Page 1

s.

6

Światowy potentat w Murowie

s.

8

Jubileuszowa gala Laurów

11

s.

Zmiany w programie PONE

Forum OPOLSKA IZBA GOSPODARCZA

OPOLSKIEGO BIZNESU

Miesięcznik Samorządu Gospodarczego ISSN 1732-4505 nr 1 (127) marzec 2017

Jubileusz 25-lecia Laurów


Z DRUGIEJ STRONY

Wydarzenie

Opolska Izba Gospodarcza Henryk Galwas - Prezes

Gospodarka

Rada Izby Przewodniczący: Marian Duczmal, Wiceprzewodniczący: Ryszard Błaszków, Wilhelm Beker, Andrzej Rybarczyk Sekretarz: Bartosz Ryszka Członkowie: Zdzisław Bąk, Andrzej Drosik, Jarosław Najczuk, Marian Siwon, Renata Gumała, Piotr Żur

4. Jubileuszowe przyjęcie w hotelu Mercury 6. Światowy potentat w Murowie 8. Jubileuszowe gala Laurów Umiejętności i Kompetencji

10. Kolejne szkolenie w OIG 11. Zmiany w PONE 14. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Dobrzeniu Wielkim

Eko

2

15. 16. 17. 18. 19.

Ustawa o drzewach 2017r. Drzewo to Twój przyjaciel! Metody pomiarowe powietrza Cały ten smog Anty smog

Forum Opolskiego Biznesu Wydawca: Opolska Izba Gospodarcza 45-075 Opole, ul. Krakowska 39 tel./fax. 77 44 17 668, 77 44 17 669 www.oig.opole.pl Skład, łamanie, reklama(na podst. projektu): Komunikator PR 45-272 Opole, ul. Sosnkowskiego 29 tel. 77 456 95 29 e-mail: biuro@komunikatorpr.pl www.komunikatorpr.pl Wykonała: Justyna Okos Tekst: Redakcja FOB Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń.

www.forumopolskiegobiznesu.pl

nr 1 (127) marzec 2017


NA DOBRY POCZĄTEK

SzanowniPaństwo,

Henryk Galwas Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej

Za nami uroczysta Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. W tym roku jak Państwo zapewne wiecie obchodziliśmy jubileusz 25 lat istnienia tej prestiżowej nagrody. Gala Laurów tradycyjnie miała miejsce w Filharmonii Opolskiej gdzie z okazji jubileuszu specjalnie zaprosiliśmy zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który nadał imprezie wspaniałą oprawę artystyczną. Myślę, że ten występ na długo pozostanie w naszej pamięci. W tym roku również z myślą o okazji jubileuszu zorganizowaliśmy dla laureatów nagrody przyjęcie. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem wśród zaproszonych gości, którzy bawili się wyśmienicie. Oprawa muzyczna oraz kuchnia hotelu były na najwyższym poziomie. Laureaci nagrody mieli okazję podczas przyjęcia podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przyznanych im nagród. Pisząc o tych dwóch imprezach chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować swoim współpracownikom w Opolskiej Izbie Gospodarczej za ich pracę i zaangażowanie przy organizacji tych wydarzeń. Swoje podziękowania kieruje również do osób, instytucji bez których nie bylibyśmy wstanie podołać tym przedsięwzięciom. W miesiącu lutym odbyło się pierwsze spotkanie Kapituły Opolskiej Nagrody Jakości. Propozycje kandydatur będziemy przyjmować do końca marca bieżącego roku. Uroczysta gala Opolskiej Nagrody Jakości odbędzie się dziewiętnastego maja w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Przypomnę tylko, ze nagroda odnosi się do systemu zarządzania pracy w firmie co ma mieć przełożenie bezpośrednie na jakość działań w przedsiębiorstwie. O pracach Kapituły będziemy Państwa informować na bieżąco. Opolska Izba Gospodarcza zorganizowała szkolenie dotyczące nowelizacji ustawy o płacy minimalnej oraz zatrudnieniu. Szkolenie o nazwie „ Zmiany Kodeksu pracy w 2017 r.” kierowaliśmy do pracodawców i pracowników działów HR. Szkolenia podnoszące jakość pracy w przedsiębiorstwie oraz kwestie prawne i ekonomiczne są dla nas niezwykle istotne. Wiąże się to z naszymi priorytetowymi kierunkami działań na rzecz podmiotów gospodarczych w regionie jak również do osób myślących o założeniu własnej firmy. Co realizujemy poprzez wspieranie KLUBU MŁODEGO PRZEDSIEBIORCY. Najbliższe spotkanie Klubu odbędzie się dwudziestego drugiego marca na Uniwersytecie Opolskim. Spotkanie pod tytułem „Od pomysłu do zysku” będzie miało formę szkolenia otwartego dla tych co myślą o stworzeniu nowego biznesu, ale również dla osób co już prowadzą własną działalność. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu, mam nadzieję że będzie ono dla Państwa inspirujące do działań w sferze biznesowej. Henryk Galwas FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

