasta. Lublin jako największe miasto i ośrodek akademicki w Polsce Wschodniej jest miastem młodych ludzi. Ponad 61% mieszkańców jest w wieku produkcyjnym, a odsetek osób z wyższym wykształceniem kształtuje się na poziomie 27%. Potencjał akademicki i dostępność każdego roku ok. 18 tys. absolwentów władających językami obcymi stanowi potężny kapitał dla zagranicznych firm z branży BSS. Ponad 1100 studentów filologii angielskiej, 395 lingwistyki stosowanej, 369 romanistyki, ponad 300 germanistyki i blisko 200 iberystów w połączeniu z blisko 6,5 tysiącami studentów zagranicznych Niewątpliwie specjalizacją Lublina z ponad 90 krajów stanowi o najwiękw obszarze nowoczesnych usług szym poziomie umiędzynarodowienia dla biznesu jest IT. Na przestrzeni lat lubelskich uczelni w Polsce, a zarazem miastu udało się doprowadzić do sytu- przekłada się na ogromny potenacji, w której ponad 90% absolwentów cjał dla zagranicznych firm inwestująkierunków informatycznych pozo- cych w Lublinie w kontekście obsługi staje w Lublinie, gdzie z łatwością projektów i klientów na całym świecie. znajduje zatrudnienie w lubelskich firmach IT. Konkurencyjność płacowa, Atrakcyjność inwestycyjna Lublina niższa rotacja pracowników względem wynika także z podejmowanych przez największych miast w Polsce czy wysoki Urząd Miasta działań stymulujących poziom wiedzy absolwentów lubelskich zarówno współpracę lubelskich przeduczelni, to kolejne przewagi konku- siębiorstw, jak i rozwijających zasoby rencyjne Lublina, których atrakcyjność rynku pracy. Przykładami takich działań dostrzegają inwestorzy zagraniczni. są chociażby inicjatywy klastrowe, takie jak: Klaster Wyżyna MotoryzaDoskonałymi przykładami potwier- cyjna i Maszynowa, Lubelska Wyżyna IT dzającymi prawdziwość tych faktów czy Lubelska Medycyna  – Klaster Usług są ostatnie inwestycje Capgemini czy Medycznych i Prozdrowotnych. Celem Lingaro. Capgemini, francuski lider klastrów jest zwiększenie konkurenw dziedzinie doradztwa, outsour- cyjności lubelskiej gospodarki w trójcingu i IT, w Lublinie otworzył odział stronnej współpracy przedsiębiorców, wsparcia technicznego dla klientów uczelni i samorządu terytorialnego z obszaru Cloud Infrastructure Services poprzez m.in. zdobywanie środków prowadzonego w językach angiel- na innowacyjne projekty, czy tworzenie skim, niemieckim, francuskim oraz centrów B+R. holenderskim. Spółka zdecydowała się na Lublin przede wszystkim ze względu Inwestorzy otwarci są na inicjatywy na szybki rozwój branży IT, dostępność samorządu na rzecz współpracy wykwalifikowanej kadry czy jej znajo- na linii nauka-biznes, co wyraża się mość języków obcych. Podobnie rzecz także poprzez tworzenie klas patrosię miała w przypadku Lingaro, spółki nackich, staże czy praktyki. Wyróżniaspecjalizującej się w rozwiązaniach jący się absolwenci kierunków techz obszarów Business Intelligence, Big nicznych wyższych uczelni mogą liczyć Data czy Data Analytics, która również w firmach produkcyjnych w Lublinie dostrzegła w Lublinie ogromny poten- na dobrze płatne miejsca pracy, możlicjał rozwoju branży, a tym samym wości rozwoju i awansu zawodowego. swojego biznesu. Na organizowanej przez miasto Lublin

74

cyklicznej konferencji „Inżynierowie dla Lublina” lubelscy przedsiębiorcy przekonują o tym, że w Lublinie dostępne są wysokiej jakości miejsca pracy dla specjalistów z tej branży i że warto podejmować kształcenie na kierunkach technicznych. To dzięki konsekwentnie realizowanej strategii w mieście ulokowały się również takie firmy, jak francuski Asquini (producent części dla przemysłu lotniczego) czy Plastic Omnium Auto Inergy Poland Sp. z o.o. – francuski koncern, wiodący producent systemów paliwowych. Analizując strukturę kraju pochodzenia inwestycji można dostrzec, iż o ile w przypadku sektora przemysłowego widoczna jest wyraźna dominacja Niemiec, o tyle w branży usług nie ma widocznego lidera, a inwestorzy oprócz Niemiec (KS Engineering Technology, Intive) pochodzą także z krajów, takich jak: Francja (Capgemini, Sii, Orange), Stany Zjednoczone (DataArt, Convergys, Genpact, Team International), Włochy (Generali), Szwajcaria (Impaq), czy Wielka Brytania (Phlexglobal, Mobica). W branży BSS ponad połowa (53%) pracowników zatrudniona jest w firmach z kapitałem zagranicznym, przede wszystkim z Francji, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Jednak Lublin to nie tylko biznes. Jest to zróżnicowane i przyjazne dla swych mieszkańców miasto, które poszczycić się może certyfikatem Smart City oraz jednym z najwyższych współczynników jakości życia w Polsce. Atrakcyjność inwestycyjna Lublina wynika także z tradycji wielokulturowości i pluralizmu w mieście, co przejawia się w niezwykłej otwartości i tolerancyjności mieszkańców miasta, a tym samym przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa.

Więcej informacji:

Łukasz Goś, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urząd Miasta Lublin tel.: 81 466 25 42 e-mail: lukasz.gos@lublin.eu

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


INWESTYCJE WINNER OF 2019

OUTSOURCING STARS

6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH POZNAŃ JEST DOSKONAŁYM MIEJSCEM DLA BRANŻY IT Według raportu Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu przygotowanego dla Miasta Poznania przez agencję rekrutacyjną Experis, Poznań wyróżnia się świetnie rozwiniętą gospodarką oraz dostępnością wykwalifikowanych kadr. Chociaż sektor IT w Poznaniu rozwija się bardzo szybko, wciąż jest miejsce dla nowych inwestorów. Oto sześć głównych powodów, dla których firmy z branży IT powinny rozwijać się właśnie w Poznaniu.

76

1. MIASTO PRZYJAZNE DLA BIZNESU Poznań został sklasyfikowany na 8. miejscu wśród najbardziej zaawansowanych technologicznie miast w kategorii „Growing clusters” rankingu CBRE „EMEA Tech Cities” dzięki 64-procen­­ towemu wzrostowi zatrudnienia w sektorze IT w ciągu ostatnich 10 lat. Z kolei według „Forbesa” Poznań jest drugi w rankingu najbardziej atrakcyjnych polskich miast dla biznesu. Poznań znalazł się wysoko w globalnym rankingu miast GaWC, oceniającym ich znaczenie dla światowej gospodarki (w grupie ośrodków Gamma), jako drugie po Warszawie miasto w Polsce.

na wielkopolskim rynku pracy” sektor ICT w województwie wielkopolskim obejmuje 91,8% firm świadczących usługi informatyczne, 5,6% firm prowadzących działalność związaną z telekomunikacją i 2,6% – z produkcją sprzętu komputerowego. Warto podkreślić szybko rosnącą liczbę przedsiębiorstw zlokalizowanych w Poznaniu i Wielkopolsce. W 2017 r. zarejestrowanych było 11 853 firm, podczas gdy w roku 2018 liczba ta wzrosła do 12 814 firm, co oznacza, że w ciągu roku pojawiło się prawie 1000 nowych przedsiębiorstw.

