Page 1


WSTĘP

Redaktor naczelny Dymitr Doktór d.doktor@proprogressio.pl Redaktor prowadząca Kamila Cyranowicz kamila.cyranowicz@proprogressio.pl Skład i łamanie Dariusz Skuza

Drodzy Czytelnicy,

Reklama reklama@outsourcingandmore.pl

Mamy już za sobą pierwsze dwa miesiące 2017 roku oraz pierwsze wydanie Outsourcing&More Polska w zupełnie nowej odsłonie. Sądząc po opiniach, które do nas spływają, zmiany przypadły do gustu wielu naszym stałym czytelnikom i zyskaliśmy także grono nowych miłośników tematyki związanej z usługami dla biznesu.

Wydawca PRO PROGRESSIO Adres redakcji ul. Dolna 21b/40 00-773 Warszawa www.proprogressio.pl

W marcowym Outsourcing&More Polska znajdziecie Państwo między innymi trzy relacje z ważnych wydarzeń branżowych, wśród których znalazły się The BSS Forum i Gala Outsourcing Stars, Gala Dudki oraz Gala EB Kreator. Trzy różne wydarzenia i trzy – mające związek z sektorem BSS.

T: +48 22 213 02 45 F: +48 22 213 02 49 redakcja@outsourcingandmore.pl www.outsourcingandmore.pl

Przy lekturze wywiadu numeru, zapraszam Państwa na rozmowę z Agni Zygner, Dyrektor Genaralną Capita Polska, z którą rozmawiamy o wyzwaniach i zagrożeniach w sektorze BPO/ SSC. Była to dla nas przyjemność, móc porozmawiać o przyszłości branży z Capita Polska, która dwa lata z rzędu została uznana za najszybciej rozwijającą się firmę BPO w Polsce i ma silną pozycję wśród globalnych liderów sektora usług dla biznesu. Zapraszam także do bardzo ciekawego wywiadu, w którym Wiktor Doktór, Prezes Pro Progressio rozmawia z Kariną Trafną, Prezes KiDS&Co na temat przedszkoli firmowych i przybiurowcowych. Mamy przyjemność zaprezentować na naszych stronach najnowsze informacje na temat wynagrodzeń w sektorze usług biznesowych. Z badania i analizy rynku przeprowadzonych przez Grafton Recruitment wynika m.in. że rosną wynagrodzenia osób posługujących się językami obcymi. Największe wzrosty wynagrodzeń dotyczą języków skandynawskich, ale i w pozostałych grupach językowych również widoczne są wzrosty. W publikacji jest mowa także m.in. o wzroście zaawansowanych procesów. Dzięki OutsourcingPortal zebraliśmy kolejną porcję aktualności rynkowych z obszaru technologii, HR oraz wydarzeń branżowych, a całość publikacji zamykamy najnowszymi ofertami pracy oraz kolejnym felietonem Moniki Reszko pod tytułem „Prewencja, promocja, czyli dążenie i unikanie a dobre samopoczucie”. Zapraszam do lektury. Dymitr Doktór Redaktor Naczelny @DymitrDoktor

4

Druk Drukarnia Jantar Obsługa prawna „Chudzik i Wspólnicy” Elektroniczna wersja magazynu na stronie www.outsourcingandmore.pl Wybrane zdjęcia pochodzą z serwisu shutterstock.com Nakład 3000 egz Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, reprodukcja bez pisemnej zgody Redakcji nie jest dozwolona. Redakcja nie odpowiada za treść reklam i ogłoszeń Partnerzy

AUTORZY Agni Zygner • Iwona Więckiewicz-Szabłowska • Karina Trafna • Aleksandra Krawsz • Artur Kapacki • Radosław Walas • Anna  Mielczarek • Agnieszka Skuza • Monika Reszko • Rafał Glogier-Osiński • Dominika Śliżewska-Wróbel • Marta Kądziela • Wirginia Leszczyńska • Aleksandra Wojdat


SPIS TREŚCI

BIZNES

8

Aktualności branżowe

10

Nowości technologiczne

12

Kalendarium

14

The BSS Forum: międzynarodowi eksperci sektora usług dla biznesu obradują w Lublinie

34

Regulacje prawne ułatwiające godzenie pracy z życiem prywatnym

Pracodawca może na wiele sposobów wpływać na poprawę równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym pracowników. Z pewnością znaczący wpływ na możliwość harmonijnego łączenia przez pracownika życia zawodowego z wychowywaniem małych dzieci, czy realizacją pozazawodowych zainteresowań, ma sposób zorganizowania pracy.

36

Przedszkola przybiurowcowe – konkurencją dla standardowych benefitów pracowniczych

Wywiad z Kariną Trafną – Prezes Zarządu KiDS&Co – ogólnopolskiego edu-operatora przedszkoli firmowych i przybiurowcowych.

również wymagania partnerów ­biznesowych, zwracających dużą uwagę na kompleksową obsługę klienta i stopień specjalizacji konsultantów.

INWESTYCJE

46

Aktualności inwestycyjne

50

Rzeszów – biznesowe centrum Polski wschodniej

Będący stolicą województwa podkarpackiego Rzeszów, w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Jest postrzegany jako miasto pełne młodych i przedsiębiorczych ludzi, w którym warto inwestować. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej ogólnopolskich oraz międzynarodowych spółek wybiera Rzeszów jako miejsce otwarcia swoich filii.

20

Gwiazdy w Lublinie

26

Wyróżnienia programu ekoaktywni.com wyznacznikiem dobrego CSR

28

Zwycięzcy konkursu EB Kreator 2016

40

Nie bój się Activity Based Working

Środowisko pracy ulega ciągłym przemianom. Czy porzucenie tradycyjnej koncepcji biura staje się koniecznością dla organizacji, które dążą do dalszego rozwoju technologicznego i otwarcia się na różnorodność potrzeb pracowników?

30

Wyzwania i zagrożenia w sektorze SSC/BPO

Dymitr Doktór, Redaktor Naczelny Outsourcing&More rozmawia z Agni Zygner, Dyrektor Generalną Capita Polska, laureatem nagród Outsourcing Stars oraz CEE Shared Services and Outsourcing Awards za rok 2016.

52

InnoBydgoszcz – innowacje z miasta nad Brdą

Innowacje, smart cities, inteligentne rozwiązania – te pojęcia w odniesieniu do dynamicznie rozwijających się miast odmieniane są obecnie przez wszystkie przypadki i nie ma praktycznie tygodnia, w którym gdzieś w Polsce nie informowano o nowym przedsięwzięciu spod znaku innowacyjnych rozwiązań.

54

Słów kilka o pecetach…, czyli co ciekawego w rzeszowskim IT

Z całą pewnością sektor nowoczesnych

44

Anatomia sukcesu w XXI wieku – najwyższy czas na rozwój! Kiedy strategia przetrwalnikowa odchodzi do lamusa Przedstawiciele ­sektora telemarketingu mogą spać spokojnie, bo zapotrzebowanie na usługi call i contact center sukcesywnie wzrasta z roku na rok. Wraz z popytem na outsourcing ­rosną

6


SPIS TREŚCI technologii informatycznych stał się w ostatnim czasie jednym z najmocniejszych motorów napędowych rzeszowskiej gospodarki. Pomimo sporej liczby krajowych i międzynarodowych podmiotów informatycznych działających w stolicy Podkarpacia, miasto nieustannie przyciąga do siebie kolejne znane i cenione firmy IT.

56

Work-life balance według Kielc

64

Łódź po godzinach

Miasto, w którym dziedzictwo czterech kultur można podziwiać praktycznie na każdym kroku, oferuje swoim mieszkańcom i przybyszom bardzo wiele. Przez lata nieco zapomniane, obecnie jest świadectwem zmiany, przykładem na to, jak wiele można dokonać, stawiając sobie za cel zmianę wizerunku i sposobu postrzegania miasta.

58

Opole – Jak postrzegana jest jakość życia w mieście?

W związku z tworzeniem nowej strategii promocji marki Opola na lata 2017– 2022 w badaniach ankietowych i grupach fokusowych zbadano jak postrzegane jest Opole.

60

Poznań, czyli miasto przyjazne do życia i pracy

Dużym sukcesem miasta jest najniższe bezrobocie w Polsce, wynoszące 1,9% (dane za grudzień 2016). Jednak sukcesy determinują nowe wyzwania. Jednym z zadań Miasta Poznania oraz obecnych inwestorów jest przygotowanie oferty umożliwiającej pracownikom realizowanie coraz popularniejszej idei work life balance.

62

Szczecin – idealne miejsce do pracy i odpoczynku

Rok 2017 dla miasta to czas, w którym o pracowników będą walczyć największe, rozpoznawalne firmy z sektora e-commerce, IT, BPO czy energii odnawialnej.

Prewencja, promocja, czyli dążenie i unikanie a dobre samopoczucie

Koszty absencji i opieki zdrowotnej liczy się w miliardach dolarów rocznie, a stres związany z pracą wskazywany jest na pierwszym miejscu, jako czynnik obniżający zaangażowanie. Gdzie jest przyczyna?

80

66

Częstochowa – nie samą pracą człowiek żyje

Wynagrodzenia w sektorze usług biznesowych – szerokie ujęcie

68

84

Obecnie, w związku z rozwijającym się rynkiem pracowniczym, promowanie idei pozwalającej na pogodzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym jest wyrazem zmiany środka ciężkości w podejściu firm do pracowników. Koncepcja ta bardzo mocno zakorzeniła się w świadomości pracowników zwłaszcza w Europie i ostatnio stała się jednym z głównych czynników, który wpływa na ich decyzję o relokacji.

Wywiad z Panią Dominiką ŚliżewskąWróbel, Dyrektor HR w Teleperformance Polska.

Bez względu na podejście do tematu Work-Life Balance, nie można udawać, że w społeczeństwie temat taki nie istnieje. Oprócz działań prowadzonych przez przedsiębiorców i organizacje w tym zakresie, bardzo istotne jest środowisko, w którym pracownik spędza swój czas poza pracą. Kielce, realizując konsekwentną politykę m.in. w zakresie transportu i ochrony zdrowia oraz stale poszerzając ofertę sportowo-rekreacyjną i kulturalnorozrywkową, kreują w mieście dobrą atmosferę do życia i pracy w myśl zasady work-life balance, wspierając tym samym społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorców.

76

Idea Work-life balance w kontekście relokacji pracowniczej

Rynek centrów usług biznesowych w Polsce to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Z roku na rok organizacje monitorujące jego rozwój raportują wzrost zatrudnienia oraz liczby biznesów działających w tym segmencie.

Kim jest pracownik nowoczesnego call contact center w globalnym świecie?

86

Życie prywatne vs. Życie zawodowe. Dzielić czy łączyć?

KARIERA I ROZWÓJ

70

Aktualności HR

72

O nadchodzących zmianach w branży HR rozmawiamy z Agnieszką Skuza z The Adecco Group

88

Wszystko o stanowisku Accounts Payable Accountant

90

Ogłoszenia rekrutacyjne

92

Biblioteka Managera 7


BIZNES

Aktualności branżowe 20 lat Colliers w Polsce

W tym roku globalna firma doradcza Colliers International obchodzi dwudziestolecie swojej obecności na polskim rynku. Komunikacja obchodów 20-lecia Colliers w Polsce potrwa przez cały rok. Na tę okazję firma przygotowała okolicznościowe logo. Kampania komunikacyjna zbudowana została wokół najważniejszych aspektów rynku nieruchomości komercyjnych i przemian, jakim podlegał on w ciągu ostatnich dwóch dekad.

LeasePlan prezentuje CarCost Index

Raport CarCost Index 2016 analizuje ogólne koszty posiadania i używania samochodu w 24 krajach, takich jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugala, Rumunia, Rosja, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja i Wielka Brytania. Alphabet wkracza do Chin Raport CarCost Index zapewnia wgląd Alphabet International, jeden z dostawców rozwiązań Car Fleet w części składowe kosztów wynikających Management w Europie i Australii, oficjalnie rozpoczyna dziaz tytułu posiadania pojazdów w segmencie łalność na Dalekim Wschodzie. Oferta Alphabet skierowana jest małych i średnich samochodów, takich zarówno do lokalnych firm, jak i korporacji ze swoimi oddziajak Renault Clio, Opel Corsa, Volkswagen łami w Chinach. Międzynarodowi klienci Alphabet, którzy Golf czy Ford Focus. Badanie porównuje już działają na tym rynku, będą mieli tym samym możliwość najważniejsze elementy ponoszonych opłat skorzystania z usług jednego dostawcy usług leasingowych już nie związanych z posiadaniem samochodu, tylko w Europie i Australii, ale także w Chinach. takich jak cena zakupu, koszty amortyzacji, Alphabet będzie prowadził swoją działalność operacyjną jako część naprawy i serwis pojazdu, ubezpieczenie, podatki oraz wydatki na paliwo, opony zimowe w przypadku, gdy wymagają tego przepisy prawa. Analiza została przygotowana na podstawie kosztów ponoszonych w okresie pierwszych trzech lat użytkowania pojazdu, którego roczny przebieg wynosi 20 000 km.

Projekt społeczny „Young Business Zone”

Herald International Financial Leasing Co. Ltd. (HIL), spółki która, podobnie jak Alphabet, również należy do Grupy BMW. Współpraca w takiej formie jest podyktowana lokalnymi regulacjami prawnymi. HIL działa na chińskim rynku od 2009 r. i specjalizuje się w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań leasingowych.

Wśród projektów społecznych, w Poznaniu coraz głośniej o projekcie „Young Business Zone”, działającym w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Stworzyła go trójka uczniów z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Poznaniu, dla których nie Monetia rozbudowuje ofertę outsourcingu ma rzeczy niemożliwych. Sandra transakcyjnego o nowe funkcjonalności Chrzumnicka, Małgorzata Witek Monetia, spółka specjalizująca się w świadczeniu usług outsouri Michał Kubiak, na co dzień chodzą cingu transakcyjnego dla sektora public i finansowego, wzbodo klasy IIB o profilu matematycznogaca obsługę okienek kasowych o montaż kolejkomatów. Urząd fizycznym. Choć delta nie zawsze Miasta w Rybniku jako pierwszy korzysta z poszerzonej oferty wychodzi im dodatnia, nie poddają się spółki. Monetia zawarła z Miastem kontrakt na obsługę transaki zacięcie brną ku wyznaczonym sobie cji gotówkowych realizowanych na rzecz urzędu, oraz na dostawę, wcześniej celom. montaż i konserwację kolejkomatów. Celem współpracy jest Ich celem na rok 2017 jest promowanie obniżenie kosztów prowadzenia obsługi kasowej przez urząd idei bycia przedsiębiorczym oraz pokazanie przy jednoczesnym usprawnieniu obsługi interesantów. Urząd swoim rówieśnikom, że założenie własnej co miesiąc obsługuje ponad 8 tys. mieszkańców i przyjmuje wpłaty firmy nie jest wcale takie trudne. Chcą o wartości pow. 1 mln PLN. tego dokonać poprzez organizowanie

8

warsztatów w szkołach oraz wydarzeń otwartych, które mają zainspirować młodych ludzi do działania i przekonać ich, że przedsiębiorczość może być ciekawa. Projekt skierowany jest głównie dla młodzieży w wieku gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym. Przy współpracy z Business Centre Club, Uniwersytetem Ekonomicznym, Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, ZUS czy Wyższą Szkołą Bankową przygotowują poradnik „jak założyć własną firmę” oraz konspekty warsztatów dla szkół, które będą poruszały tematy związane z zakładaniem własnej firmy, czyli jak przygotować dobry biznesplan, jak poradzić sobie z formalnościami oraz jak zaplanować strategię marketingową. W marcu ruszają do szkół szerzyć ideę bycia przedsiębiorczym.

Polska na najważniejszych targach obsługi klienta w Europie Berlińskie targi CCW (do 2012 roku nazywały się Call Center World)

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

to największe wydarzenie branżowe w Europie. Rokrocznie gromadzi ponad 220 wystawców, a odwiedza je niemal 8 tys. gości z całego Świata. Ostatni tydzień lutego to tradycyjnie już szansa zobaczenia w jednym miejscu rozwiązań technologicznych oraz operacyjnych wspierających obsługę klienta. To miejsce, w którym gołym okiem widać, w którym kierunku zmierza sektor obsługi i nowoczesnej komunikacji. Polska misja na CCW 2017 to wydarzenie warte wyjątkowej uwagi, zarówno z perspektywy naszego kraju jak i całej Europy. W kontekście bezsprzecznie największego i najbardziej opiniotwórczego wydarzenia, jakim są berlińskie targi zaplanowanych zostało szereg działań edukacyjnych oraz promujących potencjał Polski jako innowacyjnego o rzetelnego dostawcy usług. Punkt kulminacyjny całego projektu przypadł na dni 21-23 luty 2017 roku, czyli targi CCW 2017 w Berlinie. 21.03.2017 roku w Warszawie zaplanowana została specjalna konferencja podsumowująca polską misję CCW 2017. Organizatorem polskiej misji jest Polskie Forum Call Center – organizacja branżowa powołana do życia w 2012 roku dla rozwoju sektora komunikacji obsługowej, call / contact center oraz nowoczesnych technologii.

skoncentrowana w jednym miejscu i w tym samym czasie. Jest także największym światowym forum międzynarodowych kontaktów we wspomnianych dziedzinach.

We START you UP, międzynarodowy program dla startupów wykorzystujących usługi w chmurze

Startup World Cup 2017 – KPT on Board!

Kilkanaście start-upów, rozwijających się w ramach platformy TechnoparkBiznesHub Kieleckiego Parku Technologicznego, zaprezentuje swoje pomysły na biznes, podczas Startup World Cup 2017 w San Francisco. Dla młodych przedsiębiorców będzie to ogromne doświadczenie oraz szansa na poszerzenie kontaktów, a przede wszystkim zdobycie nowych kompetencji i umiejętności biznesowych. Wyjazd odbędzie się w dniach 23-24 marca br. Młodzi, kreatywni, myślący globalnie, a ich pomysły na biznes mieszczą się w realiach ekonomicznych. Oto profil kieleckiego start-upu. Są też odważni, bo ich pomysły obarczone są dużym ryzykiem niepowodzenia. Mimo to zdecydowali się zawalczyć Teleperformance wyznacza kie- o swoje marzenia. 60 pomysłodawców, którunek rozwoju nowoczesnych rzy przeszli do etapu inkubacji w ramach contact center platformy Technopark Biznes Polska jest europejskim liderem sektora Hub pod okiem specjalistów ciężko nowoczesnych usług dla biznesu, pracuje nas swoimi produktami. Przed którego wzrost w minionym roku wyniósł nimi Demo Day i szansa na otrzymanie blisko 20%. Liderzy branży outrekomendacji, a co za tym idzie, możliwość sourcingu contact center muszą otrzymania bezzwrotnej dotacji na rozwój. oferować wielojęzyczną i omnikanałową Oprócz kompleksowego wsparcia, jakie obsługę przy jednoczesnej gwaranoferuje TechnoparkBiznesHub, 13 z nich cji bezpieczeństwa przetwarzanych danych. będzie miało możliwość prezentacji swoich Teleperformance Polska nieustannie pomysłów na biznes przed największymi podnosi standardy obsługi i stosuje na świecie funduszami inwestycyjnymi. najlepsze praktyki bezpieczeństwa. W ramach projektu w dniach 23-24 marca W 2016 roku Teleperformance Polska organizowany jest wyjazd do San zwiększyła zatrudnienie o blisko Francisco na Startup World Cup 2017. 200 osób i zanotowała ponad 35% wzrost Znane nazwiska zdradzą jak zbudować przychodów. Obecnie w Teleperformance silny start-up i odnieść globalny sukces. pracuje ponad 700 osób, które reprezentują Udział w wydarzeniu zapowiedziało 38 narodowości ze wszystkich kontynentów. ponad 100 inwestorów i ponad 500 startIntensywnemu rozwojowi spółki, upów z całego świata. W tym samym czasie, jaki przypadł na drugie półrocze w dniach 20-24 marca, część 2016 roku, towarzyszyło uruchomienie ze start-upów z platformy Technopark trzeciego w Polsce, a drugiego w WarBiznesHub (17 osób) weźmie udział w tarszawie, oddziału Teleperformance gach CeBit w Hanowerze. To jedyna imprePolska, który zlokalizowany jest w wysokiej za targowa na świecie prezentująca pełną klasy biurowcu przy ul. Wołoskiej 24. ofertę informatyki i telekomunikacji, Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

Aruba Cloud przedstawia nowy program We START you UP, którego celem jest wsparcie innowacyjnych startupów w rozwoju działalności. Głównym elementem tej inicjatywy jest przekazanie startupowi doładowania konta na platformie Aruba Cloud na kwotę nawet do 200 tysięcy złotych, do spożytkowania na usługi w chmurze. Częścią programu są także szkolenia. Program We START you UP powstał w oparciu o informacje zwrotne, uzyskane podczas ostatniej edycji „Aruba Cloud Startup Program”. Nowa inicjatywa została przygotowana tak, by uzupeł-

niać i rozwijać wcześniejszy program dla młodych przedsiębiorców. Można ją podzielić na cztery różne etapy: Szkolenia, Etap START, Dzień prezentacji (Pitch Day) oraz Etap UP. Program został już uruchomiony i jest dostępny dla startupów z Polski i całego świata. Więcej informacji o tej inicjatywie oraz lokalnym wsparciu można znaleźć na stronie www.arubacloud.pl

Rusza kolejna edycja programu Adecco CEO for 1 Month!

Ambitni kandydaci mają okazję, by na miesiąc zasiąść w fotelu prezesa Adecco w swoim kraju. To już czwarta edycja konkursu „CEO for 1 Month”. Konkurs „CEO for 1 Month” uruchomiony został w 49 krajach, w których działa Adecco. Jest to element szerszego programu Adecco Way to Work, którego celem jest walka z bezrobociem wśród młodych ludzi. Jeden z uczestników, którzy zastąpią prezesów w swoich krajach, będzie mógł zasiąść w fotelu CEO całej Grupy Alaina Dehaze’a w szwajcarskim Zurychu. W polskiej edycji zwycięzca przez miesiąc będzie zasiadał u boku dyrektor generalnej Anny Wicha. Wszystkie podjęte przez niego decyzje będą miały moc sprawczą. Wraz z objęciem stanowiska, miesięcznemu CEO przysługuje stosowne wynagrodzenie. •

9


BIZNES

Nowości technologiczne Mały ekran, wielkie korzyści

Sposób, w jaki firmy przeprowadzają spotkania, cały czas ulega zmianom. Obecnie mają one charakter mniej formalny i wymagają rozwiązań, kompatybilnych z osobistymi urządzeniami mobilnymi. Sharp PN-40TC1 to nowy 40-calowy interaktywny model z serii BIG PAD stworzony z myślą o małych, nieformalnych salach spotkań. Nowy, mniejszy, monitor wyposażono wiele udogodnień, które umożliwiają precyzyjne pisanie po ekranie monitora i sprawną wymianę pomysłów w niewielkich grupach od dwóch do sześciu osób.

Wybierz wyróżnione rozwiązanie

Urządzenie wielofunkcyjne Sharp MX-3070N otrzymało nagrodę Outstanding przyznaną przez BLI – niezależny instytut oceniający jakość urządzeń drukujących. Jury doceniło oferowane w standardzie skanowanie sieciowe OCR, czujnik ruchu, pożądaną funkcję wydruku podążającego oraz funkcję automatycznego wysuwania wykorzystanych tonerów, która pomaga firmie generować oszczędności.

W ofercie Kinnarps pojawiła się nowa seria rozwiązań modułowych

Space to seria produktów o wszechstronnym zastosowaniu, zaprojektowana z myślą o szerokiej gamie zadań, z którymi możemy mieć do czynienia w biurze w ciągu typowego dnia pracy. Seria Space została opracowana, jako odpowiedź na dzisiejsze metody pracy, z naciskiem na biurowe potrzeby, dotyczące organizacji spotkań i przechowywania dokumentów. W skład serii wchodzą rozwiązania modułowe obejmujące stoły i szafy, które można łączyć ze sobą zależnie od potrzeb i dostępnej przestrzeni. Co ciekawe, poszczególne elementy można zestawiać

ze sobą w taki sposób, aby utworzyć wyodrębnione półotwarte przestrzenie wewnątrz większych pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązanie to sprawdzi się też w roli ścianek działowych i dźwiękochłonnych, zapewniając odpowiedni poziom komfortu – zarówno w warunkach pracy zespołowej, jak i samodzielniej. Dzięki Space, szafy stają się naturalnym elementem przestrzeni biurowej. Dzięki wszechstronnemu charakterowi, Space wpisuje się idealnie w koncepcję Activity – Based Working.

Firma enxoo stworzyła na platformie Salesforce innowacyjne rozwiązanie ułatwiające zarządzanie produktami i ofertowanie – CPQ (Configure-Price-Quote) dedykowane dla działów produktowych i sprzedażowych w firmach telekomunikacyjnych. Jego zadaniem jest ułatwienie procesu zarządzania produktami i cennikami, przyspieszenie tworzenia, akceptowania i dostarczania ofert do klientów. Rozwiązanie enxoo CPQ umożliwia zespołowi produktowemu łatwe definiowanie nowych produktów, ich wariantów, reguł wyceny i akceptacji. Na tej podstawie handlowcy dostają narzędzie do konfigurowania konkretnych usług dla klientów i automatyzacji tworzenia ofert.

10

Automatyzacja procesu jest możliwa dzięki zastosowaniu autorskiego rozwiązania polegającego na zdefiniowaniu reguł zatwierdzania – na ich podstawie system przydziela oferty do akceptacji na określonym poziomie w organizacji. Jednym z pierwszych klientów korzystających z enxoo CPQ jest Telia Carrier, firma należąca do szwedzko-fińskiego koncernu Telia Company zajmująca się hurtową sprzedażą usług transferu danych. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


Rzetelne usługi i skuteczne szkolenia Współpracujemy z klientami z całej Polski

ODO24.pl

tel. 22 740 99 00


BIZNES

Kalendarium 23.03.2017, Warszawa

od 01.04.2017, Warszawa

01.04.2017, Cała Polska

Warsztat Outsourcing w praktyce

Certyfikowany kurs kierowników działów kadr i płac

Wielki test wiedzy z zakresu ochrony danych

Puls Biznesu

Warsztat ma na celu przeprowadzenie uczestników krok po kroku, przez cały cykl życia projektu outsourcingowego, poznając jego najważniejsze aspekty. Jest to doskonała możliwość do skorzystania z wiedzy najlepszych ekspertów na rynku mających za sobą dziesiątki tego typu projektów, którzy doradzali w przedsięwzięciach outsourcingowych o wartości setek milionów złotych. Strona www: konferencje.pb.pl/konferencja/1042, outsourcing-w-praktyce

Akademia Prawa Pracy i Rachunkowości CEDOZ

Kurs skierowany jest do specjalistów z zakresu kadr i płac przygotowujących się do pracy bądź pracujących na stanowisku kierownika działu kadrowo-płacowego. Podczas kursu uczestnicy poznają zasady zarządzania zespołem kadrowopłacowym, nauczą się jak w sprawny sposób weryfikować efekty pracy podległego personelu oraz jak organizować pracę zespołu w celu optymalizacji procesów z wykorzystaniem MS Excel i MS Office. Strona www: www.cedoz.pl

23-24.03.2017, Leszno

XXII edycja konferencji IT w instytucjach finansowych Gdańska Akademia Bankowa

Konferencja jest cyklicznym, dwudniowym wydarzeniem, w którym łączona jest część merytoryczna z integracją środowiska związanego z IT w instytucjach finansowych. Konferencję od 22 lat organizuje Gdańska Akademia Bankowa. Od dwóch lat Bank BGŻ BNP Paribas SA jest Współorganizatorem konferencji. Uczestnikami konferencji są aktywni zawodowo dyrektorzy, członkowie zarządów i członkowie rad nadzorczych banków oraz innych instytucji finansowych odpowiadających za rozwój systemów informatycznych i wdrażanie nowych technologii. Strona www: it.projektekf.pl

Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo Badanie przeprowadzane przez Fundację Wiedza to Bezpieczeństwo jest unikatowym przedsięwzięciem. Obejmuje różne grupy społeczne i zawodowe uwzględniając stopień znajomości regulacji europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Zebrane opinie związane z zasadami ochrony danych osobowych zarówno w pracy jak i życiu codziennym pozwolą ocenić stopień społecznej świadomości w zakresie ochrony danych osobowych. Badanie rozpoczęło się 1 marca i potrwa miesiąc. Ma formę ankiety internetowej, która jest anonimowa. Jednak osoby, które ją wypełnią i podadzą swoje dane kontaktowe oraz odpowiedzą na pytanie konkursowe będą miały szansę wygrania tabletu lub książki „Unijna reforma przepisów ochrony danych osobowych – analiza zmian”. Strona www: wtb.org.pl

11.04.2017, Katowice

Bezpieczna Sprzedaż

Kancelaria Prawno-Windykacyjna Sudeo Jak sprzedawać więcej, lepiej, a przed wszystkim bezpieczniej? O tym porozmawiają uczestnicy Konferencji Bezpieczna Sprzedaż, która odbędzie się 11 kwietnia 2017 r. w Katowicach.

Gośćmi specjalnymi będą Mateusz Grzesiak i Jacek Walkiewicz. To pierwsza na Górnym Śląsku tak duża impreza skierowana do menadżerów, specjalistów i właścicieli firm pragnących zdobyć praktyczną wiedzę od grona ekspertów od technik i narzędzi sprzedaży. Strona www: bezpiecznasprzedaz.pl

30.03.2017, Wrocław

IT w Służbie Zdrowia GigaCon

BAMT Sp. z o.o. Sp. komandytowa Zapraszamy na bezpłatną konferencję, której celem jest przedstawienie najnowszych rozwiązań w zakresie informatyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Podczas konferencji wiodące firmy IT zaprezentują swoje rozwiązania, które pomogą usprawnić pracę placówki, zarządzanie personelem, obniżyć koszty czy wdrożyć EDM. Strona www: gigacon.org/event/sluzb_wro_17

12

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES 15.05.2017, Manchester

17th Annual European Shared Services & Outsourcing Week SSON

With six key topics ranging from automation, team development, creating a powerful GBS model and all the way up to creating a continuous improvement culture – The powerful SS&O Week Europe 2017 agenda not only is quality-driven and customised to the attendees but also ensures networking opportunities to allow interaction with experts across the whole Shared Services & Outsourcing arena.

z branżą call i contact center. członkowie Rady Programowej to wybitni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Projekty podlegają ocenie Jury złożonych z ekspertów rynku call center. Podsumowanie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom, odbywa się podczas Gali, na której będą obecni przedstawiciele zwycięskich firm oraz osoby związane ze światem call center, marketingu, reklamy i mediów. Każda firma zgłszająca projekt do konkursu Złota Słuchawka otrzymuje bezpłatne zaproszenie na Galę. Bezpłatne zaproszenie otrzymują również konsultanci nominowani do finału konkursu. Najlepszy projekt zostaje zakwalifikowany do konkursu organizowanego przez ECCCO (European Confederation of Call Center Organisation), gdzie będzie rywalizował o nagrodę dla najlepszego projektu telemarketingowego. Strona www: zlotasluchawka.pl

10.06.2017, Gdańsk

Over 65% of these are senior management or above from over 400 different companies, making it one of the leading conferences in the world to meet those interested in transforming their business services and those that can help. SSOW is not just about operational best practice in the back office, it about setting strategy and direction for the future of a vital industry. websites: ssoweek.com

25.05.2017, Polska

Telemarketer Roku 2017

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB

Siódma Edycja Beach Volleyball Business Cup, Świetna atmosfera, fantastyczna impreza i emocje sięgające zenitu. bvbcup

Beach Volleyball Business Cup to największe zawody biznesowe w siatkówkę plażową w Polsce. To wydarzenie nie tylko zbliża, jedna i integruje firmę przez emocje i sportową rywalizację, ale także służy nawiązywaniu i utrzymaniu kontaktów biznesowych. Przez ostatnie sześć lat zagrały u nas między innymi: Lotos, Deloitte, Thomson Reuters, State Street – łącznie ponad 100 teamów z firm z całej Polski. Turniej od kilku lat objęty jest Patronatem Honorowym Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Strona www: bvbcup.pl

Ogólnopolski konkurs na najlepszego Telemarketera Roku jest inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB. Celem konkursu jest promocja zawodu konsultanta telefonicznego oraz zwiększenie prestiżu tej trudnej i niedocenianej pracy. Ideą przewodnią konkursu jest promocja dobrych praktyk rynkowych, które podnoszą standardy w branży call i contact center. Strona www: telemarketerroku.pl/

25.05.2017, Warszawa

Złota Słuchawka

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB Celem konkursu jest promocja najlepszych praktyk zarządzania działalnością call i contact center, najlepszych projektów realizowanych w tego typu strukturach oraz firm i osób budujących profesjonalizm tej branży. Nad merytoryczną stroną konkursu czuwa Rada Programowa, złożona z przedstawicieli największych polskich firm, związanych Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

13


BIZNES

The BSS Forum: międzynarodowi eksperci sektora usług dla biznesu obradują w Lublinie

W dniu 31 stycznia 2017 roku, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, miała miejsce pierwsza w tym roku w Polsce, a zarazem i Europie, międzynarodowa konferencja sektora BSS (Business Support Services). Fundacja Pro Progressio, po analizie treści wydarzeń, które do tej pory były organizowane w Polsce oraz innych krajach, zaproponowała nowe otwarcie na rynku konferencji biznesowych w sektorze outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu, i wraz z Partnerami przygotowała The BSS Forum. Wydarzenie, poza tematyką najpopularniejszą dotyczącą kwestii rozwoju sektorów BPO i SSC, dedykowane było także obszarom finansów, HR, IT, robotyce, automatyzacji, call i contact center, flot samochodowych, nieruchomościom, jak również omówieniu miasta jako produktu (z którego korzystać może zarówno lokalna społeczność, jak i biznes). Była to pierwsza edycja The BSS Forum, jednak od razu zgromadziła ponad 350 delegatów i zyskała uznanie i wsparcie wielu Partnerów. Partnerem tytularnym Forum była Grupa Nowy Styl, której obecność w branży BSS jest coraz bardziej widoczna. Pod hasłem „We know how to #MakeYourSpace” – Grupa Nowy Styl w ciągu minionych miesięcy pokazała, że rozumie potrzeby sektorów BPO i SSC, a rok 2017 będzie obfitował w realizację projektów w centrach operacyjnych BSS.