3


WYDARZENIE

Jubileuszowe przyjęcie w hotelu Mercury 4

Uroczyste przyjęcie z okazji jubileuszu 25 lat Laurów Umiejętności i Kompetencji odbyło się w hotelu Mercury w Opolu 09.02.2017. Spotkanie zorganizowała Opolska Izba Gospodarcza dla laureatów opolskiej Nagrody Lauru Umiejętności i Kompetencji.

Zaproszonymi gości byli min. włodarze miasta Opole: prezydent Arkadiusz Wiśniewski, marszałek województwa Andrzej Buła, wojewoda Adrian Czubak, wice wojewoda Violetta Porowska. Gościem specjalnym był były prezydent Opola, laureat Platynowego Lauru (1995) Ryszard Zembaczyński.

Podczas przyjęcia, Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas oraz przewodniczący Kapituły Nagrody Laurów prof. Marian Duczmal zostali nagrodzeni przez wojewodę Adriana Czubaka specjalną nagrodą za wkład pracy na rzecz opolskich przedsiębiorców.

nr 1 (127) marzec 2017

Przyjęcie było świetną okazją do wspomnień związanych z opolską nagrodą Laurów Umiejętności i Kompetencji o czym opowiadali laureaci nagrody. Co często miało dość anegdotyczny wymiar. Jak przystało na przyjęcie jubileuszowe nie zabrakło specjalnie przygotowane-

go na tę okazję tortu. Były życzenia i gratulacje. Za oprawę muzyczno-artystyczną odpowiadał zespół TAKE STYLE PROJECT z charyzmatyczną wokalistką Żanetą Plotnik. Imprezę tradycyjnie prowadził Janusz Maćkowiak.

-


WYDARZENIE

5

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


WYDARZENIE

Światowy potentat w Murowie

6

Światowy potentat produkcji drzewnej skandynawska spółka StoraEnso zainwestował 28 mln. Euro w tartak w Murowie (30km od Opola). Tartak będący przez lata w upadłości dostał nową szansę. Inwestycja doprowadziła do pełnej modernizacji i rozbudowy tartaku.

We wrześniu ubiegłego roku zakład oficjalnie został otwarty. Po starym tartaku niewiele pozostało. StoraEnso Wood Products Sp. z o.o. to nowoczesny zakład oparty na nowych systemach zarządzania i technologiach.

robów poddana jest najwyższej próbie. Obecnie zakład wytwarza 70 000 metrów sześciennych docelowo ma to być 400 000 metrów. Produkty drzewne przygotowywane są kompleksowo w zakładzie do wysyłki dla odbiorcy.

Zakład Stora specjalizuje się w produkcji drzewa budowlanego, które głównie wysyła na rynki zagraniczne. Odbiorcą drzewa z Murowa są między innymi rynki japońskie i australijskie . Związane jest to z zapotrzebowaniem na specyficzny budulec w tych krajach tj. drzewo klejone, które produkuje się w Murowie.

Stora Enso z główną siedzibą w Helsinkach w Finlandii w skład której wchodzi zakład w Murowie jest drugim co do wielkości producentem tarcicy i wyrobów z drewna na świecie. W 35 krajach zatrudnia łącznie 29 000 pracowników. Jako ciekawostka, jest to najstarsza spółka handlowa na świecie.

