Page 1

TEEMALEHT 4. JUUNI 2015


2

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

SEGA KOKKU VÄRSKE SUVEKOKTEIL! S Ü DA M E S T J Ä Ä D 1 / 4 VA N A TA L L IN NN SU M M E R L IM E 3 / 4 TO O N IK K U T VÕI G A S E E R I T U D V ET T P IG G I S TA K L A A S I PA A R L A I MII S E K TO R I T MÕN ED MÜND IL E H ED

Täheele Tä lepa pannuu! u! TTeege ge m miistt on aallko lko k holi hhooliliggaa. Al Alkoho Alko kkooho hol võ võibb kah ahjjuust staadda Te T iee teerrvi visstt.

vanatallinn.eu/summerlime


3

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

SAAB SÖÖKI JA JOOKI JA PRIIMAT PANNKOOKI! Festivali info

Eesti toidukultuur on aastakümnetega tundmatuseni muutunud. Tugev konkurents toidutootmises on sünnitanud poelettidele kvaliteetsed toiduained ja ka isetegemine on taas au sees. Kui Eesti (siis veel ENSV) esimesed telekokad Lilian Kosenkranius ja Moidela Tõnisson õpetasid iga päev maitsvat süüa tegema, olude sunnil eimillestki, siis nüüd on tõsine pähkel suurpoodides just seda õiget toodet leida või osata teadlikult valida. Toidukultuurifestival on heaks võimaluseks maitsta Eesti ja välismaiste tootjate ja maaletoojate uudistoodangut, siis teate täpselt, mida järgmisel poeskäigul tegelikult osta tasub! “Ma olen terve mees ja pean kõike seda saama, igatahes!”, võiks olla traditsiooniliselt juunikuu teisel nädalavahetusel toimuva toidukultuurifestivali lipulause, tuntud telefilmist laenatud. Kõik see kulinaarne toredus, mis igal aastal suurejooneli-

selt Grillfestil Pärnu Vallikääru aasal lahti laotub, on peegeldus meie aja inimeste oskustest söögi valmistamisel ja nautimisel. Head ja huvitavat toitu peab jätkuma igale maitsele ja kõigile ning selleks on 2015. aasta Grillfestil veelgi rohkem toidupakkujaid kui mullu. Austagem kokkade armeed oma kohalviibimise ja tänuliku tarbimisega ning headele külastajatele teadmiseks: Grillfestile pääsevad oma loomingut pakkuma ainult valitud! Päriselt ka, sest kõik soovijad lihtsalt ei mahu 27 386ruutmeetrisele festivalialale ära. Grillfesti klientide rõõmuks kehtib range sõel nii kokkade kui ka muusikute kohta. Kui sellesse retsepti lisada pühendunud ja kogemustega korraldusmeeskond, siis saamegi tulemuseks Balti- ja Põhjamaade regiooni vägevaima ja hästikorraldatud toidupeo. Tulge kasvõi kogu suguvõsa ja lemmik-

loomadega, sissepääs on tasuta ja oodatud on igaüks! Kõik Pearud, Nancyd, Jaagupid, Üllarid ja Kairitid tulevad, lisaks Kaido “Baruto” Höövelson ja Ott Kiivikas ka. Üks pakub Jaapani õlut ja teine head söögikraami. Kui sellest kulinaarsest staariparaadist veel vähe, siis saab igamees vallikraavis Raio Piirojaga võidu kala püüda ja pilti teha või osaleda Maailma Pikima Pikniku Guinnessi-rekordi katsel. Head sõbrad, meie aja suurim ja vägevaim toidupidu on Pärnu Vallikääru aasal valmis küpsetatud ja ootab teid! Kohtumiseni Grillfestil, igatahes! Auris Rätsep Grillfesti korraldajate nimel www.grillfest.ee PS: Ja Mamma pannkooki moosiga saab otse E-Piima juustulava ees!

Koht: Pärnu linn, Vallikääru aas Kuupäevad: 12. ja 13. juuni Avatud: kell 11–23 Sissepääs: tasuta GIP- kä epa e l fes t i va l i i nf o punktist : 5 € GIP-sooduspakkumised: gip.grillfest.ee Festivaliala: 27 386 m2 Osalejaid: 200 Külalisi: kuni 50 000 Festivali lisainfo: www.grillfest.ee Festivali infopunkti telefon ja e-post: 554 3000, info@grillfest.ee Korraldaja:


4

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

JUUBELIGRILLFEST OLI KUUM JA MAITSEV!

Grillfesti kui rikkalikku söögipüha õnnistavad ja alustavad ühiselt lausutava söögipalvega Pärnu kirikuõpetajad. See on traditsioon.


5

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Üleriigiline õngitsemisvõistlus toimub Vallikraavi kaldal igal aastal festivali teisel päeval. Osaleda saab igaüks ja auhinnad on soliidsed. Lisainfo: kalake.grillfest.ee

Grillfesti külastab igal aastal kümneid tuhandeid toiduturiste nii kodu- kui välismaalt.

E-Piima juustulaval esinevad ainult parimad artistid. Pildil on vana hea N-Euro täies koosseisus ja hiilguses andmas oma juubelikontserti.

*ULOOLRKXWXOW $*$62/ŠYHGHOJDDVLJD

60€ 90

40€

70€

– ABIMEES ILUSA KODU RAJAMISEL JA HOOLDUSEL. PALJU TÖÖVAHENDEID IGALE MUDELILE.

WWW.SAMI.EE

MAALETOOJA JA MÜÜJA: SAMI MASINAKESKUS PÕHJA-EESTIS: TULE 20, SAUE 76505, HARJUMAA TEL 670 9040, MOB 528 2732, 521 8462 LÕUNA-EESTIS: PETSERI 40, VALGA 68204, VALGAMAA MOB 524 1759

XPLQHNHKWLEPDLVW²  MXXOLQL  QLQJ  .DPSDDQLDSDNNXPLQHNHKWLEPDLVW²MXXOLQLQLQJ VLVDOGDEJDDVLMDJDDVLEDOORRQLPDNVXPXVW NRRVNlLEHPDNVXJD  3DNNXPLQHNHKWLEN}LJLOH$*$HUDLVLNXWHVWSVLNOLHQWLGHOH MDSVLNOLHQGLNVUHJLVWUHHUXMDWHOH 0\$*$HHYHGHOJDDV

Š$*$62/RQ/LQGH*URXSLUHJLVWUHHULWXGNDXEDPlUN

1, 3523$$


6

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Kõik on kohal ja rõõmsad. Allan ka.