14

Tematem przewodnim Forum było We Know How i temat ten został podchwycony przez pozostałych Partnerów i Sponsorów wydarzenia, wśród których byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, PwC, CIMA, ASPIRE, Randstad, GoldenLine, Express, Connectis_, Alfavox, SMB, Forum Call Center, Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS, ECHO Investment, Riposta oraz CBRE. Wydarzenie zyskało także międzynarodowe wsparcie, a wśród Partnerów były obecne takie organizacje jak International Association of Outsourcing Professionals, Global Sourcing Association UK, RICS, Deutscher Outsourcing Verband, Lviv iT Cluster, FrancuskoPolska Izba Gospodarcza oraz Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

spoza Lublina przyjechali do stolicy województwa lubelskiego pociągiem relacji Warszawa – Lublin, gdzie już w trakcie podróży mogli uczestniczyć w networkingu, na miejscu do swojej dyspozycji mieli trzy sekcje spotkań biznesowych przygotowane przez Grupę Nowy Styl. W sekcjach pod nazwami People, Place, Process przez cały okres trwania Forum odbywało się wiele spotkań, a dodatkowo goście mogli zapoznać się z wirtualną rzeczywistością i za pomocą technologii VR obejrzeć swoje potencjalne przyszłe nowocześnie umeblowane biuro. Ostatnim panelem dyskusyjnym, była rozmowa prowadzona przez Andrew Wrobla z Emerging Europe poświęcona rozwojowi biznesu w Europie. Panel pod hasłem „Biznes bez granic” pozwolił uczestnikom spojrzeć na Europę, jako kierunek rozwoju branży BSS – całościowo, a nie tylko w rozbiciu na poszczególne państwa. W rozmowie uczestniczyli Daniel Larsson z Ambasady Szwecji w Warszawie, Laisvis Makulis z Invest Lithuania (Litwa), Loredana Niculae z NNC Services (Rumunia) oraz dr Mariusz Sagan z Urzędu Miasta Lublina.

W trakcie Forum zebrani goście mieli okazję zapoznać się z prezentacjami o najnowszych trendach branżowych, wysłuchać dyskusji panelowych poświęconych przyszłości branży, jej wyzwaniach oraz podsumowaniu roku 2016. Prelegenci z Polski i innych krajów chętnie dzielili się wiedzą, a następnie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach networkingowych, podczas których po raz pierwszy wykorzystano system uma- The BSS Forum było doskonałym otwarwiania spotkań Event Tiger Matchmaker ciem sezonu konferencji branży BSS w Europie. Po zakończonych obradach autorstwa Pro Progressio. goście zostali zaproszeni na Galę OutZ perspektywy logistycznej organiza- sourcing Stars, która miała miejsce tego torzy zadbali o każdy szczegół. Goście samego dnia w godzinach wieczornych. Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES po lewej: Bilety pociągowe dla uczestników Forum.

po prawej: Zespół Pro Progressio zaopiekował się uczestnikami Forum już w Warszawie.

po prawej: W pociągu.

powyżej: Przybycie do Lublina.

po prawej: Wnętrza Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. po lewej: Uczestnicy Forum mieli okazję zwiedzić wirtualne biuro Nowego Stylu w strefie #OfficeVR.

poniżej: Krzysztof Komorski, Wiceprezydent Lublina, mowa otwierająca.

powyżej: Wiceprezydent Lublina - Krzysztof Komorski wraz z zespołem Obsługi Inwestora Miasta Lublin.

po lewej: Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

15


BIZNES

The BSS Forum: międzynarodowi eksperci sektora usług dla biznesu obradują w Lublinie po prawej: Uroczyste otwarcie Forum przez Wicemarszałka Województwa Lubelskiego – Krzysztofa Grabczuka.

poniżej: Jakub Bejnarowicz, Szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej

poniżej: Janusz Tomiczek (Alfavox), Marek Szul (Transcom) oraz Maciej Kaczmarski (ODO 24) dyskutowali o rynku Call Center.

poniżej: powyżej: Joanna Nicińska oraz Dick Bourke, Katarzyna Kubicka (Scorebuddy) podczas z Echo Investment o nowoczesnych rozwiąpanelu „RPA vs. zaniach biurowych. ITO – SWOT”.

poniżej: Kamil Jakacki (Cartrack), Jarosław Oworuszko (LeasePlan Fleet Management), Roman Świderski (Express) w panelu dotyczącym zarządzania flotami samochodowymi.

po lewej: Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio oraz Robert Fintak, Prezes Zarządu ILS.

powyżej: Joanna Mroczek (CBRE) mówi o polskim i europejskim rynku nieruchomości biurowych.

16

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES po lewej: Loredana Niculae (NNC Services) oraz Andrew Wrobel (Emerging Europe) w panelu „Biznes bez granic”.

po prawej: Stepan Veselovskyi (Lviv IT Cluster) o rynku usług na Ukrainie. po lewej: Maciej Buś (Forum Call Center) był moderatorem panelu „Od obsługi klienta do zarządzania doświadczeniami klienta na rynku Call Contact Center”. po prawej: Dymitr Doktór (Outsourcing&More), Tomasz Turczynowicz (Qumak), Dariusz Domański (White Star), Łukasz Goś (Urząd Miasta Lublin), Michał Wierzbowski (Orange) poniżej: Jakub Bejnarowicz (CIMA), Patrycja Artur Habza Strzelecka (TMF Group), Monika Nowecka (Urząd Marszałko(Mazars), Monika Smulewicz (Grant wski Województwa Thorton), Tomasz Maciejak (Business Lubelskiego). Support Solution SA).

po lewej: Michał Tarnowski z firmy Randstad, mówi o zagadnieniach kadrowych w panelu „HR podstawowym filarem branży BSS.” poniżej: Od lewej: Romek Lubaczewski (PwC), Ronan Murphy (Smarttech), Dinko Svetopetric (CONNECTIS_), Tom Kennedy (Capstone Intelligent Solutions), Gordon O`Neill (Quvu.ie), Dick Bourke (Scorebuddy).

poniżej: Wiktor Doktór, Till Hahndorf (BW Business Bridge) oraz Piotr Rutkowski (SourceOne) w panelu „Zarządzanie w nowym stylu, czyli jak wybrać doskonałego partnera na rynku BSS”.

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

17


BIZNES

The BSS Forum: międzynarodowi eksperci sektora usług dla biznesu obradują w Lublinie po lewej: Goście aktywnie uczestniczyli w panelach dyskusyjnych.

po prawej: O ciekawych rozwiązaniach IT mówił Dinko Svetopetric, Business Unit Director, (CONNECTIS_). powyżej: Dariusz Domański (White Star) o rynku nieruchomości w Warszawie.

powyżej: Romek Lubaczewski (PwC).

Po lewej: Patrycja Strzelecka , Prezes TMF Group oraz Monika Nowecka (Mazars). Po lewej: Przemówienie Janusza Tomiczka, Prezesa Alfavox przed panelem dotyczączym rynku Call Contact Center.

powyżej: Nowy Styl zapewnił uczestnikom Forum strefy spotkań, dostarczając wygodne meble.

po lewej: Rozmowy kuluarowe. Wiktor Doktór (Pro Progressio) oraz Kerry Hallard (Global Sourcing Assocition). po lewej: Wywiad z Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego – Krzysztofem Grabczukiem.

po prawej: Rozmowy o Europejskim Rynku Nieruchomości.

18

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

Gwiazdy w Lublinie Już po raz czwarty Fundacja Pro Progressio zorganizowała Galę Outsourcing Stars. Tym razem wydarzenie miało miejsce w Lublinie – mieście, które od kilku lat sukcesywnie zwiększa liczbę inwestycji typu BSS i, jak magnes, przyciąga zarówno krajowych jak i zagranicznych inwestorów z sektora usług dla biznesu.

Fundacja po raz pierwszy przyznała także nagrodę dla menedżera roku – laureatem został Scott Newman ze State Street.

Gala miała niesamowitą oprawę audiowizualną. Na scenie siedemnaście poruszających się ekranów dostarczyło gościom wielu doznań wizualnych, którym towarzyszyły również przeCo roku goście Gali oczekują od organizatorów coraz lepszej, życia muzyczne związane z występami artystycznymi. ciekawszej i pełnej doznań oprawy tego wydarzenia i, jak co roku, oczekiwania te zostały zaspokojone. W przepięknej Po części oficjalnej – do późnych godzin nocnych, a w zasascenerii Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, goście Gali Out- dzie wczesnych godzin porannych, zaproszeni goście uczestsourcing Stars mieli okazję podziwiać wyrafinowane widowisko. niczyli w spotkaniach networkingowych. Gala po raz kolejny udowodniła, że jest wyjątkowym wydarzeniem, gromadzącym Wydarzenie otworzył Wiktor Doktór – Prezes Fundacji Pro Pro- przedstawicieli branży BSS, samorządów, uczelni wyższych gressio, który był także narratorem całej Gali i moderował jej Lublina i wielu gości zagranicznych. przebieg. Podczas otwarcia zebrani goście mieli okazję wysłuchać przemówień Wicemarszałka Województwa Lubelskie- Partnerami tegorocznej Gali Outsourcing Stars byli: Urząd go – Krzysztofa Grabczuka, Prezydenta Lublina – Krzysztofa Żuka, Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, PolPartnera PwC – Romka Lubaczewskiego oraz przedstawicie- ska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (obecnie la IAOP – Arno IJmkera. Wszyscy Panowie w swoich przemó- Polska Agencja Inwestycji i Handlu), Związek Banków Polskich, wieniach skupili się na lokalnym, regionalnym oraz globalnym IAOP, Global Sourcing Association UK, RICS, PwC, Scandinarynku usług BSS i przedstawili swoje poglądy na przyszłość vian Polish Chamber of Commerce, Francusko Polska Izba Gorozwoju sektora outsourcingu i usług dla biznesu. spodarcza, CIMA, ASPIRE, Deutscher Outsourcing Verband, Lviv IT Cluster, GoldenLine, BW Business Bridge, SMB, Forum Po mowach powitalnych rozpoczął się finał konkursu Out- Call Center. W gronie sponsorów Gali byli ECHO Investment, sourcing Stars – jedynego niekomercyjnego konkursu dla sek- Cushman&Wakefield, Transcom oraz Riposta. tora outsourcingu oraz instytucji otoczenia biznesu, w którym wręczono nagrody w dwunastu kategoriach. Laureatami, jak Relacja z Gali, foto i video, jest dostępna na stronie: co roku, są najszybciej rozwijające się organizacje oraz miasta. www.outsourcingstars.pl Nagradzana jest dynamika rozwoju działalności, jak również m.in. zwiększanie liczby miejsc pracy. Laureatami tegorocznej Kolejna Gala już za rok – ciekawe gdzie wtedy zobaczymy pleedycji byli: jadę gwiazd outsourcingu?

Miasto – Poznań Deweloper – ECHO Investment Agencja Real Estate – CBRE Call Contact Center – armatis-lc Archiwizacja dokumentów – Iron Mountain BPO – Capita Księgowość, Kadry, Płace – TMF Group Outsourcing Sił Sprzedaży – Adecco Car Fleet Management – Hitachi Capital Polska Leasing Pracowniczy – Adecco Rekrutacja – Randstad poniżej: IT Contracting – Sii Gala Outsourcing

po lewej: Oficjalną część Gali poprowadził Prezes Fundacji Pro Progressio, Wiktor Doktór.

Stars uroczyście podkreśliła także 700-lecie istnienia miasta Lublin.

po lewej: Głównym sponsorem Gali była firma Echo Investment.

20

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES po lewej: Adecco w tym roku zostało laureatem dwóch nagród w kategoriach: Outsourcing Sił Sprzedaży oraz Leasing Pracowniczy. po prawej: Przemówienie Prezydenta Miasta Lublin – Krzysztofa Żuka oraz Wicemarszałka Województwa Lubelskiego – Krzysztofa Grabczuka.

po prawej: Sponsorem oprawy muzycznej była firma Transcom. powyżej: W tym roku po raz pierwszy, przyznano nagrodę dla Managera Roku, która trafiła do Scotta Newman’a, prezesa State Street. po prawej: Przemówienie Michała Tarnowskiego z Randstad – zdobywcy nagrody w kategorii: HR, Rekrutacja.

powyżej: Jakub Bejnarowicz, Head of Central and Eastern Europe, CIMA. po lewej: Poznań po raz trzeci został zwycięzcą w kategorii Miasto. Nagrodę odebrał Marcin Przyłębski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Poznania.

po lewej: Przemówienie Romka Lubaczewskiego, Partnera PwC. Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

21


BIZNES

Gwiazdy w Lublinie po lewej: Echo Investment zdobyło statuetkę w kategorii: Deweloper. Nagrodę odebrała Katarzyna Kubicka, Dyrektor Regionalny, Echo Investment SA .

poniżej: Mariusz Wiśniewski wraz z zespołem CBRE odbiera nagrodę w kategorii: Agencja Real Estate.

po prawej: W kategorii IT Contracting statuetkę zdobyła firma Sii. Nagrodę odebrał Dyrektor Delivery Center w Lublinie – Artur Palac, Sii.

powyżej: Iron Mountain – zdobywca statuetki w kategorii Archiwizacja Dokumentów.

po lewej: Wręczenie nagrody w kategorii Call Contact Center dla firmy armatis-lc Polska.

22

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

po prawej: Patrycja Strzelecka, Prezes TMF Group odebrała nagrodę w kategorii: Księgowość, Kadry, Płace.

powyżej: Arno IJmker (IAOP) wspomniał o trendach globalnych Outsourcingu.

po lewej i wyżej: Podczas ogłoszenia wyników goście mieli okazję posłuchać występu zespołu muzycznego.

po lewej: Zwycięzcą kategorii Car Fleet Management została firma Hitachi Capital Polska.

po prawej: Agni Zygner, Prezes Capita Polska odbiera nagrodę w kategorii BPO.

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

poniżej: Kulminacyjny moment konkursu Outsourcing Stars.

23


BIZNES

Gwiazdy w Lublinie po lewej: Część networkingowa jak co roku dała możliwość nawiązania interesujących kontaktów biznesowych.

po prawej: Sponsorem open barów był Cushman&Wakefield.

powyżej: Rozmowy biznesowe Mateusza Dembskiego (Walter Herz), Moniki Reszko oraz Piotra Rutkowskiego (SourceOne).

po prawej: Gala Outsourcing Stars odbyła się w industrialnych wnętrzach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

poniżej: Na Gali pojawili się także przedstawiciele zagranicznych organizacji z sektora Outsourcingu. Od lewej Arno IJmker (IAOP), Kerry Hallard (GSA), Till Hahndorf (BW Business Bridge). powyżej: Atrakcją wieczoru był również life cooking, dzięki któremu goście mieli okazję cieszyć się smakiem i zapachem potraw przygotowywanych na żywo.

poniżej: Zespół Pro Progressio w całej okazałości.

powyżej: Rozmowy kuluarowe: od lewej Marcin Uske, Krzysztof Herdzik oraz Marcin Piątkowski (Torus).

24

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

Wyróżnienia programu ekoaktywni.com wyznacznikiem dobrego CSR 16 lutego 2017 roku, odbyła się druga edycja Gali Dudki, której organizatorem jest firma Rhenus Data Office Polska. Ideą wydarzenia jest podsumowanie aktywności uczestników programu ekoaktywni. com w minionym roku.

Gala Dudki odbyła się w industrialnych wnętrzach Galerii Mysia 3. Wśród zaproszonych gości pojawili się klienci Rhenus Data Office Polska. Większość z nich aktywnie na co dzień bierze udział w programie, tym samym wspierając ochronę środowiska. Pozostali bacznie przyglądali się tym działaniom, inspirując się do wprowadzenia dobrego CSR w swoich firmach. W części oficjalnej, gość specjalny – profesor Bolesław Rok, Dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych, przybliżył zgromadzonym gościom kwestię istoty recyklingu, który – w dobrze przeprowadzony sposób – mógłby przyczynić się do całkowitego zaprzestania wycinki drzew. Profesor podkreślił także kluczowe momenty, które zmieniły podejście Polaków do ekologii i dbania nie tylko o nasz kraj, ale i całą planetę.

po lewej: Uroczystą Galę poprowadziła Agnieszka Narewska, Dyrektor Marketingu, Rhenus Data Office Polska. poniżej: Gość specjalny – profesor Bolesław Rok, Dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji społecznych.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom programu, a pozostałym  życzymy aktywnego uczestnictwa •

powyżej: Jacek Dudkiewicz, Prezes firmy Rhenus Data Office Polska.

26

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

Zwycięzcy konkursu EB Kreator 2016 8 lutego ogłoszono wyniki EB Kreator, największego w Polsce konkursu employer branding, organizowanego przez GoldenLine. Do trzeciej edycji zgłosiło się aż 100 firm, wysyłając rekordową liczbę ponad 160 zgłoszeń. Jury wyróżniło nominacjami ponad 30 pracodawców, zwycięzcami zostali zaś: Lidl Polska, Merixstudio, Stanley Black & Decker, IKEA Retail, Polpharma, Future Processing, Apptension i Avon Cosmetics Polska oraz Aterima Med.

„Wideo wizerunkowo-rekrutacyjne”, „Wewnętrzna kampania employer branding”. Jury przyznało również nagrodę specjalną. Ogłoszenie wyników odbyło się na wieczornej, uroczystej Gali w PinUp Studio przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie.

Galę rozdania nagród w konkursie EB Kreator 2016 poprowadził Zygmunt Chajzer, a ponad 250 zgromadzonych gości powitał Adam Wąsik, Członek Zarządu GoldenLine. Przed ogłoW tym roku firmy zgłaszały swoje projekty w 7 kategoriach: szeniem wyników, dwie inspirujące prezentacje na temat em„Zakładka kariera”, „Akcja rekrutacyjna”, „Ogłoszenie rekrutacyj- ployer brandingu wygłosili Szymon Motławski z Pracowni EB ne”, „Kampania w social media”, „Kampania employer branding”, GoldenLine oraz Zyta Machnicka z firmy Lightness.

po prawej: Laureaci i Jury konkursu EB Kreator 2016

po prawej: Galę EB Kreator 2016 poprowadził Zygmunt Chajzer.

po prawej: Na scenie Zyta Machnicka, członek Jury konkursu.

poniżej: W imieniu Organizatora konkursu Gości przywitał Adam Wąsik, członek zarządu GoldenLine.

28

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES po lewej: Podczas Gali goście mieli okazję wysłuchać prelekcji Szymona Motławskiego z Pracowni EB GoldenLine.

STATUETKI EB KREATOR 2016 ODEBRALI:

W kategorii „Kampania employer branding” – Lidl Polska, za projekt prowadzony z udziałem pracowników firmy pod hasłem „Lidl zaczyna się od ludzi”. W kategorii „Najlepsza zakładka kariera” – Merixstudio, który na swojej stronie w czytelny sposób prezentuje kandydatom najpotrzebniejsze informacje, również w wersji mobilnej. W kategorii „Najlepsze ogłoszenie rekrutacyjne” – Stanley Black & Decker, za prosty billboard umieszczony na stacji warszawskiego metra, informujący o przeniesieniu siedziby firmy z dzielnicy biznesowej (tzw. „Mordor”) do lokalizacji bliżej centrum i zawierający adres zakładki kariera. W kategorii „Najlepsza kampania w social media” – IKEA Retail, która na Facebooku stworzyła kampanię opartą na mini serii video-postów.

po lewej: Jury wyróżniło nominacjami ponad 30 pracodawców, przyznało osiem statuetek EB Kreator 2016 oraz jedną Nagrodę Jury. po prawej i poniżej: Gala była doskonałą okazją do wymiany employer brandingowych doświadczeń.

W kategorii „Najlepsza akcja rekrutacyjna” – Polpharma, doceniona za kompleksową organizację pierwszego w Polsce rocznego programu stażowego, skierowanego do studentów i absolwentów biotechnologii i nauk pokrewnych powyżej: pt. „Laboratorium kariery”.

Pracodawcy w skupieniu oczekiwali na W kategorii „Najlepsze wideo wizerunkowo-rekrutacyjne” ogłoszenie wyników konkursu. – Future Processing i film „Better Future – Medical Imaging

Project”, gdzie firma prezentowała projekt medyczny, nad którym pracuje i do którego potrzebowała nowych pracowników.

W kategorii „Najlepsza wewnętrzna kampania employer branding” Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody dla Apptension i Avon Cosmetics Polska za prowadzone w 2016 roku wewnętrzne kampanie employer branding. Firma Apptension stworzyła Wishlistę, czyli platformę crowdfundingową, w której pracownicy mogą głosować na zgłoszone przez siebie projekty. Firma Avon Cosmetics Polska ujęła Jury spójnością marki konsumenckiej z EVP pracodawcy, różnorodnością podjętych działań w ramach hasła „inspiring work. empowering women” oraz nietypowym podejściem do tematu badania kultury organizacyjnej. Jury przyznało także specjalne wyróżnienie firmie Aterima Med za organizację akcji „Jeszcze bardziej zaopiekowani”, a tym samym za dobre działanie nie tylko na rzecz swojej marki pracodawcy, ale także rynku agencji zatrudnienia, którego firma jest przedstawicielem. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

29


BIZNES

Wyzwania i zagrożenia w sektorze SSC/BPO

Dymitr Doktór, Redaktor Naczelny Outsourcing&More rozmawia z Agni Zygner, Dyrektor Generalną Capita Polska, laureatem nagród Outsourcing Stars oraz CEE Shared Services and Outsourcing Awards za rok 2016.

Dymitr Doktór: Wśród zagranicznych inwestorów Polska cieszy się niesłabnącą popularnością, a sektor nowoczesnych usług dla biznesu ma się dobrze. Co Pani zdaniem stanowi o sile polskiego rynku? Agni Zygner: Patrząc z perspektywy zachodnich inwestorów, pomimo dużej aktywności naszych sąsiadów z krajów Centralnej i Wschodniej Europy jest wiele czynników, dzięki którym Polska nadal pozostaje najbardziej atrakcyjnym krajem w Europie dla sektora BSS – Business Support Solutions (red. sektora usług dla biznesu). Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim bardzo aktywnie działającej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Biurom Obsługi Inwestora działającym przy urzędach miast, stosunkowo łatwo dostępnej pomocy rządowej i Unijnej w postaci grantów lub obniżenia CIT-u, a skończywszy na współpracy programowej z uczelniami, przygotowującymi studentów do pracy w sektorze BSS. Z pewnością dostępność nowych powierzchni biurowych po stawkach, które nadal są konkurencyjne powoduje, że inwestorzy zagraniczni

30

chętnie otwierają u nas swoje centra usług. Sektor BSS w Polsce to już ponad 1000 firm zatrudniających blisko 200 tys. pracowników i te liczby stale rosną. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę znającą języki obce, jak również największą wśród krajów CEE ilość absolwentów, co roku kończących wyższe uczelnie. Dla porównania, sam Kraków wg ostatnich danych ASPIRE zatrudnia w sektorze BSS już ponad 60 tys. pracowników, a w całej Bułgarii jest ich około 50 tys. Te liczby robią wrażenie! Polska jest największym krajem CEE a jej dodatkowym atutem jest możliwość zdobycia nowych klientów na rynku lokalnym. Mimo tak dobrej sytuacji, pojawiają się jednak głosy porównujące sektor SSC/ BPO do bańki mydlanej? Dlaczego? Powodów takiej sytuacji jest wiele. Wszyscy chcemy, aby PAIH i Biura Obsługi Inwestora przyciągały wciąż nowe firmy na rynek polski, a z drugiej strony nieustannie powstające kolejne centra BSS powodują walkę o kandydata. Firmy działające we Wrocławiu i Krakowie od dłuższego czasu znajdują się w sytuacji, w której pracowników poszukują poza granicami dużych aglomeracji Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES miejskich. Ale i to już przestało wystar- i zaawansowane usługi wymagające czać i coraz częściej słyszy się o pra- wiedzy specjalistycznej. Dlatego Capita cownikach z Ukrainy, jak również spoza starannie planując projekty transformakrajów UE. Ta sytuacja nie może trwać wiecznie i to my, pracodawcy musimy zaprzestać windowania stawek, gdyż w ten sposób możemy wszyscy stracić. Od wielu lat mieszkam w Italii i tam rynek jest zupełnie inny. W niektórych regionach takich jak np. Sardynia bezrobocie wśród absolwentów sięga nawet 60%! Dla porównania w Krakowie bezrobocie jest na poziomie 3%, to zupełnie inny świat.

32

Zdarza się, że odmawiam klientom, mówiąc ze usługi, które chcą przenieść do Polski, są za mało ambitne i zbyt proste.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że średni wzrost wynagrodzeń w sektorze SSC/ BPO w 2016 roku wyniósł 5,85% w stosunku do roku 2015, a w przypadku stanowisk kierowniczych i specjalistycznych nawet do 10% (red. dane z raportu płacowego Antal). Dla porównania, wzrost wynagrodzeń w innych sektorach wyniósł średnio około 3%. To szokujące! I nie sądzę, aby ta wojna o kandydata – głównie poprzez podbijanie stawek wynagrodzeń była dobrą strategią długoterminową dla całego sektora BSS w Polsce. Jeśli nie znajdziemy nowego sposobu, ta bańka mydlana pęknie, gdyż arbitraż cenowy przestanie istnieć i nie będziemy już atrakcyjni dla Inwestorów.

cji usług do Polski, zakłada gruntowne przeszkolenie absolwentów, którzy nie mają jeszcze żadnego doświadczenia w danym sektorze. W ten sposób kreujemy ciekawą pracę i możliwość zdobywania wiedzy specjalistycznej, w tym certyfikatów, które zdecydowanie mogą być biletem przetargowym w momencie, kiedy stawki nie będą zbyt konkurencyjne.

Wspomniała Pani o nieproporcjonalnym wzroście wynagrodzeń? Wydaję mi się, że nie jesteśmy w stanie temu przeciwdziałać. Polski rynek jest przecież rynkiem pracownika. Chciałabym ponownie podkreślić, że nieproporcjonalne windowanie wynagrodzeń przyspiesza i może w pewnym momencie doprowadzić do załamania rynku. Często temat ten jest poruszany na spotkaniach stowarzyszeń Pro Progressio, ASPIRE i ABSL, podczas których zastanawiamy się, jaki kierunek musi obrać polski sektor, aby dotychczasowy wzrost został utrzymany. Osobiście uważam, że Polska musi znaleźć swoją niszę, ale na pewno nie będzie to tylko kwestia stawek. Tak było w Irlandii kilkanaście lat temu, kiedy to sektor BSS miał swoje centrum w Dublinie. Dziś średnie pensje są tam zbyt wysokie, aby firmy myślały o otwieraniu swoich siedzib. Podobnie może stać się w Polsce, jeśli to my, szefowie centrów będziemy zgadzać się na ‘wojnę o pracownika’.

Jakie działania zatem Pani podejmuje? Moim celem jest przede wszystkim pozycjonowanie naszej firmy jako partnera biznesowego, nie zaś jako dostawcy i podwykonawcy usług dla naszych zagranicznych kontrahentów. Zdarza się, że odmawiam klientom, mówiąc, że usługi, które chcą przenieść do Polski, są za mało ambitne i zbyt proste. Chcemy, aby wykonywane przez naszych pracowników obowiązki były ciekawe i rozwijające. Klienci cenią sobie szczerość. Dodatkowo stawiamy na jakość, cena jest sprawą wtórną. Ustawienie właściwych oczekiwań, partnerska rozmowa z klientem i entuzjastyczne podejście managementu, to nasz przepis na sukces. Przyjęta przez nas strategia i podejście powoduje, że usługi dostarczane przez Capita w Polsce są projektami pozwalającymi rozwijać się naszym pracownikom, to nas motywuje. Wraz z moim managementem wciąż zastanawiamy się nad kierunkami naszego rozwoju i przyszłością sektora BSS w naszym kraju.

Jak w takim razie zabezpieczyć ten sektor przed ewentualnym załamaniem, o którym Pani wspomniała? Nie chciałabym, abyśmy się źle zrozumieli. Jestem daleka od przewidywania rychłego załamania rynku, a zwracam jedynie uwagę na pewne niebezpieczne tendencje, które są wyraźnie widoczne. W Capita staram się przekonać moich klientów, że Polska to miejsce na tzw. High-end Inteligent Outsourcing. Projekty, które sprzedajemy to dość skomplikowane

Branża SSC/BPO uskarża się również na problemy związane z pozyskiwaniem nowych pracowników, którzy wybierając ofertę kierują się przede wszystkim względami finansowymi. Chciałabym, aby dla młodych ludzi nadrzędnym celem było myślenie o przyszłości w perspektywie inwestycji w wiedzę i dbanie o przemyślany rozwój własnej ścieżki kariery, a nie tylko zdobycia jak najszybciej kilkuset złotych więcej. Takie podejście

może spowodować, że w momencie, kiedy bańka mydlana pęknie, tylko specjaliści, którzy długoterminowo zaplanowali rozwój zawodowy nie będą mieli problemów ze zdobyciem lub utrzymaniem dobrej pracy. Pozostali mogą zostać zastąpieni przez roboty lub kolegów z innych, bardziej konkurencyjnych krajów. Pracownik, który kieruje się jedynie względami finansowymi odejdzie, gdy tylko dostanie lepszą ofertę. To nie jest kierunek, którym chcę podążać. Chciałabym, aby zatrudniani przez Capita pracownicy zostawali z nami ze względu na specyfikę wykonywanych zadań. Patrząc na dynamikę rozwoju sektora, co miesiąc pojawia się nowy inwestor, który zapłaci więcej. To działania, tak jak wspomniałam, na krótką metę i globalnie szkodzą branży. Czy to właśnie w tym tkwi sukces Capity? W pewnym sensie tak, ale to tylko czubek góry lodowej prowadzonych przez nas działań wewnętrznych. W naszym biznesie najważniejsi są ludzie. Wciąż szkolimy młodych liderów podczas corocznych programów Akademii Lidera, wyławiamy talenty, inwestujemy w najlepszych. Bardzo zależy mi, aby w pierwszej kolejności dawać szanse naszym pracownikom i awansować ich wewnętrznie. To nasz główny cel. Swoją uwagę kieruję też w stronę pokolenia Y, które od dłuższego czasu manifestuje swoją inność. Młodzi ludzie są dzisiaj bardzo ambitni. W moim odczuciu dla nich najważniejsza jest możliwość kształcenia zawodowego i rozwoju, ale przy zachowaniu work-life balance. Ale… Tak, to przecież hasło używane przez wszystkich. W Capita jednak postanowiliśmy zrealizować tę ideę w pełni. Nasi pracownicy pracują de facto 7h i 30 minut, ponieważ 30-minutowa przerwa na lunch wliczona jest w 8-godzinny dzień pracy. Duży nacisk kładziemy na możliwość zmiany ścieżki rozwoju wewnątrz organizacji. Spójrzmy prawdzie w oczy, większość świeżo upieczonych absolwentów nie wie, w jakim kierunku planuje się rozwijać. Stanowiska projektowe, migracje procesów, HR-y… ścieżki rozwoju można mnożyć w nieskończoność. Biznes zmienia się teraz bardzo szybko i decyzje muszą być dostosowane do tego tempa. Młodzi ludzie mają możliwość szybkiej zmiany, nawet jeśli rozpoczną pracę w projekcie np. związanym z obszarem HR, mogą przejść do innego, jeśli oczywiście zaaplikują wewnętrznie i przejdą proces rekrutacyjny. Ostatnio spotkaliśmy się z artykułem na jednym z portali, w którym autor tekstu powołuje się na najnowsze badanie OECD, w którym Polska

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES znalazła się na 6 miejscu krajów rozwiniętych, którym grozi ryzyko masowego zaniku pracy. Powodem, rodem z filmów science fiction, stają się roboty. Tak, to bardzo aktualny temat. Dlatego, jak wspomniałam wcześniej, staram się aby Capita Polska dostarczała usługi bardziej zaawansowane, pozwalające na budowanie zespołów specjalistów, których pracę nie łatwo będzie zastąpić robotem czy zautomatyzować, przynajmniej nie w bliskiej przyszłości. Oczywiście proste, powtarzalne procesy prędzej czy później zostaną zautomatyzowane i wtedy wygrają ci, którzy będą wyspecjalizowani w swojej dziedzinie. To jest nieuniknione. Robotyka, zwłaszcza w naszym sektorze, to już nie pytanie czy, ale kiedy. Wasze działania i innowacyjność rzeczywiście nie uszły uwadze jury konkursu Oursourcing Stars, i Capita Polska po razy drugi została laureatem w kategorii najszybciej rozwijającej się firmy BPO w Polsce. Tak, to dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że jesteśmy widoczni na rynku a nasze pomysły i sposób prowadzenia biznesu doceniany jest przez innych. To również powód do dumy i duża motywacja dla managementu i całego zespołu. Bo kto nie chciałby pracować dla najlepszego BPO w Polsce i gwiazdy outsourcingu! Dziękujemy za rozmowę. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

33


BIZNES

Regulacje prawne ułatwiające godzenie pracy z życiem prywatnym Pracodawca może na wiele sposobów wpływać na poprawę równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym pracowników. Z pewnością znaczący wpływ na możliwość harmonijnego łączenia przez pracownika życia zawodowego z wychowywaniem małych dzieci, czy realizacją pozazawodowych zainteresowań, ma sposób zorganizowania pracy. Praca na cały etat w sztywnych, narzuconych przez pracodawcę godzinach utrudnia godzenie przez pracownika życiowych ról. Tymczasem, obowiązujące przepisy pozwalają na znaczne zwiększenie elastyczności pracy.