Ponad połowa wszystkich przedsiębiorstw działających w branży ICT w Wielkopolsce (53%) jest zarejestroW Poznaniu mieszka 550 tys. miesz- wana w Poznaniu. Ponadto Poznań kańców, a w całej aglomeracji milion jest dobrym miejscem dla centrów osób. PKB na mieszkańca wynosi usług wspólnych i centrów outso21 500  euro – to drugi wynik po War- urcingu. Spośród 80 centrów usług, szawie. Miasto wyróżnia się też najniższą ponad 30  związanych jest z IT, ITO lub stopą bezrobocia –  1,4%. Oferuje in- R&D zorientowanym na IT, a kolejne westorom 480 000 m2 dostępnej po- 10 posiada procesy IT w swoim portfolio. wierzchni biurowej. Wkrótce na rynek trafi dodatkowych 118 000 m2, które Autorzy raportu „Potencjał inwestysą w budowie. cyjny sektora IT w Poznaniu” zbadali 25 firm z branży IT w Poznaniu. Wyniki Miasto położone jest między Warszawą wskazują na szybki rozwój branży IT a Berlinem i połączone z nimi auto- w mieście. Według raportu 92% ankietostradą oraz linią kolejową. Podróż samo- wanych firm planuje rozbudowę swoich lotem z Poznania do Frankfurtu, Mona- zespołów w 2019 r., a 8% chce utrzymać chium, Kopenhagi i Kijowa zajmuje obecną liczbę pracowników. Biorąc tylko 1 godzinę i 25 minut. Poznań- pod uwagę wielkość badanych firm, skie lotnisko oferuje około 20 lotów najbardziej optymistyczne prognozy do Londynu tygodniowo. zatrudnienia deklarują przedstawiciele małych (do 25 pracowników) i dużych 2. SZYBKI ROZWÓJ SEKTORA IT firm (ponad 150 pracowników). Firmy te Według raportu Wielkopolskiego planują zwiększyć liczbę pracowników Urzędu Wojewódzkiego „Sektor ICT nawet o 50%.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


INWESTYCJE

CZY ZNASZ FIRMY IT ZLOKALIZOWANE W POZNANIU? • GSK IT – zapewnia usługi IT dla koncernu farmaceutycznego GSK; zatrudnia już ponad 700 osób, • TomTom – zespół w Poznaniu pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na uruchomienie samochodów autonomicznych, • Beyond.pl – to największe i najbardziej zaawansowane centrum danych w Europie Środkowo-Wschodniej, • Allegro – największa platforma handlowa w Polsce; powstała właśnie w Poznaniu i wciąż się rozwija, • Payworks – jedna z najnowszych firm branży fintech w Poznaniu, która zorganizowała już konferencję Pyrcode dla 200 osób, • Komputronik – wiodący dostawca sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce.

3. POTENCJAŁ POZNAŃSKICH STUDENTÓW

Oprócz uczelni, 18 szkół średnich kształci młodych ludzi w zawodzie technik inforW Poznaniu działa 25 szkół wyższych, matyk. W ubiegłym roku szkolnym było dzięki czemu Miasto jest jednym z naj- to 1645 uczniów oraz 237 absolwentów. ­­­większych ośrodków akademickich w kraju. Liczba studentów i absolwen- 4. WYSOCE WYKWALIFIKOWANI tów w Poznaniu jest ogromna – studiuje SPECJALIŚCI tu ponad 110 000 studentów, corocznie Poznań jest jednym z najważniejszych na rynek pracy trafia ponad 30 000 ab- ośrodków IT w Polsce – pracuje tu prawie solwentów. Jeden na pięciu miesz- 22 400 programistów. Według danych serwisu LinkedIn 3378 osób specjalizuje kańców Poznania jest studentem. się w Javie, 3823 w HTML, 3242 – Linux, Studia informatyczne oferuje 8 uczel- 5597 – SQL. Ponadto w Poznaniu ni. Na kierunkach związanych z IT pracuje 4210 kierowników projektów studiuje 6100 studentów. Co roku i 1327 menedżerów produktów. kończy je 1500  absolwentów. Uczelnie w Poznaniu oferują studentom atrak- W procesie rekrutacji wszystkie ankietocyjne specjalizacje: internet rzeczy, wane firmy korzystają z mediów społecztechnologie informacyjne w proce- nościowych, 90% wdrożyło program sach biznesowych, technologie gier poleceń, a 88% publikuje oferty pracy. i internetu, sieci komputerowe, inteli- 88% ankietowanych firm IT potwiergentne systemy wspomagania decyzji, dziło, że najskuteczniejszą metodą przytechnologie informacyjne i komuni- ciągnięcia nowych kandydatów jest kacyjne, mikrosystemy informatyczne, program poleceń. Firmy podkreślają e-biznes, technologie tworzenia opro- również skuteczność mediów społeczgramowania, inżynieria algorytmiczna nościowych (36%) i publikowanie ofert pracy w internecie (32%). i programistyczna.

78

W branży IT benefity pracownicze stały się standardem. 92% pracowników badanych firm stwierdza, że ulubionym benefitem ich pracowników jest elastyczny czas pracy. 88% badanych docenia możliwość pracy na odległość, a 80% – karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną oraz szkolenia zewnętrzne, jako atrakcyjne dodatki oferowane przez pracodawców.

5. SUCCESS STORIES Z POZNANIA Najlepszym argumentem, dlaczego warto rozwijać firmę IT w Poznaniu, są dokonania tych już istniejących. Przedstawimy tylko kilka firm, ujętych w raporcie „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu”. Apollogic to firma, która ma ponad 10-letnie doświadczenie w specjalistycznym doradztwie informatycznym, oferując usługi w zakresie ERP, CRM, SRM, Business Intelligence, Big Data oraz tworzenia i rozwijania aplikacji biznesowych. BAE Systems dostarcza rozwiązania usprawniające bezpie-

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


czeństwo i funkcjonowanie globalnej sieci. Computacenter to brytyjska firma specjalizująca się w zdalnym wsparciu technicznym, a także jeden z wiodących dostawców usług IT. Fabres jest firmą outsourcingową, świadczącą usługi w takich dziedzinach jak: Web Development, SAP Consulting i Shared Service Center. GSK zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań i technologii IT dla GSK na całym świecie.

inicjatywy, jak: GeekGirlsCarrots, Frontownia, JUG, meet.js, Agile Poznan, PTAQ (Poznan Testing and Quality), Django Girls Poznan, Hive61, AWS User Group Poland, Poznan Java User Group, Rails Girls Poznan.

