Grillisõltlased Rondod (Eesti grilliajakiri - Grillfest 2023 sisulugu)

Page 1

Kairi ja Raido: „Grillimine on raske haigus, mis kulgeb maitsvalt ja lõbusalt!“

Grillisõltlased Rondod

AURIS RÄTSEP

Eesti Grilliliit

Järgnev lugu on hoiatav ja õpetlik näide sellest, kuidas väikesest grillipisikust võib aja jooksul kujuneda raskemat sorti sõltuvus ehk loo nimi võiks olla ka „Grillimine on raske haigus, mis kulgeb maitsvalt ja lõbusalt!“ Tegemist on tõelise, aga ka tõese grillimuinasjutuga, mis algab nii: Saue metsade ja põldude vahel elavad Rondod, vend Raido ja õde Kairi...

Juba lapsena said Raido ja Kairi osa

rõõmsatest grilliõhtutest, kus isa koos sõpradega küpsetas suvekodu väliköögis suitsuahjus midagi tõeliselt head või siis tavalisel puusöega grillirennil mahlast šašlõkki. Tol ajal noobleid grilliaparaate ei olnud, aga see-eest olid igal nõukogude inimesel kuldsed käed. Kui peedist pesumasinale trumlit parajasti teha ei olnud vaja, keevitati ja laoti käepärastest vahenditest imelisi grilliaparaate, mis teenivad paljudes kodudes pererahvast tänapäevani.

Raido: Minu esimene tõsisem grillimine ja suitsutamine algas 15 aasta

eest. Grilliaparaadiks oli siis tavaline UFO-tüüpi grill, mis ehituspoest ostetud sai. Sellega on nii nagu selliste odavate plekist asjadega ikka – see põleb kiiresti läbi. Nii tuli üpris sageli osta jälle uus grill ja peale paari korda oli selge, et peab olema ka paremaid lahendusi. Seejärel sai katsetatud Bauhofist ostetud gaasigrilli, millega oli jälle sama jama – see põles üpris kiirelt läbi ning samuti oli seda keeruline ja ebamugav puhastada. Järgmine katsetus oli samm juba „päris“ grillide suunas ja sedapuhku sai soetatud Broil King gaasigrill.

www.grilliajakiri.ee 6 Grillisõltuvus

Kairi autolembus on kõigile hästi teada, nüüd on Kairi leidnud ka grilli, mis autosse hästi sobib – Traeger Ranger!

Raido õde Kairi tunnistab siinkohal üles tüüpilise Eesti grilliostja patu: Raido ostis Broil Kingi meie tänase hea partneri Grilliguru salongist ja mulle see gaasigrill väga meeldis. Passisin peale, kui ühes ehituspoes oli kampaania, ja ostsin sama grilli, aga odavamalt. Täna tean grillimüüjana, et nii ei ole tegelikult ilus… Säästu aga oli küll ja grill on Raidol minu teada alles tänaseni. Kui põletid uueks vahetada, võiks sellega vabalt edasi grillida!

Raido sõnul oli järgmiseks etapiks tema ja õe grillihaiguse arenedes kuumsuitsutamine enda tehtud kivist ahjus, aga kuna selle üleskütmine võttis alati kaua aega, soetati ühel hetkel Eesti tootja Sto-

Käbid ei kuku kändudest kaugele – noored hakkajad grillisportlased (vasakult) Grilliumil: Amelia Lion Lunden, Susanna Rondo ja Sandra Rondo

vemani suitsuahi. Läbi praktika tekkisid kogemused ja teadmised, niisiis küpses nüüd Rondodel lisaks grilliroogadele ka plaan avada oma grillipood. Selleni läks veel ikkagi aega, kuna sobivaid ruume ei olnud Sauel kerge leida. Poe avamiseks saadi julgust ja häid kogemuslugusid nii Grilligurult kui ka Veltilt, aga otsustavaks sai inspireeriv kohtumine Enn Tobrelutsuga, kellega tehakse head koostööd tänaseni.

Raido: Enn andis meile tuule tiibadesse, aga meile kui algajatele grilliettevõtjatele avas palju olulisi uksi ka Gustav “Pit Boss“ Martin. Meie jaoks toimuski tõeline tiigrihüpe siis, kui vahetasime Camp Che-

fi pelletigrillid Pit Bossi vastu, sest esimesed nimetatust olid uhked ja väga head vaid seni, kuni laitmatult töötasid. Selliseid isendeid oli aga ainult üks kolmandik ja see oli probleem. Olime grilliäris alles algajad, aga kuna tundsime toodet hästi, kasutasime seda ise ja uskusime sellesse, mida tegime, siis kujunesime suhteliselt lühikese ajaga edukateks Pit Bossi grillide müüjateks. Kui oma tegevusega veidigi head kuulsust kogud ja brändide esindajatele silma jääd, siis eks üks asi viib ikka teiseni ja järgmine level meie jaoks oli kohtumine Heigo „Traeger“ Mittiga, kes tutvustas meile veelgi kaasaegsemaid pelletigrille.

www.grilliajakiri.ee 7 Grillisõltuvus
Juba erinevate grillide arvu järgi hoovis on näha, et siin elavad grillihullud!