NIEPEŁNY ETAT

dr Iwona WięckiewiczSzabłowska radca prawny w Kancelarii Prawnej „Chudzik i Wspólnicy Radcowie Prawni” sp.p. www.chudzik.pl

Zgodnie z art. 1821e k.p. pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

34

Idei work life balance sprzyja praca niepełnowymiarowa. Równie ważne, jak umożliwienie pracownikowi zatrudnienia na część etatu, jest zorganizowanie jego czasu pracy w ramach tego niższego wymiaru. Przykładowo pracownik zatrudniony na ¼ etatu może pracować codziennie po 2 godziny lub tylko w niektóre dni tygodnia po 8 godzin dziennie, bądź tylko w niektóre tygodnie codziennie po 8 godzin. Wprawdzie ustalanie rozkładów czasu pracy leży w gestii pracodawcy, ale nie ma przeszkód, aby strony tę kwestię uregulowały w umowie o pracę. Prawo skorzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy ustawodawca przyznaje także pracownikom korzystającym z urlopów związanych z rodzicielstwem. Zgodnie z art. 1821e k.p. pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Wymiar czasu pracy nie może w tej sytuacji przekroczyć połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Warto podkreślić, że takie łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wydłuża okres korzystania z urlopu rodzicielskiego – proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w trakcie korzystania z urlopu. Obniżenie wymiaru odbywa się na wniosek pracownika, który pracodawca powinien uwzględnić. Jeśli jednak, ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, nie jest możliwe świadczenie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracodawca może pracownikowi odmówić, uzasadniając to pisemnie. Wiążący dla pracodawcy będzie natomiast analogiczny wniosek skła-

dany przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Zgodnie z art. 1867 k.p. pracownik ten może wnioskować o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. ELASTYCZNE GODZINY PRACY

Dla pracowników pełnoetatowych pomocne w godzeniu życiowych ról może być wprowadzenie tzw. ruchomego czasu pracy. Zgodnie z art. 1401 k.p. rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy (np. w poniedziałek od 8.00 do 16.00, we wtorek od 10.00 do 18.00 itd.) lub przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy (tzw. widełki – np. pracownik rozpoczyna pracę między godziną 8.00 a 10.00 i ma przepracować 8 godzin). Wprowadzenie tych rozkładów może nastąpić tak na poziomie zakładowym, jak i indywidualnym – na pisemny wniosek pracownika (art. 150 § 3 i 5 k.p.). Warto pamiętać, że w przypadku wprowadzenia tych rozkładów, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie będzie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych (nie może jednak naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego lub tygodniowego). Takiego skutku nie ma wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy na wniosek pracownika (art. 142 k.p.). Pozwala on jednak nie tylko na zmiany Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES godzin rozpoczynania i kończenia pracy (podobnie jak przy ruchomym czasie pracy), ale także na wprowadzenie przerwy w pracy.

znacznie utrudniają kontrolę pracodawcy nad pracownikiem w czasie wykonywania pracy: pracownik wykonuje swoją pracę poza zakładem pracy, wykonywanie pracy jest zależne od zmiennych i trudSZCZEGÓLNE SYSTEMY CZASU PRACY nych do przewidzenia warunków, zapoInteresującym rozwiązaniem może być trzebowanie na pracę jest nierytmiczne, także wykorzystanie systemów skró- a praca może być wykonywana poza norconego tygodnia pracy (art. 143 k.p.) malnym ­r ytmem funkcjonowania zakłalub pracy weekendowej (art. 144 k.p.). du pracy. Oba systemy wprowadza się na pisemny wniosek pracownika. W pierwszym – pra- PRACA W DOMU cownik wykonuje pracę przez mniej niż Warto zwrócić także uwagę na telepracę 5 dni w ciągu tygodnia, w drugim – pra- (art. 675 i n. k.p.), czyli pracę wykonywaną ca świadczona jest wyłącznie w piątki, regularnie (ale niekoniecznie wyłącznie) ­soboty, niedziele i święta. W obu syste- poza zakładem pracy, z wykorzystaniem mach dopuszczalne jest przedłużenie środków komunikacji elektronicznej w rodobowego wymiaru czasu pracy nie wię- zumieniu przepisów o świadczeniu usług cej niż do 12 godzin, w okresie rozlicze- drogą elektroniczną. Pracownik, który niowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. wykonuje pracę np. w domu, przekazuje pracodawcy wyniki pracy m.in. za pośredZ pewnością z uelastycznieniem czasu nictwem środków komunikacji elektroniczpracy kojarzy się system zadaniowego nej. Telepraca w założeniu miała poprawić czasu pracy (art. 140 k.p.), opierający aktywizację zawodową osób wychowusię w dużej mierze na samodzielno- jących małe dzieci oraz osób niepełności pracownika w zakresie organi- sprawnych ruchowo, ale z powodzeniem zacji pracy. ­Warto jednak pamiętać, może być wykorzystywana na przykład że wprowadzenie tego systemu nie przez osoby, które ze względu na realizazależy tylko od woli stron, ale musi być cję życiowych pasji dużo podróżują. uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją ­albo miejscem wykonywania pra- Aby wprowadzić telepracę konieczne cy. Chodzi szczególnie o sytuacje, gdy jest zawarcie porozumienia ze związrodzaj pracy, jej organizacja albo miej- kami zawodowymi, a jeśli nie działasce w ­ ykonywania uniemożliwiają lub ją one w zakładzie pracy – wydanie

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

regulaminu po konsultacji z przedstawicielami pracowników. Na pracodawcy ciążą także określone obowiązki związane z zatrudnieniem, w tym z zakresu BHP. Telepraca jest wprowadzana w drodze uzgodnienia z pracownikiem, a jeśli inicjatorem wprowadzenia telepracy jest pracownik, pracodawca powinien w miarę możliwości wniosek ten uwzględnić. Opisane powyżej rozwiązania mogą być łączone. Przykładowo pracownik niepełnoetatowy może być zatrudniony w ruchomym czasie pracy albo w zadaniowym czasie pracy, a telepracownik może być zatrudniony w systemie pracy weekendowej. Nie jest to także zamknięty katalog możliwości, ponieważ pracodawca może zaproponować pracownikom warunki pracy korzystniejsze niż wynikające z ustawy. Zdarza się na przykład oferowanie pracownikom wracającym do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem przez pewien okres skróconego czasu pracy (przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia), a dla kobiet – dodatkowych (płatnych) przerw na karmienie.

Aby wprowadzić telepracę konieczne jest zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi, a jeśli nie działają one w zakładzie pracy – wydanie regulaminu po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Ważne jest także informowanie pracowników o możliwościach w zakresie łatwiejszego godzenia życia zawodowego i prywatnego, wynikających z przepisów kodeksu pracy i regulacji wewnątrzzakładowych.  •

35


BIZNES

Przedszkola przybiurowcowe konkurencją dla standardowych benefitów pracowniczych Wywiad z Kariną Trafną – Prezes Zarządu KiDS&Co – ogólnopolskiego edu-operatora przedszkoli firmowych i przybiurowcowych.

36

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

Wiktor Doktór: Kiedyś nie do pomyślenia, a obecnie coraz częściej budynki biurowe, ich administratorzy, ale także najemcy coraz mocniej wprowadzają w przestrzenie biurowe rozwiązania, które z wielu względów ułatwiają życie wielu z nas. Jednym z takich rozwiązań są przedszkola? Skąd taki pomysł i od kiedy jest realizowany? Karina Trafna: Przedszkola w kompleksach biurowych obok restauracji, kawiarni sieciowych i stojaków na rowery stają się naturalnym elementem infrastruktury biurowej. Wpisują się w filozofię działania nowoczesnej przestrzeni, która tętni życiem 24/7. Z jednej strony, wynika to z konieczności konkurowania ze

to raczej standard rynkowy, coś naturalnego i oczywistego, co każdy pracownik po prostu ma. Prawdziwym i wymiernym benefitem może być właśnie dostęp do przedszkola lub żłobka z dobrym programem edukacyjnym w bezpośredniej bliskości miejsca pracy na preferencyjnych warunkach finansowych. Tak więc, pracodawcy coraz częściej świadomie poszukują tego typu rozwiązań dla swoich Czy na takie usługi jest popyt? pracowników. A nawet jeśli popyt jest, to co musi spełnić budynek biurowy, aby pojawi- Odpowiadając na Pana drugie pytanie – aby powstało przedszkole, sam budyło się w nim przedszkole? W obecnych czasach pracownicy rzad- nek biurowy nie jest tak ważny, jak wiek ko traktują jako benefit karnet na siłownię, pracujących w nim osób. Powinni być czy dostęp do usług medycznych. Jest to raczej pracownicy w wieku 25-35 lat,

sobą wielu developerów, z drugiej strony, pracodawcy coraz bardziej zaczynają zabiegać o pracowników i są świadomi, jak ważne staje się dla pracowników wypracowanie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, czyli tzw. work-lif balance. W ten trend idealnie wpisuje się tworzenie dla pracowników przedszkoli firmowych i przybiurowcowych.

Karina Trafna, Prezes Zarządu KiDS&Co Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

37


BIZNES

ponieważ tylko wówczas taki benefit będzie dla nich atrakcyjny.

Tak naprawdę, wszystko zależy od wielkości firmy i liczby dzieci na „pokładzie”. Pracodawcom zatrudniającym powyżej 500 pracowników zawsze doradzamy otwarcie i sfinansowanie przedszkola tylko dla swoich pracowników. W takim przypadku przejmujemy na siebie wszystkie działania mające na celu opracowanie biznes planu, projekt i założenie placówki oraz jej dalszą obsługę. Poza sfinansowaniem otwarcia przedszkola, pracodawca wspiera pracowników pokrywając co miesiąc część czesnego. Takie działania mają oczywiście wymiar CSR’owy i przekładają się na tworzenie wizerunku firmy, jako nowoczesnego, pro-rodzinnego pracodawcy dbającego o swoich pracowników.

Wydawać by się mogło, że przedszkole w tym samym budynku, w którym pracują rodzice to doskonałe rozwiązanie. Co mówią nie tyle pracodawcy, co sami rodzice o takim rozwiązaniu? Rodzice zdecydowanie cenią sobie takie rozwiązanie. Konieczność pozostawienia małych dzieci, w szczególności w wieku żłobkowym, pod opieką obcych osób jest dla rodziców zawsze stresującym momentem. Bliskość sprawdzonego przedszkola lub żłobka daje im poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w każdej chwili mogą do niego podejść, pobyć ze swoim dzieckiem i upewnić się, że jest pod dobrą opieką.

No dobrze, porozmawiajmy o konkretach – ile to kosztuje? Czy posłanie dziecka do przedszkola „biurowego” to taki sam koszt, jak w innych przedszkolach, czy być może mówimy o innych warunkach finansowych? W przypadku naszych przedszkoli i żłobków bardzo nam zależy, aby dzięki dofinansowaniu pracodawcy, pracownicy mieli możliwość korzystania z dwujęzycznego przedszkola z oddziałem żłobkowym na najwyższym poziomie w najniższej na rynku cenie.

Ważną zaletą przedszkola w miejscu pracy rodzica jest bezapelacyjnie łatwiejsze godzenie pracy z opieką nad dziećmi i skrócenie czasu dojazdu do pracy. We wszystkich naszych placówkach dostosowujemy godziny funkcjonowania przedszkola do godzin pracy rodziców, tak aby rodzice mieli możliwość bezstresowego przyprowadzenia i odebrania dzie- powyżej: Przedszkole KiDS&Co w Ostrowii ci z przedszkola w najbardziej dla siebie Mazowieckiej dla Fabryk Mebli FORTE. dogodnych momencie. A czy zdarzyło się usłyszeć Wam, że rodzice przy wyborze miejsca pracy kierowali się tym, że w budynku, w którym będą pracować znajduje się przedszkole dla ich dzieci? Zdecydowanie tak, najlepszym przykładem jaki moglibyśmy przytoczyć jest nasze przedszkole w Łodzi, które stworzyliśmy i prowadzimy dla firmy Infosys. Przedszkole jest faktycznie argumentem w trakcie rekrutacji, pomagającym w pozyskaniu pracowników. W bardzo konkurencyjnej i doskonale rozwijającej się branży BPO/SSC, w której rotacja pracowników jest istotnym problemem, przedszkole firmowe staje się realnym narzędziem, służącym do utrzymania najlepszych pracowników, a także pozyskania talentów, nawet z dalszych rejonów. Przedszkole w budynku biurowym z którego korzystać mogą dzieci z wielu różnych firm to jedno rozwiązanie. A czy jest możliwość prowadzenia przedszkola tylko dla jednej firmy? W jaki sposób to pracodawca może wesprzeć swoich pracowników przy takim projekcie? Prowadzimy przedszkola w obu modelach i oba są równie popularne.

38

A jakie minimalne warunki musi spełniać budynek biurowy, aby powstało w nim przedszkole? Czy są tu jakieś ograniczenia? Optymalne warunki dla lokalu pod przedszkole w biurowcu to z pewnością dobrze nasłoneczniony parter o powierzchni od 350 do 500 m2.

powyżej: Przedszkole KiDS&Co w Łodzi dla Infosys Poland.

Na koniec rzut okiem w przyszłość – jak szybko będą powstawać przedszkola w budynkach biurowych? Czy mówimy raczej o pojedynczych projektach, realizowanych w dużych miastach, czy być może 2017 rok przyniesie nam nie kilka, ale kilkanaście lub kilkadziesiąt takich placówek uruchomionych w wielu polskich miastach? Branża jest bardzo młoda, ale uważam, że przedszkoli w najbliższych latach będzie zdecydowanie przybywać. Z naszych obserwacji wynika, że stają się one najbardziej pożądanym argumentem w negocjacjach developerów z potencjalnymi najemcami, a coraz bardziej świadomi tego faktu developerzy, już na etapie projektowania nowych kompleksów biurowych umiejscawiają w nich takie placówki. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


Creating and delivering smarter services

Capita is the UK’s largest business process outsourcing company hiring over 75 000 staff across UK, Europe, India, South Africa and the Middle East. Using technology, insight and analytics to underpin everything we do, we work across the private and public sectors playing a vital role in helping our clients deliver modern services efficiently, effectively and to a high standard. Our goal is simple: to help our wide range of clients improve service to their customers. Our Services: - Life & Pension - Legal Processes - Translation & Interpreting - Public Services - Insurance - Project Management - Finance & Accounting - Real Estate & Administration - Multilingual Customer Service

capita-europe.com Capita Polska · Lubicz 23 · 31-503 Krakow · Tel: +48 12 629 60 60

Capita Europe CEO Capita Europe: Marcus Meloni Employees: 7 650 Sites: Niemcy, Szwajcaria, Polska Capita Poland General Manager: Agni Zygner Employees: 850 Sites: Krakow, Lodz

THREE YEARS TOP 100

Forbes

The World´s most innovative companies


BIZNES

NIE BÓJ SIĘ ACTIVITY BASED WORKING Środowisko pracy ulega ciągłym przemianom. Cały świat przechodzi transformację wprowadzającą na rynek młodsze pokolenie pracowników i coraz nowocześniejsze technologie, które umożliwiają pracę zdalną. Obserwując trendy demograficzne, technologiczne i społeczne warto zadać sobie pytanie, czy obecne biura są dostosowane do aktualnych potrzeb pracowników i współczesnych wyzwań biznesowych? Czy porzucenie tradycyjnej koncepcji biura staje się koniecznością dla organizacji, które dążą do dalszego rozwoju technologicznego i otwarcia się na różnorodność potrzeb pracowników?

Spektrum zagadnień poruszonych w naszym wspólnym materiale doskonale ilustruje jak złożonym zjawiskiem jest to, co potocznie nazywamy biurem, zaś sama publikacja skłania do refleksji – jak mało docenianym narzędziem biznesowym jest środowisko pracy. Skonfrontowanie się z wyrazistą koncepcją ABW stanowi impuls do uzyskania głębszego wglądu w sposób organizacji pracy w firmie i często rozpoczyna proces zmiany. Jego końcowym rezultatem jest nowoczesne przedsiębiorstwo ze znakiem rozpoznawczym w postaci przestrzeni pracy, która odpowiada na potrzeby i oczekiwania przedstawicieli wielu pokoleń, umożliwia pracę w zgodzie z własnymi preferencjami, gwarantując dostęp do różnorodnych rozwiązań aranżacyjnych oraz tworzy okazje do integracji zespołu i wymiany doświadczeń. Beata Osiecka, prezes Kinnarps Polska, Head of CEE Region.

40

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

Koncepcja Activity Based Working (ABW), która sprawia, że biuro jest elastyczną przestrzenią, dopasowującą się do użytkowników oraz charakteru ich działań, wydaje się najlepiej odpowiadać na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego środowiska pracy, dlatego trzech liderów rynku środowiska pracy – Hays, Kinnarps i Skanska opublikowało obszerny materiał na temat polskich doświadczeń z modelem ABW. Nie bój się Activity-Based Working to publikacja, która oprócz omówienia wyników wspólnego badania Biuro a potrzeby organizacji, ilustruje szeroki kontekst zjawiska ABW oraz przegląd opinii w licznych wypowiedziach ekspertów, które prezentują dostępne narzędzia i wskazówki, jak podejść do zmiany organizacji pracy zgodnie z Activity-Based Working we własnej firmie. Rewolucja mobilna całkowicie odmieniła metody pracy, umożliwiając realizację zadań w wybranym miejscu i o dowolnej porze. Tymczasem nie tylko aranżacja wielu współczesnych biur nie odzwierciedla aktualnych wzorców pracy, czyli tego, na jakiego typu zadaniach spędzamy czas i w jaki sposób je realizujemy, lecz także same organizacje nie nadążają za zmianami, następującymi w konsekwencji przeobrażeń technologicznych. Gdybyśmy przyjrzeli się podziałowi naszego czasu pracy na pracę indywidualną i zespołową, to na obie kategorie przypada średnio po 50%. Gdyby w tym samym ćwiczeniu wziąć pod uwagę podział na zadania wykonywane w skupieniu i na pracę w dystrakcji, ponownie na obie grupy przypadnie po 50% czasu. Wynika z tego, że jedynie 25% czasu naszej pracy spędzamy na zadaniach wykonywanych indywidualnie i w skupieniu, zaś pozostałe 75% czasu pracy to zadania zespołowe wykonywane zarówno w skupieniu jak

i w rozproszeniu oraz zadania indywidualne wykonywane w dystrakcji. Tymczasem przestrzeń współczesnych typowych biur nie odzwierciedla tego, na czym spędzamy czas w pracy. 75% powierzchni biur zajmują indywidualne biurka, a wszystkie czynności związane ze spotkaniami i pracą w zespołach muszą zmieścić się na pozostałych 25% przestrzeni. Dlatego główną bolączką współczesnych środowisk pracy jest brak miejsc do spotkań, do zadań zespołowych i ogólnie wysoki poziom dystrakcji. Podział i aranżacja przestrzeni oraz wyposażenie dzisiejszych biur po prostu nie odzwierciedlają rzeczywistego wykorzystania czasu oraz aktualnego wzorca pracy we współczesnych firmach. Przewidujemy ponadto, że w perspektywie 2020 r. udział zadań zespołowych w ogólnym czasie pracy wzrośnie do 70%.

Jedynie 25% czasu naszej pracy spędzamy na zadaniach wykonywanych indywidualnie i w skupieniu, zaś pozostałe 75% czasu pracy to zadania Badanie Biuro a potrzeby organizacji zespołowe wykonywane wykazało, że zdaniem ankietowanych zarówno w skupieniu firm, w najbliższym czasie o kształcie rynku jak i w rozproszeniu pracy będzie decydować elastyczność. Pra- oraz zadania cownicy chcą mieć możliwość wyboru za- indywidualne wykonywane W świetle tych tendencji zauważamy, równo czasu pracy, miejsca jak i narzędzi. w dystrakcji.

że nowoczesne biuro, umożliwiające pracownikom dobór miejsca do charakteru obecnie wykonywanego zadania, przestaje być traktowane jak ciekawostka na rynku i coraz więcej firm odkrywa zalety elastyczności – zróżnicowanego środowiska biurowego i swobody w korzystaniu z jego potencjału. Dla wielu firm odpowiedzią na wyzwania współczesnego środowiska pracy może stać się koncepcja Activity-Based Working, gdzie biuro, oferując wiele rodzajów przestrzeni, które odpowiadają na różnorodne potrzeby, stanowi narzędzie do efektywnego zarządzania zróżnicowanym zespołem, dzięki wykorzystaniu pełnego potencjału jego członków oraz możliwości komunikacji mobilnej. Nie bój się activity based working to przegląd doświadczeń z koncepcją Activity -Based Working, którymi podzielili się liderzy swoich branż – Hays, Kinnarps i Skanska. Publikacja poza szerokim kontekstem zjawiska prezentuje także

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

wyniki badania Biuro a potrzeby organizacji, przeprowadzonego przez partnerów w 2016 roku na próbie blisko 100 firm zatrudniających łącznie ponad 50 000 pracowników.

Zwłaszcza najmłodsi, którzy są przyzwyczajeni do wielozadaniowości i częstych zmian trybu realizacji zadań. Tak istotna metamorfoza sposobów pracy stanowi wyzwanie dla pracodawców, którzy stają wobec konieczności łączenia oczekiwań różnych pokoleń w organizacji.

Mimo iż pod wpływem Activity-Based Working miejsca pracy stają się coraz bardziej wielofunkcyjne i elastyczne, badanie pokazuje, że do jej upowszechnienia jest jeszcze daleko. Respondenci ocenili, że obecnie zaledwie 30% biur wspiera kreatywność i pracę zespołową – a więc cechy, których pracodawcy najczęściej poszukują u potencjalnych pracowników. Zarazem w podobnym odsetku biur sytuacja jest odwrotna – miejsce pracy nie wspiera pracownikom we współpracy oraz realizacji ich potencjału. Najwięcej firm znajduje się natomiast w „połowie drogi”, co oznacza, że ich biuro Aleksandra Krawsz, zawiera pewne elementy, które wspierają Marketing & PR pożądane postawy. Manager

41


BIZNES Główną bolączką współczesnych środowisk pracy jest brak miejsc do spotkań, do zadań zespołowych i ogólnie wysoki poziom dystrakcji.

Respondenci ocenili, że obecnie zaledwie 30% biur wspiera kreatywność i pracę zespołową – a więc cechy, których pracodawcy najczęściej poszukują u potencjalnych pracowników.

Innym spostrzeżeniem po lekturze Nie bój się Activity Based Working jest, reprezentowany przez wiele firm, brak korelacji pomiędzy oczekiwaniami pracodawców wobec pracowników a oferowanymi warunkami w biurze. Z jednej strony, pracodawcy poszukują kreatywności i współpracy, samodzielności, podejścia biznesowego w realizacji zadań oraz zaangażowania, z drugiej zaś – w niewielkim stopniu wykorzystują potencjał środowiska pracy, umożliwiający realizację tych oczekiwań. Z badania przytoczonego w publikacji Hays, Kinnarps i Skanska wynika, że w ponad 40% badanych firm pracownicy nie mają wpływu na swoje biuro. Możliwość zaangażowania się w projekt dotyczący zmiany środowiska pracy daje tylko co czwarta organizacja. Co, z perspektywy biura, które nie tylko jest miejscem realizacji codziennych zadań, lecz także narzędziem employer brandingowym, które służy motywacji zespołów i przyciąganiu talentów – oznacza stratę wielu możliwości uzyskania przewag konkurencyjnych w oparciu o najbardziej pożądane w ankietowanych firmach cechy pracowników – kreatywność, współpracę, samodzielność i zaangażowanie.

Pełną wersję raportu można zamówić: www.kinnarps.com/pl/ pl/zamowabw

Cechą charakterystyczną doświadczeń polskiego rynku jest brak dogmatyzmu rodzimych przedsiębiorstw we wdrażaniu i dostosowywaniu zjawiska, które powstało w odmiennych warunkach,

42

do naszych realiów biznesowych. Dlatego też koncepcja ABW jest postrzegana w Polsce jako pewien punt odniesienia – w jakim stopniu organizacja jest w stanie wdrożyć koncepcję, wziąwszy pod uwagę własne możliwości i ograniczenia, strukturę oraz cele, nie zaś jako wzorzec do wprowadzenia w 100%, albo wcale. Dlatego też wiele uwagi poświęcono zagadnieniom dotyczącym analiz, które mają wyłonić dominujący w organizacji wzorzec pracy. Ponadto, zdaniem partnerów raportu, przy wdrożaniu koncepcji ABW należy zwrócić szczególną uwagę na przebieg procesu zmiany towarzyszącej rearanżacji biura. Dodatkowym walorem publikacji są liczne komentarze ekspertów, poruszające cały przekrój zagadnień, z którymi łączy się koncepcja ABW – od kwestii związanych z rynkiem pracy, HR i zarządzaniem, ze szczególnym uwzględnieniem procesu zmiany, poprzez projektowanie przestrzeni pracy i ergonomię, po architekturę budynków biurowych oraz perspektywę rynku nieruchomości.

organizacji, pracodawcy coraz częściej dostrzegają potencjał tkwiący w biurze jako narzędziu do zarządzania zespołem i zaczynają traktować biuro jak inwestycję, a nie jako koszt. Pozytywny stosunek do projektu uelastycznienia biura niesie za sobą więcej korzyści niż sam jego rezultat − nowa przestrzeń do pracy. Poznając trendy rynkowe i oczekiwania młodszych pokoleń pracowników, można lepiej przygotować biuro na nadchodzące wyzwania, odpowiednio wcześniej dbając o przewagę konkurencyjną w niektórych obszarach biznesowych. Z badania opublikowanego w Nie bój się Activity-Based Working wynika, że aż 88% respondentów rozważa wykorzystanie aranżacji biura jako narzędzia wspierającego budowanie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy, co ilustruje wzrost świadomości roli biura, jako narzędzia wspomagającego strategię firm i ich odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku pracy. Organizacje coraz częściej dostrzegają, że nowoczesne miejsce pracy musi być elastyczne i dopasowane do aktualnych potrzeb pracowników. •

W wypowiedziach ekspertów dokonano również przeglądu narzędzi, ułatwiających znalezienie najlepszej drogi wdrożenia modelu ABW dla danej organizacji i określenia stopnia jej gotowości do zarządzenia i przyjęcia zmiany. Wraz ze wzrostem świadomości wpływu aranżacji biura na dynamikę

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

Anatomia sukcesu w XXI wieku – najwyższy czas na rozwój! Kiedy strategia przetrwalnikowa odchodzi do lamusa Polska wciąż jest europejskim liderem w branży outsourcingu. Przedstawiciele ­sektora telemarketingu mogą spać spokojnie, bo zapotrzebowanie na usługi call i contact center sukcesywnie wzrasta z roku na rok. Wraz z popytem na outsourcing ­rosną również wymagania partnerów ­biznesowych, zwracających dużą uwagę na kompleksową obsługę klienta i stopień specjalizacji konsultantów. Przyszłość branży należy zatem do nowoczesnych przedsiębiorstw, które dostrzegają potencjał drzemiący w innowacyjnej infrastrukturze i wysoko wykwalifikowanej kadrze.

Według raportu EY z 2016 roku, polski rynek outsourcingu rośnie w tempie 15% rocznie, a sektor BPO/SCC kieruje swoją uwagę głównie na ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. I nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę rzeszę chętnych do pracy, dobrze wykształconych i nastawionych na rozwój obywateli. Możliwości zatrudnienia jest wiele, bo outsourcingowy model usług biznesowych obejmuje już niemal każdy fragment działalności firm: od usług informatycznych po kadry. Jedną z najważniejszych jego gałęzi jest jednak sprzedaż, dzięki której sektor call i contact center rozwija się dynamicznie i świadczy coraz to bardziej wyspecjalizowane usługi. Call center to już TECHNOLOGIA MA ZNACZENIE nie tylko obsługa linii Trudno sobie wyobrazić obsługę klienta i proces sprzedaży, telefonicznych, ale też e-maili, stron które funkcjonują w oparciu o przestarzałe technologie. Prointernetowych, fesjonalne systemy nie tylko wspierają konsultantów w ich mediów codziennej pracy, ale też poszerzają możliwości i zwiększają społecznościowych atrakcyjność świadczonych usług. Poważni partnerzy biznesoczy webchatów.

Branża call center wciąż ma szansę na odzyskanie dobrej reputacji, którą w przeszłości nadszarpnęły „garażowe” centra usług.

44

znacznie skracają czas załatwiania niezbędnych formalności. Bez wątpienia omnichanneling to dominujący trend na rynku, za pomocą którego firmy zdobywają przewagę konkurencyjną i budują najwyższą jakość obsługi. NAJWAŻNIEJSI SĄ LUDZIE

Tylko w zeszłym roku w branży outsourcingu zatrudnienie znalazło ponad 170 tys. osób, co czyni nas liderem w Europie Środkowo-Wschodniej (EY, 2016). Nie jest tajemnicą, że dużym problemem sektora jest utrzymanie pracowników w firmie. Dotyczy to również call i contact center, w których odnotowuje się największą rotację konsultantów telefonicznych. Z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB (2016) wynika jednoznacznie, że wskaźnik rotacji w sektorze CC, w zależności od rodzaju realizowanych projektów i poziomu ich trudności, waha się od 19% do 30% i jest najwyższy w porównaniu do wszystkich branż na polskim rynku!

wi stawiają dzisiaj call center duże wymagania, kładąc nacisk Warto pamiętać, że przedstawiciele młodego pokolenia mają przede wszystkim na odpowiednie oprogramowanie i solidne zupełnie inne oczekiwania dotyczące swojej kariery zawodowej zaplecze sprzętowe w firmie. Jak zdobyć prestiżowe kontrakty niż ich starsi poprzednicy. Co najważniejsze, młody i utalentoi ugruntować swoją pozycję w branży? Odpowiedź jest prosta: wany konsultant jest atrakcyjnym kąskiem dla konkurencji i dozadbać o to, aby oferta wyróżniała się na tle innych. Taki efekt skonale wie, że może przebierać spośród wielu podobnych ofert można uzyskać tylko za pomocą monitorowania trendów na rynku. To zazwyczaj osoby ambitne i wykształcone, poszukui inwestowania w wysokiej klasy, zaawansowane narzędzia. jące możliwości rozwoju i łatwo podejmujące decyzje o zmianie pracy na lepszą. Skuteczny telemarketer jest prawdziwym skarWielokanałowy model obsługi klienta już dawno zdobył za- bem dla call center, dlatego pracodawcy coraz chętniej inweufanie największych branżowych graczy, którzy świadczą stują w zwiększanie kompetencji swojej kadry oraz zapewniają usługi „dużym” i wymagającym partnerom. Call center to już jej komfortowe warunki pracy. nie tylko obsługa linii telefonicznych, ale też e-maili, stron internetowych, mediów społecznościowych czy webchatów. Jak zatem zatrzymać zdolnego pracownika w firmie? Przede Ważna jest też możliwość wirtualnej rozmowy z klientem twa- wszystkim już na początku pokazać mu, że rozwój zawodowy rzą w twarz, a także współdzielenia pulpitu czy wspólnej pracy to realna możliwość, a nie rekrutacyjna obietnica bez pokrynad dokumentami. Nowoczesne moduły oprogramowania nie cia. Zdecydowanie najważniejsze są wieloetapowe i wielopotylko gwarantują najwyższy standard obsługi klienta, ale też ziomowe szkolenia, które podnoszą kwalifikacje kadry, i tym Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


BIZNES

samym, zwiększają również konkurencyjność całego przed- respondentów zadeklarowało zaufanie dla konsultantów telefosiębiorstwa na rynku. Do tego dochodzą wewnętrzne awanse, nicznych, to jednocześnie aż 44% badanych wykazało zrozumiezachęcające ambitnych konsultantów do powalczenia o wyższe nie dla ich zawodu, a 14% stwierdziło nawet, że lubi rozmawiać stanowisko w strukturach firmy. Warto paz pracownikami call center. Warto podmiętać też, że kariera zawodowa to nie kreślić, że przyszłość należy do firm, które wszystko. Zdolni kandydaci poszukują przede wszystkim zwiększą świadomość miejsca pracy, z którym mogą się zidentyopinii publicznej związaną z zakresem fikować. Młodzi ludzie bardzo cenią sobie obowiązków konsultanta telefonicznego. przyjazną atmosferę opartą na ciepłych Niestety, zawód ten nadal kojarzony jest i życzliwych relacjach. To dlatego dbanie głównie z telesprzedażą (53% badanych), o integrację w zespole, konkursy, czy a nie kompleksową obsługą różnych wspólne działania charytatywne, mają zgłoszeń z obszaru pierwszej pomocy kluczowe znaczenie i przyczyniają się w awariach sprzętu czy usług (tylko 12% do decyzji o pozostaniu w firmie na dłużej. badanych ma taką świadomość!). TELEMARKETER NIE TAKI STRASZNY

„18% respondentów zadeklarowało zaufanie dla konsultantów telefonicznych, 44% badanych wykazało zrozumienie dla ich zawodu, a 14% stwierdziło nawet, że lubi rozmawiać z pracownikami call center.”*

O pracy w call center krąży wiele mitów. Powszechnie uważa się, że telemarketerzy nie cieszą się ani zaufaniem, ani szacunkiem opinii publicznej. I choć telefon dzwoniący w nieodpowiednim momencie potrafi wzbudzić w nas negatywne emocje, to w gruncie rzeczy rozumiemy, że ludzie, którzy się z nami kontaktują, mają po prostu taką pracę. Dowodzą tego wyniki przeprowadzonego w 2016 roku przez Telmon badania postrzegania zawodu konsultanta telefonicznego, opublikowane w raporcie „Po drugiej stronie słuchawki. Wizerunek branży call center w oczach rozmówców”. Dane zawarte w tym dokumencie rzucają nowe światło na obraz pracy telemarketera w Polsce.

Branża call center stale się rozwija i profesjonalizuje, a każdego roku w Polsce powstaje przynajmniej kilka nowych centrów telefonicznej obsługi klienta. Aby sprostać dynamicznemu rozwojowi, sektor ten musi nie tylko zaadaptować się do nowych form komunikacji, ale przede wszystkim zadbać o kompetentną kadrę pracowniczą i najwyższe standardy obsługi, które przyczynią się do poprawy wizerunku telemarketingu, a także uczynią zawód konsultanta bardziej prestiżowym. Optymizmem napawa fakt, że społeczeństwo rozumie specyfikę pracy konsultantów i tym samym daje firmom przestrzeń do wprowadzenia zmian, które przywrócą branży dobre imię. Czy sektor call center dostrzeże „zielone światło” i wykorzysta swoją szansę? •

Wyniki badania mówią jasno: branża call center wciąż ma szansę na odzyskanie dobrej reputacji, którą w przeszło- * Raport Telmon „Po drugiej stronie słuchawki. Wizerunek branży call ści nadszarpnęły „garażowe” centra usług. I choć tylko 18% center w oczach rozmówców”, 2016r. Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

telmon

Artur Kapacki, Prezes Zarządu w Telmon

45


INWESTYCJE

Aktualności inwestycyjne Raport Colliers International podsumowujący rynek powierzchni handlowych w 2016 r.

W ubiegłym roku na rynek trafiło ponad 400 tys. m2 powierzchni handlowej, z czego około 320 000 m2 w ramach nowych inwestycji, a 80 tys. w wyniku rozbudów istniejących obiektów. Tym samym na koniec 2016 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce przekroczyły 11,2 mln m2 – wynika z raportu Colliers International podsumowującego rynek powierzchni handlowych w 2016 r. W ubiegłym roku centra handlowe powstawały głównie w ośmiu największych aglomeracjach (58%) oraz w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców (39%). Łącznie do użytku oddano 16 nowych centrów handlowych o powierzchni około 320 tys. m2. Roczną podaż zdominowała długo wyczekiwana Posnania o powierzchni najmu blisko 100 tys. m2 oddana w stolicy Wielkopolski. Po jej otwarciu poziom nasycenia powierzchnią handlową w Poznaniu wyniósł 862 m2/1 000 mieszkańców – najwięcej wśród dużych aglomeracji, natomiast spośród miast regionalnych najbardziej nasycony jest Lublin (959 m2 /1 000 mieszkańców). Najwyższa wartość wskaźnika pustostanów wśród aglomeracji odnotowana została w Poznaniu (5,1%), najniższa natomiast w Warszawie (1,9%). Wśród miast regionalnych najwięcej dostępnej powierzchni było w Radomiu, Bydgoszczy i Lublinie, a najmniej w Bielsku Białej i Rzeszowie. Najwyższy poziom stawek czynszów typu prime za powierzchnię handlową zlokalizowaną w najlepszych centrach handlowych odnotowano w Warszawie (112-117 EUR/m2/miesiąc). Na pozostałych największych rynkach stawki wahały się w przedziale 35-45 EUR/m2 /miesiąc.

podmiot, koncentrując się na strategicznym zarządzaniu aktywami i inwestycjami. BSC Real Estate Advisors jako całkowicie niezależna firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych będzie koncentrować się na obszarze Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. W Zarządzie BSC Real Estate Advisors zasiądą: Jason Sharman, pełniący funkcję Partnera Zarządzającego, odpowiedzialnego za część inwestycyjną prowadzonej działalności oraz za najem nieruchomości biurowych i magazynowych; Paul Cawood, który poprowadzi zespół najmu nieruchomości handlowych oraz Tim Rylance, nadzorujący zarządzanie obiektami, projektami i usługami technicznymi oraz rachunkowość zarządczą.