Pierwszy zapis o udziałach w spółWarto dodać, że są to rynki ogromce pochodzi z 1288 roku . ne wymagające stąd jakość wy-

nr 1 (127) marzec 2017


7

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


WYDARZENIE

8

Jubileuszowe Laury Umiejętności i Kompetencji Tegoroczne Laury Umiejętności i Kompetencji miały uroczysty charakter z uwagi na jubileusz dwudziestu pięciu lat istnienia tej prestiżowej nagrody. Gala Laurów odbyła się tradycyjnie w Filharmonii Opolskiej (27.01.2017) gdzie wręczono nagrody osobom i instytucjom wyłonionym przez specjalnie powołaną do tego Kapitułę Laurów i Umiejętności.

W tym roku oprócz nagrody Laurów wręczono specjalną nagrodę Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego. Nagrodę wręczano po raz trzeci – uhonorowaną osobą został prof. Stanisław Nicieja. Laudację dotycząca laureata wygłosił Janusz Ireneusz Wójcik – doradca opolskiego marszałka. W swojej przemowie przypomniał najważniejsze tytuły i zasługi profesora Nicieji Historyk, profesor, doktor habilitowany nauk humanistycznych, rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji, kustosz pamięci Lwowa i miast kresowych, wizjoner i budowniczy Uniwersytetu Opolskiego i Wzgórza Uniwersyteckiego(...) W poprzednich latach opolskim orłem nagrodzeni zostali Elżbieta Bieńkowska, już jako europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług oraz emerytowany arcybiskup opolski prof. Alfons Nossol.

nr 1 (127) marzec 2017

Podczas tegorocznej gali nagrody przyznano Platynowe, Złote i Srebrne Laury w kategorii: Pro Publico Bono, Manager, Lider Społeczno – Gospodarczy, Polskie Przedsiębiorstwo, Udana Inwestycja, Ambasador Sprawa Polskich, Firma Społecznie Odpowiedzialna, Nauka i Innowacyjność, Medycyna i Inzynieria Bio-Medyczna, Kultura, Kobieta Przedsiębiorcza, Samorząd Terytorialny, Zawodowy i Gospodarczy, Media. Gala miała wspaniałą oprawę artystyczną. Z okazji jubileuszu wystąpił zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który dodatkowo uświetnił tegoroczną imprezę. Program, który zespół zaprezentował w Opolu pt. „W Europie ze Śląskiem” potwierdził jego międzynarodową klasę. Organizatorem Gali była Opolska Izba Gospodarcza oraz miasto Opole. Kolejna Gala Laurów już za rok.


GOSPODARKA WYDARZENIE

9

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


GOSPODARKA

Kolejne szkolenie w OIG Opolska Izba Gospodarcza była organizatorem szko- dzono na początku bieżącego roku. Słuchacze mogli lenia pt. „Zmiany Kodeksu pracy w 2017r.” Szkolenie również dowiedzieć się na temat nowych form zaodbyło się szesnastego lutego br. w siedzibie Izby trudnienia dla obcokrajowców. Zmian w przepisach Gospodarczej przy ulicy Krakowskiej 39 w Opolu. dotyczących ustalania regulaminów pracy i wynagradzania oraz zapoznać się z nowymi wzorami dokuSzkolenie kierowane było dla pracodawców oraz mentów. pracowników działu HR. Zakres szkolenia dotyczył podstawowych zagadnień związanych ze stawką Szkolenie było zorganizowane w formie prezentacji minimalnego wygrodzenia dla osób zatrudnionych multimedialnej połączonej z praktycznymi ćwiczeniana podstawie umowy o prace i umowy zlecenia. Co mi w tworzeniu dokumentacji pracowniczej. Dodatkozwiązane jest z nowelizacją przepisów, które wprowa- wo uatrakcyjniło to przekaz tematyki szkolenia. 10

nr 1 (127) marzec 2017


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców dokonano zmian w programie pn. „ Program ograniczenia niskiej emisji w województwie opolskim dla osób fizycznych przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu” Zmiany obejmują: -rozszerzenie