Poznań może się także pochwalić rozwijającą się branżą gamedev – w mieście działa 30 studiów gamedev, które wyprodukowały już ok. 150 gier na różnorodne platformy (PC, przeglądarki, mobile, VR). We wspomnianym raporcie, Poznań Wsparcie sektora gamedev zapewnia oceniany jest jako bardzo dobre (32%) również project unijny „Podwyżlub dobre (48%) miejsce do prowadzenia szanie kompetencji z zakresu matedziałalności gospodarczej w branży IT. matyki i informatyki przez licealistów 84% ankietowanych firm przyznało, Miejskiego Obszaru funkcjonalnego że Poznań jest dobrym miejscem dla Poznania”, dzięki któremu uczniowie działań IT, a 80% pozytywnie ocenia 10 szkół mogą korzystać z dodatwysokie kwalifikacje i efektywność kowych lekcji matematyki i informatyki. pracowników IT. Ponad połowa ankietowanych firm deklaruje, że Poznań Wiele znanych firm technologicznych ma wielki, ale nie w pełni wykorzy- zaczynało swoją przygodę w Poznaniu stany potencjał w branży IT, a w mieście jako startupy: Booklikes, Qpony, jakdowciąż jest miejsce dla nowych firm jade, Legimi, IC Solutions, Omni 3D, w tej dziedzinie. Click2go, lubimyczytac.pl, StethoMe, Neptis SA (creator of Yanosik.pl). Teraz – Poznań to szybko rozwijające się mias- są to znane projekty, które aktywnie to, które przyciąga utalentowanych działają w kraju i zagranicą. Obecnie młodych ludzi. Uniwersytety mają konku- w Poznaniu działa ok. 200 startupów, rencyjną ofertę edukacyjną, która przy­ które mogą rozwijać się np. w pierwszej gotowuje studentów do pracy w sektorze w Polsce publicznej przestrzeni coworIT. Miasto jest także siedzibą wielu firm kingowej „Plus Jeden”. w tym sektorze, które są atrakcyjne dla wykwalifikowanych pracowników. Warto także wspomnieć, jak ważną rolę Wszystko to daje szeroki wybór atrakcyj- w Poznaniu odgrywa różnorodność. nych ofert dla potencjalnych kandydatów, Miasto kreuje i wspiera inicjatywy, które a firmy decydują się na prowadzenie dzia- promują równe traktowanie wszystkich łalności w tym regionie – mówi Wiktor mieszkańców bez względu na płeć, wiek, Schmidt, dyrektor generalny i współza- pochodzenie, czy kolor skóry. Pośród łożyciel Netguru. tych projektów szczególnie istotną rolę odkrywają kampanie #MAMYtowCV, 6. SILNA SPOŁECZNOŚĆ IT #MamoPracujwIT, program „DziewW Poznaniu co roku odbywają się czyny na politechniki!”, inicjatywy międzynarodowe wydarzenia, które GeekGirlsCarrots oraz Girls Who Test, integrują branżę IT, m.in.: 24th Word projekt Poznan Mentoring Walk oraz Computer Congress, Code Europe Migrant Info Point jako wsparcie dla Poznan 2018, meet.js summit 2018, obcokrajowców. FedCSIS 2018 – Federated Conference On Computer Science And Information Systems, PoWUD Conference 2018 Więcej informacji: – World Usability Day Poznan, Poznan Game Arena – największy event gamingowy w Europie Środkowo-Wschodniej, Biuro Obsługi Inwestorów konferencja Pyrcode 2019. Ponadto, środowisko IT w Poznaniu jest bardzo aktywne, organizuje własne meet-upy oraz angażuje się w znane już

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Ponad połowa wszystkich przedsiębiorstw działających w branży ICT w Wielkopolsce (53%) jest zarejestrowana w Poznaniu. Ponadto Poznań jest dobrym miejscem dla centrów usług wspólnych i centrów outsourcingu. Spośród 80 centrów usług, ponad 30 związanych jest z IT, ITO lub R&D zorientowanym na IT, a kolejne 10 posiada procesy IT w swoim portfolio.

Miasto Poznań ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań tel.: 61 878 54 28 e-mail: inwestor@um.poznan.pl www.poznan.pl

79


INWESTYCJE


METAL, SZKŁO & BPO Częstochowa dziś znów stawia na rozwój przemysłu i biznesu, ale nie wynika to z chęci pogoni samorządu za obecnymi trendami. Przemysł obecny był na tych ziemiach od dawna, a spryt i przedsiębiorczość mieszkańców pozwoliły im łagodniej przejść przez kryzys wywołany transformacją ustrojową i upadkiem wielkich zakładów produkcyjnych. Aby zrozumieć specyfikę branż obecnych dziś na terenie miasta, powinniśmy przypomnieć kilka faktów historycznych. BRANŻA METALOWA Branża metalowa i przetwórstwa rud to historia tego miasta – można powiedzieć, że to one dały mu początek. Jeden z najstarszych dokumentów dotyczących Częstochowy wskazuje, że w 1377 r. Książę Władysław Opolczyk nadał kuźnicę na terenie wsi Błeszno braciom o imionach Jaśko i Niczko. Kuźnica ta położona była nad rzeką Wartą, mniej więcej na terenach dzisiejszej huty ISD. Choć nie ta właśnie data rozpoczęła historię dzisiejszego zakładu, to jednak fakt ten wskazuje zasadność budowy huty w tym właśnie miejscu. Zagłębie rud w okolicach Częstochowy było wówczas największe na ziemiach polskich, co miało decydujący wpływ na wybór miejsca pod hutę. Nie bez znaczenia

był – jak dziś  – dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. W II połowie XIX w. warszawski przemysłowiec pochodzenia żydowskiego Bernard Hantke zainteresował się tymi terenami. Zajmował się produkcją wyrobów metalowych: drutu, gwoździ, narzędzi rolniczych i ogrodniczych, łańcuchów itp. W 1896 r. rozpoczął budowę huty. Fundamenty wielkich pieców stanowiły dęby z lasu Rakowskiego; zaczęto osuszać bagna i starorzecza. Jako jeden z pierwszych budynków powstał piętrowy gmach dyrekcji, wkomponowany obecnie w bryłę budynku dyrekcji przy ul. Rejtana. Budowa huty została zakończona w 1902 r., kiedy to zakład dysponował już oddziałem wielkopiecowym, stalownią i walcownią bruzdową.

81


INWESTYCJE

Wieloletnia dominacja branży metalowej w mieście spowodowała rozwój Politechniki Częstochowskiej w pokrewnych kierunkach i bardzo wysoki poziom kształcenia studentów.

Obecnie w Częstochowie dominuje branża motoryzacyjna – to w tym sektorze zatrudniona jest większość mieszkańców. Największym pracodawcą branży w mieście jest dziś ZF GROUP (Niemcy).


W 2013 r. huta wyprodukowała 114 tys. ton surówki, 87 tys. ton stali oraz 81 tys. ton wyrobów walcowanych. W latach 1994–1997 wybudowano nową stalownię z piecem kadziowym, konwerterem elektrycznym i linią ciągłego odlewania stali. Od roku 2005 Huta Częstochowa należy do Związku Przemysłowego Donbasu (UKRAINA) i nosi nazwę ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. Huta produkuje 85% wszystkich blach grubych wytwarzanych w Polsce i sprzedaje połowę produkcji na rynkach UE oraz w eksporcie do krajów spoza UE.

Wieloletnia dominacja branży metalowej w mieście spowodowała rozwój Politechniki Częstochowskiej w pokrewnych kierunkach i bardzo wysoki poziom kształcenia studentów. Mimo że branża już nie króluje w mieście, baza naukowa stanowi doskonały punkt wyjścia dla działań miasta polegających na kształceniu kadr inżynierskich na potrzeby przemysłu.