Spółka zatrudniać będzie łącznie 79 osób. Połączenie obydwu biur zlokalizowanych w Warszawie zaplanowane jest na początek kwietnia 2017 roku.

Grzybowska Park, North Gate oraz International Business Center stanowią atrakcyjne lokalizacje na biurowej mapie Warszawy. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2016 roku, biurowce pozyskały siedmiu nowych najemców, którzy łącznie wynajęli ponad 3 700 m 2 powierzchni biurowej. Najwięcej, bo cztery transakcje najmu zostały zawarte w International Business Center zlokalizowanym przy Rondzie Jazdy Polskiej. Ten doskonale skomunikowany biurowiec wybrały: firma z sektora technologii medycznych Medtronic (1 232 m2), kantyna Cafe de Pranzo (170 m2), operator telekomunikacyjny BT Poland (327 m2) i Siemens Healthcare (380 m2) oferujący rozwiązania dla branży medycznej.

ASTORIA Premium Offices zaczęła mówić!

Savills podsumował czwarty kwartał 2016 dla budynków funduszu Deka Immobilien

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości Savills, podsumował czwarty kwartał 2016 pod kątem wynajętej powierzchni w trzech budynkach biurowych, będących własnością funduszu Deka Immobilien. Należące do portfela wynajmowanych przez Savills nieruchomości:

Balmain i Sharman Church łączą siły

Partnerzy Balmain Asset Management i Sharman Church Chartered Surveyors podpisali umowę dotyczącą połączenia swoich firm doradczych. Nowopowstały podmiot będzie działał na rynku pod nazwą: BSC Real Estate Advisors. Spółka będzie oferowała swoim klientom pełen wachlarz usług w ramach rynku nieruchomości komercyjnych, obejmując swym zakresem nieruchomości biurowe, przemysłowe oraz obiekty handlowe, zarządzanie nieruchomościami, jak i doradztwo w zakresie transakcji na rynku inwestycyjnym. Balmain Asset Management w dalszym ciągu będzie funkcjonowało na rynku jako oddzielny

46

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE Multimedialny ekran gloriety wieńczącej ostatnie piętro ASTORIA Premium Offices od strony zachodniej wyświetla od połowy grudnia krótkie, pozytywne hasła skierowane do lokalnej społeczności. To następny

w tym obszaru trzech recepcji, wind i garażu, oraz liczne modernizacje w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej instalacji. Kompleks Sienna Center zlokalizowany jest u zbiegu ulic Siennej i Żelaznej oraz w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych – Ronda ONZ i Dworca Centralnego.

Polish Office Research Forum opublikował dane dotyczące rynku biurowego w miastach regionalnych za IV kwartał 2016 r. warszawski biurowiec, który wykorzystuje fasadę do komunikacji z przechodniami. Do tej pory ekran wykorzystywany był głównie do komunikacji z potencjalnymi klientami. Teraz, kiedy do ASTORII wprowadziły się już pierwsze firmy, budynek zaczyna „dialogować” z otoczeniem. Od drugiej połowy grudnia ASTORIA codziennie zaskakuje przechodniów i przejezdnych nowymi komunikatami. ASTORIA oferuje ponad 18 000 m2 powierzchni biurowej i 900 m2 powierzchni handlowej. Generalnym wykonawcą Projektu jest STRABAG Sp. z o.o. W procesie pozyskiwania najemców uczestniczy firma doradcza Colliers International, wyłączny agent odpowiedzialny za wynajem biurowca.

Polish Office Research Forum opublikował dane za czwarty kwartał 2016 r. dotyczące rynku powierzchni biurowych w ośmiu głównych miastach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin). Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków, dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytkowania, liczby i wielkości transakcji najmu oraz ilości powierzchni niewynajętej. Polish Office Research Forum (dawniej Warsaw Research Forum) – Forum zrzeszające sześć firm doradczych działających na rynku nieruchomości: CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank i Savills. Przedstawiciele tych firm dążą do ujednolicenia publikowanych wskaźników poprzez gromadzenie i porównywanie kwartalnych danych.

w 2016 roku w raporcie: „Rynek biurowy – miasta regionalne w Polsce”. Łączny wolumen transakcji najmu, zawartych na rynkach regionalnych w 2016 roku ustabilizował się na poziomie 585 tys. m2, z czego najwięcej odnotowano w Krakowie (188 tys. m2) i we Wrocławiu (120 tys. m2). Na koniec ubiegłego roku absorbcja netto była pozytywna i wyniosła około 380 tys. m 2 (wzrost o 9% w porównaniu do 2015 roku). W ubiegłym roku wielkość nowej podaży dostarczonej na rynek osiągnęła 491 tys. m2 (wzrost o 34% w stosunku do 2015 roku). Wynik ten jest lepszy o 75% w porównaniu do średniej z lat 2011-2015 wynoszącej 280 tys. m2. Najwięcej nowej powierzchni biurowej oddano do użytku na najbardziej dojrzałych rynkach Krakowa (149 tys. m2) i Wrocławia (142 tys. m2). Silna aktywność deweloperów nieznacznie wpłynęła na średnią stopę pustostanów, która wzrosła o 1,7 p.p. do 10,8%. Wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej zanotowały Wrocław (z 8% do 12,5%) i Kraków (z 3,7% do 7,2%), natomiast spadek dotyczył Łodzi (6,2%) oraz Poznania (13,6%). Stawki czynszów w największych miastach regionalnych pozostały stabilne i wynosiły EUR 12-14,5 m 2/miesiąc. Najwyższe czynsze wywoławcze zarejestrowano w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Aluplast sp. z o.o., największy na polskim rynku dostawca systemów okiennych z PVC, podpisał umowę najmu 10 000 m2 powierzchni magazynowo-przemysłowej w centrum dystrybucyjnym Logicor Poznań III.

Asbud Group podpisała kolejną umowę najmu w biurowcu Karolkowa Business Park. Do nowoczesnego budynku, zlokalizowanego w sąsiedztwie stacji drugiej linii metra – Rondo Daszyńskiego, wprowadziła się firma Global Services TV, która zagospodaruje 346 m2 powierzchni.

Platinium IV z certyfikatem LEED Gold

Należący do portfolio Allianz budynek Platinium IV, wchodzący w skład kompleksu Platinium Business Park uzyskał certyfikat ekologiczny LEED EBOM (certyfikat dla budynków istniejących) na poziomie Gold. Proces certyfikacji obiektu przeprowadziła międzynarodowa firma doradcza

Sienna Center został wyróżniony certyfikatem Breeam In-Use International Rekordowe zapotrzebowanie Międzynarodowa firma doradcza na biura w regionach

Cushman & Wakefield odpowiadała za przeprowadzenie audytu i uzyskanie wyróżnienia BREEAM IN-USE International 2015 dla warszawskiego kompleksu biurowego Sienna Center. W procesie certyfikacji obiekt otrzymał oceny „Very Good” za Asset Performance i „Excellent” za Building Management. Właścicielem obiektu jest CA IMMO. Sienna Center to kompleks trzech budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu blisko 20 000 m2. Budynek wynajęty niemal w 100% w ostatnim czasie przeszedł rewitalizację powierzchni wspólnych,

W 2016 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) zbliżyły się do granicy 4 mln m 2. Poza stolicą, liderami pozostają Kraków, Wrocław i Trójmiasto. Popyt na biura utrzymał się na wysokim poziomie wynoszącym blisko 590 tys. m2 i był o 50% większy od średniej wartości odnotowanej w latach 2011-2015. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowuje regionalny rynek biurowy

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

47


INWESTYCJE

Aktualności inwestycyjne Dział Zarządzania Projektami i Doradztwa Cushman & Wakefield zrealizował projekty na ponad 200 tys. m2 w 2016 roku.

Colliers International. Platinium IV to jeden z pięciu budynków biurowych klasy A tworzących kompleks Platinium Business Park usytuowany w warszawskiej dzielnicy Mokotów, u zbiegu ulic Domaniewskiej i Wołoskiej. Budynki oferują łącznie 58 200 m2. nowoczesnej powierzchni z możliwością dowolnej aranżacji. Obiekt zapewnia najemcom wygodę użytkowania oraz doskonały dojazd środkami transportu publicznego. Unikalnym elementem kompleksu jest park oraz jeziorko znajdujące się pomiędzy budynkami.

Savills zarządza biurowcem Nobilis we Wrocławiu

Z początkiem stycznia 2017 roku, Savills został zarządcą nowoczesnego

na bardzo wysokim poziomie – w budowie znajduje się ponad 60 projektów, które dostarczą na rynek 850 000 m2. Według najnowszego raportu Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy po IV kw. 2016 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że wysokiej aktywności deweloperów towarzyszy stabilny popyt. Aktywność najemców była niewiele niższa niż w rekordowym 2015 roku, aczkolwiek wciąż utrzymywała się na poziomie ponad 750 tys. m 2 – nieosiągalnym dla poprzednich lat. Dostępność wysokiej jakości powierzchni biurowej wciąż przyciąga do Warszawy nowych graczy, ale prawdziwym wyzwaniem staje się utrzymanie najemcy w starszych biurowcach. Zauważalna jest tendencja rozwoju organizacji, które dobierają przestrzenie, rearanżują istniejące lub wynajmują większe biura. W ostatnich kwartałach miał miejsce stopniowy spadek wartości Czynszów w Warszawie. Czynsze umowne szacowane są obecnie na poziomie 23,00 EUR/m2/m-c za najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe. CBRE przewiduje, że wartości te powinny pozostać na podobnym poziomie w najbliższym okresie.

w Polsce w minionym roku wyniosła 4,6 mld EUR. To najlepszy wynik od 2006 roku, kiedy to wolumen transakcji wyniósł 4,5 mld EUR. W zeszłym roku przeprowadzono 80 transakcji, w których właścicieli zmieniło ponad 130 nieruchomości – wynika z raportu Colliers International „Market Insights I Rynek Inwestycyjny w Polsce w 2016 r.” W 2016 roku w kręgu zainteresowań inwestorów wciąż znajdowały się miasta regionalne, gdzie zainwestowano 70% kapitału. Oczekuje się, że także w tym roku rynki te utrzymają płynność i uznanie inwestorów. Wśród sektorów niezmiennie prym wiedzie rynek handlowy z 43% udziałem, lecz równie dużą popularnością cieszyły się nieruchomości biurowe (40%). Rok 2016 został zdominowany przez inwestorów z Republiki Południowej Afryki, którzy zainwestowali w Polsce łącznie blisko 1,8 mld EUR, co stanowi 40% udział w całym rynku inwestycyjnym. Polski kapitał z udziałem na poziomie około 2% był praktycznie niewidoczny.

TMF Poland powiększa biuro w warszawskim budynku Metropolitan

Firma TMF Poland zdecydowała się przedłużyć umowę najmu oraz zwiększyć powierzchnię biurową do ponad 1 900 m2. w warszawskim budynku Metropolitan. Zgodnie z rozporządzeniem Rady MiniNajemcę w negocjacjach reprezentowastrów do KSSE włączono grunty o łącznej ła firma doradcza Cushman & Wakefield. powierzchni ponad 269 ha, położone TMF Poland jest częścią TMF Group na terenach województw śląskiego i opolmiędzynarodowej spółki zajmującej się adskiego oraz wyłączono grunty o poministracyjną obsługą biznesu. Firma powierzchni ponad 3,45 ha. W wyniku zmian siada ponad 120 biur w 86 krajach, w Polsce powierzchnia strefy będzie wynosić ponad prowadzi dwa oddziały w Warszawie 2614 ha. W oparciu o przyjęte prognozy i Katowicach, w których zatrudnia ponad szacuje się, że na nowo włączonych do kato- 200 specjalistów. Dzięki wieloletniemu dowickiej strefy terenach w perspektywie świadczeniu oraz międzynarodowej wiedzy najbliższych lat może powstać ok. 13,4 tys. zespołu pomaga prowadzić klientom nowych miejsc pracy, przy nakładach międzynarodowym biznes globalnie, inwestycyjnych wynoszących ok. 5,3 mld dostarczając usługi księgowe, kadrowo-płazłotych. cowe oraz korporacyjno-sekretarskie. TMF Zgodnie z założeniami w KSSE, dzięki jej jest najczęściej rekomendowany przez najposzerzeniu, może pojawić się nawet lepsze firmy prawnicze i audytorskie. • 100 nowych projektów inwestycyjnych. Maksymalna łączna wielkość pomocy publicznej, jaka może zostać udzielona inwestorom realizującym projekty na nowych obszarach wynosi ok. 1,9 mld zł.

Nowe tereny włączone do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Trespass dołączy do grona najemców w centrum handlowym Blue City w Warszawie. Jedna z największych szkockich firm produkujących odzież sportową i outdoorową dotychczas obecna była na rynku tylko w formacie outletowym.

48

budynku biurowego Nobilis Business House we Wrocławiu. Deweloperem obiektu jest Echo Investment. Budynek, zlokalizowany tuż obok Pasażu Grunwaldzkiego, został oddany do użytkowania w sierpniu 2016 i oferuje 16 000 m2 powierzchni do wynajęcia.

Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy po IV kw. 2016

Stołeczny rynek biurowy jest w doskonałej kondycji. Rok 2016 był rekordowy pod względem nowej powierzchni oddanej do użytkowania, a łączna podaż na koniec roku przekroczyła 5 milionów m2. Na rynek trafiły jedne z największych projektów w stolicy Q22 oraz Warsaw Spire. Mimo dużego nasycenia, aktywność deweloperów wciąż utrzymuje się

Rynek inwestycyjny w Polsce z najlepszym wynikiem w historii Łączna wartość transakcji zawartych

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE

Rzeszów – biznesowe centrum Polski wschodniej Będący stolicą województwa podkarpackiego Rzeszów, w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Jest postrzegany jako miasto pełne młodych i przedsiębiorczych ludzi, w którym warto inwestować. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej ogólnopolskich oraz międzynarodowych spółek wybiera Rzeszów jako miejsce otwarcia swoich filii. Przy czym również lokalne przedsiębiorstwa wciąż poszerzają swoją działalność, uczestnicząc w ciekawych projektach oraz współpracując z renomowanymi firmami spoza Podkarpacia.

RZESZÓW MIASTEM STUDENTÓW

Cztery lata temu Rzeszów został uznany przez Unię Europejską za lidera pod względem liczby studentów. Na tysiąc mieszkańców studiowało wtedy 247 osób. Dziś na funkcjonujących w mieście uczelniach studiuje ponad 50 tys. młodych ludzi, a szkoły wyższe wciąż rozszerzają oraz uatrakcyjniają swoją ofertę edukacyjną. W stolicy Podkarpacia jest 9 uczelni wyższych, w tym dwie uczelnie państwowe tj. Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. Zwłaszcza druga z nich może poszczycić się wyjątkową renomą wśród uczelni technicznych w Polsce. Jej studenci wygrywają prestiżowe konkursy, dokonują niezwykłych odkryć. Drużyna konstruująca łaziki marsjańskie dwukrotnie zwyciężyła w zawodach University Rover Challenge, odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Również bolid zaprojektowany i wykonany przez studentów rzeszowskiej Politechniki oraz aplikacja Face Controller mają na koncie prestiżowe nagrody. W mieście znajdują się także uczelnie prywatne, które mogą poszczycić się ciekawymi kierunkami studiów, a także wypracowanym przez lata systemem kształcenia praktycznego. Absolwenci rzeszowskich uczelni są więc kompetentni, energiczni oraz kreatywni. NAJAKTYWNIEJSZA BRANŻA

Na dobrze wykształconych młodych ludzi czekają szybko rozwijające się firmy, które wciąż tworzą nowe miejsca pracy i angażują się w wiele interesujących projektów. Szczególnie prężnie działa w Rzeszowie branża IT. Największym jej przedstawicielem w regionie jest spółka Asseco, która z niewielkiej firmy przeistoczyła się w giganta działającego w 50 krajach na całym świecie. Początek

50

jej działalności datuje się na rok 1991, kiedy to przedsiębiorstwo COMP Rzeszów zaczęło produkować oprogramowanie dla sektora bankowego. Obecnie jest to międzynarodowa grupa kapitałowa, a także największy dostawca nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Środkowo-Wschodniej Europie. Z produkowanego przez nich software’u korzysta ponad połowa banków w Polsce. Asseco Poland jest też największą polską

firmą informatyczną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ma także na swoim koncie kontrakty z NATO czy Europejską Agencją Kosmiczną. Jednym z najważniejszych przedsiębiorstw IT w Rzeszowie jest także platforma aukcyjna G2A.Com. Jest to firma specjalizująca się w grach komputerowych, produkująca także oprogramowanie oraz karty prepaid.

Dziś na funkcjonujących w mieście uczelniach studiuje ponad 50 tys. młodych ludzi, a szkoły wyższe wciąż rozszerzają oraz uatrakcyjniają swoją ofertę edukacyjną.

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE

NIE TYLKO IT

W stolicy Podkarpacia dynamicznie rozwija się także branża outsourcingowa. Właśnie w Rzeszowie swoje oddziały otworzyło około 30 firm z sektorów BPO, SCC oraz R&D. Zatrudniają one wykształconych w różnorodnych dziedzinach pracowników, a także dbają o promocję miasta w Polsce i na świecie.

Powstała w 2010 roku w Rzeszowie. W kolejnych latach otworzyła jeszcze pięć filii: w Krakowie, Hongkongu, Utrechcie,  New Dehli  i  Szanghaju. Niedawno spółka zainwestowała w projekt rzeczywistości wirtualnej (VR), wydruku 3D i G2A PAy, czyli międzynarodowy system skupiający płatności z całego globu. Firma jest także zaangażowana we wspieranie rozwoju regionu. W 2016 roku została sponsorem generalnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce, zwanego też G2A Arena. Jest to nowoczesny obiekt biznesowy, którego celem jest organizacja najbardziej prestiżowych i najważniejszych wystaw, konferencji oraz targów, tak w regionie, jak i w całym kraju. Centrum zlokalizowane jest 10 minut drogi od Rzeszowa i doskonale skomunikowane z miastem. Posiada ponad 16 000 m² powierzchni wystawowej, salę kongresową, 11 sal konferencyjnych oraz salę bankietową. Na terenie G2A Arena odbywają się imprezy o znaczeniu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Można tu wymienić chociażby Kongres 590, Forum Europa – Ukraina, czy Kongres „Business without limits”.

Na atrakcyjność Rzeszowa wpływa także obecność Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Dysponuje on drugim pod względem długości pasem startowym w Polsce. Z rzeszowskiego lotniska można udać się w podróż w najpopularniejszych wśród Polaków kierunkach: do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii, Francji czy Stanów Zjednoczonych. Port lotniczy obsługuje także loty charterowe do Tunezji, Grecji, Egiptu czy Bułgarii. Lotnisko w Jasionce może poszczycić się także doskonale wyszkolonym i kompetentnym personelem. Jest to zasługa między innymi rzeszowskich uczelni. Politechnika Rzeszowska od wielu lat z powodzeniem szkoli doskonałych pilotów. Natomiast Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uruchomiła w ostatnich latach dwa anglojęzyczne kierunki związane z zarządzaniem w lotnictwie.

Właśnie w Rzeszowie swoje oddziały otworzyło około 30 firm z sektorów BPO, SCC oraz R&D.

Jedną z tych firm jest Deloitte. Działa ona w Rzeszowie od 2015 roku. Jest to międzynarodowa sieć spółek handlowych zajmująca się doradztwem finansowym oraz prawnym, a także usługami audytorskimi. W Polsce jest obecna od 1990 roku. Firma postanowiła stworzyć w Rzeszowie Centrum usług Wspólnych dla Europy Środkowej, a co za tym idzie setki nowych miejsc pracy. Biura Deloitte mieszczą się w nowoczesnym biurowcu Skyres Warszawska przy ulicy Warszawskiej. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż od niedawna Rzeszów jest doskonale skomuBudynek ten oferuje wysokiej klasy nikowany poprzez autostradę A4, skąd pomieszczenia biurowe, co dodatko- można dojechać do Krakowa w nieco powo przyciąga do stolicy Podkarpacia ko- nad godzinę. lejnych inwestorów. Biurowiec jest nie tylko energooszczędny, ale także pe- Oczywistym jest więc, że miasto posiada łen nowatorskich rozwiązań służących ogromny potencjał. Zarówno innowawygodzie najemców. Na każdej kon- cyjno-technologiczny, jak i biznedygnacji znajduje się ponad 1600 m² sowy. Wciąż wzrastająca liczba powierzchni biurowych, co może być inwestycji, również tych zagranicznych, wyjątkowo korzystne dla dużych firm. świadczy o atrakcyjności Rzeszowa Budynek został wybudowany w klasie A, dla przedsiębiorców z różnych seka dodatkowo jest certyfikowany w ame- torów gospodarki. Miasto zostało rykańskim systemie LEED na poziomie również uhonorowane wieloma naGOLD. Obecnie powstaje także dru- grodami, m.in. I Nagrodą w Plebiscycie gi podobny biurowiec – Skyres Lubelska. Miasta Przyszłości 2015 w kategoriach Będzie on dysponował ponad 17 tys. m² „Miasta średnie” oraz „Miasta przyjazne dla powierzchni. Zarówno nowo powsta- biznesu” oraz Nagrodę główną w kategorii jący budynek, jak i ten na Warszawskiej, „Wschodząca Gwiazda Outsourcingu znajdują się w doskonałej lokalizacji, bar- w Polsce” na III Międzynarodowej Gali Radosław Walas, dzo blisko centrum, w okolicy doskonale CEE Shared Services and Outsourcing Członek Zarządu skomunikowanej z każdą częścią miasta. Awards 2015. • Developres Sp. z o.o.

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

51


INWESTYCJE

InnoBydgoszcz – innowacje z miasta nad Brdą Innowacje, smart cities, inteligentne rozwiązania – te pojęcia w odniesieniu do dynamicznie rozwijających się miast odmieniane są obecnie przez wszystkie przypadki i nie ma praktycznie tygodnia, w którym gdzieś w Polsce nie informowano o nowym przedsięwzięciu spod znaku innowacyjnych rozwiązań.

Jak w te trendy wpisuje się miasto Bydgoszcz, jedno z liderów wśród tzw. „emerging cities”, czyli miast wschodzących? Otóż, wpisuje się bardzo pozytywnie pokazując, że nowoczesne technologie ułatwiają codzienne funkcjonowanie miasta oraz wspierając jego nieustanny rozwój. Jednym ze sztandarowych miejskich projektów infrastrukturalnych w Bydgoszczy jest system ITS (Intelligent Transportation System), czyli inteligentny system transportowy. W wielu miejscach w mieście nietrudno dostrzec telebimy, na których wyświetlane są informacje o aktualnym natężeniu ruchu, co pozwala wybrać alternatywną trasę dojazdu do celu oraz w porę otrzymać ostrzeżenie o zmianach spowodowanych przez roboty drogowe lub o nagłym zdarzeniu jak np. wypadek komunikacyjny. ITS wspomaga również transport publiczny. Dzięki niemu pasażerowie mogą w czasie rzeczywistym śledzić odjazdy autobusów i tramwajów, który uwzględnia np. opóźnienia spowodowane korkami. Mając na uwadze bieżące natężenie ruchu, system zmienia sterowanie sygnalizacją świetlną w celu rozładowania newralgicznych punktów drogowych. Nowoczesne wyświetlacze przystankowe służą ponadto do wyświetlania komunikatów o zmianach w ruchu poszczególnych linii, jak również ogłoszenia miejskie. Istotnym uzupełnieniem tych rozwiązań jest system inteligentnego monitoringu wizyjnego. Innym udogodnieniem, szczególnie dla kierowców, jest monitorowanie dostępności miejsc parkingowych w centrum miasta. Jest to przydatny system, ułatwiający poszukiwanie wolnego miejsca na pozostawienie pojazdu. Przed

52

wjazdem do strefy płatnego parkowania kierowcy mijają tablice informacyjne mówiące o stopniu zajętości przestrzeni parkingowej w ramach strefy.

W projekty będące częściami składowymi systemów ITS w całej Polsce zaangażowane są również firmy z Bydgoszczy. Są to m.in. produkujące systemy Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE tablic informacyjnych Pixel sp. z o.o. oraz SiMS Sp. z o.o.

Parku Przemysłowo-Technologicznym. Spółka ta w swojej ofercie posiada szereg turbin wiatrowych oraz system hybrydowego oświetlenia drogowego działającego na zasadzie lamp w technologii LED zasilanych turbinami wiatrowymi.

Zgodnie z założeniami projektu, działania te mają w oczywisty sposób przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców miasta, poprzez m.in. skrócenie czasu, jaki spędzamy w drodze i zmniejszenie liczby korków, co również ma niebagatelny wpływ na stan środowiska.

W Europie i na świecie bardzo popularne stały się tzw. napowietrzne siłownie zlokalizowane w parkach, na skwerach i ogólnodostępnych przestrzeniach pożytku publicznego. Miasto Bydgoszcz nie jest tutaj wyjątkiem. Na wielu osiedlach, nakładem środków pochodzących z programu tzw. „budżetu obywatelskiego”, powstają tego typu instalacje, gdzie spacerowicze mogą bezpiecznie zażyć odrobiny ruchu fizycznego, a aktywni sportowcy skorzystać z okazji do uzupełnienia treningu. Urządzenia marki Trainer, instalowane w mieście produkowane są również przez lokalną firmę – Romex. Spółka wdrożyła m.in. innowacyjne urządzenie Trainer Disabled umożliwiające trenowanie osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich, bez konieczności zsiadania z wózka.

Jeżeli mowa o środowisku, to nie sposób nie wspomnieć o nagradzanym w konkursach Centrum Demonstracyjnym Odnawialnych Źródeł Energii, umiejscowionym na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy. Jest to zrealizowany już projekt budynku pasywnego mającego ukazywać szereg dobrych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii oraz technologii sprzyjających niskiemu zużyciu energii przy jednoczesnym, efektywnym wykorzystaniu naturalnych zasobów. Obiekt został wybudowany przez bydgoską spółkę budowlaną PUBR. Technologie, jakie zastosowano w budynku to m.in. ogniwa fotowoltaiczne – 80 szt., pompa ciepła solankowa, kolektory słoneczne, turbina wiatrowa o mocy 3 kW, hybrydowa lampa zewnętrzna, okna zewnętrzne drewniano-aluminiowe-trzyszynowe, gruntowy wymiennik ciepła, rekuperator powietrza na wentylacji mechanicznej oraz system monitoringu. Nowoczesne technologie dbają także o bezpieczeństwo mieszkańców miasta. W Bydgoszczy funkcjonuje system ostrzegania o zagrożeniach. Działa on na zasadzie instalacji aplikacji w smartfonie lub bezpłatnej rejestracji w celu otrzymywania powiadomień w formie SMS. Systemy tego typu z powodzeniem zapobiegały już groźnym zdarzeniom na świecie. Przykładem takiego działania jest zespół programistów z bydgoskiego oddziału firmy Nokia, który stworzył system ostrzegania, wykorzystany w Nowym Jorku, o czym głośno było na całym świecie, kiedy to władze amerykańskie podjęły decyzję o wysłaniu kanałem sms listu gończego za zamachowcem. Wiadomość otrzymali wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w Nowym Jorku, co przyczyniło się do ujęcia mężczyzny w ciągu trzech następnych godzin. Są to tylko wybrane projekty, które mają pośredni lub bezpośredni wpływ na tkankę miejską, ale jak wynika z powyższych przykładów, innowacje to nie tylko wielkie projekty infrastrukturalne, ale przede wszystkim nowoczesne przedsiębiorstwa, które te projekty wdrażają. To w ich biurach projektowych, na deskach kreślarskich powstają nowe pomysły, które później stają się elementami składowymi inteligentnych systemów i rozwiązań.

Miasto Bydgoszcz może pochwalić się dużą liczbą przedsiębiorstw realizujących pionierskie projekty w różnych sektorach gospodarki.

Ponadto, podążając za trendami w mieście obecnie instalowane są urządzenia umożliwiające uprawianie coraz popularniejszego tzw. „street workout’u”. W tym miejscu warto dodać, że największa w Polsce organizacja zrzeszająca sympatyków tego sportu w Polsce i zarazem jedna z pierwszych ma swoją siedzibę właśnie w Bydgoszczy.

Miasto Bydgoszcz może pochwalić się dużą liczbą przedsiębiorstw realizujących pionierskie projekty w różnych sektorach gospodarki. W Bydgoszczy, za sprawą firmy PESA powstają nowoczesne składy kolejowe oraz tramwaje dostosowane do potrzeb dynamicznie rozwijających się aglomeracji miejskich w Polsce i na świecie. Jest to zarazem jeden z największych bydgoskich pracodawców. W grodzie nad Brdą powstają również technologie wdrażane przez firmę HTG sp. z o.o. produkującej m.in. szło ognioodporne, kuloodporne lub takie, które posiada funkcję ogrzewania pomieszczeń lub mogące zmieniać kolor, tak aby zapewnić więcej prywatności np. podczas ważnych spotkań biznesowych. Inną lokalną spółką wdrażającą produkty z „etykietą innowacje” jest chociażby firma FreeVolt zajmująca się systemami fotowoltaicznymi. Są to systemy dedykowane gminom, firmom oraz prywatnym gospodarstwom domowym. Podobne rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w swoim portfolio posiada firma Airon Green Energy Turbines Sp. z o.o., która swoją główną siedzibę ulokowała w Bydgoskim

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

Innowacje powstają spontanicznie, jako odpowiedź na potrzeby społeczeństwa lub są wynikiem prowadzonych badań nad nowymi technologiami. ­Ważnym elementem jest łącznik pomiędzy światem nauki a komercyjnym wykorzystaniem wynalazku. W Bydgoszczy taką rolę pełni Regionalne Centrum Innowacyjności – Centrum Transferu Technologii działające przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Centrum wspiera naukowców m.in. w procesach dotyczących ochrony własności intelektualnej, nawiązywania kontaktów biznesowych z przedsiębiorcami oraz ogólnym doradztwem w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Niegdyś jeden z najwybitniejszych ekonomistów, Adam Smith, Brytyjczyk żyjący w XVII wieku, twórca szkoły klasycznej ekonomii stwierdził, że „państwo jest bogate bogactwem swoich obywateli”. Można by pokusić się o parafrazę tego bardzo trafnego spostrzeżenia i stwierdzić, że państwo lub miasto jest innowacyjne innowacyjnością swoich przedsiębiorców. Z tego twierdzenia płynie wniosek, że Bydgoszcz może bez cienia wątpliwości zostać nazwana miastem innowacyjnym, miastem smart. •

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. ul. Uni Lubelskiej 4C 85-059 Bydgoszcz Tel. +48 52 585 88 23 barr@barr.pl www.barr.pl

53


INWESTYCJE

Słów kilka o pecetach…, czyli co ciekawego w rzeszowskim IT Z całą pewnością sektor nowoczesnych technologii informatycznych stał się w ostatnim czasie jednym z najmocniejszych motorów napędowych rzeszowskiej gospodarki. Lokalne uczelnie kształcą na wysokim poziomie przyszłych specjalistów IT, dostosowując przy tym swoją ofertę dydaktyczną do bieżącego zapotrzebowania na rynku pracy, jak również do globalnych trendów. Pomimo sporej liczby krajowych i międzynarodowych podmiotów informatycznych działających w stolicy Podkarpacia, miasto nieustannie przyciąga do siebie kolejne znane i cenione firmy IT.

54

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE W pierwszej połowie lutego 2017 r. w Rzeszowie swój oddział uruchomiła firma ATOS Polska. Zarząd firmy zdecydował się ulokować swoje biuro w Rzeszowie ze względu na duży potencjał biznesowy regionu, jak również spore możliwości rekrutacyjne. Ważnym aspektem branym pod uwagę była również bardzo dobra współpraca z samorządem. Obecnie w skład rzeszowskiego biura wchodzi 10 architektów i programistów, którzy uczestniczą w procesie rozwoju produktów z sektora bankowego oraz telekomunikacyjnego.