Grillisõltuvus

Võime Kairiga kinnitada, et kuigi müüme ja soovitame hea meelega erinevaid aparaate, näiteks Napoleoni gaasigrille, Kamado Joe keraamilisi grille, Borniaki täisautomaatseid suitsuahjusid, siis meie enda süda kuulub pelletigrillile. Traeger on selles tootesegmendis päris kindlasti lipulaev ja seda päris mitmes mõttes.

Kairi: Traegeri pelletigrill on olenevalt mõtteviisist kas köögi pikendus terrassile või lausa omaette väliköök, kus on kõik vajalik olemas, et aasta ringi toitu valmistada. See on palju rohkem kui lihtsalt lahe ja korralik grilliaparaat. Kõik perenaised, kes saavad hakkama tavalise köögiahjuga, saavad seda ka Traegeri pelletigrilliga. Üks meie tuttav naisterahvas teeb Traegeriga ainult leiba, aga mees küpsetab ainult ulukit. Näiteks uhke Timberline XL on terviklik ratastel köök, kus on ka kapid, šahtid ja induktsioonpliit. Eriliselt mugav on käivitada hommikul ahi, juhtida seda äpist ja tulla õhtul koju, kus sind ootab ahjus suurepärane erilise suitsu või mistahes valitud grillimaitsetega roog kogu perele – ja nii aasta ringi. Äpis on tuhandeid ideid toiduvalmistamiseks, retsepte ja näpunäiteid. Nii võib ju öelda, et pellet on tulevikugrill, aga meie omast kogemusest teame, et see tulevik on juba käes – igaühele kättesaadav ja nauditav!

Siinkohal tõmbasid õde-venda end moodsa pelletigrilli teemal sedavõrd käima, et on õige hetk rääkida ka teistest suurepärastest küpsetamise tehnoloogiatest...

Raido: Jah, näiteks Borniaki täisautomaatsed suitsuahjud, millega meil on igapäevane kogemus suitsulihade küpsetamisel. Nimelt on lisaks Grillikaubamaja grillipoele ja Grilliakadeemia koolitusklassile meie üheks suunaks pakkuda iga päev suurepärast suitsuliha, mida küpsetame just Borniaki ahjudega.

Kairi: Suitsulihad.ee sai alguse juhusest ehk siis nii, et tegime Saue poe ees endale iga päev süüa ja Rimist väljuvad inimesed tulid kõigepealt lõhna ja siis ka maitse peale kohale. Nii see algas... Täna on meil juba kaks Suitsulihad.ee püsikohta: üks Laagris Hammerjacki poe parklas ja teine Magdaleena Olerexi juures, kus me palume kvaliteetset tänavatoitu, mida saab äpikulleri-

tega ka koju või tööle tellida. Suitsulihad. ee ärisuunda arendame kindlasti edasi, sest selle käigus saame näidata ja müüa ka grillitehnikat, eriti just Borniaki suitsuahjusid.

Raido: Grillikaubamaja poe kontseptsiooni osas on asi lihtne – me müüme ainult neid tooteid, millesse ise usume. Eesmärk on pakkuda kvaliteetseid terviklahendusi nõudlikule tarbijale. Meilt saad lisaks grillidele ka tarvikud, maitseained, veinid, džinnid nii endale kui ka kingituseks. Ühel hetkel hakati grillimise osas nii paju nõu küsima, et lõime ka selle jaoks eraldi teenusemärgi: Grilliakadeemia. Praegu oleme uute ruumide ehitamise ootel. Sinna tuleb plaani järgi nii grillipood, koolitusklass kui ka restoran – terviklik grillikompkeks, kus üks tegevus toetab teist. Me ei ole ainult grillimüüjad, me loome keskkonda enda ümber, see on meie visioon. Teeme seda ikka Sauel, sest oleme siin kogu oma elu elanud ja meid võib julgelt nimetada Saue patriootideks.

Kairi: Ideid on meil selgelt rohkem, kui teostada jõuame. Enamiku töödest ja tegevustest teeme ise ja oma kätega. Kõik, mis teenime, investeerime arendustegevustesse.

Raido: Õega on mul vedanud, temal on

isegi rohkem ideid kui minul ja ta suudab meie tegemised ka turunduslikult arusaadavaks ja atraktiivseks vormida – see on tänapäeval ülioluline, salaja ei ole mõtet ju grillida.

Selle kauni loo lõpp on veel kaugel ja võibolla seda ei tulegi, sest grillipisik võib ju kesta põlvest põlve. Üks on kindel –Rondod on tõelised grillisõltlased ja selle üle on meil kõigil ainult hea meel! Grillimiseni!

Kui omanimeline grill oleks Rondodel seeriatootmises, siis kannaks see klassikaline mudel nime “Less is more!”

www.grilliajakiri.ee 8
Kaunis välikäimla või sahver? Hoopis Raido külmsuitsuahi!

SUIT S U L I HAD

@SUITSULIHAD
W W . S U I T S U L I H A D . E E
SMOKE & GRILL W