Igal aastal osaleb Grillfestil ka tuuker Marko, kes pakub endapüütud ja küpsetatud kammkarpi ja ... Türi Pritsumehed, kes külastajate sõnul teevad maailma parimat barbecue-liha.

Grillfesti kutsus Pärnusse aastate eest linnapea Toomas Kivimägi. Pildil sai härra linnapea Grillfesti korraldajatelt kingituseks suitsupõrsa, mille ta hetke pärast festivalikülastajatele ise lahti lõikas. Pärnukandi-rahvas valis ta nüüd tänutäheks Riigikokku:)


ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

7


8

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Mesikäpa suurel mängumaal rõõmustavad lapsi arvukad atraktsioonid ja Mesikäpp isiklikult.

Juha “Köögikubjas” Rantanen annab igal Grillfestil üle auhinna festivali parimale söögikohale. Eelmisel aastal pälvis selle austuse M.L.Catering OÜ.

Grillfest on koguperefestival ja ka lemmikloomad on pere liikmed. Nende täiskõhu eest on hoolitsenud Purina. Sel aastal nõustavad loomaomanikke toitumisküsimustes veterinaarid. Tasuta.


9

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Grillfesti mõlemad päevad algavad paugu ehk hommikuse äratusega ja lõpevad suure ilutulestikuga. Kui on pidu, siis olgu vägev ja uhke, igatahes!

Ei mingit napsi ja nalja: Grillimine on tõsine võistlussport! Seda võib lugeda Grillministeeriumi ametnike nägudelt. Foto Eesti meistrivõistlused grillimises – Grillfest fantaasiavoorust. Võistluse info: grillfest.grillfest.ee.


ÕPETLIK LUGU

10

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Enn ja Priit on erinevate võistkondade koosseisudes pärjatud auhindadega arvukatel mainekatel võistlustel nii Eestis kui ka välismaal.

GRILLIGIGANTIDE VÕITLUS: Kumb on parem, süsi või gaas?


reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

ENN TOBRELUTS: Söega grillimine = klassikalise grillimistegevuse seltskondlik nauding!

PRIIT TOOMITS: Gaasiga grillimine = kiirus, puhtus ja turvalisus! •

• Süte kohal grillitud toidu asendamatu söearoom, puusuitsuhõng ja maitse. • Söe erinevad kasutuskohad: grilli- ja BBQ-ahjudes, osas pitsaahjudes ja ka keraamilistes grillahjudes. Lisaks söele saab kasutada ka grillbrikette, mis annavad tugevamat kuumust ja põlevad kauem, kuid samas ei anna nii head söearoomi kui tavaline grillsüsi. Suletud kaanega söegrillides pehmem liha ja lühem toidu valmimisaeg, eriti kui on vaja küpsetada suuremale seltskonnale rohkem toitu. See on ka põhjus miks paljud professionaalsed välitoitlustajad kasutavad massiüritustel just söegrille. Toitu (nt steiki) saab küpsetada ka otse süte sees. Sellisena küpsetades saab lihale eriti hea sütearoom ja maitse. Olen selle küpsetusviisi pioneer ja propageerija. Saab valida erinevast puidust valmistud söe vahel. Eestis müüakse enamuses kergpuidust valmistatud sütt (nt lepp jm lehtpuud), mis hõõgub küll veidi vähem kui tugevamast puidust valmistatud süsi (nt tamm, pöök jne). Samas kergpuidust süsi süttib kergemini ja kiiremini ning annab parema söearoomi! Kergpuidust valmistatud süsi sisaldab ka oluliselt vähem kantserogeenseid aineid, seega on tervislikum. Niiskuse tekitamise ja maitsesuitsu tegemise võimalused on laialdased. Hea on sütele raputada suitsulaaste, mis tekitavad lisasuitsu. Sütele asetatud eelnevalt vees, õlus või veinis leotatud maitsetaimed või oksakesed/laastud, annavad lihale huvitava maitsenüansi. Maitsesuitsu andmiseks võib grillimise ajal raputada sütele kuivatatud ürdipuru või asetada süte vahele vee, õlu või veini ja ürtidega fooliumist kauss. Vedeliku auramisega saab juurde lisaniiskust ja head suitsuaroomi. Hea süsi on see, mille kotis on suuremad ühtlase suurusega tükid ja vähem peenet puru. Reeglina on see eestimaine süsi, sest puru tekib pakendisse muuhulgas ka söe mitmekordsel pikal transportimisel ja ladustamisel.

• • • • • • • •

Enn Tobreluts • •

• • • • • • • • • • •

Sündinud: 1976, Pärnu linn Töötanud Stockmanni Kaubamajas liha- ja kalameistrina, Rakvere Lihakombinaadis liha tootejuhina, Londonis Bodean’s BBQ restoranideketi toitlustusjuhina ja kuni tänaseni catering’i-firma BBQ Entertainment omanik ja juhataja Rahvusvaheline BBQ- ja grillikoolitaja Konsultant lihatööstustele ja restoranidele Korraldab eksklusiivseid grilli- ja barbecue-teemalisi catering’e nii Eestis kui ka välismaal Eesti Grilliliidu asutajaliige ja juhatuse liige Eesti Barbecue Assotsiatsiooni liige Grillfesti võistluste peakohtunik ja võistluste korraldaja Eesti Grillimessi nõukoja liige Mitmete liha ja grillialaste artiklite looja ja raamatute autor Endanimelise grillitoodete ja -tarvikute sarja looja Ameerika tuntud ahjufirma Ole Hickory BBQ Smoke Pits ainuedasimüügiõigus Euroopas Kuulsust koguva küpsetusviisi “Dirty Steak” looja: liha küpsetamine otse süte sees ja hõõguva puuhalu peal

Eesti Grilliliit esitleb: Grillimeistrite lemmiksüsi “GrillonBBQ” on Eesti Grilliliidu võistlushooaja ametlik süsi (fotol Ennu süles). Eestimaine firma Grillon BBQ toodab kõrgeima kvaliteediga suuretükilist lehtpuusütt “Grillon BBQ”, mis on Ennu kinnitusel Eestis parim saadaolev grillsüsi. See süsi sobib pikaajaliseks grillimiseks ja BBQ’ks ideaalselt, sest süsi on suuretükiline ja grillsöe süsinikusisaldus on 82%, mis tagab püsiva ja kõrge küpsetustemperatuuri. Söel on vähene niiskussisaldus, seega süttib see ülimalt hästi ja on lihtne kasutada. Süsi ei saa märjaks ka vihma käes olles, sest pakend on kolmekihiline – keskmiseks kihiks kile, mis tagab söe säilitamise kvaliteedi. Kotti on tänu tugevatele sangadele mugav tõsta. Grilloni söetükkide suurus on 50–100 mm vähemalt 80%, 20–50 mm kuni 12%, 0–20 mm kuni 8%. Seega ei ole pakendis praktliselt üldse peenikest puru ja tolmu. Nägusa ja mugava pakendi ning pika grillimisaja tõttu on see süsi kõikide grillmeistrite, peokorraldajate ja restoranide lemmik.