Fintech oraz Insurtech. Funkcjonująca jako Agencja Interaktywna i Software House, spółka Ideo jest obecna na rynku od 1999 r. Na dzień dzisiejszy zatrudnia blisko 200 osób. Od dwóch lat jest systematycznie klasyfikowana w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 CE, ponadto jest partnerem takich potentatów IT, jak Microsoft, Google, eZ Solution czy Episerver. Projekt Idea Global jest realizowany na podstawie umowy z PARP w ramach Działania 2.4. „Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji”, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020. Projekt współfinansowany – Otwarcie biura Atos w Rzeszowie to dla jest ze środków Europejskiego Fundunas kolejny krok w rozwoju naszej firmy szu Rozwoju Regionalnego. w kraju – mówi Marcin Woźny, Dyrektor Departamentu Rozwoju Aplikacji w Atos Dynamicznie i wielopłaszczyznowo rozPolska. – Położenie geograficzne Rzeszowa wija się rzeszowski informatyczny gigant, pozwoli nam efektywnie dostarczać firma Asseco Poland S.A. W połowie lunasze usługi w całym regionie połu- tego br. firma podpisała umowę z Kandniowo-wschodniej Polski, a potencjał celarią Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej akademicki daje szansę rozwoju biura na wdrożenie nowoczesnego systemu pod względem wielkości zatrudnie- informatycznego do obsługi głosowań nia. Już teraz posiadamy zespół specja- w Sali Posiedzeń. System składa się z delistów liczący dziesięć osób i mamy już dykowanego oprogramowania, jak rówplany zwiększenia zatrudnienia w przy- nież sprzętu i infrastruktury technicznej. szłości. Współpraca z władzami miasta Nowy System Obsługi Głosowań składa oraz Biurem Obsługi Inwestora przyno- się nie tylko z odpowiedniego oprosi nam wymierne korzyści i tworzy bar- gramowania, ale także z dedykowadzo dobry klimat do dalszych inwestycji, nych urządzeń, stanowiących element więc przy tej okazji chciałbym podzię- wyposażenia stanowiska poselskiego. kować lokalnej administracji za duże To specjalne czytniki, pełniące rolę pulpiwsparcie. Jestem przekonany, że nasze tu zarządzania w procesie głosowań prorzeszowskie biuro będzie wkrótce ważnym wadzonych w Sali Posiedzeń. Zostały one punktem na biznesowej mapie Rzeszowa. przygotowane do połączenia z centralnym Biuro Atos Rzeszów mieści się na drugim Systemem Obsługi Głosowań, systemem piętrze w kompleksie biurowym SkyRes audio oraz systemem tłumaczeń poWarszawska – najnowocześniejszym przez sieć lokalną (LAN). Wartość projektu wielkopowierzchniowym budynku klasy wynosi 4,7 mln zł brutto. – Jako polA w regionie. ska firma jesteśmy dumni, że będziemy realizować projekt dla Sejmu RP. Asseco jest Rzeszowska firma informatyczna Ideo największym dostawcą oprogramowaSp. z o.o. pod koniec lutego br. nia oraz sprawdzonym i zaufanym partoficjalnie uruchomiła akcelerator Idea nerem sektora publicznego – mówi Marek Global. Projekt ten jest realizowa- Panek, wiceprezes zarządu Asseco Poland. ny przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu w ramach programu Start In Firma Asseco Poland coraz mocniej Poland. Celem działania jest łączenie zaznacza swą obecność w sektorze potencjału początkujących, kreatyw- kosmicznym. Wspólnie z Europejską nych przedsiębiorców z infrastrukturą, Agencją Kosmiczną zainicjowała projekt, doświadczeniem oraz zasobami dużych którego efektem będzie narzędzie wykorporacji, w tym spółek Skarbu Pań- korzystywane w zarządzaniu misjami kostwa. Młode firmy, które wezmą udział smicznymi. Wspomniany projekt będzie w programie otrzymają wsparcie finan- realizowany w przeciągu najbliższych sowe do kwoty 250 000 zł, ale również 12 miesięcy, a jego wartość wyniesie możliwość zbudowania i przetestowa- 1 mln zł netto. nia prototypu produktu oraz modelu biznesowego pod okiem mentorów. Uzyskają Operująca w Rzeszowie firma G2A.com również dostęp do inwestorów i firm za- notuje w ostatnim czasie nieustaninteresowanych implementacją nowych ne sukcesy na globalnym rynku gier rozwiązań. Co istotne, Idea Global znalazł komputerowych. Na dzień dzisiejszy się wśród 10 spośród 61 akceleratorów, w tej niezwykle popularnej globalnej które uzyskały wsparcie finansowe PARP. platformie gamingowej zatrudnienie Zadaniem akceleratora będzie wsparcie znajduje już ponad 700 osób, w tym co najmniej 20 startupów i wdrożenie ich wielu obcokrajowców. Pod koniec styczrozwiązań u dużych partnerów. W ramach nia br. Prezes Zarządu G2A.com Bartosz akceleratora preferowane są 4 ścieżki te- Skwarczek podpisał list intencyjny matyczne: loT/IT, Healthcare, Automotive, z władzami Politechniki Rzeszowskiej Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

o współpracy. Zakres kooperacji obejmuje m.in. prowadzenie wspólnych wykładów, ćwiczeń i laboratoriów dla studentów, jak również prowadzenie prac dyplomowych, inżynierskich, magisterskich i doktorskich, w zakresie proponowanym przez G2A.com i zaakceptowanych przez uczelnię. Współpraca ma przysłużyć się lepszemu przygotowaniu merytorycznemu absolwentów Politechniki Rzeszowskiej na rynkach nowoczesnych technologii. Studenci Politechniki będą mieli okazję odbywać interesujące staże i praktyki w G2A, a w przyszłości aplikować o pracę. Tytułem przypomnienia – to właśnie G2A.com od grudnia zeszłego roku jest sponsorem tytularnym Centrum Kongresowo-Wystawienniczego w podrzeszowskiej Jasionce. Godnym odnotowana jest fakt, iż w tegorocznej edycji konkursu Interstudent na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, laureatem w kategorii „studia licencjackie” został student kierunku „Informatyka” Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Vadym Melnyk. W konkursie wzięli udział studenci reprezentujący kilkanaście krajów świata z pięciu kontynentów. Statuetkę zwycięzcy wręczył Wicepremier RP oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin. Vadym ma na swoim koncie wiele aktywności, które dotyczą zwłaszcza nowych technologii informatycznych i biznesu, m.in. wspólnie z Microsoft stworzył Unicorn Division – inicjatywę, która łączy influencerów ze środowiska startupowego z głównych miast Polski i wspiera najbardziej innowacyjne startupy w kraju. Vadym jest również przedsiębiorcą i współwłaścicielem takich firm jak Cervi Robotics, ServoCode, Dronhub, B Technology, a także organizatorem największego maratonu programistycznego w Polsce Wschodniej – Hackathon Rzeszów. •

Biuro Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa ul. 3-Maja 7 35-030 Rzeszów tel. 17 875 47 43 tel. 17 875 47 65 e-mail:boi@ erzeszow.pl

55


INWESTYCJE

WORK-LIFE BALANCE według Kielc Wiele firm działających na współczesnym rynku pracy wykorzystuje ideę work-life balance w kształtowaniu własnego wizerunku jako przyjaznego i odpowiedzialnego pracodawcy. To z kolei pozwala na większe zainteresowanie pracą młodych, kreatywnych i ambitnych osób, które często dopiero wkraczają na rynek pracy. Kielce, realizując konsekwentną politykę m.in. w zakresie transportu i ochrony zdrowia oraz stale poszerzając ofertę sportowo-rekreacyjną i kulturalno-rozrywkową, kreują w mieście dobrą atmosferę do życia i pracy w myśl zasady work-life balance, wspierając tym samym społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorców.

Współczesna kultura narzuca społeczeństwu zadaniowy styl życia. Ludzie nieustannie skupiają się na podwyższaniu sobie poprzeczki, konsekwentnym wspinaniu się po drabinie awansu społeczno-zawodowego i gromadzeniu dóbr materialnych. W rezultacie, coraz bardziej powszechna staje się trudność w godzeniu sfery zawodowej z prywatną. Zdają sobie z tego sprawę również firmy

zgłaszające się do Centrum Obsługi In- przez kierownictwo firm BSS jest tworzewestora działającego przy Urzędzie Mia- nie miejsc pracy w otoczeniu przyjaznym sta Kielce. dla pracowników, które pozwoliłoby im na skuteczne łączenie życia zawodoweW ostatnich latach w Kielcach coraz śmie- go z obowiązkami rodzinnymi. lej lokują się firmy z sektora BSS. Oprócz zapotrzebowania na powierzchnię biurową Firmy BSS obsługiwane przez Centrum o odpowiednim standardzie i nierzad- Obsługi Inwestora w Kielcach niejedko gotowej i funkcjonalnej aranżacji, nokrotnie akcentują, iż ważna jest docoraz częstszym aspektem zgłaszanym godna lokalizacja umożliwiająca szybki

Firmy BSS obsługiwane przez Centrum Obsługi Inwestora w Kielcach niejednokrotnie akcentują, iż ważna jest dogodna lokalizacja umożliwiająca szybki i sprawny dojazd komunikacją miejską do miejsca pracy.

56

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE i sprawny dojazd komunikacją miejską do miejsca pracy. Dodatkowym priorytetem, przeważnie dla firm zatrudniających w głównej mierze kobiety, jest biuro w pobliżu szkół i przedszkoli, a także miejsc, w których w drodze z pracy można zrobić niezbędne zakupy lub zajrzeć na pocztę. Potencjalni inwestorzy z sektora BSS pytają też o bliskość terenów zielonych oraz co miasto ma do zaoferowania swoim mieszkańcom po godzinach pracy. Są to wymagania, których jeszcze kilkanaście lat temu zupełnie nie brano pod uwagę, a które obecnie sprawiają, że władze miasta podejmują szereg działań sprzyjających harmonizowaniu życia zawodowego i prywatnego swoich mieszkańców. W efekcie, Kielce zmieniły się w ostatnich latach w sposób spektakularny, zyskując dobrą opinię zarówno wśród mieszkańców, jak i inwestorów, stając się przy tym ciekawym przykładem, jak można dbać o komfort życia i jednocześnie tworzyć warunki do rozwijania przedsiębiorczości. Jednym z działań zmierzających do poprawy warunków życia w mieście są zmiany w systemie transportu publicznego. W ostatnich latach modernizacji poddano najważniejsze trakty komunikacyjne, co zwiększyło przepustowość dróg miejskich. Obecnie podróż samochodem przez całe miasto nie zajmuje więcej niż 20 minut. W celu usprawnienia komunikacji miejskiej zmodernizowano tabor, wybudowano nowoczesne wiaty przystankowe, zainstalowano elektroniczne tablice informacyjne oraz wprowadzono elektroniczny system biletowy. Jednak władze miasta nie ustają w swych wysiłkach – już w tym roku rozpocznie się realizacja dwóch projektów komunikacyjnych o szacunkowej wartości 295 mln zł, dofinansowanych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. W ramach projektów planuje się dalsze unowocześnianie komunikacji miejskiej oraz wdrożenie inteligentnego systemu transportowego, który pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo uczestników ruchu, efektywność przewozów czy ochronę środowiska. Ważną inicjatywą z punktu widzenia pracowników wychowujących dzieci jest refundacja szczepionek – miasto jako jedno z pierwszych samorządów podjęło się realizacji wieloletniego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Program ten jest realizowany nieprzerwanie od 2006 roku, a jego bezpośrednim rezultatem jest spadek zachorowań u dzieci o 96%. Szczepiąc dzieci, władze miasta dbają także o dorosłych, którzy również narażeni są na szkodliwe działanie pneumokoków. Oprócz programu szczepień, miasto oferuje swoim mieszkańcom jedne z najwyższych w kraju dopłat do pobytu dzieci w żłobkach.

po lewej: Ulica Sienkiewicza – reprezentacyjna ulica miasta.

po lewej: Ścieżka rowerowa w centrum miasta.

W granicach administracyjnych Kielc znajdują się obszerne tereny zielone – aż sześć z nich objętych jest ochroną rezerwatową. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu po pracy mają do dyspozycji m.in. kryte pływalnie, hale sportowe, stadiony, kluby fitness i siłownie „pod chmurką”. Miasto pokrywa też gęsta sieć ścieżek rowerowych, którym z roku na roku przybywa dodatkowych kilometrów. Ponadto, w okresie wakacyjnym kielczanie korzystają z uroków basenu letniego, natomiast zimą mają do dyspozycji dwa stoki narciarskie oraz kryte lodowisko. Kielce posiadają również doskonałą bazę do uprawniania sportów wyczynowych takich jak wspinaczka górska czy spadochroniarstwo. Ofertę kulturalno-rozrywkową Kielc tworzy szereg muzeów, teatrów, galerii, kin i ośrodków kultury, z których na szczególną uwagę zasługuje Kieleckie Centrum Kultury, znane z organizacji cyklicznego Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION. Miasto posiada również bogatą i zróżnicowaną ofertę dla wielbicieli życia nocnego. Natomiast fanów zakupów cieszy fakt, że w Kielcach znajduje się wiele centrów handlowych. Kielczanie najchętniej robią zakupy w galeriach Korona i Echo, z których

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

ta druga to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. To tylko wybrane działania władz miasta, które zmierzają do poprawy jakości życia mieszkańców. Sprawiają one, że kielczanie lubią swoje miasto i mocno się z nim identyfikują, a przez to czują się bardziej związani ze swoim miejscem pracy. Dzięki temu, kieleccy pracodawcy nie borykają się z problemem rotacji pracowników na taką skalę, jak ma to miejsce w dużych ośrodkach miejskich jak Warszawa czy Kraków. Fakt ten z kolei doceniają firmy BSS, których zainteresowanie nowoczesnymi i estetycznymi powierzchniami biurowymi, idącymi w parze z rosnącą jakością życia mieszkańców, jest w Kielcach duże i nieustannie rośnie. Stąd, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm BSS władze miasta opracowały koncepcję wysokiej klasy obiektu biurowego, docelowo zlokalizowanego w ścisłym centrum Kielc. Projekt „Leśna” zakłada budowę 7-kondygnacyjnego biurowca klasy Az podziemnym parkingiem, którego powierzchnia najmu wyniesie około 12 tys. m2. Jednak konkretne rozwiązania będą już zależeć od indywidualnych preferencji biznesowych przyszłego inwestora, którego miasto obecnie poszukuje. •

Obecnie podróż samochodem przez całe miasto nie zajmuje więcej niż 20 minut.

Urząd Miasta Kielce ul. Strycharska 6, 25-659 Kielce tel. +48 41 36 76 571, 41 36 76 557 mail: coi@um.kielce.pl www.invest.kielce.pl www.mapa.invest. kielce.pl

57


INWESTYCJE

OPOLE – Jak postrzegana jest jakość życia w mieście? W związku z tworzeniem nowej strategii promocji marki Opola na lata 2017–2022 w badaniach ankietowych i grupach fokusowych zbadano jak postrzegane jest Opole. Głównym skojarzeniem jest Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (67% mieszkańców Polski).

oraz 25-metrowego „Akwarium”, basenu letniego „Błękitna Fala”, Centrum Sportu Opole jest powszechnie znane jako Sto- przy ul. Północnej oraz kręgielni, klubów lica Polskiej Piosenki. Co roku odbywają fitness, siłowni, czy nowoczesnego stasię tu popularne festiwale, najsłynniejszy dionu lekkoatletycznego. z nich – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – od pół wieku przyciąga dziesiątki tysię- NAJLEPSZE MIEJSCE DO ŻYCIA cy turystów oraz uwagę mediów i miliony Wysoka jakość infrastruktury, dostępność telewidzów. Wielbiciele festiwalu mogą do szkolnictwa na wszystkich poziomach powspominać jego poprzednie edycje kształcenia, nowoczesna służba zdrowia, w nowopowstałym Muzeum Polskiej Pio- sprawnie funkcjonujący transport miejsenki. Prestiżowym wydarzeniem w ży- ski, duża liczba ośrodków kultury i sztuki, ciu kulturalnym kraju są także Opolskie a także sportu i rekreacji to tylko niektóKonfrontacje Teatralne – Klasyka Polska. re z elementów sprawiających, że poziom Inną ważną imprezą jest Ogólnopolski życia w Opolu jest jednym z najwyższych Festiwal Teatrów Lalek. Festiwal prezentu- w Polsce. Opole przoduje w wielu krajoje całą różnorodność współczesnej sztu- wych rankingach. ki lalkarskiej, a przygotowane spektakle są adresowane nie tylko do dzieci i mło- OPOLE WYRÓŻNIONE PRZEZ dzieży. Ofertę kulturalną uzupełnia no- „FINANCIAL TIMES” woczesna Miejska Biblioteka Publiczna, Opole znalazło się w grupie piętnastu której budynek został uznany za jeden polskich miast, które mają najlepszą strategię przyciągania Bezpośrednich z 7 cudów funduszy europejskich. Inwestycji Zagranicznych. Tak wynika Swoim mieszkańcom oraz gościom z najnowszego rankingu Polskie miaOpole zapewnia bogatą ofertę rekre- sta przyszłości – edycja 2017/18 przyacyjno-turystyczną. Sukcesywnie roz- gotowanego przez fDiMagazine, który budowywana sieć ścieżek rowerowych, wydawany jest przez grupę „Financial połączy niebawem znaczną część mia- Times Ltd.” sta spójnym systemem komunikacyjnym. W Opolu znajduje się wiele terenów zie- To wielkie wyróżnienie dla Opola, które lonych i wypoczynkowych, do których nie oferuje szczególnie przyjazne środowidociera zgiełk miasta. Idealnymi miejsca- sko dla prowadzenia i rozwoju biznesu. mi na weekendowe spacery są: Park Wyjątkowe możliwości będące podstaMiejski „Wyspa Bolko”, nabrzeże „Mły- wą sukcesu firm działających na terenie nówki”, „Park Nadodrzański”, „Bulwar miasta wynikają z kilku kluczowych czynKarola Musioła” oraz ZOO Opole, które ników. Są to między innymi: doskonałej jest jednym z najładniejszych tego ty- jakości infrastruktura, świetnie wykształpu obiektów w Polsce. Osoby preferujące ceni mieszkańcy, spójny i atrakcyjny aktywny wypoczynek mogą w chwilach system zachęt dla nowych inwestycji, wolnych od pracy skorzystać z oferty intensywna i ścisła współpraca opolskich wielu obiektów sportowo-rekreacyjnych uczelni z biznesem. I ostatni, ale nie zlokalizowanych na terenie miasta m.in. mniej ważny punkt: to wielkie wsparcie sztucznego lodowiska „Toropol”, 50-me- dla naszych inwestorów, które świadczy trowego basenu krytego „Wodna Nuta” Biuro Obsługi Inwestorów podczas całeJAKOŚĆ ŻYCIA, ROZRYWKA I KULTURA

Urząd Miasta Opola Biuro Obsługi Inwestorów tel: 77 54 11 379 tel/fax: 77 45 11 861 gospodarka um.opole.pl www.investinopole.pl

„Opole ma coś, czego nie mają te większe miasta: Warszawa, Katowice, Wrocław, ma ten spokój. (…) Tam trzeba po prostu być, pojechać, pochodzić po tym mieście, popatrzeć na tych ludzi, jacy są spokojni.” (Grupa Fokusowa w Warszawie)

58

go procesu przeprowadzanej inwestycji. Strategiczne podejście do kwestii tworzenia warunków dla rozwoju biznesu opieramy na założeniu wspomagania branż kluczowych dla miasta i regionu. OBCOKRAJOWIEC W OPOLU, SZKOŁA MIĘDZYNARODOWA

Opole od wielu lat przyciąga amerykański kapitał. Swoje oddziały posiadają tu między innymi Polaris, Tower Automotive, Global Stearing Systems czy Animex. W naszym mieście działa szkoła oraz przedszkole, których profile nauczania certyfikowane są amerykańskimi standardami. Placówka działająca w ramach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Opolu, realizuje amerykański program nauczania. Nauką mogą zostać objęte – m.in. dzieci zagranicznych pracowników, ale również polskie dzieci. Pomocy w organizacji placówki udzieliła miastu instytucja z Minneapolis w stanie Minnesota, gdzie swą siedzibę ma spółka Polaris Industries. Uczniowie uczęszczający do placówki zdobywają wiedzę na podstawie amerykańskich podręczników oraz materiałów dydaktycznych. W szkole zajęcia prowadzi kadra dwujęzyczna, część nauczycieli jest po stażach w USA. Z uczniami pracuje również native speaker z USA. Program nauczania rozszerzony będzie do poziomu gimnazjum. W Opolu istnieją również klasy bilingualne z językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim. Na wzór amerykańskiej szkoły, tworzony jest również certyfikowany profil nauczania w języku niemieckim. BIBLIOTEKA AMERYKAŃSKA

Dzięki programowi „America@your library®” w naszej bibliotece możesz znaleźć zbiór materiałów w języku angielskim, który obejmuje książki dla

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE czytelników w różnym wieku. Wśród nich są między innymi po- KTÓRE OKREŚLENIE LEPIEJ PASUJE DO wieści, komiksy, fotoalbumy, encyklopedie, słowniki, mono- OPOLA? – WYBRANE PARY OKREŚLEŃ. nie wiem grafie, omówienia i streszczenia z zakresu historii, kultury, geografii, polityki, socjologii i literatury Stanów Zjednoczonych. Dodatkową atrakcją są również gry planszowe z amerykańskim ŁADNE 90% motywem w tle, takie jak The Scrambled States of America czy Marvel Comics Monopoly. W ramach współpracy uzyskaliśmy również dostęp do kilkudziesięciu baz danych online eLibraryUSA, zawierających artykuły z czasopism, książki elektroniczne, encyklopedie dla dzieci i dorosłych, filmy oraz szereg materiałów do nauki języka angielskiego (w tym materiałów dydaktycznych dla nauczycieli). Bazy przeznaczone są dla odbiorców w różnym wieku. Materiały dla dzieci zawierają proste lekcje i gry. Bazy dla młodzieży w przystępny sposób prezentują wiedzę z różnych dziedzin nauki. Studentom i pracownikom naukowym umożliwią dostęp do artykułów pełnotekstowych i opracowań naukowych. PRZEWAGI KONKURENCYJNE OPOLA – CZYLI CZEGO NIE MAJĄ KONKURENCI?

• Polska piosenka / tradycje festiwalowe – silny wyróżnik miasta, będący głównym skojarzeniem z miastem; wydarzenie nadające rozgłos miastu; działalność Muzeum Polskiej Piosenki i Narodowego Centrum Polskiej Piosenki; Amfiteatr Tysiąclecia będący symbolem miasta; • Tożsamość mieszkańców – wysoki stopień przywiązania zdecydowanej większości mieszkańców do miasta;

brzydkie

PRZYJAZNE87%

wrogie

MIASTO O DOBREJ REPUTACJI79%

miasto o złej reputacji

ROZWIJAJĄCE SIĘ67%

stagnacyjne

AKTYWNE63%

bierne

ATRAKCJE TURYSTYCZNE55%

nieatrakcyjne turystycznie

(przy każdej parze określeń mieszkańcy byli proszeni o wskazanie jednego z dwóch skrajnych określeń lub odpowiedzi „nie wiem") Źródło: Badanie CAPI wśród mieszkańców Opola, N=500 (X.2016) OPINIE MIESZKAŃCÓW O OPOLU W LICZBACH:

77%

75%

68%

66%

• Wyspa Bolko i ZOO – enklawa zieleni w centrum miasta;

mieszkańców uważa, że Opole jest dobrym miejscem do życia.

• Spokój i bezpieczeństwo – dwie najczęściej spontanicznie wskazywane przez mieszkańców cechy Opola;

61%

57%

56%

49%

• Wieża Piastowska – jeden z najważniejszych symboli miasta;

• Kameralny charakter – niewielkie odległości pomiędzy głównymi punktami miasta, możliwość zwiedzania miasta pieszo bądź na rowerze; sprawność organizacyjna i bliskość relacji w mieście;

mieszkańców uważa, że w Opolu jest wiele miejsc do wypoczynku i rekreacji.

mieszkańców deklaruje przywiązanie do Opola.

mieszkańców uważa, że w Opolu jest organizowanych wiele wydarzeń kulturalnych.

mieszkańców lubi spędzać czas w Opolu.

mieszkańców uważa, że w Opolu dużo się dzieje.

mieszkańców poleciłoby Opole mieszkańcom innych miast jako dobre miejsce do życia. mieszkańców często bierze udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Opolu.

• Odra / Opolska Wenecja – wyjątkowe w skali kraju zagospodarowanie terenów nadwodnych; • Historia Opola / wielokulturowość – miasto o bogatej historii; mniejszość niemiecka; inicjatywy promujące 800-lecie Opola; działalność Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Wsi Opolskiej; • Kamionki – pozostałości po opolskich cementowniach, aktualnie atrakcyjne miejsca wypoczynku; • Tradycje wydobywcze cementu; • Atrakcyjność gospodarcza miasta i regionu – wspierana m.in. działalnością Biura Obsługi Inwestora, Parku Naukowo-Technologicznego, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i zapleczem innych instytucji otoczenia biznesu;

po lewej: Kamionki – pozostałości po opolskich cementowniach, aktualnie atrakcyjne miejsca wypoczynku.

• Silne powiązania miasta z województwem i Aglomeracją Opolską – kompleksowość i silna integracja oferty miasta i regionu w wielu dziedzinach; • NGO – aktywność wielu podmiotów działających w sferze kultury (ze szczególną rolą Stowarzyszenia OPAK) i sferze społecznej (w tym organizacji wspierających osoby niepełnosprawne). • Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

po lewej: Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.

59


INWESTYCJE

Poznań, czyli miasto przyjazne do życia i pracy Poznań to przeszło półmilionowe miasto, a gdy dodamy do tego obszar aglomeracji, liczba mieszkańców sięga niemal miliona osób. Dużym sukcesem miasta jest najniższe bezrobocie w Polsce, wynoszące 1,9% (dane za grudzień 2016). Jednak sukcesy determinują nowe wyzwania. Jednym z zadań Miasta Poznania oraz obecnych inwestorów jest przygotowanie oferty umożliwiającej pracownikom realizowanie coraz popularniejszej idei work life balance.

– Czas dla pracownika jest niezwykle ważnym, ale też ograniczonym zasobem. Prawdziwą umiejętnością stało się dzielenie go odpowiednio pomiędzy pracą a życiem prywatnym. I tak temat dotyczący zachowania równowagi pomiędzy jedną a drugą sferą życia spędza sen z powiek wielu pracownikom, ale też ich pracodawcom – wyjaśnia Magdalena Chybicka, Branch Team Leader, CPL Jobs Sp. z o.o. Wokół sektora BPO/SSC powstało wiele mitów, dotyczących długich godzin pracy oraz nieatrakcyjnych warunków zatrudnienia oferowanych pracownikom. Tymczasem, przedsiębiorcy z sektora usług nowoczesnych przodują pod względem udogodnień umożliwiającym zatrudnionym w nich pracownikom osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. ATRAKCYJNE ŚWIADCZENIA POZAPŁACOWE

Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu – Stary Browar.

powyżej: Źródło fotoportal.poznan.pl

O tym, jak powszechne stały się tzw. benefity pracownicze, możemy dowiedzieć się z raportu „Usługi biznesowe w Poznaniu”. Z ankiet przeprowadzonych na próbie 27 firm z branży usług nowoczesnych wynika, że w Poznaniu najpopularniejszymi świadczeniami oferowanym przez pracodawców (90%) są: sportowa karta lojalnościowa oraz prywatna opieka medyczna. Mają one na celu zachęcenie pracownika do aktywnego wypoczynku oraz systematycznej dbałości o swoje zdrowie. W co najmniej 6 na 10 poznańskich firm korzysta się z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz oferuje pracownikom przystąpienie do grupowego ubezpieczenia na życie. W 60% centrów usług zatrudnieni mają nieograniczony dostęp do świeżych owoców. Połowa z badanych firm oferuje bardzo pożądany walor pozapłacowy, czyli elastyczne godziny pracy oraz możliwość pracy z domu.

60

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE – W ostatnich latach wśród kandydatów biorących udział w rekrutacjach obserwujemy wzrost zainteresowania benefitami pozapłacowymi, które wprost wpływają na ich work-life balance. Wiele osób uzależnia chęć udziału w rekrutacji od elastycznych godzin pracy lub możliwości pracy w systemie „home office” (przynajmniej częściowo). Pracodawcy natomiast, chcąc zachęcić pracowników do pracy w ich firmach, oferują coraz to bardziej elastyczne rozwiązania troszcząc się w ten sposób o zadowolenie swoich pracowników i odpowiedni employer branding. W wielu firmach o profilu typowo IT, obie strony chwalą sobie zadaniowy tryb pracy – mówi Magdalena Chybicka, Branch Team Leader, CPL Jobs Sp. z o.o. PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ MIEJSKA

W celu popularyzacji idei work life balance działa także Miasto. W badaniach realizowanych na potrzeby raportu „Diagnoza społeczna 2015” miasto Poznań zajmuje pierwsze miejsce w skali kraju pod względem jakości życia. Wśród kryteriów, które uwzględniano w badaniu były m.in. dobrobyt materialny, samopoczucie (fizyczne i psychiczne), odczuwalny poziom bezpieczeństwa czy poziom stresu. Tym, co pracownicy biorą pod uwagę, szukając zatrudnienia, jest szybki dojazd i powrót z miejsca pracy. W Poznaniu ułatwia to sprawnie działająca komunikacja miejska, czyli ponad 20 linii tramwajowych oraz ponad 50 linii autobusowych. W znaczącej większości w mieście torowiska są wydzielone, dzięki czemu korzystanie z nich okazuje się szybsze niż podróż własnym samochodem. Dla transportu autobusowego powstają specjalne bus pasy. Poznań rozwija się również pod kątem rowerzystów. Tworzone są dla nich udogodnienia w infrastrukturze drogowej. Systematycznie powstają kolejne stacje roweru miejskiego.

bieg współorganizowany przez Miasto Poznań, adresowany do firm i ich pracowników. Pełni funkcje integracyjną dla pracowników poznańskich firm, ale co najważniejsze, szerzy ideę pomocy osobom niepełnosprawnym.

Ważną rolę w odpoczynku pełni dostępność zieleni miejskiej, a więc parków, skwerów, lasów, jezior z przystosowanym zapleczem rekreacyjnym. Oprócz wspomnianej już Malty, Poznań ma jeszcze ­trzy jeziora w swoich granicach: Strzeszyńskie, Kierskie oraz Rusałka. W ostatnich latach Poznaniacy coraz częściej decydują się Dobrym przykładem tego, co oferuje na spędzanie wolnego czasu na terenach Poznań w zakresie spędzania wolnego położonych wzdłuż Warty, w tym na miejczasu, są tereny rekreacyjne w pobli- skich plażach. żu Malty. Jezioro otoczone jest ścieżkami przeznaczonymi dla biegaczy UCZTA DLA DUCHA I DLA CIAŁA amatorów, którzy wypoczywają aktyw- Jednak Poznań nie samym sportem nie dla lepszego samopoczucia po pracy, stoi. Ciekawą inicjatywą w rejonie czy przygotowują się do zawodów – cho- rzeki Warty jest KontenerART, czyli ciażby takich jak organizowany w Pozna- mobilne centrum kultury i sztuki. niu (już po raz dziesiąty) półmaraton, W stolicy Wielkopolski z pewnością odw którym w tym roku może wziąć udział najdą się wielbiciele sztuki filmowej nawet 16 tys. biegaczy. oraz teatralnej. Poznań to kina sieciowe, ale również klimatyczne kina studyjne – Zawodami o nieco innej specyfice są orga- działające już od 75 lat, a jednocześnie nizowane w Poznaniu największe w Pol- jedno z najnowocześniejszych w Polsce – sce zawody triathlonowe, które goszczą kino Rialto, zlokalizowane w samym cenna poznańskich ulicach od 2013 roku. trum kino Muza czy Kino Pałacowe. Ich Wyjątkowym dla Poznania i branży oferta zaspokoi gusta najbardziej wymanowoczesnych usług dla biznesu jest gających widzów. Poznań oferuje także Poznań Business Run. To charytatywny dostęp do 21 teatrów. Ich bogaty reperOutsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

tuar wzbogaca dodatkowo Festiwal Malta, podczas którego przez 11 dni artyści z całego świata prezentują sztuki teatralne w różnych częściach miasta. Do rozpoznawalnych festiwali należą także: Ale Kino!, Animator, Off Cinema, Art & Fashion Festiwal. Wydarzeniami, które urozmaicają spędzanie czasu wolnego oraz przyciągają do Poznania turystów są także największy w Polsce festiwal fantastyki – Pyrkon, czy Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Idea work life balance to także… je- W badaniach dzenie. Oferta restauracji działających realizowanych na w Poznaniu jest bogata i zróżnicowana: potrzeby raportu „Diagnoza społeczna od wielkopolskich przysmaków i kuch- 2015” miasto Poznań ni tradycyjnej, przez restauracje serwują- zajmuje pierwsze ce dania kuchni europejskiej, azjatyckiej miejsce w skali oraz fusion. Kulinarnie rozwija się nie kraju pod względem jakości życia. tylko centrum miasta, ale także poszczególne dzielnice. Szefowie najlepszych restauracji zdobywają prestiżowe nagrody – to właśnie w Poznaniu na co dzień gotuje zwycięzca programu Top Chef. A to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje Poznań w czasie wolnym od pracy. Kompleksowa oferta, stworzona przy pomocy Miasta i działających w obrębie Poznania instytucji, sprawia, że Poznań jest miastem przyjaznym dla pracowników i świetnym partnerem dla firm chcących inwestować w stolicy Wielkopolski. •

Biuro Obsługi Inwestorów Miasto Poznań pI. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań, Polska tel. +48 61 878 54 28, fax +48 61 878 55 00 inwestor@ um.poznan.pl www.poznan.pl

61


INWESTYCJE

Szczecin – idealne miejsce do pracy i odpoczynku Przez ostatnie lata na szczecińskim rynku pracy wiele się zmieniło. Bezapelacyjny urok miasta i duży wybór atrakcyjnych terenów inwestycyjnych sprawił, że znaczące, światowe marki postanowiły właśnie w Szczecinie realizować swoje kolejne inwestycje. Rok 2017 dla miasta to czas, w którym o pracowników będą walczyć największe, rozpoznawalne firmy z sektora e-commerce, IT, BPO czy energii odnawialnej.

Szczecin jest miastem o ogromnym potencjale, którego właściwe wykorzystanie stwarza szereg możliwości rozwojowych, kulturalnych, mieszkalnych, a przede wszystkim zawodowych. Miasto stanowiące gospodarczo-biznesowy ośrodek północno-zachodniej Polski jest miejscem rozwoju wielu przedsiębiorstw od lat w nim działających. Ponadto przyciąga coraz więcej rozpoznawalnych firm, które z powodzeniem realizują tu kolejne, znaczące dla regionu inwestycje i tworzą nowe, atrakcyjne miejsca pracy.

„sąsiadów” z pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W ciągu dwóch tygodni stronę www.kariera.szczecin.eu odwiedziło 20 tys. osób, a reklama w serwisach społecznościowych dotarła do blisko 200 tys. osób.