AUTOMOTIVE

Obecnie w Częstochowie dominuje branża motoryzacyjna – to w tym sektorze zatrudniona jest większość Kolejnym wartym wspomnienia, histo- mieszkańców. Największym pracodawcą rycznym, zakładem produkcyjnym jest branży w mieście jest dziś ZF  GROUP odlewnia żeliwa WULKAN S.A. (POLSKA) (NIEMCY). TRW w Częstochowie istnieje zbudowana w 1894 r. przez Seweryna od ponad 28 lat, od maja 2015 r. firma Landaua przy ówczesnej ul.  Teatralnej należy do koncernu ZF Friedrich5 (obecnie al. Kościuszki). On i jemu shafen AG. Dzięki tej transakcji połąpodobni przedsiębiorcy spowodowali, czyły się dwie potężne firmy z branży że na początku XX w. Częstochowa była motoryzacyjnej. prężnym, 100-tysięcznym ośrodkiem gospodarczym. Impulsem do rozwoju Obecnie ZF  jest jednym z trzech przemysłu było wybudowanie Kolei największych dostawców branży autoWarszawsko-Wiedeńskiej oraz polityka motive na świecie. W Częstochowie władz carskich, która cłami chroniła koncern posiada dwa zakłady produkswój rynek przed importem z Prus cyjne (Zakład Pasów Bezpieczeństwa i Austrii. Firma specjalizowała się począt- i Poduszek Powietrznych), Europejskie kowo w odlewaniu garnków z żeliwa, Centrum Obsługi Finansowej, Centrum ponieważ tłoczonych ze stali wówczas Inżynieryjne, Centrum Informatyczne jeszcze nie było. Wytwarzała też żelazka oraz Globalne Biuro Zakupów. W sumie z duszą. W 1895 r. odlewnia zatrudniała we wszystkich częstochowskich jednostzatrudnionych jest blisko 250 robotników. W 1899 r. należała kach do Rosyjskiego Towarzystwa Handlu 6500  pracowników. W ubiegłym roku Metalami Iznoskov Zuckau & S-ka z sie- ZF wbiło pierwszą łopatę pod budowę dzibą w St. Petersburgu przy ul. Gro- nowego zakładu w częstochowskich chowej 5 i pracowało w niej już Skorkach, będących w obszarze oddziaływania KSSE, gdzie powstanie fabryka 400 robotników. podzespołów elektronicznych, która Dziś w Częstochowie i okolicach, oprócz zatrudni 300 pracowników, i biurowymienionych, istnieją dalej firmy wiec, w którym pracę znajdzie 240 księz branży. Tuż przy terenie „strefowym” gowych. Inwestycja zostanie oddana wciąż rozwija się Ocynkownia ŚLĄSK do użytku w 2019 r. (NIEMCY) oraz działająca w ramach Euro Parku Mielec (obecnie KSSE) rodzinna Automotive w mieście dynamicznie się firma STALTIM. W branży warto wyróżnić rozwija, najwięksi pracodawcy z branży rodzinną firmę APJ Sikora Częstochowa, oprócz ZF Group, to dziś Brembo wykonującą toczenie CNC małych (WŁOCHY), Exact Systems, SGP, Trimsol, i dużych serii produkcyjnych detali wg Automex, Linex, CGR Polska  – oddział rysunków klienta dla branż: maszy- francuskiego koncernu działający w ranowej, medycznej, oświetleniowej, prze- mach KSSE, Cooper Standard (USA), mysłu motoryzacyjnego, meblowego GST Automotive Safety Poland, Sila i innych, konkurującą jakością na ryn- Poland (WŁOCHY) i wiele innych. Od 2014 r. miasto jest patronem najwiękkach, m.in. japońskim.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

szej w Europie Środkowej i Wschodniej Konferencji branżowej AutoEvent organizowanej przez Polską Izbę Motoryzacji. Miasto stawia na rozwój tej branży, a na wspomnianym już wcześniej terenie KSSE „Skorki”, znajdującym się bezpośrednio przy A1, szykuje już nowe tereny, które wkrótce będą gotowe do sprzedaży przyszłym inwestorom.

PRZEMYSŁ SZKLARSKI Przemysł szklarski w Polsce to przeszło 100 przedsiębiorstw. Zajmują się one produkcją m.in.: szkła płaskiego i ich wyrobów, szkła oświetleniowego, luksferów. Produktem polskiego rynku szklarskiego są również znakomite materiały izolacyjne (wełna szklana i mineralna), których zastosowanie w budownictwie przyczynia się do znaczących oszczędności energii, zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, w tym emisji gazów cieplarnianych. Polska posiada dobrej jakości surowce, wykształcone zasoby ludzkie, centralne położenie oraz nienasycony rynek, co daje ogromny potencjał do rozwoju przemysłu szklarskiego. Na tej mapie Częstochowa zajmuje dość znamienite miejsce. Na terenie miasta funkcjonują dwa wielkie zakłady przetwórstwa szkła: potentat w produkcji szkła typu float – Guardian Glass (USA) i Stölzle Częstochowa (NIEMCY). Historia drugiego zakładu jest również historią marki rodzinnej. Produkcja w hucie „Paulina” (na cześć żony właściciela) ruszyła w 1897 r. Na początku XX w. huta zatrudniała już 720 osób i przestała jej wystarczać „akcyza” jako źródło zbytu, więc swoją produkcję eksportowała do Rosji, a nawet na Kaukaz i do Persji – dzisiejszego Iranu. W 2001 r. częstochowski zakład przyłączył się do grupy Stölzle Glass Group i od tego czasu nieustannie się rozwija we wszystkich aspektach produkcji i dekorowania. Mając świadomość rosnącego zapotrzebowania na najlepszej jakości opakowania szklane dla rynku kosmetycznego (Prestige & Beauty market), w roku 2011 wybudowano piec do produkcji szkła optycznego, dzięki czemu wydajność produkcyjna zwiększyła się trzykrotnie.

83


INWESTYCJE

Częstochowa, jako pierwsza, wprowadziła ulgę w podatku dla nowoczesnych powierzchni biurowych, a tutejsza Politechnika otrzymała dotację na Laboratorium SAP i utworzono kierunek księgowość w centrach usług wspólnych.

Władze Częstochowy, będącej przez lata miastem przemysłowym, w latach 90’ XX w. obrały inną ścieżkę rozwoju, upatrując możliwości w wykorzystaniu potencjału turystycznego Jasnej Góry. Jak czas pokazał, ten kierunek był błędem, a ponad dwustutysięczne miasto nie może funkcjonować jak inne Sanktuaria Maryjne w Europie. W 2014 r. ustanowiono na terenie miasta obszary objęte statusem dwóch Spec­ jalnych Stref Ekonomicznych i można powiedzieć, że rozpoczął się tym samym nowy rozdział w rozwoju miasta. Wraz z intensywną promocją swego potencjału inwestycyjnego, miasto zaczęło zmieniać swój wizerunek.

USŁUGI DLA BIZNESU Wśród branż, na których Częstochowie zależy, znaczącą rolę odgrywają usługi dla biznesu. Samorząd zdaje sobie sprawę, że zachętą dla firm z sektora są nowoczesne powierzchnie biurowe i doskonale wykształcone kadry. Dlatego też działania swoje skoncentrował na ułatwieniu deweloperom przeprowadzenia inwestycji i współpracy ze szkołami technicznymi oraz uczelniami.

84

Częstochowa, jako pierwsza, wprowadziła ulgę w podatku dla nowoczesnych powierzchni biurowych, a tutejsza Politechnika otrzymała dotację na Laboratorium SAP i utworzono kierunek księgowość w centrach usług wspólnych.

1020, od 50 do 249 było 210; ponad 250 pracowników było 31, w tym 5 podmiotów zatrudniało powyżej 1000 osób.