Lihtsam ja kiirem süütamine ja kuumuse kiire reguleerimine. Puhtam küpsetamine, ei määri käsi ja ümbrust. Ei jää nn jääkaineid, näiteks tuhk, mida pead utiliseerima. Katusega telgis või ruumis grillides on õhk puhtam, ei ole lenduvaid tuhaosakesi. Gaasi on võrreldes söega lihtsam ladustada ja säilitada, aga seda ainult juhul kui kasutate tavalises paberkotis sütt, mis imab ja laseb niiskust läbi. Grillgaasi kvaliteet on kogu aeg ühesugune, eeldusel, et kasutatakse tunnustatud tootja gaasi. Väikest ballooni ja gaasigrilli on mõnus piknikule kaasa võtta. Tuleohutusnõuded võimaldavad grillida ka rõdul. Korralik gaasigrill on sama ohutu kui tubane gaasipliit. Võimsamate gaasigrillidega saab teha kiiret pruunistamist ja siis jätkat küpsetamist madalamal temperatuuril, gaasiga on võimalik kiirelt ja lihtsalt temperatuure muuta. Kasutad täpselt nii palju kütust, kui vaja on, söe puhul on materjali kadu suur, sest süsi kipub ikka kas veidi liiga vara lõppema või siis peale küpsetamist üle jääma, mis on hea küpsetuskuumuse ja materjali raiskamine. Reola Gaasi läbipaistva “Ergas” ballooni puhul on võimalik prognoosida gaasi lõppemist balloonis. Priit Toomits • •

• • • • • • •

Sündinud: 1973, Albu vald Töötanud Atria Estonia tootejuhina ja peakokana restoranides: Gildi Trahter (Tartu), Atlantis (Tartu), Ammende Villa (Pärnu), Karl Friedrich (Tallinn), Reval Hotell Central (Tallinn), Subboteja (Tallinn), Hotell Park Consul (Tallinn), Bodeans Tower Hill (London). Töökoht: Brasserie-restoran Teletorn, Chef de Cuisine Eesti Grilliliidu liige Eesti Peakokkade Ühendus, asutaja ja juhatuse liige Eesti BBQ Assotsiatsiooni liige Eesti Kutseõppe ekasmi komisjoni liige Eesti Grillimessi nõukoja liige Kaasautor raamatutele “Grillimine ja bbq”, “Eesti kokkade kokaraamat”, “Köögi naudingud”, “Maaliline Gurmee”, “Meistrite grilliraamat“, “Jahimehe retseptiraamat“.

Eesti Grilliliit esitleb: Grillimeistrite lemmikgaas “Reola Gaas” on Eesti Grilliliidu võistlushooaja ametlik gaas (Fotol Priidu süles). Tähtis on kasutatava gaasi puhtus ja kvaliteet, Reola Gaas toodab kvaliteetseimat balloonigaasi Eestis. Tänu tänapäevasele balloonide villimise tehnoloogiale garanteeritakse ka gaasi täpne kogus balloonis. Uued 10-, 11- ja 5-kilogrammised gaasiballoonid on varustatud kiire click-on ühendussüsteemiga, mida on mugav kasutada. Balloonid sobivad ideaalselt kaasavõtmiseks matkale, piknikule, aiapeole, jahisõidule, autosuvilasse ning koduse gaasipliidi käitamiseks. Majapidamistes kasutatavate seadmete ohutus on iseenesestmõistetav. Käsitledes vedelgaasiballoone ja gaasiseadmeid nõuetekohaselt, on õnnetuste tekkimise võimalus minimaalne. Reola Gaasi täiteliinil villitud balloon läbib kahekordse kvaliteedikontrolli ja ballooni ventiil on varustatud kaitsekorgiga, mille külge on paigaldatud regulaatori tihend. Kvaliteedi tagab uudne termokahanev kileplomm, mis paigaldatakse ballooni ventiilile. Kileplomm on varustatud rohelist värvi RG logoga.

Click – ja alusta grillimist!

Eesti Grilliliit hoiatab: Grillimine on seltskondlik nauding, mis tekitab tugevat sõltuvust!

ÕPETLIK LUGU

11

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015


12

ÄRI Ä ÄR RIIP R PÄE ÄE Ä EVA VA T TEE TE EE EEM MAL A ALEHT EH HT T 4. JJU UUN UUN UN NII 2 20 0115 5 ÄRIPÄEVA TEEMALEHT JUUNI 2015 reklaamitoimetaja rek ek kla llaa aam mitto mi oii eta oim tta aja ja a Zoja Zoj Zo Z ojja Härkönen, o Härk rrk köne önen, nen n,, tel tte el 667 66 6 67 0095, 00 095 09 9 , e-post 95 95, e-po po ost st zoja.harkonen@aripaev.ee zoja.h zoj zo a . ha ark rk kone kone on n n n@a @a arri ar rip iip pae aev a ev.e ev ev.e ..ee ee ee

SUUR SÄMM IN MEMORIAM Tekst: Eesti Grilliliit Fotod: Grillfesti arhiiv

LISAKS SPORDISAAVUTUSTELE, VAHVATELE AMETITELE JA MUUDELE TEGEMISTELE OLI ALVAR “SÄMM” SAMMAL EESTI GRILLILIIDU AULIIGE JA GRILLFESTI IDEE ÜKS ALGATAJATEST. VIIMASEL AASTAKÜMNEL, AVALIKKUSE TÄHELEPANUST KÜLLASTUNUNA, HOIDIS SÄMM OMAETTE. Sämmi kuulsaim kaubamärk on tänaseni Sämmi Grill. Aravatavalt on Eestis vähe inimesi, kes sellenimelist söögikohta külastanud ei ole.