zakresu beneficjentów o najemców lokali komunalnych,

-możliwość finansowania zadań w budynkach wielorodzinnych, których właścicielami są osoby fizyczne, -rozszerzenie zakresu beneficjentów o przedsiębiorców należących do sektora MŚP, którzy mogliby w ramach Programu ubiegać się o dofinansowanie zadań z zakresu 11 poprawy efektywności energetycznej (w tym: wymianę kotłów węglowych i termomodernizację obiektów, wykorzystywanych na cele działalności gospodarczej) oraz polegających na zakupie i montażu urządzeń wykorzystujących OZE, przy założeniu, że kwota pożyczki nie przekroczy 50 000 zł, a zasady umarzania pożyczek będą takie same jak ustalone w „ Zasadach udzielania i umarzania pożyczek oraz trybie i zasadach udzielania i rozliczania dotacji ze środków WFOŚiGW w Opolu ”

.

Aktualna wersja Programu dostępna na stronach internetowych WFOŚiGW w Opolu.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


WYDARZENIE GOSPODARKA

Sportowcy z dyplomem Sportowcy studiujący na Wyż- poszczycić się faktem, że wśród szej Szkole Zarządzania i Admini- studiujących ma najlepszych sporstracji w Opolu obronili swoje towców z pierwszo ligowych kluprace dyplomowe i licencjackie. bów oraz reprezentantów Polski. Kierunkiem najczęściej wybieraObrona prac zbiegła się w czasie nym przez sportowców jest zarząz zakończeniem plebiscytu dla naj- dzanie marketingiem sportowym. lepszego sportowca uczelni. Wśród tegorocznych świeżo upieZwycięzcą plebiscytu został siat- czonych magistrów i licencjatów karz Mariusz Wlazły (PGE SKRA byli min. siatkarze: Mariusz Wlazły, BEŁCHATÓW) przed Bartłomie- Paweł Zatorski, Krzysztof Gierczyńjem Bonkiem i Pawłem Zatorskim. ski, Dominik Witczak oraz sztangiUroczyste wręczenie nagród miało sta Bartłomiej Bonk. miejsce w siedzibie uczelni w Opolu 23.02. br. WSZiA w Opolu może Serdecznie gratulujemy.

12

nr 1 (127) marzec 2017


PROSTO Z OIG

Nasi nowi członkowie BSP Włodzimierz Głogowski EMES Małgorzata Siebert

Ul. Konopnickiej 16 47-200 Kędzierzyn-Koźle

Ul. Kośnego 13/2 45-056 Opole

Tel. 721 307 307

Tel. 668 109 647 biuro@biurorachunkowe-emes.pl www.biurorachunkowe-emes.pl INSPIRE Piotr Dąbrowski

bsp@onet.pl

FAGRO Sp. Jawna Zygfryd Grosz Ul. Opolska 103 B 47-300 Krapkowice

Ul. Kozielska 14A 47-224 Kędzierzyn-Koźle

Tel. 602 599 329

Tel. 535 722 554

z.grosz@fagro.com.pl

inspirelazienki@gmail.com

www.fagro.com.pl

www.inspirelazienki.pl 13

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


GOSPODARKA

14

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Dobrzeniu Wielkim

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Przeprowadzenie modernizacji i przebudowy istniejąDobrzeniu Wielkim oficjalnie rozpoczęta. Przekaza- cej stacji trafo z wykonaniem, nie placu budowy wykonawcy i tradycyjne „wbicie nowego rezerwowego źródła zasilania, łopaty” miało miejsce (17.03.2017) na terenie oczyszczalni. Podczas inauguracji budowy obecni byli : wójt Nowe ogrodzenie, przebudowa istniejącego wjazdu i gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel, przewodniczą- wybudowanie nowej drogi dojazdowej, cy Rady Gminy Klemens Weber, wiceprezes Prowod Dostosowanie istniejącego oświetlenia i układu komusp. z o.o. Mariusz Pelc oraz Mirosław Ciura przedstanikacyjnego wewnątrz terenu oczyszczalni do nowego wiciel wykonawcy tj. firmy INŻYNIERIA RZESZÓW S.A zagospodarowania terenu, lider konsorcjum Inżynieria Rzeszów – EKO Wodrol Wykonanie systemu monitoringu technologicznego Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska z Koszalina. opartego na kamerach przemysłowych. Przy przekazywaniu placu budowy obecny był również przedstawiciel firmy Sweco Consulting sp. z o.o., pełniącej nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji – Michał Kościukiewicz. Wartość kontraktu to przeszło 20 milionów PLN brutto.