Mimo obecności potentatów z wymienionych tu branż, śmiało można powiedzieć, że siłą miasta są firmy rodzinne Obecnie w Częstochowie funkcjonuje i sektor MŚP. To z myślą o nich już wiele firm z branży outsourcingu, w roku 2014 samorząd podjął decyzję w większości są to firmy z polskim kapi- o ułatwieniu dostępu do możliwości tałem: LGBS, TeleConcept, Contact zainwestowania w Specjalnych Strefach Center One, Tellbridge, Polcall, Call Ekonomicznych, dokonując podziału Center Inter Galactica, SGP, Work Service, terenów inwestycyjnych na działki już Human Hunter, Havier, Exact Systems od 4000 m2. Samorząd terytorialny i Macro Work. Od ubiegłego roku i gospodarczy w mieście działają razem, w Częstochowie działa oddział firmy Sii by wspomagać działanie MŚP i firm (FRANCJA). Jeżeli chodzi o wysokość rodzinnych. zatrudnienia w mieście, to wciąż liderem jest SSC i R&D ZF Group (dawne TRW Więcej informacji: Automotive) z kapitałem niemieckim. W Częstochowie dziś w praktyce przestał istnieć problem bezrobocia, deficyt na wykwalifikowanych pracowników wypełniają mieszkańcy gmin ościennych. Podobnie jak w całej Polsce, migracja ratuje zdolność usługową przedsiębiorstw, zwłaszcza w branży budownictwa. Częstochowska gospodarka rozwija się jednak stabilnie, a różnorodność branż chroni przed uzależnieniem od sektorowych dekoniunktur. Liczba osób zatrudnionych w podmiotach gospodarczych (bez mikroprzedsiębiorstw) wzrosła z 70 805 w 2014 r. do 75  102 w roku 2017. Ilość miejsc pracy w mikroprzedsiębiorstwach zatrudniających do 9 osób, szacować można na ok. 50 tys. Średnie wynagrodzenie w końcu 2017 r. wynosiło 3954,16 zł, stanowiąc 87,5% średniej krajowej i 88,2% średniej w województwie śląskim. Wartość produkcji sprzedanej wyniosła w 2017 r. 18 298,6 mln zł, w przeliczeniu na 1 mieszkańca wzrosła z 33 414 zł w roku 2010 do 43 900 zł, a nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach wyniosły w 2017  r. ogółem 790 323 zł, w tym w przemyśle 494 003 zł.

Centrum Obsługi Inwestora, Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urząd Miasta Częstochowy ul. Waszyngtona 5, 42-217 Częstochowa tel.: 34 3707 212, 34 3707 213 e-mail: coi@czestochowa.um.gov.pl, fer@czestochowa.um.gov.pl www.czestochowa.pl

W Częstochowie, w systemie REGON zarejestrowanych było w końcu 2018 r. 26 314 podmiotów gospodarczych, w tym w sektorze prywatnym 25 475. W mieście wciąż dominują mikroprzedsiębiorstwa – 25 048 podmiotów zatrudniało do 9 osób. Podmiotów zatrudniających od 10 do 49 pracowników było

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


W O R K S PA C E S O L U T I O N S

GOOD VIBE IN YOUR OFFICE VIBE - NEW SCREENS FOR FLEXIBILITY AND FREEDOM

w w w.k i nna rps .co m


KARIERA I ROZWÓJ

AKTUALNOŚCI HR ARTUR BIAŁKOWSKI AWANSUJE W MEDICOVER Od kwietnia br. Artur Białkowski objął nowoutworzone stanowisko Dyrektora Zarządzającego w Medicover Polska. W nowej roli będzie on odpowiadać przede wszystkim za funkcjonowanie placówek Medicover Polska na terenie całego kraju, a także za rozwój biznesu ambulatoryjnego, usług niemedycznych, ofertę biznesową, obsługę klienta oraz sprzedaż i marketing.

Artur Białkowski swoją karierę zawodową w Medicover rozwija od 2012 roku. Na początku jako Dyrektor Sprzedaży, a od czerwca 2016 jako Wiceprezes Zarządu odpowiedzialny za pion commercial. Artur posiada ponad 20-letnie doświadczenie managerskie oraz wiedzę ekspercką w zakresie zarządzania i sprzedaży. Przed rozpoczęcie pracy w Medicover, swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w takich firmach jak Orange (Centertel), Siemens oraz DHL Express.

w nowoczesnej sprzedaży i posiada unikalne kompetencje w zakresie zarządzania ekosystemami zorientowanymi na klienta. Poprzednio związany z Shell, w biznesie Shell Fleet Solutions  – globalnego dostawcy rozwiązań systemów płatności dla segmentu B2B do zarządzania flotą w branży logistycznej. Jako  Sales Manager w regionie EMEA, był odpowiedzialny za zespoły i sprzedaż w  24  krajach, na 3 kontynentach, będąc jednocześnie członkiem globalnego zespołu Leadership Team.  Wcześniej, przez 8 lat rozwijał pierwszy w  Polsce multipartnerski program bonusowy PAYBACK, firmy należącej do American Express Group. Na stanowisku Chief Marketing Officer był odpowiedzialny za sprzedaż zaawansowanych rozwiązań marketingowych swoim strategicznym partnerom, rozwój produktów i innowacje oraz consulting strategiczny.

Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także studia doktoranckie w Kolegium Zarządzania i Finansów warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.

Posiada wieloletnie doświadczenie w nowoczesnym handlu, zdobyte m.in. na stanowisku Dyrektora Marketingu MARCIN DRZEWIECKI NOWYM Posiada 20-letnie doświadczenie w ciąg- Carrefour Polska oraz Customer Insight DYREKTOREM HANDLOWYM łym wyprzedzaniu oczekiwań klientów. Manager w Tesco Polska, gdzie był odpoW IRON MOUNTAIN Przez ten czas budował swoje kompe- wiedzialny za wprowadzenie i rozwój W marcu tego roku Marcin Drzewiecki tencje pracując w międzynarodo- programu badań konsumenckich zasilił grono osób zarządzających wych organizacjach, specjalizujących w sieci. Pełni funkcję członka Zarządu w polskim oddziale amerykańskiego się w budowaniu relacji i sprzedaży Polskiego Stowarzyszenia Marketingu koncernu Iron Mountain Inc, świato- rozwiązań, w zakresie zaawansowanych SMB – organizacji branżowej. wego lidera branży zarządzania danymi usług biznesowych oraz programach i digitalizacją. Na stanowisku Dyrektora aktywizacji sprzedaży. Jest ekspertem Marcin jest absolwentem stosunków Handlowego odpowiada za aktywność w dziedzinie budowania wartości międzynarodowych oraz studiów Execukomercyjną – Sprzedaż, Account Mana- klienta indywidualnego i biznesowego. tive MBA na University of Minnesota gement, oraz Product Marketing. Jest entuzjastą produktów cyfrowych i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