Vähemalt samapalju kui muhedat grillikokka, oli Sämmis ka show-meest. Pildil võetakse Tartu Laululava stuudios koos Cool D-ga lauluõli ja siis...

...lastakse “Seatapu laul” otse mikrofoni lahti. Lugu püsis ETV populaarses muusikasaates “7 vaprat” kauem, kui keegi ennustada oskas. Videosalvestusel osales ka elus siga, millest tuli suur jama. Vaadata saab: www.grillfest.tv.

Grillfesti “Tõeliste meeste squash’i-turniiri” patroon Sämm ja Eesti esimese squash’i-klubi juhataja Riskko Kämärä. Sämm serveeris sportlastele siga, kätte jäi vaid pea.


13

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 ÄR R reklaamitoimetaja rek rre ek e k Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Ahti Puudersell intervjueerib kuulsat kokka Pärnu-teemalises telesaates.

Lisaks grillirestoranile, Spilva grillikastmetele ja paljule muule oli Sämmil ka enda näopildiga küüslauguviin, mida müüdi kõikjal Eestis. Pildil kostitab Sämmi grilli peremees kallist külalist Vello Orumetsa äsjase kihlumise puhul.

Staarid omavahel: Üllar ja Ester Jörberg saavad Sämmilt grillinippe.

Et pakendamine ndam nda mine

OLEKS LIHTNE

Lai valik ühekordseidnõusid grillimiseks ja suvisteks üritusteks - Ühekordsed söögiriistad - Ühekordsed taldrikud ja supikausid - Plast-, kartong- ja termotopsid - Ühekordsed nõud väikepakendis - Piknikukomplektid - Vaagnad - Prügikotid - Lotte ja Spino tootesari - Ecotime biolagunevad nõud Pack Holding OÜ • telefon 605 6830 • info@pholding.ee • www.pholding.ee, Peterburi tee 49, 11415 Tallinn • Uus jaemüügikeskus Vasara 46c / Tähe 127, 50113 Tartu


14

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Sämm ja Jazz – uue Eesti aja esimesed kuulsad telekokad ühel pildil. Haruldane foto on tehtud Grillfesti jõulutervituse videosalvestusel 1999. aastal. Täna küpsetavad mehed taevastel grilliradadel ja kindel on, et me kohtume ükskord niikuinii. Jõulutervitust saab vaadata: www. grillfest.tv

Nii tehti Tallinna Linnahalli keldristuudios 1999. aastal linti Grillfesti esimene tunnuslaul ja...

...nii esitasid seda autor Tõnu Aare ja Sämm suurel laval. Kuulata saab: www.grillfest.ee

r e t s i e m l l i Gr s t u l e r b o T En n soovitab! Grilloni 50liitrine restoranikvaliteediga grillsüsi küpsetab suuremadki palad!

Asume Grillfestil paadisilla vastas!

Telli 510 3800 www.grillonbbq.eu


15

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Vali parim heli! Aasta 2014 parimad audio-video tooted on välja kuulutatud. Tule tutvu parimate kõlarikomplektide, kodukinoressiiverite, kõrvaklappide, stereoseadmete, vinüülplaadimängijate, soundbaride jne mudelitega meie salongis Lasnamäe ärimajas, Osmussaare tee 8 või kodulehel valiheli.ee

Lasnamäe Ärimaja, D-korpus, 4. korrus Osmussaare tee 8, Tallinn tel 53 402 492 info@valiheli.ee www.valiheli.ee


FESTIVALI AJAKAVA

16

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

HEA TOIDU FESTIVAL – GRILLFEST 2015 12.–13. juunil 2015 kell 11.00–23.00 Pärnu Vallikääru aasal Festivali ajakava & After Grill

REEDE, 12. JUUNI E-Piima juustulava 11.00 – festivalipäeva äratus – paugutulestik 11.05 – muusikaline soojendustervitus, esineb: Clavis 12.00 – Enn Auksmanni (EELK) söögipalve ja festivalipäeva avamine 12.15 – esineb JJ-Street Dance Company 12.30 – Eesti toidu auhinnamäng “Neli aastaaega meie toidulaual” 12.45 – Toiduliit tutvustab: Eesti parim toiduaine 2015 13.00 – Mamma “Mõnusalt oma” auhinnamäng 13.15 – Bauhofi auhinnamäng 13.30 – Toidukultuuri festivali üleskutse: Toetagem Toidupanka! 13.45 – Mare Liiger & Margit Pärn: Eesti rahva esmaabikool “Kui köögis juhtub õnnetus” 14.00 – Pärnu linnapea tervitus ja Pärnu linna tervituskontsert: esineb ansambel PööLoY GLääNZ segakooriga Püüa päeva 14.45 – EPKK esitleb: Piim – Päeva pärl! 15.00 – Olivia rapsiõli auhinnamäng 15.15 – Eesti Grillimessi www.grillimess.ee auhinnamäng 15.30 – Kalev kutsub: Mesikäpa auhinnamäng kogu perele 15.45 – Reola Gaas esitleb: Grilli gaasiga! auhinnamäng 16.00 – Premia jäätisemäng 16.15 – Purina lemmikloomarestoran esitleb: Suur koerte-show 16.45 – Mamma “Mõnusalt oma” auhinnamäng 17.00 – Marge Rulli zumbakool – Tule ja tantsi kõht tühjaks! 17.30 – Santa Maria auhinnamäng: Avasta uusi maitseid! 17.45 – E-Piima juustumäng Nancy

18.00 – Eesti Grilliliit ja Nielsen Eesti esitlevad: Eesti Grilli Gala – Eesti Grilliliidu aastaauhinnad 2015. Esinevad Tõnu Aare ja Ivar Kannelmäe. 19.15 – Rakvere Lihakombinaadi ja meisterküpsetaja Tarmo Märsi heategevuslik BBQ-sea oksjon 19.30 – Eesti Linetantsu Festivali avakontsert 20.15 – Koolidevahelised meistrivõistlused grillimises – Grillium võitjate autasustamine 20.30 – festivali erikülaline: Nancy 21.30 – festivalipäeva peaesineja: 2 Quick Start 23.00 – suur ilutulestik, festivalipäeva lõpp