Szczecin jest kluczowym węzłem miejskim i portem w korytarzu transportowym Bałtyk – Adriatyk położonym na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu. Obok doskonałej lokalizacji charakteryzuje się niezwykłymi warunkami naturalnymi, dużym wyborem atrakcyjnych terenów inwestycyjnych Odpowiedzią na zwiększającą się z każdym dniem ofertę oraz dużym potencjałem wykształconych i wysoko wykwana rynku pracy jest podjęta przez Miasto inicjatywa „Szcze- lifikowanych pracowników. To wszystko czyni miasto zarówno przyjaznym miejscem do życia jak i dynamicznie rozwijającą się metropolią. Szczecin na pewno docenią wszyscy ci, którzy cenią aktywny wypoczynek, a bliski kontakt z przyrodą ma dla nich niebagatelne znaczenie. Miasto łączy trzy elementy: wodę, zieleń i zabudowę w unikalną całość, niezwykle atrakcyjną turystycznie. Piękne kamienice i gwiaździsty układ ulic upodabniają Szczecin do Paryża. Okoliczne tereny – puszcze, rezerwaty przyrody i jeziora stwarzają wielkie szanse dla rozwoju turystyki. Szczecin zaskakuje także ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu. Wśród niezaprzeczalnych atutów miasta jest z pewnością jego położenie. Obszary wodne i zielone stanowią ponad połowę powierzchni Szczecina. Niewiele jest w Europie takich miejsc.

cin rekrutuje”, w którą zaangażowanych jest 61 kluczowych firm i instytucji. Wśród nich znajdują się takie marki jak Amazon, Zalando, KK Wind Solutions, Asseco Data Systems, Arvato czy home.pl. Na zainteresowanych czeka kilka tysięcy różnorodnych miejsc pracy przeznaczonych dla kadry technologicznej, inżynierów i informatyków oraz w branży logistycznej. Kampania skierowana jest nie tylko do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, ale również

62

W Szczecinie miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą się nudzić – na terenie miasta znajduje się ponad 100 km ścieżek rowerowych, mariny dla wielbicieli jachtingu, tor kartingowy dla amatorów szybkiej jazdy, basen olimpijski Floating Arena, na którym odbywały się Mistrzostwa Europy i Polski w pływaniu, a także położone niedaleko pole golfowe dla zapalonych golfistów. Wrażenie robi Łasztownia z widokiem na port i miejską plażę oraz idealne na romantyczne spacery nadodrzańskie Bulwary z piękną panoramą miasta. Atutem jest także szeroka oferta kulturalna, liczne koncerty i przedstawienia chociażby w Operze na Zamku, wydarzenia artystyczne odbywające się w multi funkcjonalym obiekcie Azoty Arena, a także bogaty repertuar szczecińskich teatrów i kin, w tym najstarszego kina świata „Pionier” powstałego w 1909 roku. Inną ciekawą atrakcją jest szczeciński Teatr Lalek PLECIUGA – jeden z najnowocześniejszych budynków teatralnych w Europie. W ostatnim czasie głośno było o Szczecinie za sprawą dwóch odważnych Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE wyróżnionych wieloma nagrodami projektów architektonicznych – Filharmonii Szczecińskiej, która uzyskała tytuł najlepszego budynku Europy 2015 r. (Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury – Mies van der Rohe Award 2015.) oraz Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie, które zostało uznane za najlepszy budynek świata 2016 r. (tytuł World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury). Atrakcyjność miasta z roku na rok dostrzega coraz więcej inwestorów, którzy wybierają Szczecin na miejsce swoich inwestycji. Obok przyjaznego klimatu do życia znaczenie mają takie czynniki, jak położenie w pobliżu rynków niemieckiego i skandynawskiego, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa oraz niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W ostatnim czasie nastąpił intensywny wzrost powierzchni magazynowej, wzrasta liczba centrów handlowo-usługowych oferujących nowoczesną przestrzeń komercyjną. W ostatnich latach także szczeciński rynek biurowy rozwijał się w rekordowym tempie. Do użytku oddane zostały projekty o łącznej powierzchni 110 tys. m2, a dzięki wzmożonemu zainteresowaniu firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych zwiększyła się aktywność deweloperska. Aktualnie firma Agatrans Multi Projekt realizuje przy ul. Południowej inwestycję wartą 70 mln zł – Szczecin Business Plaza. Kompleks obejmuje cztery biurowce klasy A o powierzchni najmu 11,1 tys. m2. Na zewnątrz znajdzie się parking dla 300 samochodów. Poza biurami w kompleksie będzie mieścić się kantyna-restauracja i przedszkole. Całe piętro jednego z budynków przeznaczone jest na sale konferencyjne – dwie małe i dwie duże, które będą mogły być połączone w jedną o powierzchni 150 m2. Przestrzeń między budynkami będzie mogła być wykorzystana do organizacji eventów. Na dachach zaplanowane są zielone tarasy. Obiekty będą chronione przez całą dobę. Bezpieczeństwo zapewnią także karty dostępu i monitoring. Szczecin Business Plaza ma otrzymać certyfikat LEED – jeden z najważniejszych światowych certyfikatów przyznawany obiektom przyjaznym środowisku. Pierwszy etap inwestycji obejmuje dwa biurowce (budynek B i C), każdy o powierzchni całkowitej 1,5 tys. m2, które zostaną oddane do użytku już w trzecim kwartale tego roku. Rozpoczęcie budowy dwóch pozostałych budynków – budynku A o powierzchni 6,7 tys. m2 i budynku D o powierzchni 1,5 tys. m2 – inwestor 2 uzależnia od postępów wynajmu powierzchni biurowych.

powyżej: Wizualizacja budowy największego biurowca i centrum konferencyjnoW listopadzie 2016 roku szczecińska firma Rosiek&Sobczyński hotelowego na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej przy ul. Druckiego- – Posejdon w Szczecinie.

Potwierdzeniem tego trendu jest fakt, iż Szczecin, obok Warszawy i Krakowa, należy do miast, gdzie średnie obłożenie hoteli waha się między 62 a 70% i jest jednym z najwyższych w Polsce.

Lubeckiego wybudowała trzygwiazdkowy Hotel Vulcan. Dla gości przygotowano 107 pokoi oraz osiem apartamentów. Na parterze działa restauracja oraz sale konferencyjne.

Spółka Porto, w której udziałowcem jest firma Calbud, w samym centrum Szczecina – u zbiegu al. Niepodległości – ul. Partyzantów – ul. Kaszubska – Brama Portowa – zapowiedziała realizację inwestycji, w ramach której powstać ma największe w Szczecinie centrum biurowo-konferencyjnohotelowe Posejdon. Obiekt będzie oferował około 20 tys. m2 powierzchni biurowych, ponad 3 tys. m2 przestrzeni handlowo-usługowej, a także 301 miejsc postojowych dla aut i 100 miejsc postojowych dla rowerów na dwóch kondygnacjach podziemnego parkingu. Dodatkowo kompleks stanie się największym obiektem kongresowym w Szczecinie z salami konferencyjno-bankietowymi i przestronnym foyer, mogącymi przyjąć blisko tysiąc osób.

Do użytku oddane zostały projekty o łącznej powierzchni 110 tys. m , a dzięki wzmożonemu zainteresowaniu firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych zwiększyła się aktywność deweloperska.

Deweloper Modehpolmo planuje rozpoczęcie modernizacji zabytkowego budynku u zbiegu ulic Krasińskiego i Niemcewicza. Obiekt po dawnej fabryce Stoewera o powierzchni ponad 2,8 tys. m2 w głównej mierze będzie przeznaczony pod funkcje biurowe. Na trzech górnych kondygnacjach będą mieściły się biura o powierzchniach od 24 m2 do ponad 100 m2. Parter liczący około 500 m2 przeznaczony zostanie na lokale usługowo-handlowe. Budynek będzie posiadał także sale konferencyjne, pomieszczenia kuchenne oraz całodobową recepcję, na otaczającym terenie inwestor przewiduje stworzenie miejsc postojowych. Obiekt planowany jest do oddania do użytku w połowie 2018 roku.

Na blisko 12 tys. m2 powierzchni hotelowych będą mieściły się dwa hotele największej na świecie sieci Marriott – czterogwiazdkowy Courtyard i trzygwiazdkowy Moxy. Oba hotele zaoferują łącznie 248 pokoi dla 420 gości. Obiekt będzie posiadał szereg lokali usługowych, w tym kawiarnie i restauracje. Stworzona zostanie również zupełnie nowa przestrzeń publiczna – ogólnodostępne patio ze śródmiejską zielenią oraz blisko 500-metrowy taras widokowy zlokalizowany na dachu budynku. Budynek będzie posiadał miejsca do ładowania aut elektrycznych, myjnię samochodową oraz szatnie i prysznice dla rowerzystów. Dzięki temu stworzona zostanie przestrzeń do komfortowej pracy dla ponad dwóch Rozwój istniejących oraz przybycie nowych koncernów, w tym tysięcy osób. Zastosowane w Posejdonie technologie pozwolą z sektora nowoczesnych usług biznesowych spowodował, na uzyskanie prestiżowego certyfikatu ekologicznego BREEAM iż szczeciński rynek hotelowy, podobnie jak cały rynek nie- w najnowszej wersji New Construction 2016. Zakończenie inruchomości komercyjnych rozwija się bardzo dynamicznie. westycji planowane jest na 1 lipca 2019 roku. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

Szczecin, obok Warszwy i Krakowa, należy do miast, gdzie średnie obłożenie hoteli waha się między 62 a 70% i jest jednym z najwyższych w Polsce.

Urząd Miasta Szczecin Plac Armii Krajowej 1 70-456 Szczecin tel. (+48 91) 4351164 fax (+48 91) 4351165 www.szczecin.eu

63


INWESTYCJE

Łódź po godzinach O tym, że Łódź jest miejscem wyjątkowym nie trzeba nikogo przekonywać. Miasto, w którym dziedzictwo czterech kultur można podziwiać praktycznie na każdym kroku, oferuje swoim mieszkańcom i przybyszom bardzo wiele. Przez lata nieco zapomniane, obecnie jest świadectwem zmiany, przykładem na to, jak wiele można dokonać, stawiając sobie za cel zmianę wizerunku i sposobu postrzegania miasta. Zwana „ostatnim nieodkrytym miastem” Łódź, pokazuje się z najlepszej strony, odkrywając powoli swój blask.

Coraz częściej decyzja o ulokowaniu biznesu w danym miejscu jest w pewnym stopniu podyktowana również tym, co miasto ma do zaoferowania swoim mieszkańcom, jego atrakcyjności i sposobom na ciekawe spędzenie czasu wolnego. Zasady work-life balance stają się coraz ważniejsze w codziennej działalności firm, które zdają sobie sprawę, że na efektywną pracę i zadowolenie pracownika, a także satysfakcję z wykonywanych obowiązków, w głównej mierze składa się nie tylko wynagrodzenie, czy materialne czynniki pozapłacowe, ale przede wszystkim balans między pracą a życiem prywatnym.

Biuro Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą ul. Piotrkowska 104a 90-926 Łódź tel.: +48 42 638 59 39 fax: +48 42 638 59 40 e-mail: boi@uml.lodz.pl

64

Łódź to przede wszystkim miasto kultury, filmu i sztuki. Każdego roku odbywa się tu przynajmniej kilkanaście cyklicznych imprez i festiwali, często o międzynarodowym znaczeniu. Fotofestiwal, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, czy Międzynarodowy Festiwal Tanga, to tylko niektóre z nich. Październikowy Light Move Festival to wydarzenie, które z roku na rok organizowane jest z większym rozmachem i nieustannie nabiera większego znaczenia, również na arenie międzynarodowej. Ideą LMF jest ukazanie zarówno mieszkańcom, jak

i turystom, nowego wymiaru odmienionych światłem przestrzeni publicznych budynków, ulic, parków. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz festiwali w Łodzi i z roku na rok przyciąga coraz to większe rzesze odwiedzających. Interesujące muzea to również coś, co jednoznacznie identyfikuje Łódź, dając świadectwo jej historii. Związane ściśle z filmowym dziedzictwem miasta, Muzeum Kinematografii jest jedynym w Polsce dokumentującym historię tej dziedziny sztuki. Imponujące zbiory obejmują również scenografie filmowe, co niezmiennie wpływa na zainteresowanie i chęć odwiedzania tego miejsca. Jedynym w swoim rodzaju jest Muzeum Kanału „Dętka”. Ukryte pod placem Wolności stanowi fragment podziemnej, zabytkowej sieci kanalizacyjnej. Łódź to ponadto miasto ceglanych fabryk, ale także pięknych willi i pałaców. Na każdym kroku zobaczyć można dziedzictwo dawnej, włókienniczej potęgi.

leśnych w granicach administracyjnych miasta w Europie. Powierzchnia ok. 1200 ha daje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Warto również pamiętać o ścieżkach rowerowych, których sieć z roku na rok jest rozbudowywana i daje dostęp do coraz to nowych zakątków miasta. Uruchomiony natomiast w kwietniu 2016 r. Łódzki Rower Publiczny pokazał tylko, jak wielki potencjał drzemie w tym środku transportu w Łodzi – żadne z polskich miast, w którym istnieje ten system nie doświadczyło takiego tempa rejestracji nowych użytkowników. Podsumowanie pierwszego sezonu działalności pokazało, że rower publiczny naprawdę zrewolucjonizował miasto.

Od kilku lat hasłem nierozerwalnie związanym z Łodzią jest rewitalizacja. Procesy zachodzące w mieście, prowadzone programy, takie jak „Mia100 Kamienic”, pokazują, że bardzo ważne dla władz Łodzi jest to, żeby miasto piękniało, a jego oblicze ulegało zmianie. Program Nowego CenHistoria to jednak nie wszystko, co Łódź trum Łodzi, zakładający rewitalizację obma do zaoferowania. Osoby aktywne szaru blisko 100 ha w samym sercu miasta, fizycznie również znajdą w mieście coś włączając w to budowę nowego dwordla siebie. Po pierwsze – Las Łagiewnicki, ca Łódź Fabryczna oraz wykorzystanie czyli jeden z największych kompleksów zrewitalizowanej byłej elektrociepłowni Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE

EC-1, stanowi niezwykłe wyzwanie, ale zarazem świadectwo dbałości o to, aby stworzyć dla mieszkańców przestrzeń estetyczną, bezpieczną i komfortową, zarówno do pracy, jak i życia. NCŁ to nie tylko miejsce, w którym wyznaczone zostały tereny pod wystawę Expo International 2022 – o ile listopadowe głosowanie przyzna prawa do jej organizacji Polsce – ale także obszar, którego oblicze zmienić mają firmy, wybierające Łódź jako lokalizację dla swojego biznesu.

wartości, którymi się kieruje, zapewniając tym samym swoim pracownikom nieustanne możliwości rozwoju, a także oferując warunki do pobudzania kreatywności. Firma wprowadziła m.in. możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca poza biurem, wyposażając pracowników we wszelkie narzędzia pozwalające na pracę na odległość: e-mail, chaty, śledzenie postępów prac projektowych, dostęp do danych – oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Znane międzynarodowe marki, które już są w Łodzi, również dostrzegają znaczenie work-life balance w swojej codziennej działalności i stawiają na poprawę komfortu pracowników, wierząc, że praca i życie osobiste przeplatają się nieustannie, a dobre samopoczucie pracownika przekłada się na zadowolenie z pracy. Między innymi firma Transition Technologies, która rozwija swoją działalność w Łodzi, ma ściśle określone

O dobre samopoczucie swoich pracowników dba także na przykład Infosys Poland, który w swoich przestrzeniach biurowych przy Rondzie Solidarności urządził komfortową strefę relaksu wypełnioną wygodnymi pufami i hamakami oraz nastrojowym oświetleniem led. Infosys Poland o swoich pracowników dba także po godzinach pracy regularnie nagradzając ich za osiągane wyniki biletami na koncerty muzyczne

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

Program Nowego Centrum Łodzi, zakładający rewitalizację obszaru blisko 100 ha w samym sercu miasta, stanowi niezwykłe wyzwanie, ale zarazem świadectwo dbałości o to, aby stworzyć dla mieszkańców przestrzeń estetyczną, bezpieczną i komfortową, zarówno do pracy, jak i życia. i atrakcyjne festiwale. Innym przykładem jest firma TomTom, która w listopadzie zeszłego roku otworzyła w Łodzi drugą siedzibę – która pomimo, iż jest nowo wybudowanym biurowcem, nawiązuje stylem do industrialnego stylu łódzkiej architektury przemysłowej, zapewniając swoim pracownikom m.in. rozbudowaną strefę rozrywki oraz hamaki do wypoczynku. Firmy dbają również o to, aby zapewnić pracownikom, którzy zostali rodzicami jak najdogodniejsze warunki pracy – np. wcześniej wspomniany TomTom zapewnia młodym mamom pokój do karmienia, natomiast Infosys ma w swoim budynku przedszkole dla dzieci pracowników. Jak możemy zaobserwować, znaczenie work-life balance jest ogromne i coraz częściej postrzegane jako kluczowe, a Łódź ma w tym względzie bez wątpienia wiele do zaoferowania. •

65


INWESTYCJE

Częstochowa – nie samą pracą człowiek żyje Work Life Balance, czyli równowaga między życiem zawodowym i osobistym jest przedmiotem wielu wypowiedzi. Można uważać, że jest to temat modny, zastępczy, ważny lub nieistotny. Bez względu jednak na podejście do tego tematu, nie można udawać, że w społeczeństwie temat taki nie istnieje. Oprócz działań prowadzonych przez przedsiębiorców i organizacje w tym zakresie, bardzo istotne jest środowisko, w którym pracownik spędza swój czas poza pracą.

66

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Problem pracodawców z pozyskaniem właściwych pracowników jest nie tyle ilościowy, co wciąż jeszcze jakościowy. Patrząc czysto pragmatycznie na tę tematykę: pracownik, który przychodzi chętnie do pracy i który nie ma problemu z wypaleniem zawodowym, jest dużo bardziej wydajny i, mówiąc może nieco górnolotnie, podnosi morale całego zespołu. Dobrze więc, że temat ten jest poruszany na różnych poziomach zatrudnienia i w różnych środowiskach. W Częstochowie część pracodawców jest świadoma tej problematyki, na ogół są to duże firmy zagraniczne, które od lat stykają się z nią w swych macierzystych krajach. Temat WLB jest dla nich bez wątpienia istotny i często poruszany, zwłaszcza w celach edukacyjnych. Kondycja psychofizyczna pracowników jest znacznie istotniejsza, z punktu widzenia pracodawcy, niż mogłoby się to dotychczas wydawać. Zasoby ludzkie nie są nieograniczone, a dostęp do wykwalifikowanych i chętnych do podejmowania nowych wyzwań pracowników jest coraz trudniejszy. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zdrowie naszego społeczeństwa pośrednio ma wpływ na całą gospodarkę – to w skali makro. W skali mikro, zwłaszcza w przypadku niektórych szczególnych zawodów, zła kondycja pracownika może zagrażać wręcz bezpieczeństwu jego najbliższego otoczenia. Wystarczy mieć świadomość, że praca jest integralną częścią naszego życia i podobnie jak jej brak bywa destrukcyjny, tak i jej nadmiar może doprowadzić każdego z nas do sytuacji kryzysowej. Szczęśliwie coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z istoty tego problemu. Nie jest już rzadkością rzetelne rozliczanie godzin nadliczbowych, organizacja dodatkowych szkoleń czy imprez integracyjnych. Pracodawcy – zwłaszcza duże firmy – idą krok dalej i zapewniają pracującym rodzicom opiekę nad ich pociechami w godzinach pracy oraz inne formy wsparcia dla rodzin. Coraz więcej firm decyduje się również na uelastycznienie godzin pracy swoich podwładnych. Oprócz chęci i działań pracodawców, którzy stwarzają systemy sprzyjające zachowaniu równowagi między życiem osobistym, niezmiernie istotne są działania miasta, które stara się wspierać swoich mieszkańców i organizować im czas wolny tak, by jak najlepiej im się w mieście nie tylko pracowało ale i wypoczywało. Mówiąc krótko – miasto, które wybieramy do życia to jeden z najistotniejszych

czynników, jeżeli chcemy stosować się Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ do zasad Work Life Balance. SPRING, oraz organizowany od roku 2002 oraz Międzynarodowy Festiwal Częstochowa, nie będąc wielkim miastem, Muzyki Kameralnej. wbrew pozorom ma do zaoferowania swoim mieszkańcom więcej niż mogło- Częstochowa oprócz znacznych osiąby się wydawać. O walorach turystycz- gnięć w pozyskiwaniu Funduszy Unijnych i wypoczynkowych najbliższych nych może pochwalić się bardzo dużą okolic nie trzeba nikogo przekonywać. aktywnością mieszkańców w zakresie Częstochowa dumnie nazywa się bramą ekonomii społecznej. Organizacje trzena Jurę i jej działania w tym zakresie są ciego sektora działają tu bardzo prężnie coraz bardziej widoczne. Miasto otwie- i przy wsparciu władz samorządowych ra się dla rowerzystów, rolkarzy, miłośni- wpływają na budowę pozytywnego wików sportów konnych, wspinaczki czy zerunku miasta. Wśród dwustu pięćdziedla tych, którzy chcą patrzeć na świat sięciu tysięcy mieszkańców działa prawie z lotu ptaka. Dzieje się tak dzięki współ- osiemset organizacji trzeciego sektora. pracy z gminami ościennymi, których Zajmują się one wszelkimi aspektamieszkańcy często w Częstochowie mi życia, współpracują z gminą, tworzą pracują. Miasto łączy się z nimi siecią spółdzielnie i działają w ramach wościeżek rowerowych oraz pieszych tras lontariatu. Aktywność taka sprawia, że turystycznych prowadzących przez ma- mieszkańcy aktywizują się, co w konselownicze tereny Jury Krakowsko-Często- kwencji wpływa na wzrost poziomu wrażchowskiej oraz nadwarciańskie łąki i lasy. liwości społecznej. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie Częstochowa to miasto prorodzinne. Wprowadzane są programy i projekty, które mają znaczny wpływ na poprawę warunków życia i pracy w mieście. Znanym w całym kraju jest już program wspierający in vitro, który stał się przykładem dla innych polskich gmin, darmowe szczepienia dla dzieci czy programy wsparcia dla częstochowskich seniorów.

Wśród dwustu pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców Częstochowy, działa prawie osiemset organizacji trzeciego sektora.

W lutym tego roku ruszyła druga edycja, innowacyjnego w skali naszego kraju, projektu „Aktywni Rodzice – Szczęśliwe Dzieci”, który polega na refundacji kosztów zatrudnienia niań dla rodziców powracających do pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka. W ramach projektu utworzone zostanie również 20 nowych miejsc w żłobkach miejskich. Koszt obu edycji to około 3 000 000 złotych.

Takie działania powodują, że wizerunek można opuścić centrum miasta i zna- miasta się zmienia. Nie jest to już tylko leźć się w przepięknych Sokolich Górach, cel jednodniowej wycieczki czy przyGórach Towarnych lub nad Wartą. stanek w dalszej podróży. Miasto znalazło się w rankingu firmy Antal – agencji Częstochowa to rocznie ponad 200 rekrutującej na stanowiska specjalistyczne imprez kulturalnych organizowanych i menedżerskie – wskazującej miasta przez samorząd, większość z nich ma atrakcyjne dla relokacji. Nie jest jeszcze charakter rodzinny i taki też jest ich w tym rankingu wysoko ale wyprzeodbiór wśród mieszkańców. Dla miło- dza już niektóre stolice województw. śników kultury wysokiej przeznaczony jest bogaty repertuar Filharmonii Czę- To z pewnością miasto dobre do życia, stochowskich oraz Teatru im. Adama bezpieczne, o niskim stopniu przestępMickiewicza pod dyrekcją artystyczną czości. Miasto z wielką tradycją, historią Piotra Machalicy. W Częstochowie od i piękną przyszłością. Miasto ludzi ponad 20 lat, organizowany jest również pomysłowych, wrażliwych społecznie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sa- przedsiębiorczych i także dobrze wyszkokralnej „Gaude Mater”, który rokrocznie lonych fachowców. Wszystko to sprawia, przyciąga do miasta twórców światowej że w Częstochowie warto mieszkać, warsławy a jednocześnie uczy jak pięknie to pracować i warto odpoczywać – odi ponad podziałami można prowadzić naleźć tę równowagę, bez której nie dialog poprzez sztukę. Dla zainteresowa- można być ani wydajnym pracownikiem nych nieco lżejszą, acz zbliżoną tematy- ani wartościowym członkiem jakiejkolką, jest organizowany Międzynarodowy wiek społeczności. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

Centrum Obsługi Inwestora Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urząd Miasta Częstochowy ul. Waszyngtona 5 42-217 Częstochowa tel. +48 34 3707 212 Centrum Obsługi Inwestora tel. +48 34 3707 213 coi@czestochowa. um.gov.pl fer@czestochowa. um.gov.pl www.czestochowa.pl Autor: Anna  Mielczarek.

67


INWESTYCJE

Idea Work-life balance w kontekście relokacji pracowniczej Idea zachowania równowagi pomiędzy pracą i życiem jest coraz częściej spotykanym elementem korporacyjnej (pracowniczej) rzeczywistości. Co ciekawe, na początku swojego istnienia koncepcja work-life balance była określana przez antropologów jako definicja szczęścia. Obecnie, w związku z rozwijającym się rynkiem pracowniczym, promowanie idei pozwalającej na pogodzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym jest wyrazem zmiany środka ciężkości w podejściu firm do pracowników. Koncepcja ta bardzo mocno zakorzeniła się w świadomości pracowników zwłaszcza w Europie i ostatnio stała się jednym z głównych czynników, który wpływa na ich decyzję o relokacji.

68

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


INWESTYCJE

W badaniu zleconym przez Agencję Rozwoju Pomorza („Pomorski rynek pracy w kontekście relokacji pracowniczej. Wyzwania i potencjały.”), czynnik „Możliwość zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym na danym stanowisku”, został oceniony przez respondentów na 4,11 w 5-cio punktowej skali, co plasuje go na wysokim 3 miejscu. Co ciekawe, tak oczywisty czynnik jak wysokie wynagrodzenie znalazł się dopiero na 4 miejscu. Dynamicznie rozwijający się pomorski sektor BSS osiąga obecnie pełną dojrza-­ łość co powoduje, że tempo wzrostu zatrudnienia w niektórych specjalnościach zaczyna doganiać liczby absolwentów dorocznie kończących studia na odpowiednich kierunkach, przez co firmy stanęły przed ogromnym wyzwaniem: w jaki sposób przyciągnąć i zatrzymać pracowników. Mając na względzie tak zdefiniowane ryzyko, Agencja Rozwoju Pomorza (koordynator inicjatywy Invest in Pomerania) zleciła Ośrodkowi Badań i Analiz Społecznych przeprowadzenie badania „Pomorski rynek pracy w kontekście relokacji pracowniczej. Wyzwania i potencjały”.

Okazuje się, że work-life balance staje się pryzmatem przez jaki oceniana jest dana lokalizacja. Wyniki te pokazują również jak zmienia się percepcja pracowników. Już nie wynagrodzenie, a możliwość rozwoju i jednoczesnego zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym jest dla nich kluczowe. Niezależnie od indywidualnej interpretacji pojęcia work-life balance, idea ta jest samodzielnym czynnikiem, który nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem promowanym w kontekście budowania wizerunku pracodawcy (employer branding), ale jest poważnym aspektem wpływającym na decyzje pracowników o wyborze konkretnego miejsca pracy.

W badaniu wzięła udział między innymi grupa pracowników wiodących firm usługowych, zarówno Polaków jak i obcokrajowców, oraz grupa studentów pomorskich uczelni. W kontekście omawianego przez nas zagadnienia najważniejszym wnioskiem z badania jest fakt, że idea work-life balance jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na relokację pracowników do Trójmiasta.

Pośród polskich lokalizacji dla centrów BSS Trójmiasto cieszy się dużym powodzeniem ze względu na wysoki poziom jakości życia, na który składa się między innymi nadmorskie położenie i otoczenie miasta pierścieniem lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co sprzyja zachowaniu work-life balance. Bliski kontakt aglomeracji z naturą powoduje, że mimo codziennego natłoku obowiązków zawodowych, mieszkający tu pracownicy znacznie mniej odczuwają skutki szybkiego tempa życia. To spostrzeżenie przede wszystkim zauważalne jest u pracowników, którzy przeprowadzili się do Trójmiasta z innych dużych lokalizacji w kraju i za granicą.

W trakcie badania próbowano zrekonstruować proces poprzedzający decyzję o podjęciu zatrudnienia w Trójmieście. Respondenci, mając do dyspozycji listę czynników oraz 5-punktową skalę ocen, ocenili czynnik „Możliwość zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym na danym stanowisku” na 4,11 – co plasuje go na wysokim 3 miejscu, zaraz po perspektywach rozwoju i stabilności zatrudnienia. Co ciekawe, tak oczywisty czynnik jak wysokie wynagrodzenie znalazł się dopiero na 4 miejscu.

Na zachowanie work-life balance, oprócz jakości życia, znaczący wpływ ma także styl i atmosfera miejsca pracy, jak również wyzwania zawodowe. W ubiegłych latach nacisk na udoskonalenie miejsca pracy widać

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

zwłaszcza na rynku nieruchomości – parki biznesowe zamieniają się w kompletnie wyposażone, samowystarczalne miasteczka, gdzie pracownik oprócz obowiązków zawodowych, jest w stanie skorzystać z wielu dodatkowych usług, np.: opieki medycznej, siłowni, przedszkola, pralni czy fryzjera. Coraz częściej widzimy także ogólnodostępne tarasy widokowe, strefy zieleni czy ogrody zimowe.

Idea work-life balance jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na relokację pracowników do Trójmiasta.

Typowe środowisko pracy z nieodzownym ‚open space’ i surowo wyposażonymi kuchniami, ustępuje miejsca wygodnym, nowoczesnym wystrojom, pozwalającym zarówno na optymalną organizację pracy, ale również na przyjemne i komfortowe spędzenie czasu wolnego. W biurach na porządku dziennym są ‚fun zones’ gdzie pracownicy mogą pograć na konsolach lub w piłkarzyki, czy nawet przespać się w hamaku lub na plażowym leżaku. Nikogo nie dziwią już nawet zjeżdżalnie łączące kilka pięter wynajętych przez jedną firmę. Specyfika pracy także się zmienia i dostosowuje do zróżnicowanych potrzeb pracowników. Praca zmianowa, zdalna – z domu, hot-desking, czy niemal obowiązkowe już elastyczne pory pracy mają sprawić, że nawet kilkutysięczne organizacje są w stanie w skali mikro dostosować się do potrzeb konkretnego pracownika i zapewnić mu elastyczność niezbędną do pogodzenia intensywnej pracy zawodowej z życiem osobistym. Duży nacisk na samorealizację wśród nowych pokoleń pracowników powoduje, że pracodawcom, w trosce o zapewnienie sobie możliwie najlepszych kadr na przyszłość, nie przychodzi już dziś do głowy kwestionowania idei work-life-balance. •

Agencja Rozwoju Pomorza S.A Al. Grunwaldzka  472 D 80-309 Gdańsk +48 58 32 33 260 investinpomerania.pl

69


KARIERA I ROZWÓJ

Aktualności HR

Marcin Piątkowski dołączył do zespołu Torus

Z początkiem marca do zespołu firmy deweloperskiej Torus dołączył Marcin Piątkowski, wieloletni dyrektor Invest in Pomerania. Objął stanowisko dyrektora ds. komercjalizacji. Marcin Piątkowski jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w aktywnym pozyskiwaniu inwestorów i organizacji wsparcia dla projektów inwestycyjnych. Dysponuje szeroką wiedzą na temat warunków prowadzenia inwestycji w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem województwa pomorskiego. Zajmował się bezpośrednio lub nadzorował przygotowanie wielu kompleksowych ofert inwestycyjnych, studiów lokalizacyjnych i studiów wykonalności. Jest współtwórcą inicjatywy Invest in Pomerania, z którą związany był przez ostatnie 10 lat. W tym czasie organizacja ta dwukrotnie uznana została przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za najlepszą instytucję wspierającą inwestorów. W firmie Torus Marcin odpowiadać będzie za komercjalizację obiektów biurowych powstających w ramach realizowanych przez firmę projektów oraz rozwój relacji z szeroko pojętym środowiskiem inwestorów.

Dyrektorem Zarządzającym Savills w Czechach i na Słowacji został Ben Maudling

Ben Maudling został Dyrektorem Zarządzającym Savills w Czechach i na Słowacji. Ta decyzja jest potwierdzeniem dalszej ekspansji firmy Savills w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Ben Maudling dołączył do Savills po czterech latach pracy w Arcona Capital GmbH (dawniej Palmer Capital Investments GmbH), gdzie jako dyrektor zarządzający i członek zarządu, odpowiadał za działania inwestycyjne oraz zarządzanie aktywami spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2000 roku sprzedał CBRE Aston – własną firmę działającą w branży nieruchomości z siedzibą w Pradze, i dołączył do Invesco Real Estate jako dyrektor zarządzający, odpowiedzialny za region Europy Środkowej. Savills w Polsce ma ugruntowaną pozycję na rynku popartą licznymi sukcesami i zatrudnia ponad 100 pracowników w czterech biurach. W Pradze, Maudling będzie tworzył zespół, świadczący usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego, wynajmu, wyceny, zarządzania projektami, zarządzania nieruchomościami i aktywami. Czechy, podobnie do Polski, stają się coraz bardziej

70

atrakcyjne dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Analizy Savills wykazały, że wolumen inwestycji w 2016 roku osiągnął rekordowe 3,60 mld euro, a kolejny 2017 rok może okazać się równie dobry.

Katarzyna Michnikowska awansowała na stanowisko dyrektora w dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International

Posiada dwudziestoletnie doświadczenie na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Karierę zawodową rozpoczęła w Polskiej Federacji Rzeczoznaców Majątkowych, gdzie miała okazję uczestniczyć w tworzeniu regulacji prawnych i działaniach edukacyjnych związanych z tworzeniem zawodów rzeczoznawcy majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Doradzała między innymi przy projektach takich, jak: Stary Browar w Poznaniu i Galeria Katowicka w Katowicach. Dział Doradztwa i Badań Rynku Colliers International zajmuje się badaniami i szeroko pojętym doradztwem dla klientów w zakresie rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, w szczególności: biurowych, handlowych, magazynowych i przemysłowych. Zakres usług obejmuje analizy ekonomiczne i badania rynku z uwzględnieniem przyszłych trendów, analizy opłacalności, analizy konkurencji, strategie inwestycyjne czy analizy lokalizacji.

Do zespołu Colliers International dołączyła Joanna Kozarzewska

Do zespołu Colliers International dołączyła Joanna Kozarzewska, która objęła stanowisko dyrektoJako dyrektor Katarzyna będzie ra ds. relacji z klientami. Joanna będzie odpowiedzialna za pozyskiwanie nowych odpowiedzialna za budowanie i rozwijanie klientów i utrzymywanie relacji relacji z obecnymi klientami, koordynację z nimi, współpracę z biurami regionalprocesów przetargowych oraz zapewnienie nymi oraz reprezentowanie firmy wsparcia działom firmy w zakresie pozyskiwania nowego biznesu. Przed dołączeniem do Colliers International Joanna zajmowała się z rekrutacją specjalistów oraz wyższej kadry managerskiej w branży nieruchomości. Doświadczenie zdobyła, pracując po stronie firm doradztwa personalnego – HAYS Poland oraz HRK, gdzie przez ostatnie lata pełniła rolę managera zespołu Real Estate & Construction. W trakcie swojej kariery zawodowej realizowała projekty rekrutacyjne dla spółek deweloperskich, międzynarodowych agencji doradczych, funduszy inwestycyjnych oraz firm sieciowych. Dodatkowo, Joanna jest Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej międzynarodowej organizacji IFMA, zrzeszającej profesjonalistów z branży nieruchomości. Aktywnie na konferencjach. działa także w organizacji Women in Real Katarzyna Michnikowska dołączyła Estate Poland oraz współpracuje z Polską do zespołu Colliers International Radą Centrów Handlowych. w 2014 roku jako starszy analityk w dziale Joanna ukończyła studia magisterskie Doradztwa i Badań Rynku. Specjalizuje się na Uniwersytecie Warszawskim oraz w badaniach i analizach rynku handlowego. Högskolan Dalarna w Szwecji. Jest także

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ

absolwentką studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Doradztwa ds. Nieruchomości.

na rynku nieruchomości komercyjnych, m.in. w pracy z takimi klientami, jak: Triuva, Union Investment, Tristan Capital Partners, Immobel, Arka, BPH, Zepter International, Valad czy Ghelamco. Dotychczas koordynowała zarządzanie 16 obiektami biurowymi należącymi do zagranicznych funduszy, o łącznej powierzchni około 200 000 m2. Do jej obowiązków należało zarządzanie zespołem zarządców nieruchomości, wsparcie w przygotowaniu procedur i standardów dla działu, przejmowanie nowych projektów w zarządzanie, a także implementacja procedur i procesów w nowych nieruchomościach. Agnieszka jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych studiów Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie na kierunku zarządzanie nieruchomościami. Jest też członkiem prestiżowej organizacji RICS i posiada licencję zarządcy nieruchomości.