Zgodnie z planem inwestycyjnym modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków powinna potrwać 24 miesiące. Inwestycja podzielona będzie na etapy, które obejmą następujące części: Modernizację i przebudowę istniejących obiektów, Budowę nowych obiektów oraz modernizację i rozbudowę systemu AKPiA, Dostosowanie infrastruktury podziemnej, nr 1 (127) marzec 2017


Ustawa o drzewach 2017r.

Nowa ustawa Ministra Środowiska Jana Szyszki dotycząca wycinki drzew, od samego początku wzbudza kontrowersję. Z jednej strony jest ona bardzo liberalna, pozwalająca właścicielowi prywatnemu na wycinkę drzew i krzewów bez urzędowych pozwoleń. Z drugiej zaś doprowadza do spustoszenia drzewostanu w miejscach jak osiedla, skwery czy place gdzie drzewa miały nawet po kilkadziesiąt lat. Samo ułatwienie właścicielowi na wycinanie drzew oraz krzewów w granicach swojej posesji jest rzeczą ogólnie w Europie przyjętą. Właściciel nie musi czekać jak do niedawna na zezwolenia potrzebne by ściąć drzewo w następstwie czego miał dokonywać tzw. nasadzeń zastępczych. Co było rzeczą obligatoryjną pod groźbą wysokiej kary finansowej. Z obecną ustawą sytuacja wygląda dużo prościej. Przewiduje ona bowiem , że właściciele prywatnych posesji będą zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy (miasta) zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 130 cm) przekroczył metr. Chodzi więc o drzewa mające co najmniej kilkanaście lat. Rada gminy będzie mogła określać w formie uchwały swoje zasady wycinki. Mają one uwzględniać kryteria określone w ustawie, czyli np. co do gatunku czy wieku drzewa albo celu usunięcia. Obecnie o tym, czy właściciel działki musi mieć zezwolenie czy nie, decyduje obwód pnia. Zezwolenie nie jest potrzebne, jeżeli nie przekroczy on 25 cm.

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Obwód topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego nie może przekroczyć 35 cm. Właściciele prywatni w zasadzie bez przeszkód będą mogli robić porządek na swoich podwórkach bez zbędnej biurokracji. To akurat nie jest najgorsze w całym tym zamieszaniu. Najgorsze jest jednak naginanie prawa do uzyskania jak największych korzyści majątkowych kosztem niewinnych drzew. Co już odbiło się medialnym echem, doprowadzając do znowelizowania ustawy przez rząd co nieco zaostrza tę ustawę. W szczególności dla tych co chcą zrobić sobie z niej pole do szybkiego i łatwego zarobku. Nowela podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Z zezwoleń na wycinkę drzew będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm. Szkoda, że tyle drzew musiało być wycięte by ktoś poszedł po rozum do głowy i zastanowił się nad tym że wolność w działaniu jest wskazana, ale jak widać nie wszyscy ją jednakowo rozumieją. FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

15


Drzewo to Twój przyjaciel!

O tym jak ważne są drzewa w naszym życiu nie trzeba chyba szerzej pisać. Oprócz walorów wizualnych i przyjemnego cienia w upały, które nam dają drzewa to też materiał pozyskiwany w budownictwie oraz setki różnych produktów powstałych dzięki drewnu. Drzewa należy zdecydowanie chronić bo to one są naturalnym ekranem ochronnym przed szkodliwą emisją spalin w atmosferze. Powodów do tego by otoczyć je naszą troską jest oczywiście dużo więcej.