2 Quick Start

Lava peakokk: Emil Rutiku

Olivia toidulaada lava 12.00 – söögipalve ja festivali avamine E-Piima juustulaval 12.15 – laadaprogrammi algus, päevakava tutvustus 12.30 – Eesti toidu auhinnamäng “Neli aastaaega meie toidulaual” ja laadakauplejate esitlused 13.00 – esineb folklooriansambel Mesilased 13.30 – Pärnu linna auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 14.00 – Pärnu linna tervituskontsert festivali E-Piima juustulaval 15.00 – esinevad folkloorirühmad Kunglarahvas ja Tõmba-Jüri 15.30 – Selveri auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 16.00 – esinevad Vana-Pärnu Kultuuriseltsi kultuurikollektiivid 16.30 – Mamma auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 17.00 – esineb vokaalansambel Mõnusalt 17.30 – Eesti toidu auhinnamäng “Eesti toit on kvaliteetne toit” ja laadakauplejate esitlused 18.00 – esineb vokaalansambel Russkaja Pesnja

OÜ Saaremaa Saunad Kudjape küla Kaarma vald Saare mk 93851 Mob: +372 510 7095 www.saaremaasaunad.ee


17

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Eesti Grilliliidu võistlusala Koolidevahelised Eesti meistrivõistlused grillimises – Grillium 10.00 – toidukorvide jagamine võistkondadele, küpsetamise algus 13.15 – võistluste kohtunike registreerimine ja kohtunike koolitus, esineb peakohtunik Enn Tobreluts 14.00 – 1. voor: Rakvere searibivoor võistlustööde pimehindamine 14.40 – 2. voor: Talleggi kanalihavoor võistlustööde pimehindamine 15.20 – 3. voor: Rakvere üllatusvoor võistlustööde pimehindamine 16.00 – 4. voor: Kaupmehe fantaasiavoor võistlustööde avalik hindamine 19.00 – võistluste lõpp ja valmistumine autasustamiseks 20.15 – autasustamine E-Piima juustulaval Võistlust juhatab Allan Hook

Borjomi piknikuala 17.00 – Bonzo 19.30 – Grete Paia akustilise kavaga

LAUPÄEV, 13. JUUNI

15.15 – Toitumisnõustaja Ott Kiivikas kutsub: Tervisliku toitumise lühiseminarile 15.30 – Eesti toidu auhinnamäng “Eesti toit on kvaliteetne toit” 15.45 – Premia jäätisemäng 16.00 – Reola Gaas esitleb: LPG Autogaasi auhinnamäng 16.15 – Mamma “Mõnusalt oma” auhinnamäng 16.30 – Purina lemmikloomarestoran esitleb: Suur koerte-show 17.00 – Pärnu rahvuskultuuriseltsi KIRMAS tantsukool 17.30 – Pärnu Postimess ja Pärnu Keskus esitlevad: Üleriigilise kalapüügivõistluse Kalake võitjate autasustamine 17.45 – Olivia rapsiõli auhinnamäng Gretter Jaani 18.00 – Festivali esitleja auhinnamäng 18.45 – E-Piima juustumäng 19.00 – StarFM kogutud heategevusraha üleandmine 19.15 – DJ Märt Rannamäe ja tantsutrupp KPN (Kuumad Pärnu Naised) 20.00 – Juha “Köögikubjas” Rantanen eriauhind: Festivali Parim Söögikoht 20.10 – Eesti meistrivõistlused grillimises – Grillfest ja Eesti rahva barbecue-võistlus – BBQ võitjate autasustamine 20.30 – festivali erikülaline: Üllar Jörberg ja Sky Dancers 21.20 – Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse ja festivali korraldaja Auris Rätsepa lõputervitus 21.30 – festivalipäeva peaesineja: Terminaator 23.00 – suur ilutulestik, festivali lõpp Lava peakokk: Emil Rutiku

FESTIVALI AJAKAVA

18.30 – Eesti Grillimessi www.grillimess.ee auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 19.00 – esineb Scott Murro 20.00 – esineb IRIE 21.00 – esineb Frederik Küüts 22.00 – esineb Kõu 23.00 – laadapäeva lõpp Igal täistunnil toimub Olivia rapsiõli auhinnamäng. Lava peakokk: Urmas Salmu

E-Piima juustulava 11.00 – festivalipäeva äratus – paugutulestik 11.05 – hommikukontsert, esineb Lea Dali Lion 12.00 – Enn Auksmanni (EELK) söögipalve ja festivalipäeva avamine 12.15 – Maks & Moorits grillikool, esineb grillipedagoog Enn Tobreluts 12.45 – Santa Maria auhinnamäng: Avasta uusi maitseid! 13.00 – Pärnu Keskus ja Pärnu Postimees esitlevad: Üleriigiline kalapüügi võistlus – Kalake osalejate rivistus ja võistluse algus Vallikraavis 13.15 – Toiduliit tutvustab: Eesti parim toiduaine 2015 13.30 – Kaido “Baruto” Höövelson kutsub Jaapani toidukultuuri lühiseminarile 13.45 – Mare Liiger & Margit Pärn: Eesti rahva esmaabikool “Kui köögis juhtub õnnetus” 14.00 – Pärnu linna tervituskontsert: esineb Pärnu Suupilliklubi Piccolo 14.45 – Kalev kutsub: Mesikäpa auhinnamäng kogu perele 15.00 – Bauhofi auhinnamäng Terminaator

VUTILIHA LEIUKOHAD: TALLINN: Stockmann, Tallinna Kaubamaja, Sadamaturg, Talu toidab (talusaareke Ülemiste Rimis, Haabresti Rimis, Mustakivi Rimis), Kadaka Selver, Mõigu Selver, Tondi Selver. TARTU: Taluturg (Lõunakeskus), Tartu Kaubamaja PÄRNU Taluturg, NARVA Taluturg

Olivia toidulaada lava 12.00 – söögipalve ja festivalipäeva avamine E-Piima juustulaval 12.15 – laadaprogrammi algus, päevakava tutvustus 12.30 – Eesti toidu auhinnamäng “Eesti toit on kvaliteetne toit” ja laadakauplejate esitlused 13.00 – esineb Pärnumaa Lõõtsa haigete Selts 13.30 – Pärnu linna auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 14.00 – Pärnu linna tervituskontsert E-Piima juustulaval 15.00 – esineb ansambel Rodnõje Napevi 15.30 – Selveri auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 16.00 – Purina koerte-show 16.30 – Mamma auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 17.00 – esineb Pärnu Suupilli klubi Piccolo 17.30 – Eesti Grillimessi www.grillimess.ee auhinnamäng ja laadakauplejate esitlused 18.00 – esineb vokaalansambel Šal-lal-laa 18.30 – Eesti toidu auhinnamäng “Neli aastaaega meie toidulaual” ja laadakauplejate esitlused 19.00 – esineb OL* 20.00 – esineb Howling Sky 21.00 – esineb Tori Hobune 22.00 – esineb Steps to Synapse 23.00 – laadapäeva lõpp Igal täistunnil toimub Olivia rapsiõli auhinnamäng. Lava peakokk: Urmas Salmu

EESTI OMA VUTT!