Agnieszka Krzekotowska – nowy dyrektor ds. relacji z klientami w Dziale Zarządza- Marcin Stanisławski rozpoczął nia Nieruchomościami pracę w Savills w Colliers International Agnieszka Krzekotowska awansowała na stanowisko dyrektora ds. relacji z klientami w Dziale Zarządzania Nieruchomościami Colliers International. Jako Clients Relationship Director Agnieszka będzie odpowiedzialna za budowanie i utrzymywanie relacji z klientami, pozyskiwanie nowych projektów, koordynację procesów przetargowych wewnątrz firmy oraz poszukiwanie nowych technologii i rozwiązań poszerzających ofertę dla klientów działu Zarządzania Nieruchomościami w Colliers. Agnieszka Krzekotowska dołączyła do Colliers International w 2009 roku na stanowisku zarządcy nieruchomości. Posiada ponad 10 lat doświadczenia

Knight Frank na stanowiskach key account manager i starszy zarządca nieruchomości. Zarządzał zespołem zarządców nieruchomości, przeprowadzał certyfikacje w systemie BREEAM i LEED oraz uczestniczył w projektach due diligence.

Jon Hubbard, jeden z najbardziej szanowanych specjalistów z sektora hotelowego, został dyrektorem działu rynku hotelowego na region EMEA w międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield Jon Hubbard będzie podlegał Johnowi Forresterowi, dyrektorowi generalnemu w regionie EMEA, oraz odpowiadał za rozwój działu rynku hotelowego firmy Cushman & Wakefield w EMEA. Jon ma blisko 30-letnie doświadczenie w zakresie rynku hotelowego w regionie EMEA w różnych liniach usług: doradzał m.in. przy projektach dotyczących zarówno hoteli ekonomicznych, jak pięciogwiazdkowych obiektów sieci międzynarodowych, a także pojedynczych aktywów oraz dużych portfeli nieruchomości. •

Marcin Stanisławski rozpoczął pracę w Savills jako Starszy Zarządca Nieruchomości we wrocławskim biurze firmy. W nowej roli, Marcin będzie zarządzał trzema budynkami biurowymi o łącznej powierzchni 33 000 m 2 zlokalizowanymi we Wrocławiu. Są to: niedawno oddany do użytku budynek klasy A Nobilis Business House, będący własnością Echo Investment (16 000 m 2 ), doskonale zlokalizowany Wratislavia Tower, którego właścicielem jest Cinema Tower (11 000 m 2), oraz własność Zbigniewa Grycana – prestiżowy kompleks biurowo-handlowy Hieronimus (5 700 m2). Marcin posiada ponad 18-letnie doświadczenie w branży zarządzania nieruchomościami, zdobyte między innymi w firmie

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

71


KARIERA I ROZWÓJ

O nadchodzących zmianach w branży HR rozmawiamy z Agnieszką Skuza z The Adecco Group Żyjemy w czasach globalizacji, więc nawet najmniejsza firma bierze udział w wojnie o talenty. W przypadku większych spółek, z których wywodzi się większość naszych klientów, konkurencja jest jeszcze ostrzejsza, bo w grę wchodzi nie tylko lokalne otoczenie, ale także przedsiębiorstwa z całego świata, które mogą zechcieć przejąć utalentowanego człowieka za wyższą pensję.

Outsourcing&More: Co dla Grupy Adecco znaczy nagroda Outsourcing Stars? Agnieszka Skuza: Nagrody przyznawane przez obserwatorów rynku są dużym wyróżnieniem i świadectwem, że nasza pozycja lidera jest faktyczna oraz zauważalna. Jest to dowód na to, że rynek docenia nasz wkład w rozwój outsourcingu w Polsce.

wynosiło 8,3%. Teraz warunki dyktują pracownicy a nie pracodawcy. Jeszcze kilkanaście lat temu o zastępowaniu ludzi robotami pisali naukowcy oraz twórcy literatury science fiction. Dzisiaj robią to dziennikarze i agencje prasowe.

Minęły czasy klasycznej agencji zatrudnienia kojarzącej wolną siłę roboczą z pracodawcami. Teraz musimy być przede wszystkim konsultantami, którzy wspoJest to także wielka odpowiedzialność. magają rozwój zarówno zatrudniających Zarówno klienci, jak i pracownicy sta- jak i zatrudnianych. Obecnie konieczwiają nam poprzeczkę bardzo wysoko, na jest specjalizacja. a ich oczekiwania są jeszcze większą motywacją do wytężonej pracy. Z jednej Na czym ta specjalizacja polega? strony, nasi klienci oczekują eksperckiej Na Grupę Adecco w Polsce składają wiedzy i najlepszej jakości usług. Z kolei, się w tej chwili cztery podmioty. Naszym ludzie pracujący dla nas chcą stabilności, okrętem flagowym jest spółka Adecco bezpieczeństwa oraz dobrych warun- specjalizująca się w rozwiązaniach ków do rozwoju. Nagroda jest dowodem, z zakresu pracy tymczasowej, rekrutaże oba te cele można realizować bez rezy- cji pracowników stałych, optymalizacji zagnowania z czegokolwiek. trudnienia oraz outsourcingu.

w outsourcingu pracowników związanych ze sprzedażą i marketingiem. O jego znaczeniu świadczą również nagrody, jakie Adecco otrzymuje za wspieranie firm w tym zakresie. Dobry sprzedawca jest na wagę złota a zarządzanie własnym zespołem wiąże się z ogromnymi kosztami administracyjnymi. Zlecenie tych procesów do Adecco Field Marketing pozwala na wymierne oszczędności oraz sięgnięcie po doświadczony zespół w obszarze o kluczowym znaczeniu dla działania firmy.

Jak zmieniły się oczekiwania klientów, skoro konieczne były zmiany jednej z najważniejszych marek z obszaru HR? Nasze usługi już od dłuższego czasu wykraczają poza pracę tymczasową i zapewnianie siły roboczej. Coraz częściej pomagamy przemodelować biznes w oparciu o najnowsze trendy w zarząSpring Proffesional, specjalizuje się w re- dzaniu zasobami ludzkimi. krutacji pracowników o wysokich kwalifikacjach i unikatowym doświadczeniu, Żyjemy w czasach globalizacji, więc nawet najmniejsza firma bierze udział z myślą o stanowiskach kierowniczych. w wojnie o talenty. W przypadku więkModis, koncentruje się na najtrudniej- szych spółek, z których wywodzi się szym dla pracodawców rynku IT. Gdy większość naszych klientów, konkurenfirma potrzebuje specjalisty o opano- cja jest jeszcze ostrzejsza, bo w grę wchowanych konkretnych językach progra- dzi nie tylko lokalne otoczenie, ale także mowania albo z egzotycznym zestawem przedsiębiorstwa z całego świata, które umiejętności technicznych, najlepiej zro- mogą zechcieć przejąć utalentowanebi zwracając się do Modis. go człowieka za wyższą pensję.

W Adecco Group zachodzą ostatnio zmiany organizacyjne. Na czym one polegają? Grupa odświeżyła swoją identyfikację wizualną, choć oczywiście zmiany sięgają dużo głębiej. Nasz rynek przekształca się, podobnie otoczenie biznesowe oraz światowa gospodarka. Dzisiaj stoimy przed zupełnie innymi wyzwaniami, niż jeszcze 10 czy 15 lat temu. W latach 2002 i 2003 bez pracy pozostawał co piąty Polak, dzięki czemu pracodawcy mogli przebierać wśród kandydatów, a znalezienie zajęcia było sporym wyzwa- Rośnie także rola Adecco Field Marketing, Zmiana modelu działania z konkurowaniem. Pod koniec 2016 roku bezrobocie departamentu wyspecjalizowanego nia ceną na rzecz innowacyjności i budo-

72

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

73


KARIERA I ROZWÓJ

wania wartości dodanej, nie jest ani łatwa, ani tania. Jednak polska gospodarka przyspiesza i rozwija się, dlatego tutejsze firmy potrzebują naszego wsparcia. Konieczne jest odejście od znanej z wielu przedsiębiorstw struktury folwarcznej, w stronę bardziej płaskich, elastycznych organizacji gotowych na wyzwania współczesności, a my w tym przejściu pomagamy.

Opracowany przez Adecco raport „Global Talent Competitivness Index” wskazuje, że pod względem atrakcyjności dla talentów oraz zdolności ich wykształcenia i utrzymania w kraju Polska zajmuje 38 miejsce na 118 przebadanych krajów. To, z jednej strony, dobry wynik, choćby biorąc pod uwagę fakt, że realnie wolnorynkową gospodarkę budujemy niecałe trzydzieści lat. Z drugiej strony, jest to sygnał, że bardziej przyjazne kraje Na jakie wyzwania wobec tego są w stanie dość łatwo przejąć najbardziej trzeba się przygotować w nadchodzą- utalentowanych pracowników z naszecych latach? go rynku. Wyzwania będą miały swoje źródło zarówno w rynku lokalnym jak i glo- Idealnym tego przykładem jest słynbalnym. Jedne i drugie mogą stanowić ny już „Polski hydraulik na Zachodzie”. dużą barierę rozwojową dla polskich firm. W podobny exodus za lepszą pracą

wyruszyli także cukiernicy, budowlańcy, elektrycy oraz lekarze i pracownicy IT. Tym samym, oni swoimi umiejętnościami budują dobrobyt Zachodu, a nasi lokalni przedsiębiorcy nie mogą znaleźć wykwalifikowanych ludzi. Kolejnym wyzwaniem jest tak zwana pułapka średniego dochodu. Kończą się czasy prostego konkurowania ceną. Choć wymuszony, to krok w dobrą stronę – polscy pracownicy przesuwają się z kategorii „koszt” do rubryki „inwestycja”. To oni będą w najbliższych latach budowali potęgę naszych firm, a nie zdolność do ograniczenia kosztów i zaciśnięcia zębów. A w dłuższej perspektywie czasu? Bardziej odległym trendem jest automatyzacja, która może zakończyć żywot wielu współczesnych zawodów. Chińska fabryka zastąpiła 90% załogi robotami, dzięki czemu jej wydajność wzrosła o 250%. Roboty nie śpią, nie mają przerw na kanapkę, nie męczą się. Jednak problem mogą mieć nie tylko pracownicy fizyczni, ale także białe kołnierzyki. Japoński ubezpieczyciel Fukoku Mutual Life Insurance zastąpił 30 analityków superkomputerem Watson. Być może w ciągu najbliższych dwóch dekad ich los podzielą wszyscy księgowi, analitycy oraz maklerzy, których coraz częściej wygryzają z rynku algorytmy high frequency trading. Bez wątpienia żyjemy w ciekawych czasach, w których firmy po prostu potrzebują godnych zaufania partnerów, takich jak Adecco. Jak więc zamierzacie przygotować się na wyzwania bardziej odległej przyszłości? Historia uczy nas, że technologia nie wywołuje bezrobocia. Każda innowacja niesie ze sobą rozkwit nowych sposobów i miejsc pracy. Pewne jest jedno – wybór pracy i pracowników będzie dla przedsiębiorstwa kluczowy. Z tego względu zamierzamy rozwijać naszą rolę jako konsultantów biznesowych i doradców zawodowych.

Historia uczy nas, że technologia nie wywołuje bezrobocia. Każda innowacja niesie ze sobą rozkwit nowych sposobów i miejsc pracy.

Wybór drogi zawodowej zawsze będzie jednym z ważniejszych w życiu. Tym chętniej będziemy służyli w przyszłości doradztwem oraz coachingiem kariery. Z drugiej strony, każdy pracodawca będzie potrzebował odpowiedniego personelu, być może na kilka godzin, być może na kilka miesięcy. Już w tej chwili 30% pracowników w UE i USA to wolni strzelcy. Jednak, naszą najważniejszą odpowiedzią będzie pokora wobec tych zmian i chęć rozwoju. •

74

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ

Prewencja, promocja, czyli dążenie i unikanie a dobre samopoczucie Koszty absencji i opieki zdrowotnej liczy się w miliardach dolarów rocznie, a stres związany z pracą wskazywany jest na pierwszym miejscu, jako czynnik obniżający zaangażowanie. Gdzie jest przyczyna?

W POPRZEDNIM ODCINKU...

Pisząc o ciszy w organizacji, analizując przyczyny milczenia pracowników, odwoływałam się do podstawowych potrzeb, takich jak poczucie autonomii, czyli wpływania na rzeczywistość, relacje z innymi, oraz możliwość rozwijania i wykazywania się swoimi kompetencjami. O związku powyższych z milczeniem przeczytasz w poprzednim numerze Magazynu. Dziś ciąg dalszy… Jak ich ożywić? Jak sprawić, że zaczną mówić i ruszycie do przodu. Od razu uprzedzę, że uniwersalnej metody nie ma. Jeśli kiedyś spotkasz kogoś z gotową receptą, to proponuję ominąć go tak daleko jak się da. Tym razem kilka kolejnych naukowych i praktycznych dowodów na rzeczy oczywiste, których tak często łatwiej nie widzieć.

rację. Możemy jednak uznać kogoś za zaangażowanego na podstawie obserwacji stylu pracy, zachowań, relacji z otoczeniem lub chociażby słów, jakich używa. Czy to ostatnie ma znaczenie? Jak wskazują badania, których autorami są E. Diener i R. Biswas-Diener, kobiety używające w swoich pamiętnikach słów wyrażających emocje pozytywne, jak „szczęście“, „zainteresowanie“, „miłość“, „wdzięczność“, „rozbawienie“ żyły średnio o ponad dziesięć lat dłużej niż te, których słownictwo nie wyrażało pozytywnych stanów. To raczej nie dowodzi, że szczęście czy zaangażowanie, bo o tym mowa, zadzieje się „samo i teraz“. Jest jednak wskazówką, że możliwe stanie się wtedy, gdy będziemy świadomi własnych słów i ich znaczenia.

JESZCZE RAZ – O CO CHODZI?

Być może taka samokontrola brzmi mało romantycznie i nie kojarzy się ze spontaniczną radością, a już na pewno nie motywacją czy zaangażowaniem. Mimo to uświadomienie sobie własnych preferencji, nawyków, interpretacja ich znaczenia i wyobrażenie potencjalnych konsekwencji, to jak krok pierwszy i lista kontrolna „technicznego przeglądu” umiejętności angażowania i motywowania pracowników.

Biznes jest o pieniądzach. Dobry biznes jednak, poza zyskiem finansowym, powinien dawać pracownikom satysfakcję, okazję do zaangażowania i realizację celów własnych. Dziś przewaga konkurencyjna może zależeć od zdolności do reagowania na zmieniające się warunki zewnętrzne. Siła przedsiębiorstwa wymaga pro-aktywnych działań, adaptacji, szybkiej nauki i efektywnych działań. Idąc tym torem, przewagę na rynku zdobywa dziś ten, kto wykształcił wysoki poziom elastyczności i umiejętności korzystania z zasobów. To możesz dać tylko ty, jako menedżer oraz twoi ludzie, jako ci, których zaangażowanie jest niezbędne, aby długofalowe koszty nie przeMonika Reszko, wyższały przychodów.

Ekspert ds. komunikacji i relacji wewnętrznych, psycholog, executive coach

76

PRAWDA O DOPASOWANIU, CZYLI W PRACY JAK W MAŁŻEŃSTWIE

Zarówno organizacje, jak i pracownicy mają swoje cele i oczekiwania. Tak więc, aby świadomie budować silny zespół i tworzyć kulturę organizacji w pierwszej kolejności zdaj sobie sprawę z własnych przekonań i preferencji. Wtedy łatwiej Zaangażowania nie da się zmierzyć, jak dopasujesz komunikację i zadania do prapoziomu cukru. Jest bowiem subiek- cowników. Psychologowie wyróżniają tywne i mierzalne tylko poprzez dekla- dwie formy dopasowania do organizacji:

suplementarne, kiedy cele, wartości i normy organizacji są zgodne z tym, czym kieruje się pracownik, oraz komplementarne, kiedy wzajemnie uzupełniane są wymagania i możliwości. O ile pierwszy rodzaj odnosi się głównie do celów, to drugi wiąże się z tym, jak je osiągać. Tu właśnie dochodzimy do sedna, czyli nie o to, co, ale o aspekt związany ze sposobem realizowania zadań. Tematem tym zajęła się w swojej pracy badawczej Marta Roczniewska. Swoje tezy oparła o koncepcję dopasowania regulacyjnego Tory’ego Higginsa. Koncepcja ta zakłada dwojakie nastawienie do zadań. Pracownicy nastawieni promocyjnie, koncentrują swoje działanie na dążenie i rozwój. Ich postawę charakteryzuje gotowość do ryzyka, większa kreatywność i skupienie na potencjalnych korzyściach. Drugą grupę stanowią osoby o nastawieniu prewencyjnym, których

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ

potrzeba bezpieczeństwa jest większa, a działanie cechuje się dużą ostrożnością i tendencją do unikania ewentualnych błędów. Dopasowanie w tym momencie odnosi się do charakteru zadania – twórcze czy analityczne, wskazanego sposobu jego realizacji – wybierz właściwe rozwiązania vs unikaj błędu, po efekt końcowy – radość z sukcesu vs ulga, że uniknęło się zagrożenia. Łatwo zatem wyobrazić sobie, że tak zróżnicowane podejście może mieć niebagatelne skutki dla interakcji przełożony – pracownik.

zachowań. Dopasowanie do kultury organizacji jest istotnym czynnikiem wpływającym zarówno na satysfakcję, motywację i zaangażowanie pracownika. Natomiast sprzeczność pomiędzy potrzebami pracownika a oczekiwanym przez organizację sposobem realizacji celu powoduje konflikt. Konflikt ten jest źródłem stresu, który długofalowo wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. W konsekwencji obniża efektywność i wydajność pracy. Koszty absencji i opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych szacuje się dziś na poziomie 30 miliardów dolarów roczKONSEKWENCJE (NIE)ŚWIADOMOŚCI nie, a stres związany z pracą wskazywany (NIE)DOPASOWANIA jest na pierwszym miejscu, jako czynnik Wyniki dotychczasowych badań poka- obniżający zaangażowanie (źródło: Wellzują, że (nie)dopasowanie regulacyjne being, Culture and Engagement in 2017, wpływa na takie obszary jak relacje, Virgin Pulse). efektywność, otwartość na komunikaty aż do decyzji o odejściu z pracy. Doty- W badaniu Marty Roczniewskiej wzięło czy to nie tylko relacji z liderem, ale ca- udział 84 mężczyzn i 85 kobiet łej organizacji i preferowanych w niej z różnych branż, średnia wieku wynosiła Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

36 lat. Wypełnili oni kwestionariusze diagnozujące rodzaj dopasowania indywidualnego oraz kulturę organizacyjną, skalę satysfakcji oraz kwestionariusz stanu zdrowia. Wyniki badania wykazały, że im większe niedopasowanie pracownika do organizacji w kontekście sposobu realizowania celów, tym niższy poziom satysfakcji, większa liczba symptomów depresji i zaburzeń funkcjonowania. Tak więc, jeśli np. firma o prewencyjnej kulturze organizacyjnej zatrudnia pracowników o promocyjnym podejściu do zadań, to normy w niej panujące mogą być blokadą, stresorem, przyczyną konfliktu, a w dłuższej perspektywie mieć negatywny wpływ na biznes i zdrowie pracownika – kolejność dowolna… A to nie wszystko... W roku 2002 R. Remington oraz M. Darden wskazali w wynikach swoich badań, że konflikty, lub eufemistycznie mówiąc „niekulturalne

77


KARIERA I ROZWÓJ zachowania“ niszczą ducha zespołu i zmniejszają efektywność. Szkodzą uczciwej rywalizacji i zachęcają do agresji. Nieuprzejme zachowania odcinają dostęp do zasobów pamięciowych i powodują spadek kreatywności, wzmacniając postawę obronną. Dodatkowo badania C. L. Porath i A. Erez z 2009 r. jednoznacznie pokazują, że pomimo, iż trudne do oszacowania, to koszty tego ponoszą wszyscy: sprawcy, odbiorcy, obserwatorzy, biznes. Jak mówią badacze, 88% doświadczających agresji mści się na organizacji. Z poziomu firmy dbanie o zdrowie aktualnych pracowników, ich fizyczny i emocjonalny well – being staje się dziś priorytetem.

CO ROBIĆ – CZYLI ALBO, ALBO..

Przywództwo biznesowe ma na celu kształtowanie postaw gwarantujących sukces. Dlatego rozwój umiejętności przywódczych aktualnych i przyszłych kierowników powinien stać się priorytetem dla firm i organizacji. Jako menedżer odgrywasz kluczową rolę dla swoich podwładnych. Zanim jednak pójdziesz dalej i będziesz chciał uprawiać świadome przywództwo:

• Zdefiniuj swój własny sposób nastawienia do zadań. • Określ poziom satysfakcji i zaangażowania pracowników. • Zbadaj ich poziom dopasowania. • Rozpoznaj różnicę i ewentualne luki. • Sprecyzuj obszary do zmiany, określ ich kolejność i czas wdrożenia. • Zrealizuj swój plan.

Do wszystkich etapów istnieją odpowiednie narzędzia. Oczywiście możesz też nic nie robić. Sam piszesz scenariusz. Od ciebie zależy, czy będzie on komedią, dramatem, czy kinem akcji. Wiedząc, że koszty (nie)dopasowania ponosi zarówno pracownik, jak i cały biznes, rozwiązania wprowadzać powinien nie tylko indywidualny przełożony, ale cała organizacja. Z poziomu firmy dbanie o zdrowie aktualnych pracowników, ich fizyczny i emocjonalny well-being staje się dziś priorytetem. Dodatkowo, jak wskazują badania, warto, aby w procesie rekrutacji komunikować kandydatom kulturę organizacji i wybierać osoby, których sposób realizacji celów jest bliski firmowemu. I JESZCZE JEDNA WAŻNA KWESTIA

Nie ma jednego właściwego stylu zarządzania, a nastawienie prewencyjne czy promocyjne samo w sobie nie jest jedno lepsze od drugiego. Peter Drucker, ojciec współczesnych metod zarządzania uważał, że prawdziwi przywódcy są przepełnieni humorem i pokorą, z natury skłonni traktować wszystkich ludzi w swych organizacjach jako równych, nie przymilać się górze i nie lekceważyć dołu. Uważam, że przede wszystkim są to ludzie świadomi swojej wartości i uczciwi wobec samych siebie. Funkcja przywód-

78

cza nabiera nowego znaczenia. Do jej wykształcenia potrzeba świadomych i spójnych działań na poziomie celów biznesowych, kultury organizacyjnej i rozwijanych kompetencji. Jeśli dodatkowo zarząd zmieni perspektywę solisty na perspektywę dyrygenta, możliwy stanie się wspólny koncert. A że muzyka to pasja, to w kolejnym numerze zapraszam do lektury o pasji harmonijnej i obsesyjnej oraz ich konsekwencjach na efektywność zespołu. • Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ

Wynagrodzenia w sektorze usług biznesowych – szerokie ujęcie Rynek centrów usług biznesowych w Polsce to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Z roku na rok organizacje monitorujące jego rozwój raportują wzrost zatrudnienia oraz liczby biznesów działających w tym segmencie.

Ponad 190 tysięcy pracowników i ponad 930 centrów w 2016 r., w tym ponad 670 zagranicznych – oto rozmiar polskiego rynku centrów biznesowych. Zaledwie 5 lat temu segment usług biznesowych w Polsce zatrudniał ok. 85 tysięcy pracowników w ok. 340 centrach o kapitale zagranicznym. Bardzo szybki, ponad 50% wzrost liczby centrów, oraz 44% wzrost zatrudnienia, łączy się z rozwojem i zaawansowaniem procesów przez nie obsługiwanych. Jako firma od wielu lat współtworząca rynek Business Services w Polsce widzimy, że organizacje planujące rozpoczęcie działalności w Polsce lub ekspansję istniejącego biznesu do nowej lokalizacji, zwracają się do nas z kilkoma głównymi pytaniami – oczywiście jednym z nich są stawki wynagrodzeń na rynku. Nasze obserwacje oraz doświadczenie były impulsem do stworzenia jednego z najgłębszych opracowań dotyczących rynku wynagrodzeń, obejmującego 8 lokalizacji, ponad 120 ról i rzadko adresowane wynagrodzenia w procesach zaawansowanych. Żeby przybliżyć Czytelnikom nasze opracowanie i dać dodatkową wartość, w tym artykule zamieszczam jeden w pełni opisany proces – HR – wraz z rolami zaawansowanymi. Jednak przede wszystkim chcę się skupić na komentarzu i kilku zagadnieniach, które są istotne przy rozważaniu zakładania nowego Centrum lub ekspansji istniejącego biznesu.

80

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ Dynamiczny i duży w swojej skali rozwój sektora, sprawia, że rynek ten staje się niejako „ofiarą własnego sukcesu” – stoją przed nim podobne wyzwania jak przed rynkiem nowoczesnych technologii, w zakresie wzajemnej konkurencji o pracowników, zarządzania popytem i podażą kandydatów, budowaniem marek pracodawców, realnego EVP (Employee Value Proposition) i walki z rotacją pracowników. W szczególności widać to, w parze ze stawkami wynagrodzeń (są wyższe niż w pozostałych miastach), na rynkach dojrzałych, takich jak krakowski, warszawski, wrocławski – rynki z zatrudnieniem powyżej 30 tys. pracowników. Nie znaczy to, że rynki z niższym zatrudnieniem – Poznań, Łódź, Trójmiasto (10-16 tys.) oraz rozwijające się – Lublin, Rzeszów, Toruń, Szczecin (2,5-7 tys.) są „zwolnione” z tematu. Na mniejszych rynkach stawki wynagrodzeń oczywiście osiągają niższe wartości niż na dojrzałych, ale problemy są bardzo podobne. Występuje taka sama konieczność przyciągania pracowników, kalkulowania opłacalności biznesu, badania rynku kandydatów i budowania i tworzenia realnych ofert pracodawcy (EVP). PODAŻ WYKWALIFIKOWANYCH PRACOWNIKÓW I REALIZACJA CELÓW REKRUTACYJNYCH

Średnie zatrudnienie w sektorze BSS w Polsce w przeliczeniu na 1 centrum to ok. 220 pracowników. Najczęściej występujące w naszych sesjach doradczych zapytania dotyczą biznesów o zatrudnieniu do 200 pracowników. Podobny trend obserwujemy w rozmowach z firmami planującymi ekspansje. Realizując przynajmniej 4 takie projekty równolegle, prognozujemy, że w 2017 roku trend ten się utrzyma.

Identyfikujemy następujące przedziały wartości wzrostu pensji podstawowej pracownika w związku z opanowaniem danego języka na poziomie B22:

Źródło: analiza własna Grafton Recruitment, badanie Business Services 2017

Francuski15-20 Niemiecki15-20 Włoski10-15 Hiszpański10-15 Portugalski10-15 Szwedzki20 Duński20-25 Norweski20 Holenderski15-20 Czeski15-20 Słowacki10-15 Węgierski15-20 Rumuński10-15 Rosyjski5-10

rynku i lokalizacji. Trafność tej analizy zależy od stopnia dokładności przygotowania do analizy: im lepiej określony profil kandydata, o czym mowa w punkcie „EVP”, tym większa trafność badania. W realizacji rekomendujemy „zwinne” podejście, przejęte z metodyk Agile – czyli wdrożenia falami (fale rekrutacji) + retrospektywa – czyli gotowość na i realne reagowanie na zmiany stawek. POZIOM I WYCENA KOMPETENCJI JĘZYKOWYCH

Ok. 70% centrów biznesowych w Polsce to centra z kapitałem zagranicznym1. Prowadzą one ciągłą rekrutację pracowników z biegłą znajomością języków obcych, czerpiąc zarówno z populacji pracowników już aktywnych zawodowo, jak i studentów i absolwentów. Polski rynek pracy stwarza dogodne warunki do tworzenia i rozwoju centrów usługowych, zapewniając co roku stały dopływ studentów i absolwentów władających kluczowymi językami poszukiwanymi na rynku.

Z punktu widzenia firmy rekrutacyjnej, w przypadku projektów typu „start-up”, inwestycje w wielkości do 200 pracowników, jak również ekspansje już działających firm o podobnym rozmiarze, oceniamy jako wykonalne w zasadzie na każdym z większych rynków lokalnych. Oczywiście decydującym elementem w ocenie trudności i wykonalności rekrutacji jest specyficzny zestaw kompetencji niezbędnych do obsługi procesów w projektowanym centrum, jednak polski rynek oferuje prawdopodobnie najlepsze w Europie środkowo-wschodniej warunki wyjściowe pod kątem rozmiaru i zróżnicowania rynku pracy. Ogromnym rezerwuarem potencjału ludzkiego jest populacja studentów i absolwentów, dla których segment usług biznesowych jest naturalnym pierwszym krokiem kariery.

Na polskim rynku obserwujemy ogromne zainteresowanie kandydatami władającymi biegle językiem niemieckim oraz duży popyt na kandydatów ze znajomością języków skandynawskich, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego. Rośnie także zainteresowanie językiem rosyjskim. Prognozujemy, że w 2017 r. trendy te będą się pogłębiać. Oczywiście najpowszechniej występującym oraz jednocześnie statystycznie najczęściej poszukiwanym językiem jest angielski. Polski rynek oferuje duży zasób kandydatów z płynną znajomością języków obcych, jednak popyt jest tak znaczny, że już od co najmniej 3 lat obserwujemy trend przedkładający dostateczną znajomość języka nad zasób wiedzy merytorycznej. Wielu naszych klientów woli szkolić kandydatów od podstaw w zakresach ich zadań, uznając Stałym i podstawowym punktem analizy to za mniej kosztowne i szybsze niż inwewykonalności rekrutacji jest mapowa- stycja w znacznie dłuższą i droższą naukę nie wynagrodzeń w danym segmencie języków obcych.

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

ZAAWANSOWANE KOMPETENCJE, PROCESY I ZARZĄDZANIE NIMI

Obserwujemy dwa trendy, świadczące o dojrzałości polskiego rynku usług biznesowych. Rośnie zaawansowanie procesów: już utworzone, jak i nowo otwierające się centra, wdrażają coraz bardziej zaawansowane procesy obsługowe. Inwestorzy oraz organizacje dyskutujące z Grafton o ekspansji kładą nacisk na podwójne znaczenie centrów – zarówno faktyczne, jako docelowy punkt przeniesienia procesów, jak i jako poszukiwanie przewagi konkurencyjnej przez optymalizację i podnoszenie zaawansowania swojego zaplecza. Polityka ta przyjmuje formy adaptowania i rozwoju bardziej złożonych procesów i systemów wspierających, od powszechniejszego stosowania i poszukiwania np. kompetencji VBA w automatyzacji czynności transakcyjno-księgowych po rozwój systemów informatycznych wykorzystywanych w centrach oraz ich macierzystych organizacjach. Obserwujemy m.in. duże zapotrzebowanie na ekspertów rozwoju i utrzymania SAP, podnoszenie wymogów w obszarze mobility, stały rozwój i zapotrzebowanie na kompetencje R&D w szeroko pojętym IT. Wraz z podnoszeniem zaawansowania procesów wzrasta poziom kompetencji oraz wymogów kompetencyjnych wobec pracowników i kandydatów na rynku. Jednym ze strategicznych wątków dyskutowanych podczas projektowania fal rekrutacyjnych przy tworzeniu nowego centrum jest dobór kadry nim zarządzającej. Na podstawie realizowanych projektów, z dużym komfortem rekomendujemy rekrutację kadry zarządzających centrami z puli kandydatów dostępnych na polskim rynku. Bardzo dynamiczny wzrost i rozwój jakościowy tego sektora zaowocował wytworzeniem kompetentnego zasobu kadry zarządzającej, specjalizującej się zarówno w budowaniu struktur start-up,

Średnie zatrudnienie w sektorze BSS w Polsce w przeliczeniu na 1 centrum to ok. 220 pracowników.

Polski rynek oferuje prawdopodobnie najlepsze w Europie środkowo-wschodniej warunki wyjściowe pod kątem rozmiaru i zróżnicowania rynku pracy.