16

W kalendarzu 10 październik jest Światowym Dniem Drzewa w którym szczególnie staramy się o nich myśleć. Pomysłodawcą święta był amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił swoich rodaków do sadzenia drzew w myśli idei, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. W tym samym roku posadzono w Stanach Zjednoczonych ponad milion nowych drzew. W Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest od kilku lat. W ramach tego święta Klub Gaja od 2003 roku organizuje ogólnopolską akcję sadzenia drzew. Akcja ma w swoich założeniach przede wszystkim podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Przez ostatnie 10 lat w ramach programu „Święto Drzewa” posadzono w Polsce i na świecie blisko 570 tys. drzew. Dlaczego drzewa są tak ważne ? Drzewa odgrywają bardzo znaczącą rolę dla życia na Ziemi. Dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi.  Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Rośliny drzewiaste są też doskonałym „konsumentem” CO2 z atmosfery przez co w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi. Rośliny drzewiaste stanowią najważniejszy składnik lasów, tworzą środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Ich obecność i stan zdrowia ma wpływ na różnorodność biologiczną środowiska naturalnego. nr 1 (127) marzec 2017

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Kolejną rolą, jaką spełniają drzewa jest regulacja klimatu poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatury. Stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu. Korzenie drzew i krzewów spowalniają procesy erozji gleb, przez co wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód. Drzewa służą też jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne, a także przeciwpowodziowe, ponieważ przyczyniają się do umacniania brzegów rzek, jezior i mórz. Sadzone wzdłuż ruchliwych dróg wpływają na ograniczenie hałasu. Konsekwencje wylesienia Jednym z głównych skutków wylesienia jest utrata bioróżnorodności, która jest szczególnie dotkliwa w przypadku lasów tropikalnych, w których żyje ponad połowa wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Lasy tropikalne pokrywają obecnie jedynie ok. 6 proc. powierzchni lądów na Ziemi, czyli niespełna połowę powierzchni, którą zajmowały jeszcze 50 lat temu. Każdego roku na świecie ubywa 12-15 milionów hektarów lasów, co powoduje nieodwracalne zachwianie równowagi ekosystemu Ziemi. Wszędzie na świecie naturalne lasy narażone są na zagładę co jest konsekwencją postępu cywilizacyjnego. Jedną z ostatnich naturalnych enklaw drzew lasu nizinnego o czym warto wiedzieć jest Puszcza Białowieska.


Metody pomiarowe powietrza

Pomiary powietrza w Polsce rozpoczęto na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zadania te wykonywano w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, co z czasem zostało rozwinięte tak by pomiary były zgodne ze standardami unijnymi. Obecnie stosuje się metodykę określoną w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz w rozporządzeniu MŚ z dnia 13 września 2012r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu. Organem odpowiedzialnym za pomiary jest Inspekcja Ochrony Środowiska, która bada zawartość pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Badania powietrza są niezwykle ważne w kontekście informacji dotyczącej min. smogu, który jak wiemy w wielu polskich miastach jest obecny. Problem ten szczególnie nasila się w okresie grzewczym o czym szczególnie w tym roku wiele się mówiło. Warto zatem przyjrzeć się metodom pomiarowym dzięki którym jesteśmy min. informowani o zawartości szkodliwych substancji w naszym powietrzu, które często jak wiemy są alarmujące. Do pomiarów wykorzystywane są dwie metody: Metoda grawimetryczna- zwana również metodą manualną. W tej metodzie używa się tzw. poborników pyłowych, do których zasysane jest powietrze atmosferyczne. Co dwa tygodnie do pobornika zakłada się 14 jednorazowych filtrów, które urządzenie zmienia automatycznie co 24 godziny. Każdy filtr posiada swój unikalny numer identyfikacyjny. Filtry czyste, przed założeniem do pobornika są ważone w laboratorium.Po 14 dniach, czyli po dobowej ekspozycji każdego filtra, są ważone po raz drugi. Z różnic mas przed i po ekspozycji filtra odniesionych do prędkości przepływu powietrza w poborniku, wyliczane są stężenia pyłów. Stężania te podawane są w mikrogramach na metr sześcienny [µg/ m3]. Zaletą tej metody pomiarowej jest jej bardzo wysoka dokładność. Jedyną jej wadą jest czas potrzebny na uzyskanie wyników, który wynosi ok. 3 tygodni.