Kui ei proovi, siis ei saagi teada kui hea vutiliha on! Tõeliselt hõrk delikatessliha!

Koduselt küpsetatud terve vutt

Eriti mõnus on suitsuvutt – ära loobu sellest, millest sa tegelikult unistad!

• pruunista pannil või sees soola ja pipraga maitsestatud terve vutt ja pane ahju 220°C juures 5 min küpsema, • vähenda kuumust 180°C-ni ja küpseta edasi 15 min koos vuti ümber asetatud juurviljadega: meeglasuuriga beebiporgandid, kartulisektorid ja kaalikakuubikud, soovi korral lisa veidi võid. Vutt annab juurviljadele lisamaitset ja vastupidi. • tõsta vutt 15 min pärast ahjust välja fooliumisse puhkama ning küpseta juurviljad valmis • küpsetatud vuti ja juurviljade kõrvale sobib pakkuda suitsupeekoniga hautatud värsket kapsast, kirsstomateid ning fetajuustu kuubikuid.

Maitseelamus on kindlustatud!

JÄRVEOTSA VUTIFARM WWW.VUTT.EE


18 FESTIVALI AJAKAVA

Eesti Grilliliidu võistlusala Eesti meistrivõistlused grillimises – Grillfest ja Eesti rahva barbecue-võistlus – BBQ 08.00–10.00 – toidukorvide jagamine võistkondadele, võistlustööde küpsetamise algus 11.00 – võistluste kohtunike registreerimine ja kohtunike koosolek, esineb Enn Tobreluts 13.00 – 1. voor: Rakvere searibivoor: võistlustööde pimehindamine (Grillfest) 14.00 – 2. voor: Talleggi kanalihavoor: võistlustööde pimehindamine (Grillfest) 15.00 – 3. voor: Rakvere üllatusvoor: võistlustööde pimehindamine (Grillfest) 13.30 – 1. voor: Rakvere searibivoor: võistlustööde pimehindamine (BBQ) 14.30 – 2. voor: Talleggi kanalihavoor: võistlustööde pimehindamine (BBQ) 15.30 – 3. voor: Rakvere üllatusvooru võistlustööde pimehindamine (BBQ) 15.45 – 4. voor: Kaupmehe fantaasiavoor: võistlustööde avalik hindamine (Grillfest) 17.15 – 4. voor: Kaupmehe fantaasiavoor: võistlustööde avalik hindamine (BBQ) 19.00 – võistluste lõpp ja valmistumine autasustamiseks

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

20.00 – autasustamine E-Piima juustulaval Võistluseid juhatab Allan Hook

Borjomi piknikuala 17.00 – Artjom Savitski 19.30 – Getter Jaani erikavaga

*Mesikäpa Mängumaa (mõlemal festivalipäeval) 13.00 – Mesikäpa joonistamine 14.00 – Mesikäpa mütsi meisterdamine 15.00 – Mesikäpa lendavate taldrikute lennutamine 16.00 – Täringu veeretamise võistlus 17.00 – Äraarvamise mäng 18.00 – Mesikäpa kõietõmbamise võistlus 19.00 – Mesikäpa Limbotantsu võistlus 20.00 – Mesikäpa laulu- ja tantsuvõistlus Festivali Mesikäpa Mängumaal on lastele käelise tegevuse telgid ja atraktsioonid, suur liivane mänguväljak, avatud on väikelaste mähkimistuba ja kauni vaatega pannkoogipuhvet. Mesikäpa Mängumaad juhatab Mesikäpp koos sõpradega. Mängumaal on avatud ka EPKK piimatelk “Piim, päeva pärl!”, kus jagatakse külastajatele piimatooteid, töötubades valmistatakse võid, lastealal saavad lapsed lehmapreili juhendusel joonistada ja mängida.

After Grill Festivali ametlike jätkupidude ehk After Grilli toimumiskohtadeks on: • Kuursaal (reedel: Hellad Velled feat. DJ Märt Rannamäe, laupäeval: Singer Vinger) • Vaarikas (reedel: Nancy, laupäeval: majaprogramm) • Sunset (reedel: Sunseti suvehooaja avamine: 2 Quick Start, laupäeval: Power Crazy: DJ-d) • Rock Club Volüme (reedel: Kaire Vilgats ja estraadiorkester kuumimate popphittidega, laupäeval: Slippery Slope ja Facelift Deer)

GIP-paelaga ametlikele jätkupidudele sissepääs kuni –100% GIP-soodustusi vaata lehel gip.grillfest.ee.

Grillfest 2015 territooriumi plaan

Festivali korraldaja jätab endale õiguse teha festivali paremaks korraldamiseks ajakavasse muudatusi, mille kohta on info festivali kodulehel www.grillfest.ee ja festivalialas E-Piima juustulava kõrval asuvas festivali infopunktis.


ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

SUVI KÄES L A S E VA BA LT

19


20

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095,, e-post e-po post po st zoja.harkonen@aripaev.ee zo a.h zo zoj a har arkone ark rrk kone on o n ne en@a n@a n@ @arip rriiip pae aev a ev..ee e ee

GRILLIDA VÕIB KÕIKE, KA JUUSTU! EESTI GRILLILIIDU LIPULAUSEKS ON, ET GRILLIDA VÕIB KÕIKE JA GRILLIME AASTA RINGI! SEDA VIIMAST SAAME PRAKTISEERIDA TÄNU TÄNAPÄEVASTE KÖÖGIAHJUDE MOODSATELE GRILLIFUNKTSIOONIDELE JA KA ILMASTIKUKINDLATE GRILLIAPARAATIDE VALIK ON EESTIS RIKKALIK EHK SUUREPÄRANE. TEHNILISED TAKISTUSED ON SEEGA ÜLETATUD, LASKEM FANTAASIAL VABALT LENNATA!


21

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

JUUSTU GRILLIMINE ON MOODNE Lisaks traditsioonilisele grillitoidukraamile tasub proovida grillida pea kõike, mida suhu panna sünnib. Säärased kulinaarsed avastused võivad osutuda vägagi nauditavateks. Grilliliidu korraldatavatel võistlustel on küpsetatud ka luuüdi ja putukaid, aga jäägu need radikaalsed katsetused grillisportlaste pärusmaaks. Kui liha, kala, täidetud seente ja muu toidukraami grillimisest saabub tüdimus, on aeg uuteks väljakutseteks. LIHTNE JUUSTUSAI RUULIB Lihtsuses on võlu. Näiteks Pärnus toidukultuurifestivalil pakub E-Piim ahjus küpsetatud juustusaiasid ja kuigi rahvas tuleb festivalile otsima miskit erilist toidunaudingut, siis lookleb E-Piima suure telgi ees igal aastal järjekord ja need lihtsamast lihtsamad juustusaiad on eriliselt menukad. Kodus grilli peal saab sedasama ise edukalt küpsetada: pruunistad saia mõlemalt poolt kuni soovitava küpsusastmeni ja siis juust peale sulama! EESTIS SUURTOOTMIST EI OLE Kui aga juust otse grillile asetada, läheb asi jamaks, sest see sulab grilliresti vahelt lihtsalt läbi. Siinkohal tasub pilgud pöörata kaubanduses pakutavale. Eesti tootjatest keegi hetkel grilljuustu ise ei valmista või siis ei nimetata toodet grilljuustuks. Siinkohal jätavad tootjad grillisõpradele taas katsetamisruumi, sest näiteks Lapijuustu saab ka grillida, aga seda peab siis teadma. “Hoiame sellel turul ja arengutel silma peal, aga hetkel me ise tooda. Tulevikus pole välistatud, et E-Piima sortimendis ka selline tootesari olema saab,” selgitas Eesti tuntuima juustutootja müügijuht Rainer Tamm. Imporditavat kraami on poelettidel leida küll, aga siin on jälle eelis tõmbekeskuste suurpoodide külastajatel ja selge on, et grilljuust on täna veel nišitoode.

Paprika Filos Halloumi on grillimiseks valmis

JUUSTUL JA JUUSTUL ON VAHE Olen proovinud Dzintarsi-nimelist grilljuustu, mille nime järgi on aimata, et see saabub meile naaberriikidest. Grillile on seda asetada hea, sest pakendis on valmis ümarad valmislõigatud rattad, aga samas on see ka miinus, sest vastavalt maitse-eelistusele ei saa grillija ise reguleerida grillitava tüki paksust. Toode on küll poeriiulil olemas ja selgelt grillile orienteeritud, aga miskipärast teistkordselt ma seda ostnud ei ole, ju siis ei avaldanud

Eesti parimad toiduained on kohal ka Grillfestil. Ootame Teid degusteerima!


22

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

kulinaaset muljet. Aastate eest tegin tutvust halloumi’ga ja sellest on kuju- kvaliteetse toiduga, mille koostises ei ole midagi kunstainetega asendatud. Halloumi saab Põhjamaades üha populaarsemaks just tänu laialdasenenud üpris mitmel põhjusel minu lemmikumaid grillitooteid. le kasutusvõimalusele. Eestis müüakse Filos Halloumit lisaks Kaupmehe kauplusladudele ka Selveris, Kaubamajas, Stockmannis, Solarises, KonsuHALLOUMI-PRINTSESS TUTVUSTAB mis ja Maksimarketis. Kellel huvi maitsta, siis Pärnu Grillfestil oleme kohal, Viimased neli aastat Eestis halloumi-kultuuri propageerinud Signe När- grillime ja anname tasuta proovida! hinsalo, keda grilliringkondades tuntakse ka halloumi-printsessina, selgiFILOS HALLOUMI – GRILLIMISEKS PARIM tab: “Halloumi on traditsiooniline Küprose juust, mida sünnimaal süüakse arbuusi, meloni või aprikoosidega ehk siis koos magusate puuviljadega. Põhjamaades on halloumi rohkem tuntud grilljuustuna, mida saab edukalt Filos Halloumi sarjas on ka praadida ja mitmel muul viisil kasutada näiteks salatites, kvaliteetse- juustusid erineva sootes hamburgerites, pitsakattena või isegi kotletitainas. Pastaroogadesse lasusega ja seda tasub riivituna on halloumi soola asendaja, tervislik ja praktiline. Tervislikuks enne grillile asetamist toitumiseks sobib Filos Halloumi hästi, sest tegemist on naturaalse ja uurida. Kui tegemist on soolase juustuga, siis soovi korral soolamaitse vähendamiseks tuleb juustu leotada puhtas veel kuni 30 minutit, leotamise ajaga saate ise soolasust reguleerida. Halloumi grillimine on imelihte: tehke grilli rest toiduõliga kokku, et toit resti külge ei kleepuks, ja asetage sobiliku paksusega juustuviilud kuumale restile. Grillige ühelt ja teiselt poolt täpselt selliseks, nagu ise soovite, Valikut on erinevale maitsele ja igaks otstarbeks

Enne grillimist õlita grilliresti


23

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Mozart Catering – muusika Sinu kõhule! Korralda meeldejääv sündmus, kasutades Mozart Catering`i teenuseid! Võta meiega ühendust: Tel: +372 5807 0680 info@mozartcatering.ee www.mozartcatering.ee