86

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


KINGA PIECUCH AWANSUJE W SAP Zbudowała zmotywowany zespół Kinga Piecuch posiada wykształcenie współpracowników, skoncentrowanych ekonomiczne i bogate doświadna satysfakcji klientów i wdrażaniu inno- czenie w zarządzaniu w branży IT. wacji, który dąży i wciąż będzie dążyć Przed objęciem kierownictwa SAP do realizacji wyznaczonych celów. Polska przez blisko 8 lat była członZostała również doceniona jako liderka kiem zarządu Xerox Polska, w tym –  znalazła się w gronie TOP10 Najbar- dyrektorem generalnym firmy. Pracodziej Wpływowych Kobiet w branży ICT wała również na kierowniczych stanooraz głosami czytelników zdobyła trzecie wiskach w polskim oddziale IBM miejsce w rankingu Kobieta Biznesu (m.in. dyrektor sprzedaży dla MŚP). Kinga Piecuch, prezes SAP Polska, 2015. Jej głos w debacie na temat roli W swojej karierze zawodowej odpoobejmie funkcję Head of General Busi- kobiet w sektorze nowych technologii wiadała m.in. za tworzenie i wdraness and Global Channel w Europie jest powszechnie znany i doceniany. żanie strategii sprzedaży i markeŚrodkowo-Wschodniej, w tym Austrii. tingu, rozwój sieci partnerskich Nowe stanowisko będzie pełnić od W nowej roli Head of General Busi- oraz nowych kanałów sprzedaży. Jej 1  maja 2019 roku, początkowo łącząc ness and Global Channel Kinga Piecuch główne obszary specjalizacji to m.in: je z dotychczasowymi obowiązkami. będzie odpowiadać za rozwój rozwiązań sprzedaż B2B i B2C, lead generaSAP skierowanych do małych i średnich tion, budowanie relacji i kierowanie Kinga Piecuch ma za sobą 20-letnie przedsiębiorstw w krajach Europy Środ- zespołem. Zarządzała organizacjami doświadczenie w branży nowych tech- kowej i Wschodniej, w tym Austrii, oraz w procesach zmian i akwizycji. nologii. Stanowisko prezesa SAP sieci partnerów SAP w tym regionie. w Polsce objęła w 2014 roku, kiedy spółka była jedynie lokalnym oddziałem zatrudniającym 140 osób i koncentruAWANSE NA KLUCZOWYCH STANOWISKACH jącym się na sprzedaży oraz implemenW CUSHMAN & WAKEFIELD tacji rozwiązań. Dziś SAP w naszym Cushman & Wakefield ogłosiła awanse na kluczowych stanowiskach w dziale kraju zatrudnia około 600 osób, a w jego Powierzchni Biurowych oraz w dziale Rynków Kapitałowych. Tytuł International strukturach znajdują się dwa centra Partnera otrzymał Krzysztof Misiak, natomiast nowymi Partnerami zostali Anna rozwoju oprogramowania w Gliwicach Górska-Kwiatkowska oraz Paweł Partyka. i Krakowie. Misją Kingi Piecuch na stanowisku prezesa SAP było od początku udowodnienie, że dla SAP najważniejszy jest klient. Jej praca zaowocowała wyjściem z postrzegania SAP jako tradycyjnego dostawcy systemów ERP, a firma stała się kluczowym graczem w obszarze szeroko rozumianej transformacji cyfrowej dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 100% indeks zaufania osiągnięty w cyklicznym badaniu pracowników SAP People Survey czy zdobycie tytułu Aon Best Employers potwierdzają, że firma pod jej zarządem stała się wyjątkowym miejscem do pracy.

Krzysztof Misiak związany jest z międzynarodową firmą doradczą Cushman & Wakefield od 2007 roku i od ponad 12 lat jest kluczowym członkiem zespołu w dziale powierzchni biurowych, który z powodzeniem wprowadził markę Cushman & Wakefield na główne rynki regionalne. Natomiast w październiku 2018 roku został nominowany na szefa działu powierzchni biurowych w Polsce. Anna Górska-Kwiatkowska otrzymała tytuł Partnera w dziale powierzchni biurowych. Wcześniej pełniła funkcję Dyrektor ds. Reprezentacji Wynajmujących. Anna specjalizuje się w złożonych transakcjach zakupu/sprzedaży oraz w doradztwie dla deweloperów w zakresie kreowania i realizacji strategii marketingowosprzedażowych, a także pozycjonowania projektów biurowych i wielofunkcyjnych. Paweł Partyka otrzymał tytuł Partnera w dziale Rynków Kapitałowych. Paweł należy do zespołu odpowiedzialnego za doradzanie inwestorom w zbywaniu i nabywaniu nieruchomości komercyjnych w sektorze powierzchni handlowych i magazynowych. W firmie Cushman & Wakefield pracuje od maja 2015 roku.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

87


KARIERA I ROZWÓJ

SYNERGIA, MOŻLIWOŚCI, ODWAGA I ZAUFANIE Wywiad z Agnieszką B. Dąbrowską, HR Managerem w SoftServe Poland. Outsourcing&More: SoftServe posiada w Polsce kilka centrów operacyjnych. Ilu zatrudniacie ludzi oraz w jakich procesach biorą oni udział? Agnieszka W. Dąbrowska, SoftServe: Na polskim rynku jesteśmy obecni od 2014  r. W tym momencie nasz zespół liczy około 340 osób w pięciu lokalizacjach w Polsce – we Wrocławiu, Gliwicach, Białymstoku, Warszawie i Poznaniu. Pracują z nami programiści, architekci, testerzy IT, analitycy biznesowi, managerowie projektów, mamy też oczywiście działy wspierające biznes, jak rekrutacja, finanse, HR czy Komunikacja Wewnętrzna. Jako firma intensywnie rośniemy, pozyskujemy nowe projekty i otwieramy nowe biura. Zdajemy sobie sprawę, że tylko dzięki ludziom nasz rozwój jest możliwy. W 2018 r. w skali kraju zatrudniliśmy 170 osób. Szukamy najlepszych ekspertów w branży, wizjonerów, ludzi z pasją. Do końca roku 2019 chcemy powiększyć nasz zespół o ponad 200 osób. W naszej pracy wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie. Zmieniamy i optymalizujemy sposoby, w jaki przed­ siębiorstwa na całym świecie prowadzą swój biznes. Specjalizujemy się w usługach doradczych w zakresie rozwoju oprogra-

88

mowania w obszarze Big Data, IoT, Cloud, e-commerce, bezpieczeństwa informatycznego czy UX. Nasz zespół pracuje na takich platformach i językach programowania jak Sitecore, Java, JavaScript (Node.js, React.js, Vue js), Python, .NET, Sharepoint czy Ruby. W naszym portfolio znajduje się obecnie kilkadziesiąt bardzo różnych projektów z obszaru e-commerce, medycyny, mediów czy finansów. Pracujemy m.in. nad nowoczesną platformą medialną, która może stać się na rynku europejskim realnym konkurentem dla HBO GO i Netflixa, serwisem stanowiącym (bardziej rozszerzony) odpowiednik polskiego ePUAP w krajach Bliskiego Wschodu, czy nad oprogramowaniem ułatwiającym wykrywanie zagrożeń (np. włamań, awarii itp.) dla zespołów operacyjnych IT w dużych firmach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach. Wspieramy też naszych klientów w obszarze Business Intelligence oraz w podejmowaniu strategicznych decyzji w oparciu o dane z portali, takich jak Facebook czy YouTube, telewizji internetowych, wewnętrznych aplikacji oraz wyników sprzedaży w sklepach online.

Czy każdy może być pracownikiem SoftServe? Jakich kompetencji głównie poszukujecie? Wierzymy, że to pracownicy stanowią największą wartość naszej firmy, dlatego budujemy zespół profesjonalistów, ludzi dociekliwych i kreatywnych, zawsze gotowych do podjęcia nowych wyzwań. Mocno stawiamy na osoby z doświadczeniem biznesowym i wysoko rozwiniętymi kompetencjami technicznymi. Obecnie wśród naszych najgorętszych wakatów znajdują się specjaliści z zakresu Big Data, DevOps, Python, JavaScript, ale też analitycy biznesowi czy managerowie projektów.

Do wartości SoftServe, stanowiących podstawę naszej kultury organizacyjnej należą: Synergia, Możliwości, Odwaga i Zaufanie. Szukamy więc osób, które chcą zespołowo pracować na sukces firmy i projektów, które chcą dzielić się wiedzą, inspirować i wzajemnie wspierać. Z ogromną chęcią zatrudniamy też ludzi, dla których ważny jest rozwój, które nie boją się wzywań i dobrze czują się w dynamicznym środowisku. Równie ważny jest dla Klientami SoftServe są międzynaro- nas wzajemny szacunek oraz zaufanie. dowe podmioty, głównie z Doliny Krze- Uczciwość w relacjach biznesomowej, Kanady i Europy, ale też Bliskiego wych i koleżeńskich stanowi dla nas Wschodu czy Singapuru. podstawę działania.


W ramach naszej firmy istnieje tzw. SoftServe University. Pod jego parasolem realizowanych jest około 30 projektów, które mają na celu wspieranie naszych pracowników w zdobywaniu nowych kompetencji.