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

Taką metodą w Polsce, Europie, czy Stanach Zjednoczonych, mierzy się stężenia pyłu zawieszonego. Filtry uzyskane z poborników pyłowych wykorzystywane są również do oznaczania metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(a)pirenu. W Polsce pomiary metodą grawimetryczną (referencyjną) są prowadzone na ok. 160 stanowiskach pyłu PM10 i 64 stanowiskach pyłu PM2,5. Metoda automatyczna- równoważna do referencyjnej W tym wypadku stosuje się mierniki automatyczne różnego typu. Mierniki te na bieżąco mierzą stężenia pyłu, co umożliwia pokazywanie wyników tych pomiarów w trybie „on-line” na portalach inspekcji ochrony środowiska i w aplikacji GIOŚ „Jakość powietrza w Polsce”. Dane, te są aktualizowane co godzinę i w celu porównania z poziomem dopuszczalnym przeliczane na wartości średniodobowe. Te dane są określane jako dane „surowe” czyli takie, które nie zostały poddane weryfikacji. Wyniki pomiarów powietrza podawane są obecnie w stacjach pogodowych i mediach jako informacja na równi istotnej z temperaturą i ostrzeżeniami przed mgłami, oblodzeniem, deszczem etc. Dzięki pełnej informacji mamy możliwość poznania realnej skali zanieczyszczenia powietrza, która często jest informacją o alarmie smogowym.

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU

17


Cały ten smog

Ostatnio dużo uwagi poświęca się smogowi, który jak się okazuje jest nie tylko problemem wielkich światowych  aglomeracji typu Londyn czy Tokio. Jest też niestety obecny w polskich miastach.

18

Sam smog to zjawisko nienaturalne powstałe wskutek zanieczyszczenia powietrza dzięki działalności człowieka oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych tj. zamglenia i bezwietrznej pogody. Słowo smog wywodzi się z języka angielskiego ze zbicia dwóch wyrazów  smoke (dym) fog (mgła). Smog to też problem naszego kraju, według światowej organizacji zdrowia polskie miasta takie jak: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Skawina i Nowy Sącz należą do najbardziej zanieczyszczonych  miast w Polsce. Co plasuje nas wysoko w rankingu miast Unii Europejskiej o wysokim wskaźniku zachorowania na raka i choroby układu oddechowego. Problem smogu dotyka nas głównie w okresie grzewczym kiedy min. palone są śmieci i różnego typu odpady w przydomowych kotłowniach. Szczególnie w tym roku smog dał nam się mocno we znaki. Wpływ miały na to warunki pogodowe : śnieżna i mroźna zima do tego w dużym stopniu bezwietrzna pogoda. Zapewne spotęgowało to problem, który tak naprawdę obecny jest u nas od lat. Nie ominęło to też naszego regionu Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle to miasta gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są wysoce przekroczone. W następstwie czego ogłaszano tam na początku tego roku alarm smogowy. Jak widać problem zanieczyszczonego powietrza w naszym kraju jest przykrym faktem pozostaje pytanie jak go zredukować, a najlepiej wyeliminować.

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Do tego dochodzą też kontrole i kary dla tych co ewidentnie łamią przepisy dotyczące ochrony środowiska. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla których priorytetem jest ekologia, mają w swojej ofercie niskoprocentowe pożyczki celowane w zakup sprzętu grzewczego, który spełnia ekologiczne normy. Dzięki takim systemom grzewczym na pewno będziemy mogli ograniczyć emisje szkodliwych substancji w powietrzu. Niestety w Polsce ekologia nie idzie w parze z ekonomią, stąd w dużej mierze wynika ten problem. Cena pieca do którego możemy wrzucić absolutnie wszystko jest dużo niższa niż  kotłów ekologicznych na pellet czy ekogroszek. (Paradoksem też jest fakt, że Polska jest głównym eksporterem pro ekologicznych kotłów w Europie )

Do walki ze smogiem włączyło się też oczywiście ministerstwo środowiska i samo Państwo dla którego zdrowie mieszkańców i czystość powietrza powinno być priorytetem. Mamy co prawda deklarację rządowe o tym jakie środki będą wyasygnowane na walkę ze smogiem, ale na ile poprawi to sytuację powietrza trudno zapewne w tym momencie powiedzieć. Jedno pozostaje pewne smog od lat jest obecny w naszej przestrzeni, warto zaWalka ze smogiem to przede wszystkim uświadamianie tem zastanowić się wrzucając do pieca śmieci czy szkospołeczeństwa o tym jak bardzo szkodliwe jest spalanie dliwe odpady nad tym ile szkody wyrządzamy sobie i śmieci w przydomowych kotłowniach oraz wdrażanie innym. różnego typu programów dzięki którym możemy min. zakupić pro ekologiczne systemy grzewcze. nr 1 (127) marzec 2017