Iga ilmaga sõltumata asukohast! info@bbqcatering.ee www.bbqcatering.ee


24

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

ja ärge juustuviilusid mitu korda pöörake, sest siis kaob teie toidul ilus ühtlane grillirestimuster. Maitsele see ei mõju, aga serveerimisel on triibutatud kuldset juustu ilus vaadata. Kui grillite õllekõrvaseks, siis võite küpsetada kauem kuni “küpsiseni” välja, tehke nii, nagu teile meeldib! Tervisetoidu austajatel on hästi koospüsivast halloumi’st võimalik teha kuubikuid ja näiteks köögiviljavarrastesse pista ja grillida. HALLOUMI’T TEHAKSE KA ISE Hiiumaal kitsepidamisega seitse aastat tegelev Külli Karik hakkas kodus halloumi’t valmistama tänu oma Küprose sõbrannale. “Lisaks on meie peres üks lastest allergiline lehmapiimale ja seepärast hakkasingi valmistama just kitsejuustu-halloumi’t. Laps sai poole aastaga allergiast lahti ja juust maitses sedavõrd hea, et tekkisid ostuhuvilised. Minu toodetud kraami müüvad Maakaup.com Tallinnas, Hiiumaal Mereagentuuri pood ja Tabasalus OÜ Rebaseonu talupood. Grillige ja sööge ka muul viisil terviseks,” selgitas Kitse-Küllina tuntud juustumeister. Tekst ja fotod: Auris Rätsep Eesti Grilliliit

Tootja: Varese talu, Tilga küla 92024 Emmaste vald, Hiiumaa

Kõlblik kuni:

mob: 5626 4849 kyllikarik@hotmail.com Säilitada temperatuuril +2º - +8ºC Halloumi – tehtud Hiiumaal!

MIS ON HALLOUMI? Küproselt pärit poolkõva laagerdamata valget värvi soolakas juust. Halloumi põhitooraineks on lambapiim ja on olemas ka ainult lambapiiimast halloumi’t. Tavalisem on, et lambapiim on segatud kitsepiimaga, kuid on ka kolme-piima-halloumi’sid: lamba, kitse ja lehma. Halloumi maitsestamiseks lisatakse mõnikord ka ürte ja münti.

Kia navigatsiooniseade pakub kaarditeenuseid, reisiinformatsiooni ja meelelahutust, muutes ka kõige lühemad autoreisid nauditavamaks. Kaardiuuenduste programmil on mitmeid eeliseid ja konkurentsitult parim teenuste valik: * Kia navigatsioonisüsteemis on 1 algne kaart + 6 kaardiuuendust uutele autodele täiesti TASUTA! * Kaardiuuendus on imelihtne! Vajalik tehakse teie eest esinduses ära.

Kia Urban Active standardvarustusega erimudelid üle Eesti: TALLINN: Viking Motors Ülemiste, Ülemiste tee 1; Viking Motors Tammsaare, Tammsaare tee 51. TARTU: Autospirit Tartu, Turu 47. PÄRNU: United Motors, Tallinna mnt 82. HAAPSALU: Tradilo, Tallinna mnt 73. KOHTLA-JÄRVE: United Motors, Järveküla tee 22. RAKVERE: Rakvere Autotehnika, Rägavere tee 44. NARVA: Analan Auto, Tiimani 5. VILJANDI: Rael Autokeskus, Tallinna tn 97. KURESSAARE: Kuressaare Autoteenindus, Kalevi põik 2. VALGA: Salome Tartu, Pihlaka 2.

Käsitööna valmistatud Filos Halloumi Deluxe


ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Raamatupidamis- ja majandusuudiste portaal

raamatupidaja.ee

käivitas 29. aprillil uhiuue nutisõbraliku veebilehe! Värsked valdkonnauudised, praktilised tööriistad ning ajakiri Raamatupidamise Praktik nüüd ka tahvelarvutis ja mobiiltelefonis.

Liitu uudiskirjaga!

Raamatupidaja.ee

25


26

ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

GRILLIME EESTI TOITU! Eesti Grilliliit korraldab igal aastal kevadest sügiseni Eesti erinevais paigus toiduvalmistamise võistlused grillimises. Sel aastal grillime Pärnus toidukultuurifestivali raames peetavatel suurvõistlustel Rakvere searibi ja Talleggi broilerikoiba, need sead ja kanad on Eestis kasvanud. Kuigi kaupmehe fantaasiavooru lipulause on, et grillida võib kõike ja Pärnusse saabub võistkondi ka piiri tagant, on fantaasiavooru põhitooraine kriteeriu kriteeriumiks eestimaine päritolu p ritolu ja pä ja nii on see läbi võistlushooa aj ja kuni kku uni ni ssügiseni. ügis üg i eni en ni. aja

Kel huvi on, siis pange oma võistkond kokku ja tulge osalema rahvalikel grillivõistlustel. Teemavõistlustel osalemine on tasuta ja nii saate uusi teadmisi kala puhastamisest, vorsti toppimisest, lamba- ja veiselihast, õuna küpsetamisest ja paljust muust. Kauba peale täis kõht ja hea tuju ning rõõm mõnusas seltskonnas targalt veedetud päevast. Võistluste lisainfo: www.grilliliit.ee. Auris Rätsep Ee E est sti Grilliliit Grililli Gr llilil lilii lliiit it Eesti

Mis on Eesti toit? Täpset definitsiooni ei ole Eesti Toidu arendajad omavahel kokku leppinud, küll on põllumehed, toidutöösturid ja kokad sõnastanud Eesti toidule omased väärtused, mis meie toitu hästi iseloomustavad ja mida ka ise peaksime rohkem väärtustama ning toitu valmistades ja pakkudes esile tõstma: • neli aastaaega, mis väljenduvad ka meie toidulaual; • Eesti erinevad toidupiirkonnad, millel igaühel oma nägu; • põhjamaine kliima, metsaandide ja ulukite poolest rikas mets, kalarikkad veekogud, viljakad põllud ning liigirikkad rohumaad, mis võimaldavad toota kvaliteetset teravilja, piima ja liha; • nutikad põllumajandustootjad, töötlejad ja kokad, kes panustavad toodete väärindamisse, ning teadlikud ja nutikad tarbijad, kes oskavad toidult palju nõuda – seega ka väga kvaliteetne toit; • Eestile omane traditsioon süüa mitu korda päevas sooja toitu ja oskus ise toitu valmistada.


ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

27


ÄRIPÄEVA TEEMALEHT 4. JUUNI 2015 reklaami projektijuht Kirk-Marius Kukumägi, tel 667 0368, e-post kirk-marius@aripaev.ee kujundaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee reklaamitoimetaja Zoja Härkönen, tel 667 0095, e-post zoja.harkonen@aripaev.ee

Grillfest 2015 Äripäeva erileht  
Grillfest 2015 Äripäeva erileht  

Äripäevaga koostöös ilmunud 2015. aasta toidukultuurifestivali erileht.

Advertisement