Jak wygląda proces rozwoju ścieżek kariery w SoftServe? Czy możliwa jest praca w różnych Waszych lokalizacjach? Zależy nam na rozwoju naszych pracowników. Bardzo mocno stawiamy więc na pozyskiwanie ciekawych i ambitnych projektów, zdefiniowane ścieżki kariery oraz możliwość pracy z najnowszymi technologiami. W ramach naszej firmy istnieje tzw. SoftServe University. Pod jego parasolem realizowanych jest około 30 projektów, które mają na celu wspieranie naszych pracowników w zdobywaniu nowych kompetencji. Mamy własnych specjalistów od e-learningu, certyfikacji, szkołę językową, tzw. obozy (boot camps) dla managerów oraz centrum komunikacji międzykulturowej itd. Od kilku lat wdrażamy i z sukcesem realizujemy unikalne podejście do rozwoju pracowników. Nasz system bazuje na mapie kariery, na której każdy z pracowników może dosłownie „wyklikać” swoją ścieżkę rozwoju. Taka mapa w przyjazny i transparenty sposób pokazuje kryteria konieczne do awansu, m.in. wymagania techniczne, znajomość języka angielskie­ ­­ go, a także termin najbliższej oceny pracowniczej. Narzędzie to dodatkowo odsyła do wszystkich materiałów niezbędnych do przygotowania się do ewaluacji. Ta natomiast przeprowadzana jest przez naszych wewnętrznych ekspertów, którzy współpracując z biurami funkcyjnymi, jednocześnie zapewniają, że kompetencje oczekiwane na danym stanowisku są porównywalne na Ukrainie, w Polsce, Bułgarii i Stanach Zjednoczonych. Możliwość pracy w wybranej lokalizacji i relokacja, a także zmiana projektu czy nawet ścieżki kariery są dla nas jednym z elementów wspierania rozwoju pracowników.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

Czy łatwo jest budować i rozwijać zespoły programistów? Współczesny rynek IT to przede wszystkim praca nad projektami międzynarodowymi w zespołach rozproszonych. Zarówno nasi klienci, jak i pracownicy znajdują się w różnych miastach, krajach, a często nawet na różnych konJako HR-owiec z od lat śledzący narzę- tynentach, pracując w różnych strefach dzia i metody stosowane w procesie czasowych. To wyzwanie nie tylko dla planowania karier, rozwoju kompe- managerów projektów, ale i dla działu tencji czy ocen pracowniczych, muszę HR. Jak efektywnie wdrożyć pracowniprzyznać, że nigdy nie spotkałam się ka, który w drugim tygodniu swojej praz tak czytelnym i przyjaznym w obsłudze cy musi jechać np. na Bliski Wschód? Jak użytkownikowi procesem. tworzyć i podtrzymywać przywiązanie pracownika do kultury organizacji, jeśli A jak wyglądała Pani droga do stano- np. pracuje z domu i nie odczuwa na co wiska szefa HR w SoftServe? Skąd za- dzień atmosfery panującej w biurze? miłowanie do HR? Posiadam ponad 8-letnie do- Gdyby miała Pani podzielić się jakąś świadczenie w pracy w dziale HR – złotą radą z osobami, które chcą od startupów, przez firmy produkcyj- swoją przyszłość wiązać z SoftServe, ne, Centra R&D aż po Software House. to jaka byłaby to rada? Do SoftServe trafiłam niemal rok temu Szukamy ludzi z pasją, chcących – w okresie, w którym zarówno fir- się rozwijać. Pokaż nam, że jesteś gotoma, jak i dział HR mocno się rozrastały. wy się uczyć, a chętnie przyjmiemy Cię Powierzono mi zadanie stworzenia ze- do naszego zespołu. Będąc w firmie, kospołu, który będzie w stanie odpowie- rzystaj z narzędzi, jakie Ci dajemy. I nidzieć na potrzeby coraz większej liczby gdy nie zapominaj o ludziach – traktuj pracowników. Budujemy procesy, które ich z szacunkiem. przygotują naszą firmę na jeszcze większą i bardziej sprawną ekspansję. Cieszę Dziękujemy za rozmowę. się, że mogę zdobywać doświadczenie w procesie zarządzania zmianą, w dynamicznie rosnącej organizacji i bardzo wymagającym środowisku. Na koniec chciałabym wspomnieć o absolutnie wyjątkowej roli w naszej firmie – TSL, czyli Talent Success Lead. To osoby, które na każdym etapie kariery zawodowej wspierają członków naszego zespołu w zdobywaniu nowych kompetencji.

A tak bardziej prywatnie, praca z ludźmi jest moją pasją. Lubię współtworzyć rozwiązania i warunki, które motywują innych do rozwoju. Inna sprawa, że pracując w HR nie sposób się nudzić. Ludzie są tak fantastycznie odmienni, problemy dnia codziennego nieprzewidywalne, a zadania różnorodne. Praca w takim środowisku daje mi to bardzo dużo satysfakcji, zarówno zawodowej, jak i prywatnej. Co obecnie stanowi największe wyzwanie dla działów HR w firmach IT?

89


KARIERA I ROZWÓJ

TEST AUTOMATION ENGINEER Branża IT to jeden z najszybciej rozwijających się rynków pracy w Polsce i na świecie. Od lat obserwujemy stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT, reprezentujących konkretne domeny i technologie.

Trendem mocno zauważalnym od kilku lat jest szeroko pojęta automatyzacja. Wkroczyła ona śmiało w obszar testów oprogramowania. Aktualnie każda duża organizacja, która posiada dział IT, zauważa potrzebę inwestowania w silny zespół Quality Assurance. Na tej kanwie naturalne jest wprowadzanie, oprócz standardowych testów manualnych, również testów automatycznych. Specjalista, który wykonuje tego ro­­dzaju zadania, to Test Automation Engineer. Zadania specjalistów stają się coraz bardziej wymagające, wraz ze stopniem skomplikowania aplikacji. Każda nowa funkcjonalność, którą wprowadza zespół developerski powoduje, że testy manualne stają się mało wydajne. Jest oczywiste, że firma, która chce rozwijać swój software czy produkty, musi wcześniej czy później zainwestować w osoby o umiejętnościach Test Automation Engineera. Dodatkowo testy automatyczne to, jak sama nazwa wskazuje, sposób na optymalizację procesu i skrócenie czasu wykonywania powtarzających się testów, co znacznie ułatwia pracę wszystkim osobom, zaangażowanym w tworzenie oprogramowania.

Jakie kompetencje powinien posiadać Test Automation Engineer, lub inaczej, co odróżnia go od testera, wykonującego testy manualne? Przede wszystkim znajomość przynaj­­ mniej jednego języka programowania, np. Java, Groovy czy Python, za pomocą którego tworzy się skrypty. Konieczne jest również doświadczenie w stosowaniu odpowiedniego narzędzia, np. QTP, Selenium, Cucumber czy Protractor. Studia o profilu inżynierskim oczywiście będą dobrą podstawą, żeby myśleć o podjęciu takiej profesji, jednak najważniejsza jest praktyka. Najlepiej jest zacząć od stanowiska Testera Manualnego w firmie, która daje możliwość wdrażania się również w tajniki testowania automatycznego. Popularny wśród specjalistów certyfikat ISTQB Foundation również stanowi potwierdzenie umiejętności testerskich, potrzebnych na tym stanowisku.