Anty smog

Problem smogu w naszym kraju jest smutnym faktem. Wpływ na zanieczyszczone powietrze w Polsce ma efekt wielu lat zaniedbań w kontekście ochrony środowiska oraz postęp cywilizacyjny, który jak wiadomo niesie ze sobą emisję spalin oraz szkodliwych substancji do powietrza.

Artykuł dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

Smog w naszym kraju był przez lata bagatelizowany i nie 19 smogowy. Co szczególnie powinno być brane pod wiele o nim mówiono. Ostatnimi czas jednak pokazał, że uwagę w planowaniu przestrzeni miejskiej . Jedproblemjestibędziesięnasilał.Pozostajenamwięcwzorem nym z takich pomysłów jest już realizowany w Tainnych państw skuteczna walka z nim, która będzie redukoipei wieżowiec z pionowymi ogrodami. 23 tys. drzew wać wpływ substancji szkodliwych do naszego powietrza. ma rocznie absorbować 130 ton dwutlenku węgla. Żeby podkreślić problem smogu i jego szkodliwego wpływu na nas wystarczy przypomnieć sytuację, która miała Ekrany antysmogowe pokryte mchem miejsce w Londynie w roku 1952. Mowa tutaj o tzw. WielKolejnym pomysłem na zwalczanie niebezpiecznych kim smogu londyńskim. pyłów znajdujących się w powietrzu jest The City Tree – panel o wymiarach 4 m x3 m x 2,2 m. Szacuje się, że Smog w Londynie w krótkim czasie doprowadził do śmierci budowa takiego ekranu antysmogowego wyniesie okokilku tysięcy osób, zmarłych na skutek niewydolności płuc. ło 25 tys. euro, natomiast roczne utrzymanie tego rozOgromne stężenie dwutlenku siarki w atmosferze było efekwiązania to koszt około 2,5 tys. euro. Jeden z ekranów tem wyemitowanych do atmosfery gazów, pochodzących ma pojawić się już w tym roku Krakowie. z kominów mieszkań, fabryk oraz spalin samochodowych. To był sygnał dla miasta do podjęcia stosownych działań. Armatki wodne – Chiny walczą ze smogiem Ile osób umiera w Polsce na chorób spowodowanych Znacznie mniej zaawansowany technologicznie, a na zanieczyszczeniem powietrza? Trudno oszacować, na pewno mniej kosztowny jest chiński sposób. Po miepewno jesteśmy w niechlubnej czołówce państw UE z naj- ście krążą samochody, które zaopatrzone są w armatki wyższym wskaźnikiem tego typu schorzeń. Warto zatem wodne. Rozpraszana woda ma pomóc w wyłapywaniu pokazać jak działają inne kraje by skutecznie walczyć ze i neutralizowaniu ciężkich zanieczyszczeń powietrza, a smogiem: zarazem walczyć ze smogiem. Mobilna wieża antysmogowa Postawienie w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce wieży antysmogowej, może realnie poprawić jakość powietrza. Szacuje się, że postawienie jednej wieży antysmogowej to koszt około 250 tys. zł.   Antysmogowy wieżowiec Zieleń miejska i drzewa to naturalny ekran anty

Warto zatem wzorem innych miast nastawić się na skuteczną walkę ze smogiem. O którym dzisiaj możemy powiedzieć z pełną świadomością, że jest to problem bezpośrednio przekładający się na nasze zdrowie. Dlatego miasta bezwzględnie powinny wdrożyć wszystkie możliwe środki do zwalczania tego zagrożenia. Najlepiej biorąc przykład z innych krajów, które skutecznie walczą ze smogiem od lat. FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


20

nr 1 (127) marzec 2017


21

FORUM OPOLSKIEGO BIZNESU


Forum OPOLSKIEGO BIZNESU

Fob marzec (2)  
Fob marzec (2)  
Advertisement