Rafał Glogier-Osiński, Regional Marketing & Digital Manager, FDI Advisory Team

81


KARIERA I ROZWÓJ

jak i w stabilizowaniu i optymalizacji pro- połączyć z resztą organizacji. Najwiękcesów w zarządzanych centrach. sze problemy oraz największą rotację pracowników obserwujemy w centrach BPO z racji obsługi różnorodnych klienEVP–PRAGMATYCZNIE Zyskującym na znaczeniu pojęciem jest tów i utrudnienie identyfikacji pracowkonstrukcja realnego EVP (oferty marki nika z obsługiwanym produktem. Tutaj pracodawcy). Zawiera ono całość polityki największym wyzwaniem jest stworzenie wynagradzania, zarządzania kompeten- tożsamości usługi oferowanej przez BPO, cjami, celami, swoistą kulturę organiza- przypisanie do niej wartości i przybliżecji i dialog z pracownikami oraz rynkiem. nie ich pracownikom. Jednym z kluczowych aspektów tego obszaru jest zagadnienie tożsamości firmy. Kiedy używam sformułowania „przybliżeProwadzone przez nas jako uzupełnie- nie”, mam na myśli realne doprowadzenie nie działań rekrutacyjnych projekty do- do identyfikacji pracownika z wartościaradcze w obszarze Employer Branding mi, a nie zbiór zdalnie wykreowanych wskazują, że jednym z największych sformułowań które np. są eksponowaproblemów w budowaniu prawi- ne na grafikach wewnątrz firmy. Tutaj dłowego kontraktu psychologiczne- pojęcie EVP staje się bardzo, a niekiedy go pomiędzy pracownikami centrów a ich boleśnie – pragmatyczne. Przy realnym firmami macierzystymi jest dystans w po- podejściu do tematu EVP, określenie prostrzeganiu wpływu na realne wytwarza- filu pracownika obejmuje nie tylko (częnie produktu lub usługi danej firmy. sto bardzo szczegółowe) wyliczenie zadań, odpowiedzialności, wymogów na dane Jest to problem dwustronny – pracow- role, ale wiedzę o samym pracowniku i – nicy centrum mają trudność z powiąza- kandydacie. Kim jest? W jakim jest wieniem swojej pracy z pracą „zasadniczej” ku i co z tego wynika? Jakie może mieć organizacji, a pracownikom wytwarza- aspiracje życiowe? Ma rodzinę, dzieci, jącym bezpośrednio produkt lub usługę jest singlem… i wreszcie – czy oczekujetrudno jest „uznać” istotną rolę pracow- my, że na tej roli, w tym procesie – będzie ników centrów jako pełnoprawnych z nami długo, czy np. akurat w tym miejczęści organizacji. Przekładając tę relację scu organizacji liczymy się z faktem rotana grunt jednej organizacji, można zna- cji wyższym niż średnia w firmie? leźć tu analogię z „naturalnym konfliktem” pomiędzy częściami produkcyjnymi or- Pracując w środowisku nowych mediów ganizacji z tzw „back office”, czyli wszel- od wielu lat, obserwuję, że teraz jak nigdy kimi funkcjami wspierającymi. pojęcie „w organizacji” vs „na zewnątrz organizacji” jest kompletnie przestarzaNajmniejsze problemy z zatrudnianiem łe i nie ma szans na rozgraniczenie tych pracowników dla tożsamości danej fir- dwóch światów. Kandydaci i pracownicy my mają organizacje zakładające tzw. to jeden zbiór i w zasadzie jedna grucaptive shared services centres lub pa docelowa, komunikująca się między centers of excellence/R&D – jednostki sobą. To, co dzieli zbiór na 2 podgrupy, bezpośrednio wspierające swoje firmy to fakt, że jedni otrzymują wynagrodzenie, macierzyste, można je bowiem łatwiej świadczenia, mają aspiracje, przełożonego

„Business Services 2017, investment outlook, salary report, local markets” to raport opisujący ponad 120 ról w procesach podstawowych oraz rzadko opisywanych procesach zaawansowanych w przekroju 8 miast w Polsce. Czytelnicy magazynu Outsourcing&More mogą skontaktować się z nami w celu uzyskania kopii pisząc na adres: bsc@grafton.pl i umieszczeniu w treści wiadomości sformułowania „O&M, podając kontakt zwrotny.

w firmie – a drudzy jeszcze nie. Ale już wiedzą o wszystkich tych elementach. W pewnym sensie zataczamy koło: kiedy po raz pierwszy prowadziłem warsztat w obszarze zarządzania kompetencjami około 8 lat temu, główną tezą była transparentność i model kompetencji w organizacji. Teraz – transparentność i EVP. Różnica jest taka, że teraz – temat jest jeszcze bogatszy, bo jest więcej możliwości natychmiastowej komunikacji między ludźmi. Tu znowu pojawia się temat „przybliżenia” EVP. Tutaj oznacza to realne wprowadzenie standardów, komunikowanie ich i realną pracę z ludźmi w organizacji – przełożonymi. Nawet najlepszy chill-out room będzie zmarnowaną inwestycją, jeżeli pracownicy boją się z niego skorzystać, bo bezpośredni przełożony nie uznaje tematu. Wynagrodzenia, wracając do genezy tego tekstu, oczywiście stanowią większą część motywacji pracowników do podjęcia pracy, jednak te pozostałe 10% robi ogromną różnicę na etapie rekrutacji. Nawet najlepsza zakładka karierowa i materiały nie pomogą w sytuacji, gdy po spotkaniu z przyszłym przełożonym na ostatnim etapie rekrutacji – brak odpowiedzi przez ponad 2 tygodnie. Jako firma rekrutacyjna rekomendujemy wprost, żeby proces decyzyjny zamykać w ciągu maksymalnie 2 tygodni i od razu prezentowaniem umowy, nie listu intencyjnego. W momencie przyjścia pracownika do organizacji – wynagrodzenie oczywiście nadal pozostaje bardzo istotnym motywatorem, ale wszystkie pozostałe aspekty życia i kultury firmy – ogromnie zyskują na wadze. Wynagrodzenie to motywator, ale EVP – tworzy relację. •

Za ProProgressio i PAIiIZ Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne z zakresu jej specjalności. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem danego języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron. Potrafi formułować przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów, a także wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach będących przedmiotem dyskusji, rozważając wady i zalety różnych rozwiązań.

1

2

82

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


Aktualności, Artykuły, Raporty

Nieograniczony bezpłatny dostęp do publikacji na temat Outsourcingu www.outsourcingportal.pl


KARIERA I ROZWÓJ

Kim jest pracownik nowoczesnego call contact center w globalnym świecie? Wywiad z Panią Dominiką Śliżewską-Wróbel, Dyrektor HR w Teleperformance Polska

Outsourcing&More Polska: Zarządzanie zasobami ludzkimi to nie lada wyzwanie w branży call contact center. Teleperformance Polska to spółka, która posiada swoje oddziały w kilku lokalizacjach i zatrudnia setki osób. Jak zmienił się profil pracownika na przestrzeni ostatnich kilku lat? Dominika Śliżewska-Wróbel: Profil pracownika od zawsze połączony był ze specyfiką naszego biznesu. Obecnie, większość projektów z zakresu obsługi klienta czy wsparcia technicznego realizowana jest dla światowych marek z różnych sektorów gospodarki. Taki przekrój klientów powoduje, że do pracy poszukiwani są kandydaci z biegłą znajomością języków obcych oraz specyficznymi umiejętnościami wymaganymi do prawidłowej realizacji projektu. Zapotrzebowanie na pracowników o wysokim stopniu umiejętności językowych skłania nas często do aktywnych poszukiwań kandydatów także poza granicami naszego kraju. Pod koniec 2014 r. zatrudnialiśmy obywateli 17 państw, dzisiaj to już blisko 40 różnych narodowości. Kolejną pozytywną zmianą jest to, że większość młodych ludzi, którzy aplikują do Teleperformance Polska, posiada już doświadczenie zawodowe, które zdobywali na etapie studiów, a często nawet będąc w liceum. Tacy kandydaci traktują pracę

84

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ

w contact center jako kolejny, ważny etap w ich karierze zawodowej.

do Polski, a także osoby, które zdobywały kompetencje językowe pracując za granicą w innych firmach. Co więcej, zatrudniaNa uwagę zasługuje fakt, że zmieniający się my też pracowników, którzy posługują się profil kandydata ma realny wpływ na kształ- biegle nawet kilkoma językami obcymi. towanie oferty pracodawców. Pracownicy znają już swoje oczekiwania zawodowe, Nasi pracownicy, obsługują obecnie co powoduje, że firmy muszą dostosować konsumentów z 21 krajów, za pomocą środowisko i warunki pracy, tak by ich 16 języków. Aby zapewnić bliskość jęoferta była dla kandydatów jak najbar- zykową i kulturową podczas każdej indziej atrakcyjna. terakcji z klientem, przeważająca część zatrudnianych osób ma znajomość języKiedyś mówiliśmy o pracowniku call ka obcego na poziomie native/near-native. center, a teraz coraz częściej o praco- Najbardziej popularne języki używane wniku contact center. Czy w związ- do obsługi klientów to polski, angielski, ku z tymi zmianami zmieniły się także niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, umiejętności, które wymagane są od czeski i słowacki. Obsługujemy również osób zatrudnianych w strukturach rynki, w przypadku których wymagaTeleperformance? na jest znajomość mniej popularnych Zarówno praca w call center, w Polsce języków, takich jak szwedzki, w którym realizowane są w większości duński, portugalski czy niderlandzki. telefoniczne kampanie sprzedażowe, jak i praca w contact center, która Najlepszym potwierdzeniem na zadowopolega na rozwiązywaniu problemów lenie naszych partnerów biznesowych klientów i budowaniu pozytywnych re- z dostarczanych im usług jest dynamiczlacji z marką, wymagają odpowiednich ny rozwój istniejących projektów wieloumiejętności. języcznych. Na projekcie realizowanym dla globalnego lidera w branży sportowej Pomimo faktu, że telefon dalej pozosta- w ciągu 4 lat powiększyliśmy zespół je w Teleperformance Polska wiodącym 25-krotnie i obecnie kilkuset konsultankanałem kontaktu, to wśród konsumen- tów obsługuje klientów z 18 rynków tów coraz bardziej popularne stają się w 11 językach. nowoczesne kanały komunikacji, takie jak czat czy media społecznościowe – Facebook, Twitter, WhatsApp. W związku z powyższym, już na etapie rekrutacji na wybrane projekty, weryfikujemy u kandydatów m.in. umiejętności związane z wykorzystywaniem platform social media w biznesie. Wielu z naszych pracowników obsługujących projekty, na których wykorzystuje się do komunikacji media społecznościowe posiada wykształcenie kierunkowe związane z tą dziedziną. Polska od lat jest cenionym biznesowym partnerem dla firm ulokowanych poza granicami naszego kraju. Jak ocenia Pani umiejętności językowe Polaków i, czy rzeczywiście zagraniczni klienci są zadowoleni z usług ulokowanych w Polsce centrów operacyjnych typu contact center? Ponad 70% konsultantów obsługujących projekty wielojęzyczne w Teleperformance Polska to osoby narodowości polskiej o wysokich umiejętnościach językowych. W tym gronie znajdują się absolwenci kierunków filologicznych, pracownicy Teleperformance z innych krajów, którzy przeprowadzili się

Kolejną pozytywną zmianą jest to, że większość młodych ludzi, którzy aplikują do Teleperformance Polska posiada już doświadczenie zawodowe, które zdobywali na etapie studiów, a często nawet będąc w liceum.

między dobrem biznesu, a dobrem zespołu. Ważną cechą jest przywództwo, ale nie autorytarne, tylko przywództwo, które jednoczy i motywuje zespół do pracy. Supervisor musi być osobą godną zaufania, która słucha i pomaga, a także rozwiązuje problemy i konflikty. Trzecia, lecz nie mniej ważna cecha, to tolerancja. Wielokulturowe środowisko pracy i zróżnicowane narodowościowo zespoły muszą być zarządzane przez osoby otwarte na innych, akceptujące odmienność i potrafiące spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw. Na koniec pytanie o ścieżkę kariery – kiedy dołączyła Pani do Teleperformance i jaka była Pani droga do stanowiska szefa HR w tak znanej spółce? Kluczowym momentem w moim życiu była nieudana rozmowa kwalifikacyjna, podczas której rekruterka dokładała wszelkich starań aby udowodnić mi brak doświadczenia i umiejętności. Postanowiłam, że zmienię obliczę wizerunku rekrutera, na takiego, który stworzy kandydatowi odpowiednią atmosferę rozmowy, by ten mógł w pełni wykazać swoje kompetencje. Wtedy też podjęłam decyzję o zmianie kierunku studiów z marketingu na HR. Z branżą outsourcingu usług call/contact center związana jestem od roku 2008. Pierwsze kroki w tej branży stawiałam jako Specjalista ds. Rekrutacji. Intensywny rozwój firmy w tamtym okresie powiązany z rozrastaniem się struktur organizacyjnych, a także z przejęciami innych spółek spowodował, że awansowałam na stanowisko Managera Działu Rekrutacji i Szkoleń. Moim głównym wyzwaniem w tamtym okresie było zatrudnienie 150 osób w nowo otwartej lokalizacji oraz budowa departamentu szkoleń i jakości, który był w pełni dedykowany działowi operacyjnemu.

Do zespołu Teleperformance Polska dołączyłam w lipcu 2014 r. na stanowisko Dyrektora HR. Obecnie zarządzam działem,na który składają się deparJeśli mielibyśmy w trzech najważ- tamenty: Rekrutacja, Administracja niejszych kompetencjach opisać Personalna oraz Szkolenia i Rozwój. idealnego pracownika na stanowi- Koordynuję pracę fantastycznego zesku supervisora contact center, to jakie społu specjalistów, z którym sukcebyłyby to cechy i dlaczego? sy smakują znacznie lepiej. Supervisor to przede wszystkim osoba, która umie znaleźć złoty środek Dziękujemy za rozmowę. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

85


KARIERA I ROZWÓJ

Życie prywatne vs. życie zawodowe. Dzielić czy łączyć? Work Life Balance – temat coraz częściej poruszany w mediach, staje się przedmiotem szkoleń i licznych dyskusji, powodując zamieszanie w sferze Human Resources.

Osobiście, przygotowując materiał do artykułu zasięgnęłam opinii kilku współpracowników wewnątrz DL Invest Group, zwyczajowo pytając, jak „się ma” ich work life balance. Niemal sto procent osób patrzyło na mnie ze zdziwieniem, zastanawiając się, o co tak naprawdę pytam. I nie o rozumienie pojęcia owej równowagi chodziło, ale o fakt, że prawdę mówiąc niewiele osób się nad tym zastanawia. A specjaliści biją na alarm, traktując to zagadnienie w kategorii problemu, który należy uświadamiać i rozwiązywać. Rozwiązywać poprzez zapewnienie zdrowej równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Nie jest jednak łatwo zdefiniować i wyraźnie wyznaczyć granice, których nie należałoby przekraczać, aby owej równowadze nie zagrozić. Najczęściej bowiem usiłujemy postawić wysoki mur odgraniczający nasze życie prywatne od tego, czym zajmujemy się w pracy. Nie chodzi tu o tajemnicę zawodową, klauzule poufności i inne obowiązujące nakazy i zakazy. W grę wchodzą emocje. Te pozytywne, ale i negatywne, które nie zawsze świadomie i z premedytacją przynosimy do…. domu. I odwrotnie, do pracy przenosimy cały bagaż uczuć–ekscytacji, złości czy radości, które w sposób wymierny mają wpływ na jakość naszej pracy. Tym sposobem wracamy do punktu wyjścia. Jeśli już uświadomimy sobie istotę problemu, logicznym następstwem powinno być znalezienie balansu, czyli zrównoważonego podejścia do spraw istotnych, mających wpływ na nasze życie osobiste. Warto w tym miejscu wtrącić istotną Marta Kądziela, Office Manager dywagację, porządkującą nieco rozumiew DL Invest Group nie pojęć i znalezienie różnicy pomiędzy

86

życiem osobistym a życiem prywatnym, które nieraz traktujemy bliskoznacznie i zbyt wąsko. Pierwsze z zagadnień jest pojęciem znacznie szerszym i zawiera w sobie zarówno sferę życia prywatnego jak i osobistego. Siegmund Freud, twórca teorii psychoanalizy, określił życie osobiste jako całokształt – drogę obraną przez człowieka, stanowiącą sumę wyborów podjętych w ciągu całego życia jednostki. próbujemy, bo tak nas nauczono. Efekt zdaje się być zupełnie odwrotny do zaInaczej mówiąc, oznacza to gromadzenie mierzonego, relacje z bliskimi są mocdoświadczeń, uczenie się, nawiązywanie no nadwyrężone, nasze samopoczucie relacji czy angażowanie się w rozmaite jest miernej jakości, przez co praca mniej działania, które mają miejsce w różno- wydajna. I tak w kółko. rodnie określanych kontekstach. Zgodnie z tym, z życia osobistego nie możemy wy- Długo uważano, że work life balance to pakluczyć zdarzeń empirycznych mających naceum na pracoholizm, ale zrozumiebieg prywatny czy zawodowy. Dziedziny nie specyfiki tematu pozwala na rewizję te przeplatają się i mają wpływ na siebie problemów, które zaczynają się w naszej wzajemnie. Życie prywatne natomiast do- głowie. Nie istnieje uniwersalna receptyczy czegoś osobistego dla jednostki lub ta na zachowanie równowagi pomiędzy określonej grupy, które łączą zachowa- życiem prywatnym i zawodowym, zarównia niedostępne dla sfery publicznej. Naj- no przez wzgląd na indywidualne predysczęściej określa się je zatem w kontekście pozycje każdego z nas, ale i zróżnicowany relacji rodzinnych bądź partnerskich. zakres i specyfikę pracy. Niemniej zachoPrzechodząc do sedna – w życiu osobi- wanie zdrowego podejścia, selektywne stym powielamy niepisaną zasadę: „Nie przekazywanie informacji i dzielenie się łączyć życia prywatnego z zawodowym”, emocjami sprzyja naszemu zdrowiu psyinaczej mówiąc, nie chcemy przynosić chicznemu oraz relacjom z bliskimi czy pracy do domu, ale również wychodząc współpracownikami. Początki wdrażaz domu usiłujemy za drzwiami zostawić nia teorii WLB wniosły do życia zawowszelkie problemy życia codziennego. dowego wiele niewątpliwie wygodnych rozwiązań, jak praca z domu, nienormoCelem takiego stanu rzeczy miała być wany system godzin pracy, czy rozwiąpoprawa jakości relacji między ludźmi. zania dla pracowników posiadających Ale już na wstępie wspomniałam o emo- dzieci. Ale sporo czasu zajęło nam zrozucjach, jakie towarzyszą nam na co dzień, mienie istoty sprawy. zarówno w pracy, jak i w domu, których nie jesteśmy w stanie na kilka godzin za- Patrząc wstecz na własną drogę życiową mknąć w pudełku i rzucić w kąt. Niemniej mogę śmiało stwierdzić, że stawianie Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ Początki wdrażania teorii WLB wniosły do życia zawodowego wiele niewątpliwie wygodnych rozwiązań jak praca z domu, nienormowany system godzin pracy, czy rozwiązania dla pracowników posiadających dzieci.

Dopóki zaangażowanie w dany projekt nie wyklucza nas z życia społecznego i rodzinnego, możemy mówić o zdrowym podejściu do work life balance.

granicy między pracą zawodową a życiem prywatnym to hamowanie naturalnych mechanizmów związanych z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z ludźmi. Sfera życia zawodowego angażuje sporą część naszego czasu, powoduje wytworzenie takich, a nie innych emocji i w tej postaci wędruje z nami do domu. W domu znajdzie ujście na dwa sposoby – pierwszy, niemy – nieprzyjemny lub obojętny dla pozostałych form życiowych pozostających w naszym zasięgu. Drugi sposób, za pośrednictwem rozmowy uwolni nas od bagażu emocjonalnego, pozwoli wykazać się lub zrozumieć nasze zachowanie pozostałym domownikom. O wyższości drugiego z podanych rozwiązań, uważam, nie ma sensu dyskutować. Jego zastosowanie to jeden z kroków do zachowania przedmiotowej równowagi. Co ważne, działa to również w drugą stronę. I bynajmniej nie mam na myśli narzekania na małżonka, partnera czy psa w pracy. Zmierzam raczej do cennej umiejętności zaangażowania w sprawy zawodowe z uwzględnieniem potrzeb życia prywatnego. Pozostawiając już aspekt przyjaznych stosunków pomiędzy współpracownikami, co niewątpliwie

ma duży wpływ na atmosferę i sposób w jaki wykonujemy powierzone nam zadania, ważne jest zbalansowane podejście do pracy. Nie szukając daleko, za przykład posłużyć może zaangażowanie wcześniej wypytywanych przeze mnie współpracowników. Każdy z nas ceni sobie czas prywatny, jednak czasem zdarza się, że wykonywana praca wymaga jego poświęcenia. Nie stanowi to swoistej formy pracoholizmu czy zaburzania równowagi poprzez wyparcie się czasu prywatnego na rzecz spraw zawodowych. Dopóki zaangażowanie w dany projekt nie wyklucza nas z życia społecznego i rodzinnego, możemy mówić o zdrowym podejściu do work life balance. Ja po pracy mam swój crossfit, ktoś inny rodzinę, małe dzieci, bieganie czy rozpiera go duma, bo syn odnosi sukcesy w piłce nożnej. Do domu przychodzę zła, bo coś nie poszło po mojej myśli, ale ładunek emocjonalny zostawiłam na siłowni, a resztę uwolniłam w rozmowie.

Nawiązując do wypowiedzi Marty, mogę jedynie dodać, jak to wyglądało w pierwszym etapie mojej kariery, a jak wygląda to teraz. Początki jak wiadomo zawsze wydają się trudne. Granice życia prywatnego i czasu spędzanego w pracy mocno się zacierają, każdy chce wykonać powierzone zadania jak najlepiej, co znacząco wpływa na ilość czasu poświęconego na osiągnięcie zamierzonego celu. Równowaga zaczyna się kształtować w momencie nabierania doświadczenia i pewności co do swoich kompetencji. Obecnie, patrząc na swoich współpracowników, widzę nie tylko osoby odpowiedzialne za dany projekt w ramach Grupy Kapitałowej DL Invest Group, ale patrzę na ludzi posiadających kochające i wspierające ich rodziny, uprawiających różne dyscypliny sportu, z pasją opowiadających o swoich zainteresowaniach. W ciągu dnia skupiamy się na tym, co ważne w pracy, wspólnie omawiamy projekty, przeprowadzamy spotkania i przygotowujemy niezbędne dokumenty, wszystko na czas i z dokładnością, jaka jest wymagana. Wychodząc z biura nie odcinamy się od pracy zupełnie, jeżeli potrzebuję pomocy w nagłym wypadku, wiem, że moi współpracownicy zrobią co w ich mocy, aby mi w tym pomóc i ja zrobię to samo dla nich. Nasz kontakt nie kończy się jednak tylko na sprawach związanych z pracą, organizujemy sobie wspólne wyjścia w czasie wolnym, na których zapominamy o życiu zawodowym i oddajemy się konwersacjom o tematyce takiej jak sport czy podróże. W takich momentach uświadamiam sobie, jak bliscy są mi ludzie, z którymi spędzam całe dnie w biurze, cieszę się, że znajdują w tym wszystkim czas na swoje prywatne życie. Wirginia Leszczyńska, Managing Director, DL Invest Group

Staram się zachować umiar i rozsądek we wszystkim co robię, balansuję, ale ostrożnie, nie przechylam się gwałtownie w żadną ze stron. Kim byłby Philippe Petit, gdyby stracił równowagę? •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

87


KARIERA I ROZWÓJ

Wszystko o stanowisku Accounts Payable Accountant Księgowy w dziale zobowiązań – tak w języku polskim brzmi nazwa stanowiska, którą często można spotkać na portalach oferujących pracę, pod wciąż tajemniczymi dla wielu osób hasłami – AP Accountant/PtP Accountant/P2P Accountant. Co w praktyce ono oznacza, kto może ubiegać się o to stanowisko i jakie są perspektywy dla tej roli?

W konsekwencji, dział AP nie jest już odpowiedzialny wyłącznie za skanowanie czy procesowanie faktur, ale staje przed nowymi, bardziej skomplikowanymi zadaniami, z którymi „maszyny” nie będą sobie w stanie poradzić.

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że procesy, które występują w ramach klasycznych struktur SSC/BPO wymagają rozróżnienia na trzy główne działy: AP (accounts payable, czyli dział zobowiązań), AR (accounts receivable to dział należności) oraz GL (general ledger – rozumiane jako księga główna). Patrząc na tę klasyfikację można powiedzieć, że dział zobowiązań może stanowić niejako początek kariery zawodowej dla młodego człowieka, który chce swoją przyszłość związać z księgowością lub finansami. Jakie są wobec tego najważniejsze zadania dla działu zobowiązań? Oczywiście bardzo dużo zależy od tego, jak bardzo zautomatyzowany jest proces w danej organizacji; im bardziej zautomatyzowany proces, tym ciekawsze, bardziej wymagające zadania zostają do wykonania pracownikowi.

88

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ Dział zobowiązań to jednak przede wszystkim weryfikacja i księgowanie faktur od dostawców za zakup towarów i usług. To także monitorowanie terminowego regulowania tych zobowiązań, wyjaśnianie wszelkich niezgodności związanych np. z fakturami i, co bardzo istotne, częsty kontakt mailowy oraz telefoniczny z dostawcami. Dodatkowo, pracownicy zajmujący się procesem AP odpowiedzialni są za obszar podatkowy, jak VAT, CIT. Do tego dochodzą czynności takie jak archiwizowanie dokumentów, sporządzanie raportów czy wprowadzanie danych do systemu.

WYNAGRODZENIA MOGĄ SIĘ WAHAĆ GŁÓWNIE ZE WZGLĘDU NA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA OBCEGO, A TAKŻE DOŚWIADCZENIE W TYM OBSZARZE. POZIOM WYNAGRODZEŃ W WARSZAWIE WYGLĄDA NASTĘPUJĄCO:

KTO MOŻE ZOSTAĆ ZATRUDNIONY NA TYM STANOWISKU?

MANAGER (zespół do 50 osób):

Wymagania pracodawców są zazwyczaj podobne. W związku z tym, że organizacje z sektora SSC/BPO obsługują wiele krajów, potrzebują oni specjalistów, którzy biegle władają językami obcymi, jak

np. niemiecki, francuski, hiszpański czy czeski. Stąd też chętnie do pracy przyjmowane są osoby, które ukończyły studia lingwistyczne, zwłaszcza na stanowiskach niższego szczebla, gdzie wiedza merytoryczna nie jest aż tak wymagana. Tutaj za to doświadczenie w obsłudze klienta, będzie dodatkowym atutem, ponieważ w dziale AP kontakt z dostawcami i innymi osobami w firmie jest regularny, stąd też otwartość oraz komunikatywność takiego kandydata będzie miała duże znaczenie. Wciąż jednak wiele organizacji wychodzi z założenia, że wiedza teoretyczna zdobyta podczas studiów jest niezwykle istotna, aby móc dobrze zrozumieć procesy zachodzące w organizacji. Pracodawcy więc najchętniej poszukują osób, które mają za sobą studia finansowe, ekonomiczne lub chociażby ukończone kursy z księgowości. Głównie ma to związek z trendem, określanym jako Robotic Process Automation

MŁODSZY KSIĘGOWY (1-2 lata doświadczenia):

4 000 – 5 500 brutto

KSIĘGOWY (2-3 lata doświadczenia):

5 000 – 6 500 brutto

STARSZY KSIĘGOWY (pow. 3 lat doświadczenia):

6 000 – 7 500 brutto

LIDER ZESPOŁU (zespół 5-15 osób):

7 000 – 12 500 brutto 12 000 – 20 500 brutto

(PL: automatyzacja procesów biznesowych) który polega na tym, że prostsze procesy zostają zastąpione nowoczesną technologią. W konsekwencji, dział AP

świetnie odnajdują się w pracy na systemach ERP, IT – mają szansę na zostanie Subject Matter Expert, czyli ekspertem w swojej dziedzinie wiedzy.

nie jest już odpowiedzialny wyłącznie za skanowanie czy procesowanie faktur, ale staje przed nowymi, bardziej skomplikowanymi zadaniami, z którymi „maszyny” nie będą sobie w stanie poradzić. Tutaj właśnie pojawia się rola AP Accountant’a, którego wiedza merytoryczna okaże się niezwykle istotna. JAKIE SĄ PERSPEKTYWY ROZWOJU ZAWODOWEGO W DZIALE ACCOUNTS PAYABLE?

Na uwagę zasługuje dodatkowy aspekt pracy w SSC/BPO. Pracując w dziale AP/ AR czy GL, już osoba z poziomu młodszego księgowego często ma możliwość wzięcia udziału w migracjach procesów, polegających na przeniesieniu ich z innego kraju do centrum SSC/BPO. Migracje wiążą się z wyjazdami do różnych krajów, co jest ciekawe nie tylko z punktu widzenia samej podróży, ale przede wszystkim daje możliwość głębszego poznania procesu i zdobycia cennego doświadczenia.

Ścieżka rozwoju jest dość klarowna i może wyglądać następująco: młodszy księgowy, księgowy, starszy księgowy, team leader działu AP, AP Manager. W związku z dynamiką środowiska SSC/BPO, często dzieje się tak, że osoby pracujące w AP, szybko awansują wewnętrznie lub przechodzą do innego działu – AR lub GL. Osoby, które pracowały kilka lat na stanowisku operacyjnym, a chcą rozwijać się w kierunku eksperckim i dodatkowo

Dynamika środowiska SSC/BPO, szeroki wachlarz możliwości w tym sektorze, a także szansa na poznanie wielu interesujących ludzi z całego świata, to bez wątpienia atuty związane z pracą w centrach SSC/BPO. Między innymi te aspekty sprawiają, że obecnie są to jedne z lepszych miejsc pracy, zarówno pod kątem rozpoczynania swojej ścieżki zawodowej jak również podczas dalszych jej etapów. •

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

Aleksandra Wojdat, Recruitment Coordinator Randstad Polska Sp. z o.o.

89


KARIERA I ROZWÓJ

Ogłoszenia rekrutacyjne

REKRUTUJĄCY:

KONTAKT: MAŁGORZATA DRAGAN MALGORZATA.DRAGAN@HRK.PL

Tax manager (Wynagrodzenie: 300 000 PLN/rok)

O naszym kliencie: Dla naszego Klienta, globalnej firmy technologicznej specjalizującej się w usługach finansowych, poszukujemy doświadczonego Tax Managera, który dołączy do dynamicznie rozwijających się struktur organizacji. Firma znana jest z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i prawdziwie międzynarodowej kultury pracy.

Zakres obowiązków: • • • • • • •

Zarządzanie, rozwijanie i nadzorowanie pracy czteroosobowego zespołu Bezpośrednie raportowanie do Dyrektora centrum usług wspólnych Przygotowywanie i wypełnianie dokumentów zwrotu podatku dochodowego dla wszystkich podmiotów Rozwiązywanie kwestii związanych z podatkiem VAT Współpraca z kadrą kierowniczą i pracownikami firmy na rynkach US/EMEA Nadzór nad poprawnością miesięcznych rozliczeń podatkowych Składanie deklaracji podatkowych

Profil kandydata: • • • • • •

90

Doświadczony księgowy/doradca podatkowy z minimum 4-letnim doświadczeniem Doświadczenie zdobyte w firmie z wielkiej czwórki lub innej międzynarodowej organizacji Atutem będzie znajomość IFRS/US GAAP oraz doświadczenie w księgowości Biegła znajomość języka angielskiego (w mowie i piśmie) Ponad 2 lata doświadczenia w zarządzaniu zespołem Umiejętność strategicznego myślenia oraz kreatywność

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


KARIERA I ROZWÓJ

REKRUTUJĄCY:

KONTAKT: MAGDALENA KAMIŃSKA MAGDALENA.KAMINSKA@WYSER.PL

Aktualnie dla naszego Klienta firmy z kapitałem zagranicznym (branża techniczna) z siedzibą w Rzeszowie poszukuje osoby na stanowisko:

Finance and Administration Manager (15 – 20 000 PLN/m brutto)

Zakres obowiązków: LOGO A COLORI IN QUADRICROMIA VERDE C 56 M 0 Y 100 K 0 GRIGIO C 15 M 0 Y 0 K 50

• • • • • • • • • • • •

odpowiedzialność za poprawność prowadzonej dokumentacji finansowo-księgowej oddziału współpraca z centralą firmy nadzór merytoryczny i organizacyjny nad obszarem finansów i administracji nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych przygotowywanie sprawozdań, bilansów, rachunków zysków i strat, raportów finansowych oraz podatkowych w ustalonych terminach miesięcznych, kwartalnych oraz rocznych planowanie finansowe efektywne monitorowanie kosztów i systemu kontroli w oddziale identyfikacja i analiza ryzyk współpraca z audytorami oraz instytucjami finansowymi i kontrolnymi    koordynacja procesu zamknięcia roku, sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego wsparcie kierownictwa w zakresie budżetowania, kontroli kosztów, przepływów pieniężnych i zarządzania finansami, sprawami prawnymi oraz optymalizacją opodatkowania odpowiedzialność za sprawy administracyjne i HR

Wymagania: • • • •

Doświadczenie na podobnym stanowisku w międzynarodowej organizacji Znajomość j. angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację Wysoce rozwinięte kompetencje interpersonalne Kreatywność, proaktywność, nastawienie na realizację celów

REKRUTUJĄCY:

KONTAKT: ANITA OBIDOWSKA A.OBIDOWSKA@LEASINGTEAM.PL

Account Manager (Wynagrodzenie 7 000 – 10 000 PLN/m brutto)

Zadania: • • • • •

Budowanie i utrzymywanie długofalowych relacji z klientami Prowadzenie projektów 360 Przygotowywanie ofert, briefów, prezentacji Negocjacje z klientami Realizacja planów sprzedażowych

Wymagania: • Minimum 5-letnie doświadczenie w agencji reklamowej • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego • Kreatywność i samodzielność w działaniu

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017

91


KARIERA I ROZWÓJ

Biblioteka Managera

15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu? Autor: Kevin Kruse Wydawnictwo: Onepress Objętość: 208 s. Rok: 2017 ISBN: 978-83-283-2835-8

Każdy z nas ma jednakową ilość czasu na dobę: 1440 minut. Ani więcej, ani mniej. Nie można pożyczyć ani dokupić brakującego czasu. To właśnie on jest najcenniejszym zasobem, dlatego warto nauczyć się nim właściwie gospodarować. Żadnej z utraconych, bezcennych minut nie można odzyskać. Wielu z nas stosuje zasady zawarte w poradnikach zarządzania czasem, lecz i tak odczuwa przemęczenie oraz narastającą frustrację, bo mimo starań nie udaje się nam ukończyć wszystkich zaplanowanych zadań. Dzięki tej książce naprawdę zyskasz więcej czasu – nawet kilka godzin

tygodniowo. Jej autor przeprowadził solidne badania, aby opisać nawyki zwiększające produktywność 7 miliarderów, 13 olimpijczyków, 29 wzorowych studentów i uczniów oraz 239 przedsiębiorców odnoszących spektakularne sukcesy. Przeanalizował zachowania tysięcy profesjonalistów. Nikt z nich nie stosował technik zwiększania produktywności czy zmniejszania odczuwanego stresu podsuwanych przez popularne poradniki. Zamiast tego myśleli o wartościach i priorytetach. Mieli też określone nawyki. I to właśnie okazało się kluczem do sukcesu. Możesz się tego po prostu nauczyć!

Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie Autor: Robert Maurer Wydawnictwo: Onepress Objętość: 168 s. Rok: 2007 ISBN: 978-83-246-3196-4

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku Pragniesz udoskonalić swoje życie, ale każda zmiana Cię paraliżuje? Nie masz siły ani czasu, by zadbać o polepszenie jakości własnych dni? Masz serce przepełnione marzeniami, lecz coś nie pozwala Ci w pełni ich zrealizować? Najwyższa pora poznać potęgę drobnych kroczków. Idea jest prosta – należy tak zmylić wrodzone opory przed przyjmowaniem nowego sposobu zachowania, by już zawsze móc cieszyć się osiągniętym sukcesem, a jednocześnie nie wywoływać w swoim życiu emocjonalnej

92

rewolucji. Bez względu na to, czy chcesz rzucić palenie, pozbyć się zbędnych kilogramów, zadbać o rozwój kompetencji, czy stworzyć udany związek – filozofia kaizen jest dla Ciebie. Ta mądrość rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni niweluje ukryty w każdym z nas lęk, szczególnie zaś chemiczną reakcję „walki lub ucieczki” (leżącą u podstaw strachu przed zmianą). „To pozycja o wielkiej sile przekonywania, opisująca bardzo spokojny i zrównoważony sposób radzenia sobie z codziennymi problemami. Po jej przeczytaniu nie sposób nie pozwolić sobie na oddech ulgi.” dr Robert Maurer

Outsourcing&More Polska | marzec – kwiecień 2017


Outsourcing&More #33 (2/2017) - marzec-kwiecień 2017  

Outsourcing&More przechodzi kolejne zmiany i po raz pierwszy ukazuje się z dwoma różnymi okładkami i co więcej ze zróżnicowaną treścią. W we...

Outsourcing&More #33 (2/2017) - marzec-kwiecień 2017  

Outsourcing&More przechodzi kolejne zmiany i po raz pierwszy ukazuje się z dwoma różnymi okładkami i co więcej ze zróżnicowaną treścią. W we...

Advertisement