W ogłoszeniach o pracę często znajdziemy wymagania dotyczące sprawnego poruszania się w środowisku Agile, Continuous Integration czy Continuous Delivery – są to praktyki nieodłączne Typowe zadania Test Automation Engi- w procesie tworzenia wysokiej jakości neera to projektowanie i utrzymywanie oprogramowania. Minęły już czasy, testów, ciągłe analizowanie skuteczności kiedy tester był największym wrogiem stosowanych rozwiązań, przygotowy- programisty, choć wciąż jest to obiekt wanie środowisk testowych oraz ścisła memów i żartów, zatem umiejętwspółpraca z programistami. Ujmując ności komunikacyjne to u dzisiejszego w jednym zdaniu cel, do jakiego dąży Test Engineera podstawa. Powinien Tester, to automatyzowanie procesu on też czuć ducha pracy zespołowej weryfikacji jakości oprogramowania. i wykazywać się otwartością i proaktywną postawą.

90

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


W IT równie popularną ścieżką rozwoju, co specjalizacja technologiczna, jest ta, którą można nazwać menedżerską. Zatem Test Automation Engineer może zostać ekspertem w swojej dziedzinie, lub jeśli ma odpowiednie kompetencje miękkie, Managerem Testów lub Managerem Departamentu QA.

Specjaliści oprócz wynagrodzenia otrzymują dodatkowe benefity, takie jak opieka medyczna i pakiet sportowy, natomiast szczególnie wartościowe są dla nich możliwości rozwoju zawodowego poprzez udział w szkoleniach, konferencjach, kursy językowe itp.

Aktualnie Test Automation Engineer jest w czołówce najbardziej pożądanych specjalistów IT, a co za tym idzie, najlepiej wynagradzanym. Ze względu na stabilność branży i popularność samozatrudnienia takie osoby preferują podpisywanie umów B2B i rozliczenia według stawek godzinowych. Najlepsi specjaliści mogą zatem liczyć na wynagrodzenie rzędu 130–150 zł/h + VAT. Do tego grona zalicza się osoby z minimum 5-letnim doświadczeniem w testach automatycznych i solidnym, kilkuletnim backgroundem testerskim lub programistycznym. Płynność w posługiwaniu się językiem angielskim jest często „paszportem” do najlepiej płatnych ofert, w środowisku międzynarodowym. Specjaliści, którzy mają mniejszy staż w obszarze automatyzacji, np. 6 miesięcy, zaczynają od stawek w okolicach 90–100 zł/h + VAT.

Specjaliści oprócz wynagrodzenia otrzymują dodatkowe benefity, takie jak opieka medyczna i pakiet sportowy, natomiast szczególnie wartościowe są dla nich możliwości rozwoju zawodowego poprzez udział w szkoleniach, konferencjach, kursy językowe itp. Firmy IT prześcigają się również w aranżacji biur, gdzie pokoje do relaksu, gier czy masażu bywają już standardem. Niemniej wielu pracowników ceni sobie też elastyczność pracodawcy i poszukuje możliwości pracy zdalnej. Główne zapotrzebowanie na specjalistów obserwuje się w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań. Osobom z innych regionów Polski często proponuje się pakiet relokacyjny, który pokrywa koszty przeprowadzki. Autor:

Izabela Galus, Recruitment Team Lead, IT Kontrakt

Jeśli chodzi o oferty pracy na tym stanowisku, to jest w czym wybierać. Na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami w branży IT codziennie pojawiają się dwie nowe oferty dla Test Automation Engineerów. Jest to specjalizacja równie pożądana, co Developerzy, a przy tym niszowa, bo takich ludzi jest wciąż za mało na rynku, więc można śmiało powiedzieć, że dzisiejszy rynek sprzyja zdobyciu idealnej pracy.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019

91


KARIERA I ROZWÓJ

OGŁOSZENIE REKRUTACYJNE if you are interested in this role please send your cv at:

izabela.galus@itkontrakt.pl

TEST AUTOMATION ENGINEER (B2B: PLN 16 800–23 500 net/month)

Join the team responsible for delivering a new banking application for the Scandinavian market. We guarantee an inspiring environment, high quality, new technologies, SCRUM methodology and a friendly atmosphere. Sounds interesting? If you are interested in working with Test Automation Engineer position and working with professionalists don’t hesitate and apply today.

Key responsibilities: • • • • •

Educating and bring the Agile Test mindset to the team, Developing automated tests, Unit testing, component testing, component integration testing, accept test and performance testing, including creating test cases, risk analysis, finding test data, Finding / identify test data for the team, Minor tasks in code development, code review, ensuring compliance to internal code standards.

Essential skills and qualifications: • • • • •

Excellent Java development skills with high focus on quality in the code development: IntelliJ, GIT, Jenkins, QA experience: Agile testing, API testing, creating test cases, risk analysis, unit test, component test, component integration test, accept test and performance test, Agile / Agile mindset Fluent English, Social skills – The candidate must be proactive and self-reliant, Skill to talk and understand with business people, developers and managers.

Desired skills and qualifications: • • • • •

92

ISTQB certifications above foundation level, Experience in performance testing, Bug handling, Experience with Jira, QA experience: Hands on / manual testing, Creating test cases, risk analysis etc., Reporting on progress.

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


KARIERA I ROZWÓJ

BIBLIOTEKA MANAGERA FIRMA JAKO CAŁOŚĆ. PORZĄDKOWANIE CHAOSU KORPORACYJNEGO/CORPORATE GLOBAL THINKING

Perfekcyjnie, jak to w korporacji

Autorzy: Łukasz Kuciński, Dagmara Mielczarek Rok: 2019 ISBN: 978-83-283-3661-2

Chaos, chaos, wszędzie chaos. Fabryka nie nadąża z produkcją, ponieważ zamówienia docierają do niej zbyt późno. Kontrahent otrzymuje nie ten towar, który kupił, albo owszem - ten, tyle że w zbyt małej/ zbyt dużej ilości. Faktury kupujący nie dostaje wcale, gdyż zawalona papierami księgowość zapomniała ją wystawić. Dział obsługi klienta gęsto się tłumaczy, szuka winnych, ale nie znajduje, bo w tym samym czasie wściekli handlowcy okupują biurko dyrektora marketingu - przekrzykując się nawzajem, narzekają na marketingowców i pytają: „Gdzie druki reklamowe? Gdzie gadżety?”. „Nie ma - broni swoich ludzi dyrektor marketingu. - Nie ma, bo nie złożyliście na czas zapotrzebowania. Zresztą, i tak nigdy nie odbieracie materiałów z magazynu”. Zamieszanie, nerwy, bałagan. Stan naturalny w większości dużych przedsiębiorstw.

POZYSKAJ KLIENTÓW PREMIUM. PORADNIK NOWOCZESNEGO SPRZEDAWCY USŁUG Jesteś gotów, by rozpocząć współpracę z klientami premium? Poznaj ścieżkę pozyskiwania klientów premium wytyczoną przez praktyka z 10-letnim doświadczeniem w sprzedaży usług agencyjnych i online. Biorąc do rąk tę książkę, zrobiłeś już pierwszy krok do tego, by Twoja sprzedaż przestała być czymś trudnym i stała się naturalna. Ten poradnik podpowie Ci, jak znaleźć lepszych klientów, nawiązać z nimi stałą współpracę i sprawić, by polecali Cię innym.

Autor: Justyna Fabijańczyk Rok: 2019 ISBN: 978-83-283-4879-0

94

Outsourcing&More Polska | maj–czerwiec 2019


Profile for Pro Progressio

Outsourcing&More nr 46 maj-czerwiec 2019  

Od maja świat outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu wkroczył w intensywny okres wydarzeń biznesowych. W naszym wywiadzie numeru post...

Outsourcing&More nr 46 maj-czerwiec 2019  

Od maja świat outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu wkroczył w intensywny okres wydarzeń biznesowych. W naszym wywiadzie numeru post...

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded